Revanche der Engelse tennissers, draw van de cricketers Waterverbruik in Noord-Holland blijft abnormaal OE DUINEN TREKKEN VEEL PUBLIEK Bloemenkoningin tussen de vissen li Corioca komt! Met revolver bedreigd AGENDA 7000 tentbewoners in Bakkums duinen Voor Uw baby DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Sportuitwisseling Haarlem-Derby Verdachte werd vrij gesproken Burgerlijke Stand Derby wint de tennismatch Zwemmen Benelux op de Grote Markt ERIC DE NOORMAN Voorstellingen in Concert gebouw DISTRIBUTIENIIEUWS Brandstof fenkaarten kamerbewoners BEIAARD-CONCERT JAN LAARVELD. Hoofdakte examen I 1 Keuring nieuwe films HAARLEMS BLOEMENFEEST DE SANTPOORTER FEESTWEEK De hittenrace HEEMSTEDE Broeder Tharcisius verlaat Heemstede Aanbesteding Nationale kampioenschappen zwemmend redden Excursie Federatie Woning bouwverenigingen Afscheid bij Electriciteits- bedrijf „Leonidas" „Animato" wordt amusementsvereniging Examen Hoofdakte Examen Handenarbeid Postduivenvereniging „De Reisduif" Haarl. Cricket Bond BLOEMENDAAL Geen spreekuur BESOMMINGEN Kampleven in Bakkum nam in 1948 sterk toe 86.635 wandel- en 57.581 kampeerkaarten verstrekt Eva en de slang Mx Ml Natuurbescherming DE LAATSTE 3 AVONDEN VAN DE KERMIS 326 AAPJES VLIEGEN OVER DE OCEAAN Zwemmend de Ringvaart rond NIEUW KABINET IN DJOCJA Electrisch net in het Gooi gestoord Gezinshereniging per K.L.M. wordt hervat MARKT IN HERSTEL Beurs van Amsterdam De tennissers uit Derby hebben Woens dag revanche weten te nemen voor de nederlaag tri de wielerwedstrijd van Dinsdag. Met 75 werden de Haarlem mers geklopt. De cricketwedstrijd tus sen JHaarlemen Derby eindigde in 'n draw. De Engelsen treilen het niet bijzonder met hun vacantie in Haarlem. Was het Dinsdagavond bij de wielerwedstrijd verre van aangenaam weer, Woensdag lieten de weergoden ons bijna helemaal in de steek en de cricketwedstrijd tus sen ..Haarlem" en het Derby-team kon eerst laat een aanvang nemen waarna in de loop van de speeltijd het spel enke le malen moest worden onderbroken. De Haarlemmers, die het eerst aan bat gin gen, brachten er aanvankelijk weinig van terecht en op het bowlen van Sad ler, Bromfield en EUiott vielen de eer ste wickets in een snel tempo. Harm- sen, die als vierde man inkwam, stuitte de collapse en nadat het scoringbord aanvankelijk 6 voor 60 aanwees, veran derde het beeld aanmerkelijk, toen Harm sen, uitstekend gesteund door Kleefstra. de runs in een zeer snel tem po bij elkaar sloeg. Op een totaal van 145 kwam de scheiding tussen Harmsen en Kleefstra. Laatstgenoemde had een keurige 25 aan het totaal toegevoegd en toen Haarlems aanvoerder op een totaal van 157 de innings sloot waren er 8 wickets neer, waarbij Harmsen met een fraaie 72 not out bleef. Maas 11 en Hon- ne'oier 14 kwamen voorts in dubbele cij fers. Bowlingcijfers Derby: Sadler 238, Bromfield 356 en Elliott 330. Anderhalf uur kregen de Derbianen om het Haarlem-totaal te passeren en aanvankelijk leek het er op dat het in derdaad zou geschieden. Vooral West speelde aan bat een prima partij maar toen hij er 58 bij elkaar had. werd hij in het verre veld door Peschar gevan gen en de overige Engelsen wisten de tijd uit te spelen. Het totaal werd 104 „Bedreiging tegen het leven" werd verdachte C. J. T. uit Amsterdam, die hedenmorgen voor de Haarlemse Recht bank verscheen, ten laste gelegd. De dagvaarding, welke de Officier voorlas, vermeldde, dat T., die m 1913 is geboren en in Assendelft woonachtig is. in Maart van dit jaar de Amsterdam mer H. D. met een scherp geladen re volver heeft bedreigd, onderwijl hem toevoegende: „Wanneer je een geheim over mij loslaat, ben je een kind des doods!" „Ik heb het niet gedaan!" antwoord de T. daarna op de vraag van de presi dent of hij bekende. „Dan zullen we de eerste getuige maar eens horen." De Amsterdammer H. D. verscheen voor het hekje, de acht andere getuigen moesten de zaal verlaten. Als chef-voor man was D. in dienst bij een metaai- warenfabriek in Assendelft, die zich o.a. bezig hield met het vervaardigen van speelgoed-pistooltjes en waarvan ver dachte T. mede-firmant was. De verkla ring van deze getuige kwam hierop neer, dat hij de beschuldiging, welke nij voor de politie en voor de rechtercommissa ris aan het adres van verdachte had geuit en die behelsde, dat verdachte hem met een revolver zou hebben be dreigd, volledig introk. „Dan hebt u stevig staan liegen", zei de president tot getuige. Daarna kwam nog aan het licht, dat getuige geld zou zijn beloofd als hij voor de justitie in een bepaalde richting zou praten. Naderhand betreurde hij het, dat hij deze foutieve verklaring had af gelegd, aldus getuige D. vanmorgen voor de rechtbank. „Met dat al hebt u een persoon, die niets heeft gedaan, in het Huis