WIE 26 JAAR RAADSLID IS KAN VEEL VERHALEN NIEUWE BRANDSTOF VOOR HOOGOVENS V Held der interrupties De H. 0. V. in het nieuwe seizoen OLIESTOOK-INRICHTING tafl v. Empelen Kerkberichten Ontvangsten met champagnehet luizenflesje en Klaar is Kees" HERINGA WUTHRICH Een degelijk overwogen werkplan VAN HET WITTE DOEK AGENDA c Radio Moors H. Moerkerk ter aarde besteld Belangrijke uitbreiding van het bedrijf SLEUTEL WEG? Interview met Hatta sa ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 Het woord is aan de heer Klein Schiphorst Koekjes bij de thee Schoten kopen HILLEGOM Welkomstavond gerepatrieerde militairen BENNEBROEK Zondagsdienst Burgerlijke Stand HOOFDDORP Afscheid kapelaan Barendse CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Burgerlijke Stand G. A. STAM 65 JAAR 20 jaar leraar aan de B.N.S. PASTOOR DE VLIEGER NEEMT AFSCHEID „Zilveren Watertoren" Medewerkende solisten Hoe de cokesoven er uitziet Het bedrijf groeit KI PP VOOR HET B.G. WIE ZAG DIT ONGEVAL? Dodelijk ongeluk op de Kleverlaan Pater Th. de Rooy naar Nederland WASSENAAR DE SLEUTELSPECIAUST' ZANDVOORT Racen op Burg. van Alphen- weg verboden S.D.-er mishandelde arrestanten Beurs van Amsterdam EEN TUIN HEEMSTEDE-TEL.2-80-8Q J Als de burgemeester Woensdag 31 Au gustus de agenda van de gemeenteraads vergadering heeft afgewerkt, zal hij een woord van afscheid spreken tot de leden, die in het nieuwe college niet meer zullen terugkeren. En dan zal hij zich ongetwijfeld speciaal richten tot de nes tor, die meer dan zes en twintig jaren zijn zetel aan het Prinsenhof bezet heeft en nog geen tien vergaderingen in deze kwart eeuw verzuimde, de heer H. J. L. Klein Schiphorst. Zoals iemand, die verre reizen doet veel kan verhalen, zo kan de heer Schip horst van zijn belevenissen in en om de raad een boekje open doen. Wij zoch ten de gezellige causeur in zijn woning aan de Schotersingel op en gingen eerst laat in de avond met een vracht kopij naar huis. De heer Klein Schiphorst kwam op 7 Juli 1923 in de gemeenteraad als op volger van mr. Bomans. Hoewel hij ieder nieuw lid adviseert niet te vlug het woord te vragen om eerst de mede leden te peilen en zichzelf niet bloot te geven, heeft hij zelf reeds een maand na zijn beëediging een opmerking ge plaatst over de rooilijn in de Barteljoris- straat. Bepaald brutaal werd het jonge raadslid toen hij tegenover een tekening betreffende wijziging van de Grote Markt, ontworpen door de directeur van Openbare Werken, een eigen ontwerp indiende, dat.... aanvaard werd. Als deskundige werd hij dan ook spoedig benoemd in de commissies voor Open bare Werken, Tram- en Havenplannen, later in die voor arbeidsaangelegen- heden. „Dat was een sterk college", zegt hij, terwijl hij bladert in zijn ingebonden raadsnotulen. ,,Mr. Heerkens Thijssen, mr. Bruch, mr. Slin- genberg en M. A. Reinalda, wet houders met klin kende namen, uit vier partijen, die de stad welvaart brachten. Kijk, daar staat, dat de raad met 15 14 sternen besloot subsidie aan de Vereniging Koninginnedag te verlenen. Rechts tegen links en de vertegenwoor digers van de S.D.A.P. waren niet zo koningsgezind als nu die van de P. v. d. A." In de vergadering van 2 Juli 1924 be reed de heer Klein Schiphorst een stok paardje, dat hij daarna nog vele malen zou bestijgen. Het eigen beheer van de gemeente was hem en is hem een doorn in het oog, want hij meent, dat openbare aanbesteding onder alle omstandigheden voordeliger is. In dat zelfde jaar wees hij er op, dat de gronden in het Klever park te lang braak bleven liggen, om dat de gemeente bleef vasthouden aan uitgifte in erfpacht. Hij stelde voor: erf pacht of verkoop, en zijn voorstel kwam er door met 1816 stemmen, omdat de communist Peper omgekomen in de oorlog zich vergiste. Een jaar daar na becijferde de heer Schiphorst de resultaten met de opmerking: „Dit alles heeft de heer Peper voor de gemeen schap verdiend!" Ach, het was in die dagen zo gezellig in de raad, die toen nog uit 29 leden bestond. Koekjes bij de thee, roken naar hartelust dat was uit, toen er niet minder dan vijf dames „vroede moeder" werden bij avondzittingen croquetjes of amandelbroodjes voor de katholieken als het Vrijdag was. En om in de culi naire sector te blijven, bij elke officiële ontvangst ten stadhuize was er veel te eten en te drinken, zelfs champagne, zo dat m'er. zelden een radslid bij zo'n feest miste. „Er zijn zo van- die successen," gaat onze gastheer verder, „die in de loop der jaren steeds meer waarde hebben gekregen. In 1925 verdedigde ik een uit gave van 100.000 voor een nieuwe oliestook-inrichting in het Grote Gast huis, met de opmerking, dat men er zeker 25 jaar goed-af mee zou zijn. Dat is uitgekomen. In dat jaar kwam ook een nieuwe Schalkwij kerbrug, ontwor pen door Openbare Werken, aan de orde. Met moeite ging men op mijn suggestie in om de brug twee meter breder te maken, maar ik heb er spijt van, dat het geen vier meter gewor den is." Dat de geschiedenis zich herhaalt moge blijken uit het volgende: de bur gemeester, de