Haarlem maakt zich op voor het bloemenfeest ks Höae woemrük- De rel om „Het IJzeren Gordijn li VERNIEUWINGSFONDS VOOR DE GEMEENTEBEDRIJVEN Gevarieerd program met tal van evenementen c Wondere pracht in de Vishal „Jeugd van Nederland" Medeplichtig aan dood van 14 gevangenen Attractieve feestverlichting IMPORTATION DE FRANCE HET KAASPALEIS AGENDA' Nieuwe candidaten als raadslid toegelaten Vier vrouwen voor het Kantongerecht DONDERDAG 28 JULI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Derby Haarlem Aankomst Bloemenkoningin CAMEMBERT PORT DU SALUT BRIE GERVAIS EMMENTHALER Bloemencorso DE RELLETJES OM „HET GEVAL-GQUZENKO" Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Herwonnen Levenskracht HEEMSTEDE Geen voorrang Vrede voor alle volken CONCERT R.K. MAND.- VER. „DE TROUBADOUR" VERENIGING „HAERLEM" BEZOCHT PALEIS OP DE DAM Een interessante middag Overgang Munterslaan Een bijzondere aquarium tentoonstelling Hoofdakte-examens Tentoonstelling, die iedereen moet zien H. M. v. d. HART t GECOMBINEERD CONCERT IN HAARLEM-NOORD „Soli Deo Gloria" en „Da Pacem NAAR LOURDES HandelingsonbekwaamheiJ gehuwde vrouw DÜ its- Beurs van Amsterdam maar enkele dagen en Haarlem zal als Hollandse bloemenstad gedurende j .„j wet feeststemming zijn, wanneer het nu traditionele Bloemenfeest 1311 he' Spaarne in het middelpunt der belangstelling zal plaatsen. Dank ZO de samenwerking van particulieren, straatverenigingen, de N.Z.H. en de ge- meen.e met „Haarlems Bloei" is het mogelijk geworden om weer die bijzondere Hafr'. e.?.Pen' dle, telkenjare zeer velen van buiten de stad en het land naar Wva1 terecht een feest van „burgers en buitenlui" belooft te deze. he!e ^eek zal wederom geconcentreerd worden om de uersoon koningin die evenals de koningin van het vorige jaar de naam S i ,n deze naam dc sy»bo"ek zoeken in de overeen- ."f.4 de ™ar«Tiet of in de zuivere betekenis van het woord, n.l. parel, de en kunnen de Haarlemmers daar hun pleizier beleven, voor zover zij ten minste niet tegenwoordig zijn bij de aankomst van de' Bloemenkoningin. Men heeft deze intocht thans anders gearrangeerd dan het vorig jaar. Om kwart over twee vertrekt de koningin in een jacht van het Zuider-Buiten- Spaarne en vaart z\j omgeven door een stoet van versierde motorbootjes naar het Noorder-Buiten-Spaarne, waar zij omstreeks drie uur tegenover de Ta felbergstraat aan wal zal stappen. Zij zal daar door een speciale commissie van ontvangst worden begroet en met haar gevolg van vier meisjes in een open auto naar 't stadhuis rijden. Daar zullen haar door het gemeentebestuur bloemen worden overhandigd, waarna de tocht zal worden voortgezet naar restcurant „Creefzicht", waar zij door het comité Bloemenfeestweek zal wor den ontvangen. De route van de stoet, die door mu ziek zal worden voorafgegaan, is als volgt: Floresstraat, Soendaplein, Scho- terweg, Frans Halsstraat, Kennemer- plein, Kruisweg, Kruisstraat, Bartel- jorisstraat, Grote Markt, Koningstraat, Gierstraat, Houtplein, Dreef. Deze eerste dag wordt 's avonds om 9 uur besloten met een taptoe door de Militiare Kapel onder leiding van ser geant H. van Willige, op de Grote Markt. Zondag 31 Juli zal het Luna-park geopend zijn van 6 tot 12 uur. Verder vermeldt het programma voor die dag een concours-hippique op het H.F.C.- terrein, 's middags om twee uur, ter wijl op het zelfde tijdstip een concert gegeven wordt in de Hout en in Haar lem-Noord op de Speelweide van het Sportpark. Maandag 1 Augustus geeft de mu ziekvereniging „Sint Caecilia" 's avonds om 8 uur op de speelweide in Haarlem- Noord een concert. Om negen uur wor den de sportmensen uit Derby bij hun aankomst op het station verwel komd. Het sportprogramma dat in het kader der uitwisseling afgewerkt zal worden, hebben wij vorige week reeds uitvoerig gepubliceerd. De dag daarop, Dinsdag 2 Augustus, worden zij offi cieel om 11 uur door het gemeente bestuur op het stadhuis ontvangen. „Kunstkring" geeft 's avonds om half acht een concert op de speelweide in Haarlem-N. Deze dag staat overigens geheel in 't teken van de muziek, want het krontjong-gezelschap onder leiding van B. IJzerdraat geeft in de avond om acht uur in „Dreefzicht" een mu ziekuitvoering en op het zelfde uur geeft de bekende pianist Cor de Groot in het Concertgebouw een piano recital. Woensdag 3 Augustus is het vooral de sport, die een groot deel van de dag in beslag neemt. Om half elf tenniswed strijden HaarlemDerby op de banen der Haarlemse Lawn Tennis Club aan de Spanjaardslaan. De beide plaatsen ontmoeten elkaar ook om elf uur in een cricketwedstrijd op het terrein Donkere- laan te Bloemendaal en om zeven uur 's avonds wordt op het voorterrein van de Ripperda-kazeme de wielerwedstrijd verreden. Om drie uur brengt de Bloe menkoningin een bezoek aan de aqua riumtentoonstelling in de vishal. De Haarlemmers kunnen die dag van half acht tot half tien 's avonds het De ere-bogen zijn inmiddels al weer bij de ingang en de uitgang van het station verrezen. Als feestelijke pergola zullen zij de vreemdeling bij wijze van spreken midden m het bloemen feest zetten. En zo deze dit welkom alleen als een aardige attentie mocht opvatten, dan zal hij spoedig van ge dachten veranderen bij een verdere wandeling door de stad. Behalve de ver sierde halteplaatsen van de N.Z.H. op het Stationsplein, zal een gevel versie- ring van particuliere zijde aan verschil lende straten