M Inbreuken accoord op het worden cease fire"- onderzocht Modernisering van Nederlandse zuivel bepleit Het begin Atlantisch Pact van kracht Rouwdag in geheel Frankrijk VERVOER EN HUISVESTING GROOTSTE PROBLEMEN BIJ HEILIG JAAR Comité's achter het IJzeren Gordijn Von Manstein acht zich onschuldig Tol hoofd en hart Na staakt het vuren VERVOER VAN ARBEIDERS PER VRACHTAUTO .Het weer. Rede Mr. Linthorst Homan FINS VAKVERBOND STOOT COMMUNISTISCHE VAKVERENIGINGEN UIT Werkloosheid dreigt in Zuid-Afrika Van Royen: Incidenten ernstige bedreiging Pond scherp gedaald gONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 73sts JAARGANG No. 24546 Niet meer land van belofte Örobny-Cernik in New York aangekomen Vervalsing van Unci-rapporten Niet te controleren 13 DODEN, 34 GEWONDEN Treinstoring op de lijn Amsterdam-Alkmaar Indonesiërs hebben grote haast Canadees schip aan de grond Is dat nu nog nodig? ARNOLD OVER DE GRENSWIJZIGINGEN Noorse theater naar Nederland Ned. Bank stopt aankopen Proces begonnen STAKING IN ENGELSE MLINEN GEËINDIGD Fins premier voorspelt nieuwe moeilijkheden Geert schadevergoeding bij muizenplaag Prinsesjes bezoeken „Hoge Veluwe" Koningin naar het Loo Er komen weer sigaretten automaten >ud- het j de iscb zoo BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '«lefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 ^bonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Wrecteur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaaL zon- be- scties valt s de Épaak pcse .-ad- en zal nooit kunnen zeggen, dat de Nederlandse regering zich niet tot het uiterste heeft inge spannen, de Ronde-Tafelconferentie in ®en sfeer van vertrouwen en goodwill 'e. doen beginnen. De redevoering van Minister-president Drees getuigde van ten mildheid en toegevendheid, dat men 2lch onwillekeurig afvroeg, waaróm e'genlijk nog wel een maandenlange conferentie nodig is om de souvereini- 'cit aan de Ver. Staten van Indonesië ®ver te dragen. Het was Hatta, de voorzitter van de Republikeinse delegatie, die de verga dering tot de harde werkelijkheid te rugriep. Terecht merkte onze parlemen taire redacteur gisteren op, dat de rede van Mohammed Hatta niet bijster aan genaam smaakte. Naar onze mening tooet menige politicus, als hij tenminste dtet een al te dikke huid heeft, of voor- wendt te hebben, sommige toespelingen °P de Nederlanders als een zweepslag bevoeld hebben. Bij zijn opsomming van de redenen, waarom het Indone sische volk zich rpeds "sinds 1945 souve- fPin voelt, herinnerde hij aan eigen tegering, eigen leger, eigen politiemacht et niet te vergeten eigen buitenlandse Politiek en eigen buitenlandse vertegen woordiging. Met de opsomming van deze successen der Republiek liet hij Neder- 'andse politici voelen, dat zij hier even veel nederlagen geleden hadden. Ook Wat hij over de Unie zei, is waard nog ®ens gememoreerd te worden. Prof. "offlme citeerde gisteren in een artikel 1? de Volkskrant deze woorden van Hatta: „Wij weten, dat de Nederlandse re gering er op staat, dat tussen de Repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië en het Koninkrijk der Nederlan den een unie gevormd zal wórden"; Waarop hij terstond liet volgen, dat *Jhen van Indonesische zijde, zowel de "epubliek als de B.F.O., accoord gaat Piet de stichting van een Nederlands- mdonesische Unie". Bewust of onbewust vergat prof. domme ook deze zin van Hatta te ci- 'eren: „Een eerste voorwaarde voor de °P te richten unie is, dat zij geen be perking vormt voor de volledige en Reële souvereiniteit. Hatta's opvatting °ver de betekenis van „beperking" kon 8°g wel eens een ernstig twistpunt Worden in de loop der discussies. Wil verheugen ons, dat minister Van Maar- seveen nog eens wees op het grote be- lang voor het lot der conferentie, dat de overeenkomsten betreffende het sta gen van de vijandelijkheden naar letter geest gehandhaafd en nageleefd wor den. Nog één opmerking: Mohammed Hatta dh Sultan Hamid beëindigden hun rede voeringen met een bede tot God, dat de Allerhoogste Zijn Zegen zou schen nen