Jour de Fête een optimistische film Reenters Groots jubileumfeest van TYBB BIG BUSINESS tot in de woestijn D Zegen van de Noordzee moet zegen van het volk blijven Viering van het 30-jarig bestaan WANTROUWEN IS THANS AFGENOMEN Overdracht van de souvereiniteit als cease fire" wordt nagekomen Handel en wandel van Amerika in Noord-Afrika s* AGENDA D.L. M.SMIT HYPOTHEKEN litis jlÉS TRICOT DIRECTOIRES 135 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 99 DEZE WEEK IN LUXOR J WIE KOMEN ER THUIS MET DE „GROOTE BEER"? Burgerlijke Stand R.K. Vereniging Voor het Gezin R.K.G.V. „Hercules" Jeugdtournooi om de Bas Timmerman-beker In „Het Luifeitje" Een snel evoluerende Haarlemse jongere Extra-aan bieding KRUISSTRAAT 35 R.C.H.—ZEEBURGIA Examen Handenarbeid Hoofdakte-examen OM HET BEHOUD VAN EEN BEDRIJF Haringvisserij de kurk, waarop IJmuiden drijft Haring wordt niet vernietigd I Kattenbakken vielen op de weg HEEMSTEDE Herwonnen levenskracht Bloempjesdag 1949 Verkopingen ZANDVOORT Demonstraties Een meevaller voor de gemeente MOLTON DEKENS Film in de open lucht BLOEMEND AAI Spreekuur weth. Rohling DR. VAN ROYEN VERKLAART; Brazilië zelf»tandige missie* provincie VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Onverwacht zijn de Fransen, voor de dag gekomen met een zeer aantrekkelijke filmklucht, die een j volstrekt Franse geest ademt en met j ongewoon zuiver begrip voor de film- i kunst is gemaakt. De maker is Jacques I Tati. een humorist die tevens de hoofd- J rol in zijn film vervult en er in slaagt zijn persoonlijke kijk op het goede leven vorm te geven. Wie „Jour de fête" een gewone, dit is banale klucht zou willen noemen, moet zich vergissen. De film is veel meer. Zij is een vrolijke bekentenis, een goeiige aanvaarding var. het leven, de mensen, de natuur de gewoonste dingen van alle dag. De dag kermis in een klein Frans dorpje, de jour de fête, is maar een aanleiding, de achtergrond voor de he roïeke figuur van de flodderige post bode, die op ziin magere fiets het dorp afsjouwt, door iedereen in de maling wordt genomen, zich met toewijding en overgave in de maling laat nemen en tussen de bedrijven door één stuk wel sprekendheid is voor het goede en een voudige leven. Waar Chaplin in zijn beste (oudere) films de samenleving met sarcasme beschuldigt van onrecht en wreedheid, poëtiseert de postbode Francois over de lieflijkheid van het bestaan, terwijl hij een loopje neemt en hoe! met de neiging der mensen de vreemdeling (in dit geval het Ame rikaanse tempo-temoo) na te apen. Zijn critiek is indirect. De dorpelingen heb ben op de kermis een film gezien over het Amerikaanse postwezen, dat zich in duizelingwekkende vaart manifes teert. Het onmiddellijk gevolg is, dat Francois met ziin gammele fiets en zijn traag tempo het moet ontgelden. In- plaats van zich te verdedigen, neemt de lange slome man de les ter harte en raast met zijn vehikel langs wegen en huizen met alle vrolijke gevolgen van dien, o.m. dat het voor iedereen duide lijk wordt, hoe belachelijk het is. de natuurlijke gang van zaken te willen forceren. En wie deelt deze moraal uit? Met het troepentransportschip „Groo- te Beer", dat 31 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 25 Aug. in Amsterdam zal aankomen, repatriëren de volgende personen uit Indonesië naar Haarlem en omgeving (achter de namen van de Haarlemmers ver melden wij geen plaatsnaam): C. van dei Aar, Hoflanderweg 54, Beverwijk; J. M. Berkelaar, Hoogstraat 206. Sant poort; G. Berkhout, Spaarnhoven- straat 75; B. Bogget, Sophiastraat 7r.; F K. van Bohemen, Voorstraat 33, Noordwijk; J. Boonstra, Munnicken- weg 62, Beverwijk; H. Bouma, Oranje straat 9; J. P. van Breemen. Kenne- merlaan 128, Umuiden.. C. B. Bijvoet, Viersterrenstraat 23; H. D. Dommissen, Paulus Potterlaan 13, Heemstede; J. F. Eerhart, Thorbeckestraat 43; J. v. Eg- mont. Bloemfonteinstraat 16; H. J. Geeve. Iepenlaan 33, Heemstede; G. H. Geijlswijk, v. Marumstraat 35; M. C. v. Goudswaard, Hoofdweg 267, Hoofd dorp; L. G. de Haan. Spoorlaan 13, Voorhout; J. Hartendorp, Wagenweg 27; J. Heemskerk, Leidsestraat 115; C. A. Hilhorst, Timorstraat 50, Heem stede; J. J. Hendrikse, Gen. de la Rey- straat 21; H. Ipenburg, Leidsestraat 146; W. A. J. Keesmaat, Pegasusstraat 55; J. G. C. Kessens, Berkenlaan 9, Be verwijk; L. Korbee, Pr. Bemhard- straat 20, Hillegom; J. v. d. Lei. G. v. Aemstelstraat 35; B. T. Limburg, Es- schenlaan 35, Zwanenburg; H. L. van Luijken, Aelbertsbergstraat 57; F. E. Meier, Oude Zeeweg 42, Noordwijk aan Zee; J. v. d. Mey, Engelse Laan 33, Voorhout; P. Muller, Leidsevaart 112, Vogelenzang; J. H. Naberhuis, Essen- laan 15, Halfweg; W. Passchier, Bin nenweg 5, Noordwijk aan Zee; W. Peschar, Jos. Israëlplein 18, Heemste de; T. A. v. d. Ploeg, Kerkstraat 81, Noordwijkernout; H. M. Reinders, Zijl- weg 64; H. Schipper, Vooruitgangstr. 