Dr. W. DREES: VAN INGRIJPENDE HISTORISCHE BETEKENIS Staking in Finland is verlopen Bosbrand bij Bordeaux bijna bedwongen Nederlandse jongens leren wat zij in Luxemburg waard zijn Overdracht van souvereiniteit een onherroepelijk besluit üaadwerkelijke strijd zowel met wapens ALS D09R 31 Augustus geen feestelijkheden Het leger is hier op vacantie Blauw leger voor een debacle Tot hoofd en hart Verantwoordelijkheid Bidault voorzitter „Algem. Zaken" Het weer. „Golumbus" naar Spanje Herman Moerkerk overleden Botsing met guerilla's DINSDAG 23 AUGUSTUS 1949 73ste JAARGANG No. 24544 RONDE TAFEL CONFERENTIE GEOPEND PROPAGANDA MOET WORDEN GESTAAKT Hedenmiddag om 2 uur is in de Ridderzaal ie 's-Graven- hage de Ronde Tafel Conferentie over Indonesië officieel Sreopend. Hij de opening sprak de minisier-presideni, dr. W. Drees, e®n woord van welkom, in afwachting van een beslissing der conferentie zelve over de regeling van hei voorzitter schap. „Hoe de conferentie zich ook ontwikkelt," aldus dr. Hrees, „vast staat, dat zij van ingrijpende historische be tekenis zal zijn voor hei leven van de volkeren van Indo nesië en Nederland." Herinnerend aan hei koninklijk woord van 7 December 1942, verklaarde dr. Drees: „Dit koninklijk jvoord werd gesproken in den vreemde, maar in vrijheid, pok in de onvrijheid, waarin wij in Nederland verkeerden, hielden wij ons in de jaren van oorlog en bezetting bezig Jhei de ioekom,st, in het bijzonder ook ten aanzien van Indonesië. °r en en ■it- Zullen de Russen ingrijpen Truman pleit voor militaire hulp Serrarens voorzitter ,£ociale Kwesties" Nationale begrafenis voor slachtoffers? OPERATIE EDELWEISS In voorbeeldige orde en discipline Part. secretaresse van H.M. de Koningin Prinses Wilhelmina op verjaardagsvisite Goede vooruitzichten op Sumatra BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën Iventueel zonder opaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Ik herdenk met diepe dankbaarheid, hoe tal van jonge Indonesiërs, die hier verbleven, in het Nederlandse verzet httn vrijheid en leven in de waagschaal hwlden." Vervolgens verklaarde dr. Drees, dat het overleg, dat thans staat te beginnen, h«et onvoorbereid is en verwees hij naar he overeenkomsten van Linggadjati *h de „Renville", de preliminaire confe rentie te Batavia en de resultaten van he besprekingen te Malino. Op een voor de historie van ons Rijk zo belangrijke dag als van daag, nu de vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië voor ge zamenlijk overleg over de uiteindelijk hieuwe structuur vah ons Rijk aan de Ronde Tafel in de Ridderzaal te 's-Gra- Venhage verenigd zijn, is men licht ge neigd slechts in de toekomst te zien eh het verleden, ook het jongste verlede'n, dat zovele onaangename mo menten bracht, te laten rusten. Politici beginnen vol moed een nieuwe, schone bladzijde en velen van hen voelen er Geinig voor eens terug te bladeren, het zij omdat zij het liefst niet meer aan een trieste periode herinnerd willen wor den, hetzij omdat zij, door persoonlijk een htempel op deze periode gedrukt te hebben, zich zelf innerlijk bezwaard Sevoelen. Tegenover deze politici staat he historicus. Hij kent de historie, hij jracht een lijn in de gang der gebeur- 'ehissen tè onderkennen, hij speurt naar haar oorzaken en ziet dan meestal dui delijk de logische consequenties. Hij laat zich veel minder leiden door het gevoel, dan door het verstand en staat veel objectiever tegenover de feiten, die, °hidat hij ze op enige afstand kan be- ?ien, ontdaan van bijkomstigheden in het juiste kader kan passen en beoor- heien. Tegenover de kleine politici, die zich hun verantwoordelijkheid vaak nauwe- hjks bewust zijn, staan de werkelijk Jjr°te staatslieden, die zich bij hun han delen in het heden wel degelijk de rol