Waarheen Onze troepen niet talrijk genoeg om rust en veiligheid geheel te kunnen garanderen Tsjechisch priester veroordeeld Aga Khan door bandieten beroofd Zwitsers journalist verlaat Praag Tot hoofd en hart republikeinse strijdkrachten Wegens uitvoering Pauselijk decreet Plezierige vacantie! Juwelen ter waarde van vierhonderd millioen francs buitgemaakt Steeds meer roofover vallen in Frankrijk .Het weer. gONPFRDAC 4 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG Ne. 24529 Er is, naar het ons voorkomt, een Wekend verschil tussen het innemen Jjan een plaats temidden der Verenig de Staten van Indonesië en de over dacht van eigen souvereiniteit aan deze. Het bovenvermelde memoran dum der Nederlandse Regering in ake de Ronde-Tafelconferentie ®Preekt alleen maar van „een over dracht van rechten, bevoegdheden en Verplichtingen van Indonesië 'Nederlands Indië) aan de V.S.I.", j^tgeen heel iets anders is. Zoals al- rJJd voor geen enkele machtsaanma- t'ging terugschrikkend, heeft de Re- Publiek zich misschien willen opwer- P^u als een staat, gans Indonesië om vattend. Maar, afgezien van dit alles, JVaar haalt de Republiek (rechtens) jje souvereiniteit vandaan, welke zij jVeUst af te staan? Is deze haar wel-, ;'cht plotseling originair geworden, ponder door de enige (rechtens) daar- w bevoegde staat aan haar te zijn °Vergedragen? DCpCMldC pütTOUllle-gebleden Uitsluitend VOOT geen superstaat zijn. Geen van beide Unie op basis van gelijkwaardigheid De Unie RUMOERIGE LADING VAN DE „SCHIEDIJK" Status Nieuw-Guinea Dr. VAN R0YEN VERTROKKEN Z.H. de Paus vandaag naar Castel Gandolfo Het werk werd hem practisch in Tsjechoslowakije onmogelijk gemaakt onver# Onderzoek in kampen voor dwangarbeid Een „zenuwenoorlog' Toch modeshow in Parijs BRANDSTOF KAMERBEWONERS EN TOESLAG GEZINNEN Dr. Struycken uit Breda verdronken op Binnen-IJ Boerderij afgebrand na blikseminslag Prins Bernhard naa* de West Order voor Nederlandse scheepswerf Raad van Europa Emigratie naar Australië Generaal Taylor volgt Howley op BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr.45, tel. 3998 klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. "nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Uit de resultaten van de inmid dels gesloten inter-Indonesische Conferentie, en evenzeer uit de Uze waarop deze resultaten werden 'kt, blijkt overduidelijk, dat de ..publikeinen er rijkelijk in geslaagd 'Jn hun dominerende positie ten op- tpCk e van federalisten niet alleen handhaven, maar zelfs te Verstevi- Vj' veronderstelling lijkt gewet- 'Sd, dat de delegatie der B.F.O. onder oorzitterschap van Sultan Hamid leeft volstaan met een willige aan aarding van de voorstellen, die door ae republikeinse delegatie ter tafel 'erden gebracht. Men had ook nau welijks anders mogen verwachten. en gevolge van menige tactische en Psychologische fout heeft Nederland Pe federalisten immers van zich ver vreemd. En hun toenadering tot de epublikeinen moest wel groeien naar mate het prestige dezer laatsten toe- ij3111 in het bijzonder op internatio naal niveau. In het kort is het dan hierop neer gekomen, dat een republikeins werk- Pian werd aanvaard als basis voor de nderhandelingen met Nederland op •je Ronde-Tafelconferentie aangaande Pe structuur der toekomstige Neder- jandsIndonesische Unie. In de Ka njer-debatten zowel als in menig pers- e°Rimentaar is er over deze Unie al Peel wat te doen geweest en de on derscheiding tussen een z.g. „zware d 'e".. en een "iiehte Unie" placht Paar bij steevast ter sprake te komen. He fractie van de P. v. d. A. bleek ten deze kennelijk andere opvattin gen op na te houden dan de K.V.P.: ^as de eerste voor een lichte Unie, de J^eede hield bij monde van haar voorzitter nadrukkelijk vast aan het Postulaat ener zware Unie. Bij het vluchtig doorlezen van het •epublikeinse werkplan, zoals het door Ass. Press werd bekend gemaakt, valt •^middellijk op, dat men daarin poogt