ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN nationa het wespennest HIT DOMEIN DER VROUW PARIJS geeft de Herfstmode VRIJ Nonchalance slordigheid Zevenhonderd Nederlandse soldaten op manoeuvre in de Ardennen Huwelijken met en tussen communisten «V Rode legers naar Kanton Wij luisteren naar at eten we in de vaeantiemaand? en Chauffeurs trainen voor Indonesië Operatie „Edelweiss" Subsidie voor „Steun Wettig Gezag" Twee slachtoffers van vergiftiging Boodschap van Nehru aan Sukarno „Kleine commissie" opnieuw bijeen V. Inschrijving Europese roeikampioenschappen 2 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 Huldeblyk voor Kon. Paar scheermesjes Mac Arthur niet naar de V. S. Cochran bij Hatta J door David Duncan Japanners verbeteren wereldrecord Tenniskampioenschappen ZELFSTANDIGE PROVINCIE Van de broeders van de H. Johannes de Deo Nazorg Politieke Delinquenten (Van een onzer speciale verslaggevers) -J operatie „Edelweiss" is gestart. Zevenhonderd man verbindingstroepen, VMler,s en chauffeurs van de lichting 1949 (1), zijn gistermorgen uit Utrecht 26 a en- Vrijdag arriveren ze in Walferdange in Luxemburg en tot en met Augustus a.s. zullen ze daar in de Ardennen oefenen met rollend materieel. Waarom? Wel, omdat Nederland uit de operaties in Indonesië geleerd heeft, be chauffeurs tegen de gigantische problemen van het colonnerijden door eer9 uo' ravijnen en haarspeldbochten niet zijn opgewassen. Dat moet hun he J behoorlijk worden geleerd. In Nederland is daarvoor echter geen gelegen- '1 en dus deed de Nederlandse generale staf, nu ongeveer anderhalf jaar kpy een beroep op België en Luxemburg. Dat beroep werd direct ontvan- on h verklaard en sindsdien is dit militaire Benelux-werk zo uitgegroeid, dat P net ogenblk geen Nederlandse chauffeur naar Indonesië vertrekt zonder ten- *n*te één week in de Ardennen te hebben geoefend. De resultaten daarvan zijn machtig. wy°or de manschappen is dit een com- fen feest. Per dag en per man ontvan- jjn ïe in België ongeacht de rang W rancs zakgeld en sinds de bakker- «JfSemeester van Echtemach ooit een Ka t troeP uitgenodigd heeft om de j st van zyn bevolking te zijn, gaan oefeningen gepaard met groot- j "eepse verbroederingsavonden. Met contingent gaat een Nederlands trn corPs mee en ook ditmaal zal het onipetterseorps van de huzaren van oreel enige militaire avondconcerten Ui n *n Luxemburg-Stad, in Bastogne ,a(.'n Arlon, Bovendien heeft deze ope- H lIe> zeer dichterlijk „Edelweiss" ge aaid, nog een bijzonder karakter door Lu er"0* Nederlands militair défilé in "Xemburg-Stad en de komst van gene- mr. H. J. Kruis. Overigens, behalve .^scheiden) gefeest, zal er echter ook ""«•den gewerkt. j^Wee- tot drieduizend kilometers.zul- de manschappen zeker afleggen en J^bij zal hun blijken welke speciale oeilijkheden het radioverkeer oplevert jv dichte, beboste, bergrljke streken. jji®ar zal hun ook blijken, dat de ver ruwing van geest en opleiding in ons ser niet enkel een leuze is. Immers, t£der deskundige leiding zullen prach- Luxemburgse en Belgische cultuur- rjhumenten worden bezocht en in het dp Bastogne zal hun nogmaals geschiedenis van Von Rundstedt's t)p„ t winter-offensief ter plaatse wor- uitgelegd en gedemonstreerd. Ver- Vnlf bij de mogelijkheden van ons J^roorlogse leger mag dit zonder meer wonder heten. Een- wonder, waar voor men naast de Nederlandse leger- lf"»~ vooral de Belgische en Luxem- ï£fSse autoriteiten dankbaar moet zijn. service, die zij ons leger verlenen Wij hopen daar in de loop onzer re- „Nat. bond het Mobilisatiekruis" «De Nederlandse bond van oud-strij- hiivf hebben ten paleize Soestdijk een j. ueblijk ter gelegenheid van het 12V,- huwelijksjubileum van B- M. Ko- K»usin Juliana en Prins Bernhard aan boden. Dit huldeblijk bestond uit een L^otel van Delfsblauw aardewerk, wel ke ®en diameter had van 52 cm. De te- t,,n'ng was ontworpen door de plateel- milder C. J. Bak. ilHew: Dr- Konrad Adenauer, de 73- leider der Christen-Democraten in V)iPuitsland, wiens partij de over- ki utng behaalde bij de jongste ver- nOen, wordt sterk genoemd als Me kanselier van de nieuwe West- Duitse republiek. portage nog uitvoeriger op terug te ko men is eenvoudig fantastisch. En als men b.v weet, dat er in heel Nederland geen oefenterrein is groot genoeg om met 75 m.m, geschut van onze gevechts wagens te oefenen, en dat men dus ook daarvoor op de gul verleende Belgische gastvrijheid is aangewezen, dan heeft men misschien enig idee van het grote Nederlandse belang, dat met deze oefe ningen in België en Luxemburg en dus ook met deze operatie „Edelweiss" ge moeid is. