Op het spoor van enorm valse munterscomplot Spoorwegen blijven veilige wegen Nieuw zuiveringsproces in de Sovjet-Unie Ergerlijk optreden tegen politieke delinquenten ROME ENKEL NOG HITTE EN STOF Tot hoofd en hart Drie spectaculaire maar niet verontrustende ongelukken Verontwaardiging van oud-illegalen .Het weer. Biljetten gedrukt voormalige op persen in Derde Rijk het Wonderbare genezing te Lourdes Waakzaamheid tegen nazi-pers Enige verkwikking in de avond Kring van Leningrad wordt geliquideerd Gottwald spreekt in Slowakije Drie doden bij auto ongelukken Gevangenen ontvlucht in Duitsland Algemene mobilisatie Overheersende positie van Republiek DINSDAG 30 AUGUSTUS V>49 73ste JAARGANG No. 24550 Bij Marseille 234 millieen dollar gevonden Duitse politiemannen gevlucht uit Sovjet-zone Hatta blijft voorlopig in Den Haag Ir. Den Hollander: „Enorme verantwoordelijkheid" AUGUSTUS IN DE ITALIAANSE HOOFDSTAD Katholieke hiërarchie beschuldigd Motorrijder verongelukt Een deel illegaal onze grens gepasseerd? LO-LKP-film dit najaar in roulatie Tien jaccr geleden Herdenkingsrede gen. b.d. Winkelman 15.000 TON GROENTEN NAAR FRANKRIJK Verkeerde injectie heeft dood ten gevolge Aldus Mohammed Natsir BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stomphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uwr 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofd redacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbef tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1-52 per maand, f 4_55 per kwartaaL De politie van verschillende West- Europcse landen is een enorm valse munterscomplot op het spoor, dat naar het schijnt met behulp van cliché's, die op bevel van Hitier vervaardigd naren om de kas van zijn overzeese sabotagedienst tijdens de oorlog te spek ken een enorm bedrag aan valse dol lars in omloop heeft gebracht. In nau welijks een week zijn in Oostenrijk en Zwitserland valse biljetten tot een no minaal bedrag van 120.000 dollar gevon den en Scotland Yard meent' op het spoor te zijn van nog grotere vangsten. Inspecteurs van de Yard verklaarden, dat het operatieterrein van de bende varieert van de kampen voor verplaatste personen in Duitsland, tot de punten van samenkomst van de internationale society aan de Rivièra en de bankeentra Ziirich en Amsterdam. De „Sunday Express" schrijft, dat alle politicchefs van Europa het er over eens zijn, dat de valse biljetten gedrukt worden op de vormen, die in 1940 op bevel van het Duitse hoge commando door deskundigen van de Duitse munt gemaakt zijn. De „Sun day Express" zegt, dat vele vormen, die door de deskundigen van Hitier gebruikt zijn, waaronder een aantal vormen voor biljetten van vijf en tien pond sterling, gevonden zijn. De vor men voor de Amerikaanse dollars zijn echter nog zoek. Men gelooft, dat zij in handen gevallen zijn van een ben de internationale misdadigers, die m de omgeving van Parijs werkt, zo zegt het blad. Scotland Yard is het daarmee eens en zegt, dat dit er op schijnt te wijzen, dat de internationale vervalsers hun „fa briek" in Italië hebben opgeheven. Het verluidt, dat de Franse politie na gaat of de vervalsers verbindingen onderhouden met de bende, die de Aga Khan beroofde en in Deauville een juwelierszaak plunderde. De „Sunday Express" zegt dat een Oostenrijker, die van de vierde etage van hotel Krantz te Wenen naar bene den was gesprongen, aan de politie bij zonderheden en namen van de bende en haar leden heeft genoemd. Krahtz beschikte over 30.000 valse Amerikaanse dollars en was door Ame rikaanse agenten verhoord. De tweede belangrijke aanwijzing, zeggen de man hen van Scotland Yard, kwam van een juwelier in Zürich, die ontdekt had, dat hij met valse bankbiljetten was betaald, toen hij voor een waarde