Haarlem opgeschrikt door tien tallen meters hoge steekvlam FINS LEGER BESCHERMT DE WERKWILLIGEN Goede kans voor conventie over rechten van de mens ZIJ, DIE VIELEN England-Spiel eist veel werk van enquête-commissie Mededelingen van minister in strijd met wapenstilstandsovereenkomst Tot hoofd en hart Koningin Juliana Boot ramt gasbuis en gaslantaarn zorgt voor ontploffing Socialisten niet in de W.-Duitse coalitie .Het weer. Commentaar van Antara K.A.B. volledig achter actie van H. de Greeve Vrijheid vergezeld van de rechtvaardigheid Een grote dag voor de bouwers van Europa Radiodistributie wordt duurder Driehonderd duizend! zaterdag 20 augustus 1949 73ste JAARGANG No. 24542 Fantastisch schouwspel danste met de jeugd Verslag zal nog enige tyd uitblijven Dit najaar verslag over financieel beleid BARUCH DIENT ZIJN ONTSLAG IN Incidenten op Java Ex-politie-chef gearresteerd Eigen protest naast het algemene BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 •oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. *»nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. I 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Haarlem, heeft Vrijdagavond de sen- to-tie van het jaar beleefd in de vorm tom een enorme brand bij de Cathrij- hebrug aan de Koudenhor-a. Om kwart over acht voer een boot tegen de hoofdgasleiding, die opzij van de brug aan de Westelijke oever van het Spaarne naar beneden loopt. Een stuk buis vloog in het water en aldra Poot het gas met flinke snelheid naar buitenPractisch op hetzelfde mo toent vatte het gas vlam en toen ktcam het gas als een wapperende Vuurzee uit de kapotte buis. Meters hoog sloegen de vlammen in de lucht. «Het teerschip van Breda" was de Sprzaak van deze merkwaardige brand. ^sze boot werd door twee sleepboten Sstrokken, één voor en één achter het s.chip, dat zelf zó breed was, dat het Rechts 30 a 40 cm. speling had om langs Se Catharijnenbrug aan het Noorder- ?Uitenspaarne te varen. Door een ver keerde manoeuvre kwam de boot in aanvaring met de gietijzeren leiding, die doorsnee heeft van een halve meter; luist op de knik, waarmede zij in het jater duik» werd zij verbrijzeld en gro- hoeveelheden gas stroomden onmid- ~eHjk naar buiten. Een gaslantaarn, die haar dicht in de buurt stond, was ver- eigens de oorzaak van de ontploffing. kop van de buis brak af en er ont bond brand. Onmiddellijk maakte men 11 aanvang met het verwijderen van de schepen uit de brugopening. In Noorde- j'jke richting voeren ze er uit en even later kozen ze ligplaats tegenover de ■^oudenhornkazerne nabij de Oostelijke faliekant. Een ambtenaar van de Ha- vpndicnst alarmeerde de brandweer, die apoeóig met twee motorspuiten arri- ï®erde. en het gemeentelijk gasbedrijf. ;~e brugwachter, die het inmiddels wat ™.arm begon te krijgen op de brug, die Dlet meer dicht kon, werd in veiligheid Sebracht. Op de gasfabriek draaide men na het alarm onmiddellijk hel was on- Seveer kwart over acht, enige ogen blikken na de aanvaring dus de hoofdkraan dicht, zodat er geen nieuw Sas meer naar de stad stroomde en dus Ook niet naar het ontstane lek nabij de Cathrijnebrug. Het duurde echter nog tot tien minu ten voor half elf, voordat al het gas, het zich overal in de leidingen der stad bevond, een uitweg had gevonden door lek. Honderden Haarlemmers verdron gen zich gisteravond van half negen tot half elf achter de politie-afzetting °P de Koudenhorn, kijkende naar de helle vuurzee bij de brug en naar de brandweer, die het smelten van het ijzerwerk met water probeerde te Verhoeden. Bij de brand waren gisteravond aan wezig de wethouders A. J. M. Angenent, j:- J. A. Geluk en mr. dr. A. F. H. ?chreurs, verder Ir. C. A. Doets, direc teur van de Haarlemse energiebedrijven, heer J. H. Steinkamp, adjunct-direc- I®Ur van het gasbedrijf, de heer J. H. Scholte, directeur van het havenwe gen, de heer H. C. Verbout, de comman dant van de brandweer onder wiens lei- hjng de brandweerlieden aan het werk jVuren, en verschillende politie-autoritei- «®n. Vanmorgen om 8 uur gaf de radio- De sociaal-democraten „zullen nooit ®®elnemen" aan een coalitie met de Christen-democraten, aldus heeft Heine, ?.e Perschef der Duitse sociaal-democra- sche party, gisteren te Hannover mee gedeeld. Ehrhard verklaarde, dat dr. Karl Ar- ?