heer Maarschalk, deelde in zijn nieuwjaarsrede van 1926 mede, dat de bevolking gelijk was aan die van 1923. De toenmalige nestor, de heer v. d. Kamp, voegde daar aan toe, dat er 657 huwelijken in het voorafgaande jaar waren gesloten en dat 242 paartjes een woning buiten Haarlem moesten zoe ken. Ook toen woningnood! Het heeft dan ook tot October 1927 geduurd, voor aleer de raad besloot de houten nood woningen op verschillende pleinen te slopen. Een der raadsleden, vertelt de heer Klein Schiphorst, verzette zich tegen de opmerking, dat deze huizen onder de wandluizen zouden zitten, waarop de rapaljaan George Overstee gen een flesje met dit klein goed te voorschijn haalde, er de kurk voor de neus van de waardige mejuffrouw Ber denis van Berlekom aftrok en uitriep: „Hier zijn de bewijzen!" Met die rapaljaan zijn meer rare din gen gebeurd, die velen zich nog zullen herinneren. Op 6 September 1927 kwam hij in de raad, te paard en met een ransel op de rug. Na een avond-begro tingszitting kwam hij plotseling te voor schijn in pyama en met een blaker, waarin een brandende kaars in de hand de dames en heren wel te rusten wensen. In het begin van zijn „zittings periode" weigerde hij het kopje thee te aanvaarden, want hij had zelf brood en koffie meegebracht! Een van zijn aanhangers op de publieke tribune zag de thee met toebehoren en riep luidt: „Krijgen wij ook koekies?" (De man werd verwijderd, vermelden de notulen). En dan te weten, dat deze dingen zich voordeden in het jonge Groot-Haarlem, want op 27 April 1927 kon de burge meester mededelen, dat de annexatie een feit was. Naar wij van het plaatselijk Demo bilisatiecomité vernemen, ligt het in de bedoeling op 30 Sept. een officiële welkomstavond te organiseren voor de tweede ploeg van gerepatrieerde mili tairen, d.w.z. voor degenen die na 18 Aug. 1948. zijnde de datum waarop de eerste welkomstavond is gehouden, zijn teruggekeerd of door ziekte e.d. op die •vond niet tegenwoordig konden zijn. De betreffende militairen ontvangen binnenkort nadere bijzonderheden. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door: dr. G. Manschot, Rijksstraatweg, tel. K 2502430. Geboren: N. Heemskerk en C. M. v. Eg- mond z.; C. v. Oosterhout en M. Ligthart d. Ondertrouwd: P. J. Riebeek en E. M. Lam- mers. Gehuwd: G. J. J. Hoeker met I. M. Th. v. Lierop. Kapelaan Barendse, die overgeplaatst is naar Heemskerk, heeft afscheid ge nomen van de diverse verenigingen, waarvan hij geestelijk adviseur was. Zo o.a. van de K.A.B., de K.A.J., de Hoofddorpse Boys, de toneelvereniging „Dio", de verkenners en de gidsen. Verschillende sprekers spraken woorden van hulde en van dank tot de schei dende priester, die zelf in een toespraak allen dankte. „Had men voordien mijn zin gedaan," vertelt de heer Schiphorst, „dan had de gemeente Haarlem alle braak liggende gronden in Schoten gekocht. Jaren later heeft ze die gronden tóch moeten kopen voor woningbouw, maar tegen veel hogere prijzen." Steeds maar nieuwe herinneringen komen in het brein van deze veteraan op. Zijn hartstochtelijke actie om de Bakenessergracht te dempen of te over koepelen, ten einde een verkeersweg van de Amsterdamsepoort naar het sta tion te verkrijgen en ratten uit te roeien; zijn bemoeiingen als regent van het Grote Gasthuis, dat zorgenkind, en dansteeds weer, zijn strijd voor de aannemer, tegen het eigen beheer. Klein Schiphorst kon een potje breken in de raad. Wat juristen en grote rede naars soms niet gedaan konden krijger, dat redde hij verschillende malen door HAARLEM (Adv.) zijn humor, dikwijls met behulp van een korte, rake interruptie. Maar hij had ook gezag op het terrein, dat hij vol komen meester was en van dat gezag maakte hij soms handig gebruik, wan neer een voor de katholieken princi piële beslissing op geheel ander gebied genomen moest worden. „Die interrupties ontvielen me soms, zonder dat ik de draagwijdte realiseer de", zegt onze gastheer lachend. „Bur gemeester Cornelis Maarschalk had eens een te lange rede gehouden over de po litie en toen hij het laatste woord ge sproken had, verzuchtte ik bedoeld voor mijn buurman hè, hè, klaar is Keesnou, de raad verloor op slag zijn decorum." Van het verleden stappen we naar het heden en stelden de vraag: Wat denkt u van onze gemeente, nu u als raadslid aftreedt? „Levend en groeiend", antwoordt de heer Klein Schiphorst. „Ze doet voor geen enkele gemeente onder. Maar dat komt ook, omdat de ambtenaren hier zo bekwaam zijn en zoveel liefde voor hun werk opbrengen. Met bijna alle af delingen heb ik in die 26 jaar te maken gehad en steeds viel me op hoe prac- tisch en tezake kundig er gewerkt wordt en hoe voorkomend men is." Welke openbare werken zoudt u in de naaste toekomst het liefst willen uit voeren, als u er nog wat in te zeggen had?" ,Er staat zoveel op het lijstje, dat het moeilijk is een keuze te doen. Om dan maar bij het departement te blijven, waarvoor ik mij mijn leven heb geïnte resseerd, Openbare Werken en Bouw en Woningtoezicht moeten samenge voegd worden in