Bespoediging der vrijlating van politieke gevangenen Eerste conflict in Raad van Europa met verzoening geëindigd Praesidium Benzineprijs wordt verhoogd tot 31 Vicent per liter ZIJ, DIE VIELEN 'ierenswaardig jubileum .Het weer. Tot hoofd en hart Zal Duitsland nog toetreden? Hamsteren wordt voorkomen Moeilijkheden in het verschiet Een nieuwe beginsel verklaring h, Mgr. Johannes Petrus Huibers, Bisschop van Haarlem, die in de komende dagen zijn gouden priesterfeest zal vieren. Voorbereiding voor Indon. federale marine Vliegtuig met Joegoslavische sportslieden vermist RAPPORT VAN DE U.N.C.I. Daders van taxi-overval bekennen Maandag 15 Augustus, op het feest van Maria ten Hemel opneming, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE Herremans op Schiphol 73ste JAARGANG No. 24537 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 •SVBTWMrH^SIDIVM Het is een van de beminnelijkste trekken van het katholieke volksdeel, om zich niet licht te *°ten afbrengen van het eenmaal ge bakt voornemen om een werkelijk 'lerenswaardig evenement met pas- ende luister te celebreren. In het bij zonder wanneer het een jubileum be eft van een geestelijke zielzorger an welke rang dan ook, zal men met ,en bijna wrede negatie van de har dens des jubilaris' zelf de feest- lering a tort et a travers doorzetten Jeet een aan eigenzinnigheid grenzen- voortvarendheid. Het geheim van deze merkwaar- dispositie valt niet moeilijk te atsluieren. Men dient het stellig niet "|aar'n te zoeken, dat de feestvierende gelovigen zichzelf geen gelegenheid «ouden willen laten ontgaan om, Rechts tot eigen genoegen, de guir lande van het feestelijk vertoon te slingeren door het grauw der alle daagse eentonigheid. Al pleegt ook, ja in het bijzonder, het katholieke al- 'rUïsme getemperd te worden door ®en vergefelijk realisme om bij iedere leestviering ter wille van een ander, j*an het eigen genoegen vooral niet •oorbij te zien, toch blijft iedere hul- de, aan enige jubilaris gebracht, op- jacht in die zin, dat men vooreerst «hing wil geven aan de gevoelens an een dankbaar hart. Zo ongeveer staan de zaken ook 'hans. nu Haarlems Bisschop zijn lauden priesterjubileum viert. Wie •«gr. Huibers ook maar vaag heeft «togen leren kennen, zal weten, dat «eze tot de volheid van het priester schap geroepene een eendere beschei denheid bezit als sommigen ten on echte alleen maar aan een klooster- goeder zouden willen toeschrijven. Zijn bescheidenheid is zelfs der mate groot, dat hij niet zo onbeschei den heeft willen zijn om zich een uit zonderingspositie toe te meten door 'ader feestvertoon te verbieden, ook al leeft hij als zijn wens te kennen ge leven, dat er voornamelijk een ker- J e 1 ij k feest zou worden gevierd zón- Ier wereldsgetinte buitennissigheden. En zo mocht het dan toch gebeuren, «at 't ganse Haarlemse diocees, de Bis- chopsstad zelf in het bijzonder, zich Crnaakte tot de feestelijke viering 'an dit gouden priéster jubileum. Wil men een bij benadering zui vere graadmeter hebben voor de generale waardering, welke aan iemand, op welke plaats dan ook lesteld, wordt toegedragen, dan dient «";én te letten op de appreciatie der jjenvoudigen. Het zijn immers de een- :°udigen, wier oordeel en waardering {Jet minst wordt besmet door welke Ptaeoceupatie dan ook. Eerlijkheid en j_^bevooroordeeldheid plegen bij hen f; gaafst aanwezig .te zijn en groter "hmoedigheid in het betuigen van Aanhankelijkheid of aversie zal men moeilijk elders kunnen vinden. Bo vendien pleegt zulk een aanhankelijk heid, eenmaal gegroeid, blijvend te ~j)n en bij voortduring te vragen om manifestatie van zichzelf. In dit licht gezien is het veelzeg- lend, dat al degenen, doch in het bij- onder de allergewoonste mensen, die Agr. Huibers ooit als hun herder