„WIJ ZIJN ERKENTELIJK, MAAR GARANTIE IS TE BEPERKT" Aldus overheidsdienaren overzee w L Kunnen de jeugdorganisaties worden vereenvoudigd Nederlands Zouavenmuseum Problemen in de verhouding der K.A.-Jeugdbeweging HET WESPENNEST Opbouw van de jeugdorganisatie Het probleem der 50.000 Internat, motorraces te Zandvoort Dick Schermer stelt poging weer uit Herinnering aan Oorlogsvrijwilligers van Paus Pius IX' Twee-partijen-regering in België? Kom op de bruiloft De taak van de priester DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 Vïjf-jaren-termijn is ongewenst JAARLIJKSE ARIËNS- HERDENKING (Van een onzer redacteuren) T 7"aarach±ig, zij die nevenstaand kader gelezen hebben VV en nu hei wijze hoofd schudden over zoveel verschil lende katholieke jeugdorganisaties hebben misschien wel gelijk. Haar aantal is mogelijk ie groot. Doch wij maken ons sterk dat geplaatst tegenover de allesbeheersende vraag: „Maar welke verenigingen dienen er volgens U dan te wor den opgeheven?" de meesten de lust tol verdere criliek za! vergaan. Want, mijn hemel, hei probleem is zo een voudig niet. Hef is zelfs niet af te doen met de beantwoor ding van bovengestelde vraag, want in laatste instantie gaal hei niet om hei aantal, doch om de greep, die deze gezamenlijke organisaties hebben op de gehele jeugd. Die greep is beslissend en waar men zich, zoals wij in beide vorige reportages hebben aangetoond, hierover ten zeerste ongerust maakt, dan kan hef niet anders of ook de tweede vraag, die daarmee onmiddellijk verband houdt: „Vormen wij allen een niet ie grote verscheidenheid om de jeugd te kunnen boeien?" heeft de volle aandacht. Verkennerij KAN alle jongens niet boeien III door David Duncan HET EERSTE VOETBAL PROGRAMMA Golfk&mpioenschappen I de (Van onze Haagse redactie) Met de onlangs gepubliceerde garan d-verklaring, waardoor de Nederland- regering zich tegenover de in Indo- JJcsië arbeidende overheidsdienaren fi nancieel verantwoordelijk heeft gesteld voor de eventuele consequenties van de ■Machtsoverdracht voor deze ambtenaren beeft zjj een daad gesteld, waardoor zij «aar verantwoordelijkheid voor het lot "er ambtenaren erkent. Hoewel de sa menwerkende vakorganisaties van over heidspersoneel in Indonesië de S.V.O. met erkentelijkheid kennis hebben Benomen van deze garantie-verklaring, b'e voor sommige groepen een ruime mate van sociale veiligheid brengt, me- ben zij toch te moeten spreken van een bePerkte garantie. Het standpunt van de S.V.O tegen over de inhoud van de gepubliceerde verklaring is op de eerste plaats dat oeze niet het gehele terrein van het m garanderen complex van pensioenen, Vrachtgelden, onderstanden van alle ex- HederlandsIndische ambtenaren be dijkt, en zich slechts beperkt tot hen. me na de oorlog aan de wederopbouw hebben medegewerkt. Verder worden na de oorlog benoemde tijdelijken met gegarandeerd. Vervolgens wordt van honderden In dische Nederlanders met kleine salaris- seJi. pensioenen en onderstanden en dik wijls grote gezinnen geëist, dat zij zien metterwoon in Holland vestigen op straffe van verlies van de rechten op eÖectuering der garantie-verklaring. Deze eis is naar het oordeel der S, v. O. veel te hoog. Om allerlei redenen. Joals gebondenheid aan het land. aan mmilie e.d., is het voor deze mensen, "ie toch Nederlander wensen te blijven moeilijk, zo niet onmogelijk naar Ne derland te komen. Dit is wel een der meest pijnlijke punten in deze verkla ag. De gedwongen vestiging dezer In dische Nederlanders zou niet alleen voor kenzelf, maar wel heel in het bijzonder voor de Nederlandse gemeenschap ern stig ongerief kunnen brengen, te meer n°g waar het streven schijnt te bestaan °m geen Indische ambtenaren over te hemen. De termijn van vijf jaren noemen de S.V.O. ongewenst en zij menen als vaststaand te kunnen beschou wen, dat deze begrenzing het on gunstig gevolg zou kunnen hebben van ontijdige liquidatie van het hui dige corps, nodeloze verzwaring der lasten uit de garantie-verklaring voortspruitende of gedwongen over gang tot het Indonesische staats burgerschap. Elke tijdsbepaling be rust op verwachtingen, die tot een niet geheel te verantwoorden pro gnose leiden. De S.V.O. zouden de garantie willen doen gelden tot aan het einde van de diensttijd of tot aan de datum van de overgang in het Nederlandse bijstandscorps of het V.S.I.-corps. Tenslotte wordt bij net ontslag het praedicaat „eervol" vereist, waardoor Nederland dus aan de effectuering van haar garantie een uitspraak verbindt van de toekomstige V.S.I.