HAARLEM-NOORD HULDIGT ZIJN JUBILERENDE HERDER m Kennemer financieringsinstituut Congrespartij in INDIA dreigt te vervallen in fouten der Kwo Min Tang f r Communisme speculeert op de armoede van de massa „Papieren tijger Plechtige viering 40-jarig priesterfeest van pastoor Van Eeden AGENDA OUDERS! DRUKKE DAGEN HERINGA WUTHRICH verstrekte eerste half jaar 1393 leningen tot f274.987.— Tweemaal meer varkens dank zij de aardappelen Neomist met luister ingehaald DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING BLOEMENDAAL EERSTE PLECHTIGE H. MIS TE BLOEMENDAAL Feestelijke ontvangst van pater Joseph Larsen Inenting tegen pokken Inbrekers gepakt Gouden kloosterfeest Zilveren priesterfeest prof. Friethof f FILM VAK BEZOEK KONINGIN in ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen Examen Handenarbeid Examen Hoofdakte Examen Hoofdakte i Orgelbespeling Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Herwonnen Levenskracht ZANDVOORT Gevolg van onvoorzichtigheid Collecte ATELIERS KERKO aan Zandvoortse strand Electrische Installaties Grondverw arming VSV versloeg Stormvogels met 53 MEESTE CREDIETEN VOOR AANSCHAFFING RIJWIELEN MEISJE IN ZEE VERDRONKEN „Hoofddorpse Boys" zetten de bloemetjes buiten 25 millioen dollar bespaard LAATSTE NIEUWS KIRK BIJ STALIN HEEMSKERK Gehele parochie in feest stemming DE DROGE TUINGROND Plaatsing van pompen Beurs van Amsterdam Beurs van New York Tegelijk met de Bisschop vierde Pastoor A. P. van Eeden, van de parochie O. L. Vrouw Van Zeven Smarten feest. En Katholiek Haar lem-Noord had zich er op voorbe reid het 40-jarig priesterjubileum van zjjn beminae herder tot een zowel voor de jubilaris als voor de parochianen onvergetelijk festijn te maken. Zaterdagavond werd Pastoor Van Eeden met groot enthousiasme inge haald. De feesteling, gezeten in eeD open auto, werd aan de Jan Gijzen- brug door leden van de jeugdbeweging, die een cordon hadden gevormd, opge wacht. Vele parochianen begroetten hun jubilerende pastoor, die in gezelschap was van enkele familieleden en twee der parochiekapelaans, op zjjn weg naar de kerk. Uit talrijke vensters wapperde de vlag en de nieuwe klok, een geschenk van de Katholieke Noorderlingen, zong een blij welkomstlied vanuit de hoge toren, welke onlangs het zij hierbij vermeld verrijkt werd met een prachtig uurwerk. Op het kerkplein, dat overvol was met belangstellenden, stond een stoet van bruidjes en misdienaars opgesteld, die Pastoor Van Eeden, bii ziin aankomst aan de ingang in de Diezestraat. naar de sacristie begeleidde. De schooljeugd, Kajotters. Gidsen en Verkenners brach ten hem tijdens deze tocht een harte lijke hulde. De jubilaris deed vervolgens zijn in trede in de kerk, die door koster Schoorl smaakvol met gladiolen en dahlia's was versierd. Aan het rijk met rode en witte dahlia's, met lelies en anjers getooide hoofdaltaar celebreerde de pastoor een plechtig Lof, waarbij de kapelaans F. van de Burg. als diaken, en M. Schipper, als subdiaken, assis teerden. De oudste kapelaan, de wel- eerw. heer M van der Togt, hield onder deze plechtigheid een feestelijke toe spraak, waarin hij het vruchtbare pries terleven van Pastoor Van Eeden. die bijna zeventien jaar lang over het ziele- heil waakt van zijn geliefd Haarlem- Noord, schilderde Zondag droeg de pastoor een solem nele Hoogmis op met assistentie van rector A var. Houten, oud-kapelaan van de parochie, als diaken, en kape laan J. de Jong, als subdiaken. Hierbij waren aanwezig Mgr. C. van Trigt, Officiaall van net Bisdom, enige pas toors uit de stad en omgeving en ver scheidene priesterzonen van de paro chie. Het gehele kerkgebouw was ge vuld met gelovigen. Het parochiële zangkoor voerde, tezamen met jongens koor, onder leiding van de heer H. van Ewijk, op indrukwekkende wijze de Missa Pauperes Sion van Jan Mul uit Pastoor Van Eeden beklom onder de H. Mis de kansel en sprak in een ge voelvolle toespraak zijn dank uit voor Voor de derde meal binnen een jaar heeft de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal een pries terzoon met luister ontvangen. Ditmaal was het pater J. Larsen van de Mis sionarissen van Scheut, die kort te voren de wijding van het H. Priester schap mocht ontvangen. Om even vier uur arriveerde de neo mist aan het station te Bloemendaal, waar pastoor L. Beune hem het eerst