van 60.000 dol- De zevenjarige Jacqueline Goudier Uit het Belgische bisdom Doornik, se dert haar geboorte verlamd aan linker arm en linkerbeen, kan sinds een bad in de Piscine te Lourdes lopen. Zij is met een bedevaart uit 'haar bisdom waaraan ongeveer 30.000 pelgrims deel nemen, in gezelschap van haar moe der naar Lourdes gekomen. In haar ziekenwagentje woonde zij Donder dagmorgen na het bad de Hoogmis bij. „Ik 'geloof 'dat ik kan lopen", zei zij tegen haar moeder. Zij stond uit het wagentje op en liep, aldus melden Franse bladen. Zoals steeds baarde het wonder groot »pzien. Het meisje liep ruim honderd toeter met aarzelende maar zeerf regel- toatige stappen. Aan alle kanten drongen he bedevaartgangers op haar toe, zodat de moeder het kind, uitgeput en ver- tooeid, weer in het wagentje deed Het bureau voor het geneeskundig on derzoek zal het meisje nauwkeurig on derzoeken. Zoals gewoonlijk zal er ge- ttjime tijd heengaan, alvorens vastge steld kan worden of hier al dan niet van ©en Wonderbare genezing sprake 16. Vandaag is het meisje met de bede vaart naar huis- teruggekeerd. Naar A. P. verneemt, beramen de drie Westelijke bezettende mogendheden in Duitsland nieuwe maatregelen om de West-Duitse pers van Nazistische in vloeden vrjj te houden. Speciale maatre gelen zijn ontworpen, die de Amerikaan- Britse en Franse hoge commissaris sen het recht zullen geven ieder West- Duits blad te verbieden, dat actieve po- Ringen aanwendt het Nazisme te uaen herleven. De vorige week werd gemeld, dat "fax Willmy, de drukker van het voor malige SS-blad „Der Stuermer", van plan *°u zijn opnieuw een blad te gaan uit- Reven. De Westelijke mogendheden hopen, ?at zij de speciale maatregelen niet be hoeven toe te passen en dat de nieuwe West-Duitse regering een controle systeem zal invoeren om te verzekeren, tiat geen anti-geallieerde, anti-democra- 1'sche of anti-semietische dagbladen ver fijnen. Vijf leden van de Duitse politie in de °vj et-zone zijn naar de Amerikaanse One uitgeweken om te ontkomen aan ©n'totering voor militaire dienst bij de .otomunistische guerilla-strijd krachten vg Griekenland, zo heeft een woord- |,^Crdcr van het Amerikaanse militaire stuur meegedeeld. cjc gevluchte politiemannen verklaar- rjdat de bezettingsautoriteiten in "Duitsland bezig zijn op grote recruten in te lijven voor de in Griekenland. De bedoeling is op, ongehuwde Duitse politiemannen- het1/!011 de leeftijd van 25 jaar naar Griekse strijdtoneel te zenden. kein- Woordvoerder van de republi ek r3 delegatie ter R.T.C. heeft mot geSt)"eeste klem de berichten tegen- ?pnkr? tn' die zeggen, dat Hatta bin- Vpr tot naar Engeland of naar de ©Crstp ten za' reizen. „Hatta is in de ppn j. Plaats voor de R.T.C. hier in 1aod,„aaS en denkt er niet over buiten- lar aan juwelen had verkocht. Het ver luidt, dat in Londen in verband met deze zaak reeds verscheidene verdach ten verhoord zijn. De Franse en Britse politie verzame len bewijzen tegen twee Fransen en een Engelsman, die naar men gelooft de voornaamste organisatoren zijn van een bende die honderdduizenden valse dol larbiljetten in omloop heeft gebracht, aldus meldt de „Daily Express". De Franse en de Amerikaanse geheime dienst hebben vals geld ter waarde van 234 milliocn dollar gevonden bij een overval, die onlangs werd gedaan op een boerderij bij Marseille, waar valse munters gedurende meer dan een jaar hadden gewerkt, aldus het blad. SPANNING TUSSEN YOUGOSLAVIE EN DE SOWJET-UNIE RUSS TROEPEN NAAR NOORDGRENS WAN VOVGO SLAVE VE+CRAOO 9 evacuatie VAN -OE GRENSGEBIEDEN GRENSOVERTOCHT RUSS.OORLOeSöOOT YOUGO S LAV/E CONCENTRATIES VAN GUERILLAS GRENS VERSTERKING LUCHTAANVAL Of» VLICGVELO BULSARkfE BIJEENKOMST VAN KOMINFORM GENERAALS SKOPLJE V I TROEPEN N CONCENTRATIE