Haarlemse jeugd van katholieke speeltuinen op „De Biezen" mm Kerkberichten HAGEMAN BUNDLANDINGEN IN HOUTEN BARAK N.v.BREEMENsC° Gunstig verloop der vóórbesprekingen Jeugd van Nederland" Mooi vacantiewerk dat gezondheid en gemeenschapsgevoel geeft „Voor het gezin" in practijk VAN HET WITTE DOEK AGENDA C Wij verhuren stofzuigers K.L.M.-vliegers oefenen op de Link-trainer afl v. Empelen MINISTER VAN ZEELAND NAAR DEN HAAG ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 «ib?* ZOMERCONCERT H.O.V. HUISBRAN OLIE VOOR VILLA VERWARMING DE STOFZUIGER CENTRALE R.K. AVONDTEKENSCHOOL Bushalten op Stationsplein Brandje op zolderkamer GEESTELIJKE BEDEVAART Tot O. L. Vrouw van Lourdes SNELLE POLITIEHULP NODIG? Bel 18181 ONGEWENST BEZOEK Indringer in een huis op de Baan Uitslag politie-schiet- wedstrijden O verveen Op nul meter hoogte HEEMSTEDE -TEL.2-80-80 BLOEMENDAAL Aanrijding HEEMSTEDE H. Priesterwijding GEMEENTEZAKEN l&ïi KINDERDEKENS 50% WOL R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten NOORDW UKERHOUT JAARVERGADERING V.V.S.B. Dringende behoefte aan gemeentelijk sportpark Opleiding Middenstands diploma Geslaagd BENNEBROEK Zondagsdiensten Rond de R.T.C. LAATSTE NIEV&Ü Pokken op de „Waterman'^ In de serre van het landhuis „De Ke ien" bij Bameveld staan honderd- veertig Haarlemse katholieke kinde ren rondom een rijzige meneer in een shirt, waaruit gebruinde armen steken die een stapel post vastklemmen. En van alle kanten klinkt de vraag of er van thuis wat bij is. Van thuis, in de Indische en Amsterdamse buurt, het Leidsekwartier en de Bomenwijk, van overal waar de bloeiende R. K. Haar lemse Vereniging voor het Gezin haar leden heeft. Fijn is het daar in de nabijheid van de Goudsberg, waar de centrale com missie voor kindervacantiezorg het kamp „De Biezen" ter beschikking heeft ge kregen om de jeugd van allerlei rich ting één week vrij en blij te laten ge nieten en de ouders wat minder zo-g te geven. Deze week waren 140 meisies, grotendeels aangewezen via de katho- Geke speeltuinen aan de beurt en nu u dit leest is een zelfde aantal jongens onderweg, zingende in de autobus: „On ze Lieve Heertje, geef mooi weertje." Wij hebben het jonge volkje eens ga de geslagen en wat gepraat met de lei ding, die een wel zeer verantwoordelij ke taak heeft: de gastheer-beheerder van het kamp, de heer Stahlie; de leider van de meisjes, de heer Anthonisse, hoofd der R. K. school te Haarlemmer- liede, die verleden jaar twee weken mee naar een dergelijk kamp in Friesland trok en geknipt is voor dit prachtige werk; de heer Vermeulen, ambtenaar van Sociale Zaken, die de jongens on der zijn hoede neemt en last but not least de heer W. van Liemt, voorzitter van „Voor het gezin". De post uit Haarlem was dus binnen, maar dat wilde nog niet zeggen, dat zij terecht was, want voor wie is be stemd „Kamp de Biezen, Barneveld", af zender „Mam en Paps?" Het is even on duidelijk als wat een meisje od een ansichtkaart schreef: „Aan oom Jan, soldaat in Indië, Medan." Het uitreiken van het nieuws gebeurde r.a de boterham van twaalf uur, die eigenlijk meegenomen moet worden, om dat het kamp zo goed als uitsluitend voor nachtverblijf bedoeld is en er op gerekend wordt, dat de jeugd dagtoch ten in de omgeving kan maken. Keiaas regende het tot twaalf uur, maar toen brak de zon door en trok de karavaan bos en hei in. Heel wat voorbereiding is er nodig vooraleer zo'n uitzending in kannen en kruiken is. Alle kinderen moeten bij de Geneeskundige Dienst verschijnen o.a om doorlicht te worden. Daarbij worden voor bepaalde kinderen aanwijzingen gegeven omtrent voedsel of ligging. Ook de leidsters en leiders veertien voor elke groep van honderdveertig moe ten een zelfde onderzoek ondergaan. Een goede administratie op kaarten is on ontbeerlijk en een indeling in groepen vergemakkelijkt het overzicht. Iedere groep heeft een vaste taak, corvée-dienst, als aardappelen pitten, omwassen, op ruimen etc. In de keuken, waar een kok in vol ornaat de lekkerste hapjes klaar maakt o, die heerlijke chocolade pudding! mag de jeugd niet komen, ze heeft een défendence, waar genoeg te doen is. De kok zorgt voor de ochtend pap en de thee met boterhammen, voor zes van de zeven dagen vlees bij de middagmaaltijd, voor karnemelk en een beker chocolade. In het hoofdgebouw en in een lange barak, verdeeld m grote kamers, waar langs een gang loopt, sla pen de logées. Twee bedden boven el kaar zijn ze thuis niet gewend en daar om duurt het zeker de eerste avond wel even voor het stil is. Die slaapzalen ziin zeer geschikt om te „keten", zoals de vakterm luidt, maar toezicht kan wel soepel doch niet ordeloos zijn, begrijpt u? De leiding