m Spoedig Witboek over China tcAfaïcn MANCHESTER GUARDIAN over het Indonesisch probleem Indonesische regering financierde terugkeer naar Djocja In Augustus minder vacantiegangers b - dan vorige jaren HET WESPENNEST Gebedsweek van 15-22 Augustus Karakteristiek Engels standpunt Totale uitgaven 45 millioen Grootste deel der schoolgaande jeugd reeds in Juli met vacantie Nieuw voorstel in Senaat Eja K.V.P. krijgt veeg uit de pan VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 OORLOGSSLACHTOFFERS IN INDONESIË GARANTIEVERKLARING DER REGERING »Gezinsvacantieoorden" in de toekomst ?an Verplichte verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid Rapport van Eerste Kamer Poppententoonstelljng te Apeldoorn Misverstand over gebeds- en protestactie Correspondentie-adres voor wereldbedevaart naar Lourdes 23ste Bedevaart van priester studenten naar Heiloo PASSAGIERS VAN DE „GROOTE BEER" Communistische inval in Zuid-Korea Was Uw wol veilig in ALK ALIVRIJ Hertog van Edinburgh naar Malta door David Duncan Bunche bepleit opheffing van embargo Liturgische weekk&lendet Op vragen van het Tweede-Kamer- j"4 de heer Gerbrandy (A.R.), betref fende de financiering van de terugkeer ner republikeinse regering naar Djoc ja heeft de minister van Overzeese gebiedsdelen geantwoord, dat inder daad in beginsel besloten is, dat de fegering van Indonesië de terugkeer Ver republikeinse regering naar Djoc ja zal financieren. De regering van In donesië besloot een voorlopig bedrag Van 10 millioen Nederlands-Indische c''Urant beschikbaar te stellen ter be vrijding van de daaruit voortvloeiende «erste uitgaven, voorts machtiging verlenen voor de kosten van de re publikeinse delegatie een bedrag van fcn hoogste 300.000 gulden betaalbaar stellen, welk bedrag wordt geacht 'oereikend te zijn om bedoelde kosten over het gehele tweede halfjaar 1949 'e dekken, daarbij in aanmerking ge- bomen, dat de maandelijkse kosten na terugkeer van de republikeinse rege- 'tbg naar Djocja aanmerkelijk zullen verminderen. Juist is, dat de totale uitgaven, met inbegrip van de tegenwaarde van diverse goederenleveringen in natu- ra, naar republikeinse schatting, over het tweede halfjaar 1949 zullen be dragen plus minus 45 millioen voor zover betreft het sultanaat Djocja. Het hoger genoemde bedrag van 10 millioen, zomede een gelijk bedrag aan kapitaalsuitgaven wegens lenin gen aan bedrijven, is hierin begrepen. Met betrekking tot d? gebieden bui- ka het sultanaat Djocja is nog geen ®bkele regeling getroffen. Voor zover bodig ter voorziening in reële behoef- ten, indien deze zich blijken voor te boen, zal met verstrekking van fede raal geld voor doeleinden buiten de residentie Djocja rekening dienen te borden gehouden. De regering van Indonesië is niet op enigerlei andere wijze betrokken in de tinanciering van de terugkeer van de republikeinse regering. Het bovenge stelde vormt, in het kort samengevat, be practische uitwerking van hetgeen "lijkens de desbetreffende „progress reports" tussen de onderhandelende de legaties is overeengekomen. Aan de re- Sering van Indonesië zal binnen zekere Srenzen vrijheid moeten worden gege- Ven om verder te handelen naar gelang van uit de omstandigheden voortvloei ende noodzaak. Bij de beoordeling van het voren staande worde in het bijzonder reke ning gehouden met de omstandigheid, bat, nadat eenmaal was besloten be republikeinse regering naar Djocja 'e laten terugkeren, deze regering fboest kunnen beschikken over geld tot bekking van haar uitgaven. Practisch bestond daarbij de keuze tussen Ori en biljetten van de Javasche Bank, zomede Muntbiljetten van de voorlopige fede rale regering. Aangezien het van groot belang moet worden geacht, dat de Munteenheid in geheel Indonesië ten Spoedigste wordt hersteld, verdiende bet gebruik door de republikeinse re gering van het normale Indonesische geld verre de voorkeur, indien tenmin ste de regering van Indonesië voldoen de geld ter beschikking van de repu blikeinse regering stelde. Toen deze zich bij het aan de terugkeer naar Djoc ja voorafgaand overleg dan ook bereid verklaarde zich van federaal geld te bedienen, is besloten haar dit in vol doende mate, ter voorziening in reële behoeften, ter beschikking te stellen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering (C.H.) betref lende het tot stand komen van de verschil lende regelingen ten behoeve van oor logsslachtoffers, heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen geantwoord, dat het ontwerp voor een wachtgeldregeling in een vergevorderd stadium van voorberei ding is. Verwacht