Jubileum-tournooi vanTYBB een zege voor Vitesse Petroleum vondsten in Povlakte Belangrijk onderzoek betreffende volkshuisvesting te Haarlem Schoten in finale met 7-3 verslagen BLIKSEMAFLEIDERS Sociëteit Teysterbant opgericht Schietwedstrijden in Overveen De staat trekt exploitatie aan zich Velser Gymnasiumkwestie opgelost In de toekomst 70 pet. arbeiderswoningen; etageboaw, grondreserveringen 203.000 inwoners in 1970? SLOT DEFECT? AGENDA HERINGA WUTHRICH Door subsidie bijzonder middelbaar onderwijs Hartelijke afscheidswoorden in laatste raadszitting Rijke verwachtingen voor de toekomst Zal Stalin met Westen confereren? Oosterse uitzendingen Wereldomroep WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Aantal te bouwen woningen De woningbehoefte Maria Stroo soliste op H.O.V.-Zomerconcert Fotowedstrijd „DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke Stand Middenstandsdiploma Examen Hoofdakte Examen Handenarbeid Diploma's kinderverzorging F a illissementen Orgelbespeling IBus contra taxi Om de Zilveren Molen van Groenendaal „Verenigde Kath. Dammers" Haarlemse Cricket Bond Vlucht vanaf Ciney op 7 Augustus Zomercompetitie H.S.V. „De Kampioen" Wa terpolo-competitie Voor kunstenaars en kunstlievend en HET REDDINGWEZEN PARAAT Filmavond en oefening Beurs van Amsterdam JE&Sf KINDERLEDIKANTEN WASSENAAR Politie-agentén in het geweer LAATSTE NIEUWS Verschenen Is vandaag het rapport der Commissie ad hoe, ingesteld teneinde op korte termijn te onderzoeken langs welke wegen kan worderi gekomen tot maatregelen op het gebied van de volkshuisvesting te Haarlem, welke op doelmatige en sociaal verantwoorde wijze in de gewone tekorten voorzien. Deze commissie heeft zich eerst bezig ge houden met een inleidend onderzoek, be treffende het aantal te bouwen woningen, de bouwwijze, de splitsing van bestaande woningen en de woninginrichting, benevens de gemeenschappelijke voorzieningen om daarna te komen tot een bespreking van de huidige toestand. In genoemde commissie hebben zitting wethouder A. Angenent, voorzitter, en de raadsleden Dr. Ir. F. Bakker Schut, H. J. L. Klein Schiphorst, F. S. Noordhoff en D. Spek. B. en W. van Haarlem hebben aan de ze commissie toegevoegd de directeur van Openbare Werken Ir. M. H. Maas en de di recteur van het bouw- en woningtoezicht Ir. R. G. Veenenbos en tenslotte als secre taris, de hoofd administrateur der gemeen te-secretarie, de heer H. Meeusen. Allereerst is nagegaan, hoeveel woningen er zullen kunnen worden gebouwd binnen het gebied der gemeente, waarvoor thans een goedgekeurd uitbreidingsplan geldt. Dit onderzoek leverde het volgende resultaat op. De gedeelten van het uitbreidingsplan in onderdelen, welke als bestemming van de grond de bouw van woningen aangeven beslaan een oppervlakte groot 189 h. a Deze bieden plaats voor het bouwen van ongeveer 7397 woningen, inbegrepen wegen, straten, schoolgebouwen en kleine plant soenen. De gedeelten van het uitbreidings plan in hoofdzaak, welke als bestemming van de gronden de bouw van woningen aangeven, beslaan een oppervlakte groot 98 h. a. Deze bieden plaats voor het bou wen van ongeveer 3430 woningen. Geza menlijk kunnen dus ongeveer worden ge bouwd 10.827 woningen. Volgens de prog nose van 1936 betreffende de loop der be volking zal in 1970 het aantal inwoners be dragen naar minimale verwachting 186.000; volgens de meest waarschijnlijke verwach ting, zoals die zich thans laat aanzien, evenwel 203.000. Aannemende, dat in 1970 het aantal inwoners ligt in het midden van de minimale en de meest waarschijnlijke verwachting, dan bedraagt dit aantal 194.500. Het bevolkingsaantal op 1 Januari be droeg 158.200; de capaciteit van de uitbrei dingsplannen bedraagt 10.827 woningen. Door samenwoning is er blijkens de door 't Centraal Bureau voor de Statistiek verza melde uitkomsten van de woning- en ge- zinstelling per 31 Mei 1947 een totale ach terstand van 6983 woningen, waarvan 900 welke voor krottenopruimlng in aanmerking komen en 500 voor cityvorming. De toene ming van het aantal inwoners tot 1970 is te ftellen op 194.500 158.200 36.300 inwo- toers. Binnen de bestaande uitbreidingsplan nen is er ruimte voor woningbouw voor 3844 x 4 inwoners of voor rond 15.376 inwo ners. Zodat er bij verwezenlijking van de uitbreidingsplannen volgens vorenstaande regeling een woonruimte tekort zal zijn voor 20.924 inwoners, hetgeen overeenkomt met een tekort in 1970 van 5231 woningen. De commissie wijst er nadrukkelijk op, dat dit slechts een theoretisch tekort is. Verschillende factoren immers kunnen het genoemde getal van 5231 woningen meer of minder belangrijk doen verminderen. Ge dacht wordt aan de mogelijkheid tot af vloeiing van personen naar het buitenland, naar nieuwe industriegebieden hier te lan de, de verplaatsing van de werkplaatsen van Beynes, de terugkeer naar Velsen en Zand- voort van uit de gemeenten gerepatrieerde gezinnen, de