Nederlandse regering recipieert Sultan Hamid de Tweede vraagt begrip van onze kant Revolutionnaire dagen voor de luchtvaartstrategie Suhardjo niet naar Borneo Optimistische verwachtingen NIEUW FINS STAKINGS OFFENSIEF VERWACHT Spaak voorspelt Duitslands intrede in Raad van Europa „Als wij niet wilden samenwerken helpt bezorgdheid toch niet" Gezonde rivaliteit tassen Amerika en Engeland Tot hoofd en hart Nieuwe gemeente raden Het weer. Aparte vertegenwoordiging voor de Saar? VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1949 73sTe JAARGANG No. 24547 advertentietarief 28 cents per mioimeter- H.V.K. BEZOEKT SURABAJA Amerikaanse smokkelaars in vrijheid gesteld Nederlandse bijstand Franse nota aan Pactlanden IIés&k Positie Unci op R.T.C. Brochure over R.T.C. EEN VOETREIS VAN 4800 KILIMETER Vrachtauto botst op brik Eert dode, drie gewonden bij Laren Mijn vrouw is een Hollandse „GROOTE BEER" IN AMSTERDAM BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruit Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zfch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1J>2 per maand, f 4.55 per kwartaaL Hóewei van Nederlandse zijde aan het bezoek van generaal-majoor Suhardjo van de T. N. I. aan Zuid-Borneo, waar be laatste dagen een opleving van de Suerillastrijd wordt gemeld, alle hinder palen uit de weg zijn genomen, weiger de Suhardjo hedenmorgen naar Borneo te vertrekken. Hij verklaarde tegenover Aneta, dat hij zijn vertrek om militair- technische redenen had uitgesteld en dat hij alleen wenste te vertrekken in Bezelschap van militaire waarnemers Van de Unci. Ten aanzien van de republikeinse t^ens om in Bandjermassing een plaatse lijke gemengde commissie in te stellen, tvees men er te Batavia op, dat het Momenteel zekef niet gewenst is ook gebieden bui'ten Java en Sumatra in de Werkzaamheden van de centrale ge lengde commissie te betrekken. Reeds thans is gebleken, dat de samenwerking in de verscheidene plaatselijke gemeng de commissies zeer stroef is. In vele gevallen zijn de republikeinse vertegen woordigers nog niet op de hoogte ge steld of hebben zij nog geen instructies ontvangen. Hedenmorgen werd voor het republi keinse delegatiegebouw aan het Ko ningsplein voor de eerste maal de rood witte vlag gehesen. Hedenmiddag om twee uur (Java-tijd) werd het pand Pegansaan Oost 56 officieel aan de re publikeinse delegatieleider mr. Susanto Tirtoprodjo overgedragen. De correspondent van de „New York Times" Sydney Grusin bericht uit Den Haag, dat „de V. S., naar men verwacht, in tenminste één van de kwesties, waar over op de R. T. C. beslist moet worden, Oen beslissende stem zullen hebben 8.1. de toekomstige positie van de Ne derlandse marinebasis te Surabaja. De Indonesiërs hebben zo goed als geen marinestrijdkrachten en de meeste Waarnemers alhier zijn het er over eens dat de meest practische oplossing voor de Nederlanders zou zijn de faciliteiten te Surabaja te behouden." De H.V.K. heeft Donderdag per leger- liegtuig een bezoek gebracht aan Sura baja en op de terugweg aan Semarang, ten einde zich ter plaatse door de be stuursambtenaren en militaire comman danten te laten inlichten over de ontwik kelingen in Oost- ep Midden-Java. De heer Lovink was vergezeld van dr. Koets ®n het Nederlandse militaire lid van de Centrale gemengde commissie, kolonol ^an der Wijck. Het dagblad „Daily Oklahoma" bericht, dat aan de drie Amerikaanse vliegeniers, die bij Air Aboe werden aangehouden en Wegens het smokkelen van wapens van Manilla naar de republiek werden ver oordeeld tot resp. 6 jaar, 4 jaar en 18 •baanden gevangenisstraf, door bemidde ling van de Amerikaanse autoriteiten gratie is verleend. •Van gezaghebbende Nederlandse ziide 7^3 het bericht inzake de vrijlating be- vestigd. De „New York Herald Tribune" heeft Donderdag in een hoofdartikel geschre ven, dat, ondanks de „irrationele" wen sen van zowel de Nederlanders als de