Operatie-afdeling Mariastichting Het missiewerk op Celebes CeM&s Spanje trots op eerlijke armoede w Pasklaar maatcostuum.... zonder passen I Wat de missionarissen van Scheut tot stand hebben gebracht torap3a De relletjes in Rialto Met modernste middelen uitgerust Het Bisschopsfeest Probe# AGENDA QjhostoêiscA V UfrnM'cuodt van WXakassccA. Gesprek bij de Cibeles Opzienbarende en tijdbesparende vinding van een Amsterdams kleermaker SPOEDIG TOEPASSING Grootste probleem is „probleem-Romme" Bommenwerpers gebruikt bij Surakarta DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DODELIJK SPEL „St. Genesius" Voor zweefvliegtuigen goedgekeurd strandgedeelte Burgerlijke Stand AANWINSTEN R.K. LEESZAAL HANDBALCOMPETITIE WEER NABIJ Keuring nieuwe films H.S.V. „De Kampioen" Nannes Schneiders won van Jack Swevels Examen Handenarbeid Examen Hoofdakte 1 S BLOEMENDAAL HET OPENLUCHTTHEATER TE BLOEMENDAAL Maand programma LAATSTE NIEUWS Verklaring van Hatta Aanval van ongeveer tuies duizend man Drie maanden voor daders Dukw liep stuk ZWAKKE STEMMING Beurs van Amsterdam Ti/8 Beurs van New York Dat de Mariastichtng in Haarlem en omgeving een goede naam heeft, is wel duidelijk gebleken in de vijftig jaar, dat zij de Haarlemmers en vele anderen van buiten de stad de helpende hand heeft toegestoken. Maar ook bij dit ziekenhuis is die goede naam niet alleen te danken aan de schijnbaar onvermoeide werklust van zusters, verpleegsters en doktoren, maar ook aan de accommodatie, die op gelijke voet blijft met de eisen van deze tijd. Een sprekend voorbeeld daarvan is de pas verbouwde operatie-afdeling, waaraan ook de „Technische Gids" meer dan gewone aandacht besteedt. De afdeling voldeed reeds geruime tijd niet meer aan de eisen, die de heren doK. toren er aan meenden te mogen stellen, zodat besloten werd door bijtrekking van een naastliggende ruimte een en ander te vergroten en te reorganiseren. Doordat er gewoekerd is met de moge lijkheden, is hier thans een keurige chi rurgische afdeling gevormd, die aan alle eisen voldoet en waarmede de doktoren tevreden zijn. Al blijft men in de Maria stichting toch nog altijd hopen op de verwezenlijking van het plan tot het bouwen van een geheel nieuwe vleugel, waarin alle bij een moderne chirurgische afdeling behorende ruimten kunnen wor den ondergebracht Het is uiteraard niet eenvoudig om een operatie-afdeling te bouwen en in te richten. Want hier zijn het de medicus en de architect die beiden hun eisen stellen en deze dienen volkomen met el kaar in overeenstemming te zijn. Een gunstige factor is hierbij, dat de chirurg in de meeste gevallen over een vol doende Technisch gevoel beschikt om niet datgene te vorderen, wat technisch onuitvoerbaar is. Wij zullen hier geen opsomming geven van alle tecnnische verbeteringen, die de verbouwde operatie-afdeling gekregen heeft. Wij mogen met één enkele vol staan. Een wasbak, waarin de instrumen ten na het gebruik schoon gespoeld worden, moet vanzelfsprekend aan minstens één zijde voorzien zijn van een vlak, waarop deze instrumenten kunnen worden neergelegd. Hiervoor kan dus nooit een wasbak gebruikt worden, zoals wij die in een bad kamer aantreffen. Een uitstekende oplossing is in de Mariastichting ge vonden. Eerst een plaats voor het Na de Pontificate Hoogmis, die Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers Maandag 15 Augustus te 10 uur in de Kathedrale Ba siliek zal opdragen, zullen, zoals reeds gemeld, de hoogste burgerlijke autoritei ten in de plebanie aan de Leidsevaart worden ontvangen. Ook de recepties, die hierna volgen (om 12.30 uur voor het Kapittel, de Monsignori, Ere-kanunik- ken en Dekens; van 1 tot 2 uur voor de priesters en van 2 tot 3 uur voor de religieuzen en leken buiten de stad Haarlem) zullen in de plebanie wor den gehouden. De jongens en meisjes van de Katho lieke Jeugdbeweging, die via hun lei ders en leidsters een uitnodiging heb ben" ontvangen om de plechtigheid om 4 uur des Zondags in de Kathedraal bij te Wonen, worden verzocht vlaggen mee te nemen. De jeugd, die niet in de kerk de Bisschop zal kunnen begroeten, zal gelegenheid hebben Mgr. Huibers na afloop van het Lof, ongeveer om 5.30 Uur, hulde te brengen, wanneer de gou den jubilaris uitrijdt naar de Nieuwe Gracht. Drie Haagse jongelui, die in een zan- derijsloot bij de Ruigenhoek te De Zilk waren gaan zwemmen, vermaakten zich met beurtelings om hulp te roepen. De omwonenden, die het spelletje, spoedig door hadden, reageerden er ten slotte niet meer op. Toen op een gegeven mo ment een der jongens luidkeels om hulp riep werd er geen aandacht aan geschon ken, met gevolg dat hij in de. diepte verdween en verdronk. Het slachtoffer was de 18-jarige R. uit Den Haag. De Katholieke Gem. Toneelvereniging „St. Genesius", die haar seizoen zo prachtig besloot met „De mooiste ogen van de wereld", heeft thans in studie genomen „Maria Stuart" van Von Schiller, welke tragedie men eind Sep tember in de Stadsschouwburg ten to nele hoopt te brengen. In Januari of Februari zal een blij spel worden opgevoerd, waarschijnlijk „Chateau de Bersac." In April en Mei zal de derde opvoering plaats vinden met „Blijde dagen," 't spel waarmede „Comedia" het vorig seizoen vooral in katholieke kringen zoveel succes heeft geoogst. Het strandgedeelte te IJmuiden van km 54.800 tot km 52.600 bewesten de voet van de duinhelling is goedgekeurd in die zin, dat dit strandgedeelte mag worden gebezigd voor het doen opstijgen van zweefvliegtuigen met behulp van een lier. Geboren: G. Stutvoetvan der Meij, z.; J. C. H. HollSchooneman, z.; J. Busbroek Haagsman, z.; C. E. Groot—Stijnman, z.; P W. RekoertOlivier, z; C. Wesselmg Glas. d.; L. C. DonkersPus, d.; J. M. van HeijningenGootjes, d.; W. J. M. Barends Bertholee, d.; M. Kuijtde Mooy, d.; M. J. van der BijlNolet, d.; M. H. van der Meij van Houten, d.; I. B. AlbersAndringa, d. Ondertrouwd: H. A. M. Goemans en H. E. de Nobel, B. H. L. E. Walker en H. W. Govers, A. Cans en J. Grent, C. Hooiveld en M. M. Mens. G. Versteeg en G. M. Met selaar, J. Godschalk en P. Mooij, A. San ders en H. Dijkstra, B. Hilberts en W. Stig- ter, W. Verschuur en H. L. Ostmann, A. Zwart en H. G M. Zweers, M. van Beek en H. M. M. Netz, P. Bakker en C. M. Kikkert, A. de Graaff en C. M. Dekker, M. A Dekker en G. van Zijp, G. Eeninkwinkel en J. H. A. Heijberg, J. G. H. Hiddinga en J. H. Roessink, M. S. Harms en E. Schoen, N W. Castien en E. L. Garsten, D. van der Noot en H. Backer, G. H. Kuvener en H. Kok, M. Bouman en A. van de Pol, A. van der Veldt en M. P. Verduin, A. A. Peijra en W. Zwart, J. J. van Wooning en J. Steeman, F. Groenevelt en A. Dammiaans, T. Hogerhuis en T. van der Aar, P. Vol kerts en N. de Leeuw. Getrouwd: C. M. van Kollenberg en M. H Hakvoort, J. W. A. Vreeswijk en H. M. Kroon, M. J. A. Tholen en C. A. Nijssen, M. J. Theeuwen en M. J. Joosten, H. J. Kaasenbrood en E. C. Janus. J. Leuwener en A. A. Valkenburg, A. van den Broeke en N. A. Rond, J. B. Minnebo en M. A. van Lieshout, P. W. Visje en G. G. A. Smits, A. H. F van der Colk en G. H. J. Blan ken, P S Weltevreden en J. A. P. van Iersel, B. Steenbergen en A. van Brederode. Overleden: B. J Ducro, 65 j.. Schotersin gel: A. van der Hoven, 70 j.. Glasblazers straat; J W. Kloot, 3 d., Tuinlaantje; P. D HofkesSchreutelkamp, 66 J., Dlnkel- straat; D. C. de Groot, 52 j., Kamper straat: M. J- Wesseling, 6 m., Berkenrode straat. neerleggen van de vuile instrumen ten, dan de wasbak en daarnaast weer een plaats om de schoonge spoelde instrumenten neer te leggen en dan de ruimte voor de sterilisa tor. Op deze wijze voorkomt men ge sleep met de instrumenten en werkt men efficiënter. Een ander belangrijk punt op het ge bied van de zo nodige efficiëncy is de indeling van de verschillende vertrek ken, waaruit de operatie-afdeling be staat, ten opzichte van elkaar. De ver bouwde opeartiezaal van de Mariastich ting te Haarlem werd ook zeer practisch ingedeeld. Men koos hier de ligging der ruimten zo, dat men altijd volgens ver keer in een bepaalde richting kan wer ken: de patiënten komen van de ene zijde, de chirurg met zjjn instrumenten van de andere kant. Op deze wijze voor komt men het kruisen der wegen. Mis schien lijkt het overdreven, maar men verzekerde ons, dat het werken volgens dit systeem in de practjjk reeds grote voordelen deed blijken. Aanwinsten van de roman-afdeling van de R. K. Openbare Leeszaal, Nieu we Gracht 70: Hilaire Belloc, Een meesterwerk is zoek. (Belicht een zeer bepaalde zijde van de moderne internationale kunst handel). Fenna Feenstra, Nelleke's opvoeding; met vervolg: Maar die vlag verlaten nooit! (meisjesroman). E. C. GaskellStevenson, Cranford (idyllische en humoristische roman). Erica van Groningen, Langs een om weg (meisjesroman). Sanne van Havelte, Hanna's vlucht (meis j esroman) Lin Taiyi, Naar nieuwe horizon. (Een beeld van China in oorlogstijd). Jo Nabben, De overspelige vrouw (Bij belse roman). G. van Otterloo, Ik heb je lief (Levens roman van Edvard Grieg). Dick Ouwendijk, De man, die God werd. C. E. PothastGimberg, Zo hard als diamant tmeisj esroman) George R. Stewart, Storm op komst (Een meteorologische roman). Franz Werfel, De verduisterde hemel. Hoewel de handbalcompetitie pas half September op volle toeren gaat draaien zijn er voor die tijd al ver schillende belangrijke wedstrijden. DEM opent Zondag de rij met zijn ietwat ver laat Aardbeientournooi, VVZ met zijn traditionele Missiesportdag, waaraan ook handbalsters zullen deelnemen. Om half twee begint