EUROPESE RAAD HEDEN BIJEEN maatregelen tegen plundering S Él IKï ffi, f ëBS taak op economisch, sociaal IN ECUADOR ÏS RONDE-TAFELCONFERENTIE KAN BEGINNEN Zal de H. Vader zelf de herstelde San Lorenzo inwijden? Tot hoofd en hart Sjamsuddin naar Den Haag NEDERLAND VERSCHAFTE REPUBLIEK UNIFORMEN, FIETSEN EN AUTO'S Het dagelijks leven in ons land EN CULTUREEL GEBIED Groot aantal vrouwen en kinderen kwam om bij instorting van kathedraal Kath.-Iiberale coalitie in België Pauselijke decreten te verwachten Mislukte overval op taxi-chauffeur Het weer. in Straatsburg Suriname niet bij de R.T.C. Amerika's minister van Defensie: Europa moet met wapens beschermd worden Alle voorbereidingen in Den Haag getroffen, Ridderzaal centrum der besprekingen Vier a vijfhonderd deelnemers r Persoonlijk bracht de Paus hulp in de gebombardeerde wijken Laat „Hem" nu maar eens hier komen! v: J In de eerste maanden drie millioen meter textiel voor Djocja |5? woensdag 10 augustus 1949 73ste JAARGANG No. 24534 - - - - ,Pe 3 het BISSCHOPPELIJKE GIFT AAN DE ARMEN CHURCHILL Vt' Jood verried rasgenoten Twintig jaar geëist WINKELS DICHT OP 15 AUGUSTUS? /s] HATTA TE KARATSJI BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 »oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1 -52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. De 12 ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Vnie hebben gisteren een agenda opgesteld bestaande uit drie Pinten, die door het nieuwe lichaam behandeld zullen borden. De nieuwe Europese Assemblee is hedenmiddag v°or het eerst bijeengekomen in het universiteitsgebouw te Straatsburg. De drie onderwerpen waarover de besprekingen Sevoerd zullen worden tijdens de eerste zitting zijn: T. De rol die de Raad van Europa kan spelen op econo misch gebied. 2- De rol die de Raad van Europa zal spelen met het oog op de sociale veiligheid. 3- De methodes waardoor de Raad van Europa de culturele samenwerking tussen de twaalf deelnemers kan stimuleren. Tot aller verbazing verwierpen de ministers met zeven te9en vier stemmen een voorstel om ook de besprekingen '-'an de Menselijke Rechten in de agenda op te nemen. De '"nden die voor dit voorstel stemden waren Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen. De voornaamste tegenstand kwam van de zijde van Frank- nfle, Nederland en Griekenland. Een voorstel van Ierland dat ten doel had, de kleine Ppties meer zeggenschap in de Assemblee te geven, werd ®veneens afgeketst. Het voorstel hield in dat er slechts drie bandtekeningen nodig zouden zijn om een onderwerp in de Assemblee aanhangig te maken, in plaats van tien. Zweden steunde het Ierse voorstel, maar de andere kleine mogend- Paden toonden zich niet geïnteresseerd en toen het tot een stemming kwam leed het voorstel schipbreuk. Eoto: De vlag van Verenigd Europa overheerst Straats burg. Op de achtergrond de Kathedraal. Set kabinet van Ecuador heeft giste- iemand die op plundering betrapt wordt 'n toestemming gegeven de militaire petten toe te passen overal waar het Noodzakelijk mocht blijken, tenminste r"at de door de aardbevingen getroffen jOieden betreft, ten einde plunderingen voorkomen. Het leger had bericht ont vangen, dat verschillende Indianen ge- r'igd hadden met 'n plundercampagne. De civiele garde en de politie hebben ®rklaard, dat zij zullen schieten zonder Brussel, Dinsdagavond. Vandaag is in België, na een rege- 'ngscrisis van meer dan veertig dagen, ten katholiek-liberaal kabinet tot stand f'komen dat acht katholieke en zeven 'Perale ministers zal tellen. Het liberale "artijbestuur moet deze overeenkomst 'Venwel nog goedkeuren, wat morgen "a' kunnen geschieden. Dg socialisten