°ld, de christen-democratische minis- dr'President van Noord-Rijn-Westfalen, S. p. D. in de coalitie wenste opge ien te zien. ..Maar hij zou dit niet willen op kos- van de C. D. U. en van datgene at zij voorstaat", aldus Ehrhard. v Dr. Arnold vertegenwoordigt de lin- efvleugel in de C. D. U Heine zeide, dat de socialisten de eco- aoiische politiek van de christen-demo- aten „categorisch verwerpen". fc.~en woordvoerder van het Britse mi- isterie van Buitenlandse Zaken heeft j® berichten uit Berlijn, volgens welke Westelijke sectoren van de stad spoe- .6 tot de West-Duitse republiek zouden t °rden toegelaten als twaalfde staat, ingesproken. De kwestie werd door Westelijke bezettingsmogendheden et overwogen, zo zeide hy. djb een telegram aan de drie geallieer- he f °ge Commissarissen voor Duitsland V ®ft dr. Kurt Schumacher, voorzitter p-®..de Duitse sociaal-democratische Ve5 i' om de onmiddellijke stopzetting bert 0cbt van de ontmanteling der staal- Bui v';'ven „August Thyssen Huette" te Ö6t. urg-Hemborn, de grootste en mo- ®h van Europa. Andere telegram- 6tl 11 zijn gezonden aan de Labourpartij ba aan de voorzitters der grote Ameri- ahse vakbonden. m0 de vrolijke tonen van een har- teru dansten Vrijdagmiddag op de hnd,?nstelling >Jeu9d van Neder- ger {e Amsterdam een groep jon- 'bio de Z-S- zevensprong"Plotse- Koni Wercl- de kring verbroken; van n9in Juliana greep n.l. de hand dan teen iongen en een meisje en tcerd vrolijk mede. Haar voorbeeld ïU)a~t terst-ond door enkele in deftig ha-ms Seklede heren en dames in dag-toiletten gevolgd. De brandweer in actie bij de enorme gasvlam aan de Catharijnenbrug. nieuwsdienst het bericht door, dat Haar lem sinds enige minuten weer gas had. De Catharijnenbrug heeft bij het on geval enige schade opgelopen. Het draai- mechanisme was door de hitte ontzet en het zag er aanvankelijk naar uit, dat het verkeer de eerste dagen omgelegd zou moeten worden. Achteraf viel een en ander nogal mee, zodat de brug weer kon worden dichtgedraaid en het ver keer geen stagnatie ondervond. Evenals gisteravond reed de Haarlem se politie vanmorgen om 8 uur met ge luidswagens door de stad. nu niet de Haarlemmers waarschuwend, dat het gas was afgesloten, maar rond bazuinend, dat het theewater weer normaal op het comfoor aan de kook kon worden ge bracht. Vanuit de gasfabriek' lopen twee buis leidingen naar de stad, waarvan er één vernield werd. Deze werd dadelijk uit geschakeld, zodat de gastoevoer nu door één buis geschiedt. Momenteel is het gasverbruik niet zo sterk. Daarom kan men met deze ene buis voorlopig vol staan. Anders zou het geweest zijn in de winter. De moeilijkheden zouden dan niet te overzien geweest zijn. De regering maakt bekend, dat |tot haar leedwezen de volgende ver- liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Juli 1949: Serg. E. J. ten Hulzen, legernr. 270710012, af komstig uit Doesburg. Gesneuveld 8 Augustus 1949: Serg. J. Goedemans, legernr. 260420176, afkomstig uit Amsterdam-W. Gesneuveld 9 Augustus 1949: Sold. M. J. J. Ohms, legernr. 270320067, afkomstig uit Heino; Sold. Chr. Wijnstra, legernr. 280721752, afkom stig uit Maastricht. Gesneuveld 10 Augustus 1949: Sold. J. Dikken, legernr. 260726129, af komstig uit Enschede; Sold. G. van Dyk, legernr. 260916105, afkomstig uit Maassluis; Sold. G. Geurts, leger nr. 260813084, afkomstig uit Dode- waard. Gesneuveld 12 Augustus 1949: Sold. J. H. X. Bruis, legernr. 270530256, afkomstig uit Schinnen (L.); Sold. J. Jonker, legernr. 260202110, af komstig uit Zaandam; Sold. K. Spreij, legernr. 