mag worden, dat het bin nenkort aan het z.g. tripartite-overleg zal kunnen worden voorgelegd. Hoewel het tijd stip van aanbir g van het ontwerp aan de regering van Indonesië afhankelijk is van de duur der behandeling in het tri partite overleg, is de verwachting gerecht vaardigd, dat de wachtgeldregeling nog vóór het einde van het jaar in het Staats blad zal kunnen worden afgekondigd. De minister zal de aandacht van de H.V.K. op een en ander vestigen en deze bewindsman verzoeken de totstandkoming van de verschillende regelingen ten behoe ve van oorlogsslachtoffers in Indonesië zo veel als mogelijk is te bespoedigen. (Vervolg van pag. 1) b.) In bijzondere gevallen ook Neder landse onderdanen niet-Nederlanders. 8. Voor zover aan de uit de ga ranties voortspruitende verplichtin gen in Nederland zal moeten wor den voldaan, zal de betaling geschie den a pari in Nederlands courant, met dien verstande, dat de grond slag voor de toekomeqde uitkering zal worden herzien, voorzover deze is beïnvloed door sedert het tijdstip der dagtekening van deze verklaring opgetreden wijzigingen in de waar deverhouding tussen de Nederlandse en de Indonesische munteenheid. 9. Bij de realisering der garanties zullen deze zich behoudens in bijzon dere gevallen beperken tot hen, die zich metterwoon in Nederland vestigen. Alsdan is artikel 7 van het rijkswaeht- gëldenbesluit, houdende bepalingen be treffende de verplichting om passende arbeid te aanvaarden, van overeenkom stige toepassing op ambtenaren, die op wachtgeld zijn gesteld, alsmede op amb tenaren, die een evenredig pensioen ge nieten, daaronder begrepen de pen sioenen toegekend op de voet van Staats blad 1948 no. 13 voorzolang de leef tijd van 55 jaar nog niet is bereikt. Op de in de voorgaande alinea be doelde gegarandeerde inkomsten wordt een bedrag gekort gerekend naar een percentage van het inkomen uit arbeid, gelijk aan het voor de berekening van het wachtgeld of pensioen toegepaste percentage van de grondslag. (Van onze verslaggever! Boewei het Bureau Vacantiespreiding het Centraal Werkcomité Vacantie "°9 maar goed een half jaar aan het MerJc is, kan het toch reeds op succes £°0en. Als eerste etappe was gesteld: de h°öe top van vacantiehoutienden in de eerste week van Augustus zal moeten Verdwijnen. En dat is gelukt! De actie richtte zich op de eerste Maats op het onderwijs. Voor wat het °Pcnbaar onderlijs betreft wendde men ^lch tot de gemeenten van ca. 20.000 in woners en meer. Enkele gemeenten had- ?®n bezwaren, welke eerst het volgend «ar ondervangen kunnen worden. Hil- ersum was in zijn eentje geheel ,eh al tegen de actie. Van de 221.100 leer- Mgen der openbare lagere scholen gin- J>en op 16 Juli met vacantie: 83.200, een eek later eenzelfde aantal en op 30 jüli: 54.000. Dit laatste aantal was zo J?ag mogelijk gehouden omdat dan de Meeste bijzondere scholen met vacantie *°uden gaan en het gold voornamelijk j°°r Noord-Brabanten Limburg, waar JJe bijzondere scholen uiteraard de over- "Mote meerderheid vormen. »oor de bijzondere scholen was het Moeilijker om resultaten te bereiken, °Mdat alle vijf- a zesduizend scholen af- Mhderlijk moesten worden aangeschre- JJ6n. Het resultaat was echter toch. dat P 16 Juli 87.4000 leerlingen van deze 'Molen vacantie kregen (samen met de jPonbare scholen 170.600), een week later 5»0.000 (samen met de openbare scholen ifO.000) en op 30 Juli 232.000 (samen Met de openbare scholen 286.200). Het JMootste deel van de schoolgaande jeugd, JJM ruim 400.000 van 686.000 kreeg dus ér i Augustus vacantie, waardoor jVerbelasting van die maand kon wor- eh voorkomen. Men kreeg ook de medewerking van de akbeweging. De vakraad voor de bouw- edrijven blokkeerde de traditionele eer- tw WeeK van Augustus en stelde de k ®ede week voor de vacantie in deze ®drijven vast met gemakkelijke dis- JJihsatie voor de bedrijven, die eerder i: 'Men sluiten in verband met dê vacan- e der scholen, jjj °k andere vakraden hebben zich ^Bij aangesloten. r UP een persconferentie van het Bu- •- au Vacantiespreiding heeft de leider bjM dit bureau, de heer J. Pront, die Venstaande cijfers mededeelde, er op j^ezen dat vacantiespreiding niet al- Vn een kwestie van tijd is maar ook k?jï ruimte. Nederland is eigenlijk te Oen"1' naar z'jn mening, om tien milli- geJJ. mensen vacantie te kunnen doen Meten, vooral omdat in de zomer- kj JMden vele hotels bezet zijn geluk- (j6j: door buitenlanders. Het vreem- g6'leenverkeer is tweemaal zo groot VanJTden. Eigenlijk zou men een soort ric, Benelux-vacantiegebied moeten op- op ■De vacantiegangers