Middeleeuwse luister in Haarlems Kathedrale Basiliek I 1 EERSTE WEST-DUITSE PARLEMENT KRIJGT RECHTSE MEERDERHEID Majoor Flinterman bereikt hoogte van 14.5 km. 'J Koninklijke onderscheiding voor jubilerende bisschop Neo-Nazistische groeperingen komen met groot stemmental uit de bus Twee bisschoppen gewijd Tsjechoslowakije Geen bijzondere incidenten in .Het weer. SKYMASTER IN ZEE GESTORT Eerste informele bijeenkomst voor de R.T.C. Tot hoofd en hart feestgave van geestelijk heid EN GELOVIGEN Konrad Adenauer eerste kanselier? Zonder goedkeuring der regering Mao Tse Toeng over leden? Hoogterecord gebroken Anak Agung: Nieuw-Guinea moet bij Indonesië blijven Reglement van orde wordt vastgesteld V" DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24538 Pontificale H. Mis Feestelijke recepties Kardinaal op bezoek «1 mm JONGEN DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD Bij het spelen op een dak „Zuiderkruis" vertrekt Woensdag Geen vlaggen uit in Republiek Bij viering van onafhan kelijkheidsdag Katholiek-liberale coalitie Schumacher teleurgesteld Acht doden hij noodlanding voor Ierse kust Koningin ontvangt Sultan van Pontianak Meer deelnemers gearriveerd BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 ^oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Voor de komst van" de bisschop had- Vele priesters uit het bisdom plaats genomen op het wijde priesterkoor, ter wijl vooraan in de kerk tal van burger- ijjke autoriteiten en vooraanstaahde figuren uit het katholieke leven in het bisdom waren gezeten. Rond tien uur verscheen aan de in gang van de basiliek het grote bis- schopskruis en schreed een lange stoet over de paarse loper naar voren. De bisschop was in vol ornaat, omkleed Diet het oude bisschopskazuifel, date rend uit 1550. En hier kreeg de historie tveer nieuwe glans, waar alle bisschop pen van Haarlem dit kazuifel met zijn schone afbeeldingen van St. Jan de Evangelist en de H. Maagd, gedragen hebben, waarschijnlijk ook de twee bis schoppen, die voor de hervorming de bisschoppelijke zetel bezetten. Re bisschop was bij deze intredegang 0tnringd door het kathedraal kapittel, ®He dekens van het bisdom en de pries ts, die hem bij het H. Misoffer zouden Assisteren. Machtig klonk Bruckner's "Rcce Sacerdos,", gezongen door het kathedrale koor, onder leiding van dr. A I. M. Kat, dat ook tijdens de H. Mis de gezangen verzorgde. Presbyter-assistens was de vicaris- Seneraal van het bisdom, mgr. N. L. A. Arnmerlaan. Als troondiakens fungeer den deken J. J. A. Kuilman uit Haar lem en pastoor J. Ruhe uit Den Haag. Piaken en subdiaken waren resp. kape lan Jac. Huibers en pastoor M. Vinck, "eiden uit Den Haag, terwijl de functies van seremoniarii vervuld werden door secretarissen yan de bisschop. De Pauselijke Internuntius Mgr. Paolo Giobbe wenst de feestvierende Bisschop Mgr. J. P. Huibers geluk met zijn Gouden priesterfeest. Het koor zong de „Misse solerrmelle" van Edmund Dierickx. De feestpredi katie werd door de bisschop zelf gehou den en met het blijde introitus sprak hij zijn vreugde uit over deze grote dag. De bisschop herinnerde eraan hoe deze dag er een van bijzondere blijdschap was voor heel het bisdom Haarlem, daar vele priesters het Heilig Uur gedenken waarop zij priester werden gewijd tot glorie van God en tot Zegen van de mensen. Monseigneur zette in schone be woordingen de waarde en de verheven heid van het priesterschap uiteen en wees erop hoe de priester reeds geroe pen werd lang voor hij geboren is. „God heeft lang tevoren soms in meerdere ge slachten de roeping van de priester voorbereid en deze volgt de voorberei ding daarvan eerst in het gezin, in het ouderlijk