heb- gehad, hem trouw zijn gebleven hun eerlijke waardering en niet af eten daarvan te getuigen. In de pe- 'oden, aan zijn pontificaat vooraf- fAand, heeft Mgr. Huibers zich een 'ijvende aanhankelijkheid van tal azen verworven. Zijn oud-leerlingen an Hageveld spreken over hem met ae grootste waardering, zijn oud-pa- yjchianen van de Amsterdamse Chas- a-kerk blijven hem hun pastoor aaemen en in Hoorn zag men inder- ,'Jd deken Huibers zéér node vertrek ken. Gaat men thans op audiëntie in het Wie huis aan de Nieuwe Gracht met «e voor een Nederlandse bisschops woning dermate stereotype gordijnen, «at men ze welhaast „bisschoppelijk" W" willen noemen, tien tegen één dat |oen daar dan geen hoogwaardigheids bekleders of belangrijke luiden zal Aantreffen; zeer gewone mensen zal W°n er vinden, die stellig hun gewone azwaren en moeilijkheden komen anbevelen in de gaarne gegeven aan dacht van Haarlems vrome en wijze W'sschop. Er groeide tussen Bisschop volk geen ongezonde distantie en is wellicht voornamelijk tenge- j.olge daarvan, dat geen „bisschoppe- JJk verzet" zou hebben gebaat tegen 6 uit het diocees en de bisschops rad voortgekomen aandrang tot een Waardige viering van het feest aan elks vooravond wij thans staan. \/T en kan moeilijk beweren, dat <V I Mgr. Huibers in zijn taakver- vulling streeft naar het op enbarende en manifestaire, dat hij dien hoofde van een exclusieve Uiterlijke) grootheid is, welke zou ^schrikken en alleen maar een dank- j3far object zou zijn voor filmische K.'ografieën en gezwollen reportages, is een eenvoudig, vroom en wijs an, die de hem toevertrouwde kud- L zeer na staat. En zelf zou hij de Aatste zijn om ernaar te verlangen in licht der publiciteit te worden Plaatst. (e~it alles beseffend, hebben wij niet- het n gemeend ons blad van heden fCp karakter te moeten geven van een y esteditie, waarin door diverse schrij- )(.WS de verschillende perioden uit het L,en van Mgr. Huibers worden be- Een vruchtbaar leven als het tu e vraagt om zulk een beschrijving: L. gelovigen van zijn diocees zullen Ar weten welk een herder zij in gjj* thans jubilerende Bisschop mo- h0p hebben en hij zal hun daardoor meer nabij worden gebracht, flpv®ndien achten wij het juist, dat t}jQ katholieke pers in het Haarlemse ipJ^es op deze voor haar aangewe- 'Panier bescheidenlijk deel neemt de algemene huldiging. <Jp7°ge onder Gods zegen en onder «5 bescherming van Haar, tot wie het h tuum praesidium" van het bis- ^js°Ppelijk wapen zich richt, onze W eh°p nog lang de herder zijn der hem toevertrouwde kudde. (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Vrijdagavond. Het eerste conflict tussen de twee organismen, die tezamen de Raad van Europa vormen, is met een verzoening geëindigd. De Consultatieve Vergade ring zal uiterlijk morgenavond aan het Comité van Ministers de punten voor leggen, die zij onmiddellijk toegevoegd zou wensen te zien aan de agenda, welke het Comité voor de Vergadering heeft opgesteld. Zoals reeds gezegd voelen vele gedelegeerden deze door het Ministerscomité voorgelegde agenda als een keurslijf, waarbinnen voor het zittingsseizoen 1949 hun toch reeds slechts adviserende bevoegdheden onverdraaglijk zijn geperst. Een langare termijn kan het Ministerscomité niet toestaan op dwingende zakelijke gronden, waarvan de voornaamste is, dat verschillende ministers, onder wie Bevin, Zondag a.s. reeds uit Straatsburg naar hun respectievelijke hoofdsteden moeten terugkeren. Wanneer echter in het verdere verloop van de zittings periode een gedelegeerde in de Consultatieve Vergadering een tweederde meerderheid weet te verwerven voor de% toevoeging aan de agenda van een nieuw punt, dat hem na aan het hart ligt, zal de voorzitter van de Consul tatieve Vergadering dit ter kennis