Wat „Geloof en Wetenschap" in het nieuwe seizoen biedt Regering en de film Verloren spel in CHINA Amerikaanse regering moet spitsroeden lopen BESPREKINGEN TE SEMARANG Gedeelde belangstelling Kunst en subsidie Scherpe critiek der republikeinen Een rijk programma van ontspanning en ontwikkeling AGENDA REEMERS Lady Baden Powell in ons land »«£f "SS VRIJDAG 1"9 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING NED. KEGELBOND VEERTIG JAAR Nationaal concours in Haarlem Zilveren jubileum op „De Spaarnestad" Tournooi Umans-beker Elswout-tournooi Burgerlijke Stand GEMEENTECREDIETBANK EN BETAALZEGELKAS „De Voorzorgprotesteert en cijfert Leidersochtend N.K.3. afd. voetbal Prij zencommissie Haarlemse Reddingsbrigade Jubileum i Hondenkeuring Examen Handenarbeid HEEMSTEDE „Res Nova" ging uit Uitstapje Indische Buurt vereniging ZANDVOORT DE NIEUWE WATER TOREN In October aanbesteding? Hoofdstad-operette Medaille Kosteloze inenting Badplaats-voetbaltournooi act ncuvi LAATSTE NIEUWS Over betere uitvoering van staakt het vuren" JREt 9 assaaiciH V -w Dr. FRIEDERICY MAAKT REIS DOOR DE V. S. Hogere suikeraccijns in Indonesië Auto met gesmokkelde handdoeken in de sloot OPNIEUW VAST Beurs van Amsterdam In een uitvoerige „Loopmare" geeft het bestuur van „Geloof en Wetenschap" een overzicht van het program voor het seizoen 19491950. Naast voordrachten, welke de grote vraagstukken van onze tqd belichten of de kennis op verschil lend gebied verrijken, zijn er weer diverse avonden gewjjd aan kunst, nu ziek, toneel en opera. Aangemoedigd door vorige successen zqn ook thans weer vier cursussen opge nomen, met name wijsbegeerte, gods dienstige problemen, economische en so ciale problemen en kunstgeschiedenis. Om met toneel te beginnen, zes stuk ken zullen er voor het voetlicht komen, waarvan twee drama's, te weten Shake speare's „Koning Lear" en „De moord in de Kathedraal", beide stukken door het Amsterdams Toneelgezelschap, en vier blijspelen, namelijk „Wie 't laatst lacht" van Geoffrey Thomas door Het deau en Régnier „Jonkvrouw de la Vrije Toneel, het spel van Jules San- Seiglière" door het Rotterdams Toneel gezelschap, terwijl het Amsterdams To neelgezelschap nog komt met Shake speare's „Midzomernachtsdroom" en „Cy rano de Bergerac" van Edmond Rostand. Velen denken nog met genoegen terug aan de opvoering van Verdi's „La Tra- viata", waarmede de Nederlandse Opera vorig jaar ook in Haarlem zo'n grandioos succes oogstte. Dat was voor bestuur van G. en W. aanleiding om dit jaar weer een opera in het program op te nemen en het is er in geslaagd hetzelfde gezelschap te engageren voor „Rigoletto" van dezelfde componist Schone herinneringen hebben de leden van G. en W. nog aan de recitals van Willem Andriessen en Cor de Groot, dit seizoen zullen de leden de derde der Nederlandse grootmeesters horen, Theo van der Pas. Dit jaar nog herdenkt men op 18 October de sterfdag van de grote componist Frederic Chopin, die een eeuw geleden is overleden. Het optreden van deze pianist op 16 December zal dan ook vooral gewijd worden aan deze meester der toonromantiek. Onder de titel „Uit Neer lands Glorie tijdperk" geeft het Nederlands Kamer kwartet bestaande uit Lydia Stappers, sopraan, Akke de Vries, alt Gerard de Vos, tenor, en Peter de Vos, bas, in de Vastentijd een speciaal program, dat om vat: motetten uit de zestiende eeuw, de motet-passie van Longueval en „Rond het kerkelijk jaar". Bijzonder geslaagd ook is het bestuur met zijn voordrachten en lezingen, die wjj hier in chronologische volgorde zul len aangeven. Daar is allereerst ltn.-ad- miraal b.d. C. E. L. Helfrich, die een voordracht zal houden onder de titel „Verlies van de zee is verlies van onze onafhankelij kheid". Ons onafhankelijk volksbestaan zo zegt de toelichting hebben wij in voorbije eeuwen veroverd door zeemacht en de misère in Indië zou voorkomen zijn geworden, wanneer wij in 1940 in het bezit waren geweest van een zee macht, die meetelde en die ons een mini- mieme fractie zou hebben gekost van het bedrag, dat de nederlaag nu gekost heeft. In zijn voordracht zal admiraal Helfrich de juistheid van zijn stelling aantonen. Dat de jeugd na de oorlog anders is dan die daarvoor, is een feit, dat aan niemand verborgen kan zijn gebleven. Deze jeugd heeft andere deugden, maar ook, en misschien vooral, andere ge breken, die angstige mensen de vraag doen stellen, wat er van terecht moet komen. Dit probleem zal behandeld worden door de bekende psychologe en Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Kegelbond worden van Zondag 11 September tot en met Zondag 25 September in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond na tionale kegel wedstrijden gehouden. De voorzitter van de landelijke bond, ae heer T. Albronda, zal het concours Zondag 11 September 's morgens om 11 uur in de grote feestzaal van de H.K.B. in de Tempeliersstraat officieel openen. Onmiddellijk hierna beginnen de wedstrijden. De prijsuitreiking vindt plaats op Zondag 9 October om 3 uur. De jubilerende bond recipieert Zater dag 10 September 's middags van 3.30 tot 5 uur in de grote zaal van de H.K.B. De feestelijke viering van het veertig jarig jubileum van de Nederlandse Ke gelbond zal bestaan in een cabaret avond, die wordt verzorgd door het revuegezelschap „De H.K.B.