TWEEDE KAMER BEGINT DE DEBATTEN OVER INDONESIË Grote tevredenheid te Batavia over „staakt het vuren" Automatische piloot voorlopig buiten werking Schouten: Vervroegde overdracht betekent afwijking grondwettige voorschriften Demonstraties in Batavia MILITAIR GEZAG VERKWISTEND MET GELD Fraude en onverantwoorde uitgaven droegen tot Sadirman: Als accoord geschonden wordt, moet T.N.I. zich verdedigen Afwijkingen onder bepaalde omstandigheden mogelijk Tot hoofd en harl Federatie-probleem in bespreking bij bouwers aan Europa Regeringsverklaring in België kondigt bezuinigingen aan nadelig saldo bij Verslag van Algemene Rekenkamer Een ogenblik vlam der politieke hartstocht .Het weer GRIEKSE REBELLEN VERSLAGEN 6 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24539 Kabinet heeft zich vastgezet MARGARET MITCHELL OVERLEDEN Kasbeheer Radiorede Sukarno Bespreking over strijd te Solo Onverantwoorde uitgaven NA DE RAMP MET DE ROERMOND" KONINGIN DANKT DE MARINE EN LUCHTMACHT WIJZIGING KINDERBIJSLAG WET Van der Goes stelt toelating van Duitsland voor Elke acht minuten start een K.LM-toestel 4000 doden en 1000 gevangenen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruit. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4-55 oer kwartaal. de Nadat de vergadering van de Tweede Kamer gisterenmiddag gedurende an derhalf uur was onderbroken, werd om drie uur begonnen met de beraadslaging "Ver de „nota betreffende de resulta ten van de preliminaire conferentie te Batavia". De heer Burger (Arb.) verklaarde, dat zijn fractie geen behoefte heeft aan dit debat, maar nu het onvermijdelijk ls. hoopte hij, dat de regering zal kun- hen bevorderen, dat de onderhandelin gen ter R.T.C. een vlot verloop zullen hebben. De heer Tilanus (C.H.) vond het juist, dat de Kamer is bijeengeroepen en ook het voorstel van de voorzitter achtte hij luist. Er zijn staatkundige gronden aan te voeren voor het houden van het debat en evenzeer tegen het houden ervan. Hij meende echter, dat het beter •s het voorstel te aanvaarden. De heer Schouten (A.R.) meende, dat Schade voor de openbare zaak door dit debat niet gevreesd behoeft te worden. Hij ontwikkelt bezwaren tegen de in het memorandum betreffende de R.T.C. opgenomen formulering der basisvoor zieningen van het statuut van de Neder lands-Indonesische Unie. De overdracht der souvereiniteit moet geschieden aan Oen staatkundige organisatie, ook een Vervroegde overdracht en daarbij heeft •ben z.i. te doen met een belangrijke af. Wijking van de grondwettige voorschrif ten. Volgens het memorandum zal de JlNCI deelnemen aan de R.T.C. overeen, komstig de voorwaarden en richtlijnen, zoals deze door de Veiligheidsraad zijn Vastgesteld. Daarvan wijkt de regering 'hans af. Spr. vroeg inlichtingen over de positie der „negen mannen", die z.i. niet kun- hen worden beschouwd als vertegen woordigers der Nederlandse regering. Nieuw Guinea mag niet worden gevoegd hij de staat Oost-Indonesië, noch bij de Verenigde Staten van Indonesië. Tegen toewijzing van patrouillegebieden aan de republiek buiten de residentie Djocja hleef spr. overwegend bezwaar hebben. De heer Welter CK.N.P.) betoogde om., dat de Renville-overeenkomst Reen rechtsgeldig accoord is. De rege ling was z.i. niet bevoegd onafhanke lijkheid in uitzicht te stellen. Over dracht der souvereiniteit zou naar zijn r?enmg in strijd met de Grondwet zijn. De jongste order „staakt het vuren" is do derde, beide vorige heeft de repu bliek niet kunnen doen opvolgen. De bepaling, dat geen melding gemaakt mag Worden van bestandsschendingen, moet z.i. Uit de handleiding worden verwij derd. Men moet niet verder gaan dan >»et het herstel van Djocja. In de avondvergadering zette de heer Oud (WD) uiteen, waarom hij onlangs een openbaar debat noodzake. lijk achtte, o.a. met het oog op de militairen. Spr. erkende, dat de rede- nen der regering om het debat ge heim te doen zijn, aannemelijk waren, doch de regering had de Kamer te voren daarover moeten inlichten. Als de regering wil afwijken