De grootste landbouwtentoonstelling ooit in West-Europa georganiseerd Fleurige tentenstad te Eindhoven opgetrokken t I m i GREBBEBERGkrijgtnationaal monument voor het leger ÏESTROPA ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN tuhtsal Nederlandse stayers heer en meester te Ordrup k ...voor Pronk en Bakker in finale door verrassende overwinningen HET WESPENNEST öagen 1 Weg langs kerkhof wordt gesloten ZWITSERLAND i 175.- Van Beek en Van Est winnen te Kopenhagen KUNST TWEEMAAL VERSLAGEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP DINSDAG 23 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 Betekenis en waarde van kleinbedrijf Vjt de 'ast *1 n URI Nieuwe Mis van Jean Schrijvers DR. BARUCH TERUG NAAR DE V.S. A Qe&reden? PLEISTER Vrije Communistische partij in Duitsland KERKVERVOLGING IN TSJECHO-SLOWAKIJE Ook Pronk op zün best Kunst uitgeschakeld door David Duncan DICK SCHERMER GEEFT NA 4 UUR 40 MIN. OP bij poging om het Kanaal over te zwemmen MARATHON-ENSCHEDE 2630 M. TE KORT Free Foresters cricketen in Nederland üngeJse league pe da (Van onze redacteur) Op wat nog voor kort een onvruchtbaar stuk heide grond was in het zuidelijk deel van de lichtstad Eind hoven, is na maandenlange energieke en harde arbeid fte fleurige tentenstad verrezen van de grote „Landbouw tentoonstelling 1949", die van vandaag tot 2 September al daar wordt gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank en de Srootste heet te zijn die ooit op dit gebied in Westelijk buropa is voorgekomen. Vanmorgen is deze tentoonstelling door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- z'ening, de heer S. L. Mansholt, plechtig geopend. Wanneer u dit leest, hebben reeds de eerste duizenden van de half hiillioen bezoekers die men verwacht en gezien de 150.000 kaarten die reeds zijn verkocht een gerechtvaardig de verwachting het fraai aangelegd tentoonstellingster rein bezocht. Wat deze expositie enig in zijn soort doet is niet alleen dat hier in samenwer- *'hg tussen ministeries en bedrijfsleven de e.erste land- en tuinbouwtentoonstel- "JdS in Beneluxverband plaats vindt, maar ?at zij zal staan in het teken van het kleine "«eren- en tuindersbedrijf, waarvan een •ervolmaaktë natuurgetrouwe weergave uit F' heidegrond ter plaatse is verrezen. Dit M eedrijf immers vormt het kernpro- j'eem van onze landbouwpolitiek en op ~e2e tentoonstelling worden op aanschou welijke wijze de betekenis en de helaaS *J?g te weinig bekende grote waarde van jht kleinbedrijf voorgesteld. Dat is de gro pe betekenis van deze expositie en larom J* het goed, dat deze land- en tumoouw- W'ntoonstelling, hoewel van groot landelijk "elang, wordt gehouden in het centrum van '"'Igisch en Nederlands Brabant, waar het Probleem van de kleine boeren het Scherpst is gesteld. De rijke lering die van <|eze expositie uitgaat zal aan de kleine *e'fstandige ondernemers en hun doorgaans «rote gezinnen nieuwe kracht schenken v»or de voor hen nog onzekere toekomst. In de hittegolf-temperatuur van giste ren hebben wij urenlang gedwaald over de uitgestrekte terreinen, waar onder een moordende zon, in koortsachtige haast Werd gewerkt om nog alles voor de ten toonstelling in gereedheid te brengen. Enige cijfers geven een juist beeld van de enorme omvang van deze tentoonstel ling. Vijftien H.A. heidegrond moest in cultuur worden gebracht om plaats te bieden aan zeventien grote expositieten ten en de modelboerderij. Twee scheepsla dingen grint waren nodig om de paden te verharden, drie kilometer tegelpad Werd aangelegd om het terrein in alle richtingen te kunnen doorkruisen. Acht tienhonderd mensen werkten de laatste Weken aan dit grootse project, dat werd Standbeeld van Pater v. d. Elzen, de grondlegger der boerenleenban ken; op de achtergrond een der paviljoens van de tentoonstelling. Een prachtige mo len is opgetrok ken op het terrein en de nieuwste landbouw-machi nes zijn er te zien op de tentoon stelling te Eind hoven. uitgevoerd naar een ontwerp van Carel Briels, die naar het