-ers". Op Woensdag 24 Augustus hoopt de heer P. van Amsterdam, werkzaam op de afd. sraoutzetterij bij de N V. Drukkerij „De Spaarnestad", de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde drukkerij in dienst trad. De wedstrijden om de Umans-beker hadden op Woensdag- en Donderdag avond het volgende resultaat: DCO Bloemendaal 2—3 en SchotenEHS 4—1. Het traditionele Elswout-tournooi van DIO neemt a.s. Zondag een aanvang met het volgende programma: DCO VVD, DIO—Hillinen, RCH 2—Onze Ge zellen en Haarlem 2—WB. GEBOREN: H. G. J. Bleeker—Snij ders, z; M. J. MelchiorHuijboom, z; J. W M. Kerkhoff—Blankwater, z; A. van DuinMooij, 2 d; W. F. Roosen van der Aar, d; J E. van der Vossen Paul, d; E. E. SiekermanHartemink, d; J.' G. Heidemanvan Toor, d;; J. C. Post—Smit d; A. M. DolleDekkers, d. ONDERTROUWD: J. E. C. Braun schweig en G. J. Nikkels, A. de Jong en C. Kemp. GEHUWD: M. C. Bijnagte en P. van Bruggen, A A. W. Mes en H. Vrieiling, H. van der Valk en O. Kafsma, J. C. Eichhom en T Boogaard, J. Strootman en W. M. A. van Keulen, M. H. Alofs en J. J van Meerveld, G. J. Felix en G. Beutich, M. Klerk en F. T. C. Swart, A. M. Leising en F. M. Klabou. OVERLEDEN: D. de Vente, 63 j., Zui- dersteeg; H. M. Goyers, 59 j., Teijler- straat; C Maas—van der Steen, 62 j., Kamperlaan. publiciste mej. dr. Sis Heyster uit De Steeg. Dwalingen van onze tijd vormen het onderwerp voor twee andere sprekers. De eerste is het humanisme. Mag men dit, algemeen gesproken, geen dwaling noemen, er is ook een niet christelijk humanisme, dat door zijn eenzijdigheid wel een dwaling is. De moderator van G. en W„ pater dr. M. van Straaten O.E.S.A. zal in zijn voordracht over „Problemen rond het humanisme onzer dagen" de wezensverschillen tussen het christelijke en niet-christelijke aan wijzen. Ook het existentialisme zal de aan dacht vragen, en daar zal het onder werp in vertrouwde handen zijn bij père Hénusse, die reeds tweemaal voor de vereniging heeft gesproken. Zijn lezing is getiteld: L'existentialisme, la philosophie de la nausée et du déses- poir. Een belangrijk probleem, dat reeds oud is en toch altijd weer nieuw blijft, is de verhouding tussen katholieken en niet-katholieken, in het bijzonder de gelovige protestanten. Het vraagstuk heeft zovele facetten, dat een oplossing moeilijk is. Een poging hiertoe zal wor den gedaan door pater dr. J. L. W. Witte, de bekende redacteur van de rubriek „Venster op het protestantisme" in „De Linie". Zijn onderwerp luidt: „Katholieke verdraagzaamheid in nieu we vormen". De voordracht van dr. L. Rogier onder de titel „Ratio en fides in het leven van Amalia Gallitzin, een cultuurbeeld van het einde der 18e eeuw", zal een blik doen slaan in een uiterst spannend tijdvak van de West-Europese geschie denis. Christopher Hollis, die als 22- jarige student tot de Katholieke Kerk is toegetreden en thans tot de promi nente figuren behoort in de Engelse ka tholieke wereld, zal spreken over „Bri tish politics to-day". Gustav Adolf üit Brussel houdt een voordracht over „Gegenwartiger Stand und Ziele des Bolschewismus in aller Welt". Tenslotte mogen wij nog wijzen op een voordracht over bouwkunst met lichtbeelden, die verzorgd zal worden door een onzer katholieke architecten, de heer C. M. van Moorsel. De archi tectuur is een bij uitstek sociale kunst. De spreker zal dan ook laten zien, voor welk een zware taak de bouwmeester is gesteld, wanneer hij het onderwerp behandelt „Bouwkunst en samenleving". Hiermede is het komende program van „Geloof en Wetenschap" tot in details geschetst en wij geloven, dat er weinigen zullen zijn, die niet bij voor baat kunnen zeggen, dat het bestuur bij de samenstelling daarvan uitstekend is geslaagd. Ter vergelijking met de cijfers van het Kennemer Financieringsinstituut ver zoekt het Betaalzegelbedrijf „De Voor zorg", dat een hoofdagentschap aan de Rijksstraatweg heeft, ons het volgende te publiceren. In het rayon Haarlem heeft deze be- taalzegelkas uitgezet 6590 credieten tot een gezamenlijk bedrag van f 59.390. Het gemiddelde credietbedrag bedroeg derhalve f 90. De looptijd was vrijwel zonder uitzondering 25 weken. De kos tenvergoeding bedroeg 4,6 pet. van het credietbedrag inclusief informatie- en incassokosten. Daarnaast werd bij deze instelling voor de financiering van de periodieke grotere gezinsuitgaven tot een bedrag van f74.426 in zegels ge spaard. Van deze crediet- en spaargelden werd 30 pet. besteed aan kleding, 26 pet. aan meubilair, 23 pet. aan manufacturen, 10 pet. aan schoeisel, 5 pet. of minder aan andere