verwelkomde. In een open landauer begon, onder stralend weer, een fees telijke tocht door het vlaggende dorp naar de parochiekerk. Naast de neomist was pastoor Beune gezeten en tegen over hem hadden de ouders plaats genomen. In auto's volgden daarna de kapelaans en het feestcomité. De stoet werd geopend door de harmonie „Sur- sum", daarna marcheerden de jongens en meisjes van de jeugdbeweging en vlak vóór het rijtuig, dat door verken ners omgeven was. liep een lange rij bruidjes, die strooimandjes bij zich droegen. De neomist werd achter in de kerk ingehaald, terwijl de gelovigen een welkomstlied zongen. Pastoor Beune richtte zich vervolgens met en kele woorden tot de wijdeling, waarna deze 2ijn eerste zegen gaf en een kort Lof celebreerde. Zondag droeg pater Larsen zijn eerste plechtige H. Mis op. met assistentie van pastoor Beune als presbyter- assistens, pater V. Wammes der missio narissen van Scheut als diaken en pater J. Larsen S.J., neef van de neo mist als sub-diaken. He.t zangkoor zong oJ.v. de heer Kees Bomewasser. De pastoor hield een predicatie over de verhevenheid van het priesterschap, waarvoor hij als tekst gekozen had: „Dit alles nu werkt een en dezelfde Geest, die aan ieder toedeelt zoals Hij wil." (Uit het Epistel van de Tiende Zondag na Pinksteren). Om 12 uur recipieerde de neomist met zijn familie in de pastorie en werd hem het geschenk der parochie aan geboden. Naast het traditionele cadeau, een ziekenbeursje (Prima Primaria- kerk van het Ziekenapostolaat) werd hem een complete miskoffer overhan digd. Velen kwamen complimenteren, maar in de middag waren het vooral vrienden en bekenden, die in het ouderlijk huis aan de Lod. v. Deyssel- laan een familiefeest maakten. De dag werd besloten met een plechtig Lof en een dankwoord van pater Larsen, die men gehuldigd had, om de priester te eren. Het gemeentebestuur van Bloemen daal geeft, zoals andere gemeenten, ge legenheid aan ingezetenen zich kosteloos te laten inenten of herinenten tegen pokken. In verschillende wijken van de gemeente zal door een aparte arts zit ting worden gehouden. De twee verdachte personen, die de zer dagen 's avonds om 11 uur met rijwielen in Aerdenhout rondzwalkten en die toen door een Bioemendaalse agent werden aangehouden, zijn vandaag naar het politiebureau te Den Helder overgebracht in oeze gemeente name lijk schijnen ze een inbraak gepleegd te hebben. Het tweetal heeft de poging tot inbraak in de gemeente Bloemen daal, waarvan het aanvankelijk ver dacht werd. niet op zijn geweten. Na hun bezoek aan Den Helder zullen de twee ok nog naa' Haarlem worden ge transporteerd waar de politie van deze stad nog een appeltje met hen te schil len heeft. de hem ten deel gevallen hulde. De jubilaris deed echter op allen een be roep de collecte voer zijn arme paro chianen met een milde gift te steunen, daar er nog veel, heel veel armoede ge leden wordt Na de Hoogmis kwamen in de St. Catharinaschool, waar in besloten kring het feest van de pastoor gevierd werd, o.m. hun opwachting maken. Deken J. J. A. Kuilman, Plebaan F. Fibry, enkele pastoors en oud-minister Dekkers. En des namiddags was er in de St. Philomenaschool aan de Van Eemstraat, tijdens de twee recepties, een drukte van belang. Kerk- en armbestuur, ver tegenwoordigers van parochiële ver enigingen en organisaties boden hun gelukwensen aan. Sommige lieten dit van geschenken vergezeld gaan. Zo mocht de jubilaris van de K.A.J. een grote nieuwe ciborie ontvangen, waar toe ook de leden in Indonesië hadden bijgedragen. Het hoofd van de St. Bavo- school, de heer Peters, schonk namens de Parochiële Jeugdraad een brevier Oud-parochianen uit Den Haag, waar de jubilaris jarenlang als kapelaan werkzaam was, brachten de wijzerplaat voor de Zuidelijke kant van de toren bijeen. De acolythen overhandigden de pastoor een vulpen. Er werden even wel nog meer cadeaux aangeboden, te veel om op te noemen. Van half drie tot kwart voor vijf, drie kwartier langer dan vastgesteld was, kwam een onafzienbare rij paro chianen hun jubilerende herder de hand drukken. Hier bleek eerst recht hoe groot de genegenheid is, die Haarlem-Noord zijn pastoor toedraagt en hoe groot de liefde, welke de grijze jubilaris jegens zijn parochianen koestert, die hij allen met name kent. Des avonds celebreerde Pastoor Van Eeden een plechtig Danklof, waarbij assistentie verleenden de oud-kapelaan der parochie, L. van Teylingen, als dia ken, en kapelaan J. de Jong, als sub diaken. Tot besluit van het feest bracht de R.K. Harmonie „St. Caecilia" voor de pastorie een gezellige serenade. Zr. Maria Coerarda vierde Maandag in het St. Jacobs Godshuis haar gouden kloosterfeest. Rector C. de Bot droeg te harer intentie een H. Mis op, tijdens welke de jubilaresse haar professie ver nieuwde. Rector de Bot hield tevens de predicatie. 