HULDIGING MGR. HUIBERS i&m Van haring-eters, vissermannen en de woelige zee R.T.C. begint op 23 Augustus i* Vruchtbare wisselwerking tussen priester en leek Poging tot doodslag berecht Een openlucht leeszaal Impoldering Zuider-Sloe Grandioos Te Deom Ballet der Lage Landen danst in open lucht Burgers E.N.R. Fongers en Simplex Dader kon zich niets meer herinneren AGENDA J. II. Korstjens Jodenjagers tot levenslang veroordeeld EEN LOGGER IS GEEN TRAWLER Uit het land van Groenendaal DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 Dankwoord van de bisschop KOOR „KATHOLIEK HAARLEM" - Burgerlijke Stand 55 jaar getrouwd Jubileum op Spaarnestad i Godfried Bomans en Harry Prenen in de „Stompe Toren" Langebrug een nacht gesloten Paard op hol Wielrijder door auto aangereden Wegraces voor toerrijwielen R.K. E-H.B.O. Hoofdakte-examen H.S.V. „De Kampioen" HEEMSTEDE Naar Valkeveen BLOEMENDAAL Autobustocht ouden van dagen 1,9 AUPXNG MATRASSEN WASSENAAR DE HARING IS GEEN VIS De haringvisserij LAATSTE NIEUWS Een millioen voor een schip VASTE MARKT Beurs van Amsterdam1 (Vervolg van pag. i) provincie werd opgericht en de toen malige praeses van Warmond, mgr. F. J. van Vree, benoemd werd tot bisschop van Haarlem. Od 22 April 1853 legde deze in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat de geloofsbelijdenis en de vereiste eed af. Vijf bisschoppen bezetten daarna Haar lems zetel, tot Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent op 3 September 1935 stierf. Zijn lijk werd opgebaard in het bis schoppelijk Paleis. In de voormiddag van Vrijdag 6 September, toen het défi lé was afgelopen en een paar jeugdige Vrouwen van Nazareth in de chapeÜe ardante de wacht hielden, trad een rij zige priester de kamer binnen. De de ken van Hoorn! Joannes Petrus Huibers werd tot bis schop gewijd op 11 Februari 1936. Zijn patroonheiligen waren providentieel. Sint Joannes werd door de Mensen zoon op de Calvarieberg tot beschermer der Moedermaagd aangesteld. Joannes Hnibers toont zich van Maria bescher mer en beschermde tevens: Smb tuum praesidium. Sint Petrus vermaant zijn gelovigen op hun hoede te zijn „opdat gij niet meegesleept wordt door de verleiding van die mannen zonder wet en uw vas te geloofsovertuiging verliest". Joannes Petrus Huibers schrijft en preekt, preekt en schrijft, zijn diocesanen waarschu wend voor de dolgedraaide ideologieën van deze tijd. Spreker ging uitvoerig in op de meest essentiële functies van de bisschop, die gelegen zijn in het leraarsambt, de wij dingsmacht en het bestuursgezag. De bis schop zo zeide hij leraart thans in een tijd, waarin de Absolute Waar heid niet meer schijnt te bestaan: onder waarheid wordt thans opgediend óf leugen, óf macht óf al wat nuttig en dienstig kan zijn. Wij zijn allen kinde ren van onze tijd: de huidige tijdgeest wil in de bisschop niet altijd meer de verkondiger der waarheid zien nóch horen. In de oorlogstijd verdrong men zich wél rond de preekstoel, zodra de faam was rondgevlogen, dat in de kerk een brief van de bisschop zou worden voor gelezen. Was dit luisteren wel een soort gebed van ons? Of was het meer een leedvermaak jegens de overweldiger of een critisch speuren naar dingen, die te gebruiken waren in de verzetsactie? Met betrekking tot de wijdingsmacht van de bisschop bracht spreker naar voren, dat zoals elke priester het boven natuurlijk leven in enkeling en gemeen schap opwekt, verstevigt of herstelt, de bisschop dit doet bij uitstek door het toedienen van Vormsel en Priesterschap, waardoor hij de katholieke gemeenschap mobiliseert en voorziet van geestelijke leiders. De bestuursmacht van een bisschop zo ging hij voort biedt het stugste wrijfvlak met gelovigen. Het bestuur van Haarlems bisschop strekt zich niet enkel uit over de liefelijke dorpen van Kennemerland en de goed-Zeeuwse kleilandouwen, maar ook over de grotei steden, over de industriegewesten van Zaanstreek en Hoogovenbedrijven, alle met htm geweldige zielzorgproblemen. Er bestaat thans een vruchtbare wis selwerking tussen priester en leek. De psitster stimuleert de leek overeenkom stig de regel: „magis prodesse quam prae-esse", service bieden en niet bazig zijn. De leek helpt de priester, maar neemt geen genoegen met een leeggebloede ver antwoordelijkheid. Voor een blijvende, goede onderlinge harmonie in de gemeenschappelijke ac tiviteit is het lang niet ongezond, als zij elkaar wederzijds in alle oprechtheid zo nu en dan eens op de vingers tikken. De ervaring leert althans de mijne, zo zeide de heer Van Os dat deze manipulatie niet altijd in goede ge wijde aarde valt. Maar de leken voe len zich hierbij in goed gezelschap, als ze lezen, dat de lieve Sint Melania in dertijd een geharnaste brief stuurde aan bisschop Augustinus. Na deze uitvoerige