Eerste wereldkampioen Nederlander: Henk faanhof Vinken derde en Nolten negende in algemeen klassement ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Slijkhuis wint 1500 m. van Reiff in recordtijd VAN STEENBERGEN neemt de trui van Schotte over Schulte, beste Nederlander, na 260 km. murw gereden Dubbele Britse zege in Marathon-Enschede Tamme race Snelste tijd ooit gemaakt HET WESPENNEST Twee overwinningen van F, Dillema Zware serie voor Pronk WIM VAN EST TWAALFDE Nederl. tennisploeg MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 'cos: Onze sporiredacieur telefoneerde ons Zondagavond uif nopenhagen Henk Faanhof, de zes en iwinfig-jarige blonde Amster dammer, heeft Zaterdagavond tussen 6 en 7 uur als in een droom geleefd. Van het ogenblik af, dat hij als wereld kampioen juichend over de eindstreep ging en wild mei zijn armen zwaaide tegen iedereen die maar in zijn geluk Vvilde delen, tot aan hei moment dat zijn helper hem aan de enthousiaste huldebetuigingen van bekenden en onbe kenden onttrok, was hei één voortrazende film voor hem, een overstelpende hoeveelheid nooit ie vergeten, verrukke lijke beelden. De toejuichingen en hel voortdurend applaus, de verslaggevers en fotografen, de regenboogirui die over zijn hoofd werd getrokken, de enorme krans die om zijn Schouders ging en hei radio-interview mei de opgeiogen kreet naar huis: Ik bèn hei! Er kwam maar geen einde aan. Geradbraakt in een stuk of Scht Europese talen klonk zijn naam nog lang over hei circuit en wanneer de politiemacht, in zwaar gebiesde uni formen en met witte petten als in een opera comique, niet ■^oor een sterk escorte had gezorgd, zou Faanhof misschien tlog altijd op hei circuit van Kopenhagen staan en naar de juichende menigte wuiven of lachen legen de veeleisende fotografen. Haven in zicht Kass of Faanhof Gaston Reiff onderscheiden Middelkamp wint te Maastricht Pellenaars winnaar wielecriterium Oss Van Beek in achtervolging Koningin en Prins bezoeken voetbalwedstrijd OOK ZONDAG BIJ SPRINTERS: Drie Nederlandse uitvallers door David Duncan C bi*® une"' <6> e# Ro- N. A er L' s aa" W Maar niet alleen Faanhof heeft het eerste nummer van de wereldkampi oenschappen tot een daverend Neder lands succes gemaakt. De derde plaats "an Vinken en de negende van Nolten onderstrepen met niets te wensen over latende duidelijkheid de alles overheer sende rol, welke onze landgenoten heb ben gespeeld in het glorieuze einde van deze kalme en weinig aantrekkelijke teedstrijd op het te lichte circuit. Niet dat de geringe kwaliteit ook kiaar iets afdoet aan de orestatie van de kieuwe wereldkampioen. Geen sprake Van. Juist Faanhof is een van de wei nigen geweest en onder hen de eer ste die in deze 190 km niet heeft ge aarzeld zijn kaarten op tafel te leg gen. Al in de eerste ronde zat hij voor aan, soms een tiental meters vóór het Peleton. Hij reed bijzonder gemakkelijk an zocht af en toe zo overmoedig naar een uitlaat voor zijn onbetwiste kracht, dat wij hem in stilte tot groter voorzich tigheid maanden. Faanhof zag zelf ook tvel in, dat hij dit spelletje geen vijf hur kon volhouden. Vele ronden lang "leef hij na dit onstuimige begin in de groep op het grote moment van de slag zitten wachten en in die periode kwamen verschillende vruchteloze uit looppogingen, als die van Nolten, Pe- dersen, Valeriani en het Zweeds-Franse duo Fröbom en Labeylie. Dat was ook de periode waarin Dekkers viel en op gaf, maar Wagtmans, die finaal over de kop sloeg, met de tanden op elkaar doorreed. In de achttiende van de twee en twin- Hg ronden probeerde Nolten het nog eens. Hij kreeg gezelschap van de Zwit ser Hutmacher, maar het peleton was actief en gunde de vluchtelingen niet rneer dan het gebruikelijke rantsoen ®an vijf seconden. Met nog meer dan 30 kilometer voor de boeg was het op die tnanier slecht vechten en ook Nolten en Hutmacher gaven zich tenslotte over. Toch