wordt Amerikaanse luchtmacht 4 ingekrompen Maritieme verdediging van Indonesië belangrijke en subtiele kwestie Geen kiekeboe Hartelijk afscheid van dr. Baruch Zware slag voor de verdediging Amerikaanse onderzeeër gezonken ZIJ, DIE VIELEN Tot hoofd en hart Twee rapporten „Uw land zal een grote plaats in mijn hart blijven innemen Het weer. Heeft Amerika slem in kapittel over Marine-basis in Sur aba ja? Defensieprobleem in de Pacific Ook Air France zonder automatische piloot Brengt Tito Rusland voor Veiligheidsraad? Driedaagse veldtocht in Oost-Nederland Binnenkort goedkopere bananen J ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 73sfé JAARGANG No. 24548 Van Kleffens naar V.S. vertrokken 99 Zeven personen gedood Overval mislukt Kordaat optreden van aangevallene Diefstal van drie ton opgehelderd 'n 1942 in N. York gepleegd Finse communisten in staking op 1 September Caribiniere gedood op Sicilië Aanvulling Ned. delegatie op V.N.-vergadering Burgemeester van Hamburg antwoordt dr. Drees Dr. VanMook naar Amerika vertrokken - - WèiJMÊt 'f ao ilii L. Grootste mars sinds de bevrijding NIEUWE BANKBILJETTEN VAN F 100.- de dag" Commissie over vrijlating gevangenen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. O' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Als op een afgesproken teken brach ten Donderdag enkele bladen zwaar politiek geschut in stelling, dat, Mocht het werkelijk tot schieten komen, Weer heel wat rumoer in onze binnen landse politieke gelederen zou veroor zaken. Het blijkt namelijk, dat velen zich ongerust gevoelen over wat zich destijds in de geheime vergadering der Tweede Kamer heeft afgespeeld. Men wil een einde maken aan het kiekeboe-spelletje, dat na deze vergadering met gesloten deuren, in het openbaar gespeeld is. Het volk moet weten, hoe de zaken nu wer kelijk staan. En daarom schreef „Trouw' „In de laatste vergadering van de Twee de Kamer hebben als steeds vier fracties de regering gesteund. Alleen heeft de heer v. d. Wetering meegedeeld, dat dit niet langer voor de gehele C.H.-fractie het geval is. De laatste vergadering bracht echter niet meer dan een aar.tal verklaringen. De parlementaire strijd heeft zich afge speeld in de geheime vergadering. Om zich een juist inzicht in de politieke ver houdingen van dit ogenblik te kunnen vormen en dat moet toch mogelijk ge maakt worden voor ons volk is het in hoge mate gewenst, dat ons volk weet, Wat daar achter die gesloten deuren ver handeld is." In „Het Parool" komt Pieter 't Hoen, haar aanleiding van enige onthullingen van prof. Gerretson op de jongste bij eenkomst van Rijkseenheid, die ook wij Maandag j.l. publiceerden, op hetzelfde thema terug. Zoals men zich herinnert, heelde prof. Gerretson mede, dat de Christelijk-Historische fractie in de Eer ste Kamer zifch bij het daar gehouden geheim debat in haar.geheel tegen het kabinet-Drees had gekeerd, terwijl vijf van de negen leden van de C. H - fractie in de Tweede Kamer tijdens het geheim debat hun vertrouwen in de re gering hadden opgezegd. Pieter 't Hoen schrijft dan: „Indien de onthullingen van prof. Ger retson juist mochten zijr.-, dan komen de C.H.U. en haar leiding, benevens de chris- telijk-historische minister Schokking in. het kabinet toch wel in een merkwaardi ge positie te verkeren. Wanneer 10 van de 14 leden der C.H.U. in Eerste en Twee de Kamer de Rijkseenheid-opvattingen zouden aanhangen, dan dienen zij dat niet alleen in het verborgene ener geheime zitting, maar in het openbaar uit te spre ken. De regerir.g, die zich toch moeilijk op het standpunt zou kunnen stellen, dat het haar onverschillig laat hoe de ver houdingen in het parlement liggen, zou in dat geval haar houding nader hebben te bepalen. De zuiverheid der binnenland se politieke verhoudingen maakt het ge wenst, dat de betrokkenen zich in het openbaar duidelijk uitspreken. De vraag. Wat er in de geheime zittingen is gebeurd, kan daarbij gevoeglijk onbesproken gela ten worden. Waar het op aan komt is, dat de Nederlandse regering tijdens de thans gaande zijnde R.T.C. niet in een twijfelachtige en dubbelzinnige