Ausradierl" Warschau thans weer vol leven Clementie voor Pétain? Ooggetuige-verslag van Rode actie in Oost-Europa m m TRUMAN tegen verlaging van bedrag voor militaire hulp De Gaulle eerst aanklager, thans verdediger Wij luisteren naar Boeken venster 55 1My Bij verdedigingsplan zullen Amerikanen strategische bombardementen uitvoeren r Beroep ep menselijkheid 98.50 115.- 119.50 29.80 39.75 29.75 15.90 8.90 29.75 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 Meesterlijke reportage van John Gunther EBbH Dr. Drees nodigt burge meester van Hamburg uit Dr. Ariënsdag te Maarssen Hoofdakte-examen Nationaal congres van Sint Dominicus' Derde Orde HondentecitoonsteMing te Breda Scheepvaartberichten V.. Spreekavood „Ons Suriname" Nieuw handelsverdrag met Frankrijk Beurs van New York ED EGO-RIJWIELEN VACANTIE!! „.alléén kwaliteits'goed met garantiej ...een keuze zoals U maar zelden tegenkomt.,*, „nog EEJS WÉÉK, voor speciale opruimings-prrjzen... binnenvertno matras dj pan.bed Molton dekensvolop verkrijgbaar Ziet de speciale etalages. DEN HAAG - Grote Üarkt—-Riviervismarkt LEIDEN - Botermarkt HAARLEM Grote Hoatstr. Polen was om, verschillende redenen de climax van onze hele reis achter het IJzeren Gordijn, zegt de Amerikaanse journalist John Gunther, die in de nerjst van het afgelopen jaar met zijn vrouw een reis door Oost-Europa maakte, in zijn zojuist verschenen boek Behind the Curtain (Harper lot 'fT,s'., New Y°rk). Polen heeft zich op indrukwekkende wijze van de onbeschrijfelijke oorlogsschade hersteld. Het is verreweg het meest welvarende Vost-Europese land. Oorzaken zijn o.m. de verschuiving van de Westelijke grens gebied V<XU de verwerving van, het Silezische ijzer- en steenkool- De wederopbouw van Warschau voor- *1 heeft op de Gunthers bij hun bezoek aan Polen grote indruk gemaakt Het land is een communistische dictatuur met alle gevolgen van dien, al kreeg de schrijver van dit boek de indruk, dat het minder sterk onder Sovjetdruk staat dan de andere satelliet-staten. Hoe het dan ook zij, de snelle reconstructie van de Poolse hoofdstad is een feit. Een feit, dat tot nadenken stemt Een staat, die een dergelijke prestatie te volbren gen weet, moet een niet te veronacht tarnen vitaliteit hebben. Als zonder Marshall-hulp zo iets aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn mogelijk is, doet het Westen beter de economi sche kracht van sommige Oost-Euro- pese landen niet te onderschatten. Gunther geeft om te beginnen twee schokkende cijfers: 84 pet. van alle ge bouwen in Warschau werden tenge volge van de oorlog onbewoonbaar, 700.000 inwoners van de hoofdstad ver- .loren het leven in deze periode. (Bijna anderhalf maal zoveel als alle oorlogs slachtoffers van Engeland en Amerika samen). Over de gehele wereld werd misschien alleen Stalingrad nog zwaarder getrof fen dan deze stad in de afgelopen oor log. Op zekere dag ontmoette Gunther een Pool. die tot hem zei: „Jullie Wes terlingen hebben misschien de hoogste levensstandaard in de wereld, maar wij Polen hebben de hoogste doodsstan- daard". Zelfs straten verdwenen „Als je in Berlijn bij de Brandenburger Tor gaat staan kun je tenminste nog de omtrekken van verdwenen gebouwen her kennen", zegt Gunther. „Daar zie je de resten van het hotel Adlon, daar is het geraamte van een huis waar je eens lo geerde, ginds stond de Franse ambassade. Maar in Warschau kun je soms ver in de omtrek geen enkel overblijfsel van een vroeger gebouw herkennen, zelfs straten zijn vaak niet meer terug te vinden. De ruïne is totaal. Alles werd volledig vernield. In September 1939 werd de stad met een bombardement door de Duitsers tot overgave gedwongen, men schat dat 10 pCt. van de totale na oorlogse schade daaraan te wijten is geweest. In het voorjaar van 1943 kwa men de Joden in het Ghetto van de stad in opstand. Toen de Nazi's dit heldhaftige verzet hadden onderdrukt, was de stad