Amerikaanse troepen in Duitsland ingeschakeld in Europese defensie-organisatie? Krachtiger atoombommen worden gefabriceerd Tot hoofd en hart INDONESIËRS BEREIKEN VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING TE BATAVIA Weer journalisten naar Indonesië? Ernstige beschuldiging van Matthew Nog twee stoffelijke overschotten van „Roermond"-ramp gevonden BRI MIDDELEEUWEN HERLEVEN IN HET ELFHONDERDJARIGE ZIERIKZEE i,v Republikeins werkplan als basis voor de Ronde- Tafelconferentie .Het weer Gratificatiebesluit rijksambtenaren Stafchefs voeren besprekingen met Italiaanse en Luxemburgse officieren OP LUCHTKUSSEN OVER DE OCEAAN Terugkeer commissie uit Bombay Radio-actief kobalt voor behandeling van de kanker SUB* Handelsverdrag tussen Moskou en Peiping A DESERTEURS VECHTEN TEGEN LANDGENOTEN Prins Bernhard bezoekt „Columbus' DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24527 VERTREKKEN COCHRAN EN HATTA ZATERDAG? GESTORVEN VAN SCHRIK TELLING VAN WAPENS EN LEGERS Over gehele wereld D.S.O. voor commandant „Amethyst" Onregelmatigheden bij de militaire keuring? mmms Nieuw communistisch offensief in Shensi Generaal Howley gaat heen Amerikaans milit. bestuur wordt ingekrompen Handel Oost- en West- Duitsland blijft stokken Begrafenis mej. Graf Nota's van Engeland en V.S. aan Balkanlanden MILITAIR BEZOEK UIT BELGIË OP KOMST MOORD TE NIEUWKOOP Eert triest relaas DRAADBREUK OP LIJN WEESP—BUSSUM Vertrek „Kota Inten" 1100 jaar stad BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mftlimeter- hoogte. ingezonden .mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week* f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Tijdens de commissie-vergaderin- ten van de inter-Indonesische Con ferentie te Batavia is aldus ver leemt de politieke correspondent van Aneta uit de kringen der delegaties, T" een vérgaande overeenstemming bereikt op tal van punten. De resul taten, in de commissie-vergaderingen bereikt, zijn hedenmorgen voorgelegd aan de agenda-commissie en zouden tooraf worden besproken in een hedenmiddag te houden besloten ple naire vergadering. Volgens A.P. hebben de Indonesische 'ePublikeinen en federalisten besloten, ?,at. wanneer de souvereiniteit door ^ederland overgedragen is. een presi dent gekozen zal worden. Hij zal drie aanwijzen voor de vorming van kabinet. Het Indonesische volk zal vertegen woordigd worden door een Huis van afgevaardigden en een Senaat. Het j ois zal gekozen worden naar ver houding van de bevolkingssterkte van ?e staten en gebieden, waarbij gewaar borgd wordt, dat een derde van de le- Qou uit republikeinen zal bestaan. fh de Senaat zal iedere staat ver- •ogenwoordigd zijn door twee leden. De conferentie heeft besloten, dat, Wanneer de V. S. van Indonesië ge- ormd zijn, de Java-bank, die nu een Centrale bank van Indonesië is, gena- Ootialiseerd zal worden. Het republikeinse leger zal de ba- ais zijn van het leger van de nieuwe V. s. van Indonesië, Buitenlanders en eveneens Nederlan ds, die er toe besluiten Indonesische OUrgers te worden, kunnen zich bij het Odonesische leger aansluiten. De bui- On] anders, en Nederlanders, die hun b'gen nationaliteit wensen te behou- ?eh, zullen in het leger opgenomen kunnen worden, doch alleen een advi- Serende functie kunnen bekleden. L ^Vat betreft de Unie met Nederland, de conferentie besloten het repu- ."keinse werkplan te aanvaarden als NeSjs van de onderhandelingen met de bderlanders gedurende de Ronde-Tafel- bbhferentie. n het werkplan (working paper) ordt verklaard: if{' De leden van de Unie zullen zijn 6 Koninkrijk der Nederlanden en de Opubliek van de V. S. van Indonesië. Beide landen zullen vrije en sou- jj.'eine leden zijn. De Unie zal gebaseerd [j"b op vrijwillige samenwerking en ge- v*e rechten voor de beide partners, v De Status van de Unie zal het ka lfater dragen van een internationaal brdrag. 