Twee oude vissertjes werden in hun rust gestoord Moderne mens is noch anti noch pro maar a-godsdienstig "xrï" IN MEMORIAM HERMAN MOERKERK Klokkenwijding Nieuwe parkeerverboden TAXI -13000" Gebeente van St. Petrus gevonden? Karakteristiek schilderstalent AGENDA Jollen, die door het Spaarne schoten, en de rechter met een vishaakje Studiedagen K.A.B. te Voorhout H.Mis op Zondagmiddag? Driejarig jongetje op strand verongelukt 241^ DINSDAG 23 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 Bossenaar en Haarlemmer WIE KOMEN ER THUIS MET DE „WATERMAN"? TWEE BROEDERS VERTREKKEN UIT HAARLEM in het Kleverpark Bezwaren tegen sluiting op Dinsdagmiddag Geschrokken en van zijn rijwiel gevallen Openluchtmusici in Haarlem TRINITEITSLYCEUM Eerste plechtige H. Mis in de Kathedraal Kath. Gem- Koor Oude Groenmarkt, Kenau- park en Warmoesstraat Finales „Umans-beker" 7-pers. CHEVROLET met aanhangwagens NATIONALE DAM KAMPIOENSCHAPPEN De beslissing moet te Haarlem vallen! W aterpoloresultaten e Personal councellor Bij spelen op bunkermuur Jubileum honkbal bij T.Y.B.B. Umans-beker-jun.-tournooi H. Mis op Zondagmiddag? Kampioenschap Kring Haarlem HEEMSTEDE Feestconcerten op komst E ïïu EPEDA MATRASSEN WASSENAAR Kl Wilskracht wint voor derde maal eigen tournooi Gouverneur Peters over zijn bezoek aan Nederland Eerste kindervliegtuig op Java geland ZEER VASTE MARKT Beurs van AmstercUn9 Herman Moerkerk werd op 2 Maart 1879 in s-Hertogenbosch geboren. Hij bezocht de fratersschool en daarna het Gymnasium te Sittard. Hij kwam in de manufacturen zaak van zijn vader aan de Markt, maar in de nacht tekende hij, terwijl hij in zijn vrije uren het minutieuze tekenen leerde van de hof-calligraaf Theodoor van Kem pen. Daar bekende kunstenaars in hem een volstrekt natuurtalent zagen, adviseerden zij de originaliteit niet door de academie te laten verdringen. Toen Moerkerk 25 jaar was, exposeerde hij voor het eerst in Am sterdam en daarna volgde een lange rij van tentoonstellingen overal in het land. Hij knoopte vriendschap aan met de schilder Jan Bogaerts, die hem bezielde en instrueerde, maar nooit les gaf. Vijf jaar later slaat Moerkerk zijn vleu gels verder uit en reist zijn werk door Europa en naar Indië. Hij schetst in Frankrijk, Tyrol, Zwitserland en Italië en zijn productiviteit is enorm. Als hij veertig jaar is, komen ook zijn journalistieke ga ven naar voren. In de Bossche Courant schrijft hij wekelijks zijn geïllustreerde „brokjes leven" en hij richt in zijn ge boorteplaats de ,,'s-Hertogenbossche Kunst kring" op. In 1919 werd hij met Jan Sluyters en Huib Luns uitgenodigd om een optocht te verzorgen ter gelegenheid van de universi teitsfeesten. Moerkerk beeldde „medicijnen" uit en de toeschouwers zullen zijn visie op bacillen hun leven lang niet vergeten hebben. Sindsdien was hij de ontwerper van tal rijke earn aval-optochten en de schrijver en décorateur van succesvolle revue's in de Brabantse hoofdstad. De expressionistische kunst heeft hij fel gehekeld door een dertigtal dwaze schilderijen tentoon te stellen onder de naam ..Alexei Wladkine" Critici en publiek heeft hij op deze wijze in Tilburg dik bij de neus gehad. Het krijtje en het geestige woord brach ten hen in 1927 naar Haarlem, waar hij verbonden werd aan de drukkerij „De Spaamestad". Tot aan zijn dood is hij medewerker van de Katholieke Illustratie gebleven, hoewel hij alweer jaren vrij kunstenaar was. Door deze verhuizing werd de bloemen stad in staat gesteld van zijn talenten te profiteren. Hij ontwierp een sprookjes optocht. die de Haarlemmers in een geheel andere wereld verplaatste en liet er in 1938. bij gelegenheid van het veertigjarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Wil- helmina. een bloemenstoet op volgen. Was het een wonder, dat Moerkerk ook de ontwerper en leider was van de historische optocht. die tijdens het 700-jarige stads feest door de straten trok? En dat Bever wijk zich gelukkig achtte hem bereid te vinden ook daar het stadsfeest onvergete lijk te maken door een onbekend kleurige en artistieke allegorische stoet? Het is zijn laatste geweest en het viel hem toen al moeilijk de scheppingsdrift, die hem bezielde, in daden om te zetten. Veel heeft hij het laatste jaar niet meer geschilderd. maar zijn overvloedig werk zal van zijn karakteristiek talent blijven getuigen. Het was een tragische omstandigheid, dat de kunstschilder Herman Moerkerk enige weken voor de feestelijke viering van zijn zeventigste verjaardag zodanig ziek werd, dat de huldiging moest wor den uitgesteld. Alleen intieme vrienden wisten, dat de ziekte van de zo begaafde en populaire schilder-schrijver het ergste voor de toekomst inhield. De burgemeester, de wethouder van onderwijs en de heer J. B. Schuil werden bij de zieke, die het bed mocht verlaten, toegelaten om hem het album ifiet teke - Hingen en proza van kunstvrienden te overhandigen. Toen reeds was Herman Moerkerk niet meer de geestige, levens blije Bosschenaar, die het Haarlemse leven met het Brabantse zovele jaren door desemde. En alsoi hij voelde, dat het esprit hem voor goed verlaten had, wenste hij liever geen bezoeken te ontvangen van de velen, die hem zo graag onder hun vrien den wilden rekenen. In een half jaar is deze sterke, het leven zo hartstochtelijk liefhebbende man geveld en thans zal hij, paar wij vertrouwen in Gods schone hemel voor eeuwig blij kunnen