's Middags was er een recep tie en de dag werd besloten met een Lof, gecelebreerd door de weleerw. heer G. v. Stickelen uit België. De algemeen overste, Moeder Berthilia, en Oversten van andere huizen waren bij de feest viering aanwezig. In de St. Liduinakerk in Haarlem- Noord heeft de hooggeleerde pater prof. dr. C. X. J. M. Friethoff O.P. gisteren zijn zilveren priesterfeest gevierd. Om kwart voor tien droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis op, met assistentie van pater R. v. d. Linden O.P. uit Rot terdam, als diaken en pater Cobbé uit Alkmaar als sub-diaken. Pastoor L. J. Schalke was presbyter-assistens. De feestpredikatie werd gehouden door pater v. d. Linden, die, na een uiteen zetting over het H. Priesterschap de jubilaris een bijzonder priester met uitzonderlijke gaven noemde, die ech ter de eenvoud als stelregel heeft be houden. De predikant wees daarna op de vurige Maria-verering van de fees teling. Het zangkoor zong de Mis Pon- tificales n van Perosi en na de H. Mis Jubilate van Aiblinger. Tijdens een druk bezochte receptie kwam ook deken G. P. J. v. d. Burg uit Amsterdam complimenteren. De Haarlemse bioscopen Rembrandt, Palace, Luxor en Frans Hals hebben van de speciale Polygoon-reportage van het bezoek van de Koningin aan Haarlem een smalfilm-copie laten maken. De be doeling hiervan is om deze copie in alle ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen te vertonen. Deze voorstellingen zullen vanzelfsprekend gratis worden gegeven. De heer F. Jutten, de direc teur van het filmbedrijf Cebufa werd bereid gevonden om de film eveneens belangeloos namens de genoemde bio scopen te vertonen. Aangevuld met na tuuropnamen, tekenfilm en musical wordt een fraai programma verkregen. Belanghebbenden worden verzocht om zich in verbinding te stellen met het filmbedrijf Cebufa, Smedestraat No. 4, tel. 11796 ten einde afspraken voor de vertoningen te maken. Op 12 en 13 Augustus slaagden te Haarlem de heren: H. W. Hazenberg, M. H. Tefsen, J. Clason, G. M. v. d. Hilet, J. F. F. Wittekamp, C. Petiet, C. W. v. Bossum, A. A. Contant, J. Fokker, G. C. Boer. Afgewezen 4. Op 13 Augustus slaagden te Haarlem voor deel B: C. Ch. L. Boerlijst, Am sterdam; C. Bos, Berkhout; K. de Geus, Koedijk; P. Stam, Venhuizen; A. v. d. Steen, Egmond aan Zee; P. L. Streeder. Voorschoten; R. Struijk, Amsterdam. HAARLEM, 15 Augustus. Geslaagd voor deel B: Mej. A. Graafstal, Haar lemmermeer (akte); mej. W. van Loo. Ter Aar, en R. Poppe, Amsterdam. Geslaagd voor deel A van het hoofd akte-examen: C. L. Veldhuizen. Lei derdorp (akte). Geslaagd voor deel B: P. A. Weis. Schagen; E. J. Wilhelm, Castricum; mej. A. H. Zethof, Aalsmeer; J. K. Biesma, Amsterdam; C. J. Spaargaren Aalsmeer;, mej. E. Th. Wareman, Am sterdam. B Pastoor van Eeden, die zijn 40-jarig priesterfeest vierde, werd Zaterdagavond op hartelijke wijze door de parochianen van Haarlem-Noord ingehaald. De jubilerende pastoor bij het betreden van het Kerkplein. BIOSCOPEN: Rembrandt: Kleine melodie uit Wenen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: De Pioniers (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: 't Is feest vandaag (a. 1.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Spionnen aan de Theems (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Twee Jantjes op stap (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De ge vangene van Mesquite (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 16 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling 8—9 uur. Woensdag 17 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Ballet der Lage Landen, 8.15 uur. Het verslag van de jubeltocht van Haarlems Bisschop door de Bollen streek op Zondag 14 Augustus vindt men op pagina 4. De heer George Robert zal Dinsdag 16 Augustus 's avonds van 8 tot 9 uur het orgel In de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: Fantasia in a (met echowerk), J. P. Sweelinck; Prelu dium en Fuga C gr. t., J. S. Bach: Koraal voorspelen, a. Nun komm der Heiden Hei land, b. Nun freut euch, lieben Christen G'mein, J. S. Bach; a. Prelude, b. Air, c. Ga votte, S. Wesley. Choral: „Werde munter, mein Gemtlte (uit Cantate 147). Bach- Duruflé. Preludium en Fuga over B.A.C.H.. Franz Liszt. Hedenavond repeteert het Ballet der Lage Landen in het Bioemendaalse Openluchttheater. Het publiek wordt hierbij toegelaten. De voorstellingen van het Ballet zijn op 17 en 21 Augus tus. Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemees ter van Haarlem, wordt door B. en W. aan de raad aanbevolen voor een be noeming tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De heer H. v. d. Werve te Haarlem, leraar aan de Ambachtsschool, is be noemd tot directeur ener ambachts school, die in September te Schagen wordt geopend. Geboren 11 Aug.: J. C. van der Lin denSimons, z. 12 Aug.: S. Cruijff Lak, z. J. la FleurHartendorp, z. P. J. KramerVoorneveld, z. J. C. Metz Westra, d. J. C. T. HuntingBoks, d. M. J. StruijkenkampHelmerhorst, z. D. GlaserSwillens, d. 13 Aug.: C. Meier Oosterveer, z. C. W. SuersBake, d. A. G. Duursmavan de Bunt, d. W. Vlug Valbracht, z. J. Quené—van Emmerik, z. 14 Aug.: T. Veltmeijervan Geere- stein, z. W. J. W. Massarode Beer, z. J. M. E. KooimansSpook, z. P. C. Gos- selinkBeerthuizen, d. C. H. Keevel Meijers, d., A. M. GerritsenPover, d. T. A. LenstraKuipers, d. C. H. Bak kerPeetoom, d. 15 Aug.: F. Lokker— Huurd, z. P. M. Berghuis—Sens, z. H. E. RieuwersAzier, z. L. M. de Zwart—van Riel, z. C. W. F. Lagerweijvan Óld°n- mark, d. Ondertrouwd: 13 Aug. L. C. Coppens en M. C. Molenaar. Gehuwd: 13 Aug. H. R. Bruce en H. M. Breet. Overleden: 11 Aug. A. M. Riebeek 84 j Ged. Oudegracht, P. Groenevelt, 56 j. Schoterweg, S. J. van KesselSichuur- mann, 50 j., Vosmaerstraat. 12 Aug. E. HarrenSteenkist, 92 j., Hagestraat, G L. P. Laduk, 70 j„ Schaepmanstraat 13 Aug.: G. ScholtzLegierse, 79 j.. Pres. Steinstraat. Bij de beide parochiekerken had het plaatselijk Comité voor Herwonnen Levenskracht een opwekking geplaatst waarop vermeld stond, dat de cijfers van de geldinzameling omhoog en die van de wachttijd van de patiënten omlaag moesten. Welnu, onze dappere verkoop sters en verkopers hebben zich prach tig geweerd, waardoor deze suggestie voor wat betreft het eerste deel werke lijkheid is geworden. Bracht de collecte verleden jaar f 791 op, deze keer was de opbrengst f 834.06. Het plaatselijk comité dankt allen, die, op welke wijze ook, medewerking hebben verleend om de speldjesverkoop te doen slagen Een 12 jarig zoontje van de heer X. te Zandvoort, was zo onvoorzichtig om in zee aan een pleziermotorbootje te gaan hangen op het moment, dat de schipper de motor aanzette. Hij kreeg enkele klap pen van de schroef tegen zijn dijbeen en werd met een ernstige vleeswond naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd en al daar, omdat gevaar voor infectie bestaat, opgenomen. De collecte voor de kerk heeft in de parochie van St. Agatha te Zandvoort j.l. Zondag ruim f 1200 opgebracht. OVERHEMDEN BLOUSES P YAM A'S Bij ons kunnen geplaatst worden LEERLINGEN ter OPLEIDING tot NAAISTER en STRIJKSTER. Kom met Uw dochter nu zij van school komt eens bij ons praten. Wij ontvangen U gaarne tussen 9-5 uur Stephensonstraat 50 b. Pijlslaan, Haarlem. Na 7 uur: Mrt. v. Heemskerkstraat 24, Haarlem. Schoollaan 92, Bennebroek. Vermoedelijk is het Zondag te Zand voort de drukste Zondag van dit bad seizoen geweest. De omstandigheden waren dan ook gunstig: constant mooi zomerweer en ontheffing van het Zon dagsrijverbod voor auto's. Duizenden motorvoertuigen kwamen Zandvoort binnen en alle parkeerterreinen waren bezet. Ook werd druk geparkeerd langs de zo pas gereed gekomen Zeeweg en Noordboulevard. De spoorwegen legden verschillende extra-treinen in en ver voerden pl.m. 15.000 passagiers. Tot in de late avond stonden de mensen nog in file bij het tramstation. Op het kampeerterrein was het Zuid- Limburgse pijperscorps „Marijke" de gast. Tussen de Limburgers en de Zand voortse kampeerders is een vriend schapsband ontstaan toen na de oorlog mijnwerkerskinderen bij de kampeer ders mochten logeren. Het pijperscorps