Republikeinen vieren geboorte ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Jeugdsportkamp N.K.S., 'n stunt van belang HAAS AZIJN VAN DE REPUBLIEK Opening vanR. T. C. 23 Augustus? Grote belangstelling in gehele nationale voetbalwereld r Wij luisteren naar HET WESPENNEST Coppi—Schulte te Amsterdam Rede van Hatta en Anak Agung Kapittel der Minder broeders tlNDA CHRISTIAN IN AMERSFOORT Ned. delegatie voor de R.T.C. j Xwitsaletten Friese zege op vijfde dag van Sneekweek DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 ederlands toneelstuk bij A.T.G. Vissen verspreidden verblindend licht I Talloze vrouwen geestdriftig over opzienbarende vinding „actief wit" Telegram van min. O.G. aan Staten van Suriname Mededeelzaamheid aan buitenland betreurd Dodelijke vechtpartij berecht Portret van De Ruyter naar Vlissingen Meer dan 1OOO deel nemers V. J De kok populair Aandeel van Vuj?ht door David Duncan Verrassingen op Nederl. tenniskampioenschappen Nederlandse Kegelbond veertig jaar Sportsnippers Ir. Bremer overleden de viering van de onafhankelijk- 'asdag der republiek door middel van ^.receptie in het Palace-hotel te Sche et r,gen' is er een bijeenkomst gehou- d=!2.ln Minerva-paviljoen te Amster- waarop Hatta het woord heeft «evoerd. Reeds twintig jaar geleden, aldus Hat- i toen ik ook in Nederland en zelfs ^..Oen Haag veroordeeld ben wegens strijdlust, was ik er van overtuigd, heia verkrijging der onafhankelijk- id voor Indonesië nog slechts een van tijd was. Nu is het zelfs 11 kwestie van tijd meer. ^anneer de R.T.C, niet in enkele we- tot een definitief resultaat zou lei- bc» en er ?een overeenkomst wordt to.'eiRt, zal dit nimmer meer gebeuren, til •?10eten de everdracht der souverei- iaa zo sauw mogelijk bereiken. Dit den moet Indonesië een vrij land wor- h. maar deze vrijheid heeft geen zin, aiuieer ze niet tevens sociale recht- ^ardigheid brengt. werk, dat ons nog wacht is mis- len nog veel zwaarder, dan de strijd, fiie wij hebben gestreden. Nu moeten U Zorgen, dat ons ideaal: vrijheid, wel- en rechtvaardigheid, werkelijkheid j»^®ak Agung zeide hierna, dat „Augustus voor het hele Indonesische vtii. °lk een bijzondere dag is en zal blij- Er is in de afgelopen jaren veel urd, er zijn vele offers gebracht en gedragen. Daardoor drukt er een JYare verantwoordelijkheid op onze "ouders. Deze offers verplichten ons .Voor te zorgen, dat wij een gelijk aardige plaats in de rijen der naties aan innemen en dat wij een eenheid ormen met één taal en één ideaal. j.pe republikeinse delegatie in Indone- hield een druk bezochte recïptie te ,,.atavia, waar o.m. aanwezig was de aire-- - j^ecteur van het kabinet van de H.V.K., r- Koets. Ue voorzitter van de republikeinse 'sgatie in Indonesië, mr. Susanto, zet- ^de betekenis van de 17e Augustus uit- Subrandio, vertegenwoordiger van g' Indonesische republiek in Londen zei, gt de aanwezigheid van baron A. W. C. wjpnek op de receptie, die door de re- ^""iikeinse vertegenwoordiger te Lon- JP gehouden werd ter ere van de on- foPsnkelijkheidsviering van de repu- Uiit een bewijs is, dat deze herdenking langer beschouwd wordt als een °versieve actie. jP1"- Evat, minister van Buitenlandse ken0 van Australië, zei op een receptie. V/c e door de diplomatieke vertegen- Weiger van de republiek te Canberra «rg gegeven, dat er „genoeg plaats was °r een oorlog in Indonesië tegen on- uPp het voortgezet kapittel der paters /minderbroeders werden tot gardiaan ge ien: te Weert, pater Mariophikus Ce- urj. te Maastricht: pater Eulogius See- ^.n; te Megen: pater Dignus Koot; te pater Juniperus Gronheid; te K^verna: pater Eventius Wolfkamp: te sP rden: pater Hubertus Nieuwenhuij- to 'e Vorden: pater Jacobinus Rosma ls11' te Nieuwe Niedorp: pater Thomas ijPthof; te Heerlen (HH. MM.): pater jTeophilus Thöni; te Venlo: pater Caje- £hus Reiber; te Heerlen (St. Bern): pa ri.1; Honoratus Caminada; te Bleijerhei- Pater Ludger de Grijs; te Sittard: 2 Dismas van Galen; te Nijmegen: u, r Regalatus Hazebroek; te Venray pater Burchard van Summsren; ij grachten: pater Manfred Staverman- ]/f Rïummen: pater Abel Duindam; te tj^tersleyde: pater Venantius Worte'boer -Vlodrop: pater Angelus Stokman, iu °t pastoor resp. rector werden be dild of herbenoemd: te Ammerzoden* ijer Herman Veldman; te Amsterdam iL*0zes en Aaron) pater Nicodemus San- tj-, te Amsterdam (Boom): pater Gan- Liphus Bertels; te Bolsward: pater ».,ias Onings; te Coevorden: pater En- jj-lbertus Engels; te Delft (St. Joseph): if'6 r