„Meteor"-straalvliegtuig wil record breken ORDER „STAAKT HET VUREN" WORDT 3 AUG. AFGEKONDIGD Schumacher keert zich tegen het Duitse Episcopaat Sultan HAMID: Scheiding met republikeinen is kunstmatig geweest Zonder U waren wij niet compleet' Brits oorlogsschip ontkomt uit communistisch China Tot hoofd en hart Samenstelling van nieuwe kabinet Legerauto op mijn bij Surakarta Federatie van R.K. raadsleden RumAlsof deur van een huis voor ons wordt geopend Nieuws Snelheidsvlacht op 24 Augustus voor Nederlandse kust Koningin en Prins aan Franse westkust .Het weer. 55-jarig priesterfeest mgr. J. G. van Schaik MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24526 Aan de vooravond der verkiesingen Adenauer: Engeland Duitslands tegenstander 99 Legerleiding in Indon. handen Rede Hatta Koning George is enthousiast Zweefvliegtuig neergestort Piloot zwaar gewond Onderzoek naar de ramp met de „Franeker" Nog een verongelukte met de „Roermond" gevonden Siësta verplicht Nederl. leden Raad 'van Europa Mr. s' Jacob benoemd tot gedelegeerde van de Kroon Valt beslissing op tweede Inter-Indon. Conferentie? POSITIE AMBTENAREN IN INDONESIË Overboord geslagen en verdronken Geestelijk adviseur K.A.B. gaat met emeritaat Achtergelaten overhemd wordt inbreker noodlottig Eline Pisuisse overleden BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In een heden, na afloop van de ple naire zitting, uitgegeven communiqué heeft de Unci het volgende medege deeld: „De order tot het staken van de vijandelijkheden zal worden uitge vaardigd op drie Augustus om 20.30 uur (Batavia-tijd, d.i. 20.00 uur Djoc- ja-tijd). De order zal enige dagen later van kracht worden op een door beide Partijen aan te kondigen tijdstip. Hier mede is deze belangrijke vergadering en daarmede de te Batavia gehouden Preliminaire conferentie beëindigd." De Unci zal nu aan de Veiligheids raad rapport uit brengen over de be reikte resultaten. Het communiqué zet verder uiteen, iat de resultaten van het overleg zijn neergelegd in drie documenten en een •Nederlands-Indonesische overeenkomst, bevattende de richtlijnen voor de uit voering er van. De eerste bevelen tot "et staken der vijandelijkheden zullen gelijktijdig worden uitgevaardigd door be Nederlandse en de republikeinse re- Sering aan de haar onderhebbende ge wapende strijdkrachten. Deze bevelen trekken tot het treffen van alle maat delen, nodig voor het staken der vij andelijkheden en om een einde te maken aan alle handelingen, die aan de andere Partij schade zou kunnen toebrengen, gelijktijdig met het bevel tot het sta ken. der vijandelijkheden zal gezamen lijk een bekendmaking van beide rege ringen in gelijke zin worden uitgevaar digd. Volgens Reuter zouden de troepen op Java binnen een week aan de order tot het staken van het vuren gevolg moeten geven. Voor Sumatra zou deze termijnen op elf dagen gesteld zijn. Een woordvoerder voor de Unci deelde fede, dat de Unci een stdiecommissie beeft ingesteld, die het vraagstuk van de Vrijlating vna politieke gevangenen en krijgsgevangenen onder ogen zal zien. De woordvoerder zeide verder, dat de AL.M. de dienst Batavia—Djocja reeds ia de eerste week van Augustus zal her fatten. Voorzitter Critchley verzekerde na de °ödertekenir%, dat het tijdstip nadert Waarop een meuwe band tussen de vol keren van Nederland en Indonesië tot stand zal komen. Dr. Van Royen verklaarde: „Ik kan b verzekeren, dat van Nederlandse zijde overeenkomst niet slechts strekt en jjyaal zal worden uitgevoerd, maar dat r>ederland tegelijkertijd ook oprecht be leid zal zijn onmiddellijk een aanvang e maken met de coördinatie van onze P°gingen niet slechts om de order tot bet beëindigen van de vijandelijkheden doeltreffend te maken, mara evenzeer om een aanvang e maken met een duurzame samenwerking tussen de volkeren van Nederland en Indonesië, die ons allen tp na aan het hart liggen." Dr. Van £oyen vervolgde: „Het is geen holle wanneer- ik zeg dat de eenvou- se plechtigheid aan welke wij van- '°rgen hebben deelgenomen in de ogen Twee mannen hebben Forrest Turnhull, directeur van de Miami Daily News, ontvoerd e:i hem ge dwongen met zijn auto naar een eenzame plek te rijden, waar zij hem 300 dollar lichter maakten. De kidnappers belden vervolgens de Daily News op om het blad een tip te geven voor „een goed ver haal" en zeiden waar Turnhull zich bevond. van latere generaties wellicht een van historische betekenis zal blijken te zijn geweest". Dr. Mohammed Rum, de leider van de republikeinse delegatie, zei: „Ofschoon dit niet betekent, dat alle problemen zijn opgelost er moet nog een belangrijk politiek conflict uit de weg worden ge ruimd zal de vandaag bereikte over eenkomst leiden tot oplossing van alle hangende vraagstukken. Het is alsof de deur van een huis voor ons is geopend." Sultan Hamid de Tweede sprak uit naam van de federalisten, die ook bij het sluiten van de overeenkomst, tegen, woordig waren. Hij zei: „Wij hopen op recht en verwachten, dat met deze over eenkomst alle partijen een werkelijk en duurzaam einde van de vijandelijkheden zullen hebben bereikt en dat wij onge hinderd zullen kunnen beginnen met de taak van wederopbouw en herstel van dit land." H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben evmorgen ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen Admiraal Richard L. Conolly „Commander in chief United States Naval Forces Eastern Atlantic and Mediterranean", die aan het Koninklijk Paar werd voorgesteld door de Amerikaanse ambassadeur. Hare Majesteit overhandigde Admiraal Conolly het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau. De leider der Duitse socialisten Kurt Schumacher, heeft Zondag de kerk er van beschuldigd, dat zij de parochianen dwint hun stem uit te brengen op de Christen Democraten. Hij oefende heftige critiek uit op een herderlijk schrijven, dat Zondag in alle katholieke kerken is voorgelezen en waarin de katholieken opgewekt worden hun stem uit te brengen op de Christelijke partijen, daar zij anders „partijen zouden steunen, die zich tegen de Christelijke principes gekeerd heb ben." Schumacher, die onlangs op een bij eenkomst zeide, dat de katholieke kerk de vijfde bezettende macht was in Duits land, zeide gisteren: „We hebben een open oor voor alle doctrines, die in de Christelijke ethiek en moraal leven, maar we begrijpen niets van de politieke macht die de kerkelijke autoriteiten zich aanmatigen." Dr. Adenauer, de leider van de chris- telijk-democratische partij in West- Duitsland en oud-voorzitter van de par- Bij de opening van het tweede gedeelte der inter-Indonesische conferentie, die te Batavia wordt gehouden, heeft, aldus meldt Aneta, de voorzitter Sultan Hamid II Zondagochtend een redevoering gehouden, waarin hij con stateerde, dat voor het eerst republikeinse vertegenwoordigers in de Gedong Indonesia Serikat (het voormalige gebouw van de Volksraad) aanwezig waren. „Het is niet in de laatste plaats daarom, dat ik u van deze plaats af met een zo bijzondere voldoening een hartelijk welkom toeroep", aldus de Sultan, „daar wij zonder u niet compleet waren en niet compleet konden zijn, hetgeen wy altijd hebben geweten en gevoeld." Sultan Hamid zei verder, dat men bij het eerste gedeelte der conferentie tot de conclusie is gekomen, dat onze scheiding van jaren min of meer kunstmatig was, dat hetgeen ons scheidde van zeer geringe importantie is tegenover datgene, wat ons verenigt. Wy zullen, aldus vervolgde Hamid H, tezamen een sterk gebouw optrekken voor de Verenigde Staten van Indonesië een gebouw met een goed dak en een voldoend aantal vertrekken voor allen om in te wonen, waarin wy ons veilig kunnen voelen. Wy zullen een bestuursvorm weten te vinden, die ons de mogelijkheid zal bieden in elkanders economische, sociale en militaire behoeften te voorzien en op het dak zullen wij onze vlag hijsen ais een sym bool van een vrije en ware eenheid en het verlangen naar vrede. De opening van de conferentie ge schiedde voor een uitpuilende publieke tribune, die applaudiseerde bij de bin nenkomst van verschillende vooraan staande Indonesiërs als Sultan Hamid en Moh. Hatta en voor dr. Van Royen.