Uit de schatkamers der Middeleeuwen Het feest van de Bisschop Onze gemeentelijke kwekerij Dodelijk ongeval op Holland Nautic GOUDEN KOETS MORGEN IN HAARLEM 25000ste bezoeker aquariumexpositie ATHLETIEK Uit het land van Groenendaal Prachtige tentoonstelling in het Rijksmuseum Het nationale jeugd ruiterfeest Goed voorbeeld dat navolging verdient DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STADSNIEUWS Nadere bijzonderheden over het programma De vlaggen uit! Arbeider viel van op de helling liggend schip Zilveren priesterfeest pater Vincent Kuiper O.P. Schip met kostbare lading aan Turfmarkt H.O.V.-concert in het Bloemendaalse Bos Orgelbespeling Directie Joh. Enschedé en Zonen Examen Hoofdakte R.K. Industrie- en Huishoud school Een toespraak en een taart Hout gestolen Wielrijder verleende geen voorrang Wie mist zijn bril? P.V. „De Reisduif'' Haarl. Cricket Bond Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Twee prinsesjes namen er aan deel Haarlems Bloemenkoningin collecteert Opbrengst collecte Niwin Het schoonste deel ZANDVOORl Motie Bokswedstrijden Duinbrand AUTOBOTSING TE HILVERSUM Scheepvaartberichten Beursoverzicht Beurs van Amsterdam Beurs van New York Ia aansluiting op ons bericht over de viering van het gouden priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, diene het volgende: Zondag 14 Aug. half drie zal de ju bilaris van het Theologicum te War mond worden afgehaald door zijn broer ir. P. Huibers uit Wassenaar, deken J. Kuilman, de secretarissen H. W. Ag- terof en J. P. Solleveld, kapelaan Jac Huibers uit 's-Gravenhage en de Dio cesane Jeugdleiding. De stoet houdt stil bij het St. Bernar- dusgesticht te Sassenheim, de St. Aga- thakerk te Lisse en de St. Martinuske-k te Hillegom voor een korte hulde door de mannelijke en vrouwelijke jeugd. Om vier uur zal de Bisschop in de Kathe drale Basiliek een lof celebreren en de jeugd van het Bisdom toespreken. Bis schop en jongeren zullen elkaar daarna op het plein van de Kathedrale Basiliek ontmoeten. Onmiddellijk na de Pontificale Hoog mis Maandag 15 Aug. tien uur zullen ae hoogste burgerlijke autoriteiten worden ontvangen. Om half één begint de re ceptie voor het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel, de Monseignori, Ere-kanunm- ken en Dekens van het Bisdom. Van 1 tot 2 uur kunnen de priesters nun op wachting maken en van 2 tot 3 uur dp religieuzen en leken buiten de staö Haarlem. Zoals bericht vindt do huldi ging van katholiek Haarlem op Woens dag 17 Aug. in het gemeentelijk con certgebouw plaats met medewerking van het koor „Katholiek Haarlem". De feestrede wordt uitgesproken door de heer H. van Os. Het comité tot voorbereiding van de feestviering verzoekt ons het volgende mede te delen: Alle katholieken wonen de in de randgemeenten liggende langs de weg WarmondHaarlem wordt ver zocht 14 Aug. van twee uur af de vlag uit te steken, zo mogelijk met paarde wimpel. De katholieken van Haarlem worden eveneens verzocht te vlaggen oj. 14 en 15 Augustus. Men wordt er op gewezen, dat het ten strengste verboden is foto's te ma ken of te filmen in de Basiliek tijdens de Pontificale plechtigheden. Er zal geen enkele uitzondering worden toegestaan Bij de Holland-Nautic aan het Spaar- ne vond Maandagmorgen ongeveer half twaalf een dodelijk ongeval plaats. De 29-jarige arbeider J. de G. uit Haarlem was daar aan het werk op een op de helling liggend schip, dat 1400 ton meet. Tijdens deze werkzaam heden viel de G. plotseling van het schip achterover in het water. Het kan zijn, dat hij door een spanschroef is getroffen en van het schip is geduwd. Om de man uit het Spaarne te halen, moest men eerst de boot enigszins ver- oiaatsen. Na een half uur slaagde men .er in de G. op het droge te brengen, pogingen om door middel van kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wekken mochten niet baten: de man was overleden. De in Haarlem welbekende pater prof. mag. V. M. Kuiper O.P., vele jaren „Maestro degli Studi" en tijdelijk waar nemend rector-magnificus aan de Do minicaanse Universiteit „Angelicum" te Rome, in October 1947 benoemd tot professor in de Philosophie aan de Zwitserse Staatsuniversiteit te Frei burg, viert 15 Augustus zijn vijf en twintigjarig priesterfeest De plechtige H. Mis van dankbaar heid zal die morgen door de jubilaris om negen uur worden opgedragen te Amsterdam in de kerk van de Paters Dominicanen aan de Rijnstraat. Er bestaat gelegenheid tot feliciteren op 17 Augustus van 4 tot 5 uur ten huize van pater Kuiper's ouders, Kle verparkweg 49, alhier. De Onderlinge Tuinliedenvereniging organiseert Woensdagavond een excur sie naar de buitenplaats