AANVANG VAN DE OPERATIE „EDELWEISS" Nieuwe dreigementen van Moskou aan adres van Tito lëa-JAM! Rijkseenheid demonstreert aan de vooravond der R. T. C. „Wij moeten Nederlanders steunen en republikeinen temperen" ONTWERP REGLEMENT VAN ORDE VOOR R.T.C. THANS GEREED Admiraal Helfrich wil stichting van een vaderlandse partij 10 C.-H. Kamerleden Tot hoofd en hart al ruim tachtig doden door Eegvn, de, Huzaren van Boreel concerteren op een marktplein Onderscheiding voor chef Luxemburgse staf Generaal Kruis eist kort haar Russische beschuldigingen van de hand gewezen BOSBRANDEN BIJ BORDEAUX President Auriol con- doleert nabestaanden Adenauer kanselier van W.-Duitsland Klopjacht op ban dietenleider Brandend Zweeds schip in A'damse haven Volgens Sjafraddin moet Bubittingi zelfde lot als Djocja ondergaan Unci neemt aan algemene en commissie vergaderingen deel Positie van de minderheden tegen regeringsbeleid J Het weer. Volgend jaar 44 mill dollar voor de U.N.O. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 73sfe JAARGANG No. 24543 ven Finse communisten dreigen met demonstraties Dogma van Maria ten Hemelopneming Landdag K.V.P.-jongeren MINISTER VAN ZEELAND BIJ STIKKER Hans Roozen toch naar de Ararat MATHEWS IN N. Y. TIME.S Situatie op Sumatra Vorderingen bij kanker onderzoek Legioen van Eer voor kloosterzuster Con«umentencred iet BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM •slefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze verslaggever te velde). Gisteren is het begonnen. Laaiend stond de zon aan de hemel en in die Aaiende brand zijn aan de Luxemburg-Franse grens de meest verbitterde ge vochten gevoerd. Weer evenals onlangs op de Veluwe waren het die ver duvelde rode duivels, die van zich deden spreken. In één machtig offensief heb- Ben zij de gehele blauwe troepenmacht, een ganse divisie sterk, teruggeworpen slechts met inspanning van alle krachten zijn de olauwen er in geslaagd langs de lijn Luxemburg—Namen—Capelle—Steinfurt een enigszins regelmatig front te herbouwen. mannen, die stuk voor stuk verwoede amateurs zijn, hebben een voortdu rende verbinding met Utrecht. Den Bosch en Maastricht tot stand ge bracht en er kan geen révitaillering- wagen ook maar een kwartiertje ver traging oplopen of de mare daarvan wordt verspreid van post tot post. Vandaag wordt dat alles duchtig op de proef gesteld. Vandaag immers be gint de operatie Edelweiss eerst goed. En ergens diep in de heuvels, op een moeilijke weg of worstelend met een moeilijke verbinding, zullen de man schappen nog wel eens met weemoed terugdenken aan dit kostelijk week einde. Terugdenken aan de abdij van Orval, aan Echtemach, aan Diekirch of misschien aan Margot of Margriet. Het zal echter maar even zijn, dan zullen zij weer de microfoon opnemen: „hallo, vier, Anton, Eduard, IJsco, wat is mijn sterkte? Over!" Daarin nu is vanmorgen om 8 uur Plotseling volop activiteit gekomen. Vanuit Walverdange zijn drie gehele bataljons verbindingstroepen uitge- rUkt en hun is de taak opgedragen er ?oor te zorgen, dat vóór 11 uur vanmor gen radiotelefonische en radiotelegra- lische verbindingen zijn tot stand ge bracht. Lijnen mogen niet worden aan gelegd, een centraal berichtenkantoor dient te worden geopend en waar het bergachtige gebied iedere andere ver binding onmogelijk maakt daar zullen gij er voor hebben borg te staan, dat Piotorordonnances het contact onder houden. Een ontstellend karwei zou men den ben. Indexdaad, doch de lezers moeten g'ch toch maar geen zorgen maken over °nze arme, in het buitenland afge beulde Hollandse jongens. Het is alle maal niet zo verschrikkelijk als het lijkt. Die drie bataljons verbindings- 'roepen bestaan meer op papier dan in kerkelijkheid en de hevige slag die gisteren van Brussel tot Parijs gehoord tou moeten zijn, verliep uitsluitend in be fantasie der Nederlandse operatie leiders. Het is namelijk volmaakt kalm Luxemburg. Rustig als een boeren erf op Zondag ligt het Nederlandse tentenkamp tussen de heuvels van Walverdange. De manschappen liggen lui achterover