was nu het grote ogenblik ge komen. Nauwelijks was- de orde her steld of Pedersen, de Deen, ging op hoer kraaien; maar ook hij zou voor het front van zijn 40.000 landgenoten geen triomfantelijk ssolo rijden. Hij kreeg ge selschap van drie, vier man, onder wie eén Nederlander, Nolten. Faanhof zat op det ogenblik van de scheuring niet op ®en gunstige plaats en bleef achter. Maar verslagen was hij niet. Alleen de Belgen in het grote peloton hadden er "elang bij de zaak af te remmen, omdat jdj drie man bij de vluchtelingen tel den. Zij konden evenwel die opdracht hiet aan, evenmin als de drie aan de k°p erin slaagden de negen nationalitei ten van de Leidende Veertien tot een homogeen geheel te formeren. Iedereen ®i de kopgroep was bezield met het Prijzenswaardig voornemen om toch v9oral de kastanjes niet voor anderen kit het vuur te halen en dat beteken de het einde van het feest. Toen ging de Luxemburger Kass op de loop. Meer dan 180 kilometer had "■ij in de luwte van het peleton gezeten, Peen grammetje meer op de schaal ge- e9d dan nodig was en al zijn krachten Oespaard voor dit slot-met-kansen- ®oor-iedereen. Het slot, dat hem on weerstaanbaar opdrong naar de lauwer krans en de regenboogtrui. Acht kilo meters nog, zeven, zesNog altijd duurt Kass met alle kracht die hem ge schonken is de pedalen onder hem weg Pm zijn voorsprong van ttoee-, drie honderd meter te behouden. Bij elke honderd meter groeit zijn kans. Maar dan komt plotseling een oranje &ki uit het peleton op hem af stuiven, (tientallen kilometers lang heeft Faan- kof met zijn internationale sprinters- j.ePutatie een argwanend kluitje Zwe den, Fransen en Belgen aan zijn achter stel gehad, maar nu is hij plotseling u'eg en geen mens die in zijn kielzog *ak blijven. Kass ziet hem komen en 5feet genoeg. Wanhopig probeert hij aanhof kwijt te raken, rukkend en du- jjlekd honderden meters achter elkaar. iaar Faanhof heeft in een flits de gou den schittering van de medaille gezien en de glanzend witte zijde van de trui gevoeld. Hfij rijdt nu als winnaar en wanneer op 400 meter het spandoek boven de eindstreep voor hem oprijst, geeft hij zijn laatste krachten in zijn eindspurt, die Kass uitstekend beant woordt, maar waarin hij de Nederlander toch met 4,5 lengte voorsprong over de streep moet laten gaan. De snelste won inderdaad, maar de snelste was tevens de beste. En 20 seconden later komt het peleton aanrazen. En weer gaat een Oranjetrui als eerste door de finish: Vinken. Met hem en Faanhof en dan nog Nolten als negende komt Nederland met roem be laden uit deze strijd zonder allure en emotie. De uitslag luidt: 1. Faanhof (Neder land) wereldkampioen 4 uur 53 min. 42 sec.; 2. Kass (Luxemburg) op 1 lengte; 3. Vinken (Ned.) 4.54.04; 4. Blusson (Fr.); 5. Varnajo (Fr.); 6. Bucher (Zwitserl.); 7. Born (Zwitserl.); 8. Huraux (Frank rijk) allen zelfde tijd als Vinken. Alle andere renners op de 9e plaats geklas seerd. Gemiddelde uursnelheid 39.400 km. Gaston Reiff. wereldrecordhouder op de 2000 en de 3000 meter, en Olympisch kampioen 1948 op de 5000 meter, is ont vangen door de minister van Openbare Gezondheid, de heer Van Glabbeke, die hem uit naam van de prins-regent de gouden medaille van sportieve verdien ste neeft overhandigd. Dit is de eerste maal dat deze onder scheiding in België is uitgereikt. Te Maastricht werd gisteren een weg wedstrijd over 100 km. voor profs en onafhankelijken gehouden. De uit slag luidt: 1. Theo Middelkamp (Kiel- drecht) 2 uur 10 min. 20 sec.; 2. Savels- berg (Hoensbroek), 3. Sprenkelink (Hengelo), 4 Steenbakkers (Den Bosch), 5. Bijster (Haarlem) op 33 sec.; 6. Sijen (Maastricht), 7. Bouk Schellingerhoudt (Zaandam), 8. Van Rijn (Amsterdam). Onder overweldigende belangstelling werd Zondagmiddag de traditionele ronde van Oss gereden. Winnaar werd Pellenaars, uit Breda, in 2 uur 51 min. 5 3/5 sec.; aan het wiel gevolgd door Bakker (Zaandam). De Japanner Foeroehasji legde te Los Angelos de 800 meter borstcrawl af In 9 min. 35,5 sec., hetgeen een nieuw wereld record op deze afstand betekent. 