Deken Kuilman ere-kanunnik BLOEMENCORSO TROK DOOR HAARLEMS STRATEN ™>isï KR; Derby wint cricketwedstrijd Hatta richt zich tot bevolking Parochie St. Jan vierde feest JAARLIJKS EVENEMENT VAN FEESTWEEK AGENDA Duizenden zagen het vuurwerk Het geitje in de taxi HERINGA WUTHRICH Curagaose Staten be handelen de begroting Tweede Kamer op 16 Aug. bijeen Geval van pokken op „Groote Beer" MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 Eerste plechtige H. Mis pater Braakhuis GRATIS INENTEN POKKEN Koningin Zon was van de partij De stoet Bekroningen WÊmÊmm. 3-jarige Arie bracht sensatie slotstuk daverend knaleffect Electrische Installaties Grondverwarmïng HAARLEM EERSTE WERELDBURGERSTAD? Proefstemming begint morgen Examen Handenarbeid Hartelijk afscheid DAHLIA-TENTOONSTEL LING IN KRELAGEHUIS Kwekers met reputatie hebben ingeschreven MUZIEKCONCOURS IN HET OPENLUCHT THEATER HEEMSTEDE Diefstallen uit gramofoon- platenfabriek Daders gearresteerd W aterpolo-o verzicht UITSPRAAK HOOG MIL. GERECHTSHOF Provinciaal Kapittel Minderbroeders OPKLAPBEDDEN DIVANBEDDEN WASSENAAR, Sjahrir niet naar Den Haag Voor beraadslaging over Indonesië Herinenting voor iedereen dringend gewenst Internat, wielerwedstrijd01' in Olympisch Stadion Beurs van Amsterdam De benoeming van de Hoogeerw. Heer J. J. A. Kuilman, Deken van Haarlem en. pastooc^van de St. Jozef parochie tot ere-kanunnik van het Hoogwaardig Haarlems Kathedraal Kapittel zal in brede kringen met vreugde worden vernomen. Deken Kuil man kwam eerst te 10 Maart 1947 in Haarlem maar hij heeft in de korte tijd waarin hij zijn domicilie in de pastorie aan de Jansstraat heeft, meer dan ge wone belangstelling getoond voor het katholiek gemeenschapsleven en ook voor het wel en wee van de gehele bur gerij. Toer» de deken zijn Magdalena-paro- chie te Amsterdam, waar hij zes jaar herder was, moest verlaten, verklaarde hij, dat hij gehoopt had daar te kun nen blijven en hij voegde er bij: „Wat Haarlem mij brengen zal, moet de tijd leren". De tijd heeft dit al geleerd, naar wij hopen tot voldoening van de thans onderscheidene en naar wij weten tot dankbaarheid van de katholieken. Reeds aanstonds ging de interesse van Deken Kuilman uit naar alle or ganisaties en activiteiten, die onderno men werden of gestimuleerd dienden te worden. Om een greep te doen: het Koor Katholiek Haarlem, het Militair Tehuis aan de Begijnenhof, de Mitto- vos, het middenstandshuis, het bouwen van huizen voor de bejaarde en grote gezinnen, het Katholiek Toneelcen trum, het speeltuinwerk, het aanleggen van een nieuw R. K. Kerkhof, etc. De grote liefde, die zijn voorganger Deken van der Wiel voor Maria van Haarlem uitte, heeft hij overgenomen, gesterkt en verder uitgebreid. Bijna nooit heeft men op de Deken een vergeefs beroep ge daan wanneer men prijs stelde op zijn aanwezigheid. Daarom is hij in korte tijd Haarlemmer met de Haarlemmers geworden. Nog onlangs mocht Deken Kuilman in de hal van het stadhuis worden voorgesteld aan onze Koningin en bij het gouden priesterfeest van onze Bisschop is hij voorzitter van het hul digingscomité. Het ambt van Deken is in een grote stad als Haarlem geen sinecure. Het kan grote voldoening schenken, maar ook teleurstelling verwekken. Daarom is de eervolle benoeming die het paars met zich meebrengt een gelukwens waard van allen, die het werk van De ken Kuilman kennen en er door ge steund worden en werden. In de parochie Sint Jan in Haarlem- Oost was het Zaterdag en Zondag feest. Zaterdagavond wapperden in de Amsterdamstraat, waar de parochie kerk staat, huis aan huis de vlaggen, en de kerk zelf was prachtig met groen, bloemen en pauselijke wimpels versierd. De parochianen vierden het priesterfeest van pater F. J. Braakhuis C.M., die Zondag 31 Juli in de kapel van het Missiehuis „Sint Jozef" te Helden-Panningen de H. Priesterwij ding ontving uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. F. Beekman C.M. Zaterdagavond om tien minuten voor zeven begon de klok van de St. Jans toren feestelijk te luiden, de parochia nen uitnodigend aanwezig te zijn bij de blijde aankomst van de neomist. Voor afgegaan door een stoet bruidjes kwam pater Braakhuis, vergezeld van zijn ouders, de kerk binnen. De parochianen zongen een welkomstlied. Pastoor G. A. Jongejan verwelkomde de neomist in een hartelijke toespraak en wenste hem geluk namens de gehele parochie. De pastoor bood het parochiegeschenk, een kelk, aan. Geassisteerd door de kape laans van de parochie, J. v. d. Zalm en G. Beek, celebreerde pater Braakhuis daarna een plechtig lof. De eerste plechtige H. Mis was de volgende morgen om 10 uur. Voorafge gaan door bruidjes kwam de pater, die geassisteerd werd door de weleerwaarde heer H. Zuydinga als diaken en pastoor Donsen als subdiaken, de kerk binnen. Pastoor Jongejan was tijdens de H. Mis presbyter-assistens. 