schijnt behalve van massaspelen al evenzeer verstand van tentoonstellingen heeft. Vijfhonderd auto's staan ter beschikking, twee hoogspanningshuisjes van elfhonderd kilowatt zijn de krachtbronnen waaruit der tig kilometers kabel lopen naar de duizen den lampen die 's avonds het terrein in een feëriek licht zetten. Honderdtwintig obers staan tegen de middag gereed om in de ontspanningstent, die de grootste van Nederland is, dagelijks twee duizend honge rige magen van spijzen te voorzien. Zij brengen met electrische lorries per dag twintig mud gebakken aardappelèn en vier en twintig in mootjes gehakte varkens rond. En dan hoeven wij niet meer te spreken van de vele vierkante meters kleurige plastiek, waarvan Ca rel Briels paddestoelen heeft laten ver vaardigen, die rond de „akkers" van de modelboerderij te vinden zijn. Vijvers zijn aangelegd en in een daarvan zwemt de Methusalem onder de karpers, die reeds vijftien jaar lang de stamvader heet te zijn van het merendeel van zijn rasgenoten, dat onze viswaters bevolkt. Kortom, dit is een tentoonstelling van enorme afmetingen, waar men naast alles wat men maar enigszins in een moderne boerderij denkt, ex posities vindt van de industrie, am bacht, middenstand en emigratie, waar uitwijkmogelijkheden worden aangegeven voor het grote arbeids- overschot op het platteland met overheersend kleinbedrijf. En over (Van onze verslaggever) öe plannen voor het nationaal leger- ?.°nument zijn in een vergevorderd sta- ®,u«n gekomen. Het gedenkteken, ont- ï°rpen door de architect J. J. P. Oud S1' Rotterdam en mede uitgevoerd door 6 beeldhouwer Radecker, bestaat uit 3'ee liggende leeuwen, die de over- 'hning op de dood symboliseren, en J6" kruis, teken van vertrouwen op de .e'rjjzenis en het eeuwige leven. Op basement worden een inscriptie j ermoedelijk de woorden „den Vader- jbdt ghetrouwe blijf ïck tot in den «oet" en het Nederlandse wapen Afgebracht. Het ligt voorts in de be doeling na het gereed komen van het jOonument, waarschijnlijk binnen één y de weg langs het Grebbekerkhof ®or het grote verkeer, dat in deze jbigeving storend werkt, te sluiten en Verleggen achter de begraafplaats om. De kosten, die gepaard gaan met de Richting van het gedenkteken zij _djUen ongeveer 75.000-ƒ 80.000 bedragen v borden bestreden door een bijdrage h de Nationale Monumentencommissie °hdi actie verkoop Damplantsoen en, not least, door de opbrengst van campagne, die gevoerd zal worden V -er het rnotto „Iedereen een cent jj °r het Grebbemonument". Deze cam- tj gr>e zal 29 Augustus de dag, dat VJJ, jaar geleden de troepen voor hun (jUp diging van het vaderland werden geroepen door generaal Winkel- sp 11 worden ingeleid met een toe- dataak voor de radio. De bedoeling is, ste het gehele Nederlandse volk een ^.cfttje bijdraagt voor de totstandko- van het monument. Een gedeelte W de aldus verzamelde centen wordt, ter udens goedkeuring van de minis- Plj Van Financiën, tot een herdenkings- in het gedenkteken versmolten. P.T.T. verleent haar medewer- bkfc S,'STRAAT 93 - A'DAM - TEL. 40369 T°URINGCAB GEHEEL VERZORGD king, in die zin, dat van 1 September tot 1 November op alle postkanto ren een busje of kistje wordt ge plaatst, waarin ieder zijn gave, het zjj groot of klein, kan deponeren. De „centenactie" vindt eigenlijk haar oorsprong in een genereus gebaar van het mannenzangkoor „Die Haghe San ger's", dat in 1946 na zijn optreden op de Grebbeberg de burgemeester van Rhenen een zakje koperen centen aan bood met de vermelding erbij, dat het het idee, tijdens de bezetting voor ra dio-Oranje gelanceerd, om de uit handen van de Duitsers gehouden cen ten te besteden voor een monument voor de gevallenen op de Grebbeberg, wilde verwezenlijken. De burgemees ter, Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal, die lid was van de Stichting Nationaal Leger Monu ment Grebbeberg, accepteerde de gift volgaarne en werkte de gedachte ver der uit. Sindsdien werden uit alle la gen van de bevolking bijna een mil- lioen centen bijeengebracht