„Pontianak" bijna verongelukt In het Walhalla van de zwarte kunst Koningin opent „Jeugd van Nederland" 'J Consultatieve vergadering vormt geregelde commissies Na het debat WAPENPROGRAM VOOR EUROPA GEHALVEERD Daarom het verbod van de automatische piloot? Tot hoofd en hart Communistische stakingen in geheel Finland Onverwachte zeer ernstige nederlaag voor de regering-Traman Dr. Beel hoogleraar te Nijmegen Paulus' prediking in Athene PRIMAAT VAN POLEN WAARSCHUWT Waar men knollen voor citroenen verkoopt Goede zorg voor de jeugd is een levens belang van de natie Vierde internationale goochelcongres Dolkstoot in de rug van het volk" Het weer. Europese Raad te Straatsburg vrijdag 19 augustus 1949 73ste JAARGANG No. 24541 Amerik, Huis van Afgevaardigden beslist: Abonnementen N.S. worden duurder H0RECAF WELDRA 60 JAAR Cochran naar Soestdijk „Toekomst zal grote offers eisen" Amerikaans burgerlijk bestuur in Duitsland UYÜL3 NIEUWE PASSAGIERSDIENST? Tussen Rotterdam en New York BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. «nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per IcwartaaL Het inmiddels beëindigde open bare Kamerdebat over Indone- sië, dat aan een tijdsbestek van Wee dagen rijkelijk voldoende bleek e hebben, is geheel anders verlopen art velen zich hadden voorgesteld, hdien deze velen te voren hadden Se weten, dat dit gevecht binnen de Politieke arena zulk een zachtzinnig erioop zou hebben als inderdaad het Seval is geweest, dan had men het ^ellicht met minder huiver tegemoet gezien. Wij wezen er reeds eerder op, dat weinig om niet te zeggen: geen redenen aanwezig waren om een Ich uitspreken door de volksverte genwoordiging ongewenst of ontac- 'sch te noemen. Van de ene kant im- ?®rs diende de Regering klaar en dui- Pwijk te weten hoe de Kamer dacht ®Ver de resultaten der praeliminaire ^•onf eren tie, opdat zij (de Regering) ?'°h bewust zou kunnen worden van "aar parlementaire kracht of zwakte; ^an de andere kant zou het van een Veroordelenswaardige banghartigheid getuigd hebben, wanneer men ieder openbaar debat had willen vermijden einde de Indonesische delegatie, 0ie al zo goed was geweest, naar Uen Haag te komen, niet voor het jj°ofd te stoten. Want de gevoeligheid öer Indonesische hoofden blijkt niet alleen nogal eenzijdig te zijn en ver dacht afgestemd op het practische nut t'an zulk een sensibiliteit, maar boven wen mochten juist zij, die de Indo nesische delegatie met allerlei over geven égards wilden behandeld zien, Piet veronderstellen, dat deze door Pen voor ieder redelijk overleg vat baar geachte vertegenwoordigers zo Onredelijk zouden zijn, klare taal fonder meer als vijandige taal te in terpreteren. Tenslotte kon ieder te oren weten, dat het positief gunstig affect der toegezegde gedachtenwisse- 'Pg tussen Regering en volksverte genwoordiging tweeledig zou zijn: ten 6erste zou een zich wederzijds uit spreken ten gevolge hebben, dat an- ers alleen maar vermoede menings verschillen als evenzovele onbereken bare obstakels de weg naar de Ronde tafelconferentie zouden hebben be moeilijkt, en ten tweede zou, mocht be Regering na het debat gunstig uit be strijd komen, deze weg hechter borden geplaveid. Men mag thans vaststellen, dat. «Hes bijeen genomen, het laatste ge- fohiedde. Te voren was dit nog niet zeker. En in zoverre valt het te begrijpen, dat de P. v. d. A. niet bijs ter gebrand was op een openbaar de bat. Wellicht verwachtte men van die b'jde niet veel goeds van het verlan gen waarmee prof. Romme wèl naar bulk een debat uitzag. Toen de voor ster der Tweede Kamer op de j.l. Miandag gehouden vergadering van bet seniorenconvent het voorstel deed tot een openbare gedacntenwisseling, JV"^\d£_P. v. d. A. dan ook de enige actie welke daarop geen prijs bleek te stellen. Thans de uitslag overziende, voelt men zich toch niet tot juichen ge