's Middags was er een drukbezochte receptie in het ouderlijk huis aan de Dr. Schaepmanstraat. Velen kwamen de neomist feliciteren. Om 5 uur celebreer de pater Braakhuis een plechtig danklof, daarbij geassisteerd door de weleerwaar de heer Zuydinga als diaken en kape laan J. v. d. Zalm als Subdiaken. In zijn preek dankte de neomist allen voor de hartelijke ontvangst, de toespraken en de geschenken. Toen enkele weken geleden veronder steld werd dat zich op de „Kota Inten" een geval van pokken had voorgedaan wat later niet zo bleek te zijn heeft de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem de personen die in verband daarmede een herinenting moeten on dergaan thuis bezocht. Thans heeft zich op de „Grote Beer" eén geval van pok ken voorgedaan, waarna de geneeskun dige hoofdinspecteur van de Volksge zondheid een oproep heeft gepubliceerd ter propaganda van herinenting en inen ting van kinderen beneden de leeftijd van twee jaar. De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst heeft daarop be paald. dat daartoe kosteloos gelegenheid is elke werkdag van half elf tot elf uur aan het gebouw Nieuwe Gracht 124. Koningin Flora en de stad Haarlem zijn goede vriendinnen van koningin Zon. Drie jaren achtereen is de Bloe- menweek nu gehouden en telkens wer den de evenementen, waartoe zeer zeker ook het Bloemencorso gerekend moet worden, door stralende zonneschijn ver hoogd. De Bilt voorspelde niet veel goeds voor het weekend, maar koningin Zon wilde de kinderen van Flora ook dit maal niet in de steek laten. Het moest weer een kleurig en fleurig festijn wor den Het was nog vroeg in de middag toen de eerste versierde wagens de Spanjaardslaan, waar het Bloemen corso werd opgesteld, kwamen binnen rollen. Tussen de statige bomen en het frisse groen van onze Hout gaven de kwistig met bloemen meestal an jers, gladiolen of dahlia's getooide auto's en andere voertuigen een prach tige indruk. Al dadelijk was te constateren, dat er ditmaal minder fantasie-groepen aan het corso zouden deelnemen en dat het ac cent meer op de reclame zou vallen. Er ontstond langzamerhand grote bedrij vigheid op de laan. De jury liep van wa gen tot wagen, geheel opgaande in haar moeilijke taak de versiering te keuren. Toen begon de tocht door Haarlems straten. Langs de route hadden zich reeds lang vóór half drie vele mensen opgesteld. Op de Grote Markt, die zo als altijd bij dergelijke gelegenheden druk bezet was, werd het wachten ver kort door de gezellige muziek, welke het muziekcorps van de Haarlemse po litie ten gehore bracht. Over drieën kondigde een politiewa gen de komst van de stoet aan. Intus sen hadden zich burgemeester Cremers en zijn echtgenote, wethouder Angenent en gemeentesecretaris Wesstra op het bordes van het stadhuis begeven. Daar kwam de praalwagen van de Bloemenkoningin de hoek om, voortge trokken door twee paarden en met twee koetsiers op de bok. Koningin Flora, in haar rijk moiré, ivoorkleurig gewaad, was gezeten op een vergulde troon en omgeven door vier hofdames in tur quoise japonnen. Zij zag er charmant uit en werd niet moe te wuiven. Achter haar volgde een serie perso nenauto's, de een nog mooier dan de ander opgetuigd. Prachtig was de fon tein van witte anjers op een der wa gens opgebouwd en stijlvol de trouw- coupé met volgauto's. Bij de bestelauto's vielen op een wagen met een grote thee kop op het dak sierlijk met bloemen opgevuld en met lint gebonden. Op een klein wagentje zagen we een grote klu wen wol en een haspel en bijpassende zalmkleurige anjers. Fraai was ook een grote zilverkleurige auto met gele aronskelken en paarse stokvormige bloemen. Tante Pos mocht onderweg menig applausje ontvangen voor een harer bekende rode wagens, waarbo ven een wereldbol van veelkleurige bloemen prijkte met op de top een op gezette postduif, die een brief in de bek hield. Bij de afdeling rijtuigen onderscheid de zich een oud-Hollandse sjees met bestuurder en dame gekleed in Bieder- meyer stijl. Achterop was een van wit te anjers gemaakte gazelle bevestigd Genoeglijk deed