opnieuw geteisterd, 15 pCt. van de ver woesting zou door deze onlusten «ijn ver oorzaakt. Tenslotte kwam in 1944 de ver zetsbeweging in botsing met de bezetters. Drie en zestig dagen woedde een ware oorlog in de stad. Toen de Duitsers deze laatste revolutie tenslotte eveneens mees ter waren geworden, besloten ze de stad definitief te liquideren. Alles wat nog overeind stond werd systematisch opge- HaZen of in brand gestoken. Kerstmis 1944 bestond Warschau eigenlijk niet meer, 26 musea, 24 bibliotheken, 59 ker ken, 146 ziekenhuizen, 335 scholen en 20 schouwburgen werden „ausradiert", even als de riolering, de gasleidingen, de ste delijke waterleiding, de electriciteitsvoor- nening en alje telefoonkabels. Ook propagandastunt Het was een verstandig besluit om War schau weer op te bouwen en bet koste wat kost als hoofdstad te handhaven. Het was niet zo maar een romantisch plan. Het waa een project dat het patriotisme zon aanwakkeren en zou kunnen strekken tot meerdere eer en glorie van het nieuwe re giem. Een machtig propagandawapen. Het Ghetto kan niet meer worden ge restaureerd, zo vertelt Gunther, maar overal elders zagen we hoe de stad weer tot leven kwam. De stenen van de ruïnes worden opnieuw gebruikt, waardoor de muren van de zo ontstane gebouwen er vaak als bonte lappendekens uitzien. Honderden huizen worden maar half herbouwd. Zo gauw maar één kamer klaar is trekken de mensen er in. Aan de ene zijde van een gebouw zie je vaak nog hopen stenen liggen, terwijl aan de andere kant al gordijnen voor de ramen hangen. In heel Warschau is geen enkele bulldozer! Het meeste werk moet met de primitiefste hulpmiddelen en vaak met de hand gedaan worden." Het ooggetui geverslag van Gunther over Warschau's wederopstanding za gen we bevestigd en geïllustreerd in de voorlaatste aflevering van het Amerikaanse blad Life, waarin een uitgebreide fotoreportage over ditzelf de onderwerp voorkomt, die slechts enkele maanden geleden door een der eigen fotografen van dit blad werd gemaakt. Coed verhaal John Gunther, die ach als buiten lands correspondent van de Chicago Daily News in talrijke Europese hoofdsteden tot een journalist van de eerste orde opwerkte, publiceerde zijn bevindingen op deze reis opgedaan aanvankelijk in de New York Herald Tribune en het Amerikaanse geïllus treerde weekblad Look. Voor dit boek werkte hij deze reportages echter ge heel om. Het is een veel beter lopend verhaal dan bijvoorbeeld het knappe v V - Inside Ü.S A. Zijn Inside-boeken (Latin-America, Europe, Asia) im mers, die onmetelijke hoeveelheden compact geformuleerd, meestal zeer wetenswaardig feitenmateriaal bevat ten, kunnen juist tengevolge van die overvloed slechts bij stukjes en beetjes (als een actuele systematische encyclopaedie) gelezen worden. De Gunthers bezochten achter het IJzeren Gordijn (behalve Polen) Bulga rije, Roemenië, Albanië, Hongarije. Tsjechoslo-wakije, Oost-Durtsland als mede Joegoslavië. John Gunther sprak o.a. met Z. H. de Paus, met maarschalk Tito, koning Paul van Griekenland, met Hongarije's Rakosi en met generaal Clay. (John Gunther is niet in Rusland kun nen komen, zoals zijn collega-journalist John Steinbeck, die er vorig jaar een niet van een scherpe visie getuigend boek over schreef, waarin hij zich nogal tevreden toont over wat hij er zag.) De titel van Gunther's boeiend boek is niet erg oorspronkelijk, maar de inhoud en vooral de stijl is het wel. Het is een gro te reportage van hoog gehalte. H. Br. Dr. Drees heeft burgemeester Max Brauer van Hamburg scnriftelijk uitge nodigd tot een bezoek aan Nederland ten einde vriendschappelijke betrekkin gen te hernieuwen en vraagstukken van gemeenschappelijk belang te bespreken. Burgemeester Brauer is een van de mannen, die destijds hebben verkozen het land te vêrlaten, liever dan zich aan de nazi's te onderwerpen. Hij ver trok naar Amerika, werd Amerikaans staatsburger, maar