Katholieke jeugd voor driekwart ongeorganiseerd MADRID strijdt tegen Spaans regionalisme 5IM0N DE WIT OMROEPERS Geïsoleerde jeugdbewegingen in pijnigende impasse Het probleem der 50.000 Catalaans en Baskisch verboden talen —Jeugd in cijfers— KONINGSDOCHTER Pater Wesseling greep naar de ongrijpbaren Schieten de academici tekort? Zwitsers superieur in eigen Ronde Int. voetbalprogramma f KAMERMEISJE ONZE PRIJZEN BLIJVEN LAAG „DE MATADOR" 3 Gevulde boeken .25 6 Umonadep^^jjj) P*v-C I «llff MANGELSTERS, PERSTERS en LEERLINGEN gevraagd HAARLEMS MATRASSENHUIS NETTE BROODBEZORGER VOUWSTERS gevraagd DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949 PAGINA 4 (Van een onzer redacteuren) Vyanneer men alle volgens hei principe der Vrije Jeugd- vorming georganiseerde katholieke jongens en meis jes tussen 7 en 25 jaar tezamen telt, komt men aan een totaal van rond 450.000. Een ogenblik lijkt dat veel, over weldigend veel zelfs. Doch wanneer men zich realiseert, dat in dit totaal 170.000 leden van de Ned. Kaih. Sportbond zijn opgenomen, wanneer men bedenkt dat studenten en jeugdleiders zijn meegeteld, dan schrompelt de illusie in een en wanneer men bovendien nog deze getallen verge lijk! mei de ter beschikking staande globale bevolkings cijfers, dan blijkt dat op iedere honderd katholieke jongens en meisjes ten hoogste vijf en twintig leden der jeugd organisaties voorkomen. De rest, drie kwart van onze gehele kaih. jeugd, was tot dusver ongrijpbaar. H. Vader feliciteert Italiaanse Tour de France-team Sportsnippers Handelsverkeer met Duitsland De financiering van de E.G.A. Beurs van New York Tandarts Kneteman praktijk hervat T andheelkundige Praktijk afwezig Gevestigd: H. C. SCHROK Katoenen en wollen ruiten Franse zijde Vistra Zomer-mantelstof Gabardine herenregenjassen HILARIUS-F0T0-KIN0 Gr-Houtetr-102- «*l mss® van 1-13 Aug. Scheepvaartberichten BRUCE MARSHALL PRIJS 4.90 KWALITEITS MATRASSEN Ons speciaalhuus biedi U de ruimste keus Een ongekende sortering. Ook voor matrassen- reparatie en bijvulling HéT adres R.K. JONGEMAN GEVRAAGD per m.m.-hoogte Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop aangeboden Meubelen, Huisraad Muziekinstrumenten Te huur gevraagd. Te huur aangeb. Lessen Amusement Dankbetuigingen Diversen Deze feiten zijn somber. Ze vormen het kernprobleem der jeugdorganisaties en heel openhartig hebben meerdere jeugdleiders ons verklaard, dat men dagelijks geconfronteerd met deze ont stellende gRallen zich de vraag stelt of de jeugdbeweging niet in een im passe verkeert. Hebben wij dan mis schien teveel aandacht besteed aan een snelle organisatorische uitbouw, zo heet het. Kenden wij de na-oorlogse jeugd wel, hebben wij ons werkelijk op de meest doeltreffende wijze tot hen ge wend en wat staat ons te doen, nu blijkt, dat de massa der jongeren aan onze greep is ontsnapt? Deze vragen zijn benauwend en wij stellen er prijs op te verklaren, dat men ze nergens ontwijkt. Het is niet waar. dat de Kath. jeugdleiders en -leidsters in het algemeen liever de ogen sluiten wan neer het gaat om dingen, waaruit zou kunnen blijken, dat de jeugdorganisaties geen succes zijn gefeest. Deze beschul diging, door buitenstaanders vaak al te schamper en al te lichtvaardig uitge sproken, wordt weerlegd door de instel ling binnen het raam van de Kath. Jeugdraad van een Stichting Kath. Nat. Jeugdzorg, die dagelijks juist naar acti viteit op deze problemen zal richten. Ze wordt weerlegd door het congres „Jeugd in Nood", dat van 26 tot en met 29 Sep tember door het „Nationaal Beraad Kath. Mannelijk Jeugdwerk" toporgaan van het gehele mannelijke jeugdwerk in Bouvigne zal worden gehouden en waar vier dagen lang juist dit vraagstuk tot in zijn uiterste consequenties zal worden bestudeerd. Zelfs een bisschop, Mgr. Hanssen unicum in de geschiedenis van Kath. Nederland zal daar een in leiding houden. Nieuwe initiatieven Ze wordt ook weerlegd door de de ler dagen op initiatief van de Kath. Jeugdbeweging in het leven te roepen Stichting voor Katholiek