Maar nu is hert woord en de daad aan U....! dit alles heen kijkt de beeltenis van Pater van Elzen, de grondlegger van de boerenleenbanken, die volgens plan van de regisseur op een eiland je in een schone vijver is geplaatst. Een druk programma begeleidt deze tentoonstelling. Op speciale dagen zul len prominente sprekers de problema tiek van het moderne landbouwbedrijf belichten. Aparte dagen voor jonge boe ren, voor vrouwen en meisjes zullen tienduizenden van het platteland van Nederland en België naar Eindhoven trekken. De landelijke ruitersport, volks dansen. een lunapark en een feestelijke verlichting zullen voor een waardige ontspanning zorgen. Het is een onge twijfeld grootse opzet geweest van de Coöperatieve Boerenleenbank om ter gelegenheid van haar gouden jubileum een zo grote en unieke demonstratie op touw te zetten. Een demonstratie, die een mijlpaal en tevens ëen les voor de toekomst wil zijn en ook de stads mensen kennis wil laten nemen van het boeren kunnen. De componist Jean Schrijvers heeft in 1948 een nieuwe Mis voltooid, de Missa pro Pace, opus 22, voor drie stemmen en orgel. De toonaard is e klein. Het is een voudige, melodieuze muziek, die zonder de minste zucht naar oorspronkelijke effec ten zich vloeiend zingen laat en uitdruk king is van simpele, muzikale vroomheid. Voor kerkkoren, die hun repertoire wil verrijken en geen zware opgaven gewend zijn een mooie aanwinst. Een nihil obstat van Prof. Smijers begeleidt het werk, dat uitgegeven is bij Van Rossum te Utrecht. v. E. Dr. Herman B. Baruch, ambassadeur der Ver. Staten in ons land, wiens ont slagaanvrage dezer dagen door presi dent Truman werd aanvaard, zal Vrij dag a.s. met de „Nieuw Amsterdam" naar de Ver. Staten terugkeren. Ook de pers-attaché der Ver. Staten, de heer Dana Doten, keert dan met de „Nieuw Amsterdam" naar zijn land terug. Sommige Amerikaanse kranten leggen verband tussen president Truman's aan vaarding van dr. Herman Baruch's ont slagaanvraag en het feit, dat de verhou ding tussen de president en de staats man Bernard Baruch, de broer van de ambassadeur, de laatste tijd koeler is geworden. Intimi van ambassadeur Baruch te Washington verklaren, dat hij niet voornemens was geweest zijn post te verlaten en dat de aanvaarding van zijn ontslagaanvraag voor hem een verras sing was. Volgens deZe kringen was Baruch's ontslagaanvraag in Januari j.l. bij de president ingediend als een for maliteit overeenkomstig de gewoonte, dat functionarissen van de uitvoerende macht hun ontslag indienen als het hoofd van de uitvoerende 'macht de president zijn ambtstijd begint. Voor de tweede maal dit jaar waren Belgische militairen in Arnhem. In Mei van dit jaar maakten ze een verken ningstocht en Maandag bestudeerden leerlingen van de Koninklijke Militaire .School van België het verloop van de slag om Arnhem. Deze 200 officieren en 100 onderofficieren en manschappen heb ben de tocht met motoren, jeeps en trucks ondernomen langs de slagvelden uit de jongste wereldoorlog. 8. Met een dreunende slag, die de zeeroversjonk tot in haar binten deed sidderen, stootten de beide schepen op elkaar. Een ogenblik bleef het doodstil, een siilte, die als een roerloze dreiging, een naamloze verschrikking over alles hing. Zonlicht flitst op zwaarden en lanspunten. Dan rees een woest geschreeuw op, hoog en schril, geladen van woede en strijd lust. „Val aan!" gilde Toeng Cho, terwijl hij zich aan boord van het andere vaartuig slingerde. „Valt aan, mannen! Haalt mij de prinses!" Als een vloedgolf stroomde zijn bende over het andere aek. Doch de keizerlijke soldaten boden verwoede tegen stand. Staal beet, op staal, felle knotsslagen beukten op schildenr mannen omklemden elkander in een dodelijke greep. Een meedogenloos gevecht, waarin geen pardon gegeven of gevraagd werd. Onweerstaanbare houwen met zijn zwaard uitdelend, drong Toeng Cho naar voren? n de richting van de kampanje waarop een kleine, slanke vrouwengestalte angstig het verloop van de strijd volgde. De prinses! Dat