in het gras en texwijl de verschrikkelij ke slag ter voorbereiding van de oefeningen van vandaag zich bi theorie afspeelde, hebben zij zich in bit weekend gewijd aan tal van pret tige plichten. Dat begon Zaterdagmiddag op de Place de la Constitution, vlak vóór dat wonderlijk gedenkteken dat men 't Monument des Souvenirs noemt. Daar stonden zij irt carré aangetre den en terwijl het trompetterscorps van de huzaren van Boreel zachtjes het Wilhelmus speelde, heeft gene raals Kruis de chef van het Luxem burgse leger, kolonel IA. Jacobi, om hangen met de versierselen, die toe komen aan een commandeur in de orde van Oranje Nassau. Het was maar een korte plechtigheid. Zij Werd. besloten met een défilé, doch .hoe kort en hoe sober ook, zij had Iets feestelijks. Trouwens het gehele bezoek leek ons *en feest. Een heerlijk zomerfeest vol Verrassingen, dat al begon 's nachts om att Vier toen wij na een dodelijk ver foeiende rit Luxemburg binnenreden en daar, in die volkomen verlaten ®tad, plotseling een tram zagen rijden, een tram met als enige passagiers twee Nederlandse soldaten. En 's avonds, ?a een prachtige dag, was het weer "eest. Die voortreffelijke trompetters van de huzaren van Boreel concerteerden op het marktplein en het scheen wel of alle mooie meisjes van Luxemburg karen uitgelopen om van dit muzi kaal festijn deelgenoot te zijn. Overi gens, er is ook gewerkt. De radio- (Van onze verslaggever te velde) „Het lange en vaak bovendien nog gepermanente haar van vele Neder landse soldaten begint mij hartgron dig te vervelen. Een soldaat behoort zijn haar kort te dragen; dan st'aat zijn baret hem goed en als het niet anders gaat, ben ik van plan in die richting krachtige maatregelen te nemen". Ziedaar een van de meest saillante uitspraken van generaal mr. H. J. Kruis, die hij deed tijdens het kort gesprek met de in Luxemburg vertoevende Nederlandse journalisten. De generaal kondigde aan, dat ook in de toekomst Nederlandse troepen in het buitenland zullen oefenen. Hij sprak met name van Frankrijk en deelde mede, dat internationaal finan ciële besprekingen worden gevoerd om de geldelijke belemmering, die dit vooralsnog onmogelijk maakt, weg te nemen. Intergeallieerde leger oef eningen verwachtte hij niet vóór 1951 en hij zei, dat de opleiding van Nederlanders tot West-Europese sol daten minstens een jaar in beslag zal nemen. In dit verband sprak hij over het Nederlandse leger als over een fröbelschool, waarin tot dusverre slechts de meest elementaire dingen vluchtig aan de orde zijn gekomen. Joegoslavië heeft Zondag het antwoord gepubliceerd op de Russische nota van 11 Augustus waarin de regering van Tito „een vijand en 'n tegenstander van de Sovjet-Unie" wordt genoemd. Rus land beschuldigde Joegoslavië van on derhandelingen met Engeland over de Joegoslavische eisen ten aanzien van Oostenrijk „achter de rug van de Sovjet- Unie om", Belgrado geeft in deze laatste nota toe, dat het zich terzake tot de Weste lijke mogendheden heeft gewend, doch verklaart, dat zulks geschiedde op voor stel van Molotof en Vishinsky, destijds minister en plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. „Omdat er toch geen kans was de Sloveense Ka- rinthiërs te bevrijden", hadden de beide Russen voorgesteld, dat Joegoslavië contact met de Westelijke mogendhe den zou opnemen om te trachten hen er toe te krijgen, dat zij afzagen van het principe der onveranderlijkheid van de Oostenrijkse grenzen. Rusland heeft Zuidslavië gewaar schuwd, dat het voorbereidingen heeft getroffen voor het nemen van doeltref fende maatregelen ter bescherming van de rechten van zijn burgers in Zuid slavië, heeft Radio-Moskou Zaterdag avond verklaard. Deze nieuwe Russische nota is een antwoord op een Joegoslavische nota, die op 18 Augustus verzonden werd. De nieuwe Sovjet-nota merkt op, dat de Joegoslavische nota het zwijgen be waart over de Russische beschuldiging betreffende de „ondraaglijke en onmen selijke gevangenschap, die de gearres teerde Sovjet-burgers moeten ondergaan, en de martelingen, die deze gevangenen tot de rand van de dood hebben ge bracht." ^olgens offibiële gegevens bedraagt het aantal slachtoffers van de bosbranden {h Zuidwest-Frankrijk thans ruini tachtig. *h een communiqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat in Parijs ^erd uitgegeven, werd meegedeeld, dat 42 burgers en 38 soldaten de dood |®vonden hebben in de strijd tegen de vlammen in de afgelopen week. ®en gebied van '35 kilometer breedte en 45 kilometer lengte is afgebrand. jTeer dan een dozijn dorpen zijn beschadigd of verwoest. 