Russische divisies naar Joegoslavische grens Overdracht van souvereiniteit zal weinig moeilijkheden opleveren Maj. Flinterman vestigt snelheidsrecord Waarvoor toch die haast? Provocatie kan tot een explosie leiden Ons getaand internationaal prestige kan nu weer «rijzen D Stemming in Staten der Ned. Antillen voor waarnemers naar RJ.C. Tot hoofd en hart Generaals te Sofia bijeen Marinebasis Surabaja In de V.S. thans meer begrip gevormd voor gevaar in Z.O. Azië GLOSTER METEOR VLIEGT 955. KM. PER UUR Naar de Ark van Noë Financieel-economische besprekingen zullen meeste tijd en zorg vragen Wanneer terugtrekking Ned. troepen? .Het weer. Motie van wantrouwen tegen voorzitter Irausquin aangenomen Nieuw „Stokershorst" in Noordwijkerhout MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 73sfe JAARGANG No. 24549 ZENUWENOORLOG VAN DE COMINFORM Groeiende spanning op de Balkan koor de Verenigde Staten van vitaal belang Indonesische militairen gearriveerd Incident op Donau NA EEN WEEK RONDE TAFEL Incidenten aan Russisch- Iraanse grens INDONESIËRS NAAR RADIO EN MIJNEN MIN. VAN KLEFFENS VOOR DE RADIO Viervoudige vlucht van loeiende straaljager Vliegduivels verstoren Amelands rust Prinsesjes kamperen Conflict Jehova's getuigen Eindhovense politie Borden en biljetten in beslag genomen Speculaties rond aftreden van Jhr. Michieis van Verduynen Twee liftende meisjes in België omgekomen FRU1TPRIJZEN STERK GEDAALD Door stopzetting export naar Duitsland Mevr. Van Ees verkoopt loten „SCHANDAAL VAN DE EEUW" Verduistering van dollars in nationalistisch China Hatta naar Londen en de V.S.? BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 pirecteur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run» wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mTTTlmeier- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. T*e zenuwoorlog; van de Cominform tegren maarschalk Tito neemt snel scher- J^r vormen aan. Uit de gehele Balkan komen berichten, dat Russische hoepen if dit gebied verplaatst worden en dat Tito maatregelen neemt om ?1> alles voorbereid te zijn. Welingelichte kringen geloven echter niet, dat Rusland op dit moment van plan is een rechtstreekse aanval op Joego-Slavië j® doen, doch men acht de toestand toch zeer gevaarlijk, daar het altijd moge- Jyk blijft, dat een provocatie tot een explosie zou kunnen leiden. correspondent van de New York Times schrijft over de situatie: »Ue koude oorlog tussen Joego-Slavië enerzijds en de Sovjet-marionettenorga- Wsaties in de rest van Oost-Europa anderzijds heeft naar men meent thans het Rustigste stadium bereikt sinds de Cominform een jaar geleden haar aan dien op Tito begon. In diplomatieke kringen heerst een sfeer van spanning, ®e te vergelijken is met die in het voorjaar van 1941 toen Hitier Joego-Slavië Wnnentrok." P. meldt, dat de militaire chefs van de Cominform momenteel bijeen zjjn Sofia. Het orgaan van de Joegoslavische jjommunistisehe party „Borba" meldt, in de Roemeense dorpen by de •Joegoslavische grens een bevel tot "thuis blijven" is afgekondigd. Op de graten zou'gepatrouilleerd worden. Vele •Joegoslaven in die dorpen zouden aan gehouden zyn. A.P. verneemt uit betrouwbare diplo matieke bron te Instanboel, dat maar schalk Tito steeds meer troepen in het •Joegoslavische gedeelte van Macedonië Concentreert om eventueel te kunnen op treden tegen de plannen van de Com- 'oform. De Bulgaarse regering weigerde het "^richt over deze bijeenkomst van de militaire leiders te bevestigen, maar toen er navraag werd gedaan door ver tegenwoordigers van de Westelijke mo gendheden, deelde een regeringszegs man mede, dat er binnenkort een mer belangrijke mededeling zou ko men. Uit betrouwbare bron werd vernomen bat ook Anna Pauker, de Roemeense minister van Buitenlande Zaken, de c°bferentie bijwoonde. Waarschijnlijk be- Üon de bijeenkomst, toen enkele dagen Soleden plotseling alle mensen, die in ~et grootste hotel van Sofia, het Bulge rs-hotel, woonden, aanzegging kregen •'ün appartementen onverwijld te ver aten. Er werden uitgebreide veiligheids- maatregelen getroffen en dag en nacht Patrouilleerde zwaargewapende politie Joor de straten in de buurt van het hotel. Generaals uit Roemenië, Hongarije, "olen en de Sovjet-Unie, liepen naar ?oggetuigen