Eerste formele bijeenkomst der Centrale Commissie R.T.C. DE WERELD ROND ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN DERDE PLAATS voor VAN EST in de achtervolging Nederlaag tegen Gillen en COPPI WERELDKAMPIOEN DODAT HAAS AZIJN In beste harmonie begonnen Amateurtrui voor Andersen Wij luisteren naar HET WESPENNEST NIEUWE BONNEN I r~ .J Flamingo's gooien Free Foresters voor 152 uit Loting voor Europese roeikampioenschappen DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 Communiqué betreffende de minderheden Beurtelings voorzitter schap Communiqué B.F.O. Reactie op de pers Mgr. Huibers aanwezig op vergadering N.K.S. Weer een smokkelaffaire achterhaald De Kroon in de Unie Voorlopige grondwet Alle grote prijzen Landbouwtentoonstelling geopend Grove nalatigheid kan veertig mille kosten Niet heroïsch De Best tweede en scoren 145 voor 5 ENGELSE LEAGUE Appel professional BETERE AFZETTING OP PRINSJESDAG Beurzen voor a.s. leraren GROTE VERANDERING BEZIG ZICH TE VOLTREKKEN Berichten uit het hele land komen binnen door David Duncan Positie van de kleine boeren i J*e Centrale Commissie van de R.T.C. heeft Woensdag: het volgende com- jwuniqué uitgegeven: „De Centrale Commissie van de R.T.C. hield heden middag haar eerste formele bijeenkomst in de Trèveszaal te 's-Gravenhage, ""aarbij de leiders der delegaties, hun plaatsvervangers en de UNCI-leden r^nwezig waren. Deze bijeenkomst, gepresideerd door de voorzitter der ■Nederlandse delegatie, mr. J. H. van Maarseveen, vond plaats in een prettige steer en in de geest van samenwerking. A's eerste punt werd aan de orde gesteld de samenwerking van de Centrale ^wnmissie. Voor deze commissie hebben de verschillende delegaties de vol- eende leden aangewezen: Nederlandse delegatie: mr. Van Maarseveen, mr. Stikker en dr. Van Roy en. Republikeinse delegatie: drs Hatta, mr. Rum en mr. Pringgodigdo. P.O.-delegatie: Sultan Hamid II, Ide Anak Agung Gde Agung, dr. Suparmo, terwijl de UNCI, zoals in artikel 11 van het reglement van orde is bepaald, eveneens deel uitmaakt van deze Centrale Commissie. Vervolgens werd aan de hand van ar- "kel 13 van het R.V.O., waarin de werk- teamheden van de Centrale Commissie ?'Jn aangegeven, aan de orde gesteld de ^stelling van de verschillende commis 8'es. Conform art. 27 van het R.V.O. V'erden de volgende commissies inge- •teld: 1. commissie voor staatkundige en staatsrechtelijke aangelegenheden; 2. commissie voor financiële en economi se aangelegenheden; 3. commissie voor Militaire aangelegenheden; 4. commissie Voor culturele aangelegenheden; 5. com- «Ussie voor sociale aangelegenheden. Besloten werd, dat de verschillende delegaties hedenmorgen voor twaalf uur de door haar voor deze commissies aan gewezen leden, adviseurs en deskundi gen zouden mededelen aan het secreta riaat-generaal, zodat de commissie-sa menstelling dan haar beslag kan krijgen. Ten aanzien van de verdeling van Werkzaamheden in deze commissies Werd overeenkomstig par. VII van het R.T.C.-document van 22 Juni de vol gende werkindeling opgesteld; In commissie 1 de voorlopige consti tutie van de Ver. Staten van Indonesië, het charter van de souvereiniteitsover- dracht, Nederlands-Indonesische unie, toezicht op het nakomen der overeen komsten, buitenlandse betrekkingen, zelfbeschikkingsrecht contracten met zelfbesturende landschappen, nationali teit en burgerschap, uitwisseling van hoge commissarissen, Nieuw-Guinea. In commissie 2 financiële en econo mische betrekkingen. In commissie 3 militaire overeen komsten en de terugtrekking der Ne derlandse strijdkrachten. In commissie 4 culturele betrekkin gen en in commissie 5 rechtspositie van de burgerlijke ambtenaren. Be eerste bijeenkomst der verschillen' de commissies werd bepaald op Vrijdag morgen tien uur. Besloten werd, dat het voorzitterschap hezer commissies, evenals van de Cen- teale Commissie, beurtelings zal worden Waargenomen door een lid der Neder landse, een lid der Republikeinse en een hd der B.F.O.-delgatie. De UNCI zal desgewenst de commissie-vergaderingen kunnen bijwonen. 1 .®enstemmig werd door de delegatie- eiders en UNCI in de Centrale Commis- «Jvter* opvatting uitgesproken, dat de conferentie i„ de beste harmonie is be- 5 d"en en men alle vertrouwen heeft, «at de conferentie, in deze geest voort gezet, een vlot verloop zal hebben. Be besprekingen werden gevoerd in dot Nederlands en in het Engels. Er Werd geen Indonesisch gesproken. *°eP d.e vergadering was geëindigd, n minister Van Maarseveen de Trèves- aal verliet, werd hem het volgende communiqué van de B.F.O. betreffende det horen der vertegenwoordigers van °e minderheden voorgelegd: Blijkens het reglement van orde 'hoofdstuk 5, art. 20, sub. 1) kunnen ver- sgenwoordigers van de minderheden ot de algemene»vergadering der Ronde- af elconferentie worden toegelaten, in- 'en één der delegaties de wens daartoe 16 kennen geeft. Ter voorkoming van misverstand wordt J* van de zijde der B.F.O. echter met «adruk op gewezen, dat blijkens boven genoemd reglement (hoofdstuk 5, art. 20, jhb 2 en hoofdstuk 10, art. 41) deze ver tegenwoordigers alleen gehoord kunnen worden na een daartoe strekkend een stemmig besluit van de Centrale Com missie. Naar aanleiding van een eerder ge publiceerd B.F.O.