huis, waarvoor hij nooit dank baar genoeg kan zijn". En zich speciaal tot de gelovigen richtend zeide hij: „Gij zijt een volk van priesters, waaruit vele priesters zijn voortgekomen. Dat is een reden om met Maria te zeggen: „Mijn ziel verheft de Heer". De bisschop besloot zijn toespraak met een vaderlijke aanpsoring tot gebed in het bijzonder tot de H. Maagd, onder wier bescherming hij zelf zijn leven had gesteld. Waar de Paus zelf hem in een speciaal schrijven de volmacht daartoe had ge geven, gaf de bisschop na afloop van de pontificale mis de Pauselijke Zegen. Jubelend klonk daarna het zesstemmig motet „Assumpta est Maria van Pa- lestrina. waarna de bisschop met alle aanwezige priesters de kathedraal ver liet. In de plebanie werden daarna de bur gerlijke autoriteiten in de gelegenheid gesteld de bisschop te complimenteren. Hierbij waren onder meer aanwezig de ministers J. van Schaick en mr. Th. Weyers, de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de heer L. Bouwman, lid van Ged. Staten, wet houder A. Angenent, namens het Haar lems gemeentebestuur; de burgemeester van Velsen, mr. M. Kwint; hoofdcom missaris J. Fontijne uit Haarlem en ver tegenwoordigers van stands- en andere organisaties. Mas het gouden feest van Haarlems Hogepriester zo spontaan en zo onver dacht groots ingezet door de jeugd, de dag zelf, de hoogtijdag van Maria, bracht in de kathedraal een gewijde en heilige luister. Ware het niet, dat de kledij van de gelovigen wat vereenvoudigd is, men waande zich terug in de Middeleeuwen, toen de bronzen klokken begonnen te luiden en de kerk gangers door de zware poortingangen de kathedraal binnen gingen. En dat waren er zeer velen, die op deze prachtige zomerse dag, niet alleen kit de stad Haarlem, maar ook ver van daarbuiten een plaatsje zochten in kie geweldige ruimte. Oude parochianen uit de Mon Père-parochie te Leiden, die zich nog verbonden wisten met hun kapelaan Huibers, vrienden uit de Amsterdamse Chassé-parochie, die het feest van hun bouwpastoor wilden "ijwonen, parochianen uit Hoorn, die in de dertiger jaren de bisschop nog b'in pastoor en deken mochten noemen, en natuurlijk ook de Haarlemmers telf, voor wie de bisschop tevens medeburger is, zij allen waren gekomen °m deze morgen deel te nemen aan het offer van dankbaarheid, dat hun vriend en bisschop in de hoofdkerk van het diocees zou opdragen. Het lange wachten hoefde hun ge- ®Uld niet op de proef te stellen, want ae verrassende versieringen, die overal r^aren aangebracht vroegen reeds veel ïjJd van bewondering. Dat was natuur lik het geschenk van de L.T.B., de Organisatie van tuinders, kwekers, ak kerbouwers en veehouders, die op haar speciale en bovenal royale wijze het feest van de jubilerende bisschop met bijzondere luister wilde omgeven. En ?aarin is zij in alle opzichten geslaagd. J"®nt ofschoon er kwistig met bloemen ^as rond gesprongen, men had voor komen, dat het een bloemenshow werd on dat aan het gewijde karakter afbreuk ^erd gedaan. Op de achtergrond van het bisschops paar was een fraaie versiering van rose Anjers aangebracht, die van verre de jndruk maakte van een kostbaar tapijt. •Talmen en varens stonden opgesteld in ne nissen boven het priesterkoor en gorden door indirect licht beschenen. Up de bisschoppelijke troon witte gla diolen evenals rond het gehele priester koor. De tijd van het jaar was er ook trou wens naar, dat ook voor de verdere ver kering van kerk gebruik moest worden Gemaakt van gladiolen, maar vaardige eh vooral artistieke handen hadden er Hor gezorgd, dat alle eentonigheid ver bannen werd. Door de combinatie van Verschillende kleuren werd steeds een Verrassend effect verkregen en zo