heeft vooral bij het naar bed gaan de handen vol: de meisjes leeftijden tussen 9 en 14 jaar moeten „strengeltjes maken", tanden poetsen, wassen (in een waslokaal met 25 kranen en een gelegenheid tot voetbaden) en verzinnen er nog het nodige bij om de dag te rekken, 's Morgens gaat het beter Om 8 uur begint het ontbijt en wie wil daar ontbreken? Natuurlyk wordt in dit milieu het Het Spaarne-theater vertoont „Amster dam bij nacht", een film naar een oor spronkelijk gegeven van Henk Bakker. Een Nederlandse film dus dit keer. Be kende acteurs spelen mee, zoals o.a. Louis de Bree. Annie van Duyn, Piet Kohier en Matthieu van Eysden. Hoe het verhaaltje is? Mary Lovendaal, een ty piste, droomt van filmroem en werkt aan een inzending voor de scenario- prijsvraag „Amsterdam bij nacht". Zij bemerkt later dat haar baas aan een zelfde scenario werkt en hieruit vloeien velerlei verwikkelingen voort. In het voorprogramma draait „Sons of the Pioneers" met de Koning der Cowboys Roy Rogers in de hoofdrol. De wildwes- telijke vorst raakt weer eens slaags met een bende en rolt deze natuurlijk suc cesvol op. (14 jaar). Iedereen kent het liedje „Mariandel" dat een grote bekoorlijkheid heeft. De radio heeft aan de geschiedenis van de terugkerende vader een hoorspel gewijd en nu is dan eindelijk de Weense film, oorzaak van alle blijdschap, in Palace te zien. Paul Hörbiger, Hans Moser en Maria Andergast (op middelbare leef tijd) weten op voortreffelijke wijze te amuseren. Heel eenvoudig is de opzet, maar het melodietje is onweerstaanbaar en laat de bezoeker niet meer los. (18 jaar). Mickey is meer jongen dan meisje en dat brengt uiteraard verschillende com plicaties met zich mee. Haar moeder is gestorven, maar de invloed vam een tante van het buurmeisje brengt haar tenslotte op het plan van een Ameri kaanse girl, maar dan van het goede type. Dat gaat echter niet allemaal van zo'n leien dakje als het hier neerge schreven wordt, maar tenslotte komt het toch zover en wordt het happy end gevonden in de liefde van Mickey's va der en die bewuste tante. „Mickey", de film die in technicolor is uitgevoerd en de komende week in Rembrandt draait, is geen meesterwerk. De prettige incidenten zullen de toe schouwer tcjch tevreden stellen. Alle leeftijden. Een dolkomische film wordt deze week vertoond in het Frans Hals-theater. Red Skelton ziet U de dwaaste fratsen ma ken en de dolzinnigste avonturen be leven in de humoristische film „Die dwaze mr. Jones". Het verhaal is zonder inhoud, maar dit kan niet beletten, dat U niet in Uw stoel zit zonder te lachen. Ais handelsreiziger in borstels komt Jones door zijn onnozel gedrag in de gekste situaties terecht, maar tenslotte belandt hij toch in de armen van haar, die hij liefheeft. In het voorprogramma kunt U de Canadezen bezig zien met hun nationale sport: yshockey. Alle leef tijden. liturgische ochtend- en avondgebed ge beden. De kerk ligt een half uur gaans verder en daar het Zondags erg druk is vanwege de vacantiegangers, moet de ploeg over twee H.H. Missen verdeeld worden. Wij vroegen de heer Anthonisse we'ke ervaringen hij met zijn pupillen heeft opgedaan. „Het gaat best", antwoordde hji en thousiast, „over het algemeen is er be grip voor discipline. Jammer is, dat er ouders zijn, die hun kinderen té goed willen verzorgen en ondanks het uit drukkelijk verzoek tóch extra zakgeld meegaven. Te veel snoep geeft vuile magen en schele ogen. We leven hier in gemeenschap, er wordt voor alles ge zorgd, zowel voor het ijsje, voor de ansichtkaart als fruit en wat snoep; het eten is hier voedzaam en een verpleeg ster let op de gezondheid. Wat wil men nog meer?" Inderdaad, wat wil men nog moer voor zo'n kleine vergoeding. En hiermede zijn we dan meteen op de finaöciële kant van deze uitzendingen gekomen. De uit zending van elk kind vraagt f 16 per week, waarbij reis- en andere kosten zijn inbegrepen. De ouders moeten door sparen f 6 bij elkaar brengen en de rest wordt bijeengebracht door fondsen, scho len enafijn, daar weet de centrale commissie wel meer van. „Nu gaan we nog even het zieken zaaltje zien", zegt de gastheer. Het is buiten de andere slaapgelegenheden in gericht en er liggen twee meisjes onder de wol. „Wat scheelt er aan?" „Overgeven, meneer". En de ogen van de patiënten zien alweer zo helder, dat ze de middagwandeling wel niet behoe ven te missen. Elke dag vlees, zoveel groente en boterhammen met dik kaas en worstdat krijgen ze thuis niet allemaal en alle dagen. Een bezwaar van dit vacantie-oord is, dat er betrekkelijk ver gewandeld moet worden vooraleer men rondom in de natuur is. In de buurt liggen wel prach tige terreinen van een eigenaar