-communiqué stelt de p-F.O. er prijs op te verklaren dat in de V-entrale Commissie werden benoemd *°t leden: r Z.H. Sultan Hamid II, Ide Anak Agung Vde Agung, dr. Suparmo, terwijl mr. A. Vleer benoemd werd tot' secretaris ezer commissieleden. Minister Van Maarseveen bleek na tezing enigszins verrast en keerde on middellijk met Anak Agung. de premier fan Oost-Indonesië, naar de Trèveszaal 'erug. Er werd nog gedurende ruim een half uur gesproken met Sultan Hamid, phak Agung en dr. Suparmo. Na af- i°°P wenste minister Van Maarseveen commentaar op het communiqué m geven, en Anak Agung deelde slechts mede: „Dit communiqué dient men uit buitend te zien als een reactie op som mige commentaren in de Nederlandse Cers". Be afdeling voetbal van de Neder- ahdse Katholieke Sportbond in het bis- °m Haarlem zal Zondag 28 Augustus j. h algemene vergadering houden, in °tel Brinkmann, Markt, te Haarlem, j, Under deze vergadering zal ir. H. F. °Pster, voorzitter van de landelijke heling Voetbal van de N.K.S. en vice- fjterzittcr van de K.N.V.B., een inleiding hut n over >'Het bestaansrecht en het g van de Nederlandse Katholieke v^«b°nd". Mgr. J. P .Huibers, bisschop de Haarlem, zal het eerste gedeelte van Vergadering bijwonen. hara gev°lf5 van de ontdekking van een V-^ appelsmokkelcomplot in de omgeving top aarIe-Nassau, heeft men thans 180 die faai"dappelen kunnen achterhalen, g6v Irauduleus naar België werden uit- en waarmede een aanzienlijk Vagt al aan deviezen gemoeid was Zes 1S k°men te staan, dat vier van de aardPersonen' die in verband met de ■tyej^Pelsmokkelaffaire gearresteerd hu r zich met nog vier anderen, die beq zijn gearresteerd, schuldig heb- V06r Seihaakt aan de frauduleuze uit- B<e ai jaar België van 90 ton kunstmest. gehw uitgevoerde kunstmest verte- dm, °°rdigde een waarde ypn 13 a 14 «md gulden. Desgevraagd verklaarde mr. Blaauw, een der vertegenwoordigers van de Nederlandse ministerraad, naar aan leiding van het communiqué tegenover het A.N.P.: „Wij lezen de betrokken artikelen van het reglement van orde zo, dat de Centrale Commissie inder daad te bepalen heeft, welke de be langen zijn, die de" minderheden raken, doch indien de Centrale Com missie eenmaal heeft uitgemaakt, wel ke die belangen zijn hetgeen in derdaad eenstemmig zal moeten ge schieden is dé voorzitter verplicht de vertegenwoordigers in de gelegen heid te stellen te dien aanzien hun standpunt uiteen te zetten. Betreffen de een noodzakelijke eenstemmigheid hierover in de Centrale Commissie lezen wij in het reglement niets" aldus mr. Blaauw. Van republikeinse zijde deelde men ons mede, dat over alle onderwerpen, die naar hun inzicht behoren tot de „interne aan gelegenheden van Indonesië" o.m. betref fende de inrichting van de V.S.I., de ver deling der deviezenopbrengsten tussen de regeringen der Negara's en de centrale fe derale regering omtrent de vorming van de federale strijdkrachten enz. ontwerpen ge reed zijn, waarin de inzichten van de re publikeinse delegatie zijn geformuleerd en die, zodra nodig of nuttig geoordeeld, als „werkschema" kunnen worden ingediend. Ook door de B.F.O. wordt thans druk ge werkt aan het opstellen van dergelijke stukken. Aangelegenheden betreffende de Unie zijn zowel van de zijde van de B.F.O. als van republikeinse zijde tijdens de inter-Indo- nesische conferentie niet uitputtend be handeld. De besprekingen hierover zullen tussen de beide Indonesische delegaties tijdens de Haagse conferentie worden her vat. Intussen vernemen wij, dat in begin sel hieromtrent reeds eenstemmigheid be staat. Deze overeenstemming 'geldt o.m. de formulering van de positie van de Kroon der Unie, te weten, dat de Kroon „hoofd van de Unie" zal zijn. Over de algemene beginselen betreffende de voorlopige grondwet van de Republik Indonesia Serikat is reeds tijdens de in- ter-Indonesische conferentie overeenstem ming bereikt. De uitwerking hiervan is toen aan een gemengde commissie uit B.F.O. en Republiek opgedragen. Zowel van de zijde van de B.F.O. als van de kant der republikeinse delegatie deelt men ons mede, dat geen bijzondere moeilijkheden worden verwacht bij de nadere