Aantal doden bij aardschok in Ecuador minder dan verwacht werd Dr. Van Royen, Rum en Cochran op Schiphol aangekomen UNO-protest-actie neemt grote vlucht Europees Parlement Schatting: twee tot vier duizend Hatta wordt Donderdag op Schiphol verwacht Overval van bende op Sarakarta Tot hoofd en hart Aflossing troepen in de West Het weer. RUM: R.T.C. LAATSTE DEEL VAN ONZE STRIJD REEDS IS DE MEDEWERKING VAN TIENTALLEN MILLIOENEN VERZEKERD Duidelijke uitspraak tegen Rusland Officiële Nederlandse erkenning DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24533 Spoedig wederopbouw van getroffen plaatsen „Grote Beer" waarschijnlijk niet in quarantaine GRATIE VERLEEND 5-JARIG VERMIST JONGETJE TERECHT Freddy sliep onder boot op Bloemendaalse strand Emigratie naar Nieuw- Zeeland OPENING R.T.C. 22 AUG. Opheffing Austr. boycot? NEDERLAND WAKKER GESCHUD De organisatie Het werkcomité De gebedsactie Laatste deel van onze strijd Bendenoverval op Surakarta In 1950 en In 1951 Van republikeins diplomaat Prijzen voor drukwerk en papierwaren vrij BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mïHimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, (1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Achter dit opschrift diende een vraagteken te staan, dat onher roepelijk zou moeten leiden tot ,en ontkennend antwoord. Want in- ~Ien wij de morgen bijeenkomende ergadering van volksvertegenwoordi- prs uit de verschillende Europese anden een „Europees Parlement" gouden noemen, dan zouden wij de aenaming ener verhoopte voltooiing seven aan wat nog maar een aarze- end begin in die richting mag heten, j. Ue volksvertegenwoordigers van ,rankrijk, Engeland, de Benelux-lan- Italië, Ierland en de drie Scan- emavische landen, die morgen, 10 rugustus, voor het eerst te Straats- j.Urg bijeen zullen komen en waarbij .lch nog de representanten van het iftiiddels toegelaten Turkije, IJsland n Griekenland zullen voegen, vormen pnielijk geen parlement in de eigen- AJke zin des woords; hun vergadering j-°U slechts zeer overdrachtelijk deze faarn mogen hebben. Meer overeen komstig de werkelijkheid spreekt men ook van „Consultatieve Assem- al ware het meer overeenkom- st'g de toch vergefelijke neiging om, jvaar mogelijk, Nederlands te spreken, 'hdien men sprak van „Raadgevende ergadering". Deze Raadgevende Ver gadering dan vormt tezamen met een j-°mité van de ministers van Buiten landse Zaken der deelnemende landen zogenaamde Raad van Europa, tot *elks oprichting besloten werd in het °P 5 Mei j.l. door de betreffende re- Saringen getekende Statuut van de ^aad van Europa. Zelfs de meest oppervlakkige kran tlezer alsmede de het minst in in- •ornationale zaken geïnteresseerde zal eten, dat de West-Europese landen sedert geruime tijd doende zijn zich Pader aaneen te sluiten en wellicht zal *elfs zo iemand bevroeden wat daar- van zo ongeveer de reden kan zijn. De illusie van een eensgezinde we- Teld, waarboven geen straaljager ooit aet geklapwiek der vredesduif zou Vermogen te storen, moest na de jong- ®te oorlog al spoedig plaats maken •oor de meer reële bevinding, dat 'f,n met de grootste voortvarendheid P°g andere wegen dan die der for meel verwerkelijkte Wereldorganisa- ïfe diende te begaan, om vrede en vei lheid zoveel mogelijk te waarborgen. bleek daarbij aan te komen op Weeërlei: ten eerste op een direct op erdediging gerichte samenbundeling yan gelijkgezinde krachten, welke zou ypnnen weerstaan aan een mogelijk *?sbrekende en op goede gronden te r'jner tijd te verwachten agressie, en tweede op een positieve samen- Verking in zoveel mogelijk regionaal Verband ten einde het geestelijk en stoffelijk peil der menselijke samen ging te herstellen en te