GUERILLAS MACEDONIË VOLGENS NIEUW ALBANIË NO PLANNEN DER KOMINFORM THASO SALONIK »ASTO*«A SOWJET VLOOT STEUNPUN GRIEKENLAND LEMNO —CORFl (Van onzfe verslaggever) „Spoorwegen zijn veilige wegen" is een leuze, die de Nederlandse Spoor wegen in de loop der jaren met door slaand succes in praktijk hebben ge bracht. De drie vrij spectaculaire onge lukken, die het bedrijf in de laatste maanden kort na elkaar troffen, waren daarom in het kader van deze alge mene veiligheid wel zó opzienbarend, dat wij ons om een verklaring tot de president-directeur van de N. S., ir. F. Q. den Hollander, wendden. En ziehier een van de meest saillante uitspraken, die wij uit zijn mond mochten verne men: „Ik zou haast zeggen, dat de on regelmatigheden van de laatste tijd onze veiligheid nogmaals hebben be vestigd; en wel in die zin, dat geen en kele passagier ook maar één schram heeft opgelopen Nochtens, zo voegde hij er aan toe, is elk ongeluk mèt of zonder per soonlijke ongevallen er één te veel. En de dingen die er de laatste tijd zijn gebeurd, zijn dan ook betreurenswaar dig. De oorzaak van de drie veel besproken ongelukken kan, aldus de heer Den Hollander, afgezien van het incident bij EdeWageningen waar de astap van een uit het buitenland komende wagen afbrak niet aan de toestand van het materieel worden toegeschre ven. Zij moet dus inderdaad gezocht worden in nalatigheid. De ontsporing by Hilversum bijvoor beeld was te wijten aan het roekeloze rijden van de machinist, die hij be reed het tt-aject AmersfoortAmsterdam v.v. al bijna 25 jaar! om onverklaar bare redenen een bocht, waar slechts 40 km. mocht worden gereden, met een te grote snelheid nam. „Toen ik op de plek des onheils kwam, zag ik dat direct", aldus de president-di recteur, „dat was voor mij geen vraag meer." „Maar" zo Het ir. Den Hollander er direct op volgen, „er is geen enkele re den voor ongerustheid. Integendeel. Ik ben er van overtuigd, dat gans mijn personeel met een enorm verantwoor delijkheidsgevoel te werk gaat en dat het hele bedrijf zich dienovereenkom stig ongevallen als deze zeer aantrekt. Ik heb dat meermalen persoonlijk ge constateerd. Trouwens wij kunnen wat de veiligheid aangaat een vergelijking met het buitenland glansrijk doorstaan." Met cijfers toonde de heer Den Hol lander aan, dat het aantal spoorweg- ongevallen in 1939 ongeveer 1% maal zo groot was als tot nu toe in 1949. Al moet in dit verband worden opgemerkt dat destijds zowel de treinfrequentie als de treinsnelheden groter waren dan nu. Ondubbelzinnig deed ir. Den Hollan der voorts uitkomen, dat hij zich met de veiligheidsproblemen persoonlijk zeer intensief bezig houdt. Na de ongevallen van de laatste tijd zijn een aantal nieu we veiligheidsmaatregelen genomen, waarvan een strengere controle op de snelheidsmeters er een is. Ook wordt alles op alles gezet om op alle treinen zelfregistrerende snelheidsmeters die uit Zwitserland moeten worden inge voerd aan te brengen. Aan het materieel worden steeds ver beteringen aangebracht. Geleidelijk zul len ook alle goederenwagons op rolla gers gaan lopen. Tenslotte is deze maand in alle sein huizen nog eens opnieuw een herinne ring aan de veiligheidsvoorschriften opgehangen. (Bijzondere correspondentie) De Romeinse Augustusmaand is berucht tot in de verste uithoeken van Europa. En niet helemaal ten onrechte. De temperatuurdie in de maand Juni al begint te stijgen, bereikt tegen half Augustus haar hoogtepunt. De onfortuinlijken, die om de een of andere reden in Rome moeten blijven, hebben plechts één doel: de maand Augustus, zo goed en zo kwaad als t gaat, door te komen. Zij pro beren schuilhoekje te spelen met de zonnu eens 's morgens vroeg alle luiken en ramen te sluiten en dan weer ze zó lang open te houden, totdat