de Jan Plezier aan, waarin zich een in Volendams costuum gestoken gezelschap bevond, dot jolig zong met accordeonbegeleiding. Er liep ook een Lou Bandy mee onder de titel „Vooruit met de geit", maar de geit wilde op een bepaald ogenblik niet meer vooruit, waardoor het jongmens met strooien hoed en het eigenwijze dier halverwege moesten uitvallen. Aardig was de wagen van een post duivenvereniging. die op enkele punten, o.a. op de Grote Markt een aantal dui ven de lucht instuurde. Verder waren er versierde fietsen en carriers. Dat de twee Fratellini's, kos telijk uitgedoste clowns, succes hadden met hun malle fratsen, behoeft geen betoog. Mooi was ook de witte zwaan van dahlia's, door een meisje voortge duwd. De attractieve voertuigen vormden de laatste en zeker niet de minst ge slaagde groep. Enthousiast was het publiek over de met korenaren en veldbouquetten getooide moderne oogstmachine uit Spaarndam. Aantrek kelijk werden ook door ieder gevon den de wagen met allerhande vogels van een volièrehoudersvereniging. de vrachtauto met een geheel hoender park en de rijdende speeltuin. Voorts werden getoond 't verlenen van eerste hulp en drie kleine zeemeermin netjes, die op het strand verpoosden. Een wagen met de uitnodiging: „Doet u volgend jaar ook mee?" besloot de lange, feestelijke stoet De gezamenlijke E.H.B.O.-verenigin gen, waarvan de R. K. vereniging „St. Bernardus" het grootste aantal vertegen woordigers telde en tevens in de stoet met een wagen meereed, zorgden voor assistentie bij flauwvallen en ongeval letjes, twee muziekcorpsen op wielen voor vrolijke klanken onderweg. Des avonds werd in het Crelagehuis, centrum van de Bloembollenhandel, tot besluit van de Bloemenweek een groots bal gehouden, waarop ook koningin Flo ra met haar gevolg verscheen. „The Ivla- rinucci's" speelden dansmuziek. Aan de Zaanenlaan had de prijsuit reiking plaats. De jury heeft de vol gende deelnemersprijzen toegekend: De Bloemenkoningin met haar gevolg opende het Bloemencorso. Van vuurwerk gaat altijd een bijzon dere aantrekkingskracht uit. Zeg niet, dat TJ er geen meter voor zult lopen, want dan verraadt ge niet veel voor romantiek te gevoelen. Een vuurwerk plaatst ons in een andere wereld, trekt ons naar hoger sferen met de gekleurde ballen en de witte fonteinen der sissen de pijlen, maakt ons kinderlijk blij en enthousiast wanneer de „grote stukken" knetterend ontbranden, een molen van louter gekleurd vuur gaat draaien, twee trillende mannetjes koppeltje duiken of hulde gebracht wordt aan Flora III door middel van haar lichtende gestalte, om geven door gekleurde draaischijven, wa tervallen, lichtkogels en wat al niet meer. Zo'n vuurwerk heeft Haarlem's Bloei burgers, burgeressen en vele gasten gra tis geschonken. Men kon zich geen mooiere avond voor dit doel indenken. Bijna geen bewolking, zeer weinig wind, prettige temperatuur en kurkdroog ont brandbaar spul. Alle dreigementen van de Bilt ten spijt viel er geen druppel regen. Is het wonder, dat tienduizenden om half elf bijeen waren in de omgeving van de voormalige ijsclub aan de Kle verlaan, een plek zo uitermate geschikt om een groot publiek gelegenheid te geven volop van een vuurwerk te ge nieten? Een uur tevoren hadden velen al een plaatsje gereserveerd. Vrolijke muziek uit luidsprekers met formidabele capaciteit hield de wachtenden bezig en verder kon men zijn natje en droogje volop bij de straat-negotianten kopen. Tegen half elf vulde zich ook het sport veld, dat tegen een klein entree betre den mocht worden en waar de autori teiten, hoe kan het anders, de beste plaatsen waren toebedeeld. Er deed zich een incident voor, dat eerst een beetje angst, maar later de grootste vrolijkheid en een klaterend applaus veroorzaakte. Een meneer voor de microfoon deelde mede, dat hij in gezelschap was van een weggeraakt knaapje van omstreeks drie jaar, ge kleed zo en zo, luisterend naar de naam Arie. De meneer kon, naar hij luid ruchtig verklaarde, verder geen wijs uit het joch worden. Vlak nadat de mannen der electriciteitsvoorziening de lampen rondom het feestterrein gedoofd hadden, begon hij weer over de von deling. „Het knaapje is nog niet afgehaald", deelde hij mede, „hij was waarschijn lijk bij zijn vader. Waar is de vader?.... Ah, Arie is terecht. Daar is zijn broer.... zo. dan kunnen we nu beginnen...." En ieder leefde mee! Bijna veertig minu ten spatten de kogels en pluimen uit een en werd het ene wonderstuk na