stelden vandaag vast, na *te onderhoud met Kabinetsformateur j yskens, die op verzoek van de libera te nog een laatste verzoeningspoging ödernam, dat sinds hun weigering van faterdag niets was veranderd. Dit be- ?kent zoveel als een nieuwe weigering, (.a Eyskens heeft dan ook onmiddellijk j6 onderhandelingen voor een twee- telge regering voortgezet. v Wat de regeling der koningskwestie j.te'eft, het gerucht gaat, dat de katho den thans bereid zouden zijn het mi- j'bum aantal stemmen, nodig voor de tepgkeer van koning Leopold, op 60 rfb te brengen, doch anderzijds ver de We ter aarde vandaag hun voorzitter, dat in Wettekst betreffende ging geen kwantum de volksraad- vermeld zou Sen worden -Paar de liberale voorwaarde tot vor- JN'bg van deze regering wil, dat voor de °ningskwestie een spoedige en natio- af e oplossing wordt gezocht, waarmede l®8 ook de socialisten zouden moeten tt'telen instemmen, is het zeer de vraag v dit nieuwe kabinet een lang leven zal 'schor en zijn. j. H. de Paus zal binnen enkele da- t]jb Waarschijnlijk drie decreten uitvaar- |5®P' die betrekking hebben op het Associated '*Se Jaar, aldus meldt is uit Castel Gandolfo. Vat°'sens een woordvoerder van het de 'Caan zouden de decreten de volgen- jbünten behandelen: 2' Aflaten en dispensaties. Wri- autoriteit van de penitentiaire ifn;?.'naal om de biechtvaders voor het Wii, ge Jaar en hun dispensaties aan te IthDe maatregelen voor hen, die niet van ifn voldoen aan de voorwaarden he. v)e' Heilige Jaar, als b.v. nonnen in baj^gjtester, kluizenaars, gevangenen en tighjadere bijzonderheden of een beves tig g van dit bericht konden wij nog door Ügcn, zodat deze mededelingen 6uhi; 0ns onder voorbehoud worden ge beerd. Red.), bil ®?.e®Jiacht hebben twee mannen, die 'en 9entraal Station te Amsterdam in ^aardXl Waren gestapt met bestemming 'en 0®n' aldaar in de Rembrandtlaan *ter, deryal. gepleegd op de taxi-chauf- Een ^jarige J. uit Amsterdam, '"hg 'nz'ttenden greep hem plotse- van eeterwijl de ander hem met een, iak, 0" herensok geïmproviseerde zand- Jfrivep-^et hoofd sloeg. De chauffeur h't jjom- 2ich krachtig en slaagde er in *a8en ïler open te krijgen en uit de E?rongeIe staPpen. De beide mannen tet a", fr eveneens uit en vluchtten, De htervolgd door de chauffeur. spoH?ense politie was na het alarm /achtte j?lg wet de jeep aanwezig en r\°ren e beide vluchtelingen op te hè h°ri men s'aaghe hier niet in. mPt Gnm°rgen ondernomen speur- teUl^t 0een p°htiehond leverde geen eerst te ondervragen. Er is een speciaal cavaleriedetachement naar het Pelileogebied gezonden, om de Indianen aldaar onder controle te hou den, nadat het leger vernomen had, dat leden van de stam van plan waren in de verschrikkelijk vernielde stad te gaan plunderen. Een ooggetuige van de instorting van de kathedraal te Ambato vertelde gis teren hoe vrouwen en kinderen in de kerk om uitkomst bleven bidden, toen de muren om hen ineen zakten. Een aantal kinderen werd door het neerval lend puin gedood. De ooggetuige, een oude vrouw, die eveneens gewond werd, vertelt, dat zich ongeveer 80 kinderen tussen de 12 en 20 jaar en 45 volwassenen, merendeels vrouwen, In de kathedraal bevonden. De Pauselijke nuntius in Quito heeft gisteren aan de minister van Buitenland se Zaken van Ecuador een condoleance- boodschap van de H. Vader overhandigd, naar aanleiding van de ramn van Vrij dag j.L Z.H. Exc. Mgr. Huibers heeft ter ge legenheid van zijn gouden priesterfeest een belangrijke gift geschonken aan de Deken van Haarlem en de Burge meester van de stad ten behoeve van de armen. Mgr. Huibers is heden in retraite ge gaan ter voorbereiding van zijn gouden priesterfeest. De uitgeverij N.V. Gooi en Sticht te Hilversum heeft een tekstboekje uitge geven van de Pontificale Hoogmis op 15 Augustus te Haarlem, met een fraai portret van de jubilerende Bisschop. Verwachting tot Donderdagavond Koude nacht met weinig bewol king. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewolking met later voornamelijk in de Noordelijke helft van het land enige lichte regen. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5.16. Onder: 20.13. Maan op: 21.23. Onder: 7.56. Ietwat gebruind en in een joviaal humeur kwam Churchill gisteravond per trein in Straatsburg aan, om deel te nemen aan de Consultatieve Ver gadering van de Europese Raad. Churchill kwam uit Italië, waar hij zijn vacantie doorbracht. Er waren op het plein voor het station onge veer duizend mensen, die luid juich ten, toen Churchill naar buiten stap te. Ongeveer 200 andere personen wachtten op Churchill voor de villa, waar hij zou logeren. Het drie ver diepingen hoge huis was gedecoreerd met de vlaggen van Engeland, Frank rijk en de Europese Beweging. Churchill is in het bijzonder popu lair bij de bewoners van Straatsburg omdat hij in de oorlog een dergenen was, die ervoor zorgden, dat generaal Eisenhower's besluit om Straatsburg tijdens de Ardennenslag te ontruimen veranderd werd. In een geheim behandelde cor respondentie over de vertegenwoordi ging van Suriname op de Ronde-Tafel conferentie tussen Nederland en Indo nesië te 's-Gravenhage, welke thans is vrijgegeven, zeggen de Staten van Su riname, dat zij zich, conform de motie van 23 Juli, onthouden van verder overleg met Nederland terzake van het vestigen ener nieuwe rechtsorde zolang in Nederland de gebleken opvatting van het begrip „gemeen overleg" en het nakomen van toezeggingen wordt gehandhaafd. Diensvolgens kunnen de Staten ook niet medewerken tot het aanwijzen van personen door Suriname tot hét treden in zodanig overleg. Zij „zijn van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden evenmin waarnemers kunnen worden afgevaardigd naar de Ronde-Tafelconferentie, zodat niet ware terug te grijpen naar de eerdere beslis sing tot het aanwijzen van mr. dr. J. C. de Miranda en mr. dr. R. Pos als zodanig." De Staten verzoeken even eens dringend opheffing van het ge heime karakter van het telegram van minister Van Maarseveen van 27 Juli in verband met bedoelde motie. De Amerikaanse minister van Defensie Louis Johnson heeft gisteren verklaard, dat de veiligheid van Amerika vereist, dat Europa met wapens beschermd wordt- Johnson verklaarde voor de gecombi neerde commissie voor de gewapende diensten van de Senaat aangaande het militaire hulpprogramma ten bedrage van 1.450 millioen dollar: „Het militaire vacuum in West-Europa is een grote ver zoeking voor de Sovjet-Unie en het in ternationale communisme." Johnson deelde aan de senatoren mee, dat het Amerika maanden en jaren zou kosten om de troepen te mobiliseren, uit te rusten, te trainen en over de Atlanti sche Oceaan te vervoeren en in die tus sentijd moeten de legers van West- Europa in staat zijn iedere vijand te weerstaan. Senator Arthur Vandenberg (Republi kein uit Michigan) stelde een reductie van 50% voor op de kosten van het wapenprogramma van het eerste jaar. Hij gaf Johnson in overweging, dat ongeveer 580 millioen dollar door het Congress contant verschaft zou worden. Johnson zei echter, dat het volle be drag, 1.450 millioen dollar, nodig is om de veiligheid van Amerika te waarbor gen. Bij het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is een door de republikein John Davis Lodge en de democraat Francis Walter gesteund wetsontwerp ingediend, dat voorziet in beschikbaar stelling van tweehonderd millioen dol lar