Joegoslavië duldt geen bemoeiing met interne zaken PLECHTIGHEID BENAUWD EN IN DE RIDDERZAAL HEET, LANGDRADIG Poolse bisschop Mgr. Gawlina op visitatiereis naar ons land Mickman over Het Kanaal Rede van Hatta weinig vriendelijk Roodwitte vlag in district Batavia niet langer verboden Le Monde" weinig optimistisch over Ronde-Tafelconferentie Tot hoofd en hart ZIJ, DIE VIELEN T woensdag 24 aucustus m9 Scherpe nota aan Rusland Dr. Drees voorzitter .Het weer. Hij bezoekt Heerlerheide, Breda en Amsterdam Volledige samenwerking tussen gen.~maj. Baay en kolonel Sungkono Republikeins gebouw teruggegeven Zal Djocja positie van primus inter pares gaan innemen? Proces-Von Manstein begonnen Weer brand in pakhuis te Amsterdam A 73ste JAARGANG No. 24545 in bijna 24 uur 240 MILLIOEN DOLLAR MILITAIRE HULP Zieke van „Groote Beer" gehaald MUNITIESCHIP ONT- PLOFT OP FORMOSA Handerden doden Bosbranden in Frankrijk nemen af REGELING PRINSJESDAG MGR. LEMMENS Assistent-Bisschop bij Pauselijke Troon Werpers van handgranaten ter dood veroordeeld II De „Times" en „Manchester Guardian" ADENAUER OVER KABINETSFORMATIE Ministerie voor Oostelijke Zone Centrale Commissie der R.T.C. bijeen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Wrecteur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruik wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mïllimeter- hooqte. Inqezonden mededelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooote. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Joegoslavië heeft Rusland gisteren in een officiële nota doen weten, dat de Joe goslavische regering onder geen enkele omstandigheid bereid is, wie dan ook toe te staan zich met de interne -aken van het land te bemoeien. Het betrof een antwoord op de Sovjet nota van 18 Augustus waarin de Tito- regering voor „fascistische krankzinnigen" werd uitgemaakt en gewaarschuwd was dat „doeltreffender maatregelen" genomen zou den worden als niet een eind kwam aan beweerde vervolgingen van Sovjet-burgers. De „Pravda" verklaarde gisteren dat de Joegoslavische regering zich thans defini tief aan de zijde heeft geschaard van hen, „die de vijanden zij» van de Sovjet-Unie, van de volkeren der volksdemocratische staten en van de gehele internationale com munistische beweging''. Het te Praag verschijnende communisti sche dagblad „Rudo Pravo" noemt maar schalk Tito in een gisteren gepubliceerd artikel beurtelings een andere „Hitier, Mus solini, Franco en Tsaldaris". Het blad schrijft, dat de jongste Sovjetrussische no ta aan de Joegoslavische regering aan toont dat de „kliek in Belgrado" zal wor den gestraft. Overzichtsfoto van de openingszitting de Ronde-Tafelconferentie in de Ridderzaal te 's Gravenhage. De achttienjarige Engelse schooljongen Rhilip Mickman is er vanmorgen in alle Vroegte in geslaagd de Engelse kust te Weiken, nadat hij drie en twintig uren en dertien minuten had geworsteld te- Sen de stromingen, die het uiterste van 4Ün krachten hadden gevergd. Gister morgen om half zes stapte de jongste ttremmer, die ooit een poging om het Hanaal over te zwemmen waagde, bij balais in het water en vanmorgen om ">•33 zette hij te Kingsdown, twaalf ki- '°toeter »en Noordoosten van Dover, voet land. Mickman is de eerste Kanaalzwemmer, me dit jaar de twee en dertig kilome- ter van Frankrijk naar Engeland heeft «gelegd. Ingesmeerd met een dikke laag vet heeft hij het ijskoude water en de ver raderlijke stromingen overwonnen, wel- *e reeds twee adspiranten in de afgelo pen weken tot opgeven hebben gedwon gen. j Dover heeft men de gehele nacht angstige spanning op een teken van 06 jonge zw.emmer gewacht. Even na 4°hSopgang kreeg men zijn volgboot "June Rose" in het oog. Met een brede Sliml.ich stapte Mickman kort daarop, fehuld in een enorme deken, aan land. y allerijl werd hij door zijn trainer E. femme en zijn vader ngar het hotel