- Moh. Hatta heeft eep rede uilgespro ken, waarin hij er o.a. aan herinnerde, dat het eerste gedeelte der conferentie „ons heeft teruggeplaatst in een wereld met het gevoelen van een volk, een land en een taal. Gezamenlijk zijn wij tot de gedachte gekomen, dat de rood witte vlag een eresymbool is voor het Indonesische volk en dat het Indonesia Raya ons volkslied is". Hij zeide voorts, dat wat op de eerste zitting van deze conferentie werd bereikt, in feite veel meer is en van dieper betekenis dan bij de aanvang ervan kon worden ver wacht. Moh. Hatta besloot: Bij mij zat de be- ®et Britse fregat de Amethyst is Zaterdagavond op volle kracht de Jangtse jHgestoomd. Alle kanonnen waren in werking en de communistische posten, le het schip van begin April af gevangen hebben gehouden, werden onder f Uur genomen. Zoning George was zo enthousiast toen hij het bericht van de ontsnapping *hn de Amethyst hoorden, dat hij terstond een telegram zond met het bevel *Ue leden van de bemanning een extra rantsoen rum uit te keren. De Amethyst die vier maanden gele- door de communisten beschoten *ferd op de Jangtse een 150 mijl fhbomopwaarts, heeft Zaterdagavond "®ëen tienen het anker gelicht en is op y°lle kracht voorwaarts gestoomd, in d®' kielzog van een rivierstomer. De •haan ging om twaalf uur onder en het 7as tegen tienen reeds practisch don- *er- De Amethyst werd vanaf de oe- hhs onder vuur genomen door de hrnrnunisten, welk vuur zij beant woordden uit zelfverweer. Ook schoten communisten heftig op hun eigen /hip en dat feit heeft ongetwijfeld de /hiethyst geholpen door de linies heen breken. De reeds gedecoreerde marconist .einde nadat de gevaarlijke tocht vol macht was: „Wij voegen ons weer bij ri° vloot. Geen slachtoffers of gewon- h. God save the king." /dei Amethyst voer met een gemid- ia t snelheid van 22 knopen en het atste deel van de tocht waarschijnlijk i> sneller, omdat de eb intrad. herf0 commandant van de vlooteen- z j n in het Verre Oosten wees er st hdag 0p £jat jlet niet alleen een stout 2a 0 was> maar bovendien een zeld- °tn staaltje van navigatiekunst, daar Jangtse met de stromingen zeer jCmlijk te bevaren is. ,j h>e Amethyst voegde zich bij de on- v95?e?ër de Concord die bij de mond jfQh uc Jangtse lag te wachten. Ook de cord Clc' een zusterschip van de Con- fyjadrt was aanwezig. De vice-admiraal Wee n is met de kruiser Jamaica op om zich bij hen te voegen. 4x/i mill, rode soldaten Ei x phinese nationalistische president eon,JH°eng Jen is van mening dat de haan nisten een leSer van 4.500.000 Ujk j® he been houden om zo moge- dep Franse en Nederlandse gebie- tuVL van Zuid-Oost Azië binnen te h»e ft en wellicht ook de Britse kolo- ^ongkong te bezetten. Vor^'hent Li Tsjoeng Jen heeft de maand te Kanton aan een cor- hij tJ, nt van U.P. medegedeeld, dat leider cemaal aan de communistische ZoWoj !ïrf° Tse Toeng had voorgesteld oe nationalistische als de com- De Amythist, die door de mazen van het net zwom. munistische legers naar verhouding te verminderen. Beide malen was het aanbod afgewezen. Li had maar één uitlegging hiervoor kunnen vinden, omdat „er geen leger van 4t/2 millioen nodig is om Kanton te bezetten", n.l. dat de Chinese communisten gereed willen zijn voor een opmars verder dan China. Li had gepleit voor Amerikaanse hulp op grond van het belang dat de Ver. Staten bij de Chinese situatie hebben. Li had tenslotte nog gezegd: „Zolang als ik de leider ben van de Chinese republiek, zullen wij ons nooit op Formosa terugtrekken en onze Zui delijke grenzen openlaten voor een communistische