- Goederentrein ontspoord en in brand gevlogen Twee maten Besprekingen over cease fire op bevredigende wijze besloten „c. A. BANCK"EINDELIJK VLOT Ernstige ravage nabij het station Ede— Wagen ingen Men zie mogelijkheid van Russische aanval niet over het hoofd Bewapeningsprogramma ook in het belang van de Verenigde Staten Tot hoofd en hart Communiqué van beide delegaties Spoedig vertrek van dr. Van Royen? If ëééém Honderden zagen het schip vertrekken NIEUWE AUTOMOBIELFABRIEK TE EINDHOVEN IN AANBOUW Van Doorne gaat vrachtwagens fabriceren .Het weer. Ontheffing rijverbod op 7 en 14 Augustus Queuille voorkomt Franse kabinetscrisis Vier personen van de dood gered Wordt Kanton al ontruimd? VRIJDAG 29 JULI 1.949 73ste JAARGANC No. 245?4 Weekoverzicht OMSCHAKELING VAN BOTER NAAR ANDERE PRODUCTEN fit iHHyi Voor reparatie naar Amsterdam Br. J. P. Fockema Andreae overleden Goudse bioscopen gesloten Grote schade geleden ERNSTIGE WOORDEN VAN DEAN ACHESON De ramp met de Franeker De vleesdistributie Eieren goedkoper? Truman levert geen atoomgeheimen uit Zonder toestemming van het Congress MORGEN WEER GROENTEN- EXPORT NAAR DUITSLAND Burgemeester Thomassen voor de kantonrechter Communisten bezetten T sjoetsjou BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTIETARIEF 28 cents per mlffifneter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het zware geschut, dat de Staten van Suriname in stelling hebben ge bracht tegen de Nederlandse rege- T'eg, omdat de Tweede Kamer Vrijdag TL de euvele moed heeft gehad het Wetsontwerp voor de interim-regeling te emenderen, heeft heel wat reactie ver- Wekt in de Nederlandse pers. In ons aftikel „Heetgebakerd" hebben wij on- ?e mening over de nogal onbekookte "Ofding van de Staten van Suriname ®[et onder stoelen of banken gestoken er op gewezen, dat men in Parama ribo blijkbaar de lessen van de „grote broer" in Djocja goed heeft geleerd. Wij "ebben ook melding gemaakt van een Vfij heftig artikel van „Het Parool", Waarin het blad sprak over katholieke "Oordrijvers, Prinzipienreiterei etc.. dit a«es naar aanleiding van het amende- bient-De Kort, lid van de K.V.P., dat oorzaak van alle narigheid heette te a'jn. De verontwaardiging van „Het Pa- tool" kwam verder nog tot uiting in een Politieke prent, waarop prof. Romme als Lok staat afgebeeld, die roet in een pan "ot eten strooit. .Terwijl het vrij en onverveeröe blad "aandag j.l. in zijn hoofdartikel tot de bonclusie kwam, dat door dit staaltje *an doordrijven, strijdig met de auto nomie van Suriname, de regering voor jheuwe moeilijkheden is gesteld, die ons mternationaal alleen maar schaden en Waarvoor een oplossing moeilijk zal zijn vinden, komt het zelfde Parool Woens dagavond met een hoofdartikel getiteld: doofden koel!, dat als volgt eindigt: ..Begrip voor Suriname en goede sa menwerking tussen regering en parle ment kunnen het gerezen conflict best it de wereld helpen. Een oplossing |bngs die huiselijke weg is heel wat Peter dan een poging om de Verenigde faties te mengen in een zaak waarin zij cvoegd noch in staat zijn zich te ver zepen." Waarom, zal menigeen vragen, die P'otselinge matiging? Wij geloven, dat "eze vraag niet zo moeilijk is te beant woorden. De verontwaardiging van de ..«ten van Suriname keerde zich name- J-'L niet alleen tegen het amende ment-De Kort, dat de meeste bladen als "e enige oorzaak beschouwden van het °nflict, doch ook tegen een amendement ah de heer Schermerhorn over de hu welijkswetgeving. Vandaar dat de heer 'ndlay, lid van de Staten van Suriname, .Prak over „het verraad, dat de socialis- en en rechtse groepen hadden gepleegd". 0 de Staten derhalve niet alleen ageren egen het amendement van de katholiek ,r- De Kort, maar óók tegen het amen dment van de P.v.d.A.-man prof. Scher- Jjorhorn, acht Het Parool het dringend »dig de Staten van Suriname te waar- "Uwen toch het hoofd koel te houden. .'