de wedstrijd tussen een Zaans en een gecombineerd Haar lems B-elftal. Om tien over twee starten de ploegen uit A. De Zaanse elftallen zijn geformeerd uit Blauw Zwart, WSV, GVO, PSC en Assendelft, het Haarlems elftal uit DSO, TYBB en Leonidas. Voor de competitie hebben Zeevogels (Egmond), USVU (Uitgeest), DLO (Ber gen) en DLO (Hoofddorp) zich als nieu we leden laten inschrijven. In de eerste twee klassen komen uit Blauw Zwart, DEM. DSO, Vitesse, Leonidas, ADO en TYBB. In de tweede klas GVO, Vitesse II, Meervogels, WSV, PSCK, Limmen en DOP. De mogelijkheid bestaat dat DOP nog overgaat naar de kring Am sterdam. De indeling van de overige clubs is nog niet bekend. Ook komt er dit jaar een juniorencompetitie, waar van binnenkort de indeling bekend zal zijn. BIOSCOPEN: Rembrandt: De villa onzer dromen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 p.; Cinema Palace: De grote Vace (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Spring in Parklane (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Met muziek door het leven (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Lassie komt thuis (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De scherpschutters (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN De Vishal (Grote Markt): Aquariumten toonstelling. geopend 1024 uur. Aan boord „Mawa" (Turfmarkt): Tentoon stelling „Gouden Koets", geopend Donderdag 10—13 en 14—17 uur. Donderdag 11 Augustus Grote Kerk: Orgelconcert 34 uur. De films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen worden vertoond, heeft de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Kleine Melodie uit Wenen (Rem brandt), 14 jaar; De Pioniers (Palace), veertien jaar; 't Is feest vandaag Luxor) alle leeftijden; Spionnen aan de Theems (Frans Hals), veertien jaar; Twee Jantjes op stap (City), 14 jaar; De gevangene van Mesquite (Spaarne), 14 jaar. Woensdagavond hield de H.S.V. „De Kampioen" haar vierde en laatste re- cordrit voor de Staphorst en Du Nord- beker Bij de A-klasse zegevierde in de laatste rit B. v. Dijk, die de 50 K.M. aflegde in 1 uur 23 min. Bij de nieu welingen zegevierde A. v. 't Hof, die een tijd maakte over de 40 K.M. van 1 uur 5 min. 15 sec. Uitslag 4e rit: A-klasse: 1. B. v. Dijk, 1 uur 23 min.; 2. H. Droog, 1 min. 23 min. 10 sec.; 3. H. Kramer, I uur 25 min. 54 sec. Totale uitslag na 4 ritten: 1. H. Droog, 4 uur 6 min. 42 sec.; 2. B. v. Dijk, 4 uur 7 min. 46 sec.; 3. H. Kramer, 4 uur 10 min. 33 sec. Nieuwelingen: 1. A v. 't Hof, 1 uur 5 min. 15 sec.; 2. W. Rustman, 1 uur 8 min. 25 sec.; 3. P. de Vries, 1 uur 8 min. 29 sec. Totale uitslag na 4 ritten: 1. A. v. 1 Hof, 3 uur 17 min. 45 sec.; 2. P. de Vries, 3 uur 25 min. 3 sec.; 3. W. Rust- man, 3 uur 26 min. 59 sec.; 4. G. v. Roon, 3 uur 27 min. 11 sec.; 5. C. Kroezen, 3 uur 34 min. 5 sec.; 6. J. Steenbakker, 3 uur 34 min. 9 sec.; 7. W. Wijkhuizen, 3 uur 36 min. 7 sec.; 8. J. v. d. Wel, 3 uur 40 min. 28 sec. Ten bate van de NIWIN werden op het terras van hotel „de Schelp" te Zandvoort bokswedstrijden gehouden, waarvan de be langrijkste ontmoeting die was tussen de kampioen van Nederland bantamgewicht, Nannes Schneiders en de Engelsman Jack Swevels over 8 ronden. Het werd een pit tige strijd, welke de eerste 4 ronden vrij wel gelijk op ging. In de tweede helft was Schneiders iets meer in de aanval en de laatste twee ronden wist hij op zijn naam te krijgen. Hij werd dan ook tot overwin naar uitgeroepen. In de bij partij en waren de resultaten als volgt: D. van de Nulit (Boxingclub Zand voort) onbesl. tegen Barbe (Corbett, Am sterdam), J. Brouwer (De Ring, Haarlem) wint door opgeven van J. Stuurop (Cor bett Amsterdam), J. Spit (Ring Haarlem) w. o. p. van J. Meerland (Corbett Am sterdam), H. A. Anthonisse (Ring Haarlem) onbesl. tegen Winkelaar (Corbett Amster dam). Voor het examen handenarbeid slaag den de heren: J. A. H. Smit, H. de Boer, B de Jager, C. F. Bakker, H. Bosch, J.' E. Aartsen, C. Th. A. Kerklaan, E. W. Rosie, M. P. Boender, J. Kok. Af gewezen: 2. Voor het examen hoofdakte slaagden: voor deel A: mej. B. M. L. de Ridder, Oudorp (akte); mej. E. M. Veeken, Spanbroek (akte); M. A. Th. Veltman, Ouderkerk a.d. Amstel (akte). Voor deel B: M. v. Roon, Vijfhuizen; mej. M. S. du Saar, Haarlem; B. v. d. Wateren. Haarlem; mej. B. de Boer, Amsterdam; P. M. Overschie, Honselers- dijk; D. P. Porsius, Amsterdam. In de ouderdom van 76 jaar is te Haar lem overleden de heer J. C. van Rijn, die meer dan 40 jaar collectant was van de parochie van de H. Joannes de Doper aan de Amsterdamstraat. .Hij was dra ger van „Pro Ecclesia". In Februari 1942 landden de Japanners op Celebes. Zij maakten daar een bruut einde aan het prachtige missiewerk van de Missionarissen van Scheut, die