'ïet getroffen gebied ligt langs de grenzen van de departementen Gironde en T'andes, ten Zuid-Oosten van Bordeaux. gebroeders Louis en Andrè Garrigou, onder beschuldiging van het stichten van vijf d zes branden in de omgeving van Castelnau de Médoc, zijn gearres teerd. Zij zouden aanvankelijk hebben bekend maar later op de plaats van het misdrijf hun verklaringen weer hebben ingetrokken. De Franse minster van defensie Paul f^madier werd heden in Bordeaux erwacht om zich met de toestand be- 2 te houden, j De dennebossen, waar de branden, nu g S meer dan een week geleden, be lenen, zijn tengevolge van de grote Pogte uitzonderlijk ontvlambaar. Men heeft afdelingen van de vrijwilli ge brandweer naar het getroffen ge- gebracht en koloniale troepen uit v?fcassone zijn eveneens op de weg om J-P te gaan bieden. g.yMgens het Franse persagentschap tal n°g nooit dergelijke catastro- branden plaatsgevonden, resident Auriol heeft een condole- |bce-bericht gezonden en op alle ver- 'Woordelijke instanties een beroep ge- om de daklozen en de verwanten p..de slachtoffers te helpen. Limoges is Zondagavond een ®bwe brand uitgebroken. **n deelde mede dat meer dan Week geleden twee houthakkers, de De Finse communisten hebben in een brief aan president Paasikivi geëist dat alle maatregelen tegen de communisten worden ingetrokken. De communistische bladen sporen hun volgelingen aan in geheel Finland demon straties te organiseren tegen de „terreur, het geweld en de moorden die door de re gering worden geïnspireerd". Een commu niqué van het centrale-stakir.gs-comité ge last de stakende vakbonden afgevaardigden te zenden naar Kemi om deel te nemen aan de begrafenis van de 39-jarige Felix Pieti- las, die Donderdag tijdens relletjes in Kemi werd gedood. Men verwacht dat de commu nisten een grootscheepse begrafenis op touw zullen zetten ondanks het regeringsverbod van massademonstraties in Kemi. ^au£en^en brandweerlieden, militairen en toom de inwoners van het gebied bij enorme bosbranden woeden, zijn dag en nacht in de om het vuur te blussen. Bor- In plaats van op deze beschuldiging te antwoorden, zo gaat de Sovjet-nota voort, geeft de Joegoslavische nota als motief voor de arrestaties op, dat de gearresteerden emigranten van de witte garde zijn en vijandig tegenover de Sovjet-regering staan. De Russische nota concludeert uit het Joegoslavische antwoord, dat de Joego slavische regering blijkbaar haar hou ding tegenover deze Russische gevange nen niet wil wijzigen en degenen, die voor de tegen hen uitgeoefende practij- ken verantwoordelijk zijn, niet wil straffen." „Indien dit zo is, acht de Sovjet-rege ring het nodig te verklaren, dat zq niet in een dergelijke situatie zal berusten", aldus de nota. „Zij zal gedwongen zijn haar toevlucht te nemen tot andere, doeltreffender maatregelen, die nodig zijn om de rech ten en de belangen van de Sovjetburgers in Joegoslavië te verdedigen." „Het is de taak van deze gezonde krachten in de Joegoslavische commu nistische partij, hun huidige leiders te dwingen" hun fouten eerlijk en open lijk te erkennen, de weg van het natio nalisme te verlaten en terug te keren tot het internationalisme om aldus het verenigde front van het socialisme tegen het imperialisme te versterken," aldus Radio-Moskou. Radio-Moskou heeft gisteravond in de nieuwsuitzending voor het binnenland grote nadruk gelegd op de nieuwe Sovjet-Russische nota aan Joegoslavië. Zq werd voorgelezen door de beste om roeper, Joeri Levitan. In de radio-uitzending op dicteersnel- heid is de