GOUDEN PRIESTERFEEST MGR. J. P. HUIBERS Glorieuze tocht door zomerse Bollenstreek Urker Dag te Enkhuizen Flevische droom Op zwervers voeten door de natuur Noodlanding op Schiphol Wij luisteren naar Jeugd van bisdom in kathedraal bijeen Haarlemmer verleende Duitser onderdak Valse bankbiljetten in omloop Autobotsing eist vier gewonden r' V.. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949 PA'jINA 2 De klokken van hel Haarlemse diocees sirooiden gisieren hun klanken als feestelijke confetti uil over de sieden en dorpen, in alle kerken sleeg een bruisend Gaudeamus op en overal zongen de koren hel uil „Laien wij blij zijn op deze feestdag." Dal was de inlroïtus van Maria Hemelvaart en schoner inlrede-zang zou moeilijk gevonden kunnen worden voor de dag van gisieren, ioen Haarlems bisschop, Z.H. Exc. Mgr. Joannes Petrus Hui hers, zijn gouden priester feest vierde. Het was uiteraard een beperkte groep, die in de kathedrale basiliek de gelovigen uit hei bisdom vertegenwoordigde, maar vanuit alle streken gingen toch de gedachten en ge beden uit naar de „Sacerdos ei pontifex", die nu ruim der tien jaren hei dichtstbevolkte bisdom van de Nederlandse Kerkprovincie bestuurt en wie de zorg is toevertrouwd van tienduizenden, een zorg, die in deze na-oorlogse tijd nog verzwaard is geworden door de vele problemen, die zich overal opwerpen. Maar dat alles was een reden te meer om de jubilerende bisschop bijzondere aanhankelijkheid en dankbaarheid ie betuigen. En dat is dan ook hartelijk en spontaan gebeurd, vooral op de Zondag, toen in de Bollenstreek en op hei plein voor de kathedraal de bisschop een enthousiaste huldiging werd bereid. Kinderen de mooiste bloemen Jeugd in de kathedraal '1 Weg der jeugdbeweging Vlamrode baadjes en kuiltjes in meisjes wangen Die clandestien over de grens was gekomen Niet lovely - Volendam Wèl het Naardermeer Belgisch vliegtuig maakt vreemde capriolen Briefjes van f 25.slechts aan één zijde bedrukt Koningin ontvangt ambas sadeur van India VOETBAL IN HAARLEM Tournooi Zilveren Molen Tournooi Bas Timmermans- beker Haarl. Cricket Bond Dat begon reeds Zaterdagmorgen, toen Monseigneur het Sint Clemenshuis te Noordwijkerhout, waar hij de week in retraite had doorgebracht, verliet op weg naar het Groot-Seminarie in War mond. Op het moment, dat tot besluit van de retraite het Te Deum werd ge zongen. begonnen de klokken van de St. Victorkerk te luiden. Driehonderd schoolkinderen met bloemen en vlag getjes in hun hand hadden zich voor het retraitehuis opgesteld. Een lang en luid gejuich steeg op, toen de bisschoo naar buiten kwam. Bloemen werden aangeboden en de bisschop dankte voor deze onverwachte hulde. Langzaam reed de auto. waarin de bisschop had plaats genomen, door het dorp, waar huis aan huis de vlag uithing, naar de Piet Gij- zenbrug en vandaar ging het reaelrecht naar Warmond. De kinderen trokken naar het kerk plein, waar zij hun bloemen neerleg den voor het Mariabeeld. Zondag was het met recht een gouden dag. De Hollandse hemel was strak blauw en een vrolijke warme zon maakte alleen al de mid dag tot een groot leest. Vanuit het Groot-Seminarie zou de bisschop vertrekken naar Haarlem en enkele keren in de bollenstreek een hulde in ontvangst nemen. Dat was eigen lijk het hele program, eenvoudig van opzet en zonder veel ophef Maar die tocht over de grote weg tussen Leiden en Haarlem groeide uit tot een joyeuze rijtoer en groot was de spontaneïteit, waarmede de bisschop ia de bevlagde dorpen werd ontvangen. Daar was allereerst Sassenheim, waar zichr talrijke mensen verzameld hadden voor het St. Bernardus-gesticht in af wachting op de komst van de bisschop. Reeds bij het vertrek uit Warmond hadden velen Monseigneur toegejuicht en speelden de mannen van „Sint Mat thias" een paar pittige feestnummers. De stoet, bestaande uit een viertal auto's, waarin ook plaas hadden genomen de ken J. J. A. Kuilman uit Haarlem, ir. P. Huibers uit Wassenaar, een broer van de bisschop, kapelaan Jac. Huibers uit Den Haag, de secretarissen van de bis schop en de diocesane jeugdleiding, trok naar