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen tot wering en bestrijding van besmettelijke vo- gelziekten. De Congregatie van het Heilig Offi cie heeft gisteren bekend gemaakt, dat communisten in het algemeen in een katholieke kerk door een priester in de echt verbondpn kunnen worden, „we gens de bijzondere aard van het Sacra ment des Huwelijks", aldus meldt Reu ter uit Rome. De Osservatore Romano, het orgaan van het Vaticaan, zegt in de motive ring van de aankondiging, dat het de creet van de Congregatie van het Heilig Officie van 1 Juli slechts die commu nisten excommuniceerde, „die de mate rialistische en anti-christelijke leer van het communisme belijden en verbrei den". Het decreet hield een mindere straf onthouding van de sacramen ten in voor de communistische aan hangers in het algemeen. (Excommunicatie betekent uitsluiting uit de gemeenschap der Katholieke Kerk. Onthouding der Sacramenten is een lichtere straf, waardoor de gestraf te niet ophoudt lid der Kerk te zijn Red.). Volgens de thans gepubliceerde me dedeling van de Congregatie van het Heilig Officie kunnen twee geëxcom municeerde communisten niet door een katholieke priester getrouwd worden, evenmin als hij twee protestanten ka tholiek zou kunnen trouwen. Ingeval van een huwelijk tussen een militante (geëxcommuniceerde) com munist met een katholiek, aldus de Osservatore, eist de Kerk dezelfde waarborgen als bij een huwelijk van een katholiek met een niet-katholiek. In dergelijke gevallen moeten de partijen formeel beloven de eventuele kinderen uit het huwelijk te doen do pen en in het katholieke geloof op te voeden. De niet-katholieke partij moet verder beloven, zich niet te men gen in het godsdienstige leven van de echtgenoot of echtgenote. Boven dien wordt het huwelijk niet in de kerk ingezegend, doch in de sacristie, en wordt geen H. Mis gelezen. Verder zal een katholieke commu nist, aan wie de sacramenten zijn ont houden, zonder dat hij of zij geëxcom municeerd is, eveneens met een katho liek kunnen trouwen, bovendien met volledig ritueel. Ook aan dit huwelijk is de voorwaarde verbonden, dat er een „morele zekerheid" moet zijn, dat alle kinderen uit het huwelijk gedoopt en in het katholieke geloof opgevoedworden Op dezelfde wijze kunnen twee com munisten, die van de sacramenten uit gesloten, doch niet geëxcommuniceerd zijn, nog door een priester worden ge trouwd, indien de „morele zekerheid" bestaat, dat de kinderen als katholie ken worden opgevoed. Nu de verkiezingen in West-Duitsland achter de rug zijn en het vaststaat, dat de eerste Parlementszitting 7 September a.s. wordt gehouden, wordt er met vereende krachten aan de voltooiing van het Parlementsgebouw te Bonn gewerkt. Verschenen is de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over de begroting van Oorlog. De re gering zegt hierin van oordeel te zijn, dat het karakter van de taak van het nationaal instituut Steun Wettig Gezag een subsidiëring van Rijkswege recht vaardigt. Reeds in 1948 is daarom be sloten, dat een subsidie zou worden verleend, hetwelk moet worden aange wend om het instituut in staat te stel len een apparaat van bescheiden om vang in het leven te roepen en te doen functionneren. Het vorenstaande houdt in, dat de overige uitgaven van het instituut, voornamelijk die voor voorlichting en propaganda, zullen moeten worden be kostigd uit steun van particuliere zijde. Het is echter gebleken, dat in de aanloopperiode van het instituut de par ticuliere bijdragen nog niet in voldoen de mate zijn binnengekomen om laatst bedoelde uitgaven geheel te financie ren. Daarom is goedgevonden, dat van het subsidie voor 1948 de helft voor andere