keerde na het einde van de oorlog naar zijn land terug en werd burgemeester van Hamburg. De Jaarlijkse Dr. Ariënsdag te Maarssen wordt Zondag 7 Aug. gehouden. Om half elf zal dr. Alfrink een plechtige Hoogmis opdragen, waaronder pater Aegidius Bren- ninkmeijer O.P. de predicatie houdt. In de middag om drie uur zal in „Concordia" te Maarssen de Dr. Ariënsherdenking plaats vinden, waarbij een herdenkingsrede wordt uitgesproken door de zeereerw. heer J. Kraakman, directeur van de Kath. Actie in het Bisdom Haarlem. Geslaagd' voor deel A: M. Hurts, Am sterdam; Th. de Koning, Haarlem (akte); W. A. M. Tak, Amsterdam takte) Geslaagd voor deel B: mej. A. A Blansjaar, Katwijk a.d. Rijn; L. v. Donge, Alkmaar; A. W. Engel, Middenmeer; mej. H. G. Hagenaar, Zaandam; D. Kaai, Alkmaar; mej. A. W. C. Siemers, Haar lem; mej. T. Smit, Opperdoes. Op een persconferentie te Washington heeft president Truman gisteren ver klaard, dat hij niet wil weten van enige verlaging van het bedrag van 1450 mïllioen dollar, dat hij gevraagd heeft voor wapenhulp aan bevriende landen. Het wetsontwerp diende te worden aangenomen zoals hjj het had ingediend, en wel zo snel mogelijk. Hij had geen bezwaar tegen wijzigingen door het Congress, waardoor het program gemakkelijker hanteerbaar zou worden. De president zeide, dat een blanco volmacht om wapens te zenden naar elk land, waarvoor hij het nodig oordeelde, hem weinig kon schelen. Zoals men weet is er in Congresskringen veel verzet tegen de bepaling van het ontwerp, die de president deze blanco volmacht verleent. zelf dusdanig op de hoogte te brengen, dat wij onze regering van advies kun nen dienen over wat naar onze mening een goede oplossing zou zijn," aldus zei- de Bradley. „Tot nog toe hebben we nog geen bepaalde oplossing gekozen" Volgens Denfield was er niet gespro ken over de bevelvoering. De besprekin gen waren tot de verdedigingsorganisa tie beperkt gebleven. Besprekingen tussen Republikeinen, BSO. en de H.V.K. de heer Lovink te Batavia, Geheel links Mohammed Hatta, rechts Husein Djajadmingrad; naast hem de heer Lovink. De drie Amerikaanse stafchefs zijn gistermiddag per vliegtuig in Parijs aangekomen, waar zij de militaire be sprekingen in het kader van het Atlan tisch pact zullen voortzetten. Tientallen politie-agenten stonden rond het vliegveld, waar de Franse staf chefs van leger, marine en de lucht macht de bezoekers begroetten. De Amerikanen zullen hedenochtend een onderhoud hebben met de Franse stafchefs, generaal Geórge Revers, vice- admiraal André Lemonnier en generaal Charles Lecheres. Na de lunch zullen zij samen met de Franse minister van Defensie, Paul Ra- madier in Fontainebleau een ontmoeting hebben met veldmaarschalk Montgo mery, opperbevelhebber der Westerse Unie. Men verwacht dat generaal De Lattre de Tassigny (Frankrijk), viee- admiraal Robert Jaujard (Frankrijk) en luchtmaarschalk sir James Robb (En geland), de chefs van de landmacht, marine en luchtmacht van de Westerse Unie, bij de besprekingen aanwezig zul len zijn. Zaterdag zullen de Amerikaanse staf chefs in Parijs nog besprekingen voeren met hun Nederlandse, Belgische en Por tugese collega's. Voor hun vertrek naar Parijs hadden de Amerikaanse stafchefs in Londen nog besprekingen gevoerd met de Deense en Noorse bevelhebbers. Op een persconferentie, die hierna ge houden werd, verklaarde admiraal Louis Denfield mede namens zijn collega's: „Wij hebben hier met de Britten, Denen en Noren zeer prettige besprekingen ge had. Er heerst onder ons algehele over eenstemming en wij hebben op prettige wijze van gedachten gewisseld over de organisatie van het Atlantisch pact. Wij keren, daar ben ik zeker van, naar huis terug met een veel beter begrip van de ganse situatie dan waarmede wij hier kwamen." Denfield verklaarde, dat op hoger ni veau nader beslist zal moeten worden over de uiteindelijke inrichting van de defensie-organisatie