VIER EN VEERTIG WANDELAARS GEVEN OP IN GEVECHT TEGEN HITTE Vandaag door Land van Maas Waal en m HET DOMEIN DER VROUW De de „Staakt het vuren"-conferentie te Djocja begonnen Republikeinen willen Truman's voorstel financieel halveren ZOMER, W erkelijkheidszin ZIEKENKOSTJES Geen spoedig einde verwacht vacant ie en de jurk W' SCHOENEN SHOW HET GEZEGEND GESLACHT op een DE VROEGTE WINT Kinderen graven een vliegtuigbom op Gevangenisstraf tegen soldaten geëist De Amerikaanse militaire steun Franse kabinetscrisis voorkomen Groenten-export naar Oost-Duitsland N.R.K.M. congresseert 2 WOENSDAG 27 JULI W49 PAGINA 3 VIERDAAGSE AFSTANDSMARSEN Door Eist Indeling voetbalcompetitie gehandhaafd Ned. Waterpoloze vental voor a.s. Zondag I*rins Bernhard bij Concours Hippique in White City ned. kanovaarders OVER HET KANAAL DE VIERDAAGSE 3eMARSDAG 28 JULI fff „K.L.M.'-binnenlandli jnen yjbatfi I ij Zal leger der Westerse Unie anderhalf millioen man sterk worden? Vechtpartij in Assemblee Technisch crediet aan de middenstand voedselpakketten naar heel Duitsland Roman door G ASTER O.f.m. Cap. Nieuwe bisschoppen voor Tsjechoslowakije Verzoek om repatriëring (Van onze redacteur) Bet grote Vïerdaagse-Ieger, dat vanmorgen zingend het Land van Maas en '*aai introk, heeft zijn eerste slachtoffers achter moeten laten in de broeiende Zonnewarmte van gisteren, die de wandelaars op hun tocht door de Betuwe bloest en trotseren. Hadden zich aanvankelijk 7730 wandel-enthousiasten aan gemeld, 7220 lieten zich Maandag voor de mars inschrijven en 7204 verschenen gistermorgen aan de start, van wie er 7160 de eindstreep haalden. De Wakende zon, die ongenadig brandde boven de dijken, die het Land van Rijn, "aal en Linge omsluiten, verzengden de moed en het uithoudingsvermogen vier en veertig tippelaars, die gistermorgen met de beste voornemens bbzield de strijd tegen de kilometers aanbonden. pen Marechaussées. de Belgische Com mando- en Parachutistentroepen, de mannen van de Luchtstrijdkrachten en de fiere, schijnbaar onoverwinnelijke Mariniers, de Politie, de Brandweer, de P.T.T., het Spoorwegpersoneel en al die anderen, al die duizenden van alle rang en stand, zij allen trokken langs, onder voortdurend applaus van de bevolking van Eist, die zich in grote getale langs de weg had geschaard. De generaal A. C. T. Opsomer, com manderend generaal van de troepen te velde, bracht zijn jongens in Eist een bezoek en bezocht later op de middag het Vierdaagse-Hospitaal. dat in Nijme gen is ingericht en voorlopig nog maar heel weinig te doen heeft. Ook de oud gezant van België, de majoor der para chutisten Cassart, bezocht zijn jongens en uitte zijn grote voldoening over hun prestaties. Die eerste dag was voor de Belgen erg gemakkelijk geweest. Geen blaren, geen zorgen, slechts een vrolijk lied. Dat was hun parool en zij hielden zich eraan. „Wij zijn met drie en dertig man begonnen en zullen met drie en dertig man uitscheiden", aldus een Bel gisch parachutist, die daaraan toevoeg de „waar een parachutist aan begint, dat moet hij ook volbrengen". Dat is mannentaal, gesproken door stoere jonge kerels, die veel overeenstemming vertonen met de fiere Nederlandse Mariniers Vandaag is het de dag van Wychen, waar vanmorgen 7098 waandelaars aan kwamen, want behalve de vier en veer tig uitvallers van gisteren verschenen 62 personen niet aan de start van het tweede traject. Wychen slooft zich altijd uit en ook nu weer vonden de tippelaars er alles wat hun hart maar kan wensen. Via Beuningen en Druten waren zij Maas en Waal door getrokken en over Bergharen hadden zij Wychen bereikt, waar de grote rust werd gehouden en de tocht weer werd voortgezet naar het einde van de eer ste helft. Maar ondanks de warmte, ondanks de dikwijls broeiende temperatuur en de Onweersdreigingen in de strakke lucht l^erd deze eerste marsdag een feest; een *®est van broederschap, een feest van üe sport. Uitbundig en blij trok het zin- Sende leger der duizenden door het Schone land, lachend en opgetogen in ®en levensvreugde, die straalde van de duizenden gezichten en die warmer en Voller was dan de hitte van de zon. Van öe koelte in de eerste ochtenduren blaakten zeer velen gebruik