Sassenheim, waar de rijvereniging „Sint Hubertus" uit Lisse klaar stond om de bisschop naar het Bemardusge- sticht te begeleiden. Dat was daar een feestelijke zomerse bedoening, die man nen met hun geel-witte sjerpen te paard, en in de verte de vrolijke muziek van de harmonie van Voorhout. De gevel van het gesticht was fraai versierd met rode, gele en paarse gla diolen en rond de vijver, omzoomd met geel-witte vanen, stonden de meisjes van Olympia en andere leden van de jeugd- en jongerenbeweging. Aanwezig waren ook pastoor J. C. de Groot van de pa rochie van de H.H. Engelbewaarders uit Lisse en pastoor P. Braak van Sint Pancratius uit Sassenheim, beiden met hun kapelaans. Een hartelijk gejuich steeg op toen de bisschop arriveerde, tn het bijzonder be groette hij zijn klasgenoot. em.-reetor A. E. C. Huf, die eveneens zijn gouden priesterfeest herdacht. Een jongenskoor zong het Sacerdos et Pontifex, waarna pastoor Braak een korte toespraak hield waarin hij de bisschop feliciteerde met zijn gunden priesterfeest. „Wij allen zon den u graag persoonlijk de hand willen drukken, doch daarvoor is de tijd te be perkt Wij mogen u dan een album aan bieden met de handtekeningen van allen die hier aanwezig zijn. als een onder pand van aanhankelijkheid aan onze bisschop." Een negerzwart jongetje met een zeer moeilijke naam en grappig krullend zwart haar overhandigde daar na het album. De bisschop dankte allen ontroerd en gaf zijn bisschoppelijke zegen. Een feest- liet weerklonk en langzaam zette de stoet zich weer in beweging. In Lisse ging het er al even vrolijk en hartelijk aan toe. Vanuit de toren van de St. Agathakerk schalden de klaroenen en deze riepen reeds van ver de bisschop een welkom toe. De klokken luidden en de stevige muziek van „Cani- te Tuba" bracht er een gemoedelijke stemming. Wat de parochie aan vaan dels maar bezat, stond daar opgesteld tussen de dichte menigte en de ontvangst was hier al niet minder dan in Sassen heim. Hier was het Annie de Koning, die de bisschop toesprak en daarbij de Haar lemse kerkvorst dank bracht voor al het geen hij reeds had gedaan. Zij bood een fraaie bouquet bloemen aan en terwijl de bisschop blij deze bloemen omhoog zwaaide, riep hij uit: „Lisse staat be kend om zijn mooie bloemen." Hij voeg de er echter aan toe: „De mooiste bloe men blijven toch de kinderen" en hij vroeg de kinderen zich te houden aan hun belofte van trouw en aanhankelijk heid, opdat er uit hen degelijke katho lieke mensen zouden groeien. De laatste keer, dat de stoet even stii hield was bij de St. Martinuskerk in Hillegom. Een groot geel-wit doek was boven de kerkdeur aangebracht en ook hier had men kwistig met bloemen ver sierd. De muziekvereniging „Crescen do" zorgde voor de muzikale noot en deed dat als vanouds weer op voortref felijke wijze. Bij de ontvangst van de bisschop, welke aan hartelijkheid niets te wensen overliet, waren aanwezig pas toor B. F. Kosters, mgr. B. van Leeuwen, pastoor van de St. Jozefkerk, evenals de kapelaans van de beide Hillegomse na- rochies. Ook de burgemeester van Hil legom was bij de huldiging tegenwoor dig. Pastoor Kosters vertelde van het bloeiende roomse verenigingsleven en dankte de bisschop voor diens krachtig beleid en vaderlijke goedheid. „Wil deze hulde, Monseigneur", aldus besloot de pastoor zijn toespraak, „aanvaarden als een blijk van dank en volgzaamheid en bovenal van hulde." Twee gidsen en twee welpen boden daarna bloemen aan, waarna de talrijke aanwezige parochianen een feestlied zon gen, gedicht door pastoor van Leeuwen Ook hier gebruikte de bisschop in zijn dankwoord de bloemen als een dankbaar symbool voor de kinderen en sprak hij de verwachting uit, dat er uit ben een schone toekomst zou groeien. Daarna gtng het op de Bisschopsstad aan, Haarlem, waar op de toren van de kathedrale basiliek de vlaggen wapper den en de zware klokken hun lied over de oude stad zongen. Honderden leden van de jeugd- en jongerenbeweging evenals van de verschillende sportvere- Jisteren maakte de jubilerende bisschop uan Haarlem, mgr. J. P. Huibera, een tocht door de