hopen zich n bepaalde delen van Nederland. is dat er een verblijfplaats komt, oieej midden houdt tussen een offi- die Motel en een kampeertent, vooral in den h ieden, welke veel te weinig wor- voor„fZocht- Een dergelijk „midden" is Maar nocii9 voor talrijke gezinnen, die Otqq toeinig geld kunnen uitgeven en Igjj P %n hun geheel op vacantie wil- daa^oms zelfs moeten) gaan. Men denkt °i>er, J^aan gebouwen welke voor de in die gebieden niet meer nood zakelijk zijn en zouden kunnen dienen als „gezinsvacantieoorden". Een grote moeilijkheid vormt het mid delbaar onderwijs, dat nauwkeurig door de wet is geregeld ook wat de tijd van het onderwijsgeven betreft. Dit in tegen stelling met het lager onderwijs, waar van de wet slechts bepaalt, dat er veer tig weken onderwijs moet worden ge geven. Voor 1950 heeft het Bureau een propa- gandaplan opgezet. De vacantiespreiding is al zodanig ingeburgerd, dat iedereen althans het woord en zijn betekenis kent. De hoogste Augustuspiek is afge slepen. Nog intensiever propaganda zal hier moeten helpen. In 1947 is slechts 56 pet. van de Neder landse bevolking werkelijk met vacan tie gegaan, waarvan dan nog weer de helft de vacantie bij familie doorbracht. Meer dan veertig procent moest thuis blijven mesetal om economische redenen. Dit jaar zal dit deel nog wel groter ge weest zijn. Vakbondleiders te Turijn voorspelden gisteren een algemene staking, die de in dustrie in Noord-Italië zou lamleggen, in dien de fabrikanten het voorbeeld volgen van de Fiat-maatschappij, die de arbeiders raden heeft ontbonden. De arbeiders van de Fiat-fabrieken heb ben gisteren een half uur gestaakt uit pro test tegen de aanwezigheid van gewapende politie. De Turkse ambassadeur te Parijs is gemachtigd een .overeenkomst te tekenen, volgens welke Turkije wordt opgenomen in de Raad van Europa, zo wordt te An kara vernomen. Turkije zal worden ver tegenwoordigd in de consultatieve vergade ring van de raad te Straatsburg door een delegatie van acht, met aan het hoofd de minister van Buitenlandse Zaken, Sadak. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren het amendement, dat 'en doel had 50 mil lioen dollar van het Marshallplan beschik baar te houden voor Spanje verworpen. Het voorlopig verslag van .ie com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet rot er- plichte verzekering van werknemers te gen geldelijke gevolgen van onvrijwilli ge werkloosheid is thans verschenen. Verscheidene leden merkten op dat hun de splitsing in wachtgeld- en werk loosheidsverzekering enigermate gezocht toescheen Het is principieel niet juist, dat de helft van de premie ten laste wordt gebracht van de arbeider. Zij pleitten er voor, dat, alvorens de arbei ders de premie zullen moeten opbren gen, met de regering van gedachten wor de gewisseld over hun loonposi'ie. Met betrekking tot de bepaling in het wetsontwerp, dat de minister kan voor schrijven, dat bijdragen van losse arbei ders voor het wachtgeldfonds gestort zullen worden in het algemeen werk loosheidsfonds, zouden verschillende le den gaarne hebben gezien, dat dit im peratief was voorgeschreven. Voor een belangrijke groep van over heidspersoneel zal de situatie bij werk loosheid ongunstiger zijn dan voor de werknemers in het particuliere bedrijfs leven na de totstandkoming van de thans voorgestelde wet. Wijziging van de overheidswachtgeldregeling is, aldus sommige leden, noodzakelijk. Apeldoorn is de zevende standplaats van de internationale poppententoon stellmg van dde Stichting 1940—1945. Zij is van 5 tot 26 Augustus in het ruime stalgebouw van het Koninklijke Paleis Het Loo ondergebracht. Het poppenbezit der tentoonstelling is inmiddels tot bijna 2500 stuks uit gebreid, inbegrepen de ruim driehon derd poppen, die uit Apeldoorn en om streken voor de zevende expositie wer den geschonken, waartoe ook een Sche- venings vrouwtje behoort, dat H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft aangeboden. Donderdagmiddag heeft burgemees ter mr. A. L. des Tombe, van Apel doorn, de tentoonstelling in het bijzijn van een groot gezelschap genodigden officiëel geopend. Tot de aanwezigen behoorde mevr. L. H. de Beaufortbar.esse van Har- denbroek, hofdame van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Evenals verleden jaar organiseert het Nationaal Apostolaat van het Onbevlek te Hart van Maria van 1522 Augustus een Gebedsweek. Deze week van gebed, die de goedkeuring en de sympathie heeft van het Hoogwaardig Episcopaat, dient als voorbereiding op het feest van het Onbevlekte Hart van Maria, dat 22 Augustus wordt