•Het bezwaar van Suriname tegen dit ■ïiendement van Schermerhorn, aldus Ket r°°l, is ons niet duidelijk, omdat hier i Suriname generlei plicht wordt opge- gd. doch alleen een recht wordt toegc- etld waarvan Suriname naar goedvinden Wel en niet gebruik kan maken: „Bij lands verordeningen kunnen afwijkende rege- b"gen getroffen worden" staat er. H Het moet de Surinamers duidelijk zijn, "et zij geen bruikbaar materiaal hebben Wn bij de Verenigde Naties op enig resul- J»at te kunnen hopen. Het zou op zijn minst >5n zonderlinge indruk maken indien Su rname trachtte de Verenigde Naties te ir.- arnSSiïifT VPflK de .betekenis van de twee •^dementen die de stof voor het conflict Vr., nhet lijdt geen twijfel dat de ac, "bigde Naties zich incompetent zouden hea om z'ch met dit soort aangelegen den te gaan bemoeien." Wij achten dit laatste juist. Maar Waarom stond op de politieke prent "an Het Parool alleen Romme als de L°k, die roet in het: eten gooit? Waar- PPi stond Schermerhorn er niet als „bij- j °k" naast, die eveneens bezig was roet jh het eten te strooien? Vergeten? Of s er eigenlijk helemaal geen roet in het "ten gestrooid? Maar waaróm dan dit "mten met twee maten? Dr. van Koyen is vanochtend uit Djocja te Batavia teruggekeerd. Op het vliegveld deed hjj tegenover de pers mededeling van een gezamenlijk com munique van beide delegaties. Dit luidt: Bij de sluiting van hun informele zitting te Djocja op 29 Juli hebben de voorzitters van de Nederlandse en republikeinse delegaties bekend gemaakt, dat de besprekingen over het staken van de vijandelijkheden, welke op 25 Juli begonnen en waaraan de UNCI heeft deelgenomen, op bevredigende wijze besloten zijn. Een spoedige bekendmaking van de resultaten van deze besprekingen en de daaropvolgende staking van de vijandelijkheden kan verwacht worden. toestand nog onbevredigend, doch licht verbeterd, dank zij intensieve patrouille- gang. Terroristen en strijdgroepen vor men zich steeds meer onder communis tische invloed. In Zuid-Brebes en Zuid- Tegal woedt enige strijd tussen T.N.I. en de strijdgroepen van de Darul Islam. Ten Westen van Purwokerto werd een vrij grote bende grotendeels onschade lijk gemaakt. De opleving van bende activiteit in Magelang is voornamelijk tegen de bevolking gericht. In het ge bied van Malang hielden de aanslagen op het verkeer, de politie en de militaire posten aan. Hierbij deden de toenemende verliezen van de benden de aanslagen enigszins in aantal afnemen. Te Sido- ardjo is de bende-activiteit, die gericht is tegen de suikerrietvelden, toegeno men, terwijl in Krakaan op de suikerfa briek, ondanks de op het werkvolk ge oefende druk, het werk werd voortgezet. De delegaties keerden met twee vliegtuigen te Batavia terug. Uit het UNCI-toestel stapten, behalve de leden van de UNCI, o.m. Moh Hatta, de Sul tan van Djocja, Sultan Sjhhrir; het K.L.M.-toestel, dat enige minuten later aankwam, vervoerde dr. Van Royen en de leden van de Nederlandse en repu blikeinse delegaties. Ook kolonel Djati- kusumo van de republikeinse generale staf reisde mee. De Commissie van de V. N. hoopt Zondag te Batavia een voltallige zit ting te beleggen van beide deligaties waar de overeenkomst formeel onderte kend zal worden, zo meldt U. P. nog. Dr. Van Royen deelde aan Aneta mede, dat hij verwachtte in de loop van de volgende week uit Indonesië te kunnen vertrekken. Het officieel weekoverzicht van de toestand in Indonesië meldt, dat de si tuatie in de afgelopen week niet belang rijk veranderd is. Het herstel van de republikeinse regering en de komende Ronde-Tafelconferentie houden de ge moederen bezig, waarbij men tracht zich de gevolgen te realiseren en .zich vertrouwd te maken met de nieuwe ver houdingen, die daarna ontstaan. Karak teristiek voor de onveiligheid in som mige streken is het feit, dat in een dis trict van de residentie Banjumas in een week tijd 59 personen, meest Indonesi sche ambtenaren en dessabestuurders, werden ontvoerd. In en rond Solo is de Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van het Landbouw-egalisatie- fonds voor het dienstjaar 1949. Hierin deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het geenszins onwaarschijnlijk is, dat de boterfabrieken, ondanks de per 24 April j.l. doorgevoerde verlaging van de prijs voor de door het in- en verkoopbureau voor zuivel over te nemen boter, over het melkprijsjaar No vember 1948November 1949 toch gemid deld ongeveer de richtprijs zullen kunnen halen. Dat de omschakeling van de bereiding van boter op andere producten geleidelijk zal kunnen plaats vinden, is ook voor de minis ter duidelijk. ■sifr.