KA THOLIEK HAARLEM HULDIGT ZIJN JUBILERENDE BISSCHOP Vervroegde souvereiniteitsoverdracht niet strijdig met Grondwet Collectieve vacantie der winkeliers brengt gemoederen in beweging Klanten ongedurig en middenstand verdeeld MGR. BERAN PROTESTEERT TEGEN ZIJN HUISARREST Amerikaanse hulp voor Tito „Ik had niet gedacht ooit zo'n feest te vieren" 1 Wat deed Monty in Nederland? Churchill pleit voor toelating van West-Duitsland Tot hoofd en hart I Prof. Romme: Geen verantwoordelijkheid voor inslaan van de nieuwe weg Puzzles en geharrewar .Het weer. Aanval op Semarang Brief aan openbare aanklager van de staat Haarlems familiefeest HUH Raad van Europa DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24540 MIN. VAN MAARSEVEEN IN TWEEDE KAMER De nieuwe weg R.T.C. moet slagen Het ongeluk van Margaret Mitchell Vijftig arrestaties in Modjokerto Successen van Grieks regeringsleger Waardig en schoon. Daarmede is de grooise huldigings- avönd getekend, die Katholiek Haarlem gisteren in hei Concertgebouw de-jubilerende bisschop bereidde. Waardig in de stijlvolle en artistieke versiering verzorgd door de hoveniers van de Haarlemse afdeling van de L.T.B. in de hartelijkheid ook, waarmede hei gouden feest ais in één grote familie werd gevierd, maar bovenal schoon door de soms majestueuze, soms diep-innige zang en muziek, die op zo'n heerlijke wijze verzorgd werden door hei koor „Katholiek Haarlem" en de Haarlemse Orkestvereniging. Nil EU WE BONNEN VOOR WERKKLEDING Feestrede van H. van Os 11 Snelheidspoging na 26 Augustus? Inenting tegen pokken Leuzen en realiteit „Tammen" en „geest- driftigen" in duel BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. ™nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Van Maarseveen, heeft gister- avond in de Tweede Kamer verklaard, dat nergens in de Grondwet staat dat een vervroegde souvereiniteitsoverdracht verboden is en dat een vertraagde toegestaan. Tegen de opvatting als zou er strijd zijn met de Grondwet, komt Je minister op. Men houdt zich aan de Renville-voorschriften, die niet in strijd met de bepalingen der Grondwet. Over de vraag of er waarborgen zijn v°or een deugdelijk bestuur zal, naar spr. vreest, na de R.T.C. nog wel verschil mening bestaan. Het resultaat der R.T.C. zal eerst kracht verkrijgen als jj® Weg van art. 211 der Grondwet tot het einde is afgelegd. Gevraagd is, of "e regering kan garanderen dat gebieden als de Minahassa en Ambon in yHjheid over hun status kunnen beslissen. Dit is een zaak der conferentie. **aar er zijn maatregelen getroffen, dat gebieden, die niet vertegenwoordigd W ter R.T.C., daar adviseurs kunnen hebben. Gelegenheid zal worden ge- Seven hun belangen te bepleiten. li ?e regering zal de Kamer gaarne in enten over de resultaten van de order ^ease fire". Er is verband tussen het 'Cease fier" en de conferentie, maar de "Pening behoeft er niet door te worden ""gesteld. De regering onderschrijft de fPening, dat er goede bedoelingen moe ien zijn, maar deze geven niet alleen de -oorslag. De gunstige sfeer ter R.T.C. *al geschapen moeten worden door het "'Pt nakomen van het „cease fire". Ten ®?nzien van opmerkingen van de heer jgerbrandy merkt spr. op, dat geen po- ij.hek schandelijker en eerlozer is dan jj'e welke zich slechts door sentiments- "erwegingen laat leiden. Gevraagd is of de regering bereid is jukken over te leggen waaruit de fi- Sabciële en economische gevolgen van souvereiniteitsoverdracht kunnen ™orden geconcludeerd en waarover ge debatteerd zou kunnen worden. De re- ??ring acht dit niet opportuun en boven dien wenst zij niet ter R.T.C. te ver- 'pbijnen met gebonden handen. Een TOrre verhouding tussen regering en {panier acht de minister zeer ongewenst. :r.e republikeinse regering vertegenwoor digt territoriaal alleen de residentie ^iocja. Maar bedacht moet worden, dat ;e republikeinse regering ook aanhan gers heeft in andere gebieden. De re- Sering is niet van mening, dat de Unie "en superstaat is. Met de beschouwin- van de heer Oud over de Kroon