58, J. L. Smit, Arkersdijk 83, Bad hoevedorp; A. J. Snoeks, Dr. Schaep- manstraat 62; G. Tuik, Nachtegaalsweg 7, Badhoevedorp; H. Veenings, Reyer Anslostraat 39; J. M. Verrijzer, Billi- tonstraat 15, Heemstede. J. Vuijst, Kastanjelaan 86, Zwanen burg; J. v. d. Water, Zomervaart 220; C. v. d. Werf, Lombokstraat 37, Heemstede; C. J. Zonneveld, Pastoorlaan 21, Hille gom; C. v. Beek, Billitonstraat 32; H. de Bruyn, Zeeweg 259, IJmuiden; F. J. Geurts, Heerenstxaat 73, Voorhout; C. P. J. v. d. Laan, le Hogerw.dwarsstr. 32; N. Lute, Schoolstraat 24, Castricum; R. Marinus, Meerweidelaan 23, Velsen; H. A. Mees, Joh. Bosboomlaan 22, Heem stede; H. Meinders, Godfried van Bouil lonstraat 7; H. B. de Meyer, Ripperda- straat 12r; T. P. A. Post, le Hogerw.- dwarsstraat 13; W. A. van Rhijn, Noord boulevard 24, Noordwijk; J. H. Spaan der, Vermaningstraat 6, Krommenie; C. J. A. Spoor, Sumatrastraat 11, Heem stede; P. J. Totte, Hooldweg 389, Hoofd dorp; H. S. Verduin, Twiskplein 1; J. F. van Zuylen,. Quarles van Uffordstraat 93, Noordwijk; Ch. Droog, Reigerstraat 33; M. J. v. d. Aerdweg, Loosterweg 19, Lisse; A. W. Cuperus, Keesdelfsweg 8. Beverwijk; P. Ouwerkerk, Concours laan 3, Hoofddorp; K. F. Poestkoke. Pijnboomstraat 88; G. G. J. Schut, Aca ciastraat 87; G. M. M. M. Wiegman. Bosboom Toussaintlaan 35, Heemstede; J. C. Ruygrok, Zandvoortsestraat 15, Noordwijk; J. P. Reeuwijk, Dosdwars- straat 4, Hillegom; M. C. Stapel, Lage Dijk 18, Spaamdam; P. C. M. Kokke, Lindenstraat 9; J. Hendriks, Orionweg 31; I. C. Rietdijk, Wijkeroogstraat 23b, Velsen; J. B. van Herwaarde,, Kleine Houtstraat 66r; C. W. Kloek, Torenlaan 17, Voorhout; J. Vooges, Schipholdijk 273, Haarlemmermeer; G. Bezemer, Noordertuindorplaan 62. GEBOREN. 10 Aug. A. A. de Zwart- Bijster, z; P. F. Rooze-van den Haak, z; J. C. Nelis-Harsveld, z; 9 Aug.: H. M. G. Duijn-Knispel, d; 10 Aug.: H. A. M. Rooijers-Moolenaar, d; H. Ooster- baan-van den Broek, d; P. M. van den Oetelaar-van Dam, d; W. Snel-Wiering, d; C. van Gog-Keerwolf, d; M. J. S. Sleper-Westerkamp, d; A. C. Leenheer- Moienaar, d; 11 Aug.: J. W. Leschot- Coster, d; K. Voetelink-Lammens, d; W. Jansen-Lezer, d; 10 Aug. C W. M. Hartog-Matheen, d. GEBOREN: A. van de Veer en A. 3 van Geijt, z; B. J. Lefferts en L. de Roode. d: L. Smid en A. T. Schouten, z. ONDERTROUWD: P. J. Alders en H. Vader. GETROUWD: 11 Aug.: G. A. Schous en E. H. Kenselaar; K. van den Haak en H. M. Peschar; J. S. Westra en J. C. Kalf sterman; J. J. Ris en M. C. Wes tendorp; W. Traksel en J. M. van der Ven; I. Witte en S. C. W. le Febre; J. van der Werff en A. van Westerhoven; G H. Wedekind en J. M. Janse; K. B. Smit en G. Verspuij. OVERLEDEN: 10 Aug.: M. C. Hoo- geboom-Boeree, 81 j.. Spaarnrijkstraat; B. A. Cassee, 76 j., Zijlstraat; C. van der Meer-Borgerding 68 j., Raamvest; S. D. Maagendam-Stouthandel 82 j., Timorstraat; J. van der Veldt 83 j-, Ba- listraat De onnozele postbode, die behoort tot de dwazen, die de waarheid zeggen. Evenals Chaplin is Tati het mik punt van zijn eigen grapjes. Het effect wordt er door verhoogd en de durf, waarmede hij profijt trekt van zijn lange slappe gestalte, maakt de tendenz van deze film des te bekoor lijker. Men zou nog kunnen wijzen op Tati's wonderlijk goed geslaagde geluidscompositie. De dorpse geruch ten dienen een bedoeling en vervullen zowel de rol van aanvulling als van contrast Zijn dialogen, die sober gehouden zijn, spotten soms met het beeld. Herhaaldelijk hoort men flar den van gesprekken, die ver op de achtergrond gehouden worden, waar door een soort geluidsperspectief ont staat dat komisch op de toeschouwer werkt. Maar het wonderlijkste van alles is, dat Tati zich schijnbaar niets heeft aangetrokken van de gangbare recepten, die de filmklucht tot uit gangspunt pleegt te hebben. Het lijkt wel, of hij maar raak filmt en daar tussen zijn glossen plaatst, doch wie nauwkeurig toeziet, of zich gewon nen geeft aan deze smakelijke en on schuldige situaties, bemerkt al spoe dig, dat de film met raffinement in elkaar is gezet en zeer onopvallend een weloverwogen bedoeling heeft: het eenvoudige leven te prijzen en te loven met de tevreden glimlach van het kind. Tati is niet de man, die veel theore tiseert. Ook