Haarlemmers boawen een voor de Toradja 's kerk Gemeenteraad van Heemstede Vijftig jaar katholiek toneel DRIE KAPELAANS NAMEN AFSCHEID W. J. B. van Liemt begraven K.V.P. neemt zitting in het College Hypotheken Circus Strassburger naar Haarlem Wm GROTE HOEVEELHEID BONNEN GESTOLEN Gij ij hebt Uw leven wel besteed AGENDA Vijf raadsleden namen afscheid De heer Strijbosch aangewezen REEMEKS t s Uit het land van Groenendaal zandvoort D. L. M. Smit „Haarlem" viert feest 12» VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 STADSNIEUWS KATH. ARBEIDERS- BEWEGING Centrale Volksbank H. HARTSCHOOL TE KLEIN ONGEVAL BIJ HET ZWEMMEN Motorrijder tegen boom Opening Kappers vakschool Burgerlijke Stand i Van een zwartewaarde van tienduizenden guldens Theo van Reijn gaat exposeren Umans-beker voor Schoten R.K. Verenigingsgebouw Uitbreiding Voorwegschool Welkom thuis Pluimveevereniging Zondagsdiensten Nationale zwemwedstrijden te Heemstede De heer Tates weer in het dorp Vuillaadstation Burgerlijke Stand „MENS EN ZIJN ARBEID" TE LEIDEN GEOPEND 60-jarig bestaan Het T.Y.B.B.-jubileum Santhaes-tournooi van Velsen OVERVEEtj AFSCHEID KAPELAAN J. A. L. LAURENT PRIJSHOUDENDE MARfcf Beurs van Amsterdam® Het ging er gisteravond gemoedelijk aan toe in de gymnastiekzaal aan het Pretoriaplein, waar de kapelaans P. W. A. Hillebrand en F. H. Heemskerk offi cieel afscheid namen van de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara. Het merendeel der sprekers richtte zich uiteraard voornamelijk tot kapelaan Hillebrand, daar deze alleen werkzaam was in de parochiële verenigingen en organisaties, terwijl zijn collega- zijn werk meer had in het interparochiële. Voor kapelaan Heemskerk is echter een speciale avond op Donderdag 1 Septem ber belegd, wanneer in het gebouw Sint Bavo de K.A.B. afscheid zal nemen. Allereerst was het pastoor A. W. J. Lühn, die in een hartelijke toespraak de twee kapelaans bedankte voor hun uit stekend werk in de parochie, dat zij steeds met zoveel toewijding en ijver hadden verricht De pastoor memoreerde het- schone O. L. Vrouwe-spel, dat des tijds met grote steun van deze kapelaans in de parochie was opgevoerd en waar aan hij nog altijd zulke mooie herinne ringen had. Hij raadde hun aan, in hun nieuwe standplaats de opvoering weer ter hand te nemen, opdat de men sen ook daar gesticht zouden worden door dat heerlijke spel. Een hele rij sprekers bezong daarna in allerlei toonaarden het verdienstelijk werk van de twee scheidende priesters. De heer Th. van Turnhout, deed dat namens de conferentie van de Sint Vin- centius-Vereniging, waaraan kapelaan Hillebrand zich met alle liefde had ge geven, de heer Koster nam er maar liefst drie tegelijk en sprak namens het zang koor, de Technische Commissie en fancy- fair-commissie, hopman J. Bergman zeg de aalmoezenier Hillebrand namens de katholieke jeugdbeweging dank en no digde hem uit na afloop nog even in het hoofdkwartier afscheid te komen nemen in een onder-onsje. Dan was" er nog de heer H. Bakker, die kapelaan Hillebrand toesprak en hem dankte voor het werk, dat deze verricht had als geestelijk adviseur van de K.A.B., kring Centrum, en de heer J. J. Buiting deed zijn woordje in stevige kaarttermen, toen hij kapelaan Hillebrand toesprak namens de bridge-club. De heren Van Turnhout en Bakker deden het verge zeld gaan van een geschenk onder cou vert, de heer Buiting overhandigde een boekwerk. ,,U hebt beloofd, dat u zou blijven, tot ik ging trouwen", zeide Ita Huisman tot kapelaan Heemskerk, en rap deed zij haar woordje namens de meisjes van de Mulo. Het ging haar vlot en geestig af, ofschoon ze zelf moest verklaren: „Ik ben nog maar een kind, laten we zeggen een jongedame Zij haalde herinnerin gen op aan deze Mulo-jaren en liet on verbloemd uitkomen, dat de lessen van de kapelaan voor- en nadelen hadden. De heer G. Alders beschouwde zich zo'n beetje als vreemde eend in de bijt, maar voelde zich toch gedrongen als niet- parochiaan kapelaan Heemskerk dank te brengen voor hetgeen hij gedaan had voor een katholieke ambachtsschool in Haarlem. „Dat het plan nog geen door gang heeft kunnen vinden, heeit niet aan u gelegen", zo zeide deze spreker. Door het agentschap Haarlem van de Centrale Volksbank N.V. te Utrecht, on derafdeling der Kath. Arbeidersbewe ging. wordt ons het volgende medege deeld over het boekjaar 1948: Aantal spaarders 148; te goed f 95.532.65; in lage over 1948 f 24.916,97; terugbetaald f 14.029,94; rente f 2.021,30; totaal te goed f 108.440,98. Gelegenheid om zich te laten inschrij ven als spaarder bij de Centrale Volks bank en om gelden bij te schrijven be staat elke werkdag van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Tengevolge van de steeds toenemende uitbreiding van het aantal leerlingen der H. Hartschool aan de Velserstraat heeft het bestuur van de school zich genoodzaakt