Oud-wethouder W. J. B. Liemt vanmorgen overleden Leidersochtend van NKS schitterend geslaagd HAAS AZIJN R.C.H. ontgaat Zilveren Molen Staatsbemoeiing of gemeenschapszorg? Afdeling Voetbal Haarlemmers vóór federale regering R.F.C. winnaar Benoemingen Bisdom Haarlem Haarlemmer van formaat, katholiek van de daad AGENDA Drie kapelaans verlaten Haarlem Nieuwe herder van de Spaarneparochie Pastoor Beenakker uit Voorburg benoemd HERINGA WUTHRiCH OPENLUCHTTHEATER Positieve critiek van dr. Van Deysselbloem Voetbal in Haarlem Niet alle automatische piloten buiten werking Republiek wenst betere verbindingen MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STADSNIEUWS VERKEERSONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP Wielrijder op Jansweg aangereden TRAMBOTSING TE ZANDVOORT Wagenvoerder sprong van balcon Orgelbespeling K.A.B. verliest geestelijk adviseur VOORDRACHTEN IN „DE STOMPE TOREN" DE „EENHOORN" WEER IN GEBRUIK Electrische Installaties Grondverwarming 1150 zitplaatsen BLOEMENDAAL ARM GEBROKEN ZANDVOORT Drukte in Zandvoort STUDIEDAGEN K.A.B. TE VOORHOUT Dr. Van Deysselbloem Bezitspreiding R.C.H.—R.F.C. 1—1 FrieslandR.C.H. 24 R.F.C.Friesland 10 Beurs van Amsterdam ii *2 In de vroege Maandagmorgen is, na een ziekte van ongeveer drie weken, in ztin woning aan het Lorentzplein te Haarlem overleden, de heer W. J. B. v. Liemt. In de heer Van Liemt, die 76 jaar geworden is, verliest de stad Haar lem een markante persoonlijkheid, een figuur, waaraan de burgerij en speciaal de katholieken veel te danken hebben. Men vergeet zo gauw, wat krachtige mensen met een groot organisatiever mogen, juist inzicht en onvermoeide werkkracht tot stand hebben gebracht, wanneer zij het geluk hebben als rus tend ambteloos burger van een ge zegende oude dag te kunnen genieten Daarom is het goed in dit artikel ook voor het jonge geslacht vast te leggen, wat de heer Van Liemt voor de Haar lemse gemeenschap betekend heeft-. Oudere Haarlemmers zullen zich her inneren, dat de heer en mevrouw Van Liemt in de Anegang een drukke zaak in manufacturen leidden. In die dagen was de eigenaar een zeer strijdbaar mid denstander. Verscheidene malen werd hij aangezocht om lid te worden van de Haarlemse gemeenteraad, waarop een weigering voigde, omdat hij meende voor een juiste vervulling van dit ambt niet voldoende tijd te hebber.. Midden in de eerste wereldoorlog is hij echter gezwicht en werd hij in de vroedschap opgenomen. Steeds weer kwam hij op voor het recht van de win kelier, of het nu ging om de electrici- teitsvoorziening, opruimingen, levens middelendistributie, of om asfaltering, marktproblemen, verkeerspuzzles enz. De heer Van Liemt werd leider der R.K. fractie en na September 1927 van de rechtse groepen in de raad. Toen mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen als raadslid en wethouder aftrad, werd de heer Van Liemt in zijn plaats gekozen. Bedrijven en werkloosheidszorg kreeg nij onder zijn beheer en wat dat betekende in de crisisjaren, die als het ware de tweede wereldoorlog inluidden, zal ieder weten, die er zelf midden in stond. Werkverrui ming, vakopleiding van jeugdige werk lozen, herscholing en cursussen voor oudere werklozen, werkverschaffing, steunverlening, armenzorg en alle moge lijke zaken, die daarmede samenhangen, vroegen zijn aandacht. Daar de wethou der zich uit zaken had teruggetrokken, kon hij zich geheel aan deze ambtelijke taak geven. En hij hééft er zich met ge heel zijn persoonlijkheid aan gegeven. Dag aan dag kon men hem op het stad huis vinden en als hij er niet was, dan maakte hij bezoeken in andere steden van het land, om daar de Haarlemse problemen te toetsen. In de raad was hij wel niet een groot spreker, maar een respectabel ter zake kundige. Op het departement voor Sociale Zaken in Den Haag wist hij zijn talenten als zakenman uit te buiten. Toen oud-burgemeester Maarschanc afscheid nam, werd de heer Van Liemt het waarnemend burgemeesterschap op gedragen. Een half jaar kweet hij zich van deze taak, waarop hij, mede in ver band met zijn verdiensten in het ver leden, benoemd werd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De vertegenwoordiging in publiek srechtelijke lichamen ambieerde deze harde werker. Jarenlang was hij lid van de Kamer van Koophandel en voorzitter van de afdeling kleinbedrijf, in welke functie hij ook alweer de belangen van de middenstand kon verdedigen. Toen hij zich terugtrok, werd hem de gouden legmedaille met een fraaie oor- konde van de Kamer aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat een katholiek zeker als wethouder van Sociale Zaken het tweede gebod: „Hebt uw naasten lief gelijk u zeiven" in praktijk moet en zal brengen. Maar dia liefde voor de naasten vond bij de heer v. Liempt ook haar uiting in talrijke katholieke ver enigingen. Hij was mede-oprichter van het Wit-Gele Kruis te Haarlem, jaren lang voorzitter van de Bond voor het Gezin- actief comitélid voor de Stille Armen en verder lid van dozijnen actiecomité's, die veelal op charitatief terrein lagen. Zijn kerkelijke