STAD EN OMGEVING nog 3 dagen ff m Guépin Van derVlugt BLIKSEMAFLEIDERS puntenvrije textielverkoop J.v. Moorsel&Zn Elf dorpen staan in Vierhouten Vincentianen beraden zich Bedelen en be-delen s* si Effecten - Safe Assuranties AGENDA SLOT DEFECT? HERINGA WÜTHRICH Old Shatterhand in Hoogovenkamp Over eisen, die nieuwe tijd stelt R Welgemanierde beer op bezoek Spoedig overeenkomst? WOENSDAG 27 JULI 1949 PAGINA 2 Boottochten „Snelverband" Jongen viel van het dak Populair Volksconcert ,De Kampioen' FAILLISSEMENTEN Hoofdakte-examen Examen Handenarbeid Spaarne 56 - Telefoon 11896 Burgerlijke Stand NIEUWE VOORZITTER „ZANG EN VRIENDSCHAP" Vragen van communisten Orgelbespeling Carillonbespeling i „DE SLEUTELSPECIALIST" ZANDVOORT Spreekuur burgemeester Ouderavond Mariasckool Benoemd HEEMSTEDE Uitslag R.K. Mulo -examens Kranige redding Jubileum Na io dagen duizenden klanten méér dan tevre den gesteld te hebben, resten er voor U om te profiteren van onze enorme Alles gaat er nu nog 3 dagen in. Uit de hele winkel kunt U kiezen Vóór Zondag iedereen nog even naar 1400 KINDEREN OP KAMP Stemming goed, sfeer voortreffelijk De rijke kinderfantasie Voorstellen inzake R.K. scholen Ongeval SANTPOORT DE SANTPOORTSE FEESTWEEK Vrijlating prijzen zeep enz. Besteldiensten Ned. gezant te Peru LAATSTE NIEUWS BESOMMINGEN VASTERE MARKT Beurs van Amsterdam 13t- Vorige week heeft de Boottochtcom missie van de Eerste-Hulpvereniging „Snelverband" wederom, zoals ieder jaar, een 300-tal lichamelijk gebrek- kigen een vreugdevolle dag op het wa ter laten doorbrengen. Ditmaal werd, ook nu weer met de boot „Succes" van de Gebr. Harland, gevaren naar het Paviljoen „de Brasem" gelegen aan het Braassemermeer, waar alle patiënten, buiten het vele dat op de boot werd aangeboden, van een welverzorgd diner konden genieten, geserveerd in een al daar opgestelde tent. De medewerking, welke van vele lijden mocht worden ontvangen, zoals autobezitters, leveranciers, verpleegsters, enz. enz. stelt de commissie op zeer hoge prijs, en zij gevoelt dan ook be hoefte hiervoor bijzonder te bedanken. De burgemeester van Alkemade, de gemeente waariri het reeds genoemde paviljoen is gelegen, kwam voor de aanvang van het diner zijn gasten met een bezoek vereren en gaf van zijn be langstelling blijk door het uitspreken van een rede, waarin hij o.a. memo reerde het op hoge prijs te stellen, dat dit keer zijn gemeente, met haar mooie natuurschoon, was gekozen, om de lichamelijk gebrekkigen uit Haarlem en omstreken een dag in de vrije natuur te brengen. De hulpvaardigheid die nu eenmaal watersporters eigen is bleek ook nu weer, toen een ploegje vacantie-gangers spontaan hun hulp aanboden bij het van en naar de boot dragen van onze patiënten. Het volgend jaar zal de boot de 25e maal varen. Terwijl zijn ouders afwezig waren, klom het 9-jarige zoontje van de fa milie H. Dinsdag op het dak van de ouderlijke woning in de Schutterstraat. Op zijn wandeling in de dakgoot, raak te de jongen plotseling zijn evenwicht kwijt. Van 3% meter hoogte viel hij daarna op een betonnen bestrating achter het huis. De Ongevallendienst. die spoedig ter plaatse was, constateer de een schedelfractuur en een snijwond aan de rechterslaap. De jongen werd per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht Ter gelegenheid van het Haarlems Bloemenfeest zal de Nederlandse pia nist Cor de Groot in de grote zaal van het Gem. Concertgebouw een recital verzorgen. Het programma vermeldt werken van Beethoven (Sonata appas- sionata), Debussy (Préludes. Etude), an Chopin (Scherzi, Etudes. Mazurkas). Het recital zal plaats vinden Ding dag 2 Augustus, acht uur. Woensdag 27 Juli zal H.S.V. „De Kam. pioen" haar laatste rit geldende voor het algemeen kampioenschap 1949 laten verrijden en wel de sprint over 1 km. op haar parcours in de Haarlemmer meer, aanvang 7 uur. De arrondissements-rechtbank te Haar. lem heeft op Dinsdag 26 Juli in staat