uitwerking, ofschoon men mogelijk op ondergeschikte punten van elkaar zal afwijken. De com missie is echter nog niet met haar ont werp gereed. Hieruit leidt men af, dat de inter-Indonesische conferentie, gedurende de R.T.C. in Den Haag zal worden vol tooid. Een woordvoerder van de republikeinse delegatie verklaarde nog, dat de republi keinse delegatie de redelijkheid inziet van het Nederlandse verlangen het definitie ve ontwerp dér voorlopige grondwet ter beoordeling voorgelegd te krijgen, opdat Nederland wete aan welke staatsinrich ting de souvereiniteit zal worden overge dragen. Het ligt dus in de bedoeling van de In donesische delegaties, reeds tijdens de conferentie te komen tot een definitieve tekst van de voorlopige grondwet, opdat men onmiddellijk na de conferentie in Ba tavia zal kunnen beginnen met de orga nisatie en inrichting van de regering, die de souvereiniteit zal ontvangen, en met de aanwijzing van een president volgens de# in deze grondwet aan te geven proce dure. De voorlopige volksvertegenwoordiging in Batavia- zal, naar deze woordvoerder verder mededeelde, genomen worden uit de delegaties van de B.F.O. en de Republiek, eventueel aangevuld met leden van het voorlopige republikeinse parlement, het zg. Komite Nasional Indonesia Pusat (KNIP). De Amèrikaan Paul Strand was de enige Westerse prijswinnaar op het filmfestival, dat dezer dagen te hott- waldov (het vroegere Zlin) een einde nam. Voor zijn film „Native land" kreeg hij een gouden festivalmedaille Verklaard werd „dat deze onderschei ding hem te beurt viel voor zijn vastbesloten houding als kunstenaar ten aanzien van de kapitalistische agressie van de heersende klasse in de Verenigde Staten." De Sovjetfilms wonnen alle grote prijzen en de Poolse en Hongaarse films speciale prijzen, aldus een bericht van keuter. 1200 jonge boerinnen en boeren en een drietal harmonieën trokken Dinsdag morgen van het centrum van Eindhoven naar de Benelux-landbouwtentoonstel- ling. Reeds waren de belangrijkste ge nodigden hier aanwezig, In de enorme feesttent, waarin ruim 2000 genodigden plaats hadden genomen, sprak de voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur jhr. mr. J. T. M. Smits van Oyen 'n openingsrede uit, waarna hij 't woord gaf aan minister Mansholt, die enige interessante cijfers gaf van de behoefte aan voeding in ons land, die sinds 1939 enorm is toegenomen. Nadat de minister de tentoonstelling voor geopend had verklaard sprak de Belgische minister van Binnenlandse Zaken De Vleeschauwer. In een gees tig speechje belichtte hij de wil tot sa menwerking, waarbij België," Nederland en Luxemburg het voorbeeld dienden te geven aan de gehele wereld. Namens Luxemburg sprak de heer A. Collart. De Strijense landbouwers R. R. D. en H. L. S. stonden Woensdag terecht voor de arrondissementsrechtbank te Dordrecht. Zij hadden zich te verant woorden, omdat zij door „grove nalatig heid" brand zouden hebben veroorzaakt in een landbouwschuur. S. had namelijk de motor van zijn auto in een schuur met stro aan de gang gebracht. Het gevolg hiervan was, dat het stro vlam vatte en in zeer korte tijd de hele schuur tot de grond toe afbrandde. De Officier van Justitie achtte beide man nen aansprakelijk voor wat gebeurd was. Vervelend vond hij het, dat bij een veroordeling D. een schade van ƒ40.000 zou hebben, omdat dan D.'s verzekerings penningen niet zouden worden uitbe taald. Toch eiste hij tegen ieder der ver dachten 50 subs. 25 dagen. De Amerikaanse minister van Defen sie, Louis Johnson, heeft gisteren aan het Amerikaanse leger, de marine en de luchtmacht opdracht gegeven om 135.000 civiele employe's te ontslaan en 12.000 reserve-officieren aan de kantte stellen. Dit betreft een- actie pm 500 millioen dollar te besparen. Baron Adam Gubrinowicz heeft ont- slag genomen als directeur van proto col van het Poolse ministerie van Bui tenlandse Zaken. In een telegram aan de regering verklaarde hij, dat hij als katholiek onmogelijk zijn werk kon voortzetten. Gubrinowicz vertoeft in Zwitserland. Hij zal trachten asyl in Amerika te verkrijgen. Het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Britse ambas sade te Kanton aangezegd, dat met in gang van a.s. Zaterdag de nationalis tische kustblokkade zal worden uit gebreid. De ambassade is verzocht de Britse scheepvaart mede te delen, dat de blokkade dan zal gelden over een afstand van 130 mijl, tussen Foetsjou en de Weitou-baai, bij Amoy. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken, die in Lon den bezig zijn met de 'bespreking van het vredesverdrag met Oostenrijk, hebben gisteren overeenstemming be reikt over art. 7bis van het verdrag betreffende de status der Sloveense en Croatische minderheden in Oostenrijk. Generaal Mark Clark zal generaal Jacob Devers opvolgen als hoofd van de Amerikaanse veldstrijdkrachten, al dus werd gisteren door de minister voor het leger medegedeeld. 