Cassianus Hentzen; te Delft (H H. ^ftejaren van Gorcum): pater '.Vilhel- de Leeuw; te Franeker: pater (Vchmans Lambooy; te Gorkum: pater los ens van den Berg." te Gouda (St V6-,Ph): pater Arcadius van der Hoe- Vp- te Gouda (H. Sacr.)pater Deodatus Legeer; te Den Haag (S.S. Ant. en pater Emmanuel Pompen; te Ka, Haag (St. Paschalis): pater 4ht\ ®1 van der Helm; te Haarlem (St IjY-li pater Chrysanthus Roorda; te 4p-, lem (H. Hart): pater Lazarus Con- land; te Heerlen (St. Ant pater f,.,vatius Smits; te Heerlen (St. Fran®.): At-6 j Manuel Louwe; te Hernen: pater W Us van den Berg; te Leiden (St. t^jh pater Maximus van der Schoot- iden (Maria Onb. Ontv.): pater Ni- Lohuis; te Lichtenvoorde: pater tardus Teunissen; te Lochem; pater 4*ascUs van Vliet; te Meger.: ,+er V°Mus Smitz; te Nijmegen: pater Cle- Va- Y,arv; te Oudewater: pater Ëvc iius Date- Snoek; te Rotterdam (St. Ros Theophilus Sanders; te Veenh ui tat' Pater Telesphorus Smits; te Vorden: tpt-i Hippolytus Gerz; te Vragender: «Ja-5 Marinus Joma; te Woerden: "iter JW.. entus Staal; te Wychen: pater Theo- Hpk, Binnendijk; te Zaltbommel: pater asanctius Verhaar. en wijle verschijnen er Holly- f.at 2[i tumgrootheden in ons land en om- f,?uren 1.u eenmaal de levend geworden «p riek„Z1:,n uit de sprookjes, die de film- e'den ons op de mouw proberen te Y"ciapu, 'rekken zij doorgaans uitbundige h?e'be,„ ,Zo Is oolt Tyrone Power een Jber -7°nderde beroemdheid en hij logeert fil®t zijn vrouw Linda Christian, die Yi?\ er is> 25 jaar oud en bovendien -at ZH .rlandse van afkomst. Vandaar e«, vert„i4 bet Nederlands te woord staat 1 ko,-'®lt, dat zij speciaal naar Nederland ybiersjY 18 om O- L. Vrouw ter Eem in löfen rt' waar ZU zeven van haar kin- 5-1 Rp- d°orbracht, en haar familie in »Ki?ken te bezoeken. Kort voor het uit- kpi e uitan de oorlog ls zij met haar fa ir jar ons 1®"^ weggegaan en na en- ba ico n zwerven terecht gekomen In tpia' J?aar haar moeder geboren was. Zit 6 IV,.d de film terechtgekomen. Ty- da»,.heeft zij in Italië ontmoet, toen ta- wPr?et haar vader was. Voor zij film- t-b Zn d heette Linda Blanka Rosa Wel- 'ai r Tv de film nu vaarwel gezegd, s%r?e Power hoopt er nog nieuwe te oogsten. h a torft onrfmsterdams Toneelgezelschap kf blw'rY1' regie van A. Defresne het jj abrRs £k van de Nederlandse schrijver D-jHekker in studie genomen. De C? tVeroirf heeft zijn stuk genoemd hi[u hdeltv. heeft geen wachtkamer" en da Sche p bierin de morele en psycho- verVaf blli.cten, welke ontstaan door ai'diging van de atoombom. wetendheid, armoede en andere dingen, die zoveel moeilijkheden in Zuid-Oost- Azië en de rest van de wereld hebben veroorzaakt." De H.V.K., de heer Lovink, heeft, naar A.F.P. meldt, voor de leden van de voor lopige federale regering een uiteenzet ting gegeven van de maatregelen tot het verbod van openbare manifestaties bij gelegenheid van de viering van de ver jaardag der republiek. Hij verklaarde, dat de regering „gaarne zou hebben bij gedragen tot de viering van deze dag door het toestaan van het hijsen der rood-witte vlag. Zekere gebeurtenissen in Midden- en Oost-Java hebben echter opheffing van dit verbod onmogelijk gemaakt. Men vreesde dat onverant woordelijke elementen daarvan gebruik zouden maken en ongeregeldheden zou den veroorzaken". De H.V.K. gaf tenslotte uitdrukking aan de hoop, dat de Indonesische natio nale feestdag volgend jaar „met enthou siasme in een vrij en onafhankelijk In donesië" gevierd kan worden. Bii een tweede duikpoging in de Smokkelaarsbaai in Californië is de Amerikaanse diepzeeduiker Otis Barton Dinsdag tot op een nog door niemand bereikte diepte van 1370 meter gekomen. Toen hij zich op circa 1250 meter diepte bevond ging het licht uit in de bentho- scoop. Niettemin meldde Barton telefo nisch, dat hij tot 4500 voet wilde dalen. Tijdens zijn duik heeft Barton talrijke vissen, die een verblindend licht ver spreidden, opgemerkt. Barton klaagde over de grote koude in de benthoscoop en hij was enigszins zeeziek. Hij heeft zijn plan om tot een diepte van tweeduizend meter te duiken laten varen. Zijn stalen duikerklok en andere materieel zal hij naar het eiland Santa Catalina doen vervoeren voor verdere diepzeeonderzoekingen Ter gelegenheid van de vierde ver jaardag der Indonesische Republiek heeft gisteren in het Palace Hotel te Scheveningen een receptie plaats gevonden door de delegaties van de B.F.O. en de Republiek. De he ren Mohammed Hatta en Sultan Hamid II (rechts) nemen de geluk wensen van dr. H. J. van