van een een maal uitgestippeld beleid, mag ver langd worden, dat zij de Kamer daar in kent. De positie ter R.T.C. wordt daardoor versterkt. Spr. vroeg wie nu de machten zijn, die de wapenstil stand beheersen; is dat de republi- Vele vrouwen en kinderen vielen "auw toen 50.000 juichende Indonesiërs Zich vandaag buiten het republikeinse hoofdkwartier te Batavia verzamelden 'er viering van de vierde verjaardag van he Republiek. De ministers en vertegen woordigers van de Unci, die aan de Plechtigheden zouden deelnemen, waren J>iet in staat het hoofdkwartier te berei ken wegens de menigte. Daardoor moest *4n het vastgestelde programma worden J'gezien. De menigte drong zo op, dat het republikeinse gebouw er uit kwam 'e zien als een slagveld met ingeslagen JZiten, gebroken meubilair, vernielde hjansen en versplinterde trapleuningen. TVee ziekenauto's werden er in haast heen gedirigeerd en het personeel be handelde minstens twintig gewonden. Volgens U.P. hebben duizenden Indo nesiërs gedemonstreerd voor het hoofd kwartier van de Nederlandse militaire Politie, schimpscheuten en „Merdeka" ®chreeuwend. Een persoon werd gearres- ;eerd. De demonstranten hadden zich !Jaar het hoofdkwartier der politie be leven toen ze er niet in slaagden om het ssbouw van de republikeinse delegatie ïï'bnen te komen. In het overige deel van ^atavia heerste rust. De meeste winkels de stad waren gesloten, daar op gro- schaal vrij was genomen. In de Indo nesische wijk van de stad scheen een op gewekte en vreedzame stemming te heer- deh. Mannen en vrouwen liepen in Zon- a8se kleding rond. Tiet hoofd van de republikeinse dele te Susanto Tirtopridjo heeft aan de bpen§ Po" medegedeeld, dat de repu- j-'ck: niet zal kunnen toestemmen grote achtsbevoegdheden aan de Koningin te wY.Cb. Hij meende, dat het beter ware, hipien er Seen kroon was, doeh als het rei(j a,n<iers kon was de republiek be- de kroon als symbool te beschou- het*' i"en aanzien van het staken van Vju vuren zeide Susanto, dat de nale- v S van de order ieder tot onte- frie5Priheid geeft. Hij wees er op, dat van i?e datiim van de inwerkingtreding blocv, >'cease fire" niet over 't hoofd cide zien- Vandaar dat de recente in- OveJ?ten te Surabaja en Solo niet als ^""eding konden gelden. hs vlC0,as Paf lof die onlangs ontheven bpChK -ju ajiiui van uuuciluuunti van j?are werken, is uit het hoofdbestuur gaar se communistische partij ge- Va* zijn ambt van onderminister van keinse regering of zijn het de mili tairen? Spr. meende uit de nota te mogen lezen, dat de R.T.C. kan begin nen, maar niet kan worden voortgezet indien blijkt, dat de wapenstilstand niet voldoende wordt verwezenlijkt. Wat de deelnemers aan de R.T.C. be treft, meende spr. dat de republi keinse regering niet anders kan ver tegenwoordigen dan het gebied der residentie-Dj oc j a. De regering moet ter R.T.C. vasthou den aan de positie der Kroon, zoals de Grondwet die wil. Duidelijk moet wor den gemaakt wat de regering bedoelt met de woorden, dat de Unie geen superstaat is. Voorkomen moet worden dat Nederlanders en Indonesiërs als vreemdelingen tegenover elkander ko men te staan. De heer Van de Wetering (C.H.) zeide, dat de Unie geen punt van onderhan deling is, maar een van aanvaarding als een hoger instituut, dat het welzijn der volkeren omvat. Er moet gelijkheid der delen zijn onder de Kroon. Hij infor meerde naar de positie der Kamerleden in de delegatie en vroeg voorts of ook de regering niet meent dat souvereini- teitsoverdracht altijd moet voldoen aan de bepalingen der Grondwet. Hij pleitte voor de Indo-Europese groep en hij was van mening, dat men een open oog moet hebben voor de locale aspiraties der Indonesische volkeren. De heer De Groot (C.P.N.) bleek van oordeel, dat de regering thans heeft toe. gegeven, dat de tweede militaire actie volkomen gestrand is. Spreker zeide van mening te zijn, dat de R.T.C. eerder het tegendeel van verbetering zal bewerken. De heer Gerbrandy (A.R.) meende, dat hier sprake is van ongrondwettig abandounement