volledige tekst van de nota voor publicatie in alle Russische kran ten gegeven. Naar Reuter uit welingelichte Vati caanse kringen verneemt, zal Z. H. de Paus in het komende jaar de leer, dat de Maagd Maria na haar dood met haar lichaam ten hemel is opgenomen, tot dogma verklaren. Prinses Margaret vierde gisteren haar 19e verjaardag. Voor deze ge legenheid werd een nieuw staatsie portret gemaakt op Buckingham. Palace. Zij droeg een witte tulen avondjurk m$t lovertjes en een tu len mantulli in rose, blauw en grijs, de kleuren als een regenboog in el kaar overlopend. Het was heel ro mantisch Konrad Adenauer, de voorzitter van de grootste partij in West-Duitsland de Christen-Democratische zal de eerste federale kanselier van het Weste lijk van het IJzeren Gordijn gelegen Duitse gebied zijn zo onthulde gister avond in een exclusief interview met United Press Jacob Kaiser, een van de voornaamste figuren uit de Christen- Democratische Party. Kaiser deelde mede, dat in een ver gadering van vooraanstaande leden van de C. D. U. Zondag is besloten voor Adenauer te stemmen als de verkiezing van een West-Duitse premier aan de orde komt Kaiser, die in de Russische Zone van Duitsland voorzitter was van de C. D U., maar op last van hoger hand het voorzitterschap destijds heeft moeten neerleggen, voorspelde dat Lud- wig Erhard (C. D. U.) minister van Economische Zaken zou worden. Hy achtte het verder zeer waarschyn- dat Theodor Heuss, de bejaarde leider vab de Vrije Democratische Partij, pre sident van West-Duitsland zal worden. Een beslissing daarover is nog hangende en in dit verband zal veel afhangen van de houding van de andere rechtse par- tijen. die deel zullen uitmaken van het komende kabinet. Zaterdagavond heeft men In het woeste bergland rondom Palermo de grootste klop jacht uit de geschiedenis van Sicilië ont ketend. Meer dan 1000 zwaarbewapende carabi nieri kamden het berggebied uit om Italiè's staatsvijand nummer éénSalvatore Giulia- noen zijn bloeddorstige Siciliaanse bandie tenbendete vangen. Toen de nacht viel hadden de carabinieri ongeveer 200 personen aangehouden, die verhoord moesten worden in verband met de bomaanslag van Vrijdagavond. Toen zijn zeven carabinieri gedood en elf gewond, doordat een hunner konvooien bij Palermo in een hinderlaag viel en op een landmijn reed. Een verslaggever, die Zaterdag de plaats des onheils bezocht, vond slechts lege bier flessen, die de bandieten blijkbaar leegge dronken hadden tijdens het wachten op het konvooi. Inmiddels zijn drie personen gearresteerd, die de zorg hadden voor de uit drie motor boten bestaande „marine" van Giuliano. Zondag 4 September houdt de jonge renorganisatie in de K.V.P. haar alge mene landdag te Amersfoort en wel in het openluchttheater Birkhoven. De landdag begint te half twaalf met een H. Mis. Sprekers in de middagmeeting zijn Kees Bastiaenen en prof. dr. Jos. Gielen. Wim Snitker schreef een kort politiek spel als intermezzo. Het Zweedse vrachtschip „Tor", is met brand in de met balen cellulose ge laden voorruimen Zaterdagmiddag in de Amsterdamse haven gearriveerd en gelost. De drijvende motorspuit „Jasón" heeft tot Zondagavond half negen toe langszij het schip, dat slagzij maakte en leeggepompt moest worden, gelegen en voortdurend het dek en -de rokende en soms brandende lading, die op dekschuiten werd overge» laden, natgehouden. De vloer van de mid scheeps liggende hutten van kapitein en stuurman smeulden reeds toen het schip in Amsterdam aankwam. Met één slang kon dit begin van brand worden geblust. Zater dagavond slaagde de brandweer er in de vuurhaard in de ruimen te localisercn en kon met de nablussing worden begonnen. Zondagavond was nog een motorwagen veiligheidshalve in de nabijheid van het schip gestationneerd. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse ambt genoot, mr. D. U. Stikker. Na het onderhoud van de beide minis ters gebruikten zij met de Belgische am bassadeur, de heer E. Graeffe, het noen maal ten huize van mr. Stikker. De „Gazet van Antwerpen" deelde mede, dat het onderhoud liep over dlle kwesties in verband met de Nederlands-Belgische betrekkingen. Onder meer zou volgens het blad de kanalenkwestie zijn onderzocht Verder vernam de „Gazet van Antwerpen" dat minister Van Zeeland met minister Stikker overleg had gepleegd „over de Bel gische afgevaardigden in de kanalencom- missie, die reeds in principe aangeduio werden. Indien van Nederlandse zijde geen bezwaar gemaakt wordt, zal de benoeming officieel worden". Hans Roozen, de jeugdige Nederlander, die met de Britse professor Sykes het plan heeft opgevat om op de berg Ararat de overblijfselen van ark van Noë te zoeken, heeft telegrafisch bericht gekre gen, dat de Turkse regering hem een visum en een permit voor het militair gebied, die eerder waren geweigerd, heeft toegestaan. Hans hoopt reeds Don derdag te vertrekken, als hij voor die tijd met alle voorbereidingen gereed is. William R. Mathews heeft in een brief aan de New York Times een „po sitieve en standvastige" Amerikaanse politiek in het Verre Oosten bepleit. „Wat Indonesië betreft", zo schreef Mathews, „moeten we met fatsoen en standvastigheid de Nederlanders steu nen, doch tezelfder tijd de hartstochtelijke en extravagante eisen van de republi keinse volgelingen van Sukarno tem peren". Mathews schreef dat de republikeinse leiders, na de Nederlanders verdreven of in discrediet gebracht te hebben, „op Uncle Sam rekenen om Sinterklaas voor hen te spelen, indien we geld lenen of toewijzen aan Indonesië, dan behoort het geleend te worden via de Neder landers, omdat, als ik de competentie van de Indonesiërs taxeer, zij het zullen vermorsen zonder resultaten te produ ceren". „De Indonesiërs zijn klaar om zelfbestuur te leren, doch nog niet klaar voor onafhankelijkheid", zo is de con clusie van Mathews. De plaatsvervangende republikeinse premier Sjafruddin Prawirangegara is vertrokken naar het onder republi keinse controle staande Noord-Sumatra, om opnieuw het republikeins gezag op het eiland te vestigen. Sjafruddin zei: „Ik zal mijn uiterste best doen om het terugtrekken te eisen van het Nederlandse leger uit Bukit- tinggi, onze vroegere Sumatraanse hoofd stad, onder dezelfde voorwaarden als Djokjakarta. Ik zal ook streven naai het terugtrekken der Nederlanders uit terugtrekken van Nederlandse strijd krachten uit andere gebieden, waar ons burgerlijk bestuur gereed is de zaak over te nemen". De republikeinse P.T.T. heeft met in gang van 17 Augustus nieuwe postzegels van een tot tien gulden uitgegeven. Deze postzegels zullen ook in de repu blikeinse gebieden i nNoord-Sumatra in omloop worden gebracht. De zegels zijn o.a. bedrukt met afbeeldingen van Hatta, een kaart van Indonesië, de moskee te Kotaradja en een soldaat Op Schiphol is met het K.L.M.-lijntoe- De UNCI zal aan de Ronde-Tafelcon ferentie deelnemen overeenkomstig haar door de Veiligheidsraad gegeven in structies en deelpemen aan de algeme ne vergaderingen en vergaderingen van de centrale commissie en alnaargelang de omstandigheden aan andere vergade ringen. Aldus is, naar het A.N.P. ver neemt, besloten in de gedurende de af- (Van onze Haagse redacteur) Een groot herdenkingskruis, borden met de namen van gevallenen, zwarte schilden met de kroon, een enorme slag zin: „Volk van Nederland, waar Uw vlag wappert, keert recht en veilig heid" en treurmuziek vormden de en tourage van de massale protest- en rouwdemonstratie, die „Rijkseenheid" Zaterdagmiddag in Den Haag heeft ge houden aan de vooravond van de Ronde- Tafelconferentie. Meer dan zesduizend mensen schij nen zich voor deze gelegenheid van de toegangskaarten met rouwrand te heb ben voorzien: ZÜ vulden de grote zaal van de voormalige Dierentuin en een deel van het park om er te luisteren naar de emotionele redevoeringen van alle kopstukken der parlementaire en buiten-parlementaire oppositie. Prof. mr. P. S. Gerbrandy maakte breeduit-zwaaiend met zijn hoed, storm achtig toegejuicht, zijn entrée. In zijn openingswoord sprak hij o.m. over het aanpappen met de belagers van onze soldaten en het uitverkopen van Neder landse