zijn met de En- Beien die hij in dit aardse bestaan met zijn penseel gestalte wist te geven. Moer kerk kende de zorgen van het leven, maar hij was er dagelijks op uit de zorgen van anderen te verzachten door zijn duizenden geestige tekeningen van mensen-rondom- ons. al of niet voorzien van een sappig, verkwikkend commentaar. Hij ontwierp en leidde feërieke optochten Met het troepentransportschip ..Wa terman", dat 11 Augustus uit Tandjong Priok is vertrokken en dat waarschijn lijk 7 September in Rotterdam zal aan komen, repatriëren de volgende per sonen uit Indonesië naar Haarlem en omgeving (achter de namen van hen, die in Haarlem wonen, vermelden wij geen plaatsnaam)J. A. Dreyer, Frans Halsstraat 49; H. Tijsma, Dutrysvraat 11; P W. H. Wijers, Zocherstraat 59; J. A. P v. d. Bogaardt, Vergierdeweg 249; A W. van Dansik, R. Visserstraat 148; J Beudeker, Ged. Schalkburgergracht 72; A. M. den Braber, Reigerstraat 93; T. W. Drogtrop, Donkere Spaame 30; G F van Dijk, Paus Leostraat 35; W. G Helmendach, Rijksstraatweg 497; H. Jez, Julianapark 64; B. H. Joosten, Spie ringstraat 57, Vijfhuizen; H. Ketting, Populierenlaan 34, Beverwijk; J- de Koning. Plataanstraat 79; G. J. v. d. Kroft, Zomjebloemstraat 21; J. Kunnen, Meeuwenstraat 59; J. G. v. d. Laan, Bethlehemslaan 3. Hillegom; H. v. d. Linden, Burgwal 71a; L. Mes, Haltestraat 70 Zandvoort; A. Mooij, Paul Kruger- straat 40; H. J Oudendijk, Pastoorstraat 33, Santpoort; T. M. Peper. Esschilder- straat 17; Th. A. Rooseboom de Vries, Boogstraat 28; W. J. Schoonebeek, Rijks straatweg 77; K. Th. Stam, Neptunus- straat 32, IJmuiden; N. H. Wempe, Kerkweg 7, Spaarnwoude; G. J. Wun- nik. Plataanstraat 63; C. v. d. *iVurf, Schouwbroekerstraat 5; J. A. Zwanen burg. Rijpstraat 10, IJmuiden; C. J. v. d Beek, Narcissenstraat 15, Lisse; C. G Broekhof, Oranjeboomstraat 23; H. B. J Kuenen, Ged. Oude Gracht 105; J. Kleebad, Lanckhorstlaan 87, Heemstede; P. P. Altena. Alb. Thijmstraat 4. Bloe- mendaal; N. A. van Kampen, Kouden- hom 46 r.; H. J. Broekhof, Lombok straat 26. Heemstede; H. Kiel, A. L. Dy- serinckstraat 26; P. Poning, lijnbaan 5. Krommenie; H. P. Ie Noble. Semarang- straat 13; J. A. Timmers, Leidsevaartse- weg 23, Heemstede; J. van Dijk, Sloter- weg 855, Hoofddorp; H. Th. Goemans, Bomeostraat 54, Heemstede; E. N. Hartman, Beukenstraat 2; W..L. Hogen- huis Noorder Hoofdstraat 63, Krom menie; K. A. Huygen, Hendrik Roozen- laan 1; P. L. Kramer, Schotersingel 35; H. Rezee, Bonkenburg 13, Uitgeest; J. L Schelvis, Wilgenhoflaan 42, Bever wijk; J. Schouw, Ged, Oude Gracht 37; B. K. Wolters, Scheldestraat 30; G. Sey- del, Spaame 7r.; J. de Reus, Wijker- meerweg 26, Beverwijk. De passagiers lijst van de „Waterman" ligt op ons bureau, Smedestraat 5, voor iedereen ter inzage. Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische Pijnen uit Uw leden. "n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijnverwekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de acti viteit van Uw bloedzuiverende organen opwekt tot Jeugdige werking en die waar ze door de laren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuurproduc ten ieder voor zich nodig voor Uw organen om afdoend en regelmatig te functionneren Helpt Uw Srganen een handje Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd van een opgewekt, veerkrachtig en levens lustig gestel Kruschen is verkrijgbaar oij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) in Brabant en Kennemerland, waardoor de massa in ontspanning een cultureel genot geschonken werd. Maar ook zijn grote doeken hebben dik wijls het bijna caricaturale dat overal schuilt en dat Moerkerk als een magneet aantrok. Zeer productief is deze kunstenaar in de kracht van zijn leven geweest. Brabant, dat hem boven alles lief was, heeft hij op duizenden manieren getekend en beschreven; in de koepel van „De Spaarnestad" wist hij, in een zonderlinge, maar sfeervolle omgeving zijn groot-illu stratie-talent te bevestigen en in zijn atelier aan de Olieslagerslaan hanteerde hij dag na dag het penseel om zijn niet te blussen schilderskist in soms monumen tale doeken vast te leggen. Maar Moerkerk was ook de causeur,, die bij een ontmoeting van een gelijkgestemde, even van zijn onafscheidelijke fiets stapte, om de nieuwste anecdote, bij voorkeur in het Bossche dialect, te „kleuren" en te „schilderen". En onuitputtelijk in humo ristische beschrijvingen was hij tijdens het Zaterdags kopje koffie n)et enkele vrienden bij Franken. Het zal moeilijk zijn hem niet meer in ons midden te weten. Brabant heeft een ambassadeur in het kille noorden verloren, Haarlem betreurt een zeldzame burger en rouwt met de familie, die in het stedelijke gemeenschapsleven zo'n ruime plaats was toegemeten. In menige huis- of werkkamer hangt «en schilderij, een aquarel, een crayon-schets, een geestig krabbeltje of een kunstdruk plaat van Herman Moerkerk. Laat men er zuinig op zijn, want talenten als Moer kerk worden ons maar zelden geschonken. Twee Broeders van het Broederhuis aan het Nagtzaamplein in Haarlem-Oost van de Congregatie van Maria Onbevlek te Ontvangenis hebben van de algemene overste bericht gehad, dat zij deze maand verplaatst zullen worden. Broeder Fran cisco, die 21 jaar lang in Haarlem met hart en ziel gewerkt heeft de laatste jaren als onderwijzer in de zesde klas van de St. Franciscus Xaveriusschool en die een bekende is van vele