Ivio-onder- wijs. Een stichting, waarvan het slen- teldiploma voor onze bedrijfsjengd de deur zal openen tot belangrijker func ties in vele grote bedrijven. En hierbij blijft het niet. Daar ligt bij de Culturele Raad van de K.J.R. een plan voor om eindelijk te komen tot de uitgave van een Katholiek Kioskenblad. Een blad, dat, wat zijn populariteit be treft, zal moeten kunnen wedijveren met het beste, wat er aan de markt verschijnt. maar dat daarna en daarenboven Katho liek zal dienen te zijn op een wijze, die ook onze ontredderde jeugd zal boeien. Daar is vervolgens het werk van de Kath. Vacantiehuizencentrale. Een insti. tuut. dat ook voor de oorlog reeds be stond, maar dat met alle waardering voor het ontzagwekkende werk, dat daar- HlllllllflItlllllllllllllllliiiiitiiiiniHtiiHitiii,,!,, I,,,,,!,,,, De organisatie der katholieke jeugd, sedert lang een probleem, is opnieuw tot brandende actualiteit gekomen door de massa-betoging van 50.000 jongeren, welke plaats had te Utrecht op de laatste Zondag van Mei, onder leiding van de pa ters De Greeve, Wesseling en Jelsma en van de heer Hans velü. Sedertdien zijn de vragen en dis cussies over de noodzaak der orga nisatie, de vormen, waarin en de geest van waaruit, niet van de lucht. Een onzer redacteuren heeft zich in de afgelopen weken met dit pro bleem bezig gehouden en zal de neerslag van zijn onderzoekingen en vraaggesprekken neerleggen in enige vervolgartikelen, welke kun nen dienen tot oriëntatie en als basis van nadere discussies. „„HHNUHIHMIUniHIIIIMIIinUIMIIIIIHIIHIUHMIHHIItHMMI voor moest verricht worden, geen outil lage had, die ook maar enigermate bij die van de Ned. Jeugdherbergcentrale in de schaduw kon staan. Ook nu is dit nog niet het geval, doch volgend jaar hoopt men zo ver te zijn, dat een net van 50 a 60 huizen over het land verspreid ligt, waarin de Katholieke trekkers toch altijd nog minstens 40.000 per jaar een goed en prettig onderdak zullen kunnen vinden. Ja, men zal er ook zij het op beperktere schaal mogelijkheden scheppen voor hen, die bij voorkeur in gemengd gezelschap langs 's Heren we gen toeren. Een ander probleem is het kam peren. Hier is sprake van een geza menlijke actie van alle jeugdorgani saties van Nederland, verenigd in de N.J.G., waarbij de vraag aan de orde is gesteld of, wanneer er kampeerver- gunningen worden uitgereikt, het niet de taak is van de organisaties voor Vrije Jeugdvorming daarvoor aan de (Van een bijzondere correspondent) Het probleem, dat de Spaanse minder heden, Catalanen, Basken en anderen, vormen, heeft in de jaren na de oorlog weinig van zich doen spreken. Het is echter blijven bestaan en hoewel het ogenblikkelijk gevaar er van minder acuut schijnt dan vroeger dikwijls het geval was, is het een latente bedreiging en kan het op een beslissend moment de balans laten overslaan. De maatrege len van de regering verhinderen de op lossing er van en doen de ontevreden heid in de buitenprovincies voortduren, ook al heeft de extremistische stroming, die absolute onafhankelijkheid eist, veel invloed verloren. De oorzaken van het regionalisme in Spanje zijn bekend. De volken van het land verschillen sterk van elkaar in afkomst; millioenen inwoners spreken niet het officiële Spaans-Castiliaans, maar óf dialecten, die er zeer sterk van verschillen, óf een eigen taal, Catalaans en Baskisch. Naast streken met een vrij redelijke levensstandaard liggen straat arme gebieden. Behalve deze verschillen, die althans in theorie op den duur zouden kunnen verdwijnen door meer contact en door vermenging van de bevolking, door verdwijnen van de niet- Castiliaanse talen t door spreiding van de welvaart, zijn er onveranderlijke ver schillen van klimaat, grond en ligging. Het enige wat men daarnaast kan stel len als basis voor de eenheid van Spanje is de eenheid van godsdienst en een eeuwenlang samengaan in de geschiede nis. Maar de eenheid van godsdienst is er ook tussen Spanje en Italië zonder dat men daarom die volken als een natie hoeft te zien