Bollenstreek. Bij het St. Bernardusgesticht te Sassenheim werd hem ën ware ovatie gebracht. Een Surinaams jongetje bood monseigneur een album aan met handtekeningen van allen die aan de huldiging deelnamen. ni gin gen waren reeds in de kathedraal bijeen om daar het pontificale lof bij te wonen, dat de bisschop zou celebreren. Zwaar geroffel op de trommen en ge schal van trompetten kondigde van bui ten aan, dat de bisschop was gearri veerd. In vol ornaat, met mijter en staf, schreed de grijze kerkvorst door de rijen der jongeren naar het priesterkoor. De diocesaan directeur van het man nelijk jeugdwerk, rector H. M. van Spanje, zeide in zijn toespraak, dat de jongeren met graagte naar de kathedraal waren gekomen. Zij voelen zich sterk door uw vertrouwen, aldus spreker. Hij herinnerde aan het adres van hulde, dat de jeugd had gebracht bij het veertig jarig priesterfeest van de bisschop, waar in zij aan de opvolger der Apostelpn gehoorzaamheid en trouw beloofden en zij de bisschop wijsheid en kracht toe- baden om hen te leiden. Met nog meer kracht wilde rector Spanje dit huide adres herhalen, omdat allen met dank baarheid nu terugdenken aan de goede leiding van de bisschop in de oorlogs jaren. Spreker gewaagde van de gees telijke honger, die onder de jongeren merkbaar is en noemde dit veelbelovend voor de toekomst. Tenslotte zeide rector Van Spanje: „U hebt ons niet in het onzekere gela ten. U wilt ons zien als kinderen van Maria. Daarom zal de jeugd, zoals een uwer liefste wensen is, de eerste Zater dag van de maand in het vervolg bij zonder vieren". Met assistentie van kapelaan H. G. Tuin en Th. W. M. van der Lugt als troondiakens en als de weleerw. heer A. J. Leenders en rector H. M. van Spanje als diaken en subdiaken celebreerde de bisschop daarna het pontificaal lof. De gezangen onder het lof werden afwisse lend uitgevoerd door de leden van de jeugdbeweging en de schola cantorum onder leiding van dr. A. L M. Kat. De bisschop hield een veelzeggende toespraak tot de jongeren. „Een diepe golf van ontroering", zo ving de bisschop aan, „grijpt mq aan, nu mijn gouden feest begonnen is met de hulde van de jeugd. Niet wq hebben de toekomst, maar gq. Hoe zal die toekomst zijn? Wq kunnen niet ontveinzen, dat wq deze bezorgd tegemoet zien. Alles wordt gedaan om de jeugd van God af te trekken. Gij katholieke jeugd, leiders en leidsters der jeugdbeweging, wat is uw taak? Het heidendom kan al leen worden gekeerd en tot stilstand gebracht, wanneer gij volop katholiek zijt en leeft uit het geloof." De bisschop zeide overtuigd te zijn van aller liefde voor de Paus, de bisschoppen en de priesters en zag daarin een bewijs van trouw aan Kerk en gezag. Met na druk tekende de bisschop nog eens dui delijk de weg, die de jeugdbeweging heeft te bewandelen, en hij zeide hier over letterlijk: „Er zijn vele manieren waarop de jeugd kan worden opgevoed, maar wij staan hier voor een grote jeugdbeweging, welke zich in ons bis dom heeft ontwikkeld. Het is de taak, vast te houden aan de weg, die wij zijn gegaan, en daarom is 't onze wens, onze oprechte en dringende wens, dat in heel Ons bisdom de thans bestaande jeugdbe weging zo goed mogelijk wordt voortge zet, wordt doorgevoerd in verschillende Een jubilerende pastoor kwam zijn ju bilerende bisschop ook zijn gelukwen sen aanbieden. Het was pastoor Van Eeden uit Haarlem, die zijn veertig jarig priesterfeest herdacht. Mgr. Hui bers ontving hem recht hartelijk, ja, met meer hartelijkheid nog dan anders, want deze pastoor had natuurlijk een streepje voor. Zo knielde dan pastoor Van Eeden voor zijn bisschop, die lachend zijn gelukwensen in ontvangst namWat later de pastoor deed lachen, toen hij hem, op zijn beurt, van harte feliciteerde. schakeringen, opdat daarin gelegenheid gegeven wordt om voor allen te vinden wat zij nodig hebben en dat onze jeugd beweging zo goed mogelijk wordt ge maakt, niet nu eens dit en dan weer dat nieuwe program. Wij zijn bezig één weg te bewandelen en die weg blijft helemaal doorgaan in geheel ons bisdom. Dit moe ten wij doen, opdat wij één zijn. Een heid