onderscheiding, ridder m de Orde van de H. Gregorius, was dan ook ten volle verdiend. Nog kort geleden woonde hij een be stuursvergadering van het Wit Gele Kruis bij en gaf zijn deskundige advie zen betreffende subsidie-aangelegenhe den. En verleden jaar toog hij nog, evenals jaren tevoren, omstreeks St. Ni- colaas naar een aantal ingezetenen om geld te verzamelen voor het Kinderfeest van de Haarlemse R. K. Vereniging voor het Gezin, waarvan zijn zoon thans Een zeer ernstig verkeersongeval ge beurde er Zaterdagmiddag 3 uur op de Jansweg. De 41-jarige kantoorbediende H. W. Wiersma reed- op dat tijdstip aldaar in Noordelijke richting. Zonder op het ver keer te letten ging hij plotseling linksaf met het gevolg dat hij door een achter hem rijdende autobus werd gegrepen. Hij sloeg om en werd door de bus drie meter over de straat meegesleurd. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis Sint Johan nes de Deo overgebracht, waar bleek dat de man een schedelbasisfractuur en een hersenbloeding had opgelopen. Zaterdag avond om kwart over zeven is hij overle den. Vanmorgen omstreeks tien uur is een uit Zandvoort komende lege extra-tram nabij de halte Kostverlorenstraat ge reden op een daar op de baan staande montagewagen met bijwagen. Men had vergeten de -ode vdag uit te zetten. De wagenvoerder remde uit alle macht, maar daar hij zag, dat een botsing niet te voorkomen was, sprong hij uit de tram. De botsing, die inderdaad kwam, had tot gevolg, dat de eerste wagen van het tramstel uit de rails liep, de mon tagewagen zwaar beschadigd en de bij wagen vernield werd. Het verkeer kon over een baan voortgezet worden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het programma van de orgelbespeling in de. Grote of St. Bavokerk op Dinsdag 23 Augustus, des avonds van 8 tot 9 uur, door George Robert, luidt: Psalm, B. Marcello. Preludium en Fuga d kl. t„ J. S. Bach. Tweede Passacaglia, Herman Strategies a. Cathédrales, b. Scherzetto, L. Vieme. Suite op. 27 (Prélude pastoral. Allegretto con moto. Andantino, Final-Marche) L. Boell- mannj. voorzitter is. Duizenden kinderen werd op deze wijze een heerlijk feest bereid, waarvan de normale kas geen nadelige gevolgen ondervond. Als Haarlems Bloei nu floreert, dan moge men bedenken, dat de heer Van Liemt aan de wieg van het zwakke kind heeft gestaan en er als het ware de va der van genoemd mag worden. Op 31 Augustus 1941 werd hem eervol ontslag verleend als wethouder van So ciale Zaken. In Juni 1940 had hij onder zeer grote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Bij zijn heengaan schreven wij: „Deze man behoort tot de sterken, met ijzeren constitutie en niet verzwakkende geest. Hij zal niet kunnen rusten en de Haar lemse gemeenschap zal van zijn krach ten blijven profiteren." Deze woorden zijn bewaarheid. Tot vlak voor zijn dood bleef hij een trouw bezoeker van vergaderingen, die nog in zijn sfeer betrokken waren, toonde hij zijn belangstelling en gaf hij zijn raad gevingen voor stedelijke aangelegenhe den, verscheen hij op jubilea van men sen, met wie hij vroeger had samenge werkt, en was hij een regelmatige gast van de Stadsschouwburg. De goede God moge hem voor al zijn werken in de schone hemel hebben op genomen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mickey (a. 1.) 2, 4.15, 7 en B.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: 't Is feest van daag (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die dwaze mr. Jones (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Op glad ijs (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Am sterdam bij nacht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 23 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. De lange lijst van benoemingen, die van daag ongetwijfeld de nodige belangstelling zal hebben en een nieuwe pastoor in Haar lem bracht, geeft ook het vertrek aan van drie Haarlemse kapelaans. Kapelaan F. H. Heemskerk, die in 1946 naar de Bisschopstad kwam (H.H. Elisabeth en Barbara) is benoemd tot rector van het St. Mariagesticht te Den Haag, waar hij de zorg zal krijgen over een groot aantal kin deren en van de andere kant in de sociale beweging aldaar aandeel zal hebben. Deze beweging is de kapelaan niet vreemd, want in de weinige jaren die hij in onze stad doorbracht, heeft hij zich een warm voor stander getoond van de Katholieke Arbei ders Beweging, waarvan hij geestelijk advi seur was en voor de K.A.J. als districts aalmoezenier. Hij was ook de „sport-kape- laan", districtsadviseur van de katholieke sportbeweging, voorwaar geen sinecure. Van zijn andere adviesschappen noemen wij dan nog die van de R.K. Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm". Voor de stichting van een R.K. ambachts school was hij een vurig strijder en dat er tenslotte geen resultaten in de gemeenteraad bereikt konden worden heeft niet gelegen aan zijn pogingen en vrijwel onweerleg bare argumenten. Ook kapelaan P. W. Hillebrand gaat de parochie aan de Paul Krugerstraat verlaten door zijn benoeming te Rot terdam. In de vier jaren, dat deze ka pelaan daar werkzaam was. had hij o.m. zijn werk in de mannelijke jeugd beweging. In de St. Jozefparochie aan de Jans straat gaat kapelaan H. C. Roozenburg vertrekken. Van Vrijdag a.s. af zal hij werkzaam zijn in de zielzorg te Am sterdam (H.H. Mart. van Gorkum). Ka pelaan Roozenburg, die sedert 1941 in Haarlem is, is buitengewoon gezien bij zijn parochianen. Hij was belast met de zorg voor de mannelijke jeugd, waaronder ook de congregaties, en had tevens de geestelijke verzorging in de gevangenis, het huis van bewaring en het - Grote Gasthuis. Ook de diverse missiegenootschappen waren in zijn handen, terwijl de voetbalvereniging TYBB in kapelaan Roozenburg een uit stekend geestelijk adviseur had. De nieuwe kapelaans van de paro chie van de H.H. Elisabeth en Barba ra, de weleerw. heren Th. J. Steenland en J. H. M. van Ingen, werden resp. geboren in 1909 en 1908 en priester ge wijd in 1937 en 1933. De weleerw. heer W. J. Dekleermaeker, de nieuwe ka pelaan van de St. Jozef parochie, werd geboren in 1908 en priester gewijd in 1932. Donderdag 25 Augustus maken 280 leden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, afd. Haarlem, per autobus een uitstapje naar Utrecht. Zes bussen vertrekken die dag, 's middags om 1 uur, van het Nassauplein. De inspectie der domeinen, gevestigd in het belastinggebouw Nieuwe Gracht 13, zal Vrijdag 26 Augustus worden verplaatst naar Staten Bolwerk 14 (tel. 18052). In het enkele kilometers van de stad Haarlem, tussen fris-groene weilanden liggende nieuwe Cultuurcentrum „D« Stompe Toren", dat gevestigd is in het op artistieke wijze gerestaureerde kerkje te Spaamwoude, werden Zater dagavond causerieën en voordrachten gegeven door Godfried Bomans en Harry Prenen. Het Cultuurcentrum was geheel ge vuld met geïnteresseerde Haarlemmers en andere gasten in het intieme ge bouwtje voelt men zich werkelijk als een gast van het echtpaar De Raaf toen Harry Prenen als eerste causeur de kansel besteeg. Hoewel hij ver klaarde, dat hij zich noch een causeur, noch een voordrager gevoelde, wist de heer Prenen bijzonder goed voor de dag te komen. Menige lach klater de op, toen hij voordroeg uit zijn eigen werken en die van anderen. „Het orgel van de R.K. Kerk te Overveen" was werkelijk een opwekkende geschiedenis met veel puntigheden. Met „Midwinter- nachtsdroom", zijn eigen inleiding op het „Sprookjesboek" van Godfried Bo mans, leidde hij de volgende spreker in. Bomans had zich voorgenomen tijdens zijn optreden voor de pauze in het ern stige genre te blijven, doch hii kon niet verhinderen, dat ook deze. werken vaak de lachlust van de toehoorders opwek ten. De eeuwenoude houtzaagmolen de „Eenhoorn" te Haarlemmerliede is ge restaureerd en met een korte plechtig heid in gebruik gesteld. De vereniging „De Hollandse Molen" heeft het bezit afgestaan aan de N.V. Nederlandse Maatschappij „N.E.H.I.M.", waarvan de gebroeders Rote de directeuren zijn. Deze hebben de restauratie voor hun rekening genomen. Een kleinzoon van de heer K. Rote liet de wieken voor het eerst draaien. De heer K. Jongejan was de molenmaker, die het werk tot tand bracht. Hij bood een kapstok aan, ge maakt van hout en spijkers van 'de -molen. Tot opvolger van de zeereerw. heer J. de Vlieger, die, zoals wij reeds berichtten, zal gaan rusten in Huize „St. Bavo" te Heemstede, is tot pastoor van de parochie van O. L. Vr. Rozenkrans en H. Domini- cus te Haarlem benoemd de zeereerw. heer J. N. A. Beenakker, thans pastoor te Voor burg. Pastoor Beenakker werd geboren te Lei den op 5 October 1897 en priester gewijd op 21 Mei 1921. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Bennebroek, Delft (Allerh. Sacrament), Amsterdam (H. Catharina). Op 20 Augustus 1932 volgde zijn benoeming tot rector van het* St. Anna-gesticht te 's-Gravenhage, waarbij hij tevens gods dienstleraar werd van de ambachtsschool aldaar. Toen de tegenwoordige deken Kuilman zijn pastoraat te Schoorl wisselde voor dat te Amsterdam, werd pastoor Beenakker op 15 Februari 1941 zijn opvolger. Op 14 April 1944 werd twj in dezelfde func tie overgeplaatst naar voorburg (parochie O. L. Vr. Hemelvaart), waar men hem wel zeer node zal zien vertrekken. In Voorburg was hij een raadgever, die in alle kringen der bevolking gewaardeerd werd, een pastoor met een heldere kijk en een rustig oordeel. De parochianen van de Spaarnekerk mogen dan ook geluk ge wenst worden met deze nieuwe herder, die een uitmuntend godsdienstleraar is en daarenboven de gave der welsprekendheid bezit. In Den Haag heeft pastoor Beenak ker ook veel tot stand gebracht op het ge bied der meisjesbescherming. De nieuwe pastoor zal Vrijdag 2 Septem ber zijn pastorie aan het Spaame be trekken. In het zeer fraai gelegen Jeugdcen trum Vijverduin te Bloemendaal hield de afdeling Voetbal van de Ned. Kath. Sportbond, district Haarlem, Zondag morgen een leidersbijeenkomst. De op komst van de bestuurderen der aange sloten clubs was bijzonder groot, ruim 100 aanwezigen werden door voorzitter Van Turnhout begroet. Voordien droeg de Geestelijk