artikelen. Het betaalzegelbedrijf merkt hierbij op, dat het dus in tegenstelling met de gemeentebank vrijwel geen luxe artike len financiert. Het bedrijf houdt voort durend rekening met de seizoenen en verleent credieten, die niet te hoog mo gen zijn, voor een half jaar. Het betaalzegelbedrijf meent verder, dat de gemeentebank niet kan voldoen aan de leniging van de meest dringende credietbehoefte van de minst draag- krachtigen met twijfelachtige crediet- waardigheid. Zij roomt het bestaande volkscredietwezen af en ondermijnt vol gens de directie van „De Voorzorg" het moeilijke, maar gestadig vorderende sa- neringswerk op dit gebied van regering en bedrijfsleven. Tenslotte protesteert het bedrijf tegen de voorwaarden, welke de gemeente bank de winkeliers oplegt en waarmee zij een monopolistische positie tracht te verwerven. De commissie Katholiek Voetbal in het District Haarlem van de N.K.S. houdt a.s. Zondag haar jaarlijkse leiders ochtend in Huize „Vijverduin" te Bloe mendaal. De dag begint met een H. Mis, op te dragen door de Geest. Adviseur kapelaan F. H. Heemskerk, waarna ge meenschappelijk ontbijt. Als spreker zal optreden de heer Tervoort, geen onbe kende in Haarlem, die zal spreken over „Wat iedere R.K. sportleider moet weten". Om twaaif uur volgt de sluiting. Het belooft weer een interessante ochtend te worden en het lijdt geen twijfel of deze traditionele ochtend zal in alle opzichten een succes worden. Het secretariaat van de plaatselijke Prij- zencommissie maakt bekend, dat op het bureau Kruisweg op de Dinsdagen 23 en 30 Augustus en 6 September geen gele genheid zal zijn voor het mondeling be spreken van klachten. Zo nodig kan men zich schriftelijk met het bureau verstaan. Zondag a.s. houdt de Haarlemse Red dingsbrigade haar jaarlijkse wedstrijden om de Dr. W. E. Merensbeker in de zwem inrichting aan de Delft. De wedstrijden omvatten een medisch gedeelte, waarvan de aanvang is bepaald op 9 uur en een zwem-technisch gedeelte, hetwelk om 10 uur begint. Vijftien leden van de Brigade zullen deelnemen. De heer J. Grijmans, firmant van de Perolin Company, herdacht gisteren de dag, waarop hij voor 25 jaar bij dit be drijf in dienst trad. 's Morgens was er voor het personeel een feest in restaurant Bolwerk en 's middags was er in hetzelfde restaurant een drukbezochte receptie, waar op vele cadeau's en bloemstukken werden aat^ebodeo. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mickey (a.. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: 't Is feest van daag (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die dwaze mr. Jones (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Op glad ijs (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Am sterdam bij nacht (14 j.)f 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 19 Augustus: Concertgebouw: Zomerconcert H. O. V., 8 uur. Op de te Heemstede gehouden hon denkeuring, uitgeschreven door de af deling Noord-Holland der Kon. Ned. Politiehondenvereniging, verschenen in totaal 53 honden met hun geleiders. Slechts aan een tiental kpn het certi ficaat politiehond worden verleend. Van de beide hier ter stede bestaan de dresseerverenigingen, die met enkele honden op deze keuring verschenen, verwierf als enige uit deze omgeving, de hond „Bonnie", eigenaar C. A. Kloos, lid der vereniging „Haarlem", het cer tificaat bijna met lof. Geslaagd de dames: J. Goedhart, M. E. Oosterwijk Bruin, E. Smit, F. W. Marskotke, G. Holtrust, A. A. Hoek, G. Cleverens, G. H. Barteling. Afgewezen 3. De examens zijn geëin digd. Onder grote belangstelling werd Donder dagavond de tweede wedstrijd in het avondvoetbaltournooi om de „Umans-be ker" gespeeld. Schoten won tegen EHS met 41. Door deze uitslag is het pro gramma van volgende week Woensdagavond (Verliezersfinale) DCO—EHS en Donder dagavond (Winnaarsfinale) SchotenBloe mendaal. De vooral in sportkringen bekende heer J. J. van den Berg, oud-directeur van het Olympisch Stadion, wordt Maandag 22 Augustus 70 jaar. Naar wij vernemen zullen de heer en mevrouw Van den Berg, die sedert enige maanden in Bloemendaal wonen, op die dag uitstedig zijn. In vijf touringcars gezeten maakten gisteren de kinderen van de buurtver eniging „Res Nova" hun jaarlijks uit stapje dat ditmaal naar Rotterdam voerde. Daar werd o.m. de Diergaarde „Blijdorp" met een bezoek vereerd en het spreekt wel vanzelf dat de jeugd genoten heeft. Traditiegetrouw werd des avonds' de stoet door het Fanfarecorps „Excelsior" ontvangen en met muziek naar het Res Novaplein gebracht, waar vele ouders en familieleden op de vacanteigangers stonden te wachten. Evenals alle jaren maakten ook dit maal de kinderen van de Indische Buurt- vereniging weer hun uitstapje waarvan ditmaal het doel de Pyramide van Aus- terlitz was. Ruim tweehonderd kinderen hadden een prettige dag en het gezel schap werd des avonds door het Fanfa recorps „Excelsior" met muziek naar de Indische