terugkeer van gerepatrieerden naar Indonesië, het vertrek naar andere woongebieden, enz. enz. Om in dit theore tisch tekort te voorzien, zal bij de herzie ning van de uitbreidingsplannen moeten worden nagegaan in hoeverre door verdie- pingbouw of op andere wijze het aantal wo ningen op de gronden kan worden verhoogd. Voor het dan nog resterende tekort zal te zijner tijd een uitbreidingsplan moeten wor den vastgesteld voor nog niet in het uit breidingsplan opgenomen grond in de Ro- molen polder. Zou men hetzelfde karakter der gemeente willen behouden, dan ^ou van de te bouwen woningen er 75 pet. één- gezins woningen en ongeveer 25 pet. boven- en benedenwoningen of étage-woningen moeten zijn. Het aantal gegadigden voor woningen ^oor ouden van dagen bedraagt thans 180. Daar het mogelijk is door de bouw van dit soort woningen, welke goedko per is, groter woningen voor normale ge- De jonge pianiste Maria Stroo is so liste op het Zomerconcert, dat de H.O.V. op Vrijdag 19 Augustus onder leiding van Marinus Adam zal geven. Zij zal Mozart's Pianoconcert in A-dur K.V. 488 ten gehore brengen. Maria Stroo ving haar muzikale studie reeds zeer jong aan en behaalde aan het Amsterdams Conservatorium in 1940 en 1942 resp. haar einddiploma en solisten diploma, waarbij zij een speciale ver melding voor improvisatie ontving. Sinds die tijd treedt zij geregeld met alle or kesten in ons land en voor de radio op, alsmede in recitals. Verleden jaar on derbrak zij haar optreden met een korte studieperiode bij Marguérite Long in Parijs, waar zij gedurende deze tijd bo vendien twee concerten gaf. Het verdere programma van dit 8e Zomerconcert bestaat uit de Serenade „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart en de Zesde Symphonie „Pastorale" van Beethoven. „Haarlems Bloei" heeft in samenwer king met de „Kennemer Fotokring" een fotowedstrijd georganiseerd, waaraan zcwel amateurs als vakfotografen kun nen deelnemen. De deelnemers moeten echter him onderwerpen kiezen in Haar lem en omgeving. Men kan tot 1 Septem ber foto's inzenden bij de heer E. R. de Haas. Schouwtjeslaan 51, Haarlem. Een jury. bestaande uit de heren Dick Boer, J. Stoelman en J. Vogel, zal de inzen dingen beoordelen, waarna van 10 tot 17 September een tentoonstelling van de bekroonde foto's gehouden zal worden. LANGE VEERSTRAA.T 18 TEL 11493 (Adv.l G«boren: J. E. van KesselMurk, z.; S. C. M. van GijlswijkKeune, z.; M. E. V Verhoef—Groskamp, z.; A. M. Bakker- Koster, z.; J. E. Cohenvan der Heyden, z.; J. A. Blokvan de Pol, z. G. Jacques Senders, d.; C. A. Toeset—Kortenaar, d.; M. de Jong—van Delft, d.; B. Scheers— van der Heijden, d.; C. SievalOosterhout, d.; W. Teeuwenvan der Goes, d. Ondertrouwd: C. G. Bos en A. M. Admi raal, J G. Groeneveld en W. H. Jansen, J. Swaanwijk en D. Keijzer. Getrouwd: A. van Bommel en J. M. Kaptijn, P. H. Lasschuit en E. H. Fröhl- k Overleden: M. Gijlstra, 74 j.. Westerhout- park; C. Ruigrok van der Werven, 78 j.. Hagestraat; T. Duister, 8 j.» Vooruitgang straat; L. G. van der Sande, 56 j., M. v. Heemskerkstraat; R. W. Vlug, 2 d. Gouw straat. zinnen beschikbaar te krijgen, is het wel gewenst hiermede zoveel mogelijk door te gaan. Het aantal per jaar te bouwen wonin gen voor ouden van dagen zal voorlopig te stellen zijn op 30. Uitvoerig gaat de commissie daarna in op de kwestie traditionele bouw en/of montagebouw. Enthousiast is zij niet over montagebouw, maar als deze verplicht moet worden toegepast, dan dienen die systemen gekozen te worden waarvan de buitenmuren een bekleding van metsel steen hebben en zodoende in uiterlijk de traditionele bouw benaderen. Grote voordelen ziet de commissie niet en bovendien leert de ervaring, dat in Haarlem voldoende geschoolde arbeiders aanwezig zijn om het toekomstige bouw volume, tenzij dit aanzienlijk groter zou worden, in traditiebouw te verwerken. De commissie spreekt haar leedwezen er over uit, dat een extra volume voor de bouw van industriewoningen niet verkre gen kan worden. Het percentage van de te bouwen ar beiderswoningen kan worden vastgesteld op ongeveer 70. Een minderheid in de com missie meent, dat voorlopig geen medewer king moet worden verleend aan de plan nen tot een groter woninginhoud dan 350 kubieke meter. Voor 1949 is een bouw volume toegestaan van ruim 90.000 kub. meter, waarvan bijna 68.000 kub. meter voor de bouw van 260 woningen van 260 kub. meter en ruim 2200 kub. meter voor de bouw van 56 woningen met 400 kub. me ter inhoud. De meerderheid der commissie meent, dat elk bouwplan op zich zelf moet worden beoordeeld, ongeacht de inhoud. In het algemeen kan worden aangenomen, dat particulieren voor alsnog geen arbei derswoning zullen bouwen. Bepaald en thousiast zijn de enqueteurs over duplex- huizen, die echter uitsluitend moeten wor den gebouwd door gemeente of woning bouwcorporaties. Hoewel was-, buurt- en wijkhuizen, tres jes, enz. voorlopig nog niet