bewust zijn die zij ook in de historie land of volk spelen. Een staatsman ;an formaat móet eigenlijk tevens his- •ericus zijn. Velen van hen geven daar- ÏJhn blijk, niet alleen tijdens de periode hht zij midden in het politieke leven "taan, maar ook op de avond van hun Politieke carrière door zelf reeds hun hetiviteit in het verleden in de vorm mémoires of dergelijke te publice- {?h. Denken wij slechts aan Winston Churchill. Het behoeft dan ook geenszins te ver donderen, dat belangrij! e politieke fi- ghren in ons land, nu er zulke voor ons d°ninkrijk diep ingrijpende gebeurte- jhssen plaats vinden, wel degelijk reke- ?'hg houden met de historie. Wie scherp 'h'stert constateert geregeld, dat man- als mr. Oud of prof. Romme in hun «Tote redevoeringen in de Kamer zich ]e®r goed bewust zijn, dat de historie pier over hun handelen zal oordelen. ff1 de historie kan onbarmhartig zijn Vm ons tot een enkel actueel voorbeeld d bepalen: het is zeer opvallend, dat Sr°f. Romme er zowel in woord als ^schrift in deze dagen grote nadruk b legt, dat hij voor het beleid van de ^Sering geen verantwoordelijkheid ®hst te dragen. In de Tweede Kamer 61 hij op 17 Aug. j.l.: t ."Het ligt voor ons zo, dat, ongeacht j?'ten in het jongste verleden, die de veSering heeft genomen voor eigen w6..r antwoordelijkheid, welke kt) niet achteraf met haar Jinen gaan delen, wij in het rt dat voor ons ligt, volop onze me ewerking aan de Regering willen ge- in het streven naar ons gemeen- (bappelijk einddoel, omdat wij vooral ri s willen verzuimen en alles willen Wat aan c*e vrijheid van Indonesië Van Nederland, aan de vrijheid van b ber hunner als een sterke en gewaar- e rgde realiteit ten goede kan komen Zj, Wat van zegenrijke betekenis kan 3 voor de gehele wereld." Wï, *n een artikel in „De Volkskrant" r,0 22 Aug komt prof. Romme hierop 3e? ?ens terug. Vrees voor het oordeel h' historie? Minister Van^daarseveen scl® in de Kamer onnflfdellijk vrij t6aerP op deze stelling van Romme ge- h6tgeerd. Blijkbaar dacht ook hij aan Vpi, oordeel, dat de historie eens zal pn' bi'hy0^ Romme heeft gezegd", aldus Ve '«ter Van Maarseveen, „dat hij geen tot btwoordelijkheid aanvaardt voor het 3aai?Usver gevoerde beleid. Indien hij Hit t?\ec?e te kennen wil geven, dat aan iv6f.°eleid bezwaren ziin verbonden ge- -'fcst O» op on nog zijn, dan zou de Regering lijkhp.^fTfde gronden de verantwoorde- bfwij, voor dit beleid misschien mogen 3or 5°n- Waar de Regering echter on- s0dor bestaande omstandigheden een vo6rI beleid dan het door haar ge nlis niet mogelijk heeft geacht, en 3aar Oaarom de verantwoordelijkheid bep '°0r aanvaardt, zou de Kamer kun- verwegen, of uit het feit, dat ander beleid heeft zij ge- eigen daar- v e ri6 erH, ook niet haar vo0tntwo„rdelijkheid W Resulteert", jpif.etbven dat deze opmerking van Ola juist was. De Kamer kan aS zich o.i. niet aan de verant- „Het algemeen kader van het overleg ter conferentie is reeds geconstrueerd: de taak der conferentie is aan dit ka der een reële inhoud te geven. Laten wij, als wij ons tot onze taak zetten, ons er van bewust blijven, welk een ont zaglijke last de noodlottige gang van zaken op beide landen heeft gelegd", aldus dr. Drees. De minister-president zeide voorts, dat hü het als een behoefte gevoelde de Indonesische afgevaardigden te verkla ren, dat het van Nederlandse zijde bij voorafgaande overeenkomsten vastge legde voornemen, aan de V. S. van In donesië de souvereiniteit over te dra gen, een voor Nederland onherroepelijk besluit betekende. „Deze beslissing", aldus dr. Drees, „be rust niet op een impuls van sentiment of op een zich onwillig neerleggen bij een overmacht van omstandigheden". Deze be slissing berust volgens de minister-presi dent op een langzaam gerijpt inzicht, dat langs deze