Haar lemmers, vertrekt dezer dagen naar Den Haag, waar hij eveneens in de zesde klas van de Broedersschool les gaat geven. Broeder Designatus, die gedurende 3 jaar in Haarlem in de derde klas heeft gestaan, is overgeplaatst naar Weert. Ook over het Kleverpark zullen deze week klokkentonen klinken. De H. Hart- kerk had voor de oorlog een klok in de toren, die de gelovigen naar de kerk opriep. Deze ene ging tijdens de bezet ting de weg van alle klokken, maar nu wonderbaarlijke vermenigvuldiging komen er vier voor terug. Ze zullen twee aan twee geplaatst worden in de kleine torentjes naast de hoofdingang en deken J. J. A. Kuilman zal ze Woens dagavond om half acht op de speelplaats van de H. Hartschool aan de Velser- straat wijden. De namen der klokken zijn; Franciscus, Anthonius, Maria, Eli sabeth. Het vorig jaar werd op verzoek van de kring van kantoorboekhandelaren, afdeling Haarlem, van gemeentewege de verplichte sluiting op Dinsdagmiddag ingevoerd. De bezwaren, welke zijn voortgevloed uit het feit, dat de waren huizen en bazars destijds niet in die sluitingsregeling konden worden be trokken, de andere tijdsomstandigheden, waarin de concurrentie weer meer dan vroeger een woordje meespreekt, en de stroefheid van de getroffen regeling hebben de inzichten omtrent deze zaak gewijzigd en bij velen de wens doen opkomen op dit punt weer de vrijheid van handelen te herstellen. De Haar lemse afdeling heeft het gemeentebe stuur dan ook verzocht de verplichte sluiting op Dinsdagmiddag in deze branche in te trekken. Daar het er allerminst om begonnen is personeelsbelangen te schaden zijn B, en W. van mening, in dit verzoek toe te stemmen. Zij menen, dat de be zwaren der organisaties van handels- en kantoorbedienden, die zich op een af wijzend standpunt hebben gesteld in deze zaak, niet doorslaggevend zijn. Maandagmiddag om 3 uur kreeg de bekende oud-inspecteur van het lager onderwijs te Haarlem, de heer H. van de Weijer, een ongeluk, toen hij per rijwiel in de Nagtzaamstraat in Haar lem-Oost reed. Vanuit de Potgieter straat ging hij linksaf de Nagtzaam straat in en daarna schrok hij van een personenauto, die .uit de richting Am sterdamstraat naar de Nagtzaamstraat reed. De heer van de Weijer viel van zijn rijwiel en brak zijn rechteronder- been. Hij werd naar de Mariastichting vervoerd. Een groep van zeven Amsterdamse openluchtmusici dat wil zeggen: een pianist, een violist en vijf centenopha lers zijn met hun piano op een bak fiets en de viool onder de arm vanuit de hoofdstad naar Haarlem getrokken. Vanmorgen zijn ze met hun optreden in de stad aan het Spaarne begonnen. Gedurende drie dagen, Dinsdag, Woens dag en Donderdag, opereren ze in onze stad, waar ze behalve in de drukke en smalle straten van de binnenstad over al naar hartelust mogtn concerteren. En dat doen ze dan ook. Ze spelen ook op verzoek en in alle genres van de muziek. Dezer dagen zal de rijdende piano wel bij U in de straat komen! Zondag viert de Kerk en in het bij zonder de Augustijnenorde het jaarfeest van St. Augustinus. De rector van het Triniteitslyceum nodigt daarom de do centen en leerlingen uit om tegenwoor dig te zijn bij de plechtige Conventsmis met korte toespraak, die Zondag 28 Au gustus om 9 uur door de H. E. P. Prior in de schoolkapel zal worden opgedra gen. Deze uitnodiging is alleen gericht tot leraren en leerlingen, ook tot hen, die onlangs voor het toelatingsexamen zijn geslaagd. In de kapel van het missiehuis van de Missionarissen van het H. Hart te Stein zal de theologant Theo Deuling uit Haarlem Zondag 11 September de H. Priesterwijding ontvangen door de handoplegging van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens. Zondag 25 Septem ber zal de jonge priester om 9 uur zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haar lem. De receptie zal gehouden worden van 2 tot 2.30 uur. Het Katholiek Gemengd Koor te Heem stede geeft Zondagmiddag om half drie een uitvoering in de strafgevangenis in Haarlehi. Aan alle leden wordt verzocht Dinsdag aanwezig te zijn op de generale repetitie. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mickey (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: 't Is feest van daag (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die dwaze mr. Jones (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Op glad ijs (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Am sterdam bij nacht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 23 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Woensdag 24 Augustus Concertgebouw: Specialiteitenavond, 8 u. Het trottoir op de Oude Groenmarkt langs de Grote Kerk is overdag voor voetgangers vaak onbruikbaar als ge volg van het ter plaatse parkeren van automobielen en autobussen. Hierdoor is ook de consistorie van de Grote of St. Bavokerk dikwijls moeilijk bereik baar, waardoor bruidsparen, die zich per auto of rijtuig kerkwaarts begeven voor de inzegening van hun huwelijk, meer malen een vrij belangrijk gedeelte te voet moeten afleggen. B. en W. achten het in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gewenst aan deze toestand een einde te maken en hebben daarom be paald, dat men op de noordelijke weg helft van de Oude Groenmarkt, en wel op het gedeelte tussen de Damstraat en de scheiding van de percelen aan de Oude Groenmarkt nos. 21 en 23 tussen 8 en 18 uur voertuigen niet in