brengen van de voorzitter van het Minis- tcrscomité, die op zijn beurt onmiddellijk met zijn collega's overleg zal plegen en binnen uiterlijk vijf dagen aan de voorzitter van de Vergadering zal be richten of het Ministerscomité de opname van het nieuwe punt op de agenda der Vergadering toestaat of niet. Churchill heeft vanmiddag in een korte speech het vraagstuk van Duitslands samenwerking gekarakteriseerd als een vraagstuk, waarvan het leven der Euro pese Unie afhangt. Het wordt echter uiterst twijfelachtig geacht, dat Churchill de vereiste tweederde meerderheid van de Vergadering zal weten te overtuigen van de gewenstheid dit vraagstuk reeds dit of ook maar het volgend jaar op haar agenda te nemen. De resterende tijd van de hedenmiddag gehouden zitting hebben diverse gedele geerden gevuld met vast te stellen welk een rommelig geheel eigenlijk de lijst was van de punten, welke dan diverse gedelegeerden onmiddellijk aan de voor lopige door het Ministerscomité opge stelde agenda zouden wensen te zien toe gevoegd. De lijst gaat voor ordening en besnoeiing naar het bureau der Assem- blée. Geordend en besnoeid zal zij mor gen het onderwerp der debatten zijn. Vermeld zü thans slechts, dat veertig gedelegeerden tot agendapunt willen ma ken „maatregelen voor de handhaving en uitbreiding van de mensenrechten en van, de fundamentele vrijheden". Een dergelijk punt kwam aanvankelijk reeds voor op de agenda, zoals zij was opgesteld door het Comité van Ministers, maar werd aan het eind van de vorige week door het Comité weer geschrapt. Associated Press meldt nader uit Straatsburg: Winston Churchill's Europese be weging heeft gisteravond te Straats burg. een openlucht-bijeenkomst ge houden. Churchill. Paul Henri Spaak. prof. H. Brugmans 'Nederland), Stefano Ja- cini (Italië) en Paul Reynaud (Frank rijk) spraken vanaf een balkon op de Place Kleber. De Nederlandse afgevaardigde bij de Europese Raad. prof. Brugmans, werd hartelijk door de op het hoofdplein van Straatsburg samengestroomde me nigte toegejuicht, toen hij midden in zijn rede, die hij in het Frans hield, even overging tot Elzas-Duits. De Europese eenheid, zo verklaarde prof. Brugmans, was van groot belang voor Elzas-Lotharingen, dat tweemaal de bezetting door Duitsland en twee maal de bevrijding had meegemaakt. Prof. Brugmans zei, dat in een fede ratie de nationaliteiten niet verloren zouden gaan, doch dat bescherming zou worden geboden aan plaatselijke en regionale vrijheden. Verwachting tot Zondagavond: Droog weer met weinig bewolking en hogere temperaturen. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke richtin gen; elders meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. ZONDAG: Zon op: 5.21. Onder: 20.07. Maan op: 21.52. Onder: 11.28. MAANDAG: Zon op: 5.23. Onder: 20.05. Maan op: 22.04. Onder: 12.40. Na overleg met de voorlopige federale regering is bij besluit van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indone sië met ingang van 17 Augustus 1949 bij het departement van Marine te Batavia een zelfstandige afdeling ingesteld, welke belast zal worden met de voorbe reiding van de organisatie ener Indo nesische federale marine. Met de lei ding dezer afdeling is belast de kapitein- luitenant ter zee M. A. J. Derksema. Die m de zwartste duisternis der tijden De bovenmenselijke taak kreeg toebedeeld, Gods kudde veilig door de nacht te leiden Naar 't verre Licht, dat alle pijnen heelt, Zocht moed en sterkte bij de lieve Vrouwe En haar slechts liefde en barmhartigheid Heeft hij zijn schapen, zwerfse en getrouwe, Maar alle bijstand vragend, toegewijd. En zelf een wijze vader voor de zijnen, Koos hij nochtans de leiding van haar hand Om allen voor te gaan langs de ravijnen En gevaren naar ons eindlijk vaderland. Onwankelbaar