voor militaire hulp aan China. Een Amerikaanse officiële persoonlijk heid zei te verwachten, dat in de tweede helft van deze maand de deskundigen van elf landen van het Atlantisch Pact te Washington zullen bijeenkomen om aan te bevelen, ten eerste waar de Raad van het Atlantisch Pact dient bijeen te ko men, ten tweede met welke agenda de Raad zich dient bezig te houden. (Van onze Haagse redacteur) Alsof er wonder wat aan te zien viel drentelden gistermiddag enkele tien tallen journalisten spiedend naar politieke finesses door de Ridderzaal ter be zichtiging van een aantal aaneengerijde dóódsimpele tafels van het genre, waar aan men distributiekaarten en zo verstrekt. Een zeer gezaghebbende krant heeft dezer dagen gewaarschuwd, dat de tafel van de R.T.C. rond moet blijven. De lezer zij echteby dezen gemeld, dat ze in materiële zin ovaal is. Rond of ovaal in deze zaal, waar van wij U de details, die reeds door generaties verslaggevers uit en te na beschreven zijn, zullen besparen, stond men toch wel met enig gepeins te kij ken naar de nu eindelijk zichtbare praeparatieven voor de Ronde Tafel Conferentie, die, Deo volente, omstreeks 20 Augustus een begin zal maken met het vastleggen van een nieuwe verhou ding tussen Nederland en Indonesië. Honderd journalisten, onder wie acht Indonesiërs, zullen hier van de plenaire vergaderingen getuige kunnen zijn; ver der de stenografen van de Tweede Ka mer, vertalers, eventueel genodigden, vier microfoons en een filmopname-toe stel. Dat deze voltallige zittingen overigens het meest interessante deel van de con ferentie zullen worden, ligt niet in de lijn der verwachtingen. Het ziet er eer der naar uit dat dan slechts algemene verklaringen zullen worden voorgelezen als resultaat van de besprekingen in de commissievergaderingen. Dit zal dan kunnen geschieden in het Nederlandsde Indonesische taal, in het Engels of in het Frans. Van welke gedelegeerden men verwacht, dat zij deze laatste taal zullen bezigen, is ons niet bekend. Natuurlijk komen er tolken voor de vertalingen. Van de overige grafelijke verblijven wordt de Rolzaal ingericht als „lobby", waar de deelnemers aan de conferentie o.a. een postkantoor vinden. De Wees kamer, Hogerbeetskamer en de Lairesse- zaal kunnen bestemd worden voor com missie-vergaderingen, die uiteraard niet toegankelijk zijn voor buitenstaanders. Aan de overzijde van het Binnenhof heeft men voorts de beschikking over de Trèveszaal en de Statenzaal. Ten slotte wacht ook de Rode Zaal in „De Witte" op het Plein nog op confere- renden. Deze sociëteit krijgt ook in ander opzicht nog het een en ander met de conferentie van doen. Het bestuur heeft zich bereid verklaard de deel nemers tijdelijk als lid te introduceren en verder wordt in de bovenzalen het secretariaat-generaal, met aan het hoofd dr. M. J. Prinsen van Binnenlandse Zaken, gehuisvest. De gehele katholieke wereld schrok op, toen bekend werd dat tengevolge van het bombardement van 19 Juli 1943 op Borne de oude Romaanse Basiliek van Sint Laurentius buiten de Muren (San Lorenzo fuori le Mura) verwoest was. Dit is het eerste grote bombardement van de Eeuwige Stad geweest, gericht tegen het uitgestrekte complex van goederen-stations, maar, wat het doei betreft, tamelijk ernstig mislukt. Men zal zich herinneren, hoe de H. Vader van Zijn werkkamer in het hoog gelegen Apostolisch paleis met diepe smart dit bombardement gadesloeg. Nog voor het signaal „alles veilig" gegeven werd, verliet Hij doodsbleek en met tranen in de ogen het grondgebied van Vaticaanstad, slechts ver gezeld van een volgauto, waarin twee prelaten zaten. Met zeer grote snelheid reden de auto's de stad door In de richting