één nieuw gebouw." Deze erfenis zij dan aan de nieuwe raad geschonken. Wij, verslaggevers, zullen nog dikwijls naar de lange stoelenrij aan de linker kant van de raadzaal kijken en daar een vertrouwde figuur missen. Bij dit afscheid willen wij de heer Klein Schip horst gaarne vergeven, dat hij onze raadsverslagen altijd zo precies nalas en eenmaal in een openbare vergadering de opmerking maakte: Mijnheer de voorzitter, ik heb liever, dat de pers niets van mijn rede opschrijft dan zo gebrekkig en fout als de vorige keer. Zo is het scheidende raadslid gety peerd. Zo kon hij ook tegenstanders in het college te lijf gaan. Zo was soms zijn toon in de aantekeningen op raadsvoor stellen. Maar de humor won het daar tegenover. Een bijzondere figuur verlaat dan ook onze gemeenteraad, een karakteristieke persoonlijkheid, die een vrolijk décor uit het Prinsenhof meeneemt. Het prospectus van het nieuwe seizoen dat onze Haarlemse Orkestvereniging op 1 October a.s. ingaat, is verschenen en geeft een overzicht van de abonne mentsconcerten, die op meerdere pun ten afwijken van die van het vorige De titelpagina vermeldt wat de artis tieke leiding aangaat niet meer dan: „Dirigent Toon Verhey". Hieruit zou men kunnen opmaken, dat Verhey al leen het gehele seizoen dirigeert. Dit zal vermoedelijk, althans wat de volkscon certen betreft, niet het geval zijn. Naar we vernemen wordt de benoeming van een tweede dirigent in September tege moet gezien. En deze dirigent zal vanzelfsprekend naast repeteren, zij het in vele geval len alleen van orkestgroepen naar in zichten van de eerste dirigent, ook wel eens een concert moeten leiden. Maar bijna zeker is het, dat Verhey de eerste maanden de leiding geheel in handen houdt. Iets wat wenselijk, ja, eigenlijk een gebiedende eis is, wil het orkest zo spoedig mogelijk wederom op het oude niveau komen te staan. We wezen er reeds op in onze beschouwing over het gelukkig thans voor 90% op geloste H.O.V.-conflict, dat het Amster dams Concertgebouw-orkest juist door de jarenlange éénhoofdige leiding vdn Willem Mengelberg een wereldreputatie heeft verworven. TECHN. BUK. LINDEMAN KLEVERLAAN 77 BLOEMENDAAL TELEFOON 22155 In technicolor verschijnt deze week in Frans Hals de film „Meedogenloos" op het witte doek. een geschiedenis, ge drenkt in een wildwest-sfeer. Een avon turier, die tegelijk een dierenliefhebber is. komt in verwikkelingen als hij de moordenaar van zijn paard neerschiet. Men gebruikt hem als veler zondenbok en legt vele hinderpalen op zijn weg, die omdat hij een zwerver is niet bij een doel uitmondt. Doch niet alleen deze strubbelingen doorkruisen zijn pad, daar is ook nog een mooi meisje, de enige, die hem vertrouwt en natuurlijk is zij degene, die voor een gelukkig eind van het verhaal moet zorgen. In dg, hoofdrollen Robert Young en Margue rite Chapman (14 jaar). Een liefdeshistorie, die niet boven het gewone plan uitkomt, is het thema van de film „Voor nu en altijd", die deze week in Rembrandt draait. Maar daar omheen is een schoon zwemfestijn, waar in de bekende Esther Williams als prima donna fungeert. Aan komische verwik kelingen ontbreekt het niet en mede door de talrijke fraaie momenten is deze film, die in technicolor is uitgevoerd, prettig amusement voor de laatste va- cantieweek (Veertien jaar). Hitler is op weg naar een tropisch land om een overeenkomst af te sluiten met het opperhoofd Fay Mab. Hij doet zijn best de twee dictators Mussolini en Suki Yaki te passeren, maar zij door zien hem en Hitler is verplicht hen in zijn onderzeeboot mee te nemen op weg naar het opperhoofd. Zo begint de film „Als de As-man komt" in het voorpro gramma van het Spaarne-theater en dan volgt een serie dolle avonturen in de onderzeeboot en in het land van het op perhoofd. Billy Watson laat u lachen in zijn hoofdrol als de pseudo-Hitler. ,De Stad des Doods" is de naam van de hoofdfilm, een western van het in dit theater geliefde genre. Een ingewik keld verhaal, dat zich in de goudzoekers wereld afspeelt en waarin alles ten slotte op zijn pootjes terecht komt (14 jaar). Naar een novelle van Felix Salten heeft Walt Disney zijn gekleurde teken film „Bambi" gemaakt, die meer schoon heid en fantasie bevat dan zijn „Fan tasia" en zijn „Melody Time" tezamen. De geschiedenis van het jonge hertje, prins Bambi, die opgroeit tot een scho ne jongeling temidden van de dieren in het woud, met wie hij het vele lief en leed deelt en -die aan het eind van de film naast zijn koninklijke vader als een wijs en groot bosbewoner voort schrijdt, heeft Disney in fraaie kleuren en in zeer levendige beeldenreeks vorm gegeven. Men moet deze nobele, char mante en ontwapenende film, welke in City draait, zeker gaan zien, want hier is een van de weinige monumenten uit de kleurenfilmhistorie, welke men niet mag overslaan. Alle leeftijden. „Het verborgen leven van Walter Mitty", een film in technicolor, die deze week in Luxor te zien is, zal menigeen een paar gezellige uurtjes bezorgen. De dwaas Danny Kaye, die bovendien een knap acteur is, ziet men er in verschil lende gedaanten. Hij werkt op een uit geverij van sensatielectuur en gaat aan hallucinaties lijden, waardoor hij ais held in een hele serie gewaande avon turen de hoofdrol speelt. Werkelijkheid en, fictie zijn zo aardig door elkaar ge-, weven, dat er een rolprent van bijzon der geestige allure is ontstaan. De K.F.C. keurde de film voor 14 jaar. „Mariandel", 'n onweerstaanbare film, gemaakt naar een onweerstaanbaar liedje, is natuurlijk in Palace geprolon geerd. 