Royen in ontvangst. m Bij K. B. van 16 Augustus is de Ne derlandse delegatie voor het te s-Gra- venhage te plegen overleg overeenkom stig artikel 208 van de Grondwet als volgt samengesteld: Lid en voorzitter; mr. J. H. van Maar- seveen, minister van Overzeese Gebieds- d(Lid en eerste ondervoorzitter: mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Lid en tweede ondervoorzitter: dr. J. H. van Royen, buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Ottowa. Leden: L. Götzen, minister zonder portefeuille; mr A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken; mr. W. H Fockema Andreae, staatssecretaris van Oorlog; H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine; mr. J. H. de Pont, advocaat en procureur te Amsterdam; mr. N. b. Blom, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister; commandeur A. de Booijplv. chef marinestaf; mr. H. A. M. van den Dries, plv. thesaurier-gene raal van het ministerie van Financiën; dr. P. J. A. Idenburg, laatstelijk direc teur-generaal van Algemene Zaken te Batavia; L. Korthals, hoofdambtenaar van het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen; D. P. Spierenburg, direc teur-generaal voor de buitenlandse eco nomische betrekkingen van het depar tement van Economische Zaken; A. A. J. J. Thomson, kolonel van de generale staf, plv. chef v. d. generale staf bij het algemeen hoofdkwartier te Batavia; de leden van de commissie van negen, n.l. jhr. mr. M, van der Goes van Naters, mr. Th. M. J. de Graaf, mr. J. J. A. Jonk man, P. A. Kerstens, prof. dr. H. A. Lo- gemann, H. J. W. A. Meijerink, prof. mr. C. P. M. Romme, N, W. Tilanus en mr. G. Vonk. Voorts zijn benoemd tot lid, plaats vervanger van mr. H. A. M. van den Dries, de heer H. J. Manschot, directeur van de bijbank der Javase Bank te Am- In Amerika kent men de z.g. „fan mail Wanneer men daar enthousiast over iets is, dan gaat men in massa aan het brieven schrijven. In Nederland gebeurde dat in bescheiden mate wel eens met acteurs ot radio-artisten. Verder echter ging men niet* Maar nu blijkt het, dat ook de Nederlandse vrouwen in staat zijn. vol geestdrift de pen ter hand te nemen. En wat heeft nu haar enthousiasme gewekt? Een nieuw wasmid del. Een nieuw wasmiddel, waarbij gebruik wordt gemaakt van een opzienbarende vin ding, het z.g. „actief wit" een stof, die de was vele malen helderder en zachter maakt. De treffende resultaten van „actief wit" berusten op hetseffect van het z.g. „optisch bleken", gecombmeerd met reeds bekende chemische bleekwijzen en met het was- proces. Na veel onderzoekingen lukte het „actief wit" toe te voegen aan een zelf werkend wasmiddel, dat onder de naam „Castella" (dezelfde naam van de bekende schoonheidszeep) op de markt werd ge bracht. Dit wasmiddel is het, dat op het ogenblik zoveel pennen in beweging zet! (Adv.) De voorbereidende besprekingen be.- treffende de RTC zijn Woensdagmiddag in de z.g. „kleine commissie" voortge zet. Vandaag zou de „centrale commis sie in oprichting" opnieuw bijeenko men. Verwacht werd dat dan defini tieve besluiten zullen genomen worden over de samenstelling van de centrale commissie en het reglement van orde. Hierover vernemen wij nog, dat de. republikeinse delegatie het voorstel heeft gedaan één der leden van de UNCI uit te nodigen het voorzitter schap van de centrale commissie op zich te nemen. Dit voorzitterschap zou dan bij toerbeurt worden afgewisseld. Van de zijde van een der leden van de UNCI is te kennen gegeven, dat men het juister vond de UNCI-leden niet met het voorzitterschap te. bekleden. Het is op dit ogenblik zeer waar schijnlijk, dat de centrale commissie zal bestaan uit negen leden Voorts zou vandaag de formele be slissing vallen over de aanvangsdatum van de RTC. De voorzitters van de drie delegaties zijn het er over eens de RTC te openen op 23 Augustus a.s. De deelnemers aan de Ronde-Tafel conferentie zullen op 31 Augustus ofi- cieel in Amsterdam worden ontvangen. sterdam, en tot lid, plaatsvervanger van de Ifeer D. P. Spierenburg, de heer mr S. Th. J. Teppema, plv. directeur-gene raal voor de buitenlandse economische betrekkingen van het departement van Economische Zaken. Tot adviseurs zijn benoemd prof. dr. P. A. A. Husein Djajadiningrat, secre taris van Staat van het departement van Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen te Batavia, prof. mr. K. L. J. Enthoven, secretaris van staat voor staatkundige hervormingen te Batavia, mr. A. H. C. Gieben, adviseur-generaal van het de