van Be waring terecht laten komen", was het antwoord van de rechter. „Ja ja, ik heb er spijt van...." „Legt u deze verklaring ook niet on der pressie van anderen af?" De getui ge ontkende dit. Hij zeide, dat er moei lijkheden waren gerezen tussen ver dachte en zijn mede-firmanten en dat er in de fabriek ook door personeel be dreigingen waren geuit. Tot hardhan digheden e.d. was het volgens getuige echter niet gekomen. De officier van justitie vroeg in zijn requisitoir vrijspraak van de verdachte T. wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank sprak T. vrij, nadat de verdediger als zijn mening had ver klaard, dat een kwajongensspelletje hier was uitgebuit voor een economische kwestie. GEBOREN: 30 Juli: I. M. A. Warmer— Hofman d; W. A. BierdragerLoock d; 1 Aug.: A. M. Wijkhuizenvan Winters wijk z; M. A. C. van TongerenBlogg z; A. SteringaKinderman d; 2 Aug.: C. M. J. BloemendaalBijl z; B. J. van Es van Rijn z. GEBOREN: 2 Aug. M. W. J. Sergius Duik, z.; 3 Aug.: M. M. de Goedede Leeuw, z.; 3 Aug.: T, MeijerBrongers, z.; 2 Aug.: M. G. van Zeelandten Boom. z.; 2 Aug.: A. KampOverbeek, z.; 2 Aug.: M. A. van LuijkenOpdam, z.; 2 Aug.: A. Doumavan Sprakelaar, z.; 31 Juli: E. T. BeelsKrabbendam, z.; 2 Aug.: G. DolKreeft, d.; 2 Aug.: C. J. BenekerBouman, d.; 2 Aug.: A. M. v. Warmerdamvan der Peet, d. ONDERTROUWD: 1 Aug.: M. Wijnand en M. C. Westerhuis, J. C. Eichhorn en T. Boogaard, B. Erdtsieck en B. G. van Eerden. A. M. Leising en F. M. Klabou. M. C. Bijnagte en P. van Bruggen, P. J. Neeskens en A. M. Koster, L. J. Kion en J. G. Otte, J. A. Kobus en C. M. C. Nie- len. ONDERTROUWD: 3 Aug.: J. T. Bon- frer en J. L. M. Klaren; G. J. Felix en H. Galama; G. J. Felix en G. Beutick; J. van Heerde en D. van Olst; F. C. Smit en W. A. H. Reijnders; H. G. He kelaar en W. van Veldhuyzen; G. G. van Dijk en G. de Mon; G. C. Schouten en M. J. Teeuwen; C. H. Erbrink en T. van der Wiel: S. S. Yang en J. van Rooijen: J. J. Hoogeboom en M. J. de Vries; P. M. Baars en J. H. van dei- Peet. GEHUWD: G. Flipphi en H. A. Vuijst; G Kracht en E. Janssens J. C. Boon en H. J. van Nieuwmegen; P. A. C. Boon man en C. J Smits; J. G. A. Klein en M. E. den Nijs; A. A. M. van Balgooy en C. C. Pelser; J. W. Haver en C. M. Vreenegoor; J. Bosman en J. C. Bijster; T. W. Ruigrok en H. B. Kersten; P. W. Wildschut* en G. Leeflang; J. Bosch en C. Ruts; F. Le Grand en W. M. Berk hout. OVERLEDEN: 2 Aug.: W. van 't Vlie, 62 j. Spaansevaartstraat; 1 Aug.: A. M. van NieuwenhovenReijnders, 71 j„ We verstraat; 1 Aug.: K. Vink, 63 j„ Kam pervest. OVERLEDEN: 30 Juli: W. J. M. Hage-' man, 46 j„ Brouwersvaart; 31 Juli: J. C. DrijverOldenburg, 71 j„ Thomsonlaan; 1 Aug.: A. Timmermans, 85 j„ de Ruiter- weg; C. J. Blanken, 84 j., Julianastraat; 2 Aug.: G. Luijt, 27 j-, Hazepaterslaan. runs voor het verlies van 4 wickets zo dat het resultaat een draw was. Collard 12, Morley 10 en Keeling 11 not out kwamen in dubbele cijfers. Voor Haarlem had Harmsen met de bal ook het meeste succes. Zijn cijfers waren 2 voor 30, Peschar 131 en M. Maas 113. Ook de tennissers hadden veel last var. de weersgesteldheid, zodat van de 14 vastgestelde partijen er 12 gespeeld kon den worden. De Engelsen wonnen 7 par tijen en bleven dus met gering verschil in de meerderheid. Hier waren de uit slagen: Herenenkelspel: mr. A. Erdman sl. D. C. Argyle 36, 64, 63. K. Weidema verl. van D. Boastall 16, 68. R. van IJsselsteijn sl. P. Cross 3—6. 64, 64. Vierde enkelspel niet gespeeld. Damesenkelspel: mej. A. Schraagen verliest van mej. H. Fletcher 16. 36; mej. E. Hooghoudt sl. mej. G. Shears 6 4, 63. Herendubbelspel: mr. A. Erdman en K. Weidema verl. van D. C. Argyle en J. Frame 4—6, 75, 46; R. van IJssel steijn en mr. J. Dolleman verl. van D. Boastall en P. Cross 64, 1012. 36. Damesdubbelspel: dames J. Goeting en E. Hooghoudt sl. de dames H. Flet cher en B. Allsopp 6—3, 62; mej. A. Schraagen en mevr. Schmeink sl. mej. M. Pym en G. Shears .6—3, 36. 64. Gemengd dubbelspel: mej. E. Hoog houdt en K. Weidema verl. van mej. G. Shears en D. Boastall 79, 6—3, 36; mej. A. Schraagen en A. Schoute verl. van mej. S. Akksopp en P. Cross 26, 57; mevr. Schmeink en R. van IJssel steijn sl. mej. M. Pym en P. Cross 68, 36. Derde gemengde spel is niet ge speeld. In het kader van de sportuitwisseling HaarlemDerby worden Zaterdagavond in Stoop's Bad zwemwedstrijden gehou den: hit programma luidt: bO meter rugslag dames; 50 "meter schoolslag dames; 100 meter borstcrawl heren; 50 meter borstcrawl dames; 100 meter schoolslag heren; 3 x 50 meter wisselslag estafette dames en 5 x 50 meter borstcrawl estafette heren. Heden, tot vanavond 10 uur, en mor gen, van des morgens 10 tot 's avonds 10 uur, zal er op de Grote Markt een propagandawagen van het