verhogen, particulier initiatief en de hier en Voorbeeldige activiteit van som mige regeringen steunden elkaar tot het bereiken van deze nabije en ver der gelegen doeleinden. En men denkt P'erbij onmiddellijk zowel aan het der Unie van Europese federa listen als aan de voortvarendheid van "•v. de Franse regering. TJit deze inzichten, activiteiten en y*eranderde instellingen werd geboren jyat op 5 Mei j.l. zijn voorlopig beslag hPeeg en morgen in het eerste stadium 'itier verwerkelijking treedt: een 8enieenschappelijk overleg van 10 phans 13) West-Europese landen, ?le blijken te beseffen hoe hun Positie tussen twee elkaar weer gevende wereldmachten noopt tot amenbundeling en eensgezindheid, j.hj1 daardoor een hoogst gevaar- Oke weerloosheid ten opzichte ,art de ene en een al te grote afhan- *ehjkheid van de andere macht te- 'etfdertijd te ondervangen. Êen discussie over het al of niet noodzakelijk zijn van internatio- e nale aaneensluiting zou slechts jpP onnutte tijdverspilling opleve- want niet langer kan nog ,eïnand aan deze noodzakelijk- j6ld twijfelen. Maar geheel an- j ®rs staat het met de vraagstelling .0 Welke vormen en tot welke hoogte ier zich moet vol- i„ae aaneensluiting ®kken. Sommigen willen zover gaan, dat de püvereiniteit der afzonderlijke staten J*nig wordt beknot, zo niet goeddeels .Pgeheven, om deze te laten toevallen tk\een centraal gezag, op democra- ^ache wijze geformeerd en met een rrtocratische werkwijze, dat de tot Oru ^oe geheel onafhankelijke staten v her zich zou verenigen in federaal rband. Men spreekt in die zin over a Verenigde staten van West-Europa, fjj bcren willen niet zover gaan en Q °Pageren slechts een samenwerking jP enige daarvoor in aanmerking ko- Vof 6 gebieden tussen overigens sou- blijvende staten, h 6 hebben het bij het rechte eind av hoever staan wij thans op de voor kaai der eerste bijeenkomst van de yd van Europa te Straatsburg? in ,°orop dient gesteld, dat nog nooit historie enige al te snel doorge- de structuurwijziging van het gr0-.-«n (zij het daarbij aard bevorderend), van blijvende vet «eek te zijn. Zodra men aan de bepa1kkelde en door zoveel factoren hej Pjhe werkelijkheid voorbijschiet, Papie men 'n verbale of hoogstens Sch; -cnra - constructies, waaraan het aakojpPpde fundament der op nood- DPtbri 'd gegronde wenselijkheid ainde h *s c'an a* een behoudsge- yerej ai}dhaving van onverkorte sou- eden u* 'n de huidige omstandig- ?eÖs ia heslist afkeurenswaardig en Sf.,Vr:ns^evaarlijk voor de betrok- 'deaii aat, het zich verliezen in vage dienste heeft hoogstens de ver ity Van een goed bedoelde dro- jhropa bepalend tot de Raad van ;at kij«Weten wij dan vaststellen, rke]i;uLIeder geval niet aan enige „°°rbii •'p-heid 0f noodzakelijkheid hd ly hiet, want de hachelijke toe ter aarin Europa op het ogenblik k» «Ood? i eert' is even duidelijk als Pgco aa om daarin verbetering te door een nauwere aaneen- Het aantal doden van de rampzalige aardschok, die Vrijdag j.l. Ecuador heeft geteisterd, werd gisteren officieel ge schat op twee tot vier duizend. De re gering maakte deze schatting bekend, toen berichten binnen kwamen, dat vele dood gewaanden in de open lucht waren aangetroffen. In eerdere officiële schat tingen was sprake van ruim 5000 doden. Miguel Albornoz, de secretaris van president Galo Plaza Lasso, deelde gis teren mede. dat reddingsploegen nu alle getroffen plaatsen hebben bereikt en onderweg in het open veld' en in de heuvels grote scharen vluchtelingen hebben aangetroffen. Hij zei, oat het bijna ondoenlijk is reeds thans een schatting te geven van het aantal doden en dat gewacht moet worden tot het puin kan worden opgeruimd. Hij be treurde het, dat er groot gebrek is