Wilde zwijnen, de schrik van het Brabantse land Eerste zitting van Raad van Europa AARDBEVING IN ECUADOR KOST AAN 5000 MENSEN HET LEVEN Dr. VAN ROYEN ONTMOET NEHROE m Nederland in Atlantische defensieraad? Burgemeestersvacature in Den Haag werpt vele problemen op Tot hoofd en hart Hervatting van groentenexport .Het weer. Amerik. vliegtuigen bieden hulp Raad van ministers heden bijeen Tienjarenplan voor huurverhoging? AANTAL STEDEN IN „STRAAT DER VULKANEN'' MET DE GROND GELIJK GEMAAKT Traangas in A'damse bioscoop Hatta noemt status van Nieuw-Guinea belangrijk punt op de R.T.C EERSTE INDONESISCHE AFGEVAARDIGDEN OP SCHIPHOL GEARRIVEERD Sultan Hamid laat zich optimistisch uit m Deken J. J. A. Kuilman ere-kanunnik Een gezagsvacuüm Militaire pensioenen MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24532 Nederlander wegens moord gezocht Kind aan strand vermist Voortgang van de wapenleveranties Persconferentie dr. Hatta Afwijzing van het vierlandencomité Vader van Wali Negara gedood Centrale Veiligheids dienst Slachtoffers van „Roermond" en „Franeker" begraven Bij zwemmen verdronken Eedsaflegging „in eigen handen mogelijk I 1 1 BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. £jaar schatting hebben 4600 mensen de dood gevonden door een reeks aard bevingen die, naar wij in een deel van onze editie van Zaterdag reeds meld den, Vrijdagavond een aantal steden in Ecuador met de grond gelijk gemaakt heeft. Het getroffen gebied ligt ten Zuiden van de hoofdstad Quito in de Andes, tussen de vulkanen Chimborazo en Cotapaxi, van welke de laatste nog ?en grote werkende krater heeft. ™et grootste aantal doden, 3200, viel in de stad Pelilo; in Ambato, een stad J&n 50 duizend inwoners, die bijna met de grond gelijk gemaakt werd, zijn b"0 doden. Ook in Rio Bamba, Patate, Ratagunca, Guano en Piilaro zijn vele noden. Tienduizenden personen zouden in het getroffen gebied, dat aan de spoorlijn van de hoofdstad naar de haven Guayaquil ligt, gewond zijn. Met yoogtuigen wordt medische hulp aangevoerd o.a. door het Amerikaanse Rode hruis vanuit Panama. De materiële schade wordt geschat op 20 millioen dollar. Officieren van de Amerikaanse lucht- h>acht, die de dringend nodige verband- *h penicillinevoorraden naar Ecuador Rebben gebracht, seinden Zondagavond baar Washington, dat de toestand veel erker is dan oorspronkelijk gemeld werd. .Ongeveer 70 procent -"an de huizen Ambato zijn onbewoonbaar. Het te- ^etl in de stad is geheel verlamd en de biensen slapen in tuinen en op pleinen, voornaamste openbare diensten zijn filter hersteld. Onder persoonlijke lei- ;'bg van president Plaza wordt hulp seboden en voedsel en medicamenten aangevoerd. In het stadje Pelileo. dat op 30 km. «Island van Ambato ligt, is de toestand ®fnstiger. Nauwelijks een huis is blijven °laan en degenen, die konden ontsnap pen, vluchtten de bergen in, waar zij een. dag en een nacht in de stromende Regen ronddwaalden alvorens zij door node-Kruisploegen naar Ambato kon- Pen worden gebracht. Het aardbevingsgebied, dat zich Van Quito tot de Guayaquilspoorweg Uitstrekt, is een breed aal van 30 tot 50 km. wijd, en ligt 2.800 meter boven de zeespiegel. Het wordt be grensd door de Oostelijke en de Westelijke Cordilleras de be roemde „straat der vulcanen". Boven de eeuwige sneeuw zenden de vulca- hen aswolken omhoog. In 1868 wer den Ecuador en Peru eveneens door een geweldige aardbeving geteisterd, die aan 70 duizend men sen het leven kostte. Een andere aardbeving kwam voor in 1797. Waarbij 40 duizend mensen levend begraven werden. Quito werd toen verwoest. Boven verschillende dorpen, die door *e aardbeving geheel geïsoleerd zijn, g'erden gisteren aan parachutes voedsel pakketten uitgeworpen. Door