uit onze 1 omgeving, maar die zijn met prikkel draad en het bordje „Verboden Toegang" afgesloten. Het is jachtterrein en straks moeten daar de hazen en konijnen ge schoten worden. Maar zouden d;e toe komstige boutjes het niet gezellig vin den, wanneer ze Neerlands jeugd in de vacantie-maanden, onder goede leiding, het kamplied zouden horen zingen: Zingen en wandelen, Door bos en hei. Zo gaat die leuke week Weer veel te vlug voorbij? Kom jager, neem je hart eens in het vizier, dan zal de jacht dubbele vreugde veroorzaken. Als we nog even naar de etende scha re kijken, zien we dat een gebruind meiske op haar armen in slaap is geval len. „Ja", zegt meneer Anthonisse, „da* komt er van, als je niet om half negen 's avonds stil bent, na een gezond ver moeiende dag." We nemen afscheid en gaan naar hnis met groot respect voor al degenen, die dit werk mogelijk maken, er geld voor fonneren of er tjjd, zelfs vacantietijd voor opofferen. Eén week zijn Haarlemse kinderen hier buiten, maar die éne week rengt een grote rente op: gezondheid, saam horigheidsgevoel, gewichtstoename, ver andering van omgeving en afscheid van de straat. Tweehonderd tachtig kinde ren van de katholieke speeltuinen ge nieten of hebben genoten. Ouders, weest daar dankbaar voor. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mickey (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9*15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: 't Is feest van daag (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die dwaze mr. Jones (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Op glad ijs (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Amsterdam bij nacht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Werken van Mat thieu Wiegman, geopend in de week 1017 u. en Zondag 1317 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Le Musée chez soi, geopend in de week 1017 u. „Het Luifeitje": Werken van Leen Spie renburg, geopend dagelijks 1017 u. (t.m. 25 Aug.). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden waargenomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, B. en V.- straat 26, tel. 13290; Florijn, Grote Hout straat 78, tel. 10500; H. Remmers eii Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. ZIEKEN VERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990: Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 20 Augustus: Cultuurcentrum „De Stompe Toren" (Spaarnwoude)Causerie en voordrachten door Godfried Bomans en Harry Prenen, 8 uur. Zondag 21 Augustus: Openluchttheater Bloemendaal: Voorstel ling Ballet der Lage Landen, 8.15 u. Werken van twee klassieke meesters vormden he.t programma van het acht, ste zomerconcert der H.O.V. onder lei ding van Marinus Adam. Geopend werd met de overbekende, maar daarom niet minder schone Serenade voor strijk orkest in G dur van Mozart, beter be kend onder de naam: „Eine kleine Nac'ntmusik." Ondanks de enorme com- positieproductiviteit vervalt Mozart nooit in oppervlakkige veelschrijverij. Met een universele begaafdheid heeft hij met een fijnheid van geest zijn groots meesterschap in alle genres ge toond. Zo ook in deze Serenade, die weer een juweel is van genialiteit zo wel in vorm als gave melodieën-rijk dom. Jammer dat in het Rondo er tegen het einde in het orkest een kleine rhythmische fout ontstond die even TEL 17270 HAARLEM hinderlijk werkte, juist omdat het voorafgaande puntig en goed van dy namiek gegeven werd. De soliste, de jeugdige Maria Stroo, speelde vervol gens het A-dur piano-concert van de zelfde componist. Een parel onder zijn vele andere concerten. Het bleek weer eens deze avond, hoe moeilijk déze concerten in wezen eigen lijk zijn. ondanks de eenvoud van noten beeld. Maria Stroo heeft een behoorlijke pianistische speelwijze en muzikaliteit, maar heeft nog niet de diepte die zulk 'n concert verlangt. Het geheel maakte een te vluchtige indruk, waardoor het orkest ook in deze trant kwam. De bezonken heid eist tijd. Het toegiftje was origineel, n.l. een improvisatie. Ook dit was echter te kortademig om als improvisatie be schouwd te kunnen worden. Inmiddels speelden de sequenten er een te grote rol in, om te kunnen boeien en persoon lijk van stijl te zijn. Na de pauze Beethoven's zesde sym- phonie, de Pastorale. We behoeven over de inslag van dit overbekende werk niet uit te weiden. Wat de uitvoering aan gaat had ik mij de dynamiek beslist verfijnder en meer geperfecitionneerd voorgesteld. Jammer, want e.r waren on tegenzeglijk mooie gedeelten, waarin we speciaal de solistische passages noe men als schoon klinkend. Met 'n idylli sche weergave der voldaanheid in het laatste deel werd een waardig slot aan dit wederom uitverkochte concert ge geven. JAN LAARVELD. voor t 4.60 per maand. Alle reparaties vrU. Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, TeL 12762 (Adv.) Nieuwe leerlingen voor de avond- tekenschool van de St. Josephsgezellen- vereniging, kunnen zich laten inschrij ven van Dinsdag 23 t/m Donderdag 25 Augustus in het schoolgebouw Kamper straat 37. Zij die reeds het vorig jaar leerling van deze school waren moeten het ont vangen inschrijvingsbiljet, volledig in gevuld voor 23 Augustus inzenden aan de school, indien zij wederom inge schreven willen worden. Bij niet tijdige inzending, kan er geen zekerheid ge geven worden dat nadien nog plaatsing mogelijk is. Het vorig jaar is begonnen met de opleiding volgens een nieuw leerplan, waarvan de resultaten in de afgelopen cursus zeer gunstig waren. Er wordt een theoretische opleiding gegeven voor: aMachinebankwerker, smidbankwer ker, automonteur, electricien, loodgie ter, timmerman, metselaar, meubelma- opleiding is een 4-jarige gedurende 6 ker, schilder, reclametekenaar. Deze maanden (1 Oct.- 31 Maart) 4 avonden per week van 19 tot 21,30 uur. b. Vervolgcursus voor: Hulpmonteur BOVAG-examen. Hulpnionteur voor de Centrale Verwarmingsbedrijven. Verder de opleidingen, voor de diverse examens Gezel WA. c. Tekencursus voor banketbakkers, ge durende 2 jaar van 1 Oct.- 31 Maart met onderbreking van de maand December; gedurende 2 avonden per week. Deze banketbakkerstekencursus is een aanvulling op de vakcursus voor banketbakkers die, uitgaande van de Banketbakkersvakschool, ook in het schoolgebouw aan de Kamperstraat ge geven wordt. Daar het Stationsplein te Haarlem in de komende 4 weken gerestaureerd en geasfalteerd wordt, zullen de autobussen regelmatig op dit plein verplaatst wor den. Men lette dus goed op, dat men niet in een verkeerde bus stapt. In een zolderkamertje van een wo ning aan de Vondelweg heeft Donderdag een brandje gewoed. De oorzaak is een sigaretteneindje, dat in een prullenmand was geworpen. Vitrage- en overgordij nen. een gedeelte van het behang en een guitaar werden o.m. een prooi van het vuur. Blussing verhinderde verdere schade. De Stichting Geestelijke Bedevaart tot O.L. Vrouw van Lourdes houdt var, 31 Augustus tot en met 8 September voor de derde keer in dit jaar haar novene tot O.L. Vrouw van Lourdes, waarbij nog steeds o.a. de intentie luidt: voor de bekering van Rusland en voor de vervolgde geloofsgenoten in andere landen. Dit is een mooie gelegenheid om gehoor te geven aan de stem van Henri de Greeve, die reeds enige tijd een geeestelijke kruistocht tegen het communisme predikt en aanspoort tot een massale gebedsactie. De Stichting Geestelijke Bedevaart roept daarom al haar leden op, aan de komende novene deel te nemen, en niet alleen hen, maar iedereen, ook wie nog niet lid is, om door 'n verenigd vurig gebed de voor spraak van O.L. Vrouw te verkrijgen voor de verhoring van onze smeek beden. Er bestaat ten allen tijde gelegenheid zich op te geven als lid van de Geeste lijke Bedevaart tot O.L. Vrouw van Lourdes, waarvoor men zich gelieve te wenden tot het Secretariaat, Singel 381, Amsterdam. Overigens wordt nog de aandacht gevestigd op de advertentie in dit blad. De Haarlemers worden er nog eens op gewezen, dat men voor dringende ge vallen, waarbij spoedig komst van de politie gewenst is, de politie uitsluitend moet waarschuwen op telefoonnummer 18181. Dit is het nummer van de radio- auto'dienst, die altijd voor assistentie klaarstaat. Voor minder dringende za ken belle men de politie op het gewone nummer. Een familie wonende op de Baan heeft vannacht om kwart voor twee ongewenst bezoek gehad. Een dienstmeisje, dat ge merkt had dat er een indringer op de eerste etage was, waarschuwde haar me vrouw, die daarop telefonisch de poli tie alarmeerde. De indringer, de 22-ja- rige J. H. B. uit Amsterdam, is daarna uit het raam gesprongen en gevlucht. Op de Eendjespoortbrug trof men hem enige tijd later bloedend en spartelend aan. Hij werd naar een ziekenhuis ge bracht, waar bleek dat de man simuleer de ten dat de verwondingen niet zo ern stig waren als hij zelf deed voorkomen. Deze verwondingen had hij opgelopen bij zijn sprong door het raam van het huis op de Baan. Aan de politie ver klaarde hij, dat hij alleen maar ergens onderdak had willen zoeken om te sla pen. De uitslag van de politieschietwed- strijden te Overveen, georganiseerd door de jubilerende Bloemendaalse Politie sportvereniging, zijn thans bekend. De hoofdprijzen zijn als volgt: afd. corps geweer (max. 250 punten) le prijs Heem stede 241 punten, tevens kampioen; 2e prijs Rotterdam II 233 punten; 3e prijs Den Haag