EUROPESE RAAD TE STRAATSBURG BIJEEN Eis tot internationalisatie der Heilige Plaatsen in Palestina West-Duitsland nog niet rijp voor toelating Erewacht van Straatsburgse schonen Spaak voorzitter Hoogtevlacht met Gloster-meteor reeds op 12 Augustus? Tot hoofd en hart Eyskens vormt eindelijk een nieuw kabinet Negen katholieken en acht liberalen Meer deelnemers aan R.T. C. gearriveerd AANVALLEN VAN BENDEN OP PLAATSEN IN INDONESIË VELE lil Pleidooi van generaal Bradley voor aanvaarding hulpprogramma 3ll pil Eén minuut stilte voor gebed SNELHEIDSRECORDVLUCHT (24 AUG.) NIET TE SCHEVENINGEN MAAR OP AFSLUITDIJK Memorandum van Pro Palestina De Heilige Steel en Tsjechoslowakije „Het weer Leden van Centrale Gemengde Commissie Harde noten" op economisch terrein Nederlandse taal taboe NA ,.S TAAKT HET VUREN" Opperbevelhebber naar Surakarta DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24535 TEGEN EIND NOVEMBER EEN CONSISTORIE? Haigh terechtgesteld „WAAROM DUITSLAND UITGESLOTEN?" Bij besprekingen ever Europe?s verdediging fel; Voor en na vergaderingen der Ver. Naties Passagierslijst „Groote Beer" Staatsloterij FELLE BRAND TE TILBURG Tienduizenden kilo's wol verloren gegaan Diplomatieke betrekkingen verbroken WANNEER BEGINT DE R.T.C.? BUREAUX: SMEDESTRAAt 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 *°or klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Z. H. de Paus zal in November of begin December een consistorie bijeenroepen voor de benoeming van kardinaal-legaten voor de opening van de deuren der Romeinse basi lieken voor het Heilig Jaar, aldus verneemt Reuter ten Vaticane. Het is mogelijk, dat in dit consistorie eveneens 15 kardinalen worden benoemd in de plaats van de 15, die sinds het laatste consistorie in 1946 zijn overleden. John George Haigh is gisteren in de Wandsworth gevangenis (Engeland), opge hangen. Hij werd ter dood veroordeeld we gens moord op de rijke weduwe mevr. Oli via DurandDeacon. In de rechtszaal be kende hij negen personen om het leven te hebben gebracht. De stoffelijke resten van zijn slachtoffers loste hij op in zoutzuur. Tijdens botsingen te München tussen de politie en ongeveer 1000 Joodse ontheemden liepen gisteravond drie Joodse D.P.'s schot wonden op en werden drie politieagenten ernstig gewond. Kop stukken der politiek vit heel Europa zijn bijeen in Straatsburg., waar de Consultatieve Raad van Europa vergadert, v.l.n.r. Halvart Lange (Noorwegen), mr. Stikker, Rasmussen (Denemarken), Sadar (Turkije), Paul Spaak, Graaf Carlo Sforza (Italië), Edouard Herriot, Oesten Unden (Zweden), Ernest Bevin, Charles Frey (burgemeester van Straatsburg), Joseph Beck (Luxemburg), Robert Schuman en Constantin Tsaldaris (Griekenland). - Op een verkiezingsbijeenkomst te "-Jhdau heeft dr. Konrad Adenauer, y®orzitter der Christelijk Democrati ze TJnie, het „verbijsterend" genoemd, de Amerikaanse stafchefs tijdens 5uh jongste bezoek aan Europa geen uitse vertegenwoordigers hebben ge raadpleegd. Dr. Adenauer acht het de Wicht der geallieerden West-Duitsland beschermen tegen een Sovjet-Russi- ®che aanval. Hij uitte het verlangen, ?a' een eind gemaakt zou worden aan laken van de Wehrmacht. „Zij, die '"ets anders hebben gedaan dan hun "i'chf tegenover hun land, behoren geëerbiedigd te worden, zoals in alle a"dere landen ter wereld", aldus Ade nauer. .John McCloy, de Amerikaanse '°mmissaris in Duitsland, heeft Hoge ver aard dat de hoogste posten in rege- '"g en industrie in Duitsland voor 30 