ge- raeht, waar enkele minuten later de 'ag, als teken van het succes, werd ge hesen. -,Het was het moedigste staaltje jtemmen, dat ik ooit gezien heb", zei •Je vader van Shirley May France, het jmterikaanse meisje, dat ook van plan [s een poging te wagen. „Wij hebben er el. wat van geleerd". -Mickman's vader noemde de tocht "tiet verhaal van een jongen, die niet de opgeven". Gisteravond om tien ïUr waren wij slechts een paar kilo meter van Folkestone, maar toen werd ,hil door de' stroming meegevoerd in {je richting van Deal. Tegen midder- ®cht dachten wij dat Phil, in verband ?et het sterke getij geen kans meer 'ad. Wij raadden hem aan op te geven, Iraar hij weigerde. Hij wilde doorzet- b. Het kostte hem nog vijf uur om jjar> land te komen", aldus Philip's ®der. De gecombineerde commissies voor buitenlandse betrekkingen en ie «fijdkrachten van de Amerikaanse Se- hebben gisteren een bedrag van 239,oio.ooo dollar toegewezen voor mili- hulp aan Griekenland, Turkije Korea en de Philippijnen. Tte commissies hebben het besluit, hoe- militaire hulp aan de Europese le- en van het Atlantische Pact gegeven Worden in het kader van president '"man's bewapeningsprogramma, u>t- Sesteid tot later in de week. fj?Iet troepentransportschip „Groote A J~r" heeft vandaag zijn reis naar {^sterdam onderbroken. In Hoek van ^wland werd even aan de kade ge- om een ernstig zieke patiënt aan "eri brengen, voor wie opneming in - n ziekenhuis te Rotterdam dringend (Van onze parlementaire redacteur) De opening van de Ronde Tafel Conferentie was benauwd en heet, zo heet, dat zelfs de Indonesiërs het niet aangenaam meer vonden. Misschien lijkt dit prozaïsch, misschien zal de lezer van ons verwachten, dat wij hem verslag doen van een bij uitstek plechtig moment in de geschiedenis van het Konink rijk, het lang verbeide ogenblik waarop Indonesiërs en Nederlanders aan de ronde tafel, die om materiële redenen een enorm langwerpige tafel is, de laatste en definitieve, besprekingen zullen beginnen, die aan de driehonderd jarige heerschappij over een der mooiste en rijkste landen der aarde een einde zullen maken. Het was een geweldig ogenblik, maar menselijke vermogens schieten soms tekort om zich datgene te realiseren wat zij zich jarenlang hebben gefantaseerd. Het was dus niet geweldig, het was allen maar heet, benauwd en nodeloos langdradig. pajfehst was. De familieleden van deze llent zijn op de hoogte gebracht. Behalve de benauwdheid heerste de protocolaire regie over de Ridderzaal. In het midden zat eenzaam en hoog voor zitter Drees, links naast hem de secre taris-generaal mr. Prinsen. Dan kwamen adjunct-secretarissen, niet' aan de eigen lijke tafel, maar aan een klein tafeltje daar even achter geplaatst, vervolgens was het linker segment van de tafel geheel en al in beslag genomen door de Nederlandse delegatie waarop aan gesloten de drie leden van de UNCI met hun secretarissen. Daarop volgde weer de B.F.O.-delegatie en tot aan de rechter zijde van de heer Drees de delegatie der republiek, terwijl op de tweede en derde rij achter de tafel de adviseurs hun stoelen hadden gekregen. Het was alles verwonderlijk nauwgezet uitgekozen. Er werden vijf redevoeringen afgesto ken. Men heeft ze in uitvoerige uittrek sels kunnen lezen. Drie daarvan wed ijverden met elkaar in lengte, namelijk die van de minister-president en die van de beide Indonesische delegatievoorzit ters. Vermoedelijk was het een kwestie van prestige, dat de een niet voor de ander in lengte mocht onderdoen. De rede van min.