stilstand mag hebben anders dan tot het onmid dellijk uit- of inlaten of uit- of instap pen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen (parkeer verbod). De aanwezigheid van geparkeerde auto's vóór de aan de oostzijde van het Kenaupark gevestigde bureaux en kan toren geeft bij herhaling aanleiding tot moeilijkheden voor het overige weg verkeer. Dezelfde» moeilijkheden doen zich voor in het smalle gedeelte van de War moesstraat nabij de Oude Groenmarkt. Daarom hebben B. en W. het gedeelte van het Kenaupark oostzijde tussen de Kenaustraat en de Parklaan in de rich ting van de Kenaustraat naar de Park laan gesloten verklaard voor het ver keer met alle motorrijtuigen, bespannen wagens en handwagens. Op de westelijke helft van dit gedeelte van het Kenaupark mag men voertui gen niet in stilstand hebben anders dan tot het onmiddellijk uit- of inladen of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goede ren (parkeerverbod). In het gedeelte van de Warmoesstraat tussen de Oude Groenmarkt en de schei ding van de percelen aan de Warmoes straat nos. 20 en 22 is het verboden voertuigen in stilstand te hebben anders dan tot het onmiddellijk uit- of inlaten of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen (parkeerverbod) Woensdagavond wordt de verliezers finale gespeeld tussen DCO pn EHS, aanvang 6.45 uur. De winnaarsfinale wordt Donderdagavond gespeeld tussen beide 3e klassers Schoten en Bloemen- daal. Aangezien bij eventueel gelijk spel verlengd moet worden, zal deze wed strijd precies op tijd beginnen, n.l. 6.45 uur. 25 cent per K.M. Uitsluitend met chauffeurs. PLEIN 33 TELEF. 13000 •>*1 Twee oude heertjes huurden een roei boot, namen hun vistuig mee en voe ren naar het Noorder Buitenspaame, waar een van de twee een goed vis- Iplekje wist. Na enig gezoek vonden ze deze plaats, ergens tien meter van de wallekant, en zij meerden hun bootje. Hengels, snoeren en haakjes werden secuur in orde gebracht. Daar ging het aas aan de haakjes en even later dob berden de twee dobbertjes op de gol ven van Haarlem's schone Spaarne. Uren zaten de twee daar, turend naar de dobbertjes, af en toe ophalend, wanneer een vis aan de haak zat of nieuw aas aangebracht moest worden. Veel woorden spraken de twee oude heertjes niet, want daar waren ze niet voor uitgegaan. Vissen is geen praten! Hun zoete rust en heerlijk genot werden echter wreed gestoord, toen opeens twee Olympia-jollen in suizen de vaart vlak langs het door de twee turende oudjes bemande roeibootje soefden. Wat was er gebeurd? De twee jollen waren zo dicht langs de twee vissers gevaren, dat het snoer van een van hen onuitwarbaar in de war zat. En het ergste van alles was nog, dat zijn kostbare haakje, het was geen ge wone, maar een uitzonderlijke, verdwe nen was en dat de top van de hengel nog maar aan een enkele vezel aan de rest vastzat. „Dat is niet sportief!" riepen de twee oudjes de jeugdige jolschippers achter na, die echter reeds te ver weg waren om de woorden te kunnen verstaan. Maancjag stapte de benadeelde visser de Haarlemse rechtszaal binnen om als getuige verklaringen af te leggen in de zaak tegen de jongen, die zijn vistuig met een jol naar de maan had geva ren, maar die het vertikt had om ter zitting te verschijnen. Het oude heertje vertelde de politie rechter de gehele toedracht en zei, dat hij het nijdigst was geworden, toen de twee jongens na hun eerste „grapje" met hun jollen uit de richting Mooie Nel terug kwamen en weer met grote snelheid vlak langs het roeibootje schoten. „Een zwartje (waarschijnlijk een Indische jongen) heeft mijn hen gel met zijn boot stukgevaren, maar het is niet zijn schuld, want die ande re zat hem maar steeds op te sto kenverklaarde getuige. Rech ter: „Ja, dat kan wel zijn, maar ver dachte (het zwartje) heeft het gedaan en is dus schuldig." Getuige: „Als ik u overhaal iemand neer te schieten, dan heb ik toch ook schuld, is het waar of niet? en zo iets is ook hier het geval!" Rechter: „Als ik u was, zou ik maar De verrassende uitslagen in de finale om het clubkampioenschap van Neder land hebben tot gevolg gehad dat „Ge zellig Samenzijn" te Amsterdam en het „Residentie Damgenootschap" te Den Haag met een gelijk aantal punten ein digden. Hierdoor is een beslissingswed strijd noodzakelijk geworden. De wedstrijdcommissie van de Ned. Dambond heeft nu bepaald dat deze wedstrijd gespeeld zal worden te Haar lem op Donderdag 25 Augustus in het clublokaal van de Haarlemse Damclub, bovenzaal van café Munnicks aan de Grote Markt. De aanvang is gesteld op 19.30 uur en als wedstrijdleider is aan gewezen de heer P. Meure. Waar het hier gaat om de Nationale titel tussen 20 van de sterkste dammers van ons land zal het aan spanning niet ontbreken en zullen er ongetwijfeld vele mooie partijen te bewonderen zijn. niet proberen mij over te halen. De politierechter vervolgde: „Ik zie hier in de stukken staan, dat u tegen die jongens later bent gaan schelden. Is dat zo?" Getuige: „Ja, maar ze pest ten ons en het was een duur vistuig!" „Schelden is nooit goed", zei de rech ter. Toen haalde het oude heertje een vis haakje uit zijn zak en hij stapte naar de groene tafel om het kleinood, want dat was het ding voor hem kennelijk, te laten zien. „Zo'n haakje ben ik nou kwijtgeraakt. U ziet het is geen ge wone." De rechter zag het en riep daarna de andere getuige, het tweede oude heertje, om een