uiteenzetting richtte spreker zich weer speciaal tot de bisschop en zeide tenslotte: „Tijdens Uw predicatie in de kathedraal op laatstleden Maandag heeft U en nog wel „ex cathedra" herhaald, dat alleen aan God eer en glorie toekomt. U ont- trokt zich daarmede aan elke persoon lijke hulde. De geurige wierook wenst U enkel rond het altaar te ruiken. Daarom brengt Katholiek Haarlem èn dank èn eer èn glorie aan God, Die door Uw mond en door Uw hand zegen en genaden over haar heeft uitgestort. De silhouetten der schuilkerken van Uw bisschoppelijk voorgeslacht mogen U de overtuiging geven, dat de H. Geest óók zal bevruchten de huidige tijd, waarin de ondeugd overvloedig is en de Befde van velen verkoelt." Na deze rede zong het koor de psalm „Laudate Dominum in Sanctis ejus" in een Franse vertaling, getoonzet door C. Franck, waarna tijdens de pauze voor de genodigden gelegenheid bestond de bisschop persoonlijk in de tuinzaal te complimenteren. Dezen werden daarbij door de Deken voorgesteld. Na de pauze was het Bruckner's machtig Te Deum, dat ten gehore werd gebracht en waarvan de grandioze uit voering de aanwezigen tot een ware ovatie dwong. (Voor een meer uitvoe rige bespreking hiervan evenals van de andere werken verwijzen wij gaarne naar het verslag van onze mu ziekrecensent). „Wat zijn wij toch gelukkig". Dat was eigenlijk de grondtoon van het dank woord, dat de bisschop na afloop sprak. „Ik ben werkelijk grotelijks ontroerd, nu ik hier voor u sta om een dankwoord te spreken. Ik had niet gedacht zulk een feest ooit te vieren. De bisschop bracht allereerst dank san God voor Diens zegeningen en ge naden. Dank ook aan al degenen, die zijn feest meevierden, in het bijzonder aan de Commissaris der Koningin. Het was een dankbaar vader, die daar stond te spreken. In dat grote gezin her inneringen ophalend aan die feestelijke tocht door de Bollenstreek, die jeugd in de kathedraal en bovenal dat plech tig en pontificaal Misoffer, de dag daar op. En dat alles samenvattend in de woorden: wat heb ik toch een fijne kathedraal, wat was die versiering mooi, wat zijn we toch gelukkig! De bisschop memoreerde de eenheid in de oorlogsdagen, en smeekte bijna die eenheid te bewaren. Hij wees tenslotte op de sociale rechtvaardigheid en de naastenliefde, waarin de katholiek voor al het voorbeeld moet geven, wil hij de voortgang van het ongeloof stuiten. De bisschop gaf allen tenslotte zijn bisschoppelijke zegen. Op deze huldigingsavond was de mu zikale omlijsting van welkomstwoord en feestrede in handen van ons koor „Ka tholiek Haarlem". Dirigent Albert de Klerk koos uit zijn rijk repertoire van kleine koomummers: Bruckner's „Ecce Sacerdos" met begeleiding van bazuinen, Mozart's Graduale „Sancta Maria Ma ter Dei" voor koor en strijkorkest en voegde hieraan toe de speciaal voor de ze avond ingestudeerde Psalm 150 van César Franck met begeleiding van sym- phonie-orkest: „Louez le Dieu" Laudate Dominum in Sanctis ejus). Mozart uit de 18de, Franck en Bruckner uit de 19de eeuw, drie componisten van Latijnse werken, die door hen niet speciaal voor de kerk zijn gedicht, in deze feestelijke omgeving juist in hoge mate voldoen en toch, ondanks verschil in stijl en land aard en z.g. „gewijde muziek"-indruk maken. Bijzonder opvallend was de plaatsing van werken van Franck en Bruckner op dit programma. Werken van twee katholieke componisten uit één tijdperk, die hun leven niet doorbrachten in de grote muziekwereld, al componeerden zij er werken voor, doch wier hoofd functie kerkorganist was. Een runctie die zij blijkbaar als een levensideaal beschouwden. Maar al was Mozart geen kerk-organist, toch dient er op te wor den gewezen, dat vele zijner Latijnse GEBOREN: J. M. Kramer—Schor, z; J. P. IJssennaggerLeijh; z; P. Nijssen Gouwen z: G. E van RossumHeems kerk, d; M. F. Bart elsGarmhausen, d; J. G. LeemreizeNijland, d; N. Cassee Leijs, d; B. SpruijtVeringa, d. ONDERTROUWD: R. B. de Graaff en M. P. Schoneveld, J. J. Kreeft en H. Scheper, H. J. Holsappel en A. A. Tel- jeur, J. J. Stoete en E. Hooijen, A. G. Devies en W. J. Kraan, J. H. van der Bent en J. Bos, J. H. van Wunnik en C. J. Lubbers, J. C. Blom en J. Heijstek, G. C. van Roosmalen en A. E. Boeree, W. J. Stolvoort en C. M. Vreenegoor, S. A. van den Broeke en A. F. H. de Groot, W. C. Hagens en K. J. Tilburg, H. F. van Asselt en G Nouwen, J. T. Lutter- man en G. C. S. Zwart, J. L. Hulsbus en D. C. M. M. Rosenhart, J. H. C. Mul ler en H. J. M. van Löben Seis GEHUWD: M. G. Albers en M. Ver- kruissen, P. M. Baars en J. H. van der Peet, S. Entius en T. van Loij, L. Ja cobs en M. de Vries. B. S. van der Schuit en H. Galama, M. Wijnand en M. C. Westerhuis, G. C. Schouten en M. J. Teeuwen. J. T. Bonfrer en J. L. M. Klaren, A. F. Bastiaanse en C. Be rends, F C. Smit en W. A. H. Reijnders, C. H. Erbrink en T. van der Wiel, H. van Alphen en M. Schildt, H. den Bra ven en M. van den Bos, S. S. Yang en J. van Rooiien, J. van Heerde en W. van Olst. J. A. Kobus en C. M. C. Nie- len. OVERLEDEN: P. N. A. Hendriks. 