de aardbeving veroorzaakte ver- ^huivingen van aarde en stenen van de Apdes, die de bergstromen afdamden, pin met dynamiet opgeblazen, zodat het «evaar voor overstromingen gekeerd is. p-Ptebato biedt een bijna onbeschrijfe- ffprt qfoJd van troosteloosheid. Een groot vlT, u rIe,r huizen, waaronder vele T hechte bouw, is volledig verwoest. *n andere gebouwen vertonen zich grote «ctieurcn en puin bedekt <je straten. De "Pitsen van kerktorens zijn omlaag ge stort. President Plaza van Ecuador trof 'uizenden in paniek om hulp smekende pensen in de overvolle staten van dit centrum der textielindustrie. In Am- De ministers v§n Buitenlandse Zaken j,an de landen, die het Statuut voor de aad van Europa hebben goedgekeurd, uilen hedenavond voor het eerst in Jgtfaatsburg bijeenkomen. De meeste mi- isters zijn reeds in Straatsburg gearri- i£erd. De consultatieve assemblée zal T»oens(}ag voor het eerst in het univer- 'teitsgebouw in Straatsburg bijeenko men. Dit zal dan de eerste maal zijn dat veh Europese naties afgevaardigden ebben gezonden die met elkaar een Parlement zullen vormen dat zich zal be- asten met het oplossen van talrijke ge- ahienlijke problemen. (t?egirj Augustus is in de plaats Weener i de Duitse vrouw B. R. door In rging vermoord. Verdacht wordt de rrlander H. Brouwer, geboren 13/11/1911 v6r ch°ten (N.H.), wiens opsporing wordt tjj,2°cht door de districts-commandant der üj„„ Politie te Winschoten (tel. 724). Het bW,rflement luidt: lang 1-85 meter, donker- Seh wat grijs aan de slapen, kort haar. Of v.ltiin8 links, breed gezicht, donkergrijze rt Olauwe oaen. iets eele wat vooruitsteken- tond. bruh-°nl5er c°lbertjasje, lichtgrijze broek, e lage schoenen met crêpezolen, wit of overhemd met blauwe das. Hij heeft bij 0rmkergrijze regenjas en een koffer ien, ovale aanliggende oren, gekleed bato werden zestig kinderen, die in de kathedraal onderricht werden voor hun eerste communie, door de neerstortende muren gedood. Geheel Ecuador heeft hulp gezonden naar de getroffen gebieden. President Plaza heeft de opbrengst van zijn plan tages beschikbaar gesteld ten bate van degenen, die alles verloren hebben. Volgens berichten uit Quito worden de doden voor het merendeel in lange loopgraven ter aarde besteld of ver brand. In Ambato werkt men uit alle macht om de lijken zo spoedig mogelijk te begraven, omdat men bevreesd is voor epidemieën. De Amerikaanse ambassade te Quito meldt, dat vele steden, die door de aard beving zijn getroffen, nog niet bereik baar zijn, omdat de wegen er heen vol komen zijn vernield. Zaterdag is een vliegtuig, waarin zich een grote reddingsploeg bevond, pij een poging om in een van de geteisterde gebieden te landen verongelukt. Bij het ongeluk werden 34 personen gedood. President Truman zond Zondag de volgende boodschap aan president Plaza van Ecuador: „Ben ten zeerste ge schokt door het bericht aardbeving Ecuador. Ik betuig u en uw landgenoten bij deze ramp mijn diepstgevoeld mee leven." (Van onze Haagse redacteur) Volgens berichtgeving van de „Nieu we Haagse Courant" zou de regering aan de Stichting van de Arbeid advies vragen over het resultaat van interdepar tementaal overleg inzake de komende huurverhoging, dat neer zou komen op het volgende plan: een per 1 Januari 1950 ingaande huurverhoging van VVz procent, met de mogelijkheid deze in een tijdsbestek van tien jaar op te voe ren tot 60 procent. Het tempo der geleidelijkheid zou uiteraard, aldus dit bericht, afhanke lijk zijn van de ontwikkeling van het peil van de kosten van levensonder houd. Naar wij in verband met het boven staande vernemen, kan het hier genoem de cijfer van 60 pet. gezien worden als het percentage huurverhoging, dat nodig zou zijn om op de duur