18 jaar. Geboren: A. Wakkerde Wijs, z.; E. Spiervan Heerde, z.; N. M. Rotvan der Schrier, z.; C. M. van SchieAlders, z.; W. P. van Raaij-»—Verweijmeren, z.; M. J. B. van DamBos, z.; T. N. Smeding Thió, z.; M. Witjesvan der Meer, z.; M. T. RolVernie, z.; E. SchoutenKeus gen, d.; J. Ia* HendrikxHurkmans, d. Overleden: H. Sabelis, 78 j., Raamgracht, A. R. de VriesAppelman, 77 j., Santpoor terstraat, A. BouwBijster, 63 j., C. Schoon- straat, G. GoosBouma, 65 j., Jan Luijken- straat, F. A. van der A, 5 j., Kamperlaan, P. Stijnman, 70 j., M. v. Heemskerkstraat, H. A. J. M. Moerkerk, 70 j-, Wilhelmina- park. BIOSCOPEN: Rembrandt: Voor nu en altijd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het verborgen leven van Walter Mitty (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Meedogen loos (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Bambt (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne-theater: Stad des Doods (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Leffelaar (Wagenweg 102): „Le Musee chez soi", geopend in de week 1017 u.; „Het Luifeltje" (Groot Heiligland 15): Werken van Sjoerd de Vries, geopend dagelijks 1017 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 28 Augustus tot 4 September waargenomen door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043: Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet. Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 27 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Ned. Volkstoneel met „De Schelmenstreken van Scapin" en „Esmoreit", 8 uur. RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) De heer G. A. Stam, wonende Frans Halsstraat 11 te Haarlem, viert morgen zijn 65ste verjaardag. Dit betekenkt, dat hij in verband met het bereiken van deze pensioengerechtigde leefijd zijn leraarsambt aan de Bisschoppelijke Nij verheidsschool zal neerleggen. Precies twintig jaar is de heer Stam werkzaam op de B.N.S. als leraar. In die jaren leverde hij ongeveer 350 leerlingen als vakmensen af. Wanneer het officiële afscheid zal plaats vinden is nog niet bekend. De heer Stam geniet ook bekendheid in Haarlem, waar hij in dezelfde functie les geeft aan de R. K. Avondschool „St. Joseph." Vrijdagavond omstreeks zeven uur is het stoffelijk overschot van Herman Moerkerk van het ziekenhuis St. Joan nes de Deo overgebracht naar de ka thedrale basiliek St. Bavo, waar heden morgen tien uur de plechtige Requiem mis werd opgedragen door Henri de Greeve. LAssistentie verleenden de kapelaans H. de Wijs en A. Ruhr. Het kathedrale koor stond onder leiding van dr. A. Kat en zong het Gregoriaans Requiem. Uit het gehele lnd waren vrienden van Herman Moerkerk naar de basiliek gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Haarlem en Den Bosch prevaleerden daarbij. Een grote bloe- menschat was in de dagen vóór de be grafenis reeds aan het ziekenhuis be zorgd. Het stoffelijk overschot werd ten grave gedragen op het R.K. kerkhof te Heemstede. In zijn predicaies onder de H.H. Missen sen van 9 uur en half elf zal pastoor J. de Vlieger van de Spaarneparochie Zondag afscheid nemen van zijn paro chianen. Onmiddellijk na de Hoogmis is er voor de parochianen tot half een in dé ptstorie gelegenheid persoonlijk van de pastoor afscheid te nemen. In het voetbaltournooi om de Zilveren Watertoren speelde Zandvoortmeeuwen tegen een ZFC-combinatie. De Zand- voorters behaalden al snel een 31- voorsprong en dat was de oorzaak dat de plaatselijke club het gemakkelijker opnam tegen de matig spelende tegen partij. Het was een kalme wedstrijd, die met 52 voor Zandv.meeuwen eindigde. De uitslagen van de overige wedstrijden zijn: HillegomDWS-comb. 43; QSC Alkmaarse Boys 21 en Bloemendaal Ajax-comb. 2—1. De winnaars van deze wedstrijden zetten Zondag 28 Aug. het tournooi voort. 