Indonesiërs, een oplossing van het Indo nesisch probleem mogelijk is. Het meest Wenselijke resultaat der R.T.C. zou vol ledig zelfbestuur voor Indonesië op een spoedige datum zijn, doch het dient zelf bestuur te zijn op grond van dusdanige bepalingen en gearrangeerd met dus danige goede wil, dat Indonesië gebruik sou kunnen maken van Nederlandse po litieke adviseurs en de opmerkelijke be drevenheid, die de Nederlanders bezitten •n de economische ontwikkeling in Oost- Indië. De Franse regering heeft gisteren een 8ota aan de landen van het Atlantisch Hact gezonden, waarin de nadruk wordt gelegd op „het belang van voldoende tailitaire hulp, teneinde Frankrijk in staat te stellen zijn defensieve verplich tingen na te komen", te- (Van onze parlementaire redacteur) Er heerste een zeer geanimeerde stem ming tijdens dc grote receptie, die de Nederlandse regering Donderdagmiddag hield in de Ridderzaal ter ere van de Indonesische delegaties der Ronde-Tafel conferentie. Iedereen was er en men kan zich dus voorstellen, dat het er heel vol en heel warm was. Om zich van de warmte wat op te knappen, vond men dan weer welvoorziene buffetten, die waren aangericht op delen van de ovale tafel, die voor deze gelegenheid uit eikaar was genomen. Men moet daaruit dus de les trekken, dat de Ronde-Tafel conferentie aan vlotheid wint naarmate er meer op tafel staat en men er minder om heen zit. Tot op het huidige ogenblik toont men zich van alle kanten zeer tevreden. Dat wil in dit vroege stadium natuurlijk nog niet zo heel veel zeggen, maar een prettige stemming onder de mensen, die het werk met elkaar moeten doen is, voor het. geval er later eens moeilijk heden mochten komen, veel waard. Men vindt het dan ook een goed teken, dat het vaststellen van het reglement van orde van de conferentie zo weinig tijd heeft gekost en zo spoedig tot overeen stemming heeft geleid. Intussen: dat alles is nu goed en wel, maar wij zijn nu nog pas aan het einde van de in leidende besprekingen. Hot echte politieke duel staat nu eerst te beginnen. Thans gaan de gemengde commissies met elkaar de concrete vraagstukken behandelen en dan eerst zal blijken hoever men komt. Wij hoorden dienaangaande van ge zaghebbende zijde optimistische ver wachtingen uitspreken, en men noemde het zelfs wel defaitistisch te veronder stellen, dat er niets meer dan een uiterst lichte Unie te voorschijn zou komen. Het tekent in ieder geval het optimisme, waarmede men van verschillende kan ten aan de slag gaat. Men mag aan nemen, dat de Indonesische politieke leiders wel de persoonlijke indruk ge kregen zullen hebben, dat Nederland aan Indonesië inderdaad de souvereini- teit beoogt te geven. Indien zij dit geheel geloven, dan bestaat de mogelijkheid, dat men het samen eens zou kunnen worden over een Unie-constructie, die toch een vrij hecht bektel zou waarborgen zonder de wezenlijke waarden der souvereiniteit van Indonesië aan te tasten. Dit is op zichzelf denkbaar, en daarbij moet men ook hegrijpen, dat de partijen onder handelingsposities gekozen hebben, die zekere marges inhouden. Bovendien is de Haagse atmosfeer enigszins anders dan die van Batavia en Djocja. Ook Indonesische mensen zijn gevoelig voor dit verschil in atmosfeer. Het is nu eenmaal wel iets anders of men in Djocja zit dan wel in Den Haag, waar men de mensen, die de tegenpartij vormen, dagelijks spreekt en in staat is hun intenties persoonlijk te peilen. Te genover deze prettige omstandigheden staat echter het feit, dat politieke lei ders niet voor zichzelf handelen doch namens hun volgelingen, die niet in Den Haag zitten en ook volstrekt ni?t allemaal redelijk zijn. Het nationalis tisch sentiment is fel en vurig en de meeste beoordelaars van de situatie blijven daarom vooralsnog geneigd voorzichtig met dit nationalisme om ie springen, opdat men vooral niet meer zal bederven. De atmosfeer is tot dus verre gelukkig goed geweest, doch de meesten benaderen het probleem uiterst behoedzaam. In het communiqué van de centrale commissie van de R.T.C. van 24 Augus tus werd medegedeeld, dat besloten is, dat het voorzitterschap der ingestelde commissies, evenals bij de centrale com missie, beurtelings zal worden waarge nomen door een lid der B.F.O.