positie mag verkeren.." Voegen wij hier nog aan toe, dat „Het Vrije Volk" Donderdagavond in een ar tikel: Nederlandse R.T.C.'ers bouwen forten van zand, enige zeer onaangena me opmerkingen aan het adres van prof. Romme lanceerde, dan ziet men, dat er in onze binnenlandse politiek helemaal niet zo'n pais en vree-stemming heerst als de buitenstaander onwillekeurig zou Vermoeden. Het is zeer begrijpelijk, dat enige par tijen gaarne aan het kiekeboe-spelletje ®fin einde willen maken. Tenslotte is het luist, dat de Nederlandse regering tij dens de R.T.C. niet in een twijfelachtige ®n dubbelzinnige positie mag verkeren. Anders zou op het einde der conferentie de regering wel eens in een heel eigen aardige situatie kunnen komen te verke ren als haar besluiten aan de volksverte genwoordiging moeten worden voorge legd. Want men vergete niet, dat aan deze "et laatste woord toekomt. De besluiten Moeten namelijk door de Volksverte genwoordiging met een tweederden- Meerderheid worden goedgekeurd, daar 'ij een grondwetswijziging betreffen. Men kan een tijdje kiekeboe spelen, Maar dan heel zeker niet meer. En het behoeft geenszins te verwonderen, dat velen nu al enige zekerheid dienaan gaande zouden wensen. Dr. Herman B. Baruch, de scheidende ambassadeur van de Ver. Staten, is Vrijdagmiddag met de „Nieuw Amster dam" naar zjjn land teruggekeerd. Velen hadden zich tevoren in de balzaal aan boord van Nederlands vlaggeschip ver zameld om de heer Baruch de hand te drukken en een tot weerziens te wensen. Er werden veel bloemen aangeboden. Namens The American Businessmenclub te Amsterdam, waar de heer Baruch be schermheer van was, bood de public relation officer, mevr. N. van Waning, een 17e eeuws deurslot aan met een deurklopper, een geschenk, dat de heer Baruch, naar hij zeide, hogelijk waar deerde. Toen het schip op vertrekken lag, nam de scheidende ambassadeur zelf het woord. „Ik ben", zo zeide hij, „in vele landen geweest, maar ik mag zeg gen dat Nederland een land naar mijn hart is." „God bless you all". Dr. Baruch legde voor de pers een speciale verklaring af. „Het is mij een voorrecht geweest", zo zei hij, „gedu rende bijna twee en een half jaar mijn land in Nederland te vertegenwoordigen. Ik keer naar mijn vaderland terug, om onder auspiciën van de dr. Simon Ba- ruchstichting belangrijk werk te ver richten voor het lichamelijk herstel van oorlogsveteranen. Gedurende de twee en een half jaar, die ik in uw midden heb doorgebracht, heb ik het grootste deel van uw land bezocht. Overal is mij van de zijde van uw landgenoten een warme ontvangst ten deel gevallen en werd mij van alle zijden vriendschap betoond, welk ik nooit meer vergeten zal. Neder land heeft recht om trots te zijn op het geen in de afgelopen twee en een half jaar werd bereikt. Als Amerikaans am- Dr. H. Baruch groet Nederland bassadeur was het mij een voorrecht, bij de uitvoering van het plan-Marshall behulpzaam te zijn. Ik heb het gemeen schappelijk streven, waartoe het plan- Marshall de eerste stoot gegeven heeft, vrucht zien dragen. Ik heb een 'herstel kunnen constateren, dat zelfs de meest onoplettende bezoeker aan Nederland moet opvallen. Nederland zal altijd een warm plekje in mijn hart blijven in nemen." Verwachting tot Zondagavond: Vanavond en vannacht: verander lijke bewolking met enkele verspreid optredende onweersbuien en op vele plaatsen mist. Weinig wind. Morgen overdag: nu en dan zonneschijn en voornamelijk in de namiddag hier en daar een onweersbui. Over het algemeen zwakke wind. .Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag: Zon 5.4419.38 Maan 11.37 21.09; Maandag: Zon 5.4619.35 Maan 13.0821.28. De Nederlandse ambassadeur te Washing ton, mr. E. van Kleffens, is hedenmorgen naar de Ver. Staten teruggekeerd. Zondag avond 20.05 uur zal hij via Hilversum II te beluisteren zijn in een radio-interview, dat een der omroepverenigingen zal uit zenden. 