de huren geheel in overeenstemming te brengen met de bouwkosten. Aangenomen mag worden dat met het reeds genoemde cijfer van 1714 pet. huurverhoging niet het laatste woord in deze kwestie gesproken is. Het lijkt echter prematuur thans voorspe1- lingen te doen, welke zich uitstrekken over een periode van tien jaar. Het over leg met de Stichting van de Arbeid wordt nog niet begonnen. (Van onze verslaggever) Van communistische zijde wordt thans fel geageerd voor de vrijlating van drie communistische arbeiders, die betrok ken zijn geweest bij de relletjes tijdens de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" in het Bialtotheater te Am sterdam. Deze arbeiders zullen deze week terechtstaan wegens verzet tegen de politie. Zondagavond heeft in verband hier mede een communist bij het slot van de eerste avondvoorstelling een ampul met traangas in de zaal achtergelaten en stukgetrapt toen hq de zaal verliet. De directie liet onmiddellijk de ventilatoren aanzetten en de verkoop van plaats- kaarten voor de tweede voorstelling stopzetten, terwijl het publiek uit de zaal plaatsen kreeg op het balcon. Met chemische middelen, welke men uit voorzorg had ingeslagen met het oog op mogeljjke relletjes tijdens de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn", heeft men mede het traangas verwijderd. Rook is niet ontstaan, zodat het beeld op het witte doek de tweede voor stelling is zonder meer voortgezet geen hinder ondervond. Het traangas was trouwens spoedig verdwenen, toen de ampul met- de daaraan bevestigde lont was gevonden. Het gaat hier om een oorlogsprojectie, waarvan de res ten in het laboratorium der politie zijn onderzocht. De voorstellingen zijn van daag gewoon voortgezet en niemand ondervond enige hinder. De te Frankfort gehouden besprekingen over de export van Nederlandse groente naar West-Duitsland hebben tot resultaat gehad, dat de door de beëindiging van het lopende handelsverdrag per 1 Augustus on derbroken groentenexport met ingang van heden kan worden hervat. Er is voor de nieuwe week een betalingscontingent van 500.000 dollars beschikbaar gesteld. De prinsesjes Beatrix en Irene namen deel aan de nationale jeugdkampioenschappen paardrijden te Heemstede en wonnen er resp. een tweede en derde prijs. De kroonprinses overhandigde de rosette voor de kampioene aan het paard Crimée van Tonny Eysvogel, die kampioene werd in de dressuurproef voor meisjes. Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Langs de Wadden- kust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke Weste lijke wind. Vrjj koel weer. Zon: 5.13—20.17 Maan: 21.02—5.25 Zondagmiddag is de vijf-jarige Freddie van der Velden uit Heerlen, die bij zijn grootouders in IJmuiden logeerde, bij het pootjebaden spoorloos verdwenen. De politie, de hulpverleningsdienst en badgasten hebben tot laat in de avond met politiehonden de duinen tot aan Bloemen- daal doorzocht, echter zonder resultaat. Dr. van Royen heeft Zaterdag een onderhoud gehad met de minister-president van India, Pandit Nehroe, waarby de Nederlandse ambassadeur in India, de heer A. T. Lamping, aanwezig was. Zondag sprak hij met de secretaris generaal van het Indiase departement van Buitenlandse Zaken, ir. sir Girja Shankar Bajpaf, eveneens in tegenwoordigheid van de Nedet-'andse ambassa deur. Dr. van Royen is Zondagavond met Merle Cochran en andere leden van de Unci Karatsji gepasseerd op weg naar Nederland. Waarschynlyk arriveert hij vandaag op Schiphol. geweest en dat zijn steun een grote inspiratie was. Tezamen, aldus Hatta, kunnen we helpen de internationale vrede te verzekerën en sociale gerech tigheid aan Azië te brengen. Pandit Nehru heeft gezegd, dat de strijd van Indonesië symbolisch is