neigd, want het woord-en-weder- tfoord tussen Regering en afgevaar digden des volks bevatte menige er kenning omtrent een teleurstellend yerloop van de verwerkelijking der 'b Indonesië gesloten overeenkomsten. ?P minister Van Maarseveen had er kennelijk moeite mee, een zoveel mogelijk aan alle partijen bevredigen de rechtvaardiging te geven van het gevoerde beleid. Hij deed dit in een betoog, dat weliswaar bewondering •erdient om zijn spitsvondigheid, doch ®an menige huidige realiteit voorbij- g'ng door er de hoop op de toekomst y°or in de plaats te stellen. Zo gaf hij b-v. Wel toe, dat zich een reeks van érnstige bestandsschendingen had voorgedaan (uit de bijzonderheden blyok, dat grof opzet en bewuste be driegerij daarbij in het spel waren geweest), maar, blijkbaar vertrouwend °P een kentering ten goede op jvelke gronden? wilde hij niet het ?eg'in, desnoods wel de voortzetting, ?br R.T.C. van de stipte naleving der bcstandso vereen komst afhankelijk bfellen. Naar de geest, welke uit deze j'oorden spreekt, houden zij toch wel bts anders in dan de vroegere ministe rie verklaring als zou schieten en braten niet samengaan, want aan deze onverbloemde uitspraak blijkt thans ®h restrictie te zijn toegevoegd. De grootste verrassing werd onge twijfeld bezorgd door prof. Romme, be leider der K.V.P.-fractie. Velen hadden in hem een der meest boftige opponenten vermoed. En wie, >ede met het oog op deze altijd min ,f meer onberekenbare politicus, het voren ongewenst hadden geoor- ^®eld, dat de leden der Indonesische bfegatie de Kamerloges zouden be teken tijdens het openbare debat, Rijken het nu plotseling spijtig te 'ndcn, dat dezen daarvan werden ^gehouden tengevolge van de viering jan de jaardag der Republiek. Zo ende zou de tamelijk onverwachte j.Sbur van een in die mate construc tie Romme niet ten volle het be efde effect hebben gesorteerd. Men zij echter voorzichtig met een fe optimistisch denken over Rom- k ®s optimisme, want in zijn gehele tst g klinkt iets door van het „ita ergo ita sit": het is nu eenmaal ®e'n at ket dan maar zo blijven. Met Ve veelzeggende nadrukkelijkheid blo a.brt hij immers, dat er geen tp gelijkheid aanwezig is, wijziging bn gen 'n weS> weike de Rege- keeft ingeslagen, en hij dringt er tpj ban, dat de Kamer zich de onver- kjkheid zal realiseren van het k'dp r voortgaan op die weg, waarbij gr0 onenigheid in eigen huis de ken° te moeilijkheden zou veroorza- deij' J^en onderkent in dit alles dui- het voorbehoud van „alles zo schj a's het helaas, mag men mis- k'bM11 i?voegen nu eenmaal is ge- Vbfwen' '"'ok ten aanzien van de bvep Zenhjking der cease fire"- dat °Gr,komst bleek prof. Romme niet Piet rtr°uwen te koesteren dat men ais e anders kan karakteriseren dan Èpen hlind vertrouwen, het i. de verantwoordelijkheid voor efti Jeid der Regering werd door fa v ""gesproken met enige niet mis ^Pdn jne restricties. rdaad is het waar, dat men Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren bij schriftelijke stemming met 209 tegen 151 stemmen besloten Truman's wapenprogram voor hulp aan de landen vai) het Atlantisch pact met 50 pCt. te besnoeien. De door Truman gevraagde som bedroeg 1.160.990.000 dollar. Dit betekent een on verwachte en zeer ernstige nederlaag voor de rêgering-Truman. In het amendement, waarbij de ver mindering werd voorgesteld, werd er op aangedrongen, dat slechts tot Juni aan staande en niet tot Juni 1951, zoals in het wetsontwerp voorgesteld steun zal worden gegeven. Na aanstaande Juni, aldus het amendement, zou slechts mili taire hulp gegeven dienen te worden, indien het ontvangende land bewijst be reid te zijn samen te werken bij een wederzijdse verdediging. De minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, had nog gewaarschuwd, dat een vermindering van het program uitgelegd zou kunnen worden als ,.een aanduiding van