4. Er zal samenwerking bestaan tus- ïh Nederland en Indonesië op het ge- led van Buitenlandse Zaken en Defen- Xen, indien nodig, Financiën, Econo- ^^ohe^Zaken en Culturele aangelegen- Wan nS^.Ze samenwerking bestaat alleen WoorrW ?ulks gespecificeerd is. (De oordvoerder, die dit meedeelde, zei, dat dit aldus geïnterpreteerd dient te worden: geen samenwerking over defen sie en buitenlandse zaken in het alge meen, maar alleen over die onderwerpen die in het Uni-verdrag vermeld worden) 6. De partners zullen door geregelde conferenties, waarin zijn dezelfde stem rechten zullen hebben, contact met al kaar houden. 7. Het hoofd van de Unie zal alleen „symbolisch" zijn. De overeenkomsten tussen de beide regeringen zullen on derhevig zjjn aan de definitieve beslis sing van de parlementen. 8. Alle wettelijke beslissingen zullen door de parlementen geratificeerd wor den. 9. In geval van geschil zal de kwes tie voor een arbitragehof gebracht wor den en zo nodig voor het Internationale Hof van Justitie. Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Unci, zal Zaterdag naar Den Haag vertrekken in gezelschap van Mohammed Hatta, zo meldden Ameri kaanse kringen in Batavia, aldus U. F. Cochran en Hatta zullen hun reis niet in India onderbreken, maar direct door vliegen naar Den Haag. Goed ingelichte kringen meldden dat Cochran het vaste voornemen heeft in Den Haag te blijven tot het einde van de RTC en spraken daarmee geruchten tegen volgens welke Cochran alleen de opening van de conferentie zou willen bijwonen om daarna meteen door te reizen naar Pakistan en daar zijn nieu we functie van Amerikaans ambassa deur te aanvaarden. Moh. Hatta zal Woensdagmorgen naar Djocja gaan om daar een kabinetsbij eenkomst te leiden, waarin de verande ringen in het republikeinse kabinet zul len worden gelegaliseerd. Dr. van Royen, die, zals gemeld, he denavond een afscheidsreceptie houdt, zal Donderdag naar Nederland vertrek ken, vergezeld door de heren Blom, Gieben en Van Schelle. In verband met het feit dat de tijd zulks niet meer toelaat, zal Moh. Rum niet vooruit reizen naar Nederland voor het treffen van de nodige regelingen aldaar, gelijk aanvankelijk in het voor nemen lag. In de magazijnen van de Enkhuizer Ijzerhandel heeft Zaterdagmiddag een felle brand gewoed, waardoor de bo venste verdieping geheel in de as werd gelegd. De echtgenote van de eigenaar kreeg bij het horen van het nieuws een hartaanval en is in de loop van de avond overleden. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met vooral van nacht en morgenochtend buien, sommige met onweer en flinke windstoten. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde Zuid- Westelijke wind, later ruimend naar Noord-West tot Noord. In het uiter ste Noorden van het land mogelijk tijdelijk afnemende wind. Morgen enige daling van temperatuur. Zon op: 5.04. Onder: 20.28. Maan op: 16.48. Onder: 23.54. (Van onze Haagse redactie) De Amerikaanse ingenieur de heer S. R. Fox te Oakland, vriend van de met de „Franeker" omgekomen Ame rikaanse journalist S. Burton Heath, heeft aan een der bestuursleden van de Nederlandse Volksunie in een brief verklaard, dat men het in Amerika, ondanks de ramp met de Constellation bij Bombay, niet opgeeft. De openbare mening betreffende het Indonesische probleem is sinds de posthume artike len der journalisten aan het verande ren en het moet als zeer waarschijn lijk worden geacht, dat er wel weer nieuwe journalisten naar Indonesië gestuurd zullen worden. Tijdens de persconferentie, waarop ons dit werd medegedeeld, vernamen wij tevens, dat William A. Matthew, een der Amerikaanse journalisten, die zich niet aan boord van de „Franeker" be vond, zijn mededeling betreffende de sabotage met het