de vuur spuwende Augustuszon ze begint te bewerken. u^n°digingen te aanvaarden, ej zaker* bier niet geregeld zijn" woordvoerder. Zij proberen nu eens de ochtend te ge bruiken voor hun dagelijkse boodschappen en dan weer de avonduren. In de huizen worden tapijten en vloerkleedjes gedurende de gehele zomer buiten dienst gesteld; stoelen, fauteuils en vaak ook schilderijen met hoezen bedekt, kamerplanten en bloe men bezwijken al spoedig bij gebrek aan licht en lucht. De huisvrouw werkt ge stadig met D.D.T. en naftaline om vliegen, muggen, motten en nog kleiner gespuis te bestrijden; met ijs en vliegengaas om de spijzen voor bederf te vrijwaren en met bezem en stoffer, om het stof te verwij deren, dat uit de kurkdroge straten om hoog dwarrelt. De antieke bouwvallen laten hun zware schaduwen over de aarde vallen, de ker ken zijn koel en stil, de fonteinen zingen even schoon als in Respighi's symphonie, maar toch is Home niet „Rome". Er komen geen rode pullmans met vreemdelingen, geen pelgrims naar 't Sint Pietersplein, want de Paus is naar Castel Gandolfo; er zijn geen elegante, winkelende dames in de binnenstad en geen nurses met kinderen in de parken. De grote uittocht heeft in de eerste helft van Augustus plaats. Iedere dag ziet men auto's met koffers en valiezen naar het station rijden, winkels en ateliers worden gesloten, vele bioscopen gaan dicht, werk sters en dienstboden gaan op vacarttie. Zij hebben daarvoor een spaarpotje gemaakt In de eerste dagen van Augustus komen de wensers aanbellen: postboden, vuilnisman nen, leveranciers wensen u een „goede Fer- ragosto". 15 Augustus is hier namelijk uit gegroeid tot een grote nationale feestdag. De Italianen spreken van Ferragosto 1) en weinigen denken hierbij aan de Tenhemel opneming van de Heilige Maagd, maar Een koopman bij zijn tafeltje met cocomeri. De Italianen zeggen, dat cocomeri tegelijk eten en drinken is. Alleen met deze pompoenen en ijsjes is het leven te Rome in de hete Augustusmaand nog enigszins draaglijk. ieder is er op uit om zich op de een of andere manier te vermaken. 'Zij zitten uren in stikvolle treinen en bussen of krioelen door elkaar in het brandend hete zand langs de Adriatische en de Tyrrheense Zee. Zij betrekken met verre en nabije ver wanten buitenhuisjes in plaatsjes, waar nog nooit iemand van gehoord heeft. Zij stellen zich met alles, incluis gebrek aan drinkwater, gas en licht, tevreden als zij maar buiten Rome zijn. Rome is enkel nog hitte en stof. Het gras, dat in 't voorjaar de parken en plantsoenen iets aantrekkelijks gaf, is verschroeid. Er zijn nog enkele gele harde stoppeltjes in het grijze zand, de Tiber daalt en laat iedere dag een grotere plek strand langs haar bedding vrij, de verlaten wegen liggen wit blakerend in de zon totdat de hete adem van de Zuidenwind wolken zand in de hoogte blaast. Het lcwen, in zover daar in Augustus nog sprake van is, heeft zich verplaatst naar de late uren van de dag. De oudjes komen aan de arm van dochter of zóón 'n luchtje scheppen aan de rand van een fontein, de kinderen slepen moe en lusteloos hun voetjes door het zand, mannen en vrouwen zitten zonder te spreken op de banken in de parken, totdat de avond begint te val len. Dan zetten de café's hun tafeltjes op de verlichte pleinen, de restaurants, tot zelfs de kleinste van de ontelbare bars, proberen hun stoeltjes zo ver mogelijk over de trottoirs te schuiven, de kiosken met kwast, cocosmelk en limonades zijn verlicht, evenals de tafeltjes met „coco meri". Dit is een vrucht die het midden houdt tussen meloen en komkommer. Zij is echter granaatrood en broos als be schuit. De Italianen zeggen, dat het eten en drinken tegelijk is en daar is eigen lijk alles mee gezegd. Voor de vreemde ling bestaat de at