een bijzonder cachet geven. Hierbij komt de pas opgerichte vereni ging van de Kruisweg wel goed voor de dag. die, haar naam „Haarlems Entré waardig, voor een originele ver siering van die straat zal zorg dragen, namelijk palen langs de weg, waarop ijzeren bloemenmanden zullen prijken met hortensia's. De Kruisstraat Bartei- jorisstraat, Grote Markt en Grote Hout straat zullen evenmin achterwege blij ven, terwijl verschillende straatverem gingen hun straat volgens een bepaald ontwerp zullen laten versieren. De vier wimpelmasten worden natuur lijk weer opgericht op de Kruisbrug en wie in die dagen toevallig de Hema mocht binnenwandelen, zal verbaasd staan over de metamorphose, die chef en personeel hebben ondergaan. In deze week zullen zij namelijk als Volendam- mers gekleed hun werk achter de toon bank verrichten. Dit alles is nog maar een vluchtig overzicht van de versiering, waarin het Haarlemse stadsbeeld zal worden gesto ken. Het meest imponerend zal de stad echter zijn in de avonduren, wanneer de verlichting het geheel bijzonder at tractief zal maken. De guirlandeverlich ting, die door een deel van de burgerij in 1948 spontaan aan het gemeentebe stuur werd geschonken, brandt weer langs de Nieuwe Gracht. De voorgevel van het stadhuis zal in licht gedompeld zijn, waardoor de overige versiering on getwijfeld nog meer tot haar recht zal komen. Dan zijn er nog de Grote Kerk, de Amsterdamse Poort en de Nieuwe Kerk, die vele belangstellenden zullen trekken, wanneer zij in de avonduren zich feestelijk verlicht verheffen tegen de donkere avondhemel boven de stad. En tenslotte mogen wij wijzen op de voorgevel van het Provinciehuis, die door schijnwerpers verlicht zal worden, en de fluorescente verlich ting in de tuin van de Provinciale Griffie. Zoals men weet, werd deze aangebracht bij het bezoek van het Koninklijk Paar aan Haarlem. Door de welwillende samenwerking tussen het Provinciaal Bestuur, het P.E.N Haarlems Bloei en verschillende ge meentelijke diensten, is het mogelijs geworden deze verlichting, die nog niet eerder in Haarlem te zien is ge weest, te bezichtigen. Het belooft een sprookjesachtig geheel te worden, want de planten zullen met ultra-violette stralen belicht worden, de beelden in de tuin met schijnwerpers en een boomgroep met kwik-natrium- lampen. Gedurende vier avonden zal men hier terfecht kunnen, t.w. 30 Juli, I, 2 en 3 Augustus, 's avonds van 9.30— II.30 uur (ingang westzijde). Dat alles is zo de entourage, waar binnen de verschillende feestelijkheedn en gebeurtenissen zullen plaats vinden, waarvan wij hieronder het program uit voerig zullen laten volgen. Aan de vooravond van het feest, Vrijdag 29 Juli, opent de voorzitter van „Haarlems Bloei" wethouder D. J. A. Geluk om 8 uur in de Vishal de jubi leumtentoonstelling van de Vereniging tot bevordering der Aquarium- en ter- rariumkunde voor Haarlem en omstre ken „De Natuur". Deze expositie, die gehouden wordt tot 11 Augustus en geopend is van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds, heeft ten doel een indruk te geven van wat er met deze liefhebberij te bereiken valt. De dag daarop, Zaterdag 30 Juli, het officiële begin van de Bloemenweek, zal het Lunapark op het Phoenixter- rein om twee uur zijn poorten openen Zojuist ontvangen: ZIJLSTRAAT 84 Keuring van films. De K.F.C.-keuring van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen v/orden vertoond, luidt als volgt: Rembrandt: 30 seconden boven Tokio (14 j.). Cinema Palace: Huize Kolder (a. 1.). Luxor: De razende reporter (18 j.). Frans Hals: La Symphonie Fantastique (volwassenen). City: 20 jaar op wacht (a. 1.). beiaardconcert beluisteren, dat gegeven wordt vanuit de toren der Grote Kerk Wij mogen misschien hierbij opmerken, dat de Grote Kerk zelf de minst ge schikte gelegenheid is om volop van het concert te kunnen genieten. In de stra ten achter de kerk komt het concert veel meer tot zijn recht. Om acht uur geeft ook „Arti et Religioni" een concert op het Teylerplein. De volksdans krijgt uiteraard ook zijn deel. Donderdagavond 4 Augustus om acht uur komt het Haarlems Volks danscentrum onder leiding van Henk van de Wateren met een uitgebreide serie volksdansen op de Grote Markt. De Militaire Kapel geeft op hetzelfde tijdstip een concert in de Hout. Vrijdag 5 Augustus is het weer sport, Om half elf worden de tenniswedstrij den aan de Spanjaardslaan voortgezet. Om elf uur is er op het terrein aan de Spanjaardslaan een cricketwedstrijd tus sen „Rood en Wit" en Derby. De athle- tiek komt 's avonds om zeven uur aan de beurt op het Haarlem-terrein. Van zeven tot negen uur brengt een grote groep Zwitserse dansers een programma volksdansen op de Speelweide van het Noorder Sportpark, waarbij het publiek vrije toegang heeft. Deze groep is in die dagen op tournee door ons land en zal behalve in Haarlem ook op de Vrijheids dag der Zwitsers, 1 Augustus, optreden voor de Zwitserse gezant. Twee concerten staan er dan nog op het program, beide om acht uur, na melijk een in de Hout door „Apollo" en een in de Grote Kerk door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", on der leiding van Jac. P. Loory, en met medewerking van de H.O.V., dirigent Marinus Adam. Dora van DoornLin deman zal hierbij als sopraan optreden. De laatste dag, Zaterdag 6 Augustus, zal het hoogtepunt van het bloemen- festijn worden, wanneer het corso door Haarlems straten