wantrouwen jegens onze geallieerden". Behalve de 1.160.990.000 dollar voor de Naar het K. N. P. verneemt, is dr. L J. M. Beel benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het bestuursrecht in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Hij zal waarschijnlijk zijn ambt aanvaarden bij het begin van het nieuwe studiejaar. De directie van de N. S. deelt mede: Met ingang van 1 Januari 1948 hebben de abonnementstarieven der N.S. een tijdelijke verlaging ondergaan van 15 procent. Nu met deze maatregel geruime tijd ervaring is opgedaan, wordt het meer en meer duidelijk, dat hierdoor een verstoring van de samenhang tus sen de verschillende tariefvormen is opgetreden, die een herziening wense lijk maakt Daarbij komt. dat sinds bovengenoemde datum het dienstbetoon der N. S. aanmerkelijke verbeteringen heeft ondergaan, met name op 15 Mei 1.1. bij de invoering van de geldende zomer dienst, en dat^erdeie-_y£rij£teringen zullen volgen. Daarom hebben de N. S. zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek per 1 September de oude abonnementstarieven weer te mogen invoeren, welk verzoek is toe gestaan. Een uitzondering is daarbij ge maakt voor de toeslag, die voor de eer ste maand op de algemene abonnements kaarten wordt geheven. Deze wordt n.l. niet verhoogd. Het ligt in het voornemen van de Ne derlandse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café en aanverwante bedrij ven, de Horecaf, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze. organisatie, in October 1950 in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam een grote internationale vakten toonstelling te houden. deelnemers aan het Atlantisch pact vraagt Truman's wetsvoorstel 211.370.000 dollar voor militaire hulp aan Grieken land en Turkije en 27.640.000 dollar voor militaire hulp aan Iran, Korea en de Philippijnen. Er werd geen poging ge daan om deze gelden te besnoeien. Democratische leiders toonden zich verbaasd over de sterkte van de op positie tegen het regeringsprogram in volle omvang. Het amendement tot halvering werd in de huiscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen ver worpen. De democraten waren ervan overtuigd,dat het Huis het wapenpro gram zonder grote veranderingen zou goedkeuren. Voordat het Huis van Afgevaardigden met de verlaging met de helft goed keurde, waren andere pogingen om het program te beknotten verworpen Bij handopsteken werd een voorstel van een democratische afgevaardigde ver worpen om het program met een mil- lioen dollar te verminderen. Daarna werd een voorstel van een republikein van de hand gewezen tot verlaging met 230 millioen en stopzetting van het pro gram in Maart a.s., opdat het Congress bet nogmaals zou kunnen bespreken. Het ontwerp moet nog door de Senaat behandeld worden. Naar wij vernemen is het Amerikaanse lid van de Unci, Merle Cochran, heden voormiddag door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. (Eigen bericht) Dezer dagen heeft men in de bladen kunnen lezen, dat de K.L.M. voor al haar toestellen het gebruik van de elec- trische automatische piloot niet te verwarren met de hydraulische heeft verboden. Het A.N.P., dat dit bericht verspreid de, voegde eraan toe, dat deze maat regel verband hield met het noodlottig ongeval van de „Roermond" nabij Bari. Een defect aan de automatische piloot zou namelijk een van de (weinige) over gebleven oorzaken van de ramp kunnen zijn. Van zeer betrouwbare zijde vernemen wjj nu echter, dat zich juist vóórdat dit verbod van kracht werd, aan boord van de PH-TEP een ernstige storing bij de automatische piloot heeft voorgedaan, waardoor deze Constellation maar ter nauwernood aan een ramp is ontkomen. De „Pontianak" namelijk vloog onder rustige weersomstandigheden op zijn P.B.