*. 5 [ww. gro e attractie op het Bloemen- strand, de gestrande „C.A. j*anck" is gistermiddag eindelijk in haar element gesleept. Honderden hacantiegangers sloegen de strijd van e sleepboten om het schip vlot te krijgen gade. mtmrnm mm P§ Nadat precies 150 dagen het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" op het strand bij Bloemendaal-aan-Zee heeft vastgezeten, is het Donderdagavond, zoals van tevoren was berekend, bij een hoge springvloed vlotgekomen en in zee teruggekeerd. Het schip is door de sleepboten „Blankenberg" en „Maas" naar Amsterdam gesleept, waar het bij de Amsterdamse Droogdokmij. wordt gerepareerd. doorgehakt, die het schip aan de ver keerde zijde vasthield, voer de „C. A Banck" in de richting van IJmuiden, slechts een diepe zandgeul achterlatend. De kapitein, die het schip gedurende zijn gehele „vacantie" op het Bloemen- daalse strand was trouw gebleven, stond op het dek de honderden belangstellen den gade te slaan, die o.a. op de ter rassen van de café's (de politie, die van tevoren wist, dat het schip zou gaan vertrekken, had ze toestemming gege ven de gehele nacht open te blijven» het schip langs Neêrlands kust zagen varen, dezelfde kust, welke de „C. A Banck" vijf maanden heeft vastgehou den. De sleepboten „Stentor" en „Nestor" van Wijsmuller namen voor IJmuiden de „Banck" over en sleepten de Zweed de Noordersluis binnen, waar om half tien werd gemeerd. Twee sleepboten van Goedkoop brachten de Zweed in de late avond naar Amsterdam, waar de „Banck", die geen water maakt, bij de A.D.M. in het dok gaat. Het schip arri veerde hier vannacht om één uur. De ingenieurs van de Amsterdamse Droogdok Mij. zijn vanmorgen de toe stand van het schip gaan onderzoeken. Men weet nl. wel, welke beschadigin gen het schip bij de stranding en op het strand heeft opgelopen, maar men kon uiteraard niet bevroeden of er nog nieuwe schade bij het bergen is bij gekomen. Hoe lang het schip zal moeten dokken, kon men dan ook vanmorgen nog niet mededelen. In het algemeen echter viel de schade nogal mee. Om half vijf werden de ankerkabels opgetrokken en losgebrand. Vervolgens begonnen de sleepboten „Blankenberg" en „Maas" het schip uiterst langzaam in het gegraven gat te trekken en werd de Banck zeer behoedzaam omgetrok ken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was de derde zandbank gepasseerd en vijftien minuten later spoelden de golven rond de achtersteven. Honderden sloegen van het strand af en op de duinen dit gigantisch schouwspel gade. Het zag er gisterochtend overigens niet naar uit, dat het schip dezelfde dag nog los zou komen, en degenen die desondanks toch nog gekomen waren om de Banck te zien vertrekken, kre gen spoedig te horen: „Zo vast als een huis, het kan nog wel maanden duren." Maar 's middags kwam er plotseling beweging in het schip en leek het wel of de roep van de betrekkelijk kleine groep badpasten „daar gaat-ie" tot ver in de omtrek gehoord werd. Want over al vandaan stroomden honderden toe, lopend, per fiets of met de auto. De laatste weken waren bij hoog water telkens twee sleepboten voor de kust verschenen om te trachten het gestran de schip weer in zijn element te trek ken. Geleidelijk werd het schip meer zeewaarts gebracht en gistermiddag omstreeks vier uur was het ogenblik gekomen, dat het schip in beweging kwam. Varende in de „zwin" voor de eerste bank gaven de sleepboten een uitmuntend staaltje van zeemans- en stuurmanskunst te zien, door in deze beperkte ruimte het schip een draai te doen maken, waardoor