trekt. De Bloemen koningin rijdt op een prachtige praalwa gen voorop in de stoet met rond haar neen haar gevolg. Indien de vooruitzich ten niet bedriegen, belooft het bloemen corso iets bijzonders te worden. In totaal zijn er ruim vijftig inschrijvingen bin nen gekomen. De deelnemers zijn in acht verschillende groepen verdeeld. De Haarlemse muziekverenigingen „Sur- sum" en „Johez" rijden op grote trailer wagens in de stoet mee en zullen het muzikale gedeelte voor hun rekening nemen. Er zullen prijzen worden toege kend tot een bedrag van meer dan f 5000 door een deskundige jury, waarvan de leden niet in Haarlem of omgeving ge vestigd zijn. De route waarlangs het corso trekt, is als volgt: Spanjaardslaan, Fon teinlaan, Dreef, Plein, Gr. Houtstr., Gr. Markt langs Stadhuis, Noordzijde Grote Markt, Jansstraat, Jansweg, Kennemer- plein, Frans Halsplein, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, Soendaplein, Rijksstraatw., Zaanenlaan, Marnixstraat, Engelszstraat, Santpoorterplein, Santpoorterstraat, Kle verparkweg, Ostadestraat, Brede Scho tersingel, Staten Bolwerk, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Koning straat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Wil- helminastraat, Raambrug, Raamsingel, Van Edeestr., Rorentzplein, Iordensstr., Wagenweg, Heerenweg tegenover Garage JJen Hout" linksaf (eindpunt). Vooraf zal de Militaire Kapel een wan deling maken langs de route van het corso. De Bloemenweek wordt besloten met twee attractieve evenementen, na melijk en groot Bloemenbal, dat van acht tot twee uur in het Krelagehuis wordt gehouden en een groots vuurwerk om half elf op het voormalige lJsclubter- rein aan de Kleverlaan. Gistermiddag is de Haarlemse ge meenteraad in openbare zitting bij een gekomen onder voorzitterschap van burgemeester Cremers. De raad zag zich gesteld voor een uitvoerige agenda, totaal bestaande uit 39 punten. Allereerst werden de geloofsbrieven onderzocht van de nieuwe candidaten voor de gemeenteraad. Alle werden in orde bevonden, zodat de heren J. M. F van Velsen, C. W. Straathof, Th. A. van Eijck en H. van Turnhout (allen KVP) verder de heer M. J. Goedee en mevr! T. Kerkhof, geb. Pet (beiden P.v.d.A.), de heren J. Klerk, ir A. Stoffels en mr. J. G. Bettink (allen VVD), de heren A. J. van Houwelingen Rijkhoek en A. J. de Landmeter (beiden CHU) en tenslotte de heer H. C. Hennevelt (CPN) in Sep tember als leden worden toegelaten. Naar aanleiding van de rekening en verantwoording' over 1948 van de afde ling' Haarlem van Het Witte Kruis, merk te de heer Silyis (A.R.) op, dat het aan beveling zou verdienen de badhuizen meer avonden in de week open te stel len. Wethouder Noordhoff antwoordde, dat dit in verband met personeelsmoei- lijkheden niet mogelijk is. De zaak zou echter in de aandacht van het college blijven. Hierna kwam aan de orde het voor stel om een vernieuwingsfonds voor de bedrijven in te stellen. Het lid Voogd (P.v.d.A.) bracht zijn motie ter sprake, welke hij in 1947 indiende en waarin hij B. en W. om prae-advies verzocht over kostprijsberekening en reservering. Hij vroeg deze motie, waarop het prae-ad vies om verschillende redenen moest worden uitgesteld, te mogen handhaven tot de straks in te stellen sociaal-econo mische afdeling haar licht op een en ander laat schijnen. De heer Hooy (KVP) informeerde, waarom deze raad, die op zijn laatste be nen loopt, 'n besluit inzake 't vernieu wingsfonds moet nemen. Spr. vond, dat de financiering van de bedrijven 'n som ber beeld vormde. In tegenstelling tot de gemeente, die haar schijnwinst mag investeren in de verschillende bedrijven, noemde hij het vrije zakenleven, dat zijn winst ziet opsouperen door de'staat via minister Lieftinck. Spr. vroeg zich af, of B. en W. niet eerder hadden kun nen constateren, dat er een overschot van 5 tot 6 ton uit de productiebedrij ven zou zijn. Een winst, die naar hij meende dank zij de afnemer gemaakt kon worden. Het lid Hooy bracht ook weer eens de tarievenkwestie ter sprake, hoewel hij begreep, dat dit niet het juiste tijdstip was om er over te spreken. Wethouder Noordhoff zeide in zijn antwoord, dat men nog bezig is het vraagstuk van de gedifferentieerde ta rieven te bestuderen en dat zeer waar schijnlijk in September of October een rapport hieromtrent kan worden ver wacht. Spr. wees er op, flat B. en W. zelf versteld stonden over de hoge win sten, die, zoals hij beweerde, gemaakt konden worden, omdat de bedrijven be paalde uitgaven zoals bijvoorbeeld voor machinerieën niet hebben kunnen doen. Haarlem kan, aldus merkte spr. op, de eerste gemeente zijn, die een vernieu wingsfonds, waaruit geput en waarin gestort kan worden, opricht. Het Voor stel van B. en W. werd tenslotte met algemene stemmen aangenomen. Bij het voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Crayenesterlaan over te gaan, stelde mevrouw Schel- tema (VVD) enige vragen, welke enkele toelichtingen van de heer Bakker Schut (PvdA) kregen. Deze verklaarde zich voorstander om de middenstandsbouw te beperken tot 350 m3 (thans nog toegestaan: 500 m3). „Bouw de woningen zo, dat ze later uitgebreid kunnen worden", zei hij. Het voorstel werd hierna goedge keurd, evenals de gemeentelijke bij dra- GEBOREN: T. van den BergGroot, z; A. M. MeijerLigthart, z; C. A. Broekhofvan den Berg, z: L. J. Ver doesGerritsen, z; H. F. den Oudsten van den Anker, z; H. P. OnelMittel- meyer, z: T. TeldexBruin, z; A. H. NijssenEssers, d; C. Hoenderdos Timmer, d; J. LetschertVlaar, d; C. M. van Oostendevan der Most, d; M. BogaardVerbeek, d; J. M. van Win- tersdorffMors, d; A. Huijsmans Twisk, d. ONDERTROUWD: J. Roose en C. W. Wilshaus; A. van den Broeke en N. A. Rond; L. H. van Duren en G. Rolie; A. F. Bastiaansc en C. Berends; P. S. Weltevreden en J. A. P. van Iersel; B. Steenbergen en A. van Brederode; C. M. van Kollenburg en M. H. Hak voort; H. Rood en A. C. van Honschoten; M. Klerk en F. T. C. Swart; J. W. Vrees wijk en H. M. Kroon; F. Heesemans en T. J. Henneken. GETROUWD: J. T. Verzijlbergh en C. W. J. Disco; P. C. van Meurs en W. J. Captijn; H. F. Verheij en M. van der Hoorn; L. J. van Norde en H. M. Venster; J. R. Eggerding en J. J. Brug- huis; J. van Engelen en E. A. Hooft; J. Spakman en H. M. Wentink; K. H. Drent en F. G. M. Leijgraaf; C. Hie- merda en W. van Alphen; J. Portegies en N. B. Lommerse; J. B. Schreinders en W. Tuijn; H. J. van Bameveld en A. M. Hol; J. L. Hazendonk en C. A. E. van Zonneveld; G. Opstal en A. J. van Dijk; J. H. Consent en J. G. Reekers; W. P. Warmer en A. M. van Loenen; J. Winkelman en S. A. Meier. OVERLEDEN; T. KuijkhovenTim bers, 70 j.. Kenneemrstr.; C. Tang, 62 j., M. v. Heemskerkstr.; H. M. van den fit L. Boseh est Hovenstraat. Woensdag hebben zich op de zitting van het Haarlemse kantongerecht vier vrouwen te verantwoorden gehad voor haar ordeverstorend optreden tijdens de vertoning van de film: „Het IJzeren Gordijn" op 12 Juli 's avonds om acht uur in het City-theater. Weg met die fascistische filml Leve de helden van Stalingrad!" Met net luid roepen van deze leuzen had de kleine grijze zestig-jarige Haarlemse weduwe N. S. haar afkeuring over het vertonen van de film te kennen gegeven. Zij is daarna rustig blijven zitten. Het neeft haar sterk verwonderd, dat direct daar op de lichten in de zaal zijn aangegaan. De bejaarde vrouw was naar de film getogen om zich te overtuigen jf de praatjes, die de mensen over deze film verteld hadden, op waarheid berustten. De kantonrechter mr. A. G. H. H. Roef- fen: „U moet niet op praatjes van het publiek afgaan! U heeft toch in de cou rant gelezen wat voor een film „Het IJzeren Gordijn" is?" Verdachte: „Ja, er stond in de cou rant, dat het een fascistische is!" Rechter, replicerend; „Dan toch zeker in een courant, welker naam u niet wenst te noemen!" Verdachte, deze opmerking negerend: „Ik wist, dat het tegen de Sovjet-Unie ging! Maar ik heb geen recensie gele zen!" Kantonrechter, fijntjes: „Dat is Zeer gevaarlijk, dat u dat wist! Als u lid van een niet nader te noemen party bent, dan had u niet naar die film moeten gaan! Dan komt er opzet bij!" Verdachte, emotioneel, met een hoog rode kleur en vlammende ogen: „Het is impulsief gebeurd! Ik kon het niet aan zien! Al die bandietengezichten! Dat zijn In de opgave van de opbrengst der collecte ten bate van Herwonnen Le venskracht heeft een verwisseling plaats gehad. Men diene te lezen: Bloemendaal leverde een bedrag van f 186.32 op, Over- veen de som van f 331.14. De bestuurder van een auto, komen de van de Zandvaartkade en rijdend naar de Heemsteedse Dreef, verleende aan een auto, die op deze voorrangsweg in de richting Bennebroek reed, geen voorrang. Het gevolg was een' botsing, waarbij weliswaar geen persoonlijke ongelukken gebeurden, maar waardoor beide wagens zwaar werden bescha digd. Tegen de eerste bestuurder werd proces-verbaal opgen»^ niet de helden van Stalingrad geweest! En ik had niet moeten gaan? ik had al die moeders moeten toeroepen Kantonrechter, de tirade afbrekend: „U hinderde anderen, die geld betaald hebben om de film te zien!" Verdachte fel: „Die film had niet ver toond mogen worden!" Kantonrechter, kort: „Dat is een juri dische aangelegenheid, die hier niet ter sprake komt!" Verdachte: „Het is een verstoring van de vrede geweest!" Kantonrechter ironisch: „Als a over de vrede spreekt, dan had u zoiets niet mogen doen!" Verdachte, iets deemoedigs: „Het was niet vooruit mijn plan geweest!" De kantonrechter vond, dat de ver dachte nu genoeg gelegenheid had ge had zich nader te verklaren. De ambte naar van het O. M„ mr. Laagerwaard, memoreerde, dat hij de eerste maal, toen enige ordeverstoorders terecht stonden, uitvoerig op de zaak was ingegaan. Thans wilde hij volstaan met het stel len van de eisen. Eén dag werd tegen deze vrouw, die zich niet bewust was de orde verstoord te hebben, gerequi- reerd. De kantonrechter nam aan, dat ver dachte niet met een vooropgezet plan om de orde te verstoren naar de verto ning van de film was gegaan. Gecon cludeerd werd, dat de vrouw, die een behoorlijke indruk maakte, zich niet heeft kunnen beheersen. Vijftien gulden, subs, drie dagen werd haar opgelegd. Toen op de bewuste avond, na het eer ste incident, de lichten weer in de bios coop brandden, meende de 46-jarige ge huwde Haarlemse vrouw M. van 3. dat zij nu ook wei haar stem kon laten ho ren. Theatraal had zij geroepen: „Leve de vrede! Vrede onder alle volken! Vre de voor alle kinderen!" Voor de kantonrechter ontkende zij dat zij hard geschreeuwd had. Zij had slechts „geroepen", een gevolg van haar impulsief reageren! Zij had vooruit ge weten, dat de film anti-Russisch en een Hollywood-product was. „Er kwa men", merkte zij op, „van die geheim zinnige secretaressen in voor!" De kantonrechter verweet óók deze verdachte, dat zij vooruit