Nationaal Co mité Benelux staan, waar alle mogelij ke inlichtingen te verkrijgen zuilen zijn over de Beneluxgedachte. De propagandist, de heer B. Jonker, zal aan zakenlieden, die willen zaken doen met firma's in België of Luxem burg, adressen verschaffen. In de wagen kunnen belangstellenden een kleine doch interessante expositie bezichtigen en plaatjes, welke op een projectiescherm vertoond worden. Gisteren en vandaag hebben honderden kinderen vol spanning in het Gemeente Concertgebouw het ogenblik afgewacht, dat Eric de Noorman, de held van het dagelijks verhaal in de courant, in levenden lijve het podium zou betreden in gezelschap van de kleine, grootorige Pum-Pum. De geestige en moedige dwerg heeft het hart van de jeugdige bezoekers gestolen, want toen hij op het toneel verscheen, ging er een enthousiast applaus op. Het was een boeiende voorstelling van „Het Vro lijk Toneel", waarvan het jonge volkje echt heeft kunnen genieten. De geheimzinnige, griezelige tovenaar, de vrouw van Eric, Winonah, in een prachtig rood gewaad, en verder Baldon, Alder en Mordegai, de per sonen, die tqgen Eric de Noorman samen spannen, traden in het spel op en nog vele anderen. Een genoeglijke middag voor me nige Haarlemse jongen en meisje! Ter verkrijging van nieuwe brand- stoffenkaarten voor kamerbewoners bestaat vanaf 8 Augustus gelegenheid tot het afhalen van aanvraagformulie ren aan de betrokken kantoren te Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. Wegens de weersomstandigheden ge noopt een bepaalde plaats uit te kie zen tijdens het gisterenavond gegeven beiaard-concert, konden wij helaas niet het meest geschikte plekje benut ten om ons aan het hinderlijke ver- keers- en stadsgeluid te onttrekken. Tegen het einde van het concert, toen het weer periodiek opklaarde, zijn we even in de serene rust van een Haar lems hofje geweest om ongestoord de spelende klankenregen op te vangen. Helaas was hier de windrichting van dien aard, dat er af en toe flarden In de muziek kwamen, dus niet geheel behoorlijk voor een juiste beoordeling. Bezien wij het programma dat gister avond door vier medewerkenden ver zorgd werd, dan valt ons op dat rijke lijk gebruik werd gemaakt van de dansvormen, die bij uitstek geschikt zijn voor dit instrument. Vanzelfspre kend komen goede bewerkingen van zowel homophone als polyphone andere vormen niet minder in aanmerking. Ook de oude volksliederen uit Vale rius' Gedenck-clank doen het uitste kend. Als eerste speelde de heer Tey- geler uit Apeldoorn, stadsbeiaardier te Nijkerk en Barneveld. Van zijn pro gramma noem ik het Preludium in Bes van Jef Denijs, dat prachtig te realise rende effecten voor het instrument be vat. Mej. Maria Blom, stadsbeiaardier- ster te Gouda, gaf vele dansvormen, waarvan de Danse Paysanne het meest frappeerde. Kees Roelofs uit Ermelo, (beiaardier van de Oude Kerkstoren te Amsterdam) heeft vooral in zijn „The ma met Variaties" van Willem Créman, een tamelijk virtuoos geschreven werk, bewezen dat hij wel weet de juiste effecten van het carillon te benutten. Zijn gehele spel droeg, speciaal in de eveneens goede improvisatie over een oud geestelijk lied, het kenmerk van een zekere kloekheid. Tot slot beklom de Haarlemse stads beiaardier, de heer Reinout Heering, als laatste de bank. Ook hij is blijk baar uit het goede hout gesneden. Zijn programma maakte de meest gedegen indruk in de eerste werken. Het werk van J. S. Bach „Jesus joy of man's de siring" had te weinig draagkracht voor het choraal. HAARLEM, 3 Aug. Geslaagd voor deel A der Hoofdakte: F. Rolvink, Den Haag. Geslaagd voor deel B: J. Th. Kooyen- <ra. Amsterdam; C. H. Leen, Alkmaar; C. W. Lemstra, Barsingerhom; mej. A. Levée, Amsterdam; C. Pool, Alkmaar en H. A. J. de Wit, Alkmaar. BIOSCOPEN: Rembrandt: Dertig seconden boven Tokio (14 j.) 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Huize Kolder (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u..; Luxor: De razende reporter (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: La sym- phonie fantastique (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Twintig jaar op wacht (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De Zweep keert terug (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 5 Augustus Grote Kerk: Kerkconcert H. O. V. en Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", 8 uur. De keuring van de Kath. Film Centrale van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen zullen worden ver toond, luidt als volgt: De villa onzer dromen (Rembrandt), al le leeftijden; De grote race (Palace), alle leeftijden; Spring in Park Lane (Luxor), alle leeftijden; Met muziek door het leven (Frans Hals), alle leeftijden; Lassie komt terug (Cfty), alle