Adviseur Kapelaan Heemskerk in de stemmige kapel van Vijverduin een H. Mis op. Een geza menlijk ontbijt volgde waaronder en waarna vele contacten hernieuwd wer den. In' zijn openingswoord van de eigen lijke bijeenkomst sprak de heer Van Turnhout ook over de goede opkomst en dankte vooral de verder weg wonende bestuurders voor hun komst, het nieuwe seizoen werd hiermede goed ingezet. Hij memoreerde heel kort de prettige sa menwerking met de neutrale clubs in KNVB en HVB eri deelde mede dat het district Haarlem reeds meer dan 3000 katholiek-georganiseerde voetballèrs telde. De Geestelijk Adviseur, Kapelaan Heemskerk, die hierna zijn wat verlate preek hield, sprak over de verhouding jeugdjeugdbeweging en betrok hierbij de artikelenserie over dit onderwerp, onlangs in dit blad gepubliceerd. De greep van de eigenlijke jeugdbeweging HAARLEM (Adv.) Hoewel het Openluchttheater te Bloe mendaal zodanig gebouwd is, dat een grote uitbreiding mogelijk wordt zon der het natuurschoon te schaden, zijn er thans nog maar 1150 zitplaatsen. Het stichtingsbestuur is van de ge dachte uitgegaan, dat de kat eerst uit| de boom moest gekeken worden Nu de maand Augustus in het land is, is die kat er wel uitgekeken. Ver leden week Woensdagavond moesten er stoelen en banken bijgeplaatst worden om niemand teleur te stellen, die het Ballef der Lage Landen in de open lucht wilde zien dansen. Men weet, dat de enthousiastè schare het programma na de pauze niet meer kon zien, omdat een hevige regenval een einde aan de audiëntie der muze Terpsichore maak te. Het mooie weer trok gisteren nog meer publiek naar het theater, zodat bij de aanvang van de voorstelling 1450 bezoekers een plaatsje hadden gevon den, wat de laatkomers betreft met de hulp van klapstoeltjes. Dit succes is voor het bestuur aan leiding geweest om een derde voorstel ling te organiseren op Zondag 28 Au gustus. Gebleken is ook, dat de trek naar het theater in deze zomermaand zo groot is, dat het programma belang rijk uitgebreid dient te worden. Het volgend jaar zal men er dan ook voor zorgen, dat Augustus in aaneenscha keling variatie biedt. Nu was het gisteravond zo ideaal voor 'n openluchtvoorstelling als 'tmaar zelden zal kunnen zijn. Aangena me temperatuur, windstil en een fon kelende sterrenhemel. Men kon het de dansgroep ook aanzien, dat zij met meer enthousiasme en overgave danste dan de vorige maal, hoewel ons bij het zien van het gehele programma nog eens duidelijk is geworden, dat dit vader landse ballet vrijwel uitgepraat is, wat zijn kunnen betreft. Na de pauze werden de „Behekste Costuums" met choreographie van Leo Kersley, „Les Sylphides" op de verruk kelijke muziek van Chopin en „Het Bruidsboeket", een eenvoudig gegeven, zonnig en blij uitgevoerd. Misschien was het programma wat overladen, hoewel de bezoekers, die kwantiteit zochten, daar geen bezwaar tegen zullen hebben gehad. Opnieuw is bewezen, wat een koste lijk bezit het openluchttheater is. op de jongens (en vooral die boven de 1415 jaar) verslapt, de bezorgdheid van geestelijke en wereldlijke leiders op dit terrein uit zich onder meer in de tentoonstelling Jeugd van Nederland welke nu in Amsterdam gehouden wordt; een bezoek hieraan werd sterk aanbevolen. In de katholieke sportbeweging en vooral bij de junioren is de jeugdleider een belangrijke schakel en dit zowel voor de jongens onderling als voor het contact met de ouders. Er moet 'n zekere band groeien tussen jongen en leider, de laatste moet steeds bedenken dat de sport in onze ogen altijd een middel blijft en nooit doel mag worden. De lei ders moeten daarom in alle opzichten een voorbeeld zijn. De spreker van deze morgen, de heer N. Tervoort uit Zaandam, was verzocht een tweetal onderwerpen te behandelen, n.l. de waarde van de sport en de pu berteit; in verband met de beschikbare tijd moest een en ander jammer genoeg zeer summier besproken worden. Het katholieke standpunt bij de waar de van de sport wordt beheerst door het principe dat de ziel altijd belangrij ker is dan het lichaam. Lichamelijke ge zondheid, lichamelijke kracht en schoon heid zijn best, doch .zielegezondheid -kracht en -schoonheid moeten altijd hier boven staan. Techniek is nodig bij de sport, doch tactiek het spelen mét de hersens is alweer belangrijker. De mens leeft in een gemeenschap, zo is een voetbalelftal ook een klein gemeen schapje op zich, men is zeer sterk op elkaar aangewezen. Naast dit menselijke bestaat er een bovennatuurlijk leven, de mens is door zijn doopsel een tempel van de H. Geest geworden. Het tweede onderwerp: puberteit leent zich moeilijk om in een verslag besproken te worden; laten wij volstaan met de woorden van de heer Van Turn hout te onderschrijven die hij sprak bij de sluiting: wij hebben allen genoten van deze korte inleidingen en zijn zeer waarschijnlijk hét nodige wijzer gewor den in deze voor de katholieke jeugd leider zo belangrijke zaken. Aan wijlen A. Legebeeke, Stoottroepen le kl., is ingevolge een Kon. Besluit het Ereteken met de gespen posthuum toege kend. De onderscheiding