gezien per 1 September a.s. een parallel vidrde klasse te openen. De school biedt daar echter geen ruimte voor, en daarom heeft het gemeentebe stuur voorlopig een leegstaand leslokaal van de openbare school aan ce Wouwer- manstraat in gebruik gegeven. Voor een kleine verbouwing en het aanschaffen van leermiddelen en meu belen is een bedrag van f 2582nodig Na een onverwacht groot succes in Schevningen komt circus Strassburger op zijn najaarstournée het eerst naar Haarlem op het Phoenix-terrein van Donderdag 1 tot en met Donderdag 8 September. Strassburger reist dit jaar met een geheel nieuwe zitinriehting, die plaats biedt aan ruim 3000 bezoekers; er zijn geen staanplaatsen meer en het zicht van elke rang is prima, volgens de me ning van het publiek. In Amsterdam be zochten vorige winter ook de Prinsesjes Beatrix en Irene met 'n aantal vriendin netjes het circus. Zij genoten zeer van de prachtige paarden en de andere inter nationale topnummers uit de artisten- élite. Ook tijdens het driedaags concours in Den Haag, waarbij de Prinsesjes mee reden, werkte het circus ter opluistering mede. De nieuwe zitinriehting is van Neder landse makelij en werd gefabriceerd door Nederlandse vaklieden. Strassburger's Zeeuwse paarden zijn, evenals zijn tij gers, in 't buitenland geëngageerd om daar deviezen te verdienen. Strassburger kreeg op zijn -vijftigste verjaardag van zijn echtgenote vier bonte paarden uit Brabant ten geschenke, zodat bijna zijn gehele stal uit Nederlandse raspaarden bestaat. Zonder twijfel zullen ook te Haarlem duizenden het echte klassieke circus gaan zien. Nadat kapelaan Beugelsdijk als collega nog een kort woord had gesproken,' waarin hij zijn sympathie voor zijn twee scheidende collega's niet onder stoelen of banken stak, spraken kapelaan Hil lebrand en kapelaan Heemskerk harte lijke woorden van dank. In groten getale namen daarna de paro chianen persoonlijk afscheid. Groot was ook de belangstelling, toen kapelaan H. C. Roozenburg, die sedert *84] in de parochie van de H. Jozef aan de Jansstraat werkzaam was. afscheid nam. In lange rijen stond mpn in het gebouw aan de Jansstraat te wachten om de scheidende- sympathieke kapelaan de hand te drukken. Voraf werden enkele woorden gesproken door vertegenwoordi gers van diverse organisaties en ver enigingen, die alle als om strijd het werk van kapi laan Roozenburg prezen en hem de beste wensen meegaven voor zijn werk in de parochie van de H.H. Marteltaren van Gorcurri te Amsterdam, waar hij benoemd is. Bij het duiken van een schuit in het Noorder Buiten Spaarne kwam gister avond een 17-jarige bankwerker met zijn borst op een onder water liggend scherp voorwerp terecht. De jongen, die een grote scheurwcmd had opgelopen, is door een auto van de Radio-Auto- dienst naar de Deo overgebracht om de wond te laten hechten. Bij het uitwijken voor twee meisjes, die op een fiets de Leidsevaart over staken, reed een motorrijder gisteravond om 7 uur tegen een boom. Zijn vrouw, die achter op de duo zat, viel door de schok op de grond en kreeg een vlees wond aan de linkerarm en een schaaf wond aan de linkerknie. De motor werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Maandag 5 September des avonds om 8 uur wordt in het gebouw Cultura te Haarlem officieel de kappersvakschool geopend. Op de Papentorenvest reed gisteravond een 11-jarige wielrijder tegen een stil staande personenauto aan. Oorzaak was dat de bril van de wielrijder nat was geregend, zodat hij de auto te laat op merkte. De jongen kneusde zijn borst been. Een 4-jarig meisje, dat bij haar groot vader achter op het rijwiel zat, kwam gistermiddag op de Gedempte Oude Gracht met haar voet tussen de spaken. Zij liep een kneuzing op en kreeg enige ontvellingen. De landelijke Vereniging van Handen arbeid houdt morgen om half elf haar jaarvergadering in het Kennemer-Ly- ceum. Daar de proefneming betreffende de verlenging van de jaarlijkse cursusduur van de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs van zes tot acht maanden is geslaagd, stellen B. en W. voor deze regeling voor de-nieuwe cur sus te handhaven. Voor de heden geëindigde examens H.B.S. A en B zijn de volgende leer lingen van het HaaiTems Avondlyceum geslaagd: mej. H. Blom, mej. M. Horst, mev. M. Weimar. De heren W. Kam- minga en C. Timmer. Afgewezen twee candidaten. Geboren: 24 Aug. W. J. van Beek— Breuring, z., E. de Vries—van Esveld z., G. C. Kouwenbergvan der Erf, d„ K. WiedijkBruning, d. 25 Aug. G. A. Portegiesvan Doorn, d. Gehuwd: 25 Aug. P. J. Neeskens en A M. Koster, H. G. Hekelaar en W. van Veldhuvzen, J. J. van Wooning en J. Steeman, D. van der Noot en H. Backer, P. J. van den Berg en E. E. I. Eiker bout, A. W. van Rijn en H. Gruijters, J. J. Kremer en C. van Kersen. Overleden: 23 Aug. D. Peereboom, 77 j., Westerhoutpark, M. A. C. Bernelct Moens-de Salengre, 