is 'J het eens. Of naar Unieburgerschap gestreefd kan worden lijkt de regering twijfelachtig. De regering zal alles wat mogelijk is in het werk stellen om een oplossing te bereiken als door de heer Romme ge schilderd in het kader van samenwer king tussen Oost en West. De middelen zullen gevonden kunnen worden om een blijvend samengaan van de vol keren van Nederland eiv Indonesië tot een historische werkelijkheid te maken. De nota en de brief, welke onderwerp van beraadslaging zijn geweest, werden voor kennisgeving aangenomen. In de middagzitting had de heer Romme (K.V.P.) te kennen gegeven, een openbaar debat juist te achten. Hij was het met de regering eens, dat een zich voortijdig vastleggen op bij zonderheden ten aanzien van de R.T.C. schadelijk moet zijn voor de sfeer, waarin de onderhandelingen gevoerd dienen te worden. Hij uitte de hoop, dat de verschillen in ge voelen zullen verdwijnen. Spr. herinnerde eraan, dat de heren Schouten en Schermerhorn op 17 Mei de toen ingeleide politiek der regering hebben aangeduid als een waagstuk, een qualificatie, welke hem niet on juist voorkwam, maar de vraag was en is of de regering het bereiken van haar CVüö onze Haagse redacteur) Dl Den Haag is het gros van de siga renwinkels deze week vier dagen geslo- kh wegens vacantie van de eigenaars. Dit ls geen schokkend nieuws; morgen ?°en misschien de slagers in Rotterdam dergelijks, volgende week de groen- ^handelaren elders. Vraagt men de ko kers naar hun oordeel over wèl of geen Cautie voor de middenstand,dan zal et merendeel spontaan reageren met antwoord, dat het ook deze mensen an harte gegund is en dat een wat lan- periode niemand zou ergeren. An- ers ligt het echter met de appreciatie er het nogal eens voorkomende sluiten an alle zaken in een bepaalde branche Selfjitertijd. v Te Den Haag liggen, wat de sigaren- aticlel betreft, de zaken nu zo, dat mid- t,"n- in het toeristenseizoen de kooplus- v®e moet zoeken en sjouwen om een _'hkel te vinden, die niet gesloten is. In t? randgemeenten kan men terecht en Jfr en daar nog in de stad, maar het be- "P „service" is ten enenmale zoek. "ij hebben ons tot een middenstands- j6skundige gewend om toelichting bij e2e merkwaardige vertoning en weder- jd blijkt, dat de winkelsluiting een ^Dermate gecompliceerde geschiedenis Zolang een artikel gerantsoeneerd is Djft het geval vrij eenvoudig: als de ^hkeliers maar hun bonnen kunnen passeren, zullen ze graag collectief met ^acantie gaan; dit geldt bijvoorbeeld nu °2 voor de slagers. Is de verkoop evenwel vrij, dan rijst allereerst de vraag of het bedrijf de ^komstenderving kan accepteren: vicantie is een mooi ding, maar als kleine zakenman die niet, gelijk Personeel in dienstverband doorbetaald toordt er door in moeilijkheden k°mt te zitten, kan men er beter van af zien. Dit zal voor elke branche "■Part bekeken moeten worden. s„y.arvolgens is er het belangrijke ver- Sbb tussen stad en platteland. Voor de ^""taalzaken in flinke gemeenten kan w regeling per branche worden ont- èftrPen; het dorps winkelt je echter, dat gi Prood, èn kruidenierswaren, èn dro- rijartikelen verkoopt, kan bezwaar- doe aan "Die soorten vacanties mee gaan Het kan voorts in heel z'n be- ^en opzet toch, juist omdat er zo andere winkels zijn, misschien helemaal niet gesloten worden. h„^at er aan een regeling ten platte- heei zou vastzitten is dus al een ge- hi6p aPart hoofdstuk. Nu de steden D'iti0lS kardinale factor de concur- he?n2e zeQsman van de middenstand weerde, dat wij er nog geen flau- het n^e van hebben hoe wispelturig ieji.kopend publiek wel is. Gaat de en ,e 1 van A voor drie dagen dicht tijd -°ft zi-in concurrent in die korte z0u Zlch mat uit in de bediening, dan Zijn volgens deze deskundige A na ■^.Vacantie de klandizie kwijt zijn. te l3 hebben de indruk, dat dit iets ai j0Wlber gezien is en bovendien: s het waar. dan nog heeft ook de; vlgjip LULLUsl U/U-1o ituy ItCCJ t UUh/ toch Medaille haar keerzijde. Het zou haai viogelijk moeten zijn een, zo rech?Jvettelijke