kunnen worden gebouwd, dient men er terrein voor te re serveren in de uitbreidingsplannen. Indertijd berichtten wij reeds, hoe de stand van de woningbouw op 1 Jan. 1949 was. Dat er 292 woningen gereed kwamen, 247 in aanbouw waren en 521 in vergevor derde staat van voorbereiding. Vergeleken met andere steden zijn fle resultaten in Haarlem niet onbevredigend. Met voldoe ning nam de commissie kennis van een mededeling, dat plannen voor 420 woningen in 1950 in voorbereiding zijn. De commissie komt daarmede tot de conclusie, dat het aantal tot 1 Jan. 1970 te bouwen woningen van die aard is, dat binnen de bestaande uitbreidingsplnnen geen voldoende gron den beschikbaar zijn. Er kunnen echter nieuwe uitbreidingsplannen worden ge maakt. In Haarlem werd de jaarlijkse, reü- gehouden van de geslaagden voor het laatste gedeelte van het examen Mid denstandsdiploma, die opgeleid waren door de onderwij sverenigingen „Lau rens Coster." Geslaagd zijn de dames: v. Aalst, v. d. Aar, en de heren: Bloemer, Elzinga, v. d. Horst, Hulsebos, v. d. Hurk, v. d. Kort, Krug, Kuipers, Mica, v. d. Stall, A. de Vries, J. de Vries, W. de Vries, Verwoerdt, Werdmüller, Willemse, Vis ser, H. Lefferts, P. Lefferts. Twee candidaten werden afgewezen. HAARLEM, 16 Aug. Geslaagd voor deel B: J. A. Koetsier, A'dam; J. H. Krudde, Winkel; mej. C. G. van Leeuwen, A'dam; mej. J. v. d. Meulen, A'dam (akte) en J. A. Prinsen, Heemstede (akte). HAARLEM, 15 en 16 Aug. Geslaagd de dames: P. G. de Kam, M. C. V. Krimpen, A. Dirkmaat, S. Mantel, A. C. Hoogwout, M. B. J. Vlieger, L. Mulder, M. W. E. v Lelyveld v. Cingelshouck, E. Boon, G. Prinsen, B. Meyer. Afgewezen 3. Bij de jaarlijkse uitreiking der diplo ma's voor kinderverzorging aan de da mes, werkzaam op de Kinderbewaar plaats, Egmondstraat 26 in Haarlem- Noord op Dinsdag 23 Augustus te drie uur, zal de presidente, mevrouw 3eun- ders, afscheid nemen van de Vereniging Kinderbewaarplaatsen Haarlem. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft Dinsdag in staat van faillis sement verklaard: Christine Susanna Weenink, weduwe van Cornells van der Giessen, houdster van een zorrierbedrijf, wonende te Haar lem. Schotersingel 77. Rechter-Commis- saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. W. Glastra. Donderdag 18 Augustus zal de heer Geor ge Robert 's middags van 15 tot 16 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: Fantasie en Fuga g kl. t„ J, S. Bach; Koraalvoorspel „Schmücke dich, o liebe Seele", J. S. Bach; Adagio en Allegro uit het 10e Con- cert-g, F. Handel; Fuga as moll, Joh. Brahms; Preludium, Zoltan Kodaly; Cho ral III, C. Franck. BIOSCOPE^; Rembrandt-: Kleine melodie uit Wenen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: De Pioniers (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: 't Is feest vandaag (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals; Spionnen aan de Theems (14 j.). 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Met twee Jantjes op stap (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De ge vangene van Mesquite (14 j.)t 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 17 Angustus Openluchttheater Bloemendaal: Uitvoering Ballet der Lage Landen, 8 uur. Donderdag 18 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Op het Stationsplein ontstond Dins dag een aanrijding tussen een autobus en een taxi. De taxi moest uitwijken voor enkele wielrijders en de bus op zijn beurt weer voor de taxi. De rem men van de bus weigerden echter en een aanrijding was het gevolg. De taxi werd aan de achterzijde en de bus aan de voorzijde beschadigd. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Het jaarlijks terugkerende tournooi om de Zilveren Molen van Groenendaal zal Zondag 21 Augustus plaats vinden op het R.C.H.-terrein. Deelnemende verenigingen zijn de sympathieke sterke 2e klasser R.F.C. en het jonge, krachtige Friesland, Noorde lijke le klasser. Met R.C.H. vormt dit een trio, dat op de meest sportieve wijze zal strijden om het bezit van het kost bare kleinood. Dit jaar wordt gespeeld in de vorm van een halve competitie, welke er als volgt uitziet: Aanvang 11.30 u. A: RCHRFC; 12.45 u. tussenwedstrijd (le helft); 1.15 u. B; verliezer AFriesland; 2.30 u. tussenwed- strijd (2e helft); 3.00 u. C: winnaar A— Friesland. De wedstrijden zullen geleid worden door de scheidsrechters J. Kotten, Ch. Boere en mr. Slingenberg. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden als volgt: Groep B MastelingMul 11 v. d. KroftAndringa 02 Mukvan Bakel 20 v. d. KroftBandsma 11 Van WortMul 02 Groep A Van GastelKoomen 20 Van GastelKraak 20 Rood en Wit 4—Haarlem 5. Haarlem 5 gewonnen met 5 wickets. Rood en Wit 4 100 v. 8. H. Hackenitz 22. Drs. H. Ligtenstein 19 (1x4 1x6). A. Wildschut 2 v. 45. E. ter Haar 2 v. 16. F Lanting 2 v. 11. G. Goossens 1 v. 14. 