privé is hij eenvoudig en allerminst van een opdringerige aan wezigheid. Hij verklapte, plannen te hebben voor een tweede film, die geenszins een herhaling zal zijn van' zijn eerste grote poging. Hetgeen we hem toewehsen, want een film als „Jour de fête" maakt men maar eens. De Haarlemse R.K. Vgr. voor het Ge-> zin gaat met 280 kinderen, onder auspi ciën van het comité Vacantie naar Barneveld. Morgenochtend zullen 140 meisjes per autobus van de Oude Groenmarkt naar het vacantie-oord vertrekken en de volgende week Za terdag zal eenzelfde aantal jongens de Duwkampen daar bezetten. Het zal onze leden ongetwijfeld bekend zijn, dat onze Bisschop. Z. H. E. Mgr. J P. Huibers, op 15 Aug. a.s. zijn 50-ja- rig priesterfeest hoopt te vieren. Dit feest zal worden geopend met een jeugdhulde op Zondag 14 Aug. a.s. Op de ze dag zal om vier uur in de Kathedrale Basiliek St. Bavo een pontificaal lof wor den gecelebreerd. Onze junioren en ad- spiranten van alle afdelingen worden uit genodigd hierbij aanwezig te zijn. Wij sporen deze leden aan in groten getale aan de oproep gehoor te geven. Zij worden verzocht in uniform aanwezig te zijn te ongeveer kwart voor vier en zich op te stellen voor de Kathedraal, Wester- grachtzijde. Zondag 14 Augustus zal op de terrei nen van EDO, in het Noordersportpark, het Bas Timmerman Tournooi gespeeld worden. De bezetting is ditmaal heel sterk en we noemen o.a. clubs als Haarlem, RCH, VSV, Stormvogels, Volewijckers e.a., in totaal 12 deelnemers. Het beloven span nende wedstrijden te worden. Niet on vermeld mag blijven, dat aan dit tour nooi deelnemen spelers van 18 jaar, die a.s. seizoen allen in de Senioren klasse zullen uitkomen. In het midden Jacques Tati, hoofdpersoon en regisseur van de film Jour de fête" PU9UCO ZEGCL5 Ca naar e pittig-korte en tot pittig selec teren nopende tentoonstelling m „Het Luifeltje" vragen weer aan dacht voor een snel evoluerende Haar lemse jongere. De jaarsgewijze indeling van de cata logus demonstreert de bedoeling een groei te wilen opmerken. In een viertal elkaar snel opvolgende periodes wijzi gen onderwerp en palet, echter binnen de beperktheid van beweging die door trouw aan een grondgedachte veroor loofd wordt: Spierenburg bouwt op een hecht-ambachtelijke basis. Belangrijker dan de in de perioden optredende nu ances zelve, is het, te moeten opmerken, dat, bij alle belijdenis van een vast ar tistiek beginsel, in de achtergrond een geestelijk zwerven plaats vindt waarvan een scherper definitie voorbarig zou kunnen blijken te zijn op dit moment. Tot 1945 blijft Spierenburg ontvanke lijk voor neutrale schoonheidsimpres sies, zoals: boomstammen, een land schap, een meisjeskopje. Daarna volgt een tendentieuze weergave van daartoe geëigende en daartoe gezochte onder werpen, die de kleur van het palet be palen. De felheid, waarmee deze perio den beleefd worden en het gemak waar mee ze plotseling worden verlaten, te kenen de figuur Spierenburg. Het mili tante zelfportret uit 1948 en als be en verzadiging na de tussenliggende zelfkant-explosies het portret van één jaar later dat buiten-af beschouwend is, zonder zelf deel te willen hebben, vor men binnen het werk sprekende getui gen van de grote schommelingen die in deze schilder plaats kunnen vinden. Vanaelfsprekend doet deze geestelijke achtergrond niets af aan het onmisken bare talent wij wensen hem echter een vast geestelijk centrum, van waaruit de instelling bepaald wordt ten opzich te van iedere ervaring; wat betreft het effect van zijn talent zal dit een gun stige beïnvloeding zijn. Terugkerend naar de directe waarde ring der geëxposeerde werken: wij no teerden: het Plein in Arnhem, de Uit dagende Vrouw met rode doek en het laatstgenoemde Zelfportret als momen ten van grootste concentratie in momen ten van gaafste expressie. Bezichtiging van deze epositie tot 19 Augustus. L. T. A.s. Zondag opent RCH het seizoen met het spelen van een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de Amsterdamse le kiasser Zeeburgia. Daar de Racing in haar volledige opstelling uitkomt, belooft het een interessante partij te worden. De samenstelling van RCH is als volgt: D. v. d. Vliet; D. v. Rheenen, G. Lasschuit; F. Heyerman, W. de Vos, T. Willemink; J. Koster, D. de Wette, W. Hansen, L. Biesbrouck, P. Bleeker. Geslaagd de heren: C. C. A. Winte- rink, P. Idsinga, P. J. Koopmans, Th. Berlee, H. Tiemstra, M. Krist, J. A, Zonnenberg, D. du Cloo. Afgewezen 3. Geslaagd: H. F. Grimme, A'dam (akte); C. J. A. Louvëe, Zuid-Schermer (deel