of mettertijd publiek- Vqor ik-e, regeling te ontwerpen tioee een vacantie per branche in lier ."reepen, waarbij iedere winke- ""rJco? Wat het vrij-zijn èn wat de y?P aan tijdelijke klanten betreft 3n trekken komt. Dit is echter wel zeker: de zaak is nog te nieuw voor de middenstand, men is er niet vertrouwd mee en ze moet nog verder groeien. In dit stadium zijn dan de collectieve vacanties van alle winkeliers tezamen, zonder dat acht wordt geslagen op de belangen van de kopers, wel verklaarbaar. In Den Haag zou aanvankelijk in de eerste week van Augustus de ene helft van de winkeliers met vacantie zijn ge gaan en in de derde week het andere gedeelte. Later schijnt er geharrewar te zijn ontstaan; hoe deze puzzle nu ver der in elkaar zit doet minder ter zake. Het gaat om het uiteindelijk effect. Dit was hier, dat men vrijwel ner gens rookwaren kon kopen en een an dermaal is het, dat de huisvrouwen gedwongen worden met warm weer voor vier dagen vlees in huis te nemen! Het moge verklaarbaar zijn het raakt er echter tevens de ongedurig- h&d van de klanten niet beter od einddoel er niet door heeft bemoeilijkt. Voor het handhaven van rust en orde in Indonesië zijn de strijdkrachten al leen niet voldoende. Combinatie met actieve medewerking der bevolking en vertrouwen zijn nodig. De vraag is of de gevoerde politiek geëigend is dat vertrouwen te vergroten. Voor belang rijke delen der bevolking moet die vraag ontkennend worden beantwoord. Er is geen mogelijkheid wijziging te brengen in de nieuwe weg, welke de regering is ingeslagen. De Kamer dient zich het onvermijdelijke van het betre den van die weg en de moeilijkheden, welke onenigheid in eigen huis zouden veroorzaken, te realiseren. Had het slechts binnenlandse verhoudingen ge golden, dan had z.i. overwogen moeten worden of de Kamer consequenties wilde trekken. Het gaat echter niet slechts om binnenlandse verhoudingen. Voor het in slaan van de nieuwe weg aanvaardde spr. geen verantwoordelijkheid, maar wel wilde hjj die nemen voor het afwan delen van die weg, om te bevorderen dat de regering haar einddoel bereikt. Met betrekking tot de overgelegde ncta zeide spr. dat nadere berichten moe ten worden afgewacht om een oordeel te vormen. Hij vroeg over welke gegevens de regering beschikt, die erop wijzen, dat men van republikeinse zijde ernstig naar verwezenlijking van het „cease fire" streeft. Het middel der R.T.C. wilde spr. aangrijpen om de vitale belangen der partijen te dienen. Zijn fractie wordt gedreven door de zucht om Nederland en Indonesië een rol te doen spelen in de opbouw van noodzakelijke verbin dingen tussen het Westelijk en Oostelijk halfrond. De kans moet gegrepen wor den om Oost en West niet uit elkaar te doen groeien. De heer Schermerhorn (Arb.) sprak ten aanzien van de R.T.C. zijn voldoening erover uit, dat het eindelijk zo ver is. Hij zeide zich niet te kunnen onttrek ken aan de indruk, dat velen niet be grijpen, dat de parlementaire democra tie in oorlogstijd op minder dan halve kracht werkt. Vloeit daaruit niet voort de gedachte, dat te weinigen het Indo nesische problemen verstaan, dat een sterke verwantschap heeft met een oor logsprobleem? Naar sprekers oordeel moet niet ge sproken worden van het inslaan van een nieuwe weg. Z.i. heeft de regering de consequenties getrokken uit een scherp onderkende situatie. Tegen alles wat lijkt op prestige- politiek waarschuwde spr. met klem. In tussen erkende hij, dat er veel reële moeilijkheden zijn. Hij zeide, te vrezen, dat velen over Nieuw-Guinea spreken van dit sentiment uit: „Dan houden we er tenminste wat uit over". Daarmede is Nederland achteruit gesteld. Neder lands belang ligt in samenwerking met de V.S.I. Zou er aan de andere zijde sprake zijn van kwade trouw, dan kan er niet worden samengewerkt. Dan laat men Indonesië over aan de chaos. Voorts betoogde hij, dat noch zij, noch wij ons kunnen permitteren, de vier milliard Nederlands kapitaal te laten schieten, welke in Indonesië zijn belegd. Dr. Van Royen heeft z.i. lange tenen van beider lei kleur weten te amputeren. Hij heeft werk van historische betekenis gedaan. Wat gebeurt er nu in Batavia, nu de heelmeesters zijn vertrokken? Tenslotte betoogde de heer Schermerhorn, dat de R.T.C. moet slagen. De commissaris van politie van At lanta, Herbert Jenkins, heeft medege deeld, dat hij Hugh D. Gravitt, de chauf. feur van de taxi, waardoor de thans aan haar verwondingen overleden Mar garet Mitchell werd aangereden, heeft laten arresteren onder beschuldiging van doodslag. Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen. Zwakke wind. Temperatuur onge veer dezelfde als vandaag of iets hoger. Zon: 5.29—19.57. Maan 0.90—17.34. Naar Aneta verneemt, zijn op 16 Au gustus twee sterke bewapende groepen naar Semarang opgerukt. De eersve g p werd vóór het bereiken van de stad opgevangen en verspreid. De tweede groep, die verscheidene malen groter was dan de eerste, bereikte in de och tend van 17 Augustus de stadsrand en beschoot het militaire kampement met mortieren. Ook deze groep werd met verliezen teruggeslagen. In aansluiting aan hetgeen in de brief van minister Van Maarseveen aan de Tweede Kamer werd gemeld over de in filtraties te Modjokerto, verneemt Aneta, dat de geïnfiltreerde groep, die op twee km. ten Zuiden van de stad was doorge drongen, de aanzegging tot terugtrekken van de militaire waarnemers niet wenste op te volgen. Na ontvangst van dit weige rend antwoord hebben Nederlandse troe pen een actie ingezet, tengevolge waar van circa 50 personen werden gearres teerd en een aantal wapens, waaronder machinegeweren, in beslag genomen werd. Sedert 15 Aug. zijn te Bandjermasin verdwenen het hoofd van de daerah band jar, Mohammed Hanifiah, Kiabesar Hadji Raden, en het hoofd van het plaat selijk bestuur te Bandjermasin, Basuni. In verband hiermede en mede naar aan leiding van het vuurgevecht in de stad Bandjermasin in de nacht van 15 op 16. Aug. trok de resident van Zuid-Borneo de reeds verleende toestemming tot vie ring van de 17e Augustus in. Mgr. Reran, de Aartsbisschop van Praag;, heeft naar kerkelijke autoriteiten gisteren meedeelden, in een brief aan de „openbare aanklager van de staat" (een administratieve functie, waarvan niet bekend is door wie zij wordt bezet) geprotesteerd tegen het huisarrest, dat hem door de Tsjechische regering is opgelegd. De Aartsbisschop heeft daarmee na twee maanden het stilzwijgen verbroken, dat hij tot nu toe in acht genomen had, omdat de regering hem verboden had om zonder verlof met de buitenwereld in contact te treden. Tevens protesteert Mgr. Reran tegen de aanwezigheid van de regeringsagent dr. Houska in zijn paleis en tegen het feit, dat geen bezoekers tot hem worden toegelaten. „Alle persoonlijke en officiële corres pondentie voor de Aartsbisschop en zijn paleispersoneel wordt achtergehouden," zo schrijft Mgr. Beran. „Ik ben beroofd van alle persoonlijke vrijheid en alle rechten, die ik als Aartsbisschop heb, en dit zonder enige vorm van politioneel onderzoek en zonder enig besluit van een gerechtshof of andere officiële in stantie." De bisschop protesteert tegen „de liqui datie van de bezittingen van het Aarts bisdom zonder dat de Aartsbisschop hier van zelfs mededeling is gedaan". De regeringsagent in 't Aartsbisschop pelijk paleis heeft dc banktegoeden van het Aartsbisdom geblokkeerd, aldus Mgr. Beran, die hieraan toevoegt, dat dr. Houska als regeringsagent in zijn Con- sistorium is benoemd krachtens artikel 60 van de Habsburgse wet no. 50, die dateert van 1874. Deze wet machtigt de regering om inspectie of toezicht uit te oefenen op het werk van het Consistorium, doch de Aartsbisschop zegt, dat de regering er niet door gemachtigd wordt om ge bruik te maken van het officiële zegel en postpapier van de Aartsbisschop, om zonder machtiging hiertoe van de Aartsbisschop het werk van het Con sistorium over te nemen, om fondsen te blokkeren, betalingen aan personeel stop te zetten of het werk van het bu reau te belemmeren door de corres pondentie