van het getroffen deel. In de overvolle volkswijk, welke ge legen is tussen 't eveneens zwaar bescha digde grote kerkhof van Rome, het enorme Campo Verano, en de goederen stations, heerste paniek en onbeschrijfe lijke ellende. Huizen stortten in, felle branden woedden, radeloze mensen lie pen heen en weer, de ganse wijk weer klonk van weeklachten, angstig roepen van namen en gegil onder het puin. Brandweerauto's met gierende sirene's snelden toe; de politie regelde het om leggen van het verkeer; afdelingen van het leger naderden. Een motorbrigade, die onderweg stom verbaasd de Pauselijke standaard had herkend en toen wel geloven moe^t, dat de H. Vader persoonlijk door de stad reed (op dat ogenblik was het veilig- signaal nog niet eens gegeven!) had vliegensvlug de korte Pauselijke stoet ingehaald en reed thans voorop met fluitende sirene. Zo arriveerde in de grootste snelheid een volmaakt onver wachte bezoeker op het terrein van de ramp. Bij de onherkenbare puinhopen van de San Lorenzo verliet Zijne Heilig heid de auto en snelde naar het begin van de rokende straat, waar de rijweg overdekt was met glas, puin, bloed en waar wolken stof het ademhalen onmo gelijk maakten. In de brandende zon was de hitte door de vuurzee tot iets on draaglijks gegroeid. Haastig vormde zich een politiewacht rond de slanke priester, die met de rode schoudermantel en de grote Paushoed boven eenieder scheen uit te steken. Maar de Paus wees hen terug en wenkte slechts de twee doodnerveuze Monsigno- ri, die beiden een zware actentas droe gen. Zo ging Hij alleen naar het puin, naar de branden, naar het stof en het jammerlijk geweeklaag. Het is een bekend verhaal er leven duizenden getuigen die zagen, hoe Hij keek en luisterde hoe Hij zich bukte en iemand streelde hoe Hij de Absolutie gaf aan tal van stervenden. In deze onbeschrijfbare verwoesting, knielde Hij ergens neer en fluisterde iets tegen een vrouw, die glimlachend stierf. Elders wilde Hij zelf een kind opne men, maar anderen waren Hem voor en hielden het zwaar verminkte jonge tje omhoog, terwijl Hij het langzaam zegende. Hij sprak geen enkel woord hardop, maar zijn lippen bewogen voort- Wat men als een gunst kan vra gen. moet men niet als een rechi eisen. durend en Zijn gezicht was doodsbleek. Hij merkte de tranen niet, die over Zijn wangen liepen omdat Hij steeds rond zag en steeds verder ging over stenen en brokstukken. Tot men Hem terug trok en met geweld verwijderde. Hij merkte het nauwelijks, want steeds buk te Hij, steeds bad Hij, steeds weer ze gende Zijn hand. Het was veel later, toen Hij weer bij de San Lorenzo terugkwam. Boven de puinhoop hing een doffe stofwolk. Hier scheen Hij tot Zichzelf te komen. Met verwondering keek Hij rond, liet de blikken gaan over de resten, de povere en geschonden resten van een van Ro me's oudste en schoonste kleine basilie ken. Hier lag Pius IX begraven, Wiens vijanden zelfs Zijn dode lichaam nog haatten en in de nacht bijna in de Tiber hadden geworpen, toen Hij werd ver voerd naar deze Kerk. Het was de Paus, die regeerde toen Eugenio Pacelli ge boren werd. Bij deze puinhoop heeft Hij ineens tot Zichzelf gekomen bevelen gege ven, rustige en nuchtere opdrachten. Za len huren, ketels en pannen uit kloosters ophalen, van het Vaticaan meel en sui ker en olie laten aanvoeren. Uit Castel Gandolfo fruit en groenten en bloemen. En de beide Monsignori openden hun tassen en deelden tienduizenden lire's uit voor de gaarkeukens, voor het zie- kenvervoer. voor genees- en verband middelen. Ên het volk dromde om Hem heen, hoorde Hem spreken en regelen, zag Hem nadenken en organiseren. Zo ging Hij heen. zegenend en nog steeds doodsbleek. De