79 j„ Kleverpark weg. 24 Aug. J. van Hiltenvan Rossum, 87 j.. Brouwersvaart; H. BoevéVerham, 59 j., Brouwérskade. Een stel palen, dikke vierkante en dun nere ronde, daartussen rietmatten, een strooien dak erop, een groot houten kruis in tophet exterieur! Een houten altaar en communietafel, idem biechtstoel, 2 rijen bankenenige beelden, het interieur! Net genoeg voor het allernoodzakelijk ste, veel te weinig om de schoonheid van de liturgie in haar uiterlijke vormen in het apostolaat te doen delen. In de buik van het drie-armige eiland dat Celebes heet, leven de Toradja's, zo ongeveer in Paradijstoestand. Sinds 1938 bidden en offeren daar de Missionarissen van Scheut. In het dorpje Makale, waar zich een pastoor vestigde, werd een boom uitgekozen om een klokje te dragen. De pastoor was eerste-klas-optimist, en hij hoopte er te zijner tijd een toren onder te zetten en daartegen een kerk. Er komen meer pastoors en meerdere bomen krijgen zo'n* klokje, want iedere nieuwe missionaris moet uiteindelijk een nieuwe post stichten met kerk, pastorie en scholen. Alles na tuurlijk in zeer eenvoudige bamboebouw opgetroken, en toch, het kost handen vol geld! Een simpel altaar in djatihout kost 1000 gld., een biechtstoel 500 gld., een bank 150 gld., een monstrans 500 gld., misgewaad 100 gld., een koorkap 250 gld., een kleine klok 400 gld., een tweedehands kerkharmo- nium met motor 2000 gld. Ja, de Katholieke Kerk is duur! En dat mag, want zij is de vrucht van Kostbaar Bloed! Doet dus wat u kunt! Daarom, wanneer er iemand bij u komt met een z.g. prik- kaart, waarop u het hierbij afgedrukte kerkje ontmoet en u herkent dat kerkje met zijn prauwendak, dat herinnert aan de De economische recherche van de Haarlemse politie heeft een belangrijke zaak tot klaarheid gebracht. Bij de firma Enschedé te Haarlem is in de periode einde 1946December 1947 een bonnen diefstal gepleegd en thans is men er in geslaagd deze op te helderen. De gestolen bonnen werden in partijen in de zwarte handel gebracht en verte genwoordigden „zwart" een waarde van diverse tienduizenden guldens. De dief stal heeft op zeer geraffineerde wijze plaats gevonden. Een ambtenaar van de Controle P.T.T. heeft n.l. op clandestiene wijze een aantal blanco vellen, die be stemd waren voor het drukken van le vensmiddelenkaarten en tabakskaarten, extra afgegeven. Twee personeelsleden van de firma Enschedé voegden de vel len bij de te drukken oplage. De P.T.T.- ambtenaar bracht de vellen daarna bui ten het gebouw. In verband met dit alles heeft de re cherche negen Haarlemmers aangehou den, n.l. de 47-jarige poelier J. P., de 45- jarige M. P.van N. (zonder beroep), de 56-jarige koopman P. ten W., de 46-jari- ge A. F. ten W.M. (zonder beroep), de 31-jarige verificateur J. M. v. B., de 32- jarige verificateur C. K., de 50-jarige P.T.T.-bediende J. W„ de 43-jarige meu belmaker G. J. en de 52-jarige koopman J. F. W. V. De verdachten zijn voor de officier van Justitie te Haarlem geleid. In zijn de kathedrale basiliek Sint Bavo hedenmorgen de uitvaartdiensten gehouden voor de zielerust van de heer W. J. B. v. Liemt. Om 10 uur droeg aalmoezenier G. Wubbels, neef van de overledene, de plechtige H. Requiem mis op, met assistentie van kapelaan K. J. M. Tervoren als diaken en kape laan A. Ruhr als sub-diaken. Het ka thedrale koor zong o.l.v. Dr. A. Kat de liturgische gezangen. Omstreeks kwart over elf had de begrafenis plaats op Valkenburg te Heemstede. Evenals in de kerk was daar de belangstelling uit vele kringen zeer groot. Wij zagen onder anderen oud-burge meester C. Maarschalk, die zijn oud wethouder de laatste eer bewees, hoofd-aalmoezenier Mgr. J. Noordman, die zovele jaren met het erelid van de R. K. Militairenvereniging had samen gewerkt. Het gemeentebestuur had af gevaardigd de wethouders A. Angenent, mr. dr. A. Schreurs en F. S. Noordhoff, de gemeentesecretaris mr. T. Westra en de directeur van openbare werken ir. M. Maas. De burgemeester is zoals be kend met vacantie. Ook verschillende raadsleden van vroeger en thans schaar den zich om de baar, namens de R. K. raadsfractie de heren H. J. L. Klein Schiphorst en J. Schippers. Verder wa ren er deputaties van het Wit-Gele Kruis, zowel bestuur als zusters, van de R. K. Haarlemse Vereniging voor het Gezin, van het R. K. Militair Te huis, tenslotte de directeur en bestuurs leden van Haarlems Bloei, de oud commandant van de brandweer, de heer C. v. d. Broek, en talrijke vrienden en bekenden. Verschillende kransen wer den op het graf neergelegd. Nadat aalmoezenier Wubbels, die de absoute verrichtte, vijf Onze Vaders en vijf Wees Gegroeten had gebeden, sprak de heer W. v. Liemt Jr. een kort woord. Zich wendend naar de groeve zei hij: „Vader, er behoeven hier slechts wei nig woorden gezegd te worden. Gij hebt goed geleefd en gij hebt Uw leven wel besteed." Zich