III HPSV 231 punten; afd. corps pistool (max.. 250 punten) le prijs Den Haag HPSV 234 punten, tevens kam pioen; 2e prijs Den Haag R. P. 227 pnt; 3e prijs Rotterdam II 225 punten; afd. personeel geweer (max. 50 punten) le prijs v. Langelaar, Bloemendaal 48/48; 2e prijs Pakvis, Rotterdam 48/47; 3e prijs Burghout Rotterdam 48/46; afd. perso neel pistool (max. 50 punten) le prijs Zoer, Den Haag RP 49/44; 2e pr. Klomp Den Haag RP 48/45; 3e prijs Wijdenes, Utrecht RP 48/42. De film „Het is feest vandaag", met de nieuwe komische ster aan het Franse filmfirmament, Jacques Tati, is in Luxor-theater geprolongeerd. (Boven 14 jaar). KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 11 uur; Lof 7.30 uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG Lof 7.30 uur; biechten van 4.30 tot 8.30 uur. H. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7.30 uur. WOENSDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; 7.30 uur Lof. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30 uur, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 u„ Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45, 10.30 u. Hoogmis en 11.45 Het beroep van verkeersvlieger is tegenwoordig volkomen anders dan in vroeger jaren. De tijd, waarin gevlo gen werd met grondzicht en genavi geerd werd op kerktorens en spoorlij nen, is voorbij, want de klokkewinkel in de stuurhut van de moderne vier motorige verkeersmachine brengt de metalen vogel door weer en wind bij nacht en duisternis feilloos naar zijn plaats van bestemming. Maar van de man, die achter het stuurwiel zit, de gezagvoerder, wordt een uitgebreide kennis van de vele moderne navigatie- en blindlandingssystemen vereist, die op elk vliegveld weer anders zijn en op elk vliegveld langs de route, die hij vliegt, moet hij zijn machine vol gens de regelen van de kunst aan de grond kunnen zetten. Daarvoor heeft het Navigatiebureau van de K.L.M. weliswaar grote handboe ken en plattegronden samengesteld, die steeds nauwkeurig bijgehouden worden en die de vliegers ook steeds grondig bestuderen, maar dit neemt niet weg, dat de bekendheid met de plaatselijke omstandigheden en met de werking van de systemen in de practijk toch van doorslaggevend belang is. De voor de hand liggende methode om hiermede volledig bekend te geraken, zou zijn om al deze vliegvelden eens te bezoeken en alle routes eens te bevlie gen, in een soort verkenningsvlucht. Maar instructievluchten kosten veel tijd en geld, terwijl tengevolge van de steeds wisselende omstandigheden een regel matige training nodig blijft. In een van de houten barakken aan de rand van het vliegveld Schiphol staat een achttal vreemdsoortige apparaten, die enigs zins op vliegtuigjes lijken; dit zijn z.g. Link-trainers. De Link-trainer is een Amerikaanse uitvinding, waarmee het vliegen en het landen op instrumenten volledig kunnen worden nagebootst. Om dat de vlieger in de Link-trainer het gevoel heeft in een echt vliegtuig te zit ten, kan deze instructiemethode de in structie in de lucht voor een groot deel vervangen. De toestellen zijn op een ve rend onderstel geplaatst en de bewegin gen worden via een leiding overge bracht op een apparaat, de z.g. krab, die over een kaart wandelt en daarop een lijn trekt; de instructeur achter de tafel kan aan deze lijn zien, of de vlie ger de juiste koers vliegt. Toen in 1945 het K.L.M.-bedrijf weer begon te bloeien, werd het noodzakelijk om de vliegers van de oude garde en de nieuwe vliegers, die uit de geallieerde luchtmachten waren gekomen, een gron dige training te geven voor het vliegen met burger-vliegtuigen en het gebruik van de tijdens de oorlog ontwikkelde nieuwe methoden. Daarvoor was ook een Link-trainer afdeling nodig, die uit niets moest worden opgebouwd. Uit de Engelse en Amerikaanse legervoorraden werd het benodigde materiaal aange kocht en in een kleine barak werd met de instructie begonnen De oorspronke lijke barak was veel te klein; behalve de trainers zelf waren er nog kantoren, magazijnen en andere ruimten, zodax men onder de vleugels van de toestellen door moest kruipen. Een ander probleem was het vinden van geschikte instructeurs. Van een Link-trainer instructeur wordt in de al lereerste plaats vereist, dat hij zelf over vliegervaring beschikt en volledig op de hoogte is met alle bestaande navigatie- en blindlandingssystemen; verder moet hij over de nodige mensenkennis be schikken, want hij moet in staat zijn de mentaliteit van een vlieger te be grijpen en hem op de juiste wijze de nodige kennis bij te brengen. De K.L.M. is erin geslaagd hiervoor een aantal Engelse en Nederlandse instructeurs te vinden, die volkomen aan de gestelde