San Lorenzo is weer opgebouwd! Op 10 Augustus, feest van Sint Laurens, zal de herstelde basiliek weer geopend worden. De plechtige wijding zal later geschieden. Het is overbodig te zeg gen, dat het volk uit die buurt in af wachting verkeert, in stijgende span ning. Laat het nog maanden gaan duren, maar laat "HIJ" zelf komen om die Wijding te verrichten. Dan zullen ze Hem ontvangen, zoals toen die dag van verschrikking niet mogelijk was. Laat „Hem" maar eens hier komen. Dan zal niet Hij het zijn, die hier nog iets te organiseren heeft, dan organiseren zij. Dan zal er geen bloed en geen mod der op Zijn witte toog komen maar dan zullen er bloemen zijn voor Hem en gejuich en een dankbaarheid, die slechts een sterke politie-macht binnen de perken zal kunnen houden. Het is misschien maar een gerucht, maar er wordt gezegd, dat de Heilige Vader persoonlijk de herstelde San Lo renzo zal inwijden. De Ridderzaal wordt in gereedheid gebracht voor de aanstaande R.T.C. Er worden speciale radiocellen ge bouwd van waaruit de radio-verslag gevers hun commentaren de wereld kunnen inzenden. Timmerlieden aan het bouwen van de cellen. Onder presidium van prof. mr. dr. J. A. van Hamel, heeft het Amsterdamse Bij zonder Gerechtshof heden de zaak behan deld tegen de 41-jarige J. N. de L. uit Rotterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de periode van Mei tot December 1943 misbruik makend van het feit Jood te zijn, vertrouwensman der Duitsers was en Joodse landgenoten in handen van de vijand speelde. De procureur fiscaal eiste twintig jaar. De opzet is zo, dat ook het tikwerk van de Republikeinse en de B.F.O.- delegatie daar centraal kan worden verzorgd. Het secretariaat van het Bij zonder Federaal Overleg heeft zelf de beschikking over vier vertrekken in de Eerste Kamer, dat van de Repu bliek over een aantal kamers in de vleugel van het Palace-hotel. Behalve in laatstgenoemd hotel zijn verder in „Centraal", „Des Indes", „Po mona" en „Bali" kamers gereserveerd voor de Indonesische gasten. De „UN CI" zal „Kasteel Oud-Wassenaar" be trekken. De technisch-administratieve dienst van het Secretariaat-Generaal heeft ook speciale aandacht geschonken aan het vervoer van de R.T.C.-deel- nemers. Te hunnen behoeve zal een wagenpark worden ingericht, waarbij gedacht is aan één auto voor drie per sonen. De voorzitters en vice-voorzit- ters van de delegaties zullen ieder over een eigen auto kunnen beschik ken. Deze auto's dienen voor het ver voer in de stad Den Haag en naaste omgeving. De Nederlandse Spoorwegen hebben de deelnemers aan de Ronde Tafel Conferentie vrij vervoer aange boden door het gehele land. Niet waarschijnlijk is, dat iedere dag vergaderd zal worden. Men wil, bij voorkeur op Woensdag, gelegenheid ge ven tot het maken van excursies. Ge dacht is b.v. aan Philips, de Jaarbeurs, Staatsmijnen, Twente e.d. Welke „dienst" is verantwoordelijk voor het secretariaat-generaal, dat de organisatie van de R.T.C. in handen heeft? Op alle ministeries is een beroep gedaan om tijdelijk enkele krachten af te staan en zo is thans een groep van vijf en dertig administratief gerouti neerde ambtenaren aan dit secretariaat verbonden. Op de duur zal deze staf uitgroeien tot vijftig a zestig man. Aan hun zorgen worden de pl.m. honderd vijftig Indonesische gasten toever trouwd. Een comité in Den Haag be ijvert zich bovendien nog veertig a vijftig dames van de gedelegeerden bij particulieren onder te brengen. In totaal zal de conferentie met de daaraan verbonden diensten naar schatting vier a vijfhonderd personen omvatten. Op het eerste plan treden op minister Van Maarseveen, die voor zitter van de Nederlandse delegatie is, dr. Van