Peze Unie vederlicht te houden. Men •otte op de bepaling, dat het hoofd der 4fhe alleen maar „symbolisch" zal 2lJn. Weliswaar werd in het memo randum in zake de Ronde-Tafelcon- jpfentie, zoals dit indertijd van Ne derlandse zijde werd opgesteld vóór 3e terugkeer der republikeinse rege- yOg naar Djocja, nadrukkelijk opge nomen, dat de Unie geen „superstaat" °h zijn, maar tussen een „superstaat" eh een „symbolisch hoofd" ligt nog -f hemelsbreed verschil. Al blijkt Jj't de thans gekozen formulering al lerminst duidelijk wat men nu eigen lik wil, ten opzichte van de hechtheid ?6r toekomstige Unie voorspelt zij in '®der geval weinig goeds. En of er eigen Unie-organen zullen zijn en J'olke belangen deze eventueel te be hartigen zullen krijgen (in het Ling- Eadj ati-accoord wordt daarover nog met zoveel woorden gesproken) wordt 'hans geheel in het duister gelaten. De nadrukkelijke verklaring, dat de ®tatus der Unie het karakter zal dra- sen van een internationaal verdrag, hkt al even bedenkelijk. Opmerkelijk is de verklaring, dat „beide delegaties eenstemmig van oordeel zijn, dat de federale fegering de souvereiniteit niet slechts /!ari Nederlandse zijde zal ontvangen d°ch op hetzelfde tijdstip eveneens van de zijde van de Republiek Indo nesia." In deze bewoordingen klinkt een hinderlijke arrogantie door, welke h*oeilijk te rijmen valt met punt 5 der an Royen-Rum-verklaringen, waar- JT' te lezen staat, dat de Nederlandse Begering het bestaan voorstaat van de Republiek als een staat, „die zijn Plaats inneemt in de V.S.I." Hat de Republiek op de zojuist be- aindigde Conferentie een praedomi- "Jante positie heeft ingenomen en al daar tevens de eerste grondslagen ueeft gelegd voor het behoud daar- an, springt duidelijk naar voren in *at wij zouden willen noemen „de "Junboliek der symbolen". De rood ste republikeinse vlag zal immers da officiële vlag der toekomstige Re- fd^lik Indonesia Serikat worden en volkslied zal worden verheven J}et aan en bij de Republiek behoren- e „Indonesia Raya". .Ernstiger mag het echter heten, dat I T.N.I. de kern zal vormen van het ,0®komstige leger der V.S.I. In de vedenmorgen bekend gemaakte nota -?n minister Maarseveen aan de Ka ar lezen wij: ..In de overeenkomst, de algemene ïp andslagen van de te houden Ronde tafelconferentie betreffende, is buiten t'. gesteld, dat het hoogste gezag met jdrokking tot de buitenlandse betrek- aa en faderale troepen uitsluitend foei ^er- Staten van Indonesië zal o' imen en derhalve niet aan enige ^liek °°k" <*us niet aan (Ie BePu" ^Pudddels is de Republiek er ken- tisch op Ult om deze bepalingen prac- ei„p te doorbreken door voor haar sitiPn, troepen een overheersende po- Waa- bedingen. En zal deze T.N.I., de nf1, Blijkens de juist aangehaal- dig^ota' een uitgebreide en zelfstan- gen patrouille-taak wordt opgedra- geestZa „leger", waarvan wij de lijij en de praktijken kennen, waar- Indo^1 staat zijn om eindelijk aan het ^eEee6f.ISC'le v°lk te geven wat het de rust en orde? Niets wettigt W. °p daarop. zien de Republiek dingen naar r> j «I» f J 'x 'x J schap met gelijke rechten. De Unie zal De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft aan de Tweede Kamer een nota aangeboden betreffende de resultaten van de preliminaire conferentie te Batavia. „De Nederlandse regering, aldus de nota, steunde bij het aangaan van de overeenkomst van 7 Mei 1949 op het vertrouwen, dat zij in de republikeinse lei ders wilde stellen. Het is in dit verband voor de Nederlandse regering een vol doening te kunnen mededelen, dat thans de overeenkomst van 7 Mei 1949 ook door de republiek is bekrachtigd." De genoemde overeenkomst bevatte een principiële verklaring van beide par tijen, welke op drie punten nadere uitwerking vereiste en wel ten aanzien van de terugkeer van de republikeinse regering naar Djocja, voorts de staking van de guerilla en de samenwerking tot herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde en tenslotte het bijeenkomen van de Ronde-Tafelconferentie te 's-Gravenhage. Voor de Nederlandse regering bestond tussen die drie punten een onverbrekelijk verband. Op 22 Juni 1949 werden over de twee laatstgenoemde onderwerpen overeen komsten afgesloten tussen de Nederlandse en de republikeinse delegaties. Kort daarop werd ook oen regeling goedgekeurd omtrent de voorwaarden van het herstel van de republikeinse regering in de residentie Djocja. Wat dit laatste onderwerp betreft, moge de regering verwijzen naar de drie desbetreffende z.g. „progress reports", welke enige weken geleden vertrouwelijk ter kennis van de Kamer zijn gebracht en tegen welker openbaarmaking thans geen be zwaar meer bestaat. nodige verkeersmiddelen, levensmidde len en andere goederen en betalingsmid delen. Deze voorzieningen waren nodig om een behoorlijk bestuur van de resi dentie Djocja mogelijk te maken. Zij hebben ertoe medegewerkt, dat de terug keer van de republikeinse regering naar Djocja in goede orde is verlopen. Een belangrijk document is de over eenkomst, welke betreft de algemene grondslagen van de agenda van de te houden Ronde-Tafelconferentie. In de overeenkomst betreffende de Ronde- Tafelconferentie wordt thans nog eens uitdrukkelijk herhaald, dat deelneming aan de Ronde-Tafelconferentie geen in breuk zal maken op de rechten, aan spraken en posities van de deelnemers. Enig novum ten aanzien van de positie der Unci bevat de overeenkomst dus niet. Een discretionaire bevoegdheid van de Unci wordt door Nederland ter Ron de-Tafelconferentie evenmin erkend als voorheen. De veronderstelling, als zou de repu bliek een bijzondere positie'als deelstaat verkrijgen, kan in het licht van deze overeenkomst niet gehandhaafd worderu Zeer tegen haar wens heeft de rege ring deze overeenkomst niet aanstonds kunnen publiceren, omdat daartegen van de zijde van de republiek bezwaren werden gemaakt, welke de regering, on der de gegeven omstandigheden meende te moeten eerbiedigen. De reden, welke de republikeinse de legatie aangaf ter motivering van haar verlangen om vooralsnog niet tot publi catie over te gaan, was gelegen in het feit, dat zij het advies miste van haar eigen militaire experts, die eerst na haar terugkeer te Djocja te harer be schikking zouden staan. In verband daarmede wilde zij ook de tekst van de overeenkomst niet onveranderlijk vast gesteld zien. Wel bereikte de regering, dat zij de overeenkomst vertrouwelijk aan de Staten-Generaal kon mededelen. De z.g. progress reports hebben in hoofdzaak een technisch karakter. Zij voorzien in de uitrusting van een repu blikeinse politiemacht te Djocja, de over dracht van openbare werken, de samen werking op het gebied van post- en tele- graafverkeer, de voorziening van de Omtrent de Unie wordt bepaald, dat zjj tot stand zal komen op basis van een vrijwillig en gelijkwaardig deelgenoot- Een Tsjechoslowaakse katholieke pries ter, pastoor Alois Fajstl, die weigerde een zieke vrouw de laatste Sacramenten toe te dienen, omdat zij lid was van de communistische partij, is. gisteren door een staatsgerechtshof te Praag tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens verraad. Eerst nadat de vrouw haar lidmaat schapskaart ingeleverd had, aldus het verslag van Radio-Praag, heeft de pries ter haar de laatste Sacramenten toege diend. Nadat de priester de vrouw verteld had over het pauselijke decreet, had zij „in doodsangst haar lidmaatschapskaart gegeven aan haar zoon om deze af te geven bij het secretariaat van de partij," aldus de radio. De vrouw stierf niet. Volgens de offi ciële lezing werd de priester op het door de vrouw verstrekte bewijsmateriaal veroordegjd. Radio-Praag zei, dat de priester de tenlastelegging ontkend had en gewei gerd had inlichtingen te geven over zijn gesprek met de vrouw, omdat dit viel onder het biechtgeheim. De communistische minister van Jus titie, Alexei Cepicka, had veertien dagen