maakt macht. Door de eenheid worden wij sterk en moedig voor an deren." Ten aanzien van de taak van de jeugd beweging merkte de bisschop op, dat acties en grote betogingen niet de eigen lijke bedoeling zijn en dat dit niet de weg was, waarlangs men alleen zou moe ten wandelen. „Het is noodzakelijk dat we leiders en leidsters hebben, van wie een invloed uitgaat: In uw handen ligt voor een groot deel de vorming van de jeugd. Het hangt van u voor een groot deel af hoe de jeugd reageert op de priesters en bisschoppen en' daarom wilt ge goede leiding geven, dan moet ge uzelf goed kennen. Wanneer ik aan de toekomst denk en ik zie u voor mij, dan mag ik zeggen: God zij gedankt. De jeugd van ons bisdom wil goed, is goed en zal goed blijven. Zij bemint God en dient de Kerk en de leiding van de Kerk." Tenslotte stelde de bisschop alle aan wezigen verschillende vragen; of zij be reid waren trouw te blqven aan de Kerk, de leiding van de Paus en de bis- (Van onze speciale verslaggever) Enkhuiser stadt, die machtig is ter zee!" Wanneer wij ooit, er gens in ons Amsterdamse hart, iets van spijt behiel den, omdat het toekomstig Zuiderzeemuseum voor de hoofdstad verloren ging en niet wordt ingericht in het Buiten IJ of, als een ander Skansen, op Pampus, maar dat het zal verrijzen ginds aan het Krabbersgat, dan hebben wij Zaterdag defi nitief gecapituleerd op het ogenblik, dat wij na lange tijd Enkhuizen weer betra den. Toen wij over de wer ven heen, achter de bocht van de Dijk, de bevlagde Drommedaris triomfantelijk zagen oprijzen tegen het roestrood decor van oude huizen, boven het mastbos der schepen in de haven, hoog naar de zonnige lucht. Met er achter de ruimte van het water, altoos door- waaid, ruimte en water naar alle zijden en een rendez vous, naar het scheen, van alle meeuwen der Zuiderzee. Nergens zijn verleden en he den zo levend in harmonie, proeft men de Flevische at mosfeer nog zuiver als hier aan de Enkhuizer buitenkant, te midden der monumenten, die herinneren aan de glorie tijd, waarvan Hugo de Groot gewaagt in „potens Enchusa mari." Het is deze zomer bedrijvi- ger dan ooit te Enkhuizen. De voorloopster van het Zui derzeemuseum, de Zuiderzee- Museum-tentoonstelling in de Drommedaris, trok in en kele weken tijds al meer dan 10.000 bezoekers. Velen die, gelokt door de Z.M.T., voor het eerst van hun leven te Enkhuizen waren, hebben hun ogen uitgekeken op het stad je en op het vertier aan de loswal, dag aan dag vol vis sers uit alle havens rond het IJsselmeer. Zaterdag vormde de „Ur- kerdag" een hoogtepunt, toen honderden Urkers in kleder dracht van hun voormalig eiland naar Enkhuizen kwa men. Tussen de „hechte Enk- huuzers", die met hun „horen oren" naar het zilveren klok kenspel van de Drommedaris, mengde zich deze middag het vlamrood der Urker baadjes, waarboven de gouden knopen vonken schoten in de zon. En de Urker vrouwendracht, eenmaal door Theo Molken- boer geprezen als het beste voorbeeld van een aesthetisch geheel, domineerde in het stadsbeeld, waar vrienden en vreemdeling nog weer eens mochten zien hoe guitige kuiltjes de gouden en zilveren spelden drukken in Urker meisjeswangen. Wanneer wij aan de sluike knapen denken, zoals men ze dagelijks ziet promeneren in de Kalverstraat, met paars fluwelen broek, de lange ha ren gepermanent en soms een vlokkig sikje, haalt men dieper adem als daar zo'n wondere Flevische droom: de zang der Urker koren, het weemoedig eilander lied: „Urk dat is een soeten dal", het carillonspel van de Drommedaris. En tijdens de demonstratie, vanaf een Ur ker kotter, van de moderne, naar de Deense uitvinder vernoemde „snurrevaad"-vis- serij, buiten op het IJssel meer, het zicht op Enkhui zen, een der mooiste Zuider- Urker jonge kerel zich te zonnen staat, de karapoets zwierig achteruit op zijn blonde of rossige kruin, de braniekuif vrij. Zoiets be staat dus nog, peinst men. Als door een wonder be waart ook Geus, hoekig en stuurs in zijn bewegingen en tegelijk van een zeldzame elegantie, in het stemmig zwarte „tabeh-rukkie", de korte wijde broek, waaron der fraai ajour