ene woord flitste door Erie's brein, terwijl hij midden m het strijdgewoel zijn zwaard hanteerde. En op hetzelfde ogenblik maakte zich een razende woede van hem meester, woede en verontwaar diging tegen de piraat, die op een dergelijke manier optrad tegen een weerloos jeng meisje. Met een enkele beweging draaide hij zich om, pareerde een moordende knotsslag, dook onder twee worstelende figuren door en rende Toeng Cho achterna, terwijl zijn vuist zich strak om het gevest van zijn goed zwaard klemde. Huidkleurig snel verband1 Ook de vierde dag van de wereldkam pioenschappen wielrennen te Kopenha gen is tot nog toe succesvol voor de Ne derlanders verlopen, want zowel Van Beek als Van Est behaalden vanmorgen de overwinning in het nummer achter volging voor professionals. Vooral de zege van Van Beek is uit stekend te noemen, kant zijn tegenstan der Koblet (Zwitserland) behoort toch zeker tot de beste poursuite-rijders van de wereld. Direct na de start liep onze landgenoot twee meter op zijn tegenstan der uit. Deze strijd duurde enkele ron den lang, maar Koblet, die nog niet ge heel hersteld is van een blessure, kon het scherpe tempo niet volhouden. Het verschil werd groter, tien meter, twintig meter en vijf ronden voor het einde zelfs vijftig meter. Toen kreeg Van Beek een lekke band. De bepaling luidt, dat op nieuw gestart zal worden voor de nog af te leggen ronden en met instandhou ding van het verschil tussen beide deel nemers, op het ogenblik, dat een van beiden een lekke band krijgt. Men startte opnieuw en Van Beek won gemakkelijk van de Zwitser. In de vierde rit kwam de Nederlandse kampioen Wim van Est uit tegen de Fransman Le Nizerhy. Nadat de eerste ronden gelijk waren opgegaan, liep Van Est langzaam uit, won bij iedere ronde een of twee rpeter en zegevierde ten slotte met grote voorsprong in een tijd van 6 min. 39 sec. In de eerste serie haalde Coppi de Oos. tenrijker Pohnetal na zeven ronden in en in de derde rit won Pedersen (Den.) Zowel Van Beek als Van Est hebben 6.39.- van Piel (Frankrijk) 6.45.6. zich dus voor de kwartfinales geplaa'tst. In Berlijn en in de Russische en Wes telijke zones van Duitsland zal een nieu we communistische beweging worden gevormd, waartoe 50 voormalige led™n van de communistische partij en de so cialistische eenheidspartij het initiatief hebben genomen. Op een bijeenkomst te Wedding in de Franse sector van Berlijn kondigden de ze 50 man aan, dat zij zich hadden af gescheiden en een Vrije Communistische Partij zouden vormen. Hoewel hun aan tal nog gering is, hopen zij een belang rijke partij te worden door die mensen aan zich te trekken, die het communis me aanhangen, doch de Russische over heersing verwerpen. De leuze, die zij hebben aangenomen, luidt; „Een bond van alle Duitse communisten, die het Russische imperialisme verwerpen." In Tsjechoslowaakse kringen werd giste ren gezegd dat de regering waarschijnlijk 103 kloosters en abdijen van tot de Rooms- Katholieke Kerk behorende ordes zal slui ten, wanneer deze ordes weigeren hun loyaliteit jegens het communistische régi me te betuigen. Deze bedreiging werd ge daan aan ongeveer vijftig nonnen en monniken die op 8 Augustus bevel kre gen een regeringsconferentie te Bratislava bij te wonen. Een regeringszegsman zeide bij die gelegenheid dat de kloosters ge sloten zouden worden, tenzij door de be woners een speciale toestemming verzocht zou worden van de regering, die alleen verstrekt zou worden wanneer eerst de monniken en nonnen zich bereid zouden verklaren de communistische regering te steunen. PROD ENT A - AMERSFOORT 392 Onze sportredacteur telefoneerde ons Maandagavond uit Kopenhagen: De eerste dag van de wereldkampioenschappen op de baan is, ondanks een dubbele nederlaag van onze amateur-achtervolger Kunst, oen ongekend succes geworden voor de Nederlandse wielerwereld. Zelfs de grootste fanaticus zou on gelovig het hoofd hebben geschud, wanneer men hem in de beide stayers series van deze dag ook maar één Nederlandse overwinning had