over het werk der conferentie. De •Pinister-president van een christelijke Patie kon het blijkbaar niet over zijn Part verkrijgen Gods zegen over de ar beid der R. T. C. af te smeken Er is een tijd geweest, waarin het be- Wekkelijk gemakkelijk was, In Zuid-Afri- aan de slag te komen, met name voor Naschoolde arbeiders. Voor het ogenblik moet worden gezegd, ?at deze tijd is geweest. Een achteruitgang jo de economische toestand in Zuid-Afrika m oorzaak van een steeds verder om zich •jeen grijpende vermindering van arbeids gelegenheid, met daaraan verbonden de ®erste tekenen van opkomende werkloos heid. Deze verschijnselen zijn het eerst Ph het duidelijkst zichtbaar in de bouw vakken en in het motorenbedrijf. De Nederlandse immigranten komen doorgaans het land binnen, voorzien van Pen z.g. werkgeversverklaring, inhouden de, dat de desbetreffende immigrant bij Pem of haar te werk zal worden gesteld. Deze verklaring, is, op het moment, dat fe immigrant. Zuid-Afrikaanse bodem be- {Reedt, minstens een half een jaar oud. Pe toekomstige immigrant dient er thans, jh toenemende mate, rekening mede te hou- ?en, dat bij aankomst op de plaats van Pbstemming blijkt, dat zijn vermeende Werkgever geen werk meer voor hem heeft. Vele adspirant-immigranten houden op Pet ogenblik te weinig rekening met bo venstaande feiten en stellen zich en hun Nezlnnen aan wezenlijke risico's bloot, daarom zullen zij er goed aan doen zich p' vóór hun vertrek uit Nederland van R* vergewissen, of de ondertekenaar van httn werkversverklaring zijn daarin ver- Vatte belofte zal nakomen. Öe begrafenis van de tekenaar Ker- 5?n Moerkerk zal Zaterdagmorgen as r^art over elf geschieden op de R. K Pegraafplaats Valkenburg te Heemstede J** de St. Bavokathedraal zal om tien Ul*r de uitvaartdienst worden gehouden. De centrale gemengde commissie heeft te Batavia haar vierde formele bijeen komst gehouden. Zij besloot de betrok ken plaatselijke gemengde commissie te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de beweerde inbreuken op de order tot staken der vijandelijkheden in Oost en Midden-Java. Indien wordt vastge steld, dat inbreuken voorkwamen, die nen de plaatselijke commissies de status quo te herstellen en maatregelen te treffen ter voorkoming van verdere in breuken. De commissie heeft beide partijen ge waarschuwd „de geest en bedoeling in acht te nemen" van artikel 17 van de wapenstilstandsovereenkomst, welk ar tikel een verbod bevat op het publiceren van schendingen van de cease fire. Woensdag heeft de republikeinse mi nister van Openbare Werken, dr. Lach, geconfereerd met de Nederlandse di recteur voor Economische Zaken dr. J. Hoogstraten over maatregelen ter ver lichting van de economische depressie in de onder republikeins bestuur staande gebieden van Java. Reizigers door die streken hebben de laatste tijd gemeld, dat handel en verkeer daar vrijwel tot stilstand zijn gekomen. Ook is getracht een oplossing te be ramen voor enkele moeilijkneden, die zich in de practijk blijken voor te doen in het verkeer tussen republikeins ge bied en het overige Indonesië. In een interview met Antara heeft dr. P. J. Koets zich optimistisch uitgelaten over de huidige gang van zaken in In donesië. „Ik hoop, dat het wederzijdse wantrouwen tussen de partijen eens. en voor al weggevaagd kan worden", zo zeide hij. Over de economische toestand verklaarde de heer Koets: „Het is het standpunt der Nederlandse regering, dat de economische eenheid van geheel In donesië met inbegrip van het republi keinse gebied gehandhaafd moet wor den. Slechts op die manier kunnen alle economische problemen bevredigend worden opgelost." Onlangs heeft het lid der Eerste Ka mer de heer Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) geïnformeerd naar de juistheid van de beschuldiging van de Amerikaan se journalist William Hewton, die had medegedeeld dat de militaire raad van de U.N.C.I. de rapporten der militaire waarnemers bewust wijzigde in een voor het standpunt der Nederlandse regering minder gunstige zin. Gevraagd werd of de