tractie in de prach tige kleur en in de wijze van uitstallen: de halve of in vele parten gesneden pompoenen liggen op ijs of onder een lap gaas en zijn voor 10 lires te koop. Welk een gebruik de Ita liaan van de „coco meri" maakt kunnen we afleiden uit de berg vruchten die 's morgens naast het tafeltje ligt en die 's avonds laat geslon ken is tot enkele, waarschijnlijk on rijpe, exemplaren. Het zijn de „coco meri", de ijsj.es en de goede uren van de late avond, die er de moed bij de thuis blijvers in houden, want in de maand Augustus is Home een dode stad. C. P. - D- feriae Augusti. 1 Volgens het Zwitserse weekblad „Die Weltwoche" hebben een serie processen, die in bet geheim door het hoogste ge recht van de communistische partij in de Sovjet-Unie geleid worden, ten doel, de zogenaamde „kring van Leningrad" te liquideren. In totaal zouden 78 hoge functionarissen te Leningrad en 94 te Moskou zich moeten verantwoor den. Dertig zouden tot nog toe reeds tot in totaal 710 jaar dwangarbeid ver oordeeld zijn. De Leningradse kring is geheel samen gesteld uit aanhangers en medewerkers van de thans overleden Zdanov, aldus het blad. Zdanov, wiens macht in de Sovjet- Unie steeds groter werd, riep de Comin- form in het leven en schaarde mannen om zich heen als Georgi Dimitrof, mi nister-president van Bulgarije, die in April voor het opperste partijgerecht te Moskou zou zijn verschenen en wiens dood kortgeleden uit de Sovjet-Unie ge meld werd; Kostoff, plaatsvervangend minister-president van Bulgarije, Rajk, de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Gomulka, algemeen secretaris der Poolse communistische partij, en generaal Markos. Al deze mensen wil den een communisme van eigen natio- Ir. Den Hollander Gisteren, de laatste dag van de her denking van de opstand van de Slowa- ken tegen d# Duitsers, heeft president Gottwald te Zvolen in Midden-SIowakije een rede gehouden voor een menigte van honderdduizend mensen. In zijn rede zeide Gottwald, dat de Tsjechoslowaakse reactionnairen en hun buitenlandse beschermers hun strijd niet hebben opgegeven. Hij beschuldigde de katholieke Hiërarchie er van, dat zij valse propaganda verspreidt met het doel de prestaties van de volksdemo cratie te ondermijnen. (Van onze Limburgse redacteur) Er bereiken ons, van betrouwbare zijde, mededelingen over rechtsplegin gen tegenover politieke delinquenten, die niet onbesproken mogen blijven. Zo signaleerde men ons, van oud-illegale zijde, met verontwaardiging het vol gende. Er zijn gestraften, die men niet opgepikt heeft om hun straf uit te zit ten, blijkbaar omdat men ze niet zo erg gevaarlijk voor de maatschappij achtte. Deze mensen hebben hun plaats in de samenleving weer ingenomen. Intussen beginnen enkele kampen, omdat de op- geslotenen hun straftijd beëindigd heb. ben, leeg te raken, wat voor het kamp personeel, dat eenmaal overbodig moet worden, minder aangenaam kan wezen. Thans begint men verpordeelden, die men jaren vrjj liet rondlopen, ter wijl ze hun bestaansmogelijkheden her wonnen, weer op te halen en naar de kampen te voeren. Werkverschaffing voor het kamppersoneel? Naar we ver nemen heeft dit optreden niet de in stemming van hogere bjj deze rechts pleging betrokken autoriteiten. Het voorgevallene wekt ergernis. We zien nu, dat deze categorie van per sonen weer begint onder te duiken, wat in 1949 toch niet meer gewenst kan wezen. Nog iets van deze aard dat uitlekte: Een paar (zeer terecht gestrafte) poli tieke gevangenen werd van het ene kamp naar het andere overgebracht. Bij hun intrede in het nieuwe kamp werd gevraagd of ze iets meebrachten. Jawel, een paar rolletjes pepermunt, in het vorige kamp met aldaar ver diend geld gekocht, voor enkele dub beltjes dus. Dat schijnt om een of an dere