van de heer F. Brenninkmeijer, Bentveldsduinweg te Aerdenhout, teneinde de tuinaanleg aldaar te bezichtigen. Deze excursie staat onder leiding van de heer Drayer. De deelnemers worden te 7.15 aan de Viersprong te Aerdenhout verwacht. Toen de gouden koets, de crème calèche en de andere koninklijke rij tuigen in de herfst van 1948 in Den Haag werden tentoongesteld, regende het verzoeken uit alle delen des lands om deze tentoonstelling ook elders te houden. Al deze verzoeken moesten evenwel worden afgewezen, want het was niet mogelijk deze rijtuigen te vervoeren. Vervoer op een open spoor wagen brengt te veel risico's mee (vochtig worden, stoten enz.) en ook de auto kan dit vervoer niet aan. Dus, redeneerde men aanvankelijk, er is geen vervoersgelegenheid. Dit drong uiteraard ook door in de kringen der wilde vaart-schippers. Als wij met onze schepen machines kunnen vervoeren, die 80.000 kg. per stuk wegen, kunnen we dan deze rijtuigen niet trans porteren? zo redeneerden zij. Het „object" werd bekeken en bestu deerd. Vele mogelijkheden werden over wogen en het eind van 't lied was, dat de particuliere wilde vaart-schipper tot de slotsom kwam, dat de kostbare rij tuigen niet alleen per schip vervoerd konden .worden, maar dat bovendien de expositie zelf heel goed in het schip kan worden gehouden. Dit laatste vooral gaf vele voordelen. Immers, als de rijtuigen eenmaal waren ingeladen en de inrich ting gereed was, was de expositie zelf ook direct klaar. Geen laden of lossen meer. Geen gesjouw met materialen, die niet passen of niet geschikt zijn. Geen tijdverlies meer voor het opbouwen der tentoonstelling. Dat alles kon vermeden worden en was een klemmend argument voor vervoer te water. Toen het zover was, werd contact ge zocht met de autoriteiten in Den Haag. De gehele groep particuliere wilde vaart, schippers en sleepbooteigenaren, geor ganiseerd in de Ned. Part. Rijnvaartcen trale en de Stichting Ned. Part Binnen vaart, stelde er een eer in er aan te kun nen meewerken, dat tienduizenden Ne derlanders, die anders daartoe geen kans kregen, in de gelegenheid werden ge steld de kostbaarheden te bewonderen niet alleen, maar ook om mee te werken aan het maatschappelijk doel, dat het Koningin Julianafonds nastreeft. Daarom is het gehele vervoer van deze tentoonstelling en de daaraan verbonden werkzaamheden door de particuliere wilde vaart aan het Koningin Juliana fonds gratis aangeboden. Het zal niemand verwonderen te ho ren, dat men in Den Haag niet een, twee, drie het aanbod accepteerde. Uiteraard was men dankbaar voor de mogelijkheid zovele Nederlanders te kunnen laten ge nieten van al dit moois, maar men wens te zich vooral te overtuigen, dat het ver voer goed zou worden verricht Alles werd nauwkeurig nagegaan en ook de autoriteiten kregen de overtuiging, dat vervoer per schip en expositie in het schip zeer goed mogelijk was. Nadat H. M. de Koningin haar toestemming had gegeven, konden de voorbereidingen be ginnen. Na ampele overweging is de keus ge vallen op een schip van het type Kem penaar, een sleepschip van 50 meter lang en 6.60 meter breed. Dit type heeft het voordeel, dat het pracfisch alle grote Onder leiding van Marinus Adam zal de H.O.V. heden 9 Augustus, des avonds om 8 uur, wederom een concert geven in het Bloemendaalse Bos. Het programma luidt als volgt: Ouverture „Oberon" van Carl M. von Weber; Ballet suite „Le collier de saphirs" van Piemé; An dante cantabile van Tschaikowsky; de Ly rische Suite van Grieg; Ouverture „De bar bier van Se villa" van Rossini; Perpetuum mobile van Joh Strauss; Scènes pittoresques vqn Massenet en de Marche hongroise van Hector Berlioz. Dinsdag 9 Augustus zal de heer Geor ge Robert des avonds van 8 tot 9 uur een orgelconcert geven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem. Het programma vermeldt composities van Joh. Seb. Bach (16851750): 1 Pre ludium en Fuga g. gr. U; 5 KorahVoor spelen: a. Wer nur den lieben Gott lasst walten; b. Wachet auf, ruft uns die Stimme; 3 Sonata I Es gr. t, Allegro moderato, Adagio, Allegro; 4 Kleines harmonisches Labyrinth; 5 Passacaglia en Dubbelfuga. Donderdag 11 Augustus zal de heer George Robert des middags van 3 tot 4 uur het orgei van de Grote Kerk be spelen. Het programma vermeldt: Pre ludium en Tripelfuga Es gr. t., J. S. Bach; Liebster Jesu, wir sind hier (2 voorspelen en koraal), J. S. Bach; Prière, C. Franck; Sinfonia, H An- driessen plaatsen in Nederland kan bereiken en anderzijds zeer geschikt is voor net hou den van een dergelijke tentoonstelling. De voortbeweging geschiedt door mid del van een, eveneens door de organisa ties gratis ter beschikking