1 Er moet bij de H.O.V. een nieuw tijd perk worden ingeluid en gezien de ca paciteiten van Verhey en daarnevens de kennis, bovenal de goede wil van de or kestleden, verwachten we dat binnen zeer korte tijd Haarlem trots kan zijn op zijn H.O.V. Men behoeft heus niet op z'n Hollands eerst eens de kat uit de boom te kijken. Denk maar eens aan het allereerste, het proefconcert van Verhey! In enkele re petities een nog niet uitgevoerde Sym- phonie van Bruckner (Verhey dirigeer de niet alleen op het concert, doch zelfs op de repetities de gecompliceerde par tituur uit het hoofd!) en men herkende zijn eigen orkest niet. Bijzonder opval lend was toen de klank van het koper, wij vónden het waarlijk een openba ring. Zoals gebruikelijk zijn de concerten ingedeeld in 3 series: Serie A, 6 Dins dagavondconcerten, Serie B, in plaats van 10 'nu 6 Vrijdagavondconcerten en Serie C, 10 z.g. Volksconcerten op Vrij dagavond, dus niet meer op Dinsdag avond. Het financiële gedeelte hiervan kan men vinden in het prospectus. Toch willen we in deze beschouwing er op wijzen, dat thans ook de Serie C apart in abonnement is te verkrijgen. Iets wat getuigt van een veranderd inzicht en wat toe te juichen is. Hieraan kunnen we direct toevoegen, dat het „Volks" in hoofdzaak zit in de prijs en niet zozeer in de keuze van de uit te voeren werken en van solisten. Van de totaal 22 concerten worden er 20 gegeven door de H.O.V. zelf en 2 door het Residentie Orkest onder lei ding van zijn nieuwe dirigent, Willem van Otterloo. Op alle concerten treedt een solist op. Alhoewel wij dit persoon lijk geen allereerste vereiste vinden, is het toch wel goed gezien om niet een geheel programma met louter orkest werken te vullen, maar te zorgen, dat elk concert solistische afwisseling biedt. En dit geschiedt nu in grote verschei denheid: viool, cello, piano, harp, saxo phone en zang. Van de 22 solisten zijn er 9 Neder lander en 13 buitenlander, een behoor lijke verhouding. Onder de onzen vin den we namen van betekenis als: Jan Odé, Herman Krebbers, Theo Olof en Greet Koeman. Deze beroemde en ge liefde zangeres op een Opera-concert in de Volksconcerten-serie! Van de bui tenlanders noemen we: de beroemde Spaanse cellist Caspar Cassado, de pi aniste Lélia Gousseau, de harpiste Mar- got Broeders, de pianist Iskar Aribo. de bekende Zwitserse meesterpianist Paul Baumgartner en Sigurd Rascher, die de „Paganini op de Saxofoon" wordt genoemd. De 6 concerten van Serie A en B zijn met tussenruimte van een maand, ook de Volksconcerten zijn goed verdeeld over het gehele muziek- seizoen. We hopen vóór de aanvang van het seizoen een globaal overzicht te kun nen geven van het repertoire, zowel van het orkest als van de solisten. Overtuigd kan men echter al zijn, dat dirigent Verhey zijn nummers met zorg kiezen en alles hoogst serieus voorbereiden zal. Het aantal eigen concerten is niet talrijk, het zal van zelfsprekend aangevuld moeten wor den met een behoorlijk aantal con certen in de provincie-steden. Daar dit de mogelijkheid biedt van een herhaling der in Haarlem uitgevoer de -werken, kunnen aan elk werk vol doende repetities worden gewijd. Een en ander doet ons stellig een hoogst belangrijk, zeer interessant en ook bepaald muzikaal verantwoord mu- ziekseizoen, laten we hopen van een groot nieuw tijdperk verwachten. OL. KOOP „Hebt u het gelezen", zei de leek gis teren, „de Hoogovens hebben van de Marshall-dollars een vierde cokesoven- batterij erbij gekregen. Dat heeft een slordige cent gekost, maar waar 't goed voor is?" De leek weet, dat de Hoogovens van ijzererts ijzer maken, maar verder gaat zijn kennis niet. Daarom mag het be richt van gisteren aangevuld worden. Om het product ijzer te verkrijgen is brandstof nodig en deze wordt ge leverd door de cokes-ovens, die, in lan ge rij aaneengebouwd, cokesovenbatte- rij worden genoemd. Cokes is namelijk de brandstof, die heden ten dage voor het proces ijzererts-ijzer wordt benut. De definitie van deze cokes luidt kort en krachtig: steenkool, waaraan het gas is onttrokken. Het is dus duidelijk, dat de cokesoven een essentieel onder deel van de hoogoven is. Om te weten hoe de cokesoven er uit ziet, kloppen we even aan bij de ac tieve propagandaleider van Hoog ovens, de heer C. F. van Dam, die in zijn populaire boek „Ijzer en Staal" daarover een en ander vertelt. In uitdrukking, gebaar en houding wordt natuurlijk altijd wel iets en soms zelfs veel van de persoon ver teld, de gezagsdrager is als zodanig ge plaatst en geconcentreerd. We willen dit alles zien als behorend tot een gebied buiten de schilderkunst: de zakelijke voorwaarden van de juist-verantwoorde opdracht. Hier en daar trilt wat spot door in het penseel en soms persoonlijke Verscheen in 1616 de Schuttersmaal- sympathie. Veelal evenwel heeft Hals tijd van Frans Hals evenredig een documentaire neutraliteit gehand- erscheen in 1616 de Schuttersmaal tijd van Frans Hals evenredig overstelpend als het bericht, dat haafd op dit punt, een vooropgezette een nieuwe mens in volwassenheid ge- objectiviteit, welke de kansen van pictu- boren ware, in de volgende kwart-eeuw rale uitbuiting onaangeroerd liet. Is het ontstaan er nog een aantal groepsportret- mede hierdoor, dat men wel eens de in- ten in hetzelfde genre van zijn hand. Het druk krijgt met tonelisten te doen te moment der verrassing is voorbij en de hebben, geschilderd in hun podium-rol, norm der waardering heeft zich onmid- bij wie snor en sikje aangeplakt zijn? dellij k aangepast aan het nieuwe niveau. Maar er bleef nog voldoende voor het Zonder te veronachtzamen, dat we hier picturale over. Meer dan op de vrije be- tegenover één der zeer groten staan, mer. handeling der physionomie van zijn op- ken we