eisen voldoen. Thans zit de Link-trainer afdeling op Schiphol in een ruime barak, waar de acht Link-trainers voldoende ruimte hebben. Voor elke intercontinentale luchtlijn is er een aparte Link-trainer en tevens is er een speciale trainer voor het Europese luchtnet. De huidige appa raten zijn ware wonderen van techniek geworden; de vlieger, die onder de kap zit, heeft volkomen de illusie in een echt vliegtuig te zitten; de instructeur heeft een radioverbinding met hem en kan hem van achter zijn bureau instructies geven. Maar ook kan hij de Link-trainer zo laten schudden, dat de vlieger het gevoel krijgt door een ongewoon zwa re remous te vliegen, hij kan zijwind veroorzaken, slecht weer laten op treden, enz. Door de koptelefoon van de vlieger in de Link-trainer kan men de stem van de verkeersleider op de toren van een bepaald vliegveld langs de routes laten horen, compleet met het „slang", dat sommigen, b.v. Ame rikanen, plegen te geburiken, zodat de vlieger later als hij in werkelijkheid boven het bewuste vliegveld zit, een voor hem bekende stem hoort. De stem kan hem verder instrueren om op een bepaalde hoogte te blijven vliegen, de wielen neer te laten, een be paalde koers te volgen, enz. Een speciale installatie maakt het mo gelijk om alle acht Link-trainers op een centrale lessenaar over te schakelen; als dan in elke trainer een vlieger zit, wor den zij van achter de centrale lessenaar op verschillende hoogten ingedeeld en krijgt ieder een volgnummer om te lan den; omdat allen meeluisteren, kunnen zij de hele correspondentie tussen het „grondstation" en de diverse vliegers volgen en wanneer het hun beurt is, zet ten zij hun machine „aan de grond". Zij wanen zich ergens in de lucht temidden van een groot aantal andere machines, die alle willen komen landen, maar in werkelijkheid speelt alles zich af op nul meter hoogte, in een eenvoudige hou ten barak op Schiphol. Als de vliegers echter in werkelijkheid in een dergelij ke situatie verzeild raken, weten zij v/at hun te doen staat en wordt de lan ding met de viermotorige machine per fect uitgevoerd, dank zij het langdurige «1 serieuze oefenen in de Link-trainer. uur; Lof 7 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4.30 tot 8.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nwe Groenmarkt) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) en 10, 11 en 12 uur; Lof 7 uur. DINSDAG lof 7.30 uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 4 tot 9 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 7 en van 7.30 tot 9.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 5 tot 8 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 uur (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZA TERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 uur (Hoogmis) en 11 uur; 7 uur Lof. VRIJ DAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG 5—9 biechten. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZA TERDAG biechten van 5 tot 6:30 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 (Hoogmis); Lof 6.30 uur. ZATERDAG biechten van 5.30 tot 6.30 en van na het Lof tot 9 uur. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur; Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 8 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort) ZON DAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 10.15 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. DONDER DAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biech ten van 5 tot 9 uur, behalve van 6.30 tot 7 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 7.30 uur; Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 uur (Hoog mis) en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. DINS DAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van o tot 6 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. c EEN MOOIE TUIN is NIET DUURDER, 't Is vakwerk van Tuinbouwbedrijf Gistermiddag om 5 uur wilde de be stuurder van een vrachtauto van feet P.E.N, bij de Elswoutslaan een andere auto inhalen. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto door de brugleuning ging en boven het water bleef hangen. De brug leuning werd beschadigd. Enige tijd la ter stopte ter plaatse een motorrijder, om iemand de weg te vragen. Een ach terop komende motorrijder was er niet op bedacht, dat zijn voorganger plotse ling zou stoppen. Het gevolg was dat hij een aanrijding kreeg met de eerste mo torrijder, waardoor de tweede motorrij der een enkelblessure opliep. 