het andere ontstoken. Toen Bengaals vuur de omgeving in rood licht zette, kon men zien hoe enorm de belangstel- Een fraai versierde oogstmachine uit de lange stoet op de Grote Markt. Groep A, Personenauto's: le prijs Bloemenmagazijn Beun; 8e prijs Garage Oomen; 3e prijs J. H. Muller en Zn. Groep B, Personenauto's met recla me: le prijs Garage Jan van der Vos sen; 2e prijs Verkeersschool Ewald Holzhaus; 3e prijs N.V. Fatex; 4e prijs Kring Bloemist Winkeliersvereniging Haarlem en Omstreken; 5e prijs N.V. Amsterdamse Rijtuig Mij. Groep C, Bestelauto's: le prijs H. F. Okhuysen; 2e prijs „Wollana"; 3e prijs Magazijn Nederland; 4e prijs Wijnhan del Th. Hooy; 5e prijs N.V. Wed. Oos ten en Zn. Groep E, Rijtuigen: le prijs Fa. Rhee en Zn.; 2e prijs G. Post; 3e prijs „Jan Pleizier". Groep D, Vrachtauto's: le prijs Ge meentereiniging; 2e prijs Postduivenver. ,,De Reisduif"; 3e prijs Steenkolenhan del J. H. Krul; 4e prijs Chem. Indus trie Rids. Groep G, Rijwielen en Carriers: le prijs E. Janssen; 2e prijs A. N. Heus; 3e prijs Th. Janssen; 4e prijs J. A. Dorlandt; 5e prijs J. van de Aar. Groep H, Attractieve voertuigen: Ereprijs H. Pruisen en L. Biesheuvel met oogstmachines; le prijs Verbond Haarlemse Speeltuinverenigingen; 2e prijs Hoenderpark J. van Zeist; 3e prijs G. Post; 4e prijs B. Dorlandt; 5e prijs Chem. Industrie Rids; 6e prijs Bouw bedrijf C. van de Aar. Groep Diversen: J. H. Terpoorten en P. Terstal (twee Fratellini's) le prijs; N. Bakker (Lou Bandy) 2e prijs en Fr. Borst (schildknaap) 3e prijs. ling was. Ook de naar huis kerende ar beiders van de Hoogovens hebben nog even van het sprookje geprofiteerd, want de wagenbestuurder van de trein had minder haast dan gewoonlijk.... Er wordt wel eens gezegd „nu ja Haarlems Bloei.... wat doen ze eigen lijk?" De opmerking, dat er dit jaar in de feestweek te weinig afwisseling was en dat de aquarium-tentoonstelling het gezicht van het bestuur redde, moge in haar algemeenheid juist zijn waar komt het geld vandaan, mijne heren? met zo'n corso en vuurwerk is de be volking toch maar een heerlijke ont spanning geschonken. Daar moeten we dankbaar voor zijn en we dienen geza menlijk te zorgen, dat dit jaarlijkse feest behouden kan blijven. Degenen, die het bloemencorso in het begin van de uitgebreide route hebben gezien, kunnen V vertellen over de imitatie-Lou Bandy met zijn geitje. Aan dat geitje is een hele historie verbon den. Toen Lou Bandy bij het corsocomité kwam om zijn plan uiteen te zetten, wilde de heer Dorresteijn, heer en meester over de Hertenkamp, hem een flinke bok ter beschikking stellen. Bij een zorgvuldige keuring bleek de „ou we" verschillende onvoldoendes te ha len, o.a. wegens gedrag en ijver. Dies viel de keuze op een lief, gewillig geitje. Een bok is echter sterker dan een geit en daar was te weinig rekening mee gehouden. De bok van de Prins Bern- hardkapel reisde de wereld door tot groot respect van de geiten, die fijner van constitutie zijn. Onze geit durfde het echter wel aan, voelde zich zelf trots, verkoos dus de vrijheid, zij het aan een touw en wilde bewonderd worden. Helaas die bewondering hield al op op de Grote Markt, waar het beestje, reeds zeer vermoeid, nukkig werdHet had weliswaar geen blaren op zijn po ten, maar voelde zijn sikje steeds dich ter het asfalt naderen. Lou Bandy sprak zijnmetgezel moed in en sleepte hem noglmee tot aan het Stationsplein, waar het een café moest worden binnenge bracht. De ober was zulke gasten niet gewoon en keek wel zeer verbaasd, toen hem opdracht werd gegeven een flesje limo nade te halen, dat ever, later met smaak door het geitje werd opgeslorpt. Het beest kikkerde er werkelijk van op en Bandy met hem. Kenners van geiten achtten het echter beter het dier in bed te stoppen. Hoe zou het transport geschieden? Doen is beter dan praten en dus stap te ons geitje even later met een schaam teloze overwinningsblik wie van zijn soortgenoten had ooit deze sensatie be leefd? in een taxi. Nog laat in de avond was het onrus tig in de Hertenkamp. De reiziger ver telde, na de geitenfuif, sterke verhalen van duizenden juichende mensen, ton nen Umonade en sleeën van taxi's. HAARLEM (Adv.) BIOSCOPEN: Rembrandt: De villa onzer dromen (a. 1.