vertelden in deze dagen het hotel in en uit. Tot nu toe kon echter nog geen enkele Seneraal geïdentificeerd worden en in diplomatieke kringen begint men te ge loven dat het wel een schakel kon zijn 51 de zenuwenoorlog, die momenteel 2,oo* de Cominform tegen maarschalk ■•'(o en de zijnen wordt gevoerd. Troepenverplaatsingen van de Russen op (je Balkan doen echter anderzijds het ergste vermoeden en hoewel men niet verwacht jat Rusland het zal wagen IVeer in de Balkan te gaan roeren en misschien een derde wereldoorlog te °btketenen, wordt het toch niet uitge goten beschouwd. ,De correspondent van de „New xorK Uines" te Belgrado verklaart uitoe- 'rouwbare bron vernomen te hebben, J?t drie Russische gemechaniseerde di- Usies vanuit Roemenië Hongarije bin nengetrokken zijn en stellingen betrek ken langs de Joegoslavische grens. i Langs de grenzen van Bulgarije en Al- Pfnië zijr. thans tien infanterie-divis.es ®'Smede een gepantserde en een divisie Parachutisten geconcentreerd onder bevel ian generaal Vasa Jovanowitsj, wiens hoofd kwartier in Skoplje is. aldus deze zegs- oden. .Samen met de eenheden van de lucht macht bevinden zich thans 150.000 man goed "Wapende troepen in Macedonië. V f' in Skoplje geconcentreerde troepen jpmnen zowel naar de Bulgaarse als naar de '"anese grens gedirigeerd worden. A.p.p. meldt uit Belgrado, dat hóofd- .mbtenaren van het Joegoslavische min's- ,,erie van Vervoer, hebben bevestigd dat 12 Jtugustus een Russisch rivierschip van de ?arine de Donau in de richting van Hor.- pmije is opgevaren en geweigerd heeft om, Ssyolge de reglementen, bij de Joego- ip, _o_o v.^ische grens te stoppen. Ook bij de te- tft^toeht Vrijdag j.l. weigerde het vaartuig w stoppen. Êen ambtenaar van het ministe ns Verklaarde „overtuigd te zijn, dat Joe- <w?*avië de nodige maatregelen zal treffen herhaling van dusdanige schendingen Vfti Voorkomen". 12 Augustus was de dag S^Ssnde op die waarop de eerste Russi- nota, die Joegoslavië als „vijand" be- bdelde, was verzonden. Dit incident, zo beu aart men te Belgrado, bewijst de ze!f- P.®ersir.g der Joegoslaven, die deze dui- bjke uitdaging niet hebben beantwoord. h &.P. noemt dit voorval een typerend °orbeeld van de Sovjet-strategie tegen- üer Joegoslavië. ^fet is duidelijk een provocatie, maar Joegoslaven hebben de wijste partij v?rband met onbevestigde berich- tpa oi.t Den Haag ten aanzien van de ka 'hebasïs te Surabaja hebbfen Ameri AanS - A»wSe marinekringen te Washington aan :a toegegeven, dat»de Verenigde Sta- 'hdcrrlaad de Nederlanders en Indo- taa.ejps hebben medegedeeld, dat zy vi- <PRn "elang hebhen ingeval van alge- strijd bij het beschikken over "asis te Surabaja als onderdeel van Van ®r,lcdigingsplannen voor het gebied oe Stille Oceaan. h®hs v, herenigde Staten zouden vervol- PVpr belang hebben bij het beschikken e Japanse marinebases te Yukoska Japa®seho na de ondertekening van het yre<tesverdrag, terwijl in Korea arinebasis le Ghinkai tegenover l'ajj fl eveneens voorkomt op de lijst fcteijypërke punten, die de V.S. zich voor lap i1 te handhaven voor de verdediging Qe kustlanden van Azië. Zat K.L.M.-Constellation „Gouda" Sorle5i®rdag?niifdag op Schiphol de In- h hde-r mUitaire delegatie voor de ~r. j raMconferentie, bestaande uit ^Ivok) Simatupang, kol. ®h Plain Suryadarma, It. kol. Jahja, or Harjono gearriveerd. gekozen en zijn er niet op ingegaan. Men verwacht nu echterdat de Joegoslaven binnenkort de Donau zullen sluiten%oals zij dat met de grens van Griekenland gedaan hebben. Ook is wel duidelijk dat de Joegoslaven niet blind zijn voor de samentrekking van de Sovjet-troepen langs hun grenzen en dat er tegenmaat regelen genomen worden. In Belgrado doen verder hardnekkige geruchten de ronde over een incident, dat nabij de Albanese grens te Pristina zou hebben plaats gevonden. Volgens verhalen van ooggetuigen zouden elf dagen geleden vier vliegtuigen van onbekende nationali teit, die uit de richting van Albanië kwa men, een Joegoslavisch militair vliegveld hebben aangevallen, twee bommen hebben afgeworpen en een Joegoslavisch vliegtuig vernield hebben. Nadat de Joegoslavische regeringspersdienst herhaalde malen gewei gerd had. op vragen omtrent dit gerucht te antwoorden, werd het gisteren tegenge sproken. De reusachtige