10. Achterwaarts stortte Eric omlaag en kwam met een zware slag op het iets lager gelegen dek terecht. Pijlsnel kwam Toeng Cho de trap afrennen en bereikte mei een paar katachtige sprongen de half versufte Noo-rtnan. „Aanvaard je deel, barbaar!" schreeuwde hij zegevierend, terwijl hij zijn breed zwaard ophief om de ander de laatste slag toe te brengen. Doch op dat moment herstelde Eric zich weer enigszins van zijn onverwachte valpartij. Er was geen seconde tijd meer om na te denken. 'Weer suisde het zwaard van Toeng Cho. In een wanhopige poging greep Eric de knie van de Chinese piraat beet en rukte deze wild naar zich toe. Rakelings zoefde het onbarmhartige staal over hem heen. Er achter aan tuimélde de Chinees, uit zijn evenwicht gebracht. Bliksemsnel sprong Eric overeind en ving andermaal handig een slag op met de platte kant van zijn zwaard. Tak-tok-tak-tok-stoten- pareren-stoten-parerenzo ging het duel onvermoeid verder. Flitsend staal in feUm zonnestralert. Nu verkeerde de Noorman niet meer in het nadeel van daar straks. Op het ruime dek, waarop hij en zijn vijand zich thans bevonden, konden zij zich vrijelijk bewegen. Eric bemerkte dat Toeng Cho's krachten begonnen af te nemen en kalm zijn partij vechtend wachtte hij de gelegenheid af de Chinees de dodelijke stoot te kunnen toebrengen. Intussen waren de overige gevechten op de dekken tot een einde gekomen. Zege vierend drongen Toeng Cho's mannen naar voren, de laatste keizerlijke soldaten voor zich uit drijvend. Reeds hadden enkelen hun aanvoerder in het oog gekregen en naderden, hun waperis opgeheven, over het dek om hun aanvoerder te hulp ie komen. zege op Pedersen donderdag HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 gram.. 18.15 lezing, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orge). 19.30 actueel geluid, 19.45 lezing. 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 varia. 21.00 lezing, 21.20 ouverture, 21.30 concert, 22.15 causerie, 22.35' gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 cyclus. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 sport. 18.30 muziekjournaal, 19.00 orgel en viool, 19.30 cabaret, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 orkest, 21.00 luisterspel, 22.15 Romancers, 22.45 wereldkampioen schappen wielrennen, 23.00 nieuws, 23.15 concert. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 suite, 7.45 woord voor - de dag, 8.00 nieuws, 8.15 Te Deum, 8.45 orkest, 9.15 zieken. 9.30 zieken, 10.00 gram., 10.30 Morgendienst, 11.00 cor.cert, 11.25 causerie. 12.00 gram., 12.30 mede delingen, 12.33 koor, 13.00 nieuws, 13.15 sextet, 13.45 kapel. 14.25 viool. 14.40 cau serie, 15.00 opera, 15.40 lezir.g, 16.00 ork., 16.40 voordracht, 17.00 «piano, 17.30 gram. 17.45 Toon Vranken. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00»nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws. 8.18 operette, 8.50 vrouw, 9.00 orkest, 10.00 causerie, 10.05 Morgenwij ding, 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 duetten. 11.05 voordracht, 11.25 orkest, 12.00 piano, 12.30 mededelingen. 12.33 wereldkampioenschappen wielrennen. 12140 sport, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.15 órkest, 14.00 kookkunst, 14.20 Ka- merork.,'15.00 causerie, 15.20 orkest, 16.00 Viool en piano, 16.30 jeugd, 17.00 Film land. 17.20 koor, 17.40 kamermuziek. tl één middel, dat MUGGEN en VLIEGEN radicaal uitroeit 0.0.T -POEDER de practische, voordelige stuif zak 65 cent Onze Sportredacteur telefoneerde ons Woensdagavond uit Kopenhagen: Voor de tweede maal sinds de instel ling van het wereldkampioenschap ach tervolging heeft de Italiaan Fausto Cop- P' ue regenboogtrui over zijn schouders getrokken. In een weinig bewogen fina le, waarin hjj niet onze landgenoot Van Est, maar diens overwinnaar, de slanke Luxemburger Gillen als tegenstander 5ad' !?5e£t spelenderwijze zijn meer derheid bewezen en ondanks voorspel lingen en speculaties in de verschillende kampen op de Ordrupbaan zijn supre matie gedemonstreerd en daardoor in dit seizoen een reeks triomfen behaald, welke uniek is in de geschiedenis van de wielersport. Wim van Est heeft het, ondanks de gunstige verwachtingen, niet tot de eindstrijd kunnen brengen. Gillen was in zijn rit tegen de Neder lander absoluut de beste en won met 'U|m twintig meter voorsprong. Maar in de strijd om de derde en vierde plaats was er evenmin twijfel, omdat Van Est halverwege op de Deen Pedersen al vijf tien meter vóór lag. Zijn voorsprong be droeg meer dan