-10 (vakterm voor de automatische piloot), toen plotseling, door tot dusver onverklaarbare omstandigheden, een ernstige kortsluiting optrad. De span ning in het apparaat liep op tot meer dan 200 volt, met het gevolg, dat alle roeren uitliepen en de „Pontianak" zo'n gevaarlijke duikeling maakte, dat de eerste piloot er niet in slaagde het toe stel weer in zijn normale stand terug te brengen. De tweede bestuurder echter wist met grote tegenwoordigheid van geest op het laatste ogenblik de automati sche piloot uit te schakelen en het toe stel in zijn val te stuiten. Het zou, al dus onze zegslieden, vooral dit op het laatste nippertje voorkomen on geluk zijn, dat aanleiding werd tot het bovenvermelde verbod. Naar aanleiding daarvan ook zou bij de K.L.M. het plan zijn gerijpt zelf te trachten de mogelijke fout in de P.B.-10 te onderzoeken. Drie eerste piloten zou den daartoe in een Constellation plaats nemen, waarin men zelf opzettelijk kortsluiting in de automatische piloot zou verwekken. Vanuit een Convair zou men dan de gedragingen van de Constel lation fotografisch willen vastleggen. In verband echter met de gevaren aan een dergelijke proefneming verbonden, heeft men hiervan nu echter afgezien. Deze onderzoekingen zullen nu door de Lock- heed-fabrieken in de V.S. zelf worden ondernomen. Ten behoeve van de gedelegeerden der Ronde-Tafelconferentie is in de Rolzaal een postkantoortje ingericht. Borden in vier verschillende talen zijn bij de loket ten aangebracht. Inzet: de speciale post stempel, die op de brieven, bij dit postkantoortje aangeboden, worden gezet. Ter herdenking van het feit, dat 1900 jaar geleden, St. Paulus zijn prediking begon in Athene, is de Griekse regering bezig uitgebreide maatregelen te tref fen, teneinde dit eeuwfeest in 1950 op grootse wijze te vieren. Hoewel het programma der feestelijkheden nog niet bekend is, staat wel vast, dat de viering geruime tijd zal duren. O.m. zal een herdenkingscongres van verschei dene dagen worden belegd. Men verwacht, dat zowel de Katho lieke Kerk als de Grieks-Orthodoxe Kerk op alle mogelijke wijze zullen medewerken om deze feestelijkheden te doen slagen. Deze prediking van Paulus te Athene geschiedde tijdens diens tweede aposto lische reis van 49 tot 52 De Primaat van Polen, mgr. Step. Wyszynsky, heeft in een predikatie de gelovigen van zijn bisdom gewaar schuwd. dat zij ernstig rekening dienen te houden met een verscherping van de geloofsvervolging in Polen en dat zij zich geestelijk daarop moeten voorbe reiden. „De toekomst", aldus de Pri maat, „zal nog veel offers van u eisen. Daarom zult gij ook in de toekomst uw godsdienstige beginselen even krachtig als tot dusverre moeten verdedigen en zult gij u geestelijk verbonden moeten blijven gevoelen met de H. Vader in Rome, het middelpunt der Christenheid". In deskundige kringen zou men het voor mogelijk houden, dat de „Roer mond" door soortgelijke storingen als bij de „Pontianak" zijn voorgekomen, is verongelukt. Alle P.B.-10's zijn op dit ogenblik behoorlijk verzegeld. Met het m.s. „Johan van Oldenbar- nevelf'zijn 11 Augustus uit Tandjong Priok zestien toekomstige officieren van de Indonesische marine naar Nederland vertrokken, die in ons land gaan stude ren. Eén zal per vliegtuig volgen. (Van onze verslaggever) Het was voor ons een vrU merkwaardige sensatie toen w(j die zaai van het Amsterdamse „Krasnapolsky", ganselijk gevuld met goochelaars van alle nationaliteiten, binnenstapten. Wij betraden het Walhalla van de zwarte kunsten slechts met schroom, niet alleen uit eerbied voor al die internationale beroemdheden op het gebied van de magie, maar ook een beetje vanwege een actuele beduchtheid voor eigen tijdelijk welzijn. Onze opgerustheid, om niet te zeggen onze achterdocht, verdween echter met de minuut. Het gooche- Iaarscongres bleek, als alle andere congressen, een broedplaats van beminne lijkheid en gezelligheid te zijn. En ons laatste restant twHfel verdween