18 m.. Spoorwegstraat; M. M. Ruijters, 80 j Hagestraat; A. Wassenburg, 81 j„ Pijlslaan Huiselijke omstandigheden waren oor zaak, dat de 44-jarige M„ werkman van beroep, in een balorige bui een paar borrels ging drinken, toen hij 's morgens de 29e Juni van zijn werk kwam. Later op de dag ging hij met de trein van Haarlem naar Den Haag. waar hij in de vroege avond een 29-jarige vrouw uit Voorburg ontmoette bij een bezoek aan een café. M. stelde de vrouw voor met hem mee te gaan naar Haarlem, op welk voorstel zij inging. Het tweetal ging naar kennissen van M. om daar slaapgelegen heid voor de vrouw te vragen, maar had geen succes; evenmin ook bij andere mensen, waar wel nog een hartige bor rel werd gedronken. M. en zijn gezellin gingen weer op pad, maar toen ze in de buurt van De Hout waren gekomen, ontstond een woordenwisseling, waarbij M. zich hevig opwond. De vrouw probeerde hem wat te kalmeren, maar constateerde plotse ling dat zij verschillende verwondingen had opgelopen. Intussen maakte M. zich uit de vosten. Het slachtoffer werd het was inmiddels al weer 30 Juni ge worden naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht Het onderzoek van de po litie leidde tot de arrestatie van M. als verdacht van poging tot doodslag. Het mes.waarmede gestoken zou zijn, werd in de onmiddellijke omgeving van de plaats des misdrijfs teruggevonden. Vanmorgen had M. zich wegens deze poging tot doodslag te verantwoorden voor de Haarlemse rechtbank. Het slacht offer deed een relaas van de historie zoals bovenvermeld en verklaarde, dat zij niet gemerkt had. dat ze gestoken werd. Op de vraag van de president, Mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, of de man volkomen dronken was. ver klaarde zij van niet, ofschoon er wel een flinke borrel was gedronken. Stevig beschonken dus, was tenslotte de con clusie. Nadat nog een tweetal personen als getuigen waren gehoord, liep het ver hoor van de verdachte spoedig vast omdat hij zei zich niets meer te kunnen herinneren. De president wilde aanne men, dat hij niets mere van die steek partij wist, maar vond het nonsens dat verdachte van de rest niets kon ver tellen. Merkwaardig was ook wel, dat M. niet wist, dat hij de vrouw ontmoet had en met haar bij zijn kennissen was geweest. „U was toch nog wel zo bij om na die steekpartij weg te lopen." De. verdachte bleef echter bij zijn ver klaring. Overigens bleek de man, zo als hij tenminste zelf verklaarde, nog al heetgebakerd te zijn. In zijn requi sitoir achtte de officier van justitie, Mr. G. v. d. Valk Bouwman, de poging tot doodslag niet bewezen, wel poging tot zware mishandeling. Hij eiste tegen M. een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 2 jaar met aftrek. De verdediger, Mr. T. G. A, Mulder, zei, dat de steken slechts bij toeval waren toegebracht en dat men hier moest spreken van lichamelijk letsel. De rechtbank bepaalde tenslotte de uitspraak op Dinsdag 30 Augustus. In de Van der Hulststraat in Haarlem- Oost is het Maandag feest. Tenminste op nummer 11, waar het echtpaar D. van DammeA. van Damme-Klooster woont, dat die dag 55 jaar getrouwd is. Man en vrouw zijn nog goed gezond en zijn resp 79 en 82 jaar. Hij knutselt en repareert ondanks zijn oude dag nog met vaardige hand en zij poetst net vele koper, dat in huis is, zo goed op, dat het blinkt als een spiegeL Hierbij mogen we wel even vermelden, dat het jubilerende paar nu 55 jaar de Nieuwe Haarlemsche Courant leest. „De 1" Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de heer J. M. Metz als drukker in dienst trad bij de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad." Eerst werd de jubilaris ontvangen door de directie, welke hem met enkele woorden van waardering een enveloppe met inhoud overhandig de. Hierna werd de jubilaris in de fees telijk versierde cantine door het perso neel gehuldigd. Als geschenk werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Hij ontving verder bloemen. Na te zijn toegesproken door de be drijfsleider, de heer Huyzer, en de chefs werd de ochtend verder doorge bracht in gezellig samenzijn. Een zeswielige vrachtauto met aan hangwagen slipte Woensdag op de Rijks, straatweg, toen hij moest uitwijken voor een carrier. De auto reed tegen een ge metseld tuinhek, waardoor de voorzijde ernstig werd beschadigd. Een kraanwa gen heeft de vrachtauto weggesleept BIOSCOPEN: Rembrandt: Kleine melodie uit Wenen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: De Pioniers (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: 