minister bereid was de U.N.O. hier over in te lichten. De minister van Overzeese Gebieds delen heeft, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken, hierop o.a. ge antwoord, dat het hier niet mogelijk is mede te delen of deze beschuldiging met de feiten overeenstemt. Zij achten vooralsnog geèn termen aanwezig om de organisatie der Verenigde Naties over deze aangelegenheid in te lichten, terwijl zij, wellicht ten overvloede, de aandacht vestigen op het feit, dat de militaire waarnemers niet door genoem de organisatie worden benoemd, doch door de regeringen van de landen, waar toe zij behoren. Van bevoegde zijde vernam Aneta, dat in Indonesië sedert het ingaan van de order „staakt de vijandelijkheden?' aan Nederlandse militaire zijde in het tijd vak van 11 tot en met ZO Augustus de volgende verliezen zijn geleden: Op Java: 12 gesneuvelden en 31 gewonden; op Sumatra: 3 gewonden; in het overige gebied van Indonesië één gesneuvelde. Dinsdagavond zijn in de omgeving van Bandjermasin schietpartijen uitgebro ken, waarover nadere bijzonderheden nog ontbreken. De correspondent van Aneta vernam dat de komst van de Nederlandse ver sterkingen en het bezoek van de leger commandant aan Bandjermasin in ver band staan met de verhoogde guerilla- activiteit. Dinsdag arriveerde 'n militair convooi van tientallen jeeps en pantser wagens uit Hulu Sungar in Bandjer masin. Hedenmorgen ongeveer half negen is er te Amsterdam een technische storing in de electrische leidingen van de spoor wegen ontstaan, waardoor de treinen, welke om 8.42, 9.42 en 10.42 uit Amster dam richting Alkmaar moesten ver trekken, zijn opgehouden. De storing is opgetreden in een kabel van de stroomvoorziening van het spoor weg-emplacement. Hierdoor kwam bet Westelijk deel zonder stroom, waardoor de electrische bediening van wissels seintoestellen enz. van het baangedeelte bij de splitsing van de lijnen richting Haarlem en Alkmaar uitviel. Het trein verkeer naar het Westen had ongeveer een kwartier vertraging. De New York Times en de New York Herald Tribune van hedenochtend bevat ten speciale berichtgeving uit Den Haag over de opening van de R.T.C., terwijl de Christian Science Monitor van Woens dag bijna een gehele pagina wijdde aan speciale artikelen en een foto van de conferentie. De correspondenten van de Times en de Tribune constateren ee» belangrijk verschil in het toespreken van de con ferentie in de redevoeringen van Drees en Hatta. Stephen White van het laatste blad schrijft: „De Indonesiërs vrezen lang durige onderhandelingen. Het agressief nationalisme op hun eilanden vraagt meer om daden dan om woorden. De Nederlanders van hun kant weigeren de souvereiniteit over te dragen tot ieder onderwerp aandachtig is beschouwd en aanvaard." Sprekend over het aandrin gen van Hatta vóór 1 Januari de souve reiniteit over te dragen, zegt hij: „Het is bijna onmogelijk, da.t een zo uitgebreid programma als de Nederlanders willen uitvoeren in die korte tijd wordt afge werkt." Daniel Schorr schrijft in de Chris tian Science Monitor, dat Van Royen hem medegedeeld heeft, dat „voort durende incidenten op Java een ern stiger bedreiging voor de conferentie vormen dan enig geschilpunt hier. Hij merkte op, aldus Schorr, „dat de UNCI of misschien de regeringen van de Ver. Staten en Engeland nuttige bijdragen zouden kunnen leveren door de republikeinse militaire lei ders, die verantwoordelijk zijn voor de laatste infiltraties in sommige delen van Java, op de vingers te tik ken. De republikeinse leiders zijn echter geneigd de berichten over de incidenten op Java af te wijzen als onbelangrijk. In een van de artikelen in de Chr. Science Monitor wordt de positie van Nieuw-Guinea besproken. Opgemerkt wordt, dat men het mogelijk acht, dat er een compromis ontstaat door een rege ling, waarbij een gemeenschappelijk Ne derland-Indonesisch trustbeheer wordt ingesteld. Het Canadese ss „Mont Gaspe" is van nacht bij de Nollen op de Schelde, waarschijnlijk door de mist, aan de grond gelopen. Het was op weg naar Rotterdam. Sleepboothulp