reden niet te mogen en voor deze onbenullige, vermoedelijk onbe wuste reglementsovertreding werden de mannen gestraft: gedurende 5 maanden mogen ze geen bezoek meer ontvangen! Wat zulke bestraffing met christelijke naastenliefde of met de meest elemen taire rechtvaardigheid nog te maken heeft, zal menigeen wel ontgaan. naai karakter, dat niet tot elke prijs aan het Russische gelijk zou behoeven te zijn. Eind 1947 werd Zdanov reeds van „persoonlijke Balkanpolitiek" beschul digd, aldus het blad. Een half jaar later werden Tito en Dimitrof beschuldigd van onderhandelingen over een Balkan federatie. Sinds 1939 had Zdanov Ma lenkof reeds als vijand in de partij. De oppositie in het Polit-buro tegen Zdanov nam toe. In Augustus 1948, enkele weken nadat hij op een reis ter reorganisatie van de Cominform nog te Berlijn ge signaleerd werd, meldde radio Moskou zijn dood „na lang en zwaar lijden". Enkele maanden later volgden de arres taties van Zdanov's zoon, Kostoff, Mar kos en Rajk, aldus het blad. Een 40-jarige kolenhandelaar. die onder invloed van sterke drank ver keerde, heeft Maandagmiddag op de Rijksweg BeekNijmegen, met zijn vrachtauto vier personen aangereden, van wie er twee gedood werden en een zwaar gewond. Hij maakte een bocht te wijd en ram de daardoor eerst twee wielrijders. De jongeman T. G. werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht worden, van het andere slachtoffer werd de fiets vernield. Daar na zwaaide de chauffeur naar rechts en reed de 14-jarige wielrijdster V. H., die het 1%-jarige jongetje T. R. op haar fiets vervoerde, aan. Beiden werden ge dood. De man werd gearresteerd, doch is later op vrije voeten gesteld. Hij zal wegens dood door schuld voor de Arnhemse rechtbank terecht moeten staan. Op het zeer drukke kruispunt Hoeve laken nabij Amersfoort is Maandagmid dag de 19-jarige F. J. Dijkstra uit Gro ningen met zijn motor tegen een vracht auto van de firma D. en R. uit Amers foort gebotst. Hoewel de beide voertui gen met geringe snelheid reden, was de klap waarmede de motorrijder te gen het wegdek sloeg zodanig, dat hij zwaar gewond naar het ziekenhuis in Amersfoort moest worden overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. In de nacht van 5 op 6 Augustus jj. zijn uit de strafgevangenis van Versen in het district Meppen (Duitsland) 33 gevangenen ontvlucht. Inmiddels zijn 8 weer aangehouden, zodat er nog 25 spoorloos zijn. De ontvluchte gevangenen, meest van Duitse nationaliteit, zijn allen wegens verschillende misdrijven tot zware ge vangenisstraffen veroordeeld. Een ge deelte der ontvluchte gevangenen heeft tatoueringen op de rechterarm en een der andere gevangenen heeft hetzelfde op de iinkeronderarm. Men acht het niet onmogelijk, dat een deel der ontvluchten illegaal de Neder landse grens is gepasseerd. De Columbia Filmbooking Office zal de Nederlandse verzetsfilm „LO-LKP" die in opdracht van de Stichting „L.O.- L.K.P." door Max de Haas werd ver vaardigd, eind September of begin Oc tober in Nederland in roulatie brengen. 1) van het Lat. In verband met het feit, dat het gis teren tien jaar geleden was dat in Ne derland de algemene mobilisatie werd afgekondigd, heeft generaal b.d. H. G. Winkelman, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, in het radiopro gramma voor de Ned. Strijdkrachten een herdenkingsrede gehouden, waarin hij op de eerste plaats de doden her dacht. „Zij toch hebben het laatste of fer gebracht, dat van een mens kan worden gevergd." De taak. die ons levenden, zo ver volgde spr., ten opzichte van hen over blijft, is de zorg voor de nabestaanden van de gevallenen. Wij kunnen hun na gedachtenis op geen betere wijze eren. Natuurlijk ligt hier in de eerste plaats een taak voor onze regering, die zich van