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De grote race (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Spring in Park Lane (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Met muziek door het leven (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Lassie komt terug (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe scherpschut ters (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Werken van Matthieu Wiegman, geopend in de week 1017 u. Vishal (Grote Markt): Aquariumtentoon stelling, geopend 1024 u. Leffelaar (Wagenweg): ,,Le Musee chez soi'\ geopend in de week 1017 u. „Het Luifeltje" (Groot Heiligland 15 Werken van Leen Spierenburg, geopend dagelijks 1017 u. Dinsdag 9 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 89 uur. De persdienst van het Internationaal Legioen der Wereldburgers meldt: De algemene proefstemming voor federale wereldregering en wereld burgerschap in Haarlem neemt een aanvang op Dinsdag 9 Aug. De voor stemming, welke heeft plaatsgevonden in een honderdtal straten, gaf een bui tengewoon gunstige uitslag. De defini tieve cijfers van de voorstemming zo wel als van de algemene stemming zullen 20 Aug. in een openbare verga dering worden bekend gemaakt. Het gemeentebestuur van Haarlem verleent volledige medewerking en heeft de stembussen, welke bij de offi ciële verkiezingen worden gebruikt, ter beschikking gesteld van de actie. Voor de proefstemming is Haarlem verdeeld in zes districten De avond vóór de stemdag ontvangt ieder gezin in het desbetreffende district drie stembiljetten in de bus. Iedere meer derjarige inwoner vult vanzelfsprekend slechts één stembiljet in. Op de stem mingsdag zullen verschillende geluids wagens door de straten van het district rijden en de Haarlemmers opwekken aan de stemming deel te nemen. Ruim zeshonderd winkeliers hebben zich reeds bereid verklaard een stem bus in hun winkei (of vóór de winkel op straat) te plaatsen. Op ieder stem biljet zullen de naam en het adres van de winkelier zijn vermeld, waar de stembiljetten ingeleverd kunnen wor den. Iedere voorstemmer kan gratis het speldje der wereldburgers bij de des betreffende winkelier krijgen, evenals het zgn. wereldburgervaantje. Men hoopt door de uitslag definitief het be wijs te hebben geleverd, dat Haarlem de eerste wereldburgerstad van Euro pa is en gewone mannen en vrouwen bereid zijn actie te voeren voor de spoedige totstandkoming van een fede rale wereldregering. Een dezer dagen zal begonnen wor den met de eerste opnamen voor de propaganda-film van het Internationaal Legioen der Wereldburgers. De alge mene proefstemming voor wereldrege ring en wereldburgerschap in Haarlem vormt een belangrijk onderdeel voor deze propagandafilm. De stemming zal achtereenvolgens plaats vinden in: District I, begrensd door: Stations plein, Spaarne, Kampersingel, Gasthuis singel, Raamsingel, Oranjekade en Kinderhuis vest op Dinsdag 9 Augustus. District II, begrensd door: Zaanen laan, Noorder Buiten Spaarne, Kenne- merplein, Verspronckweg, Brederode- straat, Kleverparkweg, van Riebeeck- laan en Zaanenlaan op Woensdag 10 Augustus. District III, begrensd door: Vondel- weg, Spaarndamseweg, Zaanenlaan, Delftlaan, Orionweg, Planetenlaan, Jan Gijzenkade, Vechtstraat, Rijksstraatweg en Vondelweg op Donderdag 11 Aug. District IV. begrensd door: Ir. Lely- weg, Van Zeggelenplein, Zomervest, Algemeen Slachthuis, Noormannen- straat, Gouwstraat, Schalkwijkerstraat en Spaarne op Vrijdag 12 Augustus. District V, begrensd door: Raam singel, Gasthuissingel, Kampersingel, Spaarne, Zuider Buiten Spaarne, grens gem. Haarlem, tót aan Leidsevaart en de Leidsevaart op Dinsdag 16 Augustus. District VI, begrensd door: Leidse vaart, Kinderhuissingel, de grens gem. Haarlem tot de Leidsevaart op Woens dag 17 Augustus. Voor het examen handenarbeid slaag den de dames: C. C. v. Dijk; A. Th. v. d. Haar; L. Bult; A. A. Bleeker; M. J. C. Assies; G. J. du Pon; L. F. v. Wigche- ren; M. E. Schürhoff; M. M. Bikker; T. de Groot; A. C. Altink. Afgewezen: geen: De sportuitwisseling Haarlem Derby 1949 behoort weer tot het verleden. Op Zaterdagavond zwommen enkele Der- bianen mee tijdens een zwemfeestje dat ter ere van de gasten was georganiseerd waarin de weinige Derbianen in het stuk niet voorkwamen, maar bij cricke. deden de heren beter. De Derby-ploeg behaalde n.l. een fraaie zege van 14 runs op het Haarlemse elftal. Prachtig weer begunstigde de ontmoe ting tussen Haarlem en Derby en de belangstelling voor dit cricketfestijn was volgens onze begrippen zeer groot. De Engelsen, die het eerst naar de wickets togen, bereikten een totaal van 204 runs waarvan de geduchte West er precies 100 voor