tct. worden bekleed door vroegere v°lgelingen van Hitier. Hij ontkende ?ehter, dat van een herleving van het Nationaal Socialisme kon worden ge broken. „Er is genoeg zin voor vrij heid, voor wat behoorlijk is in het ~uitse volk om een gezonde en vreed zame staat op te bouwen", zei hij. MeCloy hield voor de radio zijn eèr- rade sinds zijn benoeming tot Hoge Commissaris en .militaire gouverneur in v est-Duitsland. Hij brengt thans een kort bezoek aan Washington in ver end met zijn nieuwe functie. Ue aanbeveling van Trygve Lie om 6&e Algemene Vergadering der Ver- e"igde Naties voortaan te beginnen en beëindigen met één minuut stilte om ho gedelegeerden in de gelegenheid te s'ellen te bidden of te mediteren, is gisteren door een speciale commissie van Algemene Vergadering goedgekeurd. öe stemverhouding is niet bekend ge haakt, maar volgens gewoonlijk be bouwbare bron is het voorstel goedge keurd met zes tegen nul stemmen en Zes onthoudingen. De Verenigde Staten ~ouden hebben voorgestemd, terwijl men "Je^nt, dat de Sovjet-Unie en Frankrijk kich van stemmen hebben onthouden. (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Woensdagavond. Hetgeen wellicht ooit met recht het Europees Parlement zal mogen heten, maar thans nog slechts en zonder aanspraak te kunnen maken op meer de officiële naam draagt van „Consultatieve Vergadering van de Europese Raad", heeft vanmiddag dan zijn plechtige intrede in de Geschiedenis gedaan. gadering en Ministerscomité het eens zijn geworden over de wijze van vertegen woordiging in en van de deelname aan de debatten der vergadering door het Ministerscomité. De grote aula van de Straatsburgse Universiteit is tijdelijk tot zittingszaal ingericht, versierd met allegorische wandtapijten en hoog in een nis boven het voorzittersgestoelte troont een blank beeld van Pallas Athene, dat op het laatste moment voegzamerwijze een nog blanker beeld van de godin Venus is komen vervangen. Geen tromgeroffel geen vonkenschietende degens, geen stramme martiale figuren zetten het gebeuren indrukwekkende luister bij; deze Europese Vergadering, die geen enkele souvereiniteit bezit en met geen zwaard omgord is, wordt voor haar openingsbijeenkomst opgewacht door een erewacht van Straatsburgse schonen, in folkloristische klederdracht, 't hoofd getooid met de befaamde zwarte strik ken, groot als kleine molenwieken. Tus sen deze dubbele rij, wier fleurigheid beschenen wordt door een stralende warme zon, betreden ministers, afge vaardigden en hoge genodigden, lichte lijk doch aangenaam verbaasd, het ge bouw. Aan de hand van een plattegrond zoeken de afgevaardigden hun plaat sen. Want de Consultatieve Vergade ring kent geen nationale delegaties, doch slechts individuele nationale ge delegeerden, in afwachting misschien van de vorming van Europese partijen, die de grenzen tussen de landen ne geren. Sommige waarnemers onder scheiden reeds in de Consultatieve Vergadering twee grote groepen, een liberalistische, rond figuren als Chur chill en Reynaud, en een dirigistische. De plaatsing geschiedt naar alphabe- tische volgorde, geopend met de Turk Akan en gesloten met de Belg Van Zeeland. Churchill, ook hier weer de held en het middelpunt van alle bl'k- ken, zit naast Van Cauwelaert; de Ierse afgevaardigde De Valera wisselt grappen uit met de links en rechts van hem zittende Britse collega s; Van de Kieft en Kerstens zet het alphabet, naast elkaar, terwijl de heer v. d Goes van Naters zich over Europa kan on derhouden