99 Generaal Omar Bradley, de voorzitter van de gezamenlijke cnefs staf heeft er gisteren bij de Amerikaanse Senaat op aan gedrongen om de landen die behoren tot het Atlantisch Pact ongeveer honderdzestig millioen dollar te geven om hen te helpen met de productie van nun eigen wapens. Bradley werd gehoord in een besloten zitting van de senaatscommissie voor DUi- tenlandse aangelegenheden en gewapende diensten. De senatoren besloten de stemming over het regeringsvoorstel om 1450 millioen dol lar aan wapens voor de leden van het pact beschikbaar te stellen, uit te stellen tot Maandag. De onderzeeër Cochino van de Ameri kaanse marine is gisterochtend vroeg na een explosie in de Noordpoolwateren ge zonken. Zeven man werden gedood, waarvan zes bij de reddingsoperaties, zo deelt de Marine mede. De explosie vond plaats in de batterijkamer van de onder zeeër. Onder de slachtoffers bevindt zich een civiel technicus. De andere zes wer den van het dek van de onderzeeër Tusk geslagen tijdens de reddingsoperaties bji zware zee. (Van onze parlementaire redacteur) Aan het einde van de eerste week van de Ronde-Tafelconferentie kan men nog nauwelijks zeggen, dat de eigenlijke politieke besprekingen op gang zijn gekomen. Het was gisteren pas voor het eerst, dat de gemengde commissies be gonnen te vergaderen, en uiteraard zijn ziilke eerste vergaderingen nog niet veel meer dan voorzichtige contactnemingen, waarbij uiteraard wel heel veel gesproken wordt, maar vaak nog niet bijzonder concreet. Intussen wordt er over al, waar deelnemers aan de conferentie elkaar ontmoeten, druk van gedachten gewisseld, en zo kon men gisteren een bepaald levendige belangstelling consta teren voor het bericht van de Haagse correspondent van de New York Times, volgens hetwelk de Verenigde Staten in tenminste één belangrijke kwestie een beslissende stem zullen hebben, namelijk de kwestie van de marinebasis te Su- rabaia, die zij zeer sterk zouden willen houden als een belangrijk onderdeel van de defensieplannen voor het gebied van de Stille Oceaan. Ziedaar nu. een stof tot conversatie van de eerste orde, uiterst belangrijk, maar uiterst subtiel tevens. Niemand immers kan ontkennen, dat er een groot defensieprobleem in de Pacific bestaat, waarbij Indonesië nauw betrokken is, maar. dat overigens evenmin buiten de Unie omgaat. Ook de Indonesiërs zien dit wel in, doch zij zijn bovendien niet blind voor de omstandigheid, dat zij geen eigen marine hebben, zodat bij de oplossing van deze kwestie reeds om Vrijdagavond omstreeks tien uur heb ben twee gemaskerde mannen een mis lukte overval gepleegd op een huis aan Velserweg te Amsterdam. Omstreeks d®t tijdstip werd er nog al hard op de deur gebonsd en toen de bewoner van huis, dat tamelijk afgelegen staat, dfi deur opende, stond hij tegenover twee gemaskerde mannen van wie één SfiWapend was met een geweer, en de ®hder met een pistool. De bedreigde, slager Sybrand, ging direct zelf tot de aanval over. De ver raste overvallers schrokken danig, maar Zagen toch kans het geweer tussen de dfiur te klemmen, zodat de slager deze "'fit kon sluiten. Er ontstond een hevige Vorsteling, waarhij Sybrand luidkeels °M hulp riep. De beide gemaskerden "in tenslotte gevlucht, waarbij een van hen zijn pistool heeft verloren. De po litie werd onmiddellijk door de slager Gewaarschuwd, maar was te laat ter "Matse om de overvallers in te kunnen 'fikenen. Te New York is gearresteerd een zeke- George Jessel, die er van verdacht Vordt in Juni 1944 in de haven van New k°rk 300.000 Nederlandse guldens ^®stemd als soldij voor Australisch en fideriandse ondergrondse strijdkrach- °P Sumatra te hebben gestolen. Het geld, dat destijds in Amerika ver- d^igd was, lag kiaar voor verzen- g Per schip voor de Nederlandse re- havlng te Londen. Op een New Yorks enhoofd is het gestolen. Knkele detectives deden onderzoekin- k M de woning van Jessel, die op zijn zfu*6r een koffer verborgen had, waarin 28.000 gulden bevond. Zij arres- ^®rden Jessel, nadat zij zijn appartement Va^en binnengedrongen onder het mom geSadigden te zijn voor Nederlands He behandeling van de zaak is j#stgestfild op 12 September. Verdachte Vi ^ri'gelaten tegen een borgstorting van buizend dollar. Naar het A. N. P. verneemt, heeft ook de Franse Luchtvaartmaatschappij Air France de electrische