Vluchtend leger twee uur achter op schema KR7C iJV HET RIJK VAN HET MIDDEN Boeken venster) :T DOMEI INI D Als de SCHOOL weer D BEGINT ZOMERdranken Van Est in demifinale achtervolging Gevoelige slag voor Italianen HET II WESPENNEST moeilijkheden van ColonnemTljden Belgisch leger naar Bastogne, trefpunt van militairen DE BEST VIERDE BIJ STAYERS WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 MOOIE EDELWEISS UITGEBLOEID Nederland U.O. staakt werkzaamheden 30 Juni 1950 ^sters van de Allerheiligste ^eiland bestaan 100 jaar scheermesjes Huldiging wereldkampioen Henk Faanhof Bondselftal behaalt draw tegen Free Foresters Clubkampioenschap dammen Damreünie op 4 September WEER EEN NEDERLANDS SUCCES Snelle ronden door David Duncan /T74/a /iart7/?/a 1 (Van onze verslaggever te velde). Het onherstelbare is geschied. De moedige blauwe troepen hebben de kolossale denkbeeldige druk der rode troepen niet langer kunnen weerstaan en om 6 uur 6'stermorgen klonk plotseling dat schrikwekkende signaal „groot alarm" door et kamp Walverdagne. Het schalde en weerkaatste van de heuvels en in minder "en geen tijd was heel de 700 man sterke blauwe legergroep in rep en roer. ene tent na de andere werd met donderend geweld omgetrokken en nooit zullen wij vergeten, dat wij ons, door een donderend geraas gewekt, slechts ernauviernood onder de neerstortende palen en zeilen konden uitwerken. Daar bonden wij, bleek en ontdaan, in ons blauw-wit gestreepte pyamajasje, gelijk .een kind zo hulpeloos in de wijde uitgestrektheid van het Luxemburgse keuvel end. Rondom, ons geleek het alsof plotseling heel de schepping ineen stortte. J'Ot een ieder dagenlang het meest illustere kampement der militaire ge- shiedenis had toegeschenen, was veranderd in een wirwar van touwen, zeilen, "ekens en sjouwende mensen. Ieder zwoegde, ieder commandeerde, en alleen ,JnJ stonden daar: zielig en eenzaam- geworsteld door het schoonste land schap dat wij kennen. Veel tijd tot zelfbeklag werd ons ech- ler niet gegund, want terwijl wij maar 'raag ons de zoete slaap uit de ogen wre- en, ontnam men ons ons bed, ons eet- j=erei en kortom alles wat wij enige "agen lang ons heilig eigendom hadden Stenoemd. Wij werden geduwd en voort- Ssstoten en, voor wij ons goed realiseer- ®6n wat er eigenlijk geschiedde, bevon- ?®n wij ons in een radiowagen en trok- ^®n wij in colonneverband weg uit Wal- Ysrdagne en weg uit Luxemburg naar ftestogne. Het was de uittocht van een Richtend leger. Doch meen niet, arge- }°ze lezer, dat wij dus met razende snel- ij-den en schrikaaanjagende roekeloos- ®eid langs baarlijke afgronden storm- ?sn. Verre van dat. Onze colonne was *raag. Moeizaam, met een vaartje van tQnduit twintig kilometer per uur, 5choof zy voort door het ontwakende te'xemburgse land. Hoog aan de hemel ï'Welierden de vogels, de groene hel-1 •'bgen glansden in de zon en zelfs bo- y_en het geweld van onze kreunende Retoren uit kon men nu en dan het klagelijk geloei horen der koeien in de *'eide. Onze chauffeurs zagen en hoor- ?®n daarvan echter niets. Soms met klamme zweet op het voorhoofd ?teklemden zij hun stuurrad en zo,, k'lometer na kilometer, kroop de kara vaan voort langs ravijnen en door kron kelende haarspeldbochten. b8et was een adembenemende tocht. 5et waren immers nog slechts jonge chauffeurs. Kerels, die nauwelijks het rijbewijs in de zak hadden en die nu !n dit ontzagwekkend moeilijk heuvel landschap werden gedwongen tot voor "en schier bovenmenselijke inspannin gen. Telkens en telkens bleek dan ook, ?at vooral de pioniers het colonnever band niet konden handhaven. Minuten- 'hg stagneerde de stoet dan ergens op *en heuveltop, terwijl onze verbindings wannen tevergeefs trachtten met andere "bier» van het terugtrekkende leger con- act te maken. Ook hun stond het klamme zweet op jtet voorhoofd en steeds weer, iedere 5 jhinuten opnieuw, herhaalden zij hun "niforme oproep: „Hallo. Vier, Unie, Jfsrard, Zebra. Wat is uw sterkte? Over". Er kwam echter geen antwoord, beboste heuvels en tal van andere tech nische moeilijkheden overal in de co- "hine belemmerden het contact. Nie mand wist iets van iemand en waren er "ie voortreffelijke marechaussees niet Seweest, dieloeiende motorduivels, die l?.