'Haarlem 5 140 v. 5. Th. Grupping 63. C. van Vreeden 15. R. Schlatmann 12. G. Goossens 16x. W. Schornagel 25x. M. Kapteijn den Boumeester 2 v. 44. H. Hackenitz 2 v. 34. Joh. Faber 1 v. 38. C.V.H.W. 2—Rood en Wit 5. Gewon nen door C.V.H.W met 15 runs. C.V.H.W. 56. H. C. van Eek 23. D. J. de Jong 3 v. 27. R. de Nijs 1 v. 10. E. Lefebre 1 v. 5. J. W. van Zeeland 15 v. 5. Rood en Wit 5 41. G. Zeeuwe 5 v. 6. H. Bakker 3 v. 22. F. Vogelsang 1 v. 5. Th. Kuhnen 1 v. 0. De postduivenvereniging „De Reis duif" hield een wedvlucht vanaf Ciney op 7 Augustus. In concours waren 274 duiven; los 7 uur, wind Z.W. Uitslag: 1 5 30 L. Beekhuis, 2 3 22 P. A. Kroon, 4 A. Vergers, 6 54 Th. Bekker, 7 18 A. Swaalf 8 17 C. v. d. Wal, 9 36 P. v. An- del, 10 19 55 56 H. Philippo, 11 32 37 49 J. Scherf, 12 E. Klute, 13 15 16 21 28 35 41 C. Verdonk, 14 34 43 35 C. Opdam, 20 W. Jansen, 23 N. Weezenbeek, 24 27 P. Rutte, 29 52 J. C. Kroon. Zondag hield de H.S.V. „De Kam pioen" haar eerste fit voor de zomer competitie voor amateurs c:i nieuwe lingen, 1 K.M. sprint. Bij de donateurs zegevierde P. Pieters. Bij de nieuwe lingen was het A. v. 't Hof. De totale uitslag luidt: amateurs: 1. P. Pieters, 2. B. v. Dijk en 3. M. Taverne; nieuwe lingen: 1. v. 't Hof, 2. J. Steenbakker, 3. R. Bes, 4. J. Harren, 5. P. de Vries en 6. W. Rustman. Niet TYBB, de jubilaris, noch Scho ten, de sterkst geachte deelnemer, maar het Castricummer Vitesse eiste de eer ste prijs op in het jubileum-tournooi, dat TYBB ter gelegenheid van zijn 30- jarig bestaan had georganiseerd. De ma nier, waarop de Castricummers dit klaar hebbenij gespeeld, was overtuigend. De blauwhemden speelden een stoer en de gelijk spel, waarbij vooral opviel dat men over een geweldig uithoudingsver mogen beschikte, want ondanks de felle hitte trokken Zonneveld c.s. van leer, alsof er niets aan de hand was en als men dan ook de onbetwiste winnaar in. dit tournooi zou moeten aanwijzen, dan moet stellig de keuze op Vitesse val len, dat op volkomen verdiende wijze met de fraaie beker huiswaarts keerde. Het jubilerende TYBB verwierf de derde prijs, want nadat de geel-zwarten door Schoten waren uitgeschakeld, be haalde men een 2—0 zege op HBC, wel ke ploeg de vierde prijs kreeg. HBCVitsse 02. Vitesse behaalde Hl deze ontmoeting een 2—0 zege op een tegenstander, die moedeloos ten strijde trok en waarin het ontbrak aan „dash" en doorzettingsvermogen. De HBC-ers hadden enige nieuwelingen in de ploeg opgesteld, en van hen deed spil Tol naar onze smaak nog het meest bevredigende werk. Na 10 minuten nam Vitesse de leiding door Eykhof en hoewel HBC HAARLEM (Adv.) Nog slechts enkele wedstrijden en dan is 'de waterpolo-zomercompetitie K.N.Z.B. ten einde. In de eerste klasse F, dames, heeft Waterlelie weer eens acte de présence gegeven, na bij vi°r wedstrijden niet te zijn opgekomen. De wedstrijd Waterlelie 1HVGB werd gespeeld en de uitslag was 30. De stand in deze afdeling is: HVGB 2 11 uit 8; Meeuwen 2 10 uit 7; Nereus 2 6 uit 7; DWR 2 3 uit 7; Waterlelie 1 4 uit 5. De wedstrijd Meeuwen - TJZSC moet alleen nog worden gespeeld in de hoofd klasse, maar de uitslag kan geen wijzi ging in de eindstand brengen. UZSC verhuist naar de eerste klasse en Meeu wen speelt Dinsdagavond de eerste pro motie-degradatie-wedstrijd tegen GZC 1, de kampioen van de eerste klasse A. In de reserve eerste klasse degradeert HVGB 2. In de reserve eerste klasse speelde DWR 2 de laatste competitiewedstrijd tegen HPC 3 en won met 43. De eind stand is: HZPC 2 18 uit 10; Merwede 2 16 uit 10; HZPC 2 18 uit 10; GZC 2 8 uit 10; HPC 3 6 uit 10; DWR 2 2 uit 10; DWR 2 gaat naar de reserve tweede klasse. Met belangstelling werd in de tweede klasse D naar de uitslag van de wed strijd DWT 1de Vest uitgezien. Deze wedstrijd is Maandagavond gespeeld. DWT moest in de Vest zijn meerdere erkennen en verloor met 4—1. De eind stand is: De Vest 1 8 7 1 14 33 17 VZV 1 DWT 1 DAW 1 De Futen 1 De Vest is thans kampioen. Dinsdag avond wordt in Amsterdam tegen Haar lem 1, de kampioen van afdeling C, een wedstrijd gespeeld om een plaats in de eerste klasse. De wedstrijd Haarlem 3Meeuwen 2 de kampioenen van de reserve tweede klasse B en A, werd gespeeld voor pro motie naar de reserve eerste klasse en eindigde in gelijk spel; na verlenging won Haarlem 3 met 87. In de reserve derde klasse F verloor DWR 3 van de Zijl 3 met 6—4. Dei eind stand in deze afdeling is: VZV 2 6 5 1 10 20 7 De Zijl 3 6 3 1 2 7 18 15 DWT 2 6 2 1 3 3 12 19 DWR 3 6 1 5 2 12 21 DWT 2 twee verliespunten. VZV 2 is kampioen en heeft reeds tegen Rotterdam 2 een wedstrijd ge speeld voor een plaats in de reserve tweede klasse; VZV verloor met 10—0 en blijft derde klasser. Woensdagavond speelt HVGB 1 dames tegen Triton in Weesp om een plaats in de tweede klasse te behouden; in de eerste klasse dames heeft de ontmoe ting DWRHDZ plaats en zal ook de wedstrijd DWR—AZ (heren) worden gespeeld. DWT 1—ADZ 1 wordt Donderdag avond in de zweminrichting aan de Kleverlaan gespeeld; wint DWT dan zal een beslissingswedstrijd om het kam pioenschap worden gespeeld tegen VZV 1 (dames). Voor de reserve derde klasse C heren wordt Vrijdagavond gespeeld HVGB 4 Nereus 4. 