kousen te voorschijn komen. Een mo numentaal stuk mens, rustig en beheerst, maar toch vol bravour in elke beweging van zijn jong, spierig lijf met de verholen kracht van een grondzee. En dan te we ten wat er van hem over blijft als ooit een confectie pak hem om de leden slob bert. Dit en zoveel meer maak ten die „Urkerdag" tot een zee-silhouetten met hoog de toren van St. Pancras boven het geboomte. Toen wij na een joyeuze vaart over Ril. Hofstede en Kreupel en hoe al die visnamige gronden daar buiten de Gelderse hoek mogen heten, terugkeerden in de stad, stond aan de voet van de ruige Drommedaris een Urker vrouw voor de microfoon: de pientere, gulle Mariap, die naast haar da gelijks werk in een groot vissersmanshuishouden nog tijd vond om een verdiende reputatie te verwerven als dichteres van het eiland. Zij vertolkte met enkele van haar verzen wat er leeft in het Urker hart aan ernst, geloof en Godsvertrouwen, aan vreugde, scherts en weemoed. Weemoed vooral om wat verdween, op en rond de geboortegrond, het leven ener duizendjarige gemeenschap. De Haarlemmer M. F. J. S. heeft in de nacht van 11 op 12 Mei j.l. een clan destien over de grens gekomen Duitser onderdak verleend zonder opgave aan de politie te doen. Woensdag had S. zich voor het Haarlemse Kantongerecht te verantwoorden. De Kantonrechter, mr. Goudsmit, be greep niet, hoe verdachte tot zijn daad gekomen is. „Wij zijn blij, dat wij die lui kwij zijn en U gaat ze binnenhalen!", merkte mr. Goudsmit veelbetekenend op. Verdachte voelde, dat hij erin gelopen was. De Duitser kwam laat aan. Het liep tegen twaalf uur in de nacht. Met handslag had de Duitser beloofd, dat hij zich de volgende dag melden zou. Toen meende S., dat hij met dat ene nachtje geen kwaad kon! Als dergelijke gevallen zich vaker voordoen voorzag mr. Laagerwaard, de ambtenaar van het O. M., een groot gevaar. „De vreemde lingenpolitie kan, als zij genegeerd schoppen te volgen en altoos hun toe vlucht te nemen tot de „Middelares aller Genaden". Een duidelijk „Wij zqn be reid" was het antwoord op iedere vraag. Na afloop van deze indrukwekkende plechtigheid bracht de jeugd buiten de kathedraal de bisschop een hartelijke hulde, toen hij na de ontvangst op de plebanie van vooraanstaande figuren uit de jeugd- enj jongerenbeweging, naar zijn paleis terugkeerde. Na afloop van het Pontificaal Lof verliet Mgr. Huibers door een haag van leden der Jeugdverenigingen de Kathedrale Basiliek. Zwerven door de natuur betekent het zien of leren zien daarvan en dan van zelf het genieten. Een ty pisch verschijnsel is, dat er over het algemeen meer aan dacht geschonken wordt aan de details (de vogels of de bloemen) en het gehele land schap, de grote tuin, waar al les in leeft, vergeten wordt. Dat hebben wij ook gedaan. En daarom is het, dat wij nu een beschouwing willen ge ven over 't landschap in zijn geheel. Wat ligt dan meer voor de hand, dan dat op de eerste plaats het Nederlandse landschapsbeeld recht heeft op een nader bekijken. Ook toerisme, en dan wel het wandeltoerisme op de eer ste plaats, is een vorm van natuurbeschouwing en zo komt het, dat wij vanaf deze plaats, in deze rubriek, ook een lans willen breken voor het landschapsschoon van eigen bodem. Nu mogen cosmopolitisch voelende Nederlanders, vroe ger en ook nu nog, vaak af geven op de slechts beperkte toeristische mogelijkheden van ons land, dat dit dik wijls, ten onrechte wordt beweerd zal velen, die na de oorlog, soms noodgedwongen het eigen land hebben weten te ontdekken, gewaar zijn geworden. Maar al zullen ve len dit hebben beweerd om der wille van de glorie van het „bereisd" schijnen (geen prettiger bezit dan een kof fer waarop elke centimeter is bedekt met plakbriefjes van hotels from all parts of the world!) een grond van waarheid valt daarin toch niet te loochenen. Reclamestunts als „Venetië van het Noorden", „Klein Zwitserland" e.d. zijn een speculatie op deze trek van vele Nederlanders, die, door welke omstandigheid dan ook, niet in staat zijnde de grote en grootse landschap pen in het buitenland te be zoeken, toch zich