dan apparaatskosten zal worden aangewend, terwijl voor 1949 behalve het subsidie voor de apparaatskosten ten bedrage van f 60.000 ten laste van de begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken suppletoir gelden zullen worden aangevraagd voor de verstrekking van een extra subsidie ad f 65.000 en voor de verstrekking van een kasvoorschot ad f95.000 aan het insti tuut ten laste van de begroting van het ministerie van Oorlog. In Helden-Panningen heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan in het gezin Wijnen. Zaterdag werd de 16-jarige dochter onwel, zij werd direct in het ziekenhuis opgenomen, waar het meisje dezelfde dag is overleden. Zondag werden de vader en de 17-jarige zoon eveneens on wel. Ook zij werden naar het zieken huis overgebracht waar de vader Dins dag is overleden. De zoon is nog ern stig ziek. De vermoedelijke oorzaak is het consumeren van zelf geconserveerd vlees. De premier van India, Nehru, heeft een boodschap aan president Sukarno gezonden ter gelegenheid van de vie ring van de onafhankelijkheidsdag van Indonesië, waarin hij de hoop uit spreekt, dat de dag nabij is, waarop het volk van Indonesië zijn rechtmatige plaats in de familie van vrije volken der wereld zal innemen. In zijn antwoord zegt Sukarno: „De afgelopen vier jaren hebben wij bittere smart en geweld gekend en de nloem van onze jeugd heeft het leven gelaten voor de zaak der vrijheid. In al dit lij den zijn onze hoop en zielskracht staan de gehouden door de voortdurende ge dachte, dat bijna 350 millioen mensen ir India achter ons stonden". wil kéj naast klassieke muziek ook de hij scheert zich uitsluitend met AM ff A fARRIFKfN APfLODORN HF£D£ 3. Het volgende ogenblik had de Chinese jonk hem bereikt. Golven waaierden uiteen voor de aanstormende boeg. Zeilen klapperden. Als een reusachtige zwarte massa torende hij een enkel moment hoog boven hem uit. Dan was het of een gigantische stormram dreunend op Eric's kleine boot neersloeg en Olies ging op in een razende chaos van hoog opspattend schuim, splinterend hout en losscheurende tuigage. Met een wanhopige sprong kwam Eric overeind. Gulpend drong het zeewater door de versplinterde boorden naar binnen, terwijl de zware jonk hem rakelings passeerde. Over de verschansing keken gele gezichten grijnzend op hem neer. Een koude woede maakte zich van Eric meester. Vanaf zijn snel zinkend, hevig schommelend bootje scheen ieder pijlschot onmogelijk, maar de Noorman had als boogschutter nog nimmer zijn gelijke gevonden. Juist toen de achtersteven van de '■onk hem passeerde, trilde zijn boogpees met een akelige gil kromp de roerganger meen en stortte neer. Even bleef het stil aan boord. Dan rezen van alle zijden schelle woedende kreten op. De opdringende legers der Chinese communisten hebben twee doorstoten ingezet in Kwangtoeng, de meest Zui delijke provincie van China, namelijk een op een afstand van ongeveer 250 kilometer van Kanton, waar de natio nalistische regering haar zetel heeft, en een andere op ruim 250 kilometer van Hongkong. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat dc Amerikaanse ambassade te Kanton instructie heeft gekregen te sluiten als de stad door communistische troepen bedreigd wordt. olgens een woordvoerder zou het bu reau van de ambassade de Chinese na tionalistische regering naar welke vol gende hoofdstad ook volgen. Ook werd medegedeeld, dat 934 Ame rikaanse burgers opnieuw de raad heb ben gekregen China te verlaten. Amerikaanse burgers in Sjanghai had den grote moeite van de communis tische autoriteiten toestemming te ver krijgen het land te verlaten, zo be sloot de woordvoerder. In Hongkong hebben de Britse auto riteiten nieuwe urgentiemaatregelen genomen. Generaal Douglas Mac Arthur, de ge allieerde opperbevelhebber in Japan, heeft ten tweede male een uitnodiging van het Amerikaanse Congress om naar de V. S. te komen om rapport uit te brengen over de toestand in het Verre Oosten, van de hand gewezen. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Naar het A.N.P. verneemt zou de z.g. „kleine commissie" bestaande uit de heren Van Royen, Rum en Anak Agung vandaag opnieuw bijeenkomen, om de gisteren begonnen besprekingen voort te zetten. Dinsdagmiddag heeft het lid van de UNCI, Merle Cochran, een vrij langdu rig onderhoud gehad met de voorzitter van de republikeinse delegatie, Hatta. Ofschoon over deze bespreking geen mededelingen werden gedaan, neemt men in kringen der Indonesische dele gatie aan, dat gesproken is over de door minister Van Maarseveen aan de Tweede Kamer gerapporteerde inciden ten na het inwerkingtreden van de or der tot staking der vijandelijkheden. Moh. Hatta heeft Dinsdagmiddag even eens een langdurig onderhoud gehad met de ambassadeur van India in Den Haag, M. S. Mehta. Over de viering van 17 Augustus ver namen wij nog, dat vandaag van 17 tot 19 uur een receptie zal plaats vinden door de delegaties van de B.F.O. en de republiek. Officieel zijn hiertoe alleen uitnodigingen verzonden aan de in Ne derland verblijvende Indonesiërs en In donesische organisaties. WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 koor, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 kwar tet, 19.30 klankbeeld, 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 kwintet. 20.30 gram., 21.00 causerie, 21.20 orkest. 22.15 piano, 22.40 gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws. 18 15 varia, 18.20 piano, 18.30 R.V.U., 19.00 le zing, 19.15 regeringsuitz., 19.30 jeugd, 19.40 jeugdkroniek, 19.45 causerie concert, 21.20 luisterspel, 22,35 22.45 boekbespr., 23.00 nieuws, kwartet, 23.35 orkest. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn„ 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 20.00 zang, 23.15 9.05 promenade-ork., 9.35 gram., 10.00 piano, 10.15 Morgendienst, 10.45 Bach, 11.00 Zonnebloem, 11.45 Zilvervloot, 12.00 Angelus, 12.03 koor, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconc.. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchconc., 13.45 vrouw, 14.00 gram., 14.40 lezing, 15.00 kamerork., 16.00 lezing, 16.45 cello, 17.00 jeugd, 17.30 trio. HILVERSUM II. 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.50 Dagopening. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 cor.c., 9.30 waterst., 9.35 Soft and sweet, 10.00 Morgenwijding, 10,15 Avroleans, 10.50 kleuters, 11.00 voordr., 11.15 Musicorda, 12.00 Rhythm Club, 12.30 mededelingen, 12.33 spionnetje, 12.33 trio, 13.00 nieuws, 13.15 Skymasters, 13.45 gram., 14.00 lezing, 14.15 solisten, 15.00 zieken, 16.00 lezing, 16.45 'gram. 16.55 vrouw, 17.00 jeugd. 17.30 sport, 17.40 Politiekapel, 17.50 jeugd. Jhom-i.^danks alles bleef het feit ot6lijk bestaan, dat ik kon be rt^- Tt 'k Philip Tremaine niet 0 geiiik k°n het heel vlug en heel u doen door mijn werkelijke Cohere?, nd te maken en de Federale w stav„ uit te nodigen mijn bewering Serafi1' Ik wist niet of Tremaine 1? r in ,akken had achtergelaten, dft^erph k geval beschikte de Federale 8, een i over de mijne. En ze had- d van mii- Een fotoik d<u Wef krant opnieuw. Er zouden ty die f-THeisen zijn, die konden zien n^aini 0 °P de voorpagina niet van trab?8' Of niet 4)i Sen te me alles te binnen te ïViriat ik van Philip Tremaine gew H 4? Templ9 wist. Hij was onge- lv*eest laar oud. Hij moet zowat 24 - 'Jn, toen hij Clark doodde. ^hreef de krant, had hij 611 Europa doorgebracht. en voor die tijd was hij enkele jaren te Dartmouth geweest. Sinds zijn acht tiende jaar was hij maar heel weirif" in San Francisco geweest; dat was in tussen zestien jaar geleden. Hij had na tuurlijk zijn kennissen gehad, maar zestien jaar is een lange tijd; boven dien, mets draagt er zo toe bij om de herinnering aan een gezicht uit te wis sen, als een nieuwe foto van dat ge zicht. Mijn foto stond op de voorpagi na's der kranten, en op iedere voor pagina stond met koeienletters, dat die foto van Philip Tremaine was. De mensen, die Tremaine gekend hadden, zouden misschien eens een ogenblik langer kijken en terloops bedenken hoe een gezicht in de loop der jaren toch veranderen kan; maar als ze een paar keer gekeken hadden, zouden ze voor taan aan Tremaine denken als aan de man „van de foto." Met de moeder van die man zouden ze zeker niet in dis puut treden. Het was een noga ingewikkelde