270525062, afkomstig uit Abcoude. Gesneuveld 13 Augustus 1949: Sold. H. Nyholt, legernr. 261010019, af komstig uit Oldemarkt (O.); Korp. J. J. H. Peerbooms, legernummer 280227730, afkomstig uit Geleen. Gesneuveld 14 Augustus 1940: Korp. A. N. J. v. d. Berg, legernr. 250110067, afkomstig uit Schiedam. Gesneuveld 15 Augustus 1949: Sold. Ie kl. G. J. van Krevel, legernr. 260409150, afkomstig uit Ede; Sold. Ie kl. P. A. v. d. Putten, legernr. 261004007, afkomstig uit Haarlem. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 28 Mei 1949: Jav. sold. 2e kl. Moeljawikarja, stbnr. K 74615670, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 25 Juli 1949: Amb. serg. 2e kl. M.P. E. Telapary, stbnr. 17080, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 27 Juli 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. J. Bakarbessy, stbnr. 36252, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 29 Juli 1949: Men. sold. 2e kl. art. R. Anton, stbnr. K 104719612, afkomstig uit Indonesië; Chin. sold. 2e kl. inf. Ho Boen Hok, stbnr. K 34711775, afkomstig uit In donesië; Men. sold. 2e kl. inf. W. Kumentas, stbnr 29532 (161904000), afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 12 Augustus 1949: le It. A. K. Frenks, stbnr. 202116001, afkomstig uit 's-Gravenhage; Serg. inf. J. A. van Overmaire, stbnr. 89584, afkomstig uit Zuiddorpe (Z.). Dat zij rusten in vrede. Verschenen is het vierde verslag omtrent de stand der werkzaam heden der Enquête-commissie rege ringsbeleid 1940—1945. Hieruit blijkt, dat het onderzoek betreffende de verbindingen met het bezette Ne derlandse gebied, in het bqzonder de militaire en civiele inlichtingen diensten, met kracht werd voortge zet, zowel ten aanzien van de ver bindingen in het algemeen als ten aanzien van het England-spiel in het byzonder. Vooral dit laatste heeft, gelijk bekend, de gemoederen in ons land sterk bezig gehouden. Van allerlei zijden zijn hieromtrent de meest uiteenlopende theorieën verkondigd. De commissie acht het haar plicht, deze zaak zo nauw keurig mogelijk te onderzoeken en aandacht te besteden aan elke aan- wijzing, hoe fantastisch deze wel licht ook moge klinken. Mede hier door heeft het onderzoek een grote omvang aangenomen. De commissie had aanvankelijk ge- hóópt in het vroege najaar van 1949 omtrent het gehele complex van vraag stukken, dat met de verbindingen sa menhangt, verslag te kunnen uitbrengen Tot haar leedwezen is dit echter onmo gelijk gebleken. Omtrent het tijdstip, waarop het verslag hierover zal kun nen verschijnen, kan ze thans nog geen nadere mededelingen doen. Medegedeeld wordt, dat het derde deel, bevattende de resultaten van het onderzoek naar het financiële en eco nomische beleid, waaronder de aankoop- en de scheepvaartpolitiek, reeds voor een belangrijk gedeelte gereed is. Dit deel zal in de loop van het najaar kun nen verschijnen. Verdere delen zullen volgen. Gedurende de verslagperiode werden in totaal 267 verhoren afgenomen. Voor het eerst maakte de commissie gebruik van de mogelijkheid, welke de gewij zigde Enquêtewet biedt, om ook buiten het Kamergebouw en zelfs buiten Ne- Herman B. Baruch heeft gisteren ont slag ingediend als ambassadeur van de Ver. Staten in Nederland. Hij heeft daarvoor geen reden opgegeven. Presi dent Truman heeft het ontslag „met op rechte spüt" aanvaard. De datum van ingang zal worden vastgesteld na Ba- ruchs terugkeer in de V.S. derland getuigen te horen. In de maand Juli begaven vier van haar leden, n.l. de heren Donker en Algera, jkvr. Wtte- waall van Stoetwegen en de heer Koer sen, vergezeld door een harer griffiers en enkele stenografen, zich n.l. naar Londen, waar in het gebouw van de Nederlandse ambassade getuigenver horen werden afgenomen. In de verslagperiode hield de com missie een lange reeks van vergaderin gen ter bespreking van allerlei kwesties omtrent de te volgen gedragslijn en de gang van