weg in de huidige wereldsi tuatie de belangen van Nederland en In donesië en een zegenrijk samengaan van deze landen het best konden worden be vorderd. „Wel zouden naar het oordeel van velen in Nederland aller belangen er mede gediend zijn geweest, indien een rustiger en geleidelijker overgaan mogelijk ware gebleken, maar het heeft geen zin de gevolgen voorbij te zien van de ver snelling van de ontwikkeling, die is inge treden als nawerking van de oorlog, en de gezonde gedachte van de eigen souve reiniteit van Indonesië eist thans spoedige verwezenlijking. Wanneer dan ook, na een succesvolle afloop van de R.T.C., aan Nederland de taak toevalt haar souvereiniteit aan een nieuwe democratische, Indonesische rechtstaat over te dragen, dan bete kent dat een daad. die gedragen wordt door een belangrijke meerdertieid van ons volk." Dr. Drees zeide, dat bij velen, die in Indonesië hebben geleefd of er thans nog werken, een sterke liefde is gegroeid voor dit prachtig land en zijn bevolking. De minister-president vervolgde: „Wanneer men aan Indonesische zijde deze conférentie wil beginnen met het vertrouwen, dat de spoedige vorming van de souvereine Indonesische staat voor Nederland een even onbetwist pro grammapunt is als voor de Indonesiërs, dan wil Nederland daartegenover het vertrouwen plaatsen, dat aan Indonesi sche zijde met even grote ernst ge streefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en In donesië, die een blijvende zegenrijke sa menwerking tot resultaat zgl hebben Het doel van deze conferentie gaat veel verder dan de oplossing van de thans bestaande ernstige, moeilijkheden en wrijvingen." Dr. Drees spoorde vervolgens aan tot vermijding van alles wat kwetst of voedsel geeft aan een gegrond wantrou wen. „Ik mag in dit verband niet na laten met grote ernst te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de daadwerkelijke strijd, zowel met wapens als door pro paganda, wordt gestaakt." Dr. Drees zeide te beseffen, dat aan beide zijden nog. mensen zijn, die, ge vangen door wantrouwen en ressenti ment, geneigd- zijn een tijdelijk en plaatselijk succes, op een ander be haald, te stellen boven de zelfdisci pline en innerlijke inspanning, die no dig zijn om de grotere doelstellingen van deze conferentie te bereiken. „De geschiedenis zal uiteindelijk oor deel vellen over deze conferentie. Ik hoop- van ganser harte, dat alle gede legeerden de kracht zullen bezitten om de verleiding te weerstaan het grote doel in gevaar te brengen ter wille van een tijdelijk succes en een momenteel applaus van een bepaalde groep var. medestanders. Ik persoonlijk ben ervan overtuigd, dat, wanneer niet feitelijke omstandig heden en gebeurtenissen de sfeer van deze conferentie gewelddadig doorbre ken, de mogelijkheden groot zijn, deze conferentie tot een bevredigend resul taat te brengen", aldus dr. Drees. Onder de beginselen, die als vast richtsnoer gelden, noemde dr. Drees: de spoedige vestiging van de V.S.I. als souvereine democratische staat op fe- Een Amerikaans oorlogsschip, de zwa re kruiser Columbus, die onlangs Am sterdam aandeed, zal voor het eerst se dert het einde van de Spaanse burger oorlog de volgende maand een bezoek aan Spanje brengen. Het bezoek z^l worden afgelegd door Admiraal Richard L. Conolly, de opperbevelhebber yan de J Amerikaanse vloot voor het Oostelijk bekken van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Vijf leden van het Finse kabinet deel den gisteravond mede, dat het misluk ken van de door de communisten op touw gezette stakingen te danken was aan de loyaliteit van de Finse arbeiders. In een kort officieel communiqué leg den de vijf leden, die gezamenlijk de commissie vormden ter bestrijding van de stakingen, deze verklaring af. Tezelfdertijd werd door een andere