verklaring af te leggen. Zij kwam overeen met die van zijn voorganger; hij voegde er alleen nog aan toe: „Als ik een revolver had gehad, had ik op die kwajongens ge schoten. „Tuttut, dat geloof ik niet," re ageerde de rechter hierop. De Officier van justitie kon het ge drag van de jongens slecht prijzen en legde verdachte een geldboete van 25.of 15 dagen op. De rechter deed er nog een schepje bovenop en maakte er ƒ50.of 25 dagen van. De schade 6.moet daarnaast betaald worden. Met een overwinning van 2—1 op ADZ heeft DWT zich gelijk weten te plaatsen met VZV, die de bovenste plaats bezette in de tweede klasse A dames, zodat een be slissingswedstrijd om het kampioenschap moest worden gespeeld. In Stoop's Bad had deze ontmoeting Zaterdagavond plaats; VZV had spoedig de leiding, doch de rust ging met 21 voor DWT in. In de tweede speelhelft was DWT steeds in de aanval, doch de VZV-keepster was niet te passe ren. VZV wist de achterstand om te zetten in een voorsprong van 32, waarmede het einde kwam. De eindstand is: V.Z.V. 8 5 2 1 12 2311 D.W.T. 8 5 2 1 12 26—15 A.D.Z. 8 4 1 3 9 14—11 Nereus 8 2 1 5 5 15—23 H.V.G.B. 8 0 2 6 2 10—28 VZV gaat nu promotiewedstrijden spelen om een plaats in de eerste klasse; een halve competitie moet worden gespeeld tussen VZV, UZSC, Merwede en HZPC. Dinsdag avond wordt in Amsterdam gespeeld tegen UZSC en ontvangt VZV Donderdagavond Merwede. HVGB-dames hebben reeds de eerste de gradatiewedstrijd gespeeld en wonnen met 8—0 van Triton. In de eerste klasse dames heeft DWR ook haar laatste wedstrijd tegen HDZ verloren, de uitslag was 24. Robben 12 11 0 1 22 68—8 R.D.Z. 12 9 2 1 20 42—18 O.D.Z. 12 7 2 3 16 32—33 H.D.Z. 12 0 5 7 10 2540 Meeuwen 12 3 2 7 8 30—47 H.Z.P.C. 12 2 2 8 6 14—32 D.W.R. 12 0 2 10 2 17—30 Voor de eerste klasse A heren speelde DWR de laatste wedstrijd tegen AZ en ver loor met 54, onder protest. Zaterdagavond is het protest behandeld en werd vastge steld: dat de spelregels niet juist waren toegepast, maar dat het doelpunt, waar het om ging, niet kon worden toegekend. De eindstand is: G.Z.C. 10 6 2 2 14 42—34 R.Z.C. 10 6 1 3 13 36—29 Merwede 10 5 0 5 10 33—26 D.W.R. 10 4 2 4 10 44—43 A.Z. 10 2 3 5 7 30—42 H.P.C. 10 3 7 6 30—41 H.P.C. degradeert. Haarlem heeft voor een plaats in de eer ste klasse gespeeld tegen de Vest en ge- J wonnen met 71, zodat Haarlem 1 eerste klasser is geworden. Ook het eerste dameszevental van Z.C. Haarlem gaat promotiewedstrijden spelen voor een plaats ir_- de tweede klasse: Dins dagavond wordt in Stoop's Bad gespeeld tegen D.K.R. en Woensdagavond in Am sterdam de wedstrijd HaarlemMeeuwen 2. i De temperatuur van gisteren, waarbij de befaamde Hollandse kraaien bijna uit de lucht kwamen vallen, kon nu niet bepaald ideaal gepoemd worden om zich diep en ernstig te bezinnen op de ac tuele problemen van deze tijd. Maar de mannen van de K.A.B., die sinds Zater dag zich daarmede bezig houden tijdens Ue studiedagen in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, lieten zich, wat dat betreft, aan de hitte weinig gelegen liggen. Per slot van zaken kun je ook zonder colbertjasje van gedach ten wisselen en dat maakt het geheel nog wel zo gemoedelijk. Maar genoeg daarover. Dat de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie een punt van behandeling zou zijn, sprak bijna van zelf. En het was hier mr. P. J. v. d. Grinten, die gisterochtend deze kwestie nog eens aansneed, toen hij sprak over: Wat eist de organisering van het bedrijfsleven? Deze spreker wees allereerst aan de hand van ver schillende argumenten op de noodzake lijkheid van ordening. Zonder ordening is het immers onmogelijk te organiseren. Een andere kwestie is het natuurlijk, in hoeverre die ordening moet geschie den. Y/ant hier spreekt ook het eigen domsrecht een hartig woordje mee en heeft men er wel degelijk rekening mee te houden. Er bestaan uiteraard verschillende mogelijkheden om het bedrijfsleven te organiseren, waarvan er een vastgelegd is in het wetsontwerp op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Uitvoerig behandelde mr. v. d. Grin ten wat deze P.B.O. eigenlijk inhield. Dat was niet meer dan een resumé van wat er de afgelopen tijd reeds over ge schreven en gezegd is. Nieuwe gezichts punten leverde zijn inleiding in deze tenminste niet. Wel liet hij duidelijk uitkomen, dat de P.B.O. niet een orgaan mag worden van strijd, maar wel een van loyale samenwerking. Zo moet dan ook de mentaliteit zijn van alle betrok kenen en spreker noemde dat een hoofdvereiste. De vraag, hoe dan met name de arbeiders daartoe moeten wor den opgevoed, herleidde de kwestie van zelf tot de persoonlijke verantwoorde lijkheid, welke de vorige dag reeds uit voerig was behandeld door dr. Deyssel- bloem In de middaguren was de hitte zo mogelijk nog zwaarder en het was maar een schrale troost, toen de deelnemers elkaar het liedje toezongen: des winters als *het regent.... Maar het moet ge zegd worden, dat de inleider van deze middag, pater Euthymius van Iersel, zijn onderwerp wel zó populair en attractief behandelde, dat zijn auditorium geboeid luisterde. „Mag Christus buiten de onderneming staan?" zo luidde zijn onderwerp, en het was zeker Pater Van Iersel, die hier over deskundig kon spreken. Man van de practijk zijn zielzorg is speciaal gericht óp de arbeiders der fabrieken hield hij zijn inleiding meer aan de hand van persoonlijke ervaringen, dan