7. De jonk der Chinese zeerovers wendde scherp en koerste recht op het andere schip aan, dat een rijk versierd vaartuig bleek te zijnwaarvan de hoge, rode zeilen zich breeduit in de ochtendbries ontplooiden. De zon schitterde in het kostbare snij- en inlegwerk der boorden en deed de helmen en borstplaten der krijgers op het dek scherp uitkomen. Hadden de piraten gedurende de afgelopen dagen op de komst van dit schip zitten wachten? vroeg Eric zich af. En dan merkte hij, dat Toeng Cho, de piratenaanvoerder naast hem was komen staan en spottend naar het andere vaartuig keek. Er heerste een vreemde spanning aan boord. De mannen wierpen verstolen blikken op de geborduurde spandoekendie langs de zeilen van het andere schip afhingen Eric hoorde hoe enige zeerovers met nauw verholen ontzag het woord „Vijftenige Draak" mompelden. Nu wendde Toeng Cho zijn blik tot de Noorman en zei grijnzend: „Zie naar het teken van de Vijftenige Draak, barbaar, en weet, dat dit een grote strijd zal worden. Want ait embleem beduidt, dat zich een dochter van de Draak, een prinses van keizerlijken bloedeaan boord bevindt." En inderdaad, indien de afstand niet zo groot was geweest, had Eric kunnen zien hoe een vreemd getooid meisje vanaf hel achterdek van het schip de nadering der piraten zenuwachtig gadesloeg. „En gaat ge haar aanvallen?" vroeg Eric strak. „Wij enteren binnen enkele ogen blikken", gromde de aanvoerder. „Maak je gereed voor de strijd, jij barbaar, en bij Tao, vecht zoals je nog nimmer gevochten hebt!" V - O.. HENK FAANHOF op de schouders van zijn enthousiaste supporters en landge noten na zijn schitterende overwinning. fien, Ïq faanhof gaat hier als eerste over lUdstreep en is daarmee wereldkam pioen bij de amateurs. Te Antwerpen werd Zondagmiddag de landen-athletiekwedstrijd België Nederland gehouden. Op de 1500 meter boekte Slijkhuis een verrassende zege op de Belg Gaston Reiff door dit num mer in 3 min. 43.8 sec. te winnen. Deze tijd betekent een nieuw Nederlands re cord. Met liefst 5.8 sec. verbeterde Slijk huis zijn Nederlands record, dat sedert 7 September van het vorig jaar (Leu ven) met 3 min. 49.6 sec. gevestigd werd. Slijkhuis bleef slechts 0.8 sec. onder het wereldrecord, dat met 3 min. 43 sec. op naam staat van de Zweden Gunder Haegg en Lennart Strand. De tijd van Reiff bedroeg 3 min. 46 sec., hetgeen een nieuw Belgisch record be- tcksTit Harting (Nederland) werd derde met 3 min. 59 sec. De Belg Langenus plaat ste zich vierde. De uitslagen luiden: 100 m: 1. Linssen (B) 11 sec; 2. Ver- cruysse (B) 11.1 sec.; 3. Kleyn CN) 11.3 sec.; 4. Holst (N) 11.4 sec. *200 m: 1. Linssen (B) 21.8 sec.; 2. Scholten (N) 22 sec. (beste persoonlijke prestatie); 3. Lammers (NÓ 22.4 sec.; 4. Deams (B) 22.6 sec. 400 m: 1. Nusse (N) 49.9 sec. (beste persoonlijke prestatie); 2. Soetewey (B) 50 sec.; 3. Mathieü (N) 50 sec.; 4. Vandevelde (B) 52.5 sec. 800 m: 1. Rosier (B) 1.52.8; 2. De Kroon (N) 1.52.9 (beste persoonlijke Prestatie); 3. Brys (B) 1.55.1; 4. Knop (N) 1.50.6. "000 m: 1. Slijkhuis (N) 3 min. 43.8 s. (nieuw Ned. record); 2. Reiff (B) 3.46 ™eu* Belg. record); 3. Harting (N) o.o9; 4. Langenus tB). 5000 m: 1. Theys (B 14 min. 51.8 sec.; Everart (B)) 14.54.8; 3. Lataster (N) (N) 16l2Ê6te PCrS' prestat'è; 4- Groen 110„m,.hordcn: 1- Braeckman (3) 15.3 sec 2. Van de Zijpe (B) 15 sec.; 3. Van der Hoeven <N) 15.7 sec.; 4. Zwaan (N) lö.