Buurt gebracht. Bij de voorbereiding van de bouw van de watertoren te Zandvoort worden goede vorderingen gemaakt. De archi tect, de heer J. Zietsma te Amsterdam, hoopt in de maand October tot aanbe steding te kunnen overgaan. Vrijdag komt de Hoofdstad-operette (voortzetting van Fritz Hirsch-operette) naar Zandvoort om in theater Monopole een uitvoering te geven van de operette „Walsdroom" van Oscar Strauss, in het Nederlands bewerkt door Meijer Hamel. B. en W. van Zandvoort hebben be sloten. een medaille beschikbaar te stel len voor de door de Stichting „Haar lems Bloei" uitgeschreven foto-wed strijd. Zaterdag 20 Augustus, 16 uur, zal de gemeentegeneesheer in het consultatie bureau aan de Poststraat zitting houden voor kosteloze inenting tegen diphterie. Op de Zondag 21 en 28 Aug. wordt te Zandvoort het badplaats-voetbal tournooi gehouden om de zilveren wa tertoren. Voor Zondag staan de vol gende wedstrijden op het programma: 10 uur Zandvoortmeeuwen IZ.F.C.- comb.; 12 uur D.W.S.-comb.Hillegom; 14 uur Alkmaarse Boys—Q.S.S. en 16 uur Ajax-comb.Bloemendaal I. (Dacht vooi Uitsluitend Roomijs KRUISSTRAAT 35 /n de jaren, die de jongste wereldoorlog voorafgingen, heeft schrijver dezes eens uitvoerig gepolemiseerd met zijn vriend en collega Th. Hoyer z.g. over de vraag, of regeringssubsidie van de filmindustrie al of niet gewenst was. Hoyer gaf als zijn mening te kennen, dat iedere vorm van subsidie een soort Sinterklaasgeschenk moest genoemd worden en dat de ware hulp aan de filmproductie slechts zou kunnen bestaan in de vorm van rechtstreekse opdrachten, door de overheid gegeven of gestimuleerd. Ondergetekende was intussen van mening, dat er omstandigheden kunnen zijn, die de overheid als het ware uitnodigen iets te doen om een behoorlijke filmproductie op gang te helpen of te houden. Hiervoor behoeft niemand zich te schamen en het kan ook voor de kunstenaar niet vernederend zijn, wanneer hij door tegemoet komingen, die zich dan geenszins in de vorm van geldelijke steun behoeven te openbaren, aangespoord wordt zijn werk te doen in een gevoel van veiligheid, dat voor iedereen onmisbaar is. Na een ravage als de oorlog heeft aan gericht is de Nederlandse filmproductie met de grootste moeite op gang geko men. Nauwelijks zijn er een paar jaar verstreken of de overheid komt met een belastingverhoging voor bioscopen een streep halen door alle denkbare plannen. We hebben er al eens nadrukkelijk op gewezen: Cinetone maakt woonschuiten in plaats van films en het zal lang du ren eer een ondernemende maatschap oij het aandurft, een nieuwe film te ver vaardigen, waarvan reeds tevoren vas+ staat, dat zij een slordige drie ton zal moeten afstaan, voor zij een kwartje an opbrengen. De ondernemingslust staat ver onder nul en voor zover hij ergens in beginsel aanwezig is, is de kans groet, dat men zoeken zal naar de banaalste gegevens en goedkoopste vormgeving om toch in 's hemels naam maar een zo groot mogelijk publiek te kunn.-n trek ken. In plaats van overheidssubsidie zou men dit kunnen noemen: een officiële uitnodiging om de filmcultuur zo snel mogelijk om hals te brengen. Nochtans schijnt het, dat op een der departementen van tijd tot tijd een bron wordt aangeboord ten gerieve van film makers. Het zijn maar enkele gevallen want de pot is niet vet, maar het zijn dan ook gevallen, waar niemand heil in ziet, behalve dan de heren, die de sub sidie-aanvragen ondersteunen of toeken nen. Zo heeft zich onlangs het merk waardige geval voorgedaan, dat een filmpje over Delft en Delfts blauw van regeringswege werd gesubsidieerd in weerwil van het feit, dat het filmpje door niet-Nederlanders werd gemaakt. De voorlopige Raad voor de Kunst, af deling Film, heeft er in nogal scherpe woorden het zijne van gezegd. Er was geen enkele reden om aan te nemen dat de heren L. Rigaux en zijn camera man A. Dantan zulke reuzen zouden zijn dat zij aanspraak konden maken op een subsidie, die aan Nederlanders van for maat tot dusver onthouden is. Zij hebben een onbeduidend fumpje gemaakt en hun machteloosheid nog eens bevestigd door een documentaire film. (Bijzondere correspondentie) WASHINGTON. Het duizend bladzijden dikke rapport, waarmee het State Department het verloren spel in China belicht en besluit, bevat een loodzware last van verwijten aan zijn partner, het nationale regime van Tsjang Kai Sjek, en slechts de allervaagste, allerzwakste aanduiding van wat er. na deze vertoning van de hond in de pot, in de toekomst nog ter tafel ge bracht kan worden. Tevens geeft het, hoewel als apologie bedoeld, aan de veie ongeduldige critici van het regeringsbeleid t.o.v. China in het Congress koren op hun molen. Wat voor het State Department een droefgeestige slot zang is, wordt voor de Congresskritiek een driftige ouverture. Deze ló-itiek was de laatste tijd, vooral maar niet alléén van Republikeinse kant, weer sterk aangegroeid. Met name Dewey heeft zich zeer