°r, achter en 'overal tegelijk waren, Wisschien zou dan de colonne zelfs nu ~°S ergens staan te wachten tussen het ?r°Omdorpje Esch en Bastogne.' Want, raten wij er maar niet omheen draaien: "®t colonnerijden was verre van ideaal Stl wij mogen het majoor De Vries na- l6Sgen, dat er nog veel, heel veel zal boeten gebeuren voor aleer dit leger deze manschappen beantwoorden het ideaal van het Nederlandse le ft) dat in West-Europees verband een £?1 van betekenis kan spelen. Of, zoals vram, de onvolprezen en onverstoor bare chauffeur van de scoutingcar, het jbtdrukte: „Het zijn geen chauffeurs, zijn koekebakkers". In iedere haarspeldbocht opnieuw tverd de colonne uiteengerukt, mo toren liepen rood gloeiend aan en vooraleer de eerste wagen de plaats Jan Von Rundstedts ondergang: Bastogne, binnenstoof, was men twee volle uren op zijn schema ach ter geraakt. Twee uur langer dan lh de meest bedachtzame plannen teas voorzien had de colonne voort- Als wij de geruchten, die op dit ogenblik in Belgische officierskringen de ronde doen, mogen geloven, dan is de kans groot, dat nog in dit jaar een groep Belgische soldaten een oefen tocht door Nederland zal maken. Waarschijnlijk gaat het hier om een detachement genietroepen, die bij onze grote rivieren zullen pionieren. Reeds nu willen wij de hoop uitspre ken, dat 'hun ontvangst in ons land voor onze ontvangst in hun land niet zal onderdoen. Op 5 September ver trekken opnieuw 80 man Nederlandse marechaussee naar België en Luxem burg. Op de rand van diepgroene, zon-over- goten ravijnen hadden onervaren chauf feurs geworsteld met zichzelf, hun wa gen en hun angst. En menig officier heeft na de veilige binnenkomst van alle wagens een diepe zucht van ver lichting geslaakt: God zij dank, binnen De marechaussees hebben de koeien niet voor niets van de weg gejaagd. Nu, terwijl wij dit schrijven speelt op het marktplein van Bastogne het trompetterscorps van de Huzaren van Boreel. Gisteravond deed het daf in Arlon, en evenals toen, staan ook nu in het schemerduister honderden te 'uis- teren naar de klaterende melodieën. Zij verwaaien bij de zoete zomeravond- wind en zelfs wij, op eén afstand luis terend, komen langzaam maar zeker onder de invloed van een vreemde be koring. Dit is Bastogne. Bijna 5 jaar geleden liep het Duitse wanhoopsoffensief te pletter op de onverstoorbaarheid van een Amerikaans generaal. Sindsdien verbleven hier troepen van schier alle nationaliteiten en nu, kort vóór hun vertrek naar Indië, spelen hier Neder landse militairen. Zij werden, evenals in Luxemburg, ontvangen met een hartelijkheid, die bijna onbegrijpelijk is en zo ooit, dan hebben wij in deze dagen iets begrepen van de menselijke inhoud van een veel gesmaad begrip als Benelux. Hier, vóór de muziektent van Bastogne, verbroe deren de inwoners van twee buurvol- ken. Straks klinken na elkaar de Braban- gonne en 't Wilhelmus en heel laat in de avond zal misschien een Nederlandse soldaat een Frans sprekend Belgisch meisje naar huis brengen. Morgen ver trekt hij dan weer in de richting van Holland. Au revoir, Luxemburg. Au revoir, België. De mooie Edelweiss is uitgebloeid. Een dezer dagen gedane publicatie van gedelegeerde voor Nederland van de internationale vluchtelingenorganisatie pr Ver. Naties heeft nog eens in her- Jhering gebracht, dat de ondersteu- tjhgs werkzaamheden dezer organisa- 30 Juni 1950 een einde nemen, „personen in ons land woonachtig, die jtehen recht te hebben op bescherming deze organisatie (vluchtelingen en pftplaatste personen, die zich nog niet .rder hebben aangemeld) zullen zich t-°0r 1 September 1949 schriftelijk moe rt 9 doen registreren bij het bureau van gedelegeerde voor ons land, 't Hoen- ,aat 1, te 's-Gravenhage. 51» Ëan deze maatregel beschouwen j s een algemene inventarisatie door de o. (International Refugee Organi- tv,?n), welke organisatie 1 Juli 1947 een wgin maakte met haar werkzaamheden, tjjprin eigenlijk alle bemoeiingen van $ta bs en na de eerste wereldoorlog ont- lichamen op dit terrein uitliepen Vj et is moeilijk te zeggen hoeveel ij ®emdelingen zich in ons land bevin- s-A die menen recht te hebben op be- Vtp rrning van de I. R. O. Onze Rijks- ijpemdelingendienst beschikt niet over fyeisfinitieve cijfers. Men schat even- 2q i;. dat dit aantal in ons land ongeveer 'u°0 bedraagt. ga??bdag 28 Augustus zal de congre- lj„ ,e van de Zusters van de Allerhei- Heiland, gesticht door Schwester te \t'6 siphons, (Elisabeth Eppingen geb. 51k„ ®derbronn, Elzas), honderd jaar be- art 1923 werd het eerste huis van ting congregatie, die thans acht stich- ®6od Nederland telt, te Beverwijk teg nd, waar de zusters de huishou- 5eh« van de Bisschoppelijke Kweek- Bfiveovc™amen. Kort daarna werd te 61e„j"wijk begonnen met de ziekenver- W^onder leiding van het Wit-Gele Tegelijk met het honderdjarig be- bllr .zal te Beverwijk het zilveren ju- van de zusters gevierd worden. Hoe krjjg ik mijn rijbewijs? Dit handige boekje van