11 September zal frater A. van Buu- ren in de kapel van de Missionarissen van het H. Hart te Stein uit de handen van Mgr. Lemmens de H. Priesterwij ding ontvangen. Zondag 25 September zal de neomist zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de St. Bavokerk te Heemstede. Des middags zal er van 2.30 tot 4 uur ten huize van zijn ouders aan de Oude Posthuisstraat 6 receptie zijn. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een bijdrage van f 2000.— van het Rijk te aanvaarden voor de instand houding van „Groenendaal". Verder leggen B. en W. de raad een nieuw ontwerp voor de kindertoeslagre geling ten behoeve van het gemeente- personeel voor. Voorgesteld wordt de heer H. Korrin- ga, architect, te benoemen als lid van de Monumentencommissie. H2bt u behoord tot de massa, d1® gisteravond van een ongekend mooi en betrekkelijk weinig ver nielend fikkie heeft geprofiteerd? heb geen lucht gehad van dit gasdrama. In een villa van het bisdom Haarlem op de rustige Midden Duin en Daalse- weg te Bloemendaal maakte ik deel uit van een stel probleemoplossers. Het hout knetterde in de open haard. Het bier was weer best en de wereld was ver- Om half één kwam ik thuis! „Wat is er?" vroeg ik mijn grootste bezit. „Wat kijk je vermoeid?" „Los jij maar problemen op", ant woordde ze. „Ik heb de hele avond voor telefoonjuffrouw gespeeld. Weet Je Haarlem in brand staat?" „Kijk eens, het communisme...- leerde ik verstoord. Toen ben ik in slaap gevallen. En vanmorgen was Haarlem er lukkig nog. 70/100 4.40; 90/130 6.65 WASSENAAR (Adv.) Maandag 8 uur: Bestuur Pluimveever eniging „De Eendracht", 8 uur. Melodia- Dinsdag 8 uur: Kath. Gemengd Koor- 8 uur R. K. Harmonie „St. Michaël". Woensdag. 7.30 uur: Damclub St. BaV«- Donderdag 8 uur: St. Vincentius. Vrijdag 8 uur: Toneelrepetities „Door Eendracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. W. v. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, teL 28103. Wijkverpleging. Zuster G. E. V. d. Hoek, Heemst. Dreef 31. Tel. 29464. Geopende Apotheek: Heemsteeds® Apotheek, Binnenweg 98. Tel. 28197. Tijdens de jaarvergadering van de V.V.S.B. kon de voorzitter, de heer Braun met voldoening constateren, dat de opkomst van de leden belangrijk heter was dan de vorige keer, al waren dan ook nu de junioren en adspiranten de senioren weer ver de baas. Uit het jaarverslag bleek, dat het le elftal op de eervolle 3e plaats eindig de, het 2e zeer wisselvallig speelde en niet de juiste teamgeest bleek te be zitten, het 3e het er helemaal niet best afbracht door op de op één na onderste plaats te eindigen en het 4e op een haar na kampioen werd. De Junioren speelden weer met veel succes. De A's werden kampioen, bereikten de halve eindstrijd zowel om de Juniorenbeker als om het algemeen Juniorenkam pioenschap en wonnen zowel het tour- nooi te Roelofarendsveen als te Lisse. De B's bereikten in de competitie de 4e plaats en wonnen diverse tournooien waaraan zij deelnamen. De adspiranten a, b en c eindigden resp. op de 2e, 3e en 5e plaats. De jeugd heeft het er dus wel bijzonder goed afgebracht. Het ge drag van de jeugd op het bijterrein werd scherp gelaakt. Dit wangedrag heeft tengevolge gehad dat het door de heer Pennings beschikbaar gestelde ter rein in de nieuwe competitie niet meer bespeeld mag worden. Gelukkig heeft de heer J. Warmerdam een nieuw veld beschikbaar gesteld. VVSB telt 141 werkende en 42 andere leden. Dit aantal is hoger dan ooit te voren. De secretaris wees er echter in zijn vefslag op, dat dit getal nog veel hoger zou kunnen zijn, als er meer terreinen ter beschikking zouden staan. In dit verband deed hij een dringend beroep op allen, die hier iets in kun nen doen, om Noordwijkerhout zo spoe dig mogelijk aan een gemeentelijk sportpark te helpen. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heren Braun en Heemskerk werden herkozen 'én als nieuwe be stuursleden op zullen treden de heren Jac. Peters en N. Meeuwenoord. In de elftalcommissie werden gekozen de heren P. v. d. Berg, N. Slingerland, A. M. Doeswijk, C. Bader en J. Heems kerk. Nadat de heer Braun de herkozenen had gefeliciteerd, de nieuwgekozenen had verwelkomd en allen had opge wekt werkelijk actieve bestuursleden te zijn, werd hij zelf bij acclamatie tot voorzitter herkozen. De contributieverhoging voor de Se nioren n.l. van 12% cent tot 20 cent per week kwam er met vlag en wimpel door, nadat de voorzitter had betoogd; dat geen enkele voetbalvereniging in den lande minder dan 20 cent heft en duidelijk had aangetoond dat de con tributieverhoging noodzakelijk is, wil VVSB ooit uit de schuld geraken. De rondvraag had tot resultaat, dat er nog gedurende 3 weken zal worden getraind en de heer Braun de gelegen heid kreeg met veel vuur het beleid van het bestuur bij de verdeling van toegangsbewijzen voor de interland