uitdrukkelijk latèn horen tegen het in-de-steek-laten van China's nationale groepen. Wat de dertien Amerikaanse journalisten, wier Indonesische reis zulk een tragisch einde nam, gemeld hebben, heeft ook tot de ongerustheid over de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten bijgedragen. De volgende week zal de Begering spitsroeden lopen als zelden tevoren. Hoewel het nakaarten over de verlo ren partij ongetwijfeld opwindend en pikant is, belangrijker zal zijn, of er geen andere en duidelijker nieuw begin gevonden wordt dan dat, wat in Dean Acheson's inleidende brief aan president Truman nauwelijks is te ontwaren. Het is begrijpelijk, dat vele Congress leden zich onmiddellijk zeer scherp over het rapport hebben geuit. De één spreekt van een „alibi", een ander zegt, dat het State Department blijkbaar liever een continent verliest dan ook maar iets van zijn gezicht. Een derde keert de ver wijten, die Tsjang gedaan zijn, omdat hij niet tot een accoord met de Roden gekomen is, öm en prijst hem, omdat hij alleen onverzoenlijk geweest is. Bijzonder scherp is generaal Hurley, die van Sept. 1944 tot Nov. 1945 eerst Roosevelt's en vervolgens Truman's per soonlijke vertegenwoordiger bij Tsjang is geweest. „Bijna al de (Amerikaanse) ambtenaren", zo zegt hij onder meer, „die ik in China van hun post ontheven heb, omdat zij pro-communistisch wa ren, zitten thans in het State Depart ment en schrijven vermoedelijk alibi- witboeken". Zeer afgewogen daarentegen, zoals ge woonlijk, is de eerste reactie van Vanderi- berg, nog steeds de invloedrijkste Republi kein op het terrein der buitenlandse poli tiek. Het „post mortem" van het Witboek, meent hij, zal vooral van nut zijn als een waarschuwing voor de toekomst. Als de voornaamste van de „tragische dwalingen" aan Amerikaanse kant noemt hij „1. de prijs die wij in Teheran en in Yalta betaal den, op kosten van China, voor Ruslands laat en onnodig intreden in de oorlog tegen Japan, en 2. ons welbedoeld maar ondoel matig aandringen op een nationalistisch- communistische coalitie". Butterworth verantwoordelijk Hoe gematigd zijn verklaring ook is hetgeen als veelbelovend voor een twee partijen-resultaat wordt beschouwd tege lijk wordt Vandenberg toch het voornemen toegeschreven, Truman's benoeming van Butterworth als nieuwe assistent-staatsse cretaris voor het Verre Oosten in de Se naat te torpederen, omdat Butterworth één van de diplomaten is, die voor het verloren spel verantwoordelijk zijn. Afgezien van Yalta, een droef hoofdstuk op zichzelf, kan men verwachten dat de Congress-kritiek zich vooral zal richten te gen de eenzijdige verwijten aan Tsjang en de Kwomintang, tegen de door Vandenberg reeds genoemde coalitie-druk, tegen de ge hele halfslachtigheid van het gevoerde be leid en etgen de lange werkeloze periode van afwachten, tot „het stof zou gezakt zijn". In vele opzichten vindt die kritiek steun in één van de voornaamste documenten van het rapport, namelijk het rapport van Ge neraal Wedemeyer, die in 1947 voor Presi dent Truman een verslag over het Verre Oosten uitbracht. Ofschoon ook Wedemeyer herhaaldelijk melding maakt van het wan beheer, de corruptie en de onderdrukkings politiek aan nationalistische kant, voegt hij daaraan toe: „Desniettemin dient de kritiek op de resultaten, door de Nationale Rege ring bereikt in haar pogingen tot verbete ring, getemperd te worden door de erken ning van de handicaps, die de regering zijn opgelegd door acht jaren oorlog, door de last van haar weerstand tegen het com munisme en door haar offers voor de ge allieerde zaak". En elders betoogt hij „Iedere mogelijke gelegenheid moet aange vat worden om het initiatief te grijpen ten- einde bolwerken van vrijheid te scheppen THOMAS DEWEY Laat weer van zich horen. en in stand te houden", hetgeen zo zegt de kritiek juist datgene is wat n i e t is gedaan. Verdere hulp nutteloos Maar om tot het positieve en vooruit wijzende in Acheson's schrijven te ko men, het is niet gemakkelijk er iets van te vinden. Verdere hulp aan het nationale regime in China wordt als nutteloos be schouwd. De Chinese communisten, aan wie China dus wordt overgelaten, wor den erkend echte aan Moskou dienst bare communisten te zijn (en niet slechts goedaardige iandbouwhervor- mers, voor wie sommige Washingtonse optimisten hen lang versleten hebben), en het gehele Chinese vraagstuk wordt reeds niet meer uit een gezichtspunt van binnenlandse strijd, maar van bui ten af gezien onder de gezichtshoek van de vraag, in hoever het communistische China een bedreiging voor andere lan den van het Verre Oosten zal worden. Daarnaast i.omt alleen een vage hoop tot uiting, dat het Chinese volk het vreemde juk zal afwerpen en het niet minder vage voornemen, ontwikkelin gen in die richting aan te moedigen Hoe een volk een communistisch juk afschudt, daarvan geeft echter de ge schiedenis nog geen voorbeeld, en hoe men vrijheidsminnaars