tot de omstanders rich tend uitte hij speciaal zijn erkente lijkheid jegens de Bisschop Mgr. J. P. Huibers, die aan het sterfhuis een be zoek had gebracht, en aan het gemeen tebestuur, dat in deze dagen van zijn grote belangstelling had doen blijken. oude tijd der zeevarende Toradja's, och, prikt dan voor een kwartje, twee kwartjes, een gulden, een rijksdaalder, een tientje, enz. Wordt u vergeten? Weest dan zo goed op giro 417083 uw gift te storten met ver melding van de bestemming. Zo kunt u meebouwen aan een kerk on der de Toradja's. Moed, bouwlieden, en ge duld: Haarlem bouwt een kerk op Celebes. Misschien valt het nog mee en dan boutot Haarlem de Kathedraal voor de bis schop van het zevenmaal-Nederland-grote gebied. In ieder geval: ik kan u niet vertel len op hoeveel plaatsen de kerk berekend is, ik kan u niet aangeven hoe breed, hoe lang en hoe hoog de kerk wordt. Ik weet wel, het is een gebrek in mijn architectuur. Maar dat gebrek leg ik niet af, want u bouwt, en dus laat ik het aan u over hoe groot u bouwen wilt. Tot nu bouwde u voor f 312.13. Nu verder'. Bouwf allen mee Voor de kerk overzee! G. V. SCHIE, Missionaris van Scheut, Gen. Bothastraat 4, Haarlem. BIOSCOPEN: Rembrandt: Voor nu en altijd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het ver borgen leven van Walter Mitty (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Meedogenloos (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Bambi (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Stad des doods (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zaterdag 27 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Nederl. Volkstoneel met ,,De schelmenstreken van Scapin", 8 uur. De beeldhouwer Theo van Reijn, die onlangs 65 jaar geworden is, zal in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling van zijn werken houden, welke op Za terdag 10 September zal worden ge opend. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor tot een bedrag van f300. garant te blijven voor deze tentoonstel ling. Voor de laatste maal in zijn huidige samenstelling kwam de gemeenteraad van Heemstede gistermiddag in verga dering bijeen onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent. De verschillende punten gingen vlot van stapel. Voor het jaar 1949 zou het Rijk 2000.bijdragen in de kosten van instandhouding van Groenendaal, waaraan de gebruikelijke voorwaarden waren gesteld. De Raad zag geen be zwaar in deze voorwaarden, zodat de bijdrage werd aanvaard. Zonder verder commentaar gaf de Raad zijn goedkeuring aan het be sluit inzake een tijdelijke bijslag en een tijdelijke kindertoeslag voor het gemeentepersoneel. Evenzo geschiedde met het besluit betreffende kinder toelageregeling voor het gemeente- personeel'. Daar was verder nog een voorstel tot een bijdrage aan de Middelbare Han delsavondschool te Haarlem. Dat was naar aanleiding van een verzoek van het Haarlemse gemeentebestuur aan Heemstedeom naar verhouding bij te dragen in de kosten. In totaal bezoe ken 33 leerlingen uit Heemstede deze Haarlemse school, waarvoor het ge meentebestuur van Haarlem 40 pet. van de netto-onkostep per leerling bij draagt, d.i. 30.4* Voorgesteld werd dan ook, dat Heemstede in het vervolg zelf die 40 pet: zou betalen, hetgeen per jaar een bedrag zou vergen van 1000. Mr. van Wijk (A.R.) vond het over bodig, dat Haarlem en Heemstede bei de een dergelijk percentage in de kosten zouden bijdragen, maar wethou der Disselkoen stelde hem gerust door mede te delen, dat Heemstede in plaats van Haarlem zou betalen. Het voorstel werd daarna aangenomen. Goedgekeurd werd ook een voorstel om ƒ7800.beschikbaar te stellen om te voldoen aan een behoefte bij het openbaar kleuteronderwijs. Het voorstel met betrekking tot de bezoldiging der ontvangers bracht niemand tot spreken en werd met een hamerklop bezegeld. Anders was het bij de benoeming van een lid voor de monumenten-commissie. B. en W. had den de Raad voorgesteld in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van dr. J. Th. Cuypers, te benoemen de heer H. Korringa, architect te Heem stede. Daarbij werd zonder de per soon van de heer Korringa in het geding te brengen onder meer ge vraagd, of B. en W. niet beter een tweetal personen hadden kunnen voor dragen, waarop wethouder Disselkoen antwoordde, dat het hier geen voor dracht betrof, maar een aanbeveling. Met één blanco-stem verklaarde de raad daarna de heer Korringa voor be noemd. Voor de rondvraag sprak de heer Van Lent een kort afscheidswoord aan het adres van de heren Willemse (K.V. P.), Beelen (K.V.P.). Verspoor (Arb.), Jhr. van der Poll (C.H.) en De Ronde (Comm.). Uitgezonderd jhr. Van der Poll wa ren allen pas na de oorlog in de ge meenteraad gekomen, maar de loco burgemeester merkte op, dat er in die paar jaar belangrijk werk door de Raad is gedaan, waaraan ook de schei- De zwenking naar rechts, die zich in geheel midden-Kennemerland bij de verkiezingen op 22 Juni demonstreerde, zal zich, naar wij uit welingelichte krin gen vernemen, ook uiten bij de samen stelling van het college van B. en W. te Velsen. Niet langer zal dit bestaan uit twee leden van de P. v. d. A. en twee leden van de C.P.N., maar zowel de K.V.P. als de gecombineerde christe lijke partijen A.