partement van Justitie te Batavia, en M. Wisaksono Wirdjodihardjo, secretaris van staat van het departement van Land bouw en Visserij te Batavia. Tot secretaris is benoemd mr. F. E. J. van der Valk, raadsadviseur in alge mene dienst bij het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen, en tot adjunct-secre. tarissen mr. G. W. van der Bend, re ferendaris bij het ministerie van O. G„ J- A. J. van Gorkom, referendaris bij het ministerie van O. G. Tot secre taris van algemene dienst is benoemd mr. C. J. van Schelle, tweede ambassade secretaris te Parijs. De minister-pesident, de vice minister president, de minister van Binnenlandse Zaken a.i., de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de minister zonder porte feuille, de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Oorlog en Marine zijn bevoegd wijziging te bren gen in de omvang en de samenstelling van de delegatie, terwijl de voorzitter bevoegd is aan de delegatie andere ad- viseurs, alsmede deskundigen, secreta rissen en overig personeel toe te voegen. De door de staten van Suriname en de staten der Nederlandse Antillen als waarnemers van de conferentie aange wezen vertegenwoordigers, worden in die hoedanigheid aan de delegatie toe gevoegd. '«.■Hay fS™» 4. Terwijl zijn versplinterd vaartuigje onder hem wegzonk, zag Eric hoe er op de jonk grote verwarring dreigde te ontstaan. Doordat hij met zijn meesterlijk pijlschot de roerganger had gedoodraaicte het schip uit zijn koers en kwam dwars op de wind te liggen. Woest flapperden de grote gele zeilen heen en weer. Doch met stentorstem brulde de bevelhebber, wiens naam Toeng Cho luidde, enige scherpe bevelen, terwijl hij zelf de stuurriem greep, en voegde daar aan toe: en breng die blanke barbaar voor mij!" Een der opvarenden wierp een lijn uit, die Eric enigszins verwonderd greep. Was het dan toch niet de bedceling geweest hem te vernietigenOf wachtte hem aan boord een veel wreedaardiger dood als wraak voor de gevelde roerganger? Duizenden vragen bestormden de Noorman. Doch zijn enige kans om het leven te rekken lag aan boord van de jonk. Tenslotte was de grondeloze oceaan een onuitputtelijke tegenstander, terwijl zich op de jonk alleen maar mensen bevonden. Vertrouwend op zijn kracht en lenigheid liet hij zich aan boord van het Chinese vaartuig trekken. Met uitdrukkingloze gezichten stond de zwijgzame bemanning om hem heen, waak zaam en gespannen. Zonder dat er een woord gesproken werd, leidde men hem naar de bevelhebber. Zwijgend stonden de beide mannen enige ogenblikken tegenover elkaar. Eric voelde de onheilspellende dreiging, die van de Chinees uitging. Eindelijk was het Toeng Cho die het eerst de stilte verbrak. „Ge zijt een bekwaam boogschutter, o withuid," zei hij en even dwaalde zijn blik naar het dek, waar enige mannen de neergeschoten roerganger wegdroegen. „Een zéér bekwaam boogschutter." In zijn kleine oogjes broeide dreiging Het geheime telegram van de mi- niste-r van Overzeese Gebiedsdelen van 27 Juli is heden voor publicatie vrijgegeven. Hierin wordt gezegd, dat de Nederlandse regering de teleurstel ling van de Staten ten aanzien van de behandeling der interium-regeling door de Tweede Kamer, in het bijzonder de wijzigng van artkel 186, begrijpt. Het is de regering minder duidelijk, welk overwegend bezwaar men heeft tegen wijziging van artikel 186, begrijpt. Het de bevoegdheid van de Staten ver groot zonder de verplichting deze be voegdheid te gebruiken. Zij betreurt het, dat de Staten afschriften van- de motie van 23 Juli zonden aan het bui tenland. De regering is van mening, dat, wanneer Suriname zou besluiten op deze beslissing terug te komen, dit zou leiden naar een oplossing van de gerezen moeilijkheden. De Staten heb ben hierop geantwoord, dat zij hun standpunt niet zullen herzien. In antwoord op inlichtingen door de Staten gevraagd ten aanzien van de mogelijkheid, dat Suriname in de Marshall-hulp deelt, heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen uitvoerig antwoord gezonden, waaruit blijkt, dat Suriname niet onmiddellijk in aanmer king komt. Nederland had echter in 1948 ta Parijs de mogelijkheid voor Suriname hiertoe opengehouden door de indiening van een „longtermpro gram" voor Suriname. De minister zegt, dat Suriname waarschijnlijk alleen in aanmerking zal kunnen komen voor „leningen." Enige tijd geleden ontstond tijdens een kaartpartij in een woning aan de Roodborststraat te Leeuwarden ruzie tussen een tweetal kaarters, met het gevolg, dat