situatie. Ik was schuldig aan paspoort vervalsing en onwettig overschrijden van de grens, hetgeen samen zes jaar brommen kon betekenen. Daarenboven zouden ze me beschuldigen van het feit, dat ik mij wederrechtelijk voor een ander had uitgegeven, en het zou me heel wat moeite kosten, aannemelijk te maken, dat dit buiten mijn wil ge beurd was. Nu begon ik pas in te zien hoe juist de assistent-consul in Mexico- City geoordeeld had, toen hij mij aan raadde mezelf vrijwillig aan een ver hoor te onderwerpen. De laatste vertroebelde resten van de koorts en de morfine waren bezig mij te verlaten. Ik begon de dingen te zien, zoals ze waren. Nu ik het bekeek was ik er ook vast van overtuigd, dat'noch Catherine, noch haar moeder haar ver gissing zouden erkennen. Dit hele geval was van te voren beraamd. Die ont dekking trof mij als een slag op de schedel, majr dan een slag, die mijn denkvermogens wakker riep, inplaats van andersom. Ik had mezelf in slaap gewiegd met visioenen van een vredig, herderlijk bestaan, in de genotvolle overtuiging dat ik haar de afgelopen 15 jaren als een oude jas van me af kon gooien. In mijn domme onschuld had ik gemeend, dat alles weer zou worden als het geweest was, en dat ik me voortaan weer zou kunnen koesteren in de knusse, landelijke genoegens van weleer. In mijn gedachten was ik naar het verleden afgedwaald, en nu riep het heden mij, met een zware hand .op mijn schouder, tot de werkelijkheid terug. Mijn ogen gingen open te iaat. Ik herinnerde me hoe Philip Temple op het terras bij Taylor naast me gezeten had, terwijl hij over zichzelf vertelde en ik verveeld, met een half oor, luisterde. Ik herinnerde me weer hoe hij terloops de foto's van zijn moeder en zuster op tafel gelegd had. Om te zien of ik die gezichten herkende, wat niet het geval was. Toen was hij met de toeristenver gunning op de proppen gekomen, om er achter te komen of die naam Tre maine me iets zei wat natuurlijk evenmin het geval was. Toen die Earl Clark vermoord werd, lag ik ergens ten Noorden van Barcelona in een loopgraaf en had ik in geen maanden een Amerikaanse krant gezien. Dat be tekende, dat ik uitstekend geschikt was voor de rol, die hij me toegedacht had. Hij wist zelfs, dat ik naar San Francisco ging, want had Paquita het hem niet verteld? Toen had hij zijn portefeuille bij Paquita laten liggen, er op specu lerend, dat ik me het ding zou toe eigenen. En hoe had ik in mijn vuistje gelachen. Terwijl hij degene was, die werkelijk reden tot lachen had. Hij had zijn rol meesterlijk gespeeld, zonder een enkel risico te omzeilen, omdat hij immers niets te verliezen had. Lukte het niet, dan kon hij hetzelfde spelletje bij een volgende sukkel proberen. Ik zat er lelijk in. En zijn moeder en zus ter konden zich altijd redden door te zeggen, dat ze me bij vergissing voor hun zoon en broer hadden aangezien. Ik sloeg de deken terug en stond op. Tremaine zou zijn plannetje nog eens moeten herzien. Men vangt geen leeuw in een muizenval. Als hij zin had m gevaarlijk spel, dan had hij zijn man netje gevonden. Miky Finney had voor heter vuren gestaan. Ik liep op onvaste benen naar de stoel en stapte in mijn broek. Onder de stoel stonden mijn schoenen. Ik trok ze aan en wurmde mij vervolgens in mijn overhemd. Mijn colbert zag ik nergens, en ondergoed had ik niet nodig. De zakken van mijn broek waren leegge haald; geld, portefeuille, alles was weg. Ik kroop weer in bed en. trok de de- Hoewel twaalf duizend naaistertjes het in de dagen van hoogspan ning in de Parijse couture- huizen, vlak voor de opening van het nieuwe seizoen, ver tikten nog één steek te doen, als ze geen opslag kre gen, hebben de shows, met twee dagen vertraging, toch doorgang gevonden. De cou turiers verontschuldigden zich met Franse beminnelijkheid over de spelden en rijgdra den, die sommige tailleurs en japonnen, die nog in de maak waren, vertoonden. Enkele mantelpakken had den maar één mouw en op wintermantels met kraag van kleermakerslinnen moest men de werkelijke kraag fantaseren. Knopen waren aangegeven met rondjes van canvas en zakken in linnen opgeregen. Het silhouet blijft vrouwelijk, met