geleden gedreigd elke priester wegens hoogverraad te vervolgen, die probeerde uitvoering te geven aan het pauselijke excommunicatie-decreet. Dr. Kouska, die werd aangesteld als gedelegeerde van de Tsjechische rege ring in het paleis van Mgr. Beran, Aarts bisschop van Praag, heeft een commu niqué gepubliceerd, dat gericht is tot alle Tsjechoslowaakse priesters. In dit communiqué, dat op officieel papier van het aartsbischoppeljjk paleis is gedrukt en voorzien is van het zegel van Mgr. Beran, wordt alle geestelijken verzocht de regering in kennis te stellen van iedere strafmaatregel, die door de kerkelijke overheid zou worden getrof fen tegen de geestelijken, die hun steun aan de staat verlenen. Een twaalftal van de 4500 katholieke priesters in Tsjechoslowakije zijn tot dusver geëxcommuniceerd wegens het De „Schiedijk" van de Holland Amerika-lijn, die Dinsdagavond in New York arriveerde, heeft nog nimmer zo veel last gehad met haar passagiers als gedurende de laatste tocht. Verschei dene van hen sprongen in volle zee overboord en trachtten zwemmend de kust te bereiken. Het gebeurde zelfs, dat een vrouwelijke passagier zo „tij- gerlijk" werd omhelsd door een van de anderen, dat twee mannen er aan te pas moesten komen om haar te be vrijden. Deze en talrijke andere inci denten werden echter niet door men selijke passagiers van de „Schiedijk" veroorzaakt, maar door ongeveer 1000 zeldzame dieren uit het Verre Oosten, bestemd voor een Amerikaanse firma te New York. Op de „passagierslijst" stonden o.m. een achthonderdtal apen, merendeels uit Java, twee luipaarden, zeven en twintig pythons en dertig co bra's. de hegemonie in de V.S.I.; haar leger zal een overheersende positie inne men; de Unie met Nederland moet zo licht mogelijk worden. Wanneer de Indonesiërs met een dergelijk pro gram en zulke voornemens naar de Ronde-Tafelconferentie komen, waar heen moet dit dan voeren? Men kan het verdere verloop der gebeurtenis sen slechts afwachten in grote be zorgdheid en helaas met de meest sombere voorgevoelens. steunen van de door de regering opge richte „katholieke actiecomité's", zo heeft een kerkelijke dignitaris gisteren aan Reuter meegedeeld. Ondanks de dreige menten van de regering en de druk der communisten steunen nagenoeg alle priesters de bisschoppen in hun houding jegens de staat, zei hij. De zegsman sprak het vermoeden uit, dat de geëxcommu niceerde geestelijken door de politie zouden worden geholpen om hun functie te kunnen blijven uitoefenen. De excommunicaties, aldus de zegs man, geschieden automatisch na de door de bisschoppen gegeven waarschuwin gen. Het was onjuist te zeggen zoals het communistische blad Rude Pravo dat de aartsbisschop van Olomouc per soonlijk een geestelijke zou hebben ge ëxcommuniceerd. (De „Rude Pravo" heeft een brief ge publiceerd van de katholieke priester Jindrich Volny uit Jaromerice in Mora- vië, waarin deze protesteert tegen de persoonlijke excommunicatie, die tegen hem zou zijn uitgesproken door de aarts bisschop van Olomouc, Mgr. Josef Ma- tocha, wegens deelnemen aan de werk zaamheden van het door de regering ge steunde katholieke actiecomité.) deelgenoten zal gehouden zijn meer rech ten aan de Unie over te dragen of af te staan in de overtuiging, dat hij daardoor naar beste weten het gemeenschappe lijke zowel als het eigen belang dient. Onder deze bepalingen is wellicht een der meest opvallende, dat geen der par tijen meer souvereiniteitsrechten zal overdragen aan de Unie dan de andere. De Unie, zoals Nederland deze wenst, heeft geen andere bedoelingen dan in onze grondwet zijn aangegeven en uit de „Renville"-beginselen voortspruiten. Deelnemers aan de Ronde-Tafelconfe rentie zullen zijn Nederland, de repu bliek en de B.F.O. De B.F.O. zal alleen die gebieden buiten de republiek verte genwoordigen, die in de B.F.O. zijn geor ganiseerd. Er zijn derhalve gebieden, die ter Ronde-Tafelconferentie niet verte genwoordigd