in het kader van het Atlantisch pact. Generaal Omar Bradley zeide, dat de stafchefs nog niet tot definitieve conclu sies gekomen Varen doch zeer goede ideeën hadden gekregen uit de gehou den besprekingen. „Wij proberen ons- Generaal Bradley vertelaarde, by zijn verschenen voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, vorige week, verzekerd te hebben, dat de Verenigde Staten in een verdedi gingsplan voor West-Europa de strategi sche bombardementen zouden moeten uitvoeren. „Wij zijn de enigen die er voor uit gerust zijn. Anderen zouden dan bq een conflict aanvankelijk voor de grond troepen moeten zorgen", aldus Bradley. In een verkiezingsrede te Koblenz zeide de Duitse Christen-Democratische leider dr. Adenauer gisteren: „Het is onduldbaar, dat drie Ameri kaanse generaals een studiereis naar Europa kunnen ondernemen, om te on derzoeken of Europa aan de Elbe dan wel aan de Rijn moet worden verdedigd, zonder dat de 45 millioen inwoners van Duitsland in de gelegenheid worden gesteld hun mening hieromtrent ken baar te maken." Het Nationaal Congres van Sint Domi nicus' Derde Orde zal 10 Augustus te Utrecht gehouden worden. Die dag zal om 10 uur in de St. Augustinuskerk aan de Oudegracht een plechtige H. Mis worden opgedragen door de hoogeerw. pater Pro vinciaal L. Teeuwen O.P. Om half twaalf wordt een morgenbijeenkomst gehouden in het Jaarbeursgebouw, tijdens welke pater Prior B. Jansen O.P. zal spreken over het onderwerp: „De strijd der Kerk en haar uiteindelijke overwinning". In de middag wordt een overzicht gegeven van de Derde Orde, waarna Henk Schaar de Apocalyps zal voordragen. Op 11 September a.s. organiseert de Kynologenclub „De Baronie" in het ge bouw van de groentenveiling te Breda een internationale hondententocmstelling. Het is nu reeds zeker, dat kynologen uit Zwitserland en België met hun honden naar Breda zuilen komen. De exposities van „De Baronie" genieten in het gehele land grote bekendheid, hetgeen begrijpe lijk is als men weet. dat dit reeds de twee en twintigste tentoonstelling is, welke gedurende het 25-jarig bestaan gehouden -wordt. Mach. 11 Tijd Scheepvaartberichten SALLAND .5 v. A'dam n. Hamburg. VULCANUS 5 v. R dam te A dam. ODYSSEUS 5 v. Catania te A'dam. TITUS 5 v. Algiers te A'dam. MAASKERK 5 v. W.-Afrika te A'dam. BOSKOOP 5 v. W.-Indië te A'dam. SIBEROET R'dam n. Batavia 4 r. Aden. (Van onze Parijse correspondent) De Franse offielersearrière neeft de reputatie haar adepten bijzonder ge schikt te maken voor het bereiken van ongewoon hoge leeftyden, indien zy ze niet vroegtydig op een of ander slagveld doet sterven. Frankrijk heeft hieraan het verschijnsel en probleem Pétain te danken. De gewezen maar schalk en ex-chef van de Franse staat (van Vichy) bevindt zich thans in zijn 94ste levensjaar en in het vijfde jaar van de levenslange gevangenisstraf, waar in door het toenmalige hoofd der voormalige Franse regering, generaal De Gaul le, het doodvonnis, dat het Hooggerechtshof in 1945 tegen hem had geveld werd gewyzigd. Deze straf ondergaat hij, zoals bekend, in een vesting van het eiland Yen, ten Z. W. van de monding van de Loire, Inrichting en uitrus ting hebben het land, naar de regering dezer dagen in de Kamer mededeelde, een kleine tien millioen francs gekost, terwyi de bewaking van deze gevangene de begroting jaarlyks met nog ettelyke millioenen ten laste komt. In deze be waking heeft de regering onlangs enige personeelsveranderingen aangebracht, naar verluidt omdat tot dan toe de bewakers hun bewaakte met al te veel bewij zen van ontzag omringden. Het is echter twyfelachtig, of het Pétain nog vermag op te vallen, dat hij voor zyn bewakers, die zich nu niet meer als "zyn personeel beschouwen, met langer „monsieur le maréchal" Is. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 Ger de Roos, 18.20 actualiteiten, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 klankbeeld, 19.30 Be nelux, 19.45 orkest, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 cpncert, 21.00 Ban toe-mis, 21.20 klankbeeld, 21.35 harmonie, 22.05 piano, 22.20 orkest, 22.45 Avond gebed, 23.00 nieuws, 23.15 Zomeravbnd- bal. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 orkest, 19.00 denk om de bocht, 19.15 regeringsuitz., 19.30 cur sus, 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 kamermuziek, 20.30 cursus, 20.55 boekbespr., 21.00 gram., 21.30 vacantie- progr., 22.00 buitenl. overzicht, 22.15 gram., 22.40 causerie, 22.45 A vond wij ding, 23.00 nieuws, 23.15 orkest. ZATERDAG HILVERSUM L 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 orkest, 9.55 zang, 10.00 kleu ters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 Mo zart, 12.00 Angelus, 12.03 zang, 12.30 me dedelingen, 12.33 septet, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 strijdkr., 13.30 Zevenklapper, 13.50 film en toneel, 14.10 orkest, 14.50 boekennieuws, 15.00 kwartet, 15.30 koor, 16.00 causerie, 16.10 harmonie, 16.30 Gre goriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.50 vrouw, 9.00 con cert, 10.00 causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 feuilleton, 10.35 arbeiders, 12.30 mededelingen, 12.33 orkest, 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 orkest, 13.50 gram., 14.00 kamerkoor, 14.20 kapel, 15.00 Fries progr., 15.25 viool, 16.00 komt u binnen, 16.15 Tophits, 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 jongeren. Doktoren, die van regeringswege de ge zondheidstoestand van de gevangene gere geld controleren, hebben onlangs gerappor teerd, dat deze gezondheidstoestand over brenging naar een mildere plaats voorals nog niet gebiedt. Voor de publieke opinie is daarmede de kwestie der al dan niet gewenstheid van een lotsverzachting voor de gewezen maarschalk evenwel niet afge daan en een maatregel van clementie te zijnen gunste zouden tal van Fransen met een gevoel van tevredenheid en zelfs van opluchting vernemen. Waarschijnlijk zou den het er, nog eens teruggeblikt naar de omvangrijke bij de Bevrijding waargeno men metamorphose van Pétainisten en Gaullisten, een aanzienlijke meerderheid zijn. Niemand minder dan generaal De Gaulle heeft men zou hier haast tussen voegen „dan ook" enige maanden terug, voor een gehoor van Franse en buiten' landse journalisten, voor clementie in deze tragedie gepleit, herinnerend aan wat Pé tain in een roemrijker periode voor Frank rijk heeft beduid en erop wijzend, dat hij thans nog slechts een „ongevaarlijke grijs aard" was. „Het heeft waarachtig niet veel om het lijf, aldus de generaal, wanneer men hem in zijn laatste levensdagen de ge legenheid geeft nog eens een grasveld of wat geboomte te zien" Geen stem zou in deze aangelegenheid eigenlijk met zoveel gezag hebben moeten spreken als die van generaal De Gaulle, de schepper van het „Vrije Frankrijk", van het „anti-Yichy". En vermoedelijk zou dit gezag tot gelding zijn gekomen, indien ge neraal De Gaulle niet minstens evenzeer als voorzitter van het R.P.F. had gesproken dan als „generaal De Gaulle". Zijn pleidooi werd uitgelegd als een partijmanoeuvre gericht op het werven van leden voor het R.P.F. en zo is het gekomen, dat het zonder uitwerking bleef, misschien zelfs te gen het nagestreefde doel In ging, zoals het vorig jaar ook de oprichting van het „comité voor de bevrijding van Pétain" heeft gedaan. Er zaten in dat comité te veel personages met overbekende Vichy-sympathieën, dan dat het niet onmiddellijk de indruk wekte, dat het niet slechts de bevrijding van Pé tain wenste, maar zijn rehabilitatie, en met zijn rehabilitatie de rehabilitatie van Vichy en van vele Vichy-isten. Generaal De Gaulle heeft er echter in zijn pleidooi de nadruk op gelegd, dat clementie voor de gevangene van het lie d'Yeu geenszins rehabilitatie zou mogen beduiden, geen on- gedaanmaking van het vonnis, geen