van faillissement verklaard: F. Jongenelen, fabrieksarbeider, voor heen grossier in groenten en fruit, wo nende te Haarlem, Jac. Geelstraat 6. Rechter-commissaris mr. C. G. Bijle- veld; Curator: mr. B. E. van Tijn, ad vocaat en procureur te Haarlem# G. Dekker, los arbeider, wonende te Zaandam, Hogendijk 145. Rechter-com missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. H. J. M. Tonino, advocaat en pro cureur te Haarlem. H. Kruk, bakker, wonende te Velsen Noord, Schulpweg 96. Rechter-commis saris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. W, Boers, advocaat en procureur te Overveen. De firma Aannemersbedrijf Bresta, gevestigd en kantoor houende te Heem stede, Camplaan 25. Rechter-commissaris mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. J. Ver- looy, advocaat en procureur te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van G. Haas nood, koopman, wonende te Aalsmeer, Weteringstraat 26. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curatrice: mevr. mr. J. F. M. Scheltens-Charbo, advocate en procureur te Aalsmeer. Voor het examen hoofdakte zijn ge slaagd: voor deel A: G. H. A. Bon, Langeraar (akte); mej. E. M. J. A. Brom. Haarlem (akte); mej. W. M. van Eyk, Beverwijk (akte). Voor deel B: mej. A. M. v. d. Hoven, A'dam; J. C. Ladiges, Den Hoorn. Voor het examen handenarbeid zijn geslaagd de heren: H. M. Zilverberg, P. J. Bijkerk. G. P. Ruyssenaars, N. van Saxen, T. Knevel, J. van Buiten, W. A. Herder, J. H. v. d. Laan, P. G. M. Kerstens, G. Loogman, J. R. Bakker, Afgewezen 1. Anno 1804 GEBOREN: B. C. Hofman-Otsen, z; C. Zandwijk-van Bakel, z; W. B. M. Derksen-Nas. z; M. A. Wallekers-Wie- ring d; D. Paardekooper Overman-van Konijnenburg, d; M. Deen-Brouwer, d; W. C. E. van Lieshout-Elkerbout, d; M. M. Sluiter-van Schaik, d. ONDERTROUWD: P. W. Visjè en G. G. A. Smits; H. Woudenberg en A. C. Bron; A. H. F. van der Colk en G. H. J. Blanken; S. Entius en T. van Loij; H. J. Riksman en J. Boxem; M. J. Theeu- wen en M. J. Joosten; H. J. Kaasenbrood en E. C. Janus; J. B. Minnebo en M. A. van Lieshout; C J. Kooloos en J. P. van der Kuijl; J. S. Westra en J. C. Kalf- sterman; A. A. W. Mes en H. Vrieling. GEHUWD: J. W. de Bas en C. A. van der Veen; C. van Hees en A. Rose; C. Viseee en W. van den Enk. OVERLEDEN: B. J. van der Voeeen, •1 j„ Kenaupark; F. Wijnia, 73 j„ Amp- zmgstraat. In het gebouw „Zang en Vriendschap" is de nieuwe voorzitter van de Konink lijke Liedertafel, de heer A. J. van Houten met enige plechtigheid in zijn functie geïnstalleerd in het bijzijn van de ere-voorzitter der vereniging, de heer M. A. Reinalda, de vroegere burgemees ter van Haarlem. De installatie geschied de door de vice-voorzitter, de heer J. E. Voet, die in zijn toespraak de cul turele waarde, die de 120-jarige Konink lijke Liedertafel, de oudste zangveren, van onze stad, voor Haarlem heeft, belichtte. Hierna dankte de heer Van Houten, waarbij hij vooral zich richtte tot de ere-voorzitter, de heer Reinalda, die zich nog steeds intens interesseert voor het wel en wee der vereniging. Deze laatste hield zelf een speechje, waarin hij spe ciaal de laatste halve eeuw van het verenigingsleven belichtte. De dirigent, de heer J. Loory, sloot de rij van sprekers. En tot slot werd er gezongen. De communistische fractie in de ge meenteraad van Haarlem heeft verlof gevraagd de volgende vragen aan het college van Burgemeester en Wethou ders (c.q. de burgemeester) der gemeen te te mogen stellen: 1. Is het juist dat politie-ambtenaren van de gemeente Haarlem bij hun op treden tot handhaving van de openbare orde tijdens de vertoning van de film „Het Geval Goezenko" op 9 en 10 Juli 1949 de grenzen van 't toelaatbare heb ben overschreden? 2. Zijn of worden er disciplinaire maat regelen genomen tegen die ambtenaren, die daarvoor verantwoordelijk kunnen worden geacht en/of die zich daaraan hebben schuldig gemaakt? 