-regeringsin- stanties. Dit komt de S.V.O. onaan vaardbaar voor. Voor het behouden of verliezen van de rechten, voortspruiten de uit de garantie-verklaring van Ne derland, zal een Nederlandse instantie moeten beslissen over het al of niet toe kennen van de materiële voordelen dezer garantie. Zij zal dus moeten be oordelen, cf het wegblijven van het praedicaat „eervol" naar Nederlandse criteria gefundeerd is. De S.V.O. achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze criteria bij de Nederlandse instan ties anders liggen dan bij de V.S.I. Overigens zjjm de S.V.O. van mening dat de garantie-verklaring voor Indo nesië zelf van het hoogste belang is, omdat verzwakken en ontwrichten van het huidige ervaren corps gevolgen kan hebben voor het gehele apparaat, die funest voor de jonge staat zouden kun nen zijn; dat door de garantie-verkla ring Nederland thans in de gelegenheid komt haar beloften, te Malino en te Linggadjati omtrent de personele bij stand afgelegd, in te lossen en dat in duizenden ambtenarengezinnen weer een gevoel van een grote mate van veilig heid kan terugkeren, hetgeen ook op de arbeidsprestaties een beslist gunstige uitwerking zal hebben. Het is de op rechte wens van de S.V.O., dat de ver kregen garantie-verklaring nimmer zal behoeven te worden geëffectueerd, aan gezien zij blijven vertrouwen, dat de V.S.I. de bestaande rechten der ambte naren niet alleen theoretisch maar ook practisch zullen honoreren. r?y (Van onze Brabantse redactie) Oudenbosch is een Brabantse ge meente, die bij veel Hollanders iets meer bekendheid geniet, dan de an dere plaatsen van gelijke grootte in dit gewest. Het dankt deze bekendheid uiet aan belangrijke industrieën of een interessante historie; Oudenbosch heeft zich naam verworven door het jongenspatronaat „St. Louis", het moederhuis van de „Broeders van Oudenbosch" en door zijn Kerk. die een grandiose imitatie van de St. Pie- ter in Rome genoemd mag worden. Sedert enige jaren bezit Oudenboscb hög een zeer interessante beziens waardigheid, het Nederlandse Zoua venmuseum, dat thans het grootste Van alle bestaande Zouavenmusea is en dat in „St. Louis" is ondergebracht. Broeder Christofoor is de conservator dit museum en meer dan dertig jaar veds is hij bezig geweest om alles, wat h'j te weten kon komen over de zoua- ^6't, hun geschiedenis en strijd, te ver- femelen. Aangezien er echter geen vast museum was, bleef veel her en der ver breid. Nu echter zijn in dit museum aantal voorwerpen souvenirs, brie- en en documenten bijeengebracht, die ?*le een eigen taal spreken en die, voor luisteren wil, uren en uren kunnen v®rtellen. Broeder Christofoor verstaat deze taal geen ander en wanneer hij u rond i?idt, wordt het alles levend om u heen. lijsten met de namen van de jonge vannen die zich m 1870 spontaan lie- ï?u inschrijven in het zouavenregiment. bggen daar als een korte aanwijzing au het begin. Wat daaraan vooraf is gegaan is niet zo duidelijk met voor dorpen aan te tonen. Het zware offer edelmoedige jonge kerels en hun {jBfhebbende moeders, die met een bang bart haar kinderen lieten vertrekken b de rechtvaardige, maar ongelijke ?trijd te strijden, laat zich slechts ra- 3?0. Soms spreken er de brieven over, ?le broeder Christofoor als relikwieën Jn zijn archief pewaart Hoe fier en mouw zijn ze geweest aan hun eens ge- ®®ven woord, deze zouaven en deze moeders. Tal van voorwerpen in het büseum geven blijk van deze trouw. Het schoonste en heldhaftigste voor- »eeld blijft nog steeds Pieter Jong van J^tjebroek die viel nadat hij veertien ^aribaldistèn met de kolf van zijn ge- eer had neergeslagen bij gebrek aan Jfhbitie. Het is een verhaal, dat vooral fle jeugdige bezoekers altijd weer gaar- horen en vol bewondering zien ze de enorme geweren, die achter een "rine staan opgesteld. Pieter Jong is °or hen een held, maar wie schat de jB'denmoed van een moeder Gijsbers, j/e haar zoon Bert schrijft: „Liever zag l}rak"'l00dmarteIen' dan da' uw ee<* s Boto's zijn er van oud-Zouaven, nog jfieds een aantal zonder naam. Soms .men er bezoekers, die opeens hun va- is rK0f grootvader daarbij vinden en dan hj: broeder-conservator er als een haas lel orn de nieuwe ontdekking vast te ggen. Veel. heel veel, heeft hij op deze Wfe bevallig, maar ook door naarstig ben gevonden. Tal van voorwer ken' die vroeger in andere musea wa- Z0 opgeborgen, zijn thans in het pra bvenmuseum ondergebracht. Het kg r?Hge erevaandel van de Katholie- e6h Vrouwen van Nederland, maar ook vaandel, dat