van Vlissin- gen is uitgevaren. Aan het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot herziening van de wet Autover voer Personen ontlenen wij het vol gende: Naar de mening van vele leden gaat het er niet om of het personenvervoer over de weg geheel vrij zou moeten worden gelaten, maar wel, of de over heid zich bij de regeling van dat ver voer voldoende zelfbeperking oplegt en of op de regeling van het wegvervoer de Ned. Spoorwegen niet een te grote invloed hébben. Hieromtrent waren deze leden door 's ministers verklaringen niet geheel gerustgesteld. Met genoegen hadden verschillende leden vastgesteld, dat sedert de invoe ring van de wet Autovervoer Personen dit vervoer aanmerkelijk is verbeterd en dat de verbitterde concurrentiestrijd tussen de verschillende bedrijfstakken en tussen de vervoerondememingen on derling heeft plaats gemaakt voor sa menwerking en een ernstig pogen tot een meer op het algemeen belang ge richte toestand te komen. Opgemerkt werd, dat voor groepsver- voer en in het bijzonder voor het ver voer van arbeiders nog een groot aan tal vrachtauto's in gebruik is. Met be langstelling had men kennis genomen van 's ministers mededeling, dat ook zijns inziens dit vervoer, in het alge meen gesproken, sociaal ontoelaatbaar '•Een grote kat", zeggen de Zuid-Afrikanerstegen de leeuw, die men hier op de foto ziet. Vergis u niet. Hij is dood! Hij liep te snuffelen rond klem, waarin zijn ega gevangen zat. Toen kwam er, volgens het oude ™*d, een jager aan. Die jager was de heer C. P. Vermaas. Hij wenste èn leeuw, èn een foto in ons blad. Nu, zijn zin heeft hij gekregen. Vóór de 'eeuto hem en zijn wapendrager een brave kaffer met 'n flinke sprong teT aarde kon werpen viel het beslissende schot. Wat later zat de jager triomferend op de rug van de leeuw. Het gebeurde allemaal op de ranch ®an de heer Vermaas in Zoeloeland en mag men zijn getuigenissen ge- '°uen, dan zijn er de leeuwen gewoon voor het grijpen. Wel, wat denkt ervan voor uw vacantie m Met het deponeren der ratificatieoor konde door Frankrijk, Denemarken, Italië en Portugal, is gisteren het Noord- Atlantisch Pact van kracht geworden. Het pact werd 4 April te Washington door de ministers van Buitenlandse Za ken der twaalf deelnemers getekend. Het pact kon niet van kracht worden voordat de stichters-landen het geratifi ceerd hadden. Bij de plechtigheid in het Witte Huis onderstreepte president Truman nog eens het belang van dit pact voor het in stand houden van de vrede in het Noord-Atlantische gebied. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, en de mi nister van Defensie, Louis Johnson, wa ren bij de plechtigheid aanwezig. Verder waren o. m. aanwezig de Franse ambas sadeur Henri Bonnet, de Italiaanse zaak gelastigde, de Deense ambassadeur, Hen drik de Kauffman, de Belgische ambas sadeur, baron de Silvercruys, Thors, de IJslandse gezant, jhr. Reuchlin, Neder lands gezant, en De Morgernstierne, de Noorse ambassadeur. De minister-president van de West- Duitse staat Noord Rijn-Westfalen, dr. Karl Arnold, heeft Dinsdag in de ver gadering van het parlement als een van de gewichtigste taken van de te vormen West-Duitse federale regering genoemd „het scheppen van een hechte rechts grond voor de wijzigingen van de Duitse Westgrens". De wijzigingen van de Duitse grens met Nederland vormden volgens dr. Arnold geen annexatie in de zin van het volkenrecht, doch beteken den het „onder vreemd bestuur in op dracht" stellen van de Duitse bevolking. De in de laatste tijd tot stand gebrachte grenswijzigingen berustten volgens Ar nold op het werk van een grenscom- missie v. romtrent de regering van Noord Rijn-Westfalen niet op de hoogte gesteld was. Ook wist de Landsregering niet of de werkzaamheid van deze com missie thans beëindigd was. Volgens de „Aftenposten" zal de leider van het Noorse theater, Hans Ja cob Nilsen, met zijn ensemble een be zoek aan Nederland gaan brengen om daar in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag „Peer Gynt" van Ibsen te spelen. Als deze tournée