-pres. Drees deed een brede poging objectief en hoffelijk te zijn. Sultan Hamid was eveneens wel willend. habiel en tactvol met de eer lijke bedoeling de moeilijkheden, die Indonesië wachten, niet te verdoezelen. De rede van Hatta smaakte niet bijs ter aangenaam. Zij klonk nauwelijks vriendelijk, terwijl vriendelijkheid als mendan toch hier zit om met elkaar overleg te plegen, niet misplaatst ware geweest. Die rede was een tikje uitda gend en zelfs wel een tikje grootsprake rig. Niet aangenaam. Minister van Maar- seveen deed als voorzitter der Neder landse delegatie zeer zijn best royaal te zijn. Soms lukte dit en soms ook luk te het minder. Critchley sprak merk waardig objectief voor Critchley, of was hij zozeer in de rol van de UNCI? En dan was er het protocol van de taal. Daar zou nu eens een conferentie gehouden kunnen worden in een taal, die iedereen kent en die iedereen spreekt. Maar neen in het menselijk ver keer is de taal gemeenlijk een ding, dat de mensen dwars zit. Het schijnt wel of taal de mensen nooit moet dienen zelfs al zou zij dit kunnen. De Indonesiërs spraken dus de bahasa Indonesia, die de helft van de aanwezigen niet ver stond. Men kan natuurlijk hun senti ment wel begrijpen en waarschijnlijk zou het ook te veel gevergd zijn van mensen als men hun vroeg de taal te spreken, die zij allen zo voortreffelijk kennen. Welk een gebaar, als de Indo- Maarseveen tijdens zijn rede bij de opening der R.TXL Links minister Stikker, rechts ér. Ven Roven. nesiërs hun landstaal niet gebruikt zou den hebben ter wille van de verstaan baarheid en de vlotheid van het gees telijk verkeer! Welk een last var. gene rositeit zouden zij daarmede op Neder land gelegd hebben. Nu, zij spraken dus hun landstaal en men verveelde zich derhalve tweemaal een half uur. De of ficiële redevoeringen stonden al in ver taling afgedrukt in een boekje, maar alle gedachtenwisseling, die later nog volgde, moest vertaald worden behalve in het Engels voor de UNCI, in het Ne derlands of het Maleis voor resp. de Ne derlanders en de Indonesiërs, welke laat- sten overigens het Nederlands reeds ver staan hadden. Men moet zich niet verbazen, als onder zulke omstandigheden een verga dering al haar levensvolle betekenis onder de last van zpveel prestige, pro tocol en de préséance-kwesties doet ver starren. En volgens diezelfde regie stelde de voorzitter der republikeinen voor minister-pres. Drees ais Vertegenwoor diger van het ontvangende land let wel alleen als vertegenwoordiger van het ontvangende land! te benoemen tot voorzitter van de conferentie, met welk voorstel Sultan Hamid verklaarde accoord te gaan, tot het na vertaling over en weer dan eindelijk officieel werd aangenomen verklaard. Met datzelfde tergende ritueel werden de delegatievoorzitters benoemd tot vice- voorzitters en iedereen zat er bij te puffen van de hitte. Dit was dan de opening van de lang verwachte Ronde Tafel Conferentie. Hoe kunnen mensen elkaar plagen, omdat ze de moed niet opbrengen eenvoudige waarachtigheid te tonen. In de haven van Takao op Zuid Oost Formosa is een munitiesichip geëxplo deerd, waardoor 500 mensen werden ge dood of gewond, aldns heeft het Cnme- se Centrale Nieuwsagentschap bekend gemaakt. Volgens het nieuwsagentschap nad de ontploffing plaats toen er munitie uit uet Chinese s.s. Tsjoengli werd uitgeladen Er volgde een ontzaglijke knal, gevolgd door nog enkele explosies. De gehele haven dreunde op haar grondvesten. Vrij wel elk raam in Takao vloog aan stuk ken. De stad werd verduisterd dooi rook. Generalissimus Tsjang Kai-Tsjek is giste ren onverwachts te Kanton aangekomen. Onmiddellijk na aankomst begaf Tsjang Kai-Tsjek zich naar het kantoor van de plaatsvervangende president, generaal Li Tsoeng-Jen, voor het voeren van bespre kingen. De Cominform, die vorig jaar het regiem van Tito in Joegoslavië veroordeelde, is een radio-oorlog tegen de Joegoslavische leiders begonnen, zo meldt Reuter s luister post In Londen. Tussen de uitzendingen van Radio-Belgrado door wordt door een onbe kende zender critiek op Tito geleverd. De Joegoslavische ambassadeur te "Washington had gisteren een onderhoud van een half uur met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken over hetgeen hij noemde „algemene economische problemen" met inbegrip van de aanvraag van Joegoslavië bij de wereldbank voor een lening. Het gevaar voor het uitbreken van nieuwe bosbranden in het zwaar geteis terde Zuidwest-Frankrijk, waar 82 per sonen in de vlammen omkwamen, is gisteren enigszins afgenomen in ver band met een lichte regenval. Militaire autoriteiten hebben medege deeld, dat Maandagnacht branden zijn uitgebroken in Saucats. 