Romasa-raffinaderij te Fiume, de grootste in Joegoslavië, waar Donderdag brand uitbrak, brandt nog steeds en Joegoslavische troepen hebben zich in de havenwijken van Fiuma en Pote genesteld en zijn de mijnstreek van Arsia binnenge trokken, klaarblijkelijk om te pogen ver dere sabotage het hoofd te bieden, zo ver neemt U.P. uit officiëleItaliaanse kringen. Het verluidt dat Tito's troepen een cordon hebben getrokken om de Romasa-raffir.a- derij die door Cominform-saboteurs in brand zou zijn gestoken, en dat een onbe kend aantal arbeider^ van de raffinaderij in verband met het incident gearresteerd zijn. Het Joegoslavische persbureau meldt intussen, dat de brand geblust is en ont kent, dat deze is ontstaan door sabotage. In de Joegoslavische hoofdstad heerst een koortsachtige activiteit. De buitenlandse vertegenwoordigers hollen van de ene be spreking naar de andere en lopen in en uit bij het Joegoslavische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Er gaan meer en meer stemmen op om het hele geschil van de Sovjet-Unie met Joegoslavië voor de Vei ligheidsraad te brengen. De Iraanse minister van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat Iran „krachtig bij de Sovjet-Unie geprotesteerd heeft te gen het gevangen nemen van elf man van de fc-aanse grenstroepen en onmiddellijke vrijlating geëist heeft". De minister verklaarde, dat de manschap pen door Sovjettroepen omsingeld waren op Iraans gebied. Het incident deed zich voor op 21 Augustus. Op 11 Augustus protesteerde Iran reeds tegen de arrestatie van vier grensbeambten. Zondagvüddag hebben gedelegeerden van de Ronde Tafelconferentie een be zoek gebracht aan het eiland Marken. Minister-president Moh. Hatta laat zich door een Markerin het een en ander uitleggen. Zaterdag hebben leden van de Indone sische delegatie ter R.T.C. verschillende excursies in ons land gemaakt: Zeventig deelnemers brachten In de morgen een be zoek aan de zenders te Lopik, waar net gezelschap in groepen werd rondgeleid voor een technische uiteenzetting. De mid dag werd besteed aan een bezoek van de studio's te Hilversum. Na afloop werd het gezelschap ontvangen in de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis, waar prof. J. Kors, voorzitter van de Nederlandse Radio- Unie. het gezelschap begroette. Prol. Kors wees op de betekenis van de radio voor de verbetering van de verstandhouding tussen de volkeren en getuigde van de oprechte wil van de Nederlandse omroep om bijdra gen te leveren ter versteviging v an de band tussen de volkeren van Indonesië en Nederland. Nadat de burgemeester van Hil versum, mr. J. A. G. M. van Helienberg Hubar, het gezelschap namens het gemeen tebestuur had verwelkomd, dankte mr. Ali Sastroamidjojo, oud-minister van Onder wijs van de republiek, voor de ontvangst. Twintig deelnemers aan de Ronde-Tafel conferentie, onder wie zich bevonden Hatta, Rum, Anak Agung, Djuanda en Pringeo- riigdo, hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan het Maurits-complex van de Staatsmij nen te Geleen. De reis ging per Dakota. In de loop van de morgen werd het boven grondse bedrijf van Staatsmijn Maurits be zocht. 's Middags stond de bezichtiging van het Stikstofbindingsbedrijf op het program ma. Directeur Groothoff gaf een overzicht van het bedrijf, zowel wat betreft de koien- delving als de kolenveredelir.g. De bedriifs- complexen gaven de bezoekers een mach tige impressie van het werkende Nederland, wat Rum de' spontane opmerking deed ma ken: „Wat moet hier een enorme verant woordelijkheid worden gedragen". In het Centraal Laboratorium werden de gasten als aapdenken een mijnlamp en een boekwerk, handelend over het mijnbedrijf en de daarop gebaseerde chemische indus trie, aangeboden. Binnenkort zal nog een tweede groep van R.T.C.