met de Turk Gulek. Buiten het voor de Consultatieve Ver gadering afgeschoten grondgebied neemt het Comité van Ministers plaats, ook al alphabetisch beginnend met Bevin en eindigend met Spaak. Zij zijn thans eigenlijk nog maar aanwezig in de kwa liteit van genodigden. De ministersbank binnen het terrein der Vergadering is voor later, wanneer Consultatieve Ver- ®ij het Nationaal Luchtvaart Labora torium te Amsterdam wordt koortsachtig «Werkt aan de montage van de meet- Pparatuur ten behoeve van de hoogte- ®cordpoging, die majoor Flinterman 'nnenkort per Gloster Meteor 4 wil ,i"tn' zo vernemen we van de Konink- j^e Nederlandse Vereniging voor "chtvaart. De tijd dringt des te meer, aar de meteorologische toestand zich op ei, ogenblik voor deze recordpoging zeer "östig ontwikkelt en majoor Flinter- j a" van plan is om, mocht het hoge "kgebied inderdaad bestendig blijken, hoogtevlueht reeds Vrijdagmiddag ®e a uSus'us "it te voeren, dus vijf dagen - /der dan oorspronkelijk in het voor den lag. Met6 Voor dëze gelegenheid in de Gloster eteor 4 aan te brengen speciale auto- Vor, waarnemer bestaat uit twee ee r dit doel gelijke hoogtemeters met tbe "^oximaal bereik van 15.000 m., twee tgJ^onieters voor de meting van de VanPeraturen van de buitenlucht, waar- thP„een een zeer moderne electrische V/gj.^doweter is, die door het N.L.L. zelf v°or ontwikk:eld, en een thermometer hw ct meten van de temperatuur der iH0rv,aPparaten zelf. De buitenluchtther- tejj eters kunnen temperaturen registre- V0 60 a 65 graden Celsius onder nul. aapgp? ziJn in de automatische waarnemer felotf racht een snelheidsmeter en een de Jterwijl een filmcamera gedurende lende viucht de stand der verschil let v meters vastlegt, waaruit dan later tegistrer°P Van recordP°ging is te Nationaal Luchtvaart Laborato- sm zich tevens bereid verklaard ?°dipri N.V. Philips de hiervoor be- j. "aeetinstallaties niet tijdig kan °ok voor deze apparatuur zorg te dragen. Aan beide uiteinden van het drie km. lange parcours zullen zoge naamde tijd-beeldcamera's worden op gesteld, filmcamera's voorzien van on derling gesynchroniseerde horloges, waardoor een nauwkeurige tijdsmeting van de vlucht mogelijk wordt. Het Na tionaal Luchtvaart Laboratorium tracht thans op korte termijn hiervoor kwarts- gestuurde horloges te vervaardigen, waardoor een nog veel grotere .accurates se mogelijk zal zijn. Zoals bekend, is de poging tot vesti ging van een snelheidsrecord bepaald op Woensdag 24 Augustus. Zeer waarschijn lijk zal deze niet plaats hebben tussen Scheveningen en Kijkduin, maar hoven de Afsluitdijk. Dit mede in verband met mogelijke moeilijkheden bij het ontrui men van het strand. Tijdens de record poging zal op een hoogte van minder dan 100 m. gevlogen moeten worden. De nauwkeurigheid, waarmede gewerkt moet worden bij de registratie van de record vluchten, is zeer groot. Zo moet de basis voor het snelheidsrecord worden uitge zet met een nauwkeurigheid van ten minste 1/50.000 en moet de tijd bij dit record gegarandeerd worden op l/5/0ste sec. Het parcours van drie km. moet twee maal in beide richtingen worden overgevlogen binnen 10 minuten. Als tijd voor het record geldt heJ gemiddelde van de vier gemaakte tijden. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, die tot taak heeft, de records te homologeren en te contro leren, heeft als sportcommissarissen aan gewezen de heer J. Hoekstra, chef vlieg bedrijf van de N.V. Aéro-Holland te Ypenburg en de heer N. W. Sluyter, hoofdinstructeur van het vliegbedrijf der K.L.M. Beiden zijn lid van de Commissie voor Sportzaken van de K.N.V.V.L. Deze eerste zitting heeft niet langer dan een uur geduurd. De voorzitter der Franse Nationale Vergadering Herriot een veteraan, die hoe slecht, ter been ook van geen wijlden wil weten, heeft de openingsrede uitgesproken en de Con sultatieve Vergadering heeft daarop op voorstel van de Franse gedelegeerde Paul Reynaud eenstemmig besloten, zich tot de volgende morgen half tien te ver dagen voor het kiezen van zijn defini tieve voorzitter en de samenstelling van zijn bureau. En dit weinige zou slechts een half uur in beslag hebben genomen zonder de vertalingen, want, zoals bekend, zijn twee talen de officiële talen van de Eu ropese Raad, het Frans en- het Engels. Wij zeiden „dit weinige", maar dit is een wijze van spreken. De rede van Herriot, om wille van zijn prestige en omdat hij geen lid van de Vergadering is. uitge nodigd de opening voor te zitten, was een goede en wijze rede, zoals zij ver wacht kon worden van een Fransman, een humanist, een erudiet en staatsman. Zo bewonderenswaardig was zij, dat de Britse afgevaardigde Morrison voorstel de, haar bij wijze van uitzondering uit voerig in de notulen te doen opnemen. Waartoe besloten werd. De passage, die Herriot wijdde aan het „boven alles delicate vraagstuk" Duitsland, gaf o.a. te verstaan, dat de tijd nog niet rijp was voor een toela ting van (West)-Duitsland tot de Raad van Europa; of juister, dat Duitsland nog niet het bewijs heeft geleverd voor die toelating rijp te zijn. Dit heeft zijn bijzondere betekenis, vooral met het oog op de geruchten, als zou met name Churchill met nadruk willen gaan be togen, dat de Raad het als zijn mees1 wezenlijke roeping moet beschouwen de Frans-Duitse verzoening en eèn eerste wederopname van Duitsland in het Eu ropees concert te bewerkstelligen. Hedenmorgen heeft de Europese Assem- blée bij handopsteken Paul Henri Spaak, de Belgische oud-premier, tot haar voor zitter gekozen, zo meldt Keuter. Men had gisteren de verkiezing van een voorzitter uitgesteld, omdat Spaak als de- missionnair Belgisch minister van Buiten landse Zaken nog zitting had in het Comité van Ministers. Nu hij echter geen zitting meer heeft in de nieuwe gisteren gevormde Belgische regering was tegen zijn verkie zing tot voorzitter van de Assemblée geen bezwaar meer. Winston Churchill en een groot aantal andere afgevaardigden hebben heden bij de Assemblée een motie ingediend om bespre king van de rechten van de mens te ver krijgen. Dit punt was door het Comité van Ministers uit de ontwerpagenda geschrapt. De motie heeft de steun van de Europese beweging, waarvan meer dan de helft der afgevaardigden lid zou zijn. In de motie wordt alleen een debat over de bescherming van de mensenrechten gevraagd zonder na dere aanduiding van te nemen maatregelen. Het Comité „Pro Palestina" heeft een memorandum aangeboden over de hui dige toestand in Palestina en de Chris telijke belangen in het H. Land. In dit memorandum behandelt het comité de situatie van de vluchtelingen en de gods dienstige betekenis van Palestina. Voorts gaat het memorandum diep in op de en cyclieken van de H. Vader over het H. Land. In het slotwoord vragen de samenstel lers zich af, wat Nederland in dezen te doen staat. Op de eerste plaats, aldus luidt het antwoord, moet onder de katho lieken en onder alle Christenen van ons volk het besef worden gewekt, dat de Palestijnse aangelegenheid