om zonder "istpauze het grootste deel van het par uur af te leggen en om 7 uur ontmoet en wij de eerste 55-kilometer-lopers Jeeds voorbij Elden op weg naar Driel. ~n rond 8 uur trokken de eersten reeds door Eist, de hoofdstad van de Betuwe, parel van Hollands fruittuin. Majoor de ®('eunese, de onversaagde leider van ueze Vierdaagse, was in zijn nopjes. Het bop gesmeerd. En met groot enthousi asme kon hij in het Elster gemeentehuis, ra®r de Vierdaagse-autoriteiten door burgemeester W. M. C. Klijn werden Pbtvangen, uitroepen, dat Eist en de vierdaagse elkaar gevonden hebben. v°or de derde maal trok het Vierdaag- •e-leger thans door Eist, nadat vele Technische moeilijkheden er oorzaak van JVaren dat voorheen Eist links bleef 'ggen. Maar deze Betuwse stad heeft ich een eervolle plaats verworven in rij der Vierdaagse-steden. De Vier- jaagse voelt zich in Eist thuis, evenals het geval is in Wychen, in Grave, bi Cuyck en in Groesbeek. De vlaggen der Benelux sierden de panden van de raadzaal in het gemeen- ,enuis en bij het zien daarvan begon bet idealisme van maj. Breunese te |™eien. Volgend jaar, aldus de majoor, fbl de Vierdaagse niet alleen meer staan jb het teken van de Benelux, maar in ®t van de West-Europese Unie. terwijl deze woorden werden ge- "uroken tierelierde het Belgisch militair Yfuziekcorps voor het gemeentehuis vro- jlike marsen om de wandelaars het lo- te veraangenamen. De grote groe- Naar wij vernemen, heeft het be duur van de K.N.V.B. besloten de indeling voor de compe- 91950 te handhaven op zes biiz j6n e,lftallen- Begin 1950 zal een tr„'„°n re bondsvergadering worden senouden, waarop het competitie- U^agstuk in zijn volle omvang zal "°rdcn besproken. .Voor de interlandwedstrijd tegen Bel- welke Zondag 31 Juli te Bergen Zoom wordt gespeeld, is het Neder- •bhds waterpolozevental als volgt sa mengesteld: Doel: Rohner (Robben). Achter: Braa- 5°» (ZIAN), Stam (HZ en PC> en Ttjctelaar (Robben). Voor: Bijlsma (Haarlem), Van Feggelen (Meeuwen) Smol (ZIAN). Reserves: Van Gelder (HZ en PC) en Cabout (GZC). ®en Nederlandse equipe, die aange roerd werd door Prins Bernhard, dong mee in het internationale foxhuntejrs- oncours in White City voor ploegen an drie ruiters van dezelfde nationa- b'eit. De Nederlandse ploeg werd gt> °Hnd door Prins Bernhard met „Ve- fonique", M. van Loon met „St. Hu bert" en P. G. Vos met „Franklin." De wedstrijd werd gewonnen door Ierse team. Tweede werd Groot- tl Dttannië en derde Frankrijk. Ne tland bezette de vierde plaats met j1 totaal 27 fouten: 16 voor springen, Voor weigeren en 8 voor afstands- vc-rschrij ding. .Twee Nederlandse kanovaarders ds. rnilip Meerburg en de journalist Jan .ah der Linden, beiden uit Maastricht, gisteravond te Dover gearriveerd, - en een kwart uur, nadat ze uit Calais qaren vertrokken. Al is de overtocht VrS geslaagd, de poging om het record de Kanaaltocht per kano te ver bet (eren is niet gelukt, j De twee Nederlanders waren op 18 te Maastricht gestart en hadden via V»bt, Brugge en Duinkerken de haven v n Calais bereikt. Van plannen om het büJ?aal over steken hadden ze voor b vertrek niet gerept. WjMEGCN oeske ^O-AO-SO enhoek M OAsseir 9KM CABTO-4873j ttuniAOKM Route 30 KM Route Kleine kinderen, die in eer» ondiepe plek in de Vecht nabij de spoorbrug van Weesp speelden, hebben Dinsdagmiddag een onont- plofte vliegtuigbom opgegraven. Gelukkig ontdekte de overwegwachter van de Ned Spoorwegen tijdig het gevaar. Hij waar schuwde onmiddellijk de Rijkspolitie vair de groep Weesp en enkele ogenblikken later waren politiemannen onder leiding van op perwachtmeester Leegwater ter plaats. Men constateerde dat het een onontplofte Britse vliegtuigbom was van naar schatting 100 kg., welke vermoedelijk in 1944 toen verschei dene aanvallen op de spoorbrug zijn gedaan, werd afgeworpen. De hulpverleningsdienst van het ministe rie van Binnenlandse Zaken te Den Haag zal zo spoedig mogelijk de bom onschadelijk maken en opruimen. Bovendien zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld of in de omgeving van de brug de gevon den bom ligt op ongeveer twintig meter af stand van de spoorlijn nog meer blind gangers" onder het zand bedolven zijn. In de vergadering van de Prov. Sta ten van Limburg heeft een der leden gevraagd naar de juistheid van geruch ten als zou de K.L.M. binnenkort haar binnenlandse luchtlijnen gaan opheffen wegens exploitatiemoeilijkheden en dat ook het luchtvaartterrein Zuid-Limburg niet meer door de K.L.M. zou worden bevlogen. De Commisaris der Konin gin heeft hierop medegedeeld, dat hij van de minister van Waterstaat de me dedeling had ontvangen dat er een com missie is ingesteld ter bestudering van het probleem der „K.L.M.