zijn rekening nam en toen gebowld werd door Bijleveld. Col- lard 17, Morley 14, Pepper 14, Bromfield 14, Keeling 10 en Sadler 12 kwamen in dubbele cijfers. Bowlingcijfers Haar lem: M. Maas 2—46, Harmsen 2—46, Bijleveld 340 en Peschar 1—16. De Haarlemmers hebben een krach tige poging gedaan om dit totaal te pas seren en toen voor het verlies van 7 wickets de 180 „opging" bestond er alle kans op een Haarlemse zege. Op 188 viel echter het wicket van Hans Winter, 29, en kort daarna zag ook Bijleveld, 18, zijn palen duikelen en de laatste bats- men konden de zege niet bewerkstelli gen. Het laatste wicket viel op 190 zo dat Derby met 14 runs zegevierde. Bij de Haarlemmers kwamen in dubbele cij fers Harmsen 51, v. d. Togt' 12, M. Maas 19, van Baasbank 10, W. Peschar 26, P. Maas 10. Bowlingcijfers Derby: Sadler 4—45, Bromfield 453 en Elioth 143. 's Avonds had in Café Rest. Dreef - zicht een afscheidsavond plaats waar de Engelse gasten, met hun „pleegouders" en de Haarlemse sportsmen in een ge zellig onderonsje nog eens de vriend schapsbanden verstevigden. De Engelsen kregen van de voorzitter Sportuitwisse ling HaarlemDerby, de heer Geluk, een boekenlegger in de rood-witte kleuren als aandenken agn dit bezoek aan Haarlem. Er heerste een opgewekte stemming en ook deze avond zal niet hebben nagelaten de goede betrekkingen welke er reeds tussen de Haarlemmers en de Derbianen bestaan nog eens nau wer aan te halen. Vanmorgen zijn de En gelse gasten vertrokken met een harte lijk tot weerziens het volgende jaar in Derby. Op 9, 10 en 11 September zal in het Krelagehuis een grote Dahliakeuring en -tentoonstelling gehouden worden. Zoals in 1946 het Concertgebouw gevuld was met een bloemenpracht die duizenden in verrukking bracht, zo zullen nu de mooi ste aanwinsten van de laatste jaren in 't Krelagehuis opgesteld worden. Tevens houdt de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde in dit gebouw een bloementen toonstelling, zodat niet alleen de grote beurszaal, maar ook de keuringszaal ge vuld zal worden. De meest bekende dahliakwekers zul len decoratieve groepen van hun nieu wigheden opbouwen en artistieke tuinen aanleggen, waarin dahlia's, vooral mig- nondahlia's verwerkt zijn. Daarnaast zal men aantreffen belangrijke inzendingen Begonia's, Anjers, Kasplanten, Kaapse bolgewassen, en bloemwerk, terwijl de Gemeentekwekerij een sortiment exoti sche gewassen inzendt. De grootste kwekers uit Haarlem en omgeving werken met de Nederlandse dahliakwekers samen om een groots, en artistiek geheel te krijgen. Ook uit Bel gië kwamen aanvragen om plaatsruimte o.a. van de bekende kweker Andries, die zoveel beroemde nieuwigheden in de handel bracht en die meermalen met de grootste onderscheidingen bekroond werd. Er is uit vooraanstaande personen uit Haarlem en Omgeving, uit ereleden van de Nederl. Dahliaverenigingen en van de Kon. Ned. Maatsch. voor'Tuinbouw en Plantkunde en uit vertegenwoordigers van de verschillende arbeidersorganisa ties een erecomité gevormd, waarvan de burgemeester van Haarlem voorzitter is. Zondagmiddag vond in het Openlucht theater de derde concoursdag plaats van harmonie- en fanfaregezelschappen, in aansluiting op de eerste 2 dagen, resp. 23 en 24 Juli, georganiseerd door de Haarlemse Politiemuziekvereniging ter gelegenheid van haar dertig-jarig be staan. Wederom begunstigd door prachtig weer, mocht de opkomst van het luiste rend publiek niet onbevredigend ge noemd worden. Aangaande de verrichtingen van de diverse gezelschappen viel mij op, dat de prestaties over het algemeen minder waren dan de eerste, maar vooral twee de dag, hetgeen overigens blijkt uit het feit, dat de jury meer tweede prijzen toekende dan de vorige keer het ge val was. Ook het punten-aantal van de overige eerste prijzen lag lager dan het vorige gemiddelde. In de aid. Uitmun tendheid Fanfare was het „Veni, Vidi, Vici" uit Amsterdam (N.), dat een goede prestatie leverde. In de ere-afdeling Fanfare had ik Westfrisia uit Twisk ho ger aangeslagen dan de jury dit deed. Met 403 p. behaalde dit corps wel een eerste prijs, maar het minimum is 384, m.i. dus een iets te lage waardering voor de toch goede prestaties. Alleen het vrije nummer, Finlandia, had enkele kleine struikelblokken in snelle trillers. Jam mer voor de betrokkenen. De „Kunst kring" uit Spaarndam leverde goed werk in het verplichte werk: Rossiniana van Boedijn. Ook hier was het vrije werk, vooral in de laatste 2 delen van het Bal let Egyptien, niet erg gelukkig. Met 392 punten werd toch een overigens ver diende eerste prijs behaald. Tot slot vol gen de uitslagen van de middag-wed strijden en concours: „Excelsior", Beusichem, 3e afd. Fanf., le prijs 416 p.; „D.S.V.", Warmenhuizen, idem, le prijs 399 p., marswedstrijd 2e prijs 93 p.; le afd. Fanfare: D.W.S., Ven huizen, 2e prijs 354 p.; le afd. Harmonie: IJmuider Harmonie, le prijs 408 p., mars wedstrijd le prijs 103 p. Fanfare Uitmuntendheid: „Veni Vidi Vici", A'dam, le prijs met lof 453 p!; „H.U.G.O.", Heer-Hugowaard, 2e prijs 377 p.; „Onder Ons", Dirkshorn N.