binnen een com- nunistische politiestaat aanmoedigt is ook een pijnlijk open vraag. Of zou de radiostem van Amerika ten leste het enige verband blijven met „de diepe cultuur en het democratische individu alisme", dat Acheson aan het Chinese volk toeschrijft? Het slot van zijn be toog moge hier in excerpt volgen: „Het hart van China is in de handen der communisten. De communistische leiders hebben hun Chinese erfgoed ver zaakt en hebben openlijk hun dienst baarheid verkondigd aan een vreemde macht, n.l. Rusland, dat gedurende de laatste vijftig jaren, onder Tsaren zo wel als communisten, rusteloos geweest is in zijn pogingen om zijn macht in het Verre Oosten uit te breiden Niets wat ons land gedaan heeft of kon hebben binnen de redelijke grenzen van zijn vermogen, zou dit resultaat hebben kunnen wijzigenEn thans is het overvloedig duidelijk, dat wij de situ atie moeten zienj, zoals die feitelijk be staat. Wij helpen noch de Chinezen noch ons zelf door onze politiek te baseren op onwerkelijke wensdromen. „Wij blijven geloven, dat uiteindelijk de diepe beschaving en het democratische in dividualisme van China zich weer zullen doen gelden en dat het het vreemde juk zal afwerpen. Ik ben van mening, dat wij alle ontwikkelingen in China, die nu en in de toekomst in die richting zullen wer ken, moeten aanmoedigen. In de onmiddel lijke toekomst echter zal de vervulling van onze historische politiek van vriendschap voor China diep geschokt worden door de lopende gebeurtenissen. Zij zal beïnvloed worden door de graad, waarin het Chinese volk tot de erkenning zal geraken, dat het communistische regime niet zijn belangen, maar die van Sovjet-Rusland dient, en door de manier waarop het, deze feiten gewaar wordend, tegen de vreemde overheersing reageren zal. Eén punt is echter duidelijk. Zou het communistische regime zich lenen voor de doeleinden van het Russische im perialisme en trachten agressief op te tre den tegen China's naburen, dan zouden wij en de andere leden van de V.N. voor een situatie komen te staan, die de beginselen van het Charter der V.N. schendt en de internationale vrede en veiligheid bedreigt. Intussen zal onze politiek voortgaan zich te baseren op onze eigen eerbied voor het Charter, onze vriendschap voor China en onze traditionele steun van de Open Deur en van China's onafhankelijkheid en inte griteit in bestuur en grondgebied." Dienstbaar aan Moskou Zelfs herhaalde lezing van deze regels geeft geen beslist antwoord op de vraag, of hier tóch nog enige hoop doorheen sche mert op een „ontwikkeling" van het Chi nese communistische regime zelf. Immers terwijl eerst gezegd was, dat de Chinese communisten hun dienstbaarheid aan Mos kou zelf verkondigen, wordt het vervol gens blijkbaar toch een vraag geacht, of die dienstbaarheid zover gaat, dat zij zich lenen voor het Russische imperialisme. Behalve de verre hoop op het Chinese volk hetzij dan mèt of zonder communis tische bekeringen bevat de verklaring aan positiefs dan het verweer tegen agres sie tegen derden en de handhaving van het Chinese grondgebied en zijn zelfstandigheid, blijkbaar óók tegen een mogelijke goedgeefs' heid van het communistische regime tegen over zijn Russische kameraden. Het is zeer weinig, om aan de hongerige critici van het Congress vóór te zetten. Het kan echter zijn, dat uit de Congress-debatten zelf, en uit de studies van de regeringscom missie, die twee weken geleden onder Jes- sup is benoemd om de gehele oostelijke po litiek van de V.S. te herzien, méér posi tieve lijnen naar voren zullen komen. Mis schien biedt die Commissie een gelegenheid om zonder het „gezichtverlies", waarvan de critici spreken, de koers te wijzigen, en wellicht zal de regering geneigd zijn, na dit verloren spel de oppositie enige kaar ten te laten opnemen. Het ligt zeer voor de hand, dat die op positie de vraag opwerpen zal, waarom Tsjang zelf niet tot de „ontwikkelingen" behoort, die moeten worden „aangemoe digd". De toekomst van de maarschalk komt nog eenmaal grootscheeps aan de orde. Het is karakteristiek voor het va cuum, dat na dit rapport overblijft, dat de president van de Philippijnen, Quirino, een gestalte van groot formaat aanneemt. Enige weken geleden, toen Tsjang Kai Sjek hèm bezocht en beiden de gedachte van een Zuidoost-Aziatisch pact opperden, werd er nauwelijks no titie van genomen. Thans spreekt Tsjang in Korea over hetzelfde onderwerp en Quirino komt er voor naar Washington. Het is in ieder geval iets, en vergelij kenderwijs is dat veel. Dat Washington initiatieven aan Manilla zou ontlenen, zou anders een pikant geval zijn. over de mooie stad Delft, die de toe schouwer de haren ten berge doet rij zen. Een reeks foto's, slechts gerang schikt, voorzien van overbodige en wil lekeurige muziekjes, begelëid door een banale commentaar, die eer vertroebelt dan verduidelijkt, ziedaar voldoende om duidelijk te maken, dat het protest van de