deze ereschuld dan ook ten volle bewust is. Maar het helpen van een zo groot aantal personen brengt met zich mee, dat er vaste richtlijnen moeten worden getrokken en daarbij is het niet mogelijk in elk individueel geval die hulp te verschaffen, die een zorgzaam zoon aan zijn ouders, een zorgzaam va der aan zyn gezin zou hebben kunnen wijden. Daarom hebben verschillende militaire fondsen op zich genomen voor een aanvullende hulp zorg te dragen. Ook de nabestaanden "van onze in Indo nesië gesneuvelden zullen in die steun verlening inbegrepen zijn. Daarneven zal er ook een eenvoudig gedenkteken worden opgericht, om meer uiterlijk de doden te eren. Im mers een volk dat zijn doden niet eert, is de gebrachte offers niet waard. Van zo'n gedenkteken gaat bovendien ook opvoedende kracht uit voor de jeugd, die daardoor doordrongen wordt van de hoge betekenis Van het ongeschon den behoud van het vaderland. Teneinde voor een en ander de beno digde middelen bijeen te brengen zal van 1 September a.s. tot 1 November door de zeer gewaardeerde medewer king van de directeur-generaal der P.T.T. op alle postkantoren een bus of bakje aanwezig zijn. waarin men zijn gave, al zijn het slechts enkele centen, Paul Robeson veroorzaakte Zaterdag j.L een grote rel, toen hij te New York een concert wilde geven. Oorlogsveteranen lieten zich niet onbetuigd en marcheer den naar de Concerthall te New York om de bezoekers te verhinderen het ge bouw te getreden. Er werd zwaar gevochten, waarbij verschillende mensen gewond werden en naar 't ziekenhuis moesten worden overgebracht. Robeson zelf kon het concertgebouw niet eens binnenkomen. (Radiografisch overgebrachte foto). kan deponeren. De gedachte van de Stichting Legermonument Grebbeberg is, dat zodoende iedereen in staat wordt gesteld, mee te werken aan de tot standkoming van het legermonument op de Grebbeberg. Dit monument is zoals reeds be kend ontworpen door architect Oud uit Rotterdam. Hoewel in het onlangs van kracht geworden nieuwe handelsverdrag met Frankrijk geen post was opgenomen voor de uitvoer van verse groenten naar' dat land, heeft de Franse rege ring sinds 27 Augustus j.l. de import van 15.000 ton Nederlandse groenten, te weten uien, prei, rode bieten, rapen, peen en alle soorten kool, toegestaan. Door een noodlottige vergissing van een verpleegster is in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam een 72-jarige vrouw, die daar verpleegd werd, ge- stprven. De verpleegster had haar een verkeerde injectie toegediend. Dezelfde injectie gaf zij later aan een manne lijke patiënt, maar door de dood van de vrouw opmerkzaam gemaakt, heb ben de doktoren de vergissing nog tij dig bemerkt en maatregelen genomen, zodat de man er geen nadelige gevol gen van ondervonden heeft I Beter het huis een beetje stoffig dan de geest. Morgen viert H. K. H. Prinses Wilhel- mina haar negen en zestigste verjaar dag. Het is voor het eerst na vijftig jaar dat zij deze dag weer viert als prinses. Het is ook voor het eerst, dat Nederland de 31ste Augustus zonder feestelijkheden ziet voorbijgaan. In de stille domeinen van Het Loo herdenkt de Prinses haar geboortedag. Het ko ninklijk gezin, de vertrouwden uit haar omgeving zullen haar geluk kunnen wensen. De genegenheid, welke Neder land haar toedraagt, vindt dit keer in uiterlijk feestbetoon geen uitdrukking meer. De Prinses zelve verlangt er niet naar. Zij wenst zo mogen wij wel aannemen dat wij onze aanhankelijk heid volkomen schenken aan haar, die zij zovele jaren op de taak van regerend vorstin hééft voorbereid. Gelooft zij dan, dat wij haar zouden kunnen ver geten? In de nadagen van de zomer, met de herfst in het zicht, is de 31ste Augus tus altijd voor ons geweest: juist het feest van de zomer, het feest van onze kracht en de kracht ven het land, in haar vertegenwoordigd. Nu zal dit feest voortaan ernstiger zijn, stiller, bezonke- ner. Meer van de herfst en meer van het gedenken van wat was. Een feest nochtans, omdat het zoveel inhoud heeft, zoveel wat tot dankbaarheid stemt. 