H. J. Peppink, in samenwerking met de A.N.W.B. uitge geven, is bedoeld om de aspirant-auto mobilist enigszins „wegwijs" te maken. Storm op Komst door Georg- R. Ste wart is een uniek boek. Het heeft na melijk als „hoofdpersoon" een depressie, welke de assistent-weerdienstleider op het meteorologisch instituut, die alle depressies een naam geeft, „Maria" heeft gedoopt. Bij ons weten bestaat er geen tweede roman over het weer. Stewart waagde het met deze primeur en het voorwoord van een erkend Nederlands weerkundige die er zich eerliik over verbaast, dat een literator zo'n kennis van deze materie heeft, garandeert de lezer, dat behou dens wellicht enkele zeer technische détails, welke de leek niet kan beoorde len er geen nonsens over de meteoro logie wordt gedebiteerd. Bleef het daarbij, men zou „Storm op Komst" kunnen signaleren als een po pulaire. verhandeling over een onder werp, waar de buitenstaander doorgaans moeilijk hoogte van krijgt. Het boek heeft echter andere kwali teiten; van hét moment af, dat het weer bericht wordt vrijgegeven, krijgt een le der er mee te maken: een schip op de oceaan, piloten, de wegopzichter van de grote autostrada, de directeur van de telefoonmaatschappij, die moet letten op het behoud van zijn lijnen, de belasting verdeler van de electrische centrales en de mensen betrokken bij de waterstand van de grote rivier. Het is ongemeen knap hoe Stewart ex in slaagt de spanning op te voeren tus sen de werkers op het meteorologisch instituut, die hun meldingen binnen krij gen en de mensen, die tezelfder tijd hun maatregelen moeten nemen tegen wind, sneeuw en regen. Hij slaat als het ware telkens een toets aan op de piano en komt op diezelfde toon later weer terug. Aan het gevaar, dat de auteur zich zo zeer inleeft in zijn stof, dat hij de be tekenis ervan gaat overschatten, ontkomt Stewart niet altijd: soms krijgt men de indruk, dat hij het weer een te grote rol laat spelen in het lever van de per sonen, die hij bij de depressie-Maria be trekt. Maar over het geheel genomen weet hij met talent de spanning op te voeren, zodat de leek, die ten dele de me teorologische bijzonderheden niet volgen kan, er toch bepaald door geboeid raakt. „Storm op komst" verscheen in de Nederlandse vertaling bij Lodewijk's Uitgeversmij. T. E. „Een huis in de Dulcimerstraat", net boek van' Norman Collins, dat in Ne derland verscheen bij Uitgeverij Keesing te Amsterdam, lazen wij met grote inte resse. In deze knap vertelde historie over het wel en wee der bewoners van een -Londens familiepension vinden we de sfeer van het kille kamerleven ten voeten uit. Hoewel het boek lijvig is en men het dikwijls opnieuw ter hand moet nemen, blijft het toch fns_ en boeiend'. Mijnheer Josser, Lucullus Pud- dy, Connie, O. K.-Percy en last but not least Londen zelf tot en met de verschrik kelijke nachten van de Slag om Engeland, blijven onze aandacht vragen voor hun pakkend vertelde historie. Een historie, die, behalve wat Londen betreft, over het algemeen nogal zielig is. Maar om die reden toch geer triest of miezerig boek. want de humor doet zijn werk uitstekend. De onbekende God, door Alfred Noyes. Uitgave de Koepel, Nijmegen, Wij aarzelen niet dit boek een waar kunstwerk te noemen. De schrijver is een Engelse bekeerling. Hij beschouwt de nood der hedendaagse wereld, te recht,, als essentieel religieus. Zo is zijn boek geworden tot een klinkende apo logie van het Christendom, die iedere ernstige lezer van het begin tot het ein de boeit. Zonder twijfel een boek, dat niemand ongelezen mag laten, die zich interesseert voor de geestelijke stromin gen van deze tijd. Met nadruk aanbe volen. Das Katholische Jahrbuch 1948-1949. Uitgeverij Kemper. Heidelberg-Waib- stadt. Dit is voor het eerst dat sedert 1933 in Duitsland een dergelijk boek uitgegeven wordt. Allerlei, maar vooral materiële, moeilijkheden, aldus de uit gever, maakten vooralsnog een bredere opzet onmogelijk. Desondanks geeft dit boek in 292 bladzijden een heel behoor lijk overzicht van de toestand van het Katholieke leven in het naoorlogse Duitsland. Het eerste hoofdstuk bevat een zestal artikelen van vooraanstaande Katholieken over onderwerpen van hoogst actueel belang, die naast degelijk- zakelijke uiteenzettingen ook de in zichten van leidende figuren en hun kringen inhouden. Het is ongetwijfeld van groot gewicht, dat het buitenland op deze wijze zich een objectief beeld kan vormen van wat er momenteel aan goeds, maar tevens ook aan al-te-Duitse mentaliteit in de actio catholica leeft, Het tweede hoofdstuk bespreekt de ca nonisaties van 1947, het