enigermate de illusie daarvan willen la ten opdringen. Natuurlijk is het waanzin om Amsterdam of Giethoorn te paren aan het begrip „Ve netië" en Zuid-Limburg in één adem te noemen met Ar dennen, Eifel of zelfs Zwit serland, hoe schoon sommige, niet toeristisch gecultiveerde kenstoeten van onze hemel, nu eenmaal in Nederland liggen en de Alpen binnen onze grenzen niet zijn voor te stellen, zelfs niet met de stoutste fantasie. Wij moeten de schoonheid van ons landschap leren zien, wij moeten deze schoonheid leren ondergaan. Daartoe moet men zwerven, niet ale Ahasverus, de wan delende Jood, in doem en vloek, doch met dat nimmer te stillen verlangen naar steeds nieuwe, steeds andere schoonheid op onze aarde. plekjes in Giethoorn, Val kenburg of waar ook, nog kunnen zijn. Het gaat met deze dingen nog zo dikwijls volgens de veel toegepaste Hollandse stelregel dat wat van ver gehaald wordt, altijd lekker is. Wij willen niet beweren, om een lucullisch beeld te mogen gebruiken, dat een goed glas Hollandse jenever niet of wèl zo lek ker is als een doodgewone boerenlandwijn van het Franse Zuiden of een vurige Chianti van onder de Itali aanse zon, maar een Oude Klare moet men drinken in een onvervalste Hollandse kroeg en een Chianti, geze ten op de rand van een kla terende fontein ergens op een zonoverstoofd plein van een of ander Italiaans berg- nest. Waarmede we maar zeggen willen, dat een Gel ders Heideveld of een Hol lands duinlandschap onder de beroemde picturale wol- Of die schoonheid nu te vinden is in werk van men senhanden, öf in het schep pingswerk van de natuur, of in een combinatie van beide, Natura Artis Magistra, de natuur is de leermeeste res van de kunst. Het gaat er maar om deze schoonheid te willen zoeken en zien. En voor de zwerver, die zulks metterdaad doet, zijn er in Nederland nog land schappen waar hij z'n hart aan op kan halen. Dat deze niet worden gevonden in de cliché's die de would-be toeristi Izich zelf heeft ge maakt (de gruwel van Val kenburg of Lovely Volen dam) behoeft geen betoog. Naar die centra gaat men wèl om de tijd te passeren maar daarom is men nog geen toerist pur sang. Inderdaad zijn in ons klei ne land met z'n overgrote bevolking de natuurland schappen niet dik meer ge zaaid en als ze er zijn niet ruim meer gemeten. In het westen b.v. zijn het nog maar enkele en dan nog kleine gebieden die boven dien buiten de „toeristische" tijd moeten worden bezocht. Het Naardermeer is nog zo'n plek en enkele duinstreken, terwijl onze stranden om de zomerse entourage voor de natuurminnende zwerver niet anders te genieten zijn dan in de late herfst of de barre winter. Onze wijde polders zijn ge meenlijk niet erg in tel bij de zoekers van vacantie- geneugten en -vertier. Ge lukkig voor de zwervers, en laten wij U dit zeggen dat een tocht door de polder, als de wind stuift over wei en veld en waar de horizon on begrensd is, een verademing kan zijn na dagelijkse taak of zorg. Al staat de zon aan een wolkenloze hemel of al lijkt de lucht een schilderij van 'n Oud-Hollandse Mees ter. Nergens zult U zich zo onbevangen in de ruimte en gelijktijdig door diezelfde ruimte worden ingesloten. Zwerven is zich verliezen in het grote gebied van aar de en hemel, gaande langs gebaande en ongebaande we gen, langs wilde grasber men en stille poldersloten, stromende rivieren en woe lige meren met een enkel, al zeldzamer wordend bruin zeil van een ijlende tjalk en een roerloze reiger in de rietzomen. Voort van de wieg der eeuwige winden naar on bestemde verten, met het gezicht naar de aarde en het hart in de hemel, die ner gens méér zichtbaar is dan op de wijde vlakten en schoner spiegelt dan in de wateren van ons eigen land. ZWERVER wordt, geen oog op vreemdelingen hou den. Daaruit vloeit voort, dat vele on gewenste vreemdelingen ons land kun nen binnensluipen zonder opgemerkt te worden!" Spr. vond het gebeurde zeer te laken. Een eis van vijftig gulden, subsidair tien dagen werd dan ook geëist. Ver dachte beweerde, dat hij de geldboete niet betalen kon. Hij wilde gaan zitten. „Dat moet U zelf weten, maar