op slag toen wij een dikke, „gemütliche" Zwitser met een kogelrond hoofd en bijpassende brede glimlach den volke hoorden toespreken met de woorden: „Liebe Magiër und Magiermnen" Mensen kunnen raar doen. (Van onze verslaggever) Hedenmiddag heeft H. M. de Koningin in tegenwoordigheid van verschillende vooraanstaande genodigden de tentoon stelling „Jeugd van Nederland", die tot 18 September in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden wordt, geopend. voorzitter, dr. G. G. J. Mettrop. leidde de Vorstin in met een rede waar- thans moeilijk anders kan doen dan voortgaan op de ingeslagen weg, krampachtig hopend, dat een voorals nog niet bewezen constructieve ge zindheid (van de zijde der republikei nen in het bijzonder) zal voeren tot het verhoopte resultaat. Maar eens deels is deze hoop inderdaad kramp achtig en welhaast tegen beter weten in, omdat woorden noch daden duide lijk op zulk een constructieve gezind heid wijzen, en anderdeels blijft het de vraag of er een wezenlijke overeen stemming zal worden bereikt omtrent de praktijk der toekomstige samen werking en het staatkundig kader, waarbinnen deze durend zal worden geconsolideerd. Vooralsnog zal men zijn oordeel moeten opschorten, zich voorbereidend op nieuwe teleurstellingen in Indone sië ten aanzien der uitvoering van het bestand in het algemeen en de hand having der orde in het bijzonder, en rekening houdend met het feit, dat vopr het verhoopte welslagen der op 23 Augustus beginnende R.T.C. nog maar weinig garanties aanwezig zijn. wilmoet leren Wie overwinnen strijden en lijden. in hij Haar er voor dankte, dat zij als Beschermvrouwe van deze tentoonstel ling optreedt, en de opening wilde ver richten. Tot voldoening heeft ook gestrekt de kerkelijke belangstelling, welke tot uit drukking komt in het feit, dat Z. Em Kard. de Jong en dr. Gravemeijer zit ting hebben willen nemen in het ere- comité, waarvan Prins Bernhard voor zitter is. Dr. Mettrop constateerde, dat de be langstelling voor de zorg voor de jeugd in ons land op het tweede plan staat, terwijl het voor de toekomst van land en volk nodig is, dat deze zorg duor ieder als een belang van de eerste orde gezien wordt. Het apparaat van de zorg voor de jeugd is in grote trekken ge zond. Maar dit hele apparaat vraagt om uitbreiding, om kwantitatieve en kwali tatieve verbetering, om groter doeltref fendheid, om de beste deskundigen, om dat de tijden voor ons land voorbij ziin. dat jeugdzorg kan worden uitgeoefend door een beperkte groep vaak zeer toe gewijde mensen. Bij al het werk, zeker het werk voor de jeugd, is liefde een eerste vereiste, maar jeugdwerk is niet alleen charitas Zeer belangrijk is het, dat wij de weg volgen door H. M. de Koningin gewezen in Haar inhuldigingsrede. waar Zij zei: „De jeugd op te voeden tot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verantwoor delijkheidsgevoel voor de medemens met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor een anders diepste overtuiging." Dit zal alleen bereikt kunnen wor den wanneer heel het Nederlandse volk gaat beseffen, dat goede zorg voor de jeugd gerekend moet worden tot een levensbelang van de natie. Te zorgen dat dit levensbelang met steeds meer nadruk door een steeds groter deel van ons volk bepleit wordt dat is het „waarom" van deze tentoon stelling. Op één punt verschilde echter dit con gres ingrijpend van alle andere: er werd bijzonder weinig gepraat. Er was één uur uitgetrokken voor openingstoe spraken. En in dat uur kwamen verte genwoordigers van om en nabij der tien landen aan het woord. Zij zeiden in korte kernachtige taal, wat zij op het hart hadden: „Leve Nederland" of „Leve Amsterdam". En daarmee basta. Toen kon het werk beginnen. Het werk nu van een goochelaar, u weet het, is een zeer bedrieglijk. Het is er op gericht u knollen voor citroe nen te verkopen. En