achter te houden. Ten slotte beschuldigt Mgr. Beran de communisten ervan, dat zij de tegen hem gerichte demonstraties in de St. Vitus- Amerikaanse regeringsautoriteiten hebben gisteren bekend gemaakt, dat Amerika aan Joegoslavië verlof gegeven heeft om materiaal voor een staalfabriek van een Amerikaanse maatschappij te Kopen. Deze beslissing is de grootste, die door de Amerikaanse regering genomen werd ter versterking van het Tito-regiem in zijn strijd met Moskou. Het is de eerste maal sedert de koude oorlog begon, dat Amerika er in toegestemd heeft goede ren, die een oorlogspotentieel vertegen woordigen, naar een door communisten geregeerd land te zenden. Een vertegenwoordiger van de Joe goslavische legatie in Athene heeft gisteren, voor de eerste maal na drie jaar, een bezoek gebracht aan het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken. De vertegenwoordiger, Jeselyn Martinovich, Joegoslavisch zaakgelas tigde, had een onderhoud met Panayo- tis Pipinelis, de Griekse onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken. Het onderwerp van bespreking is niet bekend. Het Griekse leger heeft bekend ge- maakt dat de communistische guerilla- troepen in de Vitsi-geveehtszone ten Westen van het Prespa-meer verslagen zijn. Volgens een legercommuniqué worden de laatste guerilla-troepen in het gebied van de Grammos achtervolgd en ver nietigd. Voor het eerst na drie jaar wordt langs de Grieks-Albanees-Joegoslavische grens door Griekse troepen gepatrouilleerd. De Joegoslavische regering heeft gis teren ontkend, dat de Griekse partisa- nen bij de stad Vitsi door Joegoslavische troepen zijn aangevallen, zoals gisteren door de „Vrije Griekse radio" is bericht. De regering noemde het radiobericht „vuige laster, uitgedacht door de agen ten van de Cominform of het centrale comité van de Griekse communistische partij". Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H 17 en L 17 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 17 kan men kopen: een overall, of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 17 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pillow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t.m. H 16 en L 13 t.m. L 16 blijven voorlopig geldig. Een Haarlems familiefeest was het inderdaad, want alle rangen en standen, alle organisaties en verenigingen waren in de ruimste zin vertegenwoordigd. Een spontaan applaus klonk op, toen de bisschop na de ontvangst door het huldigingscomité de zaal binnenkwam, onder meer vergezeld van de Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de vicaris-generaal, mgr. N. L. A. Ammerlaan, deken J. J. A. Kuilman en zijn broer ir. P. Huibers uit Wassenaar. Onder de talrijke genodigden waren verder nog aanwezig de officiaal van het bisdom, mgr. C. van Trigt, de regent van Hageveld, mgr. C. Henning, de ple baan mgr. F. Filbry, vele pastoors en kapelaans, de wethouders A. Angenent en mr. Schreurs, de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin en de twee katholieke leden van het Col lege van Gedeputeerde Staten. De vreugde om het gouden feest brak al dadelijk los, toen het koor het indrukwekkende en tegelijk feestelijke „Ecce sacerdos magnus" van A. Bruckner zong. Hierin lag reeds de hulde veran kerd, die de gehele avond in allerlei vormen naar voren trad. Deken Kuilman sloot zich hierbij als het ware aan in zijn begroetingswoord, waarbij hij het specifiek Haarlemse ka rakter van de avond naar voren bracht. Haarlem Bloemenstad Bisschops stad. Niet de grootste, maar wel een ge wichtige stad. Dat voelen de Haarlem mers en zij kennen het grote deftige huis aan de Nieuwe Gracht, waarin de bisschop bidt en werkt. „Haarlem is u lief geworden in de dertien jaren, dat u er woont", zo zeide de Deken. „U bent niet de drukste wan delaar, maar zo nu en dan zien wij u gaan naar een kerk en op hoogtijdagen naar JJW "i°oie kathedraal. U kent niet alle Haarlemmers, maar alle Haarlem mers kennen u, ook de niet-katholie- ken. Applaus weerklonk, toen de Deken