automatische piloot in haar Lockheed Constellation- toestellen voorlopig buiten werking ge steld. Er heeft zich bij de AirFrance tot op heden geen storing in de automati sche piloot voorgedaan, doch men wenst thans in ieder geval de^esultaten sf te wachten, die de proefnemingen met de automaat zullen opleveren. De Finse communisten hebben giste ren een algemene staking van één uur op 1 September afgekondigd. Dit Is de dag, dat het parlement bijeen komt. Gisteren keerden meer arbeiders naar hun werk terug, hoewel hierover geen officiële gegevens waren. De stakingsactie in de metaalindustrie is gisteren begonnen. 200 man legden het werk neer nadat loononderhandelingen faalden. Overigens heerst er verdeeldheid onder de bonden, die uit het Finse Ver bond van Vakverenigingen zijn gezet. De sociaal-democratische minderheid van de Bond voor de Voedselindustrie kondigde Donderdag aan, dat zij niet langer aan de stakingsbeweging zc meedoen. Bandieten hebben een caribiniere gedood en een andere ernstig gewond in een bru tale aanval op politiebarakken in de heu vels van Sicilië nabij de versterking van de beruchte Salvatore Giuliano. De bot sing vond plaats, toen een troep van 2000 man zich gereed maakte voor een jacht op de bandieten. In de Nederlandse delegatie bij de vierde algemene vergadering der Ver. Naties, welke 20 September te New York bijeenkomt, zijn alsnog benoemd dr. mr. Todung Gelar Sutan Gunung Mulia, te Batavia, als vertegenwoordiger en mr. dr. M. F. da Costa Gomez, te Willem stad, Curacao, als deskundige. materiële redenen de gedachten al da delijk in een bepaalde richting gedron gen worden. Als men zijn oor hier en daar te luisteren legt krijgt men dan ook de indruk, dat de Indonesiërs op het stuk van marine niet zo overgevoe lig zijn als op het stuk van leger. Het lijkt geenszins, dat zij de gedachte aan de aanwezigheid van marine in Indo nesië onverdraaglijk vinden, al moet men dan natuurlijk nog afwachten hoe z\j zich de nadere regeling van deze aan gelegenheid denken. Hatta heeft er zich eveneens te genover de correspondent van de New York Times al over uitgelaten. Hij dacht aan een overeenkomst, waarbij Nederland aan de R.I.S. schepen zou leveren, waarvoor' de Indonesiërs dan voor een deel de bemanning zouden verschaffen. Dit is dus typisch een po ging om de externe defensie buiten Unieverband uit te voeren, doch men kan op goede grond aannemen, dat deze gedachte van Hatta niet door -rijpheid uitmunt, noch politiek, noch technisch. Overigens lijkt het ons tóch maar de vraag in hoeverre deze gedachte door alle Indonesiërs en zelfs door alle re publikeinen gedeeld wordt. Zij is wel een merkwaardige demonstratie van de opmerking, die wij gisteren maakten, dat namelijk politici, ook al zijn zij in Den Haag, altijd rekening moeten hou den met hun volgelingen thuis. Hatta liet dit zelf doorschemeren door op te merken, dat hij om de communisten in toom te kunnen houden alles moet ver mijden, wat hun stóf zou kunnen geven te beweren, dat Indonesië zich aan een vreemde mogendheid wil uitleveren. Misschien bedoelde Hatta wel niet eens uitsluitend de communisten als critische toeschouwers bij de daden die hij stelt. Misschien speelde hij hen maar listig lijk zo sterk uit Veel gevoeliger blijken de Indo nesiërs uiteraard te zijn ten op zichte van de T.N.I. Men kan wel zeggen, dat de positie van hun T.N.I. ondubbelzinnig en doorslag gevend veilig gesteld zal moeten worden voor en aleer er met hen over iets op het gebied van defensie te praten valt. In dit verband hoor den wij dan ook reeds stemmen, die er nadrukkelijk voor waarschuw den, dat men alles denkt te ver mijden, wat de defensiekwestie kan vertroebelen. Wanneer men met de Indonesiërs tot enige regeling van de externe defensie in Unieverband wil komen, moet men vooral niet denken, dat men deze zal kunnen bereiken door de Nederlandse troe pen als het ware maar vast in In donesië te laten. Er leeft bij vele Indonesiërs wel de gelijk een inzicht, dat er een goede rege ling van het hele defensievraagstuk be reikbaar is wanneer men van beide zij den de aangelegenheid