was bet een lust om te zien, hoe de bakken biet bloemen aan de pilaren, bekleed met b® bekende vanen, de indruk wekten, Als waren al die kolommen van steen Van boven tot onder met bloemen ver sierd. Evenzo met de grote bloemen- Waaiers, die aan de bogen van de zij kapellen waren aangebracht. Minister Weyers sprak de bisschop toe en feliciteerde hem met zijn gouden priesterfeest. Hij deelde hierbij mede dat het H. M. de Koningin had behaagd de bisschop te benoemen tot Comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Onder luid applaus van de aan wezigen spelde de minister de bisschop de versierselen op. De vicaris-generaal las daarna de oorkonde voor, waarin de benoeming stond omschreven. De bis schop sprak een kort dankwoord, waar na allen hem persoonlijk de hand drukten. Om half een verzamelde zich het vol tallig kapittel, oversten van religieuze orden en alle dekens van het diocees rond de bisschop. Hierbij voegden zich later ook Mgr. J. Groen M.S.F. Namens het kapittel en geheel het diocees feli citeerde Mgr Ammerlaan de bisschop, waarbij hij naar voren bracht dat mon seigneur alle mogelijke taken reeds heeft vervuld, welke nu culmineren in het bisschopsambt. „Wij waarderen zo hoog, dat u ons als bisschop zo voortreffelijk voorgaat", zo zeide de vicaris. „En het moet maar eens gezegd zijn dat het ons gemakkelijk valt u te volgen". Het ver heugde spreker met een feestgave de geldelijke zorgen van de bisschop wat te verlichten. Hij deelde mede dat voor het aanbrengen van verschillende installa- laties in ons groot-seminarie de seculiere geestelijkheid in het bisdom een bedrag van f 18000 had bijeengebracht en de reguliere geestelijkheid f 23000. De ge lovigen hadden voor het Fonds-Kerken- bouw f 80.000 geofferd. Spontaan werd het Io Vivat episeopi sanitas gezongen. Diep ontroerd dank te de bisschop de vicaris voor zijn hartelijke woorden en de aanweige priesters voor de goede samenwerking tijdens zijn episcopaat. Met nadruk sprak hij het vertrouwen uit, dat de saamhorigheid immer goed zou blij ven. Een stroom van priesters kwam vervolgens binnen om hun bisschop geluk te wensen en daarna was het de beurt van de leken van buiten Haar lem, die soms een verre reis hadden ondernomen om persoonlijk van hun dankbaarheid te getuigen. Tegen het einde van de eerste receptie arriveerde de pauselijke internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, die eveneens op hartelijke wijze de bisschop feliciteerde en zich geruime tijd met hem onderhield. De pater-provinciaal van de Witte Paters, H. J. M. Hartman en pater R. Hensen van dezelfde congregatie, die in Santpoort een seminarie zfll openen, boden Zijne Hoogwaardige Excellentie de Bisschop eveneens hun gelukwensen aan. Verder zagen wij nog de garni zoenscommandant van Haarlem, overste Lenderink. Omstreeks half acht gisteravond bracht Zijne Eminentie, Johannes Kar dinaal de Jong een persoonlijk bezoek aan de jubilerende Bisschop op het pa leis aan de Nieuwe Gracht, waar hij ge ruime tijd verbleef. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers ontving tijdens de receptie van het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel een grote som geld. Mgr. Huibers dankt het Kapittel. Een achtjarig jongetje, dat Zaterdag in Haarlem op het platte dak van een houtzagerij aan de Herensingel was gaan spelen, is in aanraking gekomen met een electrische leiding en op slag gedood. Het slachtoffer is de achtjarige T. D. uit de Vooruitgangstraat. De jongen was Zaterdagmiddag met een vriendje op het dak van de houtzagerij geklommen en daar gaan spelen. Van dit dak loopt een electrische leiding naar een in de nabijheid staande houtloods. De knaap heeft waarschijnlijk een der draden, waarop een spanning staat van 220 volt. vastgepakt en is door de stroom getrof fen. Het vriendje probeerde hem bij de draden weg te trekken, maar staakte deze pogingen toen het ook een hevige schok kreeg. De jongen riep om hulp, waarop een dame, die naast de houtza gerij woont, toesnelde en T. D. van de draden wist los te trekken. Zij waar schuwde een dokter, die constateerde dat de jongen reeds overleden was. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning vervoerd. De Zondag gehouden verkiezingen voor de Bundestag, het eerste federale parlement voor de nieuwe West-Duitse republiek, hebben een sterke ver schuiving naar rechts teweeggebracht. De Christen-Democraten kwamen als sterkste party uit de strijd met byna 7.5 millioen stemmen, gevolgd door de Sociaal-Democraten met bijna 7 millioen. Beide partyen bleven daardoor vrijwel op hetzelfde niveau. De grote winst was echter voor de liberalen, die in vergelijking met de verkiezingen voor de parlementen van de deelstaten in 1947 er ruim een millioen stemmen op vooruitgegaan zijn en daarmee de derde partij in West-Duitsland zijn geworden. De grootste nederlaag hebben ongetwijfeld de communisten geleden, zeker niet op de laatste plaats tengevolge van de Sovjet-politiek in de Oostelijke zone. Zy zagen hun aanhang teruglopen van 9.5 procent tot 5.7 procent. Een veeg teken is het echter, dat verschillende uiterst rechtse groepen een groot aantal stemmen wisten te verwerven, zo o.a. de uiterst rechtse Duitse partij en de ultra-nationalistische Duitse rechtse partij. In Beieren kreeg de Economisch-herstelpartij van de „blonde Hitler" Alfred Loritz ruim een half millioen stemmen. Samen zullen deze drie uiterst rechtse, neo-nazistische, groepen over 34 zetels in het parlement kunnen beschikken. Sterke separatistische neigingen openbaarden zich in Beieren, waar de Beierse partij ruim 900 duizend stemmen verwierf. De definitieve uitslagen van de ver kiezingen voor het West-Duitse parle ment luiden als volgt: stemmen zetels 139 Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Woensdag met aflossingsdetachementen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. De 44-jarige SlowaaKse oud-minister van Binnenlandse Zaken generaal Mikulas Fer- jencik is Zaterdag bij aankomst te New York als verdachte communist aangehou den. Ondanks het feit, dat van overheids wege een blokkade van de verkeers middelen, gaande in de richting van Trnaua, was ingesteld, heeft in deze *ta-d, die het „Slowaakse Rome" wordt genoemd, Zondagmorgen de wijding f'aats gevonden van twee nieuwe bis- Achoppen. ri Re plechtigheden werden bijgewoond ??or ongeveer 6000 gelovigen. 3000 lervan bevonden zich in de kerk, de T*e Nederlandse autoriteiten hebben Openbare demonstraties ter viering van onafhanklijkheidsdag in Indonesië J5p 47 Augustus en tijdelijk het uitste- Van de rood-witte vlag der repu- "•ek verboden. Het is in het algemeen lii^Ahg aiic viering van de onafhanke- _\1Hhei Cm- A'dsdag, voor zover deze niet oarti «Hj is, te verbieden, zolang er nog Scvaar bestaat voor „incidenten", kla?.s deze te Batavia uitgegeven ver- lJ1g. andere helft kon geen plaats vinden in het gebouw en bleef buiten staan. De wijding vona plaats zonder dat de kerkelijke hiërarchie hiertoe tevoren toestemming aan de regering had ge vraagd, zoals vereist. De kerkelijke autoriteiten hadden evenmin de namen van de nieuwe bis schoppen ter goedkeuring aan de re gering voorgelegd. Om deze reden hadden vele Tsjechi sche en Slowaakse katholieken ge vreesd, dat de staat tussenbeide zou komen tijdens de plechtigheden. Zij hebben echter een ongestoord verloop