van Indonesië. Op weg naar een nieuwe rechtsorde zullen mo gelijk voorzieningen moeten worden ge troffen; dat mag niet geschieden zonder machtiging der Staten-Generaal, en wel met een gequalificeerde meerderheid. Hij drong erop aan, dat niet van de grondwet zal worden afgeweken. Hij noemde de politiek der regering wei nig eervol en het deed hem leed, dat het Nederlandse volk zich er niet tegen verzet. Z.i. heeft het kabinet zich door zijn politiek volkomen vastgezet. Vast gehouden moet worden aan overdracht der souvereiniteit aan een voltooide staat. Te kwart over elf werd de vergade ring verdaagd tot heden Woensdag middag één uur. In de avondverga dering zal de minister van Overzeese Gebiedsdelen antwoorden. In verband met de vele Indonesische gedelegeerden die aan de Ronde-Tafel conferentie sullen deelnemen, heeft men speciale maatregelen getroffen dat in de hotels in Scheveningen, waar deze gedelegeerden zijn ondergebracht, Indisch wordt gekookt. Een kijkje in een van deze speciaal daarvoor ingerichte keukens. Margaret Mitchell, schrijfster van „Gejaagd door de wind", is gisteren in Atlanta in de Amerikaanse staat Geor gia overleden. De vorige week Donder dag was zij door een auto aangereden, waarbij zij- een schedelbasisfractuur had opgelopen en enkele ledematen gebro ken. Zij is sindsdien niet meer geheel bij bewustzijn geweest. Margaret Mitchell was 43 jaar. Zij heeft verscheidene romans geschreven, die niet zijn uitgegeven. Alleen „Gone with the Wind", waaraan zij twaalf jaar had gewerkt, zag in 1936 het licht. Het werk is in dertig verschillende talen vertaald en heeft een oplage van ongeveer acht millioen exemplaren ge had. In de V. S. worden op het ogen blik nog jaarlijks 60.000 exemplaren verkocht. De Amerikaan dr. Aaron J. Smith maakte gisteren bekend, dat hij van de Turkse regering vergunning heeft ge kregen om op de berg Ararat naar de Ark van Noë te zoeken. Hij is voorne mens Donderdag a.s. naar dit gebied te vertrekken. De Algemene Rekenkamer heeft thans haar verslag gepubliceerd over haar bemoeienissen met financiën en goederen van het Militair Gezag. De weinig stabiele verhoudingen, die er heersten, hebben vooral voor de financiële admini stratie kwade gevolgen gehad, aldus het verslag. Een bedrag van f 39 millioen moet nog aan het nadelig saldo van f 96 millioen worden toegevoegd. In de be groting 1945 was slechts een bedrag van f 48 millioen voor het M. G. opgeno men. Een politioneel onderzoek leidde tot een strafvervolging, waarbq aan de kassier 6 maanden gevangenisstraf werd opgelegd. Bq de technische dienst vliegvelden was een geldkist met f 5397.16 gesto len. Het politie-onderzoek heeft tot dus ver geen resultaat opgeleverd. De gemiddelde sterkte" van het perso neel wordt geschat op 850 officieren en 6700 onderofficieren en minderen. Ge middelde kosten voor de eerste groep f 6000, voor de tweede f 3000 per man per jaar. Vordering van gebouwen en inventarissen kostte f 15 millioen. In totaal bedragen de uitgaven van het M. G. f 150 millioen. Over het algemeen werd het kasbe heer normaal gevoerd. Enkele afwijkin gen volgen hieronder. Bij de provinciale en districtscommis sarissen is melding te maken van 7 ge vallen van nadelige kasverschillen tot een totaalbedrag van f 2560.04, waarte genover voordelige verschillen in an dere kassen stonden tot een totaalbe drag van f 1125.21. De nadelige kasverschillen bij net com missariaat noodvoorziening geteisterde gebieden beliepen in totaal f 4522.21 Verreweg het grootste gedeelte hiervan was bij één kassier voorgekomen. Gezaghebbende militaire kringen ga ven gisteren te Batavia uitdrukking aan hun grote tevredenheid over de wqze, waarop van republikeinse en Neder landse zijde de order tot staken der vijandelijkheden op Java en Sumatra wordt uitgevoerd. Van Nederlandse zijde wijst men er op, dat de toestand op Java aanmerke lijk verbeterd is, terwijl op Sumatra totale rust heerst. Slechts vallen enige weinig belangrijke incidenten te melden in Midden- en Oost-Java, in