met bekwaam heid en tact zou aanvatten en dat die regeling zelf niet zo heel lang op zich zal behoeven te laten wachten. Doch het moet volstrekt duidelijk zijn. dat Nederland zijn troepen terug trekt, opdat alle voedsel aan het wan trouwen, dat Nederland toch interne druk in de R.I.S. zou willen uitoefenen, wordt ontnomen. Op die basis echter blijkt er toch een ruime en soms zelfs verrassende mate van bereidwilligheid te bestaan om over verdere maatrege len te praten. Zo subtiel ligt dus deze kwestie. Zo veel ongelukken kunnen er bij gemaakt worden, maar zoveel goeds valt er ook te bereiken. Er wordt om de conferen tie heen druk over deze zaak gespro ken. De burgemeester van Hamburg, Brauer, heeft geantwoord op een uit nodiging van de Nederlandse minister president. Brauer verklaart, dat hij te gelegener tijd gaarne gebruik zal ma ken van het aanbod, dr. Drees in Ne derland te bezoeken. Tevens zou Ham burg zich verheugen dr. Drees als gast te mogen begroeten. Op 18 Juli waren de Cochino en drie andere onderzeeërs uit de onderzeeboot basis New London (Connecticut) ver trokken voor een transatlantische oefen tocht, waarbij een informeel bezoek aan de Ierse plaats Londonderry op het pro gram stond. De normale bezetting van de Cochino is 85 officieren en manschappen De Cochino meet 1525 ton en is de eer. ste onderzeeër, die de Verenigde Staten verliet sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Inmiddels werd uit Hammerfest ge meld, dat daar Vrijdagmorgen om half zeven de Tusk is binnengelopen. De offi cieren en de bemanning van de Tusk toonden zich zeer zwijgzaam. Niemand kreeg permissie het schip te naderen of aan boord te komen en de enige mede deling, die aan de pers werd verstrekt, is, dat de Tusk op eep oefenreis was in de Noordpoolwateren. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 16 Augustus adj.-on derofficier W. J. Rühiilessin, leger- nr. 150712002, afkomstig uit Den Haag. Gesneuveld 19 Augustus sold. G. Ensink, legernr. 261231044, afkom stig uit Hoorn (N. H.). Gesneuveld 20 Augustus wacht meester C. M. Pluk, legernummer 251006053, afkomstig uit Stevens Beek-St. Anthonis (N. B.). Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 4 Augustus mil. sold. 2e kl. inf. Lijtsman, stbnr. 272119000, oud: 115827, afkomstig uit Indo nesië. Mad. sold. Ie kl. inf. Moeha- mad Taha, stbnr 2620, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 6 Augustus: Jav. serg. Soepir, stbnr 15535, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 7 Augustus Chin. sold. 2e kl. Foe Se Tet, stbnr 101301001, afkomstig uit Indonesië. Mal. sold. 2e kl. inf. Koton, stbnr. K 114720430, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 9 Augustus Amb. sold. 2e kl. inf. D. Hatusupij, stbnr. K 74718407, afkomstig uit Indone sië. Jav. sold. 2e kl. inf. Koesmin, stbnr 231301772, oud K 7465406, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 10 Augustus sold. 2e kl. Soeparmo Tjoendoreso, stbnr. 49054, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 13 Augustus Amb. sold. Ie kl. inf. N. Toi Suta, stbnr. 23352, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. infanterie Domo, stbnr. 2813020447 oud K 44824330, afkom stig uit Indonesië. Tim. sold. 2e kl. J. Djatoe, stbnr. K 54715918, af komstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. Met de Nieuw Am sterdam" vertrok gis teren uit Rotterdam dr. H. J. van Mook, de vroegere Lt. Gou verneur-Generaal in Indonesië, naar Ame rika om er een junc tie van hoogleraar te hekleden. Dr. Van Mook en zijn echtge note aan boord van het Nederlandse vlag geschip. POLITIEKE INDELING EN ^BEVOLKING VAN INDONESIË v'. kfl.KKAfV PHILIPPIJNEN STILLE OCEAAN BORNE SUM ATR GUINEA ALFOEREN ZEE TIMOR INDISCHE OCEAAN \USTRAUEM acvoi*»".!ucJÜ 0ATUM 0W»VL, hm i aCVQLKINf IffiTTUtfCl BORNEO 16 KALIMANTAN BARAT» I7K0TAWARINGIN 18 0AJAK BE SAR 10 BAN0JAR 20 KALIMANTAN TENGGARA 21 KALIMANTAN TlMUR OOST INOOICSIE 22 INOONESITlMUR TOTAAL 23 NIEUW GUINEA MAOURA «MA0URA SUMATRA 9SUMATRA SELATAN 10TERR BESTUURSGE9E0 VAN SUMATRA „11SUMATERA TIMOR-W 12ATJEM 138ANGKAi U8ILUT0N ISfllOUW JAVA 1 FEDERAAL OISTWCT BATAAA EN0A*CLAM3EN 2 BANTAM 3 PASVJK3AN 4 DJA-NA TENGAH 5 TERR BESTUURSGE& CENTRAAL JAVA 6REPRE5O.0J0KJA J 7 OJAWA TlMUR wJ 12' 5 47 1.8 1 4fl 7 12 46j 148 27 34 7 12 647 I.OOQOOQ I 146000 28500 20600 206000 133 000 600000 26000 75000! 