en de geschiedenis geeft naast de voorbeelden van samen gaan de voorbeelden van verdeeldheid. Als het probleem van Spanje's minder heden er thans zo uit ziet, dat men het eerder dat van regionalisme kan noe men dan dat van separatisme, dan komt dat door twee oorzaken. Ten eerste laat de afschuw voor nieuwe strijd zich ook op dit terrein voelen. Ten tweede voelt Spanje als geheel zich op hex ogenblik miskend en zelfs bedreigd door buitenlandse mogendheden, terwijl in het land zelf het contact tussen de stre ken veel groter is geworden dan vroe ger. Radio, film en pers doen op den duur hun invloed gelden en de trek van het platteland naar de stad ver mindert het isolement van het eerste en verandert de bevolking in de tweede, want de boeren trekken lang niet al tijd naar de stad van hun streek. Vooral in Barcelona wordt het niet-Catalaanse element steeds groter. De voorwaarden voor een oplossing van het regionalisme zijn dus gunstiger dan ooit en een poli tiek, die de gevoeligheden van de minderheden had ontzien, zou een éina hebben gemaakt aan tenminste één pro bleem van het land. Dat is niet gebeurd. Sinds de burgeroorlog is het gebruik van Catalaans en Baskisch in het hele openbare leven verboden en bovendien in de kerk. Op het eerste punt is onge veer twee jaar geleden een kleine ver betering gekomen, doordat een klein aantal boeken in het Catalaans kon uit komen, maar men schijnt in Madrid ge schrokken te zijn van zoveel toegevend heid en op de vloed is de eb weer ge volgd. Van enige verbetering op't tweede punt is geen sprake, omdat men in ver scheidene kerkelijke kringen wel voor een castilianisatie van het land schijnt te voelen. Geestelijken, die terwille van hun gelovigen de eigen taal willen hand haven. riskeren hierdoor soms dubbele moeilijkheden: met de staat en met de Kerk. Men kan het de huidige regering niet kwalijk nemen, dat zij er niet in is ge slaagd de economische toestand van het land te verbeteren: andere regeringen in gemakkelijker omstandigheden heb ben het ook niet gekund. Een van de oorzaken van het regionalisme blijft daardoor bestaan: het verschil in wel stand. Maar het voortzetten van de cul turele strijd was nergens goed voor. De argumenten, die ervoor worden aange voerd zijn zwak. De helft van de Bas- ken, zegt men, was republikeins en Ca- talonië stond aan de kant van de roden; het separatisme heeft zich tegen het vaderland en tegen de Kerk gekeerd, zegt men, en het heeft daarmee zijn be staansrecht voorgoed verloren. Jawel; maar de andere helft van de Basken was dan toch maar nationalistisch en Madrid was langer links dan Barcelona. Men kan het anticlericalisme van de Catalaanse arbeiders niet verbeteren door hen te willen bekeren in een taal, die zij niet wensen, en Biskaje is gods- dienstiger dan de meeste andere streken van het land en zeker meer dan Castilië. Franco had na de burgeroorlog met een groot gebaar dit probleem kunnen ver eenvoudigen. Hü heeft dit gebaar niet willen of niet durven maken en tien duizenden, die overigens bereid waren hem te volgen, zijn er door verbitterd. De huidige gematigdheid van de Bas ken en Catalanen is voor de regering dus 'n onverdiende meevaller. De duur zaamheid ervan is minstens twijfelach tig, en als zjj niet zon blijven, dan heeft Madrid dat volkomen aan zichzelf te wijten. overheid haar criteria bekend te ma ken. Dit is maar een greep.- Wij zwegen nog van de Mater-Amabilisscholen, wij spraken niet over onze jeugdvacantie- kampen. over schoolverlotingsacties, buurt- en jeugdhuizen, doch ook zonder al die verdere détails, waarop wij la ter nog terug hopen te komen, moet het een ieder duidelijk zijn, dat geen der Katholieke jeugdorganisaties aan het probleem der „ongrijpbare" jeugd voorbijgaat. Ook moet het duidelijk zijn, dat het hier niet gaat om zieltjeswin- nerij. Geen jeugdbeweging droomt van de wenselijkheid of zelfs van de mo gelijkheid alle jongeren in haar gelede ren te verenigen. Dat is geen ideaal. Het gaat hier om een welbewuste, met een ietwat