't Is feest vandaag (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Spionnen aan de Theems (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Twee Jantjes op stap (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De ge vangene van Mesquite (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 19 Augustus Concertgebouw: Zomerconcert H. O. 8 uur. keuring nieuwe films De Katholieke Film Centrale heeft de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen worden vertoond, als volgt ge keurd: Mickey (Rembrandt) alle leeftij den: Miriandel (Palace) 18 jaar; 't Is feest vandaag (Luxor) alle leeftijden: Op glad ijs (City) alle leeftijden; Amsterdam bij nacht (Spaarne) 14 jaar. V- Tijdens de pauze kregen de genodigden gelegenheid de bisschop persoonlijk geluk te wensen. koorwerken een zeer gewijde stemming bezitten. Na „Ave verum corpus" moet het thans gezongen „Sancta Mater" al: zodanig worden bestempeld. Het is zoals de gouden jubilaris het in zijn dank woord zo tereteht opmerkte, een innig gebed. Het tweede deel van de avond -erd geheel in beslag genomen door Bruck ner's „Te Deum laudamus". Een pracht volle, begeesterende lofzang, doen ook gelijk te tekst vanaf „Te ergo" aangeeft, een smeekbede. Al deze kunstzinnige scheppingen van grote meesters zouden echter niet tot hun recht komen, als ze niet op stijl volle, klankrijke, beheerste en door voelde wijze werden uitgevoerd. En 't koor „Katholiek Haarlem" heeft zijn zware taak, nog meer dan anders, op bewonderingswaardige wijze vervuld. Het „Ecce Sacerdos" klonk statig en voornaam, het Mariagraduale in de juis te trant: licht en fijn, maar toch als een verheerlijking van, tevens smeekbede tot de H. Maagd, de Psalm als een heerlijke lofprijzing van de Allerhoog ste wat een kleurrijke en fraai il lustrerende orkestbegeleiding schreef Franck bij deze tekst! en de Te Deum laudamus was tot in de zacht gezongen en gespeelde delen één klankenweelde. Hiertoe werkten mede de voortreffe lijke begeleiding van de H.O.V. en de organist der Kathedrale Basiliek Jan Schouten, en het onvolprezen solo- kwartet: de dames Bijster en Hermes, de heren Le Fèvre en Louman. Een hoogtepunt in de soli vormt steeds de tenorsolo, fraai omrangd door de ande re stemmen en de soloviool (concert meester Hemsberg), bij het „Te ergo quaesufcius" herhaald bij het „Salvum fac populum." Han le Fèvre zong deze schone lyri sche partij op schitterende, tevens ont roerende wijze. Zijn geluid doet thans niet meer licht-lyrisch, maar vol-ly risch, kloeker en mannelijker dan voor heen aan. Tot slot de dirigent! Wij hebben vele grote koordirigenten gehoord en be wonderd. Ook prezen we Albert de Klerk dikwerf voor zijn leiding van dit koor. Thans heeft hij zich zelf overtrof fen. In alles heeft hij getoond het grote apparaat: orkest, koor en solisten vol komen te beheersen en hoogst kunst zinnig werk te kunnen leveren en wel in die mate, dat wij, die zoals alle an dere verslaggevers, geen tekenen van bijval geven, onze mening alleen zeg gen in gedrukte bewoordingen, tenslot te zo opgingen in zijn prachtige praes- taties, dat we nu wellicht het meest spontaan van allen hebben geapplau- diseerd. Dit zegt eigenlijk al voldoende. OL. KOOP Zaterdagavond om 8 uur geven God fried Bomans en Harry Prenen een cau serie en voordracht in de „Stompe To ren", het culturele centrum, dat onlangs in Spaarnwoude is geopend. Wegens werkzaamheden zal de Lange brug over het Spaarne in de nacht van Donderdag op Vrijdag van 1 tot 6 uur voor alle verkeer, behalve voor voetgan gers, zijn afgesloten. Een paard, dat gespannen was voor een tuinderswagen, sloeg Woensdag op het Plein op hol, toen het geschrokken was van een in werking zijnde compres sor, die gebruikt werd bij de opbreking van het wegdek. Het paard kwam op de Baan tegen een boom tot stilstand. Op dat moment viel de voerman van de bok; hij bekwam geen letsel. Het lemoen van de wagen was gebroken. Op de hoek KennemerstraatFrans Halsstraat ontstond gisteravond een aan rijding tussen een auto en een wielrij der. Direct na de aanrijding doofde de chauffeur de lichten van de auto, waar na hij full speed in de richting van de Schotersingel verdween. De wielrijder had een schaafwonde aan de linkerheup en vermoedelijk een lichte hersenschud ding opgelopen. Het rijwiel was zwaar beschadigd. Behoudens goedkeuring door Ged. Sta ten van de afzetting van dat deel van de openbare weg, waarop de wedstrijden worden gehouden, zullen er op Woens dag 31 Augustus 's avonds om 18.30 uur wegraces voor toerrij wielen worden ge houden, die worden georganiseerd door de Cycle-Speedwayclub „The Herring- town Racers", onder auspiciën van de Ver. tot Viering van Nationale Feest dagen. Tot de inschrijvers behoren verschil lende snelle