ook de hunne is, daar deze kwestie op bijzondere wijze de belangen van de Kerk en van de Christenheid raakt. De Christenen van Nederland moeten hun deel bijdragen om de apathie, het gebrek aan belang stelling tegenover het drama "in Pales tina, dat op het ogenblik voor de Wes terse wereld kenmerkend is, te doen be ëindigen. „De tijd der Kruistochten is voorbij, maar het zou een zwaar verlies zijn voor het Christendom als de tijd van belang stelling voor het H. Land ook voorbij was. Het Nederlandse katholicisme is al tijd gekenschetst geweest door zijn pau selijke gezindheid en zijn trouw aan de opvolger van de H. Petrus. Het gaat niet aan, dat het op dit punt een uitzondering zou maken of zou denken, dat Palestina een ver land is, waarvan men zich niets behoeft aan te trekken, ook al vestigt de Paus cr binnen de tijd van een jaar in drie Encyclieken de aandacht op. Wij rekenen daarom op aller steun, zo luidt het memorandum, niet slechts in woor den, maar ook in daden. Bijzondere aandacht moet ook worden geschonken aan het propageren van de eis tot internationalisatie van de Heilige Plaatsen, in overeenstemming met de uitdrukkelijke besluiten der Verenigde Naties en de verlangens van de H. Vader. Het Comité „Pro Palestina" wil voorts met hulp van de katholieken van Neder land voortzetten, wat het reeds is begon nen, n.l. steun verlenen aan de vluchte lingen, vooral aan de huisgenoten van het geloof. De bedoeling van deze hulp Op de bureaux van ons blad ligt de pas sagierslijst ter inzage van het troepen transportschip „Groote Beer", dat vermoe delijk 25 Augustus te Amsterdam zal aan komen. In de vijfde klasse van de Nederl. Staatsloterij is op no. 2455 de prijs van 50.000.gevallen. Wie zich aan een plicht zoekt te onttrekken, ontvlucht een zegen. ff1 is voor alles de Christenkerk van Pales tina voor uitsterven te behoeden en ver der alle menselijke bijstand te verlenen, die Nederland in deze zaak kan geven. Het Hulpcomité „Pro Palestina" be staat uit de volgende leden; pastoor A. G. Smit te Soestdijk als voorzitter; prof. dr. J. van der Ploeg O.P. te Nijmegen als vice-voorzitter; pater F. Wijnhoven A.A., Boxtel, als secretaris; de heer H. van der Vorst te Boxtel als penning meester; prof. M. Jansen te Warmond voor pers en propaganda, als vertegen woordiger van het bisdom Haarlem. Ver tegenwoordiger voor het bisdom Den Bosch is moderator F. van der Miert drs., van Roermond prof. J. Jansen en van het bisdom Breda pastoor J. C. Dekkers te Breda. Voorts zijn aangezocht als leden van advies: rector H. J- van Hussen van de Bisschoppelijke Hulp-actie voor Oorlogs slachtoffers; de heer H. J. C. Verhoeven, directeur Katholiek Huisvestingscomité; mr. H. Sark, gedelegeerde voor Neder land van de I.R.O.; drs. M. Goossens O.F.M., directeur van de Caritas-Missie in Den Bosch en mr. A. Diepenbrock te Heemstede, secretaris Landelijke Leiding Katholieke Actie. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, Woensdagavond. Nadat hedenmiddag het permanent comité van de Liberale Partij met 7051 stemmen besloten had de onderhande lingen voor de vorming van een twee ledige regering met de katholieken voort te zetten, heeft Kabinetsformateur Eys kens hedenavond de samenstelling van die regering bekend kunnen maken. Eyskens zelf treedt hierin op als mi nister-president zonder portefeuille. Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel: Paul van Zeeland (Kath.); Landsverdediging en plaatsvervangend eerste minister: Albert Devèze (Lib.); Justitie: Albert LilaP (Lib.); Finansèën: Henri Liebaert (Libfi; Economiscne Za ken en Middenstand: Jean Duvieusart (Kath.); Binnenlandse Zaken: Albert de Vleeschauer (Kath.). Verder beschikken de katholieken over de ministeries van Koloniën, Ver keerswezen, Landbouw en Arbeid en Sociale Voorzorg, terwijl de liberalen de ministeries van Openbaar Onderwijs, Wederopbouw, Openbare Werken en Volksgezondheid en Familie onder hun hoede nemen. Er zijn twee ministers zonder portefeuille: Carton de Wiart (kath.) en Octave Dierckx (Lib.). In het (Van onze Brabantse redactie) Een fel uitslaande brand heeft Woensdagavond het hoofdmagazijn van de wollenstoffenfabriek van de fa. L. E. van den Bergh te Tilburg ge heel vernield. Tienduizenden kilo's wol, die hier lagen opgeslagen, zijn een prooi der vlammen gewórden. Spoedig na de. ontdekking van de brand was de Tilburgse brandweer met groot materiaal te.r plaatse. Met twee motorspuiten en acht stralen werd de brand bestreden. De vlammen hadden zich echter reeds een weg gebaand door het dak van het ongeveer dertig meter lange gebouw, dat toen niet meer te redden was. Belendende magazijnen en percelen konden evenwel behouden worden. Het gebouw was des avonds om 10 uur nog gecontroleerd door een der nachtwakers, doch deze had toen niets bemerkt. In de fabriek werd deze week de vacantieweek voor de Tilburgse industrie niet gewe.rkt. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. Men ver moedt dat broeiing de brand heeft ver oorzaakt. Als niet spoedig nieuwe voor raden wol worden aangevoerd is er stagnatie in de fabriek te vrezen. De UNO heeft gisteren bekend gemaakt, dat Albanië een klacht heeft ingediend over een aanval op grote schaal door de Grie ken op 5 en 6 Augustus. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO heeft aan „Arbeidersbladet" uit Oslo meegedeeld, dat hij in geen enkel opzicht zoals sommige dagbladen geschreven had den, het Noord-Atlantisch Pact had aange vallen in de rede, die hij Maandag in Ber gen gehouden heeft. totaal telt het Kabinet negen katholie ke en acht Liberale ministers. Zij zullen morgen de eed afleggen. Op het programma van deze regering zou o.a. de terugkeer tot de economische vrijheid voorkomen, terwijl duchtig be zuinigd zou worden om tot een aanzien lijke verlaging der belastingen te kunnen komen. De liberale oppositie tegen deelneming aan deze partijen-regering ging vooral uit van de Waalse liberalen. De diplomatieke betrekkingen tussen de Heilige Stoel en de Tsjechoslowaakse regering hebben in feite opgehouden te bestaan, zo wordt te Vaticaanstad ver nomen. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben tot nu toe geweigerd een vi sum te verstrekken aan mgr. Paolo Bartoli, die benoemd is tot opvolger van de zaakgelastigde van het Vati- caan te Praag, mgr. Gennaro Verolino. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Meest matige wind tussen West en Noord. Koel weer. Zon op: 5.18. Onder: 20.11. Maan op: 21.33. Onder: 9.07. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon heeft de volgende Nederlanders in de Centrale Gemengde Commissie be noemd: mr. N. J. s'Jacob, mr. J. E. Yserbaert, kolonel jhr. mr. H. L. van der Wijck en jhr. mr. 3. A. de Ranttz. Com mandeur F. F. Burghard werd benoemd tot adviseur van de commissie. Ook wer den Nederlandse vertegenwoordigers aangewezen voor de plaatselijke ge mengde commissies. Woensdagmiddag is wederom een aantal deelnemers aan de R.T.C. op Schiphol aangekomen. Ter verwelko ming waren op het vliegveld o.a. dr. M.J. Prinsen, secr.