aan bulldozers en ander puinruimmateriaal. Het werk is volgens hem zo ontzaglijk in omvang, dat het geen zin heeft daar mee een aanvang te maken met schop en houweel. Albornoz gaf echter toe, dat de oor spronkelijke schattingen wel aan de hoge kant zijn geweest. Hoewel duizenden door een vlucht naar het open veld' aan de nood zijn ontsnapt, meende hij toch het totaal aantal doden nog wel op 2 4000 te mogen schatten. De materiële schade loopt volgens hem zeker om streeks de 50 millioen. Het moeilijkste probleem was naar zijn mening, dat AARDBEVING IN ECUADOR 300KM SPOORLIJN t VULKANEN CO LOM- sS/4 IBARRA^ QUITO AARD BEVING lVacunga f ÜlOBAMBA J AMBATO -5.ELEN CUENCA s ZUEL PERU V PELT-PA van het spoedig begraven der slacht offers, ter voorkoming van epidemieën. „Alle lijken, die we vinden, begraven we voorlopig onder opgeworpen aarde. Alle andere lijken zullen moeten blijven waar ze zijn, tot we beter zijn toege rust," zeide hij. Hij bracht naar voren, dat men het dringendst behoefte heeft aan tenten om onderdag te verschaffen aan ongeveer 227.000 in de open lucht verblijvende vluchtelingen. De regering doet al het mogelijke, om al die dak lozen te voeden en van het nodige aan kleding en dekking te voorzien. President Galo Plaza deelde gisteren op een persconferentie mede, dat de re gering trachtte Ambato weer in een toe stand van relatieve normaliteit te krij gen. De wekelijkse markt had gister morgen gewoon plaats gevonden. De se cretaris van de president verklaarde nog, dat de regering onmiddellijk maat regelen zal nemen ter doorvoering van een plan voor de wederopbouw van de getroffen plaatsen. Te dien einde zou o. m. een obligatielening worden uitge geven met een looptijd van 20 jaar. De inspecteur van de geneeskundige dienst der Kon. Landmacht, generaal-ma- joor dr. J. T. Wilkens, heeft Maandagavond voor het strijdkrachten-programma in ver band met het geval, van pokken op de „Groote Beer" medegedeeld, dat de De- richten die men heeft ontvangen geruststel lend zijn. De patiënt, bij wie pokken ge constateerd werd, is in bevredigende condi tie Zaterdag in Colombo in een ziekenhuis opgenomen en sindsdien zijn geen nieuwe gevallen gemeld. Indien zich geen nieuwe gevallen voor doen, zal, naar het zich thans laat aanzien, een quarantaine waarschijnlijk niet nodig zijn. Komen er nog nieuwe gevallen voor, dan zal men naar de wettelijk voorgeschre ven quarantaine-bepalingen moeten han delen. Veiligheidshalve worden voorts een arts-hygiënist en een aantal verpleegsters per vliegtuig naar Cairo gestuurd, om de medische staf van de „Groote Beer" bfcj te staan wanneer dit nodig mocht zijn. Bij K.B. is gratie verleend aan Adriana Valkenburg en Hendrik van der Kraan, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. In beide gevallen is de dood straf veranderd in levenslange gevangenis straf. Adriana Valkenburg, beter bekend als „Jeanr.e", was als V-vrouw in dienst bij het bureau Joodse Zaken van de S.D. te Amsterdam. Hendrik van der Kraan was eerst werk zaam bij de colonne Henneicke, later kwam hij eveneens bij het bureau Joodse Zaken. is- Verwachting tot Woensdagavond: Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon op: 5.15. Onder: 20.15. Maan op: 21.13. Onder: 6.42. (Van onze correspondent) Freddy v. d. Velden uit Heerlen, die bij zijn grootouders te IJmuiden logeext en die Zondag aan het strand was zoekgeraakt, is ogedeerd gevonden. Hij lag onder een half omgekeerde boot van de reddingsbrigade aan het Bloe mendaalse strand. Ongeveer 24 uur hebben de politie en de hulpverlenings dienst naar het knaapje gezocht. De „Volendam", die 16 December als emigrantschip naar Australië vertrekt, neemt ook emigranten voor