vliegtuig wenste staande te houden. Zoals men weet verklaarde Matthew, dat mevrouw Brandon, die weigerde zich aan boord van de „Franeker" te begeven, gezegd zou hebben, dat het vliegtuig vast en zeker gesaboteerd zou worden. Van het vliegveld Santa Cruz af zou men, aldus Matthew, doel bewust aan de gezagvoerder een ver keerde richting opgegeven hebben. De minister van Binnenlandse Zaken a.i. heeft besloten het gratificatiebesluit burgerlijke rijksambtenaren 1949 van overeenkomstige toepassing te verklaren op: 1. het jeugdige rijkspersoneel, waarvan het loon is vastgesteld krachtens de alge mene loonregeling jeugdig rijkspersoneel 1948; 2. de leerling-verplegenden bij de rijks- verplegingsinrich tingen; 3. de rijkswerk vrouwen van wie het loon is vastgesteld krachtens de beschik king van de minister van Binnenlandse Zaken to hetrzienirig van de beloning voor rijkswerkvrouwen. Be stafchefs van de drie p-" siaicueis van ae arie onderdelen Amerikaanse gewapende macht, de heraals Bradley en Vandenberg en j-hiiraal Denfield hebben gisteren in v ankfort de eerste besprekingen ge in over Be militaire samenwerking w ®et kader van het Atlantisch pact. Off- .Luxemburgse en Italiaanse opper en en bespoken zij stafproblemen h militaire organisatie. afloop van de besprekingen ver jaarde de Amerikaanss admiraal mis Denfield, dat men was gekomen 01 een uitwisseling van denkbeelden ,»er de noodzakelijke organisatie voor tenuitvoerlegging van het Atlan- KSeh Pact. De militaire hulp aan deze hden was niet ter sprake gekomen, j. Buitenant-generaal Marras, de Ita- j.aanse stafchef, verklaarde, dat de Ita- i ahen een vriendschap ondervonden adden, waarop zij zonder twijfel zou- ®h kunnen vertrouwen. Gar Wood, een Amerikaanse race- bootkoning in ruste, heeft bijzonder- beden verteld van het ontwerp van *ren schip, dat volgens hem een revo- lJftie in de scheepvaart over de °ceaan teweeg zal brengen. Er is ecn model gebouwd van 120 ton. Volgens Wood snijdt het voor proefnemingen op zee geschikt ge keken model van 55 meter lengte binder door het water dan dat het over de zeespiegel glijdt. Het wijkt alle opzichten af van de bouw van e gangbare zeeschepen. Het heeft ?en zeer breed dek waarop ruime putten zijn gebouwd. Het dek ritst '•5 meter boven de zeespiegel op lUiee rompen, waardoor het schip pnigszins lijkt' op een enorme drij- onde tunnel. Voor de kust van Florida zijn ver- oheidene maanden lang proefne- mtngen met het model gehouden, zo ei hij, .Wanneer het schip 26 knopen vliegt er lucht door de tunnel- jjv1'ige constructiewaardoor het 0 hip als door een luchtkussen wordt jPPeheuen en slechts 15 cm. aan de s°e3 en 20 cm. aan de achtersteven het water ligt. °°d zei, dat een dergelijk schip n 16.000 ton gemakkelijk 4000 kntsagiers met een snelheid van 38 s! °?en zou kunnen vervoeren en Pk dieselmotor van 120.000 zou vereisen, ry horme schepen als de Queen Ma- er a°uden dus overbodig worden en W-~°u beter geconcurreerd kunnen hen met het vliegtuig. In Heidelberg voerden de stafchefs geheime besprekingen met luitenant- generaal Clarence Huebner, opperbe velhebber der Amerikaanse troepen in Duitsland en luitenant-generaal John Cannon, opperbevelhebber der Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in Europa. Voorts waren aanwezig de chef van de generale staf der Amerikaanse troepen in Europa, generaal-majoor Maxwell Taylor en de commandant van de Amerikaanse marine-eenheden in Eu ropese wateren, schout-bij-nacht John. Wilkes. Men meent, dat de chefs der generale staven uit de eerste hand wensten te vernemen, hoe de Amerikaanse bevel hebbers in Duitsland zich de inrichting van een verdediging voor West-Europa hadden gedacht. De stafchefs deelden later mede dat de vliegtuigen en troepen van de Ver enigde Staten, die in Duitsland gesta- tionneerd zijn, waarschijnlijk ingelast zullen worden bij de permanente de fensie-organisatie van Europa onder het Atlantisch pact. Vandaag zullen de stafchefs aan wezig zijn bij korte manoeuvres der Amerikaanse luchtmacht op het vlieg veld Grafenwöhr. Donderdag zullen zij De V.N.