werkelijk in de strijd Bran st is- Tussen de puinhopen van het ris Se Zouavenmuseum heeft de ijve- hw sPeurder het gevonden en hij wist deril^2ming te krijgen om het naar Ne- foetn d over te brengen. De oude, er j^kochte Zouavenuniform vindt men offj o diverse uitvoeringen, soldaten- en die .ersimiform, maar ook erekruisen. BerhpSj bewijzen vormen voor de dap- v0o« van de Nederlandse strijders de paus is er er ook over de Franse Wii] Belgische Zouaven, maar toch zieii wij dit museum het liefst herin s ,een hulde en een blijvende Zeprt iSring aan de ruim drie dui gen? Nederlaudse „Oorlogsvrijwilli- Ne! vari p;us ix". Dat Katholiek deej"and toen kans zag het derde hieut *let Pauselijk Zouavenregi- teit - jJeen te brengen, is wel een aat onze jeugd mag kennen. ic£dagr> Woensdag-, en Donderdag- staat broeder Christofoor steeds klaar om iedere belangstellende alles te tonen en uit te leggen. De andere da gen wil hij graag, naast zijn gewone werk, vrijhouden voor het neerschrij ven van alle wetenswaardigheden, die hij wel vertelt, maar die nu nog alleen in zijn geheugen leven. „Als ik ze niet opschrijf, zal over een jaar of twintig niemand ze meer weten", zegt hij, „daarom is er haast bij, dat ik dat ga doen." Maar ja, het museum is voor broeder Christofoor als een kind voor zijn moeder en hoe zal hij dus een be zoeker weigeren het te tonen, zelfs al komt hij niet op de bezoekdag? Bjj K. B. is de generaal-majoor der inf. van het Kon. Ned. Ind. leger, J. K. Meyer, op verzoek met 1 October 1949 wegens langdurige dienst eervol ontsla gen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. J. P. Bijl, oud-directeur van het instituut voor praeventieve geneeskunde te Leiden. Zondag zijn gelijk elk jaar de vrien den en vereerders van mgr. Ariëns z g. te Maarssen aan de Vecht bijeengeko men. Na een plechtige Hoogmis, waar in pater A. Brenninkmeyer O.P. de pre dicate hield, verenigde men zich des middags in gebouw „Concordia". Hier sprak allereerst de directeur van de K.A. in het bisdom Haarlem, rector Kraakman, die wees op het verheven voorbeeld, dat dr. Ariëns heeft gege ven. De voorzitter van het Ariëns-co- mité, prof. dr. L. Rogier, herdacht in zijn rede twee vrienden en medewer kers van Ariëns, die het „fgelopen jaar gestorven zijn: dr. Poels en pastoor Geertman te Enschede. Hij wees op het gevaar, dat het voorbeeld van Ariëns niet meer als een levend bezit wordt overgedragen. Hij wees op de roeping der christenen van deze tijd en deelde tenslotte mee, dat het Ariëns-comité gereorganiseerd zal worden om het be ter te laten passen in deze tijd. van onze Belgische correspondent) Brussel, Maandagavond. Het bureau van de Belgische Liberale Party en de parlementsleden van deze partij hebben zich Maandagmiddag uit gesproken voor de vorming van een twee-partijen-regering met de katho lieken. Zij wensen echter, dat, alvorens daar toe over te gaan, nog een eerlijke poging tot vorming van een drieledige regering zal worden ondernomen. Bovendien zouden de toekomstige li berale ministers hun vrijheid hernemen indien de regering, waarvan zij deel uit maken, niet spoedig tot een nationale oplossing van het koningsvraagstuk zou weten te geraken. De katholieke kabinetsformateur Eys- kens zet nu zijn taak voort en heeft reeds opnieuw contact gezocht met de socialisten. Ankie van Wickevoort-Crommelin heeft zich als concert- en oratorium zangeres veel faam verworven. Hoe onverwacht veel blijkt uit het briefje, dat zij dezer dagen ontving: „Juffrouw, „Ik hoorde dat u ook op bruilof ten zingt en daar wij binnenkort 25 jaren getrouwd zijn, geven wij een avondje. Een harmonika is er al en mijn zoon zegt nu nog een kroener en geeft u dan even op wat het kost, de buren komen ook en na afloop halen wij nog geld op. U heb natuurlijk vrij eten en drin ken en iemand zal u wel naar huis brengen 's nachts. Antwoord aan enz." Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel en.... de goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de gering ste aanwijzing van Rheumatische Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige werking van Kruschen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is sa mengesteld. De aansporende werkmg op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken worden regel matig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stelt het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot neil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv J Omdat het onmogelijk moet worden geacht iets te begrij pen van de verhoudingen en problemen, die schuilen in het hart der kath. jeugdorganisaties zelve, zonder enig inzicht te hebben in haar organisatorische samenhang, publiceren wij hieronder de voor naamste bijzonderheden daarvan. Toporgaan voor het gehele kath. Jeugdwerk is de Kath. Jeugdraad, Lange Puttstraat 44, Den Bosch. Toporgaan voor de mannelijke jeugd: Nationaal beraad Kath. Man nelijke Jeugd. Haarlem. Toporgaan voor de Vrouwelijke Jeugd: Kath. Vrouwelijk Jeugd werk, Nieuwe Gracht S5, Utrecht. Het mannelijk Jeugdwerk ts dan weer onder te verdelen in jeugd werk voor jongens onder en boven de 17 jaar. Tot het jeugdwerk voor jongens onder de 17 jaar behoren: a. de ka tholieke jeugdbeweging op haar beurt weer uiteenvallend in Verken nerij. Jongensgilden en Jongens clubs; b. Jong Nederland, soortge- i lijke organisatie alleen in het bis dom Roermond; c. Het Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Tot het jeugdwerk voor jongens boven de 17: a. de Kath. Arbeiders Jeugd; b. de Kath. Jonge Midden standsver.; c. de Kath. Ned. Jonge Boeren- en Tuindersbond; d. de Kath. Jonge Werkgeversver.; e. Unie van Kath. Studentenver. in Neder land; f. de Ned. Kath. Sportbond. Naast al deze organisaties, doch er tegelijkertijd ten nauwste mee ver weven door het zeer dikwijls sa menvallen van functies, staat nog de Kath. Actie Mannelijk Jeugd werk Het Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk valt uiteen in: a. de Ned. Gidsenbe- weging, bestaande uit Kabouters- Gidsen- en Pionierstersgroeperin gen; b. de vrije jeugdgroepen, te weten de Trekvogels Aartsbisdom het St. Genovevagilde (Den Bosch) en de Jonge Garde (Roermond en Breda); c. de Kath. Nat. Meisjes jeugdzorg; d. Zorg voor de ongeor ganiseerde Jeugd; e. de Jeugdorga nisatie boven 17 jaar uiteenvallende in J ongerengemeenschappen (Utrecht en HaarlemVrouwelijke Jeugd- standorganisaties (Den Bosch) en een combinatie van beiden (Roer mond). Bij de meisjes vallen het Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk en de Kath. Actie Vrouwelijk Jeugdwerk sa men. Noot: Waar deze organisaties in diverse lichamen samengaan is dit met volledig behoud van eigen zelf standigheid. 59. Deze strijd was een der zwaarste, die Eric ooit had meegemaakt. Van alle zijden tegelijk drongen de inboorlingen op en een hagel van speren suisde op de oeide mannen toe. Eric had Aitka toegeroepen, dat zij achter hentussen de bomen, beschutting moest zoeken. Van daaruit keek het meisjemet bonzend hart toe hoe de Noorman en Halsa zich staande trachten te houden tegen de overweldigende overmacht. Zij vuurden nu als razender» en hun pijlen zongen een lied van dood en ontmoe diging tussen de aanstormende krijgers. Doch terwijl hij zijn boog opnieuw spande, realiseerde Eric zich dat het, ondanks de vele gewonden aan de andere zijde, nog slechts een kwestie van tijd was dat er een van hen door een speer getroffen zou worden. „Terug Halsa!'* hijgde hij„Langzaam terugtrekken in de richting van het strand. Misschien kunnen wij tussen de rotsen meer beschutting vinden." Zo, aanhoudend hun boog gespannen en voet voor voet wijkend, trokken zij lang zaam terug naar de kust, zoveel mogelijk Aitka beschermend, die dapper de wan- aopige situatie onder de ogen zag en uit niets haar verwarring en angst liet blijken. Éindelijk, achter zich de ruisende zee, hielden zij voor de laatste maal stand. De zon blakerde het gele zand en overal tussen de rotsen bewogen de felgekleurde schilden der inboorlingen. Eric en Halsa knielden neer, vastbesloten hun leven zo duur mogelijk te verkopen. Doch nauwelijks hadden zij dit gedaan of een waar schuwende kreet van het meisje trof hun oor. Aitka duidde opgewonden naar zee &n zich omwendend zag Eric een aantal oorlogskano's naderen, alle gevuld met giimmig uitziende speerdragers. Moedelooshezd beving de Noorman. Nog meer aan vallers? Ook Halsa scheen die mening toegedaan, want hij wendde zich met een ontsteld gebaar tot Eric en fluisterde hees: „Een aanval in de rug, Eric! Wat moeten we doen!" mm -m I a iwa4a*a n *rï I IIA A Direct na de oorlog iedereen weet dit had men daarover algemeen maar één opvatting. Er zou één jeugdbewe ging komen. Als bewoners van één land en belijders van één godsdienst zouden wij broederlijk, hand in hand, oprekken naar een betere toekomst met voorbij zien van allerlei maatschappelijke ver schillen. De verkennersbeweging ale gevolg daarvan tot nationale organisatie voor de mannelijke jeugd beneden 17 jaar geproclameerd zou dit ideaal