Royen. minister Stikker en minister Götzen. Het schijnt dat de leiding van de conferentie in handen van dr. Drees zal komen te liggen, doch ook bezetting van de voorzitters- stoel bij toerbeurt lijkt tot de moge lijkheden te behoren. Verder hoort men als leden van de Nederlandse de legatie nog noemen de heren Blom, Gieben en Thomson; de zgn. negen mannen maken deel uit van onze de legatie met deze formulering is ech ter niet gezegd, dat zij ook lid zijn! Omtrent de Indonesische minder heden werd gisteren ter verduidelij king gezegd, dat zij „op een gepaste wijze" aan de besprekingen deel zullen kunnen nemen. Tenslotte: er zal een reglement van orde opgesteld worden, doch dit wordt waarschijnlijk een on derwerp van overleg tussen de leiders der drie delegaties. Hiermede is wel alles gezegd wat er buiten de politieke aspecten over de R.T.C. te vertellen valt. De politie-agenten hebben hun post op het Binnenhof betrokken, de telefoon-installaties zijn gereed en in de kelder van de Ridderzaal staat het sodawater al klaar om de bezoekers van het perscentrum te bezielen. Moge er meer leven in deze brouwerij zitten dan de West-Indische conferentie heeft opgeleverd! De nieuwe minister van Voorlichting der republiek, Sjamsuddin. zal ter oriën tatie voor korte tijd naar Den Haag reizen ter bijwoning van de Ronde-Ta felconferentie. Sjamsuddin deelde aan Aneta met be trekking tot de Ronde-Tafelconferentie mede, dat twee feiten de sfeer vertroe belen, n.1. de vorming van de voorlopige vertegenwoordiging van Tapanuli en de verklaring van minister Van Maarse veen t.a.v. de U. T. C. (waarschijnlijk is bedoeld de nota van de minister van overzeese gebiedsdelen aan de Tweede Kamer). Maandagavond heeft het parlement van Oost-Java toet algemene stemmen de voorlopige staatsregeling voor Oost- Java aanvaard. De Sultan van Djocja heeft aan Aneta verklaard, dat twee missies in Midden- Java er in geslaagd zijn het bevel tot het cease fire over te brengen aan de aldaar opererende guerillatroepen. Donderdag heropent de K. L. M. de regelmatige dienst op Diocja via Sema- rang. Deze lijn wordt gevlogen op Dins dag. Donderdag en Zaterdag. Met de eerste lijnvlucht van 11 Augustus vliegt o.m. de Franse consul-generaal. Salade, voor besprekingen met Sukarno, Hadji Agus Salim en de sultan van Djocja. Aneta's correspondent te Djocja ver neemt. dat te verwachten is, dat de politieke en staatkundige ontwikkelin gen in Indonesië en Indo-China onder werpen van bespreking zijn. De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van Administratief, Ver kopend en Verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" hebben een be roep gedaan op alle katholieke onderne mers, op Maandag 15 Augustus, het feest \an Maria ten Hemelopneming, hun win kel en bedrijf gesloten te houden. In een aanvulling op zijn nota aan de Tweede Kamer over de terugkeer der republikeinse regering naar Djocja heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen nadere bijzonderheden over de desbe treffende regeling bekend gemaakt, Blij kens de gegevens heeft Nederland aan de republiek 5500 uniformen verstrekt 1200 fietsen, vier en twintig 2-tons tanks, twintig jeeps, twee ambulancewagens en een luxe auto. Een nieuwe leverantie van duizenden uniformen, motoren en rijwielen is onderweg. Ook werden beschikkingen getroffen voor het overdragen van producten zo als vis, zout, petroleum en zeep. Neder land levert gedurende de eerste maan den ook drie millioen meter textiel. Voorts zullen de Nederlandse en repu blikeinse munt voorlopig beide in cir culatie blijven. Wanneer de veiligheid kan worden ge garandeerd zal voorts de K.L M. het vliegveld Maguwo