lelijk woord aangeduide stootsgewijze beïnvloeding, die haar oorsprong en noodzaak vindt in het ideaal der Kath. Actie: herkerstening uit en door het eigen milieu. Het is juist ook in verband met het door Paus en Bisschoppen geformuleer de ideaal, dat die grandioze massa bijeenkomst in Utrecht die aanlei ding werd tot deze cyclus in de kringen van de Katholieke jeugdorga nisaties naast grote bewondering en grote waardering, ook enige ontstelte nis heeft teweeg gebracht. Zal nu zo vroeg men zich af uit de dwingende vraag „Wat nu?" weer een nieuwe organisatie geboren wor den, dwars door alle bestaande groe peringen heen? Een organisatie, die zich uiteraard weer een aparte metho diek zal moeten eigen maken, om na verloop van tijd natuurnoodzakelijk weer in diverse standsgroeperingen uit een te vallen. Uitgebreid apparaat Over deze kwestie is op dit ogenblik overleg gaande tussen Pater Wesse ling en de Kath. Jeugdraad en men mag aannemen, dat een weg zal wor den gevonden, die het toch al ge compliceerde lichaam der Kath. jeugdorganisatie niet nodeloos inge wikkelder zal maken. Wij schrijven: gecompliceerd en inder daad: het totale apparaat van de kath. jeugdorganisaties is behoorlijk uitgebreid en verweven. Dit betekent echter niet. dat het door zijn vele contacter met andere organisaties tè verweven zou zijn. Integen deel, niet zelden hoort men de klacht, dat de jeugdbeweging is vereenzaamd en men wijst daarbij op de weinige belangstelling uit kath. universitaire kringen, op het fnuikende gebrek aan goede leiders en leidsters en de soms bijna minachtendebe jegening uit andere katholieke milieu's. Deze vereenzaming brengt één groot ge vaar met zich mee. Een gevaar, dat schuilt in de verhouding jeugdbewegingStaat. Sinds de bevrijding immers worden alle er kende jeugdorganisaties behoorlijk gesub sidieerd, een apparaat als dat van de Kath. Jeugdraad werkt zelfs voor de volle 100 pet met overheidssteun en het behoeft dus waarachtig geen betoog dat daardoor de bar.d tussen Staat en jeugooeweging zeet nauw wordt aangehaald. Zo nauw zelfs dat het niet denkbeeldig is, dat hieruit hevige spanningen zullen groeien wanneer b.v. de Staat als voorwaarde van zijn subsidies subsidies, waaruit grote apparaten met vele vrijgestelden zijn opgebouwd hier en daar bepaalde controlerende bevoegdheden zou eisen. Zelfs op dit ogenblik bestaan er reeds duidelijk tegenstellingen, waarvan wij /ti totaal zo kan men in neven staand artikel lezen telt Ne derland rond 450.000 in jeugd bewegingen georganiseerde katho lieke jongens en meisjes tussen 7 en 25 jaar.. Dit totaal is opgebouwd uit de volgende onderdelen: A. Mannelijke jeugd beneden 17 jaar: „Kath. Jeugdbeweging" (ver- zamelorgaan van verkenners, jon gensgilden en jongensclubs) 100.000 leden; „Jong Nederland'' (soortge lijk orgaan alleen voor bisdom Roermond) 5000 leden. B. Mannelijke Jeugd boven 17 jaar: Kath. Arbeidersjeugd 45.000 leden; Kath. Ned. Jonge Boeren- en Tuindersbond, 27.000 leden, Kath. Jonge Middenstandsver. 4.500 leden; Unie van Kath. Studenten 4.000 le den; Kath. Jonge Werkgevers 350 leden. C.: Kaih. Vrouwelijk Jeugdwerk beneden 17 jaar: Ned. Gidsenbewe ging kaboutersgidsen, pionier sters) 45.000 leden. Vrije jeugdgroe pen (Trekvogels. St. Genovevagilde, Jonge Garde) 10.000 leden. D. Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk boven 17 jaar: Jongerengemeen- schappen, J eugdstandsorganisaties en kernleden 33.000 leden. E. Kath. Nat. Meisjesjeugdzorg (zotg voor geest, en maatschappe lijk verwaarloosde jeugd) 11.000 le den. Alle leeftijden. Bij dit totaal ontbreken nog: Ned. Kath. Sportbond (mannen en vrou wen) 170.000 leden. Aantal junio ren geschat op 75.000. Het Sint Franciscus Liefdewerk door de aard van het werk aantal- leden moeilijk te schatten). De Kath. Actie begrip lid niet goed te definiëren). Tenslotte nog drie bijzondere le den van de Kath. Jeugdraad: Sobrië- tas, De Tochtgenoten van St. Frans en de K.V.P.