een kwart baan toen hif als derde-prijswinnaar door de finish ging. Daarmede is eigenlijk het verhaal van de achtervolging der professio nals verteld, want geen van de vier duels, die vandaag tot besluit van dit nummer werden uitgevochten, had althans een enigszins spannend verloop. Voor de Nederlanders was er nog even hoop, dat Van Est, die eerst een kleine voorsprong had op Gillen, zijn daarna tot tien en vijftien meter uitgegroeide achterstand zou wegwerken, maar Gillen had zijn krachten uitstekend verdeeld en wist te voorkomen, dat de Nederlander met enig succes een poging tot een nieuwe aanval kon wagen. In de strijd om de derde en vierde plaats tussen de Nederlander en Peder sen waren alleen de eerste zes ronden interessant. Weer was Van Est in de eerste ronden het snelst, maar ook dit maal moest hij zijn kleine voorsprong prijsgeven en zelfs kon de Deen, onder luide toejuichingen van hét publiek, een voorsprong nemen van enkele meters. Maar toei, gaf de regelmaat waarmee Van Est onverzettelijk zijn rondjes draaide de doorslag en het resultaat was een uitstekende derde plaats, die wel een heel waardevolle waardering is voor zijn debuut in het grote internatio nale achtervolgersmilieu. De finale tussen Gillen en Fausto Coppi, die in de halve eindstrijd zonder moeite Pedersen had verslagen, was van alle heroïek gespeend en kan b.v. op geen stukken vergeleken worden met het geweldige duel dat Coppi en Schulte vorig jaar meter voor meter uitvochten op de Amsterdamse Stadionbaan. Coppi startte ditmaal zeer snel, sneller dan hij gewoonlijk doet en al na de eerste ron den was het duidelijk, dat de dappere Gillen een willoos slachtoffer zou wor den. Weliswaar heeft de Luxemburger tegenstand geboden tot het uiterste, maar zijn achterstand bedroeg toch zeker 20 meter op het moment dat Fausto Coppi in de tijd van 6.30.2 wereldkam pioen werd. De tijden van Van Est wa ren vandaag 6.32.3 in de demifinale en 6.36.3 in de gemakkelijk gewonnen strijd om de derde en viërde plaats. Gillen maakte in de finale 6.34.8 en in de strijd tegen Van Est 6.30.1. De tijd, die de Nederlander gisteren maakte (6.30.-) blijft dus 4e snelste van dit tournooi. De talrijke toeschouwers, die vandaag naar Ordrup waren gekomen in de hoop op een Deens wereldkampioenschap zijn niet bedrogen uitgekomen. Andersen heeft de eindstrijd achtervolging der amateurs, onder het oog van Prins Axei en Prinses Margaretha en gedragen door het gejuich van de toeschouwers, als op vleugelen gereden. Cartwright ontplooi de vandaag niet zijn beste vorm en kwam er in de beslissende faze nauwe lijks aan te pas. De Italianen hadden een schamele troost voor hun desillusie in dit nummer door een zege van hun favoriet Gandini in de strijd om de der de en vierde plaats tegen de Deen Jör- gensen. In zijn herkansingsrit achter motoren heeft onze landgenoot De Best heel wat beter gereden dan gisteren. Hij was de enige van de deelnemers, die niet gelapt werd door Besson en heel de wedstrijd door heeft de Haarlemmer achter de Zwitser gereden, zonder dat hij daar aanvallen had te duchten van de andere concurrenten. Desondanks had hij geen kracht meer over in de laatste ron den op de snel draaiende Besson af te gaan en hoewel zijn achterstand bij de eindstreep nog geen 5 seconden bedroeg, won de Zwitser absoluut onbedreigd. (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM, 24 Aug. Nadat de Fla mingo's, die heden op het fraaie terrein van Rood en Wit als gastheren optraden, de Free Foresters voor 152 uitgegooid hadden; scoorden de Hollanders hierna een totaal van 145 runs voor het verlies van 5 wickets, waarna de speeltijd van de eerste dag verstreken was. Met nog 5 wickets in handen, w.o. van Baasbank met 24 not out, moet het voor de Flamingo's morgen niet buiten be reid. liggen een voorsprong van een 50 a 75 tal runs te verkrijgen! Doch de Engelsen zullen morgen wel waken voor ongeveer een zelfde totaal als heden! Momenteel verkeert de match in een zeer interessant stadium. Het veldwerk en wicketkeepen van Ingelse (drie vangen) is zeer goed ge weest, zomede het bowlen. Het licht was in de uren na de lunch zeer slecht, waardoor het verklaard wordt dat de Engelsen minder op dreef waren. De scores van heden waren: Free Foresters le innings: 152 (Willatt 29, Bloy 52, Brodhurst 18) Klink 4-38 en Bifleveld 5-55. Flamingo's le innings: 145 voor 5 (In gelse 29, De Villeneuve 34, Sillevis 27 en Van Baasbank 24 n.o.). Voor de Engelse league werden gister middag wedstrijden gespeeld. De uitslagen luiden Eerste divisie: Birmingham—West Brom- wich 20. CharltonWolverh. 