geweten heeft, dat zij geen vrede kon hebben met de vertoning van „Het IJzeren Gordijn!" Kantonrechter met stemverheffing: Aan een dergelijk optreden moet paal en perk gesteld worden! U zou op het laatst uitmaken, welke film vertoond moet worden." Verdachte, zelfbewust: „Ik ben voor de vrede!" Kantonrechter, verbaasd: „Voor de vrede? U heeft gedemonstreerd vóór oorlog in een filmzaal!" De ambtenaar van het O. M. achtte ook ten aanzien van deze verdachte voor- 7 de, dat hier sprake was van gebrek aan zelfbeheersing. Eis en uitspraak waren conform die van de eerste verdachte. Grif erkende de derde verdaente, de 34-jarige mevrouw J. M. H., uit Haar lem, dat zij lid was van de communis tische partij Nederland en dat zij ,De Waarheid" las. Deze vrouw had in de verwarring, na het optreden van de eer ste verdachte, luid haar verering voor de helden van Stalingrad te kennen ge geven. Ter zitting verklaarde zij. „Hier mede heb ik niet de orde verstoord! De orde was reeds verstoord!" „Ik begrijp niet, dat men die film heeft laten vertonen!" merkte de vrouw op. In 1933 is Duitsland begonnen met het vertonen van anti-Russische films. Later is daardoor een oorlog gekomen!" Kantonrechter, sarcastisch: „Later heeft Hitier een bondgenootschap met Stalin aangegaan!" Mr. Laagerwaard: „TJ moet niet den- ken, dat het Nederlandse volk gelijk staat met het Duitse volk!" Op een verwijt van de verdachte over het optreden van de politie bij deze relletjes, zwaaide mr. Roeffen aile lef toe aan de Haarlemse politie, door wier krachtig optreden ernstige ongelukken voorkomen zijn. „U had van die film niets te leren! U had thuis moeten blijven!" Daarmede sloot mr. Roeffen de discussie. De ambtenaar van het O. M. vorder de één dag. De kantonrechter legde, re kening houdend met het feit dat ver dachte meende niet schuldig te zijn. vijftig gulden boete subs, tien dagen op. De maatschappelijke werkster J. H van A., die van de consternatie gebruik had gemaakt om: „Leve de Sovjet-Unie" te gillen, voerde aan, dat zij de film voorstelling niet verstoord had, gelijk in de dagvaarding staat. „De film draaide niet meer!" betoogde zij. Eis een dag. Veroordeling vijf en twintig gulden boe te of vijf dagen hechtenis. Woensdagavond heeft de R.K. Mando linevereniging „De Troubadours" onder leiding van de dirigent G. Blok een zeer geslaagd concert gegeven in het tehuis van Ouden van Dagen aan de Schoter singel. Dat deze uitvoering op prijs werd gesteld, blijkt wel uit het feit, dat de oudjes, ondanks de warmte, hun dans- lust niet konden bedwingen en bij enke le walsen zelfs om herhaling vroegen. Goede guitaar-soli werden gespeeld door mej. T. Hogerheide en de heer Cliteur Ook de solo van de dirigent vond veel waardering. Nadat besloten was met een potpourri van wandelliedjes, die vrolijk meegezongen werd, dankte de directrice voor het geboden concert en sprak na mens de aanwezigen de hoop uit, dat „De Troubadours" weer spoedig een con cert zouden kunnen geven. ge in de kosten van het aanbrengen van een verlichtingsinstallatie voor de klok in de toren van de kerk van O. L. Vrouw Zeven Smarten. Verder hechtte de raad zijn fiat aan het voorstel om enkele ge meente-eigendommen, die in het voor jaar door de storm beschadigd werden, te doen herstellen. Het voorstel om het crediet van f 25.00P voor de restauratie van perceel Spaarne 42 met f 12.924 te verhogen, ont lokte een opmerking aan de heer Veldt (KVP), die het bèdrag veel te hoog vond. Het voorstel werd echter met al gemene stemmen aangenomen, zo ook de bouw van een kleedhuis bij het nieuwe sportpark aan de Schalkwijker- weg. In verband met het voorstel het sub sidie voor de H. O. V. over 1947 me f8.611,64 te verhogen, om het overige gedeelte van de verbeterde salarissen over genoemd jaar te kunnen uitbetalen, zeide het lid Hooy (KVP). dat de ge meente op weg is risico-draagster te wordenen dat men dan van een ge meente-orkest zou kunnen spreken. Het voorstel kreeg de algemene goedkeuring van de raad. Over het voorstel van B. en W. medewerking te verlenen bij de aan schaffing van leermiddelen voor de in voering van een nieuwe methode van godsdienstonderwijs op de scholen der parochie van de H. Joannes de Doper ontstond enige discussie, waarbij bleek, dat wethouder Noordhoff de minderheid in het college was, die een weinig ge reserveerd tegenover het voorstel stond. Dit met het oog op het feit, dat andere gemeenten, waar een dergelijk voorstel is gedaan, de zaak van de hand wezen en dat de hoogste instantie nog moet uitmaken, of het verzoek voor inwilli ging in aanmerking komt. Nadat wethouder Geluk de kwestie had toegelicht, waarbij hij aantoonde, dat aan het verzoek der scholen op grond van wettelijke bepalingen kan worden gevolg gegeven, werd het voor stel goedgekeurd met de aantekening, dat de CPN-fractie tegen was. De voorzitter ging, toen de agenda punten waren afgewerkt, de vragen na. welke de CPN-fractie verzocht had in de raad te mogen stellen in zake het optreden van de politie bij de handhaving van de orde tijdens de vertoning van de film „Het geval- Gouzenko". Burgemeester Cremers zeide, de over tuiging te zijn toegedaan, dat de relle tjes gemaakt zijn uit protest tegen de filmkeuring van de Centrale Raad en dat deze verstoring van de openbare or de geen reden voor hem vormde het stopzetten der film te gelasten. De bur gemeester is namelijk volgens de Bio