-jongerenorganisatie. als eerste het door de overheid gewenste leidersbrevet noemen. Hiertegen bestaan in de wereld der katholieke jeugdorga nisaties ernstige bedenking, zodat naar een directeur van een onzer natio nale organisaties ons verzekerde de mogelijkheid van een ernstig conflict niet is uitgesloten. Een ander niet min der ernstige kwestie is verbonden met de jeugdkampen voor baldadige jeugd Tot op dit ogenblik meent de overheid om subsidie-technische redenen geen specifiek katholiek kamp te kunnen steunen. Daardoor is de ietwat wonder lijke figuur ontstaan van het Jeugdkamp Zweelo, dat practisch geleid en bestuurd namens de katholieke organisaties, toch een Rijkskamp is gebleven. Het is met het oog vooral juist op deze problemen en hiermee willen wy dit artikel, dat als eerste speciaal de verhouding jeugdorganisaties en maat schappij wilde belichten, besluiten dat het noodzakelijk is, dat de katho lieke jeugdorganisaties instede van vereenzaamd sterk verbonden en ver weven dienen te zijn met het gehele ka tholieke leven. De derde etappe van de Ronde van Zwitserland werd gewonnen door de Zwitser Guyot in 6 uur 47 min. 20 sec. over 201 km. Tweede werd Brule (Frankr.), derde Ernzer (Luxemburg), vierde Gott fried Weilenmann (Zwitserland), vijfde Barozzi (Italië) en zesde Fondelli (Italië) allen zelfde tijd als de winnaar. Syen werd 33e in 7 uur 15 sec., Lambrichs 41e in 7 u. 10 min. 14 sec. en Janssen 42e in dezelfde tijd. G. Weilenmann is thans leider geworden in het algemeen klassement met 18 uur 56 min. 46 sec., met zijn landgenoot George Aeschlimann op de tweede plaats in 18 u. 56 min. 55 sec. De Fransman Brule is derde met een totaal-tijd van 19 uur 5 sec. De totaaltijden van de drie Nederlanders zijn 19 uur 24 min. 24 sec. voor Syen (30ste), 19 uur 38 min. 42 sec. voor Janssen (40ste) en 19 uur 47 min. 55 sec. voor Lambrichs (43ste). De H. Vader heeft door bemiddeling van Mgr. Montini, substituut van het Staats-Secretariaat van het Vaticaan, Zijn gelukwensen gezonden aan het Centro Sportivo Italiano. Dit Centro is de sportafdeling van de Italiaanse Ka tholieke Actie, waarvan zowel Fausto Coppi als Gino Bartali actieve en over tuigde medeleden zijn. De beide kam pioenen, die de Paus persoonlijk zeer goed kent en aan wie Hij bij verschil lende gelegenheden Zijn belangstelling heeft doen blijken, hadden ter gelegen heid van de overwinning van het Ita liaanse team in de Tour de France een blijk van hulde aan de H. Vader doen toekomen. In het telegram van Mgr. Montini wordt gezegd, dat de hulde van de Italiaanse wielrenners de H. Vader aangenaam heeft getroffen. De tekst van dit telegram luidt dan verder: „De Paus schept behagen in gezonde, spor tieve inspanningen, die gematigd wor den door openlijke gevoelens van gods dienstige overtuiging en ware Mariale vroomheid en zendt aan de renners van ganser harte de gevraagde Apostolische Zegen als steun en aansporing voor nieuwe inspanningen" Woensdag 10 Augustus worden op de Laan van Poot te 's-Gravenhage de mi litaire athletiekkampioenschappen gehou den. Aan de internationale athletiekwedstrij den op 14 Augustus in het Ol. Stadion te Amsterdam, zullen verschillende Ameri kaanse athleten deelnemen. Columbia heeft in de tweede ronde van het voetbaltournooi op Curagao met 31 van Guatemala gewonnen. Voor de dertiende maal in achttien ont moetingen triomfeerde Groot Brittannië in de athletiek wedstrijden tegen Frankrijk (82—65). De korf bal wedstrijd EngelandNederland is vastgesteld op 15 Juli 1950. Er wordt nu ook contact gezocht met Zweedse sport kringen. Er is nog niet beslist of er behalve Kunst een tweede amateur-achtervolger naar Kopenhagen zal gaan. Koeman, die tegen Harmans moest rijdeh, is nl. niet ko men opdagen, waarna Harmans tegen Kunst uitkwam en met vrij groot verschil ver loor. Het internationaal voetbalprogramma van het Nederlands elftal is als volgt samen gesteld Zondag 6 November 1949 Rotterdam: Ne derlandBelgië. Zondag 11 December 1949 Amsterdam: N ederlandDenemarken jubileum-wed strijd). Dinsdag 21 Februari 1950 