het onderzoek, doch vooral ter vaststelling van de conceptverslagen. In totaal vergaderde zij sedert haar in stelling in November 1947 114 keer Verwachting tot Zondagavond: Minder bewolking dan vandaag, maar nog overdryvende wolkenvel den. Droog weer. Iets warmer over dag. Meest zwakke wind, hoofdzake lijk tussen Noord en Oost- Zondag: 1.08—19.30. Maandag: 2.30—19.39. Zon: 5.32—1953; Maan: Zen: 5.94—*9.54; Maan: In het Kurhaus te Scheveningen heeft de Nederlandse regering de gedelegeerden van de R.T.C. ontvangen, waarbij de Nederlandse en Indonesische delegaties bijna voltallig aanwezig waren. V.l.n.r. Prof. Romme, Minister L. Götzen en mevr. De Pont in gesprek met Dr. Mansur en Dr. Hatta. Volgens radio-Indonesië heeft een re publikeinse woordvoerder aan het re publikeinse persbureau „Antara" ver klaard, dat naar de mening van de re publikeinse delegatie de mededelingen van minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer over de incidenten tus sen de republikeinse en Nederlandse troepen in strijd zijn met de wapenstil standsovereenkomst. De mededelingen hierover moeten komen van de woordvoerder van de UNCI, zo zeide hij. De woordvoerder verklaarde voorts, dat genoemde inci denten geschiedden vóór 11 Augustus en besproken waren door de centrale ge mengde commissie. De resultaten van deze bespreking waren medegedeeld in een officieel communiqué van de woord voerder van de UNCI. Hij voegde hier aan toe, dat de republikeinse delegatie eveneens dergelijke gebeurtenissen had kunnen melden en noemde als voor beeld, dat de Nederlanders op 7 en 8 Augustus Solo hadden gebombardeerd. Naar Aneta van welingelichte Neder, landse zijde verneemt, dateerde de uit nodiging aan de Sultan van Djocja voor het onderhoud, dat deze met de heer Lovink had, reeds van enige dagen terug. Het ligt in de bedoeling, dat de Sultan vandaag reeds een kabinetszit ting te Djocja zal leiden Uit berichten uit Tasikmalaja in West- Java blijkt, dat op 16 Augustus een Ne derlandse patrouille in de omgeving van de stad tweemaal door een sterke bende werd beschoten, waardoor een Neder landse militair werd gewond. In de nacht van 16 op 17 Augustus drongen strijdgroepen door tot in de onmiddeliyke omgeving van Garut in West-Java, vanwaar zö de stadsrand beschoten. Uit Ngawi wordt gemeld, dat een Ne derlandse militair zwaar werd getroffen en twee militairen lichtgewond werden, toen 16 Augustus ten Noorden van de stad een patrouille met automatische Het Finse leger heeft gisteren opdracht gekregen zich gereed te houden om mannen en vrouwen te beschermen, die gehoor geven aan de regeringsoproep naar het werk terug te keren. By de arsenalen en munitiedepots van het leger zijn versterkte gewapende wacht posten opgesteld. De sociaal-democra tische regering heeft deze maatregelen getrotten, nadat nog meer arbeiders zich hij de door communisten geleide sta kingsbeweging hadden aangesloten en ongeregeldheden te Kemi, een pulpcen- trum aan de Westkust, waren uitgebro ken. Donderdag werd hier een vuurge vecht tussen politie en stakers geleverd, waarbij een staker gedood werd en diverse personen werden gewond. In de parken en op de pleinen van Kemi zijn 500 man aan troepen gelegerd. Zij hebben opdracht eventuele on geregeldheden onmiddellijk te onder drukken. Het hoofd van de Noord-Finse politie heeft zijn hoofdkwartier naar Kemi overgeplaatst en er is een recht streekse telefoonverbinding met het ministerie van Binnenlandse Zaken ge legd. Bij een inval in het communistische hoofdkwartier in genoemde stad zijn zeventien personen, de burgemeester in begrepen. gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd het vuurgevecht te hebben uitgelokt. In sociaal-democratische kringen te Kemi verklaart men. dat de wanorde- lijkheden door „Sovjet-burgers" werden geleid. Men bedoelde hiermede Finse onderdanen, die na de Russische revolu tie van 1917 naar de Sovjet-Unie gingen en na de wapenstilstand in 1944 terug kwamen. Vrijdagmiddag heeft H. M. Koningin Juliana te Amsterdam in het R.A.I.