dan ver hoog ik het aantal dagen. Het feit is zo ernstig, dat U er niet met een lichte straf af mag komen!", zei mr. Goudsmit geërgerd. Veroordeling vijftig gulden, subsidiair vijf en twintig dagen. Zondagmorgen omstreeks kwart voor zeven heeft een klein tweemotorig toe stel van de Belgium Air Service, ko mende uit Stavanger en op weg naar Brussel, op Schiphol een noodlanding moeten maken. Er hing boven Schiphol een zware mist en aanvankelijk heeft het toestel getracht op Eelde te landen, maar ook daar kon het niet aan de grond komen, het vloog terug naar Schiphol en kreeg toen te kampen met tekort aan benzine, zodat het wel moest landen. Door gebrek aan zicht heeft het toe stel vreemde capriolen boven de Am sterdamse luchthaven gemaakt. Bij zijn landingspogingen pikte het een ladder, welke tegen het stationsgebouw stond, mede, wipte juist over enkele toestellen, welke op het platform stonden, heen, raakte een lantaarnpaal, scheerde net over het dak van het stationsgebouw en kwam tenslotte terecht op een oude keet, welke in de Oostelijke hoek van het veld tegen de dijk aan stond. Met een gebroken vleugeltip, een verloren landingsgestel en beschadigde schroe ven kwam het toestel eindelijk aan de grond. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. Bq de Amsterdamse politie heeft een eigenaar van een rqwielverhuurinrich- ting aangifte gedaan, dat hij door een onbekend persoon is opgelicht met een vals bankbiljet van ƒ25. De man had het toegevouwen biljet aangeboden en verzocht het even klein te maken. Deze aangifte is de reden, dat de Amster damse politie, in verband met een en kele dagen geleden gevonden pakje met valse bankbiljetten, een waarschuwing richt tot het publiek om speciaal op bankjes van ƒ25 te letten, die dicht gevouwen worden aangeboden. Dinsdagmiddag. 9 Augustus, depo neerde een sleepbootmachinist op het bureau Dan. Meyerplein 'n pakje, dat hij drijvend had gevonden in het water bij de De Ruyterkade. Het pakje bevat te 45 proefdrukken met de voorzijde van een bankbiljet van ƒ25, alsmede een pakje blanco papier. Dezelfde avond en nacht werden op een 10-tal plaatsen in de stad o.a. de Dam, N. Z. Voorburg wal en O. Z. Achterburgwal in vie ren gevouwen bankbiljetten van 25 met alleen één zijde met het kinderkopje bedrukt, gevonden, hoofdzakelijk in de goot langs de rijweg. Verscheidene mensen hebben deze bankbiljetten bij de politie ge deponeerd. Ze vertonen een frappante gelijkenis met de echte bankjes van 25, alleen bij nadere beschouwing kan men zien, dat het kinderkopje rechts op het biljet niet geheel gelijkend is. De politie acht het niet uitgesloten, dat nog meer biljetten zijn weggeworpen en op geraapt. Het moet als waarschijnlijk wor den aangenomen, dat degene, die de biljetten had. zich noodgedwongen op korte termijn hiervan moest ontdoen en ze toen maar in het water heeft ge gooid. De maker moet een goed vakman zijn geweest en over een behoorlijk in strumentarium voor deze goed gelij kende vervalsching beschikken. Zondagochtend zijn op de hoek van de Spaarnwouderweg en de IJweg in de Haarlemmermeerpolder een jeep en een luxe auto met elkander in botsing gekomen. De inzittenden van de jeep waren de luitenant der marechaussee Cramwinckel en een marechaussee-bestuurder; in de per sonenauto bevonden zich twee personen. De botsing was zo hevig, dat beide auto's in de sloot aan de kant van de weg terecht kwamen en ernstig werden beschadigd. De vier inzittenden werden allen vrij ernstig gewond opgenomen in het St. Elisabethziekenhuis te Haarlem. H. M. de Koningin heeft Maandag morgen in het paleis op de Dam de ambassadeur van India dr. Mohan Sinha Metta ontvangen, die Haar zijn geloofs brieven kwam overhandigen. Minister Stikker was bij de ontvangst aanwezig- Voor het paleis stonden een erewacht met vaandel en de marinierskapel opgesteld- Een grote menigte sloeg de aankomst en het vertrek der Koningin gade. RippeTda opende Zondag j.l. een prachtig nieuw voetbalveld aan de Schalkwijkerweg. waarvoor grote belangstelling bestond. De officiële opening geschiedde door v- Maas. directeur van Openbare Werken- waarna de heer G. Kruiver. voorzitter van District I van de K.N.V.B., enkele woorden sprak. Namens de H V B, voerde de heer Van Gemerden het woord, waarna de po litie Sportvereniging Haarlem bij mond van de heer Nijdam een fraaie vlag aan bood. De hoofdcommissaris van politie, a" heer Fontijne, hoopte op een prettige ver standhouding tussen de naaste buren, B-P perda en de Politie Sportvereniging. S.D.w-- de tegenstandster in de erewedstrijd, over handigde bij monde van secretaris Lanson een vaantje. De wedstrijd S.D.W.