3. Zijn er maatregelen genomen, waar door gedragingen als boven bedoeld van de zijde van politie-ambtenaren dezer gemeente in de toekomst worden voor komen? Donderdag 28 Juli zal de heer Gabriel Verschraegen, uit Gent, 's middags van 3 tot 4 uur, het orgel der Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: Toccata in a. J. P. Sweelinck; Ein frö- lich Wezen. J. Obracht; Courante met variaties, P. Cornet; Adagio, J. H. Fiocco; Preludidin en Fuga D gr. t., J. S. Bach; Pastorale, J. S. Bach; Pre ludium en Fuga e kl. t., J. S. Bach; Toccata, Fuga en Hymne op „Ave Maris Stella", Flor Peeters. Donderdag, 28 Juli, 's avonds van 8 tot 9 uur zal de heer R. Heering het St. Bavocarillon bespelen. Het programma vermeldt: Allegro, J. H. Fiocco; Mocht ik o Swaentje, Lied van de H. Barbara, God Fan die zat in 't veld, Oud Ned. liede ren; La Bourbonnaise, Polly Wolly Doodle. Jan Pierewiet The Spanish Guitaar, F. Couperin; Mer habn en neue Oberkeet (uit een wereldlijke cantate) J. S. Bach; Oud Hollandse Boerendan sen, W. F. Siep; Gavotte, Au Clair de la lune, J. A. Maassen; Sehlafe, schlafe, F. Schubert; Prelidium, Staf Nees; Im provisatie Rembrandt: Johny Belinda (18 j.), 2, 4 15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Pinoc- chio, a. 1.), 2, 4.15, en 9.15 uur; Luxor: De strijd om de atoombom (14 j.)f 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Blue skies (18 j.) ,2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Een onver getelijke melodie", (a. 1.) 2.15, 7 en 9.15 uur. Speciaal vacantieprogram: 10.30 en™.30 u. Spaarne-theater: Eldorado (14 j.), 7 en 9.15 uur. Woensdag 27 Juli: Plein voor St. Philomenasehool: Muziek - week St. Caecilia; gecombineerd concert R.K. Zangvereniging „Da Pacem" en R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria", beide uit Santpoort, 8 uur. Donderdag 28 Juli: Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Plein St. Philomenasehool: Muziek week St. Caecilia; R.K. Harmonie ,,St. Michael" uit Heemstede concerteert, 8.30 uur. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) De burgemeester zal op Woensdag 27 Juli geen spreekuur houden. De tweede ouderavond van de Maria- school te Zandvoort is ook een groot succes geworden. Bijna alle ouders waren aanwezig toen pastoor Van Die pen met een toespraak opende. Daarna hadden de ouders de gelegenheid om zich in de verschillende klassen der lagere school en de kleuterschool van de prestaties van hun kinderen te over tuigen en de rapporten in ontvangst te nemen. De leerkrachten gaven daarbij inlichtingen over het gedrag en de vor deringen van de kinderen. Uit oogpunt van contact tussen ouders en school was het een zeer nuttige avond. Tot tijdelijk ambtenaar ten kantore van de gemeente-ontvanger te Zandvoort is benoemd de heer M. B. P. van den Berg te Zandvoort. Voor het diploma Mulo slaagden op de voorgezette examens: P. du Pau, J. P. M. Preyde, C. G. Zandbergen, J. P. Zijm, J. A. J. M. F. de Bruin, W. A. J. de Bon, G. M. Bulten. A. J. M. Dui venvoorden, J. W. de Haas, W. J. M. Liksenburg, W. Timmer, E. J. v. d. Meij, M. M. Mekenkamp, H. M. v. d. Molen, C. Mulders, M. J. P. Onel, L. C. M. Reijer, J. G. Reitmayer, C. M. Keijer, M. E. Koelemeij, M. E. Th. Korstjens, S. M. Kok, E. C. Kuijken, N. Lindström, G. A. J. Merckelbagh. Een afzonderlijke vermelding ver dient J. A. de Mooy uit Noordwijk die zowel voor A. als voor B. slaagde. De dertienjarige Ton Driessen, lid van de Heemsteedse Reddingbrigade slaagde er Maandagmiddag in, een tot nog toe onbekend jongetje van ongeveer 3 jaar uit de vrij diepe vijver in het z.g. Grotstuk te halen. Een kranig stukje werk wat zeker niet onbeloond zal blijven. Op 1 Augustus hoopt de heer G. Nijenhuis, bode van het raadhuis, de dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst van de gemeente kwam. In verband met de gezondheidstoestand van zijn echtgenote zal er geen gelegen heid zijn, om de jubilaris op die dag thuis te