ü sec. 400 m horden: 1. Dits (B) 56.5 sec.; 2- WoMendorp (N) gg8 sec 3 <B) 56.9sec.; 4. Bakels (N) 57.1 sec. 4 x 200 m estafette: i. Nederland (Holst Lammers, Zwaan en Kleyn) 1 ■»m- Z7-6 fee.; 2. Belgie (Peters, Van Goethem, Wilmot en Lissen, 1.29.0. Hoogspringen: 1. Delelienne (B) 1.85 m.; 2. Keyzer (N) 1.80 m (beste persoon- lijke prestatie); 3. Van der Werf (N) 1.80 m; 4. Herssens (B) 1.70 m. Verspringen: 1. Wessels (N) 7.09 m (beste persoonlijke prestatie); 2. Naakt geboren (N) 7.07 m; 3. Libert (B) 6.72 m.; 4. Bodson (B) 6.34 m. Polstookhoogspringen: 1. Lamoree (N) 3.70 m; 2 Gieskens (N) 3.50 m; 3. De gens (B) 3.30 m.; 4. Swergoski (B) (niet geklasseerd). Hinkstapsprong: 1. Van Egmond (N) 13.72 m.; 2 Schilpzandt (N) 13.70 m.; ?«J?eIUS 13-2? m.; 4. Bodart (B) 12.83 m. Kogelstoten: 1. Verhas (B) 14 26 m 2,Kintzmger (B) 14.I6 ra.; 3. De Bruyn (N) 14 m.; 4. Derichs (N) 13.60 m. Speerwerpen: 1. Dammers (N) 56.04 m': 2- ^tkeve.U <ff) 53.305 ra.; 3. Dayer (B) 52.93 m.; 4. Van ycken (B) 48.69 m. Discuswerpen: 1. Kintzinger (B) 4311 m.; 2. De Bruyn (N) 42.41 ra.; 3. Postma (N) 41.65 m.; 4. Mertens (B) 40.71 ra Eindklassement: Nederland 88 put. België 87 put De Engelse zege op de dameslanden- wedstrijd te Londen in de 4 x 100 meter was voornamelijk te danken aan de wissels, die van de Britse ploeg veel beter waren dan van Nederland en Frankrijk. Bij de laatste wissel hadden de Nederlandse dame reeds een aanzien lijke achterstand en ondanks een prach tige honderd meter van Foukje Dille- ma behielden de Britse meisjes hun voorsprong. De beste individuele prestatie van de dag was de dubbele sprintzege van de Friezin Foukje Dillema. Zij toonde zich een waardig plaatsvervangster van Fan ny Blankers-Koen. In beide races kon de Britse kampioene Sylvia Cheeseman het niet verder dan de tweede plaats brengen. De mooiste race was die tus sen de beide Engelse meisjes Valera Ball en Hazel Spears op de 800 meter. Tot op ongeveer 150 meter lag de francaise Voisin aan de kop, maar daarna kwamen de beide Engelsen naar voren en nek aan nek ging het op de finishs af. Valera Ball won met ongeveer een 30 cm voor sprong. Verdere uitslagen luiden: Verspringen: 1 Y. Curtet-Chabot (Fr.) 5.625 meter; 2 M. Erscaine (E), 5.32 meter; 3 J. Desforges (E) 5.19 meter. Speerwerpen; 1 E. Pinard-Osterhold (Fr) 38.12 meter; 2 Ans Koning (Ned), 37.08 meter; 3 B. Chergold (E) 31.41 meter;. 4 x 100 meter estafette: 1 Engeland 48.5 sec.; 2 Nederland; 3 Frankrijk. Totaal klassement: 1 Engeland 67 pnt, 2 Frankrijk 54 pnt, 3 Nederland 48 pnt. De West-Nederland rit, een nacht- en dagrit voor automobielen over 600 km., is geëindigd. Vrijdagavond 19 Augustus werd bij hotel Duinoord aan de Wassenaarse Slag gestart. De finish was Zaterdagmiddag bij de Houtrusthallen te Den Haag. De nachtrit was een zg. kaartleesrit over 275 km. Het. dagtraject was een prestatietocht over 340 km. In totaal startten 160 wagens. De uit slagen zijn nog niet definitief bekend. De indeling van de drie series voor de 100 km. achter groter motoren te Kopenhagen, luidt: le serie: Lamboley (Frankrijk), Le- liaert (België), Bakker (Nederland). Kraus (Luxemburg), Schmaderer (Oos tenrijk). 2e serie: Lesueur (Frankrijk), Fro- slo (Italië), Michaux (België), De Best (Nederland), Lohmüller (Zwitserland), 3e serie: Pronk (Nederland), Besson (Zwitserland!), Meuleman (België), Bethery (Frankrijk). Uit elke serie komt de winnaar on middellijk in de finale; de overige stayers rijden twee repechages, van elke repechage komt de winnaar evenes in de eindstrijd. Gerrit van Beek zal met Wim van Est de achtervolging rijden, aldus een beslissing van de Nederlandse officials. Er was nog geen sprake van* geweest, dat Gerrit Schulte Van Beek zou ver vangen, maar na de zeer zware rit van Zondag achtte men het beter om Van Beek, die nog geheel fris is, op dit num mer in te zetten. Naar wij verder vernemen, bestaat er een grote kans, dat de amateurwielren ners Faanhof en Vinken binnenkort naar de gelederen der profs zullen over gaan. Uitgelaten doorbrak een opgewonden menigte van jeugdige, in kleurrijke kle derdrachten gestoken inwoners van Spakenburg en Bunschoten Zaterdag avond de politieafzetting en rende over het voetbalveld van Spakenburg naar