filmsectie van de Voorlopige Raad achteraf niet helemaal ongegrond bleek. Waarom de subsidie dan toch werd toe gekend, mag een raadsel heten en waar om een Nederlandse onderneming, die op een succes is uitgelopen de LOLKP-film geen schijn van kars kreeg, mag een tweede raadsel heten en dit te meer, omdat zowel de opzet van die film als de reputatie van de re gisseur voor een tot oordelen bevoegde voldoende waarborgen kon bieden voor een behoorlijk succes. Wil men een derde raadsel, dan der- ke men terug aan de pogingen, een gro te film te maken, waarin het sprookje aan de orde werd gesteld. Het lijkt al weer heel lang geleden, dat „Mirte en de demonen" nog tijdens haar geboomte naar de rommelzolder verdwenen is, maar onze lezers zullen zich herinneren dat wij deze film, die toen nog niet nagesynchroniseerd was, doch met rhu- zikale illustratie van een orkest is ver toond, als een fantastische mislukking hebben ontvangen, waar niemand een touw aan vast kon knopen. De lezing van het scenario van dat product was volop voldoende om elke neiging tot subsidie reeds in de kiem te smoren. Nochtans willen de hardnekkige geruch ten, dat voor de nasynchronisatie die tr: Engeland zou plaats vinden, van rege ringswege deviezen beschikbaar gesteld werden. Wat er tenslotte van terecht ge komen is, weten alleen de ingewijde-: maar dat de hele onderneming, waar aan een kleine twee ton besteec. werd, definitief in de doofpot zit, is in de filmwereld algemeen bekend. Het Is geruime tjjd onder de belang eenden en belangstellenden een op-n vraag geweest, hoe de subsidiegelden door de overheid werden besteed. Dat er ergens een brandkastje verscholen stond, waarin een bescheiden Dedrag aanwezig was, bestemd voor fümsubsi- die, wisten we uit de Kamerstukk-n en andere publicaties, maar zover ons be kend, werd nooit enige ruchtbaarheid gegeven aan de manier, waarop de sub sidies werden verstrekt. Het wachten was op een mislukt filmpje, door bui tenlanders gemaakt en dit is precies iets te weinig om de toekenning toe «e jui chen. Het feit, dat de makers buitenlan ders zijn, behoeft geen consternatie te wekken, maar de minste eis in zulk een geval is toch wel, dat ook Nederlanders in het proces betrokken zullen wordc.v De Fransen in kwestie hadden in casu geen enkel bezwaar tegen zulk een sa menwerking. Er is alleen maar niet aan gedacht. Intussen vraagt men zich af, door wel ke overwegingen de ambtenaar, wie dit aangaat, wordt geleid. Is het hem waar lijk te doen om steun aan de Neder landse filmproductie, of wenst hij m volslagen willekeur en even vilslagen ondeskundigheid, naar eigen wil en wel behagen, te beschikken over de gelden, die voor het algemeen belang werden uitgetrokken. Dat deze aangelegenheid niet alleen staat en dat men ook op an dere gebieden van de kunst klachten er ontevredenheid waarneemt bij de kun stenaars, wijst er op, dat de zaken acu ter de schermen met minder beleid wor den afgewikkeld of voorbereid dan men verantwoord kan achten. Dbg De republikeinse groepen, die besrok ken waren bij de aanval en beschieting van Semarang waren van de T. N. L- brigade onder commando van origade- commandant luitenant-kolonel Sudiar- to. Deze is hedenmorgen met enigen van zijn officieren te Semarang aangekomen teneinde besprekingen te voeren me' militaire waarnemers van de ungi en de Nederlandse legerleiding om te ge raken tot betere uitvoering van de or der tot staken van de vijandelijkheden „Niemand had verwacht aldus schrijfl het „Bataviaasch Nieuwsblad van he den in een hoofdartikle ten aanzien van de recente meldingen van bestands schendingen, dat op het vastgestelde uur opeens een einde zou komen aan de reeds zo lang gevoerde kwalijke actie doch niemand had er op gerekend, dat deze actie nu (voor en op de 17e Au gustus) een opleving te zien zou geven en allerminst, dat daarbij een krachtig aandeel van de T. N. I. zou blijken. Men kan slechts hopen, dat dit alleen plaat selijke incidenten geweest zijn en dat alsnog spoedig verbetering intreedt. An ders zou het er slecht uitzien met de veiligheid hier te lande en rijst de pijn lijke vraag, in hoeverre nu en straks de macht van de overheid tot Deteuee- ling van de excessen zich uitstrekt", al dus het „Bataviaasch Nieuwsblad Regeren is vooruitzien en daarom hebben Haarlemse statistici alvast berekend, dat we meer dan 200-W" inwoners zullen tellen in het jaar l97^ Nu zult u zeggen, zo ver zijn we n°" lang niet, en het is helemaal niet pr®'" tig om ons een en twintig jaar ouder te denken. Velen van ons zullen dan m®T meer in het spel meespelen en anderen die nu nog in de krachtigste jaren zU®| zullen dan alleen nog maar interesse hebben voor tehuizen voor ouden van dagen. Maar er worden thans in Neder land 250.000 kinderen per janr geboren, zoals u op de tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zult kun nen zien. Voor al die na-oorlogse oore- lingskes moeten straks