gehad. Aartsbisschop Josef Matocha van Olomouc in Moravië verrichtte de wij ding, die in de St. Nicolaaskerk plaats had. De wijdelingen waren mgr. Am- brosius Lazik, uit Trnava, en mgr. Ro bert Pobozny uit Roznava. Een woordvoerder van het Chinese Nationalistische leger heeft gisteren te Kanton op een persconferentie gezegd dat de Chinese communistenleider Mao Tse Toeug op 17 Juli in Peiping aan tuberculose is gestorven. Gen. Thomas Handy is benoemd tot com mandant van de Amerikaanse troepen in Europa als opvolger van gen. Lucius D Clay, die onlangs in Washington is terug gekeerd. Gen. Handy voerde tot dusverre het bevel over het in San Antonio gesta- tionneerde vierde leger. (Van onze correspondent) Majoor Flinterman, die Maandag van het vliegveld Leeuwarden zyn poging tot verbetering van het hoogterecord deed, is geslaagd. Zyn hoogtemeter wees na terugkomst op het vliegveld 47.800 voet aan, d.i. 14.579 meter. Het record stond tot nu toe op de naam van Leeg- stra, die in 1938 met een D 21 een hoog te van 11.354 meter bereikte. Ofschoon officieel was vastgesteld, dat deze aanval op het nationale hoog terecord eerst Woensdag zou geschie den is reeds Maandagmiddag majoor Flinterman in zijn Gloster gestapt voor zijn reis door de wolken. Zo volkomen onverwacht kwam het bericht, dat deze poging zou worden ondernomen, dat slechts haastig gewaarschuwde persmen sen en een handje vol Leeuwardenaren, die het bericht door de radio hadden gehoord, er getuige van zijn geweest. Terwijl alle voorbereidingen ge troffen waren en het straalmonster startklaar scheen, kwam er onver wacht stagnatie daar een thermo meter defect bleek. Een nieuwe ther mometer moest van Amsterdam worden gehaald. Doch zolang deze straaljagers nog een snelheid heb ben van rond 750 km. per uur, be hoeft dit geen bezwaar te zijn. Een der straaljagers steeg op om in 9 minuten van Leeuwarden naar Am sterdam te vliegen en terug te ke ren, dit was de eerste straaljager, die op Schiphol landde. Vóór zijn vlucht deelde majoor Flin terman mede, dat zijn aanval op het snelheidsrecord met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid zou plaats vin den boven de Afsluitdijk. Intussen was tegen vijf uur de Gloster van zijn mi- nutenuitstapje naar Schiphol terugge- Duizenden waren op de been, ge wapend met zonnebrillen, om maj. Flinterman (boven) bij zijn record poging te zien langsrazen. keerd, en nadat de thermometer was gemonteerd stapte majoor Flinterman in zijn toestel. Tien minuten over zes, nadat de straaljager met een enorm lawaai was losgedraaid, taxiede majoor Flinterman weg. Om zeven uur kwam het toestel terug met een piloot even fris en mon ter als aan het begin van deze geslaag de sensationele trip naar de stratosfeer. De instrumenten moeten thans nog ge ijkt worden in het Nationaal Luchtvaart laboratorium, zodat de officiële uitslag pas over enige dagen bekend zal worden. Christen-Democr. 7.357.579 Sociaal-Democr. 6.932.272 Vrije Democr. (liberalen) 2.788.653. Communisten 1.360.433 Beierse partij 986.606 Centrum-partij 727.343 Econ.-herstelp. 681.981 Duitse partij (uiterst rechts) 940.088 Duitse rechtse partij (ultra- nationalistische conserv.) Zuid Sleeswijks verbond (pro-Deens) Onafhankelijken Rad.