-gen. der conferen tie. en Rum. De eerste minister van Pasundan (West-Java), Djumhana Wiriaatmad, die lid is van de B.F.O., antwoordde op de vraag hoe de samenwerking tussen de regering van Pasundan en de Sili- wangi-divisie verloopt: „Enige maanden geleden is de samenwerking begonnen tussen de regering en twee bataljons van de divisie. Wegens politieke moei lijkheden heeft de regering echter die samenwerking moeten stopzetten, maar thans, na het afkondigen van de order tot staken van de vijandelijkheden, is er weer contact opgenomen, ditmaal met de gehele divisie, die uit tien tot twaalf bataljons bestaat. Gehoopt en verwacht wordt dat het de regering van Pasundan zal gelukken een vrucht bare samenwerking met de divisie te verkrijgen." Dr. Ali Sastroamidjojo, voormalig republikeins minister van Onderwijs, De Nederlandse Opperbevelhebber, Generaal Buurman van Vreeden, is vertrokken. Berichten uit Surakarta melden, dat de situatie in en rond de stad na de grootscheepse aanval van Zondag on rustig is gebleven. Maandag, Dinsdag en Woensdag werden de aanvallen op de stad voortgezet. Eerst thans is bekend gemaakt dat in de nacht van 3 op 4 Augustus een uitgebreide aanval heeft plaats gehad op de stad Ngawi. De Nederlandse de H. K. H. Prinses Wilhelmina opende gistermiddag een tuinfeest met bazar te Apeldoorn. De Prinses deed daarna zelf inkopen aan de kraampjes. Naast haar de hofdame, mevr. L. Th. de Beaufort. De opbrengst van de bazar zal besteed voorden aan de oprichting van een kinderverpleegplaats. troepen hebben zonder verliezen aanval afgeslagen. Dinsdagmiddag zijn de administra teur en twee ondernemingswachters van de onderneming Tjimoten, in een jeep rijdend op de weg van Tjiandjur naar Tjibeber, beschoten en gedood. Een employé van Gunung Rosa werd op de weg naar Lampegan door een bende beschoten. De jeep brandde uit. doch de employé en vier ondeme- mingswachters wisten te vluchten. Maandag werd de onderneming Hard- jasari nabij Sukabumi aangevallen. De aanval werd zonder verliezen door de. ondernemingswacht afgeslagen. Ook een militaire auto, die van Sukabumi naar Djalindung reed, werd beschoten. Hierbij werd een militair gedood. Op de trajecten SukabumiTjiandjur en SukabumiBuitenzorg werden dik wijls vrachtauto's en bussen door ben den aangehouden, leeggeroofd en in brand gestoken. In de meeste gevallen kwam geen verlies aan mensenlevens voor, indien geen tegenstand werd ge boden. Woensdag werd een employé van de onderneming Goalpara, dicht bij Sukabumi in e.en vrachtauto rijdend, beschoten en gedood. Drie ondeme- mingswachters werden zeer zwaar ge wond. Vier personen zijn gedood, acht zwaar gewond en velen licht gewond, toen Maandagmiddag de trein van Ma- lang naar Surabaja ter hoogte van thans lid van de republikeinse dele gatie, onderstreepte de verklaring van Rum. dat er harde noten ge kraakt zullen worden. „Hier is de gehele republikeinse delegatie het wel over eens: die harde noten zul len in het bijzonder liggen op het ge bied van economie en financiën." Toch was dr. Sastroamidjoja opti mistisch gestemd. Over het onderwijs verklaarde de minister nog, dat de Banasa Indonesia de officiële voertaal zal worden. „Het Nederlands zal op den duur als een vreemde taal worden beschouwd. Trou wens, de jonge generatie spreekt ai bijna geen Nederlands meer." De leider van de delegatie van Oost- Ja va. dr. Ateng Kartanahardja, deelde