feliciteren. De heer Nijenhuis zal op die avond te 8 uur in het raad huis door het personeel worden gehul digd. HAARLEM (Adv.) LEIDEN DEN HAAG HAARLEM Elf dorpen staan sinds Zaterdag in Vierhouten op de Veluwe, elf dorpen van teiamen honderdzestig tenten met een aantal inwoners, dat de veertien honderd benadert: de kinderen van het Hoogovenpersoneel vieren vijfentwintig jaar ijzer. Laten we nu niet over de enorme or ganisatie spreken, over de voorbereidin gen, die bijna een jaar vroegen, over de vruchtbare contacten met de Ned. Jeugd- centrale. We zijn gisteren de gasten ge weest van de kampleiding en onderge doken in de sfeer van deze honderden kinderen uit Beverwijk, Velsen, Umui- den, Haarlem en Alkmaar, uit heel de streek, waar Hoogovenmensen wonen. De blanke broeder van de Indianen, Old Shatterhand, heeft ons opgetogen zijn verhaal verteld, en fluisterend gezegd, dat hy ook nog Schout bij nacht is als hij het Karei Doormankamp betreedt, en Oom Paul Kruger by de Zuid-Afrikanen. In het dageiykse leven is hij de heer Seesink, leraar aan de kath jongens ulo te Beverwyk. De heer Seesink, oubaas van de Be verwij kse verkenners, leider van de katholieke jongenskampen, byna de helft van de deelnemende kinderen is katholiek had bij het eerste contact, na de kennismaking met.de kampleiding, slechts twee korte indrukken te geven: de stemming is goed en de sfeer is voor- trefelijk. Er zijn drie katholieke jon genskampen, 2 katholieke meisjeskam pen, A kampen voor niet-katholieke jon gens en 3 voor niet-katholieke meisjes. Twee aalmoezeniers vervullen een be langrijke taak in het kamp, de Z. E. Heer E. Paap, diocesaan aalmoezenier van de mannelijke jeugd in het bisdom Haarlem en de Z. E. Heer H. G. Tuyn, diocesaan aalmoezenier van de vrouwe lijke jeugd. Beiden dragen iedere morgen in het kamp de H. Mis op in de kapel tenten, waar draagbare altaren staan op gesteld, en reiken aan meer dan 50 pCt. van de katholieke kinderen iedere mor gen de H. Communie uit Het dagprogram is zeer verscheiden en afwisselend, geeft volop de gelegenheid te genieten van de prachtige natuur, bos bessen-tochten te organiseren, wedstrij den, cabaret-avonden in eigen kamp, en omvat zelfs filmvertoningen en het op treden van het Scapino-kinderballet in het openluchttheater, hedenmiddag zelfs voor 3.000 man, omdat dan de ouders op bezoek komen. Men heeft volop de kinderen de ge legenheid geboden in deze rustige stralende omgeving hun fantasie te laten spreken. BU de Zuid-Afrikaners, die de tenten namen van steden uit dat werelddeel gegeven hebben heeft de oubaas de leiding, bazen staan hem bij en de jóngens zijn trekkers, die hun huldebrengen aan Maria, wier levens grote beeld- in hun kamp de aandacht trekt, en de mannen van „Karei Door man", staan onder hun kapitein, loods en schippers, zijn koks en janmaats, wonen in „De vliegende Hollander" of in „Het kaperschip". Zij houden hun schepen schoon en lopen hun knopen, beloond by de inspectie met de blauwe of de rode wimpel. De Indianen hebben hun wigwams in de kraal en kennen Apachen, Mohicanen, Dakota's en Utahs. De katholieke meisjes wonen in „De Heidepol" en op „De Zonnewei hun kampen zijn typisch meisjesachtig, keu rig en fraai met slingers van bloemen en rozetten. Jumbo en Jumba zwaaien de scepter over ,,'t Land van Geluk", en „de Kla verweide", waar het gelukskind ver dwenen was en na een romantische speurtocht, beroofd en slapend gevon den werd door de meisjes. Er is de „Zonnehoek", waar men niet binnen mag gaan zonder de voeten te vegen, en Hokiha. waar de kleinste meisjes leven. „Hollands glorie" b.ee* het kamp van de jongens, die in „Simon de Dan ser" hun intrek namen, in „De zeven provinciën", Wolkenland is er en De Woestijn. Heimwee is zeldzaam in dit unieke kamp, dat de mooiste jubileumviering van Hoogovens is geworden. De geestelijke, er is ook een dominee aan het kamp verbonden, ds. Wild schut uit Amsterdam en