am nestie, geen vergeven en vergeten dus. In een openbare brief hebben thans de advocaten van Pétain zich recht streeks tot de president der Republiek Wopsie, de Lotgevallen van een Be- waarengeltje door G. Scriven W. P. werd uit het Engels vertaald, nadat het in Engeland in enkele maanden zes her drukken beleefde en inmiddels in vijf andere landen gaat verschijnen. Het dankt die snelle verspreiding aan de levendigheid en originele fantasie, waarmee het lief en leed en de avon turen van het dartele engelbewaarder- tje, dat over een baby-neger moet wa ken, verteld zijn. Daarbij bewijst deze schrijver de gave te bezitten, om on gekunsteld over de heiligste dingen te spreken, zonder de verschuldigde reve rentie een ogenblik te verliezen. Dit soort propaganda voor de missie is hoogst acceptabel Verkrijgbaar bij de Procure der Witte Paters te Boxtel. Het Herderinnetje van Lonrdes en De Zanger van het Zonnelied vormen deel I en II van de serie; kleine boeken van grote heiligen, verteld en getekend door Piet Broos, Uitg. „Helmond", Helmond. Wat men zich afvraagt bij het lezen van deze kinderboekjes is, of de karakteris tiek van de heilige Bemadette en van Sint Franciscus wel helemaal pregnant gegrepen is. Ook in dertig bladzijden, doorspekt met plaatjes, moet dat moge lijk zijn. De Engelbewaarder, het tijdschrift voor de jeugd, dat aan zijn zestigste jaargang is, doet bij zijn verschijnen iedere maand in de klas een hoeraatje opgaan. Het geeft met zijn welgevulde, levendige en gevarieerde inhoud: ver volgverhaal, kort verhaal, versjes, se rieuze overdenking, nieuws, religieus verhaal, avontuurlijke strip, een en ander met sterk godsdienstige tendenz, blijkbaar precies wat de katholieke jeugd vraagt. Uitg. R.K. Jongenswees huis, Tilburg. De Blijde Inkomst geeft het door dr. Melchior verhaalde en geïllustreerde gebeuren in de dagen der troonswisse ling van vorig jaar September, in de vorm van een jeugdverhaal. Een vijf tienjarige jongen uit St. Pancras wil er bij zijn, als er in zijn vaderland ge schiedenis wordt gemaakt. Hij ver dwijnt onder een voorwendsel van huis, zoekt zijn heil in de hoofdstad en vindt het ook, en tóoft zelfs zoals alleen een jongen in een boek kan boffen, want hij mag helpen met het voorbereidend schilderwerk in de Nieuwe Kerk. Ver stopt in de preekstoel, ziet hij de plech tigheid van dichtbij. Het is een aardig geschreven en getekende kroniek van een groot vaderlands gebeuren gewor den, dat kinderen en waarschijnlijk ook hun ouders met plezier zullen lezen en bezitten, want „De Sleutel", Antwer pen, heeft er een verzorgde uitgave van gemaakt. Bloemen oit Gods Tuin gaat niet over bloemen, maar over kinderen. Een veer tigtal aardige actie-foto's van kinderen zijn hier bijeengebracht in een fotogra fisch goed verzorgde uitgave van J. Lannoo te Tilburg. De foto's zijn van Longinus de Munter O.F.M. en de korte verhalen, in kinderlijke, populaire stijl, maar daarom nog niet voor kinderen bedoeld, van O. A. Waegeman. Hebben onze jongens en meisjes ver trouwen in vader en moeder? is no. .5 van de brochurereeks „Jeugdpsycholo- gie", die Uitgeversmij. De Standaard Boekhandel, Antwerpen, het licht doet zien. De samenstellers der genoemde brochure, J. V'lerick, diocesaan Inspec teur te Leuven en J. de Venter, leraar opvoedkunde te Sint Niklaas, werken hier een enquête uit, die ze over ge noemd onderwerp gehouden hebben onder tweehonderd jongelieden tussen 17 en 22 jaar. Onze tijd is er nu een maal een van zoeken en uitrafelen. Wie er wijzer door denkt te worden, kan aan deze gegevens zijn hart ophalen. Het moeiiyk lerende kind, probleem der dertigduizend, verschenen als no. 141, in de opvoedkundige brochuren- reeks, onder leiding van Rombouts, bij de Drukkerij van het Jongensweeshuis, Tilburg. Een Practische Handleiding voor het Kindervacantiewerk door J. Passage verscheen als uitgave van het R.K. Co mité