onderlinge kwaliteitsverschillen drachtgevers was Hals gecharmeerd door op: die schommelingen in onderdelen, de kleur van hun opschik, geïnspireerd waarop het oeuvre voortkabbelt in ont- op het schilderachtige van hun burger wikkeling van hetgeen reeds rijp gebo- lijke welvaart, waarin hij volkomen vrij ren was. en zichzelf kon zijn en hetwelk hem in Wij bekijken die beide van 1627, die rijke toets en soms wilde drift leidde tot van '33 en van '39, boeiend van voor- tintelende uitbundigheid. Men zie de fel- dracht, interessant van détail, steeds rij- kleurige bruisend geschilderde sjerpen, per van kleur. Het schilderen-als-zodanig de puntige flikkering van rij kbewerkte gaat bij Frans Hals doel worden. Interes- gevesten, het matte geel van een stijf seerde Hals zich voor het diepere in zijn uitstaande jas. sujetten of gebruikte hij hun facies al leen om er een schilderij mee op te bou- Dit breidt zich in de volgende jaren over het ganse doek uit, laten we daarom wen, dus van gelijke waarde als het deze laatste notitie vast in gedachten damast op de tafel óf de koperen nagels tot het artikel van de volgende week. waarmee het leer van de stoelzittingen waar van deze gedachte uit ons enthou- was getimmerd aan het glanzend gepo- siasme opgestuwd wordt naar de onster- litoerde hout, namelijk alleen om hun felijke apotheose van Frans Hals. rechthoe- gebouwde effect, hun functie in het geheel? L. T. De cokesoven bestaat uit kige van vuurvaste stenen ruimten, waarvan da, afmetingen bij de verschillende systemen variëren. Zo had b.v. de cokesfabriek van de Ned. Hoogovens tot nu toe drie cokesoven- batterijen met totaal 89 cokeskamers (het zijn er nu ver over de honderd). 64 cokeskamers zijn ongeveer 12 m. lang, 40 cm. breed en 3.4 m. hoog. Deze cokeskamers kunnen elk 10.000 kg. steenkool bevatten. De overige vijf en twintig kamers, waarvan de kolen- inhoud 13.000 kg. is, zijn 4 m. hoog. De wanden worden met behulp van gas heet gestookt tot ongeveer 1200 gr. C„ waardoor zgn. droog wordt gedestil leerd. De ovenkamers zijn aan de voor- en achterzijde door afneembare deuren gesloten. De vulling geschiedt door middel van een electrisch gedreven trechter wagen, die over de gehele batterij rijdt Deze wagen ontvangt zijn lading uit een bunkertoren, die in het mid den van .de cokesovenbatterij is op gesteld. Na vulling worden de deksels ge sloten en de inhoud wordt langzaam verhit door gas. Hierdoor wordt de kolenvulling omgezet in cokes en het vrijkomende ruwe gas, waarin zich de producten ammoniak en teer in nevel- vorm bevinden, wordt opgevangen en geleid naar de cokesinstallaties en bij producten-fabrieken. Wanneer de cokes „gaar" is, wat naargelang van het oventype zestien tot twintig uur duurt, worden de ovendeuren aan de voor- en achter zijde losgenomen en wordt de ontstane cokeskoek door middel van de uit- stootmachine weggedrukt. Door de ingebruiknemingvan deze vierde cokesoven-batterij is het Hoog- ovenbedrijf dus aanmerkelijk gegroeid. De Marshall-dollars zijn hier in prac- tijk gebracht. De fa. Wilputte in de U.S.A. leverde de plannen en vele ma terialen voor deze batterij, die door Nederlanders is gebouwd. Een drietal Amerikanen, de heren Mac Kay, Davis en Lemay, hebben als bazen geassis teerd bij de bouw en zullen ook de eerste tijd na de ingebruikname hun ervaringen ten dienste van dit Neder landse bedrijf stellen. Het is Hoogovens nu mogelijk zelf de nodige cokes te maken voor de derde hoogoven, althans voor een zeer groot gedeelte. Bovendien zal binnen enkele maanden een nieuwe grote cokesverbruiker gereed zijn, de am- moniak-fabriek van de Mekog. Daar bij komt dan als derde voordeel de vergrote mogelijkheid tot gas-leveran- tie, die zich, zoals bekend, steeds uit breidt. Een vergroting zowel wat be treft de levering aan gemeenten, die reeds gas van Hoogovens krijgen, als van nieuwe afnemers. (Enkhuizen beeft zich onlangs aangemeld). Woensdag 24 Augustus 1949 is dus ontegenzeggelijk een belangrijke dag in de geschiedenis van het steeds groeien de Hoogovenbedrijf. In de gister gehouden zitting van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof was het verdachtenbankje leeg. De delin quent, die zich wegens zijn optreden als politieman gedurende de Duitse bezet ting zou hebben te verantwoorden, is de in de omgeving van Haarlem beruchte luitenant van politie A. Kipp, die via Spanje naar Argentinië wist te ontko men. De verdachte had zich vooral in de laatste drie jaren van de bezet ting schuldig gemaakt aan het ver richten van huiszoekingen bij joden en illegale werkers en het arresteren van een groot aantal Nederlanders. K. heeft zich door zijn terreurdaden vooral be ruchtheid verworven in Haarlem, Velsen Beverwijk, Amsterdam en Ede. Vijftien van zijn arrestanten zijn niet uit het concentratiekamp teruggekeerd. De doodstraf werd geëist. U zag het en u wist niet wat te doen? Misschien wist u, dat het voor het slachtoffer het beste was, als u er niets aan deed, tot er deskundige hulp kwam. Maar wist u ook waar u die deskundige hulp moest halen? Weet dan dat er in Haarlem en om geving steeds ruim vijftig gediplomeer. de E.H.B.O.