zijn. De Nederlandse rege ring, die nog steeds draagster is der sou vereiniteit ook over deze gebieden, zal ter Ronde-Tafelconferentie uiteraard voor de belangen van deze niet-verte- genwoordigde gebieden hebben te wa ke» Een der gebieden, die ter Ronde-Tafel- conferentie niet zullen vertegenwoordigd zjjn, vormt Nieuw-Guinea, welks positie een bijzonder punt van bespreking ter Ronde-Tafelconferentie zal uitmaken, en ten aanzien van welk gebied de deel nemers zich hun standpunt hebben voor behouden. (Vervolg op peg 3) Onder leiding van dr. Van Royen is Si ^er- T^roeP gedelegeerden naar de 5 t ln Haag vanmorgen met de K.L.M.-constellation „Curasao" naar Ne derland vertrokken. Aan boord bevinden zich naast dr. Van Royen o.m sultan Hamid de Tweede en de heer Gieben, adviseur van het minis terie van Buitenlandse Zaken. Zij zullen het vliegtuig in Calcutta verlaten om daar een bezoek te brengen aan premier Nehroe. De rest van het gezelschap zal doorvliegen naar Nederland. Verwacht wordt, dat de overige gede legeerden Batavia in de eerstkomende dagen zullen verlaten. Thomas Critchley, het Australische lid van de driemogendhedencommissie voor Indonesië, is vandaag eveneens per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. Paus zal zich vandaag van het Vaticaan naar zijn zomerresidentie Castel Gandolfo begeven, zo meldt Associated Press uit Home. In verband met de a.s. Ronde tafelconferentie merkt het Bata- viaasch Nieuwsblad" van Woensdag op: In Nederland is op het ogenblik blijkbaar „iedereen" met vacantie en in Indonesië is de voorlichting tenge volge daarvan ten enenmale versto ken van alle informaties aangaande de komende grote gebeurtenis in Den Haag. Wij gunnen de werker zijn jaarlijks verlof, vooral de harde wer ker, maar onder de huidige omstan digheden lijkt ons deze exodus be paald onverantwoord. Met dit alles is intussen de onwijs heid op voorlichtingsterrein in Neder land voor de zoveelste maal afdoende gedemonstreerd. Plezierige vacantie, regenten! Aldus het „Bataviaasch Nieuwsblad". (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, Woensdagavond. Vanmiddag tegen 12 uur verliet de i«£S Khan, de Indische vorst en Mos- lemieider, die zjjn gewicht in diamanten )vaardIS en met religieus ceremonieel ieder jaar dan ook opnieuw in diaman- Y0r?*. gewogen, met zjjn auto de villa, die hij te Le Cannet aan de Rivièra bezit. Doel was: de mondaine badplaats Deauville en een joyeus verblijf aldaar. In zpn gezelschap bevond zich zijn echt genote, De Beghum, Franse van geboor te, en op De Beghum bevonden zich een aantal juwelen, en wel een deel van zijn diamanten. Een ander deel was op geslagen in een juwelenkistje, dat de reis naar Deauville meemaakte. Het vol gende speelde zich op korte afstand van de villa af. De vorstelijke wagen werd achterop gereden door een kleine, zwarte auto. Uit deze laatste werd in de ach- tei banden van de eerste geschoten en vier gemaskerde en zwaar bewapende bandieten maakten zich in een ommezien meester van de heilige juwelen, waarde vierhonderd millioen francs. Als signa- Iement beschikt de politie over de aan wijzing, dat de bandieten Frans spraken met een zwaar Italiaans accent. Deze eerste helft van de week heeft met enkele sensationele gevallen de lan gs reeks voorbeelden verrijkt, die de juistheid bevestigen van de politionele klacht, dat sinds het einde van de oorlog het gangsterdom in Frankrijk de politie op vernederende wijze over de kop is gegroeid. Eergisteren heeft in het cen trum van Deauville op klaarlichte dag op het middaguur onder de neus van de apéritifs drinkende menigte een drietal bandieten étalage en brandkast van de grootste juweliersfirma geplun-, derd. Het werk, dat vier minuten in be slag nam, heeft een buit opgeleverd ter v/aarde van 125 millioen francs (1% mil lioen gulden). De politie heeft de vin gerafdrukken en het vermoeden, dat de daders zich thans ophouden in Parijs. De vorige