voor de gehele 'strijd van Azië om een einde te maken aan het imperialisme. Van het lot van Indonesië hangt in hoge mate de toekomst van geheel Zuid-Oost Azië af, zo voegde de premier hieraan toe. Mohammad Hatta werd op doorreis naar Den Haag in New Delhi verwel komd door Pandit Nehroe en door de Nederlandse gezant. Hatta heeft een redevoering voor het parlement van India gehouden. Daarin prees hij, aldus meldt U.P., de morele steun die India in de afgelopen maan den aan de Indonesische zaak heeft gegeven. Hij zei, dat India voor de In donesische staat als een grote broer is Zaterdagmiddag is op Schiphol de P.H.- T.D.I. met aan boord de eerste Indo nesische deelnemers aan de Ronde- Tafelconferentie, geland. Het waren sultan Hamid de Tweede, voorzitter van de B.F.O., de republikeinse staatssecre taris *de heer Pringgodigdo, de gedele geerde voor Borneo, de heer Msj hoer Ritai, en de heer L. Tilenius Kruythoff. Het gezelschap werd verwelkomd door minister Van Maarseveen en de secretaris generaal van Binnenlandse Zaken, de heer Prinsen, die zal fungeren als algemeen secretaris van de Ronde-Tafelconferentie. Het aantal ter verwelkoming aanwezige autoriteiten was beperkt, omdat het vlieg tuig een uur eerder arriveerde dan was verwacht. Na de begroeting door de mi nister stond sultan Hamid de journalisten een vraaggesprek toe. Hij zeide daarin, dat zijn algemene verwachting omtrent de R.T.C. is, dat deze uiteraard zal slagen. „Voor zover ik kan zien," aldus de sultan, „zijn er geen „lastige punten". Op de vraag, waarom er bij de resul taten van de inter-Indonesische conferentie zo weinig is bekend gemaakt over de Unie, antwoordde sultan Hamid „dit is een do ndaVOn(* drriveerden op Schiphol de eerste Indonesische deelnemers aan r^ise ^'Tafelconferentie. De Indonesische gedelegeerden werden op het Amster- "•terj-, le8veld verwelkomd door minister Van Maarseveen en de secretaris fan Binnenlandse Zaken, de heer Prinsen. Naast de minister Z. H. Sultan Hamid II van Pontianak en de heer Pringgodigdo, punt, dat op de R.T.C. besproken zal wor den". De sultan verwacht, dat op 17 Aug. alle Indonesische deelnemers in Nederland zullen zijn en dat er dus waarschijnlijk op of omstreeks 20 Augustus aan de confe rentie kan worden begonnen. Of de voorlopige federale regering tij dens de Haagse conferentie zal worden ge vormd, was een vraag waarop de sultan zeer positief neen antwoordde. „Dit" zo zeide hij „is een Indonesische kwestie, welke wij onderling zullen regelen". Om trent de geruchten, als zou hij het com mando over het Indonesische leger op zich nemen, merkte de sultan op „officieel noch officieus is mij hier iets over bekend, maar het zou een welkome verrassing kunnen zijn." De passagiers van het vliegtuig werden allen in verband met pokkengevaar, eerst zorgvuldig onderzocht door de Amster damse geneeskundige- en gezondheids dienst, voor zij in contact traden met hen, die hen kwamen verwelkomen. De heren Herremans en Cochran, die in hetzelfde vliegtuig uit Batavia waren ver trokken, zijn resp. te Rome en Calcutta uitgestapt. In de „New York Times" van Zondag komt, aldus meldt Aneta uit New York, een artikel voor van de Haagse corres pondent van dat blad, getiteld „De Ne derlanders zien de Indonesische zaak somber in". Volgens hem zijn de best ingelichte waarnemers van mening, dat het kritieke punt van de Ronde Tafel conferentie pas zal worden bereikt tegen het einde er van en dat dan een ernstige crisis de gehele zaak in gevaar zal kun nen brengen. Er heerst nu al verschil van mening met betrekking tot de over dracht van de souvereiniteit, zegt de correspondent, ten bewijze waarvan hij de geseinde uitlating van sultan Hamid te Calcutta, dat over