-delegatie, terwijl de UNCI desgewenst de commis sie-vergaderingen zal kunnen bijwonen. - Het. laatste gedeelte van deze zin dient aldus een communiqué van hét secreta riaat der R.T.C., zo te worden gelezen, dat de UNCI de vergaderingen der commis sies kan bijwonen wanneer zij dit ver langt. Het secretariaat var.- de R.T.C. heeft een brochure uitgegeven getiteld „Ronde Tafel Conferentie, feiten en documenten". Het boekje opent met de tekst van de volks liederen van Nederland en Indonesië en bevat voorts geografische kaartjes van alle delen van het koninkrijk. Verwachting tot Zaterdagavond: Vanavond en vannacht: Verander lijke bewolking met plaatselijk en kele onweersbuien en hier en daar mist. Weinig wind. Morgen overdag: Aanvankelijk vrij zonnig, maar later weer toenemende bewolking met plaatselijk enkele onweersbuien. Wei nig wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zon: 5.42—19.40. Maan: 10.06—20.54. Foto tijdens de officiële ontvangst der gedelegeerden der Ronde-Tafelconferen tie. De minister-president van de Repu bliek, Möh. Hatta, in minzaam gesprek gewikkeld met minister Van Maarseveen. Achter hem minister mr. D. U. Stikker. Rechts minister-president dr. W. Drees. De Finse eerste minister Fagerholm deelde gisteren tijdens een persconfe rentie mede, dat de communisten 'n sta kingsplan uitgewerkt hadden, dat waar schijnlijk tegen de eerste September de dag waarop het parlement weer bij eenkomt zijn climax zou vinden. De eerste minister noemde de staking een campagne tegen de regering en de gemeenschap, die ten doel had politieke complicaties te scheppen, doordat de Finse regering haar herstelbetalingen Twee jonge Nederlandse studenten, de 23-jarige G. de Ruiter en de 21-ja rige Jan Voersma, zijn Londen komen binnenwandelen en hebben daarmee een nieuwe etappe van hun 4800 ki lometer lange wandeltocht door Euro pa afgesloten De Ruiter, student aan de Handels hogeschool in Rotterdam, en Veersma, student aan de Technische Hogeschool in Delft, hebben reeds een tocht ge maakt door Zwitserland, Duitsland, Zweden en Finland. Zij hebben tijdens hun reis gewerkt om hun uitgaven te kunnen betalen. Paul Henri Spaak (België), president van de Europese Consultatieve Verga dering, heeft gisteren te Straatsburg voorspeld, dat Duitsland spoedig zijn intrede zal doen in de Raad van Europa. Spaak verklaarde, dat hij niet dacht, dat de Assemblée voor 10 September met haar werk klaar kon zijn en ook dan zouden er waarschijnlijk nog wel enkele kwesties hangende blijven voor bestudering door de commissies. Op de vraag van een Franse corres pondent, of hij van mening was, dat de Saar als afzonderlijk lid tot de Assem blée moest worden toegelaten, zoals men dit ook met Duitsland van plan is; ant woordde Spaak, dat hij de toelating van Duitsland, zowel het vraagstuk Oosten rijk als dat van de Saar ter sprake zou brengen, doch hij dacht niet, dat deze drie absoluut samenhingen. „Toelating van Duitsland tot de Euro pese Raad zal door mij toegejuicht wor den, mits de bezetting blijft", verklaarde de sceptische Franse minister van Bin nenlandse Zaken Jules Moch gisteren in Wenen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman heeft gisteren bekend gemaakt, dat Frankrijk een ver zoek heeft ingediend om de Saar apart in de Raad van Europa te doen ver tegenwoordigen. aan Rusland niet zou kunnen hand haven. „Een niet nakomen van de verplich tingen zou Finland duur te staan ko men", aldus Fagerholm. Als volgende stap van de communis ten verwachtte Fagerholm een poging een staking teweeg te brengen on der de