volgens de weg van een logisch opge bouwde theorie. Zijn practische instel ling is trouwens ook wel gebleken uit zijn onlangs geschreven boekje: Signaal op rood. De inleider greep al dadelijk naar de kern van« de zaak, toen hij de vraag stelde: hoe staat de moderne mens te genover het christendom? En zijn ant woord formuleerde hij naar aanleiding van een opmerking van prof. Jacques Leclerq, dat men zich overal ter wereld en niet dus alleen in West-Europa niet meer wenst bezig te houden met het hiernamaals. De moderne mens heeft zijn gedachten afgegrendeld en bemoeit zich alleen met de tijdelijke dingen van het ogenblik. De conclusie ligt uiteraard voor de hand: hij heeft geen of weinig aandacht voor gods dienst. Pater Van Iersel illustreerde deze mentaliteit met tal van voorbeelden en las daarbij een rijm voor, waarin een arbeider de sfeer van zijn onderneming in dit geval een werkkamp teken de. Typerend zijn daarin de regels; Een heer in religieuze zaken Komt eens een praatje met je maken; Je babbelt luchtig heen en weer Over Kerk en Onze Lieve Heer. Maar niet alleen voorbeelden-voor-de- vuist-weg onderstreepten spreker zijn betoog, daar waren nog de sprekende en markante cijfers in het rapport vari mr. Buurma, dat deze samengesteld 'had na een enquête op de sigarenfa brieken van Niemeyer en Lieftinck. Deze enquête wees uit, dat 80 pCt. van de grootouders der arbeiders kerkelijk wa ren, terwijl thans eenzelfde percentage van de huidige arbeiders onkerkelijk is. althans verklaart dat te zijn. Dat wil dus zeggen, dat binnen twee of drie generaties de religieuze mentali teit zich volkomen heeft omgedraaid. Zo dient men de feitelijke toestand dan ook te zien, waarin de moderne mens zich noch pro noch anti verklaart, maar wel a-godsdienstig. Daar volgt uiteraard de vraag op: hoe kan men die moderne mens benaderen? Pater Van Iersel zag de oplossing voor de katuolieke arbeider vooral hierin, dat hij metterdaad laat zien, dat godsdienst en christendom practisch nut kunnen afwerpen. Hij zal daarbij zjjn activiteit Een zware slag trof gistermiddag de Kath. Vacantieschool, die één van haar laatste uitzendingsdagen naar het strand hield, toen de driejarige Fred die Machiels uit de Stumphiusstraat te Beverwijk bij het spelen te Wijk aan Zee verongelukte. Freddie was op de achter het voor de vacantieschool ge reserveerde strandgedeelte nabij de Relweg gelegen bunkermuur over blijfsel van de bezettingstijd ge kleuterd, viel daar af en was op slag dood. Het gebeurde verwekte grote con sternatie. De leiding van de Kath. Vacantie school, steeds erop uit de aan haar zor gen toevertrouwde kinderen te be schermen, was diep onder de indruk van dit gebeuren, dat zij niet verhin deren kon. Het meeleven met de getroffen fa milie is groot. In het kader van de jubileumviering van TYBB wordt heden-, Dinsdag avond, de handbalwedstrijd TYBB HCK "gespeeld. Het betreft hier een nederlaagwedstrijd. Verleden week won HHC met 8—0 van TRBB. Vandaag komt HCK op bezoek (aanvang half zeven) en de volgende week ontvangt TYBB het sterke Schoten. De uitslag van het gisteren gehouden Jun.-tournooi is als volgt: gespeeld punten D.C.O. a Egmondia a Bloemendaal a Zandvoortmeeuwen a Terrasvogels a E.H.S. dan ook moeten richten op de onder neming. Maar -n hiermede greep de inleider terug op het besprokene van de vorige dagen een onderneming kan niet gekerstend worden, als zij niet menselijk is. De arbeider moet altijd zien, dat hij in de onderneming als mens gewaardeerd wordt Spreker ging nog even in op de sociale dienst in de onderneming en sprak het als zijn mening uit, dat de katholieken daarbij zeker nog méér zouden kunnen doen. Overigens, wat kan men doen in de moderne onderneming? Een uitste kend vakman zijn is natuurlijk een eerste vereiste. Maar daarbij mag de katholieke arbeider zeker niet m de gedachte staan: ik ben beter dan de anderen, of ik zal hem eens opknap pen. Zijn houding moet zijn van ie mand, die respect heeft voor ander mans overtuiging. En bij dit thema ontwikkelde de in leider de gedachte van het „klankbord", zoals dat zij het dan profaan ook in de meeste fabrieken van Amerika wordt gebruikt. Daar heeft men name lijk een zogenaamde „personal councei lor" in dienst, die niets anders heeft te doen dan de problemen van anderen op te vangen eri met slechts een enkele tactische opmerking de man zelf tot een oplossing te brengen. Hij moet dus geen raad geven, geen partij kiezen, maar vrijwel alleen luisteren. Louter als klankbord dienen dus. Zo zou de spre ker graag de katholieke arbeider zien in de onderneming, wanneer het pro blemen betreft op godsdienstig terrein en zijn persoonlijke ervaring rijkelijk naar voren gebracht onderstreepte zijn gedachte. Enige andere practische punten brach pater Van Iersel nog naar voren. Acties, die hij zelf zo spoedig mogelijk zou gaan ondernemen. Hij heeft b.v. het plan opgevat om aan de ingangen der fabrieken brieve te plakken, waarin in kort bestek een of ander probleem wordt behandeld. De liefhebbers kun nen dan zelf schriftelijk of mondeling reageren. Ook wordt er aan gedacht brieven naar huis te sturen, vooral naar de mensen van het platteland, die op een fabriek komen werken. Op die manier kunnen deze mensen worden op gevangen. Verder wees de inleider er nog op, hoe Het dagschema door de ploegdien- sten van vele eiders is komen te vervallen. De gevolgen blijven dan ook niet uit. Het verzuim van de H. Mis op Zondag tengevolge van werk in het continubedrijf gaat ook door op de vrije Zondag. Spreker was dan ook de menirife toe' gedaan, dat men in Nederland moest overgaan tot namiddagmissen, zodat de arbeider altijd op Zondag de H. Mis kan bijwonen. Het laatste woord hierin is natuurlijk aan mis Episcopaat. De uitslagen van het Adsp.