'Iet is die dankbaarheid, die wij ons bewust worden bij de weinige ge legenheden, die prinses Wilhelmina in ons midden is, dat wij haar zien en dat zij tot ons spreekt. Haar mogen nog vele jaren gegeven zijn. Verwachting tot Woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vrjj krachtige vind tussen Zuid en Zuid-West. In het binnenland van nacht iets minder koud. Overigens weinig verandering van temperatuur. Zon: 5.49—19.31; Maan: 15.58—22.34. Op een vergadering van de „Pergeakan Plebisciet Republiek Indonesia" zei de oud-minister van Voorlichting, Moham med Natsir. dat een plebisciet door de overeenkomst van de Renville is aange geven als de mattier om uit te maken of een gebied al dan niet republikeins zal zijn. Thans hebben, aldus Natsir, de re publikeinen en de B.F.O. besloten deze afbakening van gebieden voorlopig ter zijde te stellen om tezamen te strijden voor de souvereiniteit van geheel Indo nesië. „Doch het volk dient zich niet te ver gissen, want de republiek zal steeds het gezag bljjven eisen over heel Java. Su matra en Madura. Ook blijft de repu bliek haar eis handhaven, dat de toe komstige R.I.S. uit drie deelstaten zal bestaan." Tenslotte zei Natsir: „Het zijn deze volksvertegenwoordigers, die na dat zjj op democratische wijze zjjn ver kozen in de constituante zullen vaststel len uit hoeveel deelstaten de R.I.S. zal bestaan en hoe groot daarbij hid republikeinse gebied zal zijn." De consul-generaal van Australië te Batavia heeft volgens Reuter medege deeld, dat veertig ton geneesmiddelen uit Australië naar Djocja zijn verzon den. Binnenkort wordt te Batavia nog een zending geneesmiddelen uit Austra lië verwacht. Deze week worden te Banjermasm besprekingen gehouden met het doel de overeenkomst „Staakt het vuren oox op Borneo van kracht te doen worden. Nederland wordt bij die besprekingen vertegenwoordigd door kolonel J Pe- reiran van de generale staf en 'luit - kol. H. J. Venendaal, bevelhebber op Borneo, aldus bericht U.P. Aneta verneemt uit Bandjermasin. dat tijdens de aldaar gehouden informele be sprekingen tussen de plaatselijke auto riteiten en generaal-majoor Suhardjo door de laatste de toezegging is gedaan dat hij de niet-officieel aangestelde re publikeinse militaire gouverneur van Zuid-Borneo zou opdragen het vuren te staken. Suhardjo verklaarde tegenover Aneta, dat zijn bezoek aan Zuid-Borneo offic- eel is. Tegenover een correspondent van het republikeinse dagblad ..Merdeka'' verklaarde hij, dat de Nederlanders tot dusverre geen blijk van hun goede wil hebben gegeven. De republikeinse regering heeft een commissie ingesteld om de nodige maat regelen te kunnen treffen en haar hou ding te kunnen bepalen ten aanzien van hen. die betrokken zijn geweest bij de communistische opstand te Madiun. De afstand der rails van bepaalde hoofdspoorlijnen in de Sovjetzone van Duitsland zal vergroot worden tot die van de spoorlijnen in de Sovjet-Unie. zodat treinen met herstelbetalingsgoe deren rechtstreeks naar Sovjet-Russische industriecentra kunnen lopen, zo ver klaart het Duitse nieuwsbureau. In de St. Pieter te Rome heeft gis teren een jongeman zelfmoord gepleegd, door van een 50 meter hoge balustrade naar beneden te springen. De kerk werd onmiddellijk voor het publiek gesloten en zal opnieuw gewijd moeten worden alvorens zij weer wordt opengesteld. Zes maanden geleden pleegde een jonge, man op dezelfde wijze zelfmoord in de St. Pieter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1