doorgaat, zal bij de opvoeringen .de nieuwe muziek van Hardl Saeverud ten gehore worden ge bracht. Nilsen heeft een nieuwe versie van Peer Gynt gemaakt, die bij opvoe ringen te Gothenburg en Stockholm veel succes oogstte. De muziek van Saeverud is realistischer dan dis van Grieg. is, zodra betere vervoermiddelen be schikbaar zijn. De bewindsman liet daarop echter volgen, dat thans de vrachtauto's voor dit doel nog niet kun nen worden gemist. Men vroeg zich af, of dit laatste wel in overeenstemming is te brengen met de omstandigheid, dat op verschillende plaatsen een groot aantal autobussen buiten dienst staat. In geheel Frankrijk woeien gisteren de vlaggen halfstok, ter gelegenheid van de nationale rouwdag voor de 82 men sen, die omkwamen bij de bosbranden die het gebied rond Bordeaux geteisterd hebben. Bioscopen en theaters waren de hele dag gesloten. Men heeft de branden onder controle, maar een dikke rook hing gisteren nog over Bordeaux, waar uitvaartdiensten werden gehouden voor de 25 kolenbran ders, die bij het blussen van de brand om het leven kwamen. Mgr. Feltin, de voormalige Aartsbis schop van Bordeaux, die pas benoemd is tot Aartsbisschop van Parijs, verrichtte de absoute. Generaal Noiret legde een militaire medaille op ieder der 25 kisten. President Vincent Auriol heeft de lei ding op zich genomen van een nationaal comité om fondsen bijeen te brengen voor de honderden, die dakloos gewor den zijn of gezinshoofden bij de brand hebben verloren. Auriol droeg 1 millioen francs bij aan het fonds; premier Henri Queuille 500.000 fr. Queuille en andere ministers zullen vandaag rouwdiensten bijwonen ter ere van de omgekomen burgers in het dorpje Cestas, dat ten Zuiden van Bor deaux ligt. Er zijn gisteren geen nieuwe branden gemeld. In vele delen van Frankrijk viel regen, waardoor het gevaar vermin derde. Amerika is het land van de onbeperkte mogelijkheden, niet alleen op het ge bied van plastic- uitvindingen en geld- verdienen, maar zelfs in het vissen van gen. Alle vissersver- halen, die van enor me vangsten gewagen en aan de bitterta fel verteld worden, zinken in het niet bij deze rog, die met de harpoen gevangen werd in de Missis- sippigolf. Hoe avon tuurlijk de vangst geweest is vermeldt de foto niet. Wij kun nen alleen constate ren dat een neger jongetje bijna hele maal in het pracht exemplaar verdwij nen kan. Mgr. Valerio Valeri, voormalig Pause lijk Nuntius in Frankrijk en thans hoofd van de centrale commissie voor de vie ring van het Heilig Jaar, heeft een aan tal mededelingen gedaan over de werk zaamheden van zijn commissie. Tezamen met zijn secretaris, Mgr. Ser gio Pignedoli, die een reis door Frank rijk, België, Portugal, Noord- en Zuid- Amerika achter de rug heeft, heeft Mgr. Valeri de grondslagen gelegd voor het ingewikkelde organisatie-apparaat, dat het komende jaar met de verzorging van twee en een half millioen pelgrims be last zal zijn. Mgr. Pignedoli gaf te kennen, dat het moeilijkste vraagstuk, waarmede men te kampen heeft, dat van het vervoer is. Er is nog altijd een nijpend tekort' aan vervoersgelegenheid, speciaal scheeps- ruimte, maar de centrale commissie hoopt, dat men toch met de medewer king der internationale lijnen een maxi mum aantal pelgrims naar de Eeuwige Stad kan overbrengen. Een ander probleem is dat van de va luta. Aan de Italiaanse regering is het verzoek gedaan, zo vertelde Mgr. Pigne doli, om ten behoeve van de pelgrims een speciale „toeristen-lire" in het leven te roepen. Met die landen, die in econo mische moeilijkheden verkeren, tenge volge waarvan de hoeveelheid geld, die over de grens mag worden gevoerd, be perkt is, tracht de centrale commissif speciale schikkingen te treffen. Een grote moeilijkheid vormt even eens het huisvestingsprobleem. Op het ogenblik is de centrale commissie via haar eigen organisatie bij machte 22.000 personen onder te brengen. De Ro meinse hotels en pensions waren dit jaar nauwelijks bij machte de normale toeristenstroom te verwerken, maar men koestert de hoop, dat vele duizen den pelgrims