23, Chel sea—Arsenal 1—2; Everton—New-Castle 2—1, HuddersfieldFulham 2—2, Manchester Unit.Bolton 30, PortsmouthManchester Tweede divisie: Barnsley—Southampton 2—1, BradfordLeicester City 22, Ches- terf.Bury 21, LutonCoventry 20, Preston—Grimsby 20, Queens Park- Brentford 33. Samen met Frosio, die in de andere her kansing zonder enige moeite Lamboley c.s. uit de wielen reed, voegde hij zich bij het drietal LesueurPronkBakker, dat al voor de finale van Zaterdagmid dag was aangewezen. Nederland is daar dus met twee renners tegen een Italiaan, een Fransman en een Zwitser uitstekend vertegenwoordigd. le herkansingsrit stayers: 1. Frosio (It.) 1 uur 30 min. 25 sec.; 2. Meuleman (Belg.) 3. Béthéry (Fr.); 4. Lohmüller (Zwits.) 2e herkansingsrit stayers: 1. Besson (Zwits.) 1 uur 31 min. 20 sec.; 2. De Best (Ned.) op 60 meter; 3. Lamboley (Fr.); 4. Leliaert (België). Achtervolging profs halve finales: 1. Coppi (It.) 6.35.4; 2. Pedersen (Den.) 6.49.1; 2e rit: 1. Gillen (Lux.) 6.30.1; 2. Van Est (Ned.) 6.32.3. Finale; 1. Coppi 6.30.2; 2. Gillen 6.34.8. Om de derde en vierde plaats: 1. Van Est 6.36.3; 2. Pedersen. Achtervolging amateurs: Om de derde en vierde plaats: 1. Gandini (It.) 5 min. 21. 2. Joergensen (Den.) 5.25.8. Finale: 1. Andersen (Den.) 5.19.5; 2. Cartwright (Eng.) 5.21. Appel, de oud-internationaal en oud- midvoor van de voetbalvereniging Sittara, heeft gistermiddag een contract getekend, waarin hij zich verbindt als professional voor de Franse eredivisie-club Reims uit te komen. Hij zal Zondag 4 September a.s. zijn eerste wedstrijd te Reims spelen tegen Bordeaux, de club, waarin Bertus de Har der uitkomt. Appel wenste geen inlichtingen te ^r- strekken over zijn contract. W (Van onze Haagse redacteur) De Haagse politie, die reeds een, naar véler mening, zeker niet te weinig vaardige hand heeft in het organiseren van afzettingen, zal bij de eerstvolgen de Prinsjesdag, behoudens goedkeuring van de Haagse raad, nog effectiever het publiek binnen de perken kunnen hou den. Aan de Haagse raad is namelijk door B. en W. voorgesteld f 10.000 uit te trekken voor het aanschaffen van 120 metalen hekken, die het in de oorlog grotendeels verloren gegane houten ma teriaal moeten vervangen. Het ligt in de bedoeling deze afzetting reeds bij de aanstaande derde Dinsdag van Sep tember te gebruiken. De constructie van de nieuwe buisijzeren hekken is van dien aard, dat een opgewonden Haagse menigte de afzetting niet uit haar ver band zal kunnen rukken. De beurzen voor de universitaire op leiding van leraren bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs blijken in grote behoefte te voorzien Ruim 1500 gegadigden meldden zich hiervoor bij het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Daar het aantal beschikbare beurzen beperkt is, zal een scherpe selectie onder de candidaten worden gehouden. Meer en meer berichten stromen binnen, die duiden op een volkomen verandering op het gebied van de huishoudelijke was. De njeuwe vinding, het actief wit" blijkt de treffendste resultaten op te leveren De was wordt vele malen helderder en witter. Alle textiel weef seis worden zachter. Ge kleurd goed gaat in nieuwe luister schitte ren. Het geheim schuilt er in, het „optisch bleken" te combineren met reeds bekende chemische bleekwijzen en met het was- proces. Een methode, die niets gemeen heeft met de toepassing van normale bleek middelen. Zoals men weet, is het „actief wit" ver werkt in het nieuwe zelfwerkend wasmid del, dat de naam ..Castella" draagt de naam, waaronder ook de ..Castella" toilet zeep zo geliefd en bekend werd. De fabri kanten berichten, dat hen dagelijks een stroom van ongevraagde brieven bereikt, afkomstig uit het gehele land en waarin de huismoeders haar verbazing uitspreken over het effect van het nieuwe wasmiddel. (Adv.) 22 „Wat komt het erop aan?" zei ik. „Als de honden je achterna zitten, maakt het geen verschil of ze honger hebben of alleen maar uitgelaten zijn. Hun tanden zijn in beide gevallen even scherp. Laten we nu die kleren halen." „Maar als je toch niet „Kleren", zei ik. „Een paar dagen geleden had ik de politie zonder be zwaar kunnen vertellen wie -ik ben. Nu wordt het mej de minuut gevaar lijker. Kom, laten'we voortmaken." XI. Z, ging mij voor, de gang door. Bij een deur tegenover die van wat eens als mijn kamer bedoeld was geweest, bleef ze staan. Ze maakte de deur open en er bleek zich eeq houten trap ach ter te bevinden. „Ik zal eerst gaan," zei ze. „Als de agenten mij zien, dan geeft het niet, want ze weten dat ik hier ben. Ik zal de luiken dicht doen." Ze verdween in het donker, terwijl ik beneden bleef wachten. Een paar minuten later zag ik licht boven eh gluurde haar gezicht over de trapleuning. „Alles veilig," fluisterde zij. Ik beklom'vlug de trap. „Daar." Ze