-commissie voor conventionele wapens heeft gisteren met 8 tegen 3 stemmen een Frans voorstel aangeno men tot een telling in de gehele wereld van niet-atomische wapens en van de strijdkrachten Egypte, de Sovjet-Unie en de Oekraï ne stemden tegen. Het voorstel behelst tevens de vorming van een internatio naal verificatie-orgaan zonder veto recht. Het plan moet echter nog door de Veiligheidsraad worden goedgekeurd en men verwacht daar een veto van de Russen. Voor de stemming zei de Russische afgevaardigde Tsarapkin, dat Amerika, en niet Rusland, zich met spoed aan het bewapenen was voor een derde we reldoorlog. Koning George van Engeland heeft gisteren de Distinguished Service Order toegekend aan de commandant van dc Amethyst, de 34-jarige Lieutenant- commander John Simon Kerans. die erin slaagde na een moedige tocht zijn schip veilig buiten de Chinese commu nistische wateren te brengen. te Parijs veldmaarschalk Montgomery en Belgische, Franse en Nederlandse militaire vertegenwoordigers ontmoe ten. Generaal Bradley deelde mede, dat er geen besprekingen met de Portugese militaire leiders zullen worden gehou den. De vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en chef van de generale staf George Marshall heeft gisteren voor de commissie voor bui tenlandse zakeny van het Huis van Af gevaardigden gepleit voor aanvaarding van Truman's program voor militaire hulp aan West-Europa. Marshall zeide o.m.: „Reeds lang, voordat ik het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver liet, was ik al sterk de mening toe gedaan dat een dusdanig program een dringende noodzakelijkheid is. Er be staat bij mij niet de minste twijfel aan de wenselijkheid van een onmiddellijke stap van deze aard." Glenn Martin maakte veertig jaar gele den 1 Augustus 1909 zijn eerste vlucht met een zelfgebouwde tweedek ker, waarvan een model voor hem op tafel staat. In zijn handen heeft hij het model van een bommenwerper met zes straalmotoren. Hij is onlangs afgetreden als directeur van de Glenn L. Martin Company en werd toen voorzitter van de raad van bestuur. Nog twee stoffelijke overschotten zijn Maandag uit het wrak van de bij Bari verongelukte „Roermond" gehaald. Een der overschotten is herkend als dat van de gezagvoerder Hans Plesman. Drie van de 33 inzittenden worden thans nog vermist. Maandag omstreeks vier uur zijn op Schiphol gearriveerd de heren dr. ir. H. J. van der Maas, Maluin, algemeen chef vlieger van de KLM en Kamminga van de Rijksluchtvaartdienst, die heb ben deelgenomen aan het onderzoek naar de oorzaak van de ramp van het KLM-vliegtuig „Franeker" nabij Bom bay. Genoemde heren hebben onder anderen een onderzoek in New Delhi, de laatste landingsplaats van het vlieg tuig voor de ramp, ingesteld. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft gisteren in haar zesde halfjaarlijkse rapport bekend ge maakt, dat de nieuwe, krachtiger atoombommen, waarmee op de Eniwe- tok-Atol in de Stille Oceaan proeven zijn genomen, op het ogenblik worden aangemaakt. Verder deelt de commissie mede, dat uranium en plutonium voor bommen en andere doeleinden op het gebied van de atoomenergie „in groter hoeveelheden dan ooit tevoren" worden geproduceerd. De commissie constateert een „voor uitgang op alle terreinen van het na tionale programma inzake de atoom energie" en somt voorts de vorderingen op geneeskundig terrein op. Zij wijst er daarbij o.m. op, dat er aanwijzingen zijn, dat het betrekkelijk goedkope radio-actieve kobalt wellicht een beter middel voor de