commissie gezegd, dat ook de relletjes, die tengevolge van de stakingen te Kemi, een plaats aan de Noordpunt der Botnische Golf, plaats vonden en die aan twee mensen het leven kostten, door de communisten uitgelokt waren. Zowel de vakbond van de leerbewer- kers als die van de textielarbeiders heeft besloten, de mededeling om in staking te gaan nog even in te trekken. De textielarbeiders deelden mede, dat het dagelijks bestuur Woensdag weer bijeen zou komen om de toestand te be spreken. Inmiddels keren steeds meer arbei ders, die behoren tot de zes door com- deratieve grondslag, het zelfbeschik kingsrecht der bevolkingen, de samen werking met Nederland, eventueel met het Verenigd Koninkrijk der Nederlan den, in een Nederlands-Indonesische Unie aan het hoofd waarvan staat de Koning der Nederlanden. „Over de vraag of speciaal Nederland, dan wel het Ver enigd Koninkrijk der Nederlanden in de Unie zal zijn opgenomen, zal slechts worden beslist na nader overleg met Suriname en de Antillen." Onder het uitspreken van de wens, dat deze conferentie moge strekken tot eer en zegen voor Indonesië en Neder land en het uitgangspunt moge blijken van een nieuwe ontwikkeling waarin op het verbreken der oude verhoudingen een vrije en voor beide volkeren vrucht bare samenwerking moge volgen, ver klaarde dr. Drees de Ronde Tafel Con ferentie voor geopend. woordelijkheid voor het beleid der re gering onttrekken. Juist hierin ligt een van de wezenskenmerken van de demo cratie. Het is o.i. dan ook niet goed denkbaar, dat de grootste fractie in ons parlement zich aan deze verantwoorde lijkheid onttrekt. Deze verantwoorde lijkheid b 1 ij f t bestaan, ook indien het niet mogelijk bleek op een bepaald ogenblik, tengevolge van geen eenstem migheid in eigen kring of medewerking in andere kringen, dit beleid in een an dere richting te forceren. Trouwens de jongste deviaties waren slechts een uit vloeisel van het beleid van 1946 af. Zij waren de consequenties van Linggadjati en het Renville-accoord en zullen tot nóg verdere consequenties leiden. Een krachtige Kamer zal voor het beleid ener regering de verantwoorde lijkheid moeten dragen. Wil zij dit op een bepaald moment niet langer, dan stuurt zij de regering weg. Het liet dur ven mededragen van verantwoordelijk heid wijst op zwakheid van een parle ment, het betekent een jh onttrekken aan de taak, welke de volksvertegen woordiging in een democratische staat is opgelegd. munisten overheerste vakbonden, terug haar hun werk. Moskou acht blijkbaar het ogenblik gekomen om in het verloop van de staking in Finland actief in te grijpen. De Russische regering overweegt al thans, volgens een bericht van de Sov jet-radio, de regering-Fagerholm in Fin land in gebreke te stellen, omdat deze, naar haar oordeel, door haar actie tegen de «takende Finse arbeiders in breuk heeft gemaakt op de bepalingen van het Russisch-Finse vredesverdrag. President Truman pleitte gisteren in een bijeenkomst van oorlogsveteranen voor onverwijlde Amerikaanse militaire hulp aan de landen van het Atlantisch Pact, Griekenland, Turkije, Iran, de Phi- lippjjnen en Korea. „Het grootste deel van onze hulp zal naar de landen van het Atlantisch Pact gaan, maar ook zullen wij bijstand ver lenen aan bepaalde andere landen, wier veiligheid belangrijk is voor de wereld vrede. Wij dienen onze hulp aan Grie kenland en Turkije voort te zetten. Wij moeten Iran helpen, opdat het zijn vast beradenheid tegen de Sovjetdruk kan handhaven. En in het Verre Oosten heb ben twee jonge republieken, de Philip- pijnen en Korea, militaire bijstand nodig, wanneer zij haar nationale veiligheid willen handhaven", aldus de Ameri kaanse president. Truman vervolgde: „Wanneer het mo gelijk ware, zou ik er de voorkeur aan geven deze bolwerken tegen