A); C. Ruigendijk. A'dam (deel A); J. Win- nips, Hello (akte). De haringvisserij is voor IJmuiden, wat de aardbei is voor Beverwijk: de kurk, waarop het bedrijf het gehele jaar moet drijven. Nu doet zich het ontstel lende voor, dat tengevolge van verschil lende factoren, terwijl de vloot tot gro tere capaciteit in staat is, de vraag naar de haring is gedaald en zelfs op zodanige wijze, dat een ineenstorting van het vis serijbedrijf niet denkbeeldig moet wor den geacht. De Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen heeft dan onk maatregelen genomen om deze catastrofe te voorkomen en zette in een persconfe rentie uiteen wat gedaan is en waarom. In vier punten vallen de maatregelen, die thans zijn genomen, samen te vatten. Op de eerste plaats is men ervan uit gegaan, dat de prijs van dit volksvoedsel het verbruik niet in de weg mag staan. Daarom werd deze op f 10.50 per 50 kg. gesteld, dat is 2/3 van de prijs, die de regering tot verleden jaar nuttig achtte. Voorts heeft men zich terdege gereali seerd, dat Nederland uitstekende vissers heeft en dat het zeer onverstandig zou zijn hen door een mindere salariëring van het zware en moeilijke beroep daar van afkerig te maken. De vissers moeten dus behoorlijk betaald worden en daar is rekening mee gehouden op een wijze, die alle belanghebbenden enthousiast maakte. De vissers kunnen met een ge rust hart naar zee gaan, omdat zelfs de haring, die voor f 4 per 50 kg. naar de vismeelfabriek gaat, voor hen tegen f 9.75 wordt berekend. Ten derde wordt de kwaliteit van de haring opgevoerd door buiten de keur van overheidswege een eigen selectie toe te passen, de haring van mindere kwali teit uit de markt te nemen en de schepen zo goed mogelijk uit te rusten. Tenslotte hebben deze reders 'n maat regel getroffen, die van de grootste be tekenis moet worden genoemd en hope lijk ook in het buitenland navolging zal vinden. Men wil de visstand van de zee zoveel mogelijk beschermen, door de kleinere haring, de toters, zo die worden aangevoerd, eenvoudig verbeurd te ver klaren. Dit voorkomt, dat de vissers zich naar de broedplaatsen zullen begeven om zich van eeri gemakkelijke vangst te ver zekeren. Valt er over dit voor de visserij, mater ook voor het Nederlandse volk zeer be langrijke onderwerp veel te zeggen, met nadruk moet geconstateerd worden, dat de mening, die hier en daar heeft postgevat, als zou er haring vernietigd worden, totaal onjuist is. Haring is geen spinazie, die naar de belt wordt gebracht. De haring, die door geringere vraag naar de vismeelfabriek gaat, wordt niet ver nietigd. Haring is een grondstof en deze wordt in de vismeelfabriek op andere wijze nuttig gemaakt voor de gemeen schap. Het is een zakelijk verhaal, waarin de geur van de zee niet doordringt en de smaak van de haring is er vreemd aan. Wie echter in aanraking komt met de vissery, ziet wat hier leeft, wat hier gepresteerd wordt het Nederlandse volk weet dit jammer genoeg te wei nig is voorgoed gewonnen voor dit machtige werk van eigen Hollandse mensen, die een bescheiden heldenepos samenstellen van strijd tegen de ele menten, strijd tegen wanbegrip, tegen financiële moeilijkheden, maar die niet versagen. De Nederlandse visserij mag niet ten onder gaan en daarom mogen de maat regelen van de reders dit effect sorteren, dat de harde werkers op zee en aan de wal voor hun product een lonende prijs krijgen. En juffrouw in de stad: eet meer vis, proef in de verse haring de zee en puur gezondheid uit dit smakelijke voed sel. BIOSCOPEN: Rembrandt: Kleine melodie uit Wenen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: De Pioniers (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: 't Is feest vandaag (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Spionnen aan de Theems (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Twee Jantjes op stap (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De ge vangene van Mesquite (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Aquarium ten toonstelling, geopend 1024 uur. Bij het oversteken van de Schoterweg kwam een expeditiewagen in botsing met een bakfiets van de Kattenbakcentrale. De bakfiets werd nogal beschadigd en katten bakken, zand en turfmolm vielen op de weg. Op 15 Aug. zal weer een offertje wer den gevraagd voor Herwonnen ^evens- kracht, om mede daardoor het zegen rijke werk van deze instelling van de K.A.B. verder mogelijk te maken Herwonnen Levenskracht zendt pa tiënten uit naar sanatoria, bekastigd huisverpleging in gevallen van t.b.c