de een zodanig geslagen werd, dat hij van zijn stoel viel en dood bleef liggen. Gisteren diende de zaak voor de Leeuwarder Politierechter. De Officier van Justitie eiste tegen de verd. D. A., te Huizum vijf maanden gevangenis straf, onder aftrek van twaalf dagen voorlopige hechtenis. De politierechter veroordeelde verd. tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf met drie proefjaren. Burgemeester en wethouders van Dor drecht hebben aan de gemeente Vlissin gen tot wederopzegging in bruikleen af gestaan een portret van M. A. de Ruyter. dat in 1833 door N. Pieneman werd ge schilderd naar het bekende portret van Ferdinand Bol in het Mauritshuis te 's-Gravenhage. De aanwinst is opge hangen in de zeeheldenkamer van het stedelijk museum. (Van een speciale verslaggever) De Nederlandse Katholieke Sportbond heeft een stunt uitgehaald, die de aan dacht heeft gewekt van de gehele nationale voetbalwereld. Met de bedoeling om talrijke jeugdige R.K. voetballertjes uit alle windstreken bijelkaar te brengen, opdat zij elkaar beter zouden leren kennen, begrijpen en waarderen, heeft de N.K.S. gedurende de maand Augustus een reeks jeugdkampen georga niseerd. die tot nu toe niet alleen volkomen aan de hoog gestelde verwachtingen hebben beantwoord, maar waarvan is gebleken, dat zij bovendien een grote propagandistische waarde hebben voor het aanzien van de katholieke sport- beweging in het algemeen. Dit voetballersjeugdkamp heeft namelijk niet alleen de volle belangstelling gewekt van de kerkelijke, maar ook van de wereldlijke autoriteiten en de jeugdige deelnemers, die tenslotte toch door hun houding en reactie het succes van de kampen zouden bepalen, hebben zich deze belang stelling volledig waard getoond. Dat succes begon trouwens al bij de eerste aankondiging. Niet zodra was be kend wat er zou gaan gebeuren, of van alle kanten stroomden de aanmeldingen binnen en al heel gauw stond het vast, dat velen dit seizoen niet aan de beurt zouden komen. En toch is de capaciteit van het Kamp Vught, gelegen in het vroegere „Ons Buiten" van de K.J.M., berekend op een totaal van ongeveer 20 a 22 elftallen met hun leiders; alles bijeen een kleine 300 man, die in de vier weken dat het kamp geopend is dus voor een totaal van meer dan 1000 geestdriftige kampbewoners zorgen. Ze zijn ondergebracht in een van de acht sterke Amerikaanse legertenten, die elk 30 a 40 slaapplaatsen hebben, en zijn door licht, waterleiding en moderne hy giëne van alle gemakken voorzien. Er is een kiosk, er is een cantine, kortom het is een compleet dorp, waar de staf, die zijn eigen hut heeft, zo'n beetje de functie heeft van een gemeenteraad. De kampcommandant, de heer H. W. van Turnhout, heeft zich ondanks zijn vele werkzaamheden in het belang van de goede orde de moeite getroost ons in dit kamp rond te leiden. Hij heeft ons iets laten zien dat op een prima ge outilleerd en volkomen ingedraaid be drijf leek en daarbij nog vele bijzon derheden verteld over het kampleven, de in- en uitwendige verzorging, de voetbal- en ontspanningsprogramma's en al die andere beslommeringen, waar aan offervaardige jeugdleiders hun han den vol hebben. Behalve de heer Van Turnhout zitten in de kampcommissie de heren N. van Wijk, Rijswijk en H. v. d. Heuvel uit Den Haag; zij worden bij gestaan door rector Michielsen uit Oir- schot tard. en de heer J. Schmeitz uit Sit- HATVUIAZUN OP Z'N BEST DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m.: 18.00 Gram., 18.15 Lezing, 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws. 19.15 Orgel, 1945 Lezing, 20.00 Nieuws. 20.05 Progr. prol., 20.15 Zang, 21.10 Le zing, 21.30 Mariniers-kapel, 22.15 Lezing, 22.35 Gram., 22.45 Avondoverd., 23.00 Nieuws, 23.15 Ork., 23.50 Gram. HILVERSUM H, 415 m. Na 13 uur ook 245 en 1875 m.: 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Gars de Paris, 19.00 Klank beeld, 19.20 Kwartet, 20.00 Nieuws, 20.05 Zoeklicht, 20.15 Ómroepork., 21.00 Luis terspel, 22.10 Cabaret, 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Balletmuziek, 7.45 Mor gengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Ork., 9.30 Symph.-ork., 10.00 Voordracht, 10.10 Muziek houdt fit, 11.00 Zonnebloem, 11.35 Als de ziele luistert, 11.45 Gram., 12.00 Angelus, 12.03 Gram., 12.30 Mededelingen, 12.33 Lunchconc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchconc., 13.50 Lezing, 14.00 Koor, 14.20 Cabaret, 14.50 Vaudeville-ork., 15.15 Piano, 16.00 Zonnebloem, 17.00 Jeugd, 17.15 Kinderkoor, 17.45 Boekbespr. HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram., 8.00 Nieuws, 8.18 Orgel, 8.50 Lezing. 