hoogstens twee maanden Indonesië volledige souve reiniteit zal hebben verkregen, stelt te genover een uitlating van gezaghebben de Nederlandse zijde, waar men geen mogelijkheid ziet van een volledige te rugtrekking der Nederanders uit de Archipel dan na een veel langere periode dan twee maanden Men voelt zich in Den Haag reeds tevoren min of meer onaangenaam getroffen door het feit, dat in Indonesië zowel van Indonesi sche als Nederlandse zijde is gesproken over een „onvoorwaardelijke" over dracht der souvereiniteit, terwijl men van mening ise, dat de juiste vertaling van het betrokken woord in de op de overdracht betrekking hebbende docu menten moet luiden: onherroepelijk. Hatta heeft op een persconferentie te Bangkok verklaard, dat de overeenkomst tussen Nederland en de republiek het vuren te staken, niet de voortzetting van de ondergrondse import van munitie onmogelijk zal maken. „Het staken van het vuren heeft geen betrekking op im port of export van wapenen door de re publiek" aldus Hatta. Dr. Hatta deelde verder op deze persconferentie mee, dat de toekom- tige status van Nederlands Nieuw Guinea een van de belangrijkste pun ten van bespreking op de R. C. zal uitmaken. „Onze mening over Neder lands Nieuw Guinea verschilt van die der Nederlanders," zeide hij. ,,Wij beschouwen Nederlands Nieuw Gui nea als deel van de staat Oost-Indo- In Parijs hebben Zaterdagochtend de Nederlandse stafchefs, generaal Kruis van het landleger vice-admiraal Van Holthe van de vloot en lt.-generaal Gie bel van de luchtmacht besprekingen ge voerd met hun Amerikaanse collega's, de generaals Bradley (leger) en Vznden- berg (luchtmacht) en admiraal Den- field (vloot). De conferentie duurde zeventig mi nuten. Na afloop zeide generaal Kruis, dat de besprekingen gegaan waren over een groot aantal problemen, die zich in de toekomst zouden kunnen voordoen. Er was niet speciaal gesproken over de plaats van Nederland in het Europese militaire plan. Tevoren hadden de Amerikaanse staf chefs een onderhoud gehad met de Bel gische en Portugese opperbevelhebbers. Luitenant-generaal Baele, opperbevel hebber van de Belgische verdedigings strijdkrachten, verklaarde na afloop, dat dit „zeer bevredigend" was geweest. Er was geen sprake van, aldus zeide hij, dat België een plaats zou krijgen in de op perste militaire raad. België zal zich voldoende vertegenwoordigd achten door de Franse collega's. Volgens A.F.P. zouden de Neder landse militaire leiders daarentegen een volkomen tegengestelde houding aannemen. Volgens A.F.P. hadden de Neder landse stafchefs aan de Amerikanen de wens te kennen gegeven in het op perste comité zitting te hebben, het geen neerkomt op een Nederlandse afwijzing van het voorstel tot oprich ting van een vierlandencomité, waarin de V.S., Engeland, Frankrijk en Canada zitting zouden hebben. Te dien aan- nesië. Nederland rekent dit niet tot Oost-Indonesië en wil het als kolo niaal gebied behouden. Deze kwes tie zal van alle kanten volledig te Den Haag besproken worden." Naar aanleiding van vragen over de vroegere financiële overeenkomsten van de republiek met buitenlandse instanties antwoordde Hatta: „De republiek sloot deze financiële overeenkomsten, toen zij op volledige souvereiniteit en staat kundige zelfstandigheid aanspraak meen de te kunnen maken. De toestand is nu veranderd, omdat de republiek in reeds met andere Indonesische staten geslo ten overeenkomsten haar souvereiniteit aan een groep heeft overgedragen." De Griekse generale staf heeft bekend gemaakt, dat een nieuw offensief van het Griekse leger tegen de opstandelin gen in het gebied van het Grammos-ge bergte bij de Albanese grens is ingezet (Van onze Brabantse redactie) De Brabantse wilde zwijnen