en verstrekt bijdragen voor extra voeding. Na de oorlog werd reeds 1 millioen 190 duizend gulden voor boven aange geven doeleinden uitgegeven. Een gewel dig bedrag, maar nog steeds onvoldoen de, want op de wachtlijst voor opname in een sanatorium komen nog 348 na men voor, terwijl de opbrengst der geld inzamelingen daalt. Deze brachten op in: 1946 f 184.092.50; 1947 f 140.004.33; 948 f 119.436.18. De cijfers der wachtlijst moeten om laag, die der geldinzamelingen omhoog. Daarvoor roept het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht aller hulp en medewerking in. Daarvan zal afhan gen, of zieke moeders en vaders weer hun levenskracht terug zullen w'nr.en of kinderen, aangetast door de gevrees de volksziekte, weer als frisse bloemen aan hun ouders teruggeschonken kun nen worden. Iedere dag een goe-ie dead! Laat het op 15 Augustus zijn: ,.een of fertje voor Herwonnen Levenskracht'" Op 1 September a.s. herdenkt TYBB zijn dertigjarig bestaan en ter gelegen heid daarvan is een feestprogramma ont worpen, dat speciale aandacht zal vra gen van sportlievend Haarlem. Voetbal, handbal en honkbal, receptie en feest avonden, dit alles staat op het uitge breide programma, dat we hieronder pu bliceren. Omdat het twintig en vijf en twintigjarig bestaan juist viel onder om standigheden, die minder geschikt wa ren, heeft het TYBB-bestuur thans ge meend met iets bijzonders voor de dag te moeten komen en wanneer we het programma zo van nabij bezien belooft het een drukke tijd voor de TYBB-fa- milie te worden. Feitelijk is Zaterdag 6 Augustus j.l. de pret reeds begonnen met de lo dag der onderlinge wedstrijden voor TYBB- adspiranten. maar a.s. Zondag wordt het jubileum eerst goed ingezet met een tournooi waaraan naast TYBB zullen deelnemen Schoten, HBC en Vitesse. Het programma voor deze eerste dag, hetgeen tevens de opening van het nieu we voetbalseizoen betekent, luidt als volgt: 12.00-1.15 u. TYBB-Schoten. 1.15- 2.30 u. HBC-Vitesse. 2.30-3.30 u. TYBB Jun. A-Schoten Jun. A. 3.30-445 u. Ver liezersronde 4.45-6.00 u. Winnaarsfinale. Honkbal vraagt reeds op Dinsdag 16 Augustus de aandacht. TYBB organi seert n.l. een nederlaagtournooi voor het honkbalnegental. Op 16 Augustus speelt TYBB tegen HHC 23 Augustus is het TYBB-HCK en op 30 Augustus TYBB- Schoten. 19 Augustus: Feestavond TYBB-jeugd in Café Rest. Brinkmann. 20 Augustus: 2e dag onderlinge wed strijden TYBB-adspiranten. 21 Augustus: Dual-meet Junioren van TYBB en RKVVA (Amsterdam) met 6 elftallen. 's Avonds Gezellig Samenzijn bij „Brinkmann" met medewerking van „The Jolly Jokers" en de „Handbalgirls". 27 Augustus: 3e dag onderlinge wed strijden TYBB-adspiranten. 28 Augustus: groot handbal-tournooi in drie afdelingen. 3 September: 5-7 uur: receptie in café rest. Brinkmann, gevolgd door een ge zellig samenzijn met dezelfde medewer king als op 21 Augustus. 4 September: 8 uur: Plechtige H. Mis in de St. Josephkerk a.d. Jansstraat met algemene H. Communie. 9.30 u.: geza menlijk ontbijt bij „Brinkmann". 12-1 u.: dames-handbalwedstrijd TYBB-Ambon (Amsterdam) 1-2 u.: veteranenwedstrijd TYBB 1932-TYBB 1919-1932. 2.30-4.30: erewedstrijd TYBB-Concordia S. V. D. (Den Bosch). 8 uur: gezellig samenzijn met de bekende medewerking. 11 September: Dual-meet tussen de lagere senioren-elftalen van TYBB en RKVVA. 8 uur: grote feestavond tot besluit in de Gem. Concertzaal. Voorts is er op Zaterdag 27 Augustus 's avonds om 7 uur een plechtige doden herdenking op de R. K. begraafplaats aan het Soendaplein, o.I.v..de geestelijke adviseur kapelaan H. Roozenburg. In het ere-comité hebben zitting o.a. In 't Notarishuis te Haarlem zijn giste ren de volgende panden geveild: Rollandslaan 71 f 4540,N.N.; Teding v. Berkhoutlaan 5, Aerdenhout f 34.900.op gehouden en Kleine Houtstraat 125 f 4100.-, Th. Komjjn. ONROERENDE ZAKEN KRUISSTRAAT 9 Telefoon 13660 - 14306 Haarlem (Adv.) deken J. J. A. Kuilman, Th. S. J. Hooy, lid der Tweede Kamer, H. J. L. Klein Schiphorst, ere-voorzitter TYBB, Drs. H. W. M. van Run, hoofdredacteur Nieu we Haarlemse Courant, A. J. M. Ange- nent, wethouder gemeente Haarlem. G. Kruyver, voorzitter NKS Bisdom Haar lem, A. v. d. Aart, voorzitter afdeling Haarlem KNVB. Zoals men ziet kan men inderdaad van een uitgebreid feestprogramma spréken. In de loop der komende we ken zullen we op geregelde tijden nog wel" eens terugkomen op het feest van TYBB. Voor Zondag a.s. vestigen we echter reeds speciale aandacht op het jubileum-tournooi waaraan enkele be kende en sterke ploegen deelnemen. We hopen, dat