bij particulieren zullen kunnen worden ondergebracht. In de bladen treft men reeds advertenties aan waarin diegenen, die onderdak aan de pelgrims kunnen verschaffen, ver zocht wordt zich te melden. Mgr. Pignedoli verwacht, dat de stroom van bezoekers tussen Mei en September zijn hoogtepunt zal bereiken en het ligt in de bedoeling van de centrale commis sie de pelgrimages gedurende die periode bepaalde beperkingen op te leg gen. Aan niet-Europcse groepen zal wor den verzocht hun verblijf in Europa tot tien dagen te beperken, terwijl groepen uit Europese landen vermoedelijk met een nog korter verblijf rekening moeten houden, wanneer het huisvestingspro bleem urgent blijft Mgr. Pignedoli vertelde, dat in drie landen achter het ijzeren gordijn natio nale commissies zijn gesticht, namelijk in Tsjechoslowakije, Hongarije en Bulga rije. Het was de bedoeling, dat elk dezer commissies ook de belangen van andere Oost-Europese landen zou behartigen. Alles verkeert in dit opzicht echter in het onzekere en de centrale commissie heeft er geen idee van welke houding de Oost- Europese regeringen tegenover de pel grimstochten zullen aannemen. Ten behoeve van diegenen, die niet in staat zijn de onkosten van een pelgrims tocht te betalen, is de centrale commissie in samenwerking met de nationale com missies er toe overgegaan bijstandsfond sen te stichten. Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen vrij zonnig weer met 's middags in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer. Zon 5.41—19.42 Maan 8.36—20.41 Het pond sterling papier heeft gisteren in het Nederlandse bankverkeer een aan zienlijke en plotselinge daling ondergaan. Deze daling is een gevolg van het *eit, dat de Nederlandsche Bank sinds Maandagmid dag geen Engels bankpapier meer van de deviezenbanken overneemt. De ponden no teerden Woensdagmiddag nog slechts f9.50 tegen een officiële wisselkoers van ca. 110.68. Woensdag heeft de Ned. Bank ook de ver plichting, welke tot dusverre rustte op de terugkerende reizigers uit Engeland om hun ponden aan de deviezenbanken te ver kopen, opgeheven. In het internationale geldverkeer blijft de wisselkoers van f 10.68 gehandhaafd. Het is niet uitgesloten te achten, dat de Ned. Bank met het oog op de spanningen die zich rond het pond sterling samenpak ken, geen uitbreiding wenst te geven *an haar ponden voorraadEr is ons op dit mo ment niets bekend van maatregelen die de hieruit voortvloeiende verliezen voor de deviezenbanken en voor de particuliere houders kan voorkomen. De vrije uitvoer van ponden is n.L nog steeds verboden. Naar de financiële redacteur van Reuter meldt, achtte men het in financiële kringen te Londen vanzelfsprekend, dat Sir Stafford Cripps op de in September a.s. te Washing ton te houden financiële besprekingen zich evenzeer zal verzetten tegen een algemene devaluatie van de Europese valuta's als te gen een eenzijdige devaluatie van net pond sterling. Men heeft reeds lang erkend, dat indien het pond sterlir.g ooit wordt gede valueerd. bijna alle valuta's in Europa en het sterljng-gebied dit voorbeeld onmiddel lijk zouden moeten volgen, zij het dan mis schien ook in verschillende mate. In Londense financiële kringen is men echter van mening, dat de druk. die zal worden uitgeoefend om tot devaluatie over te gaan, wel eens onweerstaanbaar zou kunr.en worden. Of een gedwongen deva luatie een stap zal betekenen in oe rich ting van herstel of slechts een ander sta dium van de crisis zal zijn. zal er van af hangen of er fundamentele maatregelen worden getroffen om het vertrouwen te her stellen. Gisteren, op de tweede dag van het proces tegen de voormalige Duitse veld maarschalk Erich von Manstein, heeft de prosecutie de voorlezing van de 17 tenlasteleggingen hervat. Dinsdag wer den er slechts zeven voorgelezen. Van Manstein verklaarde toen aan geen van deze zeven schuldig te zijn. De eerste beschuldigingen liepen over wreedheden, die door Duitse troepen in 1939 bij de inval in Polen gepleegd wa ren. De anderen behelsden de activiteit van Von Manstein