9.00 Symph.ork., 10.00 Lezing, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gram., 10.30 Vrouw, 10.45 Zang en piano, 11.10 Voordracht, 11.25 Jan Vogel, 12.00 Zang en orgel, 12.30 Mededelingen, 12.33 Sport, 12.45 Piano, 13.00 Nieuws, 13.15 John Renova, 13.45 Gram., 14.00 Kookpr., 14.20 Kamer-ork., 15.00 Voor dracht, 15.20 Kamerork., 16.00 Piano, 16.30 Jeugd, 17.00 Wals, 17.20 Kamer muziek. Dat de kok in dit jeugdkamp een goe de kans had een populaire figuur te wordenwas gemakkelijk te voorspel len. Jeugdige voetballers hebben dit met alle jeugdige en veel oudere men sen gemeen, dat de liefde door de maag gaat en daarbij zijn ze als regel niet mals in hun critiekwanneer het niet is zoals ze zich dat hadden voorgesteld. Maar „klachten over het eten" zijn er niet geweest; integendeel, de kok wordt op de handen gedragen en de producten van zijn kookkunst met grote gretigheid genoten. Overigens verloopt het technisch ge deelte in alle opzichten met een regel maat welke ons herinnert aan de lang vervlogen jaren, dat we zelf aan de op voedkundig zo belangrijke en weldoen de voorschriften van het kamperen on derworpen waren. Een hele organisatie is ook de indeling van het voetbalprogramma, waarbij de elftallen eerst naar leeftijd moeten wor den ingedeeld en dan een rooster moet worden gemaakt, die de jongens niet al te zeer vermoeit. Als regel stuurt men het erop aan, dat de voetballers, die des ochtends in het veld komen, in de mid daguren gelegenheid krijgen uitstapjes te gaan maken in de prachtige omge ving en omgekeerd. De competitie loopt wekelijks van Dinsdag tot en met Vrij dag. De kampweek begint op Maandag en wordt 's middags, wanneer alle deelne mers gearriveerd zijn, officieel geopend. Toen wij deze week van die plechtigheid getuige waren, ontmoetten we er de jeugdige spelers van Willem II (Til burg). Teylingen, Sassenheim, Wit Geel Wit (Den Helder), Amstelzwaluwen (Amsterdam), Were Di (Tilburg), Spek- holzerheide, Linne, Docos (Leiden), MVC (Maasbree), PSCK (Zaandam), RKAFC (Alkmaar) en FSVDP (Rotter dam). De clubs uit de omgeving arri veerden het eerst, de jongens die verre reizen moesten maken, kwamen pas in de middaguren en zeer velen hadden de fiets als vervoermiddel uitverkoren. Toen allen in het centrum van het kamp verzameld waren, ging de vlag om hoog en werden het „Wilhelmus" en „Aan U o Koning der Eeuwen" gezon gen. Daarna sprak kampcommandant Van Turnhout de jongens kort maar hartelijk toe. De kampvlag wappert boven de acht tenten tot Vrijdagavond, wanneer het kamp met de gebruikelijke ceremonie wordt gesloten. Zaterdag ondergaat het gehele terrein een grote schoonmaak en wordt weer in gereedheid gemaakt voor de volgende week. Het aandeel dat de gemeente Vught in dit eerste jeugdkamp van de NKS heeft genomen, is zeer groot. Zij heeft kosten noch moeiten gespaard om alles volgens de eisen des tijds zo goed moge lijk in te richten" en vooral burgemees ter jhr. Van Rijckevorsel heeft door zijn warme belangstelling en waardevolle ad viezen veel tot de prima conditie van het kamp bijgedragen- Wij hebben tot heden nog niets ge- 16 De deur van mijn kamer gaf toe gang tot een zaaltje, waar verscheidene kerels op britsen langs de muur lagen De oppasser zat op nog geen vijf meter afstand aan zijn lessenaar, en achter hem bevond zich een zware ijzeren deur met grendels, die zich tussen mij en de vrijheid stelde. Ik ging terug naar het bed en tastte onder de dekens om te voelen of de dokter soms sleutels bij zich had. Ik vond niets! In het witte jasje zaten er ook geen. Ik ging terug naar de deur opening en wachtte, terwijl ik over de bril heen het zaaltje rondkeek, omdat alles één vage vlek werd zodra ik dóór de bril tuurde. Ik zag geen sleutels op de lessenaar van de oppasser liggen, maar even later hoorde ik door de gang buiten voetstappen naderen. Door de glazen ruit in de ijzeren deur, zag ik een verpleger met een zieke aankomen. Ze waren maar een paar meter van de deur verwijderd. Ik stapte mijn kamer uit en liep snel, zonder naar de oppasser te kijken. Ik weet niet of hij naar mij keek, maar in elk geval had hij hoogstens de ach terkant van mijn hoofd en het witte jasje kunnen zien. Ik bereikte de deur terwijl de verpleger nog bezig was de sleutel in het slot te steken: het vol gende moment deed ik beleefd een pas terug om hem met de zieke te laten passeren. Ik knikte tegen