geruchtmakende juwelen- diefstal vond enkele weken geleden te Parijs plaats ten huize van een grafe lijk personage der Parijse society; mis- DE AGE KHAN schien sloot de diamantgang daarmede haar Parijse seizoen af. Het slachtoffer, of juister de echtgenoot van het slacht offer sprak tegenover journalisten toen de mooie woorden: „Plate d'argent n'est pas mortelle". Zijn Peruaanse echtge note had hls bruidsschat een Peruaanse zilvermijn ingebracht. De daders van deze juwelen-inbraak zijn nog steeds voortvluchtig of opereren verder. Het bovenstaande geeft nog maar een zeer gedeeltelijk beeld van de omvang van de strijd, die de Franse politie met veel te beperkte middelen tegen het na oorlogse gangsterdom heeft te voeren en die zij dan ook met zo weinig succes voert. Roofovervallen pp transporten, die de lonen en salarisgelden voor het per soneel van grote ondernemingen ver voeren, zijn aan de orde van de dag. Zij worden goed voorbereid en met ver bluffend gemak en brutaliteit uitge voerd. Te Parijs viel aldus vorige week de lieve som van 100 millioen francs, be stemd voor de uitbetaling van Métro- personeel, in handen van de bandieten. Te Aix-en-Provence werd eergisteren, de dag van de grote kraak te Deauville, 25 millioen francs aan salaris en loon voor het personeel van de mijnen van de Provence op soortgelijke wyze on derschept. MORGEN TIEN JAAR! (Van onze correspondent) Een jong Zwitsers journalist, die in Maart j-1- voor de tweede maal naar Tsjechoslowakije was ge zonden om als Praags correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" te fun geren, is onverwacht naar zijn vader land teruggekeerd. Deze correspondent, dr. Tuetsch, is nu eens niet als onge wenste pottekijker het land nitgezet. maar besloot zelf heen te gaan, omdat het werken hem practisch onmogelijk was gemaakt. In zijn hotelkamer had hij een microfoon ontdekt, waarmee zün gesprekken met bezoekers werden af geluisterd. De Zwitserse gezant te Praag heeft onmiddellijk nadat hij van dit feit op de hoogte was gesteld bij het Tsjecho slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd. Alvorens dr. Tuetsch dit voorjaar werd benoemd, was tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken te Bern en Praag overeengekomen, dat de corres pondent zich vrij zoü kunnen bewegen en ook anderszins niet in zijn journalis tieke werkzaamheden gehinderd zou worden. Het was voor Praag n.l. van groot belang dat in de Tsjechoslowaak se hoofdstad een vertegenwoordiger van een vooraanstaand Zwitsers blad werkte. Door deze overeenkomst hoopte men namelijk het verblijf van d'e cor respondent van Ceteka (het officiële Tsjechoslowaakse persbureau) in Zwit serland te kunnen doen verlengen. Deze correspondent, Heschek geheten, zwa ger van de secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, is behalve correspondent van dit nieuwsagentschap ook nog bijzonder Cominform-agent. Zijn uitwijzing, die door genoemde diplomatieke overeen komst was uitgesteld, zal nu wel niet lang op zich laten wachten. Dr. Tuetsch had zijn blad herhaalde lijk belangrijke artikelen gestuurd over de Kerkvervolging in Tsjechoslowakije. De Tsjechische geheime politie hoopte dus kennelijk door het plaatsen van deze microfoon te weten te komen van wie Tuetsch en eventueel ook andere buitenlandse correspondenten hun in formaties inwonnen. Daar de Zwitser zich bij het ontdek ken van deze opzet realiseerde, dat zijn zegslieden gevaar liepen, nu hij zo nauwlettend bespionneerd werd, kwam Groot-Brittannië heeft gisteren te Genève in de economische en sociale raad van de V. N. er bij de Sovjet- Unie op aangedrongen een V. N.