hoofdzaak tc wijten aan de activiteit van onregel matige benden, die ontvoeringen en aanvallen met wapens uitvoeren. Aan de vooravond van de nationale vrijheidsdag van Indonesië heeft gene raal Sudirman, de opperbevelhebber van de T.N.I. een rede gehouden, waar in hij tot de troepen zeide, dat wanneer de overeenkomst wordt geschonden, de T.N.I. niet mag afwachten, maar zich moet verdedigen. Sukarno heeft te Djocja een radio rede uitgesproken, waarin hij opmerk te, dat de vrede en veiligheid slechts dan in geheel Indonesië hersteld kun nen worden, indien de Nederlanders de onafhankelijkheid volledig en werkelijk overdragen. Hij wekte het Indonesische volk op om tijdens de Haagse bespre kingen de eenheid te bewaren. Hij ging nog eens uitvoerig in op de gevechts handelingen tussen de Indonesiërs en Nederlanders en gaf de Nederlanders de schuld van deze opstand. Hü zeide: „De Nederlanders stelden ons onder blokkade en het resultaat was een economische crisis. De com munistische leider Muso benutte deze situatie. De Republiek werd gedwon gen een volledig gewapende opstand on der ogen te zien en het volk leed nog meer. Doch de Republiek bleek jn staat te zqn de orde te handhaven en de op stand te niet te doen". Generaal-majoor Suhardjo heeft aan de „Keng Po" verklaard, dat sedert 11 Augustus besprekingen zijn gevoerd tussen de T.N.I. en de Nederlandse strijdkrachten over de staking van de strijd te Solo. De toestand in deze stad is weer normaal en rustig. De besprekingen, die onder auspiciën van UNCI-waarnemers gehouden wer den, hebben tot resultaat gehad, dat de T.N.I.-eenheden Solo zullen ontruimen en dat het Nederlandse leger geen zui veringsacties zal ondernemen. De door de T.N.I. bezette gebieden zullen enige tqd aan de Nederlandse eenheden „ter leen" gegeven worden. Het Nederlandse leger zal zo snel mogelijk uit Soio wor den teruggetrokken. Bij de verdediging van de stad kreeg het Nederlandse leger hulptroepen nit Semarang, die met vlieg tuigen vervoerd werden, aldus generaal Suhardjo. Naar aanleiding van deze verklaring van Suhardjo is van bevoegde Neder landse zijde het volgende medegedeeld: De vorm, waarin het bericht werd ge publiceerd, is geheel onjuist. In de eerste plaats was ten tijde van de besprekingen geen militaire waarnemer van de UNCI aanwezig. Ten tweede was er natuurlijk geen sprake van, dat was overeengeko men, dat de T.N.I. de bezette gebieden voor enige tijd aan de Nederlandse troe pen ter leen zou geven, terwijl evenmin in de besprekingen was vastgelegd, dat het Nederlandse leger zo snel mogelijk uit Solo zou worden teruggetrokken. Het totaal der nadelige kasverschillen bij alle interneringskampen tezamen be droeg f 9877.2. De twee belangrijkste verschillen kwamen voor bij de kampen te Marum en Wezep (onderscheidenlijk f 4319.23 en f 3670.85). Het ondrezoek te Marum heeft' geen resultaat gehad, de uitslag van het onderzoek te Wezep is nog niet bekend. Ten aanzien van een politieke opsporings dienst bestaat het vermoeden, dat men uit de kas f 1300 aan kleine coupures heeft ge nomen tegen inlevering van bankbiljetten van f 100. Echter is tegen niemand bewijs te leveren. Als „geheim" werden verantwoord be dragen van respectievelijk f 5.075, t 200, f ?010 en f 25.151.65.—. Deze uitgaafposten werden derhalve niet beoordeeld. Veelal werd door de verantwoordelijke personen er op gewezen, dat de als repre sentatiekosten aangeduide uitgaven min of meer dienden om de medewerking van on betaalde hulpkrachten te verkrijgen, wel ke met betaling in geld veel duurder zou zijn betaald. Met name was dit het geval bij het commissariaat noodvoorziening, dat met dit doel uitgaven tot een bedrag van ruim f 25.000 deed voor chocolade en rook gerei en voorts nog 420 gedenkborden f 25 had doen vervaardigen ter uitreiking aan belangeloze medewerkers. Enigszins op dezelfde lijn ligt een uit gaaf van f 25.800 /oor het gratis versprei den in de noordelijke gebieden van Neder land van 500.000 sigaartjes. Voorts wordt nog melding