-binnenland- lijnen", maar dat er nog geen enkele conclusie bekend is en dat het rapport dezer commissie nog moet verschijnen. Berichten over opheffing van dergelijke luchtlijnen moeten dus op zijn minst als voorbarig worden beschouwd, zo werd hier aan toegevoegd. 48. Ongelukkigerwijs gebeurde het éénmaal dat Eric vergat Baldon en Aider voldoende in het oog te houden. Dat was, toen het vlot dicht onder de kust van een hem onbekend eiland voer. .Steile rotsen stegen loodrecht uit zee op. Dof kon Eric de branding horen brullen in de holen welke de zee in de loop der eeuwen in het gesteente had geslepen. Grote zwermen zeevogels cirkelden rond en krijsten. En toch, ondanks al deze geluiden, wekten de rotsen een indruk van grote stilte. „Wat kan dit zijn?*' vroeg Eric terloops aan Halsa, terwijl zij samen de rotsen gespannen gadesloegen. „Zelden zag ik een somberder kust. Deze rotsen geven je het gevoel dat er onheil nadert Hij was zo verdiept in de beschouwing der vreemde rotsen, dat hij de waar schuwende blik niet opmerkte, welke Baldon zijn enige aanhanger toewierp Toen slopen de beide trouwelozen voorzichtig om de opgestapelde kisten met goud heen, die de lading van het vlot vormden. Hun voeten maakten niet het minste gerucht op het hout. Baldon's ogen bleven een ogenblik op de kisten rusten en vulden zich met een uitdrukking van wilde hebzucht. Het volgende moment voelde Eric een hevige stoot in zijn rug. Hij wankelde, trachtte wanhopig houvast te mnden, doch zijn voeten glipten weg op het ttochiige dek en met een zachte kreet stortte hij overboord, onmiddellijk gevolgd door Halsa.... Voor het Hoog Militair Gerechtshof diende Dinsdagmiddag het beroep van twee soldaten, die „wegens het versprei den van communistische, opruiende lec tuur" door de Krijgsraad-Zuid tot acht maanden gevangenisstraf zijn veroor deeld. Het waren de 22-jarige Eric M. uit Haarlem en de 23-jarige P. H. L. uit Zaandam. De advocaat-fiscaal eiste tegen eerstgenoemde nu zes maanden gevan genisstraf en tegen de tweede verdachte acht maanden. -55KM Route 50 KM Route - Spoorlijn £j Kasteel Verjjilegings- Dinsdag- is te Djocja door republikein- se en Nederlandse gedelegeerden, als mede de leden der U.N.C.I., bijgestaan door hun militaire adviseurs, een begin gemaakt met de besprekingen over het uitvaardigen van de order tut het staken van het vuren. Terwijl de betrokken partijen allen de noodzakelijkheid inzien van een zo spoedig mogelijke tot stand koming hiervan, opdat de machine voor de Ronde-Tafelconferentie te 's-Graven- hage in beweging kan worden gezet, was er gisteren niets dat er op zon kunnen wijzen, of de besprekingen spoedig zullen kunnen zijn beëindigd. Alle drie leden der U.N.C.I., de heren Cochran, Critch- ley en Herremans, nemen aan het over leg deel, evenals dr. Van Royen, die de leiding der onderhandelaars van Neder landse zijde heeft. De besprekingen gaan thans over een practische uitwerking van het in de overeenkomst tussen de heren Van Royen en Rum neergelegde beginsel, dat de Nederlandse en de republikeinse troe pen gebieden krijgen toegewezen, waarin zij de rust en orde zulllen handhaven. Het is niet onmogelijk, dat in de een of andere vorm een gezamenlijk lichaam waaraan de Nederlanders en de republi keinen deel zullen hebben, zal worden Volgens A.P. zijn de republikeinse Amerikaanse voorstanders van militaire hulp aan West-Europa plannen aan het maken om het door Truman voor wa penlevering aan het buitenland voorge stelde bedrag van 1.450.000.000 dollar aan contanten met meer dan de helft te verminderen. Het programma van de president heeft een storm van critiek ontketend en het is duidelijk, dat tot