concerteerde nu op het kampeerterrein ter ondersteuning van een collecte ten bate van de Zandvoortse reddingsbri gade. Ook gisteren deden de Zandvoorters goede zaken. HAARLEM (Adv.) VSV en Stormvogels hebben in hun ontmoeting in het Sportpark Schonen berg ten bate van het Witte Kruis een voorproefje gegeven van wat de a.s. competitie te zien zal geven. Burge meester Kwint verrichtte de aftrap, waarna zich eer. spannende strijd ont spon. De eerste helft gingen de kansen vrij gelijk op en het was dan ook geen wonder, dat de rust met 22 inging. In de tweede helft toonde VSV zijn superioriteit. Stormvogels miste een op gelegde kans om de stand op 3—2 te brengen en daarna trok VSV zo fel van leer, dat de doelman van Stormvogels tot driemaal toe de bal uit de touwen moest halen. Een fraaie kopbal leverde toch nog een tegenpuntje op, zodat de wedstrijd met 53 eindigde, een stand die de prestaties vrij goed benaderde. De Stichting Kennemer Instituut tot bemiddeling bij de financiering van aankopen in de detailhandel, die tot stand kwam op initiatief van de Mid denstandscentrale, de volkscredietbank en de Kamer van Koophandel en 1 Maart van dit jaar in werking trad, zijn totaal in ruim 4 maanden tijds 2466 aan vragen voor credieten van bewoners in Haarlem en omliggende gemeenten in gekomen en wel tot een bedrag van f 479.192.70, waarvan er 1528 zijn toege staan, 259 geweigerd, 464 ingetrokken en er 215 nog in behandeling bij het af sluiten van het eerste halfjaar. Volgens het aan het bestuur der Stich ting toegezonden overzicht zijn er ge durende het eerste half jaar 1393 lenin gen verstrekt tot een totaal bedrag van f 274.987. Verdeeld over de maanden krijgt men het volgende beeld: Maart f 36.166. April f 60.925.—; Mei f 96.968.— en Juni f 80.928.—. Van de in het eerste halfjaar ver leende credieten bleken er op 1 Juli 7 te zijn afgelost tot een totaal bedrag van f 923, terwijl er ten aanzien van 6 verstrekte leningen tot een bedrag van f 1082 een achterstand was van 17 weke lijkse termijnen plus 1 maandtermijn tot een totaal van f 114.59. Onrustbarend is dit zeker niet, als in aanmerking wordt genomen, dat op de hierbedoelde 1393 leningen een bedrag van meer dan f 2700 aan risicopremies werd geïnd. Om echter de zaak op een nog steviger basis te stellen is, toen het aantal te verlenen credieten zo sterk bleef oplopen, het besluit genomen om van 1 Juli of op de aan de detaillisten uit te betalen credie ten pet. in te houden, ter tegemoet koming in de administratiekosten van de Stichting. i Inmiddels vertoont de voorlbpige ex ploitatierekening per 30 Juni een batig saldo groot f 804.49, waartegenover geen zeer grote verplichtingen staan, zodat de heffing van pet. van de omzet er wel toe zal kunnen leiden, dat het voort- werken verzekerd is. Een belangrijke bate vormen de entreegelden van de winkeliers, doch die worden slechts een maal betaald, terwijl de kapitaalsbij dra gen het eigendom der deelnemers blij ven en daarvoor zelfs rente, gelijkstaan de aan dat van de rijkspostspaarbank, wordt uitgekeerd. Wat de kapitaalsbij drage betreft, deze houdt verband met de grootte der om zetten van de afzonderlijke deelnemers Zaterdagmiddag omstreeks half drie is de 8-jarige Betsy van Kaam, het jongste meisje uit een gezin van 9 kinderen, nabij de Zuidertrekdam ver dronken. Zij was met een zusje en een buurmeisje naar het strand gegaan om er, zoals zij wel meer deden, pootje te baden. Men vermoedt, dat zij in een geul is gestapt en door de onderstroom meegezogen. Ondanks het energiek op treden van de politie, die zodra het on geval gemeld werd, aan het zoeken ging, is men er niet in geslaagd haar nog levend boven water te' krijgen. Vanuit een vlet ging men vervolgens aan het dreggen en bij de kop van de strekdam werden na 3(4 uur zoeken de pogingen met succes bekroond. Toen het lijkje opnieuw in zee verdween sprong een agent resoluut te water on danks de daar steeds wentelende stro ming en wist het te behouden. zich en tussen een minimum een maximum van en beweegt van f 50. f 1600.