gevierd. De voornaam ste intentie van dit jaar is de „Bekering van de zondaars en de redding der we reld". Ook de H. Vader heeft Zijn vol doening geuit over deze oefening en schenkt aan alle deelnemers Zijn Apos tolische Zegen. Behalve de hoofdintentie kunnen ook persoonlijke intenties worden ingesloten en opgegeven. Iedere dag gedurende deze gebeds week wordt in de kapel van de Carmel te 's Hertogenbosch een H. Mis opgedra gen ter ere van het Onbevlekte Hart van Maria en voor de intenties van de ge bedsweek Gebedsfolders voor deze oefening zijn verkrijgbaar bij genoemd Apostolaat, Carmel, Clarastraat 22 te 's Hertogen bosch. Daar er enig misverstand omtrent de gebeds- en protestactie in verband met de geloofsvervolging in Oost Europa gepropageerd door Henri de Greeve schijnt te bestaan, dient er op gewezen te worden, dat de spreker in zijn Licht bakens bij wijze van voorbeeld slechts suggesties heeft gegeven, zoals vasten op Zaterdag en een extra gebed van tien minuten per dag. Deze suggesties zijn echter in geen geval bedoeld ais voor schriften. In het Lichtbaken van Zater dagavond zal het program van actie nog eens uitvoerig worden toegelicht. Onlangs werd melding gemaakt van een van 7 tot 12 October a.s. te houden wereldbedevaart naar Lourdes, op ini tiatief van de Nederlandse Broederschap van O. L. Vrouw van Barmhartigheid en onder auspiciën van het Katholiek Inter nationaal Comité tot Verdediging van de Christelijke Beschaving. Naast de zetel te Parijs (16ter) Avenue Bosquet, Paris VII) is in Nederland als correspondentieadres aangewezen: Post bus 5032 te Scheveningen. Maandag 8 Augustus trekt de pries terstudenten-bedevaart wederom naar Heiloo. Mgr. J. Groen, apostolisch vica ris van Bandjermasin, eerste leider der bedevaart, zal er een Pontificale Hoog mis opdragen. Er worden weer honderden studenten verwacht op deze voor studenten zo ge- eigende dag, die geheel in het teken staat van gebed voor de Oostelijke staten. 56. „Wat moeten wij doenfluisterde Aitka. Ook Eric werd een ogenblik door wanhoop overmand. Moest dit het einde zijn van zijn tochtHet einde, terwiji Winonah hem in Noorwegen wachtte en hij nog niet eens de gelegenheid had gehad baldon het geroofde goud te ontnemen? Even snel als de moedeloosheid was opge nomen, wierp hij haar van zich af. Nooit! Er móést een oplossing zijnScherp wendde hij zich tot het meisje. „Is er geen andere uitgang uit deze grotten!" „Jazei ze aarzelend. „Aan de andere zijde monden zij uit in een smalle kreek. Daardoor komt het zeewater binnen." En inderdaad, nu zij de richting aanwees onderscheidde de Noorman in de verte vaag een kleine lichtvlek. „Maar net zal onmogelijk zijn langs die weg te ontkomen," voegde Aitka er onrustig aan toe. „De krijgers zullen ongetvsijfeld deze uitgang bewaken ,JDat dienen we te onderzoeken!" zei Eric energiek. „In ieder geval is alles beter dan hier langzaam het water af te wachten. Vind jij ook niet?" Hij wierp Halsa een vragende blik toe, die ernstig knikte. „Vooruit Aitka; wijs ons die uitgang!" Terwijl ze door de nauwe grotten voortgingen, trachtte Eric het angstige meisje iets meer op haar gemak (e brer.gen. Ook vroeg hij haar hoe ze hier eigenlijk terecht was gekomen. Aitka vertelde de dochter van een machtig opperhoofd te zijn. Door ongelukkige omstandigheden hadden de krijgers van deze stam echter de gelegenheid gekregen haar gevangen te nemen. „Er heerste een oude vete tussen mijn stam en de hunne en zij waren zeer tevreden dat zij de dochter van hun doodsvijand in handen hadden gekregen. De rest weet je." „Maar weet je vader dan niets van je ontvoering?" informeerde Halsa. „Ik vrees dat de boodschappers hem te laat bereikt hebben. Hij was met zijn krijgers uitgevaren, toen de aanval plaats vond. Zodra het nieuws tot hem door dringt, zal hij zeker zijn oorlogskano's wenden en mij te hulp komen. Maar waarschijnlijk valt er dan niets meer te redden," besloot Aitka somber: en Halsa wierp haar een medelijdende blik toe. Op dat ogenblik beduidde Eric hun dat ze stil moesten zijn. Men naderde de uitgang. De oren van de Noorman waren gespitst op het minste geluid, doch alles bieef rustig. Doodse stilte hing over de rotsen. Met een zucht van verlichting traden ze in het licht. Doch toen zij op het punt stonden de buitenwereld te betreden, Kromp Aitka plotseling in elkaar en uitte een gesmoorde kreet Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat Zaterdag 30 Juli uit Tand jong Priok is vertrokken, komen op nieuw O.V.W.