opmars naar Frans Indo-China en Ned. Indië. Volgens berichten uit gewoonlijk betrouwbare Chinese bron hebben de communistische troepen Tsjangteh op 160 km. afstand van Tsjangsja ver overd. Vandaar hebben zij hun opmars voortgezet in de richting van het 30 km. verder gelegen Taojoean. Een woordvoerder van het nationa listische Chinese leger verklaarde Zon dag, dat de regeringstroepen het be langrijke spoorwegknooppunt Tsjoet- sjou hebben heroverd. Ook op andere ponten zon de nationalistische weer stand zyn toegenomen. doeling voor, er de nadruk op te leg gen dat de democratie, geschraagd door het verantwoordelijkheidsgevoel van de gehele gemeenschap, het levensprobleem van het Indonesische volk is. De twin tigste eeuw bracht ons een ideologische stroming, die de gehele wereld van een centraal punt zou willen beheersen en in vele landen is de invloed dier stro ming zeer groot. Wordt deze stroming ook in Indonesië de overheersende, dan zal de door ons verworven vrijheid ver dwijnen en zal Indonesië wederom een kolonie worden. Alleen een volk, dat zich verantwoordelijk acht voor zijn eigen lot, zal zijn vrijheid kunnen hand. haven. Dienovereenkomstig zal de constitutie, die wij thans in voorlopige vorm zullen gaan opstellen teneinde de overdracht der souvereiniteit te kunnen aanvaarden, tevens de nodige waarbor gen moeten bieden ,dat Indonesië niet alleen vrij in politieke zin zal zijn, doch eveneens in zijn economische betekenis. Nadat de vergadering gesloten was, werden Moh. Hatta, de sultan van Djoc ja, Sultan Hamid en Palar door het pu bliek buiten het gebouw op de schou ders genomen. Op de vooravond van het tweede gedeelte van de inter-Indonesische conferentie waren de hoogste Neder landse, republikeinse en federale auto riteiten de gasten van de B.F.O. in de Gedong Indonesia Serikat, dat geheel door zoeklichten werd beschenen. Toen het Wilhelmus en het Indonesia Raya ten gehore werden gebracht, stonden alle aanwezigen, onder wie zich de H.V.K., de heer Lovink, en Hatta bevonden, tezamen op. Naar Aneta uit Djocja meldt heeft de republikeinse regering een ontwerp voor de veiligheid opgesteld, zoals dit op. het tweede deel van de inter-Indo nesische conferentie wordt voorgelegd. Naar de correspondent van Aneta verneemt, zijn de hoofdpunten hiervan: 1. De legerleiding moet in Indonesi sche handen zijn. 2. De T.N.I. moet de kern vormen van het toekomstige leger van de re publiek Indonesia Serikat. 3. Niet-Indonesiërs mogen in het leger worden opgenomen, indien zy het Indonesische burgerschap bezitten. In verband hiermede zullen republi keinse militairen als waarnemers de inter-Indonesische conferentie bijwo nen. Nederlandse legerautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat een Iegervracht- auto 60 k.m. ten N.-O. van Surakarta, op een mijn is gereden en dat daarbij 18 per sonen om het leven zijn gekomen, na melijk, 8 soldaten, zes politiemannen, een dokter en drie verpleegsters. Het zijn o.a. de arts dr H. van Rei gersberg Versluys en de verpleegsters, de zusters C. G. M. van der Ven, G. M. C. Leefgens en G. B. Wechgelaar. Naar wij vernemen is bij de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die hier te lande de „Fede ration Aeronautique Internationale" ver tegenwoordigt en die fungeert als or ganisatrice van de sportluchtvaart, een aanvrage binnengekomen van de com mandant van de militaire vliegbasis Leeuwarden betreffende het maken van twee Nederlandse recordvluchten. In de tweede helft van Augustus wil majoor vlieger J. L. Flinterman, commandant van het 323 squadron Gloster „Meteors" een pogng doen, in een Gloster „Meteor IV" straalvliegtuig het Neder landse hoogterecord te verbeteren en een Nederlands snelheidsrecord te vestigen. De aanval op het Nederlandse hoogte record, dat sinds 3 September 1938 op naam staat van van Tj. Leegstra met 11.354 m, zal vermoedelijk plaats hebben op 17 Augustus