doen weer van zich spreken. Sedert enige jaren leven er in de duinen, die zich uitstrekken tussen Loon op Zand, Udenhout, Drunen en Helvoirt 'n aan tal van deze, voor ons land zeldzame, viervoeters. Vermoedelijk heeft by de Reichswaldbranden een echtpaar ever zwijnen kans gezien alle obstakels, die het op de lange reis van Duitsland naar Brabant ontmoette, te overwin nen om hier een nieuw en vredig home te stichten. Vredig althans zo lang de mens niet op de hoogte was van de aanwezigheid van de nieuwe bewo ners. Deze onkundigheid kon echter niet lang duren, want het echtpaar moest eten en al zoekend naar leeftocht be landde het in de akkers van de om wonende boeren. Toen deskundigen de sporen herkenden als die van wilde zwijnen, was het uit met de moeizaam verworven rust van de familie ever zwijn. Hoewel dit feit niet historisch vast staat, mogen we wel aannemen, dat inmiddels het gezin zich had uit gebreid. Ondanks de pogingen van de boeren, die zelfs de assistentie van beroepsjagers inriepen, slaagde men er niet in, de geïmmigreerde „pater fa- milias" te vangen. Zijn nakomelingen groeiden op, verspreidden zich door de streek en vormden opnieuw echtparen. Soms hadden de jagers geluk en vin gen zij een zwijn, maar toch is het thans zó, dat naar schatting een twin tig dertig everzwijnen in de duinen huizen. Zelden zijn ze onvoorzichtig genoeg om zich te vertonen. Slechts de vaste bewoners van de streek heb ben nu en dan één of meer exempla ren waargenomen. Zelfs jachtopziener Jan Aarts, die in dit gebied thuis is als in zijn eigen tuintje, zegt, dat hij er nooit meer dan twee of drie bij elkaar heeft gezien. „Daar was de oude beer bij", vertelt hij, „een knaap van een beest, dat minstens tweehonderd pond weegt." Van die keer, dat hij de beer ontmoet te op nog geen zes meter afstand, heeft Jan Aarts nog spijt. Stel je voor, zo'n buitenkansje en dan zul je net je ge weer hebben thuisgelaten; De laatste weken hebben de evers weer opschudding verwekt. Zij hebben nachtelijke bezoeken gebracht in de aardappel- en roggevelden van de boe ren, die hun land in de omgeving van de duinen hebben. De schade, och, a's men er de boeren over hoort zou men denken, dat de wilde zwij nen hen compleet ruineren maar dat moet men met een korreltje zout nemen. Als de wilde zwijnen eens op bezoek zijn geweest, wordt dat ver teld en herhaald, zo dikwijls, dat de paar omgewoelde vierkante meters groeien tot minstens een bunder of wat. Voor de jagers zit er vanzelfsprekend een speciale attractie aan de jacht op dit „groot wild". Maar de everzwijnen zijn slim. Ze geven zich niet gemakkelijk bloot, hebben een uiterst scherp gehoor en laten zich pas opjagen, wanneer men hen zeer dicht nadert. Zaterdag organiseerde men onder Uden hout een grote drijfjacht. Ruim vijftig jagers en nog meer drijvers waren geko men om aan dit evenement deel te ne men. Het resultaat was nihil. Geen zwijn liet zich verschalken. Wie zal zegeen ot de zwijnen dit keer niet op de Koeste»- berg in hun vuistje hebben zitten lachen omdat ze weer de mensen te slim af zijn geweest! zien is echter zo min als betreffende andere aangelegenheden een defini tieve beslissing genomen. Op een persconferentie na afloop der besprekingen in Parijs antwoordde ad miraal Denfield op de vraag of er tij dens de besprekingen met militaire lei. ders van de negen staten-onderteke- naren van het Atlantisch verdrag sprake was geweest van het gebruik van Duitse strijdkrachten: „Hier is in het geheel niet over gesproken". Admiraal Denfield deelde mede, dat, naar verwacht wordt, politieke en mili taire vertegenwoordigers van de twaaif landen van het Atlantisch Pact later deze maand te Washington bijeen zullen komen. Waarschijnlijk