in stormen en orkanen, Die razend beukten op de eeuwge rots. Hoedt hij ons thans voor leugens en gevaren En wijst zijn kudde naar de Moeder Gods. Maria, zoetste Moeder van het Leven, Schenk hem, die zoals Christus Uwe Zoon Om Onzentwille alles wenst te geven, Uw troost als voorschot op zijn hemels loon. Laat ons, die aarzlend volgen op zijn schreden, Ontkomen aan de storm en 't hels gespuis, Opdat wij samen aan zijn hand betreden De zuivre stilte van ons eeuwig Thuis. HERMAN PIJFERS Aan de Tweede Kamer is aangebo den een door de ministers van Finan ciën. Verkeer en Waterstaat en Econo mische Zaken ondertekend wetsont werp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en tot wijziging van de Motorbelastingwet. Het wetsontwerp voorziet in een ver hoging van de benzine-belasting van f 11 per H.L. tot f 16.65 per H.L., het geen de benzineprijs aan de pomp zal doen stijgen tot ongeveer 31 Vk cent per liter. Deze prijs zal, vergeleken met de prijzen in een aantal andere landen, nog altijd tot de laagste behoren, aldus de toelichting. De regering acht het niet verant woord met de invoering van de ver hoging van de benzinebelasting te wachten tot het tot stand komen van een conventie met België en Luxem burg, inzake de unificatie van de ben zinebelasting. Enerzijds maken n.l. de verschillende voorgenomen maatrege len ter verlaging van enkele andere belastingen gedacht wordt o.m. aan het ontwerp van wet belastingherzie ning 1949 het noodzakelijk dat naar enige compensatie voor 's Rijks schat kist wordt gestreefd, terwijl anderzijds een prikkel tot beperking zoveel mo gelijk van onnodig benzineverbruik in verband met de zorgwekkende devie- zenpositie op zijn plaats is. Om te voorkomen, dat het beoogde doel, door het vooraf inslaan van grote hoeveelheden benzine, voor ge ruime tijd niet zou worden gebruikt, zullen de benzinevoorraden, welke bij het in werking treden bij handelaren en gebruikers aanwezig is, aan na vordering worden onderworpen. Tenslotte voorziet het wetsontwerp in een verlaging van de Motorrijtuigen belasting voor autobussen met ongeveer Men verkeert in het onzekere over een door de Joegoslavische regering gechar terd vliegtuig, dat een twintigtal Joego slavische deelnemers aan de te Kopenha gen te houden zesde doofstommenolym- piade en hun trainers naar de Deense hoofdstad zou brengen. Het toestel is Don derdag uit Joego-Slavië vertrokken. Vol gens het laatste van het vliegtuig ontvan- een bericht is het Donderdagavond te War schau geland. Een drie en twintig-jarig Engels meisje en een negentien-jarige Fransman zijn met andere wereldfederalisten te Straats burg in hongerstaking gegaan. Hier zitten zij te midden der ruïnes. De wereld federalisten hebben dg Raad van Europa in Straatsburg een aantal vragen gesteld, waarop zij antwoord wensen. Hun hon gerstaking moet daartoe kracht bijzetten. Vrjjdag is te Lake Success het eerste tussentijdse rapport van de U.N.C.I. ge publiceerd sinds deze commissie op 28 Januari werd ingesteld. Het rapport, dat de werkzaamheden van de commissie tot 3 Augustus behandelt, spreekt de hoop uit, dat een nieuw tijdperk is begonnen voor de volken van Nederland en Indo nesië. De commissie verklaart zich in haar rapport verheugd, dat zij er gedurende deze periode in is geslaagd de partijen dichter bijeen te brengen en hen te hel pen de resoluties van de Veiligheidsraad ten uitvoer te leggen. Zij verklaart verder, dat er nog moei lijkheden in het verschiet liggen bij de opvolging van de bevelen tot het staken van het vuren en bij de uitwerking van de op de Ronde-Tafelconferentie bereik te overeenkomsten. De commissie acht nog bewijzen aanwe zig, dat er nog geen algehele overeen stemming is bereikt over de vrijlating van „politieke" gevangenen. Zij