-R. en C.-H. U. zullen er hun intrede doen. Als candidaat van de K.V.P. komt de 52-jarige heer F. J. A. Strijbosch naar voren. Deze werd op 4 October 1896 ge boren. en bekwaamde zich in het me- taalbewerken. In „St. Eloy" bekleedde hij een vooraanstaande functie. Later is hij van werkkring veranderd en heeft hij zich als sociaal werker in rijksdienst begeven. Hij is voorzitter van de K. A. in de parochie te IJmuiden-Oost en af delingsvoorzitter van de A.R.K.A. Sinds 1946 maakt hij deel uit van de raad. Door zijn sociale instelling is hij de aangewezen wethouder van Sociale Voor de A.-R. en de C.-H. U. zal de heer J. C. Aschoff zitting nemen. Deze Eigenaardig: daar bij REEMERS Op zo'n leuke ijs-bar-kruk, Waar toch zulk betrouwbaar ijs Is, Is het ijs het eerste stuk. Clinge Doorenbos Uitsluitend Roomijs CM, VlCtflï KRUISSTRAAT 35 is als redacteur van het dagblad Trouw en voorzitter van de Kennemer journa listenvereniging een bekende figuur. Tevoren was hij bij het onderwijs werk zaam, op welk terrein hij een erkend expert is. De gemeente zal hem dan ook als wethouder van Onderwijs zeker zeer waarderen. De enige blijvende man in het collége is de heer W. F. Visser, P. v. d. A. Zijn naam blijft verbonden aan de weder opbouw in Velsen, waaraan hij als wet houder van Openbare Werken sinds 1946 al zijn krachten heeft gegeven. Het is van grote betekenis voor Velsen, dat deze sympathieke en harde werker op zijn post gehandhaafd blijft. Als tweede wethoqder van de P. v. d. A. is aange wezen de heer H. de Boer, die zich in de nu afgesloten raadsperiode heeft doen kennen als een uitstekende kracht, een welsprekend en vurig man, die de sympathie van alle groeperingen had door zijn eerlijkheid en openhartig op treden. Dat het senioren-convent tot deze be slissing is gekomen, die ongetwijfeld op 6 September door de raad zal worden bekrachtigd, stemt tot tevredenheid. Het ziet er naar uit, dat de raad van Velsen onder deze leiding in de komende pe riode veel en goed werk zal kunnen verrichten voor de groeiende stad aan de zee en de gehele omgeving. In de verliezersronde won D.C.O. Woensdagavond van E.H.S. met 41. waarna in dé winnaarsfinale op Don derdagavond Schoten met 32 na ver lenging zegevierde over Bloemendaal nadat Bloemendaal eerst met 20 de leiding had. Het bijzondere feit dat onze R.K. Ge mengde Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" over luttele weken haar vijftig-jarig bestaan gaat vieren, zal de gewone lezer misschien slechts heel even interesseren. De ingewijde lezer echter zal toch wel graag wat meer willen weten over de wijze waar op deze vereniging is ontstaan en wat de plannen voor de toekomst zijr.. Daarom mag er wel met bijzondere nadruk op wor den gewezen dat „D.E.S." vooral na de be vrijding wederom een kerngezonde vereni ging is geworden en dat zij nooit met zo veel recht haar naam draagt als na haar herrijzenis. Het kon nu eenmaal niet anders of er kwam bij de leden van de toenmalige R.K. Volksbond, die ruim 50 jaren geleden was opgericht, de wens naar voren de feest avonden met eigen krachten op te luiste ren. De Katholieke arbeidersbeweging stond hier nog betrekkelijk in de kinderschoenen en het is dus niet uitgesloten, dat men ever dit plan wel eens een keertje verga derd zal hebben. Intussen kwam men toch tot daden en zo werd ongeveer October 1899 „Door Eendracht Sterk" opgericht. De op richters waren, blijkens aantekeningen, de heren J. Toledo, J. Gladbeek, Th. v. d. Vlugt. H. Leuven, F. Tellings die meteen als regisseur optrad. B. Rooyakkers, J. Prins, A. Voorderhake en J. Bos. De dames kwamen toen, althans wat het toneel betrof niet in het stuk voor, alleen de heren speel den en het was in die dagen vanzelfspre kend gauw goed. Toneelstukken met een sociale strekking waren er zo weinig aat ..D.E.S." in de eerste twintig jaren veel aandacht schonk aan toneelspelen met een historische strekking, die natuurlijk zeer in de smaak vielen. Het 25-, 30- en 35-jarig bestaan var, de vereniging ging telkens vergezeld van een toneelconcours en deze waren in vele ge vallen voor alle belanghebbenden uiterst leerzaam. D.E.S. bracht als eerste Katholieke to neelvereniging in de omtrek het vrouwelijk element op de planken. Met de komst van de dames onderging de vereniging een pe riode van zeer sterke bloei, zowel inwendig als uitwendig. De groei van de Katholieke Arbeidersbe weging, waarvan „Door Eendracht Sterk" altijd een onderafdeling is geweest en steeds zal blijven, bracht de vrijwel onafwijsbare eis naar voren dat ook „D.E.S." mee moest in het streven naar omhoog. Dit stuitte echter, vreemd genoeg, in de allereerste plaats op materiële bezwaren, omdat voor elk stuk nieuwe décors nodig waren en deze nogal in de papieren liepen. Daarom werd na de bevrijding allereerst een Tech nische Staf opgericht, bestaande uit de meest bekwame handwerkslieden die er niet tegen op zagen, terwille van het goede doel enige avonden op te offeren. Thans is deze Technische Staf een onontbeerlijke factor om de K.A.B.