-ers naar huis en wel 3-15 KI-, het zogenaamde „overschot-patal- jon". Evenals 1 en 2-15 R.I. werd 3-15 R.I. ruim een jaar geleden samenge steld uit de O.V.W.-ers, die nog te kort in Indonesië waren om reeds toen met hun onderdeel te repatriëren. Zij zou den in het najaar van 1948 naar Neder land terugkeren, maar de stopzetting van de demobilisatie stak een spaak in het wiel. Vooral de stoottroepers, af komstig van 9 R.S., vormen een belang rijk contingent in 3-15 R.I. De commandant van het bataljon, de luitenant-kolonel H. A. W. Rutgers, keert niet met zijn onderdeel naar Ne derland terug. Hij blijft voorlopig nog in Indonesië. Joegoslavië en Italië hebben gisteren in Rome een belangrijk handelsverdrag onder tekend waarmee een bedrag van 250 mil lioen gulden gemoeid is. In het komende jaar zal Italië machines aan Joegoslavië leveren tot een totale waarde van ongeveer 120 millioen gulden. De bemanning van het vrachtschip „Schiedijle" is goede maatjes met de aapjes, die zij van Java meenam naar Amerika. De aapjes zullen naar Texas gaan, waar een theater-directeur ze be steld heeft. Op tjjn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gisteren mede gedeeld, dat de Ver. Staten spoedig het aangekondigde witboek over hun re laties met China zullen publiceren ten einde „verkeerde uitleggingen, ver draaiingen en misvattingen" weg te nemen. Truman zeide, dat de vriendschap tussen het volk der Ver. Staten en het Chinese volk thans even sterk is als zij altijd is geweest. Hij zei, dat men voor de moeilijkheid staat middelen te vin den om aan deze vriendschap uitdruk king te kunnen geven. Wat betreft de critiek op zijn rege ring in de periode dat de communisten grote delen van China onder de voet hebben gelopen, zei de president: „Dc rol van de regering bij haar betrekkin gen met China is vaak verdraaid en verkeerd begrepen. Dit kwam in som mige gevallen doordat de regering be paalde feiten niet kon bekendmaken". Volgens de president bevat het Wit boek het rapport van luitenant-gene raal George Wedemeyer en rapporten van de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken generaal Ge orge Marshall en generaal-majoor Patrick Hurley, voormalig ambassadeur in China, over hun missies in China tijdens en onmiddellijk na de oorlog. Na afloop van de persconferentie besloot een groep senatoren ernaar te streven, dat van het bedrag ad 1450 mil lioen dollar, dat volgens de Amerikaan se regering voor het militaire bijstands- programma dient te worden uitgetrok ken, 175 millioen dollar zai worden be steed voor het verlenen van militaire hulp aan nationalistisch China. Door de republikeinse senator William Know- land werd een desbetreffend amende ment ingediend. Reuter meldt uit Hongkong, dat bui tenlandse grondbezitters te Sjanghai door de communisten zware belastingen worden opgelegd. Het kerkbestuur van de Anglicaanse kerk te Sjanghai ont ving een aanslag ter grootte van 22.000 pond sterling. Aan buitenlanders, die wensen te ver trekken, wordt niets in de weg gelegd. Een uitzondering vormen de hoofden van firma's, die slechts kunnen vertrek ken, indien hun employé's daar geen bezwaar tegen maken. Buitenlandse firma's te Sjanghai, die hun zaken wen sen te sluiten, moeten al haar werkne mers een jaar salaris uitbetalen. Volgens een mededeling van het Zuid-Koreaanse leger zijn meer dan vierduizend man van het leger van de Communistische Volksrepubliek Noord- Korea de 38ste breedte-graad de scheidslijn tussen Noord- en Zuid-Korea overgetrokken op het schiereiland Ongjen. Dit is het grootste incident sinds de Amerikaanse troepen enkele maanden geleden Zuid-Korea hebben verlaten. Naar de Zuid-Koreaanse minister van defensie meedeelt, hebbèn de binnen gevallen troepen, waaronder zich ook Russen zouden oevinden, twee Zuid- Koreaanse grenscompagnieën vernie tigd en artilleriestellingen ingericht bij de stad Ongjen. De door communisten beheerste Finse Unie van transportarbeiders heeft ge- dieigd met ingang van 18 Augustus a.s. een staking te zullen uitroepen, waardoor alle scheepvaartverkeer in de Finse havens en het gehele treinverkeer zouden worden verlamd, terwijl ook geen enkel waren huis meer open zou kunnen blijven. De Unie eist tien procent loonsverhoging voor haar leden. (Advertentie) Men zegt wel eens, dat vrouwen stijf- hoofdiger zijn dan mannen. Wat de was betreft is dat beslist niet waar, want steeds meer vrouwen overtuigen zich ervan, dat de alkalivrije Echfalon haar wol smetteloos wast, zonder slij ten, stug worden of krimpen. Regel matig wassen van wol is nu geen bezwaar meer. LONDEN, hedenochtend. (Telefonisch van onze Londense correspondent) In