als u niet bereid bent daarop in te gaan kunt u beter thuis blijven. Wij voor ons zijn het altijd van ganser harte. Wij prijzen zelfs zeer de man die zo handig is ons knollen te bezorgen, waar wij citroenen vroegen. Al eisen wij in dat geval ook dat althans de knol van behoorlijke kwaliteit is. Maar goed. Het internationale gooche laarscongres telt talloze lieden die in dit soort min of meer frauduleuze transac ties bijzonder sterk zijn. Daar is bijvoor beeld Viggo Jahn, een Deense jonge ling, rank als een twijg die een kwartier lang met niets dan een lange zwarte stok en een drietal glinsterende vingerhoeden de meest verbijsterende suggesties bij u oproept. Zijn lenige vingers bewegen zich sneller dan uw gedachten. En die kwieke Fransman Jean Valton, die sigaretten uit de lucht plukt alsof ze niets kosten en die met niet te geloven rapheid met een vijftal stapeltjes kaarten jongleert. Dit zijn dan twee heren, die zich met manipulaties bezig houden. Eer lijk gezegd houden wij van dat soort goochelwerk verreweg het meest. Ziet u, een melkbus vol met het witte vocht die plotseling een charmant meiske blijkt te bevatten, is ook wU een epaterende stunt. Zij kan echter al te evident niet waar zijn. Maar een heer, die een heel emmertje vol gul dens uit het niets graait, opent zonëer meer weidse perspectieven. Enkele andere nummers werden door de conférencier aangekondigd als behorende tot de groep manipulatie en presentatie. Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland zal 15 November ophouden te bestaan, heaft John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland gisteren bekend gemaakt. Van die datum af zullen bezettings kwesties uitsluitend door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en McCloy als Hoge Commissaris in Duitsland worden beslist. De overschakeling van militair be stuur op civiel toezicht zou geleidelijk geschieden. Wat die laatste qualificatie betreft hebben wij niet precies kunnen nagaan wat zij be tekent. Maar het lijkt ons zo toe dat zij met succes kan worden toegepast op de oogverblindende toer van de heer die met driftige haast een heel toneel vol papieren bloemen smeet, .Daar is verder nog de afdeling „Uitvin dingen Aan die tak van goochelen maken die magiërs zich schuldig, die bijvoorbeeld een fruitschaal en een zestal wekkers uit een niet te miskennen leeg kastjepeute ren. En tenslotte is er sprake van 'de mi- cro-magie, die dit jaar voor het eerst op een internationaal goochelcongres wordt beoefend. Die micro-magie is een soort goochelen-aan-tafel en zij biedt dit onmis kenbare voordeel dat u de executant bo ven op de wonderen-verwekkende vingers kunt zien. Deze tak van zwarte kunst komt echter pas Zaterdag aan de beurt Wel licht dat wij u er te zijner tijd wat meer over kunnen vertellen. De eerste dag van het Internationaal Congres voor de Goochelkunst werd met een ai besloten met een fikse gala-avond ,„de Stadsschouwburg. Burgemeester d Auly was er en de directeur van het hoofdstedelijke theater, de heer Bendien, hield een openingsspeech, geheel aange past aan de „wonderlijke" omstandighe den. Hij koppelde met grote vaardigheid zinnen in wel vijf verschillende talen aan elkaar en liet tenslotte voor de ogen van de onthutste toeschouwers een vredesduif aan een touwtje od. Het hele weekend staat Amsterdam noe In het teken van de magie. De Niberco's de Flezki's, de Willane'sf de Burtini's de Lagnmi's, de Wandino's en al die andere dames en heren met plezierig onheil voorspellende namen hebben het voor het zeggen. Ach ja, de ene stunt zal wat belangwekkender zijn dan de andere, zo als de ene knol wat fijner uitvalt dan de tweede. Maar als u nog eens wat plezier wilt hebben in uw leven, moet u beslist niet steeds maar blijven vasthouden aan ci troenen. De goochelaars steken de hoofden bij elkaar. f i 1 -liaw&W KANUX* (HM