Gent: Rode Dui velsZwaluwen. Zondag 16 April 1950 Antwerpen: België —Nederland. Voorjaar 1950 ZwaluwenRode Duivels in Nederland en ZwitserlandNederland in Zwitserland. Donderdag 8 Juni 1950 Stockholm: Zwe denNederland. Zondag 11 Juni 1950 Helsinki: Finland Nederland. Op Zaterdag 30 Juli j.l. is te Berlijn een nieuwe overeenkomst geparafeerd voor de handel tussen de Oostelijke zone van Duitsland en Nederland. De over eenkomst werd geparafeerd door het hoofd van de afdeling Buitenlandse Han del van het Sovjet-militair bestuur in Duitsland, de heer Wasiljew, en door de leider van de Nederlandse delegatie, mr. H. van Blankenstein. De onderhandelingen zelf werden in hoofdzaak gevoerd met het bestuur van de afdeling buitenlandse handel van de Duitse economsche commissie voor de Oostelijke zone. De overeenkomst voorziet in een han delsverkeer van 34 mill, gulden m elk van beide richtingen. Bij het afsluiter van de overeenkomst is uitgegaan ven de verwachting van het toenemen van het wederzijdse handelsverkeer. D° zone zal voornamelijk meer leveren op het gebied van machines, producten van de fijn mechanische en optische industrie, chemische producten, enkele textielwa- ren en andere industriële producten. Ne derland zal in grotere omvang dan vorig jaar leveren: haring, pootaardappelen, vetzuren, rubber en eveneens enkele textielproducten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Maandag zijn goedkeuring ge hecht aan een compromismotie, welke de E.C.A. toestaat zijn programma tot 15 Aug. voort te zetten. Volgens deze motie mag de E.C.A. gelden blijven opnemen totdat een besluit zal zijn genomen over net her ziene wetsontwerp voor de hulpverlening aan het buitenland. De E.C.A. beschikte, zoals bekend, sedert 31 Juli middernacht niet meer over gelden, daar de vorige machti ging op dat tijdstip afliep. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 1/8 29/7 28 y2 28% 27% 27% 51 50% 37% 37% 62% 61% 13% 13 47% 46% 53 52 16% 16% 10% 10% 20 19% 35 34% 37% 37% 30% 30 22% 2214 23% 23% Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten, onze lieve zorgzame Moe der, Behuwd- en Groot moeder ANNA MARIA VAN NIEUWENHOVEN geb. Reijnders in de ouderdom van 71 jaar. Haarlem A. J. Mantje Van Nieuwenhoven J. Mantje en kinderen M. C. van Dam Van Nieuwenhoven J. G. A. van Dam en kinderen Schiedam: J. P. v. Nieuwenhoven E. v. Nieuwenhoven Leitgeb Haarlem: F. A. v. Nieuwenhoven H. B. M. v. Nieuwen hoven Hogeboom v. Buggenum Eindhoven: G. N. v. Nieuwenhoven A. J. v. Nieuwenhoven Creemers IJsselstein: A. P. M. van Doorn v. Nieuwenhoven A. van Doorn en kinderen Haarlem: H. M. Rood— v. Nieuwenhoven C. A. Rood en kinderen Haarlem, Zuider Buiten Spaarne 160 De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden op Vrij dag 5 Augustus a.s. in de parochiekerk van O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne, te 7, 7.30 uur en te 9.30 uur de H. Requiemmis, waarna de begrafenis van uit de kerk op het R.K. Kerkhof St. Barbara. De Rozenkrans zal ge beden worden Donderdag avond 8 uur in boven genoemde kerk. K. FRED. MEIJER Grote Houtstraat 122 tot nader aankondiging ARTS JORDENSTRAAT 20 Fonds: 8.309.30. Part. 12, beh. Zaterdags. DEKENS - BEDSTELLEN Wollen dekens met oneffen heden aangeb. 11.95, 15.85, extra grote maten 21.90. Prima bedstellen 3-d. 48. Verkoop Woensd., Donderd., Vrijd. van 105 uur. Tapijthandel „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, Haarlem. gevraagd, intern, goede ge tuigen vereist, voor direct. Hotel FUNCKLER - Haarlem. Anton was een bison een Klem oisonnetje nog bil het begin van dit verhaal. Eigenlijk was hi] niet helemaal een bison.... Wat hij dan wel was? Dat Kunnen uw Kinderen lezen in de aardige en onschuldige geschiedenis van Anton de Bison Een boeKje waarvan Sacha van BeeKGerdes de vele Illustraties en een vijf kleurige omslag verzorgde Prijs f 0.6O Verkrijgbaar ln de boek handel en bij N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam, franco per post 7 0.70 bij vooruit betaling. Postgiro 22.88.4. Mooie sortering: ANEGANG 21 HAARLEM TELEF. 