het gunstig kwam te liggen voor de vaart naar zee. De zee was tamelijk wild en de „duck" welke van het Bloemendaalse strand in zee was gekomen om de C. A. Banck uitgeleide te doen, maakte rare ca priolen. Onder de belangstellenden merkten we op de burgemeester van Amster dam mr. d'Ailly, die op de Zandvoortse boulevard de bergingswerkzaamheden gadesloeg. De radio had het bericht, dat het schip eindelijk zijn element weer zou gaan opzoeken, wijd en zijd verspreid en de zeer grote belangstelling van de badgasten, die nu een bezienswaardig heid moeten missen, die bij „Bloemen- daal-aan-zee" was gaan behoren, kon dan ook als een hartelijk afscheid wor den opgevat. 'tLeek wel of 't schip geen afscheid van de vacantiegangers, die zo veel interesse er voor hadden getoond, wilde nemen. Toen het, dank zij «,de krachtige sleepboten, eenmaal parallel aan het strand lag, schoof het schip weer terug en dreigde opnieuw te zul len stranden. Maar de sleepboten gaven geen kamp en nadat een der kabels was een langdurige ziekte is gistermor- in het Diaconessenhuis te Utrecht bijna 70-jarige leeftijd overleden, dr. B. Fockema Andreae. Dr. Fockema Andreae, Leidenaar van «®boorte, was van 1914-'33 burgemeester t.ah Utrecht en van 1933-'37 commissa- ,AS der Koningin in de provincie Gro- ?lllgen. In 1937 vestigde hij zich te Bilt- b°ven. De overledene heeft een zeer ar- jj^idzaam leven gehad en was een van stuwende krachten in de oprichting ji®11 de jaarbeurs Voorts was hij o.m. van de rijkscommissie van bijstand O?1" het woordenboek der Nederlandse V<v?' voorzitter van de staatscommissie r advies inzake de bevordering der v °hkunst van staatswege. Verder zijn tal 2„ri Publicaties in de loop der jaren van (ff1 hand verschenen o.m. „De heden- "agse stedenbouw", „De kunst van Seven", „Verzamelde redevoeringen" "Liet geheim van de raadkamer". Tfan zijn liefde voor de stad Utrecht j^tuigde zijn boek, „De stad Utrecht, historie en haar toekomst". fockema Andreae was ridder in ^orde van de Neder'andse Leeuw, e begrafenis zal Dinsdag a.s. ge iden. (Van onze correspondent) Tijdens een persconferentie, gehouden door de Van Doome's Aanhangwagen- fabriek te Eindhoven, heeft de techni sche directeur en oprichter, de heer H. van Doorne, enige mededelingen gedaan omtrent de in aanbouw zijnde automo bielfabriek, waarvan het geraamte, reeds bijna geheel gereed, gelegen is aan de Geldropseweg en het Eindhovens Kanaal. 1 Januari 1950 hoopt men in de nieuwe fabriek met de productie van vijf en drie tons vrachtwagens te beginnen. Deze automobielen zullen in grote series worden gebouwd. In 1950 zal men trach ten tweeduizend trucks te fabriceren. Dit aantal zal worden opgevoerd tot vierduizend, waarvan er duizend voor export bestemd zijn en het overige deel voor binnenlands gebruik. Binnen vjjf a zes maanden na opening van de fabriek wil de directie vijfhon derd personen aannemen, zodat dan to taal duizend mensen bij de D.A.F. werk zaam zullen zijn. De vijf-tonners worden uitgerust met een diesel-benzine-motor van het type Hercules. Voorlopig zullen de vitale on derdelen, zoals motoren, versnellings bakken e.d. uit Amerika geïmporteerd moeten worden. Ondanks het streven tot besparing van dollars is de D.AF. noodgedwongen aangewezen op de Ver enigde Staten wat betreft deze onder delen. Dit in verband met de lage prijs, die men er voor in Amerika betaalt. Het ligt in de bedoeling straks ook personenwagens men denkt aan 5000 per jaar te gaan bouwen, om zodoen de tot een grote omzet te komen, daar alleen bij grote aantallen aanschaffing van de meest moderne productiemachi nes mogelijk is. Bij kleinere aantallen immers zijn deze kostbare productie middelen niet rendabel te maken. Het getal 5000 is voor Nederland niet over dreven, gezien de behoefte die er is voor vernieuwing en uitbreiding van het wagenpark. Betreffende de exportmogelijkheden meent men, dat in landen als België, In donesië, de Scandinavische landen en Zuid-Amerika afzetgebieden te vinden zullen zijn. In