—Ripperda eindigde in een 6—1-zege voor Ripperda, nadat de rust met 1—0 voor de Haarlemmers was ingegaan. R.C.H. organiseert a.s. Zondag het tradi tionele tournooi om de Zilveren Molen va» Groenendaal. In tegenstelling met andere jaren nemen er thans slechts drie ploegen deel aan dit tournooi, n.l. R.C.H Friesland en R.F.C. Er wordt een halve competitie gespeeld. R.C.H. opende het seizoen met een vriend schappelijke wedstrijd tegen Zeeburgia. Ve uitslag was 71 voor R.C.H. Het jaarlijks door E.D.O. georganiseerd* junioren-tournooi om.de Bas Timmerman** beker werd gewonnen door D.E.C., dat p de finale met 21 van T.O.G. won. Storm* vogels plaatste zich derde na een 33 lijk spel tegen V.S.V., waarna strafschop pen de beslissing ten gunste der Vogels ga' ven. Haarlem 5Rood en Wit 4. Rood dj1 Wit 4: 100 voor 8 wickets. Hackenitz 22, H; Lichtenstein 19. Bowlingcijfers Haarlem Wildschut 2—35. Ter Haar 2—16, Lantih* 211, Goossens 114. Haarlem 5: 140 vo° 5 wickets. Grupping 63, Van Vreeden Schlatmann 12, Goossens 16 r..o., Schorn® gel 25 n.o. Bowlingcijfers Rood Wit 4: Kaptein de Bouwmeester 2 Hackenitz 234, Faber 138. In BEDRIJFS-COMPETITIE de Bedrijfs Zomeravond-competit'* komt het einde in zicht. Na de laatste sultaten luidt de stand: Fort Schoenen Industrie Holland Nautic Gasthuis Heeremans v. Leuven Vicon (Nw. Vennep) Jonges Homburg Haarl. Auto-Centrale Drukkerij R.B.K. Hilco V.I.M.A. (Hoofddorp) Booy L. Meijers Het programma luidt r«' 10 8 0 2 44—1? 'f 9 7 1 1 27—14 L 9 5 2 2 22—16 8 4 3 1 24—13 1, 10 4 3 3 33—23 K 10 3 3 4 25—29 f 9 3 1 5 20—30 1 10 2 3 5 20—29 g 9 3 0 6 16—22 g 9 3 0 6 18—3; 7 1 2 4 12- -16 8 12 5 14—30 Woensdag 17 Aug. VimaHoli. NautïC- Meijers H.A.C. REK; Vim^ NauticVie"1** Beert' Vrijdag 19 Aug. Jonges- Hilco. Maandag 22 Aug. Holl. BooyL. Meijers. Woensdag 24 Aug. BooyH.A.C.: mansL. Meijers. Vrijdag 26 Aug. Gasthuis—Heereman» DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 orkest. 18.20 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orkest. 19.30 Dit is leven, 19.45 re- geringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 de ge wone man, 20.12 viool en piano, 20.50 Ronde-tafelgesprekken, 21.05 orkest, 21.45 actualiteiten, 21.55 orkest, 22.20 Wagner, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 concert. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws. 18.15 piano, 18.30 kwartet. 18.50 cabaret, 19.30 concert, 20.05 nieuws, 20.10 W.-Eur. com mentaar, 20.20 gram., 21.00 luisterspel. 21.25 Maria Zamora, 21.50 buitenl. over zicht, 22.05 concert, 22.35 duetten progr., 23.00 r.ieuws, 23.15 gram. WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor o 45 de dag, 800 nieuws, 8.15 Te Deum. Cg Brahms. 9.00 zieken, 9.30 concert. Jw Morgendienst, 11.00 vleugel, 11-30 3 12.00 harmonie. 12.30 mededelingen. j5 koor. 12.45 Mozart. 13.00 nieuws, f orkest, 14.00 Vrij en blij, 14.30 vi.°°l6.o0 piano, 15.00 concert. 15.35 concert. s0 postzegelverzamelaars. 16.15 jeugd, sextet. HILVERSUM n, 415 m. - Vóór J» mk 245 m. - 7.00 nieuws. 7.18 seie g()o 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 vr°JJ- Mor- kamermuziek, 10.00 causerie. 1?-OT 10.35 genwijding, 10.20 kookpraatje, ja, vrouw. 11.00 gram.. 12.00 AcW'^.38 12.30 mededelingen. 12.33 plattelana, orgel, 13.00 nieuws, 13.15 kalender, j4 lS orkest. 14.00 gesproken portretten, 50 orkest, 15.00 zieken, 15.30 gram.. teTs, klankbeeld, 16.00 orkest, 16.15 ge%- 16.30 vragen vrij, 16.55 jeugd. tet, 17.45 regeringsuitz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4