—. Van de 24666 ingekomen aanvragen waren er 1721 afkomstig uit Haarlem, 219 uit Velsen, 288 uit Beverwijk, 95 uit Heemstede, 43 uit Bloemendaal, 84 uit Zandvoort en 16 uit nog niet aan gesloten gemeenten. Naar de aangevraagde artikelen valt dit totaal als volgt uit: 1735 credieten voor aanschaffing van rijwielen, 379 voor meubelen 132 voor radio of elec- trische apparaten, 4 voor sanitairs, 28 voor kleding, 47 voor haarden en ka chels, 40 voor maaimachines, 16 voor kinderwagens, 9 voor muziekinstrumen ten, 47 voor stofzuigers en 29 voor was machines. Het 10-jarig bestaan van de voetbal vereniging „Hoofddorpse Boys" is op grootse wijze gevierd. Het gezamenlijk ontbijt na de Hoogmis was een gezellig feest. Des middags traden twee elftallen van de Boys in het 6trijdperk. Het tweede elftal speelde tegen Geel-Wit II en zegevierde met 20 door doelpunten van Piet Wakker en Ernst v. d. Riet. De hoofdschotel vormde het spel van het eerste elftal tegen het sterk spelende B. S. M. Het spel golfde in het begin heen en weer en door een fout vaneen B. S. M.-er namen de Boys de leiding door een feilloze penalty van Theo Beemster. De rust ging in met 21. Door een doelpunt van C. Everaart werd de stand 2—2. Het laatste kwartier zakte het spel ineen. Uit een combinatiespel maakte Kees Kalmthout het winnende doelpunt (32). De beide prijzen, de be ker en de lauwertak, bleven in het bezit van de Boys. Het avondfeest werd geopend door de voorzitter de heer S. Thuis met een hartelijke speehc. Na hem nam de heer v. Turnhout, vice-voorzitter van de H. V. B. en voorzitter van de Katholieke Voetbalfederatie, het woord. Hij memo reerde terecht, dat het pad der Boys niet over rozen was gegaan. De voorzit ter van E. T. O., de heer Bos, overhan digde een bloemenmand met de wens, dat men in de toekomst steeds vriend schappelijk zal blijven samenwerken. Het revuegezelschap WaldenKivit heeft de Boys een mooie gezellige avond geboden en alle bezoekers gingen dan ook voldaan huiswaarts. In 1948 had Nederland een record aardappeloogst van circa 5(4 millioen ton. Van deze hoeveelheid zijn naar schatting 1,2 millioen ton door het Ne derlandse volk geconsumeerd, 1,6 mil lioen ton door de industrie verwerkt (aardappelmeel, stro, etc.), 0,6 millioen ton geëxporteerd en ruim 0,3 millioen ton voor pootgoed bestemd. Het verlies door uitval wordt geraamd op bijna 0,3 millioen ton, zodat circa 1,6 millioen ton aardappelen of bijna 30% van de totale aardappeloogst voor vee voederdoeleinden kon worden bestemd. Teneinde voor deze hoeveelheid een lonende afzet te bevorderen en het aard- appelsurplus zo goed mogelijk te conser veren, werd van overheidswege o.a. het stomen van aardappelen voor veevoeder- doeleinden aangemoedigd. Tevens werd hiermede het verbruik van in eigen land voortgebrachte veevoeder gestimuleerd. De schaarste aan voedergranen hield n.l. na de oorlog het aantal stuks vee op een betrekkelijk laag peil, terwijl ook in de toekomst onbeperkte invoer van voe dergranen in verband met de deviezen- schaarste waarschijnlijk onmogelijk zal zijn. Het voor de oorlog geïmporteerde krachtvoeder zal dus voor een groot deel moeten worden vervangen door voeder van eigen bodem. Aardappelen spelen Radio Moskou heeft gemeld, óat maarschalk Stalin gisteren de nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, in tegenwoordig heid van de minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft ontvangen- Alle bladen te Moskou vermelden dit feit op de voorpagina. bij deze vervanging een belangrijke rol, terwijl het stomen (en ook het drogen) de mogelijkheid schept deze producten lange tijd houdbaar te maken. Ook wordt het gestoomde product beter door het vee opgenomen. In totaal is 10% van de totale aard appeloogst voor veevoederdoeleinden ge conserveerd. Een en ander is vooral de varkensvoe derpositie ten goede gekomen. Dit blijkt ook uit het feit, dat de varkensstapel zich in het afgelopen jaar met niet min der dan 50% uitbreidde. De betekenis van de aardappelen vooi onze deviezenpositie springt nog meer in het oog, wanneer men bedenkt, dat de voederwaarde van 1,6 millioen ton aard appelen overeenkomt met die van circa 400.000 ton krachtvoeder (op graanbasis), waarmee bij import circa 25 millioen dollar zou zijn gemoeid. De katholieken van Heemskerk heb ben Zondag en Maandag het feest van hun dorpsgenoot gevierd, die temidden van de zijnen als priester en kloosterling terugkeerde en zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg, pater F. P. Huneker, M.S.F. Zondag werd de neomist feestelijk in gehaald en na een rijtoer