22 km. ten Zuiden van Bordeaux. De bewoners zijn geëvacueerd. In een communiqué wordt echter be kend gemaakt, dat men het vuur is meester geworden, en dat alle gevaar voorbij is. Aan de andere fronten is alles rustig. (In de bossen bij het dorp Cestas heeft men vier slachtoffers gevonden, waardoor het totaal aantal doden is gestegen tot 82). De Franse politie heeft in het Gi- ronde-departement opnieuw een brand stichter aangehouden. De arrestant heeft de bosbrand gesticht, die enige dagen geleden in de omgeving van de plaats Beychac heeft gewoed. De Franse regering heeft gisteravond by decreet vastgesteld, dat er vandaag gerouwd zou worden voor de 82 slacht offers van de bosbranden in Zuidwest- Frankrijk. Alle amusementsinrichtingen moeten gesloten zijn en de vlaggen op de open bare gebouwen moeten halfstok hangen. Op iedere Fransman is een beroep gedaan het leed van de nabestaanden der slachtoffers te gedenken. Verwachting tot Donderdagavond* Veranderlijke bewolking met een afnemende kans op enkele verspreid optredende onweersbuien. Meest zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Warm weer. Zon 5.39—19.44. Maan 3.06—20.28. Wanneer op de derde Dinsdag van September, de 20e van die maand. H. M. de Koningin de verenigde ver gadering der beide Kamers van de Sta- ten-Generaal gaat openen, zal de Ko ninklijke stoet evenals het vorige jaar uitrijden van het Koninklijk paleis aan het Noordeinde. Van de Pauselijke Internuntius in Don Haag is bericht ontvangen, dat Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens. Bis schop van Roermond, bij gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest door Z. H. de Paus benoemd is tot Assistent- Bisschop bij de Pauselijke Troon. De militaire krijgsraad te Surabaja heeft, uitspraak doende tegen de wer pers van handgranaten op het A.M.J.V. te Surabaja, beiden ter dood veroor deeld. (Van onze verslaggever) De in Rome vertoevende Poolse bis schop Mgr. dr. Joseph Gawlina, die door Z. H. de Paus speciaal werd belast met het toezicht op de zielzorg van alle bui- derland als toevluchtsoord kozen. De zielzorg onder deze „displaced per sons", die voor het overgrote deel katholiek zijn, is toevertrouwd aan acht Poolse priesters onder leiding van Ro man Kowalczvk. deken van de Poolse v. j i Katholieke missie in Nederland, een ten hun vaderland vertoevende Polen, priester, die in de oorlog in het concen- komt Donderdag 25 Augustus op visi tatiereis naar Nederland. Mgr. Gawlina, die tot 2 September in ons land zal ver toeven, brengt een bezoek aan Heerler heide, Breda en Amsterdam, steunpunten van de Poolse katholieke missie in Ne derland. Deze missie, die vóór de oorlog bijzon der werd gestimuleerd door de, inmid dels overleden, kardinaal Hlond, be perkte zich toen, wat ons land betreft, hoofdzakelijk tot de mijnstreek. Sinds Mei 1945 is de situatie echter vrij ingrij pend gewijzigd, doordat een niet onbe langrijk aantal Polen, vluchtelingen, emigranten en oud-militaireri, om voor de hand liggende redenen hun vaderland verlieten of er niet terugkeerden en Ne- Nadat de opening van de Ronde-Tafel conferentie in het Paleis van de H.V.K. te Batavia, mede door de leden van de republikeinse delegatie en de republi keinse vertegenwoordiging in de cen trale gemengde commissie, was beluis terd, heeft de heer Lovink mededeling gedaan van de beslissing van de rege ring, dat de