I jggw ÜlflWjB mé -A. In geheel Finland zijn gisteren, de eerste dag van een door elf communis tisch geleide vakverenigingen ingezet „offensief" voor 10 procent loonsverho ging, stakingen uitgebroken. Een sta king van havenarbeiders in de 23 Finse havens heeft alle scheepvaart stilgelegd. Te Kemi, een belangrijk centrum van de pulpindustrie aan de Botnische golf. opende de politie het vuur op stakers nadat de politiemannen met jachtgewe ren en pistolen, stokken en stenen, wa ren aangevallen. Een staker werd ge dood, zes stakers en tien politiemannen werden gewond. De sociaal-democratische regering heeft troepen- en politjeversterkingen naar Kemi gedirigeerd. De stakers te Kemi zijn de houtvlotters, die ondanks reeds enkele dagen geleden door de re gering gegeven waarschuwingen weige ren aan het werk te gaan. In Kemi werden gisteravond alle open bare vergaderingen verboden. Voor Zaterdagavond worden meer stakingen verwacht van andere bonden van arbeiders op het terrein der voed selvoorziening, in de textielindustrie, de bouwvakken e.d De sociaal-democratische partij heeft een manifest uitgegeven, waarin een beroep gedaan wordt op alle georgani seerde arbeiders zich tegen de stakingen te verzetten. „Welker oogmerken de zelfde zijn als die van de door de com munisten in andere landen ontketende stakingen". De partij waarschuwt, dat afdelingen die in staking gaan. zich buiten het algemeen vakverbond plaat sen. Unto Varjoen. de minister van arbeid en communicaties, heeft de stakingen een „dolkstoot in de rug van het Finse volk" genoemd en gedreigd gebruik te zullen maken van de noodvolmachten der regering om de stakingen des noods met geweld te breken. De minister zei, dat „het bijna niet mogelijk was", dat de communistische leiders werkelijk dachten de macht te kunnen overnemen. „Het is echter mo gelijk, dat zij trachten hun macht te vergroten en schadeloosstelling te ver krijgen voor hun verliezen door het economische leven van het land in de war te sturen", aldus de minister van Arbeid. In vakverenigingskringen te Helsinki zegt men, dat de regering twee troeven bezit: het verbond van vakverenigingen heeft de stakingen veroordeeld en het leger is anti-communistisch. Het is, volgens U.F., mogelijk, dat het volgend jaar een nieuwe passagiers- dienst zal worden geopend tussen Rot terdam en New York. De „Arnold Barn- stein Shipping Company Inc." te New York is namelijk voornemens in het voorjaar van 1950 een vracht- en passa- giersdienst te beginnen tussen New York en Rotterdam en Antwerpen. Het is de bedoeling de dienst te onderhouden met twee verbouwde Amerikaanse troepen- transportschepen. die elk aan 750 pas sagiers accommodatie kunen bieden en 150 auto's kunnen vervoeren. Verwachting tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enige regen of mot regen, maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Iets minder koel, vooral in het binnen land. Zon: 5.31—19.55: Maan: 0.03—18.23. (Van onze correspondent) Straatsburg, 18 Augustus Vandaag heeft de Consultatieve Ver gadering van de Europese Raad zo goed en zo kwaad als het ging twee laatste puzzles in elkaar gepast: de vaststelling van de getalsterkte harer geregelde commissies en de verdeling van de commissiezetels. Daar de commissies, die geroepen kunnen worden ter zitting ook wanneer de Vergadering naar huis is (10 maanden in een jaar), de spil vormen waarom' de werkzaamheden der Vergadering draaien, is het begrijpelijk, dat de Vergadering de aangelegenheid niet licht heeft genomen. „Ieder het zijne", waar het om de sa menstelling van commissies gaat, is in een echt parlement een vrij gemakke lijk toe te passen leuze. Er zijn daar partijen en men verdeelt verhoudings gewijze naar de getalsterkte der par tijen. Maar de Consultatieve Vergade ring van de Europese Raad heeft nog geen partijen, of juister