leeftijden; De scherp schutters (Spaarne), 14 jaar. Het programma van de Haarlemse Bloemenweek vermeldt voor: Donderdag 4 Augustus: 's morgens 10 tot 's avonds 12 uur Lunapark op het Phoenixterrein; 8 uur ('s avonds) volksdansen op de Grote Markt; 8 uur concert door de Militaire Kapel in de Hout. Vrijdag 5 Augustus: 1012 uur Lu napark; 's morgens 10.30 uur voortzet ting tenniswedstrijden op het terrein aan de Spanjaardslaan; 11 uur cricket wedstrijd Rood en WitDerby op het terrein aan de Spanjaardslaan; 7 uur athletiekontmoeting HaarlemDerby op het Haarlem-terrein; 79 uur Zwitserse dansen op de speelweide van het Noor der Sportpark; 8 uur concert door „Apollo" in de Hout; 8 uur kerkconcert in de Grote Kerk. TENTOONSTELLINGEN Vishal ('Grote Markt): Aquarium tentoonstelling, 1024 uur. Waaggebouw: Bloemenschilderijen, 1017 uur. Het Luifeitje: Werken van Leen Spie renburg. Stadskweektuin (Kleverlaan) geopend voor het publiek 1012, 1417 en 1921 uur. In het jaarverslag van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland over 1948 wordt opgemerkt, dat de op eenvolging van twee zeer droge jaren ten gevolge heeft gehad, dat de boven grondwaterstanden in de duingebieden aanmerkelijk zijn gedaald. De afgeleverde hoeveelheid water was ongeveer gelijk aan die van vorig jaar. Op 30 Juli 1948 werd een top bereikt met een hoeveelheid van ruim 86.000 kubieke meter in een etmaal. Het abnormaal gro te waterverbruik kan nog steeds niet be teugeld worden. Met klem blijft het be drijf dan ook op de gemeenschapsplicht der verbruikers aandringen. Zorg baart 't toenemend aantal lekken in de hoofdleidingen, onstaan door het toenemend zware snelverkeer over de veelal onvoldoende gefundeerde wegen. Door dat verkeer worden, trillingen te weeg gebracht, waartegen de leidingen op den duur niet bestand zijn. De materialenschaarste bleef ook in het afgelopen jaar herstel en uitbreidin gen tegenhouden. Eerst eind 1948 kon de notariële acte gepasseerd worden van een terrein van 820 hectare in de gemeente Bergen, tot de aankoop waarvan de Staten reeds in 1947 besloten. De Provincie heeft thans 4890 hectare duinterrein in beheer. Het nieuwe ter rein verkeert in slechte toestand, zodat er veel kapitaal besteed zal moeten wor den om er een natuurmonument van te maken. Het kampeerterrein in Bakkum vindt zoveel aftrek, dat verdere uitbreiding noodzakelijk is. Soms zijn ér ongeveer 7000 tentbewoners, die toch ook hun accommodatie moeten hebben. Er worden besprekingen gevoerd over het geven van gelegenheid tot kamperen aan pad vinders, trekkers en dergelijken en tot 't Woensdagmiddag is de hittenrace, die na de oorlog traditie geworden is. ge houden, Het aantal deelnemers was klei ner dan vorige jaren, maar er waren zeer vele belangstellenden, die de „woe de der elementen" hadden getrotseerd. Ofschoon de hittenrace meer dan drie kwartier te laat begon, kon men bij de oefenritten reeds veel genieten. De deel nemers hadden met hun paarden bij deze gelegenheid nogal moeite, want sommigen naderden gevaarlijk dicht 't slootje, dat langs het wedstrijdveld liep, zodat de koeien op het naburige weiland uiteenstoven. Het glibberige terrein maakte het rijden niet gemakkelijker. Door de hevige wind waaiden de ballon netjes, die men van de keerpaal af moest trekken, wel eens weg, hetgeen weer stof tot vrolijkheid gaf. Het waren lang niet de snelste paar den, die de prijzen wegsleepten; de langzamere paarden namen de hinder nissen beter. De eerste prijs werd gewonnen door P. Tervoort, die zijn vader in de finale twee maal versloeg. De derde prijs was voor J. Dijksheul. Van de etalagewedstrijd is nog geen uitslag bekend. Er zijn heel goede eta lages bij en de jury zal veel moeite hebben om de beste eruit te zoeken. Een korte mededeling van de hogere kloosteroversten en er is een streep ge trokken onder het negentien jaar langa verblijf van Br. Tharcisius te Heem stede. In 1930 kwam hij als pasgeslaagd on derwijzer naar Heemstede en de St Jozefschool aan de Herenweg werd zijn werkterrein. Van het eerste ogenblik af reeds bleek, hoe de St. Bavo-paro- chie zich gelukkig mocht prijzen, dat haar deze jonge kracht was toegewe zen. Geboren opvoeder, prima leraar en bovenal vurig apostel was en bleef Br. Tharcisius negentien jaren lang Geboren humorist ook wist hij in zijn klas steeds een sfeer te scheppen, waar gewerkt en geploeterd werd met een lach om de mond. Geen oud-leerling van de St. Jozefschool zal de invloed van de persoonlijkheid, die Br. Thar cisius is, ooit vergeten. Jarenlang ver vulde hij de taak van hoofd der school. En als de St. Jozefschool thans meer dan ooit een school is met een gezonde geest en een gezonde tucht, een schooi waar de kinderen godsdienstig degelijk gevormd en