8 6 2 12 43 11 8 3 5 6 21 31 8 2 6 4 14 37 8 2 6 4 23 38 hierna enige malen naar voren kwam, ontbrak het beslissende schot, zodat de Castricummer-defensie zich feitelijk niet voor zware problemen gesteld zag. In de tweede helft oefende HBC enige tijd een overwicht uit, maar de voorhoe de speelde een onproductief spelletje en in tegenstelling met Vitesse, welke ploeg met veel elan speelde, was het met de Heemstedenaren in dat opzicht een en al misère. Tien minuten vóór tijd maak te Valk aan alle orizekerheid een einde en hij bracht met een welgemikt schot zijn ploeg in veilige haven. (20). TYBBSchoten 92. Deze strijd ging volkomen gelijk op, maar de aan vallen van Schoten waren iets gevaar lijker en dit kwam dan ook reeds in de eerste helft op afdoende wijze tot uiting, toen. men het klaarspeelde door toedoen van Van Oosten en Alkema een 20 voorsprong te nemen. In de tweede helft heeft TYBB geruime tijd een heftig of fensief op het doel van Schoten onder nomen, maar Snoeks c.s. waren met schieten weinig gelukkig en toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot, was er in de stand geen wijziging gekomen, waardoor Schoten zich dus in de eindstrijd had weten te plaatsen. TYBBHBC 29. De verliezers ronde had weinig om het lijf. Beide ploegen maakten een lome indruk en van goed voetbal viel in deze ontmoe ting al heel weinig te genieten. Een goed doelpunt van Huneker verschafte de geelzwarten voor rust een 10 voor sprong en in de tweede helft was het Snoeks die doelman Willemse nogmaals wist te passeren. Een 20 zege voor TYBB na een wedstrijd van slecht spel, waarin vooral HBC een uitermate zwak ke indruk had achtergelaten. VitesseSchoten 73. Deze verras sende en grote zege van Vitesse op het sterker geachte Schoten is op regelma tige wijze tot stand gekomen en geen enkele maal is de zege der Castricum mers in gevaar gekomen. De blauw hemden speelden een resoluut spel. ge paard gaande met een geweldige dosis enthousiasme, waardoor Schoten soms op zulk een wijze in de hoek werd ge drongen, dat de ploeg er niet aan te pas kwam. Kort na het begin opende Valk de score en toen hierna Eykhof de stand op 20 wist te brengen, lag Castricum reeds met veilige cijfers voor. Wel maak te Abbink voor Schoten 21, maar de snelle Floor Zonneveld bracht nog voor de rust de stand op 31. Na de hervat ting speelde er slechts één elftal. Onop houdelijk was Vitesse in de aanval en in deze periode kwam Schoten er feitelijk niet meer aan te pas. Eykhof (2) en Zonneveld gaven Vitesse een 61 voor sprong, waarna Schoten tegenscoorde. (62). Door een fraai doelpunt van Zon neveld werd het 7—2. Kort voor tijd scoorde Schoten een derde tegenpunt, zodat Vitesse met 73 winnaar werd. In een vergadering, die Dinsdagavond in restaurant Brinkmann werd gehou den, is besloten tot oprichting van een sociëteit, die de naam Teysterbant zal dragen en die een verzamelplaats wil zijn van alle in Haarlem en omgeving wonende kunstenaars en kunstlievenden. Na enige discussie deed het bestuur cie toezegging, dat na verloop van een bepaalde tijd voorstellen zullen worden ingediend Dm de sociëteit, die het licht zag als een stichting, juridisch het karak ter van een vereniging te geven. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren Godfried Bomans, notaris Jan Brants en Otte B. de Kat, die resp. voorzitter, pen ningmeester en secretaris zijn. Het vol ledig bestuur telt 11 leden, terwijl ter uitoefening van toezicht op de gang van zaken voorlopig een uit 8 personen be staande raad van commissarissen is ge vormd. De sociëteit zal worden gevestigd in de kelderruimten van restaurant Brink mann, die door de architecten Holt en Bijvoet in betrekkelijk korte tijd gron dig gerestaureerd zullen worden. Als de vereiste vergunningen op tijd binnen komen, kan de opening in de aanstaan de winter plaats vinden. In de grote zaal van het Badhotel te Wijk aan Zee wordt Donderdag a.s. een voorstelling gegeven van de propagan- da-film van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij. Toegangsbe wijzen zijn gratis verkrijgbaar ki de Bazar, Voortstraat 28. Zaterdag wordt ter hoogte van de Relweg om 3 uur een oefening gehou den met het whippertoestel en de red dingsboot Bij de filmvoorstelling alsook bij de oefening op het strand wordt men in de gelegenheid gesteld zich te melden als contribuant van de N.Z.H.R.M., de red dingmaatschappij, die door vrijwillige bijdragen wordt in stand gehouden. (Niet-offteüae Koersen) Vorig Opening Blot 17/8 De heer D. Geluk, wethouder van Onderwijs te Haarlem, zal, inplaats van morgen, Vrijdag spreekuur houden. 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1847 3 Ned. 62-64 beJL tac. Inschr. Grtbk. 