de taille op de natuurlijke plaats en welving waar welving hoort te zijn. De schouders zijn minder rond en de rokken stijgen tot vijf en dertig en zelfs zeven en dertig centi meter van de grond. De ruimte, die bij het ontstaan der new look werd gevon den in simplistische rimpe ling rondom of plooien, en evolueerde tot losse waaie rende panden, is nu veelal gevangen in overvallende pa nelen, die Dion, de voortrek ker, vastzet, ofwel als de benen van een schaar of als gekruiste molenwieken. De mode-artisten laten weer zien, hoe zij met steeds groter verfijning en variatie modelleren als beeldhouwers met hun prachtige materia len, waarbij het zogenaamde „dubbele gezicht" een grote rol speelt. Niet alleen voor mantels (bijvoorbeeld effen aan één kant en ruit aan de andere kant. zoals wij ook bij een Nederlandse confec- tie-collectie zagen), maar eveneens in satijnen voor avond-toiletten, die rose te gen grijs vertoonden of ci troengeel boven en zacht groen onder. De mantels in wollen stoffen, veel teddybear, zijn enorm wijd achter en heb ben majestueuze kragen. Maar zo volumineus als de mid-eeuwse vrouw er winter 1950 op straat uitziet, zo rank moet haar silhouet zijn bin nenshuis. Die indruk wordt versterkt door de zeer smal le, zeer lange leren ceintuurs, die veel malen om het mid del worden gewonden en dan met een gesp vastgezet. De mannequins, die dit droegen, kon men aanzien dat ze maar amper konden ademhalen. Men moet zich in zo'n mo dieuze inkapseling voelen als een slang die geen vlieg, laat staan een kikker zou kunnen etqn, omdat dat zichtbaar is! Men vraagt zich wel eens af, hoe en waar de mode scheppers (een kleine zeven tig vertonen dezer dagen hun collecties en iedere collectie bevat een paar honderd mo dellen) ieder seizoen weer inspiratie vinden voor hun edel ambacht. Voor deze wintercollectie hebben ze zich laten beïnvloeden door de grote tentoonstellingen, die de wereldsteden afrei zen als de Weense Kunst schatten en de Pinacotheek uit München. Daarnaast door het Oosten. Oost-China en Perzië, en dan plotseling door het blousende jak van de kruiers aan de Parijse sta tions. De kleuren voor 1950 dra gen fascinerende en soms groteske namen als harteko- ningen-rood en oriëntblauw of uranium-grijs en mefisto- rood. Over mefisto gespro ken, er zijn hoedjes in de vorm van een kapje met twee duivelhorens! De huidige shows in het snikhete Parijs zijn vooral bedoeld voor de Amerikanen. De Amerikanen, die parijs doen", halen hun hart op aan de „presentations" van de uiterst verfijnde herfstcollec- ties der modehuizen. Maar in hun vacantie thuis kiezen ze zo'n eenvoudige ruiten blouse met donkere rok. A. Bgl. tHHnnmnnmimw«HHHtimnHmMHmnHnmnmim«nmHnmwwimnwwniHHnm' Het zou voor de huismoe ders, die zelf zo zelden aan vacantie toekomen, heerlijk zijn* als er eens niet gegeten hoefde te worden in de vrije weken. Maar helaas, juist in deze zomermaanden hebben de huisgenoten behoefte aan stevig voedsel, immers zij moeten nieuwe krachten opdoen voor de rest van het jaar. Bovendien zullen dege nen, die in deze periode meer lichaamsbeweging nemen dan zij gewend zijn, ook behoef te hebben aan een stevig maal, dat daarbij echter, als het warm weer is, niet te zwaar moet zijn. In Augustus kunnen wij in de maaltijden veel groenten en vruchten, die er volop zijn, verwerken. Hieronder geven wij een menu voor een week in Augustus: Zondag: tomatensla, snij bonen, runderlappen, aard appelen griesmeelpud ding met rozijntjes. Maandag: sla, haring, ge bakken aardappelen cus- tardvla. Dinsdag: slabonen, spiegel ei, aardappelen vruchten- gruel. Woensdag: stamppot rau we andijvie, gehakt, (kom kommer), macaroni met boter en suiker. Donderdag: groentensoep, bloemkool, gehakt, aardappe len pruimen. Vrijdag: rest groentensoep bietjes, vis, aardappelen, peterseliesaus. Zaterdag: aardappelen, wor telen, groene erwten yoghurt met vruchten. In dit Augustusmenu komt driemaal vlees voor; een keer op Zondag, en in de loop van de week tweemaal in de vorm van gehakt. Hierbij moet men er wel aan den ken, dat het niet raadzaam is om gehakt lange tijd te bewaren, wanneer het warm