opgevoed worden, een school waar gewerkt en gezwoegd wordt, dan is dat vooral dank zij zijn voorbeeld en zijn leiding. Ook als leider van de Bavo-zangers en van het mannenkoor neeft Br. Thar cisius zich onvergetelijk verdienstelijk gemaakt. Zichzelf in niets ontziende heeft hij beide koren in de loop der jaren tot een zeldzame hoogte opge werkt en toen in 1947 het bericht zich verspreidde, dat Br. Tharcisius wegens overladen werkzaamheden de leiding van het kerkkoor aan anderen moest overgeven, voelde iedereen dit als een onbeschrijfelijk verlies voor de parochie. Katholiek Heemstede, zowel leerlin gen, oud-leerlingen als de ouders dan ken Broeder Tharcisius, die door zijn oversten naar het vredige dorpje Reek (bij Ravenstein) geroepen is, waar hij de zware taak van directeur der kIoos tergemeente en hoofd der school zal vervullen, voor alles wat hij voor Heem stede deed. Woensdag werd in het Raadhuis de aanbesteding gehouden van de bouw van 14 duplex-wonigen aan de Javalaan.. Er was voor deze aanbesteding zeer grote belangstelling, want er waren niet min der dan 37 inschrijvingen binnengeko men. Hoogste inschrijver was de firma Berkhout te Aerdenhout met een totaal bedrag van f 240.752, laagste de firma E. Schuyt te Hillegom met een eindbe drag van f 175.300. Gedurende de tijd dat de vele be langstellenden beneden in de hall moes ten wachten, brachten zij een geïmpro viseerde zanghulde aan een bruidspaar, dat zich juist voor het leven verbond. Er werd een haag gevormd en onder het zingen van „Lang zullen ze leven" be steeg het ietwat verbaasde paar de trap pen om naar de raadzaal te gaan, welke tevens als trouwzaal dienst doet. Zondag a.s. organiseert de Nederland se bond tot het redden van Drenkelin gen de Nationale Kampioenschappen in het zwemmend redden. Aan de Heem- steedse Reddingsbrigade is de afwer king daarvan opgedragen en gezien de ervaring, die zij op dit gebied heeft, kan men rekenen op een vlotte afwerking van het programma. Er nemen niet min der dan tien afdelingen aan deze oefe ningen deel, die behalve uit popduiken ook de gebruikelijke estafette-wedstrij den omvat. De wedstrijden beginnen des middags te 2 uur. plaatsen van zomerhuisjes. Voorzichtig heid moet betracht worden én om d'e waterwinning én om de rust in het duin gebied niet overmatig te storen. Een en ander wordt in groot verband bestu deerd. 550 bunkers en andere bouwwerken, die in de duinterreinen zijn aangetrof fen, zullen grotendeels gesloopt of on zichtbaar gemaakt worden. De proeven om drinkwater aan het IJsselmeer te onttrekken worden voort gezet. Er kan nog niet met zekerheid worden gezegd, of dit water wat het zoutgehalte betreft als drinkwater ge bruikt kan worden. In Naarden en Weesp geschiedt thans de voorziening door het F.W.N. Een ingewikkeld vraagstuk is de wijze, waarop in korte tijd aan de hoge eisen van Schiphol voldaan kan worden. Omtrent de technische zijde van het vraagstuk werd intussen over eenstemming bereikt. Vast staat, dat de provincie als leverancier van de luchthaven zal blijven optreden. Besprekingen worden verder ge voerd over de centrale drinkwater voorziening van het eiland Texel. De opbrengst van het afgeleverde wa ter was 5y, Pct minder dan in 1947. Het nadelig exploitatiesaldo van ruim 86.000.is bestreden uit de exploitatie reserve die nog altijd twee en een half millioen bedraagt. Intussen zijn de tarieven met rond 25 pet. verhoogd. De Federatie van Woningbouwverenigin- gingen voor Haarlem en Omstreken beeft een excursie gehouden naar Zandvoort, waaraan een vijftigtal bestuurders deelnam. Het gezelschap werd door de wnd.-voor- zitter, de heer W. Bosman, op het plein voor het raadhuis welkom geheten en on middellijk ging de tocht naar de 27 huisjes voor ouden van dagen, welke werden be zichtigd. Verder bracht men een bezoek aan ééngezins- en duplexwoningen. De monteur-bankwerker H. de Leeuw, die gedurende 38 jaren zijn beste krachten heeft gegeven ir.- dienst van de Gemeentelijke Lichtbedrijven van onze stad, heeft dezer dagen officieel afscheid genomen van de fabriek. Namens de directie sprak ir. J. H. Kouwenhoven de scheidende employé toe. Spreker dankte de heer Leeuw voor de toewijding, waarmede hij zijn werk al die jaren heeft verricht en huldigde hem met bloemen. De heer J. H. Dikshoom, de chef van de heer Leeuw, hield zijn toespraak ook namens het personeel. Aan de schei dende werd een cadeau aangeboden en aan zijn echtgenote bloemen. Namens de Katho lieke vakorganisatie voerde de heer H. W. Hessling het woord. Ook de heer J. de Braai, die tijdens de oorlog brandweer commandant was, sprak hartelijke wóór den. Tenslotte dankte de heer Leeuw voor ai'.e vriendelijke woorden, de bloemen en het cadeau, waarna pater