Charitas-werk in de tegenwoordige tijd en de katholie ke culturele arbeid. Daarna volgt een overzicht over aard en inrichting van de Kerk en een opstel over het katholi cisme in Amerika. Het vierde hoofdstuk begint met de toespraak van Z. H. de Paus bij de sluiting van de Duitse Katho liekendag in 1948 en geeft vervolgens talrijke uittreksels uit de brieven der verschillende Duitse bisschoppen. Bui tenlandse lezers zullen deze zeker als uitermate „leerzame" lectuur beschou wen. Tenslotte een uitvoerige statistiek over de Duitse bisdommen, de klooster orden, de katholieke pers en het leken apostolaat. Alles tezamen een boek vol gegevens over de tegenwoordige stand van zaken, waarvan men hopen moet dat het aanwezige werkelijk goede spoedig de overhand móge krijgen. Vol gens een begeleidende mededeling van de uitgever is dit boek door middel van elke Nederlandse boekhandel te bestel len. „Onze speciale verslaggever seint. een verzameling schetsen van Martin Duyzings, verschenen bij De Boekerij te Baarn. Een sportboek van de goede soort; goede journalistiek vooral, leven dig en handig en tot lezen dwingend; óók voor degenen, die zich over het al gemeen met het sportleven niet erg in laten. Propaganda dus, maar dan van d'e goede soort. 1 Cr. „Wandelingen" door oud-Dordrecht en oud-Leiden zijn aardige boekjes voor degenen, die zich voor oude architec tuur interesseren. De boekjes bevatten knappe pentekeningen (hofjes, gracht jes, straatjes enz.) van Leo Zeldenrust. Uitg. Burgersdijk en Niermans Leiden. n 9. Temidden van het oorverdovende wapengekletter spoedde Eric zich achter loeng Cho aan, die het dek, waar de prinses ongerust het gevecht volgde, intussen had bereikt. Met een enkele zwaardhouw velde de piraat de laatste wachtpost, die hem. nog van het beeldschone meisje scheidde. Kreunend zonk de getrofiene neer. Toeng Cho stormde hijgend naar vorende prinses uitte een angstkreet Bijna gelijktijdig belandde Eric met een forse sprong op de overloop, die naar het dek van de prinses leidde. Woedend wendde Toeng Cho zich om. Kwaadaardig blonken zijn kleine1 oogjes en dreigend hief hij zijn vlijmscherp zwaard omhoog. Scheer je weg, onwaardige withuid" siste hij de Noorman toe, die juist overeind kwam. „Houd je gereed, piraat!" beet Eric terug. „Ik voor de prinses!" Met een grauw drong Toeng Cho op de Noorman toe en sloeg met ontembare kracht op hem in. De prinses, in wier ogen nieuwe hoop had geglansd bij het verschijnen van de onbekende, blanke redder, verbleekte toen zij zag hoe Toeng Cho hem een geweldige siag toebracht. Eric wist hem nog net te pareren maar de kracht van de slag deed hem even wankelen. De piraat schreeuwde een schrille triomfkreetOnwille keurig deed Eric een stap terug naar de rand van de kampanje en toen voelde hij tot zijn grote schrik, dat hij zijn evenwicht begon te verliezen, wankelde, viel.... Al is bos of hei hem lief als zee en strand hij scheert zich uitsluitend met AMEFA FABRIEKEN APELDOORN N EE Dr E In gewoonlijk betrouwbare kringen te Athene wordt vernomen, dat vandaag een accoord tussen Griekenland en Italië zou worden getekend, waarbij enkele uit het vredesverdrag voortvloeiende kwesties ge regeld worden. Het bedieningspersoneel van de liften in de mijnen in Yorkshire heeft gisteravond besloten zijn staking te beëindigen. De wereldkampioen der amateurs op de weg, Henk Faanhof, die lid is van „Olympia" te Amsterdam, heeft aan het bestuur van zijn vereniging medege deeld, dat hij Zaterdagavond 27 Augus tus a.s. in Amsterdam zal aankomen. Faanhof en zijn clubgenoot Jan La- grouw, die in de overwinning van Faan hof een groot aandeel had, zullen dan in een triomftocht door de stad naar het Minervapaviljoen worden gebracht, waar zij door het hestuur van „Olym pia" zullen worden gehuldigd. Op 28 Augustus rijdt Faanhof zeer waarschijnlijk te Beek en Donk, op 30 Augustus wordt hij in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehuldigd en rijdt daar $en omnium-nummer. Op 4 September komt hij te Milaan uit en op 6 September te Brasschaet. Het ligt in de bedoeling van Faan hof om in 1950 voor de Franse fabriek Garin te rijden. Reeds heeft men hem gepolst voor de klassieke wegwedstrijd ParijsRoubaix. De mogelijkheid is voorts niet uitgesloten, dat Faanhof het volgend jaar in een grote ronde zal star ten, waarbij zijn gedachten uitgaan naar de Tour de France. AMSTERDAM, 24 Aug. Na een zeer spannend slot is het Bondselftal er> in ge slaagd in de tweedaagse cricketwedstrijd tegen de Free Foresters een draw te be halen, een resultaat, waarmede het Bonds elftal tevreden