behandeling van kan ker zal blijken te zijn dan radium. In het rapport wordt verder o.a. nog besproken: 1. De uitwerking van een nog in het stadium der proefnemingen verkerende behandeling, welke ten doel heeft, pijn en benauwdheid te verlichten bij twee soorten hartaandoeningen, n.l. angina pectoris en congestie van het hart. 2. De eerste proeven op mensen met radio-actief kobalt. De onderzoekers van de Staats-Universiteit van Ohio hebben een vijftiental gevallen van vijf verschillende typen kanker behandeld met het resultaat, dat sommige tumors waren vernietigd en andere tijdelijk in hun voortwoekering gestuit. 3 Onderzoekingen aan de Universi teit van Michigan, waar men pogingen doet een bloedproef uit te werken, over eenkomende met de syphilistest, om vlug letsel als gevolg van de inwerking van stralen te kunnen vaststellen. In het rapport wordt niets gezegd over de besprekingen, die op het ogen- Reeds geruime tijd zijn geruchten in omloop over onregelmatigheden bij keu ringen voor de militaire dienst m Made (N.-Br.). Deze zijn voor de Koninklijke Marechaussee aanleiding geweest tot het instellen van een diepgaand onderzoek, dat thans in volle gang is. Over de stand van zaken kunnen nog geen nadere me dedelingen worden gedaan. Er zijn nog geen arrestatie» verricht. Ook de be wering, als zou een officier in verband met deze kwestie uit de militaire dienst zijn ontslagen, wordt van bevoegde zij de tegengesproken. „Van de slagvelden naar de arbeidsvelden" staat er boven de poort, die toegang geeft tot een nieuwe Joodse nederzetting bij Bar-Am in Israël. Negentig jonge mannen tussen de F8 en 20 jaar zullen daar werken in vijgen- en sinaasappel- piantages. blik worden gevoerd over de Ameri kaans-Canadees-Britse betrekkingen op het gebied van de atoomenergie. Aan het rapport gaat een voorwoord van president Truman vooraf, waarin deze o.m. verklaart: „Ik ben van me ning, dat onze nationale politiek, die gericht is op een krachtige ontwikke ling van de mogelijkheden, welke de toepassing der atoom-energie biedt, ge zond is. Het is een evenwichtige poli tiek, die ons in militair opzicht sterker maakt, terwijl er tezelfdertijd vredes doeleinden mede worden bevorderd". De communistische radiozender Pei ping heeft bekend gemaakt, dat er, na te Moskou gevoerde besprekingen, een handelsverdrag voor de tijd van een jaar tot stand is gekomen tussen de communistische regering van China en de Sovjet-Unie. De Amerikaanse ambassadeur in Nan king, Leighton Stuart, zal vandaag naar Washington vertrekken om aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken rap port uit te brengen over de toestand in China. Volgens te 'Kanton ontvangen berich ten, hebben zes communistische legers in Noord-China een nieuw offensief in gezet, dat begonnen is in de provincie Shensi en dat zich ontwikkelt in de richting van het bergachtige Kansoe. Het doel van het offensief schijnt te zijn het breken van de kracht der strijd macht van de Mohammedaanse generaal Ma Poe-Feng, wiens nationalistische strijdkrachten in het gebied van Sian de oude nationalistische hoofdstad van de provincie Shensi krachtige slagen hebben toegebracht. In Zuid-China blijven de communis tische troepen oprukken. Onder leiding van generaal Lin Pi-Ao staande strijd krachten, rukken thans langs de grote weg uit Tsjangten op en bedreigen Tajoen. Brigade-generaal Frank LHowley, de Amerikaanse commandant in Berlijn, heeft gisteren de berichten bevestigd, dat hij heeft verzocht begin September uiterlijk uit zijn functie te worden ont heven. Howley is sinds het einde van de oorlog commandant Van de Ameri kaanse sector van Berlijn geweest. John McCloy, de Amerikaanse mili taire gouverneur, heeft medegedeeld, dat hij de ontslagaanvrage van Howley heeft ingewilligd. McCloy zei te hopen en te