wees naar een koffer, die onder het zolderraam stond. „Ik wacht beneden." „Nee," zei ik. „Blijf hier. Draai je maar om." Ik trok de koffer naar voren en sloeg het deksel op. Hij was vol over hemden, sokken, ondergoed en toilet artikelen. Daaronder lagen costuums, slipovers, jassen -en losse broeken. Het leek wel een verzameling van alles wat Philip Tremaine had achtergelaten. Heel de inhoud riekte sterk naar mot- tenballen. Ik haalde het geld: de foto's en het pistool uiut mijn zakken en legde een en ander voorzichtig op de achterover geslagen deksel. Toen ontkleedde ik me en koos een aantal kleren uit de koffer. De meeste costuums waren nog al opzichtig, maar tenslotte vond ik een pak in een gedekte kleur grijs, waarmee ik niet al te zeer in de gaten zou lopen. Ik was blij dat de heren mode zo constant is. De overhemden waren bij de hals wat nauw. Ik vond een portefeuille, een zakkam, hand doeken en een veiligheidsscheermes, dat ik in mijn jaszak liet glijden. Ofschoon Catherine met haar rug naar mij toe stond, scheen haar maar weinig te ontgaan. Haar vreemde stemming van in toom gehouden op winding was verdwenen. „Waar leefde je broer van?" vroeg ik. „Moeder stuurde hem geld. Ze stuur de hem altijd zoveel als ze kon mis sen." En ze voegde er aan toe: „Ze zorgde er altijd voor dat ze wat te missen had." „Waarom zou ze het niet kunnen missen?" „Ze heeft niet meer dan een lijfren te, die vader haar heeft nagelaten." „En heb jij de rest gekregen?" Ze lachte kort en bitter. „Waarom denk je dat er nog meer geld was?" „Ik heb het in de krant gelezen, en dan ik ben niet blind. Dit huis „Dit huis is sinds vaders dood niet meer bewoond geweest. Volgens de be palingen van zijn testament mogen we het niet verkopen, en het is te duur om erin te wonen. Het staat hier maar; het geld dat er is, is bevroren." „En hoe moet het dan met jou?" „Ik was vijftien jaar toen vader stierf. Ik had een moeder om voor me te zor gen. Wat zou ik meer nodig hebben?" Weer was er die bitterheid in haar stem. „Maar wie werd er dan beter van als ik in de gevangenis belandde en hoe?" „Niemand," zei ze. „Je zit niet in de gevangenis." „Maar ik heb erin gezeten." „Ik dacht dat zodoende de naam Tre maine van blaam gezuiverd zou wor den. Maar ik had het bij het verkeerde eind. Vraag me nu liever niet meer hierover. Hoe stel je je voor uit dit huis weg te komen?" „Als het kan langs dezelfde weg waarlangs ik erin gekomen ben." Al die tijd was ons praten nauwelijks luider geweest dan een gefluister. Het deed me denken aan ons eerste ge sprek in de ta'xi. Het gaf een indruk van intimiteit, een gevoel alsof wij el kaar kenden, al haar geheimzinnigheid en nieuwsgierigheid naar mijn persoon ten spijt. Ik was bang van dat gevoel. Ik vreesde dat het tot gevolg zou heb ben dat ik fouten beging. „Wat voor misdaad heb jij begaan?" vroeg ze. „Heb ik het woord misdaad gebruikt? Niets, waarvoor ik met mijn leven zou moeten boeten. Ik ben op mijn mis daden niet trots, maar ik schaam me er evenmin voor. Behalve voor de paar laatste." „De laatste?" „Ik heb een politiedokter aangerand en ben uit de gevangenis gebroken. Zo juist heb ik me met geweld toegang verschaft tot een particulier huis, en als je precies wilt zijn, dan heb ik jou bovendien van 50 dollar beroofd. Dat zijn allemaal stuk voor stuk misdaden, waar ik helemaal niet van houd dé politie, evenmin trouwens." „Ik zal je niet van beroving beschul digen." „Je weet niet wat je nog doen zult. Als het eenmaal zover is, doe je alles waar je jezelf enigszins mee redden kunt." „O nee," fluisterde zij, „nooit meer." „Bedoel je dat je je plan hebt laten varen, nu je gezien hebt dat het niet lukt? Kom je nu pas tot dat inzicht? Ik zal je wat zeggen. Je bent op het ogenblik in gevaar, en daarom zeg je alles wat dat gevaar maar even ver minderen kan. Misschien geloof je zelfs wat je zegt. Ik heb ook mijn plannen gehad. Mooie plaAnen. Ik zou ze dadelijk vaarwel wiHerf zeggen als ik weer daar kon zijn waar ik stond, toen je broer die foto van me nam." „Wat voor plannen?" Haar vraag was bijna onhoorbaar. Waarom zou ik ook antwoorden? Buiten om het huis patrouilleerde de politie en in heel de stad waren de agenten waakzaam. Als ze mjj halt toe riepen en ik liep door, zouden ze schie ten. En ik zou doorlopen. Het was be langrijker daaraan te denken, dan op de vragen van een meisje te antwoor den. (Wordt vervolgd) Voor het tijdvak van 28 Augustus t.m. 10 September zijn aangewezen de volgende bonnen. Voedingsmiddele»- kaarten 909. 281 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees. 282 Vlees (A, B i 300 grim vlees. 283 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 284 algemeen (A, B, D) 250 gram rijst. 