nog toe door beide partijen gesteunde Amerikaanse buitenlandse politiek een zware proef ondergaat. Vandenberg en Dulles zouden thans, samen met de republikeinse afgevaar digde John M. Vorys, bezig zijn met het opstellen van een nieuw plan. Krach tens dit plan zou het Congress een uit gave van 77.000.000 dollar moeten goedkeuren, nodig voor het in orde brengen en verschepen van aanwezige legervoorraden tot een waarde van 450.000.000 dollar en verder moeten toe stemmen in het beschikbaar stellen van 200.000.000 dollar voor de aankoop van nieuw materiaal in Amerika en in het buitenland. Het nieuwe plan voorziet in een uitgave van 325.000.000 dollar voor de voortgezette leveranties aan Grie kenland en Turkije. Dit bedrag is ook door de president voor dit doel ge vraagd, evenals de voornoemde 77 mil lioen. Voor de aankoop van nieuw mate riaal wil hij echter ongeveer 1.000.000.000 dollar besteden. Robert Taft, de voorzitter van de politieke commissie van de republi keinse partij, verklaarde, dat Truman's voorstel met zich mee zou brengen, dat het Congress in wezen afstand zou doen van al zijn bevoegdheden, die be trekking hebben op de buitenlandse politiek. Het Huis van Afgevaardigden zal Donderdag beginnen met het commis sie-onderzoek van het wetsontwerp Het doel van het Amerikaanse mili taire hulpprogramma werd gisteren door bevoegde zegslieden te Washington ge noemd als het gevechtswaardig maken van een leger van 1.500.000 man der Westerse Unie. Tegenover deze ander- half millioen man staat, volgens in Washington beschikbare cijfers, een Sovjet-strijdmacht van meer dan vier millioen. ingesteld, dat zal werken met bijstand van de U.N.C.I. en dat de nodige leiding zal geven aan de plaatselijke organen in de diverse streken. Indien het tot een dergelijke vorm van samenwerking komt, zal het volgens waarnemers in U.N.C.I.-kringen de vraag zijn. ot het huidige aantal van veertig militaire waarnemers der U.N.C.I vol doende zal zijn. De burgemeester van Madiun heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat sedert mëdio-Juni voorbereidin gen getroffen zijn om verkiezingen voor de gemeenteraad te houden. Onverant woordelijke elementen hebben echter pamfletten en dreigbrieven verspreid onder alle ingezetenen om hen af te houden van deelneming aan deze ver kiezingen, dreigementen, zowel gericht tegen het leven van de candidaten als van de kiezers en kiescommissies. Hier door zijn de burgers, die aan de tot standkoming van een democratisch be stuur wilden medewerken door vrees bevangen en hebben zich teruggetrok ken. Bijgevolg is het volk beroofd van zijn vrijheid om zijn kiesrechten uit te oefenen. Het Franse kabinet heeft gisteravond een eind gemaakt aan de crisis, welke het gevolg was van de goedkeuring door de minister van Arbeid, Daniel Mayer, van vacantie-toeslagen voor de employé's van de Dienst sociale zekerheid. Het ka binet bereikte overeenstemming over deze kwestie. Dit werd officieel mede gedeeld na een speciale bijeenkomst van het kabinet, gehouden ter bespreking van het geschil. Het debat in de nationale Assemblée over het Atlantische Pact duurt reeds van Vrijdag voort. Het veranderde gis teravond in een waar pandemonium. Communisten en rechtsen vlogen elkaar in de haren, sloegen eikaars brillen af, deelden stompen uit en schopten letter lijk „links en rechts". Een van de hoogmogende heren moest de zaal ver laten met een bloedneus en een ge scheurde lip. Zelfs nadat de 77-jarige president Edouard Herriot de zitting ge schorst had en de Assemblée tot rust had gebracht, ging het rumoer op de tribunes verder. Vanmorgen heeft de Franse Natio nale Vergadering gestemd vóór de rati ficatie van het Noord Atl. Pact. Donderdag 28 Juli, 19.45 uur, zal over Hilversum I in de rubriek „De R.V.D. antwoordt" een radiovraaggesprek wor den uitgezonden met de heer J. E. Foekens, hoofd van de afdeling financiën van de directie voor de middenstand. In dit vraaggesprek zal een toelichting worden gegeven op enkele wijzigingen in het technisch erediet aan de midden stand. Eindelijk is er dan een beetje zomer, maar misschien heeft hij zich al weer teruggetrokken als deze regels U onder de ogen komen. De