verwach ten, dat de functie van Howley over gedragen zal worden aan een hoge Amerikaanse officier om duidelijk te laten uitkomen, welk belang de V. S. hechten aan de handhaving van de vrij heid en de welvaart van Berlijn. McCloy heeft gisteren bekend ge maakt, dat na de vorming van de West- Duitse regering het Amerikaanse mili taire bestuursapparaat zal worden in gekrompen. Vandaag zal McCloy voor veertien dagen naar Washington ver trekken. Fritz Selbmann, vice-president van de Economische commissie van de Duitse Sovjet-zone, heeft volgens radio Leipzig in een interview verklaard, dat de com missie van de Sovjet-zone de voorwaar den van het economische bestuur van de Bizone voor een hervatting van de on derhandelingen over de interzonale han del niet zal aanvaarden. De onderhandelingen werden 13 Juli j.l. onderbroken. Vrijdag j.l. deelden de Westelijke autoriteiten mede, dat zij een ontwerp-overeenkomst hadden gezon den naar de Sovjet-autoriteiten, welke „aanzienlijke concessies" inhield. Selb mann verklaarde, dat de commissie voor de Sovjet-zone geen overeenkomst kan accepteren, waardoor aan de Westelijke mark prioriteit wordt verleend in de Duitse binnenlandse handel. De commis sie voor de Sovjet-zone zou tevens de eis afwijzen West-Berlijn tot het West- Duitse economische gebied te rekenen. Alle schoonheid schuilt in de juiste verhoudingen. Bij hun aankomst op het vliegveld konden de deskundigen geen mededelin gen doen over hun bevindingen, omdat het officiële rapport, dat door de com missie van India moet worden uitge bracht, nog niet beschikbaar is. De Ne derlandse commissie hoopt evenwel op zeer korte termijn haar verslag te kun nen uitbrengen. Maandagmiddag is onder zeer grote belangstelling, o.a. van talrijke collega's, het stoffelijk overschot van mej. C. M. Graf, in leven stewardess aan boord van de verongelukte KLM-machine „Frane ker" op „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde besteld. Ds. B. ter Haar Rommenv van Ginneken hield in de aula een rede, welke voorafgegaan was en gevolgd werd door orgelmuziek, door de over ledene zelf opgegeven indien haar ooit een ongeluk mocht overkomen. De teksr der liederen luidden: „Die maar de goede God laat zorgen", „Wat ook de toekomst moge bieden" en „Een naam is onze hope". Namens de collega's sprak mej. L. C. Held. Aan de groeve dankte een familielid voor de belang stelling. Engeland en de V. S. hebben gisteren nota's gezonden aan de regeringen van Bulgarije, Roemenië en Hongarije, waar in geëist wordt, dat deze landen ieder een vertegenwoordiger zullen aanwijzen voor een driemogendhedencommissie, waarin ook Engeland en de V. S. zul len zitting hebben, om te komen tot een oplossing van geschillen, voortvloeiende uit de uitlegging der met de drie ge noemde landen gesloten vredesverdra gen. Zoals men weet hebben de V. S. en Engeland Bulgarije, Hongarije en Roemenië er eerder van beschuldigd de op de menselijke rechten betrekking hebbende bepalingen der vredesverdra gen te hebben geschonden. De V. S. en Engeland zijn tot deze nieuwe stap overgegaan, nadat de Rus sische regering had geweigerd mede te werken aan een onderzoek, ondanks aandrang van Britse en Amerikaanse zijde hiertoe in overeenstemming met de eisen van het vredesverdrag. Men acht het waarschijnlijk, dat de drie Balkan-regeringen eveneens zullen weigeren om de zaak te bespreken of de commissie te vormen. Leerlingen van de Koninklijke Mili taire School van België zullen zoals bekend in de loop van Augustus een studiereis ondernemen in Nederland en West-Duitsland (Britse en Belgische zones). Het hoofddoel van deze reis is enkele operatietonelen van de veldtocht 19441945 te bezoeken, om er het ver loop der gebeurtenissen na te gaan en de invloed van de terrein-gesteldheid te bestuderen. De