Koningin Juliana en Prins Bernhard, die daar de wedstrijd tussen Spaken burg en K.P.S. (Koninklijk Paleis Soest, dijk) hadden bijgewoond. Het scheelde niet veel of zij hadden de hoge bezoe kers op het veld volkomen ingesloten, doch tijdig maakte de juichende menigte ruim veld, zodat de Landsvrouwe en de prins gemakkelijk de gereedstaande wa gen konden bereiken, waarin zij terug reden naar Soestdijk. De voetbalwedstrijd werd gespeeld ten bate van de Bond voor Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers en eindigde in een 42 zege voor Spakenburg. Onze sportredacteur telefoneerde ons Zondagavond uit Kopenhagen: De vertwijfelde poging van Schulte om nu eindelijk het wegkampioenschap te behalen, waarop hij al twaalf jaar zijn hoop heeft gesteld, is niet geslaagd. Zij is mislukt, nadat de pikeur van de Nederlandse wegrenners 260 kilometers lang in de voorste rijen had gestreden tegen de internationale sprinterselite, samen met Fausto Coppi, die zijn begerige ogen, behalve op de lauweren van de Tour de France en de Giro d'Italia, óók nog had gericht op het criterium kampioenschap van Kopenhagen. Maar ook Coppi slaagde niet. Juist als by de amateurs hebben onder de professionals de sprinters him slag op dit lichte en snelle circuit kunnen slaan. Coppi's heftige ontvluchtingspoging, ruim 30 kilometer vóór het einde, bracht Schulte de genadeslag toe, maar Van Steenbergen en Kübler versloegen op hun beurt in de sprint de Italiaan en zo kreeg de Belgische athleet nu de trui, welke het vorig jaar om de schouders van zijn landgenoot Schotte werd gehangen. Ted Schroeder verklaarde dat hij nimmer professional zou worden. Hij had er wel ernstig over gedacht, maar thans stond zijn Eigenlijk is deze strijd tussen de sprinters en de niet-sprinters in de groep het hoofdmotief van de gehele wedstrijd geweest. Het voorbeeld van Zaterdag had diepgaande conferenties bij de diverse generale staven tenge volge gehad en het resultaat was, dat de strijd der professionals een merk waardig verloop had. Merkwaardig omdat al in de tweede van de drie en dertig ronden een uitlooppoging werd ondernomen, die door de sterkte van haar bezetting zonder meer belangrijk was. Het is interessant te weten, dat juist de sprinters hierin een grote rol speelden, met name die der Belgen Impanis begon ermee in een groepje van vijf, waarin tot iedere verbazing ook Coppi zat. En toen daarachter nog Schulte, Van Steenbergen, Ollevier en Diederich kwamen aandraven, kon het offensief veilig als geopend worden be schouwd. Hoe sterk die groep van negen man was Peters die tegelijk met Schulte naar voren sprong, had het niet Kunnen halen bleek uit de mislukte .poging van Kübler en Mougica om een afstand van ongeveer één minuut, die na vier ronden al ontstaan was, te overbruggen. Eerst ging de Frans-Zwitserse combina tie met groot vertoon van macht op de snel vluchtende leidersgroep in. maar juist op dit moment, dat het verschil geen honderd meter meer bedroeg, ging er vooraan nog een schepje op en vielen deze twee sterken reddeloos in het pe leton terug. Dat gebeurde in de elfde ronde toen het peleton een achterstand noteerde van 1 minuut 25 seconden. Maar op hetzelf de moment, dat Kübler en Mougica door de grote groep waren opgeslokt gingen er opnieuw zeven renners weg en wéér waren er Nederlanders bjj. Wim van Est en Gerard Peters. Van Est slaagde maar Peters stond met tranen in zijn ogen langs de weg toen hij juist op het moment van aansluiting met een lekke band aan de kant stond. Hij begreep dat het onbegonnen werk was om de snelle vluchtelingen en het peleton dat hem voorbijschoot nog te achterhalen en staakte dc strijd. Helaas, hij was niet de eerste. Lake- man was in de achtste ronde het slacht offer van machinedefect geworden en Voorting trof iets dergelijks al in de eerste kilometers met de weinig benij denswaardige opdracht om een peleton in te