-tournooi zijn. Bloemendaal aDCO a 00, Bloemendaal v/int met strafsch.; Terrasvogels aZandv.- meeuwen a 72 (Terrasvogels gedisqualifi- ceerd). Zaterdag 27 Aug. worden de finales van het Adsp.-tournooi verspeeld. Door de Heemsteedse Poloclub werd Zondagmiddag in de zwemvijver „Groe- nendaal" te -Heemstede het jaarlijkse waterpolo-tournooi georganiseerd om het kampioenschap kring Haarlem van de K.N.Z.B. In de eerste ronde afdeling I dames won DWR ,met 4-0 van Haarlem en be haalde Haarlem een overwinning van 2-1 op HPC en zegevierde DWR met 6-0 over HPC. In afdeling II behaalde VZV twee overwinningen. Met 2-1 werd ge wonnen van HVGB en ook met 2-1 van DWT; de DWT-dames brachten HVGB een nederlaag toe van 4-1. Hierna gingen de winnaars, VZV en DWR te water, de rust ging in met 6-0 voor DWR, einde 7-0, zodat de dames van DWR het kring kampioenschap hebben gewonnen. Bij de heren was de wedstrijd HVGB Haarlem wel de beste wedstrijd van de middag; HVGB won met 5-4. Hierna moest Haarlem het onderspit delven in de wedstrijd tegen HPC met 3-1. HVGB zegevierde in de wedstrijd tegen HPC uitslag 5-1 en was winnaar van afde ling I. In de tweede afdeling hadden twee ontmoetingen plaats tussen DWR en DWT; de eerste ontmoeting Werd door DWT verloren met 8-2 en in de tweede ontmoeting ging DWT met 8-1 ten onder zodat de eindstrijd moest worden gespeeld tussen HVGB en DWR. In deze wedstrijd nam HVGB door in schieten van Rol de leiding en werd uit een voorzet van Behle door Kollerie de stand in evenwicht gebracht. Met 1-1 ging de rust in. In de tweede helft waren het Anthohi en Rol die de eind stand op 3-1 in het voordeel van HVGB brachten. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de R.K. Harmonie ,,St. Mi- chaël" heeft het bestuur van de jubile rende vereniging een reeks concerten georganiseerd, welke gegeven zullen worden van Maandag 29 Augustus tot en met Zondag 4 September 1949 op het Raadhuisplein alhier, telkens van 8 tot 10 uur. De indeling van deze concert- week is als volgt: Maandag 29 Aug.: RX. Harmonie „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord. Donderdag 1 Sept.: Harmonie „Eens gezindheid" uit Heemstede. Vrijdag 2 Sept.: Heémsteeds Fanfare corps „Excelsior". Zaterdag 3 Sept.: R.K. Harmonie „St. Caecilia", Voorhout. Zondag 4 Sept.: Sluitingsconcert door de jubilerende vereniging. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat op Woensdag 31 Augustus door een muziekvereniging alsnog een concert zal worden gegeven; de besprekingen dienaangaande zijn nog niet afgesloten. Eveneens bestaat de mogelijkheid dat op nog andere wijze van de muziektent gebruik zal worden gemaakt. Het bestuur en de leden van de jubi lerende vereniging rekenen er op, dat tijdens de verschillende concerten die aan de Heemsteedse ingezetenen geheel belangeloos worden aangeboden Omdat „St. Michaël" zich steeds in de gunst van het publiek mocht verheugen, de nodige stilte zal worden betracht. Voor al wordt het publiek dringend verzocht er toe mede te werken dat de jeugd er geen speelgelegenheid van maakt; de mensen die naar de muziek komen luis teren hebben er dan niets aan en zij die de muziek maken evenmin. Over het wel en wee van de vereni ging in de afgelopen veertig jaar zullen wij binnenkort iets meer mededelen. Volgens de New York Times meent men te Rome het gebeente van de H. Petrus te hebben gevonden, geen zes meter onder de vloer van de Sint Pieter. De archaeologen, die de opgraving lei den, hebben een eed van geheimhouding afgelegd, aldus het blad, doch ondanks dat, zou uit verklaringen van verschil lende andere personen in het Vaticaan voldoende blijken, dat men het gebeen te van Sint Petrus ontdekt meent te heb ben in het „Hypogeum", de ondergrondse ruimte, waar het volgens de traditie be graven zou zijn. Deze crypte is twee jaar geleden blootgelegd. Het gebeente be vindt zich in een urn, die onder toezicht zou staan van Z. H. de Paus. zelf, in de particuliere kapel naast zijn studeerver trek, aldus wordt in Vaticaanse kringen gezegd. De vondst zou van het grootste ge wicht zijn als bewijs tegen stellingen van niet-katholieke zijde, dat de H. Petrus nooit zou hebben bestaan, dat hij althans nimmer te Rome zou zijn geweest en dus niet. de eerste Paus van de Katholieke Kerk zou zijn geweest en dat de latere Pausen niet zijn opvolgers zouden zijn. Geheimhouding zou in acht genomen worden omdat de Paus, alvorens een of ficiële verklaring af te- leggen, onomsto telijke bewijzen verzameld wil zien om trent de authenticiteit van de vondst. De verklaring van generaal Kruis, dat het uit moet zijn met het lun&® gepermanente haar van de Neder landse soldaat, is mij uit het hart ge~ grepen. Dat is mannentaal! Hebt u ook zo'n hekel aan die prachtige kunstlokke met woelige baren? Als ze dan toch wa willen, die knapen, laten ze dan hun baard niet meer afscheren en snorren- koppen kopen. Merkwaardig vergaat he de mannelijke mens. Hij wordt veeta met enkele donsjes haar op z'n broZ schedeltje