-avonden te doen sla gen. Mede door deze staf is het .D.E.S." gelukt, de moeilijkheden die na de bevrij ding ruimschoots haar deel zijn geworden door de geweldige stroom van allerlei amu sement, te boven te komen. De omstandigheden brachten bovendien mede, dat de Katholieke Arbeidersbeweging veel meer aandacht ging schenken aan de culturele opvoeding van haar leden en het spreekt vanzelf, dat de toneelafdeling daar bij niet achterwege kon blijven. Het ligt voor de hand, dat het ir. het begin een aar zelend zoeken en tasten was, doch na een ietwat onzekere aanloop deed men opeens een forse greep met de opvoering van het Kerstspel „En waar de sterre bleef stille staan". Deze greep gelukte volkomen Daar mede had zich meteen een verandering vol trokken in het wezen van de vereniging zelf, want zij was nu niet uitsluitend de toneelafdeling die nu en dar. maar eens een aardig toneelstukje opvoerde, maar nu werd „Door Eendracht Sterk" in de eerste plaats de afdeling die aan leden meer be grip van de goede christelijke cultuur moest .bijbrengen en wel op de meest be vattelijke wijze. Het is deze verandering die wel het meest kenmerkende is in het gou den bestaan van deze vereniging. Onder deze omstandigheden gaat „Door Eendracht Sterk" in October haar gouden feest vieren. Opgericht met de bedoeling de avor.den van de Katholieke Arbeiders beweging met een vrolijk stukje op te luisteren, heeft zij thans de eerste stappen gedaan deze avonden op een hoog cul tureel niveau te brengen en daarnaast haar vele donateurs enige toneelavond aan te bieden. Daarmede is bewezen hoezeer de jubila- resse niet alleen met de tijd is meegegaan, maar daarnaast ook de eisen van de tijd verstaat waarin zt) leeft. Aan dit jubileum is nóg een jubileum ver bonden: de voorzitter-regisseur, de heer J. J. Schelvis, herdenkt op de feestdag zelf 9 October de dag waarop hij voor een kwart eeuw terug als dilettant-toneelspeler de planken besteeg. Deze jubilaris Kan op een mooie stSat van dienst terug zien en de jubilerende vereniging heeft aan hem zowel als voorzitter en als regisseur maar niet het minst als toneelspeler heel veel te danken Het belooft dus een grootse feestviering te worden, die wordt begonnen met een H. Mis voor de overleden en levende leden, waar na een gemeenschappelijk ontbijt. Een feestavond waaraan o.m. medewerking wordt verleend door de heer J. Striekwold, voorzitter var, de Katholieke Toneelgroep „Berkenrode", waarmede tevens de uit stekende verhouding tussen beide vereni gingen wordt gedemonstreerd en waar aan verschillende ensembles zullen mede werken, zal in de volle zin van het woord de kroon op vijftig jaar ingespannen to neelarbeid zetten. Groot zijn de verdiensten die de jubile rende vereniging in brede kring heeft ver worven en op de door het bestuur te hou den receptie zal de waardering zeker tot uiting komen. Het zal daarom tot voldoening stemmen, te weten, dat ..B.E.S." r.iet op deze lauwe ren blijft rusten, die in de loop van deze vijftig jaren zijn verworven, maar in over eenstemming met haar naam verder zal gaan en zeker niet zal aarzelen nieuwe we gen in te slaan. GROENENDALER. dende leden een groot aandeel hadden. Dat was allemaal geschied in een ge moedelijke sfeer en niet na heftige de batten en discussies. Hij dankte de vier raadsleden dan ook bijzonder hartelijk voor hun werk. Een speciaal woord richtte de heer Van Lent tot jhr. Van der Poll, die reeds sedert 1917 zitting in de Raad had en van 1919 tot 1946 wethouder was. Hij wees er op, dat in de tijd, dat zovele gemeenten noodlijdend waren of werden, Heemstede steeds er boven op is gebleven, vooral dank zij het uit stekende beleid van jhr. Van der Poll als wethouder van financiën. Spr. liet het niet alleen bij woorden, maar overhandigde het scheidende raadslid als blijk van dank en hulde een bord in Delfts blauw. De vijf raadsleden maakten van de rondvraag gebruik om de Raad te be danken voor de prettige samenwer king. Jhr. van der Poll deed dat wat uitvoeriger en zwaaide daarbij ook de loco-burgemeester vele woorden van lof toe. Maandag: 8 uur ledenvergadering Pluimveevereniging „De Eendracht"; 8 uur bestuur H.B.C.; 8 uur Melodia. Dinsdag: 8 uur Kath. Gemengd Koor; 8 uur R.K. Harmonie „St. Michael". Woensdag: 