voorspeld. Maar toch is dat gebeurd en zelfs nog meer. Bakker heeft zich in de finale geplaatst na een hard gevecht met de huidige wereldkampioen Jean-Jacques Lamboley en Pronk heeft dat prachtige voorbeeld gevolgd door een niet minder schitte rende zege, na een verbitterde strijd met Besson, Meuleman en een nieuwe Franse hope, Béthéry. Om de chronologische volgorde te bewaren eerst de zege van Bakker. Zelfs wanneer men het feit, dat Lam boley op dit ogenblik niet in zijn bes te vorm is, heel zwaar laat wegen, blijft het toch als een verrassing klin ken dat de Nederlandse kampioen de baste stayers van 1948 in een strijd van man tegen man over 100 kilome ter zo royaal heeft kunnen verslaan. Wij willen graag erkennen, dat het lot hem wel heel gunstig was, doordat hij van de kop mocht vertrekken. Maar verkeerde niet iedereen in de stellige verwachting, dat Lamboley aan honderd kilometers ruimschoots voldoende had om de eerste plaats te veroveren? Het is heel anders uitgekomen. In een bijna voortdurend en heftig duel heeft Bakker zich zonder een schijn van twij fel de sterkste getoond. Hij heeft zeker wel 15 fel opgezette, maar slecht afge werkte aanvallen van de Fransman af geslagen, en de éne plaats, die voor el ke serie in de finale beschikbaar is, viel met recht en reden aan niemand anders dan de Nederlandse kampioen ten deeL Het was een vreemdsoortige wedstrijd. Door afwezigheid van de Luxemburger Kraus en als gevolg van het feit, dat de heren gangmakers de Oostenrijker Schmaderer alleen wilden stayeren wan neer hij een hoger loon voor hen neer telde dan zijn bond hem aan deviezen had meegegeven, startten er slechts drie man. Het is duidelijk, dat deze drie niet voor een ononderbroken boeiend schouw spel hebben kunnen zorgen. Bakker was wel zo wijs om zich in zijn gunstige po sitie niet onnodig uit te putten. Leliaert de jonge Belg, die in de derde positie was gestart, was met het over het al gemeen matige tempo wel heel blij, om dat hij nu tenminste zijn collega's op de voet kon volgen; Lamboley tenslotte ging wel herhaaldelijk tot het offensief over, maar elke keer opnieuw werd hij het slachtoffer van de hoge, korte boch ten, die hij maar niet aan kon, en keer op keer zagen wij hem van rechts naar links achter zijn gangmaker zwalken in een krampachtige poging om toch voor al maar niet van de rol los te komen. In het begin nam men dat nog niet zo nauw. Tenslotte is honderd kilome ter een hele afstand en een gerouti neerd matador als Lamboley zou zich zonder twijfel herstellen en dan het moment uitkiezen en de plaats waar en wanneer hij een tegenstander als Bak ker het best de genadeslag zou kun nen toebrengen. Maar er kwamen hoe langer hoe meer verbaasde gezichten op en om de baan, toen Bakker maar steeds bleef doorgaan de aanvallen van de Fransman prachtig op te vangen. Hij verkeerde geen mo ment in gevaar, want steeds opnieuw draaide hü Kaser op volle toeren, wan neer de Fransman op het toppunt van zijn snelheid was, en niet eenmaal is de machine van de favoriet naast die van de Nederlander in het gevecht ge weest. Door die bij voorbaat ten dode opgeschreven pogingen van Lamboley kreeg de strijd tenslotte toch een min of meer droog karakter. Zelfs in de laatste vertwijfelde aanval was de Fransman niet verder dan tien meter achter onze landgenoot, die.nu geen en kel risico meer nam en met een iets hoger tempo zijn plaats In de finale ver diende. Veel grootser was de tweede serie, waarin Pronk op de vierde plaats start te achter Besson, Béthéry en Meule man. Dat was een sterk kwartet en zelfs na de prachtige zege van Bakker durfde men niet hopen, dat een ge- inspireerde Pronk het eveneens tot een overwinning zou kunnen brengen. Maar Pronk heeft werkelijk schitterend ge reden, zij het dan dat hij met Meule man samen 70 kilometer lang tevergeefs heeft getracht om Besson van de lei ding te verdringen. Zeker wel twaalf maal hebben de Nederlander en de Belg, elkaar afwisselend op de tweede plaats, vergeefse aanvallen gedaan op