Leeuw, zijn zoon, die ook bij het afscheid aanwezig was, namens de familie een dankwoord sprak. De R. K. S. V. „Leonidas" zal in Augustus niet turnen. De dameskeur- ploeg maakt hierop een uitzondering en zal weer gaan trainen 10 Augustus. De handbalploeg traint gewoon door en wel Vrijdagsavonds 7.30 uur op het DIO- terrein aan de Rijksstraatweg. Alle le den boven elf jaar wordt verzocht Maandag 8 Augustus 7.30 uur in de Ti- morstraat aanwezig te zijn voor enige belangrijke mededelingen. hebben wij een PRACHTIGE KINDERWAGEN zowel in Engels als in luxe modellen J. H. KORSTJENS Gen. Cronjéstraat 82 - Telefoon 13053 (Adv.) In een vergadering van de R.K. Man dolinevereniging „Animato" werd be sloten, na aanvulling van instrumenten, andere dan tokkelinstrumenten, om te schakelen in een amusementsorkest. Tevens zullen een krontjong- en Ha- waiianband gevormd worden. Het or kest zal ook nummers in studie nemen, waaraan vocale medewerking wordt verleend. Dirigent blijft Chr. Mouter. Harry Moors, voorzitter van de vereni ging, heeft de artistieke leiding. Voortaan zal het mogelijk zijn uit voeringen en liefdadigheidsavonden in rusthuizen of sanatoria te verzorgen met een uitvoerig programma. De naam van de vereniging luidt nu R.K. Amusemenstvereniging „Animato". Voor het Hoofdakte-examen zijn ge slaagd voor deel A: R de Jong, Heem stede (akte), mej. S. Kraamwinkel Haarlem (akte), J. Post, Haarlem (ak te), G. Schreuder, Haarlem, en mej. E. v. d. Vliet, Heemstede. Geslaagd voor deel B: G. v. Enkhui zen, Zaandijk, mej. A. Houtman, Am sterdam (akte), G. H. Meijer, Amster dam, en mej. L. Oskam, Alphen aan de Rijn. Voor het examen handenarbeid zijn te Haarlem geslaagd de dames: G. C. C. v. d. Veer, Ph. L. Borchert, W. A. G. Lokhorst, J. E. Docen, C. Visser, C. Her- stpl en M. M. Heegeter. Afgewezen 6; teruggetrokken L De resultaten van de wedvlucht vanaf Bordeaux (919 km.), hetgeen een zware tocht kan worden genoemd, luiden: I, 2, J. J. de Bie, eerste duif 24 Juli, 2 uur 55 min.; 3, A. Vergers, zelfde tijd; 4; C. v. d. Wal, laatste duif 27 - Juli, 12 uur. De wedvlucht vanaf Weert (145 km.), met in concours 321 jonge duiven, had tot resultaat: 1, 49, 51, A. Swaalf; 2, C. Elsendoorn; 3, 15, P. A. Kroon; 4, 19, 59, 60, 61, J. J. de Bie; 5, 39, 40, 43, J. Scherf; 6, 22, 31, J. v. Bergen; 7, 52, 55, 57, C. Verdonk; 8 47 J. de Bie; 9, 38, J. Kneteman; 10, II, 17, G. la Duk; 12, 13, 28, 42, W. Jan sen; 14 58, H. Philippo; 16, 20, 44, 45, 54, A. Vergers; 18, 29, 37, W. Zuuren- donk; 21, 34, 36, 50, C. v. d. Wal; 23, 32, 41, J. Th. Bakker; 24, 27, N. Weezen- beek; 30, 63, L. Beekhuis; eerste aan komende duif 10, 14, 19; laatste aanko mende duif 10, 33, 50. Rood en Wit 5CVHW 2. Gewonnen door R. en W. met 58 runs. CVHW 2 119, G. Zeeuwe 29, W. van Duinen 30, H. van Eek 14, J. Jacobs 22, R. de Nijs 1 v. 23, M. Kruijff 4 v. 31, E. Lefebre 2 v. 21, J. J. Peereboom 3 v. 15. R. en W. 5 177 v. 9, E. Lefebre 31, H. Busselman 22, H. Bax 11, M. Kruijff 29, J. W. van Zeeland 26, H. 't Hart 27 n.p„ G. Zeeuwe 2 v. 34, G. van Langelaar 4 v. 50, F. Vogelsang 1 v. 35, Th. v. d. Pas, 2 v. 18. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken te Bloe mendaal, zal Vrijdag a.s. geen spreek uur houden. IJmuiden, 4 Augustus Een stoomtrawler met een besomming van f30.700, IJm. 6 f13.590, IJm. 57 f 10250. Aanvoer 3730 kisten, waarvan 3070 kisten verse haring. Per 1 kg. heilbot f2.20—f 1.90, tarbot f 2.40—f 2.20, per 50 kg. schar f 46, verse haring f 21.50—f 12, makreel f 20.50 f 16.50, grote schelvis f 61f 53.50, mid delschelvis f 55f 53.50, kleine schelvis f 22f 19, wijting f 21f .15.50, kleine haai f 22, poontjes f 5.10f 4.40, kleine koolvis f 17, per 125 kg. kabeljauw f 174 f 136, grote koolvis f 28f 23:50, grote lengen f 68f 67. De trek van het publiek naar de duinterreinen van de provincie Noord- Holland was in het afgelopen jaar 50 procent groter dan in 1947 en groter dan voor de oorlog ooit het geval is ge weest. De drukte op het kampeerterrein te Bakkum had tot gevolg, dat vele kam peerders hun tent niet kwijt konden. Een aantal tenten kon worden opgesla- „Weet je 't al?" zei het potlood-visje tegen zijn Neon-collega in het aquarium, „de bloemenkoningin komt vanmiddag. Moet je je niet extra poetsen?" „Waar is mijn tandpasta?" vroeg de Rode Zwaarddrager, die juist z'n tong had uitgestoken tegen 'n meneer, die al te opdringerig zijn neus tegen het glas van de bak drukte. ,JMaak je niet zo druk", dacht de He- remietkrab, die lustig met zijn broeders doorvocht, alsof er geen „Cease fire" was afgekondigd. Midden in het spek takel klonk er een zoet gejuich op de Grote Markt en even later stopte de koninklijke wagen waarin Flora 111 had plaats genomen. Haar snoezig gevolg, vereerd met gele rozen meneer Dorre- steyn van de Plantsoenen speelt wat klaar! verdween achter de Majesteit door het kleine deurtje in de donkere vishal waar de aquaria in volle licht lonken. De vissen zwegen en hapten vlooien, maar de voorzitter der tentoonstelling, H. J. Jonker, sprak een welkomstwoord en verklaarde, dat zijn discipelen een extra ere-rondje voor haar zouden ma ken. Twee kindertjes boden daarna een bos rode anjers met een lint in de Haar lemse kleuren aan. Toen begon de rond gang, in het bijzijn van weinig publiek, want orde moet er zijn. 