rood-witte vlag in het fede rale district Batavia weer mag worden tf (Van onze Parijse correspondent) Aan de vooruitzichten van de in Den Haag geopende Ronde-Tafelconferentie wijdde „Le Monde" Dinsdagavond een nog al sceptisch gestemd hoofdartikel. Het blad is van mening, dat de Neder landse onderhandelaarspositie zeer aan de delicate kant is, vanwege het risico, dat de Indonesische gefedereerde sta ten, die als een sanitair cordon in Den Haag om de republiek van Djokjakarta heen zijn opgesteld, de verwachtingen, die Den Haag op hen gevestigd heeft, wel eens niet zouden kunnen vervullen. Van de aanvang af beducht voor het overwicht van de republiek hebben zij uiteindelijk toenadering tot haar ge zocht, en het blad ziet het er van komen, dat Djokjakarta in de federatie de po sitie gaat innemen van „primus inter pares", aldus een oude eerzuchtige droom verwezenlijkend. Wat zal er in haar handen geworden van Indonesië en van zijn zeventig mil- lioen inwoners? „Men vraagt het zich, aldus Le Monde, met grote bezorgdheid af, daar de ministeriële ploeg van Djok jakarta krachtig ondersteund door de Verenigde Staten bij tear bevol king niet over een onbeperkt crediet beschikt. Zekere waarnemers zijn zelfs van mening, dat voor de huidige lei ders het enige middel om hun gezag terug te winnen een compromis zou zijn met de communisten, die op Mid den-Java het vuren blijven voortzetten. Men herinnert er zelfs aan, dat de eerste minister, Hatta, in 1930 door de Neder landse autoriteiten geïnterneerd werd, niet wegens nationalisme, doch wegens communistische activiteit. Heeft men te doen met Nehru's, waarop men staat kan maken, of met toekomstige Mao Tse Tungs?" Van de stof tot conflicten, die er voor de onderhandelaars ligt opgestapeld, bui ten het eigenlijke politieke vraagstuk, vermeldt het gezaghebbende Franse blad het uitgebreide nationalisatie-pro gram der Indonesische federatie, iVaar tegenover staat, dat de Nederlandse investeringen in Indonesië 20 a 25 pro cent van het nationale fortuin vertegen woordigen. Het hoofdartikel vermeldt tenslotte, dat het statuut van Nederlands Nieuw-Guinea beschouwd wordt als het blok, waarop de conferentie eventueel tot struikelen zou kunnen komen, een struikeling, die een nieuw uitstel aan Nederland zou geven, en waarvan men niet kan zeggen, dat „de Nederlandse openbare mening haar als een onher stelbare ramp zou beschouwen." De Times van Dinsdag schrijft, dat het verlenen van onafhankelijkheid aan In donesië onder een bestaur, dat in staat is vastbesloten af te rekenen met de communistische „intrigues", een factor van internationale betekenis zou zijn. „De conferentie te Den Haag kan een nieuw en gelukkiger tijdperk van samen werking tussen de Nederlanders en hun vroegere onderdanen doen aanvangen. Zowel Earopa in zijn geheel als Indo nesië en Nederland hebben de waarde volle goederen, die Indonesië kan ver schaffen, nodig, evenals Indonesië Euro pese steun moet hebben om een zo goed mogelijk gebruik van zijn hulpbronnen të maken, waardoor de levensstandaard van zijn bevolking kan stijgen", aldus de Times. De Manchester Guardian legt er de nadruk op, dat de eerste behoefte van de nieuwe staat gelegen is in een lening en schrijft, dat het voor de conferentie een gelukkig begin zou zijn, indien Amerika het overschot van het bedrag, dat oorspronkelijk onder het Marshall plan voor Indonesië bestemd was, vrij gaf. Het Britse Militaire Tribunaal voor Oorlogsmisdaden, te Hamburg, heeft gisteren het verzoek van de voormalige veldmaarschalk von Manstein om te recht te staan voor een krijgsraad ver worpen. Het hof begon daarop met de voorle zing van de acte van beschuldiging, die 39 pagina's beslaat en uit 194 paragra fen bestaat. Bij beëindiging van de voorlezing van het eerste punt der ten lastelegging. werd von Manstein ver zocht zijn zaak uiteen te