belangen tegen spotprijzen. Oud-minister Welter was van me ning, dat er wel agenten van het Bu reau Nationale Veiligheid in de zaal zouden zijn om de „extremisten van rechts" in de gaten te houden. Waar om echter, aldus spreker, iemand als extremist brandmerken, die recht en wet wil handhaven? Verder merkte de heer Weiter o.a. op. dat Amerika en Engeland onze na tie gehoond hebben, zoals zelfs tegen over een negerrepubliek niet zou gebeu ren. Honend reageerde de vergadering met hem op de critici, die menen, dat goede be- een demonstratie als deze de sfeer der onderhandelingen zou schadigen. Terwijl hier feesten voor de R.T.C. worden gehouden is er in Indië grote nood. Indien echter slechts 34 le den in de Kamer achter Rijkseenheid staan, behoeft onze vlag overzee niet neer te gaan, aldus de heer Weiter. Generaal b. d. H. G. Winkelman be gon met te constateren, dat de Kroon gebroken is. Hij hoopte, dat aan H.M. de Koningin de schande bespaard zal blijven van aanbieding van een bord papieren kroon. Hoe meer Nederlanders er afgemaakt worden, des te liever hét de tegenpartij is. De generaal formu leerde voorts de bekende bezwaren van de oppositie tegen het Regeringsbe leid. De Nederlandse houding tegenover de Republiek noemde hij verachtelijk. Wij zijn echter een beschaafde natie en zul len haar vertegenwoordigers niet in het gezicht spuwen. Vervolgens begon Admiraal b. d. C. E. L. Helfrich met een historisch over zicht sedert Mei 1940. Hij beschuldigde de Regering van bewust onjuiste voor lichting in binnen- en buitenland. Voorts zei spr. o.m.: als men wil, dat ons volk gaat behoren tot de bedelaars van Europa, laat men dat dan eerlijk zeggen Aan het slot van deze rede werd de wenselijkheid uitgesproken te komen tot een grote vaderlandse partij waar in rood en zwart, katholiek en protes tant zich zouden kunnen verenigen om het Koninkrijk te redden. In de pauze gaf Prof. Gerbrandy. die •st nam pooi 'uCiz 9% Bipnoauaa Btpou zoo a paom nova st z gr zich op het balcon vertoonde, de bui len de zaal verzamelde menigte de ge legenheid hem toe te juichen. Met veel vuur sprak hierna de heer Meyer Ranneft, lid van de Raad van State, die gewaagde van een diep-tra- gisch, pijnlijk en smadelijk Indië-beleid, waarvoor hij de heren Schermerhom. Logemann en Van Mook ter verant woording riep. Hy noemde het optre den der na-oorlogse kabinetten onwaar dig, onvruchtbaar, onwaarachtig, on kundig, onwettig en ondemocratisch. Zelfs de federalen heeft men met de zweep gedwongen tot onderdanigheid aan de Republièk. Op het punt, ten tijde van Linggadjati door Prof. Romme on aanvaardbaar verklaard, zijn wy nu gekomen. Hierna was het woord aan Prof. dr. C. Gerretson, die het o.a. indecent noemde, dat de historische Ridderzaal voor de R.T.C. wordt bestemd. Deze spreker onthulde, dat bij het Comité- Generaal 5 fractieleden van de C.H.U. in de Tweede en alle 5 in de Eerste Ka mer tegen het Indië-beleid hebben ge stemd; in de Tweede Kamer waren het de heeren Beernink, De Ruiter, Schmal, v. d. Feltz en Krol. Spr. betoogde, dat hetgeen thans te gebeuren staat, eed breuk en verraad is. Als zesde spreker trad tenslotte op kol. b. d. dr. W. Feuilletau de Bruyn, die o.m. het woord voerde over het verraad t.o.v. de Indische Nederlanders door het loslaten van Nieuw-Guinea. Prof. Gerbrandy sprak het slotwoord. Besloten werd een telegram te zenden aan H. M. de Koningin en aan de leden van het Kabinet Nieuwe geluiden heeft men op deze demonstratie-middag van hen, die meen den alsnog een protest te moetefi laten horen tegen de R.T.C.. bijna niet ver nomen, doch de menigte toonde zich zeer met de voordrachten ingenomen. Van de zijde van „Rijkseenheid" deelt men ons nog mede, dat de aan gekondigde tocht naar het Plein om een krans en bloemen te leggen voor het standbeeld van de Vader des' Va derlands op last van de burgemeester van Den Haag niet mocht doorgaan. Het publiek greep echter de bloemen en de krans en bracht deze naar het standbeeld. Deze demonstratie ge schiedde zwijgend. Aan het einde zong de toegestroomde