vertelde, dat de Bisschop bij zijn feest niet alleen een gift had geschonken voor de katholieke armen van de stad, maar ook een gelijk bedrag had beschikbaar gesteld voor de niet-katholieke. De met rijke wensen geformuleerde felicitatie werd tenslotte door alle aan wezigen met applaus onderstreept. Het moet de bisschop goed gedaan hebben, toen daarna dat ragfijne Sancta Maria van Mozart gezongen werd, waar bij hij in die rijke Latijnse tekst zijn mariale devotie geheel terugvond. De heer H. W. M. van Os sprak daar na de feestrede uit, gedocumenteerd zelfs in de inleiding, toen hij tot aller hilariteit een verhaal omtrent Sint Pau- lus en een van diens leerlingen erbij betrok, om te betogen tot welke kwade gevolgen oratorische wijdlopigheid kan voeren. In aansluiting daaraan achtte de feestredenaar het niet ondenkbaar, dat langdradigheid zijnerzijds de op het balcon toeluisterende „engelachtige zus ters, door slaap overmand, naar beneden zou doen tuimelen", waardoor er remi niscenties zouden worden opgewekt aan Mgr. J. P. Huibers wordt in de hal van het Concertgebouw te Haarlem ontvangen door het huldigingscomité. zeker schilderij, de „Val der Engelen" voorstellend. 't Was laatstleden Maandag vijftig jaar geleden, dat U. monseigneur, met Uw mede-levieten in Haarlems Kathe draal binnentradt om van mgr. Bot- temanne de H. Priesterwijding te ontvangen. De gelukkige ooggetuigen van die wijdingsplechtigheid beseften volko men de hoge belangrijkheid van het ogenblik. Zelfs de meest harde na tuur moest zich buigen voor de ont roering en gaf het bewijs, dat de traan de man niet behoeft te ontsie ren. Op die gedenkwaardige vijftiende Augustus 1899 was de Moederkerk, de Kerk van Nederland, de Kerk van Haarlem weer een koor van priesters rijker geworden. Terwijl de ooggetuigen U op die dag qua gestalte als de meest üitste- kende boven de wijdelingen erkenden, was toch niemand zich bewust, dat U qua waardigheid eenmaal de meest uitstékende zou worden: Hogepriester! De richtingsaanwijzing van Uw wijdende bisschop was providentieel en als vol tooide priester als bisschop mocht U, in glorievolle successie, plaats ne men in de rij van Haarlems bisschop pen. Hoe glorievol, monseigneur, deze suc cessie ook mag zijn, tóch laat God toe, dat ze schrijdt langs menselijke banen. In betrekkelijk beknopte bewoordin gen gaf spreker vervolgens een over zicht van de geschiedenis van het bis dom Haarlem, sedert door het concor daat met Paus Paulus IV de Neder landse katholieken in 1559 onttrokken werden aan de rechtsmacht van Duitse en Franse bisschoppen. Een historie, die tijdens het episcopaat van Godfried van Mierlo, uiterlijk vastliep in de beruchte „Haarlemse Noon" van Sacramentsdag 1577, toen de soldaten van het Haarlem se garnizoen de Sint Baaf op de Grote Markt overweldigden. De tijd van de Hollandse Missie deed zijn intrede, waaraan een gelukkig einde kwam. toen in 1853 de nieuwe Nederlandse Kerk- (Vervolg op pag. 2) kathedraal op 19 Juni georganiseerd heb ben. Kerkelijke autoriteiten te Praag heb ben verklaard, dat de Slowaakse boeren hebben gedreigd hun oogsten in brand te zullen steken als de communisten de katholieke geestelijkheid molesteren, al dus meldt Reuter. De oppositie van de boeren in Slowa kije vormt een ernstige belemmering voor de communisten bij de uitvoering van hun politiek tegen de Kerk. In Praag is meegedeeld, dat de boeren van Bohe- men en Moravië „niet zo fel zijn als de Slowaken", maar dat reeds talrijke bran den in boerderijen en graanopslagen zware schade hebben aangericht. In ker kelijke kringen beschouwt men een en ander als een demonstratie van de on tevredenheid van de boeren over de communistische politiek ten aanzien van de Kerk en over de „socialisatie" van de landbouw. Het vredelievende Sovjet-legerblad de „Rode Ster" heeft dezer dagen in een artikel zijn lezers op de hoogte gebracht van de waarheid over het vacantiebezoek, dat Veldmaarschalk Montgomery onlangs aan Nederland heeft gebracht. „Montgomery kwam