toen hij het opper bevel voerde tijdens de inval en de te rugtocht uit de Sovjet-Unie. Rechter Collin Wood begon terstond na de opening van de zitting met voor lezing van punt 8 van de acte van be schuldiging, waarin aan Von Manstein de verantwoordelijkheid wordt opgelegd voor het bevel, alle politieke commis sarissen in de Sovjet-Unie ter plaatse ter dood te brengen of uit te leveren aan de Sicherheitsdienst. Von Manstein verklaarde zich ten aanzien van dit punt onschuldig, even als ten aanzien van de overige punten der beschuldiging, waarvan vervolgens voorlezing werd gedaan, zoals betref fende het uitleveren van joden, zigeu ners en andere personen aan de „uit- roeiings-ihstantie", welke onder com mando stond van generaal-majoor Ol- léndorff. Na de voorlezing van de acte van beschuldiging werd de zitting ge schorst. Von Manstein was gekleed in een bruin burgercostuum. Zijn echtgenote was in de zaal aanwezig. Generaal Von Manstein, 61 jaar en half blind, m de beklaagdenbank. De mijnliftmachinisten in het Engelse graafschap Lancashire hebben na een desbetreffend bevel van hun vakvereni ging besloten naar het werk terug te keren op voorwaarden, die vóór de sta king golden. Hun collega's in Yorkshire besloten eveneens het werk te hervatten en hun looneisen aan arbitrage te onder werpen. Door de staking waren Dinsdag 75.000 mijnwerkers zonder werk. Gisteren was dit aantal tot ongeveer 40.000 terugge lopen. Van de 480 stakende machinisten keerden er gisterochtend 372 naar hun werk terug, nadat Dinsdag het boven genoemde besluit was genomen. In Lancashire waren vijf mijnen nog niet en vier gedeeltelijk in werking. Heden is te Eindhoven de algemene vergadering van de> Algemene Neder landse Zuivelbond (FNZ) gehouden. Aan de openingstoespraak van de voorzitter, tnr. J. Linthorst Homan, ontlenen we het volgende: „Verheffend is het beeld van de zui- velwereld in internationaal verband, ook pin Marshallplan en zelfs in onze eigen Benelux nog niet", aldus spr. „Er wordt hard gewerkt, maar het is alsof vooral Europa zijn weg nog niet kan vinden. Als het beeld niet gauw verandert, vrees ik, dat wij de slag om de gezondmaking van onze Europese landbouw in waar lijk Europees verband zullen verliezen. Sprekende over het buitenlands con tact, zeide mr. Linthorst Homan: „De aanschouwing van de geweldige kracht van de pogingen in het Westelijk half rond naar steeds verder gaande onder zoekingen en moderniseringen is een harde les. Nu weet ik wel, dat men kan zeggen „Intussen zijn wij dan toch op het gebied van research en van practijk qua kwaliteit maar verder dan zij", maar dan zie ik mij verplicht daarop het we derwoord te geven: „Wanneer zij nu reeds zoveel lagere kosten hebben dan wij en wanneer zij voortgaan met de beste geleerden en de beste deskundigen te laten komen en millioenen leggen in hun onderzoek en hun opvoeding, dan kan ik met de beste wil van de wereld niet het vertrouwen hebben, dat zij ons niet zullen evenaren en voorbijstreven". Vandaar dan ook, dat wij met alle denk bare kracht moeten medewerken én aan het nieuwe Nederlandse Instituut voor Zuivelonderzoek het NIZO én aan de modernisering van het zuivelonder- wijs, thans op twee middelbare scholen, en aan elk ander werk van opbouw. Wij hebben grote belangstelling voor de resultaten der thans in gang zijnde onderhandelingen over het handelsver keer met West-Duitsland en betreuren het, dat aan deze besprekineen geen enkel zuiveldeskundige deelneemt. Van de uitvoer van zuivelproducten naar dit gebied hangt voor de Nederlandse zui velindustrie zoveel af, dat wij menen, dat onze belangen daar beter behartigd moeten worden dan tot nu toe het ge val is. -Willen wij weer vooraan komen in Het Finse verbond van vakverenigin gen heeft gisteren vier door de com munisten geleide vakverenigingen met te zamen 62.000 leden uitgesloten, die hun niet-officiële stakingen niet voor Dins dag te middernacht hadden afgelast. De beslissing werd met 8 tegen 6 stemmen genomen. Het bestuur van het vakverbond, be staande uit zeven