is aan de ouders, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 404, uitgereikt. Zaterdagmiddag was het zevenjarig meisje C. O. uit Zwolle, dat in Bloemen daal logeerde, in Groenendaal aan het spelen, toen zij haar linkerarm op twee plaatsen brak. Zij werd overgebracht naar het Diakonessenhuis te Haarlem. NATUUliZUN OF Z'N BES* Het Internationaal Legioen der Wereld burgers hield Zaterdagavond in het Haarlemse Concertgebouw een openbare vergadering, waarvan het voornaamste ongetwijfeld was het bekendmaken van de uitslag van de proefstemming, die in de bloemenstad gehouden werd voor een federale wereldregering. De Haarlemmers, die daar prijs op stelden, moesten door middel van een stembiljet antwoorden op drie vragen: óf zij konden instemmen met een fede rale wereldregering, of zij de wereldver- kiezihgen in 1950 konden voorstaan en of zij de Beweging wilden machtigen aan de Nederlandse regering te vragen, deze wereldverkiezing officieel ook in ons land te doen geschieden. Ie'dere Haarlemmer kreeg een stem biljet In de bus en het is opmerkelijk, dat meer dan de helft van de Spaarne- stadbewoners, die volgens de Nederland se wet stemgerechtigd zijn, hun stem uit bracht in de bussen, die door het Haar lemse gemeentebestuur ter beschikking waren gesteld. In totaal brachten 39.750 Haarlemmers hun stem uit, waarvan 37.816 personen zich accoord verklaarden met de vragen. De tegenstemmers waren verre in de minderheid, 409; de overige biljetten waren blanco in de bus gewor pen of van een commentaar voorzien Uiteraard sprak men over deze uitslag zijn voldoening uit, temeer, daar Haar lem verreweg de grootste stad is, waar een dergelijke stemming werd gehouden. Medegedeeld werd, dat het resultaat te Haarlem vrijwel geheel in overeenstem ming is met dat in andere plaatsen, want ook daar sprak ongeveer eenzelfde per centage van de stemmers zich uit voor een wereldregering. Betreffende de algemene verkiezingen in 1950 is men reeds zover gekomen, dat •Frankrijk en Italië en de meeste staten van Amerika algemene verkiezingen zul len houden. De Augustus'-maand maakt nog veel goed van het tot dusver slecht verlopen badseizoen 1949. Het was gisteren, ten gevolge van het voortreffelijke strand weer, buitengewoon druk te Zandvoort. De automobilisten mochten niet komen, maar de fietsers vulden de toegangswe gen naar Zandvoort. De rijwielstallingen puilden uit. Trein en tram brachten ook tienduizenden bezoekers. Op het strand was het overvol en de politie had moeite om het voor baden verboden gedeelte der zee „schoon" te houden. Voor het eerst moest in betekenende mate gecon stateerd worden, dat het verbod van het strandschapsbestuur om op de boulevards in badcostuum te lopen werd overtreden vooral door dames. Op het kampeerterrein gaf de Zandv, reddingsbrigade onder grote belangstel ling een demonstratie. Evenals Zaterdag avond bleef het tot middernacht gezel lig druk in het dorp en werden goede zaken gedaan. Het traditionele touffioot van RCH om. de Zilveren Molen van Groenendaal vond ditmaal slechts drie deelnemers aan de start. ZFC was blijkbaar ver hinderd, het fraaie kleinood te komen verdedigen, zodat naast RCH thans Friesland en RFC in een halve compe titie elkander de ere-palm bevochten. Dank zij een beter doelgemiddelde werd RFC winnaar, want nadat RFC en RCH tegen elkaar gelijk hadden ge speeld, 11, won RCH met 42 van Friesland en RFC klopte de Friezen mét De Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout is deze dagen weer het gastvrije tehuis, waar de K. A. B. van het bisdom Haarlem zich bezint op de actuele problemen van deze tijd tijdens haar jaarlijkse studiedagen. Dat is Za terdagavond reeds in die rustieke omge ving onder de rook van Leiden begon nen en morgenavond zal er weer een punt achter worden gezet. De enkele honderden het kader van de K. A. B. mogen wij die wel noe men hebben de diverse problemen danig in studie genomen en voorgelicht door deskundige inleiders over een en ander van gedachten gewisseld. Het programma is echter wel zo sa mengesteld, dat het geen aaneenschake ling is geworden van inleidingen, maar ook aan ontspanning en recreatie een ruime portie is toebedeeld. Niet anders dan verheugd over de grote opkomst Zaterdagavond kon de diocesane voorzitter, de heer J. W. v. d. Akker, de deelnemers welkom heten en daarbij zijn dank betuigen aan de Broe der-Overste van de B. N. S. voor zijn gastvrijheid. Hij bracht nog eens naar voren, dat van de te behandelen actuele problemen uiteraard die gekozen waren, die in het bereik liggen van de arbei dersbeweging. Tenslotte werd met aller instemming een telegram gezonden aan Haarlems Bisschop, Mgr. J. P. Huibers, De eerste spreker, dr. B. J. M. Boe len, legde als het ware het fundament voor de komende dagen, toen hij sprak over het onderwerp „De mens in Gods scheppingsplan". Deze spreker stelde nog eens met nadruk vast, dat het geluk van de mens bestaat in de harmonische ontplooiing van zijn natuurlijke en bo vennatuurlijke vermogens, die naar vol komen perfectie streven. Het