Zandvoorters, o.a. rijders van bovengenoemde club, die wel weten hoe ze elkaar op sportieve manier moe ten bestrijden. De inschrijving staat ook open voor jongens uit Haarlem en omgeving, mits zij aan de volgende eisen voldoen: leef tijd 12 tot 19 jaar, normaal toerrijwiel, dus geen sport- of racefietsen. Versnel lingsapparaten moeten voor de wedstrijd door de jury in de directe koppeling worden verzegeld. De inschrijving kan geschieden bij de heer'j. H. Zegwaard, Zandvoortselaan 135, Zandvoort, tot Vrijdag 26 Augustus 1949 te 20.00 uur. Aan dit adres kunnen tevens alle gewenste inlichtingen wor den verkregen. Bewoners van Zandvoort en omgeving, toont uw belangstelling voor deze jon gens door met velen hun prestaties te komen gadeslaan en hen aan te moe digen. Laten we hopen, dat deze races een groot succes worden. De 1300 bezoekers van het Bloemen- daalse Openluchttheater, die gister avond de verrichtingen van het Ballet der Lage Landen kwamen gadeslaan, zijn, vóór de tweede helft van het programma kon beginnen, van hun plaatsen gespoeld door een plotseling losbarstende regen. Degenen, die een schuilplaats vonden onder het zeil- afdak van het verversingslokaal, heb ben zich kunnen verlustigen in een machtig waterballet, doch verreweg de meeste aanwezigen verlieten ijlings het theater en spoedden zich, diep in hun regenjassen gedoken en dikwijls nog met de meegebrachte plaids over het hoofd, naar huis. Zo eindigde tot aller teleurstelling de avond, die zo sprook jesachtig begonnen. Want het was een feest voor het oog het balle.t „Les petits riens" met zijn costumes en dansen. In rococo-stijl (al dansten de Lage Lan den ietwat zwaar op de lichte, melodieu ze Mozart-muziek). De toeschouwers konden zich wanen op een tuinfeest van het Weense hof in het laatst van de 18e eeuw. Prachtig van beweging was de solo- dans van Leo Kerstey een lid van het Sadler Well's Ballet die als gast optrad uit de eerste acte van het Zwanenmeer op muziek van Tschai- kowsky en in de klassieke choreogra- phie van Petipa. De entre-chats, die deze Engelse danser maakte, waren perfect van vorm. Het Nederlandse dansstuk „Zwer versballade", dat we reeds eerder in de Haarlemse schouwburg zagen, deed he.t uitstekend in de open lucht. Er wordt in verhaald van vier jeugdige vrijbuiters, die tijdens de wijnoogst in een dorp belanden, waar zij de meisjes het hoofd op hol brengen. De. druivenpluksters in de natuurlijke omgeving van het theater bezig te zien was een aardig gezicht. Er werd met groot enthousiasme gedanst; de oude vrijster, Greetje Donker, vremaakte de aanwezigen met haar geestige mimiek en gebaren. „Midzomernachtsdroom", een ballet van Max Dooyer, op muziek van Men delssohn, besloot de eerste helft en vormde helaas ook het einde van de dansavond. Een oppervlakkig balletje, die voor de danseurs en danseuses wei nig gelegenheid bood hun beste kun nen te tonen. Zondag geeft het Ballet der Lage Landen weer een voorstelling In het Openluchtthater. Dat de regengoden de muze Terpsichore dan beter gezind mogen zijn. A. S. Zaterdag 20 Augustus viert de R.K. Vereniging voor E.H.B.O. „Sint Bernar- dus" te Haarlem haar patroonsfeest. Tot intentie van leden en begunstigers wordt 's morgens om kwart voor zeven een H. Mis opgedragen in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Hierbij worden uiteraard alle leden verwacht. Geslaagd voor deel B: A. Uytedaal Utrecht; F. J. de Vries, Jisp; C. A. W. M. Warmerdam, Santpoort; mej. Th. E. M. Woerde, Haarlem. (De examens zijn geëindigd). Woensdagavond hield de H.S.V. „De Kampioen" een klassementswedstrijd over 40 K.M. voor amateurs en 30 K.M. voor de nieuwelingen. Bij de amateurs toonde P. Peters zich de. sterkste door 3 van de. 4 klassementen te winnen. Bij de nieuwelingen was P. de Vries, door afwezigheid van A. v. 't Hof, veruit de sterkste; hij won alle zes de klasse menten. Uitslagen: amateurs: 1. P. Peters, 15 p„ tijd 1 u. 4 m. 55 sec.; 2. B. v. Dijk, 12 p.; 3. J. Wesselius (de Bataaf), 12 p.; 4. A. Visser, 11 p.; 5. P. Pieters, 6 p. Nieuwelingen: 1. P. de Vries, 30 p„ tijd 55 m. 23 sec.; 2. A. Harren, 15 p.; 3. W. Rusman, 12 p.; 4. J. Steenbakkers. 