- gebouw de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" geopend. Direct na de ope ning woonde H. M. de eerste voorstel ling in het Kindercircus bij. Toen de jeugdige jongleur Haar vroeg een bal op te werpen, deed H. M. dit met groot genoegen. wapens werd beschoten. De aanvallers werden verdreven naar het gebied ach ter de kali Solo. De volgende dag werd de stad Ngawi zelf beschoten. Uit Surabaja wordt nog bericht, dat in de nacht van 16 op 11 Augustus te Magetan vqf personen, onder wie een Chinees en een jongen van 13 jaar, zijn vermoord. 12 Augustus werd het bestuur vrijwel geheel ontwricht, daar, met uitzondering van de regent, bijna alle Indonesische ambtenaren ontvoerd werden of ver trokken waren. Van verschillenden, on der wie de assistent-wedana, staat vast, dat zij werden ontvoerd. Henri de Greeve deelde in zijn Licht baken van Zaterdag j.l. reeds mede, dat de Katholieke Arbeiders Beweging haar volle medewerking had toegezegd aan de protest-actie tegen de kerkvervolging der communisten. Het K.N.P. verneemt thans nog nader, dat de K.A.B een protest zal opstellen, dat alleen door het hoofdbestuur zal worden ondertekend namens alle leden. Voorts zullen de leden van de KA.B. worden aangespoord het door het hoofd bestuur getekende protest nog eens persoonlijk te bekrachtigen door tijdens de tweede phase van de Uno-protest- actie (parochiële actie) het algemeen protest te ondertekenen. De oproep van Henri de Greeve heeft ook instemming gevonden bij de Schwei- zerische Katholische Volksverein. Deze zal actief aan dit protest deelnemen. Nu het Amerikaanse consulaat-gene raal te Kanton wordt gesloten, is een uittocht van vreemdelingen en rijke Chinezen uit Kanton begonnen naar Hongkong en de Portugese kolonie Ma- cao. De Chinese en Britse luchtvaart maatschappijen zetten extra-vliegtuigen in. Er zqn verder speciale vliegtuigen naar Kanton gegaan voor het wegvoeren van de bezittinge: van de nationalisti sche regering naar Tsjoengking, 900 K.M. naar het Noord-Westen. (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, 19 Augustus. Het algemeen debat over punt 2 van de agenda van de Consultatieve Ver gadering van de Raad van Europa (maatregelen ter handhaving en uitbrei ding van de mensenrechten en fundamentele vrijheden), het punt waarvoor de vergadering zo hard gevochten heeft om het tegen de zin van het ministers- comité tóch op de agenda te mogen opnemen, heeft zich afgespeeld voor gedelegeerdenbanken, waarin menige plaats leeg was of het tot dusverre onbekende gezicht van een „plaatsvervanger" vertoonde, terwyi in de jour nalistenruimten de belangstelling niet het tiende was van die der voorgaande dagen. Dit is vaak het lot van nobele ontwerpen, waarover iedereen het met iedereen eigeniyk wel zo ongeveer eens is. Nochtans hebben 25 sprekers van alle in de Raad vertegenwoordigde landen het woord gevoerd. In feite is het vandaag een grote dag geweest voor de Europabouwers, die zich aaneengesloten hebben in de „Eu ropese beweging". Daar is sinds maan den veel werk, tijd en bekwaamheid ten koste gelegd aan de opstelling der ontwerp-resolutie met aanhangsel, ie vandaag officieel op het bureau der vergadering is gedeponeerd, met een zeer aanzienlijke kans om, al dan niet geamendeerd, een der belangrijkste aanbevelingen te worden, die de Con sultatieve Vergadering als een der vruchten van haar eerste zittingsperiode, aan het ministerscomité zal voorleggen. De ontwerpresolutie beoogt in hoofd zaak de leden van de Europese Raad een collectieve verantwoording op zich te doen nemen voor de handhaving van de mensenrechten. Daartoe zal een con ventie moeten worden aangegaan, waar- bü de leden zich verplichten een Euro pese commissie voor de mensenrechten in het leven te roepen, benevens een „Europees Hof der