vele landen beperken echter op het ogenblik hoge beschermende rechten de invoer. Naar landen met een eigen automobielindustrie is uitvoer practisch onmogelijk. Wat Nederland betreft, zal de D.A.F. bij de verkoop gebruik maken van de erkende automobielhandel. Voor de op leggers en aanhangwagens heeft zij reeds een agentenorganisatie. Voor vrachtauto's zal zij geleidelijk een orga nisatie opbouwen. De agenten zullen worden opgeleid voor het verlenen van service en behoorlijk worden voorzien van onderdelen. Hier zien we de ,.C. A. Banck", bekomen van de eerste verwondering over haar bevrijding, in volle zee. Het schip wordt voortgetrokken door de sleepboten „Maas" en „Blankenburg" en staat hier op het punt de haven van IJmuiden binnen te lopen. De zware druk van de vermakelijk heidsbelasting heeft de drie bioscoop ondernemers in Gouda genoodzaakt voorlopig hun zaken te sluiten. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende regenbuien. Matige en af en toe vrij krachtige wind, aan vankelijk uit Westelijke richting, later tussen West en Noord-West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 4.57—20.34; Maan: 10.59—22.34. Hedenochtend 3.50 uur is in de omgeving van het station Ede-Wa- geningen een goederentrein van zes tig wagons, getrokken door een elec- trische locomotief, op de hjn UtrechtArnhem ontspoord en in brand gevlogen. De omwonenden werden opgeschrikt door een ver vaarlijk gekraak en een aanhoudend gerommel, dat deed denken aan een losbarstend onweer. Vlak voor de kruising met de grote verkeersweg te Wageningen was de 24e wagon van de goederentrein waarvan aangenomen wordt, dat een der assen is gebroken uit de rails gelopen, waar- Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren verklaard, dat de Verenigde Staten onmiddellijk dienen te beginnen met de herbewapening van West-Europa, omdat de mogelijkheid van rechtstreekse mili taire agressie door enorme Sovjet-strijd krachten niet over het hoofd gezien mag worden. Hjj zeide dit voor de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden, dat Truman's bewape ningsprogramma behandelt. Acheson schilderde de West-Europese landen af als te leven in de schaduw van en onder de voortdurende vrees voor de Sovjet-legers, welke de grootste zijn die de wereld in vredestijd heeft gekend. Hij zei, dat de Sovjet-Unie het kruis punt in hlar politiek tegenover het Wes ten nadert en daarom wellicht moet kie. zen tussen voortzetting van de pogingen om door politieke middelen veroverin gen te maken of naar militaire middelen te grijpen. Alleen al de aanwezigheid van grote Sovjet-strijdkrachten, beweerde Ache son, heeft een psychologisch effect ge had, wat het herstel en de stabiliteit nadelig heeft beïnvloed. Die aanwezig heid is van grote invloed geweest bij het verlies van de vrijheid en het zelfbe schikkingsrecht in belangrijke gebieden van Europa. „Het is ons doel duidelijk te maken, dat militaire agressie tegen de landen van West-Europa alleen ondernomen kan worden met grote verliezen en zon der de verzekering, dat succes behaald zal worden. Indien de V.S. de in het Noord-Atlantisch Pact gedane beloften steunen met militaire bijstand, is de vrede verzekerd," aldus de minister. Stuk voor stuk trachtte Acheson de critiek te ontzenuwen, die Congressleden op Truman's programma uitgeoefend hebben. „Omdat de hulpbronnen der Ver. Staten ook hun beperking kennen, is het noodzakelijk zich op Europa te concentreren. Het program is van vitaal belang voor de Amerikaanse veiligheid," zeide hjj. In het leven is er geen terug. J „De vrees, dat het programma tot een internationale bewapeningswedloop zou kunnen leiden of Rusland tot een oorlog provoceren, acht ik ongegrond. De Sov jet-Unie weet, dat de democratische lan den noch de wens, de bedoeling of de strijdkrachten hebben om aan te vallen," besloot Acheson. Het radiologboek, de hoogtemeter en de snelheidsmeter, die uit het wrak van de bij Bombay verongelukte „Franeker" zijn gehaald, zullen door de Indiase auto riteiten worden overhandigd aan de K.L.M.