niet naar Ne derland om de tulpen te bewonde ren", zo zegt het blad. Neen, „dage lijks hield hij er militante toespra ken, waarin hij de Nederlanders op riep om de snelheid hunner bewa pening te verhogen." En hij beklad de de Sovjet-Unie.' De Rode Ster weet nog te melden, dat de Veldmaarschalk Nederlandse ministers heeft berispt, omdat zij zijn aanwijzingen op industrieel gebied niet hadden opgevolgd. Na sarcastisch gewezen te hebben op het zoeken van het Nederlandse leger naar Russisch sprekende officieren en manschappen, zegt het blad, dat het Nederlandse volk belang stelt in vrede en vriendschap met de Sovjet- Unie en niet toe zal laten, dat het door Nederlandse militairisten be drogen wordt. DE OPERATIE „EDELWEI55* 16 AUG 17AUG OMGEVING NAMEN '..PEL-P i Van 16 Augustus tot 26 Augustus hon den onderdelen van het leger ver- plaatssingsoefeningen" tussen Utrecht en Luxemburg, de zogenaamde opera tie „Edelweiss." In bijgaande kaart geven wij een overzicht van het ver loop van de gehele tocht, die onze spe ciale verslaggever de komende dagen zal beschrijven. Zoals bekend, werd als aanvankelijke datum voor de poging van majoor vlieger Flinterman om een Nederlands snelheidsrecord te vestigen, de datum 26 Augustus genoemd. Waarschijnlijk zal het echter iets later worden. Wel ligt het in de bedoeling, dat majoor Flin terman op genoemde datum een proef vlucht- zal maken. De kans is groot, dat de recordpoging zal geschieden op het strand bij Noordwijkerhout. Er wordt in het algemeen nogal ge volg gegeven aan de oproep zich tegen de pokken te laten inenten. Naar wij van de Geneeskundige Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid vernemen, zijn er reeds vrij veel personen, die daarvoor in verband met de aard hunner werkzaamheden in het^ bijzonder in aanmerking komen, ingeënt. Hier en daar blijkt de mening te heb ben postgevat, dat de koepokinenting vrij ernstige gevolgen zou hebben. Naar aanleiding daarvan deelt men ons mede, dal er geen enkel geval bekend is, waarbij inentingen tot min of meer ernstige gevolgen hebben geleid. Het ligt echter wel in de aard van de in enting, dat men zich wel eens een dagje onprettig kan voelen. In Wales is dezer dagen verongelukt dr. Arthur Gilbertson Hutchinson, geo loog van de Bataafse Petroleum Maat schappij. Bij een onderzoek van de rot sen op de kust van Pembrokeshire is hij naar beneden gevallen. Zijn stoffelijk overschot is Dinsdag aangespoeld. (Van onze correspondent) STRAATSBURG, 17 Augustus. Aan de vooravond van zijn vertrek naar Cap's Ail, waar hij zijn schilders ezel weer zal gaan opstellen, heeft Winston Churchill vanmiddag in de Consul tatieve Vergadering van de Europese Raad met klem aangedrongen op de bijeen roeping van een buitengewone zitting der Vergadering in de maand December of Januari aanstaande, voor beraadslaging over de toelating van West-Duitsland. als geassocieerd lid tot de Europese Raad. Tot deze bijeenroeping kan het Comité van Ministers met goedkeuring van de voorzitter van de vergadering besluiten, doch de Britse staatsman wenste vóór het einde van de huidige zittingsperiode de verzekering te krijgen, dat het ministercomité tot deze bijeenroeping inderdaad zal besluiten. De toelating van Duitsland is voor Churchill veruit het belangrijkste en grootste vraagstuk; en hij wenste het te behandelen zonder aanvoering van gevoelsargumenten of van morele over wegingen, daar de werkelijkheid nu eenmaal is, dat zonder de hulp en de kracht van Duitsland er geen Verenigd Europa kan zijn. Toen 18 maanden ge leden de promotors van hetgeen thans de Raad van Europa is. in Den Haag bijeen waren, gold voor hen als een der machtigste motieven voor de schepping van de Raad dat hij het beste en waar schijnlijk het enige middel zou zijn om Duitsland weer in te schakelen in het leven van Europa. Uitstel der aan de ordestelling van Duitslands toelating, tot de gewone zitting van het volgend jaar opdat de Raad gelegenheid zou hebben de vorming en gedragingen van de West-Duitse