Nieuw- Zeeland mee. Alle gewestelijke en plaatselijke ar- beidsbureaux geven mondeling inlich tingen over emigratie naar Nieuw-Zee- land. De premier van India, Pandit Nehroe, heeft heden wederom de republikeinse premier, Moh. Hatta, ontvangen. Dit was hun derde bijeenkomst in 36 uur tijd. Hatta wordt Donderdag op Schiphol verwacht. De belangrijkste passagiers van de vliegtuigen, die Maandag en Dinsdag uit Batavia vertrokken zijn en resp. Woens dag en Donderdag 16.00 uur Nederland se tijd op Schiphol aankomen, zijn, Maandag: Kolonel Thomson van de Nederlandse delegatie, dr. Ateng, leider van de delegatie van Oost-Java, Djum- hana, premier en delegatieleider van Pasundan, Claproth en Mononutu van de delegatie van Oost-Indonesië, dr. Ali Sastroamidjojo van de republikeinse delegatie. Dinsdag: de susuhunan van Solo en de mangkunegoro van Solo met hun ad judanten, mr. K. J. L. Enthoven, staat kundig adviseur van de Nederlandse delegatie, J. A. Romanos, secretaris van de Unci, de regent van Bandung Male Wiranata Kusuma, Darmasetiawan van de republikeinse delegatie en Kaliam- sjan Senaga, leider van de delegatie van Oost-Sumatra. Hatta gaat in Karachi aan boord van dit vliegtuig. Naar het A.N.P. meedeelt, ligt het in het voornemen van de regering om, zo mogelijk Maandag 22 Augustus de Ronde-Tafelconferentie te openen. (Van onze verslaggever) Drie kopstukken van de Indonesische politiek kwanten Maandagmiddag met de K.L.M. Constellation „Curasao" op Schiphol aan: de heren dr. Van Royen, Moh. Rum en Merle Cochran. En alle drie waren ze roerend eenstemmig in hun 'verklaringen tegenover de zeer grote schare journalisten, die hun de woorden van de lippen lazen. Ze wensten geen van allen een vraag te beant woorden, maar alleen een korte verklaring af te leggen, ze waren gedrieën zeer verheugd in Nederland te zijn en ze hoopten het beste van de Ronde- Tafelconferentie in Den HaagMaar zo eenstemmig waren hun verklaringen nu ook weer niet of er viel voor de goede verstaander wel een verschil te beluisteren. Eerste telefoto van de hevige aard beving die Ecuador teisterde. Som mige dorpen werden geheel van de aardbodem weggevaagd. Een der meest getroffen steden is Ambato. Grote steenblokken liggen voor het altaar van de kathedraal en ongeveer 60 kinderen zijn er onder bedolven. Na vier maanden van onderhandelen, aldus dr. Van Royen, hebben wij een ge zonde en hechte basis bereikt voor een permanente samenwerking tussen Neder land en Indonesië. De structuur van deze samenwerking zullen we met vereende krachten moeten optrekken op de Ron- de-Tafelcónferentie. Alle ogen zijn thans gericht op de na leving van de order: Staakt het vuren. Ik ben van mening, dat deze order door Nederland en de Republiek strikt nage komen zal worden. Heel de wereld ziet daarop toe en ik geloof, dat de mate van uitvoering zal meevallen. Het is daarom De opheffing van de boycot op Ne derlandse schepen door Australische havenarbeiders zal misschien een van de eerste besluiten zijn van de nieuw- gekózen federale raad van havenarbei ders, aldus deelde de president van deze raad heden mede. De gematigden behaalden een meerderheid in de kort geleden gehouden verkiezingen. Dr. Hjalmar Schacht, de vroegere pre sident van de Duitse Reichsbank, heeft gisteren aanzegging gekregen dat hij zich opnieuw voor een denazificatie-hof moet verantwoorden. sluiting der Europese landen. Voor een te roekeloze prijsgave van eigen sou- vereiniteit behoeft men vooralsnog niet te vrezen, want wanneer men in aanmerking neemt, ten eerste dat de Raadgevende Vergadering geen wet gevende of besluitvormende bevoegd heid heeft (vandaar dat zij geen par lement mag heten in de eigenlijke zin des woords) en