de oervast rijdende zoon uit het land van Willem Teil. Besson bleef onver murwbaar op zijn plaats rijden achter Béthéry, die tot dan toe de rij had ge sloten en de leider van het veld daar door als het ware in een tang gevangen hielp houden Toen echter stoof hij plotseling naar voren, draafde in één stuk over Meule man en Pronk heen en ging toen in één moeite door op Besson af. Ook de ze aanval mislukte, maar onmiddellijk daarop was Pronk weer in het offen sief en nu slaagde hij er tijdens een lange scherpe aanval in de Zwitser los te rijden en de leiding te nemen. Maar daarmee was de strijd nog niet beslist. De ervaren Franse gang- maker Pasquier voerde zijn renner opnieuw ten aanval en met een prachtige spurt wees Béthéry onze landgenoot opnieuw naar de tweede plaats. Nu voor goed dachten we. Maar 20 kilometer voor het einde gebeurde wat voor onmogelijk was gehouden. Een nieuwe aanval van Pronk, die achter Wiersma reed, op de sterke Fransman, een vinnig duel. dat betrekkelijk kort duurde en dat bekroond werd met een schitterend succes: Pronk leidde voor de tweede maal! En nu inderdaad voor goed. Het was opmerkelijk, hoe' weinig Besson en de volkomen gedesillusionneerde Béthéry nog konden 'tegensputteren. Pronk zet te trouwens een flinke eindspurt in en voerde het tempo daarmede zo hoog op, dat hij meer dan een halve ronde vóór de Fransman en nog verder voor de hopeloos achter geraakte Zwitser als winnaar over de eindstreep ging en de internationale wielergemeen- schap op de sprookjesachtig verlichte Ordrupbaan voor het verrassende feit zette, dat de beide eerste finalisten bij de stayers Nederlanders waren. Bij de amateurs-achtervolging heeft Kunst, die niet in conditie was, geen geluk gehad. Hij werd in twee ritten kansloos verslagen. De meest verras sende nederlaag was wel die in zijn serie tegen de zwakker geachte Fin Paavo Kuusinen. Onze landgenoot kreeg echter opnieuw een kans, om dat er gezamenlijk 10 series waren en de 6 verliezers met de beste tijd toch nog in de achtste finale werden ge plaatst. Maar die kans was niet meer dan een theoretische. Ook tegen de Belg Glorieux kon Kunst het niet U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Nèem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. ',l St. Louis (Basel) of Mulhouse. °eking voor: 29 Aug., 5, 12 Sept. "E REIS VAN HE® SEIZOEN (Adv.) 20 Bij het beetje licht, dat door het raam naar binnen kwam, zag ik dat het bed onbeslapen was. Ik keerde terug naar de gang en ging tastend verder tot aan de deur, waar het lichtschijnsel onder door kwam. De muziek die ik gehoord had, klonk aan de andere kant van de ze deur. Het leek een radio, die zacht speelde. Ik greep de deurknop stevig beet en draaide langzaam. Dan legde ik mijn hoofd tegen de muur en duw de de deur open tot er een kier was, groot genoeg om doorheen te gluren. Het was een soort salon, of eigenlijk gezegd, een zitkamer. De blinden wa ren omlaag en er hingen geschulpte, kanten gordijntjes. De stoelen, die ik zag, waren allemaal van het model, dat doorgaans door vrouwen zo op prijs gesteld wordt, bekleed met gebloemde zijde. De radio stond links, in een stoel vlak ervoor zat Catherine Tremaine, met haar rug half naar de deur. Ze droeg een lichtblauwe kamerjas, die met een soort Russische kraag hoog om haar hals stond. Ze had haar haar voor de nacht losgemaakt en gekamd, en het hing tot over haar schouders. Haar voet schommelde zachtjes op de maat van de muziek, en vertoonde zodoende een ele gant muiltje. Ze had een tijdschrift op haar schoot liggen, maar ze las er niet in. Heel haar houding was er een van iemand, die alleen is en het zich gemakkelijk heeft gemaakt. Ik maakte de kier een millimeter groter, zodat mijn gezichtsveld verruimd werd. Op onge veer drie passen van de radio stond een laag, ovaal tafeltje, met een geborduur de sjaal bij wijze van kleedje dwars er overheen. Op de sjaal lag een pistool. Zij was er dichter bij dan ik. Als we allebei snel waren, zou zij het winnen. En al won ze