wedstrijden te verdedigen. Nadat pastoor v. d. Waarden als geestelijk adviseur enige woorden tot de leden had gericht, sloot de heer Braun deze geanimeerde vergadering. Van de zijde van de R. K. Vereniging voor avondonderwijs wordt ons mede gedeeld, dat men er in is geslaagd de oprichting van een 2e cursus voor het Middenstandsdiploma te voorkomen. De ze 2e cursus zou slechts versnippering van krachten hebben betekend en had tot een minder verkwikkelijke concur rentie aanleiding kunnen geven. De thans bestaande, door de R. K. Vereniging voor Avondonderwijs geor ganiseerde en door de Onderwijscentra- Ie erkende, cursus blijft de enige op leiding voor het middenstandsdiploma in Noordwijkerhout. De heer Prins, hoofd der jongens school voor gewoon lager onderwijs in de St. Jozef parochie, is als 4e docent aan de bestaande cursus toegevoegd. De leiding blijft in handen van de heer Taskin. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat op deze cursus ook andere dan katholieke leerlingen kunnen worden toegelaten. Mej. Rink, onderwijzeres aan de Ned. Herv. school alhier, slaagde voor de Hoofdacte afd. B. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door Dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 47, tel. K 2502-300. De nieuwe Belgische minister va® Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland» zal morgen in Den Haag met mr. Stic ker confereren. De beide ministers zul len problemen betreffende de Beneluk en de O.E.E.C. bespreken, aldus meld* A. P. De voorbereidende besprekingen i® de z.g. „kleine commissie" bestaande uit de heren Van Royen, Rum en Anak Agung, die Donderdag de gehele dag 'n beslag namen en voornamelijk handel den over het ontwerp-reglementvan orde hebben, naar het A.N.P. verneemt, een gunstig verloop gehad. De resulta ten zouden thans, na interne bespreking Sn de verschillende afzonderlijke dele gaties, door de centrale commissie „i" oprichting"- gistermiddag worden be sproken. Men hoopt dan hieromtrent definitief tot overeenstemming te ko men. Het ligt in de bedoeling dit regie" ment Dinsdag a.s. in de openingsverga' dering van de conferentie formeel doen vaststellen. In dezelfde vergadering zal ook de centrale commissie officieel worden in gesteld, na openingsredevoeringen van dr. Drees, de voorzitter van de confe rentie en van de delegatievoorzitters, benevens van de voorzitter van de week der UNCI. De centrale commissie zal vijf andere commissies instellen, n.l. een politiek- staatkundige. een financieel-economi' sche, een militaire, een culturele en een afzonderlijke sociale commissie. Gistermiddag heeft minister Van Maar- seveen, als voorzitter van de Neder landse delegatie, aan de delegaties ter R.T.C. een thee aangeboden. Donderdag 25 Augustus zal de Nederlandse rege ring officieel recipiëren in de Ridder- zaal. Ten einde de luisteraars overzee staat te stellen de plechtige opening van de R.T.C. rechtstreeks via de radw te kunnen' volgen, is door de leiding der delegaties, in overleg met de UNC»> nader overeengekomen, het openingsu0 der conferentie te stellen op 2 uur de middags in plaats van 11 uur v.m. In haar rede, gehouden bij de opening van de tentoonstelling „Jeugd van N* derland", zeide H. M. de Koningin, «f het goed is, dat op deze tentoonste»»"* onze volle aandacht wordt opgeëist, wan alle plannen moeten leiden tot de ver sterking van de geestkracht van de ieUtL en het behoort tot dc allereerste veran woordelijkheden van het Nederlands volk aan haar ontwikkeling de bes kansen te geven. In de stroomversnelling van deze tU wordt er geen enkel heilig huisje °v geen enkel gebied gespaard. Daaro moet de jeugd aangeleerd worden ste» te staan. Onder Gods leiding zullen v haar een eigen verantwoordelijke ho ding moeten geven op het huidige ke punt der geschiedenis. De geestelijk® braak van de oorlog moet in een opb° 0 worden veranderd, tegen de chronis ondermijning van de sleur moet met n» en macht worden gewaakt. H. M. wees erop, dat vele en y^fnc soortige medewerkers hier voortreffe hebben samengewerkt, om een °v I» iedei" zicht samen te stellen, waardoor -e een zich rekenschap kan geven van«jet grote problemen van de jeugdzorg- g voor de tentoonstel» de beste wensen >wi verklaarde H. M. deze voor geopend. «rij (Bovenstaande berichten plaatsten reeds in een deel van de vorige op» Van militaire zijde wordt i?emf zich op het troepentransportschip ^eSjg terman", dat onderweg is van In 0 naar Nederland, twee gevallen v'aa ntco ken hebben voorgedaan. De Pa worden te Aden ontscheept en 0 men in een hospitaal aldaar. De ken families zijn Ingelicht. betrok'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2