moet hier de maatschappij zijn, die deze ont plooiing bevordert. Dat brengt uiteraard met zich mee, dat de rechten van een bepaalde groep niet mogen praevaleren boven die van een andere met de con sequentie tevens, dat de sociale recht vaardigheid dus fundamenteel is voor het geluk van alle mensen. Deze stelling mag natuurlijk niet tot verkeerde conclusies leiden. Zij mag niet betekenen, dat alle mensen dezelfde functies moeten bekleden, dezelfde ca paciteiten bezitten, even grote verant- woordëlijkheid dragen of evenveel be zitten. Wel moet men daaruit de gevolgtrek king maken, dat ieder mens een gelijk gerechtigd lid is van de gemeenschap, wiens belangen behartigd dienen te worden, waarbij dan een menswaardig bestaan een eerste vereiste is. Was dit kort samengevat de inleiding van dr. Boelen, Zondagmorgen bouwde de directeur van het Arka-bureau, dr. M. i. i. van Deysselbloem, op dit funda ment voort bij de bespreking van: Staats bemoeiing of gemeenschapszorg. Wij ge loven, dat hierbij wel ongeveer de be langrijkste dingen van de studiedagen gezegd zijn, want spreker onthield zich niet van stevige critiek op de huidige gang van zaken en ontzag zich niet, menig hartig woord te spreken ten aan zien van de vakbeweging. Maar het zij gezegd, dat die critiek positief was en dat spreker haar behoorlijk met spre kende argumenten kon onderstrepen. Critiek was er allereerst op de titel van de inleiding, waarin als dilemma gesteld werd: staatsbemoeiing of gemeenschaps zorg. Spreker zag er namelijk graag een ander „of" aan toegevoegd, de persoon lijke verantwoordelijkheid. En in verband hiermede stelde dr. v. Deysselbloem de algemene vraag: Waar gaat het eigenlijk om bij de oplossing der maatschappelijke problemen? Waarop net uiteraard algemene antwoord volgde: dat wij als mens stuk voor stuk naar recht en plicht in de juiste verhouding staan tot God en evenmens. Hierop voortbouwend vroeg spreker zich af, of de mens niet te veel vergeten wordt om plaats te maken voor de ge meenschap en kwam hij als vanzelf op het terrein der vakbeweging. Vaststel lend, dat ook de katholieke vakbeweging als strijdorganisatie tegen het kapitalis me geboren is, wilde hij niet beweren, dat de strijd ten onrechte gevoerd was en dat er geen schone resultaten geboekt waren. Maar wel bracht hij de vraag naar voren, of de katholieke vakbewe ging zich wel voldoende had weten vrij te houdén van de socialistische invloed. Weliswaar is de K.A.B. anti-socialistisch, maar het is de standsorganisatie, die de vakbeweging op het hellend vlak heeft tegengehouden. Dr. v. Deysselbloem tekende de strijd van het socialisme in West-Europa en wees er op, hoe de Staat steeds meer verantwoordelijk werd gesteld. Daar door ontstond de mentaliteit: alles maar afschuiven op de Staat, met als gevolg: niet meer op eigen benen wil len of kunnen staan. Wanneer men dan bewust alle risi co's gaat laten neerkomen op de col lectiviteit, dan betekent dat, dat bin nen enkele generaties de gemiddelde mens te veel socialistisch is en te wei nig solidaristisch. Uitvoerig ging spreker in op het begrip gemeenschap en de consequen ties, die daaraan verbonden waren voor het individu. Gezien het feit, dat momenteel de man in de straat gewoon rekent op de gemeenschap en ieder persoonlijk initiatief gaat missen bij de zorg voor de toekomst, meende hij, dat er een debacle dreigt, die nog slechts kan worden tegengehouden, wanneer men zich meer vertrouwd maakt met de soüdaristisebe gedachte. Mede in verband hiermede kwam dr. v. Deysselbloem bij het beginsel der subsidiariteit terecht, waarbij hij met klem betoogde, dat in alles het parti culier initiatief dient te praevaleren bij de oplossing van het maatschappelijk probleem. Uit hoofde van datzelfde be ginsel trok spr. een scherpe lijn tussen Staat en Maatschappij, welke ieder een eigen taak heeft, getoetst aan het alge meen welzijn. Dan kan er geen staats bemoeiing zijn op terreinen, waar de Staat niets te maken heeft. Ook de socialisatie kwam natuurlijk ter sprake en wij volstaan hier slechts met sprekers opmerking ten aanzien van ons eigen land: wij moeten hier de deur angstvallig gesloten houden, want is ze voor één socialisatie open, dan krijgen wij ze niet meer dicht. Wij kunnfen tenslotte het gehele be toog van dr. Deysselbloem samenvat ten in zijn voornaamste conclusie aan het einde van zijn inleiding, toen hij zeide, dat de sociale zekerheid van de wieg tot het graf dan pas in rechte banen gaat, als zij niet ten koste gaat van de persoonlijke verantwoordelijk heid en offerbereidheid. Het was zware kost, die de deel nemers kregenvoorgezet, maar de ge- daehtenwisseling was er des te vrucht baarder door. Deze werkte dan ook kennelijk verhelderend en vormde een goede overgang naar de inleiding van Zondagmiddag, toen drs. P. C. Boogaers sprak over „Bezitspreiding". Hierin werden bekende gedachten weer eens in een scherp licht geplaatst. Deze spreker ging nog eens uitvoerig na, waarop de gedachte van de bezits- spreiding wordt gefundeerd en betoogde daarbij, dat dit