1946 3pCt Ned. Handel Mi), eert A.K.U. Van Berkela Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika I4)a Kon. N. Stoomb. MS. Ned. Scheepv. Unie B.VA Dell MS. eert lO0.fr 97» 99 fr 98 gl 153 183% 12flgb 162 148% 192(4 262% 292gb 239% 312 136% 159 123% 155% 156% 146% 97% 182% 267% 241 314% 137% et gesprek ging over de pokken. Ze hadden boodschappen in de stad gedaan en waren elkaar met „nee maar, Rie, hoe gaat 't met jou?" tege" moet getreden. Nou 't ging best met Rie, maar niet zo erg met haar man. „Hij hep zich laten inenten tegen de pokken," zei ze, „en nou zit ie met bla zen als luchtballonnen op z'n arm. Me' alle geweld wou ie naar de Geneeskun dige Dienst, omdat ie vroeger eens 'n scharreltje gehad heeft met een pokdalig gezichtmij niet gezien, sprak ie kor daat, en stapte de deur uit „Wat is dat eigenlijk, wat ze door je heen spuiten?" vroeg de andere juffrouw geïnteresseerd. „Iets van de koe," antwoordde Rie po sitief. „En krijg je dan de pokken alleen maar op een klein plaatsie?" „Ballonnen van blaren heb ik gezien. „Maar straks kan jouw man niks ge beuren?" „Natuurlijk niet. Maar weet je wat zo naar is; nou zit h ij met z'n blaren-kok kers en als er geen pokken-epidemie komt, dan...." „Gut mens," viel de andere juffrouw in de rede, „niet zo somber...." 55/110 23,95; 60/120 26,45 Jansweg t/o Station (Adv.) Op de schietbanen aan de Zeeweg in Overveen is het dezer dagen druk. On der leiding van de Bloemendaalse Poli tie Sportvereniging, die nog steeds haar twintigjarig bestaan viert, worden daal schietwedstrijden gehouden om de ge westelijke kampioenschappen van de Ne* derlandse Politie Sportbond. Politie corpsen uit alle delen van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht hebben al" vaardigingen gestuurd. De burgemees ter van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A den Tex, opende het concours officieel, nadat de voorzitter van de Bloemen daalse Politie Sportvereniging, de heer H. L. H. Pavert, de genodigden had ver welkomd. De banen werden geopend door burgemeester Den Tex, mr. W. M- Paardekoper Overman, officier van Jus titie, luitenant De Vries, vertegenwoor diger van de garnizoenscommandant en luitenant-kolonel Stout, commandant van de Ripperda-kazerne. Op het ter rein bevonden zich verder de politie corpschefs van Haarlem, Velsen, Heem* stede en Bloemendaal. Verder was nog aanwezig de heer G. Timmermans, voor zitter van de Gewestelijke Politie Sport bond. De wedstrijden duren tot en m» Vrijdag. (Van onze bijzondere correspondent) ROME, 3 Augustus, 1949 Gedurende de laatste maanden zijn er in de Italiaanse pers tegenstrijdige berich ten verschenen over de commerciële waarde van de ontdekking van petroleum in de Po-vlakte. Aanleiding tot deze berichtgeving was het feit, dat van een dertigtal putten put No. 1 in Cortemaggiore, in de onmiddellijke nabijheid van Piacenza, op 13 Juni j.l. een aanzienlijke hoeveelheid petroleum heeft opgeleverd. Sedert deze datum is put No. 3 niet bij de werkzaamheid van put No. 1 achter gebleven en borrelt ook daar de zozeer begeerde vloeistof onstuimig uit de grond op. Na deze vondsten hebben enige bladen er het commentaar opgeleverd, dat zij belangrijk zijn en voor Italië's armoede providentieel, terwijl er in andere bladen een minder optimistisch geluid tot uiting kwam en dit naar aanleiding van de beweringen van enige technici van bestaande Italiaanse petroleummaat- schappijen, die van mening zijn, dat Italië, niettegenstaande deze nietige straaltjes van petroleum in de Po-vlakte, steeds van de buitenlandse petroleumconcerns afhankelijk zal zijn om in zijn jaarlijkse behoefte van olie en benzine te voorzien. De man, die door geboorte de naam Den Hollander draagt, maar In de practijk van het leven achter de bui tenlandse mogendheid Rusland staat, probeerde in de Velser Raadsvergade ring van gisteravond de prachtige sub sidieregeling voor inrichtingen van bijz. middelbaar onderwijs welke door het college, met medewerking van de twee communistisch^ wethouders, werd voor gesteld, als vervulling van een belofte aan katholieke zijde gedaan, toen be sloten werd tot oprichting van het ge meentelijk gymnasium Velserbeek, on gedaan te maken door het tegenvoorstel, deze subsidie slechts te verlenen voor leerlingen, die in 1948 de school be zochten. Nu we een eigen gymnasium hebben, aldus de heer Den Hollan der, is het niet nodig, dat nog leer lingen uit deze gemeente andere bij zondere middelbare scholen gaan be zoeken. Degenen, die reeds buiten de gemeente studeren, kunnen met subsi die hun studies afmaken. En daarmee basta, oordeelde het communistische lid. Wethouder Van Leusen (Arb.) gaf hem echter in felle bewoordingen te ver staan, dat het college geen duimbreed zou wijken en zijn voorstel, en dat zeventig gulden oer jaar subsidie ge geven zai worden voor elke Velser leerling, die de bijzondere middelbare scholen in de omtrek bezoekt. Van