scoopwet niet verplicht, doch bevoegd de openbare vertoning van een film te verbieden. Overigens ben ik. zo sprak mr. Cremers, geen verantwoording schuldig aan de raad. De politie, handhaafster van de orde, heeft, aldus de burgemeester, volkomen wettelijk gehandeld. Het is haar toe gestaan hij wederspannigheid krachtig op te treden. En het is gebleken, zo ging spr. voort, dat de Haarlemse politie zich voorbeeldig gedragen heeft. Hij acht dan ook geen aanleiding aanwezig discipli naire maatregelen tegen politie-ambte- naren te nemen. Tijdens de stemming, die na deze toe lichting plaats vond, of aan de commu nistische fractie al of niet zou worden toegestaan haar vragen te stellen en te becommentariëren met 26 stemmen „Ik geloof niet, dat er ooit zoveel Haarlemmers in dit gebouw tezamen zijn geweest", zei de voorzitter van de vereniging „Amstelodamum" tot de on geveer vierhonderd leden, van de ver eniging „Haerlem", die Woensdag deel namen aan de excursie naar hot Koninklijk Paleis te Amsterdam en die bij het begin van de rondgang door dit voormalige rijke stadhuis van de hoofd stad in de prachtige burgerzaal bijeen, waren. Op humoristische wijze kleedde spreker zijn inleiding in; hij haalde gebeurtenissen op uit de geschiedenis van de grote koopmanstad, wier wel vaart culmineerde in dit grootse stad huis, en zag er een aardigheid in ook de oude Haarlemmers ten tonele te laten komen. De burgers van de stad Haarlem van eeuwen geleden, onze voorvaderen dus, zochten wel eens twist met de Amsterdammers en het „begraven van de strijdbijl" gebeurde vaak in het trotse stadhuis van Am sterdam. In verschillende groepen begon het gezelschap Haarlemmers na deze in leiding zijn tocht door het gebouw. Bestuursleden van de vereniging .Am stelodamum", een zustervereniging van de vereniging „Haerlem", versterkt met ambtenaren van het Paleis, voer den de groepen langs de prachtige kunstschatten en verdere bezienswaar digheden. Een en ander werd voorzien van een duidelijke explicatie en het gebeurde niet zelden, dat een groep minutenlang bij een bezienswaardig heid stond, luisterend naar de deskun dige uitleg van de rondleider. Zo wer den de voornaamste zalen en de prach tige marmeren gangen bezocht; allen genoten bij de aanblik van de verschil lende kunstschatten en de intense belangstelling bleek wel duidelijk uit de vragen, die werden gesteld. Ook de Nieuwe Kerk, het stemmige gebouw, waar Neerland's vorsten wor den ingehuldigd en waar helden uit onze geschiedenis hun graf hebben ge vonden, werd bezocht. Het grote orgel werd speciaal voor de vereniging „Haerlem" bespeeld en ook hier hield de voorzitter van „Amstelodamum" een toespraak, waarin hij verschillende bijzonderheden over dit historische kerkgebouw vertelde. Jammer genoeg kwamen de Haarlemmers er weer niet zo goed af: onze voorvaderen hebben in hun bruutheid dat zegt een Am sterdammer eeuwen geleden de kerk eens in brand gestoken. Dit kon spreker echter niet beletten het Haar lemse gezelschap zo goed mogelijk in te lichten. Na een rondwandeling door de kerk keerden de Haarlemmers, zo als ze gekomen waren, met de tram weer naar buis terug. tegen werd bespreking afgewezen was er aan de communistische zijde een chaotisch geschreeuw. Toen de vergade ring gewoon voortgang vond, verlieten de CPN-leden) en enkele aanhangers op de tribune) de raadzaal. Mevrouw Van Eek—Van Thiel (PvdA) verzocht B. en W. bij de Ned. Spoorwe gen te bepleiten, dat de overgang bij de Munterslaan weer voor het publiek zou worden opengesteld. De Spoorwegen zouden de overweg gesloten hebben naar aanleiding van klachten over on gelukken, doch die zijn er, aldus spreek ster, de laatste tijd in het geheel niet gebeurd. Volgens mevr. Van Eek was er maar één klacht en wel, dat de over weg gevaren biedt voor spelende kin deren. Dit achtte zij echter overdreven, want er bevonden zich altijd klaphek ken bij de overgang, die een zekere veiligheid boden. Het publiek, aldus spreekster, is gewend aan deze overweg en de forensen zijn er mee gebaat. Overleden is de heer J. A. Jongkind bestuurslid van de voetbalvereniging R.C.H. De begrafenis vindt 30 Jun des morgens 11.30 uur plaats op de öegraaf- bedachte rade niet bewezen. Spr. meen- j plaats aan de Kleverlaa» Wederom is de Vishal op de Grote Markt in een tentoonstellingszaal ver anderd. Doch thans in een zeer bijzon dere, want de wanden en het plafond heeft men herschapen in rotsen en de verlichting komt uit rotsholten, die zicli in volgorde bevinden in de zijwanden. U begrijpt al dat in deze rotsholten de electrisch verlichte aquaria staan, waar in de duizenden siervissen, afkomstig dit vele verre streken, rondzwemmen. Deze tentoonstelling, die de Vereniging tot bevordering der Aquarium- en Terra- riumkunde „De Natuur", wier leden wonen in Haarlem en omgeving, heeft ingericht in het kader van de Haarlemse Bloemenweek, is zeker de moeite van een kijkje waard. Onder leiding van het bestuur van de Aquariumvereriiging maakten wij van morgen een rondgang langs de prachtige vissen. Bijzonder viel ons op het aqua rium met de kempvissen, de zogenaamde betta's. De glasbak is door middel van glazen tussenschotjes verdeeld in ver schillende kleine afdelingen. In elke tussenruimte zwemt een mannelijk exem. plaar van de betta, een zeer mooie vis, in rood of blauw uitgevoerd en voor zien van prachtige sluiervinnen. Wan neer een betta door