11 p.; 5. J. Tienstra (de Bataaf), 10 p.; 6. W. Hoppenbrouwer, 6 d. De buurt- en speeltuinvereniging „De Slip", Heemstede, organiseert op 19 Aug. een autotocht naar de speeltuin „Valke veen" voor de kinderen van 6 tot 13 jaar. Ouden van dagen van 70 jaar en ouder, die niet in de gelegenheid zijn er eens uit te komen, worden uitgeno digd mee te gaan met een autobustocht op Dinsdagmorgen 30 Augustus. De tocht zal vermoedelijk naar Den Haag en Scheveningen gaan. Opgaven van deelname onder vermel ding van naam en volledig adres kun nen worden gedaan ten raadhuize te Overveen, uiterlijk vóór 25 Augustus, waarna nadere mededelingen zullen volgen. Degenen die het comité met 'n bijdra ge willen verrassen gelieven te storten op postrekening no. 210717 t.n.v. mej. J. J. (Bruin, O. Nassaulaan 151, Overveen of de bijdrage ten raadhuize te Overveen af te geven. RIJWIELEN VOORRADIG le klas reparatie-inrichting Gen. Cronjéstraat 82 - Telefoon 13053 (Adv.) Onlangs verwierp de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep van de voormalige Amsterdamse politieagent C. J. N., die door het Am sterdamse Bijzondere Hof tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld. N. arresteerde in de hoofdstad talrijke Joden. Velen van hen lieten m Duitsland het leven. De Bijzondere Raad verwierp gister morgen conform de conclusie van de procureur-fiscaal het beroep, zodat de agent zijn levenslange gevangenisstraf houdt. Het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden veroordeelde de Amsterdammer J. van de B., die gedurende de bezetting werkzaam was bij het bureau „Joodse Zaken" in de hoofdstad, tot levenslange gevangenisstraf. Op 20 Juli j.l diende zijn beroep voor de Bijzondere Raad van Cassatie. De procureur-fiscaal bij de raad concludeerde tot verwijzing van deze zaak naar het Bijzonder Hof te Amsterdam, voor een nader onderzoek. De raad verwierp gistermorgen het be roep. De voormalige inspecteur van politie uit Amsterdam, D. C„ die tijdens de be zetting eveneens werkzaam was geweest bij het bureau Joodse Zaken en daar talrijke slachtoffers maakte, werd door het Bijzondere Hof te Leeuwarden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Na behandeling van deze zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie conclu deerde de procureur-fiscaal tot verwij zing der zaak naar het Bijzonder Hof te Amsterdam. De Raad sloot zich heden morgen bij deze conclusie aan. Met enkele paedagogen van grote naam heb ik de kwestie Wormef- veer uitvoerig besproken. Mis schien heeft' u er nog niet van gehoord, maar in het blikstadje is een school staking uitgebroken, omdat ouders een bepaalde onderwijzeres niet geschikt achtten om voor de klas te staan. Deze leerkracht zou herhaaldelijk klapPen uitdelen en niet geschikt zijn om kin deren tot grote mensen te maken. ,,Gaat dat nu zo maar?", vroeg ik proL P. D. A. Gogie. „Tja....", antwoordde deze, „bedoelt u het staken of het klappen uitdelen. „Het staken". „Studenten leggen het bijltje er w®1 eens bij neer", antwoordde de profes sor, „maar de ouders der studente» staken soms alleen met het verschaffen van geld aan hun pupillen „De eerste vraag is", zo merkte een onderwijzer op, „of het geven van klap pen aan minderjarige schoolkinderen geoorloofd is. Ik meen van niet, hoewei ik mij afvraag waarom een vader 01 moeder wel een oorveeg mag uitdelen, als de spruit verregaand vervelend A en de onderwijzer niet". „Juridisch wordt er een mishandeling begaan", haastte een advocaat zich op te merken, „juridisch mogen de ouders hu» kinderen niet van school houden om ee» mep-mogelijkheid, daar de wet school plicht voorschrijft". „Maar als uw lieve zoontje van zes jaar wordt overgeleverd aan een juf frouw die al te losse handen heeft', stuur» u hem dan toch naar school?", vroeg U* om weer met beide benen op de gron» te komen. „Laten we een commissie ad hoe be noemen", suste de professor, „dan kun nen we de juistheid van de grieven laten onderzoeken". Ik heb tegengestemd, want ik ga heve* in de klassekast zitten om vandaar u» te begluren en te beluisteren welk wetten die stoute juffrouw overtreedt. - (Adv.) Een Nederlander eet per jaar, althans hij deed dat in 1948, niet minder dan 14 kg. vis. Dat is maar weinig vergeleken bij de 22 kg. die de Noor consumeert, terwijl de Siamees 48 kg. op kan. Van de 14 kg. die de Nederlander de baas kan is 3,8 kg. zoute haring en 3,9 kg. verse haring, 4,7 kg. verse zeevis en 1,6 kg. schaal- en weekdieren. Dat is alles bij elkaar weinig, zodat de visserman geen opgewekt gezicht kan zetten, hij kijkt naar het propaganda- bureau „Eet meer vis" in IJmuiden, ziet daar drie man zitten, die dag en nacht werken, maar het is hem te weinig. Ne derland keert de vis een beetje de rug toe. Eigenlijk een vreemd geval, want geen land ter wereld heeft zulke uitstekende vissers als wij en geen land ook, tenzij natuurlijk Engeland, kan groot gaan op een viswater als de Noordzee, die de beste vis ter wereld levert. Tweemaal een superlatief, maar slechte vis-eters. Misschien een beetje de schuld van de belanghebbenden zelf, want wat weten we van de visserij èn van vis? Sta je in IJmuiden te beweren, dat je haring zo'n smakelijke vis vindt, dan kijkt de vis serman je meewarig aan en in een echW? IJmuider-term zal hij je zeggen, dat je „niet bij de tijd bent", want haring is haring en haring is geen vis. Zo zal de Beverwijker