-ers dag en nacht gereed zijn, om ieder slachtoffer van een ongeval hulp te verlenen. Wist u, dat deze reeds in tal van ge vallen actief zijn opgetreden? Wist u ook, dat deze mensen daarvoor opgeleid moeten worden? Wist u, dat zij voor deze hulp van uitstekend materiaal moe. ten worden voorzien? Weet dan, dat u door morgen na de H.H. Missen een offertje in hun bussen te werpen, hen steunt en de R.K. Ver eniging voor E.H.B.O. St. Bernardus, in staat stelt, u en ieder ander, die slacht offer bij een ongeval wordt, te helpen en wellicht voor groter leed te bewaren. Op de Kleverlaan gebeurde Zaterdag morgen kwart voor negen een dodelijk ongeval, dat aan de 39-jarige Donke laar, werkzaam bij de Fordfabriek, het leven heeft gekost. Op zijn motor kwam hij aanrijden met een militaire auto. Het niet verlenen, van voorrang is de oor zaak. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overge bracht. Pater Th. de Rooy S. M. A. die in April 1947 voor de tweede maal naar zijn missiegebied aan de Goudkust (West Afrika) terugkeerde, wordt sinds enige tijd verpleegd in het ziekenhuis nabij Takoradi. De behandelende ge neesheer heeft het nodig geoordeeld dat hij zich voor een rustkuur naar Holland zou begeven. Momenteel bevindt pater De Rooy zich aan boord van de „Am- stelkerk" die heden of morgen in Am sterdam zal arriveren. Vanaf deze plaats wensen wij pater De Rooy een spoedig en algeheel herstel. DUBBEL-DIVAN-BED f85 Jansvvegr t/o Station (Adv.) fi LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) V oetbal tournooi He.t programma voor het badplaats- voetbaltournooi van a.s. Zondag luidt als volgt; 10 uur: Zandvoortmeeuwen I QSC; 12 uur: Hillegom IBloemendaal I; 14 uur: de verliezers van beide wed strijden om de 3e en 4e prijs; 16 uur: de winnaars om d'e zilveren watertoren en de 2e prijs. De Burgemeseter van Alphenweg te Zandvoort komt meer en meer in trek. Niet alleen bij voetgangers en wielrij ders, ook en vooral de automobilisten en motorrijders maken bij hun bezoek aan Zandvobrt graag een ritje over dit zo mooi gelegen circuit. Sommigen gin gen met grote snelheid over de weg, waardoor voor de. andere weggebruikers levensgevaarlijke situaties onts/tonden., De politie heeft nu maatreglen geno men en het „racen" op deze weg, buiten de officiële wedstrijd-dagen, verboden. In de zitting van vanmorgen van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshot was het verdachtenbankje leeg. De ver dachte, die zich wegens zijn optreden als politieman gedurende de Duitse De- zetting had te verantwoorden, is de i" de omgeving van Haarlem beruchte luitenant van politie A. K„ die via Spanje naar Argentinië wist te ontko men. Verdachte had zich vooral de laatste drie jaren van de bezetting schuldig gemaakt aan huiszoekingen bij Joden en illegale werkers en het arresteren van een groot aantal Neder landers, die om de een of andere reden de Duitsers niet welgevallig waren. Ds procureur-fiscaal deelde het Hof mede, dat 15 dezer arrestanten niet uit het concentratiekamp zijn teruggekeerd, in verband met het feit, dat de verdachte voortvluchtig is, had de procureur-fis caal slechts acht getuigen gedagvaard. K. was lid van de N.S.B. en van de S.D- Bovendien was hij aangesloten bij de „Polizei S.S.-Standarte". Uit de verkla ringen, die de pres., mr. Van SchaecK Mathon, voorlas, bleek, dat verdachte „op ruwe unfaire wijze" tegen zijn ar restanten placht op te treden en dat hij met ijver de Duitse zaak voorstond. Een der getuigen verklaarde voor het Hof hoe hij door de verdachte en de inmiddels tot levenslange gevangenis straf veroordeelde politieman L. is mis handeld. Zij wilden hem op deze wij?e dwingen de herkomst van bepaalde illegale krantjes te verraden. Ook an dere getuigen legden verklaringen af. die een fel licht werpen op de niets ontziende wijze, waarop verdachte ar restanten mishandelde om hen tot het noemen van namen of bekentenissen te dwingen. K. heeft zich door zijn terreur daden vooral beruchtheid verworven i" Haarlem, Velsen, Beverwijk, Amster dam en Ede. De veroordeelde L. ver klaarde als getuige, dat K. „tot de erg- sten behoorde". „Wij waren allen bang voor hem", zo zeide hij. (De zitting duurt voort.) Sydney Gruson had voorts met Hatta en sultan Hamid een interview. Hatta verklaarde: „Militair kunnen wij de communisten thans beheersen, doch wij moeten in onze onderhandelingen alle? vermijden, wat er op kan wijzen, dat wij ons aan buitenlanders overleveren. Dit zal invloed uitoefenen op onze houding ten aanzien van kwesties, zoals het handhaven van een marinebasis door de Nederlanders, ofschoon deze kwestie zo" kunnen worden opgelost door een of an dere overeenkomst, waarbij de Neder landers ons schepen zouden leveren e" wij een deel van de bemanning zouden verschaffen". Hatta gaf er de voorkeur aan dat de communisten als wettige par tij zouden voortbestaan, omdat hij het beter achtte, dat zij optraden in een or ganisatie, die men kon gadeslaan. (Nlet-offlcSSe koersen) Vorig Slot slot 26/8 3 «4 NederL 1948, 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. tae. tnsehr. Grtbfc. 