gestelde, sleepboot En nu vaart het schip door geheel Ne derland en bezoekt meer dan dertig steden. Morgen, Woensdag, komt het schip met zijn kostbare lading in Haarlem aan, waar het twee dagen achtereen, tot 5 uur in de namiddag, aan de Turfmarkt te bezichtigen zal zijn. Behalve de gou den koets en de crème calèche ziet men op deze tentoonstelling garde-uniformen van Grenadiers, Jagers en Irene-Brigade, een vitrine vol accessoires en een aantal tuigen. In de op 6 Augustus gehouden jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders van Joh. Enschedé en Zo nen Grafische Inrichting N.V. is aan de directeur de heer A. D. Huysman op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankbetui ging voor de vele en belangrijke dien sten door hem gedurende vijf en der tig jaar aan de vennootschap bewezen. De heer Huysman zal als gedelegeerd commissaris aan het bedrijf verbonden blijven. In dezelfde vergadering werden tot directeuren der vennootschap benoemd de heren jhr. mr. B. W. F. v. Riems dijk, tot dusver secretaris; jhr. W. van Andringa de Kempenaer en J. R. Gun ning, deze beiden tot dusver adjunct directeuren. President-directeur is de heer B. F. Enschedé. HAARLEM, 8 Aug. Geslaagd voor deel A: mevr. G. LalkBeekman, Amsterdam (akte) en G. H. Kreijenbroek, Haarlem (akte). Geslaagd voor deel B: C. Bak Den Helder (akte), mej. J. J. Burmeister, (West. Graf dijk), mej. M. J. Th. Michon, Heemstede en C. J. W. v. Moort, Mid den Eierland. HAARLEM, 3 Augustus. Geslaagd voor deel A: mej. A. J. P. Hollander, Haarlem (akte), mevr. S. Soemawihard- ja. Oegstgeest (akte). C. Visser, Noord- Scharwoude (akte). M. v. Tol, Amster dam (akte). J. Zaadnoordijk, Uitgeest (akte). Geslaagd voor deel B: mej. C. Dekker, Uitgeest (akte). H. H. v. d. Neut, J. Rosbergen, mej. M. J. Waal- kens, alle drie uit Amsterdam (akte). De volgende leerlingen van de R. K. Industrie- en Huishoudschool Gedemp te Voldersgracht 22 zijn geslaagd voor Staatsakte K (Nuttige Handwerken): de dames: L. Deen, J. v. Eyndhoven, R. Hajnal, M. Koster, Ph. v. Leeuwen, H. v. d. Pas en A. Paulides. (Afgewezen 1). De aquariumtentoonstelling in de Vishal mag zich nog steeds verheugen in een grote belangstelling van de. zijde van de Haarlemmers. Maandagmiddag om half drie trad de vijf en twintig duizendste bezoeker over de drempel van de Vishal. De voorzitter van de Haarlemse Aquariumvereniging „De Natuur", de heer H. J. Jonker, be groette de gelukkige het was de heer A. Gerritsen, wonende Meidoomplein 32 Haarlem met een vriendelijke toe spraak en overhandigde hem een aan lokkelijk uitziende taart. Wij vermel den hierbij tevens, dat de expositie nog tot en met Zondag open 'zal blijven. Door de grote toeloop zag men zich ge noodzaakt de tijd te verlengen. Op het Rijklof van Goensplein hield een surveillerende politieagent van nacht om half drie twee mannen aan, die in het bezit waren van een hoeveel heid planken. Na een onderzoek bleek, dat het tweetal het hout in Bloemen- daal had ontvreemd. Ze zijn in arrest gesteld. Op de Ged'. Oude Gracht nabij de Zui derstraat had een aanrijding plaats tus sen een wielrijder, die, komende uit de Zuiderstraat, geen voorrang verleende en een personenauto. Met een bloedende hoofdwonde en een hersenschudding werd de wielrijder, een 16-jarige jon gen, naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht. Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassaulaan 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlich tingen te bekomen omtrent de volgende in de afgelopen week als gevonden aan gegeven voorwerpen: autopeds, armban den, bal, autoband, blouse, zwembroekje, bok, badpak, brillen; broche's, ceintuurs, doos met boter, doos met levensmidde len, flesjes medicijnen, gebit, munt- en bankbiljetten, hoofddoek, handdoek en zwembroek, zilver hangertje hand schoenen, heren hoed, honden, gouden en nikkelen horloges, heren en dames regenjassen, jongensjasjes, paarlen hals ketting, haarkam, koppeling, kano's, manteltje, zakmes, ijzeren maatstok, manden, mondorgel, mutsen, nummer plaat, oorbel, pantalon, pet, portemon- naies met inhoud zilveren rammelaar, rozenkransen, jasschort, shawls, haar- strik, slipover, schoenen, sleutels, gou den en zilveren spelden, streng touw, tabakszakje met inhoud, tassen met in houd, dames- en kindervesten, vulpen nen, windjack, plunjezak met deken, zeiltje. Op de sintelbaan te Amsterdam zijn de districtskampioenschappen van N.