arbeiders van de machine industrie. Fagerholm schatte de sterkte van de Finse communisten op ongeveer 17 per cent van de bevolking. De premier sprak zjjn spijt er over uit, dat er een splitsing was ontstaan in de Finse vakbond, doordat vier communis tische vakverenigingen geroyeerd wer den. Hij verwachtte, dat er spoedig naast de gewone federatie van vakver enigingen een federatie van de commu nisten gevormd zou worden. Een ernstige botsing tussen een door een paard getrokken brik en een fruit- auto op de rijksweg tussen Baarn en Laren heeft een dode geëist, een zwaar gewonde en twee lichtgewonden. Donderdagmiddag reed de brik met drie Limburgers op de rijksweg, toen plotseling het paard door een onver wacht geluid schrok en begon te stei geren. De brik kwam daardoor aan de linkerkant van de weg terecht. Een met grote snelheid achter de brik rijdende fruitauto uit Alkmaar, die bestuurd werd door de heer K. uit Oudkarspel, wilde juist passeren en greep nu het voertuig van achteren. De drie inzitten den werden uit de brik geslingerd. De 70-jarige M. R. was op slag gedood, zijn 65-jarige neef H. R. werd deerlijk aan hoofd en borst gewond en brak beide benen. De derde en oudste inzittende van de brik de 74-jarige E. Raven kwam er het beste af. Hij liep slechts lichte verwondingen op. De fruitauto was nau welijks beschadigd, doch de chauffeur werd door de schok licht gewond en was na het gebeurde zeer overspannen. Een viertal doktoren was snel ter plaatse en verleende eerst hulp. Zowel het stoffelijk overschot van de heer R. als de drie gewonden zijn naar het St. Jansziekenhuis in Laren overgebracht. Het paard werd niet gewond. (Van onze Haagse redacteur) Vroeger deed men het verhaal over een „sultan" met een ietwat geheim zinnige klank in zijn stem: zo'n naam was nu juist geschikt om sfeer te schep pen in een sprookje. Sinds enkele jaren is deze betovering echter geweken: Ne derland leerde Sultan Hamid II van Pon- tianak kennen en werd gewaar, dat het Sultanaat thans gestalte heeft gekre gen in een modem en kundig diplomaat. Op de vooraf bepaalde tijd is de auto met de groen-gele standaard voorgere den en daar staat dan weer een journa list, die de voorzitter van de Bijeenkomst (Door een luchtvaartmedewerker) Het zijn interessante dagen voor de luchtvaart: de machtigste bommenwer per. die de wereld kende, wordt thans *8 de Ver. Staten aan de „lopende band" «fdnaakt, het eerste transportvliegtuig Jjet straalmotoren heeft gevlogen en in jyashington is onthuld, dat de Ameri kaanse industrie reeds in staat geacht "loet worden jachtvliegtuigen te bou- ?en> die zich sneller dan het geluid Oortbewegep. Uit deze gegevens is met grove lijnen toekomstbeeld te schetsen. Met die fheuwe B-39 bommenwerpers ligt prac- "sch de gehele aardbol open voor de Amerikaanse strategische luchtmacht. is een vreemd toestel, met een 50 jk^ter lange romp, waarin ongeveer te «alver lengte naar achter wijzende 'eugels zijn aangebracht. Een geheel 'Wijkend silhouet van het ons bekende aVÏe' waarbij de vleugels zich direct chter de stuurhut bevinden. Deze B-39 w?8 Consolidated (met machtige duw- °toren de motor is achter en niet -"'CU UC U1UIU1 at-uici v-u »"V.» «or in de 'vleugel) is het troetelkind t de nieuwe minister van defensie, Gc*-* - 7 v.^bis Johnson. Van het ogenblik, dat z'jn bureau in Pentagon opende, s.