in gans het land uitdragen. Nu zijn wij vier jaar verder. En als ei op dit ogenblik een ding met zekerheid kan worden vastgesteld, dan is het dat de verkennersbeweging voor die taax ongeschikt is gebleken. Dat betekent niet dat de verkennersbeweging ils jeugdorganisatie heeft gefaald, mijn he mel neen, maar dat betekent wel dat men niet van achter zijn bureau kan vaststellen welke organisatie de jeugd zal kiezen. Dit doet de jeugd zelf en de jeugd zelf was het. die bepaalde dat de verkennersmethodiek voor de -neesten van hen te moeilijk was. Gelukkig ble ken toen de verkennersleiders met be reid hun prachtige spel terwille van de massa te laten verwateren en zo is er nu in het jongensgilde naast de verken nerij een nieuwe jeugdorganisatie groei ende, waarvan men verwacht, dat zij degenen zal grijpen, die door scouting niet geboeid worden. Dit, dunkt ons, is een belangrijK voor beeld. Het toont o.i. aan, dat men jrver keerd aan doet de veelheid van organi saties te willen bestrijden met opheffing of gewelddadige sanering. Er ligt een n dere weg. Een weg, die Gode sij d .ns de katholieke jeugdorganisaties reeds zelf zijn ingeslagen en die hoewel nifc. dan na eindeloze moeilijkheden en te leurstellingen naar hetzelfde foei zal leiden. Dat is de weg van onderling overleg. Vorig jaar October heeft men die weg ingeslagen door de instelling van het Nat. beraad Mannelijke JeugC en de Kath. Jeugdraad. En ofschoon hei eerste orgaan nog niet veel meer is dan enkel naam, het tweede de Katr. Jeugdraad begint langzaam meer ze ker steeds grotere activiteit te ont plooien. Het lijkt ons goed juist in verbanc met die benauwende veelheid van orga nisaties bij dit lichaam, dat de op richting van instellingen voor gemeen schappelijke activiteit tot een van zijn voornaamste doelstellingen heeft geko zen, wat langer stil te staan. Want in zijn korte periode van bestaan heeft oe Kath. Jeugdraad reeds een aantai insti tuten in het leven geroepen, die teikens opnieuw samenwerking van diverse Kath. jeugdorganisaties vorderen. Wij noemden daarvan tot dusverre al de stichting Kath. Nat. Jeugdzorg, het or gaan dat met en voor alle organisaties dat monsterachtig grote probleem dei ongrijpbare jeugd moet bestuderen. Wij noemden ook de Culturele Raad, die be halve een kioskenblad ook boeken wil doen uitgeven en die misschien zeil straks eindelijk die eigen kath jeugd film zal doen vervaardigen, waarop reeds te lang gewacht moest worden. Wij noemen nu verder de Duitsland-com- missie, die vorig jaar met een prachtig gebaar dat „schip voor Keulen" deed va ren en die ook in de toekomst voortdu rend actief zal blijven om de katn jeugdorganisaties in Duitsland al die hulp te bieden, die een klein en arm land vermag. Daar is voorts de buiten- land-commissie, het orgaan dat dezer dagen te Brussel de plaats van kath. Ne derland bepaalde in de „World Assem bly of Youth" en dat alle contac'en on derhoudt met het buitenland, waar d v ook in Amerika een Kath. Jeugdraaci bekend is. Wij gaan voort en wij noe men de studieraad, die de wetenschap pelijke zijde van het jeugdwerk moei bepalen de bibliotheek- en documentatie dienst, de financiële adviescommissie die centraal het gehele subsidiewerk oe- kijkt, de vacantiebestedingscommissie de kampeercommissie enz. enz. Stuk voor stuk zijn dit lichamen waar in telkens vertegenwoordigers van bi'- kans alle jeugdorganisaties samenwer ken. En wanneer men ons nu vraagi waar toch in 's hemelsnaam de oplossing voor het vraagstuk van de vele en te vele kath. jeugdorganisaties ligt dar antwoorden wij: „Die oplossing ligt niet in het zonder meer opheffen van sommige organisaties. Integendeel, wij schreven het reeds, mis schien komen er wel nieuwe bij. Zij ligt echter in de richting waarheen de Kath Jeugdraad (tussen haakjes binnenkort verhuist hij naar Utrecht) duidt: In een steeds groter wordend onderling con tact, in samenwerking waar samenwer king mogelijk is en in een steeds grotere waardering voor elkaar, zodat in de toe komst vooral in de parochies de grenzen tussen de organisaties zullen kunnen vervlakken tot heil van het ge heel. Nog te veel immers is iedere orga nisatie uit op eigen eer en eigen roem en nog te weinig beseft men, dat men door isolement verarmt. In feite gaat het hier dus om een lang zame, koude sanering. een natuurlijke groei naar de eenheid, die men kort na de oorlog wilde forceren. Met dien ver stande echter, dat die eenheid nooit één organisatie zal betekenen, doch eenheid Oij efficiente