- Holland gehouden, voor dames en meis jes. Er werden ook enkele heren-num mers verwerkt waaraan de athleten uit DERBY deelnamen. A. Hill uit Derby won de 1500 M. in de uitstekende tijd van 4.12.4 en T. Calladine werd tweede in 4.23.5. De 800 M. was voor E. R. Bor- man uit Derby in 2.10.2. De 1500 M. kl. D werd een Haarlemse aangelegenheid. C. Koster van de HAV werd eerste en H. Buse tweede in resp. 4.37.8 en 4.38.3. Wijnands werd vierde in 4.39.8. De dames van GITA noteerden de vol gende prestaties: 100 M. klasse C.: eerste A. v. d. Velden 13.8, 5de N. Hagtingius 14.4. 100 M. klasse A: 4de A. Stolwijk 13.9. Verspr.: A. Stolwijk 4,72 M. Hoog springen: 4 gelijk met no. 3 N. Heilker l',37 M. Bij de meisjes werd D. Taams van Gita 2de achter W. Lust van Zaanland, tijd 10.4 op de 80 M.: 2. D. Taams 10 5, 3. N Buch van Sagitta 10.5. Bij het versprin gen werd D. Taams met 5,005 M. vierde. Het estafette nummer voor Dames de 4 x 100 M. werd gewonnen door Sagitta A'dam in 53.9; 2. de ploeg van GITA Haarlem in 54.9 sec. De wedvlucht vanaf Maastricht op 31 Juli had het volgende resultaat: In par cours waren 261 duiven; 1, 2, 3, 4, 10 J. J. de Bie; 5, 7, 23 C. v. d. Wal; 6, 21, 26 C. Verdonk; 8, 47 P. A. Kroon; 9, 19, 32, 33, 41, 44 C. Opdam; 11 Th. Bekker; 12, 22 N. Wezenbeek; 13, 17, 31 S. Th. Bak ker; 14 J. v. Bergen; 15, 51 J. Scherf; 16, 53 E. Vinke; 18, 42 J. C. Kroon; 20, 25, 49 A. Vergers; 24, 50 P. Kroon; 27, 28 C. Elsendoorn; 29, 38 W. Jansen; 30,36 J. Hansen." Eerste duif aankomst 10-37-52; laatste duif aankomst- 10-58-08. Dat de heer J. J. de Bie over prima duiven beschikt, moge hieruit blijken, dat hij buiten de Reisduif ook nog het rijwiel, gasfornuis enz. enz. wist te win nen op het jaarlijkse T.B.C.-concours afó. Haarlem. Haarlem 4Haarlem 5. Gewonnen door Haarlem 5 met 116 runs. Haarlem 5 totaal 152, waarvan Bos 20, Goossens 19, M. Paardebek 16, P. Mulder 35, Schornagel 38 n.o. Bowlingcijfers Haar lem 4: Hetem 332, Lanting 562, Fortgens 116. Haarlem 4 totaal 36, waarvan G. Strik 19. Bowlingcijfers Haarlem 5: Wildschut 521, Ter Haar 13, Bos 49. GEBOREN: R. van KampenStoker, z; J. C. WesterhoutAlewijn, z; C. van PerlsteinVrugt, z; J. M. Froeling Koetsier, z; A. A. CorstenMul, zj C. E. van der RjetSchipper, z; T. Bos manvan Everdingen. z; G Montau- banvan Uitert, z; C. de la MarLod der, z; A BeishuizenKatsma, z; E. A. RozijnArentsen, d; J. VoogesKunst, d; M. KlaverSchaap, d; C. C. A. Hon- coop—van den Dungen, d; W. Romp van Bodegom, d; C. F. Zwagerman Smolenaars, d; W. C. Roeskevan der Vegt, d; P. J. Slendersvan der Klis, d; L. Boudewijnvan Schuppen, d; A. J. Zuijdewegtvan Diest, d; C. M. KuitKloos, d; C. C. SmitRaar, d; J. Jansenvan Heijningen, d; T. M van LintWoltmann, d. GEBOREN: A. A. Stapel—Poll z.; M. H. van ter TooienRobertson z.; M. J. G. Bijleveldvan Dam z.; H. W. Kloot van Attekum z.; W. WittekoekFran sen, 2 z.; M. VeenstraVerkerk d.; A. ToepoelVermeulen d. GEHUWD: F. Geuzebroek en J. W. Hildebrand. OVERLEDEN: C. Gouwen, 70 j., Kamperlaan; J. Pool, 78 j„ Ged. Vol dersgracht. OVERLEDEN: A. van den BoèEek, 64 j„ Westerhoutpark; T. Kneijnsberg Watzema, 77 j„ v. Oosten de Bruynstr.; M. SilvesterBaart, 47 j., Prinsen Bol werk; Jonkhr. L. R. van Lennep, 55 j„ Kamperlaan; E. KorsKortekaas, 75 j„ Hagestraat; A. W. de Jong, 24 d„ v. Ol- denbameveltlaan; A. van Ham, 46 j„ Trompstraat. Tijdens het spelen op straat viel een negenjarige jongen Maandag in de Bis schop Ottostraat met zijn hoofd op de stenen. Met een hersenschudding werd hij het ouderlijk huis binnengebracht Wellicht zullen velen met enige verbazing vernemen, dat sinds geruime tijd' het land van Groe nendaal een eigen kwekerij rijk is. Vrij wel ongemerkt is deze inrichting in de letterlijke zin van het woord gegroeid uit niets en wie op het ogenblik langs de Vrijheidsdreef wandelt, ziet daar een ware lusthof van bloemen met een keu rig gazon en een bordje, waarop trots de aankondiging „Gemeentelijke Kwekerij" prijkt. Daarmede is een oud stokpaardje sinds men hier vernomen heeft dat er een jeugdruiterfeest komt, denkt en spreekt men vrijwel alleen in paarden- terminologie en als gevolg daarvan is ook zelfs de motorpolitie op paarden ge klauterd dat door Groenendaler ette- lijkè jaren geleden werd bestegen en bereden, werkelijkheid geworden en wanneer de voortekenen niet bedriegen, zal geheel Heemstede niet alleen van deze onderneming profiteren, maar zij zal zelfs tot heil van de gemeentelijke financiën kunnen strekken. Wie nu denkt, hier een aaneenschake- De eerste Nationale Jeugd-Ruiterdag begon met stralende zonneschijn en een muzikale wandeling van „St. Michael" door de gemeente. In de hal van het raadhuis en in de raadzaal .waren bloemstukken aange bracht die een feestelijke indruk maak ten en precies tien uur hield de heer E. J. v. Lent, loco-burgemeester van