-H., le prijs 388 p. Uitmuntendheid Harmonie: „Tuin dorp", Watergraafsmeer, le prijs 390 p.; „St. Ambrosius", Schiedam, 2e prijs 352 p. Ere-afdeling Fanfare: „Kunstkring", Spaarndam, le prijs 392 p.; „Westfrisia", Twisk, le prijs 403 p. In de marswedstrijden vielen nog de volgende uitslagen: „Tuindorp", Water graafsmeer, le prijs 104 p.; Kunstkring Spaarndam, le prijs 104 p. JAN LAARVELD In de Nederlandse Gramofoonplaten - fabriek te Heemstede worden de laatste maanden geregeld gramofoonplaten ver mist. Het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, heeft het volgende re sultaat gehad. Aangehouden werd de 27-jarige Amsterdammer N. S., die be kende als arbeider' op deze fabriek ge durende de laatste maanden een vijftig tal platen te hebben ontvreemd. Hij verkocht de gramofoonplaten aan de 29-jarige Amsterdammer F. M., die voor doorverkoop zorgde aan Amsterdamse winkeliers en afnemers op het Water- looplein. M. verklaarde aan de politie, dat hij van mening was geweest, dat het „eerlijke handel" was. Tevens hield de politie aan de Haarlemmers H. M, H. en C. B., die eveneens als arbeiders aan de fabriek verbonden zijn en van wie vast is komen te staan, dat zij gra mofoonplaten hadden weggenomen. Zij hielden het gestolen goed voor zichzelf. De politie nam een aantal gramofoon platen in beslag. In de derde klasse F gaat de strijd om het kampioenschap nog steeds tussen Meeuwen 2 en HVGB 2; beide zeven tallen boekten een overwinning; HVGB 2 won met 31 van Nereus 2 en Meeu wen 2 zegevierde met 50 in de wed strijd tegen DWR 2. Waren we eerst van mening, dat DWR 1 nog een kleine kans had in de eerste klasse, het tegendeel is echter waar, DWR degradeert. Bij de heren in de eerste klasse A gaat nog steeds de strijd om de onderste plaats tussen HPC en AZ. HPC boekte een overwinning van 5-2 op RZC en de wedstrijd AZGZC had 4—4 tot resul taat; HPC heeft 6 punten en AZ staat op de lei met 5 punten en nog 1 wed strijd te spelen. Haarlem 2 verspreelde zijn kans op het kampioenschap van de reserve eerste klasse B in de wedstrijd tegen AZPC 2 door te verliezen met 53 en boekte een overwinning van 123 op UZSC 3. De eindstand in deze afdeling is: Robben 2 Haarlem 2 DJK 2 AZPC 2 UZSC 3 5 1 5 4 3 2 1 11 37 19 10 43 27 8 28 25 6 31 35 5 13 46 DZV 2 heeft zich uit de reserve tweede klasse B teruggetrokken. Haarlem 3 is kampioen. Haarlem 3 6 5 1 11 26 9 de Zijl 2 6 3 1 2 7 27 14 HVGB 3 6 2 4 4 18 27 LZC 3 61— 529 30 In de reserve hoofdklasse verloor HV GB 2 met 53 van IJ 2. Door Haarlem 1 werd ook de laatste wedstrijd van de tweede klasse C gewonnen en wel met 72 van de Zijl. De 22-jarige E. M. uit Haarlem en de 23- jarige P. H. L. uit Zaandam, beiden m mili taire dienst, die aanvankelijk door de Krijgs raad Zuid, „wegens het verspreiden van communistische opruiende lectuur" tot ge vangenisstraf werden veroordeeld, versche nen enige weken geleden voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage. De advocaat-fiscaal bij genoemd Hof eiste tegen E. M. een gevangenisstraf van zes maanden. De Krijgsraad Zuid had hem tot acht maan den veroordeeld. Het Hof sprak JS. M. vrij. P. H. L. was door de Krijgsraad Zuid tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militait Gerechtshof eiste veneens acht maanden. De uitspraak in de zaak tegen L. luidde ander half jaar, daar het Hof de opgelegde straf te licht achtte. Op de sluitingsmorgen van het pro vinciaal kapittel der Nederlandse min derbroeders te Weert is de Hoogeerw. Pater Apollinarus van Leeuwen herko zen als provinciaal, de hoogeerw. pater Prudentius van Leusden tot custos. Ge kozen werden tot definitoren: pater mr. E. van der Helm, pater drs. E. Haze- broek, pater J. Gronheid en pater A. Duindam. (Adv.) Bij het vertrek van de Indonesische de legatie naar de Ronde-Xafelconferenti» heeft Moh. Hatta hedenmorgen