de andere kant moest hij zich keren tegen de heer Visser (C.H.), die zijn best deed nog meer uit de regeling te slaan door reisvergoeding te vragen voor leerlingen van financieel minder draag krachtige ouders. Ook daarvan kon niets komen. Over het commnnlstische voorstel werd niet meer gepraat, maar de heren van uiterst links verlaagden wel stem ming. De raad liet hen met hun boze bedoelingen alleen staan, zodat het voorstel van B. en W. met twintig tegen zes stemmen werd aanvaard. „Ik ben zeer verbaasd", merkte voor zitter mr. M. M. Kwirt onder algemene hilariteit op, toen de communis tische wethouders tegen hun eigen voorstel bleken te stemmen en de heer Den Hollander door dik en dun volg den Er stonden verschillende bloemrui kers op tafel tijdens de laatste raads vergadering van deze periode, waarin woorden van afscheid moesten volgen. De voorzitter ging hierin voor. Acht leden zullen in de nieuwe Raad niet terugkeren en dank is aan hen ver schuldigd. omdat zij, ieder op hun wijze, en met de gaven hun toebedeeld het ge meentebelang hebben gediend. Er was echter een reden om op één afscheid bijzonder in te gaan, dat van de nestor van de Raad, de heer J. Nijssen, K.V.P., die juist dertig jaar lid van de raad was. Een gevoel yan weemoed kan ik niet onderdrukken, aldus mr. Kwint Een van de vertrouwde en vriendelijke gezich ten gaat heen. Nijssen was een van de weinige geboren Velsenaren in de Raad, man van grote verdiensten, die twintig jaar lid van het college van B. en W. was en de finan ciën voortreffe lijk heeft be heerd.. Zo men hem een epithe- thon ornans mag geven, dan dit Nijssen is een man met een warm en groot sociaal gevoel, een vooruitstre vend worker. Hij is een man van weinig woor den, maar van wijs beleid, dat gedra gen wordt door zijn groot geloof. Hij is een van de eerste reizende ambassa deurs voor de tuinbouw en in deze functie moge hij nog veel goed doen voor de gemeenschap. Een algemeen en hartelijk applaus volgde op deze woorden. Het is voor mij een pijnlijk ogen blik dit afscheid, zeide de heer Nijs sen in zijn dankwoord. Wanneer men dertig jaar een zaak heeft gediend, is deze dierbaar geworden. Ik her inner me, dat toen ik kind was, de gemeenteleiding bestond uit burge meester, secretaris, een ontvanger, die in een klein huis woonde en zegge en schrijve één ambtenaar. Er is sinds dien heel wat veranderd en deze ver andering heb ik van nabij mogen volgen. Daarbij is mijn tekort aan technische kennis genivelleerd door mijn practische ervaring. Dank bracht de heer Nijssen aan de leden van de Raad, vooral aan degenen, die hem drie jaar geleden trouw terzijde hebben gestaan, toen hij bij de wet houdersverkiezing werd genegeerd en door de P. v. d. A. niet acceptabel werd geacht Als enige wethouder vaii Velsen tij dens de bezetting had spreker voor een zeer moeilijke taak gestaan, die hij steeds naar eer en geweten heeft ver vuld. Dat later eritiek zou komen, had hij verwacht Bijzondere dank bracht hij aan de ambtenaren van het gemeentehuis, die hem de dagen en uren van het ge meentewerk prettig hadden gemaakt door de goede verhoudingen. Hij sprak de hoop uit dat het voorzitter en nieuwe Raad gegeven zou mogen zijn Velsen tot bloei te brengen, met de wijsheid van God en veel kracht De heer Ten Broeke, A.R., heeft even eens woorden van hartelijk afscheid tot de heer Nijssen gericht die pal stond voor de gemeentebelangen en daarnaast een trouw vriend en kameraad was. Ook deze woorden werden door ap plaus van alle partijen onderstreept In Fittggi op de vergadering van de na tionale raad der christen-democratische partij, heeft de minister van finantiën, Vanoni, officieel verklaard, dat „er zich in Italië's bodem petroleum bevindt en dat de praktische boringen de weten schappelijke vooruitzichten bevestigd heb ben. De hoeveelheid, die twee der tot op heden geboorde putten leveren, kan met die van de rijkste petroleumgebieden ver geleken worden. Het metaangas en de pe troleum verzekeren opbrengsten, welke uitzonderlijk zullen zijn. Zou de Staat dus onverschillig blijven toezien bij het feit, dat enige groepen van personen hieruit winsten zullen trekken, die tot in de mll- liarden zullen belopen? Natuurlijk niet". Hierop heeft de minister zijn collega's een schema van wet uiteengezet in deze zin, dat de Staat alle onderzoekingen en bo ringen naar mineralen in de Povlakte tot zich moet trekken. Reeds heeft de Staat, volgens de minister, 21 milliard liren aan deze onderzoekingen besteed en om deze tot een goed einde te brengen, zijn er nog 3 milliard nodig. Uit dit alles kan men dus besluiten, dat de pessimisten op Italië's pe- troleumterrein ongelijk hebben en Italië rijk is aan petroleum. Dat de Italiaanse bodem petroleum be vatte is geen nieuwtje. In 1948 is er in het land 9665 ton petroleum uit de bodem ge haald. Tot nu toe bevond zich het cen trum van deze industrie in Padua. De