federale regering af te wachten, noemde Churchill gevaarlijk. Churchills wens wijkt af van wat on getwijfeld de bedoeling is van de meer derheid der Vergadering, die de Duitse aangelegenheid wenste te laten rusten tot de gewone zitting van 1950. Zij be tekent een wijziging van Churchills aan vankelijke bedoeling, of althans van wat hem aanvankelijk als bedoeling werd toegeschreven, namelijk om Duitslands opname nog als agendapunt voor de huidige zittingsperiode voor te stellen. Of de meerderheid van de Ver gadering en vooral of het eenstemmig ministercomité het een verbetering vindt dat de kwestie van Duitslands toelating de eer en de plechtigheid van een buitengewone zitting wordt toege dacht, staat evenwel zeer te bezien. In tussen vraagt men zich in conferentie kringen af, wat Churchills diepere of werkelijke beweegredenen zijn voor zijn zo koppig en spectaculair mousseren der kwestie van Duitslands toelating. De antwoorden variëren: beïnvloeding van de Duitse openbare mening; het Sovjet- Russische gevaar; „reactionnaire" belan gen. Behalve door Churchill is vandaag o.m. het woord gevoerd door de voor malige Franse minister van Buitenland se Zaken, Georges Bidault, die zeide dat Frankrijk van ganser harte hoopt dat de nachtmerrie van de Frans- Duitse vijandschap tot het verleden zal gaan behoren. Wij zijn ons volkomen bewnst, dat Duitsland tot Europa be- Wie niet heeft leren gehoorzamen, j \^vervalt spoedig tot bandeloosheid.j hoort, zeide Bidault, die de hoop uit sprak dat het historische litteken dat de Frans-Duitse grens vormt, in de naaste toekomst zal genezen. Bidault was echter van mening, dat de bespreking van toelating van Duits land tot de Raad gepaard moest gaan met de gelijktijdige behandeling van de toelating van het Saargebied. Voor het overige lijkt ons de vandaag met 30 redevoeringen voortgezette en ten einde gevoerde algemene discussie over punt 1 van de agenda (noodzake lijk blijkende politieke structuurveran deringen in Europa) vooral gekenmerkt te zijn geweest door een tegenaanval van de „geestdriftigen" op de „tammen", 'de défaitisten, volgens een gedelegeer de); van de voortvarenden op de voor- zichtigen; van zij die snel willen gaan of hen, die hola roepen. Tot de tammen, die naar de geest driftige vrezen in de meerderheid zijn, moet men nu blijkbaar ook Churchill rekenen. Althans voor wat de politieke structuurwijzigingen betreft. Hij ver klaarde weliswaar te hopen, dat Europa in de toekomst een sterke continentale eenheid zou vormen en collectief ver tegenwoordigd zou zijn in de wereld organisaties. maar hij spon deze vage algemeenheid niet uit in enigerlei dé tails. Kortom de aanvoerder de Britse con servatieve oppositie verklaarde zich voor wat agendapunt 1 betreft het eens te zijn met het Labour-kopstuk Herbert Morrison. Deze had te berde gebracht, dat ook hü het nodig vond een visie te hebben van een „samenwerkend Euro pa". Maar alvorens een definitief oor deel te geven over de eventuele nood zaak en modaliteiten van structuurher vormingen wenste hij eerst te weten, wat voor realiteit er onder al de prach tige leuzen en concepties schuil ging. Churchill lichtte Morrison's gedachte toe met de schertsende opmerking, dat wie een meisje trouwt eerst wel eens wilde zien. hoé ze er uit zag. De gisteren door de heer- Van der Goes van Naters zo geroemde samen werking tussen alle socialistische gedele geerden ter vergadering is voorzeker van een enigszins mysterieuze aard. De „waarschuwing tegen enthousiasme", welke waarschuwing de Franse socialis tische gedelegeerde, Bail, zo gloedvol en welsprekend verwierp, dat het pu bliek hem luide bijviel, en dat de voor zitter het publiek deswege moest be rispen, is vooral afkomstig geweest van Britse Labour-leden en Scandinavische socialisten, Indien wij reeds zo bedeesd beginnen, aldus Bail, wat zal er dan over twee maanden of over 2 jaar nog van ons over zijn? Men moet véél ver langen om weinig te verkrijgen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1