agressie door de UNO te doen oprichten. Wij hopen, dat de wereldvrede eenmaal be krachtigd zal worden door veiligheids eenheden onder toezicht en leiding van de UNO. Wij hebben'hiernaar gestreefd, maar de Sovjet-Unie heeft elke poging om een afdoende internationale politie macht tot stand te brengen en de wereld van de vrees der agressie te bevrijden verhinderd. Daarom moeten wij tezamen met andere bevriende landen regionale defensieverdragen vormen." Overzicht van de Ridderzaal te Den Haag, waar de laatste weken hard ge werkt is om alle voorbereidingen voor de conferentie te treffen. Aan de grote tafel namen heden de gedelegeerden plaats; hier wordt over de toekomst van Indonesië beslist. De particuliere secretaresse van H. K. H. Prinses Wilhelmina verzoekt ons het volgende mede te delen: „H. K. H. Prinses Wilhelmina stelt er heel veel prijs op voortaan hare ge boortedag in alle stilte en zonder uiter lijk feestbetoon te vieren. Mochten er plannen bestaan telegrammen of brie ven van gelukwens te sturen, dari ver zoekt zij vriendelijk, in verband met het karakter van de viering van de dag, haar deze niet te zenden." Paul Reynaud (Frankrijk) is gisteren benoemd tot voorzitter van de economi sche commissie van de Europese As- semblée. Het ging tassen hem en zijn socialistische landgenoot André Philip. George Bidault (Frankrijk) is tot voorzitter benoemd van de commissie van algemene zaken, waarin vermoede lijk belangrijke politieke kwesties zul len worden besproken. De commissie voor sociale kwesties benoemde de Nederlander Serrarens tot haar voorzitter. Sir David Maxwell-Fyfe (Engeland, Conservatief) is voorzitter geworden van de juridische en administratieve com missie. Voorzitter van de culturele en weten schappelijke commissie werd Alessandro Casati (Italië). Van der Goes van Naters kreeg zit ting in de commissie voor economische zaken en voor procedurekwesties, dr Bruins Slot in de commissie voor juri dische en bestuurszaken, mr. Schmal in de commissies voor culturele en weten schappelijke aangelegenheden en voor juridische en bestuurszaken en de heer Kerstens in de commissie voor econo mische zaken. De BBC geeft dagelijks van 22 tot 22.15 uur via de European Service een uitzending over de bijeenkomst van de Europese Assembiée te Straatsburg. Communistische troepen bevinden zich thans op een afstand van ongeveer 220 K.M. ten Noorden van Kanton, de zetel van de nationalistische regering in Zuid- China. Het aantal slachtoffers in de verkool de bossen ten Zuidwesten van Bor deaux was gisteravond reeds gestegen tot 81. Dit werd bekend gemaakt door de prefectuur van Bordeaux, maar er werd op gewezen dat de mogelijkheid niet uitgesloten was dat bij verder on derzoek nog meer slachtoffers ge borgen zouden worden. De autoriteiten deelden verder mede dat de nieuwe branden die in de loop van gisteren waren opgelaaid gelukkig niet van ernstige aard waren. Gister avond was de brandweer overal de toestand al weer meester en de bran den waren geblust. Tijdens de nieuwe branden kwam weer een brandweerman door verstik king om het leven. (Van onze verslaggever te velde) Om klokke acht uur is gistermorgen in Luxemburg de (werkelijke) oorlog uitgebroken. Een oorlog zo charmant als nog nooit een correspondent heeft beschreven en tegelijk zo humaan, dat het schieten verboden kon worden. Het is dus absoluut veilig in het frontgebied. Er staan alleen hier en daar een paar radiowagensdie, met camouflage aan het oog onttrokken, onderling de allervriendelijkste berichten uitwisselen. Zo melden zij elkaar, dat dr. Van Royen voor de Ronde-Tafelconferentie de allerbeste verwachtingen koestert, dat zij vanwege het gure weer(!) hevig naar hete koffie verlangen en dat hun imaginaire troepen een vijandelijk soldaat hebben