is. Men doet dan beter, iede re dag het vlees vers te be reiden en ook bij andere le vensmiddelen het bewaren van resten zoveel mogelijk te voorkomen. Kookt men groentensoep voor twee dagen, dan ver dient het aanbeveling, de volgende dag wat verse krui den en groenten, (zoals sel derij, peterselie, geraspte wortel) aan de soep toe te voegen om de voedingswaar de te verhogen. Behalve pe terselie zijn ook zeer smake lijk: bieslook, kervel, blad selderij, marjolein en vele andere kruiden. Hiermede kan men eveneens de smaak en/of geur van vele sla's, zoals komkommersla, toma tensla en kropsla en ook van groenten als worteltjes en doperwten, verhogen. Vruchtengruel bereidt men (voor 4 pers.) op de volgen de wijze: Vruchtengruel: 100 gr. (1 kopje) parelgort, lj4 liter water of 1% liter water en V. liter bessensap, 200 gr. bessen, pruimen, abrikozen, frambozen of andere vruch ten, suiker naar smaak, 1 citroenschil. De gort wassen, een nacht in water weken en zeer gaar koken. Een citroenschilletje meekoken. Het bessensap toevoegen en van het vuur af de gewassen, ontpitte en in stukjes verdeelde vruchten erbij doen. Suiker naar smaak toevoegen en de gruel warm of koud opdienen. Er is een oud verhaal, dat vertelt hoe een zoon zijn vader om advies vroeg bij de keuze van zijn vrouw. Hij kende drie meisjes, die hem alle drie zeer geschikt voor kwamen als toekomstige echtgenote, maar hij wist geen keuze te maken. De va der inviteerde alle drie op een kopje thee, maar zorg de, dat midden in de gang een veger lag. De eerste kwam, stapte er over heen en ging binnen. De tweede schopte de veger op zij, maar de derde raapte hem op en vroeg waar de bergplaats voor de veger was. U begrijpt natuurlijk wel, dat vader zijn zoon de raad gaf de laatste te kiezen, omdat een ordelijke vrouw een onvervangbaar goed is. Nu valt het niet te ontken nen, dat er wel zeer weinig jonge mannen zullen zijn, die zich bij de keuze van een echtgenote op de bovenge noemde wijze zullen laten leiden, toch is deze eigen schap onder alle omstandig heden belangrijk genoeg, er nog eens even aandacht aan te besteden. Veel meisjes menen, dat het aardig en in teressant staat als ze er non chalant oijlopen. Nu behoeft nonchalance natuurlijk niet direct slordigheid te zijn, maar het kan er makkelijk toe leiden. Het moderne meisje vindt het vaak inte ressant staan, als ze een jon gensachtige houding aan neemt. Ze rookt natuurlijk cigaretten, die ze achteloos tussen haar vingers houdt en waarvan ze, alweer ach teloos, de as op de grond tipt. Het eerste kan men hoogstens dwaas noemen, maar het laatste is slordig en onbeleefd. Zeker als het bij anderen gebeurt maar ook als ze thuis is, want de as zal weer moeten worden opgenomen, meestal door iemand anders. Als we ons dit soort kleine slordigheden aanwennen, komen we van kwaad tot erger. In de kort ste keren slingeren de kran ten door het huis, liggen de diverse bezittingen her en der verspreid en is alles, wat men nodig heeft, steeds on vindbaar. Als men op deze wijze in het huishouden te werk gaat komt men na tuurlijk nooit klaar en niet zelden zal het gevolg zijn, dat de man. die het bij zijn huwelijkskeuze wel aardig vond, dat zijn vrouwtje zo modem nonchalant was. zo veel mogelijk de ongezellige slordigheid in zijn huis gaan vermijden en gaat proberen elders gezelligheid te vinden. Het is wel nuttig eens te be denken, dat de ouderwetse deugden ook voor onze tijd nog zeer wel bruikbaar kun nen zijn. Dinsdagavond heeft het waterpolo-team van de zwemclub Haarlem de promotie wedstrijd naar de eerste klasse van de KNZB met 71 gewonnen. Haarlem keert door deze zege terug naar de eerste klasse. De Olympische Spelen voor doofstom men, die afgelopen Vrijdag in Kopen hagen begonnen, zijn vandaag geëindigd met een Deense overwinning. De Denen behaalden 242 punten. Nederland be haalde er 111 en België 27. kens tot mijn kin op. De beweging had mij goed gedaan misschien kwam het ook van gerechtvaardigde toorn, dat ik mijn krachten voelde herleven. In elk geval functionneerde mijn lichaam weer. alle morfine ten spijt. Ik lag op mijn rug met alleen de deken over mij