lichame lijke verzorging is uitstekend. Het eten is best en dr. Veekenbos, de bedryfsarts heeft een staf van ver plegend personeel by zich, een zieken- tent en houdt zyn spreekuren precies als in een werkelijk dorp. Er is een kampwinkel, een schoenmakerij, een grote keuken, er zijn badgelegenheden en een technische dienst is steeds tot alles paraat vandaar dat deze dan ook uitbundig gehuldigd is om het ve le werk, dat reeds dagen te voren werd verricht. Toen president-directeur ir. A, H. Ingen Housz Maandag het kamp be zocht, trof hij dan ook alles in de beste orde en welstand aan, in een goede geest van onderling begrip en harte- ïyke samenwerking. Veertienhonderd kinderen hebben een onvergetelyke kampweek. (Van onze Utrechtse correspondent) Bijna honderd jonge Vincentianen zijn dezer dagen te Zeist bijeen geweest om zich eens goed te beraden over de eisen, die een nieuwe tijd stelt aan het St. Vincentiuswerk en over het aandeel, dat zij zelf in dat werk kunnen nemen. Toen Frédéric Ozanam, student aan de Sorbonne, ruim een eeuw geleden de eerste St. Vincentiusconferentie stichtte, haalde hij daarmede velen van zijn medestudenten weg uit over-intellectualistische en natuurlijk goed gedijende debatingsclubs om hen met de neus op de practijk te drukken, en dat wilde hier zeggen dat hij hen de betekenis deed beseffen van de practische naastenliefde. Nu zijn er vrijwel in alle landen Vincentius-verenigingen, tot een wereld organisatie verbonden, en allen zijn zij komen te staan tegenover andere pro blemen, waar andere methoden en een andere instelling op passen. Daar komt bij, dat het St. Vincentiuswerk vele jonge mensen niet meer aantrekt, dat het zo het monopolie zou kunnen worden van heren van eerbiedwaardige leeftijd en zijn oorspronkelijk jong en onstuimig karakter zou kunnen verliezen. Om het eens duidelijk te zeggen, men was het er in de grote zaal van de Zeister Kweekschool gloeiend over eens, dat een Vincentiaan meer moet doen dan met een matras op zijn schouder naar een arm gezin tijgen en er een aantal levensmidde lenbonnen op een van dankbaarheid glimmende tafel neerleggen. Dit is overigens, men versta ons niet ver keerd, ook niet het standpunt van de Hoofdraad der St. Vincentiusver- eniging in Nederland, die er in dat geval niet veel voor gevoeld zou hebben, mee te werken aan het bij eenroepen van een aantal „jonge ren", zoals hij nu deed. Maar de af gevaardigden van de vijfentwintig jongerenconferenties, die hier vrij wel allen vertegenwoordigd waren, waren -dan ook niet naar het Sticht gekomen om deze waarheid nog eens vast te stellen. Het grote idealisme v^n de Vincen tianen van vroeger werd geconfronteerd met heel andere behoeften en noden dan dat van het ogenblik. De spijs- kokerij, de magazijnen, het gezinsbezoek en de primair ingestelde zorg van vroe ger, waren volledig aangepast aan de behoeften van die tijd. Maar het rap port van de Bisschoppelijke Adviescom missie voor sociaal-charitatief werk stelt nü vast, dat de bestrijding der sociale noden niet enkel meer met stoffelijke middelen kan geschieden. En het noemt dan ais nieuwe methoden, de verbetering van het milieu, over plaatsing in andere milieux, heropvoe ding in inrichtingen, gezinszorg, hulp in B. en W. van Haarlem stellen de raad voor, het verzoek van het R. K. Kerk bestuur der parochie St. Joannes de Dooper om medewerking te verlenen voor aanschaffing van leermiddelen voor invoering van een nieuwe methode van godsdienstonderwijs aan de St. Fran- ciscus Xaveriusschool in de Nagtzaam- straat en de St. Lambertusschool in de Amsterdamstraat, in te willigen en hiervoor beschikbaar te stellen een be drag van f 900. Gistermiddag werd een kraanonderstel met behulp vafi een locomotor van het Goederenstation naar de Centrale Werk plaats overgebracht. Nabij het viaduct van de Zylweg draaide de kraan een halve slag om en kwam hierdoor in. aan raking met een seinbrug. De