-com- missie toe te laten voor een onderzoek naar de omstandigheden van „meer dan tien millioen slachtoffers van dwang arbeid". „Wanneer de Sovjet-Unie bereid is haar deuren open te stellen, zullen wij niet anders dan met grote vreugde het- zelfdedoen", aldus zeide de Britse afge vaardigde. Corley Smith. De Russische gedelegeerde Arutiu- nian gaf toe, dat in Rusland arbeids kampen bestonden, maar voegde er aan toe, dat het strafsysteem het meest hu mane was op de hele wereld. De Russische afgevaardigde deed vervolgens een verrassende tegenaan val door voor te stellen, dat een uit gebreide commissie van vakvereni gingsmensen in de gehele wereld een onderzoek zou instellen naar dwang arbeid. De Amerikaanse afgevaardigde zeide, dat een dergelijke commissie minstens tien jaar nodig zou hebben om de kwes tie behoorlijk te onderzoeken en stel de voor een commissie van elf man te benoemen, van wie vijf te kiezen door de Verenigde Naties en vijf door de internationale organisatie van arbeid. Deze tien leden zouden samen een voor zitter moeten kiezen. Arbeid is een geluk voor allen, die ydoor het leven worden geslagen. hij tot de conclusie, dat het voor hem onmogelijk was geworden zijn werk zaamheden in Praag voort te zetten. Intussen wordt Mgr. Beran nog steeds in zijn eigen paleis gevangen gehouden. Alleen van de vertegenwoordiger van d'e H. Stoel mag hij bezoek ontvangen. Pater Devilla, een nog jong geestelijke, is momenteel alleen achtergebleven op de Praagse Nuntiatuur, nu de plaats vervangend nuntius in Rome rapport uitbrengt. (Een nuntius is nog niet be noemd.) Herhaaldelijk wordt 's nachts om drie uur bfj pater Devilla op de deur ge bonsd om de indruk te wekken alsof de geheime politie hem komt arreste ren. Steeds zijn de bezoekers weer ver dwenen, als hij gaat kijken wie er is. Steeds weer wordt hij 's nachts opge beld; als hij de telefoon van de haak neemt, hoort hij niets. Zo wordt een kleine „zenuwenoorlog" tegen hem ge voerd. De affaire-dr. Tuetsch en de nog steeds voortdurende internering van Mgr. Beran zijn sle'chts twee symptomen van de Tsjechoslowaakse strijd tegen de Kerk. Een strijd, die geleidelijk aan tot een climax wordt gevoerd. Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht toenemende bewolking en zwakke of matige wind tussen West en Zuid-West. Morgen plaatse lijk enige regen en vooral langs de kust tot krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Dezelfde of iets hogere temperatuur dan van daag. Zon op: 5.07. Onder: 20.24. Maan op: 19.09. Onder: 0.37. (Telefonisch van onze Parijse corres pondent) PARIJS, Woensdagavond. Ondanks de staking der Midinettes zijn vandaag met slechts twee maal 24 uur achterstand in enkele grote mode huizen voor de pers en uitgelezen pu bliek de presentatiegala's der nieuwe herfstcollectie gehouden; aan het eind van de week zullen alle huizen van naam de geheimen hunner nieuwste créaties hebben ontsluierd. Modekoninn Balmain heeft in een toe spraak tot zijn genodigden de romanti sche legende de hals omgedraaid als zouden gravinnen, filmsterren en andere bevriende dames van de grote wereld voor hun stakende naaistertjes zijn inge vallen, om modellen af te maken en al dus de „gala", de modehuizen en de roem van Parijs te redden. Ook alle laatste streken en plooien zijn van des kundige beroepshanden. Inderdaad heeft rond 20 procent der Midinettes van de aanvang af niet aan de staking deelge nomen en de solidariteit der modehuizen maakt het aannemelijk, dat men dit per soneel aan elkaar uitleent om zo alle huizen in staat te stellen de grote man nequin- en modeparade te houden. An ders is of ze hun verzekering waar zul len kunnen maken, dat alle bestellingen tijdig zullen worden uitgevoerd. Indien de stakingen blijven verlopen, zoals ze sinds gisteren doen een paar duizend meisjes hebben het werk hervat bij Pa- tou, Dior en Worth zal dit wel het geval zijn. De patroonsbond verklaarde weliswaar, dat zij niet met personeels- delegaties zou onderhandelen, tenzij na algemene werkhervatting en dan nog binnen het kader der door de regering vastgestelde loonpolitiek die salaris verhoging verbiedt, maar dit schijnt niet weg te nemen, dat afzonderlijke huizen wel reeds tot een accoord bereid zijn gebleken. De salarisverhoging heette dan: ..kwaliteitspremie". Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat wederom aanvragen ter ver krijging van brandstoffen voor kamerbe woners kunnen worden ingediend. Op nader door de plaatselijke distributie- diensten te bepalen dagen, dienen de aanvraagformulieren hiertoe door de ka merverhuurders bij deze diensten te wor den afgehaald. Voorts deelt het centraal distributiekantoor mede. dat gezinnen, die uit 8 of meer personen bestaan, voor de verkrijging van een toeslag aan brandstoffen in aanmerking komen. De betrokkenen dienen zich op een door de plaatselijke distributiediensten nader te bepalen tijdstip met de distri butiestamkaarten van alle gezinsleden te wenden tot de genoemde diensten. De rijkspolitie te water heeft Woensdag avond omstreeks elf uur het stoffelijk overschot van de 48-jarige keel-, neus- en oorarts dr. Struycken uit Breda, uit het Binnen-LJ te Amsterdam opgehaald. De arts was omstreeks vijf uur ir. de middag over boord geslagen van zijn zeiljacht, als gevolg van een klap, die hij opliep van de giek bij het overstag gaan. Vermoedelijk is de slag zo hard aangekomen, dat de arts bewusteloos raakte, zodat hij zien niet zwemmend kon redden. Het stoffelijk overschot is naar een der ziekenhuizen ver voerd en zal vandaar vermoedelijk naar Breda worden overgebracht. In de afgelopen nacht barstte boven West-Frieslar.d een hevig onweer los. Om half vijf sloeg de bliksem in de boerderij van J. Bakker te Oostwoud. die tot de grond toe afbrandde. De gehele inboedel, de land bouwmachines en een voorraad hooi gingen in de vlammen op. De motorspuit uit Mid- woud bestreed het vuur met vier stralen Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade wordt gedeeltelijk door de verzekering gedekt. Volgens de N. Rott. Crt. zal Prins Bernhard in het najaar een reis maken naar de West De werf De Noord te Alblasserdam heeft van de Franse regering opdracht ontvangen tot het bouwen van twee motorvrachtschepen van het open-shel- terdektype. De oplevering van het eerste schip zal begin 1951 geschieden. In staatsblad J 341 is afgekondigd de wet van 29 Juli 1949, houdende goed keuring van het statuut van de Raad van Europa, ondertekend te Londen op 5 Mei 1949. Zoals bekend heeft de Australische re gering de gelegenheid tot immigratie opengesteld en in dit verband zal de „Volendam" nog dit jaar met een aantal Nederlanders daarheen vertrekken. Aus tralië heeft thans plaats voor ongeveer 200.000 geschoolde en ongeschoolde ar beiders. Vooral in de industrie kunnen velen geplaatst worden. Candidaten voor emigratie kunnen de daarvoor benodig de formulieren aanvragen bij het dichtst bijzijnde arbeidsbureau, waar de inge vulde formulieren ook moeten worden ingeleverd. Australische vertegenwoordigers zul len zitting houden in de volgende ar- beidibureaux: Amsterdam (16 en 17 Au gustus), 's-Gravenhage (18, 19 en 20 Au gustus), Eindhoven (22 Augustus), De venter, (23 Augustus) en Groningen (24 Augustus). In Amerikaanse militaire kringen te Berlijn wordt bevestigd, dat generaal- majoor Maxwell Taylor, plaatsvervan gend stafchef van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, binnenkort zal wor den benoemd tot commandant van de Amerikaanse sector van Berlijn. Hij volgt brigade-generaal Frank How ley op, die ontslag heeft gevraagd. Bernard Tussaud legt de laatste hand aan het model in klei van de beeltenis van H. M. Koningin Ju liana, die binnenkort in het be roemde Panopticum van Madame Tussaud in Londen zal worden ge plaatst naast de beeltenis van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Tussaud mocht veertig foto's van H. M. maken vocfr dit beeld, een Utrecht se opticien maakte de ogen; het ontwerp vor het staatsiekleed, dat de Koningin bij haar kroning droeg, is afgestaan voor de mantel, die straks het wassen beeld zal tooien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1