«nde hij zijn liefde voor dit nieuwe kSwapen van de luchtmacht, bie» budget voor oorlogszaken werd jj.1 één streek veranderd: de marine zijn kolossale vliegdekschip niet Ö-3<v en in P'aats daarvan moesten er ttiiii -s komen. Een extra order voor 500 ted «en dollars werd-bij de Consolida- dat briek geplaatst. Johnson meent, m-/ .Wanneer hij eenmaal in zijn lucht- bien een kern van deze zware bom- een pers beeft, Amerika gedurende dp reeks van jaren de suprematie in jbicht zal hebben. hul11 paar maanden later en dat is lann kort geleden speelde Enge- "u zij« troefkaart uit: het eerste grote vliegtuig, dat met straalmotoren vliegt en dus tweemaal zo snel over oceanen en vastelanden koersen kan als de machtige Amerikaanse bommenwerpers, die- nog op benzine-motoren zijn aan gewezen. Dit betekent, dat Engeland in staat zal zijn binnen enkele jaren een luchtvloot op te bouwen van bommen werpers, die minder kwetsbaar zijn zal voor jachtvliegtuigen. In feite is die Comet van De Havil- land al zo snel, dat zij niet door jagers benaderd kan worden. Engeland heeft hier de beste kant van zijn zware in dustrie laten zien: de Comet is er alleen omdat Rolls Royce de mooiste straal motor gemaakt heeft, welke er op het ogenblik bestaat: De Ghost, de waardige opvolger van de Merlin, waarmee de Russen zo verheugd aan het experimen teren zijn. De Amerikanen betreuren de voorsprong van de Engelsen in de productie van straalmotoren; een voorsprong, welke wij zeker op drie jaren moeten stellen. Betreurd wordt dat, omdat in Washington wel degelijk wordt ingezien, dat de enorme kapitalen, welke thans ge stoken worden in de opbouw van een nieuwe luchtvloot, nu in korte tijd, wellicht in niet meer dan ze ven jaren, zullen moeten worden afgeschreven. Dan vergt de niet bij te houden ontwikkeling van de vliegtuigindustrie immers alweer een radicale vernieuwing van de vloot. Tenzij tegen die tijd het oor logsgevaar voor lange tijd dood ver klaard kan worden. En met die hoop troosten de Amerikanen zich. Op dit ogenblik aldus redeneren zij hebben wij een uitermate krachtige luchtvloot nodig. Wij moeten haar eerder vandaag dan morgen hebben. Daarom zijn de vermogens, welke wij thans aan de luchtvloot uitgeven, verantwoord. Dat zij daarbij plechtig verklaren reeds in staat zijn, vliegtuigen te bouwen, sneller dan het geluid, kan weinig indruk op ons maken. John Stack, de leider van het laboratorium werk van de N.A.C.A. (National Advi sory Committee for Aeronautics) heeft dit bekend gemaakt, waarschijnlijk om dat uit zijn mond een antwoord op de Ccmet van De Havilland verwacht werd. We nemen het onmiddellijk aan, dat de Amerikanen in staat zullen zijn jachtvliegtuigen te bouwen, die sneller dan het geluid vliegen. De Bell Xs 1 was de eerste,' die deze prestatie lever de, doch dit vliegtuig is practisch vol komen onbruikbaar Het kan maar enkele ogenblikken in de lucht blijven dan is de brandstof al uitgeput er. het heeft alleen daarom al slechts historische en wetenschappelijke waar de. Deze fantastische snelheden voor de luchtvaart krijgen alleen waarde in de moderne strategie, wanneer zij radiografisch bestuurd en bediend kun nen worden. Men is daarmee al een eindweegs gevorderd. Het zijn alweer de Engelsen, die het op dit gebied heel ver gebracht hebben, zelfs verder dan de Amerikanen. De moeilijkheid met het radiografisch besturen van vliegtuigen was immers, dat de „verdediging" zodanige storingen in de aether kan opwekken, dat de - - -*££^9 De eerste Engelse straalbommenwerper de Canberra I, heeft een oefenvlucht gemaakt. Omtrent dit nieuwe vliegtuig, dat wordt voortgedreven door twee Rolls-Royce gasturbines, wordt nog de grootste geheimzinnigheid in acht genomen. vliegtuigen in een andere koers gé- dwongen worden. De Engelsen pasten dit in de „Battle of Britain" meer dan eens met succes toe op bemande vlieg tuigen. De Duitse nachtelijke bommen werpers begrepen eerst niet, waardoor zij hun bommen op verkeerde doelen afwierpen. Later bemerkten zij dat dit aan een slimme vinding van Britse ra- dic-technici te wijten was. Deze sto- rirgstechniek leerden in de loop van de oorlog zowel vriend als vijand, zodat zij thans gemeengoed is. Toen zijn de En gelsen begonnen om het radio-grafisch richten van vliegtuigen weer storings vrij te maken en ook daarin slaagden zij Nu wordt deze vinding o.m. toege past om de Russische stoorzenders uit de aether te jagen. Ook dat geschiedt sinds enkele dagen met