7.30 uur Damclub St. Bavo. Donderdag: 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Voorgesteld is een klaslokaal toe te voegen aan de Voorwegschool voor kleu teronderwijs. Men wil een lokaal van het perceel Binnenweg 160, het voor malig distributiekantoor daarvoor ge bruiken. De gemeente zal f7800.bij dragen. Donderdagavond te ongeveer half zeven zijn na een afwezigheid van enige jaren verschillende Hteemsteedse militairen uit Indonesië naar huis teruggekeerd. In de verschillende straten hadden de buren de vlag uitgestoken en zelfs was er een ge deelte van een straat ter ere van degene die terugkwam, versierd. Maandagavond houdt de Pluim vee vereni ging „De Eendracht" een ledenvergadering. Op deze bijeenkomst zullen diverse mede delingen worden gedaan omtrent de ko mende jubileumtentoonstelling die in De cember bij gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de vereniging zal worden ge houden. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763 en dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377. Wijkverpleging: Zuster P.Mantz, Camplaan 17. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. Zondag 28 Augustus organiseert de HPC nationale zwemwedstrijden in de vijver „Groenendaal" te Heemstede. Niet minder dan een en twintig verenigingen zullen aan de wedstrijden deelnemen, waaronder de Robben, ZIAN, het Y, ADZ, ODZ en alle Haarlemse zwemverenigingen. In verband met het uitgebreide program ma begint men stipt op tijd. Na de beide adspirantennummers, waar aan de beste jonge krachten deelnemen, komt het nummer 100 meter borstcrawl heren; 26 prominente zwemmers 'verschij nen hiervoor aan de start. Op dit nummer kan tevens worden uitgemaakt of Van Boxem (DAW), die op de onlangs gehouden nationale kampioenschappen de kampioens titel behaalde, inderdaad sterker is dan R. Bollen (ZIAN). Bollen werd op genoem de kampioenschappen gediskwalificeerd wegens hinderen van Bijlsma. Hetzelfde nummer voor dames is ook uitstekend bezet met Annie Veldhuizen (Robben), Willy Langerveld (ADZ), Mar- got Marsman (HVGB) en vele andere pro minente zwemsters. Een bijzonder nummer is wel de wedstrijd 100 meter butterfly heren. De 200 meter schoolslag dames brengt onder meer mej. A. van Cappelle (Rotter dam), Jannie en Annie de Groot aan de start; van de Haarlemse deelneemsters vermelden we Jopie Spoor (DWR). Het nummer 100 mete'r rugslag heren telt dertien deelnemers, w.o. Fjrits Maus (Haarlem), Jelje Hoekstra (HVGB) en Slegtenhorst - (ZIAN). Met veel spanning wordt echter uitgezien naar de 100 meter rugslag damès, waarvoor o.a. Dini van Ekris (Robben) en de Ne derlandse kampioene Geertje Wielema (Robben) hebben ingeschreven. Voor de Zweedse estafette heren en de wisselslagestafette dames zullen de sterkste Nederlandse ploegen aan de start komen, o.a. ZIAN, Robben, ADZ, Meeuwen, het IJ en ODZ; Tot besluit van de middag zal het HPC- zevental een waterpolowedstrijd spelen -te- gen het Nederlands Militair zevental, dat in Denemarken het militaire kampioen schap behaalde. Het lid van de raad de heer G. Tates (V.V.D.) is na langdurige vérpleging in het Elisabeths-Gasthuis te Haarlem, waar hij een longoperatie onderging, in zijn woning teruggekeerd. Het zal nog wel enige maanden duren voor de heer Tates de raadsvergaderingen waarin hij sedert Februari van dit jaar node wordt gemist weer zal kunnen bij wonen. Gedeputeerde Staten hebben medege deeld, dat tegen het in de raadsverga dering van 10 Mei 1949 toegestane cre- diet van f 57.000 voor het bouwen van een vuillaadstation, geen bezwaar be staat. ZANDVOORT GEBOREN: L. van Smeerdijk en E. C. A. Martens z; H. J. Bluijs en A. M. M. Grol z; J. L. Kalff en M. A. P. Koomen z. ONDERTROUWD: P. Rensen en G. C. Hollenberg. In Leiden heeft de secretaris-generaal van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, gisteren een expositie onder de naam yDe mens en zijn arbeid", ge opend, die ten doel heeft in brede krin gen van ons volk de waardering voor het ambacht te bevorderen. De openingsplechtigheid werd gehou den in de Stadsgehoorzaal, waar burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot de genodigden een hartelijk welkom toe riep. De voorzitter van het tentoonstel lingscomité, de heer D. L. Landman, be sprak de inrichting der tentoonstelling, waarna de secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. vanRhijn, als plaatsvervanger van minister Joekes, een rede uitsprak. Ei S Het bestuderen van statistieken lS een prettige bezigheid om pootje badende tijdens een snikhete daS aan het strand te beoefenen, of thuis met twee benen in een teil water. doende heb ik mij vergeten in de uit slag der Volkstelling 1947. Zes duizend vrouwen zijn er in Haarlem méér dan mannen, waarbij overwogen moet wor den, dat er 1825 in gestichten zijn op genomen, waarvan 800 wegens ouder dom. Er loopt hier dus een bloemenrijk- dom rond om van te watertanden. Maar wist u, dat Haarlem 14 opera- en con certzangers telt, 40 variété-^rtisten, 1008 verpleegsters. 