via ®efi republikeinse dagblad „Merdeka" een bood schap gericht tot het Indonesische volfe waarin hij er op aandringt, onderlinge me ningsverschillen uit te bannen en de boop uitspreekt, dat na zijn vertrek naar ®e# Haag, het volk de regering zijn steun ra1 blijven geven. Met het heden uit Batavia vertrokk®® vliegtuig van de K.L.M. zijn o.a. naar De® Haag afgereisd de heren Cochran, Herre- mans, Moh. Hatta, Moh. Rum, de secre taris der B. F. O. Vleer, en Maramis, die meereist tot Calcutta. Uit republikeinse kringen te Batavia vernam Aneta dat de republikeinse de legatie naar de Ronde Tafel-conferen tie definitief is samengesteld. In te genstelling met eerdere berichten zal Sutan Sjahrir er geen deel van uit maken. De Staten van de Nederlandse Ah* tillen hebben een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting 1949, die nog steeds op goedkeuring wacht Er werd opnieuw gestemd over toelating als lid van W. G. Buncampe' (voor St. Maarten), die de heer Plant2 zal opvolgen. Buncamper was op vorige vergadering gekozen verklaart* doch bij stemming verkreeg hij ge®" meerderheid. Thans werd BuncamPer als lid toegelaten met tien stemme® (acht tegen). De algemene beschouwingen ware®j over het algemeen gericht op verso be' ring, bezuiniging en inkrimping va® het ambtenarenkorps, verbetering de i sociale voorzieningen en maatregel6® voor de watervoorziening. De heef Gerharts diende een motie in, waari® het bestuur gevraagd wordt te bewerK' stelligen, dat de hoofden van dienst d« bezuinigingsplannen voor Novemb®* indienen. Het bestuur gaf antwoord op de if gediende vragen. Er werd o.a. mede' gedeeld, dat het bestuur voorneme®* is een wettelijke regeling voor ®e middelbaar onderwijs voor te bereide®; De heren Jonckheer en Braan dro®' gen in hun replieken aan op een wette" lijke regeling inzake uiteenzetting e® toelating van vreemdelingen en die® den hierover een motie in. De mo® van de heer Gerharts, door het bestuü» praematuur genoemd, werd met z®. ventien tegen één stemmen (Erna® aangenomen na het aanbrengen een wijziging, inhoudende, dat de zuinigingen ingaan op een nader te 0 palen datum. Naar wij vernemen is de Tweede mer heden bijeengeroepen tegen 16 Augustus des middags één uur. De V'o zitter zal dan voorstellen, onmiddellijk begin te maken met een openbare bera» slaging over de dezer dagen door de gering ingediende nota betreffende de sultaten van de preliminaire conferentie Batavia. Op het troepentransportschip „Gro°^ Beer", op weg van Indonesië naar N derland, is een geval van pokken gec° stateerd. In verband daarmede verzoekt de Sfs neeskundige hoofdinspecteur van Volksgezondheid, dr. C. Banning, ons volgende mede te delen: „Wederom dreigt dus het gevaar binnenkomen van deze ernstige ziekte ons land. Bij de terugkeer van vele d® j zenden militairen uit Indonesië en in algemeen bij het intensieve verkeer tv sen Indonesië en Nederland kan dit vaar geen ogenblik uit onze gedacl® zijn. Zoals reeds eerder bij de geva®L op de „Kota Inten" wil ik er nogi®?.^ op wijzen, dat een zo goed mogel®^ vaccinatie-toestand de beste bescherm1® biedt Herinenting is thans voor iede®ej, dringend gewenst. Kinderen benede® leeftijd van 2 jaar dienen allen te den gevaccineerd. Het zjjn niet allee®^ familieleden van repatriërenden. „ei kans lopen besmet te worden. Wil gehele Nederlandse volk zich niet ef besmetten blootstellen, dan dient zich daartegen te wapenen door cinatie." Donderdagavond 11 Augustus zU}lr' op de Stadionbaan te Amsterdam iDtwe- nationale wielerwedstrijden worde®JLJ houden. In een 2 x 50 km weds®,, achter grote motoren komen onder p dere aan de start de wereldkamP1,^- Lamboley, Frosio (kampioen va® lië), Besson (kampioen va,n ZWJ^- iand), Clautier, de Nederlandse K pioen Bakker en Pronk. ee® Verder vermeldt het programma (o' internationale sprintwedstrijd voor vift fessionals met Arie van Vliet, ,„0- Ghella en de Zwitser Plattner. Het P <j. gramma zal worden aangevuld met strijden voor amateurs. (Niet-officlële Koersen) Vorig pf' glot ,e" ifli Ji/4 Nederl. 1948 1-3(s, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oei. fac. Inschr Grtbk 1946 3 pC' Ned Handel MIJ. eert A.K.O Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert (Jnllever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubhe Holl Amerika Liw Kon. N. Stoomb Mi Ned. Scheepv. Urn. EVA Dell Mfl. eert 175)4 2«1 23 301 j43 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2