-gedelegeerden een bezoek aan de mijr.en brengen. In een vraaggesprek, Zondagavond ge houden over Hilversum H, heeft de am bassadeur van Nederland in de Ver. Sta ten, mr. E. N. van Kleffens, een actueel punt besproken. „Er is één gebied waarop ik niet zon der enige bezorgdheid ben", aldus mr. van Kleffens. „Dat is de houding tegenover In donesië. Ofschoon zeer vele landgenoten de nieuwe verhouding waarin wij tot In donesië staan, geestelijk verwerkt hebben, is een minderheid er blijkbaar nog niet in geslaagd, die geestelijke spijsvertering te voltooien. Die „indigestie" uit zich in gemelijkheid, en op een typisch Neder landse manier in afgeven op de over heid die „weer slap" is geweest en wier beleid en zelfs integriteit in twijfel wordt getrokken. Laten *z^j die overal „een misse boel" menen te zien toch erkennen, dat wij de loop der geschiedenis niet naar eigen voorkeur en als het ware op bestel ling geleverd kunnen krijgen, en onder de ogen durven zien dat, wanneer twee par tijen, die moeten onderhandelen, elk op hun stuk blijven staan, men er nóóit komt. Intussen is de Ronde-Tafelconferentie bijeengekomen. Na het accoord, dat mijn collega Van Royen met de heer Rum be reikte, kan ons getaand internationaal prestige nu weer rijzen. Tussen paal 17 en 22 aan het Ame landse strand, in de streek die het Oerü heet, is Zondag luchtvaartgeschiedenis gemaakt. Daar raasde omstreeks drie uur in de middag dè Gloster Meteor, be stuurd door majoor-vlieger Flinterman, viermaal voorbij met een gemiddelde snelheid van ongeveer 955 km. Dit „on geveer", omdat eerst na de ontwikkeling van de film de officiële tijd bekend kan worden gemaakt, dié echter waarschijn lijk niet al te ver van dit getal af zal liggen. Zoals bekend zou de poging aanvan kelijk Zaterdag gedaan worden. De zee gooide hier echter roet eten en spoelde, toen het vloed werd over de kilometers lange draden van de meet apparatuur. Op de lassen traden lekken op en toen de zaak eindelijk tegen on geveer half vijf in orde was, verslech terde het zicht zodanig, dat nien voor deze dag van de poging af moest zien. De volgende Zondagmorgen was het weer vroeg dag, vooral voor de mensen van ir. C. van Oostrum van het Natio naal Luchtvaart Laboratorium. Om deze meting draaide eigenlijk alles deze da gen op het eiland. Naast het normale fotografische systeem, dat werkte op de fotocamera's, had het N.L.L. als controle nog een tweede methode ingelast, n.1. die langs electronische weg, met inscha keling van een fotocel. Aan de beide uit einden van de baan was n.l. een fotocel opgesteld, die het toestel „pakte" als het op bepaalde hoogte langs vloog. Deze laatste methode gaf als uitslag de bo vengenoemde uitslag van 955 km, de an dere methode geeft echter straks de offi ciële uitslag weer. Zoals het zich uiterlijk liet aanzien liep, zoals ir. Van Oostrum verklaarde^ de apparatuur by de eerste vlucht uit stekend. Bij de tweede vlucht van lt. Wansink vloog het toestel bij het eerste traject te laag om door de fotocel „op gepikt" te worden. Het was een spannend moment, niet in het minst voor de technici van het luchtvaartlaboratorium, toen aangekondigd werd, dat na zeer zorgvuldige voorbereidimg, Flinter man gestart was van het vliegveld Leeuwarden. Snel werd alles telefonisch nog even getest. En toen was de Meteor boven hét parcours verschenen en nam hy zijn aanloop voor de eerste vlucht. In het Oosten gingen enige lichtkogels de hoogte in, die de vlieger de richting van de baan moesten aangeven. Ieder ging op de duinen staan 6n toen de zeer enthousiasten riepen „daar komt-ie" en iedereen naar het Oosten keek, was de Pospy 10 al weer voorbij gevolgd door een gierend en grommend geloei, als zaten alle duivels van de hel op zyn staart, In 11.16 seconden waren deze eerste 3000 meter afgelegd. Even een ruk naar boven aan het eind van de baan en daar lag de kist al weer in de bocht, zich gereed makend voor de volgende sprong. Nu gingen in het Westen de licht kogels in de hoogte. Een zwarte stip met een zwarte wapperende staart van uitlaatgassen achter zich groeide razend snel uit tot een loeiende straaljager om even snel ginds in het Westen weer te vervagen in het niets. 