't Is er gewoon al druk genoeg. Weer die potlood-vis (de journalisten onder het zwemmend volkje): „Goeie middag Majesteit. Gut, wat 'n prachtig wit bontje hebt U om. 't Is ook najaar buiten, maar wij voelen one de tro penEn die Neon-collega (nijdig): „Stel je niet zo aan! Ik ben een lichtend voorbeeld, majesteit. Hoe vindt U m'n lichies? Flora 111 lachte, met een rij witte tan den, zodanig, dat de Rode Zwaarddrager zich dood geneerde, want de tandpasta was door een Botervisje achterover ge- drukt. Dat zal wel een kabaal gegeven hebben na het officiële bezoek. De collectie roofvissen keek vooral met belangstelling naar de diadeem van Hare Majesteit, die wel wat roekeloos dicht bij het glazen huis van deze sin- jeuren dorst te komen. De rondgang verliep vlot, totdat de heer Prager, bioscoop-directeur-vissen- kweker, iets sensationeels bedacht. Hij haalde een slang en niet zo'n kleintje uit een droog aqarium en offreerde die onderdanig aan Koningin Flora. De fotograaf wipte ze nuwachtig met zijn toestel heen en weer om een plaat je te maken on der de titel: ,Eva en de slang." Elke seconde was echter te lang en de onbescheiden omstaanders zagen het frisse gezicht van de Majesteit al bleker en bleker worden. Juist toen ze 'n gezicht trok van „wat intens vies en griezelig" knipte de camera. Nou, die vissen hebben zich dood- gelachen. Buiten plenste de regen op het as phalt, maar de be langstelling vermin derde niet. Drie kwartier was Flora III in een sprook jesrijk geweest, toen stapte ze weer in de auto en wuif de naar mensen, die natte haren en druipneuzen had den. En vannacht zal ze van slangen ge- drposmd hebben. gen in de ondergrondse rijwielberg plaats te Castricum aan Zee. Op het kampeerterrein werd een bunker ingericht als tijdelijk postkan toor. Enkele cijfers: in 1946 werden af gegeven 30.564 wandel-dagkaarten, in 1947 68.754 en in 1948 86.635. Zeer sterk nam het bezoek toe van jeugdige per sonen, behorend tot scholen of orgam- S&tl6S Werden in 1946 nog maar 16.589 kam- peerkaarten uitgegeven, verleden ]aar waren het er 57.581 met 260.322 man kampdagen en 130.934 kinder-kampda- gen. Er waren 2190 gezinnen en er kwa men 37.504 bezoekers. Gemiddeld stond elke tent 15 weken op het kamp. Ongeveer 95 pet. der kampeerders kwam uit Noord-Holland. Van de 2095 kampeergezinnen uit deze provincie, waren 1376 afkomstig uit Amsterdam, 615 uit de Zaanstreek en 104 uit verschillende andere plaatsen. Van de 2190 tentleiders behoorden 341 tot de groep metaalbewerkers, 226 tot de groep verkeerspersoneel, 225 tot de groep bouwvakarbeiders, 183 tot de groep handelaren, 156 tot de groep kantoorpersoneel, adviseurs en juris ten en 112 tot de groep ambtenaren. In 657 gevallen werd hulp vande kamp arts ingeroepen, voor het. merendeel voor het verhelpen van kleine onge makken. Het personeel greep elke gelegenheid aan om kampeerders en wandelaars op het gebied van de natuurbescherming voor te lichten. Verschillende lezingen werden gehouden, waardoor men hoopt vele natuurvrienden verworven te heb ben. Zij, die het mooie in de natuur heb ben leren zien, dulden niet meer, dat anderen deze beschadigen of vernielen. In Juli werden aan de Stadsbiblio theek in het Prinsenhof uitgeleend 7354 werken, aan het filiaal „Huis te Zaa- nen" 2754 werken, tezamen 10.108 wer ken (v. j. 14.769), waarvan 721 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 2630 bezoekers en 301 bezoeksters, teza men 2931 (v. j. 4413). De Prinsenhof- bibliotheek was van 17 tot 31 Juli ge sloten (v. j. 25 tot 31 Juli), terwijl het filiaal „Huis te Zaanen" was gesloten van 20 tot 31 Juli Motorsportenthousiasten kunnen bij 't Amerikaansehuis, Barteljorisstraat o.a. de prachtige beker bewonderen, welke beschikbaar werd gesteld bij de laat ste T.T.