de inzet van dit jubileum programma een succesvolle start mag zijn van een waardige feestviering. Zondag a.s. zal de Zandvoortse Red dingsbrigade op het kampeerterrein tentenkamp kampeerver. Amsterdam) demonstraties geven. Deze demonstra ties zullen worden opgeluisterd door het Pijperskorps uit Limburg. Vóór de aanvang van de demonstraties zal dit korps een concert geven op het Tram plein en op verschillende punten van het kampeerterrein. Van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is bericht ontvangen, dat de bij zondere bijdrage uit het gemeentefonds voor de gemeente Zandvoort over 1948 is vastgesteld op f 236.280 en over 1949 op f 257.760. Gerekend was op een bijdrage van resp. f 163.000 en f 195.600; een meevaller derhalve van f 73.280 voor 1948 en f 62.160 voor 1949. De Zandvoortse motor-strandreddings- boot „Dudok de Wit" zal Zaterdag deelnemen aan demonstraties voor de kust van Scheveningen. In de vroege morgenuren zal de boot uit Zand voort vertrekken. JEIjS Een haring is een klein wonder. I® het voorjaar juichen we als d® nieuwe Hollandse binnen is. Ze is hard en wat rood op de graat en wordt groene haring genoemd. Dan komt de periode der zuig-haringen, die op ®e tong smelten en in twee happen, met of zonder uitjes, in grage magen ver dwijnen. Zout en zuur, als rolmops ot bokking, rauw, gerookt, gebakken kunt ge dit zeebanket eten. Maar het is nog niet genoeg. Nu zal margarine intensie ver uit haring geperst worden, met subsidie van het Rijk, als men er ha ring of kuit van heeft. Het restant van het aldus uitgeperste beest bedoeld is de haring en niet het Rijk is dan ook nog waardevol voor vismeel, waar van de vee- en pluimveeteelt weer moet profiteren. Zo gaat de haring dus koeien, eenden en kippen produceren. Is het niet een wonder? 125/180 ƒ5.32; 140/190 6.55 WASSENAAR Jansweg t/o Station (Adv.) Zaterdagavond zal te Zandvoort een openlucht-bioscoopvoorstelling worde® gegeven op een terrein nabij de straat weg. Vertoond zullen worden sport" culturele en bedrijfsfilms. Wethouder mr. F. Rohling zal wegens vacantie op 12, 19 en 26 Augustus ge®® spreekuur houden. Het spreekuur op September is van 3 tot 4 uur. „Persoonlijk ben ik van mening, dat het herstel van vertrouwen het belang rijkste resultaat is van de preliminaire besprekingen in Batavia", aldus luidde het oordeel van dr. Van Royen, waarin hij de balans van zijn verblijf van vier maanden in Indonesië opmaakte. „Dit is een conditio sine qua non voor de verdere onderhandelingen op de R.T.C., maar nog meer voor de duurzame sa menwerking, die daarop zal moeten vol gen." Het wantrouwen bestond aan beide zijden, onzerzijds, was er achterdocht over de bedoelingen van de republi keinse leiders en indien we al aanna men. dat hun bedoelingen goed waren, twijfelden wij aan hun vermogen om ze tot werkelijkheid te maken. Aan de zij de van de republiek was er wantrouwen in de oprechtheid van Nederland met betrekking tot de overdracht van de souvereiniteit. Men kon maar steeds niet geloven, dat het werkelijk zou gebeu ren. Men bleef vrezen, dat er op het laatste ogenblik nog iets zou tussen bei de komen, dat de overdracht zou ver hinderen." „Hatta verklaarde dezer dagen, dat (Van een bijzondere correspondent) Casablanca, Juli 1949 Tot in de smerigste sloppen en onoge- lijkste winkeltjes van alle steden tus sen Tanger en het Sahara-achtige Ta- roudant hangt duizendvoudig het teken van een Amerikaanse big business- overwinning in dit Noord-Westelijke deel van Afrika. Huis na huis, hoek na hoek hangt de naam van een limonade- merk, dat twee jaar geleden nog niet in de Arabische taal bestond, nu heie steden beheerst en met zijn felle kleu ren heel wat pittoreske plekjes bederft. De importeurs hebben blijk gegeven van goed inzicht en handige methodes, al was het alleen al omdat zij een ge bied hebben uitgezocht met een door de wetten van de Koran van iedere sterke drank verstoken Muzelmanse bevol king. Men wachtte er als het ware op iets, dat op een althans enigszins aan gename wijze de vaak kwellende dorst van dit „koude lancJ met zij® hete zon" kan verdrijven. De Amerikanen brach ten het: ze begonnen in Tanger. waar de tegenstanders moesten capituleren, privilegering heeft alles wat niet Ameri- dat het merendeel van deze goederen on der de prijs van de hand zal moeten wor den gedaan, zodat deze voorlopige liqui datie van Tangers voorraden tot grote ver liezen kan lijden. Een ander gevaar is, dat door de toekomstige rompslomp van de Franse invoer-vergunningen (optimisten hopen, dat het op z'n Frans zo'n vaart niet zal lopen) de Amerikaanse exporteurs zich voortaan voor hun officiële handel niet meer via Tanger, maar regelrecht tot Casa zullen wenden, nu de Tangerse voordelen van vrije opslag en valuta-wisseling niet meer opwegen tegen de moeilijke licenties. Tanger zou op deze wijze zijn normale han del op het Zuiden kunnen zien vermin deren, hoewel door de overbelasting van Casablanca vele schepen wel gedwongen zullen zijn naar Tanger te gaan. De Fran- bouwen Casablanca op het ogenblik kaans is, in Tanger en Marokko tot een met spoedlk protest gebracht, zodat na lange onderhan- yele SChepen, die cement( aanvoeren voor delingen eind Mei besloten werd van 1 tot de geweldige bouw van huizen en haven- i-Iin In.tcln 1 n r„T, met 15 Juni de invoer voor allen vrij te laten, na die datum voor allen aan invoer-ver gunningen onderhevig te maken. De Frans- Marokkaanse regering wilde door deze maatregel een einde maken aan de gewei- werken die deze in de laatste jaren met bijna 250.000 inwoners toegenomen stad nodig heeft. De officiële Amerikaanse belangstelling gaat niet op de eerste plaats uit naar net Casablanca en Tanger van de groothande- dige zwarte omwisseling van Marokkaanse laars in limonade, blinkende wtalpeöJiou- francs tegen dollars in Tanger, waardoor van PdeS Inlandse 'medinas het handels-deficit van 17 milliard in 1947, verstoren en het duurder eigen handwerk steeg tot 38 in 1948. een geduchte concurrentie aandoen. Meer dan commerciële hebben militaire redenen In de genoemde twee Juni-weken heeft Amerika er toe gebracht J®, Tanger zich leeg verkocht en zijn de wa- in het Tanger-bestuur (watjaety steeds had afgewezen) en zijn aandacht te wijden aan de Afrikaanse West-kust. In de oorlog hebben Amerikaanse troepen tot diep in het binnenland de steden bezet en vanuit Marrakesj stegen zelfs vliegtuigen renhuizen van Casablanca tot de nokken gevuld: auto's en wasmachines, type writers, frigidaires; de voorraden thee, kaas en whiskey verhuisden naar het Zuiden. De laatste vrije trein uit Tanger naar vuuuit Frans-Marokko was langer dan ooit, maari op voor luchtaanvallen op zuia-Duitsia zovelen hadden hun stocks nog niet opge- en Italië. Tanger blijkt nu reeds het onv - ruimd, dat de bezitters van de oudste wachte voordeel te bezitten van grore ge- vrachtwagens nog kans zagen voor een rit schiktheid voor radio-uitzendingen naar naar de andere zijde van de grens 50.000 landen achter het IJzeren Gord^ De Am - francs te maken. rikaanse regering heeft het voorbeeld van de commerciële omroepen gevolgd en is ra 70-:r«"ï«V Anct «O variflflaff nn Tanger is „los", maar de zenuwachtige Tanger met de bouw van zend-stations be- ze stuitten tot de dag van vandaag op groothandelaars zuiien moeten afwachten gonnen, door de internationale vr^neid al- een hardnekkig en zelfs succesvol ver- tegen welke prijs, omdat zij in hun schrik daar zonder moeilijkheden m°S® J zet in Rabat, maar behaalden evenveel Voor de strenge Franse importbeperkingen ontbreekt er alleen nog maar aan, overwinningen als er naar het Zuiden alles hebben vervoerd zonder zekerheid lopende geruchten waar blijken_e® steden dorpen en armoedige gehuchten voor een goede markt. Het is bijna zeker, sen hun rechten gaan _SebrY;5? liggen. De strenge Muzelman heeft de reclame-kalenders in zijn zaak hangen, die in Nederland bij voorkeur restau rants en studenten-kamers trachten te sieren en hij vergat er zelfs de Koran wet voor, die zegt dat de vrouw slechts gesluierd mag gaan en zich niet mag laten afbeelden. Maar wat kon hij an ders doen dan zwichten (Allah is ver gevensgezind en goed, leert men hem) en de gratis ijskast in zijn primitieve zaak vormt zo'n onverwachte luxe! En zou hij kunnen weigeren als men hem aanbiedt zijn hele winkel opnieuw in de verf te zetten? De chef van Marra kesj, bekendste restaurant midden op het marktplein van deze wonderlijke stad aan de rand van de Atlas, toonde met trots zijn gewitte plafonds en ge verfde muren. Natuurlijk, monsieur, ze hebben er meteen enige reclames bij geschilderd en die van andere maat schappijen heeft men bij de werkzaam heden moeten verwijderenmaar dat kon toch moeilijk anders! In Casa blanca levert een (overgenomen) nieuw ingerichte fabriek 1.350.000 flesjes per dag af voor geheel Frans-Marokko. Ieder flesje is als een steen naar het hoofd van enige Franse firma's, die aan de rand van een bankroet staan door deze Yankee-invasie. Deze Amerikaanse activiteit kreeg een ernstig karakter