11.48 seconden gaf deze tweede vlucht als uitkomst. Weer rekten zich de halzen, eventjes maaren toen was het al weer ge beurd, 11.16 seconde over de derde 3000 meter. Nogmaals terug, nu voor de laatste keer. Een wijde bocht, zakken tot even onder de 100 meter, recht voor de baan en daar schoot majoor Flinter man dit keer in 11-44 seconde over de baan. Hierna kregen de toeschouwers nog maals de sensatie van een vier maal langs gierende meteor met lt. Wansink aan de stuurknuppel, die ongeveer het zelfde gemiddelde gehaald moet hebben als maj. Flinterman. (Van onze correspondent) de burgerman, doch de beter als een duivel kon piloot draait er zijn hand rijden. Hier was de man e Amelanders, die yiet meer voor om. Hij die anders rustig 950 km. zich kenmerken voelt er zich best bij. De per uur vliegt Kennelijk door hun rustig le- man voelt zich in zijn niet op zijn gemak. En ven, waaraan ieder jagen „kist".thuis, is echter weer toen een kip slachtoffer ergens anders niet van de werd van de haastige menselijke eigen- chauffeur, was het de straalvlieger en waar- -v lijk niet de eerste de beste die zijn handen voor het gezicht sloeg en naar ijdel bezit vreemd is, hebben in de afgelopen zêer week zeker meermalen hun hoofd geschud, om dat wat zoveel drukte heeft gebracht op hun rustige eiland, toen Ameland uit verkoren werd om plaats te zijn waar de vliegdui- vels van onze tijd een razende tocht zouden hou den. een kreet slaakte. „Geef mij mijn straaljager maar" j was zijn repliek, toen de- ze monsterrit was geëin- digd. schap „angst" vrij. Im- „lk begrijp die haast Ze hebben het zich ze- mers: toen wij van het van het mensdom niet" leer niet kunnen inden- vliegveld Leeuwarden zei een Amelander boer ken dat iemand van het waren opgestegen en na in blauwe broek en kiel, Nationale Luchtvaartlabo- precies zeven minuten die op 'n stukje helmgras ratorium, die ternauwer- weer aan de grond ston- kauwend rustig de bedrij- nood enkele uren des den, maar nu op Ame- vigheid bij de centrale nachts zijn hoofd heeft land, reed een van de post aan de racebaan ga- kunnen neerleggen, omdat straalvliegers met ons desloep. We hebben iets de voorbereidingen van naar de plaats van de gestameld over de waarde deze recordvlucht zoveel grote race. De weg er van experimenten en zo. tijd vroegen, Zaterdag- naar toe was onnoemelijk We kunnen ons vergissen, morgen tot de ontdekking slecht en in de militaire maar het leek er een kwam dat hij twee dagen wagen sprongen de pas- beetje op of er wat spot geleden had verjaard: sagiers als marionetten flikkerde in zijn ogen „Geen tijd gehad om er van een poppenspel. Er Toen voelden ook wij ons aan te denken" zei hij zeer was er maar één die er niet meer zo zeker, 'want flegmatiek. zich niets van aantrok, dat die haast, waarom eigen- Als een straaljager 950 was de, chauffeur, die vond lijk, waarvoor en.... km. per uur vliegt huivert dat je op zo'n weg maar waarheen? De prinsessen Beatrix en Irene hebben vorige week op het landgoed Staverden op de Veluwe gekampeerd. Zij hebben zich Za terdag bij de Koningin en haar zusjes op het paleis Het Loo gevoegd. DE SNELHEIDSPROEF BOVEN AMELAND VLIEGHOOGTE IOO METER MAX.VLIEG HOOGTE SOO METER TUPBECLDCAMERA-S f MAX.VLI EG HOOGTE SOOj METgft. TERSCHCL* P14 KILOMETERPAAL GEGEVENS VERSTREKT - POOR PC K W V.VL Bij het krieken van de dag zijn vijf Ame rikanen onder leiding van dr. Aaron Smith Zondag met de beklimming van de berg Ararat in Turkije begonnen om definitief uit te maken of de ark van Noë op deze berg ligt. Het zal waarschijnlijk enkele da gen duren voordat er resultaten kunnen worden gemeld. De Ararat is 450» meter hoog. Men verwacht de ark, indien deze er is, op 3000 meter hoogte te vinden. De vijf hebben hun basis in een boeren- dorpje dat 30 kilometer van de Turks-Rus- sische-Iraanse grens ligt. Bepakt en bezakt trokken zij weg, verge zeld van een Turks militair escorte en van de secretaris van de archeologische afde ling van het Turkse ministerie van Onder wijs. Een uiterst warme zomer die een groot deel van de sneeuw en het ijs op de Ararat heeft doen smelten, begunstigt de onder- zoekers Dr. Smith die jaren lang zendeling in China is geweest zei er zeker van te zijn dat de expeditie de ark zou blootleggen. Hij houdt vol over wetenschappelijke gegevens te beschikken die bewijzen dat de ark op de Ararat ligt. Wat Amerika betreft, interesseert het n misschien te horen, dat daar gaandeweg, al behoudt men daar ingewortelde ideeën op het gebied van vrijheid voor etk volk dat vrijheid wil, toch wat meer begrip is gevormd voor de reële moeilijkheden en gevaren in Zuid-Oost-Azië, waarvan Indonesië zo'n belangrijk deel is. Laat ons getrouw blijvend tegenover ons zelf en tegenover Indonesië tonen, dat wij met onze emancipatiepolitiek oprecht ziin geweest, en aan Indonesië niet de zejfstandigheid misgunnen