eerste aanwinning van petroleum van eni ge betekenis dateert van het jaar 1935. Maar in die tijd was petroleum in Italië een bijproduct van het metaangas, waar van het land nu een zeer uitgebreide in dustrie bezit. Ofschoon het reeds eeuwen bekend was, dat de bodem van de Po vlakte dit gas bevat, dat voor verlichting en industriële kracht kan worden aange wend, heeft eerst de regering van Musso lini, in de autarkische jaren van het fas cisme het winnen en het gebruik van metaangas aangemoedigd, om de invoer van steenkool, die Italië in het geheel niet bezit, te verminderen. Terwijl in 1934 de productie van metaangas 14 millioen ton bedroeg, is deze in 1948 tot 130 millioen ton uitgebreid. Van Padua, alwaar de hoofdzetel van de metaanindustrie tot nu toe gevestigd is, leidt een buizenstelsel van 500 kilometer lengte het gas in alle richtingen. Deze pijp leiding wordt op haar weg door 64 metaan- eentrales gevoed, die erop aangesloten zijn. Reeds is dit pijpennet met een leiding tot in de stad Milaan uitgebreid en op 1 Ja nuari 1950 zullen alle gastoestellen en for nuizen van deze grote Btad met metaangas gestookt worden. Bij deze reeds zeer merkwaardige metaanindustrie komt nu de ontdekking van Cortemaggiore, die zowel voor de petro leum- als de metaangaswinning zeer be langrijk belooft te worden. Want op de zich in de bodem bevindende petroleumlaag, heeft men een ontzaglijke druk waargeno men, veroorzaakt door een aanzienlijke hoeveelheid van metaangas, zo groot, als er tot nu toe nog niet ontdekt is. Zelfs vormt dit gas een hinderpaal voor een ge- lijkelijke winning van de petroleum, daar de hevige druk ervan een groot deel van de kostbare vloeistof verloren zou doen gaan. Daarom heeft men besloten voor alles de kostbare vondst aan metaangas te ber gen en pa» daarna met de petroleumwin- ning te beginnen. Men berekent, dat de productie van metaangas in 1952 één mil liard kubieke meters zal bedragen; een hoeveelheid, welke gelijk staat met ander half millioen ton steenkool. Voer een economische afvoer van het gas heeft men trouwens voldoende tijd- speling, daar de aanbouw van de in stallaties voor de ontginning van het nieuw ontdekte petroleumveld min stens drie lange jaren in beslag zal ne men. En met deze aanbouw wil men niet eens terstond beginnen. Want de gevonden petroleum bevindt zich op 1700 meter diepte, maar alles wijst er op, dat op 3000 meter in de grond een tweede petroleumlaag aanwezig is van nog grotere omVang. Daarom wil men de boringen tot op dezé diepte voort zetten en deze onderzoekingen zullen nog een geruime tijd in beslag nemen- Ofschoon het verbruik van petroleum en benzine in Italië voor 1949 ongeveer 4% millioen ton bedraagt ën dit in 1957 zelfs tot -7 millioen ton zal oplopen» voorziet men, dat met de middelen, dié Italië op dit ogenblik ter beschikking staan, binnen het tijdperk van de eer* ste drie jaren de totale jaarproductie slechts 100.000 ton groot zal zijn. Aldus luidden de voorspellingen in de eerste dagen van de ontdekking van het kost bare vocht in Cortemaggiore. Maar n® hoort men geruchten, dat een wette lijke regeling voor de ontginning van deze rijkdommen niet zou uitsluiten» dat niet-Italiaanse maatschappijen, on* der zekere voorwaarden, actief hier aan zullen kunnen deelnemen en da# mag men verwachten, dat binnen en kele jaren de Povlakte een der rijkste petroleumvelden van de wereld zal zij® en de haven van Genua de best uitge ruste petroleumhaven van Europa. Technische installaties en boortorens zijn verrezen in de Po-vlakte. Me* verwacht een rijke petroleum-pro- ductie. Volgens Reuter is men in gewoonlijk welingelichte kringen te Moskou van mening, dat de Amerikaanse ambassa deur, admiraal Alan Kirk, en maar schalk Stalin, in hun onderhoud van een half uur op Maandag j.l. van ge dachten hebben gewisseld over de Duit se kwestie. Stalin zou, naar onofficieel van Sovjet-Russische zijde te kennen wordt gegeven, zich opnieuw bereid getoond hebben te spreken met hoge diplomatieke vertegenwoordigers van het Westen, hetgeen er op zou wijzen, dat hij en de Sovjet-Russische regering bereid zijn deel to nemen aan een ge dachten wisse ling op het hoogste niveau. Teneinde de bevolking van Indole zo volledig mogelijk op de hoof,ond« houden met het verloop van de R he Tafelconferentie, is het Indones programma van Radio Nederland reldomroep met ingang van heden gebreid. Ook is een begin gemaal" de experimentele uitzendingen, 8 „ven5 op India, Pakistan en Ceylon, bene een kort Arabisch programma. Tvr on® De Amerikaanse filmacteur Power, onder meer bekend "Tracht film „The rains came", is onvJZ va in ons land aangekomen voor ee eantie van twee dagen. Hij w® r jpd» gezeld door zijn echtgenote, ,e. Christian, met wie hij korte vj H® den in Italië in het huwelijk tra_ echtpaar heeft zijn intrek gen het Amstel Hotel te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2