een sombere wereld, waar situaties in de regel slechts schijnen te ver ergeren, zijn de recente gebeurtenis sen in Indonesië opmerkelijk oemoedi- gend. Sinds het begin van het jaar heb ben de Hollanders volhard in hun nieuw, constructief beleid." Met deze waarderende woorden begint de „Manchester Guardian" van heden morgen een hoofdartikel over de hui dige stand van het Nederlands-Indone sisch conflict en het blad constateert een duidelijke verbetering in de verhoudin gen zowel tussen Indonesië en Holland als tussen de republikeinen en federalis ten, en concludeert hieruit: „Al deze soe pele ontwikkelingen zullen terecht het prestige van de Verenigde Volkeren en zijn verzoeningsapparaat verhogen." Het blad voegt hieraan toe, dat de Verenigde Volkeren nu nog slechts het Cachemir- dispuut behoeven op te lossen om in de ogen van de wereld een werkelijk nut tige organisatie te blijken. De „Manches ter Guardian" neemt een vrij karakteris tiek Engels standpunt in met dit ontroe rend geloof in het nut van de bemoeienis van de Verenigde Volkeren met disputen van kleine naties (men is hier in Enge land minder enthousiast, als de Verenig de Volkeren zich bemoeien met Engelse koloniën in Afrika). Even karakteristiek Engels is het vrome stilzwijgen over de enorme handicap, waarmee Mountbatten de Nederlanders liet vertrekken op de zware na-oorlogse weg naar de vrede in Indonesië. Het blad kan niet nalaten de Katho lieke Volkspartij een veeg uit de pan te geven. Deze zou namelijk, evenals de partij „met de zonderlinge naam" Chris telijk Historische Unie, minder realis tisch zijn in haar benadering van het Indonesisch probleem dan de Party van de Arbeid. Ook oreert het blad vanuit duizelingwekkende hoogten: „De Hollan ders hebben geleidelijk geleerd, dat de tijden veranderd zijn en dat zy zich aan moeten passen aan de nieuwe wereld." Deze wijsheid, komend uit een land, waar de zoveelste dollarcrisis geleerd heeft hoe moeiiyk het is zich aan te passen aan veranderde omstandigheden, zal in Holland ongetwqfeld op hoge prijs ge steld worden. De hertog van Edinburgh, de echt genoot van prinses Elisabeth van En geland, zal in October a.s. teruggaan naar de Britse vloot. De hertog is aangesteld als eerste luitenant op de torpedojager „Che quers" van de Middellandse Zeevloot. De „Chequers" is gestationneerd te Malts. Prinses Elisabeth en haar zoon prins Charles zullen in hun Londense resi dentie Clarence House biyven. De hertog zal 17 October zyn functie aanvaarden. Hij stond sedert 29 Sept. j.l. op de wachtgeldlijst en heeft met toestemming van de koning aan de ad miraliteit verzocht hem weder in ac tieve dienst te stellen. Als eerste luitenant van de destroyer zai de hertog de tweede in commando zijn. De bemanning van het schip telt ongeveer 220 koppen. Schouf bij Nacht Earl Mountbatten, die het bevel voert over het eerste kruiser-eskader van de Middellandse Zeevloot, is een oom van de hertog. 6 Ze probeerde mij boos te krygen en het lukte haar bijna. „Kijk eens hier, Paquita," zei ik ze vriendelijk als ik maar kon. „Ik heb niet het minste recht uit te maken met wie jij wel en met wie je niet mag praten Ik wil alleen maar iets weten. Afgezien daarvan kan het me niets schelen wat je doet of laat." Als ik gedacht had, dat dit haar tot rede zou brengen, dan had ik het mis gehad. Ze deed eed stap naar voren, en zwaaide woedend haar vuist tegen mij. Ze zwaaide woedend met allebei haar handen en daardoor zag ik nu pas wat ze al die tijd achter haar rug ver borgen had gehouden. Het was een wel bekende portefeuille. Ik nam haar het ding af. Ze deed er een woedende uitval naar, maar ik hield de portefeuille bui ten haar bereik. Het was de portefeueille van Philip Tremaire, dezelfde die hij buiten op het terras te voorschijn had gehaald. Er zaten de foto's in van zyn marmeren moeder en van zijn wezenloze zuster, met de touristenvergunning op naam van Philip Tremaine. Er zaten nog meer dingen in kaartjes, kwitanties, een paar postzegels. En verder een bankbiljet van twintig peso's. Ik keek Paquita aan. „Waar heb je dit gevonden?" Ik hield de portefeuille omhoog. „Die heeft hij laten liggen," antwoord de ze toonloos. „Waar?" „In het dorp. Bij my thuis." „Zo. En jij kwam haar terugbrengen. Braaf meisje. Wanneer heeft hy haar laten liggen?" „Zowat een uur geleden." Ik nam het bankbiljet uit de porte feuille en gaf het haar. Ik haalde mijn eigen portefeuille te voorschijn en telde nog drie biljetten van 20 peso's neer. „Ik had je dit toch willen geven, Paquita. Neem het nu maar." Ik stopte haar het