die het doel heette van ons eigen beleid". Zaterdagmiddag is het te Eindhoven tot een openlijk conflict gekomen tussen de politie en een zestigtal Jehova's ge tuigen. De Jehova-getuigen hielden een drie daagse vergadering, die zou culmineren in een religieuze samenkomst die men „openbare bijbellezing" noemt. Om hier aan bekendheid te geven liepen onge veer honderd deelnemers met aankondi gingsborden en strooibiljetten door de stad. Reeds eerder was een dergelijke pro- paganda-actie gehouden. De Eindhoven- se politie trad hiertegen op, omdat geen toestemming tot het maken van propa ganda was gevraagd. Ook nu was dit niet gebeurd. Een groot aantal politie mannen nam borden en biljetten in be slag en noteerde namen en adressen van degenen die in overtreding van de reclame-verordening waren. Een aan tal Jehova-getujgen bleef doorgaan met het maken van propaganda. Zij werden aangehouden en naar een der politie- bureaux gebracht. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werden zij in vrijheid gesteld. De kantonrechter zal in eerste in stantie voor het vraagstuk gesteld worden of propaganda voor een reli gieuze bijeenkomst onder de plaatse lijke verordening op reclame te Eind hoven valt. De Jehova-getuigen me nen, dat dit niet het geval is. Zij be weren, dat deze toepassing van de Eindhovense gemeenteverordening strijdig is met de vrijheden van me ningsuiting en godsdienst en daarme de in strijd met de Grondwet. Zij be roepen zich op een arrest van de Hoge Raad uit 1928, dat met deze materie verwant is, en verder op artikel zeven van de Grondwet betreffende de vrij heid van drukpers. De Eindhovense politie houdt vast aan haar opvatting van de reclameverorde ning. „Wij treden niet op tegen colpor teren met hun blad „De Wachttoren", maar wel tegen het zonder toestemming rondlopen met reclameborden der Je hova's getuigen", aldus een zegsman van de Eindhovense politie. Wanneer men na de eerste week van de Ronde-Tafelconferentie de balans opmaakt, dient in het bijzonder de aandacht gevestigd op de goede geest, waarin de besprekingen zijn begonnen. In gesprekken met vooraanstaande leden van alle delegaties is deze gedachte telkens naar voren gebracht. De Indonesische gedelegeerden merkten hierbij op, dat de wijze waarop zij in Nederland zijn ontvangen hun bijzondere bewondering en appreciatie heeft. Vraagt men welke punten van bespreking men de belangrijkste acht, dan krijgt men natuurlijk verschillende antwoorden. Zowel de republikeinse delegatie als de B.F.O. zijn het er over eens, dat de overdracht van de souvereiniteit in belangrijkheid bovenaan staat. Overigens verwacht men hierover weinig moeilijkheden, aangezien de drie delegaties op dit punt een stemmig zijn. Politiek belangrijk is voor de Nederlandse delegatie het vraagstuk van het „gewicht" der Unie, gezien de meningen, die hierover bestAan in het College van Negen Mannen. Tussen de beide Indonesische delegaties bestaan op dit punt, naar men verzekert, geen ingrijpende meningsverschillen. In kringen van alle delegaties kan men voorts vernemen, dat de besprekingen in de financieel-econbmische commissie het moeilijks zullen zijn en de meeste tijd en zorg zullen vragen. In volgorde van belangrijkheid komt voorts volgens republikeinse kringen mét het vraag stuk van de Unie de kwestie van de te rugtrekking der Nederlandse troepen, terwijl voor de B.F.O. dan in dezelfde volgorde het vraagstuk Nieuw-Guinea aan de orde komt. De BFO weet zich hierbij gesteund door de republiek. Over het vraagstuk van de terug trekking der Nederlandse troepen lopen de meningen onder de Indone siërs nogal uiteen. Voor de repu bliek is het tijdstip van terugtrek ken en de wijze waarop dit ge schiedt belangrijk met het oog op de psychologische factoren, die hier bij een rol spelen. Hetzelfde geldt voor de kwestie der marine-bases. Op dit punt heeft de republikeinse regering vooral rekening te houden met de mogelijkheden der commu nistische propaganda in eigen land. In de gebieden van de B.F.O. liggen de problemen der interne veiligheid verschillend, zodat men ook ver schillende opvattingen heeft over de positie van de Nederlandse troepen en die van het KNIL. De ene deel- staat staat een latere terugtrekking voor dan de andere, terwijl ook de