met als startpunt het vliegveld Leeuwarden. Een week later, op 24 Augustus, wil majoor Flinterman trachten een Neder lands snelheidsrecord te vestigen en wei vóór de Nederlandse kust, bij voorkeur tussen Scheveningen en Kijkduin. Een snelheidsrecord voor vliegtuigen bestond tot dusverre in ons land nog niet. De vlucht ter vestiging van het snel heidsrecord zal gemaakt worden over een afstand van drie km in rechte lijn met een aan- en uitloop van beide één Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is de vijftigjarige Amsterdamse zweef vlieger, de heer F. J. Albracht met zyn zweefvliegtuig, de PH-171, toen hij bo- van het dorpje Otterloo (gem. Ede) op de Veiuwe zweefde, door nog onbe kende oorzaak naar beneden gestort. Het toestel, dat terecht kwam op een kippenren van het pluimveebedrijf van de heer Bouwman, werd nagenoeg to taal vernield. De heer Albrecht brak beide benen en liep enkele hoofdwon den op; zyn toestand is niet zorgwek kend. Enkele omwonenden verklaarden, dat zij het toestel zeer laag over het dorp je zagen zweven en de indruk hadden, dat de piloot naar een geschikt lan dingsterrein zocht. Plotseling evenwel dook het toestel naar beneden en stort te neer. De door de regering van India ingestelde commissie van onderzoek naar de ramp met de „Franeker" heeft Zaterdag het onder zoek op het v^egveld Palam te Delhi be sloten. Palam was het laatste vliegveld, dat de „Franeker" voor de ramp aandeed. Men verwacht publicatie van het rapport van de commissie over ongeveer tien dagen. Reuter meldt uit Bari, dat duikers nog een lichaam te voorschijn hebben gebracht uit het gezonken wrak van de „Roer mond". Het is het lichaam van de mar conist O. D. Modard, een 32-jarige Brit in dienst van de K.L.M. Het stoffelijk overschot dat verleden week Dinsdag naar boven werd gehaald was, naar verluidt, eveneens van een lid van de bemanning, de 31-jarige P. van Kuik. Thans worden nog vijf lichamen van slachtoffers vermist. j Voor veiligheid is zelfopvoeding en \^elf-discipline allereerst nodig. j De gemeenteraad van Aleolea (Spanje), een plaats met 3000 inwo ners, waar een hittegolf heerst heeft verordend dat elke inwoner morgen het feest van de schutspa troon der stad moet vieren mei een siësta van 4 uur. Iedereen die zich tussen 2 en t uur des namiddags buitenshuis be vindt of betrapt wordt op het ma ken van lawaai zal beboet worden De temperatuur was gisteren te Aleolea 108 graden in de schaduw en 124 in de zon. Door Nederland zijn de volgende per sonen aangewezen tot leden van de Raad van Europa, welke volgende maand in Straatsburg zal bijeenkomen: J. van de Kieft, lid van de Eerste Kamer en fractievoorzitter van de P. v.d.A.; P. A. Kerstens, lid van de Eerste Kamer, fractievoorzitter van de K.V.P.; P. J. S. Serrarens, lid van de Tweede Kamer, K.V.P.; jhr mr dr M. van der Goes van Naters, lid van de Tweede Kamer, P.v.d.A.; mr J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer, C.H.U.; dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid van de Tweede Kamer, Anti Rev. Plaatsvervangende gedelegeerden zijn: Voor de heer van de Kieft: de heaf G. Ruygers; voor de heer Kerstens: prof. dr L. J. C. de Beaufort: voor de heer Serrarens: mej. dr M. A. M. Klom- pé; voor de heer van der Goes van Naters: mr J. A. W. Burger; voor de heer Schmal: drs H. H. Korthals; voor de heer Bruins Slot: mr W. Rip. Als secretaris van de delegatie is aan gewezen mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich, commies griffier van de Tweede Kamer. Bij K. B. is mr. H. L. s' Jacob benoemd tot gedelegeerde van de Kroon in In donesië km. Het totale parcours is dus vijf km. De vlucht geschiedt volgens de voor schriften op een hoogte van minder dan 75 meter. Het parcours van 3 km. moet twee maal in elke richting worden ge vlogen, het gemiddelde van de vier gemaakte snelheden geldt voor de vast stelling van het record. Het