menigte echter het Wilhelmus. gelopen dagen gebonden vergaderingen van de „kleine commissie" en de cen trale commissie „in oprichting" en thans vastgelegd in het ontwerp-reglement van orde. Dit reglement zal in de ope ningsvergadering van Dinsdag formeel moeten worden vastgesteld. De vergaderingen, die formeel en in formeel kunnen zijn, worden verdeeld in algemene en commissievergaderingen. De voorzitter van de algemene vergade ring wordt door de conferentie gekozen. De conferentie kiest eveneens drie plaatsvervangende voorzitters. De algemene vergadering zal Dins dag een centrale commissie instellen, be staande uit drie leden van elke delega tie. De UNCI woont de vergaderingen van de centrale commissie bij. Het voor zitterschap van de centrale commissie wordt, bij wekelijkse tourbeurt be kleedt door de leiders der delegaties of hun plaatsvervangers. De centrale commissie is onder meer belast met de voorlopige vaststelling van het rooster van werkzaamheden en het opstellen van de agenda voor de algemene vergaderingen en het instellen van commissies. Over het beslissingsrecht verne men wij nog, dat zou zijn besloten, dat over vraagstukken betreffende procedure eenstemmig zal worden beslist en dat, indien geen eenstem mige beslissing kan worden bereikt, de UNCI zal trachten bemiddeling te verlenen. De beslissingen van de commissies worden genomen na ver kregen overleg tussen de delega ties. Zij worden neergelegd in ontwerp resoluties, welke door de centrale com missie al dan niet geamendeerd aan de algemene vergadering ter goed keuring worden voorgelegd. De alge mene vergadering beslist over de aan haar voorgelegde ontwerp resoluties na verkregen overeenstemming tussen de delegaties. Op de vergaderingen kunnen als ta len worden gebruikt het Nederlands, het Indonesisch, het Engels en het Frans. Alle documenten zullen door het alge meen secretariaat in de drie eerstge noemde talen worden opgemaakt Ten aanzien van de minderheden is overeengekomen, dat zö gelegenheid zullen krygen bepaalde overwegingen op de vergadering naar voren te bren gen. Zy worden tot de algemene ver gadering toegelaten op wens van een der delegaties. De voorzitter geeft hen stel de „Eindhoven" uit Indonesië de echtgenote van Sultan Hamid de Tweede met haar beide kinderen gearriveerd. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde ook ir. J. H. Schijfsma, van de Indonesische minderheidsgroep. Ir. Schijfsma is door de H.V.K.' aangewezen om met zeven andere leden van de minderheidsgroep bij de Ronde-Tafelconferentie aanwe zig te zijn. In een kort onderhoud ver telde hij dat er onder de Nederlanders in Indonesië drie stromingen zijn waar te nemen. Er is een uiterst kleine groep, die opgenomen wenst te worden in de Indonesische staat en het Indonesische staatsburgerschap wenst te aanvaarden. Dan is er een groep, die een aarzelende houding heeft en de neiging vertoont ook die richting uit te gaan. omdat zij meent door Nederland in de steek te worden gelaten. Tenslotte is er een derde groep, onder leiding van mr. P. A. Blaauw, J. Ver boom en ir. J. H. Schijfsma. Deze derde groep wil dat de positie van het Neder landse staatsburgerschap gehandhaafd blijft. Zij wil in geen geval Nieuw- Guinea laten vallen. Behalve de ver tegenwoordigers van de minderheids groep zijn er ook twee vertegenwoor digers uit confessionele groeperingen, die bij de „minderheids-delegatie" zijn aangesloten. Ir. Schijfsma zeide nog, dat de rassiale minderheid in Indonesië be staat uit Nederlanders, Chinezen en Arabieren. Deze laatste twee zagen af van de uitnodiging op de Ronde Tafel conferentie te worden gehoord. „De recente vorderingen gemaakt bij het zoeken naar middelen om de groei van kankergezwellen tot staan te bren gen vormen een nieuwe aansporing om het kankeronderzoek met de grootst mogelijke energie voort te zetten", a}- dus verklaarde de Amerikaanse phi- lanthroop Alfred P. Sloan, voorzitter van de Sloanstichting en van het Sloan- Kettering Instituut in Amerika. In zijn verklaring betreffende het kankeronderzoek