Heemstede een welkomstrede. Om half elf werd op het wedstrijdter rein een begin gemaakt met de wed strijden en te kwart voor elf arriveerde H.M. Koningin Juliana met de Prin sesjes Beatrix. Irene en Margriet. De twee oudste Prinsesjes namen aan de wedstrijden deel en Margriet mocht kijken of alles goed ging. De houding van het publiek was in alle opzichten onberispelijk; de vorstin kon zich met de prinsesjes overal be wegen zonder hinderlijk gevolgd te worden. Het gevolg was, dat de Konin gin zich niet alleen ongedwongen met diverse persoonlijkheden onderhield, maar dat het feitelijk één groot familie feest werd. Gelijk het met ruiterfeesten gebrui kelijk is werd het ook hier weer be duidend later dan in het keurig ver zorgde programma was vermeld. Eerst tegen half acht waren de wedstrijden algelopen en onmiddellijk daarop ver trok de Koningin met de Prinsesjes, zeer tevreden over het prachtige verloop van deze geslaagde dag. Des middags kwam Prins Bemhard eveneens een kijkje nemen, in de hoop zijn dochters te zien rijden. Deze ech ter hadden haar dressuurproeven reeds volbracht, geestdriftig toegejuicht door de menigte. Direct na de oproep, waarbij bloe- menkoninginnen werden gevraagd om te helpen bij de geldinzameling op 15 Augustus, meldde zich de Bloemenko ningin, die een week lang in Haarlem heeft geregeerd. Het Heemsteeds Comi té voor Herwonnen Levenskracht is daar zeer erkentelijk voor, omdat het vertrouwt, dat zeer veel meisjes en jon gens haar goede voorbeeld zullen vol gen. De animo om bloemenkoningin te zijn was tot nu toe niet groot, doch het Co mité rekent er stellig op, dat het goede voorbeeld, hierboven gememoreerd, een stimulans zal zijn voor andere flinke meisjes om uit dankbaarheid voor hun gezondheid en levenskracht, die zij van O.L.H. ontvingen, op 15 Augustus enige uren van hun vrije tijd te besteden om het mogelijk te maken anderen, die tij delijk hun gezondheid en levenskracht moeten missen, deze weer terug te ge ven. Laten vooral meisjes en jongens, die beloofden „elke dag een goede daad" te stellen, eens overwegen of hier geen schitterende gelegenheid is die belofte op héél bijzondere wijze in te lossen. Het gaat om een hoge inzet, n.l. zieke medemensen hun levenskracht terug te geven. Geeft U daarom vandaag nog op bij één der onderstaande adressen: J. Spann, Wiekenplein 12; N. J. v. d. Linden, Heemstedeplein 13 en P. Zegwaart, Koe- diefslaan 10. Tijdens het Jeugdruiterfeest op Za terdag 1.1. heeft de Heemsteedse Niwin door middel van een ponywagentje, dat voor dit doel beschikbaar was gesteld, door de heer J. Laimböck, een bijzon dere collecte gehouden. Het publiek toonde zich royaal en schonk in totaal een bedrag van 149.54, dat weer ten bate van onze jongens in Indonesië ge- bruikt kan worden. Behalve enige andere prachtige ten toonstellingen herbergt het Rijksmuseum thans ook de expositie „Uit de Schat kamers der Middeleeuwen" en de klacht van de hoofddirecteur van het Rijks museum, dat deze tentoonstelling zo slecht bezocht wordt, wijst op een ont stellend gebrek aan cultuurbesef bij het publiek. De hier geëxposeerde kunst uit Noord-West-Duitsland van Karei de Grote tot Karei de Vijfde is met veel moeite bijeengebracht en ver dient de belangstelling van ieder Ne derlander. De tentoonstelling is het eerst in Brussel gehouden, maar zij werd voor Amsterdam nog uitgebreid met een groot aantal kunstwerken. Zij kwam tot stand dank zij de voorspraak van de Aartsbisschoppen van Keulen en Utrecht en de medewerking van de Britse be zettingstroepen en van verscheidene Duitse autoriteiten. Domkapittels, ker kelijke autoriteiten, stadsbesturen, mu seumdirecteuren, niet alleen in Duits land maar ook in Helsinki, Groningen, Maastricht en Utrecht, stonden de on vergelijkelijk mooie kunstschatten af. Zo kan men de deuren van een tijdens de oorlog geheel verwoeste Keulse kerk bewonderen, op welke deuren het leven van Jezus in zijn geheel is uitgehakt. De meeste tentoongestelde producten zijn in samenhang met de architectuur vervaar, digd en waren grotendeels voor de ker kelijke eredienst bestemd. Men vindt thans in het Rijksmuseum een verbluf fende rijkdom aan kostbare reliek schrijnen en schitterende gebruiksvoor werpen, bestemd voor de kerken, want de edelsmeedkunst was tijdens de Mid deleeuwen in Duitsland zeer vruchtbaar. Wat tentoongesteld is. is nog maar een beperkte keuze van karakteristieke meesterwerken. De beeldhouwkunst toont talrijke Madonna's, kruisbeelden en Heiligen, o.a. St. Nicolaas op wiens voetstuk de volgende voorstellingen zijn geschilderd: St. Nicolaas redt schippers uit een storm op zee, hij gooit heime