door het dorp gjng het naar de parochiekerk van Sint Laurentius, waar hij een plechtig Lof celebreerdè en door pastoor v. d. Nou- weïand welkom werd geheten. Op het feest van Maria ten Hemel opneming heeft hij in de geheel gevulde parochiekerk, in bijzijn van zijn familie, vrienden en van de notabelen van Heemskerk, onder wie burgemeester Nielen, zijn eerste plechtige H. Mis op gedragen, waarbij pastoor L. v. d. Nou- weland hem als presbyter-assistens bij stond en de paters G. de Graaf C.M. en A. de Zwart M.S.F. als diaken en sub diaken optraden. Pater L. A.. v. d. IJssel M.S.F., confrater van de jonge priester hield de feestrede. Feestelijk was de parochiekerk ver sierd, zoals overal in het dorp de vlag gen van de vreugde spraken om dit katholieke gebeuren in een echt katho liek dorp. Een druk bezochte receptie hield de neomist des middags ten huize van zijn ouders aan de Rijksweg. Een plechtig danklof, waaronder de jonge priester zijn blijdschap uitsprak en getroffen zeide te zijn door het mee leven, besloot deze voor hem en Heems kerk belangrijke dag van geestelijke be tekenis. Door de langdurige' droogte en mogelijk ook andere oorzaken zijn vele percelen tuingrond voor de intensieve tuinbouwcul- tuur ongeschikt geworden. Waren er een poosje ereleden reeds hi«r en daar enige landgebruikers die maat regelen hadden getroffen, om in het ge brek aan water te voorzien, door het plaatsen van pompen, thans wordt meer en meer hiertoe overgegaan. De resultaten van degenen die reeds eerder tot aanschaffing waren overgegaan» zijn in het algemeen gunstig. Een minder aangename kant is, dat het aanschaffen 'van een pomp een beduidende financiële uitgave vordert, welke niet al tijd gemakkelijk te dragen is. Vooral niet nu het jaar 1949 voor de tuinbouw tel" plaatsé ongunstig is geweest, terwijl de cultuurkosten hierdoor beduidend stijgen- Doch om de situatie te redden, is het in vele gevallen noodzakelijk. N let -officiële Koenen Vorig UDening slot 3% Nederi 1948 100 1-3V4 Nederlano 1947 97% 3 Ned 62-64 oei fac 99ft Insctu GrtbK 1946 3 Dl 98 gl Ned Handel Ml) eert ljj?„ A.K.U 184% van Berkels Patent 118gb aive-Detfi eert 160gb an Geldei 146 (4 non Hoogovens eer' I9014gb Unilever eert 259% .\ea Kabe) 292gb Philips 237% non Petroleum 310% •Amsterdam ftuobei 135% Holl Amerika H)n 164 Kon. N StoomD Ml] 121(4 Neo Scheepv Unie 152% H V A 155% Del) Mn eert 146% 16/8 97% 184 261 239(4 311 137% 122 153 156 146 Anaconda Coppei Bethlehem Steej Chrysier Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware North American Ct Kadic Corp Republic Steei Shell Union Oil southern Pacific 'outnern Railway ïiaewatei U3. Steel 15/8 29 27% 50% 36% 61% 12 47% 52% 17% 10% 19% 34% 39% 31 22% 22% 12/8 29% 27% 51 37% 61% 12% 48% 63 17% 11% 20 34% 40% 31 Vg 23 22% (Bijzondere correspondentie) A Ju chii}a leegbloedt door de wonden van de burgeroorlog en Japan boetend X V '?or fyn zonden, zic>l de rol van vazalstaat der V. S. moet laten welqeval- len, is er voor de jonge republiek India de kans om zich de leidende positie m Azië te verwerven. En men moet zeggen, dat Pandit Nehru en andere Indische politici en diplomaten met veel allure de mogelijkheden uitbuiten om hun land in Azië en de rest van de wereld naar voren te schuiven. Reeds meer dan eens nebben zij bewezen, dat zij zich de soms niet al te faire maar in elk geval doeltref fend gebleken eigenschappen der Angel-Saksische school hebben eiaen aemaakt en dat zij er hun profijt mee weten te doen. India heeft in de enkele jaren van zijn onafhankelijkheid zeker aanzien in de wereld verworven, doch tevens is het door de loop der gebeurtenissen elders en door de eerzucht van ziin leiders een sleutelpositie in Azië gaan innemen. 