in zijn dienstregeling opnemen, terwijl voor het republikeinse luchtverkeer op de routes Djocja-Sema- rang en Atjeh-Medan naar een oplos sing wordt gezocht. De luchtverbinding van de republiek met buitenlands ge bied is nog een punt van bespreking Ook over publieke werken wordt nog onderhandeld. Wat de politiemacht betreft: eventuele Iedere dag worden er 779 kinderen geboren IcaRT(i-4«4 Iedere dag sterven er 194 personen Iedere dag zijn er 24scheidingen iedere dag worden er 240 huwelijken gesloten UtrlTm Iedere dag werken er 631,300 industrie arb. Iedere dag staken daarvan 437arbeiders I: :p te Iedere dag 20,000 tel worden er 5 millioen brieven en eqrammen verzonden Iedere dag verschijnen er 120 dagbladen en 22 boeken Iedere dag worden er 14,610,000 dgaretten en 2,420,000 sigaren gerookt Iedere dag worden er 3,561,650 eieren ge legd en wordt er 4,650,000literlme!k geleverd ffl-10 ■1=100 [dT]=1000 ^=100,000 1 '«Imillioen wanordelijkheden zullen door een spe ciaal daarvoor aangewezen brigade, die ter beschikking staat van de rhet der residentele politie, worden ondeicrukt. De brigade telt 320 man. Rond Djocja komen grensdetachementen. De verhou ding van de sterkte der politie zal tot die van de bevolking in het repuolikeins gebied 1 op 1139 bedragen. In de stad Djocja zelf is de verhouding 1 op 620. Aldus de nota van de minister, die gesteld is in de Engelse taaL welke blij kens de verklaringen bindend is. Hatta heeft op een persconferentie te Karasji verklaard, dat de enige oplossing van het Indonesische probleem is, dat de Nederlanders er mee zouden instemmen om binnen twee maanden de souvereini- teit onvoorwaardelijk en volledgi aan het volk van Indonesië over te dragen. Hij zei, dat indien de R.T.C. strijdt voor een termen van langer dan twee maanden, de onderhandelingen nutteloos zouden zijn. Ondervraagd over het communisme in Indonesië, zeide Hatta, dat het commu nisme in Indonesië afhankelijk is van de economische omstandigheden. Hij meen de, dat met de overdracht van de volle dige souveveiniteit en het terugtrekken der Nederlandse troepen, de economische omstandigheden zich zouden verbeteren en de dreiging van het communisme zou verminderen. In de eerste formele bijeenkomst heeft de centrale gemengde commissie (ingesteld' voor het waarnemen van de uitvoering van het staakt de vijande lijkheden) dertien plaatselijke gemeng de commissies op Java en Sumatra in gesteld. In de conservatieve „Daily Telegraph" van heden schrijft Christopher Buckley, een journalist, die kortgeleden van een reis door Zuid-Oost-Azië is teruggekeerd, dat op de Nederlandse autoriteiten in het verleden veel critiek geleverd is voor de traagheid in hun concessies, maar dat zij met het betreurenswaardige voorbeeld in Birma voor ogen natuurlijk niet graag het grote en welvarende bouwwerk, dat zij vestigden, zagen overgaan in een chaos. „De gang van zaken in Indonesië, even als op Malakka. is thans, dat aantallen onverantwoordelijke elementen in het bezit zijn van grote hoeveelheden vuur wapens en munitie. Dat de republikeinse regering over deze gevaren heen kan ko men zonder hulp is twijfelachtig. Dat zij ze te boven kan komen, indien zij bereid is in oprechte harmonie samen te wer ken met de Nederlanders, is waarschijn, lijk. Het is van belang, dat in de moei lijke jaren, die voor ons liggen, de Ne derlandse ervaring op het gebied van bestuur en handel naast Nederlandse bijstand op technisch gebied ter beschik king van de republiek moet komen." De elfde conferentie van de Union In ternationale cantre la tuberculose zal ge houden worden te Kopenhagen in Sep tember 1950.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1