-vertegenwoordigers, die zich thans te Bombay bevinden. Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, hoofddirecteur van het K.N.M.I., en een aantal functionarissen van de K.L.M., die hebben deelgenomen aan het onderzoek naar de oorzaak van de ramp, zijn gis teren uit Bombay naar Karatsji vertrok ken, op weg naar Amsterdam. Het officiële rapport over de oorzaak van de ramp zal binnen twee weken ge reed zijn, aldus heeft K. M. Raha, de plaatsvervangende directeur-generaal voor de Burgerluchtvaart in India, ver klaard. De slagersorganisaties verzoeken ons op het volgende de aandacht te vesti gen: Niemand weet nog precies te zeggen wanneer de vleesdistributie zal worden beëindigd. Zolang deze voortduurt wor den de slagers uitsluitend bevoorraad op de door hen ingeleverde bonnen. Het is dus voor het publiek van het grootste belang dat de vleesbonnen ook inder daad worden verstrekt, daar de slager door minder bonnen te verantwoorden zijn toewijzing in gevaar brengt. Op de vergadering van de Vereniging van Boerderijen en Pluimveefokbedrij- ven, gisteren te Apeldoorn gehouden, heeft de voorzitter, de heer Tukker, medegedeeld, dat i.v.m. de betrekkelijk geringe export op 't ogenblik de eier- prijs binnen veertien dagen aanzienlijk zal zakken. het en door een groot aantal wagons uit middelste gedeelte van de trein in over elkaar schoof, terwijl een vijftal in brand geraakte. De locomotief was intussen, met de eerste 23 wagons, nog een zestigtal me ters doorgereden en kwam vervolgens tot stilstand, omdat de stroom wegviel. Het mag als een geluk worden be schouwd, dat de koppeling van de trein juist achter enkele tankwagens, waarin zich zestig ton benzine bevond, werd verbroken. De ravage op de lijn is groot, het bo vennet is gedeeltelijk vernield. Het treinverkeer ondervindt vertraging in beide richtingen, al hoopt men spoedig het verkeer over enkel spoor te kunnen hervatten. De dienst van tractie uit Arnhem, de brandweer uit Ede en enkele autoritei ten waren spoedig ter plaatse. Het blussen van de brand nam ge ruime tijd in beslag. In de brandende wagons, die van Tsjechische en Hon gaarse origine waren, bevond zich een lading lompen en oud papier. Naar het A.N.P. van de K.N.A.C. verneemt, zal het Zondagsrijverbod ook voor de Zondagen 7 en 14 Augustus a.s. niet gelden. President Truman heeft gisteren ver klaard, dat de Amerikaanse regering en het Congress gezamenlijk te beslissen zullen hebben, welke in de verdere ont wikkeling van de atoom-energie de ver standigste koers is. De president zeide. dat de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Canada voornemens zijn een onderzoek in te stellen naar enkele fundamentele kwesties, die ten grondslag liggen aan de vaststelling van de politiek, die de eerstvolgende jaren op dit gebied zal worden gevolgd. „Ik wens er de nadruk op te leggen", aldus Truman, „dat deze voorbereidende besprekingen niét inhouden het sluiten van overeenkomsten of verbintenissen met deze landen inzake de vraagstuk ken." De president verklaarde, dat deze besprekingen zullen voorafgaan aan ver dere beraadslagingen met het Congress De Franse minister-president, Henri Queuille, is er gisteravond in geslaagd een „revolte van rechts" meester te wor den, die zijn kabinet reeds in ernstig gevaar had gebracht. Tijdens de 's mid dags gehouden spoedzitting van het ka binet wist hij de vier ministers, die hun ontslag reeds hadden ingediend, te bewegen dit weer in te trekken. Queuille maakte zijn ministers duidelijk, dat het op het ogenblik een zaak van nationaal belang was, tot elke prijs een rege ringscrisis te vermijden. Tegelijkertijd werd met de rechtsen een compromis bereikt over de netelige kwestie der vacantietoeslagen. die gedurende vier dagen het politieke leven in Frankrijk in rep en roer heeft gebracht. Nu Queuille aan de vooravond van het reces der Nationale Vergadering een crisis heeft weten te voorkomen, mag men aannemen, dat het bestaan van het