ten tweede dat het Comité van ministers slechts bij een stemmigheid een besluit mag nemen, dan blijkt daaruit hoe eigenlijk in het geheel geen souvereiniteit werd prijs gegeven. Daarenboven zal de Raad zich niet met alle aangelegenheden mogen inlaten. Statutair zijn alle de fensieproblemen alvast naar het ta boe-gebied verwezen en ten aanzien van de economische vraagstukken is het nog niet geheel duidelijk hoever 's Raads bevoegdheid gaat. Het cul turele, het sociale en het algemeen- politieke behoort intussen wel tot zijn competentie. De voorstanders van een federaal Europa met een reëel en niet een sym bolisch centraal gezagsorgaan, zullen nogal teleurgesteld zijn. Maar men vergete daarbij niet, dat wij nog slechts in het begin het allereerste begin staan van een ontwikkeling, welke eerlang tot bevredigender re sultaat kan voeren. En nog minder dient men te vergeten, dat het weinig bereikte thans de kracht heeft van het kennelijk en elementair noodza kelijke. Men is „eerlijk" gebleven, zou men kunnen zeggen, doordat niet ver der werd gegaan dan waartoe er lang zamerhand een algemene mentaliteit was gerijpt. Laten wij afwachten hoe de Raad zal werken om dan nader te oordelen over het „boe" en het „in hoeverre" van nieuwe en verdergaande struc tuurwijzigingen in het West-Europese statenverband. Er mag niet verder worden gegaan dan waartoe een on miskenbare noodzakelijkheid zal blij ken te bestaan. Maar over die nood zakelijkheid zal men wel van mening blijven verschillen. De lichtbakens van Henri de Greeve zijn als stenen In een rimpelloze vijver gevallen. Nederland wist, maar realiseerde zich niet voldoende, hetgeen zich in het Oosten en Zuid-Oosten van Europa aan tragedies afspeelt. Thans echter is het wakker geschud door het bindende woord van de meest beluisterde spreker in Nederland. De protestactie breidt zich uit met grote sprongen. Reeds hebben grote wereld-organisaties hun medewerking toegezegd. Tien tallen miilioenen zijn bereikt. Het is echter nodig, dat alle katholieken in Nederland precies weten, wat hun te doen staat. Daarom volgen hieronder de belangrijkste onderdelen van het plan en de organisatie der wereld-protest actie, zoals Henri de Greeve deze in zijn lichtbaken van Zaterdag 6 Augustus heeft uiteengezet. Het protest zal een algemeen protest zijn van alle Katholieken, maar hierin kunnen afzonderlijk doorklinken de stemmen van de Katholieke vrouwen van de godsdienstige verenigingen, van de Katholieke arbeiders, van de Katho lieke jeugd, van de zieken enz. Voor zover de grote Katholieke or ganisaties hun medewerking bij de in zameling der handtekeningen niet heb ben aangeboden, zijn zij door het cen- traal-comité uitgenodigd deze te ver lenen. De bedoeling is, dat de grote organisaties, zoals stands-, vak- en jeugdorganisaties voor die bepaalde groepen een eigen protest opstellen en daarop allereerst de hantekeningen van hun leden in Nederland verzamelen en via hun buitenlandse contacten ook die van hun buitenlandse stand- 'en vak genoten. Zoo krygt iedere groep Katholieken een eigen stem in het protest, want zo ver de Kerk zelf het principe „eenheid in verscheidenheid" op al haar terrei nen demonstreert, zo ook moet dit pro test een Katholiek koor zyn, waarin de verschillende groeDen hun eigen partij zingen. Het initiatief is een zui ver Nederlands initiatief, daarom wor den de Nederlandse organisaties uitge nodigd om voor de groep, welke zij vertegenwoordigen, het initiatief te ne men ook voor de buitenlandse soort gelijke organisaties. De Rotterdamse Federatie van Maria- Congregaties neemt in samenwerking met het secretariaat van pater De Greeve het uitwerken van het plan en de coördinatie van de