gezegd fracties, die (Europese) partijen vertegenwoor digen. De Franse gedelegeerde, de socialist André Philip, hoopte, dat het na verloop van tijd, wanneer de gedelegeerden el kaar beter hadden leren kennen, in de Consultatieve Vergadering ook tot zulk een politieke groepsvorming zou ko men op super-nationale Europese basis natuurlijk. Maar in dit verschiet lag geen oplossing voor de moeilijk heid van het ogenblik. Na veel heen en weer gepraat zijn de gedelegeerden het er over eens gewor den, dat de drie belangrijkste commis sies, die voor algemene zaken (de po litieke commissie), voor economische zaken en voor administratieve en juri dische aangelegenheden (waaronder de ..mensenrechten" ressorteren) ieder 23 leden zullen tellen, 3 voor Groot Brit- tannië, voor Frankrijk, en voor Italië, 2 voor Nederland, België, Zweden, Grie kenland en Turkije en 1 voor Ierland, Denemarken, Noorwegen en Luxemburg. Dr overige drie commissies, die voor het reglement, voor sociale zaken en voor culturele aangelegenheden, zullen ieder 18 leden sterk zijn. 3 voor Groot- Brittannië, voor Frankrijk en voor Ita lië, 1 voor ieder der overige landen. Ieder land heeft zodoende tenminste één lid in iedere commissie. Met de nu merieke sterkte van de drie grootste landen is, voor wat alle commissies be treft, rekening gehouden, terwijl, voor wat de drie belangrijkste commissies be. treft, vermeden is, dat b.v. Nederland niet meer gewicht in de schaal zou kun nen leggen dan b.v. Luxemburg. Netelig bleek de wijze van aanwijzing der commissies. Tegen sterk verzet, vooral van Franse zijde, werd het aanvankelijke plan, om iedere nationale delegatie haar leden voor de resp. commissies te doen aanwij zen, opgegeven. Het argument was, dat de Consultatieve Vergadering officieel geen nationale delegaties kent. hoogstens indi viduele nationale afgevaardigden, die dan nog zoveel mogelijk hun nationaliteit on dergedompeld moeten houden in hun Euro pees besef. De vergadering zelf de leden te doen aanwijzen iverd ondoenlijk gevon den, want hoe zouden lieden van zoveel verschillende landen, die elkaar nog zo slecht kennen, over eikaars technische be kwaamheden of specialiteiten een juist oor deel kunnen hebben? De oplossing is daarin gevonden, dat al le candidaturen vóór morgenavond zullen worden ingediend op het bureau der Ver gadering, dat dan daaruit zijn keuze zal doen. Interessant aan deze huishoudelijke dag is geweest, dat men heeft vernomen, wat. officieel althans, de verklaring is van de lichtelijke verbazingwekkende aanwe zigheid in de banken der gedelegeerden van twee zwarte vertegenwoordigers van lement. Het was een van het zwarte zwart Afrika, leden van het Franse par tweetal, de gedelegeerde Soce, die de verklaring gaf in een vlotte, heldere Fran se redenaarsstijl. Wij zijn hier, aldus Soce, omdat Afrika het verlengstuk en als het ware een pro jectie is van Europa. Ons lot is nauw ver bonden met dat van Europa; oorlog in Europa b.v. betekent oorlog in Afrika. Cultureel danken wij echter ook alles aan Europa. En de heer Soce verzocht daar om nog een zevende commissie in het le ven te roepen voor de overzeese gebieds delen. Soce's voorstel werd sterk door de Franse collega's ondersteund; het aange voerde argument, dat alles, wat de Raad ondernam, onvermijdelijk zijn terugslag zou hebben op de met Europa verbonden overzeese gebieden, sneed zeker hout. Het curieuze voorstel verwierf dan ook 41 stemmen, maar het was niet genoeg. 44 stemmen, waarvan die der Engelsen, waren er tegen. Winston Churchill is gistermiddag met een speciaal vliegtuig in Nice ge arriveerd, waar hij verwelkomd werd door zijn gastheer Lord Beaverbrook, zo meldt A.P. Toen een verslaggever de Britse ex- premier vroeg waarom hij Straatsburg had verlaten, gaf Churchill geen ant woord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1