niet, dan zou ze in elk geval schreeuwen, indien ik zo eens klaps binnenstormde. Dat doet een mens instinctief. Ik sloot de deur even geruisloos als ik haar geopend had en bleef een ogen blik doodstil in de gang staan. Toen klopte ik. Ik klopte niet hard, maar in het doodstille huis leek het alsof iemahd de poort -ammelde. Een paar seconden lang bleef het stil. Toen klonk haar stem, nerveus, maar niet angstig: „Wie daar?" Dat was niet naar mijn zin. Ik klopte weer en luisterde. Ik hoorde het ruisen van zijde en de zachte tred van haar naderende voeten. Ik drukte mij plat tegen de muur aan. De kruk van de deur werd omgedraaid en de deur werd met een snelle ruk geopend. Zij stond in de kamer, net zo dat ik haar niet zien kon, maar wat ik wel zag, dat was de loop van het pistool, dat' op de duistere gang gericht was. De hand die het wa pen vasthield, 'beefde niet. Mijn hand evenmin mijn arm schoot uit en ik greep haar pols. Met» een ruk trok ik haar naast mij in de gang en drukte mijn andere hand op haar mond. „Stil zijn," zei ik, „Het is je broer maar." Ik drukte haar hoofd omlaag tegen mijn borst en trok de hand. met het pistool erin van haar zij weg, ter wijl ik mijn vingers omlaag liet glijden tot ze over de hare sloten. Daarna kneep ik zo hard dat ze het pistool liet val len. Ze lag zo slap tegen me aan, dat ik een ogenblik dacht dat ze flauw ge vallen was. Ik liet haar mond vrij en pakte haar schouders beet om haar op de been te houden. Ze wankelde een stap vooruit en keerde zich dan naar mij toe. De donkere, weemoedige ogen lichtten eensklaps op en werden bijna zacht van uitdrukking. Toen sloot zij ze. Ze liet haar handen langs haar zij vallen en leunde tegen d- deurpost. „Wat wil je?' mompelde zij. „Naar binnen." Ik pakte haar aim en wees naar de zitkamer. Ze liep werktuigelijk naar binnen. Ik raapte het pistool op en volgde haar. „Ik zou maar gaan zitten," zei ik. Ze ging zitten. Haar gezicht was over- togen van een vreemde glans, bijna een blos die haar sterk deed verschillen van het bleke, gereserveerde meisje van de eerste keer. Ze zat op het rand je van haar stoel en staarde voor zich uit. Waren de omstandigheden en de omgeving anders geweest, ik had ge dacht dat ze bad. Misschien was dat inderdaad het geval, maar van vrees kon ik in ieder geval geen enkel teken bij haar besjjeuren. Ik kon mij ongeveer voorstellen hoe Catherine mij moest zien uitsluitend als iemand, die door waaghalzerij en veel geluk uit de gevangenis had we ten te ontsnappen. Ik, die mezelf eerst zo dapper en vastberaden had gevon den, bekeek mijzelf nu met andere ogen. Het meisje immers, dat ik in mijn ver beelding al had zien huilen en sidde ren, schonk me nu zelfs geen blik. Ik voelde me eensklaps vermoeid. Ik trok een stoel bij de hare en ging tegenover haar zitten. „Dus je bent werkelijk ontsnapt", zei ze. Ze scheen tegen de muur te spreken. „Zoals je ziet." „Ik zit hier al uren." De glans lag nog steeds op haar gezicht, en haar mond was kalm en bedaard, met een glimlach, die geen glimlach was. „Ik heb naar de radio zitten luisteren." „En wat heb je hoord?" „Dat je ontvlucht was. Meer niet. Dat was alles wat ik wilde horen. Maar ik ben blijven luisteren.ik was bang dat ze je weer vangen zouden." Ik stond op het punt een bitter ant woord te geven, maar ik hield het in. Daarvoor was ik niet gekomen. Ik liet het pistool in mijn overjaszak glijder „Ik ben nog niet ontvlucht," herir nerde ik haar. ,Ik ben vrij, maar da kan tijdelijk zijn." ,Maar waarom ben je dan hierheen gekomen? De politie Ze keerde haar hoofd om en keek me aan. (Wordt vervolgd) deze serie de bolwerken en hij verloor ook race met groot verschil. In de maakte hij een tijd van 5.37.4, in achtste finale 5.29.5. Verrassingen waren er in dit num mer overigens niet of het moesten zijn de uitstekende tijden van de Deen Jör- gensen (5.13.2), de Zwitser Müller en de Engelsman Cartwright (5.14.5). Müller dankte zijn tijd, de beste van deze dag, aan een uiterst vinnig ge vecht met de Engelsman Feil, maar vooral Cartwright maakte een zeer goede indruk. Behalve deze drie plaat sten zich in de kwartfinales; de Itali aanse wereldkampioen Messina, zijn landgenoot Gandini. die nu favoriet heet. de sterke Fransman Dupont en de Deen Andersen. De uitslagen luiden: Achtervolging amateurs: achtste fina les: le rit: Messina (It.) 5.16.9 wint van Cihlar (Tjech.) 