laatste week van de uitverkoop is door velen gebruikt om nóg eens te gaan neuzen tussen de rek ken met puntloze jurkjes. Aan katoen zullen ze er niet heel veel meer vinden. Ook katoen aan het stuk is er nog nauwelijks, om niet te zeg gen helemaal niet. Het ver driet ons, want er gaat niets boven katoen, noch in dra gen, noch in onderhoud en het kan tegen alle stootjes die een jurk of een rok in de vacantie pleegt te krijgen. Hoe eenvoudig 'n vrouw haar vacantiekleren kiest, én voor zichzelf én eventu eel voor haar kinderen, hoe minder soesah ze zichzelf op de hals haalt. Eén stevige en één katoenen (of wat dit remplaceert) rok, een paar wasbare blouses, een truitje en een vest, misschien nog een windjak, kan voor een buitenvacantie genoeg zijn. Wil men er iets meer werk van maken, dan neemt men nog een wasbaar zomerjurk je, mee, waarover een bole- rootje kan gedragen, zoals dat nu de grote mode is en wat eigenlijk heel prac- tisch is, want men is er iets meer gekleed mee zon der dat de mantel ermee is gemoeid. Bijgaand jurkje, van Ame rikaanse afkomst, is van wit linnen met rood en wit ge nopte brede ceintuur en re vers aan de bolero. Men zou, wanneer men in de uitver koop zo gelukkig is geweest om een lap nopjesgoed te vinden, deze samenstelling kunnen omdraaien en een genopt jurkje maken, wat veel minder besmettelijk is, met witte revers en cein tuur. Want het is voor de vacaptiedagen zaak, om jur ken te hebben waar men niet gauw een vlek of wat smoezeligheid op ziet. Ruit jes bieden bijvoorbeeld dit voordeel. Daarentegen schijnt groen een mysterieuze aan trekkingskracht voor vlek ken te hebben, wij ervaren dit altijd weer zelf en weten het ook uit ervaring van an deren! Wit heeft, vooral voor jongeren, altijd een zeer grote charme, mitshet Amerikaans jurkje van wit tin nen met rood en wit genopte ceintuur en revers op de bolero. smetteloos is. Wie een wit jurkje mee neemt, haalt zich ongetwijfeld daarmee een was- en strijkuurtje op de hals. „Wie mooi wil zijn, moet daar wat voor over hebben". ASTRID 'ij zouden er niet aan gedacht hebben van daag uit te weiden over een modeshow, die wij dezer dagen hebben gezien, wanneer deze show niet zo'n duidelijk bewijs had gevormd voor de werkelijkheidszin van onze Nederlandse fabri kanten. In Kaatsheuvel, een Bra bants dorpje, dat beroemd is om zijn natuurschoon en om zijn schoenenindustrie, werd een tentoonstelling gehouden onder de naam „De Schoen 1949". Meer dan dertig fabri kanten hadden daar de mon sters voor het komende na jaar uitgestald. Nu is het be kijken van een tentoonstel ling voor een niet-belangheb- bende altijd een vermoeiende bezigheid. Daarom juichten wij het bijzonder toe, dat der tien van de genoemde fabri kanten de handen ineen had den geslagen en tezamen 'n modeshow van sehoeisel had den gearrangeerd. Op deze show werden van elk van deze fabrikanten drie of vier modellen getoond. Zo kreeg men een rustig en goed over zicht van het voornaamste nieuws, dat de schoenen wereld voor het a.s.-najaar voor ons heeft uitgedacht. In het kort kunnen wij zeggen, dat de nieuwe modellen uit muntten door draagbaarheid en eenvoud. De grote meer derheid werd gevormd door sport-, wandel- en geklede schoenen. Deze waren echter zo ontworpen, dat men zeer goéd ook de eenvoudige sportschoen bij een middag toiletje en de geklede schoen bij een mantel- of sportpakje kon dragen. Dit kwam vooral omdat men hier voor de sportschoenen afstand had gedaan- van de wel zeer so lide, maar weinig elegante zware zolen, die de laatste jaren zoveel opgang maak ten. Een laag of half hoog bekleed hakje vond men on der de sport- en wandel schoen, terwijl de meer ge klede schoen over het alge meen wel een hoge, maar niet meer overdreven dunne hak had. De stevige, maar toch mooi gevormde nieuwe hak ken leveren voor de draag ster bij het gaan veel minder moeilijkheden op. Het is natuurlijk erg pret tig als wij bij elke japon of mantel 'n apart paar schoen tjes kunnen hebben, maar waar er maar weinig vrou wen zijn, die zich dat kunnen veroorloven, is het prettig te constateren, dat de fabrikan ten hun best doen hun pro ducten veelzijdig bruikbaar te