gevangengenomen met een beste honger en een slechtmoreel. menten te lijf moeten gaan. Wij zouden moeten betogen, dat de Nederlandse sol daat ons hier in Luxemburg een moeilijk te onderschatten goodwill bezorgt, dat hij zelf rijper en beter zal terugkeren, dat hier in dit heuvelland weer eens te meer de volkomen ontoereikendheid van ons rollend materieel is gebleken en dat dit laatste alleen al voldoende argument voor een hele serie oefeningen zou zijn. Het is kortom een pracht van een oor log. Hij is volkomen draadloos, er komt geen tank en geen kanon aan te pas en Uw verslaggever kan hem, liggend tegen een zonnige heuvelhelling, buiten be zwaar van de schatkist geheel volgen. Bovendien is hij nog nuttig ook. Onze verbindingstroepen hebben er alle humaniteit ten spijt de handen aan vol. Het is nu eenmaal heel wat moei lijker in Luxemburg radiocontact te leg gen dan in Nederland. Hier rijen de zon nige heuvels zich tot ketens aaneen en hoe schoon, hoe liefelijk dit voor de toe rist ook is, de radioman kan er bij wijze van spreken wel van gruwen. Draadloos contact van dal tot dal is na melijk even onmogelijk als witten met een hark en het plaatsen van radioposten op heuveltoppen brengt weer allerlei bezwaren in verband met de camouflage met zich mee. Zo zijn de mannen dan toch nog de hele-dag in touw. De chauf feurs zwoegen met hun drie-tonners heu vel op, heuvel af, de telegrafisten en telefonisten worstelen met antennes en aansluitingen en de zon die goeie trouwe zon, die ons hier nog geen dag in de steek heeft gelaten besenjjnt dit alles met zijn allermildste stralen. Ja, alle theoretische oorlogen ten spijt, het leger is hier op vacantie. Het woont in zijn heerlijke tentenkamp tussen de heuvels en elke dag bijna is het, anders zo onbarmhartige hoomsignaal dat het reveil aankondigt, een feest. Want, laat het waar zijn, dat onze ongeoefende chauffeurs het inderdaad zeer moeilijk hebben in dit golvende gebied, zodat zij soms zelfs hun motoren stuk draaien; laat het waar zijn, dat tweehonderd francs ook voor een klein uitstapje in de schone stad Luxemburg absoluut on voldoende is, het is ook waar, dat alle zevenhonderd deelnemers aan de opera tie Edelweiss hun verblijf hier als een uitstapje beschouwen. Nu hopen wij maar, dat er niet ergens onder onze lezers zwartkijkers schuilen, die denken, dat uitstapjes voor een leger toch feitelijk niet te pas komen, want dan houden wij hen met tal van argu- IIHIIIIIIIIIIIHItlllMlIHlUHIIIlIHHIHHinilllllliiHlIHHimiim 4 De theoretische oorlog, die wij reeds gisteren uitvoerig beschreven, heeft zich in de loop van de dag voor ons arme blauwe land uitermate droevig ontwik keld. De moedige vierde divisie, die met drie (bijna imaginaire) bataljons in de voorste lijn het helemaal denk beeldige rode geweld zocht te keren, heeft haar stellingen niet kunnen hou den. Óm twee uur werd zij gistermid dag door vermoeienissen en verliezen gedwongen zich onder zeer zware druk te verplaatsen naar het gebied ten Zui den van Bastogne. Een uitermate tries te situatie, die ook Uw verslaggever noopte zich hedenmorgen in alle vroeg te naar Bastogne te begeven, omdat het kamp Walverdagne eenvoudig onder zijn moede leden werd afgebroken. Hierbij zal het echter niet blijven. In de loop van vandaag zullen naar wij door zeer bijzondere relaties reeds nu weten te melden de blauwe ver liezen nog steeds stijgen. De situatie zal zich dermate ongunstig ontwikke len, dat de moedige blauwe-divisiecom- mandant zich morgen vroeg zelfs ge noodzaakt zal zien zijn hele legergroep voor herstel en rust tot in Maastricht terug te trekken. Dit betekent het ein de van iedere geregelde blauwe tegen stand. Zij tenslotte medegedeeld, dat deze verschrikkelijke slachting onder onze troepen, die overal in blauw land