het glazen tussen- schotje een soortgenoot ziet, neemt hij zijn vechtlustige houding aan, waardoor hij zich op zijn mooist toont. Ook zijn „tegenstander" tooit zich dan met zijn schoonste kleed. Het schouwspel, dat men dan te zien krijgt is werkelijk zeer bijzonder. De meeste vissen, die zijn tentoonge steld, komen uit tropische landen. Zo is de zo juist genoemde betta afkomstig uit Zuid-Oost-Azië. Elders in de Vishal bevindt zich een zogenaamde „Amazone- bak", waarin men de natuur zo getrouw mogelijk heeft nagebootst door middel van takken, bladeren en de opstelling van de diverse planten. De bevolking van dit aquarium bestaat uit de bewo ners van Zuid-Amerikaanse rivieren, de zalmsoorten. Zeer mooie exemplaren ziet men achter het heldere glas zwem men. Uiteraard kunnen we niet alle vissen noemen, die er te bewonderen zijn op deze buitengewoon interessante expo sitie, die zeker veel belangstelling zal trekken. Bakken met roofvissen, met vuurneons, lantaarndragers, danio's dat zijn zeer sierlijke vissen, waarvan ver schillende soorten bestaan en zeevis sen De zeevisaquaria trekken speciaal de aandacht door de exotische dieren, die zich daarin bevinden. Dit alles is een bezoek werkelijk waard, niet alleen van de liefhebber, maar ook van degene, die zich normaal onder water bevindt en die in aquaria zo voor het genieten klaar staat, nog niet is geboeid, omdat hij het nog nooit heeft gezien. Vrijdagavond om 8 uur zal wethouder D. J. A. Geluk deze tentoonstelling ol- ficieel openen in restaurant Brinkmann. Geslaagd voor deel A: N. D. Boon, mej. G. Kavisko, M. Logzand. A. G. v. Leeuwen, A. v. Moerkerke, allen te Am sterdam. Voor deel B: C. W. A. v. d. Noort, Den Helder; G. P. Overschie, Leimuiden: mej. L. C. Rinck, Noordwijkerhout; me]. Th. A. U. Benschop, Heemstede; B. J. de Jong, Beemster (akte). Van 19 Augustus tot en met 18 Sep tember zal het R. A. I.-gebouw in Am sterdam in het teken staan van de Ne derlandse jeugd. Dan zal gedurende die maand onder de titel „Jeugd van Ne derland" pen grote tentoonstelling wor den gehouden, welke bedoeld zal zijn als een appèl tot ons gehele volk om in goede samenwerking te streven naar honderd procent zorg voor onze jeugd. Prof. dr. F. J. Th. Rutten heeft daar omtrent reeds enige tijd geleden via de radio een en ander gezegd. Misschien hebben degenen, die me nen, dat onze tijd lijdt aan een tentoon stellingscomplex, wel een beetje gelijk, doch zij hebben zeker ongelijk, wanneer zij de gedachte zijn toegedaan, dat het' ook hier weer net zo als overal elders zal zijn. Daarvan zijn wij overtuigd ge raakt, toen wij gisteravond een bijeen komst bijwoonden in het stadhuis, waar de secretaris van het tentoonstellings comité, de heer Eggink, een en ander over deze expositie vertelde. Letterlijk en figuurlijk zijn de verschillende ver tegenwoordigers van de Haarlemse or ganisaties, die daarbij uitgenodigd wa ren, warm gelopen voor deze tentoon stelling, waarvan de verdienste meer ligt ju de originele en unieke opzet dan in het monumentale karakter. Dat een dergelijke expositie ook hard nodig is, zal iedereen begrijpen, die maar enigszins met jeugdzorg te maken heeft. Want altijd ziet men te gemakke lijk tegen het probleem van de jeugd, terwijl deze toch bijna de helft van ons volk uitmaakt. Wat er zo al te zien zal zijn? De heer Eggink heeft er aan de hand van een maquette ruim een uur over gesproken met de mededeling tenslotte, dat hij nog maar een zeer globaal overzicht had ge geven. Maar dat was reeds voldoende om de aanwezigen er van te overtuigen, dat iedereen „Jeugd van Nederland" moet gaan zien. In vijf grote secties kan men daar zien, hoe het in Nederland gesteld is met "het^gezin, onderwijs, de jeugd beweging, kinderhygiëne en kinderbe scherming, kortom met de gehele jeugd zorg in ons land. Iedere commerciële achtergrond heeft men zorgvuldig vermeden en men is er in geslaagd, met een uitgebreide staf van deskundige medewerkers de ten toonstelling vlot, fris en vooral leven dig in te richten. In Haarlem is een speciaal werkco mité samengesteld, dat o.m. de propa ganda in onze stad ter hand zal nemen. Hierin hebben zitting genomen wethou der D. J. A. Geluk, mevr. M. D. Eick- holzDe Wijs, mej. L. Rieu, freule H. van Kretschmar, mevr. C. Fonteyn en de heren J. Bekker en D. Beets. In de ouderdom van 62 jaar is te Haarlem overleden de heer H. M. v. d. Hart, hoofd van de Jan Linschoten- school. In 1916 kwam hij aan deze ge meentelijke school en in 1921 werd hij hoofdonderwijzer. Van de avondam bachtsschool was hij plaatsvervangend directeur. In het „Rozenpriëel" heeft hij uitstékend maatschappelijk werk kun nen verrichten. Morgen wordt om half tien de Requiemmis voor zijn zielerust in de kathedraal opgedragen, waarna omstreeks half elf de begrafenis op St. Barbara zal plaats vinden. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof, gepresideerd door mr. F. R. Mijn- lieff, behandelde vanmorgen de zaak tegen de Kriminal-assistent bij de S.D- en S.S. Oberscharführer W. H. Klutingr wien door de procureur-fiscaal mr. F. P. Th. Rohling ten laste is gelegd, dat hij o.m. opzettelijk behulpzaam is ge weest bij de fusillering van veertien gevangenen in de duinen bij Overveen en bij de fusillering van Hannie Schaft- Deze beide gebeurtenissen, welke mr. Rohling in zijn requisitoir kenschetste als de meest afschuwelijke voorvallen, die zich tijdens de bezetting in ons land hebben afgespeeld, zijn reeds uit voerig besproken enkele dagen gele den tijdens het proces tegen de Krimi- nal-sekretar Willy Lages, wiens proces nog steeds voortduurt. De rol welke Kluting er bij heeft gespeeld is die van „een klein mannetje". Hij ver richtte in feite niet anders dan be wakingsdiensten en heeft met de vol trekking van de moorden direct niets te maken gehad, zoals uit het getuigen verhoor bleek. Maar, en ook dit bleek ter zitting, zo zeide mr. Rohling: ieder schuldbewustzijn schijnt deze verdach te vreemd te zijn. De procureur-fiscaal besloot zijn re quisitoir met te zeggen: „Direct heeft deze verdachte niet aan de verschrik kelijke gebeurtenissen die zich in de duinen van Overveen hebben afgespeeld meegedaan, maar hij is een schakel ge weest in het geheel dat dit tot stand bracht, reden waarom ik vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek zal eisen." De verdediger, mr. R. B. van den Biggelaar, legde in zijn pleidooi vooral de nadruk op de ondergeschikte posi» tie van verdachte. Hij kon gezien de verhoudingen en het feit, dat de S.D- in de laatste maanden van de oorlog de kop kwijt was, zich niet verzetten- Van persoonlijke wreedheden van ver dachte is nooit iets gebleken, evenmin, dat hij niet te goedertrouw meende dat de bevelen door een rechter waren gegeven. Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft in een arrest in een soortgelijk geval tot vrijspraak gecon cludeerd. Op grond hiervan verzocht de verdediger ook voor Kluting vrij spraak, eventueel ontslag van rechts vervolging. Uitspraak 9 Augustus. In het kader der muziekweek m Haar lem-Noord, naar aanleiding van hét 30-jarig bestaan der R. K. Harmonie „St. Caecilia", gaven gisteravond „Soli Deo Gloria" en het Santpoortse Ge mengd koor „Da Pacem" gecombineerd een concert op het plein van de St. Philomenaschove. Er was weer, zoals we helaas dikwijls moeten constateren! weinig belangstelling voor een derge lijk concert. Het feit, dat de leden van het koor uit Santpoort vele plaatsen vul den, maakte een al te grote gaping in dé zitplaatsen gelukkig ongedaan. Geduren de de gehele week, tot en met Zondag, is er op deze mooie gelegenheid iederé avond een concert. Een jubilerende R. K- muziekvereniging is zeker een groteré belangstelling waard, dan dit tot hé den in de bezoeken van deze concerten tot uitdrukking kwam. Onder leiding van de krasse dirigen» C. Oudendijk, bewees de R. K. Harmo nie „Soli Deo Gloria", nog heel wat i® haar mars te hebben. De Calife van BaT dad" was behoorlijk verzorgd eve»«l* de „Suite Oriëntale" van Popy. Eert iets meer zuivere stemming van dé pistons zou de algehele klank zeker tert goede zijn gekomen. Vervolgens zong „Da Pacem" o.l-*' Theo Spook eerst 3 motetten t.w. Avé Regina caelorum van G. Dufay, SicU' Servus van Palestrina en O quam suaviS est van Jos de Klerkl Vooral het eersté werkje.was verrassend goed van klank- zuiverheid. Helaas was dit nog niet con stant in de verdere werken. Wel gaat het koor meer „zingen", waarbij de bas sen gerust iets meer mogen geven als ondergrond zijnde, en de tenoren zich op enkele plaatsen wat moeten matigen* Het geheel was echter zeer bevredigend. Wanneer het koor zich als ensemble ook nog een weinig' vrijer durft te geven, zal dit weer een flinke stap voorwaarts zijn- Dit naar aanleiding van de werkjes „Kortjakje" en „Bellotje", die nog t® stram in een keurslijf zitten. Da Pacerrt van Jos de Klerk was goed op iets te veel druk na bij de tenoren, terwijl de vredeshymne van Alphons Vranke® (geen muziek om mee te dwepen overi gens) uitstekende passages qua zingeh liet horen. Tot slot was het wederom de beurt aan „Soli Deo Gloria", die in „Mond nacht auf der Alster", „Kermisvreugde', en een pittige „Sons' of the brave"-marS haar aandeel bijdroeg in een succesvol slot van deze avond. JAN LAARVELD. Vanaf het station Haarlem vertrok ortt^ Streeks 12 uur een aantal zieken op bede vaart naar Lourdes. De organisatie hierva® berust bij het comité ziekentransport Haarlem en Omstreken. In totaal vertrokke® er 17 zieken, onder wie zeer ernstige tiënten. Van deze waren er 11 afkomstig vi Haarlem, 3 uit Heemskerk, 2 uit Leiden e® 1 uit Zoeterwoude. De zieken worden ve£ zorgd door 3 verpleegsters, terwijl de secrt taris van het comité, de heer F. N. Duy®' en mej. J. Dito de reis meemaken tot Row sendaal. De zieken keren Zaterdag 6 Augus tus omstreeks 6 uur weer in Haarlem terUJ" Bij het vertrek waren familieleden aanweZ'»? evenals de bischoppelijk commissaris, dekej J. J. A. Kuilman. De deken gaf de ziek® bij het afscheid de zegen. Morgen vertrek, ken er nog 4 patiënten met een vliegtu» vanaf Schiphol. Evenals in de nacht van Dinsdag Woensdag is het gestrande Zweedse sch>V de C. A. Banck vanmorgen om half z® wederom enkele meters verder naar z® geschoven. Naar het A. N. P. verneemt, wordt het ministerie van Justitie een v® ontwerp voorbereid tot opheffing v e. de handelingsonbekwaamheid der huwde vrouw. (Nlet-offlclële koersen) mI Vorig OP®$ slot 3% Nederi. 1948 3-3M. Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.D. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M11 Ned. Scheepv. Unie H.VA Dell Mij eert ex dSv. 9913 97% 99% 97% 149 170% 116gb 160 147% 191 258% 292 232% 304 135% 152% 124% 153gb 154% 147%gb 28/' rffk 171 2S' liet sche "'tko 6e de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2