verscheidenheid. Dat is de richting, waarheen de Kath Jeugdorganisaties naar vooraanstaande leiders ons verzekerden zich zullen ont wikkelen Doch wie meent, dat een derge lijke ontwikkeling snel zal kunnen verlo pen, vergist zich. Zij is n.l. meer een kwestie van rijping der geesten, dan van organisatorische moeilijkheden. Bovendien is er nog een omstandigheid en ook dit stelden wij reeds terloops in het licht die het geheel sterk remt Het is het schreeuwend gebrek aan goede leiders en leidsters met als natuurlijk ge volg, dat de beschikbare krachten boven hun krachten worden beproefd. Cumulatie van functies en overlading met werk zijn in de wereld der jeugd organisaties schering en inslag. Het droeve resultaat daarvan is, dat men in het algemeen gesproken zo zeer door de zorgen van de dag wordt beziggehouden, dat er geen tijd resteert voor het werk, dat visie en bezinning vordert. Het is onze stellige overtuiging, dat een niet gering deel van de huidige jeugdproblemen mede daaraan is te wijten en voorzover dit een verwijt be tekent, komt het ten volle neer op hen. die als stuurlui aan de wal smaal den, maar niet hielpen. En hulp is er nodig. Nodig, omdat sinds de oorlog de gehele jeugdbeweging op de eerste plaats een zaak van ons, leken, is geworden. De priester-jeugdleider is zoals een geestelijke het zeer spitsvondig formuleerde van directeur aalmoezenier geworden. Daarmee is zijn taak niet ver kleind, doch die der leken vergroot. HU de priester, heeft zich bepaald tot zijn eigen specifieke taak: de zielzorg en aan de leek heeft hij het zoals past in de aposto- laatsgedachte overgelaten heel de jeugd beweging te vormen en te leiden. In de Interdiocesane contactcommissie bezit het Episcopaat een adviesorgaan van priesters, dat Het over de zielzorgproble men in de jeugdbeweging adviseert en in een geestelijke raad, instituut van de Kath. Jeugdraad, bezitten die priesters een mid del om zelf die problemen voor de prac- tijk van elke dag te bespreken. Ook deze ..nieuwe' figuur van de pries ter in de jeugdbeweging leek en pries ter hebben het ons vaak met grote open hartigheid verzekerd is echter nog met volgroeid. Ook zij levert haar typische moeilijkheden op. Moeilijkheden, die nog eens extra vergroot worden door de nau welijks te omschrijven figuur van de K A. in de jeugdbeweging. Men denkt mis schien, dat wij overdrijven, doch dan wil len wij toch wijzen op een uitspraak van die nationale aalmoezenier, die wij al eer der sprekende opvoerden en die op onze vraag: hoe precies moeten wij de verhou ding zien tussen KA. en jeugdbeweging?, antwoordde Eerlijk, ik weet het niet. Het gaat hier om het begrip: Zending Wie krijgt van de kerkelijke overheid die speciale, offi ciële zending, die hem meenden de anderen verantwoordelijk maakt voor het (her— kerstering van het eigen milieu? Bij het vrouwelijk jeugdwerk ligt die zaak o.i. het eenvoudigst. Daar zijn het Kath. Vrouwelijke Jeugdwerk en de Kath. Actrie-Vrouwelijke Jeugd min of meer identiek. Daar is het speciaal de jeugdleidster, die zending ontvangt en daar zijn het, over het algemeen, de jeugdleidsters, die de kerngroepen der K. A. vormen. Bij het mannelijk Jeugd werk is die binding echter veel geringer. Het Nat beraad Mannelijke Jeugd int- ving nog geen zending en evenwijdig aan de activiteiten der diverse jeugd groepen liepen in de parochie de werk zaamheden der K.A.-kemgroepen. Vor- mings- en verlovingsweken. voorberei dingscursussen op huwelijk en militaire dienst, bezinningsdagen en schoolverla- tingsacties vermengen zich met het werk der jeugdorganisaties en uit de moeilijk heden, die dat in de practijk oplevert is de vraag geboren: Is deze situatie ze aanvaardbaar? Moeten naast de jeugd organisaties nog aparte K.A.-groeperin gen bestaan, die gedeeltelijk hetzelfde terrein bestrijken, of moet de apostolaats- gedachte in de jeugdbeweging dus zo worden uitgelegd, dat de jeugdbeweging dus ook de kern der K. A. moet uitma ken? Entegenover de velen, die meen den dat inderdaad de K.A. zich in deze richting zou moeten ontwikkelen, ston den anderen, die deze ontwikkeling als een onheilzame verwatering van de K.A.