huizen zijn, waar ze ook hun kinderen weer kunnen wie gen en, daarom moet een gemeentelijk® dienst voor de volkshuisvesting verder kijken dan zijn neus lang is. Laten hopen, dat de heren cijferaars gelijk krijgen, want dat betekent een gestadig® vooruitgang van de hoofdstad der Pr°* vincie, zonder de schok van een oorlo„ of een aardbeving. Wie dan leeft, wi® dan zorgt, de tijd is thans zo onzeker en wisselvallig, zijn uitingen van laat* maar-waaien-gemakzuchtigen. Ik houd me maar liever bij het rapport van de commissie, die de toekomst van Haar lem registreerde, al over bouwen in 19'u praat, en constateert, dat in dat jaar 5321 huizen te weinig opgetrokken zul len zijn, alsJa, alswe niet stevig doorgaan met bouwen en in de vierd® versnelling de maximum-capaciteit af dwingen. Maar juist daarom is da vooruitzien een bewijs van goed beleid- De toestand in bet Verte Oosten onakonq 0 KM 800 EKwdnQsjoü Door coawminitren bertf Ttjongsunq Vl KANTON ^mkONv rr sjjtou»/ fonof KONGtporö Door een erehaag van padvindster® in blauw uniformen betrad Donder* dag lady Clave Baden Poweh» „chief guide" der padvindsters, de lucbil haven van Amsterdam, waarop zij kor tevoren met het vliegtuig uit Oslo wa» gearriveerd. Zij komt in Nederland voor een driedaags bezoek. Ze werd ontvan gen door de hoofdbesturen van het Ne derlandse padvindstersgilde en van d R.K. Gidsen. Onmiddellijk vertrok naar het padvindsterscentrum „Buiten zorg" bij Baarn, dat kort geleden doo koningin Juliana is geopend en waa van 16—30 Augustus de internationale trainingscursus voor kabouterleidsters wordt gehouden. Des avonds is op h® landgoed een groot kampvuur ontstoken ter ere van de hoge gast. Vandaag bezocht lady Baden Powell Utrecht, waar het hoofdkwartier is ge vestigd en het kampeercentrum in Om men en het Blauwe Vogelkamp m Schaarsbergen, waar gebrekkige mmsje» van de buitensport genieten. Tenslotw zal zij nog in Wageningen worden ont vangen. Zondag keert zij per vliegtuig naar Londen terug. Aneta verneemt, dat dr. H. J. Friede- ricy, hoofd van de Indonesische afdeling van het Nederlandse voorlichtingsbureau te New York, thans een reis door de V. S. maakt voor een bezoek aande hoofdkantoren van de nieuwsorganisa ties en kranten, waarvan vertegénwoor- digers hebben deelgenomen aan de door de Nederlandse regering georganiseerde tocht door Indonesië. Het voornaamste doel van de reis van dr, Friedericy persoonlijk deelneming te betuigen aan de hoofdredacties, die een vertegenwoor diger verloren bij de ramp te Bombay Bij zijn bezoek aan de „Arizona Star' te Tuscons was dr. Friedericy in de gele genheid te spreken met R. Matews, die een serie artikelen over Indonesië heeft geschreven, welke spoedig gelijktijdig m verscheidene Amerikaanse bladen gepu bliceerd zullen worden. De suikeraccijns is in Indonesië met ingang van 19 Augustus 1949 met 25 et. per k g. verhoogd. De verkoopprijs Is hierdoor eveneens met 25 ceiit verhoogd, meldt Aneta. In de nacht van Woensdag °P Donderdag is te Chaam een luxe auto, komende uit de richting Bel gië, na een poging om aan de op huu hoede zijnde commiezen van de invoer rechten en accijnzen te ontkomen, in een sloof terecht gekomen. De inzittenden sprongen er uit en zetten het op een lopen. De auto was volgeladen met bad handdoeken. Badhanddoeken en auto zU thans gedeponeerd bij de dienstleide der accijnzen te Chaam. (Bovenstaande berichten plaatsten «lU reeds in een deel van de vorige oplage)- Amsterdam, 18 Aug. 1949- De devaluatiestemming, die gisteren de markt beheerste, bleef ook vandaas voornamelijk op de aandelenmarkt na invloed uitoefenen. Bij opening kwame reeds dadelijk hogere noteringen m leidende fondsen tot stand, waarna W®1 iswaar op enige winstnemingen een W®, ne reactie volgde, doch later op de dag ontwikkelde zich weer nieV re vraag, waarop de koersen een verder opwaartse richting namen. Het slot kwam slechts weinig henede het hoogste peil van de dag. Aandel® Kon. Olie verlieten de markt met ee koersavance van 5(4 pet. op 319%, na even tevoren op 320 was gehandeld. Aandelen A.K.U. lagen vandaag eve eens beter in de markt en stegen 111 2 pet. Op de scheepvaartmarkt lagen a® delen Scheepvaartunie, Holl. Amerik lijn en Rott. Lloyd gevraagd in de mar en boekten koersverbeteringen van 2 8 pet. „iju De staatsfondsenmarkt bleef zeer k8 met slechts fractionele koersafwijking (N iet-officiële NederL 1948 1-3'/, Nederland 194? 3 Ned. 02-64 oei. tac Inschr. Grtbk. 1946 3 pc- Ned. Handel Mi) eert A.K.O. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens oer Unilever cert- Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Buodc Holl Amerika Lt)n Ned Scbeepv. Unie >\on N Stoomb Mr, H V A. jen Mn cert t 269 ex-div. 84 pCt. Koenen) loo A 37% 991J 98 154% 134% 123 16514 151 19914 295% 295 245% 319% 14014 162 130»4 161% 160(4 149(4 trig 248 323 141-% 132(4 163 161 149%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2