fundament moet ge zocht worden inde doeleinden van de schepping, met andere woorden: in Gocis natuurwet. Hierbij kwam drs. Boogaers onwille keurig op de verhouding tussen sprei ding van bezit en sociale voorzieningen. En hij meende de vraag: „Wordt het doel, dat men zich voorstelt te bereiken door spreiding van het privaat .bezit, met name de bestaanszekerheid voor zichzelve en zijn gezin, thns niet be werkstelligd door de sociale voorzienin gen?" niet ten volle te kunnen beves tigen, omdat het doel immers moet zijn: bestaanszekerheid op een wijze, die re kening houdt net het individueel ka rakter van de mens. Wil men de bezitsspreidingsgedachte verwezenlijken, dan zal men enerzijds moeten streven naar een zo groot moge lijke productieopbrengst, anderzijds naar een zodanige verdeling van die op brengst, dat het deel, dat de arbeiders toevloeit, voldoende is om in de behoefte van het levensonderhoud te voorzien en de behoefte aan privaat bezit te be- vtedigen. 1—0. RFC telde dus 2—1, RCH 5—3, zo dat RFC op het kantje af winnaar werd. Het technisch betere spel van RCH was- oorzaak, dat de Racing vooral in de eerste helft een groot overwicht aan de dag kon leggen, maar door stug ver dedigen wisten de Rotterdammers on heil te voorkomen. Vooral doelman Vér- brugh weerde zich uitstekend en wist enkele harde en fraaie schoten van Hanse en Biesbrouck onschadelijk te maken en slechts voor een strafschop moest hij capituleren. Een der RFC- achterspelers begin in het beruchte ge bied een overtreding en het was Hanse die het vonnis voltrok. Ook na de pauze gaf RCH veelal de toon aan, maar in de Haarlemse voor hoede miste men de juiste afwerking en ook nu weer verdedigde RFC zich moe dig, terwijl de Rotterdammers in deze periode zelf meermalen ten aanval trok ken. Bij een der aanvallen, geleid door de linkervleugel, belandde een uitste kende voorzet van Sinjorga bij zijn col lega Scherpenhuizen op de andere vleu gel en deze laatste slaagde er in de stand in evenwicht te brengen en hoe beide partijen hierna ook zwoegden, het bleef 1—1. De Friese eerste klasser werkte wel iswaar hard voor een eervol resultaat, maar had tegen het technisch veel ster kere RCH niet veel in te brengen. In RCH's voorhoede was ditmaal Hanse bijzonder op schot en nam alle vier de doelpunten voor zijn rekening. Voor en na de rust scoorde de Haarlemse mid denvoor tweemaal en het waren Oost veen voor rust en Ferwerda na rust die voor Friesland de doelpunten aan het scoringbord brachten. De Friezen maak ten een niet al te sterke indruk. Deze wedstrijd moest de beslissing brengen en RFC had aan de schrale 1—0-zege juist genoeg om zich in het bezit van de fraaie prijs te stellen. Het was anders maar een armzalig partijtje voetbal dat hier ten beste werd gegeven De Rotterdammers speelden nog het minst slecht en scoorden het enige doel punt reeds voor de pauze door Versloot Hierbij bleef het, ondanks verwoede pogingen van Friesland om niet hele maal met lege handen naar Leeuwarden te moeten terugkeren. Elswout-tournooi ln het Eiswout_tour_ n°0VIfnw°„° „werd„ Onze Gezellen uitge- RGH 2 RCH Sell:k spel tegen SS né uifaLofiï de strafschoppen be- -+gn waren: DCO—VVD 2—2 nen 2-Tnna v3 rIstra*schoPPen, DIO—Hillil zeilen"2—-2 Rch"81"8.' RCH 2~°nze Ge- Haarlem 2-VVB 2^1 strafschoPPen' T,,^1™Tt°Urnooi b« Schoten - In het JH h SI11001 van Schoten om de Vrii- fin'ale mtt DSS a tweede door in de HBC a van EDO a te verliezen. He HRP xeïde voor Velsen a omdat piaats wonnen 6 Strijd °m de derde Eiibet adspiranten-tournooi om de Da- wteXi w°. B?ker werd DSS a eveneens tweede. Het verloor in de finale van Vaas- sen a met 21. Jubileum-tournooi TyBB De dual- meet tussen zes Juniorelftallen van TYBB VVbad het volgende resultaat: TA BB aRKVVA a 20, de b-ploegen speelden 1—1 gelijk, TYBB c, d en e won nen resp. met 50, 3—1 en 6—2, terwijl de f-ploegen 1—1 gelijk speelden. Badplaatstournooi In het Badplaats- tournooi om de Zilveren Watertoren, geor ganiseerd door Zandvoortmeeuwen, waren de uitslagen: ZandvoortmeeuwenZFC 2 52- DWS 2HUlegom '39 3—4, Alkmaarse Boys—QSC 12, Ajax 2Bloemendaal 12. Voor a.s. Zondag luidt het programma: ZandvoortmeeuwenQSC en Bloemendaal Hillegom waarna de finales worden ge speeld. Mid Kennemerland-tournooi De uit slagen van het Mid Kennemerland-tour nooi waren: VitesseADO 10, DEM— WE 8—4; WE wint na straf schoppen. Van de zijde der K.L.M. deelt ons mede, dat, nadat eerst alle autoia* tische piloten buiten gebruik werO gesteld, thans buiten werking zijn: o electrische automatische besturingsi richtingen in de Constellation L 749, Douglas DC6 en de Consolidated Vult® „Convair Liner". De automatische Pu" ten in de Douglas-machines: Dakoi* DC4 en Skymaster en in de Locknee L 049 zijn niet buiten werking. De electrische automatische besturing®" inrichtingen, die thans buiten werk1n» zijn, zijn aanwezig in elf Constellation? L 749, zeven DC6-machïnes en twaj* Convair Liners. De hydraulische au' matische besturingsinrichting, de wel uj gebruik is, is gemonteerd in drie en de tig Dakota's, vier