grote verontwaardiging heeft opgewekt, plaats grijpt zonder dat rood land ook maar een schijn van een oorlogsverkla ring heeft gezonden. Realistischer theo rie kan men zich nauwelijks denken. HimiHiiiiiiiMiuiFimiiHiimmmtiuMtiHiiHtnmiiimmmM Onze jongens leren hier ontzettend veel. Zij leren de waarde van hun Nederlander zijn meer en meer begrijpen en wij kun nen u verzekeren, dat ze Zondagmorgen in dat kleine parochiekerkje van Walver dagne het Wilhelmus met meer overtuiging hebben gezongen dan ooit te voren. Gun hun enkele weken voordat ze voor on bepaalde tijd naar Indië vertrekken dit uitstapje in de heuvels van Luxemburg. Als van de practijk der erste ac tiviteiten van de operatie Edelweiss iets is gebleken, dan wel dat men waarachtig niet behoeft te denken dat deze bataljons oefeningen op grote schaal overbodig zijn. Er werden nog fouten genoeg gemaakt en daarbij denken wij heus niet aan die on fortuinlijke motorrijder, die aan de ingang van het tentenkamp met een forse zwaai en mededelingenbord vloerde. Daarbij den ken wii aan ernstige tactische fouten, die God zij dank gelukkig een ieder ziet en erkent. Alleen een zeer intensieve trai ning, tezamen met de aanvoer van beter materiaal de reparatiewerkplaats is on derhand aan haar honderdste herstelling toe kunnen fouten voor de toekomst worden voorkomen. Op deze weg is, duhkt ons, de operatie Edelweiss een eerste be langrijke stap. In verband met het aan mej. mr. H. A. Sneller op haar verzoek verleend eervol ontslag is met ingang van 1 Oct. tot particulier secretaresse van H. M. de Koningin benoemd mevr. N. Smitt- Avis te Blaricum. Mevr. Smitt-Avis is tweede secreta resse van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Maandag vierde graaf J. H. F. du Mon- ceau, die jarenlang opperceremoniemees- ter was van Prinses Wilhelmina, zijn negentigste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan bracht o.a. H. K. H. Prinses Wil helmina een bezoek aan de 90-jarige. Voorts kwamen o.m. bloemen van konin. gin Juliana en prinses Wilhelmina. Bij K.B. is ter tijdelijke vanvaning van minister Lieftinck het beheer van het ministerie van Financiën voor de periode van 18 t.m. 30 Augustus opgedragen aan dr. Drees; ter tijdelijke vervanging van minister Rutten is het beheer van het ministerie van O., K. en W. voor de periode van 21 t.m. 30 Augustus op gedragen aan minister Spitzen. De heer Anak Agung, eerste plaatsver vangend voorzitter van de BFO-delegatie, is Maandag door de Koningin in audiën tie ontvangen. Wie zijn oor slechts leent aan hen, I \^die hem vleien, is zijn eigen vijand.J Vermoeide overlevenden hielden ook gisteren de wacht bij de geïmprovi seerde kapel te Cestas, waar zestig lij ken opgebaard liggen. Over het hele gebied zijn nog wacht posten uitgezet, hoewel niet verwacht wordt dat de brand opnieuw zal jiit- breken. De prefect van Bordeaux deelde mede, dat hij het verwoeste gebied schatte op pl.m. 50.000 ha. Voor de eerste maal sinds Zaterdag hing er boven Bordeaux geen zwaar rookgordijn, dat vaak zo dik was dat de stad was gehuld in een nachtelijk duister, terwijl de zon hoog aan de hemel stond. Gisteravond verliet de minister van Defensie Paul Ramadier de prefectuur en begaf zich weer naar Parijs, na be sprekingen gevoerd te hebben met de plaatselijke autoriteiten en een bezoek gebracht te hebben aan het vernielde gebied. Te Parijs werd door het ministerie van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat Donderdagmorgen te Cestas een natio nale begrafenis van de slachtoffers zal worden gehouden. Premier Queuille zal deze bijwonen. Waarschijnlijk zal voor die dag nationale rouw worden afgekon digd. Verder werd bekend gemaakt dat ieder slachtoffer die materiële schade opgelopen had en wiens eigendommen verwoest waren van