286 algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 294 algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram kostloze kaas. (De letters achter de. bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen) Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD, ZE. MD, MF, MH 910 .bijz. arbeid', a.s. moeders en zieken) geldig zijn de bonnen met de letter X. Bovenstaande, bonnen kunnen Vrij dag 26 Augustus worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 264 265, 268, 269, 270, 271, 273, 275, 276. 277' 278, 268, 269, 270, 271, 273, 275, 276. 277^ 278, 279 algemeen kunnen worden vernietigd. HAIOUUZUN OP Z N BEST (Van onze roeimedewerker) Op het gisteren in het Paviljoen Von delpark te Amsterdam gehouden Con gres vaft de Fédération Internatio nale des Sociétés d'Aviron was de loting voor de aanstaande Europese roqi- kampioensehappen in Amsterdam. Voor de vier met stuurman starten in de eer ste heat Italië, Denemarken en Neder land, in de tweede Spanje, België en Frankrijk en in de derde Noorwegen en Zwitserland. Voor de twee, zonder stuurman heeft Polen zich teruggetrokken, waardoor het mogelijk bleek alleen een finale te verroeien, waarin Zondag zullen star ten Denemarken. Italië, Zwden en Bel gië. Door het terugtrekken van niet minder dan vijf skiffeurs, onder wie Collet van België en Catasta voor Italië, zal op Zondag onmiddellijk de finale worden verroeid tussen Tsjechoslowa- kije, Zwitserland, V. S„ Polen en Uru guay. In de twee met stuurman hebben voor de eerste heat tegen elkaar geloot België, Zweden en Nederland, voor de tweede heat Denemarken en Joegoslavië en voor de derde Frankrijk en Italië. Vier zonder stuurman: le heat: 1. Noorwegen, 2 Joegoslavië, 3. Denem.; 2e heat: 1 België, 2. Italië; 3e heat: 1. Zwitserland, 2 Nederland Dubbel scull: le heat; 1. België, 2. Engeland, 3. Italië, 4. Polen. 5. Denem.; 2e heat: 1 Zwitserland, 2. Ne derland. 3. Frankrijk. 4. Tsjechoslowa- kije. Achten: le heat: 1. Zweden, 2. Zwit serland. 3 Frankrijk; 2e heat: 1. België, 2 Italië, 3. Tsjechoslowakije; 3e heat: 1. Denemarken, 2. Nederland. Zoals uit bovenstaande blijkt hebben de Hongaren zich geheel van hun in schrijving teruggetrokken. Denemarken en Groot-Brittannië werden tot „mem- bre ordinairegekozen Verder werd een voorstel van Nederland aangeno men, als proef voor een jaar, inhou dende een betere regeling inzake de repêchages en wel door de tweede aan komenden van de voorwedstrijden in de herkansingen niet wederom tegen elkaar te laten roeien. Ten aanzien van de organisatie van de Europese Roeikampioenschappen heeft de Italiaanse vertegenwoordiger Giovanetti medegedeeld, dat Italië be reid is deze wedstrijden in 1950 te orga niseren, doch aat hij eerst nog overleg wenste te plegen met het Italiaanse Olympisch Comité, waardoor hij niet eerder dan eind October zijn decisie kon geven. Aangezien geen andere ge gadigden zich aanmeldden, is het vrij wel zeker, dat de Europese kampioen schappen het volgende jaar te Milaan worden gehouden. De wedstrijden beginnen Vrijdagmid dag om 2.40 uur tot 7 uur des avonds, in welk tijdsbestek veertien voorwed strijden met tussenpozen van twintig minuten zullen worden gehouden. Prof. ir. W. J. Dewez, hoogleraar in de landbouw en plantenteelt te Wagenin- gen, heeft op de landbouwtentoonstelling te Eindhoven „het kleine-boerenvraag- stuk" behandeld. Hierbij zijn minstens 70 tot 80 pet. van de boeren betrokken, In de agrarische secter wil men het vraagstuk oplossen door de kleine boer een redelijk bestaan te verzekeren. Bui ten die sector zijn stemmen die liever zouden spreken van „liquideren". Vol gens hen houdt de niet efficiënt wer kende kleine boer de prijzen der agra rische producten hoog en moeten wij deze zelfkant van onze nationale levens- ruif kwijt raken. Deze laatste „oplos sing" is uiteraard onaanvaardbaar, zij gaat in tegen de rechtvaardigheid en naastenliefde, zo zei spr. De arbeidsmethodiek kan nog aan merkelijk verbeterd worden, maar een groot beletsel hiertoe vormen de ver uiteengelegen gronden. Ruilverkaveling en betere perceelsverdeling zijn volgens spr. noodzakelijk. Verder moet 't bedrijf vergroot worden. Prol Dewez is van mening dat dit zal kunnen geschieden door sommige te kleine boerenbedrijven op te heffen op basis van vrijwilligheid, door het bijtrekken van percelen van niet-boeren en door het verder culti veren. Voor de vrijwillige opheffing van som mige kleine-boerenbedrijven en alle werkzaamheden, die aan de sanering van 't kleine-boerenbedrijf vastzitten, achtte spreker een aparte dienst zeer gewenst. Hij zal echter zeker niet ambtelijk moe ten werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3