gemaakt van een uitgaaf van f 14.921.73 voor de aan koop van Franse francs, welke moesten die nen om cognac uit Frankrijk aan te kopen. De cognac werd echter door de Franse douane in beslag genomen wegens overtre ding van de deviezenvoorschriften. De uit gaaf was derhalve volkomen nutteloos. Ter gedeeltelijke compensatie werd het saldo van een opgeheven officiersmess te Den Haag (ruim f 3000) onder de ontvang sten van het Militair Gezag geboekt. Als curiositeit zij nog vermeld, dat een onderdeel van de Landmacht, ontstaan uit een onderdeel van het Militair Gezag, kans heeft gezien de kosten van een feestavond ter gelegenheid van de liquidatie van het Landmachtonderdeel, welke gevierd werd meer dan een half jaar nadat het Militair Gezag met dit onderdeel bemoeienis had, op de brede rug van het Militair Gezag te schuiven. In dit geval ging het om f 604.50.—. De som, die is uitgegeven wegens ho norarium en vergoeding van onkosten der controlerende accountants, bedraagt f 1.261.645.99. De lading van een geheel stoomschip met benzine, olie en smeervetten ter waarde Naar het A.N.P. van betrouwbare zijde verneemt, heeft het onderzoek naar de ramp van de „Roermond", die bij Bari in zee stortte, er o.a. toe geleid, dat op alle Nederlandse vlieg tuigen, die uitgerust zqn met een automatische piloot van het nieuw ste type de electrische automati sche piloot tot nader order deze automatische stuurinrichting niet zal worden gebruikt. Onder deze maat regel vallen niet de vliegtuigen voor zien van een hydraulische automati sche piloot. Bij het onderzoek naar de ramp bij Bari zijn zeer nauwgezet alle mogelijk heden nagegaan, die geleid kunnen heb ben tot het neerstorten van het vliegtuig. Een defect in de automatische piloot is één van de overgebleven mogelijkheden. De proeven met de electrische auto matische piloot worden thans in ons land en door de Lockheedfabrieken in de V. S. met kracht ter hand genomen. Bij de onderzoekingen is gebleken, dat de auto matische piloot onder bepaalde omstan digheden afwijkingen kan vertonen, wel ke men tot op heden niet had geconsta teerd. Dit heeft mede geleid tot de ge noemde beslissing. Aan de hand van deze ervaringen is besloten met de automati sche piloot bepaalde vliegproeven uit te voeren. Ter coördinatie en ter voorko ming van onnodige risico zullen deze vliegproeven alléén worden uitgevoerd door de Lockheedfabrieken m de V. S. De maatregel treft de meeste K.L.M.- toestellen, die bijna alle met een elec trische automatische piloot zijn uitge rust. Er is nog niet bekend of andere buitenlandse maatschappijen tot derge lijke maatregelen zullen overgaan. De chef van het Militaire Huis van H.M. Koningin Juliana heeft het navol gende telegram aan minister Schokking gezonden: „H.M. de Koningin draagt mij op, uwe excellentie haar bijzonderen dank over te brengen voor de gelukwensen haar mede namens het personeel van de Kon Marine en van de Kon. Landmacht bij gelegenheid van de verjaring van Prin ses Irene aangeboden. H.M. verzoekt u den dank ook aan genoemd personeel over te brengen". j Armoe, die uit overvloed wordt j ingeboren, is een groot kwaad- van f 154.138.40 ls ten laste van de rekening van de Staf geboekt, omdat een functiona ris van het Militair Gezag in Mei 1945 voor de ontvangst had getekend. Er is geen zekerheid te verkrijgen omtrent de bestemming, welke aan de lading is ge geven. Zelfs in Augustus 1945 kon het nog voor komen, dat een hoeveelheid olie ter waar de van f 14.808.42 door de Staf moest wor den betaald, zonder dat vaststond bij welk onderdeel van het Militair Gezag deze olie was afgeleverd. Ondanks veel nasporingen is men er niet in geslaagd een sluitende verantwoording van de beheerde auto's op te stellen. Volgens de gegevens zijn van de 13410 voor het gehele Militair Gezag te verant woorden motorvoertuigen nog 329 onverant woord. Het provinciaal commissariaat te Am sterdam maakte voor de legering en voeding van zijn personeel gebruik van het Americanhotel. Het betaalde f 52.923,31 