hem, terwijl hij de deur voor mij openhield. Even later was de deur weer op slot. De gang was verlaten, maar aan het eind ervan zag ik de lift, waarmee de verpleger naar boven was gekomen Het was een lift, die door de gebrui kers zelf bediend moest worden. Ik sloot de deur en drukte op de knop. Snel en geruisloos daalde de lift naar de begane grond te snel naar mijn zin, want nu kreeg ik geen tijd om mijn volgende stap te beramen. Goed beschouwd evenwel viel er niets te be ramen, want ik wist op geen stukken na, hoe het gebouw was ingedeeld. Het beste wat ik kon doen, was zo snel mogelijk doorlopen en maar hopen, dat ik ergens een uitgang zou vinden, IX. De lift stopte en gleed opzij. De gang die voor me lag, bood keus tussen twee richtingen. Links was een com plex cellen, dus die kant moest ik niet op. Ik sloeg rechts af. Even voorbij de deur bevond zich een ijzeren deur; het scheen een nooduitgang te zijn, want zij stond open. Ik ging er door en liep een gang in. Aan weerszijden waren kantoorvertrekken, merendeels met de deuren gesloten. Aan het einde van de gang stond een deur open en ik hoorde stemmen. Ik ging de kamer in; er zat een politie-agent aan een bureau, en drie andere agenten zaten op stoelen langs de muur. Een van hen was de portier. Hij had een grote sleutel aan een ketting, die hy onder het praten spelenderwijs heen en weer liet schom melen. Aan de andere kant van de deur was een gangetje dat naar de straat voerde. De man aan het bureau keek op. „Wat is er, dokter?" „Ik moet even opbellen," zei ik. „Bo ven is geen enkel toestel vrij alle maal kerels die ruzie met hun vrouw staan te maken". „Ga uw gang," zei hij, terwijl hij het telefoontoestel naar me toe schoof. „Voor een stadslijn eerst vijf draaien". Ik draaide een vijf, nam de hoorn en sloég een nummer aan, terwijl de hoorn dicht tegen mijn oor hield, zo dat geen mens kon horen of ik antwoord kreeg of niet. Het toeval wilde, dat ik iemand aan de lijn kreeg een hoge, vrouwelijke stem met een zwaar Ita liaans accent, die voortdurend herhaal de: „Ik kan u niet verstèan." „Hallo, liefste," zei ik, ,,'t spijt me, dat ik je zo lang moest laten wachten, maar ik kon niet eerder een telefoon te pakken krijgen. Nee, ik kan met eten niet thuis zijn. Ik moet tot laat in de middag blijven. Het spijt me vreselijk. Ja, ik heb geld bij me". De agenten grinnikten eenparig, glimmend van leedvermaak. ..Nee, nee zeg, kom nu niet hierheen. Blijf da,ar maar liever, dan breng ik het je wel even. Ja, da delijk. Binnen vijf minuten" De Ita liaanse stem verzocht mij nog steeds dringend om duidelijker te spreken. Ik legde de hoorn met een klap op de haak. „D'r schijnen meer mensen herrie met hun vrouw te hebben," grapte een van de agenten. Ik lachte als een boer, die kiespijn heeft. Onder mannen is ruzie met je vrouw altijd een gerede aan leiding voor medeleven. „Ja, ze staat al twintig minuten in een telefooncel te wachten tot ik haar terug zou bellenKan ik hier uit?" Ik ging naar de deur. „Als ik 'm tenminste openmaak," zei de agent met de sleutel. Hij stak de geweldige sleutel in het slot en draaide hem om. ,,'k Zou de benen mar nemen, als uw vrouw uit die telefooncel stapt," grijnsde hij. „Reken maar, dat ik de benen neem", antwoordde ik. Ik liep naar buiten en liep op een sukkeldrafje het gangetje tussen de twee vleugels van het ge bouw door. Op het trottoir van de straat aangekomen, sloeg ik rechtsaf en zette er nog meer de sokken in. Ik liep vrij in San Francisco rond, terwijl de zon aan de hemel stond. Mijn foto stond in alle kranten, en over een paar minuten zou de dokter, wiens jas ik droeg, bij zijn positieven komen en om hulp roepen. Bij de eerste viersprong, sloeg ik Keamy Street in en stak over naar Portsmouth Square. Dwars door het park heen liep ik in de richting van Grant Avenue en Chinatown. Ik was nauwelijks het plein overge stoken of de sirenes begonnen te loeien, ten teken, dat er een gevangene was uitgebroken. Het geluid was slechts een paar straten achter mjj, en in zijn da len en rijzen drukte het heftige ver ontwaardiging uit over zo'n ongehoor de brutaliteit. Luttele seconden later klonken ook de zwakkere sirenes der politiewagens. Ik rende niet. Door hard te lopen zou ik als het ware het op de been zijnde politiepersoneel uitnodigen mij te achtervolgen. Ik wandelde in een gestadige pas voort, onderwijl scherp uitziend of er soms ergens een trap was, die naar een dak of een verdie ping leidde. De eerste, die ik zag. ging