sinds 1919 op het eiland werkzaam waren. Het zou tot September 1945 duren, dat de eerste missionarissen uit de in terneringskampen werden vrijgelaten en naar hun parochies konden terugkeren. De paters die in Makassar arriveerden, vonden een totaal uitgewoonde en door bombardementen beschadigde pastorie en een door bommen getroffen kerk. De andere missiegebouwen waren in be hoorlijke staat gebleven. Met ijver werd het onderbroken missiewerk weer op gevat, hersteld en uitgebreid. Een nieuwe Indonesische parochie werd opgericht in de buitenwijk Mamad- jang, met eigen kerkje, pastorie en jon gensschool. De Medische zusters vestig den haar eerste stichting in Indonesië te Makassar en belastten zich met de op leiding van Indonesische vroedvrouwen. Zij namen de kraamkliniek en de kraamverzorging in de kampong van de St. Melaniastichting over. Een pracht werk om op deze wijze de Missie te brengen onder de Indonesische bevol king van Makassar. Het katholiek onderwijs werd uitge breid met twee middelbare scholen. De toeloop naar het katholiek ziekenhuis was zo groot geworden dat het, ondanks de grote financiële lasten, met nieuwe gebouwen moest worden uitgebreid. Een eigen opleiding van verpleegsters en verplegers werd aan het ziekenhuis verbonden. Deze cursus telde het vorig jaar 73 leerlingen. Grootse plannen staan nog op stapel. De "Medische Zusters, die zich in het begin van haar apostolaat in Makassar moesten behelpen met de gebouwen die zij aantroffen, hebben haar plannen klaar voor een eigen gebouwencomplex, waarin de vroedvrouwenopleiding en kraamverpleging kunnen worden onder gebracht. De uitbreiding van het aantal katho lieken in de stad dwingt tot de oprich ting van een derde parochie. Al deze plannen zullen binnen korte tijd worden uitgevoerd. De zware Missie van Moena onder de Mahomedanen gaat slechts in langzaam tempo vooruit. Toch kon nog een derde post worden ingericht en de plaatsen Raha en Lasehao van een eigen kerk worden voorzien. Het aantal scholen werd vermeerderd en internaten ge sticht. Het is voor de missionarissen taai werk, maar optimistisch zien zij de toekomst tegemoet. De verschijnselen die zij onder de bevolking opmerken, doen hen hopen, dat er eens een grote toeloop tot het katholicisme te ver wachten is. In 1946 werd de missionnering in het Toradjaland hervat en vol optimisme gingen de missionarissen weer aan de arbeid. Zij hadden redenen in overvloed om optimistisch te zijn. De merendeels jonge christenen wa ren trouw gebleven tijdens de bezet ting. Hun aantal was zel-'s gegroeid. De werkelijk apostolische ijver van de geloofsleraren, die voor hun arbeid niet werden uitbetaald, mag hier wel met dankbaarheid in herinnering ge bracht worden. Zij onderwezen be keerlingen, doopten hen, traden op als getuigen bij een katholiek huwe lijk en hielden met angstvalligheid de doop- en trouwboeken bij. Steunend op zo'n vaste kern, kon de Missie met nieuwe moed hernomen worden. De laatste twee jaren waren succes vol. Grote dagen beleefde deze Missie, toen de Zusters J.M.J. er zich kwamen vestigen om de meisjesscholen en zie kenverzorging op zich te nemen, toen vanuit Makale twee nieuwe posten ge sticht werden, de eerste vier klein- seminaristen werden ingeschreven en de kroon op het onderwijs werd gezet: de opening van een middelbare school. Eenzelfde bloei gaat West-Toradja te gemoet, waar een tweede post werd ge opend met eigen kerk, pastorie, twee scholen en internaten. Van alle kanten vraagt men katholiek onderwijs. Buiten het Toradjagebied werden nog twee posten gesticht, n.l. Para-Pare en Paloppo. Dit is in het kort de geschiedenis van de Magnalia Dei, de wonderwerken Gods, waarvan de missionarissen getui gen mochten zijn. Aan God alleen cc eer voor deze bloei. Toch blijven ct missionarissen van Scheut steeds m dankbaarheid denken aan de pionier van het eerste uur, hun eerste Apostolisch Prefect Mgr. Martens. Zij zijn hem veei dank verschuldigd. Deze zegenrijke voorspoed werd ook door Rome erkend. Vorig jaar werd de Prefectuur tot Vicariaat verheven met als eerste Apostolisch Vicaris Mgr. N. Schneiders uit Den Haag. Tot slot de volgende statistiek, waarin vergeleken wordt de toestand in het jaar 1938, toen de missionarissen van Scheut hun eerste jaar in de Missie van Zuid-Celebes hadden doorgebracht en het jaar 1948, tien jaar later. 