houten'om bouw van de kraan werd gedeeltelijk vernield. Daar het treinstel zich op het zogenaamde rangeerspoor bevond, kon het treinverkeer HaarlemLeiden nor maal doorgang vinden. De trein van 5.15, komende van Leiden, moest echter op het Westelijk spoor geleid worden en had ongeveer twintig minuten vertra ging. Al mag dan de kortebaan-draverij, dis Donderdag 2 Augustus op de Hagelinger- weg wordt gehouden, het hoogtepunt van het gehele jaar zijn, dit wil nog niet zeggen, dat de overige dagen van de traditionele Santpoortse feestweek zon der spannende evenementen zullen voorbijgaan. Behalve de reeds eerder gepubliceerde wedstrijden, alle georga niseerd door de Harddraverij vereniging Santpoort en omstreken, heeft nu ook de Santpoortse Winkeliersvereniging een bijdrage geleverd in de vorm van een etalage-wedstrijd, waarmee mooie prij zen te winnen zyn. Bovendien wordt bij aankoop voor een bepaald bedrag een luchtballon verkrijgbaar gesteld, waar mee de kinderen kunnen deelnemen aan de ballonnenwedstrijd op Zaterdag 6 Augustus. De ballonnen zullen bij het kermisterrein opgelaten worden en de eigenaar van de ballon, die het verst komt, wordt eigenaar van een kinder fiets. Er zijn echter meerdere en alle maal even mooie prijzen, dus het wordt beslist de moeite waard. Het bestuur van de Harddraverij-ver eniging heeft alle ingezetenen van Sant poort verzocht tydens de feestweek de vlag uit te steken om de plaats een fees- telyk aanzien te geven, zodat iedere vreemdeling kan zien, dat er in Sant poort iets heel bijzonders aan de hand is. De Hoogovens te Velsen organiseren voor de kinderen van het personeel een groot kamp in Vierhouten. Voor hun tenten zitten de kinderen aan de maaltijd. Vol van plezier stormen de kinderen een der kampen I een tocht door de bossen. Vierhouten uit voor de huishouding en regelmatig toezicht. Door deze methoden, die dieper en in tensiever ingrijpen in het leven van individu en gezin, krijgt de katholieke sociaal-charitatieve zorg een nieuwe omvangrijke taak, die zij niet mag over laten aan de burgerlyke overheid of aan een niet-katholieke organisatie. En over deze omschakeling ging het nu deze dagen. Pater L. Paulussen S.J. had als eerste een inleiding gehouden over de grondslag van het Vincentius werk. de practische charitas. Frans Nijs- ten, president van de Studentenconfe rentie „Sint Martinus" te Amsterdam, gaf een beeld van de huidige situatie en Theo Gründemann, president van de Slu- dentenconferentie van de H. Aloysius te Rotterdam, was het tenslotte, die de plannen voor de toekomst ontvouwde, waarover een gehele dag zou worden gediscussieerd. Hij pleitte voor een ingrijpende apos- tolatieve, een theoretische en een prac tische vorming. Deze laatste kan ook buiten het enge verband van de vereni ging vallen, doordat de te vormen Vin centiaan zich beschikbaar stellen gaat bij het St. Franciscus Liefdewerk, het Francisca Romanawerk, de parochiële centra of de reclassering. Wat de soci aal-theoretische vorming betreft, hier zijn vooral de studentenconferenties de aangewezen (in alle negen academie steden is er een en ook op vele colle ges in den lande). De Vincentiaan moet zich ook enige kennis eigen maken van de armenzorgwetten, het kinderrecht, het huwelijksrecht en de apologetiek. Tenslotte kan er soms een bepaalde vaar digheid van hem geëist worden, zo bij voorbeeld bij de leiding van de sociaal misdeelde jeugd, zoals spelleiding, ken nis van lekenspel en de zangtechniek. Dit alles wilde Gründemann bereiken door het oprichten van speciale vor mingsconferenties, die hun leden zou den moeten vormen niet in schoolse geest maar in prettig conferentiever- band. waarna de leden enige tijd later zouden kunnen toetreden tot de gewo ne conferenties. De algemene leiding van de Hoofdraad bij dit alles stond bij spreker voorop. De „Zeister dagen", zo als deze belangwekkende bijeenkomst was genaamd, werden voorgezeten