verschillende ac tiviteiten op zich. Het correspondentie adres blijft voorlopig nog: „Uno-actie". Haarlem. De ruim 75.000 afdelingen der Maria- Congregatie het haar meer dan 8 millioen leden doen zo goed als zeker alle mee. De Internationale Vrouwenorganisatie heeft zich zelf met haar 36.000.000 leden over de wereld spontaan aangeboden. Het protest is reeds naar alle landen over de wereld verzonden, zodat het er op gaat lijken, dat de vrouwen de eerste zullen zijn. De Aartsdiocesane Katholieke Sportbond, de diocesane Middenstandsorganisaties en de Katho lieke Arbeidersbeweging hebben hun medewerking toegezegd. De zieken zijn ingeschakeld via de „Zonnebloem" in samenwerking met het Wereldzieken- apostolaat. Met een tiental andere grote organisaties, die tevens over in ternationale contacten beschikken, zijn besprekingen gaande. Bovendien zijn reeds contacten ge legd in Spanje, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen, Engeland, Mexico, Canada, de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika, Italië, Nieuw-Zeeland en Australië. De leden van 't werk-comité zijn bijna dag en nacht druk bezet, maar door de gunstige contacten hebben zij gelukkig veel medewerking. Zo hebben de stu denten van het Seminarie Rijsenburg zich vrijwillig ter beschikking gesteld. Dit werkcomité heeft zich tot taak gesteld de plannen te coördineren en de acties van de afzonderlijke organisaties te ondersteunen o.a. met de inrichting van eentrales in het buitenland. Het verzoekt aan alle plaatselijke en paro chiële verenigingen zich te wenden tot hun eigen hoofdbesturen. Het betreft hier een wereld-actie. Het heeft geen zin, dat hier of daar een afdeling werkt. Alle Katholieke arbeiders, alle Katho lieke sportbeoefenaars enz. moeten be reikt worden. Daarom is de medewer king van de hoofdbesturen noodzake lijk. K.A.B.-afdelingen wenden zich dus tot het hoofdbestuur der K.A.B. in Utrecht, Katholieke ambtenaren tot de Arka, enz. Het centraal-comité heeft een regel matig en nauw contact met het Katho liek Nederlands Persbureau, dat over Rampzalig de dienaren, die slechts de echo van de stem van hun meester zijn. contacten over de gehele wereld be schikt. Uittreksels van de Lichtbakens gaan op deze wijze over de gehele we reld. Ook via de centrales in de di verse landen zullen artikelen en derge lijke verspreid worden. Bovendien kun nen alle organisaties artikelen en uit eenzettingen in diverse talen bij de centrale bestellen, ter ondersteuning van hun eigen acties. Een staf van des kundige vertalers hebben zij tot hun beschikking. De bedoeling van de gebedsactie is om in het algemeen de geest van ge bed en offer vaardig te doen zijn: Ieder is vrij dit te doen op de wijze, zoals hij die zelf verkiest. De tien minuten bid den voor het Allerheiligste, de weke lijkse vastendagen enz. zijn slechts voorbeelden om aan te tonen, dat men er zich niet gemakkelijk van moet af maken. Uit alle brieven blijkt, dat de viering van de Eerste Zaterdag van de maand, door Maria in Fatima als het middel ter bekering van Rusland genoemd, door de H. Vader aanbevolen en verlangd, en door de Bisschop van Haarlem als feest gave gevraagd, het meest voor de hand liggend wordt geacht. Protestanten en Joden, die zich bij de protest-actie willen aansluiten, kun nen zich het beste wenden tot hun eigen dominé of rabbi. Als deze het goedkeuren, kunnen zij voor hun eigen gemeente een protest opstellen en daar op handtekeningen verzamelen van hun geloofsgenoten. Indien zij dit wen sen, kunnen zij later de protesten naar postbus 2 Heemstede opzenden, waar zij dan gevoegd worden bij de protes ten der Katholieke wereld. Henri de Greeve heeft enkele brie ven ontvangen waarin