1938 1948 Hoofdposten 2 10 Bij posten 2 32 Priesters 6 23 Katholieken 2120 6949 Doopsels volwassenen 87 447 Doopsel kinderen 104 417 Lagere Scholen *14 17 Middelbare scholen 0 3 Leerlingen 1152 4335 Fraters 5 7 Zusters 28 53 Onderwijzers 16 53 Dit was een nadere kennismaking met de Missie van Zuid-Celebes. Er is nog heel wat te doen. Maar alles komt goed, als u helpt door gebed en offer. Tot de volgende keer. Pater G. v. SCHIE, Missionaris van Scheut, Gen. Bothastraat 4, Haarlem. Giro 417083. CELEBES zetr STRAJCT van Makaas ak MINAMATA Golf van roM'wi LAND B anda zee *»MTt PAO OENA WAKAttA* BOFTOn CftCM* v«fc> MAT viCAAtAAC Het maandprogramma van het Open luchttheater in Bloemendaal vermeldt voor Woensdag 17 en Zondag 21 Augus tus voorstellingen van het Ballet der Lage Landen. Beide avonden aanvang om 8.15 uur. Het Nederlands Volksto neel zal Zaterdag 27 Augustus 's avonds om 8 uur „De Schelmenstreken van Scapin" en „Esmoreit" opvoeren. Ten slotte geeft de Koninklijke Militaire Ka pel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen Woensdag 31 Augustus des avonds om 8 uur een populair concert. De gehele maand Augustus zal het ver lichte Openluchttheater 's avonds tot 11 uur te bezichtigen zijn. Overdag zijn het theater en het bijbehorende duin wandelgebied van 's morgens 9 uur tot zonsondergang voor bezoekers geopend. (Van een bijzondere corres pondent in Madrid) at er ook mag gebeu ren en veranderen: de Cibeles blijven. De Cibeles vormen het hartje van de stad. Ieder, die er staat en naar de straten kijkt welke er samenkomen, weet dat Madrid een wereldstad is. Officieel heet deze plek Plaza de Castela, maar zij dankt haar naam en popula riteit aan de Spaanse verte genwoordigers van het genus Manneke Pis of Naadje: de Cibeles. Twee ijverig waterschep- pende en gietende engeltjes. De slechte Fransen, die zo anti-Spaans zijn. hebben zich niet tevreden gesteld met de actie tegen Franco en het verbreken van de betrekkin gen; zij hebben vorig jaar het bericht de wereld ingestuurd, dat de Cibeles zouden ver dwijnen, omdat het Madri- leense gemeentebestuur ge noeg van hen had. Maar dit jaar is er iets ergers gebeurd: de Cibeles hebben droog gelegen. Zij deelden in de algemene ma laise en zij waren er eigenlijk nog slechter aan toe dan de andere Madrilenen, die ten minste 's morgens nog water hadden. En vlak bij dit be wijs van ellende trof ik, niet zo lang geleden, mijn oude vrienden: op de hoek van de Cibeles en de Pasco del Pra- do. Ik had mij van dit eerste gesprek sinds zoveel tijd wel een en ander voorgesteld; ik had mij voorbereid om door gezaagd te worden ever di plomatieke betrekkingen, bui tenlandse propaganda tegen Spanje en wat dies meer zij, en ik wachtte gelaten at Niets van dit al gebeurde. Na de hernieuwde kennis making opende de advocaat van het gezelschap het ge sprek over iets veel belang rijkere: de regen. Niet over de regen, die viel, maar over de regen, die al weken en maanden ontbrak. Zonder regen kwam er van de oogst niets terecht. Zonder regen geen licht en zonder regen geen kans op een bad. Vijf weken regen en alles zou weer beter gaan, meende de advocaat. Wij waren met zijn vieren en dus kwamen er drie com mentaren tegelijk op zijn me ning dit volgens goed na tionaal gebruik. „Het regent .n Spanje geen vijf weken," zei ik als domme buitenlander. „Als het vijf weken regent," meende de student, „dan ver drinkt de oogst en is zij even goed naar de haaien." „Als het vijf weken regent," overschreeuwde de ingenieur, „dan blijft het net als nu." Zijn stem was het hardste en bovendien is hij Deskun dig en dus ging nij alleen gebruik zijn genomen, werden de meeste oude centrales ge sloopt: zij waren immers niet meer nodig? Bovendien: zelfs al was er genoeg regen ge weest, dan hielp dat alleen voor de watervoorziening en niet voor de stroom, want die zal steeds schaarser worden. Ten eerste wordt er te sloralg mee omgesprongen en klopt de distributie niet. En zelfs al was dat in orde, dan waren we er nog niet, want elk jaar neemt de Industrie meer stroom. „Wij zouden dus", kwam op nieuw de student, ,,zo gauw mogelijk zoveel stuwdammen moeten hebben, dat er zelfs bi] droogte nog stroom genoeg ls." „Je bent een verstandige jon gen. Laten we jouw systeem op elk gebied toepassen. WIJ kun- door: „Eerst wat water be treft. Normaal gebruikt Ma drid 325 liter per dag en per man; nu is het rantsoen op 100 gesteld, dat is 150 mil- lioen per dag. Als 's middags tegen een uur of twee de kraan niet meer loopt, bete kent dat, dat het dagrantsoen gebruikt is en de hoofdkraan is dichtgedraaid. Volgens Zeer Officiële Personen houden we het op dit rantsoen tot No vember uit. Ik voor mij zal opkijken als wij het na een week of zes nog zo hebben: hoe warmer het wordt, hoe meer er zal verdampen en de regen van de laatste dagen lijkt veel, maar telt niet. Bo vendien viel zij vooral aan de kust en daar worden wij hier niet nat van. Wat stroom be treft: de stuwdam van Esla levert 23% van haar capaci teit en Alberche 15. In het Noord-Westen zijn de reser ves 60%, in Andalusië 6%. Al deze dammen raken niet vol door de regen, zelfs