sterkte van net detachement be draagt 200 officieren en 100 onder-offi cieren en manschappen. Zondag 21 Augustus vertrekt de groep uit Brussel, passeert de BelgischNe derlandse grens te Neerpelt en volgt de route Eindhoven, Grave, Nijmegen, Arnhem (de opmarsrichting van het 30e Britse legerkorps van 17 tot 25 Septem ber 1944). Het detachement bivakkeert te Ara- hem op een terrein, dat door de Neder landse militaire autoriteiten ter be schikking werd gesteld. Maandag 22 Augustus wordt gewijd aan de studie van de slag bij Arnhem. Op Dinsdag 23 Augustus verlaat het detachement Nederland via Nijmegen en Wesel. Op de Nieuwveenseweg onder de gemeente Nieuwkoop is het ontzielde lichaam aangetroffen van een Amster damse tandtechnicus. Gebleken is dat hem met een hard voorwerp de sche del is ingeslagen. Het onderzoek der politie wees uit, dat de tandtechnicus Zaterdagavond overvallen moet zijn toen hij terugkwamuit een café, waar hij een biljet van 1000.had gewis seld. De vermoedelijke dader is reeds gearresteerd. Twee gedeserteerde Amsterdammers hebben zich onlangs tegenover Arnold Brackman, correspondent van U. P. in Indonesië, uitgelaten over hun opvat ting van de strijd die zij aan de zijde van de Republiek tegen de Nederlan ders voeren en over hun mening in zake de Indonesische kwestie. De beide deserteurs, de 26-jarige Harry Hulsker en de 40-jarige Friedrich Willenstein, die nu de rang van tweede luitenant in het republikeinse leger be kleden, erkenden dat zij met de repu blikeinen tegen de Nederlanders hebbeB gevochten. Toch zeiden zij zich niet als deserteurs te beschouwen, omdat zij af stand hebben gedaan van hun Neder landse staatsburgerschap en de repu blikeinse nationaliteit te hebben aange nomen. Zij vonden dat zij, in overeenstem ming met een oude Nederlandse tradi tie, het recht hadden „overeenkomstig hun overtuiging" te handelen. Zij waren beiden in het Nederlandse leger toen Duitsland Nederland in 1949 binnenviel, hebben ook gedurende de bezetting de strijd tegen ue overweldi ger voortgezet en namen in 1944 na de bevrijding van het Zuiden dienst bij de geallieerden. Na de volledige bevrij ding van Nederland werden zij eervol ontslagen en kwamen weer in het Ne derlandse leger. Zij vertrokken daarna voor een korte opleiding naar Engeland en Australië en werden toen naar Indo nesië gezonden. Toen zij geen kans zagen op normale wijze ontslag uit de dienst te krijgen, besloten zij op andere wijze de republi keinse zaak te dienen. Zij sloten zich aan bij een complot van wapensmokke laars die zij gestolen legervoorraden le verden ten behoeve van de guerilla's die in de buurt van Surabaja opereer den. Zij werden gegrepen door de Ne derlandse militaire politie, oneervol uit de dienst ontslagen en gevangen gezet. In het begin van 1948 wisten zij te ont snappen, toen zij in de buurt van Ma- lang buitenwerk moesten verrichten en spoedig daarna sloten zij zich bij de re publikeinen aan. Tweemaal speelde de marinierskapel van de Amerikaanse zware kruiser „Co lumbus" Maandagavond in de Amster damse haven een onberispelijk Wilhel mus. De eerste maal toen Prins Bern hard om half negen aan boord kwam om zoals hij had toegezegd eregast te zijn aan een diner, dat op het Ameri kaanse oorlogsschip werd gegeven. Aan dit diner zaten behalve de Amerikaanse officieren aan de Amerikaanse ambas sadeur, dr. Herman B. Baruch en de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly. Voor het diner nam de prins de kruiser in ogenschouw. Na het diner onderhield hij zich nog geruime tijd met de Amerikaanse marine-officieren. Om elf uur kon de Amerikaanse mari nierskapel andermaal de resultaten van een gedegen studie van ons volkslied tonen, toen de Prins vertrok. Vanmorgen is op de electrische bo venleiding van de spoorlijn Weesp Bussum