voor het legeren (waaronder f 4.287,25 voor het reserveren van ka mers, welke niet gebruikt zijn) en voor het bereiden van maaitijden en bedie ning in totaal f 35.700. De levensmidde len werden door het commissariaat zelf ingekocht en kostten f 19.175. Tegenover deze kosten staan maaltijden van f 0,30 per persoon per maaltijd van elke bur ger die daaraan heeft deelgenomen. Het districtscommissariaat te Amster dam heeft voor het verstrekken van nachtverblijf de beschikking gehad over het Victoria-hotel aldaar; de kosten hiervan hebben f 26.600 bedragen, in welk bedrag f 13.079 is begrepen voor onbezette kamers. De afrekening met genoemd hotel is echter niet verzorgd voor het Militair Gezag, maar door het Departement van Financiën. Het districtscommissariaat Eindhoven heeft door bijzondere omstandigheden de beschikking gehad over een groot aantal autobinnen- en -buitenbanden. De administratie was evenwel zo on voldoende, dat volgens opgaaf van de controlerende accountant 1152 buiten en 511 binnenbanden aan verantwoor ding zijn ontsnapt. Ook bij andere commissariaten vormt het beheer van auto's en auto-onderde len een zwak punt. Een zeer ongunstige indruk maken de rapporten omtrent de voorgenomen bouw van een interneringskamp aan de Nieuwendammerdijk te Amsterdam. Na dat enige tijd aan de voorbereiding en de uitvoering van de bouw was ge werkt. werd dit werk in opdracht van de staf van het Militair Gezag op 2 Ja nuari 1946 stopgezet. Het directoraat- generaal voor de bijzondere rechtsple ging heeft deze zaak nog in behandeling. In elk geval staat thans vast. dat het rijk in verband met voormeld bouw plan f 351.082,38 heeft uitgegeven, waar voor het niets heeft verworven. De Algemene Rekenkamer memoreert voorts nog diverse staaltjes en besluit met erop te wijzen, dat nog niet alles verrekend is. Met betrekking tot het on- verrekend restant zal nog een afzon derlijke verklaring nodig ziin. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. De voorgestelde wijzigingen van de Kinderbijslagwet hebben een technische herziening van deze wet ten doel. Zij brengen derhalve geen wijziging in de grondslagen en doelstelling der wet, doch beogen slechts in de practqk ge bleken onvolkomenheden op te heffen. Van de gelegenheid is gebruik ge maakt om in de bezettingstijd aan gebrachte wijzigingen, voor zover deze haar nut hebben bewezen, te legalise ren. Een der practische moeilijkheden, welke dringend om oplossing vragen, is de kwestie van de kinderbijslag ten behoeve van het natuurlijke kind. In dit wetsontwerp wordt vastgelegd, dat de ouders van wettige of gewettig de kinderen in beginsel recht hebben op kinderbijslag. Wat alle anderen be treft, wordt in het tweede lid slechts kinderbijslag toegekend aan degene, die het kind uitsluitend of in overwegende mate onderhoudt (Telefonisch van onze eigen correspondent) STRAATSBURG, 16 Augustus. Teneinde de voorzitter niet te vervelen, het klinkt ongelukkig, teneinde elkaar niet te vervelen hetgeen spijtig, teneinde Europa niet te vervelen hetgeen tragisch zou zijn om woorden van de Engelsman Nally te gebruiken hebben de gedelegeerden van de Consultatieve Vergadering van de Europese Raad zich verplicht in het algemeen debatten en speeches binnen de tijdslimiet van twintig minuten te houden. En zo gaat een alleszins respectabele stroom welsprekendheid door de sluizen, die de Vergadering vandaag heeft opengezet, met de aansnij ding van punt 1 van de agenda: „Bestudering van veranderingen in de politieke structuur van Europa, die noodzakelijk zouden kunnen zijn om een nauwere eenheid tussen de leden van de Raad van Europa tot stand te brengen en om tot een daadwerkelijke samenwerking te komen op verschillende gebieden." Onder voorzitterschap van de Frans man De Menthon hebben wij vandaag in twee bijeenkomsten 16 sprekers aan gehoord, terwijl er voor morgen drie zittingen op het program staan om de overblijvende 30 ingeschreven sprekers onder wie Churchill en Bidault hun beurt te geven. Een van de