lijk geld door het raam van drie jonk vrouwen als bruidschat en hij bevrijdt onschuldig veroordeelden van de terecht stelling. Maar men vindt ook dwaze maagden uitgebeiteld en profeten, van wie twee afkomstig zijn uit de „Pro- phetenkammer" van het Keulse raad huis met vermaningen aan de raads heren. En men vergete niet die weel derige voorstelling van Maria's sterfbed te gaan zien, een buitengewoon be kwaam stuk werk. De edelsmeedkunst is het rijkst ver tegenwoordigd. Processiekruisen met edelstenen versierd, reliekhouders, o.a. in de vorm van een arm, reis- en draag- altaren, schrijnen, met bladgoud belegd en van prachtige voorstellingen voor zien, vormen wel het schoonste deel van de uitgebreide tentoonstelling. De z.g. „Essener Madonna", een gekroond beeld van Maria, bijna duizend jaar oud, vormt hier een hoogtepunt. Er zijn hier kunstwerken, die zeer vele eeuwen oud zijn, een bewijs hoe reeds heel vroeg de kunst een grote stimulans kreeg door de religieuze plechtigheden. Ook aan hetgeen aan bronsgieterswerk is ten toongesteld, kan men dat ervaren. Kruis beelden, reliekschrijnen, kandelaars en wierookvaten verraden hoe buitenge woon sterk deze kunst was ontwikkeld, die haar producten overal heenzond. Men zie de grote lezenaar, gevormd door een adelaar en rustend op leeuwen of het prachtig bewerkte deksel van een reusachtige doopvont. De ivoorkunst bracht uiteraard kleine doch zeer sier lijke voorwerpen voort: reliefs, voor platen van boekbanden en kammen voor liturgisch gebruik. Een groot aantal schilderijen, die dikwijls altaarpanelen zijn, geven een beeld van de schilder kunst uit de Middeleeuwen en de vele voorbeelden van weef- en borduurkunst, in de regel door schiders ontworpen en door vrouwenhanden uitgevoerd en dik wijls nog zo „vers" alsof ze pas het ate lier verlaten hebben, tonen de gehele ontwikkelingsgang van de versierkunst, die uitvloeit van eenvoudige ornamen ten tot stillistisch schone figuren. Ka zuifels, koorkappen en altaarkleden zullen menige vrouw om hun bijzonder fraai weefsel en borduurwerk in ver rukking brengen. Maar zij vergete ook niet de kostbare Vlaamse wandtapijten te bekijken, afkomstig uit de Dom van Xanten. En tenslotte de glasschilder kunst, vertegenwoordigd door hoge ra men, die sommige tentoonstellingszalen geheel domineren door hun decora tieve en kunstvolle beschildering. Zo valt er heel wat te bewonderen op deze veelzijdige expositie, die de kunstzin van de Middeleeuwers toont, gebonden aan een sterke traditie en hoge gods dienstzin. Het derde procesiekruis uit Essen, dat van voor 1000 dateert. De representatieve zomertentoonstel. ling van het Stedelijk Museum in Am sterdam draagt de naam „Van Van Gogh tot Picasso"; zij heeft een sterk interna tionaal karakter en heeft dan ook de bedoeling te laten zien, dat in de diver se landen tussen 1905 en 1925 een zelfde beweging in de schilderkunst ontstond, die men de naam gaf van expressionis me, als tegenstelling tot 't impressionis me. In de verschillende landen bleek dat eenzelfde uiting van de geest van de tijd: men wendde zich af van de idee, dat het menselijk leven door de werke lijkheid en de techniek wordt bepaald en geloofde in het scheppen van een nieuwe werkelijkheid. Lijn en kleur werden bij de expressionisten een sug gestieve kracht, zij waren niet langer beschrijvend. De expositie beslaat de gehele rech tervleugel van de eerste verdieping van het museum en bevat Jiehalve olieverf schilderijen, enkele aquarellen en plas tieken. Er zijn werken geëxposeerd van Van Gogh, Paula ModersohnBecker, Munch, Ensor, Emile Nolde, Kirchner, Pechstein, Delaunoy, Kokoschka, Vla- minck, prof. Campendonk, Chagall, Mare, Otto Muller, Von Jawlensky, Desmets, Sluyters, Jan Wiegers, Kruy- der, Werkman, Permeke en tal van anderen. Deze expositie, die in het ka der van het Holland Festival is georga niseerd, blijft tot half September. T""$^ m De ttroebb toe mm de H. Heribert vam. omstreeks U60 wit de H. Heribeatlceok ie Kevie» ling te vinden van grote kassen, waarin de kostbaarste planten worden ge kweekt en waar tropische gewassen een onderdak vinden, heeft het mis. Op de halve H.A. grond waar in de oorlogs jaren vele ingezetenen pogingen deden om zelf wat groenten en aardappelen te kweken, worden thans uitsluitend bloemen en planten voor de plantsoenen geteeld. Natuurlijk loopt er wel eens een soort door, die men nu niet direct overal vindt, maar de Victoria Regia b.v. schittert door afwezigheid en de gehele opzet van deze kwekerij wijst op uitsluitend doelmatigheid en het voor komen van uitgaven ten behoeve van de plantsoenen. Want hoe trots ieder recht