voor de andere landen, toen onlangs de import naar Frans-Ma rokko voor alle mogendheden onderhevig werd aan licenties, maar alleen voor Ame rikanen VTii bleef. Deze te ver gaande Bij de geweldige uitbreiding van Casablanca vergeten de Fransen de wijken voor de inlandse bevolking niet. Vele Moren trekken naar de stad om in de fabrieken werk te vinden. Franse architecten hebben geheel in de traditionele stijl van het land een grote nieuwe stad opgebouwd, waar van men hier een van de moskeeën ziet. hetzelfde punt voor een Sovjet-repliek te zorgen op de Ameri kaanse woordenstroom De Amerikaanse maatregelen in Frans- Marokko zijn niet zeer spectaculair; de buitenwereld hoort er weinig van, maar de mensen in Port Lyautey, vragen zich wel eens af, of er 'n Frans-Amerikaanse overeenkomst be staat, dat geünifor meerde Amerikanen aldaar in gevorderde hotels wonen. In Port Lyautey, een kleine haven ten Noorden van Rabat, hebben de Amerikanen een steunpunt willen maken voor de vloot, totdat bleek, dat te grote getij - verschillen dit ern stig zouden oemoei- lijken. Men is thans bezig een uitgebreide basis aan te leggen voor water- en land- vliegtuigen, voor welke laatste brede betonnen startbanen worden gebouwd door Amerikaanse genie en particuliere maat schappijen. Als vloot- basis zou, aldus gaat het nog bij geruchte in Port Lyautey, on langs het meer Zui delijke en smoorhete Agadir gekozen zijn. Nederland toch vooral moest zorgen d® R.T.C. niet langer dan twee maande® te rekken. Wellicht blijkt hieruit no» een restant van het oude wantrouwen' aldus dr. Van Royen. Sprekend over de order tot staken va® de vijandelijkheden verklaarde dr va® Royen: „Er bestaat een wisselwerk!®* tussen de uitvoering van deze order e® de R. T. C. Ik heb aan Fandit NeWj en aan de secretaris-generaal van bdr tenlandse zaken van India duidelijk te' maakt, dat het onze vaste bedoeling og voor het einde van dit jaar de sod" vereiniteit over te dragen. Wij verwa®®' ten echter van de republiek, dat zij „cease fire order" inderdaad zal uitvo®' ren. Op een vraag omtrent de betekenis van het woord „onvoorwaardelijk" m verband met de souvereiniteitsovct] dracht, verklaarde dr. van Royen Deze overdracht zal inderdaad onvoor waardelijk zijn volgens de tekst van d® gesloten overeenkomst: d.w.z. volgenf de beginselen van de overeenkomst va® de „Renville." Het Kapittel der paters Franciscane® te Weert heeft het commissariaat Bra* zilie verheven tot zelfstandige provi®" cie. Het missiegebied in Brits-Indië lS verheven tot commissariaat. De majoor-vlieger Flinterman heeft zich' in verband met de weersomstandigheden^ genoodzaakt gezien zijn poging om mo'* gen het Nederlands hoogterecord te vet' beteren, uit te stellen. Als richtdatum thans weer 17 Augustus vastgesteld. (Bovenstaande berichten plaatsten wij ree& in een deel onzer vorige oplage Amsterdam, 11 Aug. 19^®' Op de aandelenmarkt waren oliefond' sen vandaag beter gedisponeerd, hetgee'; voornamelijk werd toegeschreven aa® een ruilorder die aan de markt was nje vraag voor olies, waartegenover Uni®' lever werden verkocht. Dit laatste fond" moest dan ook enkele procenten priJK geven. Aand. Kon. Olie sloten op ®L hoogste punt van de dag op 310 njL een koerswinst van bijna 6 pet. AI» wist circa 2 pet. te verbeteren, Phn*», eindigde na voorafgaande lichte schoei melingen op het vorig slotniveau. binnenl. industriële aand. lagen aa» Bührmann gedrukt in de markt in vet band met het verlaagde dividendvoof stel. De scheepvaartmarkt gaf betref kelijk weinig fluctuatie te zien. cultuur aand. waren tabaksfondsen Jf-fL in herstel. Ook rubberfondsen war®^ wat zwakker van toon en moesten efi kleinigheid prijsgeven. Suikerwaaro® sloten merendeels prijshoudend staatsfondsenmarkt gaf slechts fractionele verschillen te zien. mkel" (Nlet-offlciële Koersen) Vorig Op®®- slot 12/ 100 pit 3)4 Nederl. 1948 3-3(4 Nederland 1947 97}? 3 Ned. 62-64 bel. tac. 99 Is inschr. Grtbk. 1946 3 pCt 97}?go Ned. Handel Mij. cert. I53 A.K.D. 179 L gl Van Berkels Patent l15 Calvé-Delft eert. 159 Van Gelder 145(4 Kon. Hoogovens eert 188 Vj Unilever cert. 255 (4 gl Ned. Kabel 291 (4 Philips 235 Kon. Petrolemn 309% „Amsterdam" Rubber 135 >4 Holl Amerika Lijn 152'4 Kon. N. stoomb. Mij. 122'4 Nea. Scheepv. Unie 152(4 EVA 156H Deli Mij. eert. 147(4 97 17894 257 135 153 155)4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 49 11/8 29% 27% 5194* 37% 62 53(4 17 11 20 34% 40% 32(4* 23 23 lO/f 2994 27% g* 34% 41

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2