staatswege hon derdduizend francs uitgekeerd zou krijgen. Volgens onbevestigde berichten zou den bij Cestas nog zes verkoolde licha men gevonden zijn. Een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken heeft gis teravond medegedeeld, dat zes duizend militairen zullen helpen de brand te bestrijden. Maandag werden nog 101 brandweerlieden uit Parijs verwacht Premier Queuille en de minister van Defensie Paul Ramadier zullen de be- begrafenisplechtigheden bijwonen voor degenen, die bij de brand om het leven zijn gekomen, Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met op verschillende plaatsen gedurenu- korte tijd wat lichte regen cf een onweersbui. Weinig wind. Morgen overdag iets minder hogere tempera turen. Zon 5.37—19.46 Maan 5.34—20.15 Hedenmorgen omstreeks kwart voor twaalf is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlém in de ouderdom van zeventig jaar overleden de kunstschil der Herman Moerkerk. In bijzijn van zijn familieleden heeft, Henri de Greeve hem dezer dagen de Heilige Sacramen ten der Stervenden toegediend. Maandag heeft zich bü Bumiaju, 125 mijl ten Noord-Westén van Djocja, een botsing met guerilla's voorgedaan, waarbij een Ne derlandse soldaat werd gedood, aldus delen volgens U.P. betrouwbare Nederlandse mi litaire bronnen mede. Gesproken wordt van de ernstigste botsing sedert 10 Augus tus, de dag waarop de order „staakt het vuren" van kracht werd. De guerilla's overvielen een Nederland se politiepatrouille van een hinderlaag uit. Het gevecht kreeg een ernstig karakter toen 125 man militaire versterkingen naar de plaats van de botsing werden gediri geerd om de guerilla's aan te vallen. Het te Bandjermassin verschijnende blad „Suara Kalimantan" zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Vrijdag j.L twee en twintig politiemannen onder wie de commandant van het hoofdposthuis te Gambut zijn verdwenen, terwij 1 omstreéks dezelfde tijd acht politieagenten van de post Pesidari ten Zuid-Oosten van Band- jermassin eveneens gedeserteerd zijn, al len met medeneming van de bewapening, waaronder automatische wapens en hand granaten. Guerillastrijdkrachten hebben Zondag ochtend een politiepost, vijf km. van Bandjermassin. aangevallen. Hierbij ver loren drie burgers het leven. Voor het eerst hebben de guerillastrijd krachten ook overdag aanvallen uitgevoerd op Kandangan (Hulu Sungei). Het republikeinse dagblad „Merdeka" verneemt uit officiële kringen, dat be halve generaal-majoor Suhardjo van de T.N.I. ook de minister van Binnenlandse Zaken, Wongsonegoro. die tevens voorzit ter is van de republikeinse vertegenwoor diging in de Centrale Gemengde Commis sie, naar Borneo zal gaan. De voorzitter van de locale gemengde commissie te Me dan heeft verklaard vol vertrouwen te zijn, dat het cease-fire in het gebied, ressorterende onder de Me- danse commissie 'Sumatera Timur en Atjeh) geen moeilijkheden zal opleveren. Op alle punten, die Zondag werden be handeld, werd algehele overeenstemming bereikt. Kolonel Hidayat is in Medar. terugge keerd na een tweedaags bezoek aan Si- bolga, waar hij verschillende commandan ten heeft ontmoet. Hidayat verklaarde te gen oversA.neta, dat de samenwerking niets te wensen overlaat. Van Nederlandse zijde werd alle mogelijke medewerking ont vangen, vooral wat betreft de verbindin gen. Waar de T.NJ.-eenheden het moei lijkst te bereiken waren, werd de order van Hidayat per „Pipercub" uitgeworpen- Treffend beeld van de enorme bran den, die de grote wouden rond Bor deaux verwoesten en die de be woners van deze streek in paniek en angst hebben doen wegvluchten. Ruim tachtig mensen hebben niet aan het moordend vuur kunnen ont komen. Ook veel veeboerderijen en korenopslagplaatsen zijn verbrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1