ver klaart, dat de Nederlandse autoriteiten voortdurend trachten de betekenis van de term „politieke" te beperken, terwijl de republikeinen pogen de betekenis uit te breiden. Als voorbeeld wordt in het rapport ge noemd, dat de Nederlandse autoriteiten bepaalde personen als „communisten" gevangen houden, aan wie de republikei nen geen communistische gezindheid kunnen toeschrijven. De Nederlandse autoriteiten hadden verklaard, dat zij geen gevangenen kon den vrijlaten, „die onder alle omstandig heden een gevaar zouden betekenen voor wet en orde zoals beroepsbandieten, die handelden onder de dekmantel van na tionalistische motieven, communisten en dergelijken". Onder auspiciën van de Unci is een ge mengde subcommissie ingesteld, die ad vies moet uitbrengen over de vrijlating van de politieke en krijgsgevangenen en deze moet bespoedigen. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage hebben gemeld zijn de daders van de taxi-overval te Naarden gegrepen. Zij zijn de 26-jarige inwoners van Bussum P. B. en B. V. Beide arrestanten hebben een beken tenis afgelegd. 10 pet., welke verlaging haar oorzaak vindt in de wenselijkheid deze catego rie van vervoermiddelen in verband met de voorgestelde verhoging in de benzinebelasting enigszins tegemoet t« komen. Met de Con vair „Johannes Vermeer" uit Rome kwam Vrijdag op Schiphol aan het Belgische lid van de UNO-commissie voor Indonesië, de heer R. Herremans. •Hij verklaarde de R.T.C. met optimisme tegemoet te zien, „al was het alleen al, omdat blijkt, dat het vertrouwen tussen beide partijen goeddeels is hersteld". Wat de tot op heden bereikte resulta ten betreft zei de heer Herremans met grote nadruk hierover zijn grootste voldoe ning te kunnen uitspreken, omdat de thans bereikte resultaten „de enig mogelijke op lossing betekenen". Over de order „staakt het vuren" zei de heer Herremans: „Er is natuurlijk geen twijfel aan, dat deze order door de Neder landers onder alle omstandigheden zal worden nagekomen. De republiek zit na tuurlijk met groter moeilijkheden. Toch geloof ik, dat deze „staakt het vuren"- order beter zal worden opgevolgd dan vele republikeinse leiders denken. De heer Herremans wilde zich niet uit laten over de beschuldigingen van de Ame rikaanse journalist William Newton aan het adres van de UNCI. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 14 Juli 1949: Sold. H. Kroezen, legernr. 270522228, af komstig uit Rotterdam. Gesneuveld 29 Juli: Sold. G. Bos nia, legernr. 270723170, afkomstig uit Ooststellingwerf (Fr.). Gesneuveld 1 Augustus: Huzaar J. van Limburg, legernr. 270706219. afkomstig uit Epe (Gld.). Sold. Ie kl. G. A. Smits, legernr. 270801173. afkomstig uit Ophe- mert (Gld.). Gesneuveld 2 Augustus: Sold. J. Averdijk, legernummer 280728153, afkomstig uit Hengelo. Sold. H. Barmentloo, legernum mer 280704193, afk. uit Voorst. Korp. O. Feenstra, legernummer 270302161, afkomstig uit Leeuwar den. Sold. W. Hahn, legernr. 251220239. afkomstig uit Weerselo (Ov.). Sold. J. Jensma, legernr. 271119113. afkomstig uit Gem. Menaldumadeel. Sold. J. Root, legernr. 281107392, afkomstig uit Amsterdam. Korp. Th. Smakman, legernum mer 260426201, afkomstig uit Haar lem. Sold. R. Snijder, legernummer 281110123. afkomstig uit Hoogeveen. 2e It. J. W Visser, legernummer 270930200, afkomstig uit Amster dam <C.). Gesneuveld 3 Augustus: Sold. L. Bruggeman, legernum mer 250104079, afk. uit Heerde. Sold. A. Louwers, legernummer 281022001, afkomstig uit Amster dam (Z.). Gesneuveld 4 Augustus: Korp. A. L. Froelin, legernummer 260929154, afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld 6 Augustus: Sold. Ie kl. J. Heinsdijk, legernr. 170715003, afkomstig uit IJzendijke (Z.). Sold. G. J. Keupers, legernummer 210916003. afkomstig uit Enschede. Sold. Ie kl. W. C. Vermeulen, le gernr. 