voorkeur van de ene negara meer uitgaat naar het KNIL en van de andere meer naar het K.I. Van Nederlandse zijde speelt ook de so ciale zijde van dit vraagstuk een grote rol. Ook de sociale voorzie ningen voor Nederlandse ambtena ren in Indonesië is voor de Neder landse delegatie een zeer belang rijke zaak. De formele en informele contacten duren voort. Na de receptie van de Nederlandse regering hebben verschillende ontmoe tingen plaats gehad. Dinsdag zal mi nister Stikker dineren met Hatta. sul tan Hamid, Anak Agung, prof. Husein Djajadiningrat en dr. Van Royen. De katholieke gedelegeerden uit In donesië deelden mede dat zij plannen hebben een bijeenkomst te beleggen met Nederlandse geloofsgenoten, b.v. in Tilburg met katholieke studenten. Verwachting tot Dinsdagavond: Vannacht hier en daar nevel of mist. Overigens veranderlijke bewoi. king, maar bijna overal droog weer. Morgen later op de dag in het Noord- Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Zwakke, later meest matige wind, krimpend naar rich tingen tussen West en Zuid. Dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. Zon: 5.47—19.33. Maan: 14.36—21.55. (Van onze Haagse redacteur) Omstreeks de jaarwisseling zal waar schijnlijk Jhr. mr. E. F. M. J. Michieis van Verduynen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn ambassa- deurspost te Londen verlaten. In verband hiermede circuleert thans de bewering, dat dr. Eelco van Kleffens van Washington naar Londen zou worden over geplaatst en dr. J. van Royen ambassadeur in de Verenigde Staten zou worden. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken noemt berichten aangaande deze mutaties echter nog volkomen speculatief. Vrijdagavond heeft zich nabij Bergen (Henegouwen) een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarvan twee Nederlandse meisjes het slachtoffer zijn geworden. Beide meisjes maakten hun reis al liftend en hadden bij het douanekantoorvan Bettig- nies plaats genomen in een Belgische auto. Nauwelijks een kilometer verder kwam het voertuig door onbekende oorzaak met een boom in aanraking. De bestuurder van de auto en de 28-jarige Margareta de Groote uit Amsterdam werden op slag gedood. Het tweede meisje, de 29-jarige Hanna Rodri guez de Miranda, eveneens uit Amsterdam, is in de afgelopen nacht aan haar verwon dingen bezweken. In de vergadering van de Staten der Ne derlandse Antillen werd de brief van de gouverneur voorgelezen, v aarin de Staten bericht werd, dat de gouverneur de heer Gorsira als tweede op de voordracht voor waarnemer naar de R.T.C. benoemd had. Dit werd als volgt gemotiveerd: voor de eerste plaats had fnen geen voorkeur en zou het lot dus beslissen. Voor de tweede plaats werd de heer Gorsira met algemene stem men gekozen. De gouverneur gaf er daar om de voorkeur aan de zittende functiona ris te benoemen. De heer Voges stelde wijziging voor van het artikel van het reglement van or de, volgens hetwelk een stemming nietig is, indien het aantal geldige stemmen minder is dan tweederde der uitgebrachte stem men. Hij stelde voor dit te wijzigen in:, minder dan de helft. Dit voorstel werd aan genomen met elf tegen tien stemmen. Vervolgens werden voor de voordracht van waarnemers ter R.T.C. gekozen mr. dr. Da Costa Gomez, C. A. Eman, mr. I. C. Debrot en C. D. Kroon. Daar de heer De- brot zich terugtrok werd pater Möhlman gekozen. Als vijfde werd gekozen de heer N Henriquez. In de vorige vergadering werd reeds de vertegenwoordiger in Nederland gekozen, zodat de delegatie thans uit zes personen bestaat. In de rondvraag diende de heer J. H. A. Eman een motie van wantrouwen in tegen de huidige voorzitter van de Staten, J. _E. Irausquin, wegens partij digheid en het mis- De liefde tot God en onze naaste moet het cement zijn, dat onze daden j voegt.J sen van de nodige karaktereigenschappen. De motie werd aangenomen met elf tegen negen stemmen. Na de stemming las de heer Irausquin een verklaring voor, waarin ge zegd werd, dat hij de motie totaal zal ne geren als af te keuren poging om een toe stand te scheppen, waarvan de „coalitie" weer misbruik zal maken. Dr Da Costa Gomez, de heer Kroon en pater Möhlman vertoeven thans In Neder land. Verleden week zijn de fruitprijzen in Zuid-Limburg over de hele lijn sterk ge daald, zodra