maken. Als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat de prijsklasse van deze modellen de middelklasse is, zult u het met me eens zijn, dat deze show een vermel ding wel waard was. In ieder gezin kan het voorkomen dat er zieken zijn, daarom willen wij enkele wenken geven aangaande het klaarmaken van ziekenkost- jes. Voedzame zachte ge rechten zijn over het alge meen echt geschikt voor zie ken, maar afwisseling is noodzakelijk, zowel om de eetlust te bevorderen als om te zorgen dat de zieke alle noodzakelijke voedingsstof fen, nodig voor de opbouw, dus zijn herstel, krijgt. Vers voedsel van goede kwaliteit is niet alleen het smakelijkst maar ook het meest voedzaam. Zo bevat frisse, verse groente meer vi tamines, dan verlepte of ge zouten. Vruchten zijn voor zieken en herstellenden niet alleen een lekkernij, maar ook be langrijk voedsel door hun gehalte aan vitamines en zouten. Als er niet voldoende ver se groente en vers fruit te krijgen is, zijn de blikgroen- ten en -vruchten, de in fles sen ingemaakte en de bevro ren groenten en vruchten een goede vervanging. Melk, eieren en boter moeten zo vers mogelijk zijn en goed bewaard worden: koel en donker (melk eerst gekookt). Daarentegen zijn oudbakken en geroosterd (geheel droog) brood lichter verteerbaar dan vers brood. Ook bruinbrood kan worden gebruikt; dat bevat meer vi tamines en zouten dan wit brood. De dranken zijn van be lang om de dorst te lessen en ook wegens de voedings waarde, die ze kunnen heb ben- Dikwijls gaan dranken er gemakkelijker in dan vast voedsel. Ze kunnen op een eenvoudige manier voedza mer worden gemaakt: door er ei, room, gecondenseerde melk, boter en dergelijke aan toe te voegen. Iemand die ziek is, is kies keuriger dan anders, daar om moet het voedsel met ex tra zorg bereid worden. Flauwe kostjes bevallen over het algemeen het best. Maak het eten daarom niet te zout, noch te zuur of te zoet. Spe cerijen worden voor zieken meestal niet gebruikt. Op gewarmde groenten en aard appelen zijn niet smakelijk en minder voedzaam dan ver se. Geef daarom een zieke nooit opgewarmd eten. Maak verder de porties klein en dien het eten sma kelijk op. vooral niet lauw. Ook is het beter de pa tiënt, die over het algemeen weinig honger zal hebben, niet te veel te laten meele ven met de voorbereidingen van het eten. Houd de keu kendeur dicht. Op vragen van het Tweede Kamerlid Borst (CPN) betreffende het voeren van onderhandelingen om te komen tot een compensatie-overeenkomst voor Neder land met de Russische zone in Duitsland heeft minister Mansholt het volgende geantwoord: Inderdaad worden reeds 'sedert enige tijd door het bedrijfsleven pogingen aangewend om met de Russische zone van Duitsland tot een compensatie transactie te komen, waarin tot een be drag van ca. f 2.500.000 aan groenten en fruit is opgenomen. De tegenleveringen betreffen hoofdzakelijk gebruiksartike len, welke slechts van beperkte econo mische waarde zijn. Deze onderhande lingen zijn thans zover gevorderd, dat genoemde transactie op 12 Juli door de Nederlandse instanties is goedgekeurd. Bovendien is op dezelfde datum nog een transactie, waarin voor f 1.500.000 aan groenten is opgenomen, goedgekeurd. Dat niet eerder groenten konden wor den geëxporteerd, is een gevolg van het feit, dat zonder deze compensatie-trans-, acties geen invoervergunning voor groenten en fruit van de autoriteiten der Russische zone van Duitsland kon worden verkregen. Deen Kay Werner Nielsen heeft êew avnoci een achtervolgingswedstrijd t>)r7°nnen tegen de Nederlandse kam- Wim van Est. ge a5z wij vernemen, is het sinds eni- st aJW voor particulieren mogelijk *0aöaard-voedselpakketten naar alle doen Van Duitsland, inclusief Berlijn, te lijk zenden. De regering heeft name- h'sat' Stemming gegeven aan de orga- ihia.- s' aangesloten bij de contactcom- Wd'ei Culturele Betrekkingen Duits- tie„ 'evenmiddelen aan zusterorganisa- laf,'f1 de Westelijke zones van Duits- taal zenden, tot een gezamenlijk to- Van 2000 pakketten per maand. Wjk®4 St. Franciscus-Gasthuis te Rot- OdiH™ ie plotseling overleden Pater Wl? Etten O.F.M., die als assis- kloo^heter in het Minderbroeders- ftii v7er. te Woerden woonachtig was. ^r®ikte de leeftijd van 61 jaar. tot kapitein ter zee de kapi- virectm ant t- z- ihr. A. Van Foreest, °bto»rr u i°odswezen en dr. M W. i "ederlands vertegenwoordiger conferentie te Genève. 