heen. Gedurende vijftien minuten ver roerde ik geen vin; toen kwam er een man binnen met een witte jas aan. Hij had een gemoedelijk gezicht en droeg een bril met gouden montuur. Hij boog zich over mij heen met een thermometer in zijn hand en zijn ge zicht was nog geen halve meter van mij af. Mijn rechterhand schoot onder de deken vandaan en greep hem mid den in zijn witte jas, terwijl ik met de linker de deken pakte en die over zijn hoofd heen zwaaide. Tegelijkertijd trok ik hem naast mij op het bed. Hij wilde schreeuwen, maar had geen lucht meer over in zijn longen. Ik zat nu bovenop hem en draaide zijn hoofd opzij, terwijl ik de deken zover oplichtte, dat het zachte gedeelte achter zijn linkeroor vrjj kwam. Ik haalde uit en sloeg toe. Het volgende moment lag hij stil als een zandzak. Ik trok hem zijn witte jas uit, raapte zijn bril van de grond op, legde hem daarna op zijn buik en trok de dekens op tot aan zijn haren toe. Vervolgens trok ik de jas aan en zette de bril op Het was een armzalige vermomming, maar ik zou wel zorgen, dat geen mens tijd kreeg om me goed te bekijken. (Wordt vervolgd) Aan deEuropese roeikampioenschap pen, welke van 26 t.m. 28 Augustus a.s. op de Bosbaan te Amsterdam worden gehouden, zullen 16 landen met totaal 56 boten deelnemen. Het zijn: Skif: België, Denemarken, Italië, Po len, Zweden, Zwitserland, Tsjechoslo- wakije, Uruguay, Hongarije, Verenigde Staten. Twee zonder stuurman: België, Italië, Denemarken, Polen en Zweden. Twee met stuurman: België, Denemarken Frankrijk, Nederland, Italië, Zuid-Slavië en Zweden. Duble sculls: België, Denemarken, Groot Brittannië, Frankrijk, Nederland, Italië, Polen, Zwitserland en Tsjecho- slowakije. Vier zonder stuurman: België, Dene marken, Nederland, Italië, Zuid Slavië, Noorwegen en Zwitserland. Vier met stuurman: België, Denemar ken, Frankrijk, Nederland, Italië, Noor wegen, Zwitserland, Spanje, Hongarije. Achten: België Denemarken, Frank rijk, Nederland, Italië, Zweden, Zwit serland, Tsjechoslowakije en Hongarije. In de series van de Amerikaanse kampioenschappen is het wereldrecord 1500 meter vrije slag binnen een uur tweemaal verbeterd. Eerst bracht de Japanner Sjiro Hasjizoeme, student aan de Nippon-universiteit te Tokio, het op 18 min. 35.7. Twintig minuten later maakte zijn landgenoot en mede-student Foeroehasji een tijd van 18 min. 19. Het oude record stond sinds 10 Aug. 1938 met 18 m. 58.8 op naam van de Japanner Tomikatsoe Amano. De Daviscup-ontmoeting Australië— Italië is in een 5—0-overwinning voor Australië geëindigd. Op de tweede dag van de Nationale tenniskampioenschappen t* Scheveningen is wederom flinke voortgang gemaakt in de enkelspelen. In het dames enkelspel is men zover, dat de laatste acht van de eerste afdeling, die tegen de vrijgestelde speel sters zullen uitkomen, vast staan. Tot deze laatste acht behoren vijf geplaatste speel sters, drie der geplaatsten kwamen niet zo ver. Mevr. Jonquiere trok zich terug, mej. Waldthausen was reeds geslagen en nu verloor mej. Eggersman van de Haar lemse mej. Hooghoudt. De laatste acht zijn: mevr. van Calcar, mej. Van Dalsum, mevr. Van Loon, mej. Hooghoudt, mej. Grosveld, mevr. Van Dig gel, mevr. Scholten en mej. Herfkens. Me vrouw Scholten won van mevr. Van Marle na 0 6 met 7—5 6—1. In het heren enkelspel werd de derde ronde afgespeeld, zonder dat er enige verrassing was. Alle geplaatste spelers handhaafden zich. Bij besluit van 21 Juni 1949 is een zelfstandige provincie opgericht van de congregatie „Broeders van Barmhartig heid van de H. Johannes de Deo" te 's Hertogenbosch, waarvan het moeder huis gelegen is in Montabaur. Tot pro vinciale overste is broeder Domitius be noemd. De ministers van Justitie en van So ciale Zaken hebben besloten, in aanmer king nemende, dat in de huidige maat schappelijke situatie de taak der Cen trale Commissie Nazorg Politieke De linquenten, grotendeels haar belang heeft verloren, de Centrale Commissie Nazorg Politieke Delinquenten te ont binden onder dankzegging aan de leden voor de vele belangrijke werkzaamhe den, in die hoedanigheid verricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3