zetten. De verdediging tekende onmiddellijk bezwaat aan tegen de vorm, waarin de beschuldiging was gegoten. (Een krijgsraad is een hof van offi cieren, die minstens dezelfde rang be kleden als de gedagvaarde. Militaire hoven voor de berechting van oorlogs misdadigers zijn anders samengesteld en worden gehouden ingevolge een bevel tot aanhouding, dat door de Koning aan het eind van de vijandelijkheden wordt uitgevaardigd). I Als tegenspraak leugen zou bete- I i kenen, mag men niet tegenspreken, j De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd' Koninklijke Marine: Gesneuveld 23 Juli 1949: Mar. 2e kl. C. R. van Straten, stbnr 39017 afkomstig uit Deventer. Koninklijk Ned. Ind. leger: Gesneuveld 25 Juli 1949 na ver missing: Mil. sold. 2e kl. Rahiman, stbnr. 19292/a, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 2 Aug. 1949; Men. sold 2e kl, inf. W. Worotikan, stbnr./k 94718151, afkomstig uit Indonesië Gesneuveld 3 Aug. 1949: Soend. sold. 2e kl. Nana Soedarna, afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 4 Aug. 1949: Soend. sold, le kl. Adi, stbnr. 15923, af komstig ut Indonesië. Dat zij rusten in vrede. Dr. Konrad Adenauer, de voorzitter van de West-Duitse Christen-Democra tische Party, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij kanselier zal worden van de nieuwe West-Duitse republiek. Hy deelde op een persconferentie mee, dat zijn party een regering zal vormen, die de vrye economie zal hooghouden zonder socialisme. Hieruit blijkt dui- delijk, dat men een coalitie kan ver wachten tussen de Christen-Democraten en tot de rechtervleugel behorende groepen waarschijniyk de Vrüe Democraten en misschien ook de extreem rechtse Duitse Party. Over de juiste samenstelling van het coalitiekabinet is echter nog geen be slissing gevallen, verklaarde hij. Dr. Adenauer heeft voorgesteld een speciaal ministerie op te richten voor het aanknopen van nauwe betrekkingen met de door de Russen bezette Ooste lijke Zone. Hij deed echter geen verdere mededelingen over de wijze, waarop dit ministerie zou functionneren, of wie aan het hoofd er van zou staan.. Dr. Adenauer maakte voorts bekend, dat zijn partij prof. Ludwig Amhard tot minis ter van Economische Zaken benoemd wil zien. De commissie van de Veiligheidsraad voor de toelating van nieuwe leden heeft met 9 tegen 2 stemmen geadviseerd Nepal tot de V.N. toe te laten. Tegen stemden Bus- land en de Oekraïne. gevoerd en dat het pand Pegangsaan 56 te Batavia aan de republiek wordt te ruggegeven. wanneer de toestand het mogelijk maakt zal ook in andere delen van Indonesië de ban worden opge heven De voorzitter der republikeinse dele gatie, de heer Susanto Tirtopridja, be antwoordde de heer Lovink in harte lijke bewoordingen. Maandag is, aldus meldt Aneta. te Kediri op uitnodiging van de commandant van Oost-Java, gene- raal-majoor Baay, een informele be spreking gehouden tussen gen.-ma- joor Baay en kolonel Sungkono. onder leiding van de Amerikaanse militaire waarnemer captain Cole. Van beide zijden werd de wens te kennen gegeven de order tot staken der vijandelijkheden volledig en nauwgezet uit te voeren. De tele foonverbindingen tussen het hoofd kwartier van Sungkono en de Ne derlandse posten zullen uitgebreid worden. Overeengekomen werd, dat de door de plaatselijke wederzijdse commandanten getroffen afsnraken alleen gewijzigd kunnen worden na contact met de overeenkomstige hogere commandanten van de an dere zijde. In verband met persberichten, als zou de republikeinse vice-premier Sjafrud- din Prawinegara verklaard hebben, dat hij terugtrekking van het Nederlandse leger zal verzoeken uit BukitUnggi, deelde een zegsman van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen mede, dat de Nederlandse regering zich stipt houdt aan de Van Royen-Rum-overeenkomsten en dat een terugtrekking van het Ne derlandse leger uit