lopen, dat toen op de vluchtelin gen begon te jagen en daarbij meer dan 40 K.M. per uur reed. Intussen had de nieuwe kopgroep van zestien man, waarin o.m. vier Belgen, twee Italianen, twee Nederlanders en twee Zwitsers reden, zijn poging niet voortgezet. De animo was eruit toen er zoveel koplopers kwamen en het tempo zakte zover, dat na 15 ronden de 27 over- blijvenden allen bij elkaar zaten Hierna volgde een uiterst saai en ver velend middenstuk, waarbij de .ouder wordende wind hinderlijk onbehaaglijk werd en de bezoekers op de open tribu nes met een bedenkelijk gezicht naar de lage .luchten keken. Maar het weer hield zich goed en er kwam zelfs weei zonneschijn, toen ongeveer 100 Kilome ters vóór het einde wéér Schulte an Cop pi de kraan opendraaiden. Maar Van Steenbergen was waaks en liet twee gevaarlijke kameraden geen meter weg gaan. Hij sprong mee en deelde zo doende in het profijt van tien secon den, waarmee deze kleine kopgroep de 22e ronde beëindigde. Maar toen werd ook bij de Zwitsers de stormvlag gehesen. Kübler en aan zijn wiel Stettler sprongen met yew ld van het peleton weg, voegden zich snel bij het leidende trio en hielpen mee om na 24 ronden een voorsprong te be reiken van 1 minuut en 20 seconden, die later zelfs tot 2 minuten werd vergroot. Een ogenblik zag het er nog naar uit. dat er meer candidaten voor de regen boogtrui aan bod kwamen, want na veel mislukte pogingen kon Schotte zich losmaken uit het peleton. dat er ove rigens niets voor voelde het contact te verbreken met de Belg die nu onweer staanbaar aan zijn jacht op de leiders begon. Misschien zou de wereldkampioen zijn geslaagd, wanneer Coppi niet een laatste poging had gedaan om de sprin ters van zich af te schudden. En die zelfde poging, waardoor Schotte het niet haalde, was beslissend voor de kans van een bijna leeg gereden Schulte. Hij moest, evenals Stettler, de Italiaan met Van Steenbergen en Kübler laten gaan en kon zelfs met va: dichtbij toe zien, hoe de Belg met loyaal verschil in een onweerstaanbare eindspurt zowel de Zwitser als Coppi versloeg. Schotte racede Schulte nog voorbij naar de vierde plaats, die hij met drie minuten achterstand bezette en Schulte werd vijfde vóór Diederich, die ook nog weg gekomen was en Stettler. Danguillaume werd zevende door een sprintzege in het peleton, Van Est kreeg de twaalfde plaats toegewezen, Jansen de twintigste. De uitslag luidt: 1. Van Steenbergen (B.) 7 uur 34 min. 44 sec.; 2 Kübler (Zwits.) z. t; 3 .Coppi (It.) z. t.; 4. Schotte (B.) 7.37.46: 5. Schulte (Ned.) 7.38.09; 6. Stettler (Zwits.) 7.38.12; 7. Diederich (Lux.) 7.38.15; 8. Danguil laume (Fr.) 7.39.02; 9. Magni (It); 10. Diot (Fr 11. Idéé .(Fr.); 12. Van Est Ned.) zelfde tijd als Danguillaume. n.1. 7uur 39 min. 02 sec.; 13. Weilenmann (Zwitserland) z. t; 14. Ricci (Italië) z. L; 15. Ernzer (Luxemburg) z. t.; 16. Ra mon (Belg.) z. t; 18. Ockers (België) z. t.; 19. Impanis (België) z. t.; 20. Jan sen (Nederland) z. t.; 21. Schaer (Zwit serland) z. t.; 22. Rey (Frankrijk* z. t (Van onze correspondent) De internationale Marathon-Enschede, twee jaar geleden onbedreigd gewonnen door de kleine Fin Riikonen, is deze keer een dubbele overwinning voor En geland geworden. Jack Holden, Brits Marathon-kampioen, kwam als eerste in Enschede de Marathonpoort door, drie minuten later gevolgd door zijn grote ri vaal Tom Richards. Beiden noteerden de snelste tijd, welke er ooit op een Ma rathon is gemaakt en bleven respec tievelijk acht en vijf minuten onder het record van de kleine Japanner Kitey Son, die in 1936 in Berlijn de 42.195 kilo meter liep in 2 u. 29 min. Ook Josset, de Franse kampioen, die als derde bin nenkwam, bleef in Enschede vier minu ten onder deze recordtijd. Joop Overdijk van AAC werd vijfde en handhaafde zijn nationaal kampioenschap. Deze Twentse Marathon is, zoals men aanvankelijk verwachtte, geen strijd ge worden tussen