zullen de politieke vertegenwoordigers eerst confereren. De officiële besprekingen der Ameri kaanse militaire leiders met hun West- Europese collega's van de landen, die lid zijn van het Atlantisch Pact, zijn thans geëindigd. Besprekingen werden gevoerd met vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Denemarken. Noorwe gen, Italië, Luxemburg, Frankrijk, Bel gië. Nederland en Portugal. De chefs der Amerikaanse generale staven zijn Zondag per vliegtuig in We nen aangekomen, waar zij nog van ge dachten zullen wisselen met de leiding der Amerikaanse bezettingstroepen in Oostenrijk. Blijkens te Batavia ontvangen berichten is de vader van de wali negara van Zuid- Sumatra op weg naar Sekaju overvallen en vermoord. De juiste toedracht is nog niet bekend, maar vast staat dat ook de jongere broer van de wali negara ernstig is ge wond. De Chinese nationalistische regerine heeft de Sovjet-regering doen weten, dat zij het sluiten van een handelsacc oord tussen de U.S.S.R. en de „democratische autoriteiten van Mandsjoerije" als een flagrante schending van het Chinees- Russisch vriendschapsverdrag van 1945 zal beschouwen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere-kanunnik van het Hoogwaardig Haarlems Kathedraal Kapittel, de hoogeerw. heer J. J. A. Kuilman, deken en pastoor te Haarlem. De Memorie van Antwoord op het Voor lopig Verslag der Commissie van Rappor teurs uit de Eerste Kamer wordt naar aan leiding van de vraag in het Voorlopig Ver slag om inlichtingen omtrent de organisatie en bevoegdheden van de Centrale Veilig- dienst medegedeeld, dat de organisatie we gens het karakter van de dienst niet kan worden openbaar gemaakt. Wel kan de minister van Algemene Zaken opnieuw uit drukkelijk verzekeren, dat de dienst geen enkele executieve bevoegdheid oezit en slechts inlichtingen verzamelt ter voorlich ting \~Éh de regering en adviezen samen stelt met betrekking tot de beveiliging van overheidsgeheimen. Het ligt in de bedoeling van de regering, deze dienst zeer binnenkort te doen ressor teren onder het ministerie van Binnen landse Zaken, waarbij tegelijkertijd de naam zal worden veranderd in Binnenland se Veiligheidsdienst. Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam zijn Zaterdag de twee boordwerk tuigkundigen van de ..Roermond" naar hun laatste rustplaats gebracht Het stoffelijk overschot van de 39-jarige boordwerktuig kundige Dick Grandia werd om 1 uur oi.der grote belangstelling aan de aarde toever trouwd. Aan de groeve, die onder een schat van kransen en bloemen was bedol ven, sprak de hoofdboordwerktuigkundige van de K.L.M., de heer R. Smit. namens de directie. Een familielid van de overle dene dankte voor de belangstelling Een uur later werd het stoffelijk overschot van de tweede boordwerktuigkundige, Han van- der Meer, ter aarde besteld. Aan de groeve werd door een vriend gesproken. Een grote schare familieleden en leden van het personeel van de K.L.M. heeft Za terdagochtend het stoffelijk overschot van de tweede piloot J. van Kuyk uit Haarlem, die op 23 Juni bij Bari verongelukte, naar zijn laatste rustplaats in het crematorium te Velsen vergezeld. Zaterdagavond is de 23-jarige inwoner van Rotterdam, D. J. M. de W., in het zwembad te Sloten (N.