geaard' Heemstedenaar ook is op zijn plantsoenen, zij kosten elk jaar handen vol geld en het is dus begrijpelijk, dat men gezocht heeft naar wegen, om die ■utgaven wat te verminderen. Daarom heeft men deze kwekerij opgezet en nu is men druk bezig met zelf de nodige bloemplantjes te kweken die het vol gend voorjaar weer onze plantsoenen zullen versieren. In 1950 worden er nu eens geen bollen gepoot, ook al om de grond niet „vermoeid" te maken, maar komen er andere soorten aan de beurt, in eigen kwekerij geteeld en waarmede dus, slordig berekend, wel enige dui zenden guldens bespaard zullen wor den. Natuurlijk is dat op een bedrag, dat zo tussen de 80.000 en ƒ100.000 be draagt, slechts gering, maar alle beetjes helpen ten slotte en een besparing van enige duizenden guldens is ook, en vooral in deze tijden, niet te versmaden. Elk gemeentebestuur zou zich de han den dichtknijpen, wanneer elke dienst kans zag, een zodanig bedrag te bezui nigen. Groenendaler merkte in het begin van zijn beschouwing op, dat de opzet van deze kwekerij voor alles in het teken staat van doelmatigheid. Als gevolg daarvan is ook de uiterste soberheid betracht, omdat men, en zeer terecht, eerst eens wilde weten, of de onder nomen pogingen inderdaad zouden luk ken. Mede door het grote enthousiasme waarmede hier wordt gewerkt, en daar bij mag wel eens een pluim worden ge geven aan de plantsoendienst, wie niets te veel is. Dat geldt in het bijzonder voor de weinige mensen, die op deze kwekerij werken, maar die hun groot ste pleizier vinden in het kweken van vele jonge plantjes. Bovendien zorgt deze instelling ook voor een passende en smaakvolle versiering, wanneer daartoe een gerede aanleiding bestaat. Ën wat zij in dit opzicht kan presteren, is gebleken bij het afscheid van jhr. J. P. W. v. Doorn als burgemeester van deze gemeente. Dat verder de verschil lende afdelingen van de gemeentelijke instellingen en bedrijven regelmatig va» verse en kleurige bloemen worden voor zien, is iets, dat thans reeds vanzelf sprekend wordt geacht en het is te be grijpen, dat in elke ambtelijke om geving deze kleurige noot ten zeerste wordt gewaardeerd. Het spreekt vanzelf, dat, al is men min of meer tevreden over de thans reeds bereikte resultaten, er toch altijd nog bepaalde wensen zijn en toen Groenen daler onlangs deze kwekerij bezocht, heeft hij daarvan natuurlijk kennis ge nomen. Vrijwel al deze wensen lopen uit in dit éne, maar zo belangrijke: het bezit van een eigen kas, waarin ge stookt kan worden. Natuurlijk kost zo'n installatie geld, maar men heeft hem verzekerd, dat, wanneer de kwekerij verrijkt zou worden met een flinke kas van pl.m. 15 meter lengte en een daar mede in verhouding staande breedte van ongeveer 8 meter, de besparing op de uitgaven zeker nog groter zou wor den, omdat men dan meer en nog beter kan kweken. De nieuwe kas zou zich dus met enige jaren zelf betalen en er kan dus weinig tegen zijn, zich bin nen de kortst mogelijke tijd een zodanig exemplaar aan te schaffen. Dit is echter eerst 'n zaak van 't nieuwe college van B. en W. en vervolgens van de nieuwe gemeenteraad. Hoewel onze gemeente lijke molen tegenwoordig op volle toe ren draait, zoals bij de verordening op de winkelsluiting voor levensmid- delenbedrijven is gebleken, ziet Groe nendaler die kas toch niet zo heel gauw verschijnen. Dat het echter een welkome aanwinst zou zijn, ook al komt er nooit een Victoria Regia in, zal spoedig genoeg blijken en als men daar van nu maar eerst overtuigd wordt, komt het overige vanzelf. Een sterk ar gument vóór de aanschaffing van deze kas is voorts nog het onmiskenbare feit, dat bij dé dienst van Openbare Werken, waaronder de plantsoendienst ressorteert, de grootste zuinigheid wordt betracht. In 'n volgende beschou wing zal dat ook met feiten worden aangetoond. Met de gemeentelijke kwekerij is het land van Groenendaal een belangrijke aanwinst rijker geworden, die zeker binnen afzienbare tijd gecompleteerd wordt en die ongetwijfeld zal bijdragen, dat de versieringen van de plantsoenen van jaar tot jaar nog beter en mooier zullen worden, terwijl de uitgaven daar door niet zullen stijgen. GROENENDALER JEliS Vandaag naar de stembus," deelde ik mijn trouwe gade mede „Op naar de kruidenier om wereldregering en wereldburgerschap te bekrachtigen- „Raar gedroomd?" vroeg ze, met een medelijdend lachje. „Helderder dan ooit voel ik me van morgen," antwoordde ik zelfbewust en ten bewijze van deze uitgeslapenhein danste ik de samba op de „ochtendklan ken van de K.R.O." „Maar welke lijst moet ik dan kiezen. „Er is geen lijst, er is maar één we* reldburger één!" „Is dat voor de