mag ziin, gezien de sterkte van deze Engelse combinatie, die vooral in het batten uitmunt. De eerste innings van het Bondselftal nam op een totaal van 51 runs een einde. (Van der Vegt 18, Pelser 19 not out), waarna de Free Foresters in zeer snel tempo 156 runs maakten voor het verlies van slechts twee wickets. Willatt 59 not out, Hewet- son 52, en Chignell 40 not out) waarna de innings gesloten werd. Pelser bowlde 2 voor 41 Het Bondselftal kreeg derhalve tot taak 235 runs te moeten maken om te winnen, doch met de thee-pauze waren er reeds vijf wickets neer voor 42 runs, zo dat niets anders overbleef dan op een draw te spelen. De veelomstreden beslissingswedstrijd tussen „Gezellig Samenzijn" uit Amster dam en het Haagse R.D.G. om het club kampioenschap dammen van Nederland, werd na veel verwikkelingen tenslotte de finitief vastgesteld op Donderdag 25 Augus tus op neutraal teprein te Haarlem. Zoals men weet eindigden beide clubs in de fi nale met een gelijk aantal punten en kon een beslissingswedstrijd aanvankelijk niet worden vastgesteld omdat R.D.G. niet op Zondag wenste te spelen en „Gezellig Sa menzijn" vasthield aan het recht om in eigen omgeving te spelen. De Noord-Hollandse Dambond houdt, ter opening van het komende damsei- zoen, een grote damreünie op Zondag 4 September in Zaandam. In alle klas sen worden snelwedstry den met een tempo van dertig zetten per half uur gespeeld in groepen van vier spelers. Iedere deelnemer speelt dus drie par tijen, terwijl de winnaars een prijs ont vangen. Een aparte busverbinding van het station met het speellokaal zal de grote opkomst van de deelnemers ver werken. ank zij de vacantiesprei- ding liggen dit jaar de data, waarop de scholen weer beginnen, een eind uit elkaar, maar toch als September nadert, zijn we allemaal weer zo ver. dat we of juist ons kroost naar school hebben zien ver trekken, of dat we de laat ste voorbereidingen treffen. De een zal een zucht van verlichting slaken, omdat het rumoerige troepje nu weer gedurende de schooltijd van de vloer is, de ander ziet met een tikje weemoed haar oud ste zoon of dochter de eerste stap op de weg van de le vensernst zetten. Zij zal het bekende kindergebabbel in huis missen en met verlangen kijkt ze naar de klok of het nog geen tijd is om de kleu ter te gaan afhalen of te zien thuis komen. Vol belangstelling infor meert ze naar de eerste er varingen en nu wordt het een kwestie van tactisch in zicht om te zorgen, dat het toekomstige schoolleven goed en ylot gaat marcheren. Soms zal de jeugdige scholier enthousiast zijn over het ver loop van de ochtend, over de nieuwe juffrouw, ,die zo leuk verhalen aanhoort over de kinderen die stout en de kin deren die braaf zijn geweest, als ze luistert wat het kind allemaal voor nieuwe dingen leert, kan er tussen moeder en kind een geheel nieuw begrip gaan leven. Het kind doet nu eigen er varingen op zonder dat moe der daar rechtstreeks deel aan heeft, maar door belang stellend luisteren zal zij al gauw leren, waar de interesse van het kind naar uitgaat. Zij kan de verhalen eventueel aanvullen of waar het geheu gen faalt bijspringen. Het kind zal, trots zijn op zijn kennis en toch merken, dat het nog altijd bij moeder te recht kan. Zeg niet, dat u het te druk hebt om naar ai die verhalen te luisteren. Als u geen tijd hebt, als het kind uw belangstelling nodig heeft. zal het al heel gauw ophou den met zijn spontane me dedelingen naar u toe te ko men. Verwijt het dan alleen aan u zelf, als er een dag komt, dat het kind zijn eigen weg gaat zonder rekening te houden met u. Het is be langrijk, dat het huishoude lijk werk op tijd en goed ge beurt. Het is echter nog be langrijker, dat wij als moe der klaar staan voor onze kinderen. Tenslotte is een mensenleven altijd voorna mer dan welk materieel be lang ook. i heeft verteld enz. Als moeder dan in een onverstandige op welling gaat zeggen, dat zij de hele dag zo alleen is ge weest, is het al heel gemak kelijk om het kind afkerig te maken van de school. Als ze echter hartelijk meeleeft, de Op warme zomerdagen hebben wij gewoonlijk meer dorst dan honger. Naar een frisse dronk gaat het meest ons verlangen uit. Er zijn allerlei melk- en yoghurtdranken te brouwen vooral in combinatie met limonade en vruchtensappen die verrassend goed sma ken. Hoe koeler zij worden opgediend, hoe beter. Heeft U wel eens melk of karne melk vermengd met spuitwa ter? Met een scheutje limo nadesiroop of vruchtensap met suiker vormt dit een heel smakelijke drank! Karnemelk en yoghurt kun nen ook heel goed gecombi neerd worden met vruchten moes en vruchten zoals ont pitte pruimen, stukjes peer, frambozen, bramen, meloen of sinaasappel. Inplaats van suiker kan men ook honing of kunsthohing toevoegen. Opgediend in glazen ziet een dergelijke drank er fees telijk en aantrekkelijk uit! Wij laten hier nog enkele re cepten volgen: Karnemelk met pruimenmoet (8 glazen) 500 g. pruimen, 2 dl- (1 kopje) water, suiker of (kunst)honing naar smaak 1 liter karnemelk. De pruimen wassen, met het water tegen de kook aan verhitten gedurende 5 4 15 minuten. De vruchten zeven. Het pruimenmoes met de sui ker of de (kunst) honing ver mengen. De karnemelk door het moes roeren. De drank koud geven in glazen. Karnemelk met bessensap (8 glazen). 