zijn aardbei nooit fruit noemen, maar aardbei zonder meer. Ha ring' en aardbei zijn iets aparts, iets, dat zich niet met andere producten laat encanailleren. Nu we toch midden in de haringvis serij zitten, mag de leek wel iets des kundiger worden omtrent het leven van de vissermannen op de woelige zee. Er is namelijk een groot verschil tussen drijfnetvisserij, de visserij ter zoute, en de trawlvisserij, de visserij ter verse. De drijfnetvisserij wordt uitgeoefend door Scheveningse, Katwijker, Vlaar- dinger en enkele IJmuider loggers, voor het grootste deel motorloggers. Het net wordt uitgezet en hangt dan als een kilometers lang gordijn in zee, wachtend op de haring, die er tegen aan zwemt, zich in de mazen verwart, grassoort daar het beste zou kunnen groeien en na de nodige voorbereidin gen kwam er graszaad in. Een speciale man werd met de zorg van dit nieuwe plantsoen belast, dat ruw geschat toch wel een kwart hectare groot is, en op bepaalde punten werden borders ge- De aandachtige lezer, die in het land maakt. Niettegenstaande d®zezeer dro van Groenendaal goed bekend is, zal ge zomer slaagde zich wellicht nog herinneren, dat ach- vee* ®P.roeJel\ ji ?pt _ipt er aiie- ter „De Meerlhorst", waarin thans onze condidtie te houden, het wanneer beide leeszalen zijn gevestigd, in de da- maal even fris en gen voor de oorlog een klein stukje bos deze beschouwing m d vpr«?rhil- stond, waarvan sommige bomen niet al- schijnt, zijn vermoedelijk p leen eèn respectabele ouderdom maar lende puntental banken g p ook een dito omvang hadden. In de hon- trouwe bezoeker van een der bibhothe gerwinter 1944 is dit stukje bos, evenals ken heeft dan de kans ^f^oek b.v. de prachtige dubbele rij bomen qan weer zich daarvoor Jeent meteen lioek de laan die naar het Seminarie Hage- zich daar op een de;r banken vlld voert, ten offer gevallen aan de zetten en met alleen van het boekAïiaar kleumende bevolking en helaas ook ook van het mooie uitzicht voor een gedeelte terecht gekomen in genieten. de handen van lieden die er grof geld Voorzover bekend is er nog geen en- voor hebben gemaakt In elk geval is ^eie leeszaal in Nederland die aan haar het daar achter de „Meerlhorst' zo on- j^^kers de gelegenheid biedt, in een geveer een kleine wildernis geworden welverzorgd plantsoen een, boek te gaan en dat stak toch wel heel erg af bij de lezen en zo heeft Heemstede zonder veel overige zo verzorgde plantsoenen die nu reciame en tamtam weer voor iets bij- eenmaal het kenmerk en de trots van zonders gezorgd. Bovendien staat er deze gemeente zijn. Personeel van de nergens een bord „Verboden toegang" en Plantsoendienst werd er bijgesleept en er js dus niet het minste bezwaar om men begon met alle boomstompen enz. bij daglicht daar eens een kijkje te gaan er uit te halen, zodat men een zacht- nemen en zich met eigen ogen te over- glooiende vlakte kreeg. Natuurlijk mocht tuigen, waartoe onze inderdaad wel zeer dat geen kale vlakte blijven en dus hard werkende Plantsoendienst in staat werd eerst zorgvuldig nagegaan, welke is. Het spreekt wel vanzelf, dat met de aanleg van dit plantsoen ook van ge meentewege wordt verwacht, dat er een goed gebruik van gemaakt zal worden. Het bedrag dat voor een dergelijke re organisatie nodig is, is vrij groot en het zou wel zeer jammer zijn, indien ook hier jaarlijks een post moet worden uit getrokken om te herstellen wat vernield is. In deze rubriek is er herhaaldelijk op gewezen, dat in het algemeen van een plantsoen nog niet het gebruik wordt gemaakt dat er van gemaakt moet wor den en dat is zeer te betreuren. Men schijnt nog niet goed te beseffen en in bepaalde gevallen welke voorrechten men geniet, wanneer men in een ge meente woont, waar niet alleen grote be dragen maar ook de meeste zorg wordt besteed aan het aanleggen en onderhou den van plantsoenen en men heeft er vaak geen flauw besef van hoezeer de mensen die in de steden drie en vier hoog zitten opgesloten, kunnen hunke ren naar groen en bloemen. Was men daartoe wel in staat, dan zou men zeker de plantsoenen veel meer ontzien dan thans het geval is, want zij zijn en blij ven een niet genoeg te waarderen bezit. Het enige lichtpuntje is, dat aan de kin deren die thans een eigen schooltuintje hebben, geleerd wordt, van hoeveel waarde een plantsoen is, zodat wellicht over enige decennia in dit opzicht de toestand ook ideaal zal zijn. Het is daarom met enige schroom dat Groenendaler over het nieuwe plantsoen achter de „Meerlhorst" heeft geschreven maar hij hoopt, dat het vertrouwen het gemeentebestuur in de bevolking stelt niet beschaamd zal worden. Wan neer dit het geval is, kan, in dubbele zin. van een grote aanwinst worden gespro ken. GROENENDALER. Het secretariaat der R.T.C. heeft van daag het volgende communiqué