van vijf weken, maar door regen en sneeuw van een hele winter. Sommige dammen in Anda lusië horen nooit leeg te zijn en zijn pas na twee jaar nor. male neerslag weer in orde." „Wü moeten dus" zei de student „de kolencentrales weer...." „Wij moeten niets, want er zijn niet genoeg kolencentrales meer. Toen de stuwdammen m nen dan het graantekort be straden door de aanbouw van nieuwe bakkeraen en de peseta versterken door de stichting van nieuwe banken." De advocaat had een ander idee: „Wa moeten alle centrales van Spanje op elkaar aanslui ten: er zan streken als Gallcië waar zelfs in droge jaren nog veel water valt. Daarba moe 'en wij dan nieuwe kolencentrales bouwen als reserve." .Dat is waarschljniak de eni ge uitweg; alleen: hoe betalen wa dat?" „Met de uitvoer van de fa brieken." „Natuuriak; dat is het. Al leen: hoe wil je de fabrisken laten uitvoeren? za liggen luist stil door stroomgebrek.' „Door alle stroom die er nog is en iets blijft er altijo uitsluitend aan de industrie te geven." „Prachtidee: volstrekte duis ternis voor de burgerij ln net Slfde jaar van de Overwin Ing n nog minder water. Laten wa dat nu nog als psychologisch mogelijk aannemen Maai als de opbrengst van de industrie voor nieuwe centrales gebruikt wordt, waarvan wil je dan de mest betalen voor de landbouw, de verbetering van de irrigatie en de grotere invoer van le vensmiddelen? Zelfs Spaanse arbeiders moeten eten." „De enige oplossing' begon ik toen maar na enige suite „zou dus zan: financiële steun uit het buitenland, al of niet na herstel van diplomatieke be trekkingen." Maa bet resultaat was niet wat lk gedacht had „Ik stel mq zo voor" meende de advocaat, „dat de nieuwe Amerikaanse ambassadeur met twee grote koffers zou komen. De eerste heeft een nieuw pa tent om regen te maken; in de tweede zit goud voor de arme Spanjaarden als oewas van Washingtons vriendschap. „Financiële steun" zei de ingenieur, „kan theoretisch uit Argentinië komen of uit de Verenigde Staten Peron heeft al een slordige duit gegeven, maar hij is geen Vincentiusvereniging en heeft het bovendien zelf niet ge makkelijk meer. Wat de Yankees betreft: hUD steun heeft niets te maken met diplomatie of democratie, maar met de economische of militaire tegenwaarde. Is Spanje een economisch ver antwoorde geldbelegging? Neen. Zal Spanje, ooit, hoe dan ook, communist worden? Neen, Wat is het strategische belang van Spanje? Zijn lig ging. Aan welke kant zal het land staan bij een komende oorlog? Onnodig te vragen; het Atlantisch Pact heeft daarmee niets te maken en zelfs al zou Franco dreigen met Moskou samen te gaan, dan zou men in Washington alleen lachen. Krijgt Amerika dus alle militaire voorrech ten, die het wenst? Ja, en hoe armer Spanje wordt, hoe weerlozer, hoe afhankelijker van Washington en zoveel te minder in staat een lening af te persen. Het is natuur lijk mogelijk, dat of de staat of een of andere bank een fooi geeft. Overigens: noch van die steun, noch van de voorrechten hoeft iets bekend te worden: als het gèvaar dreigt komt de zaak immers toch in orde? Spanje is con sequent en eerlijk in zijn bui tenlandse politiek. In de we reld van vandaag zijn dat niet-rendabele eigenschappen. Maar eerlijke armoede is be ter dan oneervolle rijkdom en bij de acht zaligheden komt handelsgeest niet voor. En tenslotte: wij hadden al tien keer failliet moeten zijn in de laatste veertig jaar en we leven desondanks. Wij zullen dit ook wel overleven". Daarmee hebben we de zit ting opgebroken. (Eigen bericht) AMSTERDAM, 8 Augustus. Er zijn in de loop der jaren tonnen gouds voor uitgetrokken. Internationale vermaardheden van grote bedrijven, fabrieken en ook particulieren, hebben zich rimpels in het voorhoofd gepeinsd; er zfön modellen gemaakt en weer als waardeloos vernietigd; systemen bedacht en als nutteloos weer opgegeven. En nu heeft daar plotseling een 40-jarige kleer maker in Amsterdam het Ei van Columbus op tafel gezet: een pasklaar maat costuum zonder passen! Tientallen jaren hebben de grootmeesters-in-het-vak, de coupeurs in Parys, Londen en New York, het ideaal nagestreefd om zowel hun klanten als zichzelf het tijdrovende passen van een costuum te besparen. De geruchten, dat in Amsterdam de victorie van dit langgezochte maatcos tuum zal beginnen, doen al geruime tijd de ronde in binnen- en buitenlandse vakkringen. Angstvallig heeft men ech ter gewaakt tegen voorbarige publica ties en misleidende berichten en eerst nu zijn we in de gelegenheid voor onze lezers het eerste tipje op te lichten van de sluier, die met doelbewuste geheim zinnigheid over deze sensationele ont dekking was gespreid. De vinding van de Amsterdamse kleermaker, wiens naam wij op diens uitdrukkelijk verzoek nog niet publiceren, bestaat