Jack Holden en Tom Richards. Deze laatste had gezworen in Twente revanche te nemen op de ne derlaag, welke hij drie weken geleden in Londen bij de Engelse kampioen schappen van Holden te incasseren had gekregen. Een half uur slechts hebben beide rivalen op Twente's wegen in el- kaars voetsporen gelopen. Maar niet aan de kop'. Daar vocht de Franse kampioen Josset 20 kilometer lang met de een zaamheid. En wat dat wil zeggen in een Marathon heeft het drama-Gailly ge leerd. Alsof het de 1500 meter gold, zó was hij weggesprint na het startschot. Alle acht en zestig anderen achter zich latend. Door de bossen van Driene, over de uitgestrektheid van het vlieg veld Twente naar het Oldenzaalse veen. Daar, in de koele schaduw van de bos sen, scheen Holden nieuwe krachten te hebben gekregen en lanceerde hij zijn aanval op Josset. Minu^n werden se conden en nog vóór de brandende zon van de grote straatweg Oldenzaal-Losser (17 KM.), was de 1% minuut voorsprong van Josset geslonken tot 35 seconden. Vijf kilometer verder, op een voor volgauto's en publiek afgesloten ter rein, viel de beslissing van deze Mara thon. Slechts de boer met zijn knechts op Judith-hoeve kunnen getuigen hoe Hol den onweerstaanbaar langs Josset gleed en met een verbeten grijns aan zijn laat ste ruk begon. Verslagen liep Josset zijn laatste twintig kilometer in de hoop op een tweede plaats. Maar ook deze was hem niet beschoren. Twee kilome ter vóór de eindstreep, reeds in de stra ten van Enschede, was het Tom Ri chards, de tweede Brit, in wie de Franse kampioen zijn meerdere moest erkennen. De officiële uitslag luidt: 1. Holden (Engeland) 2 uur 20 min. 52 sec. 2. Richards (Engeland) 2 uur 23 min. 3 sec. 3. Josset (Frankrijk) 2 uur 25 min. 4 sec. 4. Systad (Noorwegen 1 2 uur 30 min. 33 sec. 5. Overdijk (Neder land) 2 u. 32 min. 22 sec. 6. Zeinar (Oos tenrijk) 2 uur 38 min. 57 sec. 7. Van Rijn (Nederland) 2 uur 39 min. 3 sec. 8. Slegt (Nederland) 2 uur 41 min. 8 sec. 9. Poelwijk (Nederland) 2 uur 41 min. 42 sec. 10. Janssen (Nederland) 2 uur 42 min. 2 sec. 17 Meskens (België). 22. Van Boovene (België). De Nederlandse lawntennisploeg, welke Zaterdag en Zondag a.s. te Spa tegen België zal spelen, is als volgt samen gestelc Heren enkelspel: Van Swol, Van Meege ren, Llnck, Wilton, Rinkel, Knottebelt, Van Dalsum, H. Beemink. Dames enkelspel: mej. Hermsen. mevr. Blaisse, mevr. Roos, mej. Rollin Couquer- que. Heren dubbel: Van SwolRinkel, Wil tonVan Meegeren, LinckVan Dalsum, KnottebeltDehnert. Gemengd dubbelspel: mevr. BlaisseRin kel. mej. HermsenLinck, mej. Rollin Cou- querqueWilton, mevr. SchmierDehnert. Damesdubbel: mevr. Blaissemej. Herm sen, mevr. Schmiermevr. Roos. 19 Toen ik, beneden aan de trap gekomen, op het trottoir stapte, werd ik omhelsd door San Francisco's natte, koude mist. Ik dook diep in mijn kraag en trok mijn hoed ver over mijn voorhoofd. Ik sloeg links af. Hier liep ik dus in San Francisco, ont snapt uit de gevangenis; maar in San Francisco uit de gevangenis breken be tekent alleen maar je 'cel vergroten. Het betekent nog geen vrijheid. De wegen, die van dit schiereiland af voeren, zijn, om te beginnen, al heel schaars; en voor wie geen geld op zak heeft, zijn ze zo goed als afwezig. Je kunt zelfs niet over de Golden Gate brug wandelen zonder tol te betalen, en over de brug over de Baai kun je helemaal niet. Meer naar het Zuiden toe verbreedt het schier eiland zich, maar pas na veertig mijl houdt de baai op en kun je het eigen lijke vasteland op gaan. Ik verkeerde nu niet bepaald in omstandigheden om rustig veertig mijlen langs Heren wegen te kuieren met een gestolen overjas aan de kranten stonden tenminste vol van mijn foto's. Ik had in de allereerste plaats geld nodig. En er was maar één plek waar zij, die over geld beschikten, het me niet zouden durven weigeren. Ik ging Market Street door en sloeg rechtsaf. Er waren nog heel wat mensen