Bukittinggi in die overeenkomsten niet is voorzien. Hedenmiddag zou in de Trèveszaal de eerste vergadering worden gehouden van de centrale commissie der R. T. C. tijdens welke byeenkomst de werkwyze zou worden vastgesteld. tratiekamp Dachau verbleef, na de capi tulatie de zorg voor de katholieke Polen in Duitsland op zich nam. vervolgens enige tijd werkzaam was in de Limburg se mijnstreek en die nu sinds enkeie I dagen zijn taak in Amsterdam heeft op- genomen. Een taak, die bijzonder zwaar zal zijn, omdat de zielzorg van de onge veer 300 lcatholieke Polen in de hoofd stad nog min of meer „georganiseerd" moet wprden. Het merendeel van deze mensen komt van het Poolse platteland en van kleine stadjes. Zij werken- in de industrie en soms ook in de handel. In 1948 begon zich onder deze Polen, een soort ver enigingsleven te ontwikkelen. In het ge bouw van de St. Jozefsgezelien aan de Stadhouderskade te Amsterdam werd hun een clublokaal ter beschikking ge steld, waar zij Zondags bij elkaar komen. Het lijdt geen twijfel of het bezoek van Mgr. Gawlina, vóór de oorlog leger bisschop in Polen, zal de Poolse katho lieken in ons land, wier levensomstan digheden zozeer worden bepaald door het tragische lot, dat hun vaderland steeds maar weer treft, tot steun en troost strekken. (Van onze verslaggever) Dinsdagavond heeft in een zakken- pakhuis op de Oude Schans te Amster dam op nog geen vyftig meter afstand van de plaats, waar het driedelige pak huis „De Hoorndrager" een prooi der vlammen werd, een felle brand gewoed. Ook nu zyn twee pakhuizen voor een groot deel verwoest, terwijl een derde veel schade opliep. Alle drie staan op de Monumentenlijst. De brand ontstond in de fabriek van drop, gom en suikerwerken op de Oude Schans omstreeks half elf. Op de eerste verdieping stond een kachel te branden om de producten, die de fabriek levert, te drogen. Waarschijnlijk was echter de afvoerpijp van deze kachel op de tweede verdieping niet in orde. want omwonenden zagen gisteravond uit deze verdieping rook komen. Nauwelijks was de brandweer gearriveerd, of de vlam men sloegen reeds fel naar buiten. De brand trok omhoog naar de kap en tastte ook het ernaast gelegen pakhuis van lompen en zakken aan. Er was geen houden meer aan. Reus achtige vlammen stegen omhoog en zet ten de gehele omgeving in een fanfas- tische gloed. Een regen van brandende stukjes papier en vodden viel op de Oude Schans neer en de brandweer, die zich het dodelijk ongeval van een van haar brandmeesters tijdens het neerstorten van de gevel van „De Hoorn drager" herinnerde, bleef uit de buurt van de voorgevels van de brandende gebouwen, die dreigden in te storten. Inmiddels was echter ook een ander aangrenzend pakhuis, dat veel brand bare stoffen bevatte, in brand geraakt. Het bovendeel van dit pakhuis ver brandde, maar hier is de schade niet zo groot als in het zakkenpakhuis, dat vrijwel geheel verwoest werd, en in de dropfabriek, waarvan het bovendeel verbrandde. Op de verbrande bovenverdiepingen la gen grote hoeveelheden grondstoffen opgeslagen en telkens hoorde men ont ploffingen als vaten met chemicaliën uit elkaar sprongen. Deze chemicaliën wa ren ook de oorzaak van de verstikkende rook, die tot ver over de stad dreef en het blussingswerk bemoeilijkte. Op de Oude Schans te Amsterdam heeft Dinsdagavond een felle brand gewoed die drie pakhuizen zwaar heeft bescha digd. De vuurgloe' was eeds van verrt te zien en in het duister van de avonc schiep hij fantastisch effecten. Vele Am sterdammers zijn dan ook uitgelopen om het schouwspel gade te slaan. Voor de derde maal heeft een brand Amster dam van een aan tal zijner mooiste en oudste gebouwen be roofd. De pakhuizen stonden op de lijst van M onumen ten- zorg. Ditmaal zijn bij de bestrijding van het vuur geen slachtoffers gevallen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1