-Soc. Vrijheidsp. Bremense Dem. Volksp. Evang. Volksgroep Rijns-Westfaalse Volksp. Arbeiderspartij 428.449 75.387 1 1.134.466 3 217.267 geen 39.229 geen 26.155 geen 21.910 geen 5.791 geen totaal 402 zetels Van de 31.179.422 stemgerechtigden hebben er 24.490.752 (ruim 78.5 procent) him stem uitgebracht. De West-Berlijnse gemeenteraad heeft Zondag 8 afgevaar digden gekozen, die Berlijn moeten ver tegenwoordigen in de functie van „waar nemers" bij de West-Duitse Bondsdag. Vijf van hen zijn sociaal-democraten, die de meerderheid hebben in de ge meenteraad. Twee anderen zijn christe- lijk-democraten en een afgevaardigde is een vrije democraat (liberaal). De christen-democraten behaalden de overwinning in zeven der elf West- Duitse staten: Beieren, Noord-Rijn- Westfalen, Sleeswijk-Holstein, Zuid- Baden, Württemberg-Baden, Saarpfalz en Württemberg-Hohenzollern. De sociaal-democraten wonnen in Hes sen, Hamburg, Bremen en Nedersaksen. De christen-dem kregen 31 pro cent van alle stemmen, de sociaal-demo craten 29.4 procent, de vrije democraten 1195 procent en de communisten 5.74 procent Dr. Kurt Schumachter, de een-armige en een-benige leider der sociaal-demo craten. won in Hannover met 55 pro cent van het totaal aantal stemmen in zijn district. Dr. Konrad Adenauer, de leider der christen-democraten, werd in Bonn de toekomstige West-Duitse hoofd stad gekozen met een meerderheid over alle andere candidaten. Max Reimann, de communistenleider van West-Duitsland, is in zijn eigen kiesdistrict verslagen, maar krijgt waarschijnlijk toch een zetel in het parlement als afgevaardigde van Noord- Rijn-Westfalen, op grond van het systeem van evenredige vertegenwoor diging. De nederlaag der communisten is zo algemeen dat geen enkele communisti sche candidaat gekozen werd voor de 242 districten. Zij konden slechts een handvol zetels vergaren via het systeem van evenredige vertegenwoordiging, waardoor 160 niet direct gekozen afge vaardigden worden aangewezen Het schijnt wel vast te staan, dat de christen-democraten en liberalen de coalitie, die zij reeds in de parle mentaire raad te Bonn gevormd had den, zullen voortzetten. Voor een meerderheid in het parlement zijn echter 202 zetels nodig en daar beide partijen samen niet over dit zetel aantal beschikken, zullen zij de steun moeten inroepen van een of meer andere groepen. De 'kabinetsformateur, als noedamg zeer waarschijnlijk de christen-democra. tische leider Konrad Adenauer zal wor den aangewezen, -zal echter geen beroep hoeven te doen op de uiterst rechtse groepen, daar hij waarschijnlijk in het parlement zal kunnen rekenen op de steun van de Beierse partij, die zich weliswaar heeft afgescheiden van de Beierse christelijke sociale bond (zoals de christen-democraten in Beieren he ten) en die duidelijk separatistische neigingen heeft, doch wier leiders reeds te kennen gegeven hebben, dat zij on der bepaalde voorwaarden met de chris ten-democraten willen samenwerken. Men verwacht, dat de liberale leider prof. Theodor Heuss zal worden geko zen tot eerste president van West- Duitsland, wanneer het parlement op 7 September bijeenkomt. Het parlement zal daartoe nog met 400 gedelegeerden der Lander worden uitgebreid. De pre sident, die weinig feitelijke macht heeft, benoemt daarop de kanselier, een functie, die ongeveer gelijk staat met die van minister-president. Adenauer, die reeds te kennen heeft gegeven, dat hji deze functie zal aanvaarden, is van mening, dat de kabinetsformatie enige tijd zal kosten. Men verwacht, dat de meeste ministers uit het Ruhrgebied zullen komen. Kurt Schumacher, sociaal-democra tisch leider, reageerde scherp op de verkiezingsresultaten. Volgens hem hadden millioenen kiezers tegen hun ware economische belangen gestemd, waardoor zij thans waarschijnlijk het slachtoffer zouden worden van de po litieke machten, die zij opgeroepen hadden. Men zou in de komende winter kunnen rekenen op een daling van de productie en vooral op een aan zienlijke stijging van de werkloosheid. De Amerikaanse hoge commissaris. John McCloy zeide, dat de resultaten „zeer bevredigend" waren. McCloy wenste de bevolking van West-Duits land namens de V.S. geluk „met het be wijs van goede burgerzin" dat zij ge leverd had. Hij zegde zijn steun en medewerking toe aan de nieuwe ver tegenwoordigers vaihet Duitse volk in hun uiterst gewichtige taak. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken prijst in een officiële verklaring de uitslag van de verkie zingen als „een overwinning voor de ge matigde groepen", die de communisten in West-Duitsland achteruitzet tot een „splinterpartij". Het ministerie prijst het hoge stemcijfer en de tegenstand der kiezers tegen „aanvallen der uiter- Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enkele regenbuien. Matige en in het Noorden van het land vrij krachtige wind tussen West en Noord. Koeler. Zon: 5.26—20.01 Maan: 22.42—15.10 Acht personen zijn om het leven ge komen, één wordt er nog vermist en negen en veertig hebben er het leven afgebracht toen een Skymaster van de Transocean Airlines gistermorgen voor de kust van Ierland een noodlanding op zee moest uitvoeren. Tot de geredden behoorde de beroem de Amerikaanse aviatrice Ruth Nic- holls, die reeds verscheidene vliegtuig ongelukken in naar carrière heeft over leefd en ditmaal als stewardess was meegevlogen. Het viermotorige toestel was op weg van Rome naar Caracas in Venezuela en vier uur over tijd voor de landing te Shannon, toen het in zee dook. Twee andere toestellen, die de radioboodschap „mijn brandstof is op, ik duik in het water" hadden opgevangen, wierpen fakkels omlaag om de landing" op het water te vergemakkelijken. Het toestel vervoerde 47 Italianen, die op weg waren naar Venezuela, twee employe's van de Transocean Airlines en een bemanning van negen koppen. De piloot van de Skymaster was de 37-jarige Coptain Edward C. Bessey, die als een voortreffelijk vlieger bekend stond. Gedurende de oorlog was hij in structeur voor de luchtmacht in Cali- fornië. Hij had ongeveer tienduizend vlieguren op zijn naam staan. Koningin Juliana heeft Maandagmid dag Hamid II, sultan van Pontianak, op paleis Soestdijk in audiëntie ontvan gen. ste fracties van rechts en links". Het ministerie beschouwt de uitslag als ,,'n bewijs van het herstel van de normale democratische gang van zaken na een onderbreking van 16 jaar". De verkiezingen zijn over het alge meen rustig verlopen, doch op de laatste dag van de verkiezingsstrijd hebben zich enkele incidenten voorgedaan. Reimann, de West-Duitse communisti sche leider, moest Zaterdag zijn verkie- zingsredevoering staken, omdat iemand uit zijn -toehoorders een traangasbom naar zijn podium wierp. Toen de bom tegen het spreekgestoelte ontplofte, ont stond er een paniek, doch Reimann, die na de explosie zijn handen voor de tra nende ogen hield, drong er bij zijn toe hoorders op aan rustig te blijven. Hij kon zijn rede echter niet voortzetten. Hedenmorgen zou de eerste informele bijeenkomst van de leidende figuren der verschillende delegaties voor de R.T.C. worden gehouden. Van Neder landse zijde zouden hieraan deelnemen minister Van Maarseveen, dr. Van Royen en mr. Van der Valk, van de zijde der B.F.O. Sultan Hamid II, Anak Agung Gde Agung en mr. Vleer (secretaris van de B.F.O.)van republikeinse zijde Hatta, Rum en Pringgodigdo. Ook de leden van de UNCI zouden bij de besprekingen tegenwoordig zijn. Het is waarschijnlijk, dat genoemde personen de centrale commissie (steering committee) zullen vormen. In deze commissie zou in de eerste plaats de aanvangsdatum van de conferentie worden vastgesteld. Voorts zou het „reglement van orde" van de conferentie moeten worden vastgesteld. Een ont werp hiervoor is reeds gereed. In dit reglement van orde zullen ook de positie