geld in de hand. „Loop nu maar gauw naar huis. Probeer Roberto te vergeten en houdt senor Temple goed in de gaten." Ik duw de haar naar de deur. Toen snelde ze aoor de duisternis naar het dorp terug. Ik ging mijn kamer weer in en sloot de deur. IV Het zat zo mooi in elkaar en het was zo'n ironisch trekje van het noodlot, dat ik bijna hardop moest lachen. Temple had mijn uitstapje naar Valparaiso ge torpedeerd, en nu was hij er vandoor gegaan om mij een ontvangst door poli tieagenten te bereiden, zodra ik de Ver enigde Staten binnenkwam. Maar nadat hij eerst alles in het werk gesteld had om er achter te komen wie ik was, zodat zijn verhaal geloofwaardig zou klinken, had hy my nu een keurige, was- en rasechte toeristenvergunning nagelaten met niets anders dan een naam er op en een beknopt signalement van de houder. Bruin haar, blauwe ogen, 1.78 lang en 34 jaar oud. Het klopte niet tot in détails, maar in grote trekken wel. Cayetano had mij een paar keer voor senor Temple aangezien. Daar kwam bij, dat de portefeuille nog meer zaken be vatte, aan de hand waarvan ik kon be wijzen dat ik Philip Tremaine was als dat nodig mocht zijn. Ik zou mijn eigen naam niet eerss behoeven te ge bruiken. Ik had de grens maar over te steken en verder in vrede te leven, zon der ooit met de autoriteiten te maken te krijgen. Waarom zou ik nog risico's nemen? Vroeg of laat zou Temple zyn porte feuille natuurlijk missen en er om ko men, maar het kon heel goed een paar dagen duren eer hij een rij-gelegenheid naar Calisto vond. En zelfe dan zou Pa quita waarschijnlijk ontkennen het ding gezien te hebben. Ze kon niet met de geschiedenis voor de dag komen zon der het biljet van 20 peso's af te staan. Nee, hij zou er niet achter komen, dat ik de portefeuille had. Al deze gedach ten gingen in razende vaart door mijn hoofd, en ik voelde mij welgemoed. Temple was een schurk, en het was een genot zijn portefeuille te verdonkere manen. Ik sliep die nacht goed. Om zes uur in de ochtend klopte Taylor mii wakker. Ik stond op, dronk samen met hem een kop koffie, laadde daarna mijn koffer op zijn vrachtwagen, waarna we weg- hobbelden over het karrespoor naar Acapulco. Het dorp lag nog in diepe rust en Paquita zag ik niet meer. Alles ging prima. In Acapulco zocht ik in de hotels en café's naar een spoor van Tremaine of de toeristen uit Calisto. Niets te vinden. Daarna ging ik naar Manunel Ruiz, de directeur van een bank te Acapulco. Manuel was in Cornell op school geweest. Ik had mijn laatste chèque van de regering bij zijn bank verzilverd en hij scheen blij mij weer te zien. Ik vertelde hem, dat ik een safe .wilde huren en betaaide hem voor een jaar vooruit, onder beding, dat, als hij niets van mij hoorde, hij de safe tien jaar op crediet voor mij zou aanhouden. Ik deponeerde in de safe het etui met al mijn papieren betreffende Mike Fin ney. Onder de naam Robert Fitzgerald had ik mij geen stoffelijke eigendom men vergaard. Daarna zei ik Manuel Ruiz vaarwel en stapte in de bus. 't Was zowat duizend mijl naar de grens, en ik verliet tijdens de hele. rit de büs niet meer, omdat ik me geen oponthoud kon veroorloven. Er bleef altijd een geringe kans dat Tremaine dadelijk naar Calisto was teruggekeerd om zijn portefeuille te zoeken. Afgezien van het feit. dat de bussen in Mexico stampvol, vuil en verwaar loosd zijn. maak je er ook nog een goede kans op een malaria-steek. Die kans liet ik niet voorbij gaan en het was dan ook met gemengde gevoelens dat ik afscheid nam van het landschap, dat wy pas seerden. Ik had wat atabrine-taBletjes by wiy en op iedere 200 myl slikte ik er één, totdat ze allemaal op waren. Tegen die tijd was de malaria ook on derdrukt. waarna de bus mij afleverde te Nuevo Laredo. Het was een mooie September-och- tend. De koele nachtlucht werd lang zaam doortrokken van zonnewarmte en veroorzaakte kleine wervelstormpjes in de stoffige straten. Daar was de Rio Grande, een smal stroompje tussen twee uitgestrektheden van met barsten door sneden droge modder: dóér was de brug met de Meixcaanse douane aan de ene kant en de Amerikaanse aan de an dere. Alles wat ik te doen had, was wandelen van de ene naar de andere zijde, en dan was ik in de Verenigde Staten. Myn maag maakte een paar rare buitelingen, terwijl ik naar de Mexicaanse beanmbten stapte. Ik overhandigde mijn toeristenvergun ning aan de Mexicaan en wachtte. Hij keek ernaar, fronste zyn wenkbrauwen, keek nog eens en stapte er toen mee zijn kantoortje binnen. Ik geloof dat be halve in de Verenigde Staten de men sen nooit met papieren vertrouwd zullen