1946 3pCl Ned. Handel Mt). eert. A.K.O. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Onliever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. -Amerika LBn Ned. Scheepv. Unie Kon. N. Stoomb. Mt) 8.VA Dell MD. eert. 190 .97 98% 971| 155'4 184 118% 163% 152% 201 264% 299% 239% 162% 130% 162 161% 149% 97% 98% 97Hgb 155% 137% 122gO 162 153 200 265% 299 241%gb 322% 141 gl 163%) 133%: 164% 163 %gt 150% V w waar U met genoegen in vertoeft, maakt Tuinbouwbedrijf KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7.30 uur. Biechtgelegenheid iedere dag des morgens van 7.30 tot 9.30 uur. DON DERDAG biechten 's avonds van 6.30 tot 7.30 uur en H. Uur 7.30 uur. VRIJ DAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biech ten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7.30 uur. ST. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 ^iur. WOENSDAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG biechten van 5 tot 6 uur en van 7 tot 8 uur. VRIJ DAG gez. H. Mis 7 uur, Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nwe Groenmerkt) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10 uur, 11 en 12 uur. Lof 7 uur. DONDERDAG biechten van 6 tot 7.30 uur; H. Uur 7.30 uur. VRIJDAG gez. H. Mis 7.30 uur; Lof 7.30 uur. ZATERDAG biech ten van 4 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. DONDERDAG H. Uur en biechten van 7 tot 8 uur. VRIJDAG gez. H. Mis 8 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur; 7 uur Lof. MAANDAG H. Fam. heren 8 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur; biechten en H. Uur van 7 tot 8 uur. VRIJDAG gez. H. Mis 6.45 uur; Lof 7.30 uur. ZATERDAG Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG biechten van 7.30 tot 9.30 uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZA TERDAG biechten van 5 tot 7 en van 7.30 tot 9.30 uur; Lof 7.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur; biechten 5 tot 8 uur. VRIJDAG: 7.30 uur gez. H. Mis; Lof 7.30 uur. ZATERDAG biech ten van 5 tot 8 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur: Lof 7 uur. DINSDAG en DON DERDAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG biechten van 6 tot 8 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7.30 uur. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 uuf (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. DON DERDAG 7.45 uur gez. H. 'Mis; biech ten van 6 tot 7.30 uur. VRIJDAG 7.4» uur gez. H. Mis; Lof 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 5 tot 9 uur. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloe mendaal) ZONDAG H.H. Missen 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; L"1 7.30 uur. DONDERDAG biechten va» 7 tot 8 uur; H. Uur van 9 tot 10 u"r' VRIJDAG gez. H. Mis 7.45 uur; Lot 7.3Ö uur. ZATERDAG biechten van 0 tot 6.30 uur en van 7 tot 9 uur. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN1 (Overveen) ZONDAG H.H. Misse" 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur; Lof 7.3» uur. DONDERDAG: biechten van 4 toy 6 en van 7.30 tot 8.30 uur. VRIJDAG; Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten va" 4 tot 8 uur; Lof 7.30 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 U"r (Hoogmis); Lof 6.30 uur. DONDER DAG biechten van 7.30 tot 8.30 u"L' VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5.30 tot 6.30 uur en het Lof tot 9 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA <Aet' denhout) ZONDAG H.H. Misse" 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 u"j DINSDAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG biechten van 5 tot 8 uur. VRIJ DA, gez. H. Mis 7.30 uur; Lof 7.30 uur. Z-A TERDAG biechten van 4 tot 9 uur; E 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede) ZONDA® H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 uur <R°0J, mis) en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. DOt DERDAG biechten van 6 tot 8 uur; 1 Uur van 7 tot 8 uur; Lof 7.30 j VRIJDAG gez. H. Mis 6.45 uur; e 7.30 uur. ZATERDAG biechten va" tot 6 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 O. L. VR. HEMELVAART stede) ZONDAG H.H. Missen 7. 3g 10.15 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof r- uur. DINSDAG Zielenlof 7.30 3g DONDERDAG biechten van 5 tol uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZAi^o£ DAG biechten van 5 tot 8.30 uur. 7 uur. voN' H. AGATHA (Zandvoort) ,nl5 DAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 cn p- uur (Hoogmis)Lof 7 uur. yjjlJ- DAG gez. H. Mis 7.30 uur; Dof v uur. ZATERDAG biechten van uur; Lof 7.30 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam) uUf ZONDAG H.H. Missen 7.3(>. A(J (Hoogmis); Lof 7.30 uur. DONDER 7 biechten van 6 tot 7 uur. VR uur gez. H. Mis; Lof 7.30 uur- uo' DAG biechten van 5 tot 7.30 7.30 uur. 8 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2