-races te Assen. Tevens zijn ge- etaleerd vele prijzen en onderscheidin gen der K.N.M.V. in de loop der jaren uitgereikt, en een der eerste motor fietsen. Een lezer acht het goed vacantie- gangers en aanstaande vacantie- gangers, die zulk slecht weer tref fen als het de laatste dagen geweest is, de volgende tips te geven: Doe een badpak aan en daarover een winterjas en ga naar de woelige baren kijken. Wilt ge dit niet, strooi dan zand in de huiskamer, zet er een ligstoel met fleurige parasol in en een zonnebril op- Aardig spelletje is o.m. parapluietjs wisselen. Als vacantie-lectuur kan wor den aanbevolen „De regen kwam" (ook verfilmd), de detective-roman „Het mannetje uit het weerhuisje" of „De Storm" van niemand minder dan Sha kespeare.' Samenzang is zeer geschikt om de tijd te doden. Gekozen kunnen worden „Zoek de zon op, daar is t zo fijn", of „Het regent het zegent de pan nen worden nat". komt de „Peerless"-slaper van half acht tot tien uur in de beddenetalage van: W t/o Station Met de K.L.M.-Skymaster, die gister avond naar New York vertrok, zijn 326 passagiers naar de nieuwe wereld ge gaan. Het zijn rnesus-aapjes, die Woens dag per vliegtuig uit Londen op Schip hol zijn aangekomen. Een vliegtuig van een Engelse lucht vaartmaatschappij had de aapjes van Indië naar Londen overgebracht. In het vertrekstation Calcutta had een dieren arts voor ieder aapje een gezondheids verklaring ondertekend'. Daarna hebben zij negen dagen lang in een muskiet- vrije ruimte verbeid, zodat men er thans zeker van is, dat zij geen ziekten in Amerika zullen importeren. Dat de K.L.M. aan boord zijn service ook uit strekt tot „aapjes passagiers", wordt wel bewezen door het menu, dat voor hen is opgesteld en dat als volgt luidt: droog brood en beschuit; vruchten b.v. ap pels, tomaten; groenvoer (sla of an- dijvie); gekookte aardappelen of ge kookte mais en rauwe gerst of droge padi. De heer Th. Bartels uit Leimuiden, blijk baar geïnspireerd door de vele pogingeft om Het Kanaal over te zwemmen, is voor nemens een zwemtocht van 60 kilometer te maken door de Ringvaart. Het nieuwe republikeinse kabinet zal, naar de correspondent van Aneta te Djocja verneemt, o.m. bestaan uit de volgende ministers: minister-president Moh. Hatta; eerste plaatsvervangende min.-pres. voor Java en min. v. Defensie: de Sultan van Djocja;. tweede idem voor Sumatra: Sjafruddin Prawiranegara,' Buitenlandse Zaken: Agus Salim. Vooi'f5 voor Voorlichting: Natsir, en Econotf1'" sche Zaken: Ksimo van de Katholieke Partij. Gevolmachtigde minister in het buitenland is Maramis. Woensdagmiddag ongeveer vier uur heeft zich in het hoofdschakelstation van he* Provinciaal Electrisch Net te Naarden ee» kleine, explosie voorgedaan, vermoedelijk ontstaan door foutief overschakelen. Geeh enkel lid van het personeel liep hierbij verwondingen op en brand brak niet uit Het gevolg was, dat op hetzelfde moment het Gooi stroomloos werd. Onmiddellijk werd begonnen de schade te herstellen eo om ongeveer vijf uur was het euvel ver holpen. De omroepstudio's, het spoorver keer, ziekenhuizen en de particulieren had den een uur lang geen stroom of waren aangewezen op noodinstallaties. Naar wij vernemen, zullen de weke lijkse K.L.M.-vluchten naar en van Ba tavia in het kader der gezinshereniging met ingang van 15 Augustus worden her vat. Zij worden uitgevoerd onder auspi" ciën van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. De routel oopt via Rome, .Caïro, Basra, Karachi, Calcutta, Bangkok en Medan naar Batavia. De vliegtuigen zullen moeders en kinderen naar en van Indie vervoeren. Het vertrek van Schiphol is bepaald op Maandagen, van Kemajoran Op Dinsdagen. Van de zijde van de directie van „D® Telegraaf' en het „Nieuws van de Dag deelt men mede, dat de verschijnings datum van beide dagbladen is bepaald op 12 September. Amsterdam, 3 Aug. 1949. De aandelenmarkt heeft heden over nagenoeg de gehele linie een herstel te zien gegeven, waarbij de koersverliezen van gisteren vrijwel geheel werden te- niet gedaan. De handel onderging wel geen grote uitbreiding, doch in meer dere afdelingen bleek enige vraag te bestaan, terwijl anderzijds slechts- een zeer beperkt buitenlands aanbod in in ternationale waarden behoefde te wol" den opgenomen. Cultuuraand. konden vrijwel alle 1 koers verbeteren. Ook de minder courante soorten lagen met kleine koersverbeteringen vaster i" de markt. De scheepvaartmarkt bleef verwaar loosd en was hier en daar enigszins 1 reactie. Bij internationale waarden herstelden aand. Kon. Olie met 4 pet. en verlieten de markt op nagenoeg het hoogste Pel van de dag. De binnenlandse industriële waarden gaven merendeels enig herstel te zien- Staatsfondsen sloten prijshoudend. (Niet-officiële 3 <4 Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel fac. Lnschr Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam' Rubber Holl Amerika Lfln Kon. N. Stoomb. Mi) Ned. Scheepv. Ome H.V.A. Deli MU. cert. koersen Vorig Open*? slot 4/8 98 99% 9U8 151% 173% 114% 150 143% 184 261 289 233 3C314 139% 150% 123 153% 1571/4 149% 173% 260% 304 139% 155 157 f 149 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2