op straat, zodat ik niet al te zeer opviel. Ik bleef diep in mijn kraag en onder mijn hoedrand gedoken, en stapte stevig door. Bij de Zeventiende straat sloeg ik weer rechtsaf, onderwijl uitziende naar punten waarop ik me oriënteren kon. Ik herinnerde me geen enkel bekend gebouw of iets van die aard, maar naar mate ik de heuvels beklom, kon ik beter bepalen waar ik was door af en toe omlaag te kijken. Het zou zo'n kunst' niet geweest zijn Humboldt Terrace te vin den, maar ik durfde het huis niet van de voorkant naderen. Ik nam steeds die krommingen, die me hogerop brachten, tot ik ten laatste op een geasfalteerde laan belandde, die in een lange bocht langs de zijkant van de heuvel liep. Na ongeveer een mijl de laan gevolgd te hebben, zag ik door de mist het grote bier-reclamebord schijnen. Het meisje hief nog steeds haar glas op. Ik verliet de weg en begon langs de 'heuvel af te dalen. Het huis moest ergens recht voor me liggen. In dit gedeelte van de stad stonden de huizen trouwens ver van elkaar af. Tenslotte vond ik het; ik herkende het aan het balkonnetje aan de achterzijde. Ik drong verder door, tot het struikge was aan de rand van het verwaarloosde grasveld ophield. Het huis lag op nog geen twintig passen van mij af, en de vloer van het balkonnetje was een dikke twee meter boven de grond. Ik kon het makkelijk met een sprong bereiken, als er tenminste geen mens op de uitkijk stond. Aan de kant van het huis waar zich de keuken bevond, was een garage met een oprijlaan naar achteren. Ik dook diep in mijn overjas en wachtte ruim een kwartier. In die tijd kwam er twee keer een agent voorbij. Hij patrouilleerde langs de achterzijde van het huis, maar hij kuierde telkens naar de zijkant, waar hij dan even praatte met een andere agent, die de voorzijde bewaakte. Ik wachtte tot de agent weer langs de achterkant gelopen was en. zijn collega ontmoette. Toen stond ik' op en rende over het gras naar de muur toe. Het balkon had een houten balustrade, maar de vloer stak rondom bijna een decimeter uit. Ik sprong en greep de uitstekende lijst, en bleef een ogenblik hangen om me ervan te verge wissen dat het plotselinge gewicht de planken niet zou doen breken. Ze biel den het. Ik trok me omhoog tot ik een elleboog op de vloer kon werken; daar na pakte ik met mijn vrijgekomen hand de balustrade. Het hout kraakte, maar in een minimum van tijd was ik er over heen en lag ik plat op mijn buik aan de andere kant. Het stemmengemompel aan de zijkant van het huis hield op, en toen zei een van de agenten; „Wat was dat?" „Wat?" vroeg de andere. Er was een ogenblik stilte. .,Ik dacht dat ik iets hoorde". „Misschien binnen in het huis. Bij het meisje in de kamer is het licht nog aan". „Ik zal toch eens kijken". De agent kwam terug. Hij knipte een lantaarn aan en liet het schijnsel over de achtermuur van het huis glijden. Dan gleed de straal over het balkon. De muur boven mij werd verlicht; een ogenblik later gleed de bundel weg. Ik hoorde de agent de garage ingaan. Ik schoof naar de deur en rolde me op mijn rug. Sinds ik er de vorige keer door gegaan was. was hij niet meer op slot gedaan. Zonder overeind te komen, draaide ik de kruk om. Binnen was de gang duister; ik duwde de deur verder open, kroop naar binnen, stond op en sloot de deur. Alles was doodstil, en ik liep op mijn tenen de gang in. De eerste deur rechts gaf toegang tot wat mijn slaapkamer had moeten voor stellen. Wat verder was mevrouw Tre- maine's slaapvertrek. Waar de andere deuren op uitkwamen wist ik niet, maar ik hoorde ergens muziek. Onder de laatste deur scheen licht door. Ik sloop er naar toe. Voor de kamer van mevrouw Tremaine bleef ik staan en luisterde, maar binnen was alles dood stil. Ik duwde de deur zover open dat ik zien kon, dat de kamer in duister gehuld was; dan ging ik naar binnen (Wordt vervólgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3