3 dl. bessensap, het sap van 1 citroen 1 liter karnemelk, honing of suiker naar smaak. De karnemelk onder roeren vermengen met het bessen sap, het citroensap en de sui ker, of de honing in de drank oplossen. Ze koud opdoen in glazen. Yoyghurt met limonadesiroop (6 a 7 glazen). liter yoghurt, liter melk, 2% dl. limonadesiroop. De melk met de yoyghurt vermengen. De limonadesi roop onder goed roeren bij de drank doen en deze in gla zen schenken. De drank koud opdienen. Y oghurt-ijsdrank. Glazen half vullen met vruchten, hierop een laag vanilleijs (dit kan verpakt ge kocht worden), daarop yog hurt met suiker. De glazen versieren met vruchten. Onze sportredacteur telefoneerde ons Dinsdagavond uit Kopenhagen: De reeks Nederlandse successen op de wereldkampioenschappen wielrennen is vandaag voortgezet met een bijzonder goede prestatie van Van Est, die zich een plaats heeft veroverd in de halve finale achtervolging. De West-Brabander heeft in twee ritten evenveel uitstekende overwinningen behaald en de tijd we' ke hij in zijn laatste ronde, de kwartfinale, maakte, was zo goed (6.30.1), dat hij morgen de wapens zal mogen kruisen met de Luxemburger Gillen, die hem naar alle waarschijnlijkheid de weg naar de finale tegen Fausto Coppi niet zal kunnen versperren. Van Beek is minder gelukkig geweest. Hij had in zijn rit tegen de Deen Pedersen een geduchte inzinking en op het moment dat hij zich herstelde en zijn achterstand van ongeveer 20 meter tot niet meer dan vijf mewr had verkleind, kreeg hij een lekke band. Dat gebeurde in de laatste ronde an reglementair werd daardoor de overwinning toegekend aan de nog altijd lei dende Deen, die toen overigens op zijn beurt de pedalen haast niet meer kon rond krijgen. meter voorsprong op Koblet opnieuw moest starten. Hij behield die voor sprong gemakkelijk, won de race en kreeg daardoor een kans tegen de Deen Pedersen. Die kans echter kon hij niet grijpen. Te laat kwam hij los uit de in zinking, welke hem in de derde ronde te pakken had gekregen; te laat althans voor de tegenslag, die hem in de laatste ronde nog eens trof. Hij was aardig op weg om de murw gereden Deen in te lopen en hem zo mogelijk op de streep te verrassen, toen hij ook in deze rit zijn lekke band kreeg en werd uitge schakeld zonder werkelijk verslagen te zijn. Wim van Est had al van zich doen spreken in zijn eerste rit, toen hij de Fransman Le Nizerhy met groot ge mak versloeg in 6.39, een tijd, die de beste was van de achtste finales. Coppi immers, had de Oostenrijker Pohnetal zonder moeite ingelopen en voor hem werd er dus geen tijd genoteerd. Ook Van Beek had zijn achtste finale ge wonnen en de verrassing was, dat hij die overwinning had kunnen bevech ten op de Zwitser Koblet, die het vorig; jaar in de demifinale van de wereldkampioenschappen te Amster dam bijna Schulte had verslagen. Ko blet echter was nog maar nauwelijks hersteld van een gebroken been en kon zich daardoor dus niet helemaal geven. Toch zou waarschijnlijk ook de tijd van de Zaankanter uitstekend zijn ge weest, wanneer hij normaal had kunnen doorrijden. Dat gebeurde niet, omdat hij in de achtste van de 13)4 ronde een lekke band kreeg en daarna met vijftig Met Van Est ging het heel wat beter. Die maakte na een snelle start uitste kende rondetijden, waarmede hij de Deen Nielsen, die hem veertien dagen te voren te Ordrup nog had verslagen, al gauw achter liet. Er was van strijd toen al niet veel sprake meer, maar Van Est vocht voor een goede tyd, om de halve finale tegen Coppi te ontgaan en inderdaad slaagde hij daarin. Hy no teerde slechts één ronde van 30 secon den, een' prestatie, die alleen Coppi met 29 als maximum hem verbeterde. Hij noteerde 6.30.2 tegen de Luxemburger wordt het Atlantisch Pact van ytehiatJI'30 2al président Truman een pro- JSteenden. Het pact wordt dan h^hkriifc aIs de vertegenwoordigers van h-"' IW ,hun ratificatie-instrument indie- Oio»? Ik is het laatste land dat dit doen. Paus zal ook dit jaar een radio- Sru ^5g t houden tot de Duitse Katholie- e Bochum. De uitzending zal ge- °P Zondag 4 September. 