grote kwesties die vandaag de debatten van de Europabouwers heb ben beheerst is „federeren of niet fede reren?" Voor de Engelse Labour-afge- vaardigde Thomas moeten de verdienste lijkheden van een staatsinstelling of po litieke organisatie geformuleerd worden naar de resultaten, die zij voor het wel zijn van het individu bereiken. Indien een Europese federatie het welzijn van het individu het beste dient, dan neemt ook hij als devies: „federeer dan maar", maar blijkbaar is hij nog niet helemaal overtuigd, dat de gestelde voorwaarde aanwezig is. Eerf overtuigd federalist als de Italiaanse christen-democratische ge delegeerde Cappi houdt het ervoor, dat het Europese federalisme moet bestaan in de geesten alvorens het kan worden omgezet in de feiten. Het is voorshands de taak waarop de Raad van Europa zich moet werpen: het voeren van een grootscheepse propaganda voor de fede rale gedachte. Beladen met moeilijkhe den zonder enig precedent in de ge schiedenis ziet de Britse liberale gedele geerde Lord Layton het federatiepro bleem. De Verenigde Staten van Ameri ka zijn geen voorbeeld, dat hierbij ook maar enigszins opgaat. En het feit, dat zijn statuut de Raad van Europa ver biedt zich bezig te houden met defen sie-aangelegenheden, berooft de Raad juist van een der middelen, die tot de machtigste federatiefactoren hebben be hoord, overal waar in de geschiedenis kleine federaties hebben bestaan: de gemeenschappelijke verdediging. Het 'ef fectiefst leek derhalve deze spreker om de aangelegenheid voor een onderzoek op haar mogelijkheden naar de politie ke commissie te verwijzen: rapport vol gend jaar. Deze Engelsman was het dan ook niet eens met de voortvarende Fransman Philip, die reeds in deze zit ting op het altaar van zijn Europese souvereiniteit nationale offers gebracht zou willen zien en die de consultatieve Vergadering opriep de naam te verdie nen van Europese constituante. Voorzichtigheid is ook de heer Ser- rarens dierbaar. Herinner u, zo hield hij zijn collega's voor de woorden, die de patiënt zei tot de dokter, die hem voor een gevaarlijke operatie onder het mes had: „Laten wij ons niet haasten, want er valt geen tijd te verliezen". Met zijn collega-landgenoot Van der Goes van Naters beschouwde deze Nederlandse ge delegeerde als het meest dringende de instelling van een permanent verbin dingscomité tussen de Vergadering en het ministercomité, zomede van een supra nationaal gezagsorgaan met beperkte doch reële bevoegdheden, dat zijn be slissingen kan nemen met meerderheid van stemmen. Jhr. V. d. Goes van Naters diende bij de vergadering een resolutie in, waarbij aan de politieke commissie wordt opge dragen: 1) Een advies aan de ministers voor te bereiden inzake een regeling voor de toe lating van Duitsland tot de volgende zit ting; 2) De instelling te overwegen van super- nationale diensten, op economisch en technisch gebied onder controle van de Assemblée; 3) Happort uit te brengen over de in stelling van een economische en sociale Europese raad, ondergeschikt aan de As semblée: 4) De verhouding en de samenstelling van de Assemblée en het comité der mi nisters te bestuderen met het oog op het verkrijgen van een zo .root mogelijke doel matigheid: 5) Aandacht,te wijden aan de creatie van een Europese politieke autoriteit met be perkte doeleinden maar met werkelijke macht. Door het debat, dat zich bewoog in de serene sfeer van overwegend academische beschouwingen, heeft e- ogenblik de vlam der politieke hartstocht geschoten. De Ierse gedelegeerde Norton had een betoog opgebouwd dat hem voerde tot de meest felle aanklacht tegen Groot-Brittannië, nog steeds „de bezettende ma ht in een zesde deel van het Ierse grondgebied". Hij vroeg, dat de Raad van Europa ertoe mocht bij dragen, dat aan een der droevigste hoofd stukken uit de geschiedenis der Europe se betrekkingen ten einde kwam. Het leek bijna een incident. Voorzitter De Menthon verwees, toen Norton weer was gaan zitten, naar de volledige vrijheid van spreken, die de gedelegeerden welis waar hadden, maar verzocht nun er geen grievend gebruik van te maken. 