uitge geven: „De voorbereidingen, in informele be sprekingen getroffen, sedert het bijeen komen in Den Haag van de Nederlandse delegatie, de republikeinse delegatie, de delegatie van de Bijeenkomst voor Fe deraal Overleg en de leden van de UNCI zijn thans zover gevorderd dat hedenmorgen is beslist, dat de opening van de Ronde-Tafelconferentie zal plaats vinden op Dinsdag 23 Augustus, 11 uur voormiddag." Morgen zullen de werkzaamheden aan de dijken der inpoldering van het Zui der-Sloe in een zodanig stadium verke ren, dat gehoopt mag worden, dat de hoofdgeul aan de Zuid-Bevelandse oever ten Zuiden van de haven van Nieuwdorp zal kunnen worden afge sloten. Verwacht wordt, dat de dijk tussen half November en 1 Dec. 1949 geheel gereed zal zijn. Met de werkzaamheden tot de inpoldering van het Zuider-Sloe werd in April 1949 begonnen. Bij het af sluiten der werkzaamheden zal een nieu we polder van ongeveer 480 ha zijn ont staan. Het ligt in de bedoeling reeds in de zomer van 1950 de nieuwe polder te bezaaien met koolzaad, een gewas, dat op pas gewonnen gronden uitstekende resultaten oplevert. Pas na de oogst zal beslist worden over nieuwe inpolderin gen. aan boord wordt gehesen, al dan ni® gekaakt en gezouten. De zoute harin» het seizoen loopt van half Mei to» omstreeks de jaarwisseling is bin nen. Deze visserij heeft geen sterke motore» nodig, omdat het net niet wordt ëf sleept. Bij de trawlvisserij, speciaal tu= op haring, zijn grote schepen van hoOa machine-vermogen nodig, om het sleep net over de zeebodem te sleuren. Het sleepnet wordt uitgeworpen ed door borden, die door de snelheid van het schip, uitscheren, opengehouden- Dit is een bij uitstek IJmuider bedrijn De verse haring 'wordt in deze neti® gevangen, in het ijs gelegd met weinig zout, en vers aangevoerd, yer bakken, vers of als gestoomde harinS, de beroemde „harde, harde", kon" IJmuider haring op tafel. Een mooi en afwisselend, hoeW®J zwaar beroep hebben onze vissermannen op de IJmuider trawlervloot, die in oorlog voor een groot deel werd ver woest, maar zich krachtig herstelde. E» is met een moderne trawler, zoals IJ' muiden er zeer mooie heeft, een slordig® millioen gemoeid: voor de reders du» geen peuleschilletje. Dit productie-ap" oaraat heeft dus heel wat nodig om hf* :n stand te houden, temeer daar het d® capaciteit van voor de oorlog ver over treft. Zelfs sinds het vorige haringse1' zoen, dat voor de trawlers van ha" Juli tot half November loopt, is dez® productie-capaciteit met ongeveer ee» derde gestegen. Daartegenover moet me® dan een geringe elasticiteit van de vraals naar haring constateren en het feit da- de marktprijs bij groter aanbod zee* snel daalt. Hierdoor is het duidelijker, dat wij een vorig artikel konden gewagen va» een dreigende ondergang van dit nati®' nale bedrijf, waartegen door de reder» maatregelen waren genomen, uit zenl behoud, maar toch ook om ons blijven? te verzekeren van een smakelijke, goed kope haring. De haring, ja. We staan aan het vW karretje, we nemen de haring tnsse? onze vingers en laten hem in het keelg9* glijden met het bekende gebaar. W** is er rond deze haring te doen moet ons wel intereseren. De haring een belangrijk en gezond volksvoedse" 3 kg. per jaar is wat weinig. Neem een meer en stuur de visserman n r om droog brood het zeegat uit. Ook h'e moet de zaak lonend zijn en meer dat. AMSTERDAM 17 Aug. 1949- Op de aandelenmarkt hebben de koerjg stijgingen zich vandaag in vrijwel afdelingen verder kunnen voortzetten, j*, waren voornamelijk devaluatieo verweeg gen die algemeen tot een hoger koerspj leidden, terwijl de handel over het ge»®^ wat ruimer was. jf. Internationale waarden traden dan °~st op de voorgrond, terwijl daarna scheepvaartwaarden en binnenlandse dustriële aandelen goed gevaragd i» markt lagen. Tengevolge van winstnemingen slo° markt Iets beneden het hoogste peil de dag. Aandelen Kon. Olie, die opgelopen tot 315 «4, verlieten de op met een koerswinst van 2% Pct' 314%- e» Unilever lag zeer vast in de mar»' j. sloot met een avance van bijna viJ jije» Op de scheepvaartmarkt stegen aan" 0p Ned. Scheepvaart Unie tot 160 of 159% te eindigen. ,ep' Cultuurondernemingen waren pi®' deels eveneens beter gedisponeerd, a „ri®' ven de koersverbeteringen In deze ru ken meer beperkt. aul- gu De staatsfondsenmarkt was voor "e. densleningen hier en daar een tikje lui**' (Niet-offlclële koersen) „mg Vorig OPgT slot 3(4 Nederl. 1948 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCi Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lfln Kon. N. Stoomb. Mtl Ned. Scheepv. Unie H.VA Dell Mij. eert 100 A 97% 99% 98 153 120(4 149 203 267% 293(4 242 314(4 137% 160 126(4 159 (4 158% 147% 183(4 275(4 140 l55* ie1,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2