en functie van de UNCI nader moeten worden omschreven. Voorts moet de agenda worden vastgesteld. Van Ne derlandse ziide zijn hiervoor eveneens reeds Dlannen aanwezig, maar nadere bijzonderheden konden nog niet wor den verkregen, omdat met de Indonesi sche delegaties hierover nog accooró moet worden bereikt. Hedenmiddag zou voorts een verga dering van de B.F.O. gehouden worden. Verder vernemen wij, dat de geboorte datum van de republiek (17 Augustus) o.m. zal worden gevierd met een re ceptie door de delegaties van de B.F.O. en de republiek in het Palace-hotel. Zondagochtend is wederom een aan tal deelnemers aan de Ronde-Tafelcon ferentie op Schiphol gearriveerd. Het waren Anak Agung Gde Agung, minister president van Oost-Indonesië en vice- voorzitter van de BFO met echtgenote, dr. R. Sudjito, leider van de Midden- Java delegatie, dr. Edon, mr. S. A. Hakim, dr. R. Roestamadji, J. A. Ta- tengkeng, minister van Onderwijs van Oost-Indonesië, mr. Djelantik, J. J. Han gelbroek, secretaris-generaal van Alge mene Zaken van Oost-Indonesië, K. H. M. Wilmers, lid van het parlement van Raad ontbreekt de mens het meest, als hij te veel raad krijgt. Oost-Java en mr. Teng Tjin Leng. Van de republikeinse delegatie arri veerden prof. mr. Supomo, ir. Djuanda, mr. Sujono Hadinoto, dr. Somitro Djo- johadi Koersomo, dr. Sukiman Wirjo- sandjojo en mr. Tan Po Goan, namens de Chinese groepen. Ter begroeting waren o.a. op Schiphol aanwezig minister Van Maarseveen, Sul tan Hamid II, voorzitter der BFO en de heer Rum, voorzitter van de republi keinse delegatie. Onder de passagiers bevond zich ook dr. Mansur, wali-negara van Sumatra Timur. In een kort gesprek dat het A. N. P. met dr. Mansur had vertelde hij niet deel te zullen nemen aan de RTC, doch het verloop van nabij te zullen volgen. Op de vraag hoe hy de resultaten van de inter-Indonesische conferentie be schouwde antwoordde dr. Mansur „Ik ben over deze resultaten zeer optimis tisch gestemd, zij zullen leiden tot de volledige eenheid van Indonesië. Ook wat betreft de RTC was dr. Man sur optimistisch. Aan Anak Agung Gde Agung werd zijn opinie gevraagd over de status van Nieuw-Guinea. Zeer pertinent zeide hij: „Nieuw-Guinea moet bij Indonesië blij ven. Of het administratief zal worden ingedeeld is een tweede vraag, maar het moet een onderdeel van Indonesië blijven. Op dit punt en trouwens se dert de inter-Indonesische conferentie op alle punten zijn de delegatie van de BFO en de republiek het met elkaar volkomen eens. Ook het Australische lid van de Unci, de heer F. K. Critchley, die Zondagmid dag op Schiphol is gearriveerd, liet zich in zeer opgewekte termijn over de RTC uit. Sumitro, plaatsvervangend chef van de Indonesische missie bij de V.N., die Zondagavond uit Djokja te New York is gearriveerd op weg naar Den Haag, vertelde aan U.P.: „Wij hopen dat op de conferentie een vreedzame regeling bereikt zal worden. Het zou zelfmoord van de Nederlanders zijn vertragings- taktiek of een derde militaire actie te overwegen. We zijn de toestand van het republikeinse leger nagegaan en we ontdekten dat deze beter was dan onze meest optimistische verwachtingen. De meest delicate problemen op de R.T.C. zullen de economische en financiële schikkingen zijn," aldus Sumitro. Hij vertrekt eind dezer week naar Neder land en zal optreden als Indonesië's fi nanciële en economische adviseur. Ter gelegenheid van de „dag der on afhankelijkheid" heeft de ambassadeur van India een diner aangeboden aan de in Nederland verblijvende Indiase on derdanen. Hierbij zaten tevens aan Hatta en Anak Agung Gde Agung en de vice-voorzitter van de B.F.O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1