3 leiaers een economische onrust maar al te gauw in politieke over en uiteraard zijn het dan de radicaal-linkse elementen, die van deze onrust kunnen profiteren. Nu het na de oorlog ontstane Azia tische vacuum dreigt te worden opge vuld door de rode depressie uit het Noorden, is India de enige staat op het Aziatische vasteland, die misschien in staat zal blijken om het groeiende na tionalisme in Azië andere wegen te wij. zen dan de rode terreur, zonder er daarbij van verdacht te worden, dat het slechts imperialistische belangen wil die nen. Doch ondanks deze leidende rol is India toch wat de Chinezen noemen een „papieren tijger" De ongerustheid, die thans in leidende Indische kringen heerst tengevolge van de rode overwinningen in China en nog meer door de onrust in Birma is daarvan wel het bewijs. Want hoewel de binnenlandse politieke situatie in het land zeer stabiel lijkt door de overweldigende meerderheid van de regerende Congres-partij, is het land economisch nog altijd zeer kwets baar En in een land met een ncht ont vlambare bevolking, die bovendien een grote revolutionnaire traditie heeft, slaat strijd voor de onafhankelijkheid. Maar "nu In de enkele Jaren van zijn zelfstandig bestaan heeft India ongetwijfeld enige ver betering gebracht in zijn economische toe stand, doch de grote meerderheid van zijn 250 millioen inwoners heeft nog steeds een ontstellend lage levensstandaard. Het dol lar-tekort en het feit, dat vele Indische n.illionnairs hun Kapitalen blijkbaar liever investeren in paardenstoeterijen dan m de jonge Indische industrie, zijn de oorzaak, dat de regering niet in staat is grote pro jecten, als b.v. het enorme waterbouw kundige plan naar het voorbeeld van de Tennessee vallei, die zij op haar program heeft, uit te voeren. En de massa, die zich door de beloften der Congrespartij ten hemel op aarde gedroomd had zo gauw het land onafhankelijk zou worden, begint zijn vertrouwen in de regering te verliezen. Naast deze gevaren, welke tengevolge van de economische moeilijkheden dreigen, draagt de regerende Congrespartij ongetwij feld ook zelf de kiemen van ontbinding in zich. Gandhi had van deze partij een massa- oeweging gemaakt, die alle lagen der De- I voiking omvatte in de gemeenschappelijke dit gemeenschappelijk ideaal is bereikt, dreigen de gevaren, die Gandhi voorzag van een dergelijke massapartij, waarin de fi nancieel sterken, van wie de partij geldelijk afhankelijk is, een leidende rol vervullen. Hij had zijn volgelingen voorgehouden een streng en eenvoudig leven te leiden en hij had de salarissen der hoge partijfunctio narissen en ambtenaren zeer laag gehouden. Dit alles veranderde spoedig toen de partij aan de macht kwam. Corruptie vierde hoogtij en hoge ambten en zetels in de volksvertegenwoordiging werden voor zeef hoge bedragen gekocht. De regering der Congrespartij dreig* langzamerhand te verworden tot eed fatale partijdictatuur zoals in China de Kwo Min Tang-partij die twintig jaaf lang heeft uitgeoefend. Gelukkig begint zich langzamerhand een gematigde op positie der socialisten baan te brekcn> die mogelijk in de toekomst een gunstige invloed op het regeringsbeleid kan uit oefenen. Doch het is duidelijk, dat de huidige situatie in India ook voedsel geeft aan de extremisten. De uiterst rechtse Hindoe-fanatici verzetten ziclt tegen de verdraagzaamheid der CongreS- partij op godsdienstig terrein. Zij zijd verantwoordelijk voor de bloedige bot singen met de Moslems, diè vooral vlak na de machtsoverdracht de rust in India verstoorden. In de gistende Aziatische wereld 's echter het gevaar dat van de commu nisten dreigt, veel ernstiger. Nog vor men zij in India slechts een kleine, doch zeer militante minderheid. Aanvankelijk trachtten zij door een felle terreur vooral in het gebied van Calcutta ed de Oost-Punjab het regeringsgezag l® ondermijnen, doch toen de regering strenge maatregelen nam, gingen zij over tot een guerilla in Hyderabad en Andhra- Kleine benden stropen het land af, ver moorden Congresleiders en groot-grond bezitters en maken propaganda onder de boeren. Er zijn hierin parallellen te zien idet het optreden van de Chinese commu nisten, voordat deze vooral steunen op de boeren tot de openlijke oorl°® overgingen. En ook in India bHjkeI1 de communisten op deze wijze sucCeS te hebben. In de Verenigde Provinces behaalden zij bij de verkiezingen vo de dorpsraden in enkele honderden dorpen de overwinning. Al met al heeft het communisme 10 India echter nog weinig te betekehe®^ doch als de Congrespartij de weg gaan, waarlangs de Chinese Kwo Tang naar haar ondergang is SesnC_e dan kan het niet anders of de Indisc van communisten zullen met de steun iaat hun Chinese rode broeders vroeg de straatarme en gedesillusionee»^ massa voor zicb weten te winnen- na de ramp in China zou dit de gen* slag voor de Westerse invloed i® betekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2