14100 600000 200000 74000 296500 20 2 4fi 1000.000 «000 ■850 36900 hl 000 2500000 800000 11.000000 7600000 30- 8 48 1500 000 4000 000 17500 58000 1 2000 4800 10300 25 12. 47 195 0 000 900 000 260.000 100000 165000 40330 3169 222® 16000000 V750000 8 000000 10000000 346300 24 12 46 30 6 49 26 U 48 De voorzitter van de Research-Commissie van het Amerikaanse departement van de fensie, dr. Karl Compton. heeft gisteren meegedeeld, dat Amerika bezig is met het uitwerken van een ..buitengewoon belang rijk" geleid projectiel dat door de B 36 superfort-bommenwerpers gebruikt zou kunnen worden ter bescherming tegen snelle straaljagers. De Amerikaanse Senaat keurde gisteren het voorstel goed om de Amerikaanse luchtmacht terug te brengen tot 49 groepen. Deze inkrimping werd door president !?ru- man voorgesteld ondanks de vele waarschu wingen, dat het een zware slag zou bete kenen voor de Amerikaanse verdediging. Met negen en veertig tegen negen stem men werd een voorstel aangenomen om de begroting voor 1950 met 577 millioen dollar te verminderen. Hierdoor blijft slechts 1415 millioen dol lar over voor de aanschaffing van nieuwe vliegtuigen. In doorgaans welingelichte commu nistische kringen in Belgrado is men. aldus U. P., van mening, dat Joegoslavië de Sovjet-Unie voor de Veiligheidsraad zou brengen, wanneer dit land doorging met zich te bemoeien met de binnen landse aangelegenheden van Joegoslavië. Deze bronnen bevestigden dat de laat ste paragraaf van de nota. die enkele dagen geleden aan de Sovjet-Unie was overhandigd, betreffende „internationale verplichtingen" direct sloeg op de in houd van het Handvest der Verenigde Naties. Er werd echter aan toegevoegd, dat Maarschalk Tito niet van plan was de zaak in de Veiligheidsraad aanhangig te maken, tenzij de toestand nog zou verergeren. Tito wacht thans op de volgende stap die de Russen in deze nota-oorlog zullen ondernemen. In het gisteren verschenen nummer van het links-georiënteerde Engelse weekblad New Statesman and Nation staat in een artikel over de Balkan, dat de spanningen bier vrijwel onhoudbaar zjjn en het blad voorziet de mogelijk heid van een directe militaire aanval van Rusland op Joegoslavië. De „driedaagse veldtocht" die van Woens dag 31 Augustus tot en met Vrijdag 2 Sep tember door legeronderdelen van het twee de militaire gewst wordt ondernomen, draagt een bijzonder modern karakter. In de eerste plaats geldt het natuurlek een oefening voor de soldaten, die aanstond? naar Indonesië vertrekken, maar daarnaast wordt beoogd vriendschapsbanden aan te knopen met de bevolking van de provincie Gelderland en Overijsel. Als derde factor mag zelfs een zeker militair toerisme ge noemd worden. Indien men nagaat door welke delen van de genoemde gewesten de oefenmars leidt, springt terstond in het oog, dat de Koninklijk Landmacht zich nu juist eens wil laten zien aan de plattelandsbevol king en in steden die verstoken zijn van garnizoen. De driedaagse oefenmars heèt „Contact", een naam die voor zichzelf spreekt Wat haar tot een gebeurtenis van meer dan ge wone betekenis verheft is de omvang Dins dagmorgen wordt in Arnhem-Zuid een co lonne geformeerd ter lengte van ongeveer negen kilometer. 13 cl 1400 man troepen zim erbij betrokken. Oefenmarsen van een der gelijke omvang werden sedert de bevrij ding nog niet geprojecteerd. Ongeveer 175 voertuigen in alle tonnages en formaten zullen Dinsdagmorgen over de smalle dij ken van de Betuwe rollen. De eerste dag beweegt deze enorme stoet 7ich-dus door de Betuwe. Donderdag zet de colonne zich andermaal in beweging. Over Groenlo toert zij naar Eibergen en daar wordt weer gedefileerd. Later op de dag zal de colonne stoppen voor de poorten van Hengelo en defileren voor de autoriteiten. In Almelo wordt overnacht. Vrijdag gaat het via Vroomshoop, Deven ter en Gorssel naar Zutphen. Nu het