door dr. V. A. M. Beermann, die de kwaliteit van „jongere" weet te combineren met de doctorstitel, het tweede secretariaat van de Hoofdraad en het voorzitterschap van het werkcomité, dat deze dagen voorbereidde. Mevrouw Catharina Scherhag, een 74- iarige dame uit Amsterdam, logeert voor drie maanden in Amerika, bij haar zuster en zwager, de heer en mevrouw Eitel uit Chicago. Zij kreeg een beer op bezoek. Dat gebeurde als volgt: De Eitels hebben, aldus bericht A.P., een buitenhuis in een verlaten streek in Wisconsin, midden tussen de bossen en zij gingen daar met hun Hollandse gast naar toe. Na een paar dagen moesten zy echter terugkeren naar Chicago, en lieten mevr. Scherhag achter onder de hoede van de huisbewaarder en zijn vrouw, die in een apart huis, ongeveer 300 meter verderop, woonden. Toen kwam de beer. Eerst kwam hij krabbelen aan de achterdeur en keek door de ramen naar binnen. Mevr. Scherhag verdreef hem door te roepen en aiie lampen aan te draaien. Twee dagen later, om twee uur 's nachts werd mevr. Scherhag wakker door een ver schrikkelijk lawaai. „Er vielen borden naar beneden", zei zij. „en er was een vreselijk gestommel. Toen ik naar buiten keek zag ik de beer het huis in en uit rennen, terwyi hij elke keer iets uit de ijskast nam, wat hij dan buiten ging opeten". De beer had de buitendeur uit 3e hengsels geslagen. Het rüige dier consu meerde een stuk gebraden varkensvlees, twaalf eieren, een pond boter en een pan soep. Volgens mevr. Scherhag had hij de soeppan naar buiten gedragen zonder een druppel te morsen. Als dessert nut tigde bruintje een chocoladetaart, die door ir.evr. Scherhag gebakken was. „Hij zag er vreedzaam uit en at met veel smaak", vertelde zij. „Ik was hele maal niet bang. Tenslotte ging hij weg". Inmiddels had de huisbewaarder enige jachtopzieners gewaarschuwd, die na hun aankomst de beer ongeveer vyftien meter van het landhuis neerschoten. De familie Eitel is van plan het dier, dat bijna twee meter lang is en 180 pond weegt, op te laten zetten. Zij hebben ook best trek in een berenbiefstuk, maar mevr. Scherhag zegt: „Het was zo'n welgemanierde beer en ik vind het afschuwelijk, dat hy dood geschoten is. Ik zou er geen stukje van door mijn keel kunnen krijgen". Blykens een in de Staatscourant op genomen beschikking van de minister van Economische Zaken zijn de pry zen van zeep, was- en reinigingsmiddelen vrijgelaten. Tot deze vrijlating kan wor den overgegaan, omdat het aanbod zo ruim is, dat voor prijsverhoging geen vrees meer behoeft te bestaan. Met ingang van 2 Augustus treden blykens de Staatscourant buiten werking de beschikking „huurprijzen driewielige bakfietsen en handwagens 1946" en de prijzenbeschikking „besteldiensten met driewielige bakfietsen, transportrijwie len en handwagens 1946". Alsdan zijn de prijzen voor de verhuur van en de be steldiensten met genoemd klein mate rieel vrij. Naar het ANP verneemt is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. L. A. Gastmann, plaatsvervangend con sul-generaal der Nederlanden te Hong kong tot H.M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lima (Peru). J&JbS Spaarnebabbelaar is er niet. Hy s met vacantie. Maar men zou een ver- keerd inzicht in zijn onsterfelyk' heden hebben, wanneer men meende, dat hy er nu helemaal niet was. Hy is er n.l. altijd, zoals de koning in een mo narchie er altijd is. De een heeft een rubriek, de anGer een kroon. Maar hun geen van beiden gemist kunnen worden onsterfelijkheid is eender, omdat en hun functie hun persoon overleeft. En zo las Spaarnebabbelaar a.i., die meent dat Spaarnebabbelaar niet ge* mist kan worden gedurende de tijd dat Spaarnebabbelaar liever alles dan zijn vacantie mist, dat een Amerikaanse juf* frouw meent de mensheid een dienst te hebben bewezen door een nieuwe kalender uit te vinden, waarmee zy nU de wereld rondtrekt. Zij leurt et niet mee, want het is geen kalender van papier; zij