-H.) verdronken. De man kon vermoedelijk niet zwemmen, maar sprong toch van de springplank m het diepe gedeelte van het bad. De G.G. en G.D. heeft nog getracht door het toedienen van zuurstof de levensgees ten weer op te wekken, maar tevergeefs. Faas Wilkes en zijn echtgenote op weg naar Italië, waar de Rotterdammer deze week zijn carrière begint bij de Milanese profclub Inter. n (Van onze Haagse redacteur) Zeven maanden duurde het na het ai- treden van mr. de Monchy voor er voorzien was in de bezetting van de bur- gemeestersstoel in Den Haag. Men be gint zich thans in de residentie af te vragen of, nu reeds sedert Mei voor de tweede maal deze post vacant is. het wederom zo lang zal moeten duren voor een nieuwe burgemeester gevonden is. De ziekte van mr. J. van Schaik, die ad interim de portefeuille van Binnen- nenlandse Zaken beheert, kan mede een van de redenen zijn waarover deze be noeming andermaal zo lang op zich laat wachten, doch ook bij de terugkomst van de bewindsman blijkt het een open vraag, of de regering, die bovendien zich gesteld ziet voor tal van andere actuele problemen, er in zal slagen op korte termijn een geschikte figuur te vinden voor het burgemeesterschap in de der de stad van ons land. voor welke de be langrijke representatieve functie de de siderata van wel zeer specifiek karakter zijn. Inmiddels gaat zich, wanneer in de ze vacature niet binnen enkele weken voorzien wordt en het lijkt onwaar schijnlijk, dat de oude Raad nog de in stallatie van een nieuwe burgemeester zal meemaken een zeer merkwaardige situatie voordoen bij het optreden van de nieuwe gemeenteraad in September. Wanneer op 29 Augustus de oude Haagse voor het laatst bijeen is ge weest. kan het dagelijks bestuur van de gemeente practisch nog in handen van de thans zittende wethouders liggen deze figuur vertoont enige gelijkenis met die van een demissionnair kabinet. Op het moment echter, dat de Raad in zijn nieuwe samenstelling op 6 Sep tember bijeenkomt, verschijnen de oude wethouders, en dus ook de loco-burge- Gehoorzaamheid zonder enig in zicht leidt tot slaafse navolging of I opstandigheid meester, ir. Feber, daarin als gewone raadsleden. Bij ontstentenis van een burgemeester zou er derhalve niemand zijn. die de raadsleden de eed kan af nemen. Men krijgt hier een situatie, welke zich slechts uiterst zelden heeft voorge daan. De Gemeentewet schrijft in een dergelijk geval voor. dat het oudste raadslid, in casu de heer H. Smitskamp (A.R.) „in eigen handen" de eed af legt. hierna zijn mede-leden beëdigt en verder de eerste beraadslagingen leidt. Is de hiergenoemde consequentie staatsrechtelijk reeds interessant, eerst recht gecompliceerd zouden de zaken worden, wanneer gelijk de vorige maal geschied is de fracties het niet bij het eerste overleg eens zouden wor den over de verdeling van de wethou derszetels. Volgens veler zienswijze zou men zonder burgemeester te Den Haag zeker in een gezagsvacuüm belanden, wanneer bijvoorbeeld raadsleden. die tot wethouder gekozen worden, het aan vaarden van deze functie in beraad zou den houden. Daar dit allerlei moeilijkheden met zich zou kunnen brengen, wordt het me de om bovenstaande consequenties te Den Haag betreurd, dat de vervulling van de burgemeestersvacature reeds 2 maand op zich wachten laat. De afd. Rotterdam var. de Algemene Mi litaire Pensioenbond heeft een motie aan genomen. die ter kennis is gebracht aan de voorzitter van de ministerraad, de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer en het hoofdbestuur van de Algemene Mili taire Pensioenbond. Zij is van mening, dat de toeslagen op militaire pensioenen van de gepensionneer- den van Land- en Zeemacht en die der Overzeese Gebiedsdelen in een ongustige verhouding staan tot het percentage van de stijging van de kosten voor het noodzake lijke levensonderhoud. De communistische socialistische heidspartij van de Sovjet-zone heeft besloten een bedrag van 1.750.000 West marken toe te wijzen voor het verkie zingsfonds van de West-Duitse commu nistische partij. Bovendien werden grote hoeveelheden propagandamateriaal na»- de Westelijke zones gesmokkeld. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1