invoercontingent van de Cana- rische bananen is uitgeput, worden thans Fyffesbananen ingevoerd. Vandaag zou het schip „Martina" met een zending van 200 ton uit Panama in ons land arriveren. De aankoopprijs van deze bananen is belang rijk lager dan die van de Canarische, waarom dan ook de maximumprijs voor de consument van f 1.82 op f 1.38 per kg. is verlaagd. Voor de importen van Surinaams citnis- fruit is voor het lopende seizoen een nieu we regeling getroffen. In de periode van 1 Juli 1949 t.m. 30 Juni 1950 zal Surinaams citrusfruit vrijelijk kunnen worden ingevoerd. Voorts is van 1 Juli t.m. 15 December 1949 aan Suri name het monopolie betreffende de ci trus-import in Nederland gegeven, terwijl in Nederland de distributie en centrale import per 1 Juli zijn afgeschaft. (De maxi mumprijs-regelingen voor citrusfruit van elders blijven evenwel van kracht). De directie van de Nederlandsche Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van f 100, bankbiljetten van dezelfde cou pure van een nieuw model in het verkeer zot brengen. De voorzijde van het biljet is bruin. Het middengedeelte wordt ingenomen door een rozet. Links daarvan staat in een zeshoek in langgerekte lichte cijfers het getal 100; rechts een vrouwenportret naar een schil derij van Rembrandt, eveneens in een zes hoek. De achterzijde vertoont een compositie van over elkaar schuivende driehoeken, waarvan de middelste is uitgevoerd in groen en bruin, de andere ir» bruin en blauw. Links en rechts onderaan wordt in donkerbruine cijfers de waarde vermeld. Bij doorzicht laat het biljet een over het gehele oppervlak doorlopend watermerk zien, dat gevormd wordt door een regelma tig motief van opgestapelde kubussen. Bij het bouwen zien velen vaak slechts de losse stenen en niet wat het worden zal. (Van een bijzondere medewerker) Wanneer twee mensen hetzelfde zeggen, kunnen beiden geheel iets anders bedoelen. Wanneer twee mensen over eenzelfde onderwerp verschillend denken en desondanks trachten tot een gelijkluidende conclu sie te komen, moet wel ernstig worden gevreesd voor een water-cn-melk-con clusie. In deze richting gingen onze gedach ten toen we dezer dagen toevallig in de gelegenheid waren kennis te nemen van een rapport uitgebracht door de commissie personeelsverenigingen van de Stichting van de Arbeid. Het is een reeds lang algemeen be kend feit, dat vooral in de kringen van de confessionele vakbeweging een ster ke tegenstand leeft tegen een bemoei ing met het particuliere leven van de arbeider, door of namens de onderne ming, vooral wanneer deze bemoeiing kanten van het culturele leven van de mens raakt. Van deze tegenstand getuig de nu ongeveer anderhalf jaar geleden een uitstekend, kort maar zeer duide lijk rapport uitgebracht door het C.N.V. Via een zeer besliste afwijzing van de personeelsvereniging als middel om de gemeenschapsgeest in de onderneming te bevorderen, kwam het C.N.V. hienn tot de constatering, dat juist het be langrijkste middel tot het beoogde doel, het verlenen van medezeggenschap, niet wordt begrepen in bepaalde werkg"- verskringen. Met deze conclusie kon den wij ons destijds van harte vereni gen. Wie zich niet alleen verantwoor delijk weet, maar de consequences hiervan moreel en materieel ervaart, weet zich, voor welke aangelegenheid het ook geldt, met die aangelegenheid verbonden. De gebondenheid moet evenwel een wezenlijke zijn en niet een lok- en papmiddel, dat de kern van de zaak niet raakt Wie destijds van het bedoelde C.N.V.