wereld-hoogterecord staat thans op naam van de Engelse vlieger John Cunningham, die Maart 1948 met een de Havilland „Vampire" straaljager" een hoogte heeft bereikte van 18.199 m. Het wereld-hoogterecord staat thans op naam van maj. Richard L. Johnson van de Amerikaanse luchtmacht, die met zijn straalvliegtuig North-American F 86 op 5 September 1948 in CaUfornië een vliegsnelheid behaalde van 1.079,841 km/uur. In een zeer aangename sfeer is, na de openbare openingsvergadering, Zon dag tot in de nacht en Maandagochtend vergaderd door de verschillende sub commissies van de inter-Indonesische conferentie. Intussen zou, volgens sommigen, tij dens dit tweede gedeelte der conferen tie worden beslist over de personen, die deel zullen uitmaken van de eerste re gering der republiek Indonesia Serikat. In niet tot de republikeinse delegatie behorende kringen verluidt, dat het aantal ministers met een bijzondere po sitie in het kabinet op vijf of zes zal worden gesteld. In dit verband hoort men de namen noemen van Moh. Hatta, Anak Agung en sultan Hamid. Het Chi nese blad „Sin Po" bericht, dat sultan Hamid legercommandant zou worden en dat het ministerie van defensie on der de leiding van de sultan van Djocja zou komen te staan. Hetzelfde blad noemt Anak Agung en Djumhana als personen, die een belangrijke positie zullen innemen. Als adviseurs van de republikeinse delegatie naar de Ronde-Tafelconferen tie noemt het blad „Merdeka" van he den o.a. de susuhunan van Surakarta en de mangkunegoro, benevens Sutan Sjahrir. Dr. van Royen zal Dinsdagavond in het paleis Rijswijk te Batavia een af scheidsreceptie houden. Uit Djocja meldt de correspondent van Aneta aldaar, dat de republikeinse delegatie ter Ronde-Tafelconferentie in totaal 43 personen zal omvatten, met inbegrip van adviseurs en het secreta riaat. lementaire raad te Bonn, heeft Zondag in een verkiezingsredevoering te Ham burg verklaard, dat Engeland en niet Frankrijk de eigenlijke tegenstanden van Duitsland is. Adenauer zeide deze indruk te hebben opgedaan bij zijn besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman. De horloge-industrie in de Franse zone van Duitsland was door de Fransen op Brits verzoek ontmanteld zo zeide Adenauer. Generaal Koenig, de Franse militaire gouverneur in Duitsland, heeft Zater dag tn een afscheidsrede verklaard, dat „de ontwikkeling van de democratische krachten in Duitsland slechts mogelijk is onder bescherming van een langdu rige bezetting." De Duitsers moesten de gedachte aan de wederoprichting van een overgecentraliseerd „Reich" van zich afzetten en de federalistische gedachte aannemen. Op initiatief van de partijleiding der K.V.P. kwamen in Utrecht bijeen be stuurders der K.V.P. en haar vertegen woordigers in de gemeenteraden over heel het land, ter oprichting van een federatie van verenigingen van K.K. gemeenteraadsleden. Staande deze bij eenkomst, die door de voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen, werd geleid, is een voorlopig bestuur der fe deratie gevormd. Als voorlopig voorzitter en secretaris werden resp. benoemd de heren mr. J H. Nieuwenhuijs te Utrecht en A. Veltman te Zwolle. Het voorlopig bestuur is belast met het redigeren van een ontwerp federa tie statuut alsmede met het op korte termijn uitstippelen van richtlijnen, aan de hand waarvan de deze federatie constituerende verenigingen in heel het land spoedig kunnen worden gevormd en haar werkzaamheden kunnen aan vangen. Koningin Juliana en Prins Bernnard zijn. naar Reuter meldt, Zaterdag per Dakota, bestuurd door Prins Bernhard, uit Neder land naar La Rochelle in het Franse de partement Charente gevlogen en verder per boot naar het eiland Re, dat voor de Franse Westkust is gelegen. Zij zouden tot Maan dag voor een particulier weekeind-bezoek te Les Portes op het eiland verblijven. De Nederlandse regering heeft zich onder voorbehoud van bekrachtiging bij de wet