261006183, afkomstig uit Westdorpe (Z.). Gesneuveld 7 Augustus: Huzaar J. M. Faber, legernum mer 270731151, afkomstig uit Am sterdam (W.). Gesneuveld 8 Augustus: Sold. A. C. Deckers, legernum mer 251008082, afkomstig uit Et- ten. Korp. A. v. d. Heide, legernr. 260329124, afkomstig uit Hennaar- deradeel (Fr.). Koninklijke Marine. Overleden tengevolge van oor logsverwonding 7 Augustus: Mar III Z. M. T. Kruiswijk, stbnr 48582, afkomstig uit Utrecht. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Overleden tengevolge van oor logsverwonding 21 Febr. 1949: Jav. Serg. Paimin, stbnr. 402, afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. In Mercurius, orgaan van de Neder landse Algemene Bond van Handels- en kantoorbedienden, van 29 Juli, namen we kennis van de gewijzigde beginselverklaring van het N.V.V. Nu zijn beginselen in het algemeen en ge wijzigde beginselverklaringen in het bijzonder dingen, die ons steeds op een of andere geheimzinnige wijze aan trekken. We hebben steeds de neiging woorden in een beginselverklaring op een goudschaaltje te wegen en wan neer iemand ons verzekert dat hij „uit beginsel" een of andere daad stelt of nalaat, volgen we dikwijls een van onze oude leraren na, die ons nogal eens moest waarschuwen tegen een overmatig gebruik van de woorden „absoluut" en „uit beginsel". „Alleen God is absoluut, m'n jongen" placht hij vaak te zeggen, „en alle beginselen van héél de wereld hakte Mozes op Gods bevel bijeen op de twee Stenen Tafelen. Daarom mag je dan ook van deze Goddelijke geboden, deze begin selen zeggen dat ze een absolute gel digheid bezitten, waarvan onder geen enkel beding mag worden afgeweken. Telkens weer als je ernstige mensen over beginselen hoort spreken, kijk dan of het axioma der axioma's in acht is genomen: iets kan niet tegelijkertijd en onder hetzelfde opzicht waar zijn en niet waar zijn." Ja het waren wijze lessen die deze oude leraar ons meegaf. En daar zitten we nu weer eens met een „beginsel"-verklaring, waar we eerlijk niet precies weg mee weten. In een beginselverklaring mag men de aanwezigheid van beginselen veronderstellen; en wat we onder be ginselen verstaan: zie boven. Welnu, in deze beginselverklaring heet het: ..Als algemeen richtsnoer voor zijn arbeid erkent het Verbond de nor men van naastenliefde, gerechtigheid, waarheid, verantwoordelijkheid en eer biediging van de menselijke persoon lijkheid." Welke „de normen van de naastenliefde" enz. zijn en waarop die worden gebaseerd, wordt niet nader vastgesteld: dat mogen de leden dus zelf uitzoeken. Na het vaststellen van deze beginselen (als zodanig zal dit algemeen richtsnoer toch wel zijn be doeld) volgt dan de opsomming van een aantal doelstrevingen, die ons van uit de katholieke sociologie zo bekend in de oren klinken, dat we haast menen een prof. van Tilburg of Nijmegen te horen. Men heeft alleen de neiging te verzuchten: wat jammer dat men on der dit op zich uitstekende maatschap pelijk program vijf van de tien gebo den heeft weggeslagen. Het geheel wordt er veel wankeler door. Ondanks de zo gedecideerde verkla ringen op het kortelings gehouden con gres van het N.V.V. uit de mond van de heer v. d. Born c.s., dat het N.V.V, een socialistische beweging is en blij ven wil. zoekt men in deze verklaring tevergeefs naar het woord Socialisme in welke verbuiging dan ook. Dat kon ook niet, want na een rede nering die nogal tegenstrijdig klinkt, komt deze slotconclusie: Het Verbond acht (om die reden) het vormen van vakverenigingen op confessionele of le vensbeschouwelijke grondslag onge wenst. Dus geen levensbeschouwing onder het N.V.V., geen socialisme meer als de drijfveer van het werken erken nen want het Socialisme is