hierin, dat hij het systeem heeft gevonden om het patroon voor een costvum te vervaar digen, dat zo zuiver is en zo volledig gebaseerd op het exacte maatnemen, dat dit costuum aan de hand van het pa troon ineens kan worden afgemaakt, zonder dat een of meerdere malen pas sen noodzakelijk is. Onmiddellijk nadat de Amsterdamse kleermaker de zekerheid had, dat zijn vinding niet op toeval berustte, heeft hij zich tot zijn huidige raadsman ge wend. Door diens bemiddeling werden leidende personen uit vakkringen van het nationale kleermakersbedrijf van de vinding op de hoogte gesteld en kreeg een deskundige met grote bevoegdheid op het gebied van het maatkledingbedrijf gelegenheid het geheim van deze vinding te doorgronden en aan de praktijk te toetsen. Het resultaat van dit eerste on derzoek is zeer gunstig geweest, al heeft het uiteraard niet kunnen verhinderen, dat men in vakkringen voorlopig nog een afwachtende houding aanneemt, omdat het nu eenmaal niet gemakkelijk is voetstoots te geloven, dat 'n eenvou dige, particuliere kleermaker heeft kun nen bereiken wat aan de deskundigen van grote internationale bedrijven, met hun tonnen aan kapitaal, tot nu toe verborgen is gebleven. De onbetwistbare vakbekwaamheid van de kleermaker in kwestie kon trou wens een plausibele grond vormen voor de stelling, dat deze vinding in derdaad berustte op zeer bijzondere, persoonlijke eigenschappen, maar dat ze niet overdraagbaar was op anderen, zoals dat het geval zou moeten zijn, wanneer de Amsterdammer inderdaad het doel heeft bereikt, dat men al zo lang nastreeft. De deskundige heeft nu geconcludeerd, dat het systeem het welk door de Amsterdammer zelf, ook op personen met een afwijkende lichaams bouw al geruime tijd met succes wordt toegepast, wel degelijk overdraagbaar is, maar uiteraard wil men in vakkrin gen de grootst mogelijke zekerheid heb ben en zover is men op het ogenblik met de officiële proefnemingen nog niet ge vorderd. De voordelen van een eventuele toe passing van dit systeem zijn duidelijk. De Amsterdamse vinding betekent zo wel voor de klant als voor de kleer maker zelve een enorme tijdsbesparing. Het vereenvoudigt de werkwijze van de coupeur, leidt tot stofbesparing en moet als gevolg van dit alles ten slotte ook een kostenvermindering ten gevolge hebben. Tegenover de om standigheid, dat de taak van de cou peur nu enige verandering zou kunnen ondergaan, staat de zekerheid, dat het persoonlijk element met betrekking tot smaak en stijl volledig gehandhaafd blijft, zodat er geen sprake zal zijn van uniformering. Uiteraard is de vinding ook belangrijk als bron voor deviezen en in dit op zicht interesseren we ons dus voor de belangstelling uit het buitenland. Die belangstelling is er inderdaad. Men is in bepaalde kringen zeer geïnteresseerd en heeft reeds de vraag gesteld of het mogelijk is waarnemers te sturen, ten einde een juist inzicht in deze materie te verkrijgen. Het zal een ieder dui delijk zijn, dat de besprekingen en onderhandelingen met de grootste voorzichtigheid dienen te worden ge voerd, omdat men in dit stadium de waarde van de geheimhouding nauwe lijks kan overschatten. Dit is trouwens ook de reden, dat wij het voor 't ogen blik bij deze, overigens zeer interes sante, bijzonderheden moeten laten. Nederland dient by de R.T.C. de za ken zo te entameren, dat vertrouwen het kenmerk van de conferentie is, al dus heeft Hatta in een interview met Aneta in het vliegtuig op weg naar Den Haag verklaard. „Hoe langer gerekt wordt," aldus Hatta, „hoe meer wan trouwen gewekt wordt". Snelle over dracht van de souvereinlteit noemde hij het belangrijkste punt, zeggende, dat „al het andere gemakkelijk geregeld kan worden. Het grootste probleem is: „het probleem-Romme", wiens tactiek politieke onstabiliteit in Nederland heeft veroorzaakt", aidus Hatta. De republikeinse delegatie en de B.F.O. zullen in Den Haag de bespre kingen t. a. v. de Unie voortzetten, die beschouwd kunnen worden als slotbe- sprekingen van de Inter-Indonesische conferentie. „Verwacht mag worden.dat deze besprekingen over de Unie slechts enkele dagen in beslag zullen nemen". Over de procedure van de Ronde-Tafel conferentie zei Hatta tenslotte, dat hij meende, dat voorzitter der plenaire zittingen iemand van de ontvangende partij zal zijn, doch dat het voorzitter schap bij de informele besprekingen bij toerbeurt dient te worden vervuld. Been de vreemdelingen niet uit, advi seert een instituut, dat met Prl!.s' beheersing te maken heeft. Er ZU® deze zomer naar schatting alleen ai 25000 Amerikanen in ons land; we zien er wel wat in Haarlem, maar niet zóveel, dat een Hollands sprekende stadgenoo beslist opvalt. Marken, Volendam en de kaasmarkt te Alkmaar zijn meer ui trek. Wij