mensenrechten". Dit hof zou ten doel hebben de naleving van de door de staten op zich genomen verplichtingen te verzekeren. De taak van de commissie zou het zqn om klach ten omtrent vergrijpen tegen de con ventie in ontvangst te nemen en te onderzoeken en indien gegrond geacht, door te geven aan het Hof. De Franse jurist en oud-minister Teit- gen en de Britse jurist en gewezen pro cureur-generaal te Neurenberg, Sir David Maxwell-Fyfe zijn de voornaamste opstel lers van de ontwerp-resolutie zij heb ben ook reeds een ontwerp voor de con ventie en voor het Europese Hof voorbe reid en hun toelichting had dan ook recht op de meeste belangstelling. Teitgen ziet de vrijheid en de rechten van de mo derne mens ook in West Europa bedreigd door drie mogelijke gevaren: „Les raisons d'état", de redenen van de staat, (ieder die macht bezit ondergaat de verleiding die te misbruiken, zeide Montesquieu); de sporen die het fascisme en Hitlerisme in de West-Europese mentaliteit hebben ach tergelaten en de maatschappelijke en eco nomische omstandigheden van de moderne wereld. De vrijheid van het geld heeft menigmaal gedreigd de vrijheid van de mens te doden en dan is het „de vrijheid, die tot Slavernij brengt en de wet, die bevrijdt", maar aldus Teitgen, het is een groot ongelijk, wanneer de mens om een beetje meer brood zijn vrijheid opgeeft. Om dit ongeluk te voorkomen, moet de vrijheid derhalve vergezeld gaan van rechtvaardigheid. Sir David wil met de voorstellen een voorbeeld geven aan de gehele wereld, ter wijl zij bovendien een hulp kunnen zijn voor hen, die een wereldconventie voor de mensenrechten proberen in te stellen. De conventie zal tevens een standaard geven, waaraan allen die tot de Raad van Europa willen toetreden, behoren te beantwoorden. „Zij kan dus een buitensluiting betekenen, maar men moet hopen, dat zij een paspoort zal zijn, dat toegang geeft tot ons mid den". Daar is de kwestie der nationale sou- vereiniteiten, aldus Sir David, maar de voorgestelde conventie verlangt van de deelnemers slechts het opgeven van het souvereine recht om de vrijheid en de de mocratische instelling te onderdrukken. Zij stelt dus niets voor waartoe de staten tot wie de uitnodiging is gericht, zich niet reeds hebben verplicht. Belangwekkend was Sir David's verklaring, dat op de ontworpen lijst van de mensenrechten en fundamen tele vrijheden geen der zogenaamde sociale of economische rechten was opgenomen, omdat deze te zeer openstonden voor dis cussie. Inderdaad heeft de enige spreker van de hele dag die zich geringschattend over de aangelegenheid uitliet, een Britse vakbondsleider Nally, het warm opgenomen voor het recht van staking en om een staking te leiden. Vrijwel alle woordvoerders waren warm gestemd jegens dit werkstuk van Teitgen en Sir David Maxwell-Fyfe en de practische werkwijze, voorgesteld in de resolutie. Reserves kwamen alleen van de Britse labourzijde, wier verte genwoordiger Thomas contact met ex perts der Verenigde Naties vroeg ten einde tot een duidelijker definitie van verschillende bepalingen te komen. De resolutie kan achter wel op voldoende meerderheid in de vergadering reke nen. De assemblée zal Zaterdag en Zon dag niet bijeenkomen. Voor Maandag zal de procedure-com missie, waarin de heer Serrarens zit ting heeft, moeten komen tot een ad vies, dat de moeilijkheden voor de kleine delegaties om alle commissies te bezet ten, moet oplossen. Maandag zal de assemblée daarover beslissen en Dins dag zal zij economische vraagstukken gaan aansnijden. Voor Nederland zullen in de com missies plaats nemen: de commissie voor algemene zaken: de heren Van der Goes van Naters en Serrarens; voor het re glement de heer Van de Kieft; voor economische zaken: de heren Kerstens en Van de Kieft; voor sociale zaken: de heer Serrarens; voor culturele zaken: de heer Schmal; voor juridische zaken: de heeren Bruis-Slot en Schmal. Op een persconferentie in Straatsburg hebben de Franse M. R. P.