een levens beschouwing en komt dus niet in aan merking. Wordt de vraag naar het waarom te moeilijk, dan is de oplos sing nog eenvoudiger: stel die vraag niet en je bent er. Verwonderlijk wordt dit alles wan neer men in hetzelfde stuk leest dat: „Het Verbond zal bevorderen, dat alle beletselen en vooroordelen, die de werknemers verhinderen aan het gees telijke en culturele leven onzer volks gemeenschap deel te nemen en tot een volledige persoonlijkheidsontplooiing te komen, uit de weg geruimd worden." Een volledige persoonlijk- heidsontplooiiag, dat is nogal wat. Daartoe behoort niet alleen de dier- mens, die eet en drinkt en een slaap plaats zoekt, maar evenzeer de strever naar het volkomen geluk, dat in God besloten ligt. En bij het streven naar God kunnen we ons niet de vrijheid permitteren een aantal van Zijn gebo den aan de kant te zetten. Evenmin de vrijheid, de menselijke persoonlijkheid in stukjes te hakken: in het bedrijf bestaat de homo economicus en in de Kerk de homo spiritualis. Neen, hier is iets niet in orde met het axioma der axioma's. Trouwens dat is verderop in dezelfde beginselverklaring nog een keer en nog duidelijker het geval. „Het (Verbond) erkent het innig verband tussen reli gie en levensovertuiging enerzijds en maatschappelijk inzicht anderzijds en stelt zich op het standpunt, dat de le den volle gelegenheid moeten heb ben om van dit verband ook in hun arbeid voor de vakbeweging te doen blijken." Zou dit nu werkelijk mede ontwor pen zijn door de heer Ad. Vermeulen. U weet wel, de man die in Genève een aanval plaatste op het Nederlandse Episcopaat, omdat dit voor de katholie ke arbeiders juist die volle gelegen heid wil openhouden? 't Is haast niet denkbaar. Maarwordt er vervolgd: „het staat echter vast, dat de belijders van een en hetzelfde geloofveelal tot zeer uiteenlopende opvattingen aangaande concrete maatschappelijke vraagstukken komen." Natuurlijk heeft men gelijk, zij het lang niet zo sterk als hier wordt geïnsinueerd. Maar wat bewijst dat? Wil men daarmede mis schien zeggen, dat wanneer er geen geloof of levensbeschouwing onder het maatschappelijk program bestaat, er geen verschil van inzicht over concrete vraagstukken bestaat? Dat geloven de heren natuurlijk zelf niet. Een herin nering aan het laatste N.V.V.-congres met het meningsverschil tussen Kupers en v. d. Born c.s. zij voldoende. Het is bepaald teleurstellend dat men alleen op die gronden tot de boven geciteerde slotconclusie durft te redeneren. Een beginselverklaring zonder begin selen. met bovendien kennelijke tegen strijdigheden. versterkt bij ons de over tuiging, dat de ontwikkeling van de Nederlandse vakbeweging op haar drie zuilen een goede was en is. Heel- wat mannelijker dan dit water en wijn-geval blijft ons in de oren klin ken het prachtige proza, van de waar achtige beginselverklaring der K.A.B.: „De Nederlandse Katholieke Arbei ders Beweging aanvaardt en belijdt de beginselen der Christelijke levensbe schouwing, zoals deze door Christus ge leerd zijn en door de Katholieke Kerk in Zijn Naam worden verkondigd." Daarmede weten we tenminste precies waar we aan toe zijn. De beste preek is zichzelf in lief- de te geven. i ft n- 10 >am- SlEO vns- STR Stti- I ie srre. k M. 10 or»- 0 v. èiai- O te DRA t J- Sir.- NB- ON- 3ey- ER- 10 IN- B O- U JN- Fi- RK. B- ma# AR- 0 v. 8 U SR O iess. ÏEN ïni- ger. 7 te EN- Fl- n. UW SA- J 10 ore. te RN- v. 1 O am- L te HE- te VLS yal P- 'ES- KÖ- ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °'ikantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 •oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wr»d. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van een bijzondere medewerker)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1