coalitiekabinet, dat met zijn ruim tien maanden reeds een na-oorlogs record voor Frankrijk heeft gevestigd, tot min stens October gegarandeerd is. In de late avond van Woensdag is een uit 't Zand afkomstige luxe auto aan de rijksweg AlkmaarDen Helder nabij de Stolpen tegen een langs de weg ge parkeerde personenwagen gereden en vervolgens in het ter plaatse zeer diepe Noord-Hollands kanaal verdwenen. Even tevoren was hier een motor rijder met duopassagiere uit Noordwijk tengevolge van het springen van een band tegen de grond gesmakt, waarbij medische hulp noodzakelijk bleek. Dr. Verheul uit 't Zand, die bezig was de duopassagiere te verzorgen, begaf zich met de landbouwer Schoen onmiddellijk te water. Met zeer veel moeite slaagden de mannen er in de vier inzittenden, de bestuurder Doenens uit 't Zand en drie vrouwelijke familieleden, uit de geheel onder water verdwenen auto op de wal te brengen, waar zij werden overgeno men door de chauffeur van een zieken wagen uit Schagen, die voor het motor ongeval was gewaarschuwd. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit deelt mee. dat de export van groenten naar Duitsland vandaag. 29 Juli, doorgang kan vinden, waarbij door de tuinbouwveilingen de volgende ex portpercentages in acht dienen te wor den genomen: maximum 30 procent voor tomaten en maximum 50 procent voor elk der overige ten export naar Duits land toegelaten producten. De Rotterdamse rechtbank heeft de zaak behandeld tegen de 29-jarige kantoorbe diende J. G. S„ die er van verdacht werd de 24-jarige mej. Ch. R. door worging om het leven te hebben gebracht. De Officieh eiste acht jaar gevange nisstraf, met aftrek van voorarrest. WESTELIJK BOLWERK TEGEN HET COMMUNISME IN OOST-AZIE SOWJET ARAN MONGOL! Pt IPINC. SHANGHAI CHINA HONGKONG 01RM A SwmsaHAINAN PMILIPPIJ- VAZALSTATEN VAN DE U S.S.R [TTlDOOR COMMUN BEZET COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT ANTI-COMMUN INVLOED SFEER POLITIEKE VERDEDIGINGSLIJN Naar wij vernemen, zal a.s. Maandag de burgemeester van Zaandam, de heer J. Thomassen, voor de kanton rechter moeten verschijnen in verband met het feit, dat hij zich onlangs aan het strand te Heemskerk aan Zee heeft laten bekeuren wegens het zwemmen in zee op een plaats waar dit verboden was. De burgemeester van Zaandam deed dit om een proefproces uit te lokken. De rechter zal nu uitmaken of in deze geruchtmakende zaak het gelijk aan de kant van de gemeente is of van de overtreder. Volgens berichten van Chinese zjjde, die Reuter gisteren te Hongkong ontving, maken de Nationalisten in China zich gereed, het regeringshoofdkwartier uit Kanton te evacueren, omdat de commu nisten deze stad door hun opmars in Zuid-China bedreigen. In de laatste 48 uur hebben de Britse en Amerikaanse consuls in Kanton de Engelse en Amerikaanse burgers ge waarschuwd, om zo mogelijk de stad te verlaten, omdat ervaringen in het ver leden hebben getoond, dat de consulaire bureaux in communistisch gebied niet normaal kunnen functionneren. Kanton is de zetel van de regering sinds deze Nanking onder druk van het communis tische offensief in Februari moest ver laten. Dinsdagmorgen hebben de communis ten Tsjoetsjou bezet. De stad was al een keer in communistische handen geweest, maar de Nationalisten hebben haar nog één keer weten te heroveren. De Mohammedaanse generaal Ma Poe- Fang, gouverneur van de provincie Tsinghai, is benoemd tot militaire en po litieke dictator voor het Noord-Westen van China, om te trachten dit gebied voor Kanton te redden. De Amerikaanse stafchefs, die heden per vliegtuig naar Europa vertrekken voor een tiendaags bezoek, zullen met veldmaarschalk Montgomery, chef van de defensie der West-Europese Unie, besprekingen voeren over de integra tie van de defensiemaatregelen krach tens het verdrag van Brussel met die van Canada en de Ver. Staten, zo me nen diplomatieke waarnemers te Lon den. De besprekingen tussen Ameri kaanse en Canadese stafchefs zijn reeds begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1