- standpunt heeft kunnen kennis nemen heeft geen moeite de heer Ruppert te herkennen, die tot de ondertekenaars behoort van het rapport van de Stich ting van de Arbeid, wanneer bii her haling hierin wordt gezegd, dat een lid der commissie „verklaarde onoverko melijke bezwaren tegen personeelsver enigingen te hebben". Evenwel menen we dat ook de heer Middelhuis, secre taris van de K.A.B.. niet vreemd zal zijn aan de noodzaak om in het rapport dize zinsnede op te nemen: „Daarnaast vertonen ook de meningen inzake de personeelsverenigingen een grote verscheidenheid. Het feit ligt er dat er voorstanders zijn en ook. zelfs zeer sterke, tegenstanders van perso neelsverenigingen. Zo vond in de com missie, behalve het inzicht, dat de per soneelsvereniging een onschuldige en zelfs te waarderen uiting van saamho righeidsgevoel is, ook vertolking de opvatting dat personeelsverenigingen geen enkel bestaansrecht hebben. Ja, dat er zelfs onoverkomelijke bezwaren tegen bestaan. Toch traden bij deze laatste opvatting ook weer nuances aan Het lijkt ons nogal een moeilijke op- dracht, wanneer in een commissie van zeven personen de meningen zo diametraal tegenover elkaar staan, tot gelijkluidende conclusies te komen. De conclusies zijn er dan ook naar. Na meer dan vier pagina's (jpn het 5l/. pagina tellende rapport met min of meer negatieve opmerkingen te heb ben gevuld ontdekt de commissie zelf, dat dat toch wel wat al te leeg is en stelt daarom: „De commissie was van oordeel, aat zij zich niet diende te beperken tot het geven van beschouwingen van min of meer negatieve aard, doch, met hand having van ieders standpunt ten princi pale, tevens moest trachten een geluid in opbouwende zin te laten horen." Dan volgen een negental uitspraken, zogenaamd dus met positieve inhoud. Vooraf moge nog worden opgemerkt, dat de commissie, zij het met het nodige voorbehoud, als definitie van een per soneelsvereniging aanvaardde: een al of niet rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging, welke gevormd wordt door het eigen personeel van een bepaalde onderneming met het doel om door b?t leggen van een ongedwongen contact buiten werktijd, de goede verstandhou ding tussen hen, die in de onderneming werkzaam zijn, te bevorderen. Welnu, van deze verenigingen, die dus door enkele leden van de commissie ten principale met kracht worden afgewe zen, maar waarvan men met het feite lijke bestaan wil rekening houden, zegt het rapport dat het doel moet zijn het versterken van de onderlinge band tus sen het personeel en het bevorderen van een prettige ongedwongen verhou ding tussen hen. die in een onderne ming werkzaam zijn. Slechts een enkele vraag als kanttekening. Meent men nu werkelijk dat hiervoor een personeels vereniging nodig is? De „positieve normen" die voorts aan een personeelsvereniging worden ge steld zijn. dat een pers. ver. uitsluitend op initiatief van het personeel dient te ontstaan (ja, ja,), uitsluitend door het personeel geleid moet worden, niet af hankelijk mag zijn van financiële bij dragen van directie of onderneming (wat zullen ze gauw op de fles zijn als dat wordt doorgezet), de leiding van de onderneming zich in geen enkel op zicht met de directe leiding van de per soneelsvereniging mag bemoeien, de per soneelsvereniging geen concurrentie of reclamemiddel mag zijn voor de on derneming, en nog meer van deze „positieve" standpunten. Behalve in het allereerste punt heb ben wij tot hier vergeefs gezocht naar een werkelijk positief geluid. Al heb ben we er geen behoefte aan. De laatste drie stellingen geven dan aan wat de personeelsvereniging niet mag doen. Aan het slot van dit. door gebrek aan een beslist geluid volko men oninteressante stuk, erkent d* commissise de eigen machteloosheid: De commissie is zich bewust in h^ voorgaande geen uitputtend antwoora op de gestelde vragen te hebben gege ven. Gij zijt al te bescheiden geachte com missie. Gij gaaft n.l. helemaal geen ant woord, maar hebt als beschaafde men sen uw best gedaan elkander in keur'ge woorden te verzekeren, dat ge het grondig op dit punt oneens zijt met el kander. Men kan het slechts betreuren, dat een instituut als de Stichting, aat toch mede leiding moet geven aan net Nederlandse volk. niet bij machte 's, of niet de morele moed weet op te brengen, in belangrijke zaken scherp ge tekende lijnen te trekken. Op de vandaag gehouden bijeenkomst te Batavia hebben de Hollanders en re publikeinen besloten een gemengde com missie in te stellen, welker taak het is te adviseren over de vrijlating van poli tieke gevangenen en deze te bespoedi gen. Ook werd een commissie gevormd die kwesties van bevoorrading zal be handelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1