raken. (Wordt vervolgd) Er is nog een passage, die de aandacht verdient, ware het slechts omdat men het moet betreuren, dat de hierin geuite opinie niet eerder ingang heeft gevonden in Engel&nd en Amerika: „De oorlog tus sen de Nederlanders en Indonesiërs had altijd eerder iets van het karakter van een burgeroorlog dan van een oorlog tussen buitenlanders." De „Manchester Guardian", die eerder in het artikel zo geestdriftig is over de bemoeienis van de Verenigde Volkeren in het Indone sisch dispuut, bezint zich aan het einde op de minder fraaie rol, welke Rusland gespeeld heeft in de V.N. aangaande deze zelfde kwestie. Het blad meent namelijk, dat de Russen wel eens zouden kunnen weigeren Indonesië toe te laten tot het lidmaatschap van de V.N., indien het land militaire bases afstaat aan Holland. „Maar, te oordelen naar recente ver schijnselen. zullen de Russen de Indo nesiërs tegenwerken, wat deze laatsten ook mogen doen; de republikeinse lei ders zijn minder populair geworden by het Kremlin dan zij misschien beseffen." En het blad besluit met de mening, dat de Indonesiërs behoren te delen in de Amerikaanse militaire hulp aan de vijf mogendheden van het Pact van Brussel, indien zy althans besluiten samen te werken met de Nederlanders. Dr. Ralph Bunche, de waarnemende bemiddelaar van de V.N. voor Pales tina, heeft gisteren de Veiligheidsraad verzocht het embargo op de invoer van wapens in Palestina op te heffen. Hy verzocht de Veiligheidsraad in te stemmen met een opheffing van alle beperkende bepalingen op de invoer in Palestina en op de immigratie, „daar thans de normale toestand van een land in vrede zoveel mogelijk dient te worden hersteld." De vertegenwoordiger van Israël, Eban, verzette zich tegen dit voorstel en zeide, dat er „niets mee kon worden verloren en daarentegen veel werd ge wonnen, indien de Veiligheidsraad het verbod op de invoer van wapens in het Midden-Oosten bleef handhaven." „Indien", aldus Eban, dit verbod wordt opgeheven, staat het alle rege ringen wederom vrij naar hartelust wapens aan landen in het nabije Oos ten te leveren. En uit elke hoek van de Arabische wereld bereiken ons be richten, waarin melding wordt ge maakt voor plannen voor een her bewapening op grote schaal. Door Irak en Transjordanië zouden reeds over eenkomsten met Engeland gesloten zijn over wapenleveranties na de opheffing van het embargo, terwijl o'ok Syrië een bewapeningsprogram heeft opgesteld, aldus Eban. De vertegenwoordiger van Groot- Brittannië, sir Terence Shone, ver klaarde dat de Britse regering geheel instemde met een opheffing van het verbod op de invoer van wapens in het Midden-Oosten. „Dit betekent niet, dat wy wensen dat zich een bewape ningswedloop in het Midden-Oosten gaat ontwikkelen verre van dat Al le wapens, welke wij mogelijk naar staten in dat gebied zouden zenden, zouden uitsluitend dienen om de bin nenlandse veiligheid van het betrok ken land te helpen bevorderen", aldus de Britse vertegenwoordiger. Volgens de correspondent van de Times te Tel Aviv zal de Israëlische delegatie te Lausanne de verzoenings commissie van de V. N. verzoeken om in haar rapport aan de algemene ver gadering in beginsel een verdelings plan voor Jeruzalem aan te bevelen. De Sovjet-Unie heeft Israël reeds haar steun aan een verdelingsplan verzekerd, aldus de correspondent. ZONDAG 7 Augustus: 9de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Cajeta- nus; 3. H. Donatus; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. MAANDAG: H.H. Cyriacus, Largus en Smaragdus, martelaren; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone pre fatie rood. DINSDAG: H. Joannes Maria Vianney, belijder; Mis Os justi; 2 vigilie v. d. H. Laurentius; 3 H. Romanus; gewone pre fatie; laatste evangelie v. d. vigilie; wit WOENSDAG: H. Laurentius, marte laar; eigen Mis; gewone prefatie; rood. DONDERDAG: H.H. Tiburtius en ge zellen, martelaren; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. VRUDAG; H. Clara, maagd; Mis Di- lexisti; gewone prefatie; wit ZATERDAG: vigilie v. O. L. Vrouw ten hemelopneming; eigen Mis; 2 H.H. Hyppolitus en Cassianus; 3 tot de H. Geest; gewone prefatie paars. Haar lem: H. Wigbertus, belijder; Mis Os justi; 2 vigilie; 3. H.H. Hyppolitus en Cassia nus; gewone prefatie; laatste evangelie v. d. vigilie; wit ZONDAG 14 Augustus: 10de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Euse- bius; 3 tot alle heiligen; (Utrecht Haar lem: 2 H. Werenfriöus; 3 H. Eusebius); Credo; pref. v. d. H. Drievuldigheid; groen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3