Kindervacantiewerk. Roermond. A- BgL gewend en hem gesmeekt ten behoeve van hun cliënt gebruik te maken van zijn recht van gratie. Zij hebben de ge wezen maarschalk in zijn gevangenis op gezocht en geconstateerd dat „zijn geest bezig is in te treden in de nacht". Geen enkele christelijke of menselijke wet in geen enkel land veroorlooft, zo houden zij de president voor, het gevangen hou den van een grijsaard van 93 jaar. Formeel mag de president der repu bliek dan inderdaad over het recht van gratie beschikken, de toepassing ervan in het geval-Pétain is materieel en poli tiek zeker een aangelegenheid, waarin de regering de opinie van gewezen ver zetskringen zwaar laat wegen. Het staat te bezien, of daar een meerderheid denkt zoals Rémy Poure, die in de Monde de idee van een begenadiging van Pétain aanvaardt, al aanvaardt hij minder de verwijzing van diens advocaten naar de christelijke en menselijke wetten van alle landen, omdat Pétain te Vichy .nooit ook maar de zwakste stem heeft verhe ven tegen de uitroeiing van vrouwen, grijsaards en kinderen. Onder auspiciën van de vereniging „Ons Suriname" wordt Dinsdagavond in het v ïctoria Hotel te Amsterdam een spreek- avond gehouden in verband met de amen dementen, die in de Tweede Kamer, bij de behandeling der interim-regeling voro Su riname, werden ingediend terzake onder wijs en huwelijk. Woordvoerders zijn mr. ar. R. H. Pos, vertegenwoordiger van Su riname in Nederland en de heer W. H. Lichtveld, gedelegeerde van de samen werkende vakorganisaties van overheids personeel in Indonesië. Te Parijs is een nieuw Nederlands Frtms handelsverdrag ondertekend. Het zal van kracht zijn van 1 Augustus 1949 tot 31 Juli 1950 en voorziet in een goe derenverkeer van ongeveer dertig mil liard Franse francs. Volgens het nieuwe verdrag zal Frankrijk naar Nederland uitvoeren een aantal ruwe of halfbewerkte producten als fosfaat, kali, soda, hout, kamwol en wolgaren, ijzerproducten, grote hoe veelheden landbouwproducten, o.a. wijn, alcoholhoudende dranken en eindpro ducten, als pharmaceutische producten, kleurstoffen, reukwaren, papier, zijden en rayonweefsels, wollen weefsels, tex tielartikelen, glaswerk, diverse machi nes, auto's en fietsen. 'Nederland zal o.m. leveren: bmdtouw voor schoven, rubber, copra, cokes, Ne derlandse en Indonesische landbouw producten, schepen en nijverheidspro ducten. I.UNA 4 v. Tuzla n. R'dam. THESEUS 5 v. Venetië te Triëst. ARIADNE 4 v. A'dam te R'dam. EEMLAND 6 n.m. 9 u. v. B. Aires te Umui- den verw. MER WEDE 5 v. A'dam te Antw. AMSTELKERK 6 v. Lagos n. Takoradi. CONGOSTROOM 7 v. Accra n. Lagos. SALTA 6 v. Accra n. Lome. NORDKAP 2 v. Cape Mount n. Monrovia. NIGERSTROOM 5 v. A'dam via Antw. n. W.-Afrika. DRACO A'dam n. Passages p. 5 Dungeness. HESTIA 5 v. A'dam te Hamburg. LOPPERSUM R'dam n. Bagn. p. 5 Gibraltar. CASTOR 5 v. Curasao te Maracaibo. PERICLES 5 v. Talcahuano te S. Antonio, CERONIA Lissab. n. Miri p. 5 Perim. ROEBIAH Bat. n. A'dam p. 5 Gibraltar. WATERMAN 5 v. R'dam te' Batavia. AAGTEKERK Brisb. n. R'dam 5 v. P. Said. ALDABI R'dam n. Santos p. 5 St. Vincent. TALISSE 5 v. Batavia te Belawan. CELEBES 5 v. de Moesi te Pankal Pinang. MANOERAN 4 v. Singapore n. Manilla. ROTTI 4 v. Abadan n. Kutch Kundla. V. d. WAALS 5 v. Antw. n. R'dam. SAPAROEA 4 v. Balik Pappan te Batavia. SINGKEP A'dam n. Batavia 4 v. Genua. AARDIJK 4 v. Antw. n. Havana. ABBEDIJK 4 v. R. Janeiro te Santos. ABBEKERK Melb. n. R'dam p. 4 Dungeness. ALBIREO A'dam n. Basrah 3 te Marseille. ALETTA 3 v. Singapore n. Bangkok. ALGENIB 4 v. Bahia te R. Janeiro. ALWAKI 4 v. Antw. te R'dam. AMSTELKERK 3 v. Duala n. Lagos. AMSTELLAND, 3 van R. Jan. n. Bahia. ARENDSDIJK 3 v. B. Aires te Boston. ARENDSKERK R'dam n. Sydney p. 4 Finist. ARIADNE, Amst. n. Algiers, 4 te IJmuiden. ARMILLA 2 v. Pladjoe n. Surabaja. BALI N. York n. Batavia p. 4 Perim. BARENDR., Koweit n. R'dam, p. 4 Finist. BEVERWIJK 3 v. Casablanca te Londen. BLITAR R'dam n. Batavia p. 3 Ouessant. BOSKOOP W.