de uitvoer naar Duitslar.d was stopgezet. Op de coöperatieve veilingen draaide het fruit in grote hoeveelheden door. Hiervoor wordt slechts twee cent vergoed aan de telers. Het gevolg zal zijn, dat duizenden kilo's fruit in de Komende weken eenvoudig niet meer geplukt wor den. omdat depluklonen hoger zullen zijn dan de opbrengst van niet doorgedraaid fruit. Het bestuur van de Nederlandse Bond van fruittelers (sectie pachters) heeft h telegram aan de minister van.Landbouw Visserij en Voedselvoorziening gezonden Daarin wordt gezegd, dat de vakgroep de oorzaak van de afzetmoeilijkbeden van fruit ziet in te hoge prijzen voor de consument, ondanks de lage prijzen voor telers en pachters. Mevrouw Annie van Ees mevrouw „Boefje" hoorden wij haar noemen is Zaterdagmiddag in het gebouw van Vroom en Dreesmann in de Amster damse Kalverstraat begonnen met de verkoop van loten ten bate van de bouw van een nieuw „Stokershorst" te Noord wijkerhout, een inrichting voor de ver waarloosde jeugd, waar om. Brusse's boefje enkele jaren heeft doorgebracht- Zy zal dit veertien dagen lang doen van 2—4 uur. De heer Vroom was haar eerste „klant" en mevr. Van Ees, nog wat on wennig als verkoopster, verklaarde be minnelijk pessimistisch „dat zy het na tuurlijk pas zou leren op de veertiende dag". In 1900 werd „Stokershorst" gebouwd, en het werd geheel overeenkomstig de opvattingen van die tijd neergezet op een eenzame plek aan de Noordervaart in de gemeente Nederweert. Bij de be vrijding van het Zuiden in 1944 was „Stokershorst", dat toen „beschlag- nahmt" was door de Duitsers, tot een troosteloze ruïne geschoten. De broeders en de jongens waren ondergebracht in verschillende boerderijen in de omge ving. Zij werden ongeveer veertien maal geëvacueerd en zelfs kwam een gedeelte van hen in Duitsland terecht. Na de oor log belandde de helft van de jongens in Eindhoven, de andere helft in Tilburg, totdat in laatstgenoemde stad definitief een huis kon worden betrokken. Het bleek echter al spoedig veel te klein, zodat werd besloten een nieuw ..Sto kershorst" te bouwen in Noordwijker hout, zulks tot heil van nog rondlopende boefjes. De verduistering van Amerikaanse dollar» in nationalistisch China wordt wellicht te Washington het „schandaal van de eeuw". Volgens de laatste berichten zullen eerst daags inlichtingen worden verstrekt over een uitgebreide organisatie, die talrijke vooraan staande Chinese persoonlijkheden gelegen heid heeft gegeven zich een aanzienlijk deel van het half milliard dollar toe te eigenen, dat door de Verenigde Staten aan het na tionalistische China is verstrekt als hulp in de st£jjd tegen de Japanners en later tegen de communisten. Volgens geruchten in goed ingelichte kringen zou men tot de conclusie zijn ge komen, dat de voornaamste leden dezer organisatie niet alleen behoren tot de omgeving van Tsjang Kai Sjek. doch dat zich ook militaire leiders, bewindslieden en particulieren onder hen bevinden, die met de generalissimus of zijn vrouw ver want zijn. Sedert enige tijd trachten Amerikaanse regeringsdiensten een ge deelte van de buit, dat in de Verenigde Staten in veiligheid is gebracht, terug te vinden, doch dit blijkt uiterst moeilijk, daar het geld belegd is door tussenper sonen. Een gedeelte van het geld zou voorts belegd zijn in Zwitserland, Frankrijk en nog andere landen. Hatta heeft een uitnodiging van de Labour Party ontvangen om na sluiting van de R.T.C. een bezoek aan Engeland te brengen, zo meldt het nieuwsagent schap Ahtara uit Batavia. Volgens dit agentschap heeft Hatta de uitnodiging geaccepteerd. De premier heeft ook plannen om half September te Lake Success de opening van de Algemene Vergadering der V.N. bij te wonen. Over het principe om tot het vormen van een fonds tot stabilisatie van aardappel prijzen over te gaan wordt in landbotrw- kringen uitvoerig beraadslaagd. De gedachten gaan uit naar een heffing per beteeld oppervlak. De aldus verkregen gelden zouden gebruikt kunnen worden, ir.dien de noodzaak hiertoe dwingt Bij een (tijdelijk) overschot van aardappelen zou het prijsbedervend deel uit de markt ge nomen kunnen worden tegen een bedrag, dat de teler tegen verlies beschermt en diens bestaanszekerheid bevordert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1