verdedigt hem, want het is een kalender in abstractie. En het voordeel dezer nieuwe dagtelling zou zijn, dat men, eenmaal door geboorte he.t recht op zekere verjaardag verwor ven te hebben, altoos en immer op die zelfde dag' laten we zeggen een Dinsdag zou verjaren, zonder.aan de bekende verspringing onderhevig te zijn. Nu vindt Spaarnebabbelaar dat zo in zijn eenvoud tot daaraan toe, al verheugt hij er zich zijdelings over, dat over zijn sterfdag in het systeem der juffrouw vooralsnog niets te zeggen valt. Maar als arbeidend mens vreest hij niet al- le.en, dat bijvoorbeeld Onze Lieve Vrouw-Tenhemelopneming voortaan immer (en niet slechts bij wijze van pijnlijke uitzondering) op een Zondag zal vallen; hij kan daarbij een onbe stemde vrees niet van zich afzetten, dat Tweede Kerstdag zo goed als Twee de Paas- en Pinksterdag voortaan op Éérste Kerst-, Paas- en Pinksterdag zullen vallen. En daarom is hij tégen de wereldkalender van mejuffrouw Elizabeth Achelis. KAPOKMATRASSEN qitsl. onvermengde Javakapok WASSENAAR, (Adv) U. P, meldde hedenmiddag uit Bata via, dat men in welingelichte kring®" verwacht, dat vanavond of morg®"' avond een overeenkomst over h«' „staakt het vuren" zal worden bereik'' Wanneer dit niet het geval aou ziA*" kunnen de besprekingen te DjocjV»" mislukt worden beschouwd. Enige minder belangrijke leden v»" de Nederlandse, republikeinse en d® V. N.-delegaties zijn vanmorgen in B»' tavia teruggekeerd. Leden van de N®' derlandse delegaties verwachtten ee" overeenkomst, doch gaven toe, dat nog veel moeilijkheden te overwin»8" zjjn. Een hooggeplaatste zegstn»" noemde aan U. P. de toestand critic" en twijfelde eraan, of er overeenstem' ming bereikt zal worden. Naar verluidt, blijft het voornaams*® twistpunt de eis van de republikein®" dat de Nederlanders hun troepen in d® steden terugtrekken. Naar Aneta nog meldt, is in princip® het cease-fjre aangenomen, doch uitvoeringsbepalingen moeten nog b*" sproken worden. IJMUIDEN. Stoomtrawlers: R 0J® f 900; IJm. 42 f 15.10Q; IJm. 49 f 13.100; IJm. 38 f 7.065; Kustvissers: Sch. 2 f 30®' IJm. 241 f 100; IJm. 2133 f 240; IJm. 22" f 100; IJm. 249 f 90. Totaalaanvoer 5220 kisten, waarva" 4200 verse haring. Prijzen per 1 "jfi Heilbot f 2.25—2.15; Tarbot f 2—1-'?®' grote tong f 2.552.40, groot middel' tong f 2.35. klein middel tong f 2.**" tong I f 2.20—2.15, tong II f 1.15—0.®"' per 50 kg.: grote schol f 5450, middel' schol f 29—17, kleine schol f 10—3.5!» schar f 95, bot f 11—8, kleine schelV* 1 19, wijting f 1710.50, makreel f 10.50, verse haring f 11.7010.40; P®* 125 kg: grote kabeljauw f 16673, kool vis f 2720, grote leng f 61. AMSTERDAM, 26 Juli l®4* Op de aandelenmarkt heerste, va" daag een wat vriendelijker stemm'"* dan gisteren. De Indische fonds®, trokken de aandacht door een vf® vaste houding. Enkele fondsen werd® daarby, nadat ze lange tyd verwas* loosd waren gebleven, weer in op® hoek verhandeld. Van rubberfondsen sloot het hoof"' fonds Rubber op het hoogste punt v® de dag met een koerswinst van L pet. op 134. Van Suikerwaarden H.V.A. geleidelyk 3 pet. oplopen. Op de Scheepvaartmarkt werd® aand. Ned. Scheepvaart Unie verh**\j deld ex-dividend en ex-stockdivid®", op 153 a 154, hetgeen even avance v circa 3 pet. betekende. f Van internationale waarden werdL aand. Kon. Olie evrhandeld tuSM 301 </i o» 305, het slot kwam op De staatsfondsenmarkt gaf beper koersverschillen te zien. (Niet-ommële 3Vt Nederl 1948 1-3% N' ma 194? 3 Nea oei tac Inschr Uriok 1946 3 D< Nea. Handel Mb. een A.K.O. Van Bentel» Patem Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogoven» eer Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Kuor.i Holl Amerika Lain Kon. N. Stoomt) M Nea. Scheepv Un>- h.v.a. Dell Mfl eert ex div. koenen) Vorig slot 99 ij 97 f 93 97 149 174% b 115gb 181% go 180% 260% gl 292gl 232% 304% i33%gi 151 125 153-34* 155% 14*54 171*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2