5.28; 2e rit: Dupont (Fr.) haalt Sheldon (V.S.) na 6 y, ronde in; 3e rit: Glorieux (Belg.) 5.19,3 wint van Kunst (Ned.) 5 min. 29,5 sec.; 4e rit: Knut Andersen (Den.) haalt Reiser (Zwits.) in laatste ronde in; 5e rit: Cart wright (Eng.) 5.14.5 wint van Challeau (Fr.) 5.26: 6e rit: Gandini (It.) 5.20 wint van Vesely (Tsjech.) 5.24,5; 7e rit: Muel ler (Zwits.) 5.13,5 wint van Fell (Eng.) 5.14,2; 8e rit Jörgensen (Den.) 5.13,2 wint van Kuusinen (Finland) 5.22. Series stayers: le serie: L. Bakker (Ned.) gangmaker Kaeser, 2. Lamboley (Fr.) op dertig meter, 3. Leliaert (Belg.) op 80 meter. De totaaltijd van Bakker bedroeg 1 uur 36 min. 59,3 sec. 2e serie: 1. Pronk (Ned.) in 1 uur 33 min. 10 sec., 2. Meuleman op 100 me ter, 3. Béthéry op 200 meter, 4. Besson op 300 meter. Dick Schermer, de Nederlandse lange t afstandzwemmer, is gisteravond om vijf minuten aver half zeven ge* start voor zijn poging om Het Kanaal over te zwemmen. Vier uren en veer tig minuten later hees hij zich ech ter weer in de volgboot zodat ook deze poging om het water tussen Frankrijk en Engeland zwemmend over te steken, is mislukt Gisteravond was het weer uitstekend: de zee lag er kalm bij, de zon ging hel der onder en er stond een zwakke Noord-oosten wind. In de volgboot ..No tre Dame de Lourdes" zaten Piet Ooms, Emile Rancon, official van de Franse Zwembond, en verder enige Nederland se journalisten. Toen Schermer het water instapte, riep één van de honderden toeschou wers op het strand bij Kaap Gris Nez; „Niet opgeven hoor" en Schermer ant woordde: „Heb daarover maar geen zorg." Onder hen, die de Nederlander een behouden overtocht toewensten, be vond zich de Belg Ferdinand Dumoulin, die ook wil trachten Het Kanaal over te zwemmen. Schermer vette zichzelf in, doch velen waren van mening, dat hij dit niet dik genoeg deed en de vuur torenwachter merkte op: „Over een uur heeft die man geen vet meer op het lichaam." De meeste waarnemers ga ven Schermer een goede kans. Later werd bekend gemaakt, dat Schermer wegens de koude heeft moe ten opgeven. De laag vet, die hij op de huid had gesmeerd, bleek niet dik ge noeg. Vertegenwoordigers van het bestuur en de Technische Commissie van het district Twenthe van de KNAU hebben, bijgestaan door een deskundige van een officiële instantie van de, gemeente En schede, opnieuw het parcours van de Zaterdag j.l. gehouden Marathonloop in Enschede opgemeten. Daarbij bleek dat de juiste afstand, die Zaterdag is gelopen. 39.565 km. be draagt, zodat dus 2630 meter te weinig is gelopen. Gebleken is, dat de apparaten, waar- mgde de oorspronkelijke opmeting is verricht, een kleine afwijking verto nen. Hierdoor komt de tijd, waarin de Engelsman Holden de race won, 2 uur 20 min. 52 sec. (ruim 8 min. onder het Olympisch record van de Japanner Son) in een geheel ander licht te staan. Van een nieuw Nederlands record, dat de AAC-er Overdijk met zijn tijd van 2 uur 32 min. 2.2 sec. zou hebben geves tigd (het record staat met 2.46.37,2 op zijn naam) is dus evenmin sprake. Gisteren openden de Free Foresters hun twee en twintigste tour door Ne derland met een tweedaagse cricket- wedstryd te Amsterdam tegen een bondselftal. De Engelse aanvoerder won de toss en koos batten. De Volledige scores tot gisteravond luiden: Free Fo resters 229. Bondselftal 102 voor 6. De uitslagen van de gisteren in de ï-§else league gespeelde wedstrijden (lilden: Eerste divisie: BlackpoolMiddles brough 11; StokeLiverpool 00. Tweede divisie: BlackburnHull City 42; Cardiff CitySheffield 10; Sheffield Un.Swansea Town 11; Tot tenhamPlymouth 41; Westham Un - Leeds 3L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3