17 September a.s., de dag waarop vijl jaar geleden de eerste Engelse Airbor ne-division ten Westen van Arnhem daalde, zal op het Airbome-kerkhof te Oosterbeek de slag om Arnhem worden herdacht. De herdenkingsdienst zal waarschijnlijk worden bijgewoond door veldmaarschalk Montgomery (Van onze Haagse redacteur) T\ ekenmeesters van de K.L.M. hebben becijferd, dat thans iedere acht minuten ergens ter wereld een toestel van hun maat schappij opstijgt. De betekenis van dit cij*er kan het best geïllustreerd worden door een vergelijking met de toestand van een kleine dertig jaar terug, toen de eerste luchtdienst tussen Amsterdam en Londen geopend werd. Destijds startte elke 12 uur een open „De Havilland" met 2 passagiers. Thans zijn honderd steden in bijna dertig landen in het 130.000 km lange luchtnet opgenomen en er wordt ge vlogen met een gemiddelde snelheid van 300 km per uur. (Van onze Brusselse correspondent) In de Belgische Kamer en Senaat werd gistermiddag de regeringsverklaring voorgelezen. Zij is o.a. gekenmerkt door bezuinigingsmaatregelen in tal van do meinen, bestrijding van de werkloosheid door publieke werken, woningbouw en voordelige credieten. bestendiging op sociaal plan en voortzetting van de tot nu toe gevoerde buitenlandse politiek. Inzake de koningskwestie wordt slechts de dringendheid van een nationale op lossing weinig onderlqnd. In de Kamer werd de regeringsverkla ring niet alleen door de oppositie, doch ook door de liberalen gereserveerd ont vangen, terwijl daarentegen in de Se naat van katholieke zijde enige terug houdendheid aan de dag werd gelegd. Waarschijnlijk zal de regeringsverkla ring vandaag in de Kamer ter stemming komen en voor het einde dezer week in de Senaat worden afgehandeld. In de Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met in het Noor den van het land een enkele regenbui en in het Zuiden overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig ver andering van temperatuur. Zon: 5.28—19.59. Maan: 23.15—16.25. Senaat werd Dinsdagmiddag voorts een katholiek voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de konings kwestie door katholieken en liberalen de laatsten uit hoffelijkheid in over weging genomen. De socialisten achtten het voorstel ongrondwettelijk en stem den tegen. Generaal James van Fleet, de Ameri kaanse militaire waarnemer in Grieken land, heeft medegedeeld, dat de Griekse regeringslegers de opstandelingen in het Vitsigebergte tijdens het laatste of fensief, vernietigend verslagen hebben. Van de 7000 opstandelingen werden er 4000 gedood en bqna 1000 gevangen ge nomen. De rest wist te ontkomen of biedt nog verzet in geïsoleerde gebie den langs de Albanese grens. Radio-Athene meldt van bevoegde zijde, dat guerillastrijders, die na de slag van Koroma naar Joegoslavië waren gevlucht, daar zijn ontwapend en geïnterneerd. Welingelichte waarnemers geloven, dat een grondige reorganisatie van de Albanese regering het gevolg zal zijn van de jongste successen der Griekse militairen tegen de guerillastrijders aan de Grieks-Albanese grens. Volgens deze bronnen zijn vastom lijnde diplomatieke acties vermoedelijk reeds gaande, met het doel het huidige Albanese regiem omver te werpen. „De Joegoslavisch-Griekse grens is thans volledig gesloten", aldus heeft de Joegoslavische ambassadeur te Washing ton, Sava Kosanovic, gisteren verklaard na een onderhoud met Dean Acheson. Kosanovic zeide. dat Joegoslavië de par- tisanen nooit heeft gesteund, doch in het verleden slechts asyl heeft verschaft aan de gewonden en de vluchtelingen. Hij deelde voorts mede, dat hij met Acheson de problemen der economische betrek kingen tussen beide landen bestndeert. Griekse legeronderdelen ondernemen geconcentreerde aanvallen op guerilla- troepen in het Grammosgebergte bij de grenzen van Albanië en Joegoslavië tijdens het jongste offensief dat zo succesvol verloopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1