sociaal-democraten en vijf communisten, heeft de betrokken vakverenigingen een ultimatum geste'd In September zal de conferentie der ge delegeerden dan een definitieve beslissing moeten nemen. Men verwacht dat de vier vakverenigingen transportarbei ders, bouwvakarbeiders, bosbouwarbei- ders en houtvlotters een eigen com munistische vakbond zullen stichten. Gisteren is wederom een aantal sta kers aan het werk gegaan. In vele delen van het land is de toestand weer nor maal. Finiands sociaal-democratische pre mier, Karl Fagerholm, voorspelde gis teravond echter nieuwe arbeidsmoe.lijk- heden. „Nieuwe vakverenigingen zuiien worden gevormd in de plaats van die. welke zijn uitgestoten, en hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat er twee concurrerende vakverenigingen bestaan op hetzelfde terrein", aldus de premier. „De regering moet thans ernstig de mogelijkheid onderzoeken van afschaf fing van het systeem van het vastkop pelen der lonen aan de index voor het levensonderhoud. Zoals gewoonlijk rul len de loontrekkers het meest lijden vac het zaaien van tweedracht door de com munisten", zo zeide hij. IGeen aangenamer vreugde, dan die, welke men aan anderen verschaft en met anderen geniet. de wereld als weleer, dan zijn m. i. drie dingen nodig: lagere kosten op de boer derij door ingrijpende modernisering der bedrijven, voorts ingrijpende moderni sering van het industriële apparaat, en ten derde een sterke nationale samen werking in het znivelveld." Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Borst (C.P.N.) betref fende de bestrijding van de muizen plaag in verschillende delen van het land, heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening o. a. ge antwoord, dat aan ooeren, die door deze plaag zijn getroffen, geen schade zal worden vergoed, aangezien in ruime mate de mogelijkheid heeft bestaan deze schade te voorkomen of te beperken. Thans wordt, met volle medewerking van de Plantenziektenkundige Dienst, getracht de plaag nog zo goed mogelijk te bestrijden. Onder meer wordt door kunstmatige bevloeiing met motorpom- pen van de Nederlandse Heide Maat schappij op aangetaste percelen de mui zenpopulatie uitgeroeid. Deze methode wordt steeds meer toegepast, doch zal slechts voortgezet kunnen worden, in dien, niettegensaande de lage water stand der rivieren, voldoende water be schikbaar blijft. Bij aanhoudend vochtig weer mag een natuurlijk einde van de plaag worden verwacht. De prinsesjes Beatrix en Irene brach ten Woensdagmiddag met twee vrien dinnetjes een bezoek aan het Nationale Park „De Hoge Veluwe". Na een rond gang door het museum Kröller-Müller gebruikten de prinsesjes en haar kame raadjes de lunch in het restaurant „De Koperen Kop". Later in de middag werd de oude boerderij „De Pain pel" bezocht. De prinsesjes waren hier spoe dig goede vrienden met het mouflon- lammetje. dat door de jachtopziener de heer Pluim is opgefokt. Koningin Juliana is met haar beide jongste kinderen op het paleis Het Loo gearriveerd om enige tijd bij Prinses Wilhelmina te logeren. De andere prin sessen en Prins Bemhard worden er ook verwacht. Het bestuur van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen, heeft zich tot de minister van Economische Zaken ge wend met een schrijven, waarin ernstige ongerustheid wordt uitgesproken over het feit, dat binnenkort weer sigaretten automaten bij de detailhandel in gebruik worden genomen. Het bestuur wenst een definitieve regeling voor de verkoop door middel van automaten. Het A.N.P. verneemt over deze aan gelegenheid, dat de kans, dat de kwestie der automaten afzonderlijk wordt gere geld, zeer gering is. In het algemeen is de regeling voor de automaten in het voorontwerp winkelsluitingswet zo, dat deze na de sluitingstijd voor de winkels niet meer bijgevuld mogen worden. Bij de Staatsdrukkerij zijn verkrijg baar gesteld stenografische verslagen van de openbare zittingen ter Ronde- Tafelconferentie in respectievelijk ae Nederlandse, Indonesische en Engels' taal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1