21 (iis buiten bij het huis. Als je schreeuwt, komen ze binnen. Schreeuw dus niet. En praat niet luider dan je op het ogenblik doet. We spelen niet langer voor broer en zuster." „Nee, je bent mijn broer niet," zei ze. „Ik ben nooit je broer geweest. En dat heb je ook nooit gedacht. Zomin als je moeder in de veronderstelling ge leefd heeft, dat ik haar zoon was. Waar is Z6?" „Ze is terug naar Palo Alto." „Ze heeft zeker geen last meer van haar hart, wel?" „Ik denk niet dat ik haar nog terug zal zien." „Dat gaat mij niet aan. Luister. Weet je wie ik ben?" Ze keek me vragend aan en schudde toen haar hoofd. „Nee." ,Als je dat niet weet, waarom dacht je dan dat ik liever in je broers plaats terecht zou staan dan mijn eigen naam bekend te maken?"' „Maar dat heb ik helemaal niet ge dacht." „Wat dan wel? „Ik weet 't niet, zei ze. „Zeg het maar liever." „Wat wil je eigenlijk?" „Ik wil weten of jij weet wie ik ben." „Nee. Dat heb ik toch al gezegd. Ik wil het niet eens weten." Zolang ze bleef ontkennen kon ik op geen enkele manier bewijzen, dat ze onwaarheid sprak. Aangezien ik niet van plan was haar te zeggen wie ik was, stond ik op. „Dan heb ik maar twee verlangens te kennen te geven. In de eerste plaats wil ik ;geld hebben. Het weinige dat ik bij me had, is me in de gevangenis af genomen." „Ja," zei ze bedaard. „Je had een portefeuille bij jé, met mijn foto erin. Waar had je die 'vandaan?" „Gestolen, maar 'dat wil helemaal niet zeggen dat ik prijs stelde op die foto. De portefeuille heb ik ook ge stolen, met de papieren, die erin zaten. Die fout zal ik mezelf niet licht ver geven." „Waarom heb je dat gedaan?" „Ik heb totaal geen zin mijn dom heid goed te praten. Ik stal die porte feuille met een doel, dat me op dat ogenblik verantwoord leek. Nu heb ik geld nodig. Voor mijn part kun je dat ook stelen noemen, maar ik ben in i geen geval van plan de stad te ver laten zónder geld. Het is in je eigen belang dat je me helpt. Als men mij te pakken krijgt, zal ik bewijzen dat ik Philip Tremaine niet ben, en ik zal ook aantonen dat twee vrouwen mij in een val gelokt hebben om me een moord in de schoenen te schuiven." Ze schudde het hoofd. „Moeder zou gewoon beweren dat je een bedrieger bent en dat ze werkelijk dacht dat je haar zoon was." „Geld." „Ik heb niet veel. Myn beurs ligt daar op die stoel." Ze wees, en ik nam hem op. Het was een bruine, suède- leren beurs, tamelijk versleten. Hij was zacht en hij rook naar parfum. Ik trok de ritssluiting open en stak mijn hand eirin. Toen ik haar terugtrok, bleven er twee kiekjes halverwege de ope ning steken. Ze waren allebei van mij. Gp de ene stond ik op het strand van Calisto onder een palm, met op de achtergrond de rieten daken^ van het dorp. Het was een foto, die" volkomen bij verrassing was genomen. Ik rookte een sigaret en tuurde over de golven. Op de andere foto zat ik op het terras van Jim Taylors hotel met een glas bier. Het leken beelden uit een andere wereld. „Hoe kom je hieraan?" vroeg ik. „Ze kwamen een week geleden over de post." „Dus zo herkende je me bij het sta tion?" „Ja." „Waar kwamen ze vandaan?" „Van ergens in Mexico, geloof ik. Ze waren aan moeder geadresseerd." „Met een brief erbij?" „Ik denk van wel. Ik heb er geen een gezien. Ze heeft me alleen de fo to's gegeven." „Van wie waren ze afkomstig?" Ze zweeg even. „Het moet mijn broer geweest zijn." Ik vond het een opluchting haar iets te horen zeggen dat waarschijnlijk met de waarheid strookte. „Heb je hier ook een foto van je broer?" „We hebben er geen. Nadat hij eh nadat hij weggegaan was, heeft moe der al zijn foto's verbrand om publici teit in de kranten te voorkomen. We hebben er niet één meer. Jij had im mers mijn broer kunnen zijn. Ik ik probeerde me in te denken dat je het was." „Dat zal dan wel moeite gekost heb ben. Hij wilde iemand anders voor zijn doodvonnis op laten draaien." Haar gezicht verbleekte een beetje „Dat weet ik nu ook. Maar je bent im mers niet dood. Je bent vrij. En nu moet ie zover vluchten dat ze je niet kunnen vinden." Ze stond op en rukte de beurs uit mijn hand. „Je moet vlug zijn!" Ze had'een rolletje bankbiljetten in haar hand en stak me dat toe. „Het is niet veel. Zowat vijftig dollar, maar misschien ben je ermee geholpen. Het is alles wat ik heb. Houd het." Ik pakte het aan en stopte het, met de twee foto's, in mijn zak. „Nog iets," zei ik: „heb je ze, dan moet je ze mij geven. Zo