bereid verklaard, een nieuwe garantieverklaring uit te geven voor dé Nederlanders onder de thans in dienst zijnde burgerlijke landsdie naren, aldus verklaarden de Zaterdag middag te Batavia teruggekeerde prof. R. A. Hussein Djajadiningrat en mr. J. van Hoogstraten, die in Nederland be sprekingen hebben gevoerd over de rechtspositie van het overheidsperso neel in Indonesië. De positie van het K.N.I.L. wordt afzonderlijk in beschou wing genomen, terwijl over de inhoud van de nieuwe garantieverklaring niets kan worden gepubliceerd, alvorens de H.V.K. daarvan kennis heeft genomen. De publicatie kan echter in de loop van deze week worden verwacht. In de garantieverklaring wordt op geen enkel punt vooruit gelopen op de regeling der rechtspositie van de in dienst zijnde ambtenaren na de over dracht der souvereiniteit. Deze materie zal worden behandeld op de Ronde- Tafelconferentie. Vannacht heeft een Engelse vrouw die met haar echtgenoot en twee vrienden aan boord van een jachtje in moeilijk heden verkeerde, op de Schelde bij Vlissingen getracht zwemmend naar de wal te gaan. De vrouw, die goed kan zwemmen, heeft, voor zover men heeft kunnen na gaan, de wal niet bereikt. De politie en het loodswezen stelden onmiddelijk een onderzoek in. Vermoedelijk is de vrouw over boord geslagen en heeft toen ge tracht naar de wal te zwemmen. Vijfduizend gladiolen van Nederlandse bodem prijkten Zondag op de grote Engelse bloemententoonstelling, de z.g National Gardenshow, welke op het ogenblik in net ,,01ympia"-gebouw te Londen wordt gehou den. Zaterdagavond laat waren deze oloe- men nog in speciale dozen verpakt. In een extra K.L.M.-toestel is deze Nederlandse bijdrage r.aar Londen vervoerd Amerikaanse stafchefs zijn Zaterdag op het vliegveld van Frankfort in Duitsland aangekomen voor het hou den van militaire besprekingen. V.l.n.r. Generaal Hoyt Vandenberg (chef van de luchtmacht), Admiraal Louis Denfield (chef marine opera ties) en Generaal Omar Bradley (chef staf van het leger). De mili taire leiders werden direct door journalisten ondervraagd. Zij reis den in het privé-toestel van Presi dent Truman Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen vooral in het Noorden van het land tijdelijk enige regen, later hier en daar opklaringen. Matige, morgen langs de kust tot krachtig aanwakkerende wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van tem peratuur. Zon 5.02—20.29. Maan 15.22—23.25. (Van onze Utrechtse correspondent) Zoals wij onlangs meldden, zal de hoogeerwaarde heer Mgr. J. G. van Schaik. de pastoor van de Sint Martinus- parochie en Proost van het Metropoli- taan Kapittel en geestelijk adviseur van de K.A.B. zich 15 Augustus, de dag van zijn 55-jarig priesterfeest, terugtrekken en de welverdiende rust van het emeri- aat gaan ganieten in het Sint Josefshuis te Amersfoort. Niet lang geleden zag Mgr. van Schaik het monument van Sint Marti- nus onthullen door Z. Em. Johannes, kardinaal De Jong. In de oorlogsjaren had Mgr. van Schaik het initiatief ge nomen tot de oprichting ervan toen hij de stad en in het bijzonder zijn paro chie stelde onder de beschefming van de heilige. In 1871 te Vinkeveen geboren, bezocht hij het klein-seminarie te Culemborg en het groot-seminarie te Rijsenburg, waar hij een leerling was van Mgr. Schaep- man. 15 Augustus 11894 werd hij priester gewijd. Hij was achtereenvolgens assistent te Oudenrijn, Hoogland en Groningen, waar hij de eerste moderator werd van de Groninger Katholieke Studentenver eniging Albetrus Magnus. Na een drie tal jaren te Culemborg te hebben gedo ceerd, werd hij pastoor te Harderwijk, en in 1919 van de Martinuskerk te Utrecht. Mgr. van Schaik heeft zich veel be wogen' in de Katholieke organisatie. Hij was moderator van de R.K. Onder wijzersvereniging in het Aartsbisdom en later van de landelijke Katholieke arbeidersorganisatie en zag hij deze toenemen in ledental en