ik op. Het was een lange, met een loper belegde trap. Aan het einde er van bereikte ik een deur, die met een hangslot was afgesloten. Een bordje kondigde aan, dat dit de toegang tot de Peking Club was. Ik legde mijn oor tegen de houten wand en luisterde. Ik kon het suizen van de stoom in de ver warmingsbuizen horen, maar geen enkel geluid wees er op, dat er mensen aan de andere zijde van Ce muur waren. (Wordt vervolgd) :zHio: ZWITSAL Fabrieken zegd over de geestelijke verzorging in het kamp van Vught, maar het spreekt vanzelf dat dit programma punt nummer één is. O.m. is er elke ochtend gelegenheid de H. Mis bij te wonen en het is een verheugend feit, dat daarvan een bijzonder druk ge bruik wordt gemaakt. De eerste twee kampen zijn uitste kend geslaagd; het derde, dat nu ten einde loopt, belooft óók een groot succes te worden, of is het eigenlijk al. Vrij dagavond, wanneer de competitie ten einde is, worden de prijzen uitgereikt, het Kampelftal speelt nog een „erewed- strijd" tegen 'n club uit de buurt en ten slotte is er dan het feestconcert door de plaatselijke muziekvereniging. Daar mee is het kamp ten einde, het kamp dat te kort moet zijn omdat er zoveel be langstellenden aan de beurt willen ko men; het kamp dat óók te kort zou zijn, wanneer het twee-, driemaal zolang duurde, omdat de verkwikkende, naar geest en lichaam sterkende atmosfeer van deze reünie een regelrechte zegen is voor de sportieve jeugd. Op Dinsdag 30 Augustus zal in het Olympisch Stadion te Amsterdam de eerste revanche van de wereldkam pioenschappen wielrennen worden ge houden. Alle finalisten van Kopenha gen in het sprint- en het stayemum- mer komen aan de start, maar het hoofdnummer van de avond zal toch worden gevormd door een revanche CoppiSchulte in de achtervolging. Op de vijfde dag van de Sneekweek spraken de Friese zeilers het hoogste woord. De kamwedstrijd in de regen boogklasse stond gisteren op het pro gramma en de straffe wind, die als bondgenoot van de Noordelijke zeilers fungeerde, bezorgde de Friezen een royale zege op de Hollanders. Het was de dag van de Friezen, die 361/10 punt uit de wedstrijden van gisteren behaalden. De Hollanders wisten er slechts 18 punten tegenover te plaat sen. De derde dag van de nationale tennis kampioenschappen is niet zonder ver rassingen voorbijgegaan. In het dames enkelspel werd mevr. Koopmans, een van de geplaatste speelsters, door mevr. Scholten uitgeschakeld met tweemaal 75. De laatste acht spelen dus de vol gende kwart-eindstrijden: mevr. Roos tegen mej. Kiek. mej. Rollin Couquer- que tegen mevr. Schmier, mej. Hermsen tegen mevr. V. Berkell, mevr. Scholten tegen mevr. Blaisse. In het heren-enkelspel ging het om de acht plaatsen welke in de tweede afde ling bezet moesten worden tegen de vrijgestelde spelers. De verrassing was de nederlaag van Dehnert, die in de eerste afdeling tot de geplaatsten be hoorde, tegen Keuls. De laatste acht zijn: Borren, Van Gasselt, Adama van Schel- tema, Karsten, Stas, Taminiau. Keuls en Toenjes. De dubbelspelen verliepen alle normaal. De Nederlandse Kegelbond (587 clubs met bijna 8000 leden) bestaat 40 jaar. Dit feest zal worden gevierd met nationale kegelwed strijden, die van 1125 September worden gehouden op de negen banen van het Ke gelgebouw te Haarlem. Zaterdag 10 Septem ber recipieert het bestuur in de feestzaal van de Haarlemse Kegelbond en wel van 15.30—17.— uur. Frank Swift, doelman van Manches ter City en van Engeland, die zich ver leden jaar uit de wedstrijdsport terug trok, is opgesteld in de ploeg van Man chester. Het bestuur van de City had een beroep op hem gedaan nu zijn op volger Thurlow wegens een ernstige ziekte voorlopig niet kan spelen. Voor de achtste maal zal de jaarlijk se mars BrusselRotterdam over 150 K.M. op 17 en 18 September a.s. wor den gehouden, onder auspiciën van de Rotterdamsche Wandelsport Vereniging. De Engelse amateur wielerploeg voor de wereldkampioenschappen wielren nen te Kopenhagen luidt: sprint: Ban nister, Marshall en Pond; achtervolging: Cartwright en Feil; weg: Bower, Butt- ler, Maitland, Pugh, Robinson en Tho mas. Ir. G. C. Bremer, oud-Rijksbouwmeester en voorzitter van Monumentenzorg, ia, 8# jaar oud, te Arnhem overleden. De componist Richard Strauss is op het ogenblik ernstig ziek. Zoals gemeld, kreeg de toondichter onlangs een uitnodiging om New York te komen bezoeken. Met het oog op zijn gezondheidstoestand bedankte hij toen voor deze invitatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3