- dealen kenschetsen. Voor wat ons standpunt betreft, wil len wij in een vierde artikel hierop na der terugkomen, omdat wij ons voor stellen dan nog enige andere zaken aan de orde te stellen, die hiermede ten nauwste verband houden. De K.N.M.V. zal Zondag 28 Augus tus a.s., een van de dagen waarop het Zondagsrijverbod niet geldt, op het fraaie Zandvoortse circuit de laatste motorraces van dit seizoen organiseren. Deze wedstrijden,, die de beslissing moeten brengen voor het kampioen schap van Nederland, beloven een waardig slotfestijn te worden, daar uit sluitend seniores deelnemen, zodat in alle klassen onze nationale cracks aan de start verschijnen. Om de races aantrekkelijk te maken en om tevens te voldoen aan de veel vuldige verzoeken van verschillende buitenlandse rijders is voor de 350 cc en 500 cc-klasse een aantal prominen te Engelse, Australische en Belgische renners uitgenodigd. Ook de zijspan- rijders zullen in het strijdperk komen. In de tweede ronde van het gemengd dubbelspel te Oostende wonnen Nei Hermsen en De Bodt met 46 61 8—6 van het Belgische paar NanyDe Rid- der-Nauts. In de halve finale van het damesdubbel sloegen Nel Hermsen en mej. Marcellin met 61 75 mevr. Isaac en mej. Wilford (G. B.). 9 Aan de overzijde van het water stonden de grote gebouwen tegen de heuvels als millioenen lichtende kaarsen, terwijl waar de bus reed brede straten hun vergezichten openden. Van de brug naar het eindpunt bij de Zevende Straal was het maar een paar minuten. Terwijl we het stadscentrum inreden, schoof ik het raampje een eindje open, zodat ik het helse, maar in mijn oren heerlijke geraas van het verkeer kon horen. Na dat de bus tot stilstand was gekomen, wandelde ik naar de wachtkamer, in af wachting van mijn bagage. Ik had nog maar tachtig dollar over, maar ik maakte me geen zorgen. Ik had in San Francisco wei meer op de keien gezeten, en trou wens, ik had het zo gewild. Op deze zelfde plaats had zich dertien jaren ge leden de tweesprong voor mij geopend, dit keer ging ik de andere tak proberen. Myn koffer was niet zwaar, dus be sloot ik te gaan lopen en een onder komen voor de nacht te zoeken. Ik stapte naar buiten en stond in de Zevende Straat. Vóór mij zwenkte een taxi naar het trottoir en stopte. Ik meende dat de chauffeur mij met ni'n koffer gezien had en op een vrachtje hoopte, maar het portier ging open en er stapte een meisje uit. Ik weet zeker, dat ik niets deed om de aandacht te trekken. Zo ik al naar bet meisje keek, dan kwam dat alleen doordat ze toevallig recht tegenover mij stond, en maar een paar meter van me vandaan. Maar toen ik eenmaal gekeken had, keek ik weer. Zij droeg een groen costuumpje en een witte hoed met een voile, maar haar uiterlijk maakte niet zo'n indruk op mij. Het waren haar ogen. Ze waren bruin. En groot en ver bazend droefgeestig, fluweel gelijk, wel zacht maar zonder glans. Ik kende haar. Althans ik dacht dat ik haar kende, en het verbaasde mij, dat ze zo klein was. Ik had een groter en op zientiger type verwacht. Het eerste wat ik dacht was, dat ik haar van vroe ger uit San Francisco kende. Maar het duurde slechts een paar seconden of ik besefte, dat ik daarvoor te lang weg ge weest was. Ze kon hoogstens 25 zijn. dus had ze vóór mijn vertek een jaar of twaalf, dertien moeten zijn. Hoe het ook zij, ik zou dit alles op rekening van mijn verbeelding geschreven hebben, was het niet. dat ze mij vragend had aange keken. Toen deed ze een paar stappen naar voren en raakte met haar vinger toppen licht mijn mouw aan. Het was meer dan vreemd. Om ons heen rumoerde de stad, met een voor mij onbeschrijfelijk rauwe luidruchtig heid, met,gepiep van remmen, ongedul dig claxongetoeter en het aanslaan van motoren. In het licht van een blauwe neon-reclame boven onze .hoofden leek haar gezicht ziekelijk geel. „Pardon", zei ik. „Dit moet een ver gissing zijn." Ze schudde het hoofd. „O, nee, Philip. Het is geen vergissing." Haar woorden waren niet meer dan een gefluister. „Kom nu mee." Ze deed een paar stap pen terug naar de taxi en maakte een uitnodigend gebaar. Nu wist ik opeens wie zij was. Dit was een beeld uit mijn geheugen. Ca therine Tremaine, de zuster van Philip Tremaine. Ik had zelf haar foto in mijn portefeuille. Tremaine had bij diverse gelegenheden nogal het een en ander over zichzelf verteld, maar ik kon me niet herinneren, dat hij ooit San Fran cisco ais zijn woonstad had jenoemd. En juist, juist hier moest ik terechtko men! Er rinkelde zoiets als een alarm signaal in mijn hoofd. Dit was geen toeval. Ik schudde mijn hoofd. „U vergist zich." Ik keerde me om, op het punt weg te lopen, ontoeganke lijk voor de smekende blik in haar ogen. En op dat ogenblik zag ik Dikzak weer. Hij stond op de hoek van de straat naar mij te kijken. Hij droeg hetzelfde pak. maar de knieëen in zijn broek wa ren slordiger dan ooit, en onder zijn ogen waren