succes. En daar mee is het onbemande vliegtuig met zijn ongelooflijke snelheden weer een kans in het snel wisselende aspect van de moderne strategie. Federaal Overleg komt lastig vallen met een nieuwe vragenreeks. Of de B.F.O. geen moeilijk te han teren conglomeraat is, welke positie de federalen nu precies innemen naast de republiek en of het buitenlands ka pitaal, Waarvan de Sultan sprak in zijn openingsrede op de R.T.C., eventueel over Nederland geleid zou worden? Resoluut en duidelijk formuleert Zijne Hoogheid in een kort wederwoord zijn mening: de pluriformiteit van de B.F.O. is inderdaad onmiskenbaar, maar een jaar groei doet hier nu toch één repre sentatieve delegatie verschijnen. Wat de divergentie ten opzichte van de repu bliek betreft, wil Sultan Hamid nog eens benadrukken, dat deze niet ligt in de doelstellingen, doch dat dit een kwes tie is van staatkundige vorm. Op de vraag over 't toevloeien van buitenlands kapitaal 'n onmisbare factor voor de wederopbouw aan Indonesië al dan niet via Nederland onthoudt Z. H. zich van commentaar. Het overleg aan de Ronde Tafel zal nadei leren I Doch dit snelle spel van vraag en ant woord doet ons nog weinig ontdekken van de persoonlijkheid van deze delegatie voorzitter op de R.T.C. Die leert men voor zover dat in een gesprek van drie kwartier mogelijk is kennen als Hamid II komt te spreken over de verhouding tus sen Indonesiërs en Nederlanders. „Wat praat men toch over vijandigheid.... Ik zelf hen de enige Indonesiër, die adju dant in buitengewone dienst is van H.M. de Koningin; ik hfeb ook mijn gevoelens tegenover Nederland nooit onder stoelen of banken gestoken. Is het niet veelzeg gend, dat de B.F.O. juist mij als voorzit ter heeft gekozen?" Mevrouw Alkadrie is tijdens het onder houd haar man even komen groeten al vorens met dc kinderen naar het circus te gaan. „U ziet, miin vrouw is een Hollandse: evenmin als zij tegen Indonesië .kan zijn, kan ik tegen Holland wezen," Peinzend voegt Sultan Hamid er aan toe, dat huwelijken over en weer de beste band zouden vormen wat niet wil zeggen, dat Z.H. zich geroepen voelt als huwe lijksmakelaar op te treden! Deze uitlating brengt, al is het verband niet direct, de Indo-Europeanen op het tapijt: zij maken het zichzelf alleen maar moeilijk, wanneer ze geen Indonesiërs wil len zijn De resident van Pontianak voelt niets voor een verplaatsing van min derheden naar Nieuw-Guinea en was mr. Atmadja van mening, dat dit land bij de „Republik Indonesia Serikat' behoort, omdat het vroeger ook deel uitmaakte van Nederlands-Indië, Ha mid II zou deze zaak anders willen stellen: Het gaat er z.i. niet om, dat de Indonesiërs Nieuw-Guinea er nu ook nog gauw bij willen „pikken"; de kern van de kwestie is, dat een aparte sta tus voor dit land maar weer aanleiding geeft tot nieuwe spanningen. Er heb ben sedert jaren Indonesiërs in Neder land geleefd; vroegen zij ooit om een eigen enclave, bijvoorbeeld in Drente? De voorzitter van de B.F.O. vraagt bovenal begrip van onze kant. Hij is Mohammedaan en hij heeft er zich b.v. Onnutte gedachten over zaken, die. nu eenmaal zo zijn en die wij moeilijk aanvaarden, verzwaren ons leven. Sultan Hamid 11 wel eens over verwonderd, dat Neder land er blijkbaar nooit over gedacht heeft, al was het alleen maar ten ge rieve van al de Indonesische studenten, die hier geweest zijn hij zelf genoot militaire opleiding aan de K.M.A. ergens een Moskee neer te zetten; Lon den heeft er wel een Of hij dan van mening is, dat, ondanks de gevechtshandelingen, de komst van zoveel duizenden Nederlandse jongens in Indonesië gedurende de laatste jaren een bijdrage zou hebben moeten kun nen zijn tot het kweken van meer be grip voor de opvattingen daarginds? „Zeker, de brief naar een klein dorpje in Nederland, waarin geschreven werd over ons leven en denken, moet daar gelezen zijn door tientallen, die vroeger van Indonesië te weinig