niet, dan moet ik me behel pen. Ik heb kleren nodig." Ze liet een blik over mijn kleding glijden. „Ja, werkelijk, je hebt ze hard no dig. Met die kleren aan kom je de stad niet uit. Op de zolder is een koffer met kleren van Philip. Ik zal je ze wijzen." Ze ging naar de deur, bleef dan staan met een plotselinge uitdrukking van vrees op haar gezicht. „Waarom heb je ze in de gevangenis niet verteld wie je bent?" „Ze hebben me niets gevraagd," zei ik. „Maar je had ze toch kunnen zeggen dat alles op een misverstand berustte." „Zeg eens, denk je dat ik je broer zijn papieren voor de grap gestolen heb?" „Bedoel je dat je niet kón vertellen v/ie je bent?" zei ze. Haar ogen werden groot en rond. „Kom, laten we die kleren gaan ha len." „Jé hebt tegen me gezegd dat je wel eens iemand gedood hebt." Ik lachte haar uit. „Er lopen een paar honderd duizend mensen in dit land rond, die één of meer mensen ge dood hebben." „O." Ze was kennelijk opgelucht. „Bedoel je de oorlog?" „Wat. dacht je anders? Nee, ik ben geen moordenaar. Ik ben geen beroeps- dief en geen oplichter. Ik ben zelfs geen afperser en geen oplichter. Ik ben zzlfs geen ontsnapte veroordeelde." „Waarom wü je dan vluchten?" (Wordt vervolgd) Gillen, die tot ieders verbazing de Ita liaan Benfenatti uitschakelde, 6.31.5 en Pedersen 6:36. Door dit resultaat komt Van Est Woensdag in de halve finale tegen Gillen en moet Pedersen de bijna hopeloze stryd voeren tegen Coppi, wiens tyd niet werd genoteerd, omdat ook zijn serie tegen Piel door een lekke band werd onderbroken. Piel, de matador van het snelle begin, kon van de dubbele start geen profijt trekken en verloor kansloos. De nederlaag van Benfenatti was slechts één van de gevoelige slagen, welke de Italianen op „hun nummer", de achtervolging werden toegebracht, 's Ochtends had de Ordrupbaan al ge daverd van de toejuichingen voor de Deen Jörgensen, die de Italiaanse we reldkampioen der amateurs Messina met meer dan een seconde verschil royaal klopte, 's Middags verloren de Azzuri hun tweede troef hun hoog ste door de nederlaag van Aldo Gandini tegen de JDeen Andersen in de halve finale. Dat was een race om niet gauw te vergeten. Toegejuicht door zijn duizenden landgenoten gaf Ander sen alles wat hij kon. Inderdaad slaag de hij er vrij gauw in zijn voorsprong te nemen en die zelfs te-vergroten tot ruim tien meter. De Italianen stonden al beteuterd te kijken, toen Gandini met een krampachtige poging nog even terug kwam en drie ronden voor het einde zelfs weer bijna gelijk lag. Maar toen ging Andersen nog even wat die per voorover op het stuur en lang zaam maar zeker liep hij opnieuw uit. De laatste ronde telde niet meer mee, omdat Andersen) zijn slag toen al lang had geslagen. De Deense hoop op een volledige va derlandse amateur-finale ging niet in vervulling. - Wel maakte Jörgensen de snelste start tegen Cartwrigbt, maar de Engelsman, voor wiens kwaliteiten wy gisteren al de aandacht vroegen, reed rustig zijn eigen wedstrijd en won tenslotte met duidelijk verschil. De finalisten voor Woensdag. Andersen en Cartwright, noteerden resp. 5.13.7 en 5.15.6. Er was geen nieuwe roem voor de Nederlandse stayers in de derde serie, die een allersaaist verloop had. De Best, die een zeer gering tempo draai de, kon geen enkele maal op de voor grond treden en raakte onmiddellijk ronden achter, toen de strijd door een lange démarrage van Lesueur een wat sneller karakter kreeg. En ook Frosio vond het blijkbaar best vandaag. Niet eenmaal heeft hij de Fransman werke lijk strijd gegeven en 't gevolg was dat Lesueur, die een constant hoger tempo reed, met bijna vier ronden voor sprong op de Italiaan eerste werd. De Belg Michaux werd derde op ruim 7, De Best vierde op ruim 9, en de Zwit ser Lohmüller vijfde op ruim dertien ronden. In de herkansing start De Best o.m. tegen Frosio en Lambolev en moet dus vrijwel kansloos worden ge acht. De uitslagen luiden: Stayers derde serie: 1. Lesueur 1 uur 31 min. 12 sec.; 2. Frosio op 4 ronden 150 meter; 3. Michaux op 7 ronden 150 meter; 4. De Best op 9 ronden 180 meter; 5. Lohmüller op 13 ronden. Halve finales achtervolging amateurs: le rit: 1. Andersen (Denemarken) 5 min. 13,7 sec.; 2. Gandini (It.) 5 min. 15,9 sec.; 2e rit: 1. Cartwright (Eng.) 6 min. 15,6 sec.; 2. Joergensen (Den.) 6 min. 21 sec. Kwartfinales achtervolging profs; le rit: 1. Coppi, 2. Piel; 2e rit: 1. Peder sen; 2. Van Beek; 3e rit: 1. Van Est 6 min. 30,1 sec.; 2. Nielsen 6 min. 34.4 sec.; 4e rit: 1. Gillen (Lux.) 6 min. 31,5 sec.; 2. Benfenatti (It) 6 min. 40,9 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3