de briefschrij vers waarschuwen, dat allen, die hun handtekening zetten, er het eerst bij zullen zijn wanneer de Russen komen. Het enige antwoord hierop is, dat men met bange mensen weinig kan begin nen. Bovendien wat moeten de miilioe nen Katholieken in de gebolsjewiseerde landen dan niet doormaken? Zij leven dag in dag uit met het zwaard van Damocles boven het hoofd. Bij één ver dachte beweging, bij één verdacht woord, ja zelfs, zonder dat zij enige aanleiding hebben gegeven, alleen van wege het feit, dat zij in God geloven en aan God willen gehoorzamen, wor den zij gearresteerd, gedeporteerd of gemarteld. Zou er voor hen menselijkerwijze ge sproken nog één lichtstraaltje zijn, wan neer zij moesten denken, dat in de vrije wereld de angst de overhand heeft? Zij, de miilioenen vervolgden, verwachten van de nog vrije wereld hun verlossing. Mogen wij hen teleurstellen? Zij zullen weten, dat de vier honderd millioen Katholieken en met hen ook vele an dersdenkenden bidden en offeren en bij de U.N.O. tegen hun verdrukking protesteren. van belang, dat Nederland door het her stel van de regering te Djocja getoond heeft langs de door de Veiligheidsraad aangegeven weg te willen komen tot de permanente samenwerking. Het woord is thans aan de Republiek om hetzelfde te bewijzen. Rum, lid van de Republikeinse de legatie op de Ronde-Tafelconferentie, merkte daarentegen op, dat hij deze conferentie zag „als het laatste deel van onze strijd". Wij hopen, zo zei hij, dat deze conferentie zal resul teren in een verdere overdracht van de souvereiniteit aan de republiek Indonesië. Hij maakte zich geen illu sies, dat er niet veel moeilijke onder werpen behandeld zullen worden en dat er geen harde noten zullen wor den gekraakt. Maar op de praeliminaire conferentie was een goede atmospheer geschapen en er waren reële resultaten bereikt, zoals de terugkeer van de regering naar Djoc ja en de order: Staakt het vuren. Hij twijfelde er niet aan of deze order zal nageleefd worden en hij zag dan ook met veel hoop de resultaten van de Ronde-Tafelconferentie tegemoet. Tenslotte was de Amerikaan Cochran het kortst van de drie. Hij was ervan overtuigd, dat in korte tijd een bevre digende oplossing op de Ronde-Tafelcon ferentie zal worden bereikt. De eerste toespraak werd in het Ne derlands, de tweede in het Maleis en de derde in het Engels gehouden, maar alle waren in feite bestemd voor de korte golf zender van de Wereldomroep en de pers mocht alleen toeluisteren. Er waren talrijke autoriteiten op Schiphol aanwezig, onder wie minister Van Maarseveen, die ook de vele andere, met hetzelfde toestel aangekomen Indo nesische gedelegeerden verwelkomde. De andere ministers hadden vertegenwoor digers naar Schiphol gezonden, omdat zij zelf niet aanwezig konden zijn wegens de wekelijkse kabinetszitting. De duizenden „dagjesmensen" op Schiphol waren op het boventerras van het restaurant getuige van de aankomst der hoge gasten en de poütie moest uit gebreide ordemaatregelen treffen toen de hoge gasten per auto Schiphol ver lieten, daarbij omzwermd door honder den toeschouwers. Het best was de aan komst van de Curasao" te merken op het parkeerterrein van het vliegveld, dat een phantastisch aantal auto's moest ber gen. Maandagmorgen heeft de H. V. K„ de heer Lovink, een conferentie betreffen de een welvaartsplan, welke drie dagen duurt, te Buitenzorg geopend. De con ferentie wordt bijgewoond door verte genwoordigers van alle deelgebieden, inclusief de republiek, die vertegenwoor digd wordt door een delegatie onder lei ding van de minister van Economische Zaken, Kasimo. De H. V. K. heeft Zaterdag en Zondag een informeel bezoek gebracht aan Oost- Sumatra cm zich persoonlijk