70 fotografen, 23 beeld houwers, 138 kunstschilders, 468 leraren, 113 stuurmannen en 82 journalisten? is het niet verrassend? Ja, dat hebben zo allemaal in Den Haag uitgerekend in twee en half jaar tijds. Ze weten daar ook, dat we in 1947 nog 415 Duitsers, waarvan 302 vrouwen, in ons midden hadden. Nee, geen Oostenrijkers, want die zijn apart met 35 genoteerd. En als u dan tenslotte nog weten wilt hoe oud men in Haarlem wordt, diene, dat bijna 3 pet van de bevolking boven de 65 jaar is. Laten we hopen, dat we straks allemaal bij die 3 pet. behoren. Onroerend© zaken Kruisstraat 9 Telefoon 13660 14306 Haarleitl (AdV.) Voor de feestelijke herdenking van het 60-jarig bestaan der H.F.C. „Haarlem" >S het volgende programma vastgesteld: Zondag 28 Augustus: Onderlinge wed strijden voor adspiranten. Zaterdag 3 September: Reünisten-bijeenkomst. Zon dag 4 Sept.: Spaarnebeker-toumooi! 11.00 uur: ZFC—VSV; 12.15 uur: Haarlem De Volewijckers; 1.30 uur: Jeugdwed strijd; 2.45 uur: Verliezersronde; 4.00 u.! Eindstrijd. Dinsdag 14 September: Ere-wedstrijd dichtwedstrijd) HaarlemSVV (kam pioen van Nederland 1949)27, 28 en 29 Sept.: Opvoering van de revue „AlleS Rood-Blauw", in de Stadsschouwburg! 30 September: Oudejaarsavond. Zaterdag 1 October: Receptie in hotel „De Leeuwerik" van' 35 uur. Zondag 2 October: onderlinge wedstrijden voor juniores en seniores. In het kader van de jubileumviering ter gelegenheid vdn het dertig-jarig be staan van TYBB wordt a.s. Zaterdag avond om 7 uur een Plechtige Doden herdenking gehouden op de R. K. Be graafplaats a.h. Soendaplein. Zeer véle TYBB-leden en belangstel" lenden zullen hierbij tegenwoordig zijn* Voor a.s. Zondag staat een groot hand- baltournooi op het programma. Er wordt gespeeld in 3 afdelingen. In afdeling 1 zijn ondergebracht: Vitesse, ADO, PVCB en TYBB; in afdeling 2: DCG 2, ADO 2, Leonidas 2 en TYBB 2; in afdeling 3» DOS, WSV 2, DOP 2 en TYBB 3. Voorts is het Zaterdag de derde dag' j van de' onderlinge wedstrijden vatf' TYBB-adspiranten. A.s. 'Zondag organiseert Velser op zijn terrein te Santpoort het traditionele tournooi om de Santhaes-beker. Vier derde-klassers, alle oud-tweede-klas- sers van nog maar kort geleden, zulle® elkaar de fraaie prijs betwisten. He» programma luidt: 12 uur: Kennemers ZVV; 13.15: Velsen—VFC; 14.30 Turn- demonstratie door Velsens Turnafdeling! 15 uur: Verliezersronde en om 16.15 de Winnaarsfinale. Gisteravond heeft de parochie van O.L.Vr. Onbevl. Ontv. te Overveen i® Domi afscheid genomen van kapelaan J. A. L. Laurent, die benoemd is *e Volendam. Pastoor Van Galen gewaag* de van een „plechtige uitvaart", maar dankte zijn scheidende kapelaan voor diens onvermoeibare arbeid in de Pa' rochie en zijn diplomatieke gaven, waardoor hij voor alle moeilijkheden een oplossing wist te vinden. Bijzonder bracht hij het werk naar voren, dat de kapelaan verricht had als aalmoezenier van het marine-hospitaal. De pastoor haalde verschillende herinneringen °P uit het pastorieleven en zeide daaraan met. pleizier terug te denken. Eén deputatie van de gidsen kwa1® daarna op het podium, waarbij harte lijke woorden van dank en hulde wef' den gesproken. Namens de parocl®® was het de heer Schrijnemakers, voor zitter van de K.A., die de vertrekken de priester toesprak en hem een 8?' schenk onder couvert overhandigde, y heer Feyen deed dat namens de Stil' Omgang. Het meisjeszangkoor zong daarna ej' lied, dat vele feiten bezong rond figuur van kapelaan Laurent. ,g In zijn afscheidswoord verklaar® deze, dat hij het wisselen van paroci® van groot belang vond voor zijn ming. De vier jaren in Overveen ff* ren er geweest .van prettig werk® maar opgewekt zag hij zijn werk Volendam tegemoet. AMSTERDAM, 25 Aug- fltt Het devaluatievraagstuk blijft de i® be. beheersen en zolang het resultaat der sprekingen in Washington nog niej„ijjK kend zal zijn zal hierin vermoeo Weinig verandering komen. aetre* De koersdaling, die gisteren was ms den, was dan ook vandaag merendee» e{ staan gekomen en de markt opend® e& kleine koersverbeteringen in een »aIÏ- prijshoudende tot vaste stemming, „-pre1' del was echter kalm en wegens s jg- aan voldoende belangstelling brokkel gf. ter op de middag het koerspeil enig®2 (Niet-officiële Koersen) tüg Vorig OP®®8 slot f glit P7li 186 3Va Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. tac. Insehr. Grtbk 1946 3 pCI. Ned Handel Mij. eert. A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Rubber Holl. Amerika LOn Ned. Scneepv Unie Kon. N. StoomO. Mij. EVA DeH MB »0 97% 98% 07 H 15514 184 118% 163% 152% 201 264% 239% 319% 140% 162% 130% 162 161% 148% 323 141# 133 16*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2