DC4-machines, zeVJL Skymasters en vijf Constellations va het type L 049. De republikeinse delegatie heeft ®®g communiqué uitgegeven'betreffende uitvoering van de order tot staking va de vijandelijkheden. Hierin wordt aa gekondigd, dat de republikeinse delega tie zal protesteren bij de centrale mengde commissie tegen „het feit. de Nederlanders een begin maakten publicaties, die in strijd zijn met letwj en geest van art. 17 van de handleidu» tot uitvoering der overeenkomst,g Het communiqué wijst erop, dat bij uitvaardiging van de order de verbwg dingsmiddelen van de reput"kew=_ strijdkrachten waren ontwricht. De N derlanders beschikten echter over g° de communicatiemiddelen. „De repub" keinse regering vroeg aan de UNCi en, tl. de Nederlanders meermalen om assisted tie, evenals om haar in staat te steil® snelle verbindingen met alle gebied te hervatten. Deze verzoeken waren dusverre vergeefs." Het Indonesische jeugdcongres Djocja heeft volgens het Chinese „Ken Po", een resolutie aangenonif®' waarin o.a. wordt aangedrongen dse terugtrekking van de Nederlaw strijdkrachten uit geheel Indonesië front te maken tegen de koloniale ®0' log, vrijlating van alle gevangenen f voortzetting van de onafhankelijksstri) Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlel» heeft benoemd tot: pastoor te Haarlem (O. L. Vr. B? zenkrans) de weleerw. heer J- N- Beenakker; te Voorburg (O. L. Vr. ft meivaart) de weleerw. heer H. F. Cue pens; te De Rijp de weleerw. heer P. M. Holtkamp, die leraar was_ a<^ het Klein-Seminarie „Hageveld' Heemstede. Tot leraar aan het Seminarie „B*' geveld" te Heemstede: de -.veleer* heer S. H. J. van der Meer; tot asSP tent te Wognum de weleerw. heer Luken, die assistent was te Bergen Antoniuspensionaat) Tot leraar aan het Seminarie „Hag® veld" te Heemstede de weleerw. h® Th. J. Kramer. Tot kapelaan te v* terblokker de weleerw. heer P. C- Mussert (Neom.). Tot rector te Voorhout (St. Geraf p Maj. Stichting) de weleerw. heer G. Regeer. r> Tot kapelaan te: Amsterdam (O- Vrouw Kon. des Vredes) de weleerw heer J. Metzelaar; te 's-Gravenhag (H. Gerardus Majella) de weleer heer W. A. Nicolaas; Rotterdam Familie) de weleerw. heer J. v. d B" gerd; 's-Gravenhage (H. Theresia v- K. J.) de weleerw. heer W. J. A. M®. der; Leiden (O. L. Vr. Hem.) de we eerw. heer H. v. d. Heyden; Schieda (H. Liduina) de weleerw. heer C. Watervis; Loosduinen de weleerw. h®. J. P. Knook; Bodegraven de weleer^ heer A. W. de Greef: Warmond de we' eerw. heer A. G. W -Jijs (Neom.)-. Tot rector „St. Mariagesticht", Schi®1. baan Hovius-Groenestein te Den de weleerw. heer F. H. Heemskerk' Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbar®, de weleerw. heer J. H. M. van Ing®?' Rotterdam (H. Theresia v. h. K. J-) d weleerw. heer J. G. v. d. Kleij; Heeras' kerk de weleerw. heer P. J. Barend®6' Hoofddorp de weleerw. heer C. Nie^ wenhuizen (Neom.); Purmerend de wel' eerw. heer Th. G. Rosier; Watering®' de weleerw heer C. Vlaar; Volendaw de weleerw. heer J. A. L. Laurenj' Overveen de weleerw. heer K. J Tervooren, die kapelaan was te 't Ka'1' s-Gravenhage (H. Ger. Majella) weleerw. heer G. F. de Beer. die lera£ was aan het R. K. Meisjes-Lyceum. R®L nier Vinkeleskade, A'dam; Amsterda® (O. L. Vr. Rozenkrans) de weleer?; heer H. W. J. Verbeek; Rotterdam 'v! Ant. Abt) de weleerw. heer S. N. P® reboom: Amsterdam (H. Nic. en Bar®, de weleerw. heer S. J. M. Broerse®' Rotterdam (H. Hildeg.) de weleer1*, heer P. W A. Hillebrand; Haarl6^ (H.H. Elis. en Barb.) de weleerw. h®® Th. J. Steenland; Amsterdam (Beg'J®. hof) de weleerw. heer dr. M. J de Jor,f. Amsterdam (H.H. Mart. v. Gorcum1 0 weleerw. heer H. C. Roozenburg; Haar, lem (H. Joseph) de weleerw. heer vi' J. Dekleermaeker; 's-Gravenhage Liduina) de weleerw. heer J. S Groenen; 's-Gravenhage (H. Theresia h. K. J.) de weleerw. heer P. B- H°i, telier; Rotterdam (H. Nicolaas) de ^eL eerw. heer C. H. Vriesekoop; Alphen weleerw. heer E. A. S. Duym; Ams'e', veen de weleerw. heer J P. SeysebSS' Waddinxveen de weleerw. heer J- Bergen (Neomist). Vervolgens heeft de Bisschop aan weleerw. heer C. A. Rijk. thans kaP? laan te 't Veld. opdracht gegeven Z'U studie in de Theologie te Rome v0° te zetten. Tot kapelaan te 't Veld is ben oef* de weleerw. heer N. P. Landsm8" (Neom.). De weleerw. heer A. p. F. Angevaa®®; leraar aan het Seminarie „Hage^®'3,, te Heemstede, heeft opdracht gekr6» ,e zijn studie in het Nederlands aan j R. K. Universiteit te Nijmegen v° te zetten. Tenslotte is aan de weleerw. h®e*rii- van 't Westeinde, thans student te j„ megen, opdracht gegeven zijn studi6 de dogmatiek te Rome voort te ze1 (Nlet-offlclële Koenen) Vorig OP®". slot 3% Nederl 1948 3-3% Nederland 1947 8 Ned. «2-64 oei. fac. Inschr Grtbk 1946 3 oCl Ned. Handel Mfl. eert A.K.O. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubber Holt Amerika Ltln ,Ned. Seheeov Unie Kon N. StoomO. Mij. H.VA DeU Mtj. eert 100 9711 99 98 15514 185 121% 166 151(4 197 266% 298 245% 319% 138% 162% 131% 161(4 158% 07% 187 27® I#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2