13438 ALLES VOOR FOTO-AMATEURS EN GOEDKOPER. ABBEKERK Sydney n. R'dam p. 1 Gibr. ADINDA 29 v. Penang te P. Swettenham* AKKRUMDIJK 31 v. Brownsv. te C. Christi ALDABI R'dam n. Santos p. 31 Finisterrc. ALETTA 1 v. Pladjoe te Singapore. ALGENIB 31 v. R'dam te Bahia. ALHENA B. Aires n. R'dam 31 v. Ferrot ALKAID 31 v. Tanga te Mombassa. ALMDIJK 31 v. N. Orleans n. R'dam. ALPHACCA 31 v. Victoria te Santos. ALPHARD R'dam n. B. Aires p. 31 St. AMSTELDIEP 30 v. Penang n. A'dam.. AMSTELLAND 30 v. Santos n. A'dam. ARKELDIJK 31 v. N. York te Antw. BARENDR. Koweit n. R'dam p. 1 Algietf* BERKEL 1 v. Dordreüht te Pillau. BLOEMF. 30 te Antw., vertr. 2 n. R'dam- BLOMMERSDUK 30 v. N. York n. R'dam- BLIJDENDIJK R'dam n. N. Y. p. 31 Lizard BORNEO 1 v. Baltimore te Houston. DANAE 31 v. Tanger te Gibraltar. DORDRECHT 1 v. L. Palmas te Burutu. EDAM 1 Aug. v. N. York te Boston. GAASTERK. A'dam n. Z.-Afr. 31 te AntVO GR. BEER 31 v. Bat., 24 te A'dam verw. GROOTEKERK 1 v. Durban te L. Marq. ITTERSUM 31 v. R'dam te Bahrein. K. BAROE 1 v. Semarang te Batavia. KLIPFOFNT. 21 te Durban n. L. MarqueZ LANGKOEAS 1 v. Batavia te Cheribon LEOPOLDSKERK 31 v. Bombay n. Calcutta. L. VROUWEKERK 30 v. Madras n. Calcutta- LISSEKERK Muscat r- R'dam p. 31 Fittisl- LOENERKERK 1 v. Mombassa te Tanga MAAS W.-Ind. n. R'dam p. 1 Dungeness. MAASHAVEN 31 v. Takoradi n. Londen. MAASKERK 1 v. Plymouth ie Havre. MARPESSA 1 v. Tripolis n. Havre. MEERKERK Kobe n. R'dam p. 31 Minicol- MURENA 31 v. Batavia te Surabaja. MIJDRECHT 1 v. Lond. n. Philadelphia. NIJKERK 1 v. Alex. n. Port Said. ORPHEUS 31 v. Livorr-o tl. A'dam OVERIJSEL 30 v. Singapore te Belawan. PR. ALEXANDER 30 v. Montr, n. Europa- PR. MAURITS Chic. n. R'dam p. 31 Scdly POSEIDON 29 v. N. York n. Curasao. RANDKERK 30 v. Antw. n. Hamburg. RIDDERKERK 30 v. Sydney n. R'dam. ROEBIAH Bat. n. A'dam p. 1 K del Aril"- RIJN 1 v. Monrovia n. A'dam. RIJNKERK R'dam n. Kobe 31 te Colombo- SAMARINDA 31 v. Colombo n. Penang. SIBAJAK R'dam n. Bat. p. 31 Malta. SINGKEP A'dam n. Batavia 1 te Genua. SOMMELSDIJK 1 v. Philad. te Penang STENTOR 31 v. Izmir te ïstanboul. STUYVESANT 1 v. A'dam te La Guaira. TABINTA R'dam n. Quebec p. 31 F. Pol»- TELAMON 30 v. Curasao n. New York THESEUS 30 v. Tunis te Malta. TITUS Constanza n. H. v. Holl. p. 31 Fini*»- TOSARI R'dam n. Bat. p. 31 Guardefiu TRITON 1 v. Maracaibo te P. Cardon. V. 'T HOFF Beira n. Baltim. p. 31 Bermuda- WAAL 31 v. P. de Paix n. Mobile. WAIWERANG 1 v. A'dam te Batavia. WELTEVREDEN 29 v. N. York n. Batavia- W. RUYS Bat. n. R'dam p. 1 Minicoi. ALBIREO A'dam n. Basrah p. 1 Gibraltar ALWAKI 31 v. Hamburg te Antw. AMSTELLAND 31 v. Santos te R. Janeiro- ATLAS 1 v. Haifa te Tel Aviv. BALI N. York n. Batavia 1 v. Port Said- BENGKALIS 1 v. Belawan te P. SwettenP- BEVERWIJK Casabl. n. Engel. p. 1 OueS« BOSCHFONTEIN I V. Dar es Salaam ie Zanzibar. BRITSUM 30 v. Savona te Bona. CELEBES 1 v. A'dam te Belawan CERAM 31 v. Sauda, 3 t. A'dam verw. H. de GROOT 31 v. E. London te Durban- J. v. OLDENB. 30 V. A'dam te Batavia. JUPITER R'dam n. Gibraltar p. 1 Ouessah- KEDOE R'dam n. Houston p. 30 Lizard. LARENBERG 1 v. A'dam te Casablanca- LOPPERSUM R'dam n. Genua p. 31 O'iesS- MACUBA R'dam n. Gibraltar p. 31 Finis»- MARIEKERK R'dam n. Kobe p. 1 Oue«« MOLENKERK Japan n. R'dam p. 31 Finis»- RIOUW 31 v. Batavia te Singapore RIJNLAND A'dam n. B. Aires p. 1 Ouessaö»- SALAWATI 31 v. Batavia te Singapore. SAPAROEA 27 v. Tarakan te B Pappan. SIBEROET R'dam n. Batavia 30 v Suez- TALISSE 1 v. Semarang te Batavia. WESTERDAM R'dam n. N. Y. p. 21 LizafO- WESTLAND 31 v. A'dam te Montevideo. WINSUM 1 v. Maracaibo te Trinidad. HEERL'JK. oesiapen! KINOERPQgDER BABY-LOTION BABY-ZALF BABY.OLIE ZWiTSAl FABRIEKEN APELDOORN i (FATHER SMITH) TWEEDE DRUK Het levensverhaal van een blijmoedig en wijs priester, verteld in een eenvoudige, bijna conversationele stijl, doorkruid met fijne humor en poëzie. In deze roman, die ver uitsteekt boven het gemiddelde, zal ieder een stuk levenswijsheid vinden, die hem rijker en gelukkiger kan maken. Verkrijgbaar in de boekhandel i bij de N.V. Drukkerij De Tijd Amsterdam-C. N.Z. Voorburgwal 65-7J Telef. 