53 Het werd winter en lente voor de nieuwe winkel klaar en bewoond was. Er was van alles te krijgen: levensmidde len, gereedschap, granen, manufacturen, kunstmest. Wij lachten ermee. De mensen waren zo nauw verbonden met onze coöpera tie, dat wij van W. A. Verschuren— Koopmans, Bazaar, geen gevaar ducht ten. Er zou niemand gaan kopen. In het begin was dat ook zo. De win kel leidde een kommervol bestaan. Slechts zelden liep er iemand binnen. Alleen als hij iets nodig had, wat in de winkel van de coöperatie niet te krij gen was en hij geen lust had om naar het vertrouwde adres in het dorp te gaan. Maar iedere week had de winkel een nieuwe etalage met aantrekkelijke ar tikelen. Als de mensen uit de keyk kwamen bleven zij ervoor staan kijken en lazen wat er nu weer aan „spotprijs" verkrijgbaar was. Toen de avonden langer begonnen te worden werd er aan de verschillende haarden over gesproken, dat bij Ver-t schuren verschillende dingen veel goed koper waren. Ook had men veel meer keus en als er iets niet was, liet men het binnen enkele dagen uit de stad komen. Granen en kunstmest werden voor hetzelfde geld met de auto thuis gebracht, als men aan een weg woonde waar de auto doorkon en anders toch nog zover mogelijk. Bij de coöperatie betralde men voor dergelijke dingen de prijs van het dorp met enkele centen er boven op voor het vervoer. Bovendien was de winkel gezellig ingericht. Goe de klanten kregen een sigaar en nooit hoorde men van vergissingen als iets opgeschreven werd. In het begin deden wij niet meer dan er over spreken. Slechts langzaam groeide er een zekere wrevel aan de ene kant en bezorgdheid aan de andere. Zelfs toen de winkel veel clandizie kreeg nam onze bezorgdheid geen grote afmetingen aan. Wij spraken van: leven en laten leven. Het was tenslotte wel dadigheid wat de mensen bij ons beoe fenden en daar moest men iemand vrij ir. laten. Ieder kon zelf uitmaken, hoe veel hij die wilde beoefenen. Het was best begrijpelijk, dat men voor sommige artikelen naar Tod ging. Er was daar meer keus en over het algemeen had alles er een meer stads aanzien. Zodat vooral jonge mensen, die graag deftig deden, er binnen kwamen. De andere mensen, die een gemoedelijke dorps- winkei willen met een. gezellig praat je, dachten er niet aan. Maar iedereen voelde zich verplicht van tijd tot tijd bij onp te komen. Nie mand werd bij Tod vaste klant voor alles wat hij nodig had. Er zou ook praat over gekomen zijn als hij in de coöperatie wegbleef. Misschien dat de pastoor er niets van zou zeggen, maar wjj toch zeker. En voor zijn goede naam heeft men iets over. Er gebeurden in de loop der jaren echter andere dingen. Er kwamen men sen bij ons, die zeiden, dat de boeren zich in een bond moesten aaneensluiten om hun rechten te verdedigen. Het wa ren vreemde mensen, maar ze hadden elders veel invloed. Wij voelden er wei nig voor. Het ging zo ook goed en wij hadden een eigen organisatie. Die reik te niet verder dan het dorp, werd ons gezegd. In de grote wereld hadden wij geen macht. En als wij niet oppasten werden alle boeren door de idustrie en door de buitenlandse producten onder de voet gelopen. Allerwege werden fa brieken opgericht. Men betaalde er ver lokkende lonen en het werk duurde niet langer dan acht uur per dag. Een mens kon er slapende rijk worden. Een boer kon niet goedvinden van licht tot don ker, en daar over heen te werken, en dan nog niet genoeg te verdienen om rond te komen. Bovendien was de stad gevaarlijk om dat zij steeds meer volk opslokte. Zij drong met haar zondigheid steeds ver der op. Wij moesten er ons gezamenlijk tegen te weer stellen. Wij lachten gewoonlijk met zulke praat. Dat een stad gevaarlijk was en dat een boer er niet thuishoorde, wisten wij van horen zeggen. Wij lagen nog zo ver achteraf en hadden zo weinig con tact met de buitenwereld, dat het voor gestelde gevaar ons niet reëel leek. Wij haalden alleen de schouders op. Wij zeiden dat het wel weer geld zou kos ten en dat hadden we toch hard ge