-afgevaardig- den Maurice Schuman en Bidault weer de kwestie van de toelating van Duits- r sprake gebracht. Volgens Bidault is het onmogelijk zich Duitslands toelating voor te stellen zonder tegelykertijd het Saargebied als afzonderlijke eenheid en met geiyke sta tus op te nemen. Met ingang van 1 October a.s. wordt het abonnement op de radiodistributie op 2 per maand gebracht. Dit betekent, dat met inbegrip van de luisterbijdrage 3 per maand zal moeten worden be taald. Deze maatregel moest worden ge nomen, omdat de zeer sterk gestegen exploitatiekosten door de ontvangsten niet konden worden gedekt. Hoewel het peil van deze kosten thans aanmerke lijk boven het vooroorlogse niveau ligt, beperkt de wijziging in het abonnement zich tot het herstel van de oude toe stand. Voor de aangeslotenen op een radio distributienet. dat nog niet over een ont vangstmogelijkheid voor de twee bin nenlandse omroepprogramma's beschikt, blijft het abonnement 1.25 plus 1 luis terbijdrage, dus 2.25 per maand. Sir Stafford Cripps, de Britse minis ter van Financiën, is gisteren na een verblijf van vier weken in Zwitserland te Londen teruggekeerd. Cripps, die in Zürich een medische behandeling heeft ondergaan zag er veel beter uit dan bij zijn vertrek. Wie op alle nummers zet wint wel prijzen, doch de nieten ruine- \^ren hem. (Van een bijzondere medewerker) Op 25 Juli 1941 ging het R.K. Werk liedenverbond in Nederland roemvol ten onder mei ruim 200.000 leden. De benoeming van een N.S.B.-er tot commissaris was voor het allergrootste deel der leden een sein on middellijk te bedanken voor het lid maatschap van een beweging, die niet langer als een katholieke beweging kon worden aangemerkt. De katholieke ar beiders van Nederland pleegden hier mede de eerste massale verzetsdaad en de bezetter kon practisch niets anders doen dan lijdelijk toezien. De grote be tekenis van deze daad staat ons thans, acht jaar later, niet zo duidelijk meer voor de geest. Het vergeten, dat zo vaak een zege voor de mens is, omsluiert helaas ook het leerzame. Toch bbjft de geschiedenis van deze vrijwillige liqui datie van krachtig instruerende bete kenis voor de verschijningsvorm van het organisatiewezen in ons land. Het ver klaart o.a. de verontwaardiging die ont stond toen onlangs het N.V.V. een ver nieuwde poging deed de confessionele grondslag onder de vakbeweging weg te slaan. Het verklaart jok het volko men mislukken van deze poging. De arbeiders in Nederland waren de eer sten om onder leiding van sociaal voe lende priesters te ontdekken, dat voor ae oplossing van het sociale vraagstuk massale aaneensluiting van de bij de oplossing betrokkenen, op grond van hun levensovertuiging, dringende voor waarde was. Zij leerden dat godsdienst en leven alles met elkaar te maken heb ben en trokken uit deze lering de con sequenties. Wie trouwens de cijfers van de Nederlandse vakbeweging sinds haar ontstaan nagaat, doet de interessante entdekking dat schommelingen hierin bet sterkst waren bij die bewegingen die de materiële kant van het leven als eni ge, of minstens als voornaamste drijf veer van hun werken zagen. Zeker, ook de Katholieke, ook de Protestants-Chris telijke vakbeweging kende haar op- en neergang. Het topjaar 1920. toen de ka tholieke vakbeweging rond 160.000 le den telde van de toen 683.000 in 8 vak centrales verenigde arbeiders, was voor alle vakcentrales een topjaar. Het to tale ledental der gezamenlijke vakbe wegingen liep van 1920 tot 1926 met rond 200.000 terug: het R.K. Werklieden verbond daalde tot 121.000 en verloor derhalve rond 40.000 leden. Het sterkste verlies ontstond in die tijd bij de neu trale en socialistische vakbonden. Op 5 Mei 1945 begon de moeizame ar beid van de wederopbouw. Het heeft zin. eraan te herinneren hoe moeilijk deze arbeid was. Immers het accentueert het uiteindelijk resultaat van het verrichte