46878 WASSERIJ BOSCH EN VAART Brouwersvaart 34 Haarlem GR. HOUTSTR. 103 - TEL. 11485 - H. de Graaff GEVRAAGD Liefst met bijverdienste. Brieven met opgaaf van leeftijd onder no. 43665 aan het bur. van dit blad. voor winkelbedrijf, leeftijd 25 40 jaar, administratief en commercieel onderlegd. Zij, die bekend zijn met de haarden-, kachel- en kinderwagenbranche genieten de voorkeur. J Bij gebleken geschiktheid levenspositie. Brieven met foto, onder opgaaf van loopbaan en veri. salaris, worden ingewacht onder no. 43663 our. v. d. blad. WASSERIJ EVERS - BROUWERSVAART 58 Plaatsing geschiedt a 16 cent Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de .erkende advertentie-bureaux en aan de erkende boekhandelaren. OUDERS VRAGEN voor hun dochtertje, 14% 3aar. een betrekking voor dag en nacht, in R.K. gezin .Brieven no. 43369, bur v. d. blad. lste WINKELJUFFROUW b z.a. voor banketbakkerij in Haarlem V.g.g.v. Br. onder no 43377, bur. v. d. blad. R K. BUITENMEISJE, 20 jr., z.z.g.g. in gezin met h. verk. Br. no. 43401, bur. v/d blad. BEKW. WERKSTER gevraagd voor 5 dagen, van 7.3012.30 en 1 gehele dag Aanmelden 78 uur: mevr. Stevens, Kampersingel 2. FL. DEG. R.K. HULP IN DE HUISH. v. d. of d. en n. ge vraagd tegen 15 Aug. Co- maita. Spaarne 110, tel. 11146, b/d Ged. Oude Gracht. 2e KAPSTER gevr. Kapsalon KoerseL KI Houtstr. 78. 2e OF 3e BEDIENDE gevr. voor banketbakkerijVer meulen, Grote Houtstr. 170. R.K. HUISHOUDSTER gevr. in een klein gezin, even bui ten Haarlem. Br. no. 43389, Amsterdam. VERKOOPSTER gevr. Manu facturen. Biekmann, Rijks straatweg 86. VERPLEEGHULP aangebo den voor plaatsing in Ver pleeginrichting omg. Haar lem. Br onder no. 43407, bur. van dit blad. WIT EMAILLE KOLENFOR- NUIS te koop. Kleyne, Gen. Bothastraat 78. KATH. ILL. aangeboden vanaf 'jaargang 1909 gebon den, ongeschonden, tot elk aann. bod. Br. no. 43395, bur. van dit blad. KINDERWAGEN, in goede staat zijnde, te koop aangeb. Prijs 45.Te bevr. tussen 111 uur. Binnenweg 170, Heemstede, PRACHT OLD-FIN. HUISK.- AMEUBLEMENT 455.—2- pers. slaapk 145.vloer kleed, vloerbedekking Ook gemakk; betaling, Schakelt' Zijiweg 82, ook 's avonds. V. DELFT-KINDERWAGEN, góed onderh., te koop. Jan van Galenstraat 26. DEGELIJK OLD-FINISH FAUTEUILSTEL, prima af werking, van eikenhout ge maakt en met dikke terra gebloemde stof bekleed, en bronzen nagels afgezet. Pracht stel 275.—. Badhuis straat 32 II, telef. 14228. ACCORDEON, 80 bas, piano klavier, mooi van toon. in prima st., bill, prijs. Raam- vest 9 A. GEM. ZIT-SLAAPKAMER z. p. gevr. voor dame, b.b.h.h., per 1 Sept. Br. no 43403, bur. van dit blad. 2 GESTOFF. KAMERS met kookgelegenh. voor bej. men sen aangeb. Br. no 43371, bureau van dit blad. SERVIESGOED, vorken, le pels, enz. te huur voor feest gelegenheden e.d Opzeeland, Zijlstraat 24-30. DE AUTORIJSCHOOL SINDS 1925. Ewald Holzhaus, Von delkade 1 telef. 27890- Bin nenweg 127, tel. 28680; 'Delft laan 263, tel 22483. VIERT U IN AUG. FEEST? Profiteert dan van mijn spe ciale zomerprijs. Harry Bou- man voor beschaafd amuse ment. Pianist-accordeonnist* humorist-conferencier en mo dem goochelaar. Raaks l*» tel. 12208, Haarlem. HARTELIJK DANK aan God voor 't welslagen van een examen op voorspraak vatl O. L. Vr. v. Lipa, middelares v. alle genaden. G 1* STOELEN TE HUUR, elKe hoeveelheid. Henk Leisio»' Kloppersingel 147, tel. 18854j Magazijn p/a Spithoven, WeS' tergracht 69, tel. 10344. VRIENDIN. R.K. meisje, jr., vlotte verschijning, nette vriendin, ong. dezelf leeftijd. Br. no 43307, burea van dit blad. SERVIESGOED, bestek, werk enz. te huur Grote kleine bestellingen ,47, Leising, Kloppersingel tel. 18854. Magazijn p/a ,v6g, hoven. Westergracht telefoon 10344. GEROUTIN ZEILER gee"? ■iefd boot), 27 j oud, zoekt vr- voor vae. (614 Aug.) laCj ven no. 43405, bur. »/d 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4