mede, dat Oost-Java op het ogenblik als veilig gebied kan worden be schouwd. Hatta is Woensdagavond van Karatsji naar Den Haag vertrokken. Met hem maken de reis mee nog acht en dertig federalisten, afgevaardigd naar de R.T. C„ onder wie de sultan van Solo, prins Mangkanegoro en de Susuhunan van Surakarta. Hedenmorgen zijn per Constellation de volgende personen naar Nederland vertrokken: de. walinegara van Oost- Sumatra dr. Mansur plus echtgenote, de premier van Oost-Indonesië Anak Agung Gde Agung plus echtgenote en de re publikeinse delegatieleden prof. Supo- mo, ir. Djuanda, dr. Sukiman, de mi nister van onderwijs Tatengkeng en Tengku Dhamran, vertegenwoordiger van Oost-Sumatra. Van bevoegde zijde wordt ons naar aanleiding van berichten, als zou de aanvangsdatum der Ronde-Tafelconfe rentie door de Nederlandse regering zijn vastgesteld op 22 Augustus, het vol gende medegedeeld: Vaststelling van de aanvangsdatum der Ronde-Tafelconferentie is geen aangelegenheid, welke door de Neder landse regering eenzijdig kan worden beslist. Hierover zal overleg gepleegd moeten worden met de republikeinse delegatie, de delegatie van de B.F.O. en de U.N.C.I. In verband daarmee verdient het op merking. dat de voorzitter der republi keinse delegatie eerst 11 Augustus hier te lande wordt verwacht. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse rege ring. zodra mogelijk in de centrale com missie van de Ronde-Tafelconferentie overleg te openen omtrent de naaste voorbereidingen en de aanvangsdatum van de Conferentie. Wonokerto op een trekbom liep en ontspoorde. Volgens de correspondent te Djocja van het republikeinse blad „Pedoman" zal mr. Rum benoemd worden tot re publikeins ambassadeur te Karatsji, ter vervanging van de huidige gezant, Idham. In een verklaring voor de commissies voor buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten van de Amerikaanse Se naat heeft generaal Bradley, die met de andere Amerikaanse stafchefs een bezoek aan Europa heeft gebracht, aan gedrongen op spoedige aanvaarding van het wetsontwerp tot militaire hulpver lening. „De Amerikaanse stafchefs hebben de ontworpen verdediging van de Weste lijke Unie in overeenstemming met het Amerikaanse strategische denken be vonden," aldus Bradley. Tevoren had minister van Defensie Johnson verklaard, dat de militaire staf er in heeft toegestemd 60 percent van het wapenprogram in contanten te ont vangen en 40 percent op contract. Hier door zouden de kosten van het program over twee a drie jaar worden gespreid, omdat deze contracten niet betaalbaar zouden zijn voor 1951-52. Bradley verklaarde, dat het meren deel van de volgens het program aan Europa te verstrekken militaire hulp voor de wederopbouw van het Frans» leger zal worden bestemd. Hij dacht dat het vijf a tien jaar zal duren alvorens Europa een verdedigingsstelsel had op gebouwd. dat iedere aanval uit het Oosten zou kunnen tegenhouden. Op een desbetreffende vraag ant woordde Bradley, dat er „geen onmid dellijke doeltreffende manier" is om hulp te verlenen aan China. De leden-landen van het Atlantische Pact zullen binnenkort te Washington besprekingen beginnen om de opzet t» bepalen van het orgaan, dat met de da gelijkse leiding van het verbond belast zal worden, aldus heeft het Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken gisteren bekend gemaakt. Men neemt aan. dat deze informele besprekingen vóór September rullen beginne»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1