-Indië n. A'dam 4 te Antw. CASTOR 4 v. Aruba n. Maracaibo. GR. BEER Bat. n. A'dam 4 200 mijlen ZvO. van Ceylon. HEEMSKERK R'dam n. Brisb. 3 v. Colombo. HERA 4 v. A'dam te P. Cabello. JUPITER R'dam n. Alex. p. 3 Finisterre. K. AGOENG 3 v. Ampenan n. Batavia. K. GEDE Batavia n. R'dam 4 te Suez. K. INTEN R'dam n. Bat. p. 4 Dover. LARENBERG Casabl. n. R'dam p. 3 Sagres. LA WAK 4 v. Vancouver te Manilla. LEMSTER Calcutta n. R'dam .4 te Aden. LEOPOLDSKERK 3 v. Bomb, te Colombo. LINGE, R'dam n. Setubal, p. 4 Ouessant. LISSEKERK Muscat n. R'dam 3 te Sant. LUTTERK. Karachi n. R'dam 4 te Genua. MAAS, 4 van R'dam n. Amsterdam. MAASKERK W.-Afr. n. A'dam 3 te Antw. MIDAS. 3 van Tarragona n. Castellon. MODJOKERTO R'dam n. Batavia p. 4 X* Guardefui. MURENA 3 v. Surabaja n. Tarakan. NIJKERK, Amst. n. O. Afr., 4 v. Suez. NOORDAM 7 n.m. 9 u. v. N. York te Hoek van Holland verw. ORANJE, Bat. n. Amst., 4 te Singap. FAPENDR. Abadan n. A'dam p. 4 Ouess. PLATO 3 v. Curasao n. Azua. POSEIDON 4 v. N. York te Aruba. RADJA, 4 van Durban te L. Marques. ROTTI, 3 van Khorramshar te Abadan. SAMARINDA 4 v. Colombo te Penang. SARPEDON 4 v. Marac. te P. Cabello. ST. SCHIEDAM 3 v. Genua n. Casablaneft. SOMMELSDIJK 4 v. P. Swettenh. te Singap. STENTOR, 3 van Istanboul n. Tuzla. TARAKAN, 4 van Boston te N. York. TABINTA 3 v. Quebec n. A'dam. TAWALI Bat. n. A'dam 4 te Suez, tS te A'dam verw. TERO 3 v. R. Janeiro n. R'dam. TRAJANUS 2 v. W.-Indië te Houston. VOLENDAM Quebec n. R'dam p. 4 C. Raee* VRIJBURGH 4 v. Bord. n. Casablanca. WESTLAND, 3 van Amst. te B. Aires. W. RUYS Bat. n. Jt'dam p. 4 K. Guardefüi. DORDRECHT L. Palm. n. Nigeria p. 3 Kaap Formosa. HELDER 3 v. Philadelphia te New York. HESTIA 4 v. IJmuiden n. Hamburg. HILVERSUM 4 v. A'dam n. Gdynia. JAVA A'dam n. Bat. 4 te Southampton. J v. d. VONDEL 3 v. Narvik n. Engeland. MAASKERK 5 te A'dam verw. ORPHEUS Livorno n. A'dam p. 4 Gibraltar RAKI 2 v. A'dam te Batavia. RANDKERK 4 v. Z.-O.-Afr. te A'dam. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp- Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 4/8 3/S 28% 28% 27%* 27% 51 51% 37% 37% 62 61% 12% 12% 48% 48 52% 53 17% 17 10% 10% 19% 19% 35% 35 37% 38 30 30% 22 22 22% 22%* Eindelijk is het weer vacantie Wilt ge dubbel goed genieten, En we trekken ër op uit. Ga dan niet per bus of spoor. Gaan naar bos en zee of heide, Maar rijdt op 'n. EDEGO RIJ WIEL Vef van 't drukke stadsgeluid. Eens cms mooie Holland, door Gezien de lange levensduur HZTT GOEDKOOPSTE RIJWIEL Gemonteerd met origin. Torpedonaaf, kilometerteller en sponsrubber zadeldek. Ook leverbaar met 2- en 3-versnelMngs-torpedo-terugtrapremnaaf Direct leverbaar. Langs velden en wegen, Betaling kan geregeld worden. Overal kom je EDEGO tegen. 2-persoon» KAPOKMATRAS met kussen» gestreepte tijk 3-persoom KAPOKMATRAS met 2 kassen» damast-tijk 2-pers. met 2 kussens prachtige damast-tijk sn. getondheidsmatras 80 x 190 cm. OPKIAPBED m, gezondhgidsmatrat 80 x 190 cm. met garantie GEZONDHEIDS- MATRAS ijzer sterk in 2-pers» 118 x 188 cm. WOLLEN ZOMERDEKEN fraaie ruitdessim of effen pastel 150 x 200 cm. KAMPEERDEKENS zachte en sterke uwllen dekens i-pers. OMBOUW voor OPKLAPBED in old-finith uitvoering t -persoon» John Kerans dig, als kapitein van de Britse oorlogsbodem de Amethyst, ge heel alleen de avontuurlijke ontsnap ping van dit schip uit communistisch China voorbereidde en Zaterdag j.l. ten uitvoer bracht, ontving van Koning George een der hoogste onderscheidin gen, de Distinguished Service Order. De lange tocht over de moeilijk bevaarbare Jangtse, die met een snelheid van 22 knopen werd afgelegd onder heftige en voortdurende beschieting door de Chi nese communisten getuigde niet slechts van de moed maar ook van het naviga- tietalent van deze jonge bevelhebber.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4