geboren. Als hij een jaar o drie is vindt z'n moeder krulletjes z snoezig en iedereen is het met haar eens- Is hij omstreeks zeven dan moet zij" haardos in de zomer zo kort mogelU* zijn, bijna gemillimeterd, want dat i fris en hygiënisch. Tegen de tijd, dat nu naar de meisjes kijkt begint hij Jj1® riekende brillantine te werken, de natuur althans niet voor de gelief®. golfslag zorgt. Hij kan dan ook op hol ...j g slaan, zich een kunstenaar voelen ua«| in de nek) of een vijand van Kru» (haren van 30 c.m. met Pin-up). Is tegen de veertig dan gaat hij advertei - ties over haar-uitval lezen. Dan ontpoP' pen zich drie categorieën: de biljartballen' de peper-en-zout-havelozen en de Tar- zans. Op zeventigjarige leeftijd aan" vaardt hij gelaten zijn toestand en kij* glimlachend naar het krullenkopje van Dat' moet zelfs generaal Kruis aardig vinden! (Adv' Zoals gebruikelyk organiseerde kracht ter opening van het seizoen, ni* jaarlijks voetbaltournooL Wilskracht gon met de wedstrijd tegen W.S.V. u Wormerveer* De strijd ging gelyk waar by Wilskracht uit een strafschop de enige goal scoorde en daardoor vfxvr naar werd. v De tweede wedstryd ging tussen uit Zaandam en het pas gepromoveerd T.D.W. Hier trok T,D,W, aan het lang»J^ eind door het nemen van strafschopp® j nadat de wedstryd in een 22 gelijk »P was geëindigd. De finale ging dus tussen T.D.W- Wilskracht. De strijd ging gelijk op, der dat e*" van een overwicht sprake maar T.D.W. strafte twee fouten in Wilskrachtverdediging af en kwam door met 2—0 voor te staan. Uit een y0®.^ zet van rechts wist Kaaij door een ^ra^g> kopbal de achterstand te verkleinen- rust was de stand al spoedig gelijk to een T.D.W.-er in het. nauw gebracht in eigen doel schoot. Toch leidden Tuindorpers spoedig opnieuw, toen e ingeschoten bal van richting verand® werd en onhoudbaar in het net vloog- vermoeidheid deed "zich nu gelden, rn&zL Wilskracht had de meeste reserve en kort voor het einde door Cleve geIH0 maken. Ook nu moesten strafschoppen beslissing brengen, waarbij Wilskrac zich het stgrkste toonde. In de verliezer ronde versloeg W.S.V. het Zaanse V,v» met 20. trinfi! In de pauze was een korte herden*1**? van de gevallen leden van Wilskra^n. waarbij voorzitter Grimberg een woord sprak. Uitslagen: WilskrachtWSV 10; TD VVZ 2—2, TDW wint na strafschoppen; Verliezersronde:' WSV—WZ 2—0. Final®* Wilskracht—TDW 3—3, Wilskracht na strafschoppen. De gouverneur ..van de Nederlandse AU tillen, ir. L. A. H. Peters, heeft kort n zijn terugkeer op Curasao de pers en mededelingen gedaan over zijn bezoek aj*( Nederland. Hij legde er de nadruk op, het hier een normaal contact betrof. - Ondanks de meer urgente problem"" heeft de gouverneur in Nederland zeer grote belangstelling voor de Ned. A» tillen gevondéU. tje Tijdens een zeer langdurige audiem' die H. M. de Koningin aan de gouvernj^ en mevrouw Peters had toegestaan, bie® dat Koningin Juliana als steeds zeer S interesseerd was in de Nederlandse AP Op een desbetreffende vraag zei de gP"£ verneur, dat de plannen, om iemand de afdeling Publiek Contact van het m nisterie van Overzeese gebiedsdelen in Ned. Antillen te statiinneren, in een verg vorderd stadium verkeren. Ten aanzien van de Ron de-Taf elconi rentie zei ir. Peters, in antwoord op e - desbetreffende vraag, dat met de Sta overleg wordt gepleegd over de aanwiJ2" van waarnemers van de Nederlandse A tillen. Ir. Peters heeft de indruk, dat regering zonder enige terughoudendheid autonomie wenst te schenken. Zaterdagmiddag is op Kemajoran 't ste van de speciale kindervliegtuigen de K.L.M., dat verleden week Maand met 17 moeders en 35 kinderen v e. Schiphol vertrok, aangekomen. De zagvoerder A. Steinbeck deelde meu dat men een goede reis had gehad. Amsterdam, 22 Aug. 194®' De winstnemingen, die aan het em van de vorige week een verdere ^°e s stijging op de aandelenmarkt enigst j, hadden afgeremd, waren vandaag minder invloed op het koerspeil. verschillende zijden was weer ni®uoJV vraag komen opzetten, welke zich v° je namelijk richtte op de internatioP fondsen. Aand. Kon. Olie hadden bf et koersstijging van vandaag de leiding n een nieuw avance van ruim 6% bij ning op 327, waarna later nog een ^e„st verbetering van 2% volgde. Daarn® lagen scheepvaartwaarden weer vraagd in de markt en ook deze f°n°,gj- werden bij vrij levendige affaire handeld. Aandelen Ned. Scheepvaartunie 0p den de leiding en verlieten de manc het hoogste punt van de dag met „jSt koersavance van 5 pet. Daarnaast - Holl. Am. Lijn ruim 3 pet. te verbet® Binnenlandse industriële waarden den eveneens verdere koersverbete1 boeken. er- Cultuuraandelen bleven vrijwel laten. Rubberfondsen konden zich ta y lijk handhaven, doch suiker en ter aandelen moesten meerendeels enig rein prijsgeven. pe Bankaandelen waren verdeeld- ep staatsfondsenmarkt was zeer „fjjS" moest hier en daar een fractie P geven. (Niet-officiële i'4 Nedert 1848 '-3% Nederlanc 1847 Ned. 82-64 oei. tac insein Grtbk 1846 3 oCi >ea Handej Mij eert A.K U "an Berkels Patent alve-Deift eert. van Geider i^on Hoogovens eert unuevei eert vea Kabel Philips Kon Petroleum Amsternam Rubber mi "tmenisa L41n n-erv Unie v luumtl, MU n v A. Deli M4. koersen) .pi 100 97% 98% 98gl- 156'A 188 Vz 124go- 170 152'/2 202gb. 169% 300gb. 327 138gl- 166 133% 165 %gl- 158% its'!* 2697* j31 133 165

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2