wallen. Hij had niet ge slapen. Ik voelde er niets voor door hem aan gesproken te worden. Hij was te voet. Links van mij wachtte een taxi, het por tier geopend en de achterbank vrij. Het zou fout zijn te beweren, dat ik na dacht. De taxi was de enige, maar levensgrote kans om te vluchten, een middel om Catherine Tremaine en Dik zak van elkaar te houden, totdat ik ze allebei van mijn lijf geschud had. Ik wendde me opnieuw tot het meisje. „Goed, Catherine, kom dan." Ik stapte na haar in de taxi en trok de deur met een smak dicht. „Humboldt Terrace", zei ze. „Nummer 9000." De taxichauffeur stuurde zijn wageri in de stroom van verkeer. Dikzak bleef achter op het trottoir en staarde de taxi na De taxi draaide linksaf Market Street in en ik keek om door het achter raampje. Zover het oog reikte: verkeer Als we soms door een auto gevolgd wer den, dan viel dat toch niet uit te ma ken. Ik keek naar het meisje. Ze zat lichtelijk naar voren gebogen, haar hand om de lus. en keek naar buiten. „Waar gaan we naar toe?" vroeg ik. „Naar huis. We gaan naar huis, Philip." Weer die naam. Ik stak een hand in mijn achterzak en haalde er Tremaine's portefeuille uit. Bij het maken van dit gebaar verstijfde zij even en keek me strak aan. Ik haalde de foto er uit, be keek hem en richtte dan mijn blik op haar. Geen vergissing mogelijk. „Mijn foto", zei ze. Het klonk bijna als een vraag. „Ja", Ik kon haar niet uitleggen hoe ik er aan kwam. Nog niet. „Die is al een paar jaar oud. Er is zo veel veranderd „Wat?" Ze aarzelde enkele ogenblikken, „Natuurlijk heb ik je foto", zei ik. Het was een vreemd, intiem gesprek en het werd grotendeels gefluisterd gevoerd. Ik Drobeerde meer van haar te weten te komen zonder mijn eigen hachelijke Dositie te schaden. .Ja. natuurlijk", zei ze. „Ik heb 'm je gestuurd.... Philip". De naam kwam er aarzelend achteraan, als hoorde hij niet bij de rest- van de zin. „Ik zou graag meer weten", zei ik. Ze schoof naar achteren en vouwde haar handen in haar schoot. „Toe. Zul len we niet liever straks praten? Als we alleen zijn?" Ik keek haar scherp aan. maar vond op haar gezicht geen oplossing van het raadsel. Ik boog me naar voren en sprak de chauffeur aan. „Laat me er op de volgende straat hoek uit". Ze maakte een beweging van schrik. „O, nee, Philip. Dat kan je niet doen!" „Waarom niet?" „Omdat het niet kan. Je bent pas terug en je kunt niet dadelijk weggaan. Het is niet veilig". (Wordt vervolgd) Het eerste voetbalprogramma voor het nieuwe seizoen (11 Sept.) is ais volgt vastgesteld: District I: ZeeburgiaHaarlem DOS Hermes, ADOVSV, Blauw Wit— Sparta, FeyenoordKFC. District H: EDOVolewijckers t Gooi —Xerxes, NeptunusDWS, SWAjax. District III: Hengelo—Zwolse oys, WageningenEnsch. Boys, NECGo Ahead, HeraclesQuick N., Enschede— AGOW. District IV: PSVKerkrade, Noad— Brabantia, Limburgia—Helmondia. VVV RBC, MVV—Sitt. Boys. District V: VelocitasFrieslana. HSC —Achilles, SneekGVAV, Be Quick Leeuwarden, FrisiaHeerenveen. District VI: BWNAC, Eindooven Willem II, MauritsTSC, LongaSC Emma, BleijerheideJuliana. Dick Schermer heeft Woensdag be sloten zijn poging om Het Kanaal over te zwemmen tien dagen uit te stellen, zulks in verband met ongunstige om standigheden van stromingen en getij. Temme, de 45-jarige oud-Kanaal zwemmer en trainer van twee der aspi ranten, verklaarde, dat de slechte weer berichten, tot zelfs van New Foundland af, de eerste vier dagen elke poging om Het Kanaal over te zwemmen onmoge lijk zullen maken. Volgens Temme zijn Willy Croes van Rijsel en Mickman absoluut in topcondi tie. „Zij zijn beiden jong 'en taai en de wandeling van ruim 24 km, die zij gis teravond maakten, heeft hen hoege naamd niet vermoeid. Ik verwacht, dat ze alle twee zonder moeite Het Kanaal zullen overzwemmen. Voor zijn laatste ronde in de interna tionale open kampioenschappen, gehou den op de baan van de Haagse Golf Club, had de Brit James Adams 75 sla gen nodig, hetgeen zijn totaal op 294 bracht. Hij liet zijn landgenoot Faulkner, die eveneens met 75 eindigde. 5 slagen achter zich. Met zijn 72 in de eerste ron de vestigde Adams een professional baanrecord. Einduitslag: 1 Adams (GB) 294; 2 Faulkner (GB) 299; 3 en 4 For rester (GB) en Pellissier (Fr.) 302; 5 Rühl (Ned.) 304. De best geplaatste ama teur was Irvine Edwards (GB) met 344. De stand in het vijflandentoumooi op Curacao luidt thans: Curagao 2 1 1 0 3 41 B. V. V. 2 1 1 0 3 3—1 Columbia 2 1 1 0 3 43 Guatemala 3 1113 66 Aruba 3 8 0 2—8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3