af wis ten. Ik heb overigens alle respect voor vele militairen en ook planters, die in vaak moeilijke omstandigheden hun taak hebben vervuld." Wij spreken over de toekomstige ont wikkeling in het nieuwe Indonesië. Zal de republiek haar wilde elementen in de hand kunnen houden? De practijk zal het heus wel uitwijzen, antwoordt sultan Hamid. Maar de onzekerheid over die praktijk is juist reden tot bezorgd heid bij vele Nederlanders, merkt de vragensteller op. Het wederwoord luidt: Als Indonesië wil samenwerken is er geen reden tot ongerustheid; als wjj niet zouden willen samenwerken, komt Nederland met be zorgdheid toch niet verderIn dit soort dingen ben ik fatalist. Het slot van de gedachtenwisseling gaat over de oppositie in Nederland. Een tegenstander als Schouten kan de Sultan appreciëren, maar het optreden van „Rijkseenhëid"? De donkere ogen in het sympathieke gezicht, dat een vrouw knap zou noemen, laten geen twijfel over het commentaar van de B.F.O.: „Entrée-kaarten met een rouwrand veranderen de stand van zaken niet en wat de redevoeringen bij de demonstra tie van j.l. Zaterdag aangaat, men had van deze politici meer stijl mogen ver wachten." De secretaris van Zijne Hoogheid is tijdens het onderhoud al weer een nieuwe afspraak gaan maken en zo da- (Van een bijzondere medewerker) Dinsdag 6 September 1949 is een be langrijke dag voor de Nederlandse gemeenten. Immers op die datum zullen de gemeenteraden voor het eerst in hun nieuwe samenstelling bijeen ko men. Alle raadsleden zullen de eed of belofte afleggen van trouw aan de grond wet en de wetten des rijks en dat zij de belangen der gemeente met al hun vermogen zullen voorstaan en bevorde ren. Tot uitdrukking zal dan komen net resultaat van de in Juni j.l. gehouden verkiezingen, waarvan wel het belang rijkste is de vermindering van de zicht bare communistische invloed. In vele ge meenteraden zullen de communis'en verdwenen zijn en in andere sterk ge dund. 'De nieuwe gemeenteraden zul'en ongetwijfeld de „zuivering" verder door zetten; communistische wethouders zul len tot de zeldzaamheden gaan behoren en vrijwel algemeen zal de gedragslijn worden gevolgd om de communisten bui ten de raadscommissies te houden. Zij zullen zoveel mogelijk buiten de ge meenschap worden gesteld, de conse quentie voor de landverraderlijke hou ding. welke zij hebben aangenomen. Het belangrijkste agendapunt van de raadsvergaderingen van 6 September is de benoeming van de wethouders. Voor degenen, die het gemeentelijk leven m<="=r van nabij volgen, is het duidelijk, dat de wethoudersverkiezing mogelijk van nog meer gewicht is dan het optred »n van de nieuwe raad. Immers de toene mende omvang van de gemeentelijke be moeiingen maakt het voor een groot college als de gemeenteraad steeds be zwaarlijker. zich met details van het gemeentebeleid bezig te houden. De raad wordt meer en meer het wetgevend, re gelend en controlerend lichaam. Het da gelijks bestuur, de voorbereiding van hetgeen de raad ter beslissing wordt voorgelegd en de uitvoering van zijn be sluiten behoren tot de taak van burge meester en wethouders. Als gemeentelijk bestuursorgaan is het college van burge meester en wethouders van nauwelijks te overschatten betekenis. Hier komt ook de positie van de bur gemeester in het geding. Door de Kroon benoemd, zonder dat van de zijde van de gemeente daarop invloed kan worden uitgeoefend, heeft de burgemeester in de gemeenteraad een adviserende slem. Maar in het college van burgemeester en wethouders stemt de burgemeester tnee en bij staken van stemmen heeft zijn stem een beslissende betekenis. Het behoeft dan ook niet te verwon deren, dat bij de besprekingen, v.