K.V.P. Romme?" „Er is vandaag geen K.V.P. meer. is slechts wereldburgerschap. Op naar de stembus van de melkboer!" „Moet je dan vannacht weer op de krant blijven voor de uitslagen?" „De uitslag komt pas 20 Augustus i® een openbare vergadering. Hier heb je drie stembiljetten, een voor je zelf, een voor mij en een extra om de zaak kracht bij te zetten! Op naar de sigarenwinke lier!" Ze bleef er niets van begrijpen, hoe wel gisteravond toch duidelijk in de krant heeft gestaan, wat er aan de hand is. „Willen de inwoners van Haarlem een Internationaal Legioen der Wereldbur gers, dan moeten ze het in hun bus ëe' vonden stembiljet in een stembus du wen, die bij zeshonderd winkeliers ge plaatst is", legde ik rustig en ernstig uit- „Krijgen we dan nooit meer oorlog? glimlachte mijn wijze gade. „Nooit meer!", verzekerde ik. „Geef me dan duizend stembiljetten zei ze zichtbaar opgelucht. In de hedenavond te houden raads vergadering zal een motie aan de orde komen, ingediend! door de raadsleden Van der Werff (C. H.) en Terol (A.Z.B.). waarbij de raad zich uitspreekt voor in* williging van het in Maart j.l. inge komen verzoek van de Chr. kleuter school om beschikbaarstelling van een gemeentelokaal voor een kleuterklas. Woensdagavond om half acht zullen op het terras van hotel „De Schelp bokswedstrijden worden gehouden Ne derlandse en Engelse boksers zullen elkaar bekampen. Voorts zullen drie boksers van de vereniging „De Ring uit Haarlem, Brouwer, Anthonissen en Spit, uitkomen tegen de Amsterdammer* Stuurop, Winkelaar en Meerland D® baten zijn bestemd voor de Niwin-Kerst' pakkettenactie. Zaterdagmiddag wérd de Zandvoorde brandweer gealarmeerd voor een duin brand in de nabijheid van „Kraantje Lek". De brandweer was het vuur spoe dig meester. Gistermorgen is in de Beatrixtunnel te Hilversum een N.Ë.M.-bus aangere den door een vrachtauto met aanhang" wagen. Ongeveer zes passagiers liepen hierbij min of meer ernstige verwon dingen op. T>e chauffeur eri verscbUwjV" de passagiers moesten naar de R. Ziekenverplegingworden vervoerd. D® bus werd zwaar beschadigd; alle ruito» sneuvelden, WESTERDAM, 8 v. R'dam te N. York. W. RUYS, Baf. n. R'dam, 8 v. P. Said. AMSTELLAND, B. Aires n. Amst. 8 te Ilhao»- MAASLAND, 8 v. R. Jan. tè Santos. MERWEDE, Amst. n. O. Afr., p. 8 Dungene»' RIJNLAND, Amst. n. B. Aires, 7 v. L. Palma»' WATERLAND, 7 Montevid. n. Santos. WELTEVREDEN, N. York n. Bat. 7 GK*' ALBIREO A'dam n. Basrah p. 9 K. d. Artm- BRITSUM Bona n. Newcastle p. 9 Ouess- CASTOR 9 v. Maracaibo te Demerara. DRACO 9 v. Passages te Bilbao. HERA 8 V. Aruba te Maracaibo. JAVA A'dam n. Batavia p. 9 Gibraltar. KLIPFONTEIN 9 v. L. Marq. n. Beira. MADOERA 9 v. Batavia te Cheribon. MANOERAN 9 v. Singapore te Manilla. NESTOR 8 v. Alexandria te Istar.boul. ORANJEFONT. 10 v. Kaapst. n. P Elisa»- ORANJE Batavia n. A'dam p. 9 Minicoi- SINGKEP A'dam n. Bat. p. 9 P. Said. Amsterdam. 8 Aug. 1949. De nieuwe week zette op de aandelen markt in met een min of meer verdeeld® stemming. De internationale waarden konden onder leiding van aand. Kon- Olie aanvankelijk kleine verdere koer*' verbeteringen boeken. Er bleek in deZ® fondsen weinig aanbod aan de markt zijn. waardoor een lichte locale vraag slechts tegen hogere koersen bevredig® kon worden. Op de scheepvaartmark moest echter wat materiaal worden °P'_ genomen, waardoor na een tamelijk ptüs' houdende opening in het verder verlooP de tendenz enigszins gevarieerd werd- Het hoofdfonds Kon. Olie sloöt n? een avance van 2% pet. op 306%, nad® tevoren op 307 was gehandeld. lever boekte een bescheiden koerswinf; van 1 pet.; Philips verliet de markt naw welijks prijshoudend. Aand. AKU, opgf^ lopen tot 176%, eindigden nagenoeg 0 veranderd op 175%. De binnend. indu=* triële waarden gaven weinig verand" ring te zien. Op de scheepvaartmarkt sloten aan®' Ned. Scheepvaart Unie 2 pet. lager. DJj staatsfondsenmarkt was fractioneel ve^ deeld bij zeer kalme handel. (Niet-officiële Koersen t Vorig open#* slot 9/» 3% Nederl. 1948 S-3% Neüerlano 1947 S ded 62-64 bel. tac inschr. Grtbk 1946 3 pCi Ned. Handel Mi), eert A.K.D. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert U mie ver eert. Nea. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam' Rubber Holi. Amerika L4)n Kon. N. Stoomb. Mb Ned. Scheepv. Unie a.VA Deli Mb eert 100 98gb 99 f, 97I8S1 153% 175% 116gb 160gb 147% 189 V2 259%gb 234 307 141 150 y2 1221,4 151?| 159% 149 98 178 250 307 13» 15S Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa> Tidewater U.S. Steel •ex dividend 8/8 29% 28 53'/ 381, 63% 12% 49% 54 17 11 20% 35 40% 32% 22%* 23%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2