zien er dus geen been in onze gasten van ver uit. te benen. Trouwens, wat schiet je er mee op? Een vreem deling moeten we in de wattA leggen vertroetelen, van dienst zijn, het beS_ geven wat we hebben. Niet alleen, om dat goed verzorgde en verwende bui tenlandse gasten nieuwe gasten en de viezen kweken, maar meer omdat w een fatsoenlijk land met fatsoenlijk bewoners zijn. Ook al verdween ®e woord „deviezen" weer uit ons wo°7( denboek, dan nóg hadden we ons he® eenvoudig en vanzelfsprekend te houden aan de wetten van beleefdheid. Omd® we een beschaafd land zijn. (Onderstaand bericht plaatsten wij reed* in een gedeelte onzer vorige oplage)- Omtrent de aanval op Surakarta °P Zondag hebben Nederlandse militair® kringen te Batavia toegegeven, dat m en rond de stad incidenten van mem dan normale omvang voorkwamen waarbij van Nederlandse zijde een krachtige actie gevoerd werd. Details over de gevechten kunnen echter ni®* gegeven worden. Een Nederlands woord voerder heeft echter wel verklaard, da» de Nederlanders de situatie thans be heersen. De correspondent van het ChineS® dagblad „Keng Po" meldt, dat een aan' val gedaan werd door circa twee duizeP® man, die er in slaagden in de stad infiltreren. Het hierna ontstane vuur gevecht, waarbij aan beide zijden vim zware wapens gebruik gemaakt wer» duurde tot laat in de avond. In de middag stegen, aldus de „Keng Po", VU» bommenwerpers op, die het Noord* Westelijk stadsdeel bestookten, waarW kanonvuur volgde. Twee jagers bescbo* ten een kwartier lang het Noordelijk® stadsdeel met mitrailleurs. Van de zijde van het militaire uitvoej rende bureau van de U.N.C.I. werd ver nomen, dat zich in Solo thans geen groep militaire waarnemers bevindt. De dichtst bijzijnde groep bevindt zich te Salatigs» circa 50 km. ten Noord-Westen van Sol» (Van onze verslaggeefster) Tot drie maanden met aftrek van pr®_' ventieve hechtenis veroordeelde giste ren de politierechter mr. De Blécourt o® drie verdachten aan wie ten laste w'* gelegd de oorzaak te zijn geweest van relletjes in het Rialto-theater tijdens vertoning van het IJzeren Gordijn op Juli j.1. De officier van Justitie, mr- ron van Dedem, had tegen ieder v,j maanden gerequireerd. De verdedigster der verdachten, mr. Clara Enthoven, ha® vrijspraak gevraagd. De drie verdachten, de 28-jarige K" de 30-jarige v. D. én de 40-jarige v. A* ontkenden ten stelligste een relletje te hebben willen maken. Zij beweerde® eensgezind' onverhoeds door de politie agenten aangevallen te zijn en zich hier op niet eens te hebben verdedigd. Toen het door getuigenverklaringen van de agenten, die persoonlijk die be wuste avond met de heren hadden af gerekend, vaststond dat K. de politie te lijf was gegaan met een stuk tuin slang, zei K., dat hij zo verdoofd wa» geweest door de slagen die hem door de politie waren toegebracht, dat he1 misschien toch wel mogelijk was ge weest, dat hij er zich mee verweer® had. Maar meegenomen in het theater had hij het zeker niet en hij was hele maal niet met slechte bedoelingen naar de film gegaan. Intussen kwam duidelijk vast te staalt dat zij uit politieke overwegingen schuld hadden van de vechtpartij in b®j Rialtotheater, iets wat nog geschraag® werd door een deelnemingsschrüven va® communisten uit Haarlem aan deze dri® toen zy gearresteerd waren. Dinsdag is een z.g. dukw, een amphi' bie-voertuig, volgeladen met badgaste^ op de eerste zandbank bij Egmond, »U dens een vaarritje in zee, blijven ste ken. Het water sloeg in de kuip en motor geraakte defect. De motorstran® reddingboot „President Steyn" heeft onfortuinlijke badgasten weer op ®e droge gebracht. De dukw zinkt lang zaam in het zand weg. Tengevolge van een grote executie i"c' ruim 150 kavelingen die heden had, was de stemming op de officie markt zeer gereserveerd. Enkele gr°:, posten moesten ter executiebeurzen wo den geveild en het is begrijpelijk, men dan bij een zeer dunne markt nJe koersdalingen rekening houdt. (Nlet-offlciële koersen) Vorig Ope" 3(4 Nederl. 1948 3-3(( Neüerlanö 194? 3 Ned. 62-64 oei. fac. Inschr Grtbk 1946 3 pCt Ned, Bande) Mij eert. AJC.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Geldei Kon. Hoogovens eert Unilever eert. Neo. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Bubbei Holl. Amerika Uln Kon. N Stoomb Mil Neo. Scheepv. ünle H VA. Deli Ml] eert slot 100 97~/3gb qq 97f,go 153 1761/4 115(4 157 145 188 257% 288 gl 235gl 304)i 136); gb 152 121(4 1514fegb 1561/4 gb 147 (4 97# 177(4 253# 308 134 150 ]56 147 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa Tidewater U.S. Steel ex dividend 10/8 29% 27 is 53(4 38(4 61(4 12% 50 53% 17(2 11(4 20% 34% 41 34 23% 23% 9/8 29# 27# 53% 38# 61%, 12% 49# 20%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2