noeg nodig. Totdat op een winteravond iemand over de boerenbond zou komen spreken. Het was een pater in het wit en de pastoor had hem uitgenodigd. Minstens had hij hem verlof gegeven om te ko men en 's Zondags kondigde hij hem in de kerk af. Nu wil ik niet zeggen, dat die pater niet vele dingen zei, die voor de boeren nuttig waren. Tenminste op andere dor pen, waar zij vooruit geholpen moesten worden, omdat zij uit zichzelf niet vol doende van aanpakken wisten. Zij had den daar natuurlijk voorlichting nodig en ordening van de verkoop en wat al niet. De pater wist dat zeer meeslepend en overtuigend te schilderen. Je kon horen «lat hij het al wel honderd keer gedaan had. Maar bij ons sloeg het wei nig in. Wij hadden dat allemaal al. Wij dachten: waar maak je je toch druk om. Het is al lang gebeurd. Wij hebben een meelfabriek, een molen en een win kel. En niemand denkt er over naar de stad te gaan. Iedereen is het hier met elkaar eens en de sfeer van het platte land: man, we hebben zo'n braaf dorp. Maar op het einde begon de pater te betogen, dat wij ook voor andere men sen verantwoordelijkheid hadden. Soli dariteit, noemde hij het. Dat woord scheen zijn bijzondere voorliefde te heb ben. De organisatie was hier misschien nog niet strikt nodig. Maar het kon ko men. En zelfs al was dat niet, dan moes ten we nog oog hebben voor de boeren, die er veel zwaarder voor stonden, die dichter bij de stad woonden, door haar eerder besmet werden en geen grond meer konden krijgen om hun kinderen op te plaatsen. doch integendeel hun land voor veel geld verkochten. Dat sloeg in. Boeren die hun grond verkochten en gingen rentenieren. Dat was verraad aan de stand. Dat waren ontaarden. Ineens waren wij solidair. Wij begrepen wel niet hoe wij mensen, die wij niet eens kenden of wisten wo nen, konden bijstaan door contributie te betalen aan de grote bond, maar verant woordelijkheid was iets, dat wij altijd graag gedragen hadden. En als wij met ons lidmaatschap anderen op de been hielpen, wij zouden lid worden. Wjj werden leden op papier, die geld be taalden en een weekblad ontvingen. Voor de rest ging alles gewoon door. (Wordt vervolgd) 12 en IS October zal in Rotterdam het vijftiende tweejaarlijkse congres van de Ned. R.K. Middenstandsbond worden ge houden. De ochtend van de eerste iag wordt een algemene vergadering gehouden in de Rivièra-hal, waarop na de openings rede en het rapport 19471949 prof. dr. Groeneveld uit Nijmegen zal prae-advise- ren over „Plaats der zelfstandige midden- en kleinondememers (economisch, sociaal, cultureel) ki de huidige maatschappelijke structuur." In de middag zijn er drie sectievergade ringen. Als prae-adviseurs treden op drs. G Vlek over „Bedrijfsrationalisatie en commerciële samenwerking", dr. Dtderich over „De publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie in het bouwbedrijf" en prof. Heere uit Tilburg over ,,De toekomst der am bachten (economisch en cultureel)". Na deze sectievergaderingen wordt het con gres ten stadhuize door B. en W van Rot terdam ontvangen. De volgende ochtend prae-adviseert de heer Schras over: ,,De huidige financieringspositie van de mid denstand" en drs. Krouwels over .De midden- en kleinondememing in het be lastin gsteloel". De middagvergadering is gewijd aan het onderwerp: „Een midden standsorgaan in de P B.O Dr. Delfgaauw zal het economiseh-sociale aspect belich ten en prof. dr. Van Muiswinkel het be drijfseconomisch aspect. Prof. Ant. Ariëns spreekt het slotwoord. Z. H. de Paus beeft gistere», aldus meldt U. P. uit Rome. twee nieuwe bis schoppen in Tsjechoslowakije benoemd. Het IQD mgr. Ambrogio Lazi, die be noemd is tot titulair bisschop van Appi, en Mgr. Robert Probozny, die werd be noemd tot titulair bisschop van Xeiia. In verband met het feit, dat een aan tal oorlogsvrijwilligers niet is opgeno men in het demobilisatie-schema, heeft het dagelijks bestuur van het thuisfront „Band Nederland-Indonesië", dat dit aantal op ongeveer 300 schat, een tele gram gericht tot de minister van Oor log met het verzoek, alsnog te trachten de repatriëring van deze groep O.V.W.- ers mogelijk te make».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3