schreef Sloan: „Van het standpunt van een leek be keken, kan worden gezegd, dat het kankervraagstuk van drie zijden bena derd moet worden. Ten eerste moeten wij doeltreffende en eenvoudige metho den vinden om het optreden van kan ker aan te tonen. Ten tweede moeten wij naar chemische verbindingen zoe ken, welke de groei van de kankerge zwellen tot staan brengen en deze doen verdwijnen. Ten derde moeten wij na gaan welke de oorzaken zijn die tot deze abnormale ontwikkeling leiden, met andere woorden hoe komt het dat kanker optreedt? Op alle drie punten worden vorde ringen gemaakt. De belangrijkste vor deringen zijn misschien gemaakt op het gebied van het tweede punt. In som mige gevallen zijn hier frappante re sultaten bereikt. Ik ben ervan over tuigd, dat wetenschappelijk afdoende bewezen is, dat bepaalde stoffen onder bepaalde omstandigheden de ontwikke ling van verschillende soorten kanker absoluut beïnvloeden. Als dat zo is, gaat het erom te ontdekken, welke spe ciale middelen het meest doeltreffend beloven te zyn." Verwachting tot Dinsdagavond: Tamelijk koele nacht met op enkele plaatsen tydelijk mist. Morgen over dag over het algemeen zonnig warm en droog weer, echter met een ge ringe kans op enkele verspreide on weersbuien in de namiddag. Weinig wind. Zon: 5.36—19.48. Maan: 1.01—19.59. gelegenheid dan hun standpunt uiteen te zetten ten aanzien van aangelegen heden, die naar het oordeel van de cen trale commissie geacht worden hun be langen te raken. De commissies en subcommissies kun nen vertegenwoordigers van de minder heden (en van andere bijzondere belan gen, de z.g. „significant interests" waar over in de documenten van 22 Juni wordt gesproken) verzoeken noodzake lijk geachte inlichtingen te verstrekken. Verzoeken van vertegenwoordigers van andere waardevolle belangen (hierby dient gedacht aan belangen van groe pen als Am bonnezen, Minahassers e.^.) om een uiteenzetting te geven van hun inzichten, kunnen door de conferentie in overweging worden genomen. Zij kunnen daartoe tot de algemene verga dering worden toegelaten, indien de conferentie op aanbeveling van de cen trale commissie een daartoe strekkend verzoek inwilligt. De algemene vergade ring, welker förmele zittingen openbaar zijn tenzij tenminste twee delegaties anders wensen kan resoluties aan nemen waarin de resultaten van de conferentie, neergelegd in documenten en overeenkomsten, zijn vervat Een Franse kloosterzuster, die in 1945 vrijwillig de plaats had inge nomen van een moeder van een groot gezin in de gaskamers van het concentratiekamp Ravensbrück in Duitsland, is door de Franse rege ring posthuum onderscheiden met het kruis van het Legioen van Eer. Deze kloosterzuster was Moeder Ma ria Elisabeth van de H. Eucharistie, Overste van het klooster van O. L. Vrouw van Barmhartigheid te Lyon. Z%j stierf, 56 jaar oud, in de gaska mers op Goede Vrijdag van 1945. Tijdens de bezetting bewees zij Frankrijk grote diensten toen zij een ondergrondse verzetsgroep in haar klooster verborg. De Gestapo ontdek te deze ondergrondse verzetsgroep en Moeder Elisabeth werd gedepor teerd naar het concentratiekamp in Ravensbrück. De Algemene Secretaris van de UJi.O„ Trygve Lie, schat de kosten van de UJV.O. in 1950, het vijfde jaar van haar bestaan, op 44.31459S dollar, Dit «z slechts 605.295 donar meer dan de goedgekeurde begroting voor 1949, die 43.4S7.1ZS dollar bedraagt. De inkomsten gedurende 1950 worden ge schat op 5.016525 dollar, zodat de kosten in dit jaar 39597.873 dollar zullen bedropen. tie drirjgt er op aan, het aantal officiële bijeenkomsten tot een minimum te beper ken. teneinde de stijgende kosten voor ver schillende diensten op te vangen. In verband met de beëindiging van het consumentencrediet zullen de dis trictsraden m.i.v. 1 September a.s. wor den opgeheven. Degenen, die hun ver plichting tot aflossing van het crediet niet zijn nagekomen, zullen voor het schuldrestant een aanslag ontvangen, welke zal worden ingevorderd door de gemeente-ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1