draadbreuk ontstaan, waar door slechts over enkel spoor kon worden gereden. Door de sneltrein uit Utrecht niet verder te laten rijden dan Hilversum, zodat het aantal treinen verminderde, kon de vertraging t£ zeer korte tijd worden beperkt. Spoeaig was de bovenleiding hersteld, waardoor de vertraging een einde nam. Het troepenschip „Kota Inten" zal Woensdag 3 Augustus 1949 met aflos singsdetachementen van het K.N.I.L. en van de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Australische militairen zijn gisteren in de mijnen, waar de kolenlagen aan de oppervlakte liggen, begonnen met bulldozers kolen te delven nu de mijn werkers weigeren hun staking op te geven. De Roemeense regering heeft gisteren alle katholieke charitatieve verenigin gen ontbonden. Hieronder valt o.a. de St. Vincentiusvereniging. Kloosterlingen zullen voortaan geen sociale arbeid meer mogen verrichten. (Van onze verslaggeefster) Wie deze week in Zie- rikzee komt, kan daar de allereigenaardigste toestanden aantreffen. Poorteressen in haar hoepelrokken en luifel- hoeden staan te praten met jonge lieden in shirts en zeggen: „Ik heb gisteren toch zo enig geswingd," en ten even kijken of de gespen op hun schoenen nog wel glimmen. Al schijnt de zon nu niet erg hard, de vrou wen coquetteren toch met haar kanten parasols en zij nemen de rokken ver schrikt tezamen, als een fietser haar wil passeren. Zaterdag is het feest ge opend. En sindsdien zijn de optochten, marsen en wijl het eeuwenoude volksdansen niet van de carillon van de St. Lie- lucht geweest. In de sGra- vens Monstertoren speelt, raast er een ra diowagen van de rijks politie langs, en op de markt, omringd door oeroude popperige huis jes, staan de nieuwste Amerikaanse wagens ge parkeerd. „Zierikzee," denken wij dan, „waar ga je met de moderne tijd naar toe, al vier je van de week ook je be staan van elf eeuwen?" Want dat feit is de re den, dat de bevolking van dit oude, kleine be zienswaardige stadje zich in middeleeuws costuum heeft gestoken. In gewone tijden onbe langrijke menSen, vóélen zij zich nu, als zij uit een lange Goudse pijp de rook van de toeback zuigen en minzaam de grote zwarte hoed lichten naar een voorbijganger of steels vensteen, een oud gebouw op de Markt, is de histo rische tentoonstelling te bezichtigen, waar de op geschiedenis belusten hun hart kunnen ophalen aan oude geschriften over de stad. De meesten ech. ter, die voor dit feest het Zijpe met de (extra inge legde) pont zijn overge varen, zullen liever door de oude straatjes lopen, waar de geveltjes al zijn zij, op een enkele na, door de nieuwere en nieuwste tijden beroerd toch een sfeer scheppen, welke die van onze voor vaderen moet geweest zijn. Gisteren, toen ook wij daar rondliepen, trok er een kinder optocht door de staci. Behalve allegorische voorstellingen van de jaargetijden en patriot tische of nationale idealen, waren daar poorteresjes en poor- tertjes, die wonderwel in het geheel pasten. En miniatuursoldaten met hellebaarden en edellieden met hun jonge vrouwen. De Zierikzeeërs zijn trots op hun stadje en terecht! Zij hebben het al tijd jammer gevonden, dat hun landgenoten er zo weinig kwamen. Door de slechte pontdiensten was Schouwen-Duiveland steeds sterk geïsoleerd en nu door 't feest is de aan dacht op deze interessante stad gevestigd. Zij is mo menteel door mensen uit het gehele land, ook uit België, overstroomd. Doch ook als deze feesten afge lopen zijn en het leven van alle dag zijn loop weer heeft gekregen, ho pen de burgers van Zie rikzee, dat de belangstel ling voor hun stadje niet weggeëbd zal zijn en dat ze ook dan haar juiste plaats onder de rij der be zienswaardigheden in het land zal blijven innemen. Een wens. die wij ten vc'- le met him delen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1