-elke door de raadsfracties onderling worden gevoerd over de benoeming van de wet houders, ook de politieke gezindheid van de burgemeester een rol speelt. Toch mag men niet zo ver gaan. de burge meester te beschouwen als een verte genwoordiger van een politieke partij. Als hij zijn moeilijk ambt juist opvat, dan moet hij staan boven de partijen en moet hij zich verre houden van allés wat op enige partij-politiek lijkt; zijn begin selen behoeft hij daarom nog niet te ver loochenen. Hij blijft echter de door de Kroon benoemde gezagsdrager voor wie uitsluitend het algemeen belang rient- snoer is. Over het algemeen verdient het aan beveling de belangrijkste politieke groeperingen in het college van burge meester en wethouders vertegenwoor digd te doen zijn. In gemeenten waar de K.V.P. de meerderheid der raadsze- tels bezet, zal het van wijs beleid kun nen getuigen om als de plaatselijke omstandigheden daartoe aanleiding ge ven ook de minderheid een wethou derszetel toe te kennen. Men bevordert daardoor de samenwerking met andere bevolkingsgroepen. Het vormen van „brede" combinaties bij de wethouders- verkiezingen mag aan de andere kant geen belemmering vormen voor de werk kracht van het college van burgemees ter en wethouders. Als een college-op- brede-basis geen voldoende waarborg biedt voor een krachtig en voortvarend gemeentebeleid, dan doet men beter een kleinere, maar meer homogene combina tie te vormen. Voor de wethoudersbenoeming is dus geen algemene gedragslijn aan te geven. In elke gemeente is de politieke situa tie anders. Maar niet alleen de politieke ook de persoonlijke kant van de zaak is zeer belangrijk. Aan een wethouder worden nu een maal veel hogere eisen gesteld dan aan aen raadslid. Zijn taak is omvangrijker, hij zal dus veel tijd aan de gemeente lijke zaken moeten kunnen geven en óver de talenten moeten beschikken welke van een bestubrder worden ge vraagd. Wij wensen de vroede vaderen de wijsheid toe om die personen tot wet houder te benoemen, die het algemeen gemeentebelang het best zullen kunnen dienen. De „Groote Beer" is Donderdag tn Am sterdam gearriveerd. Toen het schip ongeveer kwart voor twee voor de kade lag, begroette vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen namens H.M. de Koningin de manschappen. Dg minister van Oorlog en Marine mr. W. F. Schokking heette namens de regering de mannen harte- lijk welkom in het vaderland. Hij zeide o.a.: „Gij hebt ons vanmorgen enkele uren laten wachten, maar ik geloof: wij zijn niet quitte. Wij hebben u langer laten wachten en heel wat langer ook." Vervolgens memoreerde de minister, dat met dit schip het laatste O.V.W.-bataljon naar het vaderland is teruggekeerd. Na de rede van minister Schokking namen allen een ogenblik stilte in acht ter her denking van diegenen, die in Indonesië het leven hebben gegeven. Namens Z. K. H. Prins Bernhard sprak majoor C. T. van Goor de troepen toe. Tij dens de reis is kapitein Dixson van het K.N.I.L., die pas was gepensionneerd. over leden. De directrice van de operatiekamer, die bij de voorbereidingen van een operatie ernstige brandwonden opliep is in Hoek van Holland aan land gebracht. Zij is in een hospitaal opgenomen en haar toestand is re delijk wel. De „Groote Beer" heeft een pok- kengeval aan boord gehad, maar de patiënt is in Colombo aan land gezet. Als voorzorgs maatregel zijn in Port Said een dokter en vijf verpleegsters aan de medische staf toe gevoegd. Onder de manschappen die met dit schip in het vaderland zijn teruggeko men bevinden zich een 120-tal die om psy chische redenen voor de dienst in Indonesië zijn afgekeurd. Zij gingen echter allen van daag naar huis. delijk wacht er een vergadering „Je krijgt er soms schoon genoeg van", klinkt de zeer menselijke verzuchting van deze delegatie-voorzitter. „Weet V," zo zegt Hamid II bij het af scheid, „ik ben de laatste maanden net twee dagen thuis geweest. Wij allen moeten nodig weer beginnen aan onze eigenlijke bestuurstaak; dat is dan ook de reden, waarom wij de Ronde-Tafel conferentie zo spoedig mogelijk beëin digd willen zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1