op de hoog te te stellen van de omstandigheden van de Delische cultuurondernemingen. In de loop van Zondag hebben ben den de stad Surakarta aangevallen. Bij zonderheden hieromtrent ontbreken, doch de Nederlandse troepen zijn de si tuatie volkomen meester. Een convooi uit Semarang dat Zondag op weg was naar Surakarta moest in verband met deze gebeurtenissen, na enkele uren ge wacht te hebben in Solo, terugkeren naar Semarang. Nabij Sumedang is een Rode Kruis- team aangehouden door een bende, die medicijnen en een injectiekist roofde en het team dwong de Rode Kruis-vlag en de emblemen af te geven. De jeep kon vervolgens doorrijden. Niemand kreeg letsel. Volgens het republikeinse dagblad Merdeka zal de republikeinse regering krachtige pogingen aanwenden om dé politieke en militaire gevangenen bin nen een maand in vrijheid gesteld te krijgen. De republikeinse delegatie heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gemeld, dat een militaire missie, be staande uit drie officieren, nabij Kunin- gan aan de commandant van de Sili- wangidivisie de „Cease fire order" heeft overhandigd. Naar aanleiding van vragen, die ge rezen zijn inzake de aflossing van de troepen van de Koninklijke Landmacht in de Nederlandse Antillen en Suriname, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Als algemeen beginsel geldt, dat de dienstplichtigen, die hun dienst vervul len in de Nederlandse Antillen en Su riname onder toch al gunstiger omstan digheden dan het geval is in Indonesië, in verband met het streven naar gelijk heid van tijdsduur van de militaire dienst in de verschillende overzeese gebieds delen, eenzelfde tijd onder de wapenen moeten blijven als overeenkomstige ca tegorieën dienstplichtigen in Indonesië. Ten aanzien van de thans in de Ne derlandse Antillen en Suriname verblij vende militairen kan in het algemeen worden vermeld, dat de in het eerste kwartaal 1948 vertrokken groepen zullen worden afgelost in het eerste kwartaal 1950, de in Juni en Juli 1948 vertrok ken groepen in het derde kwartaal 1950 en de in November en December 1948 en Januari 1949 vertrokken groepen in het eerste kwartaal 1951. Aangezien geen speciale troepensche pen naar deze gebieden varen, doch het vervoer geschiedt met de normale lijn schepen en derhalve afhankelijk is %'an de beschikbare ruimte, kunnen geen de finitieve data worden opgegeven. De Nederlandse gezant in Canberra, de heer P. Teppema, heeft een uitnodiging aanvaard van de republikeinse zaakgelas tigde, de heer Randit Usman, om de viering van de vierde verjaardag van de stichting der Indonesische republiek op 17 Augustus bij te wonen. De Nederlandse delegatie te Canberra had tot dusver geweigerd de sta tus van de heer Usman als republikeins diplomaat te erkennen. Dit is de eerste offi ciële Nederlandse diplomatieke erkenning van zijn aanwezigheid in Australië. De minister van Econ. Zaken heeft be paald, dat het prijs voorschrift 1944 calcu latie uitgaafbindwerk vervalt en dat de volgende beschikkingen worden ingetrok ken: De prijzen beschikkingen copieer- en type werk 1946, particulier boekbindwerk 1946, steen- en offsetdruk 1946, linieerwerk 1946, groot- en kleinhandel in papierwaren, schrijfbehoeften en kantoorbenodigdheden 1946, rubberstempels 1947, geïmporteerde boeken en tijdschriften 1947, de calculatie- bestrijding cartonnageproducten 1947 en de prij zenbeschikking chemigrafie 1948. Deze beschikking is opgenomen in de Staatscourant van 8 Augustus en treedt 16 Augustus in werking. Kopstukken der Indonesische politiek op Schiphol. Minister van Maarseveen tussen Mohammed Rum en ér. Van Royen (rechts) bij htm aankomst ar Schiphol.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1