werk. Geen gebouw, geen tafel, stoel of schrijfmachine kon de katholieke ar beidersbeweging het hare noemen. Slechts met de grootste moeite kon toe gang worden verkregen tot de tiental len pakhuizen van het N.A.F. om een heel klein beetje van het allernoodza kelijkste kantoormeubilair bij elkaar te krijgen. Het leggen van nieuwe contac ten met de oude afdelingsfunctionaris sen was een ongekende moeilijkheid. Geen telefoon, geen trein of bus, ja meestal zelfs geen behoorlijke fiets ver gemakkelijkte de zware taak. Liftend trokken bestuurders door het land om te zien wat er na vier jaar catacomben- leven nog was overgebleven van de ou de organisatiegeest. En daarbij deden ze prachtige ontdekkingen. Zeker, via het werk van „Bijzondere Zielzorg", het fonds voor bijzondere noden, z.g. retrai te-clubs en apostolaatsgroepen was er nog veel contact geweest, maar de men sen waren toch niet meer gewend regelmatig bijeen te komen, de oude besturen waren voor een groot deel ver dwenen, kortom de organisatie als appa raat was weg. Maar de mooiste ontdek king die practisch alle bestuurders de den was, dat de geest, die het spontaan uittreden had opgeroepen, geheel in tact was gebleven. De leden stroomden weer toe, met honderden, met duizen den. Reeds op 1 Januari 1946 konden verschillende bonden, die tezamen de herboren K.A.B. vormden, melden dat het vooroorlogse ledental weer was be reikt. Welk een tegenstelling sprak hier met de niet-confessionele vakbeweging die slechts zéér traag zich aan het her stellen was. En thans meldt een kleurig en fleu rig opgemaakte circulaire van het Ver- bondsbestuur aan de afdelingen dat het ledencijfer 300.000 is bereikt. Terecht zegt het Verbondsbestuur: zo ooit dan kan hier gesproken worden van een mijlpaal in de geschiedenis van onze beweging. Het zou de moeite lonen een beschou wing te wijden aan de sociologische be tekenis van dit cijfer. Wij willen er slechts één facet en dan nog zeer su- mier van belichten. Met voldoening stel len we vast dat in de bedoelde circulaire niet éénmaal net woord macht wordt gebezigd. Het is de K.A.B. nog nimmer om die macht te doen eweest. Zeker, de wereld moest weten dat rechtvaar dige verlangens massaal onder de ar beiders leefden. Verlangens die een voudig een uiting waren van hun Christelijke levensovertuiging. Maar veeleer leefde en leeft ïinstens bij de leiding de wetenschap, zo duidelijk be vestigd in Quadragesimo Anno, dat aan vernieuwing van het maatschappelijk bestel een vernieuwing van de Geest moet voorafgaan. Welnu, vorige week nog hebben we op deze plaats de aandacht gevestigd op de zo duidelijke beginselverklaring van de K.A.B.: zij spreekt daarin uit, dat zij er toe wil meewerken, de wereld als het ware te vullen met mensen, levend van uit het Evangelie. In dit licht oezien is het bereiken van de 300.000-mijlpaai een gebeurtenis die vooral de grote ver antwoordelijkheid van de leiders, gees telijken en leken, nationale en plaatse lijke, heel bijzonder onderstreept. Elk lid dat toetreedt tot de K.A.B. verhoogt die verantwoordelijkheid. Want aan elk lid moet de weg worden gewezen naar de uitgroei tot de consequente katho liek. aan wie de wereld zulk een be hoefte heeft Een woord van gelukwens zij hier dan ook op de eerste plaats een wens: n,l, dat elke man, die tot het kader be hoort, hij zij nationaal bestuurder of bode van een vakafdeling, blijft begrij pen waar het in diepste wezen om gaat: niet óm de macht en niet óm materieel gewin, maar om door middel van die macht en door middel van dat gewin de mens dichter te brengen bij God. In deze zin moge het propagandisti sche slagwoord, dat deze 300.000-actie vergeaslt, door alle katholieke arbei ders van Nederland worden verstaan: „300.000 leden m de K.A.B. Kijkt U toe, of speelt U rr>~-" Transjordanië heeft gisteren officieel nieuwe Syrische regering erkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1