invloed. Tijdens zijn pastoraat is hjj ook nog geruime tijd adviseur geweest van de katholieke dagbladpers en had zitting in het bestuur van het katholiek Ly ceum. De 15e Augustus zal ongetwijfeld voor vel eneen gelegenheid zijn, deze priester, die zo buitengewoon veel werk heeft verzet op het gebied van de zielzorg en van de katholieke stands- en vakorgani satie, te huldigen. Des morgens zal een plechtige hoogmis worden opgedragen en daarna zijn er twee recepties. In alle H. Missen van die dag zal Mgr. van Schaik een afscheidspredicatié houden en in de avond een danklof celebrren. Langs een erewacht van schoolkinderen zal de eme ritus dan tenslotte per rijtuig uit de pa rochie vertrekken waarin hij dertig jaren met zo groot succes heeft gewerkt. In de vroege morgen van 12 Juli J! zag de tuinman, in dienst van de familie K. aan de Groot Haesebroekse- weg te Wassenaar, welke familie met vacantie in het buitenland was, bij het betreden van de villa van zijn werk gever zich plotseling geplaatst tegen over een man, die in de woning was, luidkeels riep en het hazenpad koos. De geschrokken tuinman waarschuwde onmiddellijk de politie, die een uitge breid onderzoek instelde. Het bleek, dat de kasten en deuren waren opengebro ken en dat de inhoud daarvan over iie grond verspreid lag. In de hal van de woning stonden verscheidene koffers en tassen, gevuld met tafelzilver, juwelen en andere be gerenswaardige zaken, klaar om mee genomen te worden. De dief (later bleek, dat hij nog een maat bij zich had), was door de tuinman volkomen verrast, zodat alles achterbleef. De dieven hadden het zich nogal gemakke lijk gemaakt, hiervan getuigde een aan gesproken fles en tal van sigaretten peukjes. Een der inbrekers had zijn overhemd, nat van het transpireren, verwisseld voor een van de heer des huizes. Hij liet zijn eigen hemd achter en dit werd hem noodlottig. Een der surveillerende agenten ontdekte op het landgoed „Groot Haesebroek" „S.". de bekende Haagse inbreker, die geen verklaring kon en wilde geven van zijn aanwezigheid. Hij werd gearresteerd, nadat de rijksspeurhond Wilton en de tuinman aangetoond hadden, dat hij bij de inbraak betrokken was. In samen werking met de Haagse recherche slaagde men er na een uitgebreid on derzoek in op 26 Jul eid eigenaar van het achtergelaten overhemd te arres teren. Ook nu werd Wilton weer te hulp geroepen. Hierop legde de man een volledige bekentenis af. Zij hadden samen in de villa ingebroken en wa ren juist van plan te vertrekken, toen de tuinman hen verastte. Het achter laten van zijn overhemd vond hij erg stom van zichzelf. Het gestolen over hemd had hij in repen gescheurd en bij de voddenman gebracht Zaterdag is ook hij voor de Officier van Justitie geleid. Hij zit nu samen met zijn ka meraad in het Huis van Bewaring te Den Haag. Na een ziekbed van bijna 2 jaar is Za terdag te Bussum op 42-jange leeftijd overleden Eline Pisuisse, dochter van de cabaretier Jean Louis Pisuisse, die des tijds internationale vermaardheid bezat. Reeds vroeg was Eline Pisuisse aan het cabaret en later aan het toneel ver bonden. in w.elke laatste periode zij o. a. onder Cor Ruys een tournee door Indië maakte. In Bussum was de overledene werkzaam als directerice van de Tvre- sole-maatschappij. doch ook her bleef zij haar oude liefde, het toneel, trouw Toen enige jaren geleden de Stichting de Plankeniers in het leven werd geroepen nam zij hierin een actief aandeel en in het eerste successtuk „Ergens ligt een tsad", dat de Plankeniers ten toneel® voerden, vervulde zij de hoofdrol op een bijzondere wijze. De begrafenis is be paald op Donderdag a.s. Een passagiersvliegtuig van net type DC-3 en een militair toestel zijn Zaterdag in de nabijheid van Wrightstown (New Jersey) tegen elkaar gebotst. Volgens op gave van de staatspolitie heeft het onge luk vijftien doden geëist. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1